05. 12.

Česko mezi Německem a Ruskem aneb Angela a Voloďa

Tomáš Laně Přečteno 2832 krát Přidat komentář

Od chvíle, kdy v příhraničních okresech Saska získala v německých volbách drtivou převahu „revanšistická“ AfD, uplynulo už hodně vody. Z našeho hlediska. Protože u nás se mezitím prodral k moci majitel jedné partaje, který se chystá zprivatizovat celý stát. Sekundovat mu v tom bude hnědorudé (abychom použili německou volební terminologii) spolčení. Máme teď jiné starosti. Mezi nimi zanikly i zprávy o vytrubovaném summitu evropských „národovců“ pod taktovkou Okamury v Praze. Konal se vůbec? Vypadá to, že šlo o jakési velkohubé přání otcem myšlenky. A měl-li tam být Wilders, Le Penová, proč se nemluvilo o AfD nebo o Strachem (či Pugdemontovi, uchichtl bych se)? Že by právě z toho důvodu, který byl jistě jednou z příčin onoho drtivého vítězství AfD v Saském Švýcarsku a jiných regionech téměř bez uprchlíků, ale zato s víkendovými nájezdy Čechů do tamějších supermarketů? To zrovna na národovecké souznění Okamury s AfD nevypadá,

Více »

11. 10.

Uprchlíci a Turecko.

Tomáš Laně Přečteno 998 krát Přidat komentář

Německá kancléřka Angela Merkel je terčem českých populistů rozdmychávajících strach z virtuální uprchlické hrozby mimo jiné proto, že uzavřela dohodu s Tureckem o zastavení proudu uprchlíků z Turecka. Každá výhrůžka tureckého prezidenta, že by mohl opět „vypustit uprchlíky“, je vydatný soustem pro sensace chtivá média, vděčným tématem ke komentářům, které přitom neopomíjejí poštvat českou populaci proti německé kancléřce a samozřejmě EU.

Více »

25. 09.

Je velmi poučné …

Tomáš Laně Přečteno 4650 krát Přidat komentář

Je velmi poučné probírat se mapou volebních výsledků v Německu. Strana AfD, v terminologii bývalého režimu bychom řekli „revanšistická“, která adoruje hrdinství německých vojáků za II. světové války, požaduje i zrušení Benešových dekretů, pobrala nejvíc hlasů na sasko-českém pomezí. Vůbec nejvíc v okrsku Saské Švýcarsko –Východní Krušnohoří, téměř třetinu všech odevzdaných! A tak to jde podél českých a také polských hranic dál.

Více »

14. 09.

Trumpizace?

Tomáš Laně Přečteno 1756 krát Přidat komentář

Neskrývané bylo nadšení různých autokratických vládců, populistů a extrémistů nad sporným vítězstvím Donalda Trumpa v amerických volbách. V poměrech české kotliny vzpomeňme jen dychtivá očekávání Miloše Zemana nebo Václava Klause, který dokonce prohlásil, že k vítězství Trumpa vlastně přispěl i jeho hanspaulský institut. Kdo k Trumpovu vítězství zpoza Spojených Států přispěl, je stále předmětem šetření CIA. Jisté je, že v něj světoví autokraté skládali velké naděje.

Více »

20. 08.

Turecko není jen Erdoğan - II

Tomáš Laně Přečteno 1797 krát Přidat komentář

Diktatury obvykle ztotožňujeme s osobou diktátora. Turecko se k diktatuře jednoho muže blíží, podobně jako jinde však ho s diktátorem ztotožňovat nelze. Ani Rusko není jen Putin či Bělorusko pouze Lukašenko, i když v zemích, kde převládá či doutná pocit ublíženého nacionalismu, zneuznané velikosti, významu nebo dokonce ohrožení a obklíčení nepřátelským okolím se diktátor snadno prodere k moci právě zneužitím těchto emocí.
Neznamená to ovšem, že v té které diktatuře neexistují vedle poslušné zmanipulované masy opoziční síly, které mají větší či menší podporu, a samozřejmě i nezávislá kultura. V Turecku ukázalo referendum zosnované Erdoğanem, že proti diktatuře jednoho muže je bezmála polovina, ne-li slabá většina obyvatel. Kulturní fronta se zde i přes represe příliš zmanipulovat nedala.

Více »

31. 07.

Turecko už není jen Erdoğan

Tomáš Laně Přečteno 2124 krát Přidat komentář

Patnáct let jde Erdoğan tvrdě za svým cílem stát se neomezeným vládcem Turecka. Posledním formálním krokem k tomuto cíli mělo být referendum o změně ústavního systému z parlamentního na prezidentský. Paradoxně prvním nepovedeným. Podle oficiálních výsledků i formálně rozdělil Erdoğan svým záměrným působením už tak rozeštvanou společnost přesně na polovinu. Oficiálně získal pro svůj návrh necelých padesát dva procent hlasů, neoficiálně však těsně prohrál, protože podle opozice hlasování zfalšoval.

Více »

12. 06.

Není terorista jako terorista aneb Erdoğanovo dilema

Tomáš Laně Přečteno 1921 krát Přidat komentář

Záleží na úhlu pohledu. Pro někoho je atentátník terorista, pro jiného hrdina. Tahle otřepaná pravda platí už dávno, jen název terorista je relativně nový. V Evropě jsme v druhé polovině 20. století měli teror Rudých brigád v Itálii, skupiny Baader-Meinhof v Německu, vzájemný teror unionistů a katolíků v Sev. Irsku, teroristy baskické i korsické. Palestina zná teror židovský i arabský. Palestinské arabské organizace přenesly teror do Evropy.

Od konce století s rozpadem státu v Somálsku přibyl teror islamistický. Ten se stal pojmem po 11. září 2001 a do dnešní doby mu přídomek islamistický zůstal. Teď se do potírání geografické podoby terorismu zvané Islámský stát pustil Donald Trump (pro spravedlnost zde dlužno ovšem přiznat verbální prvenství Miloši Zemanovi). Začal v Saúdské Arábii. Jako správný obchodník spojil příjemné s užitečným, prodal Saúdům zbraně za miliardy dolarů a aby to nevypadalo, vyzval v Rijádu shromážděné potentáty muslimských zemí kromě Íránu k boji proti Islámskému státu a proti Íránu.

A hle, většinu zemí Arabského poloostrova, Egypt a tobrucký režim z Libye to povzbudilo k absolutní blokádě jedné z „bratrských“ zemí, maličkého, superbohatého Kataru. Dlužno podotknout, že Trump se v odvěkém vnitroislámském bratrovražedném boji mezi sunnity a ší´ity přidal na stranu sunnitské většiny. Ostatně Rusko podporuje Írán, Asadův režim v části Sýrie a tím de facto ší´ity. Že by repríza studené války v muslimských barvách?

Jenže módní boj proti islamistickému terorismu nám teď rozdělil samotné sunnity, z jejichž větve islámu ostatně téměř absolutní většina islamistických teroristů pochází. Metodou zloděj křičí chyťte zloděje se část arabských muslimských zemí v čele se Saudií, hlavním sponzorem radikálního islámu a nepřímo tedy islámistického terorismu spojila proti Kataru, že podporuje terorismus. Katar sice hraje na obě strany, je v něm velká americká letecká základna, odtud vysílá i relativně liberální televizní stanice Al-Džazíra, podporuje však palestinský Hamás a muslimské bratrstvo, které nedávno vypudil egyptský diktátor Sísí z Egypta a které přes Turecko přeneslo svůj hlavní stan do Kataru. Hamás, vládnoucí v palestinské Gazze, je zase největším satanem pro Izrael a také v USA a EU je na seznamu teroristických organizací. Muslimské bratrstvo, nejstarší organizaci politického islámu, také za svého největšího nepřítele považuje radikální wahhábistický režim Saúdské Arábie. Jen v prozápadním Jordánsku působí muslimské bratrstvo legálně ovšem pod absolutní kontrolou královské tajné policie.

Tady nám na scénu vstupuje turecký Erdoğan. Erdoğan se kamarádí s Katarem, Hamásem i muslimským bratrstvem. Zároveň se však pasuje do role nezvaného vůdce ,islámského světa. Vždyť jím byl i osmanský sultán, proč tedy ne Erdoğan! Jenže časy se mění a pro Erdoğana se ukazuje, že není muslim jako muslim (to ostatně věděl, když se pustil do Asadovy vládnoucí šíítské odnože zvané aláwité), ale ani sunnita jako sunnita.

Co má chudák dělat, když i Trump mu k podpoře jeho arcinepřátel a z jeho pohledu arciteoristů syrských Kurdů, kteří jediní nasazují krk v boji proti Islámskému státu, zaujal teď i prosaúdskou pozici a ve svém tvítovacím stylu se začal zmateně vyjadřovat o Kataru.

Erdoğan se tak se svojí sektářskou zahraniční politikou už podruhé ocitá na scestí. Jeho snahám o paktování se Saúdskou Arábii teď učinil přítrž Donald Trump. Ten se stal nejen sunnitou, ale arabským sunnitou. Už ani Erdoğanova služebná islamistická média, která měla vždy jasno, kdo je na světě hlavní šejtán a kdo kromě Erdoğana třímá prapor jediné pravé víry, teď nevědí kudy kam.

Dřív bylo všechno jasné: zlotřilý Západ hází Erdoğanovi klacky pod nohy, aby zamezil nezadržitelnému vzestupu Erdoğanova Turecka mezi světové velmoci. Ale teď, když i Trumpovými zbraněmi tlukoucí srdce islámu stojí na druhé straně barikády? Věru těžká volba, jestliže na druhé straně stojí ší´itský Írán s Putinem v zádech. Asi se ta světová islámská revoluce pod vedením Recepa Tayyipa Erdoğana odkládá. On totiž není terorista jako terorista.

27. 04.

Česko, Zeman a arménská genocida

Tomáš Laně Přečteno 7523 krát Přidat komentář

Český parlament se přidal k parlamentům mnoha dalších zemí, naposledy k německému Bundestagu, a odsoudil arménskou genocidu. Dle očekávání to vyvolalo okamžitý protest Turecka. Ministr zahraničí Zaorálek podal Turkům vysvětlení obvyklé z jiných zemí, že parlament nevyjadřuje stanovisko vlády. V jiných zemích to obyčejně takhle skončilo.

Více »

04. 04.

Má terorismus národnost nebo náboženství?

Tomáš Laně Přečteno 5167 krát Přidat komentář

V ruském Petrohradu došlo k výbuchu v metru. Výbuch byl připsán sebevražedného atentátníkovi z Kyrgyzstánu. Dvaadvacetiletý mladík s ruským občanstvím se prý indoktrinoval při návštěvě ve své rodné zemi.
Ruský ministr zahraničí Lavrov ostře odsoudil terorismus, nedal mu však u nás i na nejvyšších místech oblíbený přívlastek islámský. Terorismus bez přívlastku zcela pochopitelně odsuzuje také islamistický prezident Turecka Erdoğan. Ale ani v západoevropských zemích nedostává výraz terorismus přívlastek islámský.

Více »

22. 02.

Erdoğan, Putin, Trump a Sýrie

Tomáš Laně Přečteno 3433 krát Přidat komentář

Turecký vládce Erdoğan se do syrského konfliktu zamíchal hned na začátku. Podporoval či toleroval sunnitské opoziční frakce, a to i ty extrémistické včetně tzv. islámského státu, pro jednoduchost ho zkracujme po evropsku ISIL. Ti všichni mu mohli být nástrojem jeho mocenské politiky, když už dávno opustil zásadu Atatürkovy sekulární republiky mír doma, mír ve světě. Porušil tuto zásadu v Turecku i v „blízkém“ zahraničí. Koho mezi syrskou opozicí netoleroval, byli Kurdové. hlavní pozemní síla odporu proti ISILu.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar C Cimburek Ludvík Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav O Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy