Komu zvoní hrana?

10. 06. 2010 | 16:56
Přečteno 16400 krát
Neptej se, zvoní tobě, odpověděl by James Donne, autor básničky, jejíž nadpis si půjčili Ernest Hemingway, BeeGees i Metallica. Příhodné je, že v šestém verši se v této souvislosti objevuje i samotná Evropa: "Žádný člověk není ostrovem, nikdo není sám pro sebe, každý je součástí pevniny, kusem země; jestliže moře spláchne kousek půdy, Evropy je méně."

Konec idylky a zpět na zem. Řecká krize je jen špičkou ledovce - ledovce evropského a koneckonců i amerického a japonského syndromu, chcete-li. Řecko se jen dříve dostalo tam, kam by vedla prodloužená trajektorie vývoje veřejných financí ve většině zemí. Včetně té naší.

Konečně to pochopilo aspoň Německo, Británie a snad i my - a ve všech těchto zemích je cítí silná snaha snížit zadlužení. Pokud tato krize byla zatím pro některé státy skoro smrtelná, ta příští - pokud se nezměníme - bude smrtelná již téměř jistě. Vysoký státní dluh je jen syndromem nemoci, nikoli její příčinou. Můžeme sice léčit syndromy (při mnoha nemocech se to tak dělá), ale státní dluh není primárním problémem. Nestačí ono proklamované "zastavení zadlužování", my musíme dluh snížit. Tedy zjednodušeně řečeno, nestačí nedělat deficity veřejných financí, my se musíme naučit vytvářet přebytky.

Až pomine memento mori

Kdo žije příliš dlouho na hraně, nesmí se divit, že se čas od času pořeže. A naše euroamerická civilizace na hraně žila příliš dlouho. A skoro by se dalo říci až příliš pohodlně.

Přestože jsme nejbohatší civilizací, co kdy na této planetě žila, trápí nás nedostatečnost. I při těch nejprudších tempech růstu jsme se dál zadlužovali. Trpíme jistým druhem schizofrenie: chceme malý stát, co se týče daní, ale velký, co se týče výdajů. Důsledek? Všude kam oko dohlédne samý přebytek, jen přebytek veřejných financí aby člověk pohledal.

Krize není vůbec za námi. Jen se přestěhovala z bank a velkých podniků na státy. Skončí, až když zaplatíme dluh, který z jejího titulu vznikl.

Imperativem minulých let byla maximalizace růstu. Nyní je na čase nastavit opačný kurz: mířit na přiměřený růst a snížení dluhu. Jinými slovy: cílit třeba na dvouprocentní růst HDP, a pokud některý rok vypadá na silnější růst, zbrzdit jej a pomocí restriktivní hospodářské politiky vytvořit přebytek, který bude věnován na snížení dluhu.

Prioritou hospodářské politiky v následujících dvaceti letech se musí stát snížení dluhu - a růst až na druhém místě. To, že je národ schopen takové politiky volit, koneckonců dokázaly i naše volby. Ale to jsme měli výhodu "řeckého strašidla", které reformní snaze pomohlo. Co až na tohle "memento mori" brzy opět zapomeneme?

Když cílujeme inflaci - občas ji přestřelíme, občas naopak - proč by to nešlo podobně i v případě růstu? V opačném případě nás čeká za nějakou dobu řecký scénář v tmavě modré (nebo tmavě červené) podobě. Času není nazbyt. Pokud bude mít pravice tendenci při prvních náznacích prudkého růstu HDP snižovat daně, je to podobný populismus, jakého se bude muset vyvarovat levice, která zas má tendenci zvyšovat náklady, když je z čeho rozdávat.

Highway to Hell

Občas, když jezdím autem, říkám si, že nejlepší způsob, jak přimět řidiče k tomu, aby jezdili opatrněji, by bylo některé vraky jejich předjezdců prostě neuklízet, nebo vraky po vyproštění osob umělecky ztvárnit. Uklizené silnice totiž vypadají tak pohodově a bezpečně, že klidně šlápnu na plyn. Silnice prostě je nebezpečné místo a tvářit se jinak, nepomáhá.

Veřejné finance jsou také nebezpečné, je to potenciální časovaná bomba hromadného ničení. Ne každé generaci se dostane řeckých (nebo maďarských) vraků, které po odklizení do finanční historie brzy upadnou v zapomnění. A tak zas šlápneme na dluhový plyn, ať do HDP duní... a hrana zvoní.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gesho napsal(a):

"and therefore never send to know for whom the bells tolls; it tolls for thee"

jj, jedna z nejkrasnejsich basni co znam, jako prolog k jedne z nejlepsich knih a zase vcelku pekna metafora :)

jen se teda ptam, bude to stacit, tohle kazdotydenni mentorovani, jako maximalni memento, kterehjo jste schopen, abyste v klidu spal? :) ja myslim, ze jo
10. 06. 2010 | 17:27

Vilém napsal(a):

Ha, nakonec se vrátíme klidně i k nulovému růstu, nízký růst vadí jen tehdy, když jsou u moci levicové vlády. Zato co bychom neudělali pro pravici, klidně obětujeme veškeré civilizační výdobytky, jen když ubohým miliardářům neporostou daně a zaplatíme jejich spekulace. Pan Sedláček k tomu bude v luxusní vile požírat kaviár a kázat o skromnosti, čímž si konečně vyslouží od kádrováků doktorský titul nehledě na řecký deficit ve znalostech. To jste se s Komárkem a dalšími pisálky domluvili, že vyrukujete s cílenou kampaní proti lidskosti, nebo jde o epidemický projev šílenství z volebního úspěchu, ostatně svými dopady efemérního?
10. 06. 2010 | 17:42

Babička napsal(a):

To jsou všechno tak hrozně chytrý kecy,už to někdy ani nemohu číst...je to jen o chtivosti,poškozené mravnosti,a sobeckosti.Pokud zisk za každou cenu je motivem...pak, "výsledek budiž učitelem hlupáků"(asi Sokrates).
10. 06. 2010 | 17:51

gesho napsal(a):

2vilem
pan sedlacek, pokud vim bydli v malem byte na male strane a kouri startky - to neni zcela bezny profil pozirace kaviaru, kdyz uz ad hominem, tak trochu relevantneji

ad rem radsi vubec
10. 06. 2010 | 17:54

alarm napsal(a):

Kdyby se to četlo od člověka s prázdným žaludke a prázdnou peněženkou, bylo by to reálné. Ale číst to od člověka sytého od nejrůznějších lahůdek a milionovým hmotným a nehmotným majetkem, je příšerná podlost. Nebo čtenáře provokuje?
10. 06. 2010 | 18:00

gesho napsal(a):

jezis to je zavistivcu, meli jste se lepe ucit nebo byt dravejsi, tohle me fakt nebavi, presne hezky ceske skuceni
10. 06. 2010 | 18:04

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,ano, ..pia desideria,..bude mít dosažené cíle,..??Tužka.
10. 06. 2010 | 18:20

mia napsal(a):

To je ono ta dravost. Lidé se ženou za ziskem (jak už tady někdo psal), ale smysl života je doufám jinde. Nebýt zisku není ani dluhu. Ať platí ti, kdo zavinili.
10. 06. 2010 | 18:22

zvrat napsal(a):

gesho: já jsem se učil, mám 25 semestrů různých vysokých škol, červený diplom -- a přesto má můj vyšetřovatel StB větší důchod nežli já.
Jo estebáci byli a jsou dravější...
10. 06. 2010 | 18:22

Skanzen napsal(a):

A kdo vymyslel dluh jako druh monetizace hodnoty? Der Jude!
10. 06. 2010 | 18:29

viki napsal(a):

Krizi zpusobily financni instituce. Ted ji ma zaplatit radovy danovy poplatnik. V anglickem Guardianu to nazvali: 'privatization of profits, nationalisation of losses'; pekne to maji kluci z londynske City vymyslene. Preji prijemny a nicim neruseny recky brainwashing! :)
10. 06. 2010 | 18:30

babička napsal(a):

Budem nosit trička "měl jsem být dravější" fakt.Anebo znova modré košile a studovat VUML.To už je pozdě co?Funkce jsou obsazené.Já taky ted´doučuji "dětičky"těch dravějších".Mám přehled jak to v těch rodinách funguje.
10. 06. 2010 | 18:34

Camm napsal(a):

Pěkný článek. Jen to varování před levicí není zcela na místě. Zatímco za posledních 20 let naše vlády (převážně pravicové) vytvořily dluhy asi 1,3 bilionu Kč, vlády komunistické předaly stát bez dluhů. Nepochybuji o tom, že kdyby se udělal za 40 let vládnutí KSČ 2,6 bilionový dluh, byla by to hlavní výtka vůči komunistům - Neumí hospodařit! Přitom za podobné peníze si mohli vyzásobit občany čím by je jen napadlo - od banánů po spotřební elektroniku a automobily. Takhle se jim vytýká to, co neudělali - nebyly banány, nebylo spotřební zboží, na auta byly pořadníky... Takže pod dojmem této reality tvrdím, že naše tzv. vlády by se měĺy od komunistů učit.
10. 06. 2010 | 18:43

rejpal napsal(a):

Bezelstně přiznávám, že tomu vůbec nerozumím. Má to znamenat, že naše (a celá západní civilizace) se přeorientuje na jiné hodnoty než konzum a točení peněz? Začneme žít skromněji? Všichni nebo jen někteří? Nebudeme indexově plánovat nárůsty zisku? Spokojí se nadnárodní koncerny se stejnou výší dividend nebo je k tomu někdo donutí? Jak to udělá? Osobně by mi to až tak nevadilo, jednou nás k tomu donutí nedostatek surovin. Celá globální ekonomika budí dojem džina vypuštěného z lahve a nikdo neví, jak ho tam zahnat spátky. Kouzelná formulka asi stačit nebude.
10. 06. 2010 | 18:51

dluhové otroctví napsal(a):

Fakt nikdo nechápete že všichni ve vysokých postech jsou spolčení judaisté ,že stále jen spekulují a neustále mění pravidla ,protože jejich Bůh je Mamon-Peníze ,kterými celkem jednoduše ovládají společnost ,která na ně pracuje a živí je.

poslední případy nechtěného profláknutí židovství ,které před námi skrývají a mnohdy zapírají ,např Jan Fischer.

http://www.blisty.cz/art/52...

http://blisty.cz/2010/6/9/a...

Sedláček ,Komárek a spol jsou jejich propagandisté ,mají za cíl rozeštvat společnost a to jak globálně tak národně,klip zabij bábu je židovského původu.

http://www.videacesky.cz/os...

PS: NEPTEJ SE KOMU ZVONÍ HRANA ,ZVONÍ TOTIŽ TOBĚ !
10. 06. 2010 | 19:09

Lspeedy napsal(a):

Mě to přijde celé dost absurdní...
Státy zachraňují obrovskými penězi banky a pak si od nich zpětně svoje peníze půjčují za stále se zhoršujících podmínek...
10. 06. 2010 | 19:12

BudaFriend napsal(a):

Proc ti moudri bankeri furt pujcujou nezodpovednejm politikum?

Nejak ti v tom rozjimani chybi nabidkova strana. Bankeri byli minimalne stejne nezodpovedni jako politici, kdyz bezhlave pujcovali a dovolili statum i domacnostem neuveritelne predluzeni. Dluhy a schodky sly brutalne nahoru v dusledku financni krize, kdyz se zachranovaly banky a udrzovala poptavka. Mnoha statum jako Spanelso ci Estonsko byly nizky dluhy a prebytkovy rozpocty malo platny, kdyz je financni krize stahla do recese.
Cilovani (ekonomicky) udrzitelneho rustu, snizovani dluhu a schodku jsou vsechno rozumny napady. Avsak bez tvrde proticyklicke regulace globalnich kapitalovych trhu budou nezodpovedni bankeri zase pujcovat nezodpovednym politikum. Trochu kritiky do vlastnich rad by neuskodilo ..
10. 06. 2010 | 19:16

řadový občan napsal(a):

Také tomu příliš nerozumím. Když si skoro celý svět půjčuje, tak od koho...? Nejspíš od bank, jenže tu krizi způsobily právě velké banky...a banky jsou asi samostatná velmoc či světadíl....který je ovšem živ z půjček států, firem a občanů...
Když padaly velké banky, tak vyspělé státy do nich pumpovaly miliardy...
A za tohle všechno může i občan s platem 15 000 či 25 000 Kč to se mi nezdá...a má si utahovat opasek...
Bohatí lidé nic nepocítí, jen jim ubude z konta víc než jindy...
10. 06. 2010 | 19:21

Rado napsal(a):

super, díky....
10. 06. 2010 | 19:23

jerry napsal(a):

Žiji v "chudém" okresu, většinou důchodci, bývalí zemědělci. Znám asi 50 lidí, kteří trpí hladem; 49 z nich drží redukční dietu, a ten padesátý je líný si dojít na pracák pro podporu, tak somruje, má sice hlad, ale piva co hrdlo ráčí. Život není o tom, kdo se o mě postará, ale sám se musím postarat o sebe a případně i o rodinu, pracuji tedy bez absencí, snažím se žít trochu zdravě, sice mě to často nebaví, ale vím že musím, tím se asi lišíme od zvířat.
Občas postojím před lékárnou, dívám se na odcházející většinou obézní pacienty s taškami plných léků, s nadávkou na rtech, kolik to zase platili, a vybavím si je jak sedí denně celý večer v hospodě a za týden utratí daleko více než za ty léky, a nebo v místní samoobsluze jak se čertí, že mají tak malé košíky a musí jít nadvakrát, a tak mi přijde, jak se naopak některým zvířátkům podobáme, a že ta krize zase není tak strašná, alespoň tedy ne jako ta, kterou nás strašili učitelé na socialistických školách. Chtěl jsem tím jenom napsat, že každý, kdo chce kritizovat, musí začít u sebe: buďto se důkladně seznámit s problematikou, a nebo si nastavit zrcadlo.
10. 06. 2010 | 19:26

dluhové otroctví napsal(a):

judaisté zesměšnují koncetrák v Gaze a lidi zavražděné naciizraelity ,brzy si takhle budou dělat srandu z nás.

http://www.youtube.com/watc...
10. 06. 2010 | 19:28

Rumcajs napsal(a):

Tohle podepisuju od shora až dolů, pane Sedláčku. Není tam nic, s čím bych nesouhlasil a co by nebala pravda. Jde jen o to, dokázat to politicky prosadit , to znamená, doufat, že vymaštěnců jako je Vilém bude k volbám chodit minimum.
10. 06. 2010 | 19:48

Starý napsal(a):

Úsměvné číst příspěvky. To, co v domácím účetnictví zatéím většina lidí chápe, že nelze žít stále nadluh. Přesněji , na dluh si nelze doneknečna užívat blahobyt.
Tak takové racionální uvažování je ve státním měřítku považováno za asociální. Tedy stát musí zajišťovat sociální blaho na dluh a navždy!
Myslím, že osud Západu je zpečetěn.
10. 06. 2010 | 19:49

gesho napsal(a):

2zvrat
njn, to je bohuzel nekdy tak, ja take nejsem dravy, ale zato vcelku vyrovnany s timhle svetskym zivotem
10. 06. 2010 | 20:01

Mdh napsal(a):

Je třeba říkat celou pravdu, ČR má zadluženost jenom 35,6 % HDP, Francie 76 % HDP, Itálie 115,8 HDP, Řecko 115,1 % HDP, USA 92 % HDP, tak nás přestaňte strašit!! Viz tabulka BBC - http://news.bbc.co.uk/2/hi/...
10. 06. 2010 | 20:08

Petr napsal(a):

To Dluhove otroctvi,
Nectete jeste nahodou zvedavce a podobne socialisticke weby?
Co ma spolecneho zidovsky puvod se soucastnou krizi? Neni to spis jen takove to klasicke hledani vinika aby bylo mozne zastrit fakt, ze si za to muzeme samy?
10. 06. 2010 | 20:10

Vilém napsal(a):

Starý
Tady se právě ukazuje neadekvátnost tohoto přízemního pohledu na věc. To oslní možná lidi s mentální (nebo spíš dementální) kapacitou Rumcajse nebo našich pravicových žurnalistů.
Při kritickém zamyšlení však ihned vidíme, že v globálním měřítku dluhy nemohou být vůbec problémem tohoto druhu, protože každý dluh je něčí pohledávkou a celková bilance je nutně vyrovnaná, ať jsou dluhy jakkoli vysoké. Pokud mají dnes státy dluhy, pak to může být pouze proto, že nevybíraly do rozpočtu dost prostředků a nechaly je věřitelským skupinám, což jsou ovšem právě ti občané (nebo spíš bestie), kteří dnes zvracejí svá moudra o nutnosti šetřit, aby jim zisky zůstaly. V těchto volbách skutečně přesvědčili masu telat, ale prosperitu si od toho nelze slibovat, exempláře Rumcajsova typu nejsou stavu peníze nijak rozumně využít, rozvoj lze očekávat hlavně od zvýšení životní úrovně nejhůř postavených skupin, kde vložené prostředky přinášejí hmatatelné výsledky, ne od toho, že si Rumcajsové vychlastají zbyteček mozku dvojnásobnou rychlostí.
10. 06. 2010 | 20:15

Hladis napsal(a):

Mno se slovy pana Sedlacka nemam problem ,ale nejaky sofistikovany navod na lecbu tam opet nevidim. Brutalne setrit neni vsehospasny navod jak se z toho dostat ,to je navod jak zabrednout do vetsich problemu. Recko napr. razantne skrta ,ale na druhou stranu se diky skrtum propada domaci spotreba a ekonomika klesa vic nez pesimisticky predpoklad.
10. 06. 2010 | 20:19

Rumcajs napsal(a):

Viléme, tvůj hlavní problém je , že si ani nemáš co vychlastat. Tvá rétorika bolševika z VŘSR jenom dokazuje, že jsi na tom jako Tarzan, který se najednou ocitl v civilizaci.

Doba už poodběhla, ruské nevzdělané mužíky nahradil vzdělaný člověk 21 století, takže se obávám,že svou frustraci z vlastní malosti a neschopnosti si budeš moci vybíjet tak maximálně tady na tom blogu.
Ale abys mě špatně nepochopil. Jsem rád že duševní troska s inteligencí rypouše slonního jako ty sem přispívá a zpestřuje mi mou kaviárovou večeři.
10. 06. 2010 | 20:33

ea napsal(a):

Kdyby lidi konečně pochopili,že zásluhou všech vítězných polistopadových vlád od sameťáku se z komunismu stal fenomenální strašák, který straší i děti a mládež, kteří o něm nic nevědí,dávno by si přiznali, že se od komunistů mohou dnes lecčemus přiučit a nevolili by šílence, kteří nás vedou do propasti. Jejich vily však budou bezpečně stát na na elektronicky hlídaných pozemcích... Aby je nějaký žebrácký levičácký závistlivec náhodou nevykradl.Dobře však vědí,že bezpečí nenajdou ani mezi sebou.
10. 06. 2010 | 20:41

ZdeněkJ. napsal(a):

jerry
Ejhle, po wbgardenovi další šmírák,čmuchání v cizím soukromí je Vašim koníčkem?
10. 06. 2010 | 20:42

Da.Rock napsal(a):

Už když ODS v dobách nejsilnějšího růstu velkoryse slibovala zásadní snížení daní, klepal jsem si na čelo. Daně se nesnižují, když ekonomika roste. To zřejmě Tlustému na hnojařině neřekli. Škoda. Jednak by možná naše zadlužení mohlo být dnes nižší a jednak bychom měli větší manévrovací prostor pro současné - tedy protikrizové - snižování.
Ovšem je tady ještě jedna věc, na kterou bych rád znal odpověď - heslem doby je opt-out. Do čeho budou ale důchodové fondy investovat naše peníze, když se státy okolo přestanou zadlužovat a bezpečné státní dluhopisy zmizí z trhu? Opět do různých bublin nafouknutých podvodníky a duhově přibarvených kreativci v ratingových agenturách? No to se máme na co těšit, velebnosti...
10. 06. 2010 | 21:05

Pavel Sejnoha napsal(a):

Dokaze nekdo srozumitelne vysvetlit jak se to vlastne stalo ze vznikl statni dluh?

A od koho si zeme se shodkovym rozpoctem pujcuji, kdyz jsou vlastne vsechny zadluzene?

Ja jakozto jednotlivec utracim jen to co predem vydelam.
10. 06. 2010 | 21:26

děda lebeda napsal(a):

Moc tomu nerozumím, může mi někdo vysvětlit, když už jsme ve velké míře(jednotlivci, firmy i státy) zadluženi? Co TI investoři, když nebudou mít kam investovat? ( Amerika ani Evropa to nebudou a v Asii se to začíná hraničněpošťuchovat) Je odpoběď někde v historii???
10. 06. 2010 | 21:26

Karel napsal(a):

Sedláčku, Sedláčku,

zaříznout ekonomiku díky Vaším reformám dokážete parádně. Umrtvíte spotřebu, zase budete vyzývat ke spoření u chudých a středních tříd (které pouštějí přebytky do oběhu), ještě více dorazíte spotřebu ...

Navíc, Vy mediální ideologické PROTÉGÉ, pokud se rozsype EUROZONA, tak si tím tuplem Vaše kecy o prožírání můžete stčit do diplomu.

Přečtěte si, co říká civilizovaná pravice ve světě (ministerský předseda Sárska Peter Mueller - CDU)

Steuererhöhungen dürften kein Tabu sein, sagt der saarländische Ministerpräsident Peter Müller (CDU). Und zum Thema Sparen: "Starke Schultern müssen im Zweifel auf mehr verzichten."
http://www.zdf.de/ZDFmediat...

PS.
Chudáci čeští polovzdělanci (Kalousek, Kohout, ..) a nevzdělanci (Rumcajs, ..)
10. 06. 2010 | 21:29

Bavor napsal(a):

To Da.Rock: Soukromé penzijní fondy ti budou tvoje peníze půjčovat a když budeš hodně hodný, tak ti je zhodnotí o inflaci. Samy ale zinkasují úrok podstatně vyšší - musejí pro pány Bezděka, Rusnoka a další přece slušně vydělávat. A až zase přijde další krize (a ona přijde, to je zákonité), tak ztrátu poneseš ty - jako v USA. A ty ztráty uhradíš ještě jednou, až ti zvýší DPH, aby stát mohl sanovat banky.
10. 06. 2010 | 21:47

BILANCE napsal(a):

Kdyz ma nekdo dluhy, znamena to, ze nekdo vydelal. Ale kdo vydelal tolik penez? Kam se podeloy tak obrovske prostredky? A jak to, ze jejich drzitele neinvestuji a neutraceji?
10. 06. 2010 | 21:58

Stanislav napsal(a):

o plánech důchodové reformy, kterou připravuje ten tragikomický spolek, který nám má vládnout, by peníze do soukromého spoření měly jít tam i zpět přes stát, který "by je svěřil do hospodaření soukromým penzijním fondům, které by v případě přání občana měly peníze investovat pouze do státních dluhopisů, aby tak byly penze zaručeny státem".
A potom namouduši nechápu, proč by ty úspory nemohla přímo spravovat nějaká státní důchodová pojišťovna. Proč bych měl přispívat na zvýšení životní úrovně pánům Bezděkům a Rusnokům. Vlastně chápu - jde přece o "zajímavý vejvar", který by připadnul těmhle finančním šarlatánům. A o to přece především v této "penzijní reformě" jde. Bohužel to nedošlo značné části těch, kdo nastupující koalici volili. Na druhé straně ji jistě volila spousta takových lidí, která dobře věděla, co dělá a proč to dělá.
A jen tak mimochodem, doufám že baretku bude jednou u popelnice ždímat také spousta těch novinářských pisálků, kteří tyhle finanční mágy vynesli k moci.
10. 06. 2010 | 22:07

roman napsal(a):

jo tohle by mně zajímalo a od koho si půjčujou všichni na to nepřišla odpověď !!!!!!!!!
10. 06. 2010 | 22:07

chudá matka napsal(a):

Z malého se šetří po korunkách, a bolí to. Z velkého se nešetří, protože to ten, kdo by měl šetit, ani nepocítí.
10. 06. 2010 | 22:12

technician napsal(a):

K Rumcajsovi škoda slov - nevzdělaný, agresivní, křupanský s omezeným rozhledem. Tečka, nemusíme ho tady pořád řešit.

Ale k věci - rád bych poprosil pana Sedláčka a jeho žvanivé druhy ze soft skills oborů, aby mě laskavě neuráželi. V životě jsem nikomu nic nedlužil a nedlužím, nikdy jsem po státu nic nechtěl a vždy jsem se o sebe a rodinu dokázal dobře postarat sám. A teď mě tady kdejaký polovzdělaný picmoch vyhrožuje a sugeruje, že bych se snad měl cítit provinile...Za co ?? Za ty stovky miliard ze státní kasy, které skončily na účtech všelijakých kamarádíčků a nenažranců? Nemohu si pomoci, ale je to tak - to co jedni rozkradli mají už zase platit ti, kteří se na svinstvu nepodíleli. Jestli vám i toto projde, pak už škoda slov a snad si to tento národ i zaslouží. No, doufejme, že procitne až po několika letech pochopí, že už žije ne v republice a státním útvaru, ale v soukromé firmě, kde se demokracie z pochopitelných důvodů nenosí.
10. 06. 2010 | 22:18

rejpal napsal(a):

Stanislav
Bojím se, že to chápu až moc. Ale je to něco podobného jako představa zdravotních pojišťoven a.s., kam bude občan povinně přispívat na dividendy majitelů.
10. 06. 2010 | 22:21

rejpal napsal(a):

technician
V souvislosti s vaší glosou na téma soukromé firmy mě zase po čase napadla otázka pro přátele z pravice, na kterou mi ještě nikdo nedokázal věcně odpovědět: Proč se má privatizovat Budvar.
10. 06. 2010 | 22:24

H. Kim napsal(a):

Ajaj, pane kolego... :)
Pi vší úctě k Vám i Vaší odbornosti, zřejmě se nějak do textu dostalo "syndrom" místo "symptom".
Jinak, jako obvykle, krásné a inspirativní čtení, díky.
10. 06. 2010 | 22:31

prirodovedec napsal(a):

rejpal: To je zrejme, je blizko Bechyne. :)
10. 06. 2010 | 22:34

Rumcajs napsal(a):

technican:

Laskavě mě netahej do rodiny.
10. 06. 2010 | 22:35

vlk napsal(a):

Právě teď když jsme dočetl Sedláčka mi přišel, kouzlem nechtěného - mail:
Němci napsali "srdečný" dopis občanům Řecka
Známý německý týdeník Stern zveřejnil ironický dopis Němců Řekům v němž připomínají, že SRN dalo do EU nejvíc peněz.
Milí Řekové!

Také to u vás znáte, tetu, která po celé dětství a mládí krmí prasátko? U prvního kola, prvního rádia, první dovolené – pokaždé přidá pár bankovek. A nic za to nechce, jen tu a tam přátelské děkuji pěkně. Milí přátelé, toto je dopis od vaší štědré tety. Žádný strach, nemusíte děkovat. Jediné, co si přejeme je: Vžijte se do naší situace.

Od roku 1981, tedy 29 let, patříme do stejné rodiny, do EU. Žádný jiný rodinný příslušník nedal do rodinné kasy tolik peněz jako my,totiž 200 miliard euro čistého.

A asi nikdo nedostal na hlavu tolik, jako vy, celkem téměř 100 miliard. Tedy polovinu toho, co jsme my přihodili do EU hrnce, jste vy z něj velkou naběračkou vybrali. Nebo vyjádřeno jinak: Spočteno – my, Němci, jsme v těch letech dali každému z vás, Řeků, od kojence po starce, přes 9000 euro. Prostě tak. Bylo to milé, ne? Ještě nikdy žádný národ tak velkoryse nepodporoval dobrovolně tolik let jiný národ!

Jste naši vskutku nejdražší přátelé.

Jak se nám během těch let dařilo, na to jste se nikdy nezeptali. Hádám, že ani dnes, Vás naše starosti příliš nepálí. Já vám je ale stejně převyprávím. Naše ulice jsou děravé, protože nám chybí
pokračování
10. 06. 2010 | 22:36

vlk napsal(a):

dokončení:
peníze na jejich údržbu. V některých městech svítí v noci jen každá druhá lampa, protože radnice nemají na zaplacení účtů za elektřinu. Naše platy, na rozdíl od vašich, od zavedení eura prakticky vůbec nestouply. A k tomu všemu musíme zachraňovat Řecko? Starosti o vás nám opravdu ještě chyběly.

Milí řečtí lékaři,

místo stávkování se příští týden radši věnujte svým pacientům.

A od teď, už bez předcházejících proseb o peníze. A pak si jednoduše zdaňte vaše příjmy. Ano, vaše nové porsche si sice objednáte o rok později, ale vy to přežijete.

Milí řečtí důchodci,

když u nás člověk pracuje celý život, nedostane ani 40 procent své mzdy jako důchod. S tím jsme na čtvrtém místě od konce mezi zeměmi OECD. A teď otázka: Kdo je naopak na místě prvním? Správně. Vy. V důchodu si dopřáváte přes 95 procent vašeho průměrného příjmu. Zdá se vám to fér? Takže, milí řečtí důchodci, vy jste ta generace, která tuto mizérii způsobila. Nechte nohy v klidu, nechoďte nikam demonstrovat a nechte vaši vládu schválit úsporná opatření.

Milí občané Řecka,

nemluvte pořád dokola o tom, že za katastrofální situaci nesou vinu vaši politici. Jste přeci národem, který světu představil demokracii, měli byste proto vědět, že je to vláda lidu – vás. Dříve jste byli pro svět inspirací, cesta, kterou ale ukazujete dnes, je bludná. Tak to dál prostě nejde.

Srdečné pozdravy,

Walter Wüllenweber, Stern

PS: A ozvěte se! Za vaši odpověď bychom byli rádi.
10. 06. 2010 | 22:37

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, sou prostě mezi námi tací, kteří si furt myslej, dyž chlastaj imrvere budvar, ře je jejich...
Veselé krizování bude líp...
http://kaifolog.ru/uploads/...
10. 06. 2010 | 22:37

Tojsemserozepsal napsal(a):

Kam se přelevá bohatství Evropy a Ameriky ? No přece do Asie, do Číny. Koukněte, kde byla vyrobená klávesnice, do níž ťukáte, kde byly vyrobeny boty, co si v nich půjdete zaběhat. Peníze se ze světa nevypařily, jen se přelévají jinam. Jen ze služeb, jak si myslela Amerika, ekonomika žít nemůže. Německo a naštěstí i my máme zatím přebytky obchodní bilance. Ale jestliže má někdo přebytek, musí mít někdo jiný zase deficit. Je možné nastavit systém tak, abychom všichni byli na nule ? Myslím si, že ne. Leda tak v případě komunismu. Ale ten fungovat nikdy nemůže, protože až na pár výjimek chce mít každý lepší auto než-li soused.
Ještě jedna drobnost.
Nedávno jsem dětem vysvětloval, proč Bill Gates rozdává prostřednictvím nadace své jmění. Děti to nemohly pochopit. U dětí je to přirozené a výchovou je možné je naučit dělit se s kamarádem. Smutné je, že Gatesovi nerozumí ani vetšina dospělých. Zvláště pak Čechů odkojených Klausovou výchovou ve stylu já, já, já, jenom já. Mám na mysli, že pokuud se budou nadále rozevírat nůžky mezi horní vrstvou a těmi dalšími 90 % obyvatel, skončíme opět na stromech. Na těch si ani těch horních 10 % za své peníze nic nekoupí.
10. 06. 2010 | 22:39

vlk napsal(a):

Al e dost bolo legrácek..

Tohle je úplně jiný nářez!!!!
http://www.patria.cz/Zpravo...
Ještě si někdo bdue myslet , že Řecko, socialisti EU, euro a poodbně jsou viníci čehokoli?

Jestli je něco posledním zvoněním euroatlantické civilizace, pak je to těch 20 bilionů !!!!!! US dluhu jako výsledku další šťastné pětiletky!

A buud e dobře když si Rumcajsvé a jim podobní přečtou závěrečný seznam věřitelů.
10. 06. 2010 | 22:43

Franta napsal(a):

Jen malé upřesnění. Nebyl to James Donne, ale John Donne.
10. 06. 2010 | 22:46

Tupelo napsal(a):

Motto kapitalistu 21. stoleti: Privatizujme zisky, socializujme ztraty... :)

Pokud se zde srovnava statni zadluzeni se zadluzenim rodiny: mit rodinu, ktera ma stale vydaje vetsi nez prijmy a pritom vedet ze existuji clenove kteri si 'privatizuji' cast (treba vic nez petinu;)) rodinnych financi, tak nez pristoupim k vypoctu o kolik si kdo bude muset utahnout opasek, odrezu zlodeje z rodineho rozpoctu. Pak teprve mohu, na zaklade skutecnych a pravdivych udaju zjistovat, nakolik (a zda vubec) je nutne ostatni cleny rodiny podusit.
To same se tyka statu, pravice muze hazet hausnumera ohledne poplatku ve zdravotnictvi ci skolneho, ale dokud se neodrezou pijavice (TI odhaduje ze vic nez 20% financi je pouzivano neefektivne) prisate na penize statu, jsou to prave jen hausnumera (ktere je mozne kdykoliv zvysit, az se zase 'nebude dostavat' financi), vychazejici z nerealnych vstupnich dat. Takze prvni na co by se mela nova vlada zamerit je boj proti korupci a teprve potom premyslet o kolik se utahnou opasky obcanum (reci o utahovani opasku byly hitem uz v 90 letech :))
10. 06. 2010 | 22:46

rejpal napsal(a):

Přírodovědec:
Moc pěkné. Sám bych svůj názor formuloval v několika dlouhých větách podobného smyslu.
wbgardner
Budvar nemusím. Ale není to chyba toho piva. Zato znám jeho šéfy. A hezká řádka privátních společností by se od nich mohla učit.
10. 06. 2010 | 22:47

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ad šecko řecko, měl jsem tu čest sedět v naší stínové akademii s kosťou a jorgosem. Teda s plážovýni inženýry kostasem a jorgosem a ti mi svatosvatě slíbili, že konečně přemluví své plážové příbuzné v heladě, by aspoň jeden den v týdnu pracovali a zachránili tak chudinku sockom európu před řečmi ošklivými...
Veselé krizování bude líp...
http://warnet.ws/img_r/pod7...
10. 06. 2010 | 22:51

rejpal napsal(a):

Tupelo
Myslím si přesně totéž.Až jakákoli reforma začne analýzou stavu a ne nastřelenými poplatky, rád se s ní ztotožním.
10. 06. 2010 | 22:52

Tupelo napsal(a):

Rejpal:svedci to podle me bud o tom ze pravice, ktera zavedla ve zdravotnictvi prvni poplatky (bez toho aniz by jakkoliv zlepsila postaveni CR v zebricku vnimani korupce - ve kterem jsme za jeji vlady klesli)), bud rezignovala na boj s korupci a radeji se zamerila na obcany statu bez rozdilu, nebo ji vysoka mira korupce nevadi (zvlastni, ale pravdepodobnou subvariantou je, ze nepujde proti sobe ;)).
V oblasti marketingu, ve kterem tuto svou vizi prodala, tak ze zabalila lejno do levanduloveho papiru, odvedla fantastickou praci - ono to ale vzhledem k medialnimu trhu v cr nebylo asi nikterak slozite.

Tohle je zprava od nasich nemeckych sousedu: http://www.patria.cz/Zpravo... . Zajimavy prispevek napsal ale take Adam, pod poslednim Edvardem Kozusnikem, ke konci soucasne diskuze.
10. 06. 2010 | 23:36

Anba napsal(a):

Vážení, říkáte, že pšenka pokvete Rusnokům a Bezděkům. Nenapadá vás, že tito pánové mají pouze vytvořit předpolí pro vlastníky zahraničních pojišťoven? Vždyť naše peníze odcházejí do zahraničí v ziscích cizích vlastníků bank, obchodních řetězců, velkých průmyslových podniků. Ještě zbývá pár drobků - mezi nimi právě důchodové peníze a zdravotně pojišťovací fondy, Budvar, letiště, lesy, trochu vod, lesů a strání.
Vzdělaní lidé, pokud jsou mladí a myslí jim to, odcházejí do ciziny, kdo z nich se bude vracet?
Do země, která jako CÍL si staví VYROVNANÝ ROZPOČET? Co je to za debilitu? To je cíl pro následující generace?
Smutek nad budoucností. Jako pamětníkovi mi nebude zatěžko se přizpůsobit šetření, ale mám otázku? Když jsme za socialismu měli hluboko do kapsy skoro všichni a výplaty v běžné rodině stačily na 30 dnů (s menší úsporou na bydlení), to se vracíme opět zpátky? Od nadměrného konzumu ke konzumu skromnému? To těch 20 let "demokracie" nemohu si pomoci než uvozovkami, sloužilo jen k ožebračení našeho státu a napakování několika desítek tisíc tzv. elit a neidentifikovatelných nadnárodních společností? Je mi blivno z předváděného "hemžení" a dohadování nové vládní koalice a propagandistů typu p. Sedláčka i když vím, že ani levice by mnoho nezmohla, ale snad by alespoň ten CÍL nemusel být tak beznadějně ubohý (když už je stejně beznadějně nesplnitelný).
11. 06. 2010 | 00:03

Josef K. napsal(a):

No Logo Kleinové funguje, nejdřív je nutné uvést nějaký odkaz na intelektuální globální tvorbu, hned je to stravitelnější, pak se pusti do čehokoliv. V normalizačním Česko funguje i angličtina, opět, vzdělání se pozná, nějaké C1, patrně C2 dle evropských kritérií. Pak je ovšem jiný problém- panika. Tu se ovšem pozná i normalizace. Sedláčku buď máte k dispozici rozum 6 miliard nebo 9 klausovských milionů. Vybral jste si druhé?
11. 06. 2010 | 00:29

Charlie napsal(a):

k tomu strašení Řeckem (a německým dopisům)

bylo by dobré zabývat se tím, kdo v Řecku měl/má vlastně ten dvojnásobný důchod, odchodné, šest týdnů dovolené atd.

A co zjistíme? Ž těhle výhod využívala vyvolená vrstva státních zaměstnanců.
Malé firmy a drobní živnostníci na tom jsou hodně bídně.

A to se týká celé Evropy - i Česka. Mzdy stoupají ve státním sektoru každý rok a jsou vyšší než v sektoru soukromém. Ať vládne levice nebo tzv. pravice. A může to vůbec volič (řecký/český) skutečně ovlivnit?

Je normální, aby lidé (podnikatelé/živnostníci a jejich zaměstnanci), kteří žijí v neustálém
strachu o dostatek zakázek a "nosí svoji kůži na trh" vydělali méně, než ti ve vytopených státních peleších a trafikách?
Pozn.: mezi podnikatele nepočítám řebíčky a podobné výtečníky přisáté na státní cecek!

Nedávný průzkum ve Francii ukázal, že snem mladých Francouzů je být ve státních službách - proč asi?
11. 06. 2010 | 00:41

jekim napsal(a):

super, ale jinak k prdu. dokud budou bankéři a vexláci řídit svět, je tohle povídání jen takové to salonní. ekonom za každým rohem a tamtéž hned 2 odborníci na všechno, ale problémy jen rostou. a jsou to vůbec problémy? :)
11. 06. 2010 | 02:20

Hynek a Jarmila napsal(a):

Ale dluhy zacaly v dobe, kdy zadna krize nebyla. Pamatujete na na Spidlu / zdroje jsou? Kdo nadelal dluhy v nasi vlade, ten odchazi dozivotne vystarany a stava se z nej za odmenu komisar EU, nebo zazracny akcionar. Paroubek se holt nedockal. Jo a nevite kdo ma dneska penize, aby je pujcoval? Kdo je v cele hedgeovych fondu,kdo dela z Evropy predluzene USA, na koho vlastne delame, kdo v EU dela vsechno pro to, aby se muselo pujcovat!? Kdo do posledni chvile chvalil Madarsko, kdo vymyslel ze vypujcene a projedene penize jsou hospodarsky rust!?
11. 06. 2010 | 02:40

salpetr napsal(a):

Jen drobnost. Donne se jmenoval John.
11. 06. 2010 | 03:14

Skeptik napsal(a):

Pane Sedláčku,

jen taková otázka, když jsme u těch dluhů. Kolik zemí Vaší slavné Eurozóny plnilo Maastrichtská kritéria zadlužování (a zadlužení) v posledních 10 letech a kolik je hodlá plnit v příštích 5 letech? Nemluvě o tom, kolik je skutečně splní (dobrá vůle vždycky nestačí)? Opravdu si myslíte, že je dobré se do tohoto spolku předlužených důchodců cpát, nebo už jste změnil názor?
11. 06. 2010 | 06:41

babaluba napsal(a):

Těm, co se stále a opakovaně ptají, komuže to stát vlastně dluží: Vkládáte peníze na penzijní připojištění? Vkládáte peníze na životní pojištění? Vkládáte peníze na stavební spoření? Vložil jste peníze do podílového fondu? Do těchto institucí vkládá peníze velké množství lidí a nahromadí se tam obrovské částky. A všem těmto lidem instituce slíbily zajistit výnos. Nemohou je tudíž nechat ležet na svých účtech, musejí za ně nakoupit něco, co nějaké peníze vynese. A jedna z možností, považovaná za bezpečnou, je nakoupit státní dluhopisy. Takže pokud Vám k penězům, které jste tam vložil, připsali nějaký výnos, část z něho pochází z oněch 50 miliard, které stát ročně zaplatí jako úrok ze svých dluhopisů. Toto vysvětlení je velice zjednodušené, ale když se ho neujmul nikdo z povolanějších, tak sem se pokusila, protože už mě nebavilo tuto otázku číst stále dokola.
PS: syndromy nebo symptomy ?
11. 06. 2010 | 07:33

honza napsal(a):

Myslím, že bychom ve snaze neplatit úroky měli prodat vše co stát prodat může, včetně ČEZ a všeho. Zavázat politiky, že už nikdy nebude "Zdroje jsou"! Místo abychom platili 70 mld úroků. Vyrovna dluhy a pro příště vyrovnaný, nebo mírně přebytkový rozpočet.
11. 06. 2010 | 07:58

Flagellum dei napsal(a):

Je fascinující, jak někteří lidi(?) v libovolném tématu vidí osobní útok, a taky podle toho reagují. Panu Sedláčkovi v zájmu zachování zdravého rozumu doporučuji nečíst komentáře ke svým blogům. A jsem moc rád, za jeho přístup k ekonomii, který prostě poukazuje na souvislosti (a ne nutně jen ekonomické), místo toho aby komentoval jednotlivé jevy vytržené z kontextů.
11. 06. 2010 | 08:39

Lukáš napsal(a):

K důchodové deformě:
To nemá s ekonomickým liberalismem nic společného. To je fašismus. Z wikipedie:
fašismus: "Zavádí přímou či nepřímou, zjevnou či skrytou státní kontrolu či ochranu veřejných forem soukromého vlastnictví (holdingů, akciovek a jiných korporací), tzv. ekonomický fašismus"
"Podporuje klientelistické a mafiánské vazby vyhovující ekonomickým a politickým zájmům režimu a s jejich pomocí upevňuje ekonomickou a politickou kontrolu země"
"Demagogicky zneužívá možnosti propagandy, manipuluje s fakty a idejemi a zvyšuje kontrolu médií"
11. 06. 2010 | 08:41

petrxh napsal(a):

Zdanme banky, zdanme banky, zdanme banky. Pri 50% dani ze zisku by napr. z CSOB prislo do statniho rozpoctu 6 miliard. Z ceske sporitelny cca 7, z KB cca 6 atd. Neni nutno nechat tyto penize zahranicnim vlastnikum, kdyz diky systemu castecnych rezerv, kdy banka pujcuje penize, ktere nema, ale dostava zpet penize z realne vytvorenych hodnot, se jedna v podstate o nase penize, ktere banka ziskala diky (vuci ostatnim neferove) moznosti vytvaret penize ze vzduchu.
11. 06. 2010 | 08:53

Karel napsal(a):

To Flagellum dei

Je fascinující, jak někteří lidi(?) v libovolném PŘÍSPĚVKU vidí osobní útok, a taky podle toho reagují. Panu Sedláčkovi v zájmu zachování zdravého rozumu doporučuji ČÍST komentáře ke svým blogům, A ZKOUŠET PŘEMÝŠLET, CO SE MI SNAŽÍ NAZNAČIT. A jsem moc rád, za jeho SALÓNNÍ přístup k ekonomii, který prostě poukazuje na POVRCHNÍ A ODTRŽENÉ souvislosti (a ne nutně jen ekonomické), místo toho aby komentoval jednotlivé jevy ZASAZENÉ DO kontextů.
PS.
To Flagellum dei :

Melte si jako kolovrátek, a hlavně nenaslouchejte druhým, protže by mohli otřást víru ve Vaše ideologické PRAVDY.
11. 06. 2010 | 09:03

Karel napsal(a):

To petrxh :

Myslíte si, že by salónního žvanila a filantropa Sedláčka napadlo vyšší zdanění bank?

A tím návratu části prostředků do české ekonomiky?

Kam by taky tyto banky, které se chamtí na zpravování peněz v ČR, odešly ? Naprostá většina NIKAM.

Zatím KARTELOVĚ odvádějí velké finanční hotovosti do zahraničí.

PS.
Servilní média zatím nabízejí plebsu figurky jako Sedláček, Trautenberg a jiné "reformní" figury.
11. 06. 2010 | 09:07

brumík napsal(a):

Všetko je to o nenažranosti tých hore. Vraj v politike by mali pôsobiť len bohatí, tí vraj už nebudú kradnúť (viď Slota u nás na Slovensku). Nikde sa nehovorí o príčinách žitia na dlh (prapôvodná príčina je konzumný spôsob života, mať všetko teraz a hneď)hovorí sa len o dôsledkoch. Kým sa bude človek správať k prírode tak ako to robí (drancovanie, ...) nikde sa spoločnosť neposunie. Stratili sa mravné hodnoty, rozbili sa rodiny, zlaté teľa sa stalo modlou. Kto je vo funkcií má pravdu, ako vy hovoríte je všeználek a nepotrebuje žiadne rady. Všade je hromada expertov, všetci rozumejú všetkému a tak to aj vyzetá. Keď tak čítam tie drísty, že obyčajní ľudia či už v Nemecku, Grécku,a dokonca aj u vás chcú aby sa šetrilo tak to vyzerá akoby národ načisto osprostel. Treba po zásluhe najprv "odmeniť" tých čo všetky tie majetky im zverené rozkradli a zničili, a potom po vyrovnaní sa môžeme baviť o tom ako šetriť. Ale to je asi utópia.
11. 06. 2010 | 09:13

schlimbach napsal(a):

Neskutečně. pořád stejné kecy o dluhu. celý systém je postaven na dluhu a když dluh nebude, systém se zhroutí. Pokud chcete skutečně něco vyřešit, potomm se musíme zbavit bank,úroků a vlastní měnu musí mít v rukou pouze sama společnost a také ji musí sama spravovat. To, co se vytvořilo a nyní reálně žijeme - je neskutečně stupidní systém, kdy si hrajeme na demokracii, pořád někoho volíme a je to k ničemu, když naši měnu ovládají cizí bankovní ústavy, oni rozhodují, kdo dostane nebo nedostane úvěr a zda vůbec nějaké půjčky poskytnout nebo neposyktnou. Úrok sám je důvodem neustálého honění se za růstem, protože pokud by "růst" nebyl - vyzvaný je stejně dluhem, vše zkolabuje. Zm,ěňme nastavení systému, postavme život občana na první místo a systém nastavme tak, aby sloužil občanovi, společnosti, ne pár vychytralým individuí lačnícím po moci a zotročování lidí.
11. 06. 2010 | 09:33

badatel napsal(a):

to Anba,
hezky a srozumitelně napsáno napsáno.
Je to tragédie národa, že nepochopil a podlehl propagandě. Propagandy jsou vždy nebezpečné a mohou končit tragicky, stejně jako ta německá ve třicátých letech.
Tu propagandu kapitalismu dělá i výše uvedený blogger, který nechápe, že vyšší cíle, po kterých lidstvo touží, nemohou být podloženy pouze finančním ziskem.
K těm cílům se musíme blížit vzděláním, aby většina lidí pochopila, že vrtulovým letadlem se k hvězdám nedoletí.
Bohužel i to vzdělání u nás nebude zadarmo.
Snad bída, která masy postihne, zažehne nový plamen a ideály k vyšším cílům.
11. 06. 2010 | 09:36

neakademik napsal(a):

To se mu to keca za delnicke penize. Delnici maji ruce same mozoly a zada bolava od te driny a on jen keca a keca
11. 06. 2010 | 09:36

Rumcajs napsal(a):

Je opravdu Bůh?

Není, protože by jinak nenechal běhat po světě něco takového jako Karel nepo petrxh.

Stupidita jejich uvažování se limitně blíží Vilémovi.
Což je konečná.

Proč by banky měly být zdaněni jinak, jak ostatní subjekty ? Jak by k tomu přišli třeba drobní akcionáři banky ?
Jak by k tomu přišli klienti banky, kteří by jistě pocítili zdražení bankovních služeb?

A to všechno jen proto, že pár blbečků se o sebe neumí postarat a co si nevyžebraj na státu to nemaj ?

Nebylo by spíše lepší, neudržovat je při umělém životě a nechat je evolučně vymizet stejně jako neandrtálce ?
11. 06. 2010 | 09:40

M. Vojta napsal(a):

Pane Sedláčku, dojemné psaní, jak každý z Vás ekonomů a finančníků přesně ví co se děje a bude dít je k ničemu. Současný kritizovaný stav je dílem právě ekonomů a finančníků. Protože to prostě a jednoduše děláte pro prachy.

Ekonom Janota řeší státní dluh (rozkradení) tím, že osolí poplatníka, který nemá na dluhu (rozkradení) vůbec žádný podíl. To je na Nobelovku. Nad tím musel přemýšlet opravdu dlouho.
11. 06. 2010 | 09:43

zoom napsal(a):

Lež, sprostá lež a manipulace. V systému, kde více jak 90% peněz obíhajících v ekonomice bylo vytvořeno z ničeho v bankách dluhem, je to, co pan Sedláček navrhuje cestou tak leda k totální ekonomické krizi a rozvratu. Ale myslím si, že on to dobře ví.
11. 06. 2010 | 09:54

schlimbach napsal(a):

podstata fungování fondů je jednoduchá - ze zákona mají právo inkasovat na pokrytí nákladů určitá procenta (něco jako zdravotní pojišťovny) - např- 3 - 5 % z prostředků které spravují - podívejte se na výsledky jejich hospodaření za poslední 2 roky - nikdo není nad inflací - jednoduše pro majitele a zaměstnance je to ráj, pro ty, co tam musí prostředky odvádět - černá díra. Nový systém důchodů - tragédie, tento národ si to asi skutečně zaslouží -(
11. 06. 2010 | 09:55

zoom napsal(a):

Ještě dodám, že co neví, je jak se z toho průseru, kterým se dluhem podložená ekonomika dříve nebo později vždy musí stát, dostat ven, aniž by to postihlo ty, kteří ten průser v žádném případě nezavinili.

Takže hájí jen způsob, jak minimalizovat dopady onoho průseru na jeho chlebodárce.
11. 06. 2010 | 09:59

schlimbach napsal(a):

Honza

ty úroky bychom nemuseli nikdy platit, pokud by tupouni nepřeváděli dluh společnosti vůči sobě samé na dluhopisy, které prodávají rtřetím osobám, které si na ně peníze stejně "tisknou" z ničeho. Jsm národ hlupáků, když se necháme takto beztrestně okrádat od lidí, kteří se pasují na odborníky a jediným hmatatelným výsledkem jejich činnosti je celosvětová krize.
11. 06. 2010 | 10:02

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

jednou pochopíte, až budete při smyslech, že to myslím dobře hlavně pro vás, protože až na vás ten výsledný počin ekonomických odborníků dopadne plnou silou, budete v pořádné depresi :)
11. 06. 2010 | 10:03

Jedla napsal(a):

S panem autorem souhlasím, že je třeba umět dělat přebytek. Ne zbytečně Německo protestovalo proti "daňovému dumpingu" zemí jako Lotyšsko, Estonsko, Slovensko ... a nás samých.
Škrty, tedy zdusení koupěschopné poptávky, stejně jakýkoliv růst znemožní na řadu let, jednu dekádu určitě.
Všechny ty slavně snížené daně (co žádný růst ani pracovní místa nepřinesly) nás budou stát mnohonásobně více. Ale je jen jedna cesta, jak z toho bez rozvratu společnosti, násilí a války: Rozložit tu zátěž podle toho, co se dá snést, tedy podle principu rovné oběti. Což je nemožné u daní nepřímých. U přímých daní to jde: Nastaví se daň z příjmů třeba 49% (shodně FO i PO). Ale kdo či která fy. v příslušném roce nevydělal/a půl miliardy, má nárok na slevu (třeba na 42%), kdo nevydělal čtvrt miliardy, čerpá dalších 7 % slevy (daň 35%), kdo zatím nevydělal ani pouhých sto milionů, jest mu principem rovné oběti odpuštěno dalších 7 %, takže zaplatí 28% a tak dále. Dole - nulová daň - to klidně může zůstat jako dnes (tedy do výše odečitatelné položky na poplatníka). Principiální úvaha jest, že předaníme-li začínající málo vydělávající lidi, a nebo malé firmy, nikdy se nevzmohou. Záporná daň (daňový bonus) - výdobytek to ODS a Kalouska, je pitomost. Kapitálový výnos atd. jsou příjmem jako každý jiný, ergo žádná extra sazba, pěkně danit daní z příjmů. Švarcsystém je daňový únik. Tobinova daň by stála za hřích, ale ne na úrovni jediného státu. Mohlo by jít o první "eurodaň". A konečně - nemají-li naše děti mít hrůzu z budoucna, je třeba opustit mýtus, že rozumné obchodní překážky, zejména cla, jsou sprostými slovy která šlučný stát vytěsní ze svých zákonů. Naopak, GATT a WTO jsou velmi, velmi ošklivé, fuj, fuj...
11. 06. 2010 | 10:11

Bozi beranek napsal(a):

2Karel: Boží zoo je větší, než obyčejný člověk to může pochopit. Proč takový za... čte tyto blogy? Aby rozséval zlost v komentářích? Aby kompenzoval svoji malost a neschopnost?
11. 06. 2010 | 10:30

Karel napsal(a):

To Bozi beranek :

Zkuste být konkrétní.
Děkuji.
**
Jinak mě udivuje, že Vám nevádí sprostota a primitivnost Rumcajse a pod.
PS.
Nelíbí se Vám, že kritizuji Sedláčkovo pokrytectví a demagogii ?
Prostě mě jeho salónní kecy a propaganda nebere.
11. 06. 2010 | 10:36

schlimbach napsal(a):

Jedla
dost dobrých myšlenek je ve vašem příspěvku
11. 06. 2010 | 10:38

Jiraak napsal(a):

Prioritou by mělo být omezení korupce a naprostá transparence státní správy. Zatím je to: čím víc se vybere, tím víc se ztratí. Ne dluhy, ty jsou běžným finančním nástrojem, ale korupce je to, co srazilo Řecko a co nás posouvá k jeho osudu.
11. 06. 2010 | 10:45

Likeke napsal(a):

To je jistě pravda. Ale prosím, zašátrejte v paměti a svém archivu, kde jste před 5 lety Vy a další naši věhlasní ekonomové psali a říkali, že se má splácet dluh a ne ho ještě zvyšovat? Nechci se chlubit, ale ač mé ekonomické vzdělání je jen okrajové, já to říkal. Ale to není nic úžasného. To tenkrát věděla každá teta ze vsi. Ekonomika je prostě pavěda a každý sedlák je chytřejší než promovaný ekonom. Bohužel u sedláčků to neplatí.
11. 06. 2010 | 10:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva urážlivé či nadávky obsahující texty, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
11. 06. 2010 | 11:27

vocílka napsal(a):

Jako naprostý laik mám dotaz: Jsou-li prakticky všechny státy dlužníky,kdo jsou věřitelé?
11. 06. 2010 | 11:35

turista napsal(a):

Naši banánovou republiku dobře charakterizuje písnička Colorado od Kabátů. Doporučuji si ji opět pustit.
11. 06. 2010 | 11:53

petrxh napsal(a):

Too Rumcajs: zda existuje buh nikdo nemuze rict, ono uz je pomerne tezke (ne-li nemozne) dokazat, ze existuje neco jineho, nez ja a to ostatni neni pouze prelud.

Ale na vasi starost o akcionare banky odpovim otazkou, jak k tomu prijde normalni clovek, ze nemuze spocitat hodnotu sveho majetku a za 1% si pujcit rovnou od centralni banky 10 nasobek? Prijde vam to spravedlive?

Krome toho by drobny akcionar banky udelal nejlepe, kdyby trochu sledoval pohyby na burze, naucil se pouzivat stop loss a nebaziroval na dlouhodobem drzeni jakekoliv akcie...
11. 06. 2010 | 11:57

IO napsal(a):

Pan Sedláček by si měl uvědomit a tady přiznat, že první a poslední skutečnou příčinou „našeho zadlužení“ je ú r o k! Vše ostatní, co říká kolem, jsou jen zbytečné žvásty – novinářský tlach pro ošklivý a stupidní dav, jak veršuje jeden z našich klasiků. Nepůjdu do podrobností, protože jsou mnohem závažnější věci než omleté cancy o „cílování inflace“. Pokud mnozí z vás mají dojem, že se cosi dovršuje, že cosi přichází, že jsme na konci čehosi, že jsme na začátku čehosi jiného, na nějaké mezi, pak mají, dámy a pánové, pravdu! A je to závažné! A pokud nám to pan Sedláček a jemu podobní vědomě, nebo nevědomky zamlčují, je to nebezpečné! Věnujte tomu prosím pozornost aspoň vy! Nacházíme se totiž (jako součást světové kapitalistické ekonomiky) ve fázi zimy velkého Kondraťjevova cyklu (viz také Kondratjew, Kondratiev, Kondratjev, Kondratieff). Ruský ekonom Nikolaj Dmitrijevič Kondraťjev (narozen ve znamení Ryby) vyvodil ze své analýzy vývoje časových řad určitých indikátorů hospodářského vývoje (např. ceny, úroky, mzdy, zahraniční obchod...) za 140 roků před rokem 1926 poznatek (za který byl na Stalinův pokyn uvězněn a po 8 rocích věznění popraven), že kapitalistické hospodářství se rozvíjí ve vlnách, v cyklech, přičemž kompletní dlouhá vlna jaro – léto – podzim – zima trvá 50 až 60 roků. Fáze zimy trvá obvykle 20 roků. Předcházející fáze zimy byla léta 1925 až 1945. Nynější fáze zimy údajně začala v roce 2000, konkrétně krachem hodnot akcií, prasknutím bubliny cen akcií vysoce rozvinutých technologií na počátku roku 2000. Nynější fáze zimy dlouhého Kondraťjevova cyklu tedy už trvá 10 roků, nacházíme se pravděpodobně uprostřed této zimy a její druhá, podle historických zkušeností mnohem horší desetiletá polovina je před námi. Jsme jakoby v roce 1935 a čekají nás jakoby roky 1935 až 1945 včetně jejich krizového vývoje, který tehdy vyústil v dosud nejničivější celosvětový válečný konflikt! A pan Sedláček, pan Kalousek, pan Janota a další dámy a pánové nám dál budou cancat o tom, jak budeme šetřit a snižovat své dluhy, jak si už zase utáhneme opasky, jak si „nacílujeme“ tu optimální inflaci... Jeden by se tomu smál, kdyby to nebylo tak tragické a tak nebezpečné. Vyflákněte se na jejich blbé kecy, najděte si na internetu ty správné informace, dokud tam ještě jsou (např. http://www.hartgeld.com) a modlete se, denně proste Boha, aby nás ochránil aspoň před tím nejhorším! Já jinou cestu nevidím.
11. 06. 2010 | 12:05

fudoshin napsal(a):

jenom bych chtěl upozornit,že to praktikovala už thacherová.také chtěla šetřit a jediné co uměla bylo, že snížila daně a neskutečně zruinovala stát a veřejné rozpočty.ale pak jenom ve stylu zloděj křičí chyťte zloděje, drze přistoupila k privatizování monopolů a oněch bájných slepic co snáší zlatá vejce s odůvodněním,že to je jediný způsob, jak se zbavit dluhů.což bylo zcela zjevně prvopočátečním důvodem jejích reforem (privatizace).nějak takhle to je teď.nafukovala se bublina.když bylo jasné, že musí prasknout tak si pár firem namastilo kapsy na tom, že jí ještě přifoukly a pak ještě více na tom,že do té bubliny píchli.a protože to byla partička přes vysoké vládní úředníky, pracovníky a šéfy fedu apd. tak najednou všechno skoupil morgan apd.napakovaly se, schramstly konkurenci a ještě jim stát nalil milliardy na ozdravení (!).a teď mají takovou finanční sílu, ekonomika a rozhodování je naprosto globalizované a monopolizované, takže se jde do další fáze...když už není moc co rozkrást, tak alespoň v rámci reforem pořádně utáhnout obojky.a pak snad přijde ta řízená ekonomika.taky proč by se snažili a něco vytvářeli.už si můžou tvořit zákony.a ty se dělají tak, aby se na tom určité firmy napakovaly.ne že by to bylo dneska o mnoho jinak,ale až to budou mít ložené, tak s tím snad vyjdou na světlo,kdo tomu šéfuje...a bude to černé na bílém, že politici a vláda jsou jenom nádeníci..bohatí budou platit symbolické daně a zbytek se bude udržovat "v komatu" nepřímými daněmi, omezením osobních práv a svobod a všelijakou úřední buzerací.a kdyby to nestačilo, tak přijde nějaká ta prasečí chřipka a proti tomu vakcína (třeba infikovaná ptačí chřipkou, i když to už je nuda).a sedláček tomu bude tleskat.bravo, tohle je opravdu výsledek dnešního vzdělávání, užiteční idioti...chci jenom připomenout, že jestliže někdo protěžuje tržní ekonomiku,tak základem trhu je tržní prostředí a konkurence, ne kapitál, dluhy, monopoly a spekulace.to co tu vládne nyní, je černá můra klasických zastánců volného trhu, přesně to, proti čemu bojovali...
11. 06. 2010 | 12:17

Tomáš napsal(a):

Pane Sedláčku, autorem básničky je John Donne. Zdraví Tomáš
11. 06. 2010 | 12:23

Sims. napsal(a):

Pane autore, a Vy fakt věříte, že je možné s těmi lidmi co nyní sestavují vládu dokráčet k prosperitě? Vždyť, jestliže mne paměť neklame, mnozí nás k té prosperitě již vedli, kolik že pokusů jim má ten český "Honza" ještě dát? Podívejte se na tu squadru, přeci nevěříte, že jsou schopní sestavit fungující vládu? Svatopluk by je ošacoval raz dva. Ani jednomu by vládu nesvěřil. Až VV vládu rozloží (ti k tomu mají nejvíc nakročeno( spojí se s ČSSD a bude vše nanovo.
11. 06. 2010 | 13:53

realysta napsal(a):

Forma žití na dluh, je jeden z nástojů boje proti krizi z nadvýroby.

Bez žití na dlu, by systém kapitalismu nevyhrál souboj se socialismem.
11. 06. 2010 | 14:04

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Sedláčku, nebudete mít někdy autogramiádu?
Podepsal byste se mi jako Tomáš "Mefisto" Sedláček?

http://blog.aktualne.centru...
11. 06. 2010 | 14:21

mon napsal(a):

Ekonomisté a vyznavači trhu literatuře ani životu moc nehoví, to je známá věc.
Donne nebyl James ale John, a že "žádný člověk není ostrovem, nikdo není sám pro sebe.... " to opravdu nebylo nikdy míněno EKONOMICKY.
11. 06. 2010 | 14:40

Grék napsal(a):

Řecko jest v možnosti i psychická reakce.Možno říci,že jejich žádost o půjčku EU přichází v době prvního nepatrného pokrizového oživení ekonomik EU-tím je nepříjemná.Současně není natolik abnormní,aby Evropu povalila,stala se jí kamenem na krku.Jenže Kantův kategorický imperativ:kdyby každý kdo to potřebuje....Současně je půjčka testem Evropy jak vážně to myslí EU s vyrovnáváním úrovní,se solidaritou.Fakt je,že dnes nejsou padesátá léta-industrializace a akcentu na vědu a techniku v kursu.Spíše zefektivnění a universalisace evropské byrokracie.Proto zátěžovost každého dalšího Řecka je evidentní.Řecko-země písma ruského-azbuky,zdroj antické vědy a filosofie,tradiční bojovník za svobodu proti mohamedánům,v boji v němž položil za jejich svobodu život i lord Byron.Řecko má v sousedství vzestup bývalých jugoslavských mohamedánů,vnímá ústup sociální demokracie (velmi tradiční v Řecku) v Německu a Česku.Může to tedy být psychosomatická ekonomická reakce-půjčka.Ať chceme nebo nechceme,jakkoliv moderní jsou sociální demokracie,jakkoliv přejí podnikání-vždy v jejich pozadí je hlas původního zakladatele Karla Marxe:jednou vezmou na celém světě moc do rukou proletáři!
11. 06. 2010 | 14:55

mon napsal(a):

" Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny; jestliže moře spláchne hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj: smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva.
A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě. "
11. 06. 2010 | 14:55

Elena napsal(a):

na mladomanželskú požičku 25 tisíc SK , sme si kupili nabytok do garzonky, ktorú sme prenajmali,

pomohlo nam to,

ako aj millionam maldim parom pomaha požička začiať samostatný život

pametam sa tak to sme s manželom sedeli v tej garzonke v roku 1990 a sme sa rozpravali,

on mi hovoril, že ak ten komunizmus bude tak pekne aj naďalej tak ku svojmu bytu sa dostaneme za 4O rokov, v tedy ho ani nebudeme potrebovať na prvu chalničku, mažel odstal radu celú noc a kupil ju okolo 11 hodine rano na druhý deň , mam na to svedkov našých rodiných prijatelov, dosť často na to vspominame, lebo sa nam aj im potom ta chladnička na ktoru sme spolu čakali v rade naraz pokazila :)))))))))
11. 06. 2010 | 15:48

tojejedno napsal(a):

Pověsit tyhle kapitalisty.Komunisti to dobře dělali po válce :-)))
11. 06. 2010 | 16:09

Pitkin napsal(a):

HRANA zvoní nynějším kapitalistickým demokratům,protože jsou mnohem horší a zrůdnější než byli komunisti.
11. 06. 2010 | 16:14

Elena napsal(a):

neviem, možno som naivna, nie som odbornik, ale ja by som to všetko nebrala tak tragicky,
čo sa tyka požičiek, napišem vam jeden starý vtip,

zavola Abraam Leovi a hovori: Leo, dolžiš mi balík prachov, ak do zajtra nevratiš, bude zle,
Leo nedokazal zaspať prehadzuje sa v postele, Mojša jeho maželka znepokojene sa pita: leo čo ty je si nejaký moc nervozný?
ale čo by bolo, vieš dlžim prachy Abraamovi a ak mu do zajtra nevratim, bude zle,
Mojša na to dvihne sluchadko telefunje Abraamovi:

Abraam, dži ty moj Leo prachy?
tak aby si vedel, mi ty ich nevratime ani zajtra anivôbec a s treskom zložila sluchadko,

vratisa za Leom do postele zo slovami: a teraz spi vkľude Leo, nech Abraam nespi.

nemusy byť potrestaný vždy ten kto je dlťný, može byť potrestaný aj ten kto požičiava,

nu ako, ako donutiš US splatiť požičku? asi ťažko,

to čo sa deje s dolarom a požičkami US len nahrava
11. 06. 2010 | 16:47

Elena napsal(a):

nie to všetko až tak čierno - biele,

Americké bankovnictvo je prepletene s Evropskim, mladé Rusy si beru Americké hypoteky :)))) rusom niečo dava štát ostatné zahraničné banky s prevažným Americkim kapitalom, to iste aj na Ukrajine, do kopi Ruský hypotekarný trh spolu s UKrajinským je dosť nadejný , je tam skoro taký potencial ľudský ako aj v US,
Rusy a Ukrajinci všetko prepočitavaju na USD,

všetko je relatyvne
11. 06. 2010 | 17:28

iso napsal(a):

Za koho pane Sedláček "kopete mičudu"? ptám se již po mnohokráte.
11. 06. 2010 | 21:06

Pozorovatel napsal(a):

Celkem s vami souhlasim ale to se nejspis nebude libit tem co ridi svet ... a ziji z pujcovani penez ... kapitalistum . Kapitalizmus je za co nejmensi vykon nejvetsi profit a co pak vitezi ? nedelat vubec nic jen zit z pujcovani penez, pronajimani ... proste nedelat nic ale mit zaruceny vysoky standard .
11. 06. 2010 | 21:09

Elena napsal(a):

Pozorovatel ,

nekedy sa vam čechom moc čudujem,

za socializmu ( hovorim o 1980 -1990 ) ktoré som zažila, existovali u nas v ZSSR ( aspoň v našom meste) záložne, prijšel si založil si zlato, hodnotný obraz aleo majetok nejaký ja neviem čo garaž nápriklad, a dostal si za to prachy na zmluvu samozrejme za ake % a na aku dobu, ked nevratiš prachy, vec , majtok prepadaval v prospech záložne, škoda že to nerobili banky , preto že záložne boli na každom rohu v meste,

no a čo sa tyka prenajmu , tak isto ( prenajmalo sa len na černo) vobec ( celý obchod)všetko sa robilo na černo.
vot tak
11. 06. 2010 | 23:24

Elena napsal(a):

ale to to vam musym napisat,

ako sa s manzelom rehoceme na starych socialistickych casoch,
ze vraj za socializmu nebol trestny cin kradez,
ano nikoho za kradez netrestali , lebo kradli vsetci, kto nekradne , okrada rodinu, bolo spolocnostou oficialne akceptovane heslo, vsetci veselo kradli, nemohli nikoho trestat , lebo nikomu nic sa neukradlo, vsetko bolo spolocne :}}}}}},

nerobte sa ze ste pozabudali na stare casy,zostal nam ten zvyk po socializmu a tak veselo sa razkradavalo dalsie 20 rokov,

len ze to uz nerobili vsetci ale len hornych 10% NASA PRAVA NEFALSOVANA SMOTANECKA :}}}}}}}
12. 06. 2010 | 00:03

MirekS napsal(a):

Vážený pane Sedláčku,

z Vašeho příspěvku čiší, že hrana zvoní hlavně všem. Je-li tomu tak, tak chyba lávky! Hrana zvoní hlavně "elitám" tohoto státu a občan (volič) už se vyjádřil! A donekonečna to taky vycházet nemůže ...

Myslel-li jste to na sebe (třeba ve smyslu činnosti NERVu či vlády v tomto státě), pak v pořádku a jsem rád za schopnost Vaší sebereflexe.

Řekl bych však, že "cílujete" zdůrazňováním formy, nikoliv obsahu. Hlavním cílem by nemělo být snížení veřejného dluhu, ale efektivita fungování státu!

Hlavně (staro)noví kormidelníci by si měli uvědomit, že pouze "technické" škrty v rozpočtech věc nevyřeší (někteří už začínají předvádět, jak to myslí s tím, co před volbami tak zdůrazňovali).

V tomto světle mi nepřijde slušné a morální tvrdit, že si tady někdo zaexperimentoval s daněmi, že tady někdo "projedl" budoucnost dětí, že se tady nejoblíbenější "profesí" stal tunelář (nejdřív privatizované podniky, pak banky, pak veřejné rozpočty; co asi přijde dál - přehnaný odliv "účetních zisků" do zahraničí), že tedy stát špatně zafungoval (v sestavování, ale i plnění rozpočtů, v zadávání zakázek, v regulaci trhu, atd., atd.), a úhradu teď rozprostřít na všechny. Pravda, je to nejpohodlnější, ale to už tu kolikrát bylo a donekonečna to opakovat nepůjde ...

A to, jací politici byli zvoleni, teprve ukáže čas (pravda, u některých je to již známo). V těch nových je ta naděje, ale ne jistota, nedělejme si iluze.

Ne, že bych chtěl tvrdit, že snižování dluhu není zdravá věc! Ale v této věci mi dovolte otázku: Jak je to s dluhem USA, Francie? Taky ho zlikvidují? Já jen, abychom nebyli papežtější než sám papež (jak tady ostatně bývá zvykem). Čili jde i o mezinárodní rozměr (i toho, kam chceme patřit, a vliv tohoto prostředí).

Zdraví

Mirek Š.
12. 06. 2010 | 06:14

Alex napsal(a):

Víte pane Sedláčku, mohu s Vámi v klidu souhlasit. S každým slovem. Jenom příčinu dluhu a příčinu dalších malérů vidím absolutně jinde. V postavení Vás ekonomů.
Od roku 92 politické reprezentace doslova kálí na odborníky jednotlivých segmentů. Ono sice je dokonce legislativně ošetřeno, že se např. komory mají vyjadřovat k návrhům exekutivy. Všichni zainteresovaní vědí jak to vypadá celou dobu po r. 92 v praxi. Není to Vaše chyba (ekonomů), je to vina českých politiků, kteří Vám to postavení umožňili, umožňují a zjevně umožňovat budou. Jste považováni a sami už se považujete za rozhodující odborníky na všechno. Prostě máme stav naprosto shodný se stavem ve firmě, kde účetní byl povýšen na managera a ten manager je řízen, nechá se řídit tím účetním. To je příčina dosavadních průserů i těch následujících. Nikdo so vpodstatě neuvědomuje, že ekonom vidí jen čísla červená a černá a je mu vpodstatě jedno, jak se předmětný subjekt dostane z těch červených čísel do černých. Co a jak, kdy úvěr kdy ne, jaké strategické kroky ano či ne z podstaty věci nemůže vědět ten ekonom,ten účetní. Manager musí přihlížet ke stavu účetnictví, ale nemůže hledat řešení u těch účetních. Jak politici, tak vy ekonomové bez výjimky, na ty odborníky v jednotlivých oborech doslova kálíte. Takže na ty maléry nezadělávají jen ti politici, ale i vy ekonomové opilí postavením, kterého se Vám dostalo a které si prostě užíváte jako dělník v padesátých letech odmítající návrh rodné strany, aby vedl fabriku, jenž posléze přijímá stranický úkol a pak fabriku řídí zpit tím postavením. No být považován za spasitele národa, kdo by odolal.
12. 06. 2010 | 07:45

IO napsal(a):

Pro laskavé zájemce neznalé němčiny jsem si dovolil vybrat a do češtiny přeložit malé části právě publikovaného textu hospodářského a finančního odborníka z rakouské Vídně, pana Waltera K. Eichelburga z jeho internetové stránky http://www.hartgeld.com, kterou jsem výše doporučil vaší ctěné a trvalé pozornosti. Pan Eichelburg si přeje, aby se u citací z tohoto textu uvádělo jeho jméno a jako zdroj zmíněná internetová stránka. Pokud se na texty na té stránce podíváte důkladněji, pravděpodobně se zděsíte. S pozdravem Světlu vstříc Váš IO :-)
12. 06. 2010 | 14:41

IO napsal(a):

Podzim nynějšího Kondraťjevova cyklu: roky 1980 až 2000: doba kapitálu

Od roku 1980 bylo nutné všechny národní měny zachraňovat vysokými úroky, inflace tím byla zardoušena. Kde to neudělali, tam došlo k hyperinflacím, například v Latinské Americe. Jen tak bylo možné zabránit útěku z amerického dolaru a „realit“ s ním spojených. Cenou, kterou za to bylo třeba všude zaplatit, byla masivní recese (pokles hospodářství, nikoli specifická třeba trempská nebo cimrmanovská forma žertování: poznámka překladatele). Recese a vysoké úroky rozběhly některé důležité směry vývoje hospodářství: firmy začaly mocně zeštíhlovat a masově propouštět svůj personál. Málo rentabilní odvětví výroby byla přesunuta do zahraničí: globalizace. Nové technologie (automatizace) zlikvidovaly další pracovní místa. Předchozí kontroly deviz byly zrušeny, tok kapitál byl zcela osvobozen. Bylo možné investovat kamkoli na světě a vznikla soutěž mezi státy o kapitál. Daně z kapitálu klesají, zato rostou daně z práce a ze spotřeby. Tím začaly špatné časy pro dolní, málo kvalifikované vrstvy obyvatel. Reálné mzdy klesají: dělník už nedokáže uživit rodinu sám. Zatímco je život spodních vrstev obyvatelstva stále obtížnější, majitelé kapitálu si žijí stále lépe. Zvolna klesající úroky ženou do výšky peněžní hodnoty všeho druhu: od nemovitostí až po firmy. To skončí puknutím bubliny akcií firem pro vysoce rozvinuté technologie počátkem roku 2000. Toto období je také dobou spotřeby na úvěr. Spotřební úvěry tvoří v tomto období největší část poskytnutých úvěrů. V mnoha státech, jako jsou USA, Spojené království, nezná soukromé zadlužování žádné meze. Na úvěr se tam kupuje jakýkoli luxus. Pro mnohé vrstvy tamních obyvatel je úvěr jejich podstatným „zdrojem příjmu“. Z hlediska vývoje společnosti je tato doba obdobím růstu dekadence (zvrhlosti: pozn. překl.) ve všech oblastech. Také stát dál roste – rovněž na úvěr. Daně platí především masy pracujících a spotřebitelů. K tomu se rozmáhá perfidní (hnusná: pozn. překl.) „political correctness“ (politická korektnost): zákazy myšlení všeho druhu. Menšiny jakéhokoli druhu jsou náhle „chráněny“ a daňoví otroci už je nesmějí kritizovat. Navíc všude vznikne obrovský „sociálně průmyslový komplex“, 50 nebo víc procent obyvatelstva žije nějakým způsobem ze státu. V Německu se odhaduje, že na každých 7 „příjemců sociální podpory“ je 1 byrokrat pro poskytování této sociální podpory. Politická korektnost má tento komplex chránit proti kritice. Dovážejí se imigranti, kteří buď dělají „špinavé práce“, špatně placená nepříjemná zaměstnání, které by už vlastní obyvatelstvo dělat nechtělo, nebo se sami rovnou stanou dalšími příjemci sociální podpory tohoto sociálně průmyslového komplexu. Vznikne neuvěřitelně kariéristické a prestižní myšlení. „Každý“ musí něco (vy)studovat nebo aspoň pracovat v kanceláři – vše ostatní je „špinavé“ a „nedůstojné“, což je jen jedna z forem dekadence.
Walter K. Eichelburg, 10. červen 2010, http://www.hartgeld.com
12. 06. 2010 | 14:43

IO napsal(a):

Zima nynějšího Kondraťjevova cyklu: roky 2000 až ???: doba „očisty“

Toto období nynějšího Kondraťjevova cyklu začalo oficiálně krachem akcií začátkem roku 2000. Avšak elity nechtěly připustit to, co mělo následovat, jako je likvidace papírových hodnot, likvidace zdánlivého jmění, přebujelého státního aparátu, likvidace dekadence, likvidace jejich dobře placených zaměstnání. Proto se při každé katastrofě hospodářství snažily navodit reflaci pomocí nízkých úroků, pomocí propagandy blábolící o vzestupu a státními výdaji. Tak tomu bylo v letech 2001 a 2007/8. Elity chtěly „svůj“ systém uhájit všemi prostředky. Ale už to nejde, měnu euro už prakticky vzdaly a ta brzy sama zcela zanikne. Vše, čeho dosáhly, je dočasné odložení totálního zhroucení. Takže polovina východní Evropy je už reálně vzato pleite (platby neschopná, bankrot: pozn. překl.), v osobě Řecka je pleite už i jeden stát eurozóny. Následovat bude sled bankrotů států a bankrotů jejich měn spojený s útěkem z těchto měn jako při každé takové krizi: to vše už se odehrává přímo před našima očima. Jak dlouho bude zima Kondraťjevova cyklu trvat tentokrát, není známo. 10 roků už trvá. Předchozí zima Kondraťjevova cyklu trvala 20 let. Ale jedno je jisté: budou zlikvidovány nejen dluhy, ale také přebujelá byrokracie a dekadence. Až zima skončí, budou lidé opět skromní, pilní a pracovití, jako byli v roce 1949 (tento letopočet se vztahuje speciálně na podmínky poválečného Německa po tamní drastické měnové reformě z roku 1948: pozn. překl.) Proběhne několik revolucí. Revoluce v peněžnictví: vrátí se zlato a stříbro. Revoluce ve státní správě: většina státní správy zmizí. Revoluce ve společnosti: zmizí dekadence. Ale pozor: období deprese a očisty může v našich podmínkách trvat dlouho. Vzestup v příštím jaru velkého Kondraťjevova cyklu provedou „nové mocnosti“, například Čína, „Západ“ světa méně.
Walter K. Eichelburg, 10. červen 2010, http://www.hartgeld.com
12. 06. 2010 | 14:45

IO napsal(a):

Zde ještě přesný odkaz na zmiňovaný tetx pana Eichelburga: http://www.hartgeld.com/fil...
12. 06. 2010 | 14:56

Li-Chang napsal(a):

Vlády se chovají stejně jako mnoho občanů, zadlužují se a pak nevědí jak z toho ven, většina těch půjček jak občanských, tak státních šla na hovadiny, bez kterých by bylo možno se obejít.
Zadlužování je tedy obecnou tendencí celé populace bez ohledu na následky. Občan je veden k odpovědnosti a musí dluh splatit, ale za státní dluh nejsou politické vládnoucí garnitury odpovědné stejně jako "nezávislí" soudci, kteři mohou vyhlásit naprosto idiotský rozsudek a nejsou za něj zodpovědní a musí to často napravovat vyšší soudní instance.
Ale kdo má za nezodpodědné politiky platit dluhy? Oni? Kdepak! Budou to platit ti poctiví, kteří nežijí jako paraziti ze sociálních dávek nebo to mizí ve zkorumpovaných zakázkách a projektech, za které nikdo nakonec nenese odpovědnost.
Silně pochybuji, že se nastávající koalici, pokud vůbec vznikne, podaří trend růstu zadlužení zvrátit, dál se bude rozkrádat, dál se bude korumpovat, dál se bude nezodpovědně hospodařit se státními prostředky, a to hlavní teprve přijde - populace zvyklá žít na dluh a na vysoké noze se bude proti úsporám tvrdě bouřit,
dostaví se sociální nepokoje a generální stávky, které situaci ještě více zhorší a zkomplikují, protože žádná dosavadní vláda na ně nedokázala patřičně reagovat.
Proto předpokládám, ža patovou hospodářskou situaci a zadlužení nebude vznikající koalice schopna zvládnout. Je tam příliš mnoho politických amatérů a senilní vůdci to nevytrhnou. Když jsem byl před čtyřiceti lety v tehdejší NSR, tak jsem k úžasu zjistil, že většina německých politiků jsou skuteční profesionálové a mají potřebné politické vzdělání. U nás spíše jde o množinu politických nevzdělanců, která převažuje nad těmi schopnějšími. Takže čecháčkové, máte se na co těšit, budete mít takovou vládu jakou jste zvolili a jakou si zasloužíte.
12. 06. 2010 | 15:33

IO napsal(a):

Pro značku Li-Chang
Nechci vám odporovat, souhlasím s vámi, ale prosím a upozorňuji vás i ostatní: vynechme cynické výčitky a přání "čecháčkům", aby si "užili, co si zvolili". Situace je totiž bohužel už příliš vážná, než abychom si ještě mohli dovolit se vzájemně provokovat a dál rozeštvávat. Situace se totiž vážně vyhrotila, nejen v měřítku "Prahy" nebo České republiky (takzvané Velké Prahy). A východisko z ní není na dohled. Opravdu si podle mého názoru nemůžeme dovolit například cynickými výzvami a přáními svým spoluobčanům dál tuto svoji situaci potenciálně zhoršovat.
12. 06. 2010 | 16:17

Elena napsal(a):

počuvaj Li-Chang,

už tu nestraš,

ak nechceš požičku tak maš možnosť šetriť až potom žiť, som zvedava koľko našetriš, ozvisa.

ach bože pri veškerom strašenii, vždi si vspomeniem na jedného US počitačového experta,

istotné sa pametate ako strašili že na prelome rokov 1999-2000 že 1.1 . 2000 skolabuju všetké počitače na svete a tak padne celý ľudský svet, no, a jeden taký sa našel v US, tak tomu všetkému uveril, že zanechal dobru prácu v New Yorku, v počitačovom stredisku, predal byt a odsťahovalsa nekam do prčič , kupil starý dom a celu pivnic naplnil zásobami konzerv, vody balenej, udenej klobasky , minul všetké úspori s predaja bytu , tak sa chudačik bal že skolabuju počitače a zruti sa celý svet,

nechcite vedieť, ako chudak dopadol, ked 1.1 2000 nič sa neudialo ( v mediach neskoršie prebehli spravi , šak viete čo.. že?)
ja mam plnú pivnic udenej klobasky, slaninky, nejake zásoby na ťažke časy a ničoho sa nebojim :)))))))
možu lietať aj sekerky
12. 06. 2010 | 16:26

Elena napsal(a):

ešte že tu sa nezjavil dalšý s koncom sveta 2012, že vraj konči kalendar indianov,

a to že u tých Indianov na dedine mohol byť len jeden človek ktorý vedel pisať a vedol ten kalendar vam to nenapadlo , že? tak si chudak nadbehaval roky, lebo vedel že raz umrie a nikto ho nezastupi, lebo nevedeli čitať a pisať,

všetko je ľudský faktor a nie nejake košperačne teorie , pre kristuša, chodia sem len strašiť človeka zo všeliakimi volovinami,
pekne počasko, leto vplnom prude, nie že by šli na kupko,

oni tu strašia,

ja viem že henten Bildelberg mňa nenecha vprussere ,viem to a basta!
12. 06. 2010 | 16:51

IO napsal(a):

Ještě malý doplněk k jednomu mému příspěvku výše, respektive k tomu, co jsem do něj v překladu doslova opsal od známého vídeňského finančního experta pana Eichelburga a k tomu jako poznámku překladatele doplnil. To jen aby se v hlavičkách rozsvítilo: buď normální bílé denní světlo poznání, nebo možná dokonce varovné světélko oranžové. Obecně ve světovém měřítku trvala předchozí Kondraťjevova zima od roku 1925 do roku 1945, ale pokud pan Eichelburg říká, že po skončení nynější Kondraťjevovy zimy budou lidé zase tak skromní, pilní a pracovití jako byli v roce 1949, má tím na mysli specifickou situaci v tehdejším Německu a Rakousku (je Rakušan a vyjadřuje se převážně k situaci v Rakousku a v Německu) jako hlavních evropských poražených zemích 2. světové války, kde v letech 1948, respektive 1949 proběhly velmi drastické měnové reformy, které dál ožebračily většinu jejich i tak naprosto zbídačelého obyvatelstva. Podotýkám to tady výslovně proto, abychom si to hezky porovnali s měnovou reformou někdejšího Československa teprve až v roce 1953, která jistě byla vše jiné než vítaná, ale podmínky, za kterých proběhla, byly pro obyvatelstvo snazší než v Rakousku a Německu v jejich válkou tehdy totálně rozvráceném hospodářství. To jen abychom si ráčili uvědomit, když nás opájejí hrůznou zvrhlostí oné komoušské měnové reformy z roku 1953, co už předtím v tomto ohledu prodělali naši sousedé. To naši propagandisté už jaksi neříkají! Ostatně proč taky: polopravda je lepší než pravda a vůbec, příliš mnoho byste toho věděli, a to prostým občanům škodí! Obyčejný člověk politickým věcem ve skutečnosti vůbec n e m á rozumět!! Tomu se komunisté snažili vzdorovat svou Večerní univerzitou marxismu-leninismu (pro mladší čtenáře: VUML). Bůhví: nebylo to snad nakonec dobré?
12. 06. 2010 | 17:27

Elena napsal(a):

že ty ešte verič tým vedcom IO ,

netvrdili náhodou že zem je placata??? keby nebol ten polský Kopernik, jedného dňa šel domou ožratý s krčmi, potkol sa o schody a povedal: "predsí se toči", nebud tej udalosťi do dnes ani nevieme právdu !!!
12. 06. 2010 | 18:51

Pepa Krávanot hassock napsal(a):

problém je v tom,že státní a soukromý sektor jsou protiklady a aby se dostaly do nějaké přirozené účetní rovnváhy nesměly by na sobě parazitovat-politický obchod,korupce-státní sektor je se soukromým propojen nitkami usobních a ekonomických zájmů.
A nějaké státní zájmy?
Existují vůbec,co se skrývá pod jejich povrchem,není to pouze starosvětská rétorika aby se nám lépe spalo?
V podstatě je dnešní politicko-ekonomický systém jenom transformací socialistického způsobu života,či-li:pětiletku jsme splnili na 110%,ale ve skutečnosti se na dílnách čile fušovalo,inovace byla potlačena bojem o moc a kradlo se v celkovém součtu ve velkém,často polooficiálně.
Současná situace veřejných financí je zjevným důsledkem stejného způsobu hospodaření.
Zde byla jednoznačně promarněna historická příležitost,transformovat tento stát v nějaké logické kontinuitě v polovině 90.let,je to ostuda a přímo zločin,že se o těchto věcech reálně začíná jednat až nyní a velký díl této viny spočívá také na našich médiích,které nejsou schopny vytvářet jakýkoliv smysluplný přesah a stačí jim přežívání v politickém polosvětě.
V současné době bude samozřejmě transformace bolet mnohem víc
12. 06. 2010 | 23:07

vuml napsal(a):

Na VUMLU bývala takováhle sešlost: matfyz, přírodovědecká, ČVUT, FFUK, PFUK, Vokovická Sorbonna, FŽUK, DAMU, FAMU, LFUK, PFUK, VŠE, StB, Poldi, ČKD, Sběrné surovniny, Typografia, ČS, MF, Omnipol, Jazyková škola, Albatros, SPN, Rudé Právo, Svobodné slovo, Lidová demokracie a já, topič trockista. I mě chtěli převychovat. Přednášel docent B. z FFUK. Aby nevypadal jako hlupák, dával si záležet. Semináře byly důkladné. I když jsme VUMLem pohrdali, nechtěli jsme před auditoriem vypadat jako hlupáci. A tak se diskutovalo o vesmíru, přírodě, matematice, fyzice, chemii, biologii, ekonomii, psychologii, sociologii, filosofii, umění a literatuře. Téměř o celé ontologii.
Po roce 1990, když moji kolegové z undergroundu mířili na Hrad, na ministerstva a do parlamentu, a o kapitalismu se nesmělo mluvit, založil jsem bleskově s.r.o. (do května byl ještě vklad šílených 500 tis., dnešních 5mil., ale nemusíte si půjčovat, stačí když máte nápad a dodavatelé mu věří a počkají vám za provizi s fakturou. Zaměstnával jsem i dva Američany (a-nku)na angličtinu a třetí Čechoameričan byl naším managing partnerem. (Jen jako, psali jsme to na dědečka, neměl potřebné doklady a dělal současně poradce ministru financí. Jmenoval se Viktor Naženy a potvrdil mi, co jsem tušil už na základě VUMLu, že V.K. není žádný ekonom a že ho natlačil do kuponovky. Během dvou měsíců jsme měli obrat 15mil. (dnešních 150mil.) Na konci roku jsme se museli rozloučit. Odmítal jsem "růst" na základě starořeckého SOFROSYNÉ, což je "míra". Jejím překročením se pharmakon (lék)stává jedem. A pharmakeia (léčitelství) travičstvím. Měli jsme věru dost. Bezměrnost (K.Kosík) je totiž symptomatická pro kapitál. Tedy zhoubná. Jako pravice. I ČSSD je pravice. Proto žiju z malé renty. No, je trochu větší.NO
13. 06. 2010 | 02:02

danny66 napsal(a):

13. 06. 2010 | 06:20

vlk napsal(a):

IO

dobrej matroš!!
Díky.
O Kondratěva opřel v roce 2005 svoji předpověď současné krize Štěpán Pírko.
Je k nalezení na stránkách Colossea.
13. 06. 2010 | 09:36

š-sj napsal(a):

Vy nevíte co se státním dluhem? Vždyť jste přeci dostali složenky k jeho zaplacení. Ale pozor, složenku neplaťte. Pošlete ji zpět tomu, kdo Vám ji zaslal a nezapomeňte připsat poznámku, "která k.u...a dluh způsobila, ať si ho i zaplatí
13. 06. 2010 | 12:31

k22 napsal(a):

Pan Sedláček se zapomíná zmínit o to, KDO vydělá vá nejvíce an státním dluhu, kdo a zajaký úrok státům půjčuje a odkud tyto půjčené peníze pocháejí. Ale přemýšlivý čnetář an t jistě přijde sám :)
13. 06. 2010 | 13:59

Pepi napsal(a):

Zadlužování částečně odkládalo současnou krizi z předražené neprodejné nadvýroby.
Zisky z dluhů, spekulací a lichvy jsou větší než z reálné výroby.
Nelze stále zvyšovat výrobu a produkci. Nejsou spotřebitelé a nebudou ani suroviny a energie.
Pokud nebude válka jako prostředek zničení hodnot (a restartu ekonomiky),
tak musí pokračovat další zkracování pracovní doby.
-
Samozřejmně je třeba také omezit tunelování státních rozpočtů.!!
13. 06. 2010 | 18:52

Schika napsal(a):

Komu zvoní hrana? Mně zvoní, mám plný invalidní důchod 5 200.-Kč a po těch všech úpravách /19% DPH, zdravotní poplatky, důchodové pilíře nebo chudoba ve stáří...já už ji zažívám nyní ve 30 letech s vystudovanou VŠ/nepřežiji. Stačí nemoc a všechno je jinak.
13. 06. 2010 | 19:47

IO napsal(a):

Pro značku Schika: vím, že to nepasuje úplně přesně na váš případ, kromě jiného proto, že je to jen malý výňatek z rozsáhlého textu (Robert Klíma: Strašidlo hyperinflace, 64 stran, z 8. května 2010), ale snad aspoň něco z toho pomůže vám nebo jiným, pokud nastane opravdu prekérní situace.
13. Speciální tipy pro důchodce, předčasné důchodce a osoby zdravotně postižené ke zvládnutí životních okolností za hyperinflace
Pro vás jako důchodce nebo předčasného důchodce nebo výdělku neschopnou, těžce zdravotně postiženou osobu bude situace s pokračujícím růstem hyperinflace stále prekérnější. Dnes žijete z nějaké renty nebo penze nebo z nějakých transferových plateb z různých sociálních pokladen. Dosud jste byli schopni z těchto měsíčních plateb svoje životní potřeby zajistit. Nyní ale skutečná hodnota vaší renty roztaje jako sníh na slunci. Reálně by vám mohlo zůstat 100 až 200 euro. Ceny potravin však stoupnou do nezměrných výšek. Co byste tedy mohli učinit, abyste finančně přežili? Zde k tomu několik návrhů:
13. 06. 2010 | 20:55

IO napsal(a):

a) Doufejme, že máte aspoň sebeskromnější majetek a dokázali jste ho včas převrstvit do fyzických cenných kovů a do velkých zásob potravin.
b) S pomocí přátel, příbuzných nebo jiných důchodců byste si mohli najmout parcelu v zahrádkové kolonii. Společně ji obhospodařovat. Čas máte, síly si však musíte rozdělit.
c) Nemáte dluhy a svůj už tak skromný životní standard jste dál důrazně snížili na to, co je absolutně nutné. Vyjdete tedy s množstvím peněz menším o 30 až 50 procent. To je chvályhodné.
d) Na normálním trhu práce nemáte kvůli svému věku nebo kvůli svému zdravotnímu stavu nejprve žádnou šanci. Musíte pro sebe získat malé zdroje příjmů, které jsou mimo běžné pořadí. Které? Prodej přespočetných věcí ze svého majetku na bleším trhu, malé služby jako je hlídání dětí, hlídání domu, menší práce v domácnosti jako je uklízení, vaření a zahradnické práce u těch, kterým se ještě daří dobře. Díky svému věku a díky tomu, že mluvíte dobře německy, vyzařujete důvěru a serióznost. Využijte tyto své přednosti!
e) Je-li to jakkoli možné, pronajměte jednu místnost svého bytu příbuzným nebo přátelům. Pokud si svůj byt vůbec nemůžete dál finančně udržet, pokuste se nastěhovat ke členům své rodiny. Poskytujte jim za to pomoc v domácnosti a malý příspěvek na nájemné.
f) Pokuste se najít jiné zdroje příjmu: prodávejte, co sami ušijete, upletete na bleším trhu. Pleťte a šijte na míru. Prodejte své auto, svoji fotovýbavu, svoji sbírku známek. Pokuste se dostat nějakou malou placenou prácičku u své někdejší firmy. Poskytujte psaní dokumentů, vedení účetnictví z domova.
g) Some day it’s pay day! Jednou se vyrovnáme! Vzpomeňte si na všechny své ještě žijící bližní, kterým jste kdysi prokázali nějakou velkou službu, a poproste nyní tyto lidi o účinnou pomoc jako jejich odměnu za to. Klidně svému protějšku svoji někdejší pomoc připomeňte. A nyní je na řadě on, aby pomohl vám. Buďte tvrdošíjní a nestyďte se.
13. 06. 2010 | 20:56

IO napsal(a):

h) Vyhněte se státní „pomoci“. Pro pomoc jděte raději ke své náboženské obci, do svého spolku, jehož jste už tak dlouho členem.
i) Zůstaňte zdravotně fit, informujte se pomocí internetu, knížek.
j) Spojte se bezpodmínečně s jinými lidmi, kterým důvěřujete. Sami jste bez šance!
k) Doufejme, že vaše zásoby potravin a léků jsou tak velké, že v prvních měsících pustoty, kdy se krach projeví na všech úrovních a společnost bude hrozit, že zpřetrhá celou svoji dosavadní strukturu, nebudete muset vyjít na ulici za nákupem.
l) Se svým praktickým lékařem jste se předem dohodli, že bude chodit za vámi domů. Kyne mu za to mimořádná odměna (např. potraviny, pálenka, cigarety, stříbrné mince).
m) Pokud nevyhnutelně musíte něco obstarat, v žádném případě nejděte sami, nýbrž pouze v malých skupinách. Dokonce i malá skupina 4 věkovitých penzistů nebude tak rychle napadena jako osamělá stará paní!
n) Pokud selže úplně všechno, žebrejte o chléb, o jídlo. Poskytněte náhradou svůj vlastní výkon: pokud umíte hrát na hudební nástroj, zahrajte. Když umíte zpívat, zazpívejte. Jestliže si to váš šlechetný dárce přeje, modlete se za něj a za jeho rodinu!
o) Nekraďte. Jste příliš staří a příliš nešikovní. Pokud už, pak kraďte nanejvýš to, co můžete dát rovnou do úst tak, že si na přežití vezmete brambory z pole, dřevo z lesa nebo zeleninu ze záhonu v zahradnictví.
p) Denně proste Boha o svůj denní chléb.
q) Jako čilý předčasný důchodce mladší 60 let věku, jako mladý důchodce mezi 60 a 65 a dokonce jako poživatel renty pro výdělku neschopné se musíte vyrovnat s tím, že znovu zahájíte nějakou placenou výdělečnou činnost a budete pracovat až do svých 70 let!
Nejpozději ve fázi hyperinflace provázející Velkou depresi nakonec proběhne radikální reforma penzí a rent:
1) na základě demografie bude životní doba práce zvýšena až na 70 roků.
2) Soukromé penzijní pokladny většinou zbankrotují a ty, které zůstanou, svoje výplaty výrazně sníží.
3) Také státní důchodový systém svoje výplaty v důsledku špatné situace své pokladny sníží na zhruba 25 procent dnešní úrovně. Špatná situace pokladny bude zaviněna vysokou masovou nezaměstnaností, silným poklesem mezd a chybějícími příjmy státu z daní, kterými stát dnes německé důchodové pojištění zhruba z jedné třetiny živí.
4) Majetkové hodnoty velké většiny důchodců a penzistů sestávající z papírových peněz se rozplynuly ve vzduchu stejně tak, jako většina rezerv různých penzijních pokladen. Dokonce i vůči inflaci odolné investice do podnikatelských nemovitostí a do akcií dobrých firem schopných přežít krizi nebudou přinášet žádné, nebo jen velmi malé výnosy – nejprve!
Použijte své osobní přednosti jako starý, zkušený člověk! Máte pracovní a životní zkušenost. O víkendu si necpete do hlavy drogy. Plníte své povinnosti a jste spolehlivý. Lze vám důvěřovat, jste dobře vyškolený a ukázněný. V protikladu ke spoustě herními konzolami zblblých a z počítačů zhlouplých mladých lidí se umíte vyjadřovat správně německy. Kromě toho mluvíte aspoň jedním cizím jazykem! Demografie je váš spojenec. Hospodářství se pomalu zotavuje, vznikají nová pracovní místa a je třeba je obsazovat.
Zhruba jeden až dva roky po konci hyperinflace a po měnové reformě by mohlo přijít zlepšení. Musíte „jen“ do té doby vydržet a přežít!
Ideální by bylo, kdybyste měli nezbytné zásoby a finanční prostředky převrstvené do cenných kovů, abyste dokázali přestát těch asi 6 až 7 hubených roků.
Ještě ideálnější by bylo, kdybyste měli aspoň tolik zlata nebo příslušné množství stříbra
„navíc“, abyste si v nejhlubším bodu krize, to znamená na vrcholu hyperinflace mohli bez dluhů pořídit aspoň dvě nemovitosti!
Zlepšování pomalu se prosazující po měnové reformě znovu umožní pronajímat. A příjmy z pronájmu by i v případě, že by byly jen asi na úrovni jedné třetiny dnešní úrovně nájmů představovaly vhodnou náhradu za vaši rentu!
Totéž platí o koupi nějaké malé firmy nebo podílu v nějaké firmě. Mohli byste si jaksi koupit své vlastní pracovní místo!
Facit: bez dostatečného jmění v cenných kovech a bez co největších zásob a aspoň podílu na malé zahradě a bez skupiny přátel / příbuzných a bez jisté kreativity to pro vás vypadá spíš špatně! Ale i se všemi těmito věcmi, budete-li odkázáni jen sami na sebe, jsou vaše šance horší než šance důchodce, který je svázán s nějakou lidskou pospolitostí! A nevzdávejte se, váš věk není váš největší hendykep, tím je chybný, s osudem smířený postoj, který vás odrazuje od činnosti!
13. 06. 2010 | 20:56

Baba napsal(a):

Jednotlivec čas od času vytváří dluhy, kam si troufá jeho zkušenost s jeho vlastní schopností splácet. Současná doba zaznamenává nebývalý rozmach médií, snad proto se o tomto ožehavém témavu více píše.
13. 06. 2010 | 21:52

ironik napsal(a):

Globální problém???? NE jen potíže růstu a růst potíží.
14. 06. 2010 | 09:58

Dejv napsal(a):

Co takhle trochu rouhání a pojmenovat věci pravým jménem.
Primární příčinou je změna, kterou prošla demokracie ve vyspělých zemích. Z ideologické základny se jednotlivé strany přesunuly na základnu populismu. Výsledkem je dlouhodobé přebírání (existenčních) rizik, kterým čelili jednotlivci, na bedra státu. Sociální stát, ktrý se postará o všechno a o všechny a ještě rozdává dárky za účast ve volbách a hlasy té či oné straně nutně sežere víc než vybere. Jedinci svá rizika řídí samozřejmě s větčí péčí a cíleností, když za ně odpovídají sami. V této krizi se ochota přebrat rizika rozšířila z občanů i na velké firmy atd. Ani letadlo nekonečného budoucího růstu HDP takový náklad neunese
15. 06. 2010 | 01:33

DDD napsal(a):

Ale pepi, to není zkouška ve VUMLu
15. 06. 2010 | 01:36

IO napsal(a):

Pro značku vlk: díky, vlčku, za pochvalu! :-) Ještě mám v hlavě asi dve nebo tři dovětky k tomu, co jsem napsal o Kondraťjevovu cyklu. Ale nevím, jestli je svedu zformulovat. To bych se zase musel nasrat jako na počátku, pak mi to psaní jde dobře :-)
15. 06. 2010 | 09:56

IO napsal(a):

Rád bych zdůraznil to hlavní ze svých příspěvků výše. Tržní/kapitalistické hospodářství a společnost podle Kondraťjevovy domněnky žijí v obdobích jdoucích za sebou ve stále stejném pořadí, která nejsou všechna stejně dlouhá, v podstatě nejhorší období zimy, které trvá obvykle 20 roků, je vzhledem k celkové délce cyklu jaro – léto – podzim – zima 50 až 60 let bohužel velmi dlouhé, trvá při délce 60 roků cyklu jednu jeho třetinu, při délce 50 roků dokonce tři pětiny celého cyklu! V roce 2010 jsme tedy (pravděpodobně) na začátku 2. poloviny dvacetiletého období zimy, na začátku nejnebezpečnějšího období Kondraťjevova cyklu. Možná jsme ale už u konce této zimy. To tedy bohužel znamená, že v nejbližším výhledu musíme očekávat vážné komplikace, otřesy v hospodářství a společnosti, musíme bohužel počítat s válkou. Tato válka by mohla mít rozsah a hospodářské důsledky války světové, musíme doufat, že by snad byla vedena jen tzv. konvenčními zbraněmi, přičemž ale nelze vyloučit, že některý z kontrahentů ztratí nervy, stiskne tlačítko a válka se někde nebo celosvětově změní v duel vedený také zbraněmi hromadného ničení. Při „příznivějším“ průběhu „zimní očisty“ (tedy aspoň bez války) musíme počítat s drastickou měnovou reformou, která v podstatě zlikviduje úspory obyvatel, ožebračí a zlikviduje střední vrstvu společnosti. Naše kapitalistická společnost se rozštěpí na nepatrnou vrstvičku boháčů a na bezprávnou masu ubožáků, boháči budou ubožákům vládnout feudálně otrokářským způsobem. Tato měnová reforma bude doprovázena pádivou inflací a hyperinflací, možná dokonce pádivou hyperinflací. Pádivá hyperinflace, kterou skutečně lze pravděpodobně očekávat, by byl krajní jev, který nemá v dosavadních dějinách hospodářství obdoby. Zvláště pádivá hyperinflace by vytvořila vskutku apokalyptické společenské jevy. Bohužel je zřejmé, že toto má nastat nejen zákonitě, ale že si to dokonce jisté temné síly přejí a záměrně to ku svému prospěchu navozují.
15. 06. 2010 | 20:27

IO napsal(a):

Jak jsem uvedl výše, objevitel této dějinné vývojové zákonitosti Kondraťjev byl ve 20. letech minulého století za tento svůj objev na Stalinův pokyn nejprve uvězněn a později popraven. Měli bychom se zeptat, proč vlastně? Snad jen proto, že Stalin/Džugašvili byl takové lidské hovado? To bychom odpověď bohužel našli nepřiměřeně a nebezpečně snadno! Jak to tak vypadá, Stalin, Hitler a další nebyli bohužel jen pouhá lidská hovada. Objevil snad Kondraťjev něco, co si Cosi Velmi Mocného za Stalinem, za Hitlerem a tak dále chtělo jako úžasně užitečný objev ponechat výlučně pro své vlastní zištné použití? Objevil snad Kondraťjev něco, co tohle Cosi Velmi Mocného už dávno před Kondraťjevem znalo a úspěšně pro svůj zištný prospěch používalo? Musel být tedy právě proto „objevitel“ Kondraťjev umlčen a fyzicky zlikvidován a jeho objev utajen? Dal tedy třeba někdo Stalinovi k jeho zmíněnému pokynu příslušný předchozí pokyn? A Kdo nebo Co to mohlo být? Obstojí skutečně jako spolehlivé a nezvratné vysvětlení pro Stalinův pokyn to, co nabízí německá verze internetové encyklopedie Wikipedia a co se zdánlivě opravdu nabízí téměř samo jako spolehlivé vysvětlení? Totiž, že Kondraťjev se svým objevem, že kapitalismus se vyvíjí cyklicky, takže po fázi poklesu stále znovu přichází fáze vzestupu, bohužel dostal do zásadního rozporu s tehdy dogmaticky vládnoucí stalinistickou doktrínou, podle níž stál už tehdy kapitalismus před svým zásadním a konečným zhroucením? Smíme takovým zdánlivě zcela průhledným, zcela nevyvratitelným vysvětlením důvěřovat?? Nesmíme, protože vše je jinak (!) a to, co se nám překládá jako zdánlivá, nesporná pravda, může být ve skutečnosti jen hnusná, podlá, ale skvěle maskovaná lež!
15. 06. 2010 | 21:09

IO napsal(a):

Opravuji svůj překlep nahoře: ...trvá dvě pětiny cyklu...
15. 06. 2010 | 22:03

IO napsal(a):

Tomáš Sedláček je hlavní makroekonomický stratég Československé obchodní banky. Působil jako poradce prezidenta Václava Havla a v letech 2004 až 2005 jako poradce ministra financí. Přednáší filozofii a ekonomii, dějiny ekonomických teorií a aktuality na fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a hostuje na dalších univerzitách. To o sobě uvádí pan Sedláček v úvodu každého svého blogu, snad by měl ještě doplnit, že v poslední době pracoval například také ve skupině odborníků NERV (Národní ekonomická rada vlády: apolitický poradní orgán vlády České republiky). Dějiny ekonomických teorií jsou podle mého názoru jedna z nejkrásnějších disciplín vědy, velmi abstraktní a velmi náročná. Pokud ji má někdo vyučovat na patrně nejpřednější univerzitě České republiky a zároveň – aspoň podle věku a proslulosti – na jedné z předních univerzit světových (je to nejstarší vysoké učení v Evropě severně od Alp, založeno bylo už roku 1348), těžko lze věřit tomu, že to dělá dost dobře a zodpovědně, když souběžně s tím dělá ještě vše ostatní výše uvedené! Pak se ovšem nemůžeme divit – a nechtěl bych se teď své úctyhodné Alma mater dotknout příliš nešetrně, ale říct to bohužel sám za sebe musím – že takový učitel se takové své náročné práci nevěnuje dostatečně a že svým studentům tedy zjevně věnuje méně pozornosti, než asi Baťa věnoval cvičkám, které vyráběl. Pak se ovšem nemůžeme divit, že taková univerzita produkuje (snad je to dokonce Čísi záměr?) například v oboru ekonomie jen nedovychované nedovzdělance! Jak snadno si absolvent tamní ekonomie po státnicích (závěrečných zkouškách) vyskočí a zanotuje: Dopadlo to výborně, jsem jen trošku v šoku, chtělo by to kapánek nějakého moku! A dřív nebo později najde v souladu se svou formální kvalifikací nějaké pracovní místo, třeba jako váš finanční poradce v bance (ČSOB?)! A vy se ho přijdete zeptat: Co mám podle vás dělat? Mám podle svých zpráv obavy, že se zhroutí měna. A on vám odpoví: Ničeho se neobávejte, nic se nestane. A vy se ho zeptáte: A proč si myslíte, že se nic nestane? A on se pousměje, důvěrně se k vám nakloní a řekne: Budu k vám upřímný, opravdu se neobávejte, protože ani já se neobávám. A vy se ho zeptáte: A proč se ničeho neobáváte? A on vám odpoví: Protože o ničem takovém, o čem vy mluvíte, nevím. Tihle bloudi, tito blouznivci našich hor tedy skutečně nevědí vůbec nic o tom, že hospodářsky nejsilnější stát eurozóny – Německo – údajně už o víkendu 15. a 16. května chtěl odvrhnout euro a zavést nějakou svoji (staro)novou národní měnu s tím, že euro by se následkem toho pravděpodobně vzápětí zhroutilo? A že tento svůj úmysl Německo po brutálním nátlaku některých dalších zemí eurozóny (Francie, Nizozemí, Itálie) sice odložilo, ale údajně neopustilo? Je skutečně možné, že tihle neuvěřitelní pakoši dokonce na úrovni ministerstva a vlády ještě stále „cílujou“, ve kterém že roce (2013 nebo možná 2014?) si místo české koruny taky zavedeme euro, zatímco v zemích eurozóny a dalších mnozí uvažují, zda se euro zhroutí už dnes, nebo zda snad přežije ještě aspoň tenhle týden? Opravdu jsou jen tak málo informovaní, nebo nás záměrně klamou a udržují v nevědomosti?
16. 06. 2010 | 11:19

IO napsal(a):

Euro nepadne, ujistí vás váš finanční poradce s blahovolným úsměvem. Koneckonců byl přijat balík opatření, především finančních, ve výši 1 bilionu amerických dolarů (750 miliard euro), aby se nic takového nestalo a nemohlo stát. Dozvíte se od něj, že největší část těchto financí poskytne Německo jako hospodářsky nejsilnější země eurozóny a údajně snad i 4. nejsilnější národní ekonomika světa! Ale když jste se předtím podívali do internetu, víte – asi na rozdíl od svého finančního poradce – velmi zarážející věci! Že Německo není plnohodnotný stát srovnatelný s ostatními státy světa, nýbrž je to takzvaný umělý samosprávní konstrukt vzniklý po 2. světové válce, který je pod kuratelou takzvaných vítězných a okupačních mocností! Že z hlediska mezinárodního práva (Völkerrecht) dosud právně existuje Německá říše, a to dokonce v rozsahu svých někdejších zemských hranic z 31.12.1937! Protože totiž u konce 2. světové války sice bezpodmínečně kapitulovala německá armáda – Branná moc, Wehrmacht – ale nekapituloval stát Německá říše, se kterým se o jeho kapitulaci a následně o mírové smlouvě s ním, kterou mezinárodní právo po kapitulaci státu nutně vyžaduje, dosud nikdy nejednalo!!! Dozvíte se dále, že umělý samosprávní konstrukt Spolková republika Německo je od 90. let minulého století společnost s ručením omezeným Bundesrepublik Deutschland Agentur GmbH registrovaná u soudu 1. instance v Kolíně nad Rýnem, s minimálním kmenovým jměním 22.500 německých marek. Vzniká otázka: bude tedy Spolková republika Německo za svoje například výše zmíněné finanční závazky ručit jen do výše tohoto svého základního jmění? Spolkobrana, Bundeswehr pak ovšem není armáda státu, jako jsou armády jiných států, nýbrž je to soukromá, ozbrojená skupina partyzánů, na něž se při nějakém jejich boji nebo zajetí na území jiného státu nevztahují podmínky Ženevské konvence. Státní příslušníci Spolkové republiky Německo jsou pak ovšem vlastně jen zaměstnanci soukromé agentury, která má statut společnosti s ručením omezeným, a zároveň jsou stále ještě občany dosud stále existující Německé říše. Záruky a ujištění svého finančního poradce pak asi odkážete do Říše pohádek. A to jsme si ani zdaleka nedovyprávěli všechno!!
16. 06. 2010 | 12:17

IO napsal(a):

Kdybych se tedy na závěr měl nyní pokusit nahradit jaksi vašeho poťouchlého finančního poradce a poradit vám, co máte a co nemáte ve svých finančních záležitostech dělat: zdůrazňuji, že se opírám o odborníky minimálně stejně odborné jako je váš finanční poradce, jen tito odborníci mají prostě jiný názor než váš finanční poradce. V situaci, která se momentálně vytvořila na našem aktuálním místě velkého Kondraťjevova cyklu, a v situaci, kterou lze v dalším vývoji očekávat, platí a bude platit kromě jiného toto: nezadlužujte se a pokud máte jakékoli dluhy, co nejrychleji je za každou cenu splaťte. Především se nezadlužujte u banky a máte-li dluhy u banky, tyto dluhy oddlužte jako první v pořadí, v podstatě za jakoukoli cenu, například tak, že se raději zadlužíte u příbuzných nebo u přátel a těmito dluhy nejprve splatíte svůj dluh u banky! Zastavte a zrušte jakékoli spoření a životní pojistky. Zbavte se raději všech svých akcií a jiných cenných papírů. Svoje úspory rychle investujte alespoň do vhodných nemovitostí, což není úplně optimální, nejspíše ale pokud možno do cenných kovů. Vytvořte si ihned a trvale udržujte nedotknutelnou zásobu potravin, vody, nezbytných věcí denní potřeby (především také nezbytné léky a zdravotnický materiál) a hotových peněz na dobu aspoň tří týdnů. Bedlivě sledujte situaci a podle jejího dalšího vývoje přijímejte další nezbytná nebo vhodná opatření.
16. 06. 2010 | 12:37

Vuml napsal(a):

Kondraťjev a IQ sedí. Díky za rady pro seniory. Přidáváme jen pár našich zkušeností ze Starobince vedle Chudobince. Hned za Chorobincem v našem Pensionu v JČ. Sbíráme totiž v golfovém areálu rak. Haugschlagu (2 vosnáctky) zatoulané míčky. Necháváme je v krabicích u jamek za 1 euro (jinak stojí 3 a více) a večer vezeme domů do Pensionu cca 100 eur. Penze pro jednoho za měsíc. To děláme 2x týdně. Naše hraběnka říká, že trávník je jak ve Versailles. Někteří z nás už taky hrají. Jediná hůl v důchodu, kterou potřebujete, je golfová hůl. Pořád je to lepší než v USA, kde popul. Eben sbíral míčky mezi chřestýši. Golf Mnich vedle v Čechách vlastní Holanďani a ti jsou větší škrti než Skotové. Zatoulané míčky loví sami. Tři oranžoví Holanďani jak od kuka vozu slídí po lese a v rafu s igelitkou. Dále pronajímáme v létě Pension cyklistům... Všichni se sestěhujeme do dvou pokojů na palandy v podkroví a dole jsou Němci, teď i Češi, Rakušanky a Rusky. Jezděj na kole po Třeboňsku. Vynáší nám to tak 200 000,- Kč za sezónu. Dva roční důchody. Podnikáme taky v nemovitostech. Koupíme starou chalupu, opravíme ji a prodáme. Koupíme jinou, opravíme a prodáme. Naučila nás to naše hraběnka Květoušková. Dělala to už za minulého režimu. Prodávala ale státním podnikům za troj- až pětinásobek ceny. Šábla se s odhadcem. Teď ovšem je na trhu trochu bída. Tak zatím pronajímáme i ty chalupy pod uzavřením rodinám nebo mladým citově nedosyceným studentům a vysokoškolákům na mejdany. Je pak co uklízet. Půlka z našich dam jsou stejně bejvalé uklízečky a pradleny. Lidí teď nejezdí tolik ven, ale poznávají naši vlast.
Právě nás vyrušila studentka z Výzkumu pro komunální volby. Ale mají "strop" do 77 let, což považujeme my starší za diskriminaci. Možná že jsme ztratili stářím volební právo a nevíme o tom. (Neprošlo něco takovýho už tou koalicí pana Mádla, co se pomádl?)
Nuže: Přednášky o sexu jsme rozjeli na radu naší hraběnky Květouškové, roz. Chotkové. Ano, to je ta, co se svým manželem, slavným kardiochirurgem, testovala v Moskvě 9 Stalinů na ischemické choroby srdeční. (Mezitím nám hlásí rozhlas, že zabili dalšího expolicistu samopalem.) Přednášky o sexu pořádáme pro mladé maminky (hlídáme jim mezitím děti - dobrej nápad od IQ) a venkovanky. Vedle zeleniny na záhumenku a ovocného sadu pěstujeme řepku olejnou pro průmysl. Prý že kapitál a trh je bezmocnej ve 4 komoditách: v rodině, lásce, filosofii a umění. Tak jsme si najali mladou rodinu, abysme to vyvrátili. Otec zkouší syna z počtů a čtení vyinkasuje 10. Synek oholí tátu a vyinkasuje 20. Dcera umeje mámě vlasy. 30. Máma vypere dětem prádlo, 50. Žinantní jim nejvíc bylo, když za "služby" v posteli platil manželce manžel 100 a ona chtěla 200. A naopak nechtěla manželovi dát ani padesát, protože nebyla spokojená. A poslala ho do bordelu, kde bude muset jistě zaplatit nejmíň tisíc nebo dva. Došlo i k hádce. Děti plakaly. Pak si zvykly. Platí se teď i za domácí jídlo, návštěva, která přijde, taky (jako v Belgii), platí se za mytí nádobí (po měsíci si vydělali na myčku), děti se postupně zadlužují za boty, šaty, bydlení, učebnice a výchovu atd. No senzační maglajs. Ale funguje to! Kdepak teoretici?! Se souhlasem rodiny jsme otevřeli instruktáž i pro veřejnost a máme teď už nabito. Samozřejmě nejžinantnější jsou zase ložnice a koupelny. Vstupné je zatím jen sto korun. Jedeme s rodinou fifty fifty. Teď už máme poptávku i z jiných maloměst a vyprodané i další zájezdy až do konce roku. Malým dětem současně hrajeme loutkové divadlo. Autorská práva? Na homo oekonomicus a homo homini lupus? Přidali jsme i striptýz pro tatínka za 500,- a ten tam rozhlas před 25 lety neměl. Už se tolik nehádají. Honoráře jsou totiž mnohonásobně větší než vzájemné platby. I děti vydělaly a budou splácet rodičům o milión šest set tisíc méně. Pokud jim nepůjčí banky, půjčíme jim za slušný úrok bokem my...
16. 06. 2010 | 17:49

acewestly napsal(a):

pane Sedlaček kdy vy pochopíte že snižit zadlužení nelze ...penize jen z dluhu !!!!! jinak proste NEVZNIKNOU ... dluh už ted se musi platit s urokem ... tak proč snizovaní ?? pro selekci lidi, ano je to jen selekce pomoci ekonomiie a vy si to ani snad neuvedomujete.. hlavne at ty cisla pasujou a daji pokoj lidi co se jim to nelibi že.??..pritom staci jen preprogramovat ekonomiku a lidi se budou mit fajn...

Sedlacek radeji napiš pravdu o tom jak se tisknou prachy a jaky to má podmínky v cyklu .. ( třeba vas pak vsechny bankere narod požene svinským krokem násadou od vydlí, než-li o tom jak je to obtižné neco naplanovat popripade odvodit od planu nekoho jinýho ..

// kdyby z 200 statu bylo 100 statu jako recko
// kdyby z 200 statu bylo jen jedno recko ... kde se řekove budou mít spatne a jak dlouho a kde se řekove budou mít dobře a jak dlouho ... je to jen hodnota promenne v poli promennych pričemž pole tvoří staty se svými penezi z dluhů...
16. 06. 2010 | 20:07

IO napsal(a):

Pro značku Vuml:
milou rakouskou obec Haugschlag osobně dobře znám, i celé její široké okolí, znám a má rád tamní dobrácké lidi z Horní Lesní čtvrti (Oberes Waldviertel), protože jsem tam žil a pracoval, ne jako vznešený hráč golfu. Další golfové hřiště máte například hned vedle v Litschau (česky Ličov)! Všem českým zájemcům návštěvu dolnorakouské Lesní čtvrti srdečně doporučuju! :-) Tamní lidé si za svoji prostotu a srdečnou pohostinnost naše turistické penízky opravdu zaslouží! A nikdy vás nezklamou!
18. 06. 2010 | 13:15

IO napsal(a):

Robert Klima, kterého jsem už tuším výše někde zmínil, na dotazy svých čtenářů sepsal obsáhlý soubor svých odpovědí na jejich Často kladené otázky (Frequently asked questions, FAQ), z nichž jsem zvolil aspoň jednu, kterou pro ctěné čtenářky a ctěné čtenáře tohoto blogu považuju za hodně důležitou. Nemůžeme si totiž bohužel myslet, že případný krach měny euro a případná z něj se odvíjející (hyper)inflace by se České republice vyhnuly.
Otázka 39
Jak bych se mohl vyrovnat s praktickými, mentálními a psychickými důsledky, které přinese měnová reforma z eura na marku DM-II?
Odpověď
Měnová reforma DM-II vystaví každého z nás, i toho nejlépe na ni připraveného, dosud nepoznaným praktickým, mentálním a psychickým následkům, které je nutné správně zpracovat, pokud potom nemáme dál žít zcela traumatizováni jako naši dědové a otcové, kteří se bohužel v takovém stavu často vrátili domů z 2. světové války (pokud tam někde rovnou nezemřeli!).
1. Praktické následky
Až skutečně půjde z tlustých do tenkých, zažijete vy nebo blízcí příslušníci vaší rodiny nebo vaši přátelé zároveň a bez milosti téměř naprostou ztrátu svých úspor; ztrátu svého pracovního místa; seškrtání sociálních plateb, které jste dosud dostávali pro svoji obživu, jako jsou Hartz IV (německá státní sociální výpomoc: poznámka překladatele), přídavky na děti, rodičovský příplatek; snížení svého německého státního starobního důchodu o tu jeho část, která dosud byla financována ze spolkového rozpočtu, to znamená z daní; zažijete pravděpodobně úplnou ztrátu svého soukromého důchodu nebo svého podnikového důchodu; zažijete zavedení nucených poplatků z majetku, který vám zůstal jako akcie a nemovitosti; zažijete případně ještě tomu předcházející částečné zhroucení nebo přinejmenším masivní výpadky základních dodávek životně důležitých druhů zboží pro obyvatelstvo; případně přechodné částečné zhroucení veřejného pořádku a veřejné bezpečnosti spojené se zápornými důsledky a s nebezpečím pro život, zdraví a majetek váš a vašich drahých a v nejhorším případě dokonce nepokoje charakteru občanské války, které by mohly dosáhnout i podoby brutálních „etnických čistek“ a genocid!
18. 06. 2010 | 14:24

IO napsal(a):

2. Mentální následky
Všechny tyto vytyčené reálně možné, ale nikoli nezbytně nutné a ne v nějakém přísně stanoveném sledu probíhající posloupnosti událostí vás budou nepřetržitě stavět před příšerné potíže a úkoly spojené s vaším přizpůsobováním se jim, které vás tělesně i duševně vycucnou jak hrabě Drákula po čtyřtýdenní krevní abstinenci! Vaše baterie se postupně úplně vybijí, aniž by v těch těžkých dobách měly možnost se znovu nabít! Od určité chvíle dojdete vy i my všichni do kritického bodu naprostého mentálního vybití a budeme se schopni soustředit už jen na nejbližší problém, tedy na to, jak přežít zítřek! Pro tvorbu a realizaci velkolepých nových politických koncepcí už prostě nebude žádná další energie k dispozici! Tyto koncepce tedy musíme my, lid, vytvořit už teď, respektive už bychom je teď měli mít vytvořené! Totéž samozřejmě platí o individuálních plánech na přežití a o praktických přípravách na ně. Kdokoli se domnívá, „že na to pak bude ještě času dost“ (a kdy asi???), jak nám to bylo často předkládáno jako pseudoargument proti jakékoli přípravě, zažije velmi náhlé a velmi zlé procitnutí! Neboť takový člověk se bude moci už jen velmi zlomkovitě – pokud vůbec – připravit, nebude už moci nijak převrstvit svůj majetek a jeho
„krizová baterie“ se vybije mnooohem rychleji než ta naše!
18. 06. 2010 | 14:26

IO napsal(a):

3. Psychické následky
Překvapivě proběhnuvší událost měnové reformy z eura na marku DM-II spjatá s globální hospodářskou krizí dosud nepoznaných rozměrů („the Greatest Depression of All, Největší deprese všech časů“) vstoupí do kolektivní paměti německého lidu, dokonce téměř do jeho genetického mejkapu (make up: pozn. překl.) přesně tak, dokonce ještě silněji než hyperinflace z let 1923/1924 a než měnová reforma z roku 1948 (totéž platí pro Rakušany!!!)
Naprostá ztráta majetku mnoha na to nepřipravených občanů, překvapivý charakter této měnové reformy, která průměrného občana hanebně bez jakéhokoli předchozího varování okrade, mnoha takto postiženým vezme jakoukoli důvěru vůči všem druhům státních institucí a vůči bankovnímu světu! Zvláště ti, co nyní pracují například v bankách a pojišťovnách, musejí počítat s tím, že na ně společnost ještě dlouho potom bude pohlížet s naprostým pohrdáním (stanou se opovrhovanými „komouši“ a „estébáky“ doby hyperinflace a posthyperinflace: pozn. překl.). Tato všeobecná ztráta důvěry v držitele úřadů a v jejich zřízení nakonec vyústí v odvržení loajality většiny takto poškozených občanů vůči parlamentární demokracii a vůči sociálnímu tržnímu hospodářství! Tím budou vehementně zpochybněny dva podstatné základní pilíře našeho poválečného společenského a politického uspořádání a mnozí jednotlivci a uskupení by se dokonce mohli rozhodnout začít je aktivně ničit! A hopla, ve své zemi, ve svém městě, ve své městské čtvrti, ano, dokonce i ve své ulici bychom mohli mít občanskou válku jako svého času v Sarajevu!?! A dokud „systém“ ještě bude dost silný, nebude jeho reakce nijak shovívavá. Vyhlášení nouzového stavu, použití všech dostupných ozbrojených sil atd. atd. Spirála násilí se začne roztáčet... A protože žádný mírumilovný německý Michl (typický německý maloměšťák, v karikaturách bývá pro posměch zobrazován jako klasický německý zahradní trpaslík s kulatým bříškem a špičatým červeným spacím čepečkem: pozn. překl.) po 60 letech spánku v míru a blahobytu by takto žít nechtěl, od vypuknutí nepokojů srovnatelných s občanskou válkou už není daleko k tomu, že budou mlčky trpěny nebo dokonce aktivně schvalovány diktátorské formy vládnutí! Lidé se kvůli vlastnímu psychickému přežití postupně začnou uzavírat vůči materiálním a jiným strázním svých příbuzných, přátel, sousedů a kolegů! Prostředky získávané dobrovolnými sbírkami se kvůli měnové reformě enormně sníží. Byl by sociální chlad v naší společnosti jedním z nejzávažnějších společenských důsledků měnové reformy? Pravděpodobně ano! Také ochota angažovat se politicky mimo bezprostřední místní komunitu by rovněž mohla enormně klesnout, zvlášť pokud by snad mělo dojít až na lynčování politiků, „představitelů systému“ a bankéřů! Lidé se budou v nejlepším případě starat o svoje nejbližší příbuzné a přátele a budou pro své přežití operovat v někdejších příbuzensko-pokrevních smečkách (Sippe, skupina lidí pokrevně příbuzných a sešvagřených: pozn. překl.) a budou naprosto nejbrutálně eliminovat všechny osoby vnější (Outsider)! Etnické skupiny se rovněž stáhnou do sebe, aby přežily! Ale běda těm samolibým jedincům mezi námi, kteří nejsou schopni mít vztahy k jiným lidem a spolupracovat s nimi! Čára jejich osudu se prudce zkrátí a koeficient jejich schopnosti sebeuplatnění klesne rázem na nulu! Bohudík se životní štěstí a nacházení smyslu života neměří jen a pouze pokud možno stále stoupající materiální prosperitou a všestranným zabezpečením ze strany sociálního státu od kolébky až po máry.
18. 06. 2010 | 14:29

IO napsal(a):

Lidský život a hledání jeho smyslu je víc, je to schopnost obstát v obtížných životních situacích a při zvládání existenciálních problémů života za sebe a především také pro jiné tvory, jež máme chránit! Mnohem obtížnějším a traumatičtějším se ale stane zpracovávání smrti a případné dobrovolné smrti (Freitod) osob nám blízkých po měnové reformě. I v roce 1948 v Německu a v roce 1953 v ČSSR bylo po příslušné měnové reformě mnoho sebevražd lidí, kteří náhlou ztrátu svého peněžního jmění nedokázali unést a dali místo toho přednost smrti z vlastní ruky. Mnozí z těchto lidí dávali svému papírovému bohatství příliš velký význam a po měnové reformě se ocitli před tak velkou duchovní prázdnotou, že už ji ničím dalším nedokázali zaplnit. Relativně imunní proti radikálnímu ořezání majetku způsobenému měnovou reformou se naproti tomu ukázali být lidé s velkou rodinnou a profesionální odpovědností za jiné lidi a/nebo také lidé s nosným, zdravým křesťanským nebo židovským náboženským základem. Neboť u nás, křesťanů, a také u lidí s mojžíšovským (židovským: pozn. překl.) náboženským vyznáním je samovražda tím nejtěžším hříchem, je to odmítnutí Boží lásky! Obáváme se však, že naše sekularizovaná (odbožštěná: pozn. překl.) společnost by mohla poskytnout nezdravou živnou půdu pro „sebevražednou volbu“ mnoha našim ateisticky a agnosticky laděným bližním. Aniž bychom chtěli psychologizovat, budou právě ti nejméně připravení a ti, co nejvíce věří státu, konfrontováni s materiální a duchovní nicotou a budou pak případně vystaveni zvlášť velkému suicidnímu (sebevražednému: pozn. překl.) ohrožení. Buďte proto v tomto směru mentálně připraveni na velmi nehezké a tragické věci a nevylučujte je ani ve svém nejbližším okolí!
18. 06. 2010 | 14:30

IO napsal(a):

Facit:
Dlouhodobé praktické, mentální a psychické následky měnové reformy DM-II a Velké deprese nás všechny budou provázet ještě mnoho let, snad až do konce našeho života. Při zpětném pohledu za 20 nebo 30 roků by se nám však tato turbulentní léta mohla jevit jako ta nejzajímavější, nejživější a snad dokonce nejšťastnější léta našeho života stejně tak, jak tomu bylo u našich předků po měnové reformě z roku 1948 a po letech hospodářského zázraku (má na mysli léta náhlého hospodářského rozkvětu Německa: pozn. překl.). Život půjde dál, účinky měnové reformy DM-II – po případné krátké mezihře – vyústí do „zlaté marky“ (Goldmark), která bude kryta cennými kovy. I Kondraťjevova zima jednou skončí a kolo hospodářství se začne točit znovu od začátku! A my na tom třeba díky své mnohostranné přípravě budeme lépe než dnes?! S pomocí Boží se nám i to podaří!

Autor: Robert Klima, Německo, 11. červen 2010, do češtiny přeložil: IO.
18. 06. 2010 | 14:30

IO napsal(a):

Výše jsem se pokusil poradit vám realisticky a na rozdíl od vašeho finančního poradce, co dělat se svými finančními záležitostmi v aktuálním období Kondraťjevovy zimy. Vycházím přitom nejen ze svých vlastních znalostí, ale především ze zahraničních názorů odborníků (většinou nezávislých, kteří nejsou zaměstnanci žádné banky nebo pojišťovny, v jejichž prospěch by vám pak chtěli blbě radit) a z reakcí mnoha čtenářů na tyto názory odborníků. Chtěl bych totiž ještě zdůraznit jednu radu, kterou jsem výše takto výslovně nezdůraznil. Upamatujte se prosím i na svoje téměř nepozorované dluhy a tyto záludné pasti prosím co nejrychleji zlikvidujte, oddlužte. Jsou to totiž téměř zpravidla dluhy u bank a ty nyní pro vás představují ta nejzáludnější rizika, kterých byste se měli zbavit před všemi ostatními. Jsou to například vaše kontokorentní úvěry, které máte často hned u několika bank zároveň – banky vám je s líbezným úsměvem nabídly doslova za hubičku! Dokud je měna stabilní, představuje váš kontokorentní úvěr zvládnutelné, relativně kalkulovatelné riziko, ale běda, když se podle zákonitého běhu Kondraťjevova cyklu na obzoru objeví měnová reforma! Dalším, ještě mnohem horším zdánlivě skrytým rizikem jsou vaše dluhy, které máte například jako člen sdružení majitelů bytů spolu s ostatními členy, protože jste si například vzali „velmi výhodný“ úvěr například na „zateplení“ svého starého, dobrého, útulného paneláčku! Takový úvěr z vás i z vašich sousedů totiž může v aktuální situaci náhle udělat klidně i bezdomovce! Abych vás svými děsivými konspirativními úvahami příliš neunavil, budu raději pokračovat až o něco později v dalším příspěvku :-)
19. 06. 2010 | 13:45

IO napsal(a):

Znovu zdůrazňuju, že rady v mých příspěvcích se opírají o názory a doporučení n e z á v i s l ý c h finančních a národohospodářských odborníků, především zahraničních. Je logické, že sdělují něco dost jiného než „hlavní makroekonomický stratég“ jakési nakřáplé banky (angeschlagene Bank)! Chování státu a bank, až se octnou bezprostředně před krachem a v krachu, vůči jejich občanům a klientům se radikálně změní! Až se budou topit, budou kolem sebe bezohledně kopat a raději utopí vás, jen aby se samy uchovaly při životě. Jakmile klienti bank zjistí, že například jejich úspory v bankách jsou ohroženy, podniknou na banky masový útok a budou se snažit svoje peníze vyzvednout (a proměnit je ještě rychle na cokoli, co bude mít větší hodnotu než jejich papírové bankovky). Banky (a možná i stát) se pod tímto náporem zhroutí, nezůstanou v nich žádné peníze, pouze úvěrové smlouvy. V této zoufalé situaci stát připustí to, že banky vůči svým klientům drze poruší ujednání v jejich úvěrových smlouvách tak, jak před tím nedávno varovaly například Aktualne.cz a tuším také Novinky.cz. Tyto bankovní zombie někdo doslova za fajfku tabáku koupí, pravděpodobně to bude nějaký movitý zahraniční „investor“, a aby znovu vytvořil likviditu své právě získané banky, jeho úvěroví, např. hypotekární dlužníci dostanou oznámení, že svoje úvěrové závazky musí kvůli mimořádným okolnostem splatit nikoli postupně za 30 roků, ale do 31. dne právě aktuálního měsíce!!! Kdo to nezvládne, tomu jeho nemovitost propadne ve prospěch banky. Protože pak bude takových nemovitostí najednou na trhu na prodej spousta a zároveň domácí obyvatelstvo nebude mít vůbec žádné peníze, aby si je mohlo koupit, do vašich bytů a domů se náhle doslova za babku jako jejich noví majitelé nastěhují zahraniční „osadníci“, například ti, co budou prchat před válkou uměle a úmyslně k tomu rozpoutanou kdesi na Blízkém Východě. A vy budete, podobně jako mnozí občané USA už nyní, bydlet ve své chatičce, nebo v horším případě v obytném přívěsu nebo ve stanu kdesi na okraji nějakého města, a budete ještě možná rádi třeba právě těm „osadníkům“ sloužit v podstatě jako jejich otroci nebo možná i jako rohožka, o kterou si budou otírat boty, a v sobotu jim možná dokonce, ... (cenzurováno jako politicky nekorektní, IO).
22. 06. 2010 | 11:57

fantom napsal(a):

Vše se děje díky hlouposti lidí. Všichni by pro sebe chtěli vše ale na oplátku nechcou dát nic nazpět. Ať už krize vznikla z nějakého důvodu, tak myšlení lidí k ní dopomáhá.
08. 07. 2010 | 13:41

Richard_S. napsal(a):

James Donne nebyl to spíš John Donne (1572 - 1631) ?
12. 09. 2013 | 15:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy