Archiv článků: září 2008

19. 09.

Trh a chaos aneb O třech Gráciích

Tomáš Sedláček Přečteno 7584 krát

Jsou tři faktory, řekl kdysi u piva kamarád a ekonom - spolužák Zdeněk Kudrna -, co drží ekonomiku pohromadě a které nás drží nad vodou. Aspoň po většinu času...

Jsou tři mocné veličiny, co zajišťují, že se interakce stovek milionů svobodných jedinců v tržní ekonomice nepromění v anarchii a chaos. Tři velcí strážci, kteří zjišťují, že se držíme pravidel a dodržujeme je.

Svědomí, konkurence, stát

Tím prvním jsou naše sdílené hodnoty - společenská etika či morální pravidla -, které ctíme a tmelí nás dohromady. Pak je to konkurence, která nutí nepodvádět a nešidit. A tím třetím faktorem je státní regulace, ten monopol na násilí, který je zde proto, aby nás ztrestal, prohřešíme-li se proti pravidlům.

Je na víře každého z nás, kterou z těchto tří veličin považujeme za nejdůležitější. Já osobně je řadím dle důležitosti tak, jak jsem je vyjmenoval. Nejlepší instancí je profesionální svědomí. Prostě nám to jaksi nedá vyrábět hračky pro děti, které jsou toxické, i kdyby nám to třeba na chvíli prošlo. Jak tržní konkurencí, tak státními regulacemi. A pokud máme svědomí slabé, potrestá nás konkurence vymazáním z trhu. Ale ani konkurence není vždy dokonalá či dostatečně rychlá. A tak nastupuje stát. Tedy donucení, což je dle mého soudu ta nejméně vznešená rovina, ale, jak se zdá, nutná.

To je to, čeho jsme právě svědky v americké krizi. Profesionální svědomí nepřehánět riziko selhalo a ani konkurence nenabídla dostatečný korektiv. Teď nastupuje stát. Zachraňuje a ihned poté nastoupí přísnější regulace. Když si podnikatelé nebyli schopni nalézt sebe-regulaci sami, dostanou jí příkazem. To je sice smutné, ale neděje se to poprvé.

Oživte golema

Podobná situace, či pokus, nastala i v českých podmínkách, a to na začátku transformace.

Otázka zněla: Jak oživit tu bytost, která se jmenuje tržní kapitalismus, po desetiletích centrálního plánování? Tržní etika a znalosti či zvyklosti u nás od první republiky skoro vymřely; tržní konkurence neexistovala a státní regulace - po desetiletích centrálního plánování- platila za sprosté slovo. Není divu, že počátky budování kapitalismu v Čechách, na Moravě a ve Slezsku byly tak svízelné.

Nejlépe byl celý problém vidět v českých podmínkách na kapitálových trzích. Konkrétně u investičních společností zrozených z kuponové privatizace. Po vlnách "kuponovky" se tunelovalo, kradlo a podvádělo tak, že hrozil bankrot nejen jednotlivých společností na burze, ale i bankrot celého mladého kapitálového trhu.

Neuměli jsme v tom chodit a stát regulovat nechtěl. Teprve později, pět minut před dvanáctou hodinou vznikla seberegulační snaha, ta organizace se jmenovala UNIS (Unie investičních společností), která se rozhodla, že takto to již dál nejde. Vytvořila si svá vlastní pravidla a začala lobbovat za vytvoření kvalitního a silného regulačního úřadu. Ten pak skutečně vznikl a vstoupil ve známost jako Komise pro cenné papíry. Regulace není proti trhu, trh regulaci potřebuje. Byli jsme donuceni to pochopit (skoro pozdě) na základě vlastních neblahých zkušeností.

Že se něco podobného děje na vyspělých amerických trzích, nám může - podle osobního vkusu - přijít překvapivé, nebo v tom můžeme vidět jisté zadostiučinění. Nad propastí se potácí další finanční dům, největší pojišťovna AIG. Stát jí zatím pomohl multimiliardovou injekcí a skoupením osmdesáti procent jejího vlastnictví. Došlo tak k dalšímu "mírovému" a "dobrovolnému", dokonce vítanému znárodnění.

Čas sklízet plody

O to větším zázrakem je, že se z české ekonomiky stalo to, čím dnes je. Před deseti lety by se českého bankovního sektoru - nemluvě o burze - nikdo nechtěl dotknout ani krumpáčem. Obojí bylo netransparentní, zavánělo z dálky průšvihem a nebezpečným místem pro soukromé peníze. Také tehdy stát provedl podobné (netržní) kroky, které se dnes, před našima očima, dějí v Americe.

Dnes jsou česká ekonomika, naše bankovnictví či koruna vnímány jako bezpečný ostrov v nejistém světě. Trvalo nám to bratru skoro dvacet let. Ale i tak můžeme být na výsledek hrdí. Poučili jsme se z příliš bujarého podnikání a naše finanční domy byly od té doby ostražité. Mnozí tvrdili, že až příliš. Příliš těžce se u nás sháněl úvěr - jak pro podnikatele, tak pro fyzické osoby. Dnes z této těžce vykoupené ostražitosti těžíme.

Jsem dalek toho tvrdit, že naše ekonomika je bez problémů. Ale stojí na relativně zdravých základech. A naše starosti a problémy jsou stejné jako problémy drtivé většiny vyspělých ekonomik.

To je ovšem - po té těžké transformační dani - přece jen dobrý důvod k alespoň skrovné ex-post oslavě. Ať už za to vděčíme kterémukoli ze tří faktorů postulovaných Zdeňkem Kudrnou.

16. 09.

Leh(l) man, brothers!

Tomáš Sedláček Přečteno 46319 krát

... aneb Bear Stearns? Burn, Stars!

To bylo v pondělí probuzení. Nejenže u nás skončilo léto a nekonvenčně nastoupil podzim, ale přes víkend se začal sypatWall Street. Z výstavní síně amerického tržního bohatství, z předních řad nehorázně bohatých bankéřů, z pěti velkých investičních bank zbyly dvě. Jak velký byl pád těchto hvězd! Levné víno došlo, večírek skončil, teď nastala kocovina. Zažíváme krizi, kterou dle slov Alana Greenspana vidí za svůj život jedna generace jen jednou. Máme před sebou úkaz, míní guru ekonomie, který se děje jednou za padesát až sto let. Z výstavní síně amerického tržního bohatství, z předních řad nehorázně bohatých bankéřů, z pěti velkých investičních bank zbyly dvě. Jak velký byl pád těchto hvězd!

Velký sesyp a pád hvězd
Americké finanční domy se sypou jak domeček z karet a trhy žadoní o státní pomoc. Měli jsme za to, že Amerika má bankovní krizi za sebou. Nemá. Nesmělé náznaky úsměvů, pramenící z naděje ve zlepšení situace, zmizely stejně rychle jako to české léto. V procesu bankrotu je banka Lehman Brothers, čtvrtá největší investiční banka s téměř stošedesátiletou historií. Další obr, Merrill Lynch, skončil za zlomek své původní ceny v rukou Bank of America, která jej zachránila od krachu. Z výstavní síně amerického tržního bohatství, z předních řad nehorázně bohatých bankéřů, z pěti velkých investičních bank zbyly dvě. Jak velký byl pád těchto hvězd!

Kocovina bez vyprošťováku
A co se to vlastně stalo? V Americe se opíjeli příliš dlouho příliš levným vínem (úvěrem) a teď se dostavuje bolehlav a nikde kolem není moc vody (kapitálu neboli peněz) na jeho utišení. Aby to tolik nebolelo, americká vláda a centrální banka nalévaly vyprošťováky. Zachránily nebo pomohly za solidární peníze zachránit či převést (ve formě státních záruk nebo přímých finančních injekcí) Freddie, Fannie a Bear Stearns. Dle některých propočtů se těmito státními zásahy do trhů státní dluh zdvojnásobil.

Kde (s)končí stát?
Člověk se mohl jenom ptát, kde bude narýsována ta tenká červená, neřkuli rudá linie? Kde a kdy přestane stát pomáhat krachujícím firmám? No a přesně toto se stalo v neděli večer. Federální banka odmítla poskytnout státní záruky za Lehman Brothers - a najednou nikdo neměl o nákup banky zájem. Bez státu to prostě nešlo a Lehman jde ke dnu. Dnes se dá již téměř s jistotou tvrdit, že tato banka je historií.

To vyvolává řadu otázek. Kde je hranice mezi státem a trhem? Do jaké míry fungují trhy bez státního zásahu nebo pomoci? Dokážou trhy odhadnout vlastní rizika, do kterých se pouštějí? Jsou historické finanční domy dostatečně odpovědné a střízlivé, aby se neopíjely, když to činí všichni kolem? A kde je důstojnost a samostatnost trhu, když s prosíkem přijdou za papá státem, kdykoli v podnapilosti a vysoké rychlosti nabourají auto, aby tatínek bouračku zacáloval?

Bear Stearns: Burn Stars!
Státní pomoc oživila burzy na celém světě. Americké kapitalistické trhy dostaly ošetření prvotřídní evropskou službou solidarity. Naopak když stát řekl ne, burzy po celém světě se propadly. V USA to byl největší denní propad od útoku jedenáctého září 2001. Tak jak je to tedy s tím, že trhy nechtějí státní intervence? Vše šlape, když vše šlape, ale když teče voda do bot, běží se za státem? Tento rok a obzvláště pak poslední týdny byly smutnou zprávou pro ty, kdo věří v samostatnost trhu a ve filozofii laissez faire. I v americkém či britském prostředí, nejsvobodnějších to velkých tržních ekonomikách, se trhy v dobách zlých utíkají ke státu. Člověk by se ani moc nedivil, kdyby se to stalo v evropském prostředí, které je přece jen ochranářštější, ale v Americe, v domově oddělení státu a trhu, je to celkem silné kafe. A ještě silnější kafe je, když si uvědomíme, že státní ochranářství se děje za obecného nadšení a potlesku trhu.

My dva a svět
A jaký to bude mít dopad na nás, na Evropu a Čechy? Zaprvé se za poslední období výrazně změnila celá filozofie ekonomického myšlení. Změnilo se celé vnímání trhu a státu. A zadruhé to bude mít i ekonomický dopad. Americká krize, a to i ve svých začátcích, se dost výrazně přelila do Evropy, což se projevilo i zpomalením české ekonomiky. Představy o tom, že si naše část světa dokáže poradit i bez amerického růstu, se ukázaly jako příliš optimistické. Nečekal bych armagedon, ale bez následků tento večírek nebude. A stát odmítl podávat vyprošťováky. A to je propříště dobře: bez kocovin se holt člověk odpovědně pít nenaučí.


vyšlo v MF Dnes 16.9.2008

15. 09.

Rozmarné léto aneb O dvojím smolném Lisabonu

Tomáš Sedláček Přečteno 5735 krát

Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným. Jestli během něj na něco nedošlo, pak na okurkovou sezonu. Jinak se stalo skoro vše, co se stát mohlo.

Koruna utržila předražený šok, ze kterého se léčí; americké kýchnutí se přeneslo do Evropy; a po gruzínské válce má západ s Ruskem otevřenou diplomatickou roztržku, se závanem ledu z dob studené války. Kdo dva měsíce nesledoval dění, probral se prvního září v jiném světě.

Pověrčiví: Lisabonská strategie a Lisabonská smlouva

Na začátku roku to vypadalo, že se eurozóně podaří růst rychleji než Spojeným státům. Zdálo se, že Evropa konečně začne alespoň náznakem plnit cíle své lisabonské strategie: "dohnat a předehnat USA". Na začátku roku to také vypadalo, že se unii podaří zajistit si (skrze Lisabonskou smlouvu) silnější pozici v mezinárodních otázkách. Obojí se začíná ukazovat jako naděje příliš předčasná.

Malebná portugalská metropole nese hrdě své jméno na dvou nejskloňovanějších unijních dokumentech - lisabonské strategii a lisabonské smlouvě. Jak se ale ukazuje, právě tyhle dva "lisabonské" dokumenty jsou asi i těmi nejsmolnějšími v historii evropské integrace. Mnozí pověrčiví by mohli přispěchat s doporučením: v Lisabonu už raději nic nepodepisovat.

Amerika se vyrovnává se svou krizí lépe než Evropa, která - zdá se - nechtěnou štafetu převzala. Sen o rychlejším růstu eurozóny si můžeme nechat zatím opravdu jen zdát. Podobně i válka v Gruzii ukázala, že Evropu nikdo moc poslouchat nebude, dokud nezačne mluvit jedním hlasem. A kolaps Lisabonské smlouvy naznačuje, že i tohle zatím zůstává jen snem.

Když pracuje Francouz

Podíváme-li se na lisabonskou strategii, rozdíl v produktivitě USA a EU činí desítky procent. Američan toho za rok stihne udělat mnohem více než Evropan. Ale pokud se podíváme na stejnou statistiku z pohledu produktivity za hodinu, rozdíl se smazává. Hodinová produktivita Američana dokonce nižší než třeba Francouze. Čím to?

Američané prostě pracují více hodin, Francouzi méně, ale když už, pak výkonněji. Jednoduchý recept na dohnání a předehnání Spojených států je tedy nasnadě: zkrátit si štědré evropské dovolené. A zde je ta skutečná evropská otázka, to skutečné dilema: chceme to? Jsme připraveni zvyšovat svou výkonnost na úkor volného času?

Tím se ovšem nechce říci, že by Evropa nepotřebovala strukturální změny ve vzdělání i dalších oblastech. Naopak: pokud jich nebude, již brzy se na Ameriku můžeme dívat jen z ještě většího povzdálí.

The rise of the rest - vzestup těch druhých

A dilema druhého Lisabonu, tedy lisabonské smlouvy? Chceme se vůbec dále sjednocovat, chceme mít důrazné slovo v mezinárodních otázkách? Nebo je nám to jedno, protože víme, že Amerika za nás jho tvrdší pozice vždy ponese?

Až do současnosti evropské sjednocování probíhalo (velice úspěšně) na ekonomické rovině a ve věci vnitřních záležitostí. Lisabon měl poprvé dát unii silnější nástroj, jak vykročit do světa.

Přitom nekráčíme ve vakuu. V Americe si již nějakou dobu lámou hlavu nad tím, zda se lidé brzy neprobudí v postamerickém světě. Ve světě, kde skončí dvě dekády trvající ekonomická i mocenská nadvláda Spojených států. A nastane "the rise of the rest" - vzestup zbytku světa.

Špatné svědomí Evropy?

Je pochopitelné, že Evropa má špatné svědomí z dob, kdy byla před pár stoletími světovou mocností právě ona. Právě do té doby spadá bezpočet "interních" válek, kolonizace a také dvě války světové. Pokud však Evropa bude chtít nějakou roli do budoucna hrát, musí se nějakým způsobem dále sjednotit.

V této otázce totiž nelze dost dobře stát na místě - integrace bude buď pokračovat, nebo se začne pomalu rozpouštět.

Letošní letní evropské přešlapování na místě se tedy stalo jakýmsi varováním. Přes nepodařenou okurkovou sezonu se to ještě snese, ale pokud by to mělo pokračovat i v sezonách dalších, pak Evropo: Amerika s námi!

Vyšlo v HN

12. 09.

Perverze: stát znárodňuje, trhy jásají

Tomáš Sedláček Přečteno 7573 krát

Znárodnění. Ten pojem zněl ještě minulý týden v kontextu moderní ekonomie arcikacířsky, archaicky a nemístně. Stejně nemístně jako opálená milionářka v nylonových plavkách trhající na floridské pláži martinskou husu, abych použil slova básníka Hraběte. Znárodnění vždy znamenalo to nejstrašnější: vítězství politiky nad ekonomií, státu nad trhem.

Tento týden jako by se všechno změnilo. "Dobrou náladu na trhu podpořila zpráva, že vláda USA zestátní hypoteční agentury Freddie Mac a Fannie Mae," píše tisk.

Stát vyvlastňuje, trhy jásají

Paradoxnější větu aby člověk pohledal: trhy se radují, když stát znárodňuje. Nakrátko to jistě pomůže, ale dlouhodobě?

Financial Times radostně hlásají: "Znárodnění vedlo ke globálnímu nárůstu chuti riskovat." Aby ne, riskuje se přece krásně, když vám stát jistí lano. Výnosy jsou soukromé, rizika pojištěná daňovými poplatníky. Riskujte, stát pod vámi roztáhne záchrannou síťovinu. Proč jezdit obezřetně, když vám papá zaplatí rozbité auto?

Americký kapitalismus a jeho instituce dostávají prvotřídní evropský servis solidarity. Je to takový socialismus pro bohaté. Každopádně signál, který vábí k dalšímu rozsévání situací, v nichž ze světlé stránky rizika těží jeden, zatímco ty temné zaplatí někdo jiný.

Stručná historie kulatých výročí vyvlastňování

Osmičky nehrají důležitou roli jen v české historii, ale i v historii znárodňování. V dějinách státu a trhu.

Freddie a Fannie vznikly v roce 1938. V roce, kdy byl odstartován Rooseveltův levicový New Deal for American People. A dva roky poté, co byla vydána Obecná teorie, takto opus magnum Johna M. Keynese - dílo, které položilo základy státního intervencionismu.

Freddie i Fannie - hybridní kvazistátní instituce - měly za úkol dodávat peníze na zlevněné hypotéky lidem, kteří by na ně normálně nedosáhli. Na toto dědictví přesně o 70 let později, v roce 2008, doplatily a byly znárodněny.

V roce 1848, devadesát let před založením Freddie a Fannie, a stošedesát let před jejím znárodněním, vydává Karel Marx svůj Komunistický manifest, ve kterém znárodňování vidí jako jedinou cestu dopředu. Stát to zvládne lépe než trh, tvrdil. Sto let nato, v roce 1948, začíná historie reálného znárodňování v historii naší země.

Po pádu komunismu se pojem "znárodňování" vytratil ze slovníku slušných slov a gentlemani ani jemné dámy jej nepoužívali. Až v září 2008 dochází k snad nejdramatičtějšímu počinu a největší státní pomoci za posledních 70 let.

Když Americe teče do bot... přiskáče stát

To, co se stalo minulý týden (a mělo to předehru již v případě Northern Rock či Bear Stearns), je jedna z největších paradigmatických změn v ekonomické filozofii od pádu železné opony. Navíc se to stalo ve výkladní skříni kapitalismu: v Americe, navíc za vlády pravicových republikánů.

Amerika samotná se vydala prosti směru vlastního washingtonského konsenzu, kterým radila novým ekonomikám po celém světě. Ten se dá shrnout slovy privatizovat a deregulovat. Nyní, když teče do bot, Amerika znárodňuje a reguluje.

Měl Keynes pravdu? Jak samostatné jsou trhy?

Kdysi se říkávalo, too big to fall, dnes spíše platí too interconnected to fall. To byla přece hlavní argumentace intervence: pokud necháme padnout je, popadají i ostatní. Až to vypadá, že kdyby stát nepomohl, sesype se celý trh jako domeček z karet. Stát nepomohl jen několika málo prohnilým institucím, ale podržel nad vodou celé trhy! Za to, že vše šlape dál jako by se nechumelilo, vděčíme státu.

To pochopitelně vyvolává řadu otázek. Tak funguje trh bez státní pomoci, nebo ne? Jaká je skutečná podoba našeho kapitalismu? Když se daří, tak se daří; když ne, pomůže stát?

Neporušila se mantra trhů: kdo nese rizika, ať je nese? Kdo příliš riskuje v dobách tučných, ať se příliš nediví v dobách chudých? Vyhrává Keynes, který tvrdil, že v dobách zlých je potřeba, aby stát vléval peníze do ekonomiky? Jsou trhy schopny odhadnout svá rizika, usměrňovat se a seberegulovat?

Daddy's gonna pay for your crashed car

Pokud se člověk, věřící v laissez-faire, rozhlédne po veselých reakcích trhů a komentátorů po světě, nemůže se vyhnout smutku.

Znárodnění a státním zásahům trhy tleskají a děkují za ně. Táta zaplatil rozbité auto. Ale jak se má člověk naučit slušně jezdit, pokud táta pokaždé vytáhne šrajtofli?

vyšlo v HN

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy