Nový začátek pro Evropu

17. 10. 2016 | 08:52
Přečteno 3556 krát
Červen tohoto roku přinesl Evropské unii jednu zásadní změnu. Až do tohoto data totiž její členské státy vždy hledaly řešení výzev, s nimiž zápolily, ve společném unijním rámci. Tentokrát poprvé se jeden z nich rozhodl, že společný projekt opustí.

Odhlédněme od faktu, že propagátoři vystoupení slibovali voličům, že odchod bude znamenat opuštění pouze těch částí evropské spolupráce, které jsou podle jejich názoru příliš svazující či nevýhodné, neboť ani oni si netroufli tvrdit, že by Britové měli odejít např. z evropského vnitřního trhu. I jejich záměrem tedy byl vlastně jen částečný odchod. To už dnes není důležité. Rozhodnutí padlo a mělo by být respektováno, byť při racionálním a realistickém hodnocení nic moc dobrého nepřináší ani jedné straně. Britové se musí poprat se svým překvapením, jak se to vlastně rozhodli, i s tím, že na toto rozhodnutí nebyli připraveni. Evropská unie se zase musí vyrovnat s tím, že do budoucna již neplatí, že společná loď se během plavby neopouští, a ujasnit si, kam vlastně chce do budoucna plout.

Je zřejmé, že samotný brexit i způsob, jak k němu Britové dospěli, je přes zjevnou specifičnost tohoto ostrovního státu spíše symptomem, než příčinou stavu, v němž se současná Unie nachází. Řada krizí počínaje tou finanční, kterou následovaly dluhové problémy eurozóny, válka v Sýrii, rusko-ukrajinský konflikt, teroristická hrozba a především migrační a uprchlická krize, oslabily to nejdůležitější, na čem stojí každý demokratický politický projekt - důvěru občanů v jeho schopnost řešit zásadní problémy, s nimiž se potýkají. Právě posílení důvěry Evropanů v integrační projekt je klíčovým úkolem politiků sedmadvacítky.

Prvním významným krokem v tomto procesu byl evropský summit, který se konal v polovině září v Bratislavě. Toto setkání bylo ve srovnání s jinými unijními setkáními na nejvyšší úrovni minimálně ve dvou ohledech. Zaprvé pozvánku na summit nedostala ministerská předsedkyně Spojeného království. Jednalo se tedy vlastně o simulaci již pobrexitového uspořádání. Zadruhé hlavním cílem setkání bylo poskytnout předsedům vlád prostor pro otevřenou politickou diskusi. Jeho výsledkem nebyly tudíž tradiční závěry, ale mnohem neformálnější politická dohoda o dalších krocích, které by Evropská unie měla v několika následujících měsících učinit.

V Bratislavě se státníci pokusili o kritickou diagnózu současného stavu Unie. Zároveň se shodli na konkrétních opatřeních, která by měla, budou-li řádně implementována, opět přiblížit Unii jejím občanům, učinit ji srozumitelnější a zvýšit její akceschopnost tam, kde je to skutečně potřeba. Podle dohody by se Unie do budoucna měla zaměřit na oblasti, ve kterých přináší skutečnou přidanou hodnotu a v nichž občané její silnou roli očekávají. Unie by pro nás měla být zárukou bezpečí a hospodářské prosperity. Její činnost by se proto měla soustředit do oblasti vnitřní a vnější bezpečnosti a na podporu hospodářského a sociálního rozvoje.

Na základě dohody z Bratislavy bychom měli v následujících měsících urychleně přijmout opatření vedoucí mimo jiné k definitivnímu zajištění plné kontroly vnějších hranic Unie a plnému zprovoznění společné pohraniční stráže, zlepšení spolupráce tajných služeb, prohloubení obranné spolupráce či pokroku v dobudování jednotného trhu, aktivní obchodní politice a podpoře investic.

Výsledky bratislavského summitu


Ovšem tím nejvýznamnějším výsledkem summitu nejsou jednotlivá naplánovaná opatření, ale vyjádření vůle všech 27 členských států pokračovat v evropské integraci. Tato shoda je potvrzením, že tyto státy považují současný model evropské integrace za ten nejlepším způsob spolupráce národů na našem kontinentu, a současně vychází z uvědomění, že mnohým dnešním výzvám, jakými jsou například terorismus, nelegální migrace či negativní dopady globalizace, nemohou jednotlivé národní státy čelit osamoceně.

Všechna zmíněná opatření by měla přispět k udržení a posílení jednoty Evropské unie ve chvíli, kdy ji opouští jeden z jejích významných členů. Pro Českou republiku - středně velký stát v centru Evropy se silným exportním zaměřením - je právě evropská jednota, a tedy i fungující spolupráce v rámci Evropské unie klíčovým zájmem, coby záruka stability a prosperity. I proto dnes říkáme, že v blízké budoucnosti potřebujeme provádět pragmatické kroky, které obnoví důvěru v integrační proces, nikoli snít v současnosti neuskutečnitelné super-integrační sny či naopak tvrdit, že Unii posílíme tím, že se navrátíme k mezivládnímu rozhodování. Naším problémem dnes není nedostatečný právní rámec, ale otřesená důvěra v to, že jdeme správným směrem, a někdy i malá odvaha využít prostor, který nám nabízí současný integrační rámec.

K tomu, abychom při naplňování našich plánů úspěšní potřebujeme souhru členských zemí a unijních institucí. Je jasné, že integrační proces se bez silných institucí neobejde. Stejně tak je jasné, že unijní instituce musí jednat způsobem, který podporuje jednotu Unie. Ta bude dobře fungovat pouze tehdy, když jednotliví aktéři budou plnit role, které jsou jim stanoveny zakládajícími smlouvami. Klíčová je v tomto ohledu především Evropská komise, která musí hrát roli nezávislého prostředníka mezi zájmy členských států a nikoliv prohlubovat příkopy napříč Evropou a snažit se Unii politicky řídit. Musí být institucí, která pracuje pro všechny členské země, pomáhá naplňovat jejich dohody a současně důsledně dohlíží na to, aby členské státy ctily primární právo a plnily své povinnosti.

Někteří namítají, že proces, který jsme zahájili v Bratislavě, je málo ambiciózní a zahrnuje jen samé malé kroky. Je příznačné, že se na tomto hodnocení shodují politici, jejichž představy o směřování Unie se velmi výrazně liší. Dohoda z Bratislavy je skutečně spíše evolucí, nežli revolucí, což je však za současné situace nejlepší možný postup. Evropský dům totiž nemusíme bourat od základů, pokud do něj střechou zatéká. Mnoho věcí v Unii funguje dobře a jejich zpochybňování by nás ekonomicky i politicky velmi poznamenalo.

Úspěšnost bratislavského summitu budeme posuzovat až ve světle toho, jak budeme úspěšní v naplňování politické dohody, která na něm byla uzavřena. Pokud jednotlivé závazky z Bratislavy realizujeme, významně podpoříme cestu k Unii, která řeší skutečné problémy svých občanů, koná právě tam, kde spojené síly 27 členských států mohou dosáhnout nejlepších výsledků, a současně nezasahuje do jejich životů Evropanů nad nezbytnou míru. V takovém případě si historie bude bratislavský summit pamatovat jako moment, kdy jednotná Evropy znovu začala dýchat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy