Ohromné maličkosti aneb Mystika ekonomie

15. 07. 2010 | 20:20
Přečteno 7974 krát
Ekonomie je zvláštní - a krásný - obor. Věříme třeba v neviditelnou ruku trhu, se kterou přišel kovář ekonomie Adam Smith. Kromě toho, že kombinace těchto tří slov je zcela nepravděpodobná (trh a ruka? ruka a neviditelná? jediné, co je často neviditelné a abstraktní, je trah samotný), jedná se zároveň o kombinaci dokonale mystickou.

A kdo by chtěl slyšet ještě mystičtější sousloví, tomu lze doporučit animal spirits - téměř nepřeložitelný termín Johna Maynarda Keynese (kterým myslel, stručně řečeno "spontánní nutkání k činnosti" které nás jaksi, ehm, občas řídí).

Neviditelná ruka Jupiterova

Dobře, můžeme si říct, pánové byli básničtí a prostě princip pojmenovali lepkavě a "sexy" (jak se dnes říká). Jenže ani jeden z obou velikánů se svému termínu moc nevěnoval. Přesněji řečeno nevěnovali se jim vůbec.

Kdo si přečetl díla obou autorů, musel být zaražen, jak lehkomyslně s dnes už slavnými výroky pracovali. Třeba spěchali a nevěděli, jak zakončit kapitolu. Žádná analýza, žádné hlubší přemýšlení a už v žádném případě ne nějaká definice, která by podstatu těchto mystických termínů vymezila.

Až později se z mystického termínu v rukou sekundárních interpretů stal terminus technicus, jeden z hlavních pojmů, pro které jsou tyto známy, a zároveň klíčové sousloví ekonomické teorie.

Adam Smith termín neviditelná ruka použil třikrát: Jednou(!) v onom proslaveném významu, kdy koordinuje spontánní egoismus tržních aktérů. Podruhé Smith používá termín neviditelná ruka v knize Teorie mravních citů, když se jedná o státní přerozdělování v rámci obecného blahobytu, tedy s trhem nic společného, spíše naopak. A komu je to málo, košaté třetí užití termínu je v díle Astronomie (tady je vidět renesanční zájem původních ekonomů), když psal o neviditelné ruce Jupiterově.

Chybělo tedy málo a mohli jsme dnes mít také neviditelnou ruku státu, nebo dokonce Jupitera.

S termínem animal spirit je to podobné. Keynes jej používá také třikrát, zato na jedné stránce v rámci dvou odstavců. Vydání jeho díla z roku 2007 jej ale nemá zaneseno v jinak velmi obsáhlém a pečlivě zpracovaném rejstříku. Není třeba dodávat, že právě na tyto dva termíny dnes máme celkem rozsáhlou knihovnu publikací, které se snaží dopátrat, co tím vlastně básníci chtěli říci.

Ryba a voda

Občas se neubráním pocitu, že pány potkal podobný osud jako astronoma Tycha Braha - jediné co si o něm většina lidí pamatuje (čím se stal populárně nesmrtelným, jak poukazuje Milan Kundera), bylo prasknutí močového měchýře, když mu přišlo nevhodné vstávat od slavnostní večeře, i když už to opravdu nemohl vydržet.

Tato historka se navíc podle všeho nikdy nestala, není to údajně technicky možné. Takže historie asi skutečně má smysl pro (černý a nespravedlivý) humor.

Titulek o ohromných maličkostech jsem si půjčil z krásného českého překladu knihy G. K. Chestertona (mimochodem vřele doporučuji), která odhaluje, jak snadno se z malých věcí mohou stát záležitosti obří a naopak - jak i opravdu velké věci (i ty největší) mohou někdy zapadnout.

Neptejte se ryby, co je voda, neví o ní skoro vůbec nic - protože je pro ni vším. Ryba si uvědomí, že něco takového jako voda existuje, až když ji z té vody vytáhnete (a to bývá většinou pozdě).

Nakonec tedy ještě jeden postřeh: druhá věta tohoto článku začíná slovem věříme. I v ekonomii věříme (pak si to různě dokazujeme nebo vyvracíme, píšeme o tom, povídáme si a hádáme se) dost mystickým věcem - a přitom největším mystériem a zázrakem je, že ekonomika vůbec funguje.

Již menší záhadou je, že funguje i bez nás, ekonomů.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, mnoho věcí funguje bez ekonomie a ekonomů,...a je to tak dobře, moc dobře. Tužka s úsměvem.
15. 07. 2010 | 20:52

Ibn napsal(a):

Myslel jsem si, že jste natolik chytrý, že ani v okurkové sezóně se nesnížíte k takovému blábolu.

Snažím se dopátrat, co jste tím chtěl říci.

Zatím se mi to nedaří. Asi to bude tím teplem.
15. 07. 2010 | 20:55

Kritik napsal(a):

Skutečnost je taková, že intektuálové nejsou vůbec nebezpeční, ať je to v čemkoliv. Ocitují vždy výrok nějaké známé osobnosti a již nezkoumají, zda je ten výrok vůbec pravdivý. Nanejvýš ještě přidají citát z jiného známého intelektuála, který se k výroku vyjádřil.

Až potud je výše uvedený text komentáře parafrázovaná rada ďábla svému nezkušenému kolegovi, jak ji lze najít v knížce C.S.Lewise "Rady zkušeného ďábla".

Pro ověření nemusíme chodit daleko, viz například "neviditelná ruka trhu". Přitom je známo již z historie, že největší majland vydělali podvodníci šířením falešných zpráv. Poslední krize byla také nazvána "krizí nedůvěry", tak jakápak "neviditelná ruka trhu". A přesto, kolikrát na ten blábol denně narazíme a kolik zaručeně dobrých rad a státních opatření pro investování se od toho blábolu odvíjí.

Zkrátka stačí dobře vědět, kdo je tu pánem.

>>
Potom ho ďábel odvedl vzhůru a v jediném okamžiku mu ukázal všechna království světa.
 "Dám ti všechnu moc a slávu těchto království," řekl mu ďábel, "neboť mi byla předána a mohu ji dát, komu chci."
(Lukáš 4:5,6)
15. 07. 2010 | 21:18

vlk napsal(a):

Budu dne s velmi krýtký pane Sedláčku. Ekonomika fungovala i v dbě kamenné. Kdy opravdu nebylo po ekonomech ani tušení..

No nebylo.. šamani tenkrát byli kápa.
Jste s i jist že takový makroekonom dneška má pro současnou spoelčnost řekněme 1/10 užitečnosti šamana v době kamenné pro jeho tehdejší kmen. Osobně si myslím, že ani omylem.
Ale mohu se plést. Neberte to prosím jako útok na vás. Tak to rozhdoně není myšleno. Jen nahlas vyjevená myšlenka, co s e mi hnala hlavou po přečtení vašeho článku.
15. 07. 2010 | 21:18

Sab. napsal(a):

15. 07. 2010 | 21:19

Sab. napsal(a):

15. 07. 2010 | 21:24

xx napsal(a):

Fyzikální zákony snad proboha také fungují i bez fyziků. Proč by ekonomika neměla fungovat bez ekonomů ? Je jen škoda, že se ekonomika dá na rozdíl od fyzikálních zákonů, ekonomy tak snadno ovlivnit.
15. 07. 2010 | 21:45

Čochtan napsal(a):

Pane Sedláčku,
věda nemá s mystikou nic společného. Pokud přece, pak se nejedná o vědu.

Jste si jistý, že ekonomie je věda ?
Používá občas matematické vědy, stochastiku, statistiku, a jiné,... ale stačí to na to, aby byla ekonomie věda ?
15. 07. 2010 | 22:38

schlimbach napsal(a):

pane Sedláčku, váš dnešní blog je tedy pro mne záhada hlavolamu. Ať dělám, co dělám, vychází mi z toho, že zastáváte názor, že volná ruka trhu je hloupé klišé, které nemůže fungovat a je užíváno zcela v jiném kontextu, než jej použil autor, který s títmo souslovím velmi šetřil a že ekonomie může fungovat i bez ekonomů, je pravda a je to známo - že byste měl stejné názory jako já? Pokud ano, potom z vás mainstreamoví ekonomové radost mít nebudou. Jsem bezradný :)
15. 07. 2010 | 22:57

Rumcajs napsal(a):

Koukám, že článek na některé jedince působí jak Nostradámova proroctví. Třeba takovej Šlimba, co z toho dokázal vykouzlit, to se hned tak nevidí.
16. 07. 2010 | 00:30

xx napsal(a):

schlimbach: myslím že jste sdělení páně Sedláčka vůbec nepobral. Že je volná ruka trhu používána ve zcela jiném kontextu, než ji použil autor je fakt a vy sám jste toho dokladem ( a nejen vy sám samozřejmě ). Je to obecně rozšířený jev v médiích i mezi některými "odborníky".

Tvrdit pak, že nemůže fungovat něco, o čem ani pořádně nevím co to vlastně má byt, to už je majstrštych hodný opravdových velikánů.
16. 07. 2010 | 02:22

schlimbach napsal(a):

xx

možná, kdybyste byl velikán, pochopil byste smysl napsaného a v kontextu s mými pod blogy prezentovanými názory by vám můj postoj mohl být zcela zřejmý. Pro vás tedy - volná ruka trhu je klišé, které využívají ve své mluvě (hlavně mluvě) tržní komsomolci (nemající můj obdiv ani důvěru). Volná ruka trhu v jejich představách nikdy nemůže fungovat, dokud nebudou na určité odpovídající úrovni morální a znalostní vlastnosti člověka...
je to již srozumitelnější pro vás?
16. 07. 2010 | 05:10

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

co jste z toho vykouzlil vy - invektivu vůči mě - mě vůbec nepřekvapuje. Já jsem napsal přímo,že jsem bezradný. Vy ale místo vašeho názoru raději budete psát ptákoviny. Nojo, Rumcajs, jak jinak.
16. 07. 2010 | 05:11

Samulaj napsal(a):

Bravurně tentokrát napsáno.
Lze připojit:
-formální maličkost:smyslové vybavení ryb a jejich poznávací inteligence,lze se dočíst,daleko přesahují naše představy.Dosáhnou na břeh,tím nepřímo ví,že je i nevoda.
Velcí ekonomové,i jmenovaní,jsou velcí právem.Srovnáním.Nadhodili lehce,ale zásluha je,že přišli na to co přišli vůbec.A pak-lékařství není schopno odstranit rakovinu,ekonomie inflaci v rámci tržní ekonomie,podobně jiné obory mají nepřekročitelné hranice v daném čase.
Dnešní ekonomika se děje a je vytvořena za spolúčasti ekonomů,zčásti známé,zčásti anonymní-pro větší počet a překřikování se,vypuzování jedněch účinků opatřeními jiných.
Chybí spíše konsens v podstatných věcech, ne v ontologických otázkách jako co jsou peníze obdobným otázce pro rybu co je voda-pro rybu zcela bezvýznamnou.Pokud je v ní.Ryba na suchu to docení:je to podmínka jejího života.Pokud není obojživelník.
Sedláček prezentuje populární ekonomickou filozofii,Klaus administrativní opatření ekonomická a vládní pohled,Dolejš detailní rozbory konkrétních otázek obecných i občansko-zájmových.
Profesoři VŠE se tu raději neukáží.Je předem jasné,že by buď psali kontroversní příspěvky nebo nemají co říci.Dobou totiž hnula sama realita, ne oni,koncepty přišly s časovým skluzem a doopravňují,to co proběhlo samospádem.
Za pocity životní mohu říci,že v divoké,zdivočelé ekonomii se nežije ani materiálně ani psychologicky dobře.Sen je aby co nejdříve toto vše zůstalo jako zbytky po povodni nebo přírodní katastrofě jednou daleko za námi,kamsi navždy uklizeno a nemuseli jsme se k tomu již vracet.Samozřejmě až to dosáhne vývojového maxima,které občané mohou bezprostředním vnímáním ocenit.Pokud je na co čekat a nebylo by lépe to vzít úplně jinou cestou,začít od začátku naprosto jinýma očima na ekonomii.
Zatím to byla sociální laboratoř plná ošklivých překvapení,sem tam i příjemnější-na čas,jedno za druhým.Ubíjející monotonie každoroční inflace.Nejvíce mne štve,že lidé mnoho brblají ale v postatě se nestydí za za jevy překračující meze většinou nepřijatelné.Ekonomická transformace by se měla dít za většího davového konsensu,měla by se dít daleko od rizik občanů,rychle a účelně,neměly by o ní vznikat pochybnosti.To jest měla být dopředu daleko lépe připravena,promyšlena,dotažena v detailech.Při relativně zakončené diskusi volit začátek proměn.Tady jsme se bezhlavě vrhli do neznáma a viděli jak nám druhý konec,který nedržíme stále uniká:tím byly všechny druhy příjmů,spokojenost průměrného občana.Nakonec i jeho chápání nebylo zásobeno čímkoliv blízkým jeho minulosti,aby opravdu si byl jist smyslem reforem.Popularizace tedy neztrácí cenu.Nespokojujme se s čistě politickým chápáním,že zdejší ekonomika se vyvíjí ve směru přání občanů pod tlakem požadavků levice proti škrtům pravice,i když to tak nejčastěji na mysl působí.Ekonomie ve své podstatě není dělena politicky pravolevě,ale výkonově-spotřebitelsky.Byli bychom možná překvapeni kolik spotřebitelů maximalistů stojí na levici politicky,kolik pravičáků dře jako kůň za hrst rýže.Neříkám,že je to pravidlo.Nebo,obecně.
Ekonomika sama o sobě je slepá k pravolevé problematice.Buď funguje,nebo je ochromena,pozastavena,utlumena,nerozvinuta.
16. 07. 2010 | 07:41

Rumcajs napsal(a):

Šlimba:

Když ty nic jiného jak ptákovinu nepobereš a já si chtěl zrovna popovídat.
16. 07. 2010 | 07:55

Suchec napsal(a):

Ekonomie, "vědecký" komunismus, náboženství.

A kolik toho mají společného.

V teorii to krásně funguje, v praxi to naráží na "nevyspělost" a "morálku" jedince, který se to snaží převést do praxe, či aplikovat v praxi hlásané principy.

I v teologii lze použít nástroje exaktních věd, a přesto to bude opět a pouze nauka o transcendentnu, které je sice pro vyznavače ideální, funkční, ale nikdo jej nikdy nespatřil, natož "rozfungoval".

Ekonomie?
Vždyť tam je stejná kategorie, jako v náboženství je nějaký Bůh, či Vyšší princip.

Komunismus?
Rovnost je taky ideál, ale opět jsme u té morální vyspělosti, překážek kladených individualismem lidské bytosti.

Všichni se tím různě zaklínají, každý si to vysvětluje po svém, a nikdo nikdy něco takového neviděl, v praxi neuskutečnil, a spíš naopak to vždycky "zkurvil" k horšímu.
16. 07. 2010 | 07:58

Al Jouda napsal(a):

"Animal spirits" dobře znám. Někdy jen tak tak doběhnu.
16. 07. 2010 | 08:28

juvel napsal(a):

Je zde psáno: "věříme v neviditelnou ruku trhu", ale není tomu tak. Kdyby tato "neviditelná ruka trhu" nebyla regulována morálkou, dávno by vše zničila.

Je zde psáno, že voda je pro rybu vším a její význam si uvědomí až když je bez vody. Pro člověka je tou "vodou" morálka. Ta je pro život člověka vším a když končí morálka, nebo když klesne pod určitou kritickou mez, končí i život společnosti i jednotlivce. Stojí psáno: "Ne jenom chlebem bude člověk živ, ale každým slovem, které vychází z Božích úst".
16. 07. 2010 | 08:45

Blanka Krtičková napsal(a):

Pane Sedláčku, píšete zajímavě, jen se Vám nepovedl 2.pád od jména Tycho de Brahe... správě by měl, myslím, být " Tychona de Brahe".
16. 07. 2010 | 09:17

Ing. Josef Vávra, CSc. napsal(a):

Je ekonomie věda? A dokonce krásná? Vždyť se zabývá pouze přesnými součty nepřesných čísel a od skutečné vědy je na míle daleko! Když se zeptám pěti různých ekonomů na totéž, dostanu pět naprosto rozdílných odpovědí. To se ve skutečné vědě absolutně nemůže stát - matematika, fyzika, atd. Bez ekonomických "vědců" by se nám žilo daleko lépe.
16. 07. 2010 | 09:34

David napsal(a):

Krásné, že:

"Bez ekonomických "vědců" by se nám žilo daleko lépe."

Právě povýšení ekonomie na novodobé "náboženství" nás přivedlo právě tam, kde jsme.
16. 07. 2010 | 10:24

gaia napsal(a):

když se řekne neviditelná ruka trhu představí si laik spíš trhni co můžeš a na nic se neohlížel
animal spirit mně zas přijde jako zvířecí pudy (tímto se omlouvám všem milým zvířátkům která za nic nemohou a loví a spotřebovávají jen tolik kolik potřebují na rozdíl od člověka, takže spíš nízké pudy)

no a včera mně na oplocené zahradě když jsem tam nebyla nějaká neviditelná ruka otrhala všechen hrášek a rybíz. Stalo se to poprvé za 25 let co ji mám tak jsem lkala Sodoma Gomora kam ten svět spěje už nic nefunguje.
Ale doma jsem si přečetla článek a že - "a přitom největším mystériem a zázrakem je, že ekonomika vůbec funguje."

tak jsem pochopila že to byla neviditelná ruka trhu která pochopila že když železo vysbíráno je třeba se přeorientovat na jinou komoditu.
Tak mně nezbývá než zvolat jako Václav Neckář ve filmu Skřivánci na niti

" A co člověk? "
16. 07. 2010 | 10:47

fudoshin napsal(a):

jedna z velmi dobrých a přitom stručně napsaných knih o ekonomii, respektive ekonomice, je kniha karla engliše národohospodářské soustavy (nebo tak podobně).jedna z jeho tezí v této knize je, že prostě nelze na sebe roubovat věci nesourodé.dnešní ekonomické pojetí,to je názor vzniklý podobně jako když pejsek a kočička vařili dort.ano, adam smith je zakladatel určitého liberalismu a zastánce volného trhu.ale on zároveň si byl vědom jeho nedostatků a prosazoval regulace.úkolem státu je dohlížet nad dodržováním tržního prostředí a rovnosti subjektů v jejich soutěži apd. už jsem psal několikrát, že to co je tu nyní je noční můra adama smithe a nechápu, jak se jím může někdo ohánět.na druhou stranu keynes obhajoval výdaje státu, ale to byl pouze druh hospodářské politiky, kdy stát i za cenu určitého zadlužení oživoval hospodářství.dneska je v módě odvolávat se na keynese ale i v případech, kdy jsou v rozpočtech systémové problémy, dochází k neustálému zvětšování dluhu, který je živelný naprosto mimo kontrolu, prostředky z rozpočtu jsou používány neefektivně, populisticky a mají maximálně tak efekt na růst kont majitelů určitých firem nebo těch, kteří jim předražené zakázky přihráli...
16. 07. 2010 | 11:04

gaia napsal(a):

Smith popisoval vztahy v kapitalismu volné soutěže.
Dnes už je ta konečná verze kapitalismu a vše mnohem složitější takže to co platilo pro volnou soutěž nemůže platit v imperialismu a globální ekonomice. Ale někteří ekonomové se tím pořád ohánějí zřejmě že se to kdysi naučili tak to pořád omílají.
16. 07. 2010 | 11:14

xx napsal(a):

Schlimbach: No jo, vlastně máte pravdu, vy a Vám podobní mudrci skutečně z volné ruky trhu děláte klišé, když ten termín používáte bez rozmyslu a znalostí.

Nevím koho myslíte těmi komsomolci, mě tak připadáte vy se svou komunistickou reformou, takže vlastně ano, je mi to vaše sdělení jasné.
16. 07. 2010 | 11:37

Jaroslav Crha napsal(a):

Pane Sedláček byl jste nadějný ekonom, dnes už jen žvaníte.....škoda
16. 07. 2010 | 12:59

schlimbach napsal(a):

xx

chápu, že je horko a trochu se vám pletou pojmy s dojmy, tak hodně zdraví komunistobijče :)
16. 07. 2010 | 13:54

Míval napsal(a):

Že současná ekonomie je něco jako alchymie pro středověk, o tom se už psalo. Pan Sedláček to svým článkem docela potvrzuje. Co mne opravdu zaujalo je popis poznávacích procesů u ryb. Protože ono to platí o lidstvu také. Obávám se, že velmi pozdě zjistíme, co všechno vlastně bylo nutné pro zajištění našeho života na téhle pěkné, vesmírem rotující kouli.
16. 07. 2010 | 13:55

snowfox napsal(a):

Já trh za neviditelný ani abstraktní nepovažuji. Dle mého jde o zcela konkrétní soubor lidí, věcí a pravidel. Co považuji za zajímavé je, že se dlouhodobě vyvíjí v globálním měřítku poměrně harmonicky - na základě aktivity jednotlivců, podobně jako internet.
Doufám, že to oběma vydrží a nezdegenerují regulacemi do svých karikatur, jakými jsou čínská "síť" v případě internetu, ekonomika plná státních zásahů a dotací v případě trhu.
16. 07. 2010 | 14:30

lurker napsal(a):

O neviditelné ruce trhu a "nejdarebněji zkreslovaném citátu Adama Smithe" je možné se dočíst tady
http://www.theatlantic.com/...
nebo tady
http://blog.aktualne.centru...
16. 07. 2010 | 15:15

Honza napsal(a):

po přečtení článku hlavního makroekonomického stratega ČSOB monhu jenom konstatovat, že jsem rád, že nemám u ČSOB otevřený účet.
16. 07. 2010 | 16:26

Platan napsal(a):

Pane Sedláčku, rád bych vám připomněl jednu lidovou moudrost: Čím hlubší myšlenku se člověk snaží vyjádřit, tím větší riziko, že se to zvrtne v blábol. (No, možná, že to není "lidová moudrost" ale má vlastní myšlenka, k níž jsem byl inspirován (nejen) touto vaší "esejí".:-)
16. 07. 2010 | 18:08

ben napsal(a):

Starejte se raději o úroky vkladů ve vaší bance jsou 0,01 %,Jak ubohé!
16. 07. 2010 | 18:51

zdesta napsal(a):

schlimbach:No vidíte,jste mudrc a vám podobní taktéž.Pan XX je realistou s maximálním přehledem,který se dokáže v ekonomické problematice adekvátně orientovat.Líp jak Sedláček,nebo Stiglitz.Tak mu do toho nekecejte.-
16. 07. 2010 | 18:51

Véna napsal(a):

Snad by stacilo definovat viditelnou ruku statu ztelesnenou
úředními výnosy, vyhláškami, oběžníky, dekrety. Ostatni je neviditelna ruka trhu kterou smenujeme lasku za lasku, facku za kopanec, pazourky za kuze, starost o deti za uspokojeni jak pekne pribyvaji atd. Zivot spolecnosti je zalozen na neprehledne rade smenovani ve kterem jsou odmenovani svati, gauneri i ostatni lide. To co ma pro nektere ohromnou hodnotu druhym nedava zadny smysl. Cert aby se v tom vyznal. Penize jsou dnes ovsem statni zalezitost. Ten kdo si je zacne sam tisknout se rychle seznami s viditelnou rukou statu. Je to vlastne rozhrani mezi viditelnou rukou statu a neviditelnou rukou trhu. Pokud clovek zrovna nevexluje, jsou na jedne strane penize a na druhe strane velka, neprehledna castice lidskeho vesmiru. Je dobre znamo, ze ten kdo chce pachat dobro, ci sledovat nejake vysoke cile rychle narazi na nedostatek penez a zacne obvinovat viditelnou ruku statu, ze na nej dostatecne nepamatuje a neviditelnou ruku trhu, ze na nej kasle.
16. 07. 2010 | 19:30

gaia napsal(a):

to Míval
a já na to pořád upozorňuju a jsem zde pro smích.

Radil jsem ale nebyl jsem vyslyšen
byl jsem vyslyšen ale nepochopile mne
pochopili mne ale nepřijali to
přijali to ale neřídili se tím
řídili se tím ale jak dlouho?
Konrad Lorenz
16. 07. 2010 | 20:09

arnazach napsal(a):

Nestalo se vám někdy, že něco plácnete - a najednou se ukáže, že je to chytrost (i když vy jste to mysleli spíš jako hloupost)? Neviditelná ruka trhu - no není to úžasné?
16. 07. 2010 | 20:16

derby napsal(a):

jakmile neoliberál (třeba i ministr) si řekne ."co je mi do toho" -to je jejich věc (myslím firmu)-kolik veřejných zakázek bere od státu,kolik odvádí na daních, kolik nezaměstnaných hodí na krk státní správě-v tu chvíli odmítá odpovědnost za společnost.Je zbytečný ministrnebo pro stát.Pokud nemá přehled kolik firem nejvíce a které sají od státu.Utápí to mezi svůj management a nejméně dávají.Dost komické je pak chtít vinu svalit na ty poslední,kteří za něco mohou-zoufalce-nezaměstnané a začít léčit ekonomiku vychytáváním těchto blech.Pokud bude většina v řízení fachmanů-neoliberálů dluh,inflace,nezaměstnanost zůstanou vysoké,životní standard průměru nízký.Dá to tolik práce přemýšlet o vzájemnosti procesů společnosti,o průsečících investiční a fiskální politiky?
Ministry bezduché automaty pokud možno pryč! Nejde o reprezentaci,jde o práci ve státní funkci.
16. 07. 2010 | 20:18

schlimbach napsal(a):

Zdesta
provedu :)
16. 07. 2010 | 20:30

SuP napsal(a):

Vlku -
vidíš, na co přijdeš, když se zamyslíš. A to si teda představ, že celou dobu jako ekonomika, funguje i trh a kapitalismus. Jen celou dobu nevěděli, že se to tak jmenuje.
16. 07. 2010 | 21:11

BilderbergNewWorldOrderTrilaterals napsal(a):

..tak jako prez.regan, co cetl jen titulky, i ja v onom mori infos je ctu a vice nic, bohuzel...mnohdy skoda casu, te nejzahadnejsi hodnoty v universu... napsal jste pred dvema lety zamysleni a ja stale vidim onen titulek "I bankeri ctou Hrozny hnevu"...snad ano, nekteri maji i svedomi, jeden dokonce po podvodech spachal suicide, byl i dodnes neznamy jakysi W.G.Reiffeisen, ktery daval uvery chudym rolnikum v Poruri, temer bez uroku a dopadl ,jak jinak , spatne... pokusej se nalezt na http://www.ceskatelevize.cz Utajena rec penez , dil druhy, ktery jediny neni archivovan, a ptejte se proc? prave zde je onen Vater Reiff. konfrontovan s druhym er R...bankerem, ktery financoval valky,konflikty etc...a nyni se obloukem dostavam k finale... bankeri , nekter snad cetli Grapes of Wrath.. ale necetli Svatou knihu, kde neni ani zminka o UROCICH z creditu... tyto pry zavedl az papez alexander iii. ale urcite z jeho hlavicky to nebylo... a pak si daj na youtube.com Rotschild criminals... a pak ladne prejdou na http://www.zlo.cz .. andreas claus, the obama deception.. noch etwas, na youtube.com jan keller arogance financi... a vcerejsi bomba na cro sest v21,10 kdy mrs. jonanisova sdelila par posluchacum , ze nedaleko sumavy je mesty chiemgau, a tam jista sekta silencu uziva vlastni menu... neco obdobneho zkousel i albrecht z waldsteina, ze ?
.a uvidej, ze opravdu je vsechno je jinak, versus legendy,ktere kdosi , zacosi , konstruoval... apropos, vy vite, proc eu vlajka ma 12 hvezd... kdyz statu je28? tak se maj lachaim...
16. 07. 2010 | 21:11

gaia napsal(a):

jediné co funguje jsou přírodní zákony.
16. 07. 2010 | 21:38

acewestly napsal(a):

BilderbergNewWorldOrderTrilaterals

chybí už jen kabala
16. 07. 2010 | 21:54

Karel L napsal(a):

To,že A.Smith kdysi použil pojem- neviditelná ruka trhu,není ještě důvodem,abychom na něco takového věřili.Osobně nemám důvod považovat nějaký obor za více zvláštní a jiný za méně zvláštní,ani bez přemýšlení papouškovat tvrzení a teze,které prosazovali nebo prosazují jiní lidé.Obecně používané slovo trh znamená ve skutečnosti celou skupinu dílčích menších trhů s různým zbožím a službami.Trh je sice abstraktní pojem,protože tímto slovem není většinou míněna konkrétní tržnice s konkrétními prodavači a stánky,ale přesto se dá narozdíl od některých jiných abstraktních pojmů dobře sledovat, popisovat a tedy i analyzovat.Pojem trh prostě obecně popisuje chování a jednání lidí z ekonomického hlediska,tedy jejich ochotu prodávat a kupovat zboží a služby (popř. směńovat)za určitých podmínek.V ochotě lidí, něco za určitých podmínek prodat nebo koupit, není mystika,ale snaha o prosazení svých zájmů a o dosažení svých cílů.Dle mého názoru není tolik podstatné,jakým pojmem se určité chování a jednání určitých lidí za určitých okolností nazve,ale je především podstatné,zda ekonomové (=lidi zabývající se touto problematikou),dokážou předem s požadovanou přesností odhadnout,jaká opatření vyvolají jaké změny v chování,jednání a myšlení lidí.Cílem,alespoň z pragmatického pohledu,není to,hrát si na vědu tím stylem,že se budou zavádět a používat různé abstraktní odborné a nejasné termíny,ale cílem je umět zvolit za určitých podmínek ta správná opatření a rozhodnutí.
Ekonomika je v podstatě souhrnný obecný pojem pro produkci zboží a služeb.Produkce zboží a služeb se v průběhu času mění,pro to jsou samozřejmě taky pojmy a sice-růst HDP,pokles HDP,recese,konjunktura atd.Základním předpokladem,který musí být splněn,aby ekonomika,tedy produkce zboží a služeb, fungovala,je důvěra lidí v peníze,tedy důvěra v to,že peníze neztratí velkou část svoji hodnoty.Z psychologického hlediska lze tedy důvěru v peníze popsat jako očekávání nebo pocit lidí,že za peníze si v budoucnu můžou koupit požadované zboží a služby.Nejedná se tedy o mystérium,ale o to,že ekonomové by se měli zabývat také psychologií a sociologií,protože tyto tři obory spolu výrazně souvisí.
16. 07. 2010 | 23:06

Džentry napsal(a):

Rodinný experiment: Synek mě oholil a dostal ode mě "z ruky" 2 pětky (2 desetikoruny - to pro neznalce neviditelné ruky trhu). Jsem škrt. Pak jsem s ním procvičil násobilku a 1 pětku jsem si vzal zpátky. Brečel. Pak žena uvařila kynutý knedlíky s borůvkovou čalamádou (ňam!) a vyfasovala od nás od každého po padesátce (200,- Kč). Pak mi dcera udělala stajling, ostříhala mě a vyfasovala taky padesát. Pak půjčila malýmu bráškovi na kolotoč, co se rozložil na Farské louce.

Za chvíli se synek vrátil, že to je málo. Že 1 rána na střelnici 10! Chtěl udělat mámě radost a střílel na růže. My starší, co jsme tajně obraceli šestky broky placatkou dopředu, můžeme vyprávět, co to je trefit špejli! Dal jsem mu 200,- Kč. Moje žena dostala nejdražší růži na světě a byla dojatá.

Synek si ale musel odpracovat dvě stovky a padesátku (mně držel štafle, když jsem maloval záchod) a dceři držel na zápěstích vlnu, kterou natáčela na klubko. Plete z toho na zimu prima šetlendské svetry (250 od nás bere jenom). Jezdíme do Špindlu, kde se všichni potkáváme ve frontě u lanovky. Klaus opravdu nepředbíhá, Bém ano.

No abych to zkrátil. V noci jsme se se ženou pohádali. O to, kdo "vykonal" či "nevykonal" větší službu?! Žena ode mě požadovala regulérních 2000,- Kč (slovy dvatisíceKč) a moje služby ohodnotila na 150 Kaček. Je, pravda, temperamentnější. Ale díky komu?!!!

Vedle rodiny jsou ještě další 3 komodity, kde ekonomika selhává. Tedy kdy směnná hodnota oproti užitné je naprosto absurdní. Proč? Pokračování příště.
17. 07. 2010 | 00:13

er napsal(a):

je to srandista - od zeny jsem dostal jeho knihu, ale protoze nejsem konias a vim, o co se nas mlady "ekonom" (poradce stbaka havla nebo csob snazi) snazi, zaradim jeho knihu stejne jak jeho vyhulene vystoupeni v ct nekam na okraj - a jsem si jisty, ze se nikdy nemuze dostat mezi analyzy "Co se stane, když se zhasne" od kolektivu autoru nebo napr. ke knize "Samatovy tunel" od Rosse Hedvička. nebo nam snad chytrolin vysvetli hodnotu narodniho majetku v historickych cenach na pocatku kuponove piratizace a jejich prepocet na dnesni hodnotu? myslim, ze je mimo... apropós zkusil si nekdy autor manualni praci (ta, ktera vetsinou vytvari jakes takes hodnoty?) obavam se, ze o praci nevi ani ň...
17. 07. 2010 | 01:27

er napsal(a):

a jakys takys "ekonom" sedlacek by mel asi pri sve vzdelani vedet, ze FILOZOF Adam Smith psal svuj
Blahobyt narodu zminujici tu tzv. neviditelnou ruku trhu v obdobi, kdy existovalo v jeho dobe na zaklade malovyroby x-nasobek nabidek zbozi nebo sluzeb jednotlivych vyrobcu nebo poskytovatelu nez dnes, jelikoz jeste nebyly sdruzeny do nejakych velkomanufaktur nebo vetsich center poskytovatelu sluzeb a jedinec si opravdu mohl vybrat na zaklade sve nejlepsi volby (agregatne neviditelne ruky). Mezi temito desetisicimi malych vzajemne konkurujicich si vyrobcu nebo poskytovatelu sluzeb opravdu fungovala tzv. neviditelna ruka namisto dnesniho stavu vyberu z omezeneho poctu manufaktur CEZ, RWE, ... atd... popisujici se jako neviditelna ruka:)) rad se bych se ale chtel nechat poucit o neviditelne ruce, ktera "existovala" a popisovala by rovne prilezitosti komancskych struktur a stbaku v privatizaci... co vy na to ekonome dobra a zla?
17. 07. 2010 | 02:07

Karel L napsal(a):

Jak už jsem psal ve svém předchozím příspěvku,pokud chce někdo porozumět principům,na základě kterých funguje ekonomika a na základě kterých lidé jednají,potřebuje mít znalosti taky ze sociologie a z psychologie,tedy porozumět např.problematice motivace lidského jednání, problematice tzv. vzorců chování nebo problematice psychologie davu.V historii lidstva dle mého názoru v žádné lidské společnosti nikdy nenastala situace,která by se hodně blížila teoretickému modelu dokonalé konkurence.Ekonomika,tedy produkce zboží a služeb,může fungovat v různých podmínkách různě a dokonce za určitých podmínek i v situaci,kdy lidé naprosto nevěří v to,že hodnota peněz nebo jiných směnných prostředků bude stabilní.V takových situacích ovšem vzniká ve společnosti nějaká forma diktatiry,což se vyznačuje tím,že motivace lidí k práci je dána ne ziskem,ale strachem o svoje zdraví a o svůj život.Příkladem takové společnosti je režim v Severní Koreji.Takže vzhledem k tomu,že A.Smith žil ve zcela jiném století za zcela jiných podmínek,tak jeho teze jsou v současné době, a tedy v současných podmínkách nepooužitelné,podobně jako teze z Marxova díla Kapitál.
17. 07. 2010 | 10:49

gaia napsal(a):

to Džentry
ano tržní vztah 2000:150 je jediný tržní vztah který nastolila sama příroda matka Gaia. Závisí na něm přežití lidstva i fungování společnosti. Drží ženy u mužů muže u dětí a rodiny pohromadě, což je základ společnosti. A v rodině dále panuje směna prostá která je jedině přirozená.
17. 07. 2010 | 20:29

pavel2 napsal(a):

..ekonomika je snaha po ospravedlneni podvodu a zlodejen temi kteri to maji povolene...K tomu si priberou penezovedce kteri dostavaji za to Nobelovy Ceny a radi svetu jak hospodarstvi privest na buben...neviditelna ruka trhu je termin vymysleny 1/aby jej spousta volu opakovala do omrzeni a vyzdvihovala "genialitu autora" 2/pro imperialismus je lepsi kdyz seobvinuje neviditelna ruku trhu po te co oloupi miliony o jejich tezce vydelane penize a doufaji ze si nikdo niceho nevsimne /jako kdyz domorodi kouzelnici predvadeji pitome triky ..a svedou neurodu a spatne pocasi ne vetsi vyskyt hroznysu...Z techto blbosti tezi mnozi i vyse uvedeny autor zde....
19. 07. 2010 | 06:33

Stan napsal(a):

Sedlacek je pouhou karikaturou ekonoma, skrabalek, ktery pise o vecech ktere nechape. Neviditelna ruka trhu je samozrejme neviditelna pouze pro jemu podobne packaly, konec koncu slepec se tez nemuze divat na TV. Potiz je v tom, ze vetsina lidi nechape pozitivni silu trhu, soucasna krize je paradnim prikladem takoveho pozitivniho ucinku, trh se postara o likvidaci zkorumpovaneho penezniho systemu ktery byl pouze dalsim pokusem bankovne-politickeho mafianskeho kartelu o manipulaci veskerych trhu ve svuj prospech. Od zalozeni FED 1913 zadny volny trh neexistoval a tedy ani kapitalismus, smula pro politickou a bankovni mafii ovsem je, ze jediny trh ktery by jim umoznil jejich cile dosahnout, manipulovat nelze, totiz fyzicky trh zlata, ten jim zlomi vaz.
19. 07. 2010 | 14:31

Deff napsal(a):

Milý Tomáši,

tentokrát Vám tedy diskutující pěkně umyli hlavu, co? Ale nic si z toho nedělejte. Dle mne je to velice hezký blog a velmi uvolněně poukazuje na to, že to, co je dnes považováno za bernou minci (jako spojení Smith-Neviditelná ruka trhu-kapitalismus-egoistické chování...) tak vlastně chudák Adam ani původně třeba nemyslel. Úsměvné je to, že něco podobného se stalo i Vám: část diskuze se točí kolem toho, jak můžete označit ekonomii vůbec za vědu! Ale ať čtu jak chci, ve Vašem blogu o ekonomii jako vědě není ani slovíčko! Navíc ho celý uzavíráte tím, že ekonomie se vlastně bez ekonomů celkem slušně obejde. Inu, dezinterpretace následnými vykladači v praxi.

Díky za článek a těším se na další! Je zajímavé dívat se na svět ekonomie a ekonomiky jiným pohledem. D.
20. 07. 2010 | 13:02

car insurance rates napsal(a):

Thank you for any other wonderful post. Where else may anybody get that kind of info in such a perfect way of writing? I have a presentation subsequent week, and I'm at the look for such information. <a href="http://topautoinsurancerates.net/">car insurance rates</a>
18. 10. 2011 | 21:13

vOoksqwyZZ napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#4013>buy soma online</a> cheapest generic soma - tramadol soma online
08. 02. 2013 | 18:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy