Kopec Tlustec – lakmusovým papírkem pro vizi „samoděržaví“ (autokracie) v Česku.

09. 07. 2017 | 11:19
Přečteno 1998 krát
Zdá se, že nám se vší razancí přichází do českého "předvolebního prostředí" nová teorie o samospasitelnosti samoděržaví (autokracie). Blíží se tak čas osvícených starostů - autokratů, kteří jako ti správní manažeři řídí úředníky (odborníky) obce a měst jako firmy? V kontextu takových snů a informací musí logicky občané nejen v okolí kopce Tlustec zbystřit!

Je nutno se těmto snahám včas vzepřít. Jsou totiž velmi nebezpečné! Poukáži na jeden konkrétní příklad odbornosti úředníků, o něž by se měl stát, dle představ „snících vizionářů“, v budoucnu opírat.
Je to tzv. „kauza Tlustec“. Nevím, kde vznikla současná představa, že problém je již vyřešen a kopec Tlustec je před těžbou zachráněn budoucím generacím (narazil jsem poslední dobou na tyto názory již několikrát i v médiích).
Opak je pravdou. Úřednická mašinerie pracuje stále dále a dále. Ruku v ruce „nerozborně“ s těžařem. Nedávno krajský úřad v Liberci vydal výjimku z ochrany chráněných, a zvláště chráněných živočichů na Tlustci. Jak pěkně se čte občanovi úřednické rozhodnuti: „… povoluje žadateli výjimku ze zákazu škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje, chytat, rušit, zraňovat nebo usmrcovat zvláště chráněné druhy živočichů nebo sbírat, ničit poškozovat či přemisťovat jejich vývojová stadia nebo jimi užívaná sídla...“ (!!!)
Věc má však hlubší kořeny a souvisí i s úvodním textem. Ohrazuji se proti případným názorům, že hájím jakékoliv nekalé praktiky sloužící tzv. pseudoekologickými spolky k vydírání veřejnosti nebo firem, nicméně mi přijde, že pro stát by bylo prostě jednodušší, kdyby úředníci vydávali opravdu kompetentní a bezvadná rozhodnutí. Tak seberou všem vítr z plachet. Kvalitně zpracovaná rozhodnutí a stanoviska bez chyb. Tento přístup státního aparátu mi přijde levnější než měnit celou strukturu kontrolních mechanismů ze strany veřejnosti. Obtížně by se také tato „bezvadná“ rozhodnutí a stanoviska napadala odpůrci u soudu.
Nyní by se měla tedy i tato pojistka zastupitelské demokracie odebrat? S tím, že úředník je odborník a ví vše správně a nejlépe? Již jsem toto několikrát slyšel. Ferdu Mravence teď však nemám na mysli. Mám na mysli moje zkušenosti s českými úředníky – odborníky. Vždy mi naskakuje husí kůže po těle. Vím o tom totiž své.
Sám jsem byl osudem „vmanévrován“ do pozice „ekologického aktivisty“. Již téměř dvacet let jsem – řekněme - „aktivistou“ v odporu proti těžbě na kopci Tlustec v severních Čechách. Z přesvědčení, ale také jako majitel nemovitostí poškozených těžbou v kamenolomu. Těžbou, kterou státní úředníci v minulosti povolili. A přitom předvedli celou škálu „odborného“ jednání úředníků - odborníků. Jak těch nižších, tak i těch velmi vysokých.
Problém v této kauze je, mimo krajinářských a ekologických rizik, také problémem celé geologické situace v lokalitě. Minulou těžbou došlo opakovaně k poškození nemovitostí na úpatí kopce.
A odborníci – státní úředníci zarputile odmítali dlouhá léta jakoukoliv souvislost mezi poškozováním domů a činností v lomu. Nikomu bych nepřál zažít onu bezmoc komunikace s těmito odborníky. Když víte své a stojíte proti nim. Občanům nezbylo nakonec nic jiného než obrátit se na soudy.
Rozhodnutím okresního soudu v Liberci a krajského soudu v Praze byla souvislost plně prokázána. Majetky občanů byly prokazatelně poškozeny jak komorovými, tak clonovými odstřely. Těžař i báňská správa neustále tvrdila, že dle provedených měření nedošlo k poškozením domů těžbou. V rámci soudního řízení znalec rozcupoval argumenty těžaře (expertní zprávy a měření). A další soudní znalec, ustanovený soudem, vše potvrdil. V soudním rozhodnutí se tak přímo cituje, že předmětná měření, kterými se chtěl těžař vyvinit, soud neuznává a navíc konstatuje, že činnost v kamenolomu na Tlustci je přímo zodpovědná za poškození domů.
Hurá, řeklo by se, občan se domohl konečně spravedlnosti – ukázalo se po právu, že měl pravdu on – nicméně mu to bylo na nic.
Všechny tyto rozsudky a posudky byly opakovaně poskytnuty státní správě – vzhledem k blížícímu se dalšímu pokusu o obnovení těžby kamene.
Jaké bylo překvapení, když Česká geologická služba vydala expertní zprávu, že ona si nemyslí, že k poškozením domů došlo činností v kamenolomu, ale povětrnostními vlivy – počasím…. Nadále tak považuje provedená měření za důkazy budoucí bezškodnosti záměru těžit kámen na kopci Tlustec.
Ředitel České geologické služby - odpověděl na moji stížnost v této věci jako chytrá horákyně ve smyslu: jeho úřad rozhodnutí soudů uznává, ale má opačný názor než soud.
Co si o tom myslet? Jak tomu rozumět? Občan nerozumí.
Česká geologická služba tak nadále uznává provedená měření v lokalitě, která však nezávislý soud přímo ve výrokové části cituje jako nesprávná. Je to možné? Asi ano.
Názor vysokého státního úředníka bych nezpochybňoval – zcela jistě má právo na svůj osobní názor. Nicméně nesměla by se o tato a obdobná „oficiální“ vyjádření tohoto odborného pracoviště opírat státní správa v celém svém procesu rozhodování o záměru obnovit těžbu na tomto kopci. Nesměl by být takový názor oficiálním názorem státní instituce.
Zdá se, že úředníci státní správy na mnoha úrovních tak neuznávají argumenty soudů.
Koloritem k tomuto všemu ještě jen pár drobných dodatků z této kauzy, že současným uchazečem o těžbu – majitelem těžební firmy - je člověk, jehož firma právě prováděla ta měření v minulosti. (Vzbuzuje to velkou důvěru, nemyslíte?)
A jak zaznělo na veřejném jednání okresního soudu v České Lípě (jednání soudu ve věci pokusu uplatit ekologické odpůrce těžby na Tlustci, aby se vzdali svých námitek proti těžbě): pracovník České geologické služby (zařízení MŽP) měl mít, dle vyšetřovacího spisu, nadstandartní kontakty s tehdejším žadatelem o těžbu – to je citace co zazněla u soudu, prosím! (navíc tehdejší žadatel je dosud ve vedení současné těžařské organizace ucházející se o těžební povolení na Tlustci)
Poslední perličkou je, že přestože zastupitelstva všech obcí na úpatí kopce Tlustec mají usnesení nesouhlasící s pokusem obnovit těžbu kamene na Tlustci, zastupitel města Jablonné v Podještědí za hnutí ANO se dlouhodobě projevuje ve prospěch těžby na Tlustci. V minulosti i tak hlasoval. (nikterak mu jeho právo a názor neberu!!! Má právo na svůj názor též. Všímám si jen souvislostí.)
Je naprosto zřejmé, že pokud bude těžba na kopci Tlustec obnovena – bude tato krajinná dominanta v příštích desetiletích nemilosrdně odtěžena a zmizí z povrchu zemského. Kdokoliv tvrdí opak – jsou to pak vyjádření zavádějící a alibistická. Pokud těžař obdrží souhlas s těžbou pak jej již nic v jeho úmyslu nezastaví. Existuje pro tento můj pohled až příliš mnoho vážných signálů.
Opora zastupitelské demokracie je velmi významnou složkou i odporu proti znovuobnovení těžby. Prostě zastupitelé svými usneseními udělali problém úředníkům – odborníkům. (lze s úspěchem pochybovat, že by i nyní úředníci nenašli nástroje, jak si s názorem veřejnosti reprezentovanou zastupiteli poradit)
Bez ohledu na výsledek příběhu krajinné dominanty Tlustec, kde je bohužel státní správa tím hlavním aktérem, jsou tyto vizionářské sny mnohem nebezpečnější pro společnost a bohužel sázejí na většinovou neochotu spoluobčanů spolupodílet se na správě věcí veřejných – je nám tak ve výsledku předkládáno, že zastupitelská demokracie je přežilá forma fungování státu a budoucnost je v osvíceném „samoděržaví“ (autokracii).
No pěkně děkuji – a veřejnost zdá se stále čím dál víc tleská.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy