Musíte být ochotni prohrát

10. 05. 2012 | 13:54
Přečteno 2775 krát
Demokracie v Americe

Ačkoliv se v amerických prezidentských volbách bude jako vždy bojovat o voličský střed, kampaň bude nezvykle stranicky vyhrocena. Ani Romney, ani Obama si nemohou v radikálně rozdělené Americe dovolit ztratit pravé, respektive levé křídlo ve svých stranách. Přitom obě tato křídla na ně hledí se značným podezřením.

Federální prezidentská kampaň v USA konečně běží naostro. Přes víkend vystoupil prezident Barack Obama s prvním „oficiálním“ projevem kampaně v klíčové Virginii, minulý týden zručně využil výročí zabití Usámy bin Ládina k vydání krátkého promo-videa a představil nám Julii. Koho? Ano, Julii. Je vymyšlená, a přesto nám objasní, "jak (jí) program prezidenta Obamy bude po celý život pomáhat – a jak by její příběh Mitt Romney změnil."

Každá politická kampaň má v sobě zrnko stupidity, ale i tak je Julie v tomto ohledu překvapujícím vyklíčením.

Zatímco „Usáma“ se Obamovi povedl i s poťouchlou poznámkou, že by se Romney neodhodlal k rozkazu dopadnout teroristu v Pákistánu, na což republikán poněkud natvrdle naletěl a jal se oponovat (čili svolil k diskusi, kterou nemůže vyhrát), Julie se stala spornou i mezi levicovými liberály. Někteří z nich protestovali, že není přece moc americké ukazovat jedince závislého celý život na dobrotě vlády. A k tomu Obama u žen pomoc potřebovat nebude, mezi touto voličskou skupinou jasně vyhraje, pokud se nedopustí nějaké stěží uvěřitelné chyby.

Ve skutečnosti jsou Julie a podobné legrácky znamením, že i když se ve federálních volbách jako vždy bude bojovat o voličský střed, kampaň bude nezvykle stranicky vyhrocena.

Ani Romney, ani Obama si nemohou v radikálně rozdělené Americe dovolit ztratit pravé, respektive levé křídlo strany, které se na ně (opět respektive) dívá se značným podezřením.

Obama zklamal levé křídlo demokratů

Obama své levičáky za tři a půl roky v Bílém domě zklamal: nezavřel věznici na Guantánamu, dlouho lavíroval kolem homosexuálních sňatků a z Afghánistánu se stahuje podle Bushova rozvrhu či snad ještě pomaleji. Romney – čím zklamal své pravičáky on? Nedávno jsem ve Washingtonu vyslechl výstižný vtip na jeho účet:

"To nejlepší, co o něm lze říci, je, že nikdo neví, čemu opravdu věří.“

Nyní se třeba snaží voliče přesvědčit, že by si taky zasloužil pochvalu za záchranu automobilového průmyslu. Demokrati na Romneyho hned vytáhli jeho kritiku záchranných peněz General Motors a Chrysleru, bez nichž by hlavně posledně jmenovaná firma asi nepřežila. Romney se snaží cizelovat. Byl přece pro řízený konkurz, který byl nakonec uplatněn… Jak by to však s automobilkami dopadlo, nebýt peněz, které Romney poskytnout nechtěl, si lze živě představovat.

V atmosféře vypjaté stranickosti se jemnému argumentačnímu předivu nedaří. To už ví i senátor Dick Lugar, republikán z Indiany a inventář americké zahraniční politiky, osmdesátiletý muž, jenž prohrál primárky se soupeřem z radikální frakce Tea Party a bude se zřejmě loučit s dlouhou politickou kariérou. Lugar patří k ohroženému druhu středových politiků, kteří vymírají jako dinosauři po dopadu asteroidu.

Opět je tu otázka, zda je vypjaté stranictví demokracii na škodu. Při zachování jistých pravidel jistě není. Pro demokracii je horší, když se strany natlačí do středu, kde jsou pak k nerozeznání a kde, v méně vyspělých státech, podléhají kouzlu korupčních oposmluv. Pokud však stranictví zabrání domluvě na společném řešení problémů, jako tomu bylo loni, kdy republikáni téměř způsobili federální bankrot, nabízí se otázka, co je horší: paralýza, nebo korupční dohody?

Odpověď není jednoznačná. Pro zbytek světa a v krátkodobé perspektivě by menším zlem byla dohoda v politickém středu, jakkoliv korupční pro systém i obecnou morálku, neboť Spojené státy a jejich ekonomika stále mají na světovou ekonomiku neúměrný vliv a politická paralýza ji (světovou ekonomiku) klidně může poslat ke dnu. Z hlediska čistoty systému pro samotné Američany je však pravděpodobně lepší vypjaté stranictví. Pro integritu demokracie je výhodnější absence akce než akce namířená proti ní. V tom je ostatně esence americké ústavy a jejích pojistek a vyvážení: vládnout a rozhodovat je záměrně obtížné, neb se tím sníží možnost zneužití moci. Proto Američané tak často volí rozdělenou vládu – prezidenta jedné strany a Kongres druhé strany. Stěžují si pak sice na to, že se ti parchanti nedokážou domluvit, ale ve skutečnosti si takovou dohodu parchantů nepřejí.

Pro takto pojatý demokratický souboj je nejdůležitější nebát se prohrát. Nejste-li ochoten prohrát, nejste nakonec ani schopen opravdu vyhrát a prosadit svou, neb musíte brát ohled na kmotry, kmotříky, případně kmotríky (dle jazykové zóny), udělat tuhle kompromis a tamhle ještě tomu přidat.

Nebát se jít do toho i s rizikem porážky, jak anglosaská věc! I obecně vzato by to nebylo špatné motto pozdního věku demokratického, vzešlého z vypjatého stranictví americké scény...(psáno pro ihned.cz)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kvakin napsal(a):

Klvaňo, to je tak blbé, že se nikomu na to nechce ani reagovat. Práci čest, Radare Radaroviči.
10. 05. 2012 | 14:36

Kanalnik napsal(a):

je docela vtipne, jak vetsina komentatoru a novinaru jak v USA tak v zahranici zcela ignoruje fakt, ze Republikanske primarky jeste zdaleka nejsou u konce, a ze ve finale v Tampe muze dojit ke zcela necekanym zvratum (navic v boji o delegaty dochazi k jasnym pokusum o podvody od Romneyho priznivcu)

Ron Paul je kandidatem prijatelnym pro mnoho pravicovych i levicovych volicu, to se ovsem mainstreamu moc nelibi, a tak nejsou schopni podavat objektivni zpravy

jinak Obama v primarkach ve West Viriginii vyhral jen tesne nad protikandidatem, ktery ziskal celych 41% - je zajimave, ze tento kandidat je dokonce ve vezeni, presto mu dalo hlas tolik lidi (opet, v mainstream mediich ticho po pesine)

http://rt.com/usa/news/obama-west-virginia-judd-863/
10. 05. 2012 | 14:45

Vandal napsal(a):

homosexuální sňatek? Co je to za blbost? Sňatek, manželství může být pouze mezi ženou a mužem. Mezi dvěma homosexuály může být pouze a jen registrované partnerství. Manželství je mezi dvěma normálními jedinci opačného pohlaví, a slouží udržování a pokračování lidské společnosti. Homosexuální partnerství je mezi dvěma psychicky nenormálními jedinci, a neslouží ničemu jinému než těmto dvěma jedincům stejného pohlaví.
10. 05. 2012 | 15:16

Ives napsal(a):

Pane Klvaňo, je naprosto jedno, zda vyhraje demokratický Pavel nebo republikánský Šavel. Vítěz bude pod tlakem, kterému těžko odolá. Polarizace veřejnosti a tlak na změny stále porostou, ale z obou táborů, výsledek je jen jeden. Návrat do starých časů... Nerad to říkám, ale nečekal jsem, že Orwella dovedou k realizaci právě politici zaštiťující se demokracií.
10. 05. 2012 | 15:46

melčákova pohanka napsal(a):

Čím se teď živíte? Radar a cigára!
10. 05. 2012 | 16:30

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

pane autore,

"Musíte být ochotni prohrát"

anebo by byl vhodnější titulek

"Musíme být ochotni prohrát"?

Je to detail, ale volba první alternativy něco naznačuje o pisateli. Méně empatie, více egocentrismu ... a další charakteristiky včetně politického zaměření se dají dovozovat. Samozřejmě k exaktnosti to má daleko, ale náznak v tom je.
10. 05. 2012 | 17:09

Jáchym napsal(a):

No vidíte, pane Klvaňo, že to jde!
Stačí přestat se se beznadějně pokoušet o vlastní myšlení, přeložit tři články z angličtiny, doplnit oslím můstkem - a hned je článek jako cumel!
Maminka by z vás měla radost. Dejte si čouda, zasloužíte si ho.
10. 05. 2012 | 17:24

Luba napsal(a):

No,
u nás dlouhodobě vítězí politici nad občany.
Naši přeplácení politikáři prohrávat neumí, a koalují s kdečím, co jim zajistí další roky u lizu.
Jak dlouho jim to ještě budeme tolerovat?

Vypjaté stranictví z Americe?
Vždyť demokraté a republikáni jsou v U.S.A. spíš volnější sdružení tradičně a názorově spřízněných, než dvě grupy kovaných straníků.

Obama?
Barack Hussein je spíš mediální hvězda než zářný vzor občanských ctností. Že by to idealistickým Američanům nevadilo?
http://www.otaulc.com/text/1454.htm

Na billboardu u jedné americké čerpací stanice skví se nápis:
"V ROCE 2008 JSME VOLILI OBAMU JAKO DŮKAZ, ŽE NEJSME RASISTÉ. KDO HO BUDE VOLIT V ROCE 2012 DOKÁŽE, ŽE JE IDIOT."

http://www.otaulc.com/text/1797.htm
10. 05. 2012 | 17:40

Oranžáda obecná napsal(a):

Obama je komunista a v Americe bohužel posiluje centralismus státu a přerozdělování. To je stejné,jako tady.
10. 05. 2012 | 19:23

ian napsal(a):

Krizoví Sarkozy a Obama a jiní neměli tu nejlehčí úlohu:vládnout v krizi není totéž co za prosperity.Obama,zdá se neutrpěl fiasko,byl dost aktivní doma a i diplomatický venku.Mám ale pocit,že legendu krizového presidenta F.D.Roosewelta nepřekonal:za Roosewelta by nebyl protest na Wall Streetu,a on by se nestaral o Libyi a Usámu Bin Ládina.Obama je pragmatický,není revoluční a je ne zcela tolerantní.Řadím ho do "naivní politiky" s Gorbačevem,V.Havlem a M.Zemanem.Jako typ který realitu nevnímá plně adekvátně a je i částečně ovládán,nemá zřetelnou vizi.Preferuji politiky hluboce zakořeněné v realitě jako byli F.D.Roosewelt a T.G.Masaryk,i když se mnohým jeví jako naivní socialisté.
10. 05. 2012 | 21:12

Zacheus napsal(a):

Je z určitého pohledu jistě zajímavé sledovat, kam už Amerika dokráčela, jestliže o nejvyšší úřad v zemi bude bojovat mormon s pravděpodobně utajeným muslimem...:-).
10. 05. 2012 | 21:30

bella ciao napsal(a):

Julie je jenom letošní verze Joe Instalatéra.
Ron Paul je už po desetiletí jediným prezidentským kandidátem ochotným říkat pravdu.
Nezabývat se marketingovými triky, prolhanými slogany a vytvářením falešných obrazů.
Je ochoten opakovaně prohrávat a trvat si na svém.
Znovu a znovu Američanům dává šanci vybrat si podle zdravého rozumu.
Takže, na rozdíl od nás, nemají výmluvu, že tu šanci neměli.
11. 05. 2012 | 00:11

Petr napsal(a):

Souhlasím s panem Klvaňou, že z těch dvou trapáků nepomůže Spojeným státům ze sraček ani jeden. A proto:

RONALD PAUL FOR PRESIDENT 2012.

Raději pozdě než nikdy. Ještě to není úplně v h....., ale mnoho času už nezbývá.
13. 05. 2012 | 02:09

Pravda napsal(a):

Kanalnik,bella ciao,Petr:

Jděte už někam s tím potrhlým šaškem Ronem Paulem. Jeho návrhy jsou naprosto padlé na hlavu a stejně jako Obama využívá laciný populistick trik za všechno můžou banky,FED a neexistující spiklenecké organizace. Tomu může věřit leda člověk, který má jen základní školu. :)
26. 05. 2012 | 12:41

Fox napsal(a):

Á, proamerické radarové prase nám zde píše.
12. 05. 2013 | 16:03

Bubo napsal(a):

Naivní představy o volbách a demokracii v USA.
Spojené státy byly a jsou ovládány svými nejbohatšími rodinami, jsou jejich vlastnictvím. Těchto xxxx rodin se opírá o dalších xxxxxxxxxxyz méně zámožných rodin a vně tohoto plutokratického kruhu stojí pak asi třistapadesát dalších rodin, které ještě nedosáhly stejného stupně bohatství:
60 RODIN, KTERÉ VLÁDNOU AMERICE
(1948)
America´s 60 Families, (1940)
Ferdinand Lundberg

http://www.prisonplanet.com/hillary-clinton-could-face-jail-time-as-email-scandal-sparks-legal-challenges.html
12. 03. 2015 | 19:06

Kapelník napsal(a):

Jako lokaj USA jste se v PL prokecal dost daleko, dokonce až k BRICS či dalšímu poskoku US hAvlovi. Jenže Čína ještě neřekla poslední slovo.
A vaše slova, že občanské svobody jsou univerzální" , to už je na špitál. USA mají ve světě 1000 vojenských základen, proto je asi všichni ve světě "milují".
12. 03. 2015 | 19:20

Huňa napsal(a):

http://www.zvedavec.org/komentare/2015/02/6335-problem-moskvy-jednani-s-imbecily-a-vazaly.htm
12. 03. 2015 | 19:28

mira napsal(a):

na dvtv jsem si poslechl http://video.aktualne.cz/dvtv/drtinova-veselovsky-tv-19-3-2015-temata-dne/r~1284af30ce6111e4a4c00025900fea04/
neveril jsem svym usim, on tam obhajuje klidne poruseni ustavy
pamatuji si ho jeste z politiky, uz nevim, kde se vyskytoval, ale uz tenkrat jsem si rikal, co je to za ...
20. 03. 2015 | 07:00

Leon napsal(a):

Klvaňo. Vaše hloupost a neschopnost je takového rázu, že se každý musí radovat, když stojíte na straně jeho odpůrců. Jen tak dál!
26. 03. 2015 | 12:11

willy napsal(a):

Ty vymaštěnej blbečku, zalez zpět a vůbec se radši neukazuj na veřejnosti, nakonec se nedivím, že ti ta banda v tv dává prostor, jsou to stejní hnusové jako ty
17. 04. 2015 | 14:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy