Co s Evropou, co s námi? Aneb mýtus o národní suverenitě

08. 12. 2011 | 20:58
Přečteno 8466 krát
Když vás naštve (ať už z jakéhokoliv důvodu) váš počítač, mnohdy máte chuť jej prostě vyhodit z okna. To je snadné. Příliš snadné. Co pak?
Chceme se vrátit k datlování na psacím stroji, nebo si pořídit počítač nový? Pak jaký? Podobně vypadá současná debata o euru.

Velký pátek

V kontextu české skepse a domácími politiky podporovaného mýtu o národní suverenitě byl občerstvujícím bleskem z polského nebe projev jejich ministra zahraničních věcí, který bych podepsal do posledního slova. Tím Poláci krásně zakončili své předsednictví (opět na rozdíl od nás) a vydali jasný signál do světa i domů: jsme Evropané, zlo, které se stane euru, poškodí i nás, a jsme připraveni pomoct, zde jsou naše návrhy. Škoda že jsme něco podobného neslyšeli od našich politiků.

Tento pátek podle všeho dojde k historickému zlomu. Bude na nás, zda chceme být v jádru, nebo mimo něj. Vše v EU směřuje k fiskální federalizaci nebo k jejím mírnějším obdobám. Politik většinou není dost zodpovědný, aby své dluhy platil (proč taky, ať to zaplatí budoucnost nebo naši sousedé!), a tak je tuto drahou a nebezpečnou hračku hromadného ničení třeba usměrňovat. Materializuje se jen to, o čem se píše již dávno: buď sjednocení, nebo rozpad.

Evropa si toho dnes už moc půjčit nemůže, zdroje jsme zcela vyplundrovali. Takže teď jde o to, jak dluhy splatit. Ještě přesněji, kde si ještě párkrát naposledy půjčit, dluhové peníze naposledy použít na něco rozumného a pak už jen splácet. Splácet a splácet a brzdit tím své ekonomiky, snižovat výdaje, popřípadě snižovat daně, omezovat stát a pilně makat na konkurenceschopnosti tak, aby nás do budoucna mohlo táhnout něco jiného než dluh a (což nebyl případ ČR) umělé bubliny v bankovnictví, hypotékách atd. To prostě žádný politik sám od sebe neudělá. To je třeba dělat spolu.

Žijeme ve světě, kdy národ už dávno není suverénní. Natož v ekonomice. Ani americká obdoba centrální banky Fed nemůže jít proti trhu a jen tak si určovat kurz dolaru (tedy devalvovat), stálo by to příliš peněz. To jen my máme dojem, že naše centrální banka suverénní je (nemáme přece euro!) a dokáže léčit devalvací. Tak proč jsme to dávno neudělali? Shoďme naši korunu na kurz 50:1 k euru a porosteme jak draci, krize nekrize! Nojo, jenže ono to jen tak nejde.

Federalizací k regionům

Fiskální politika též nefunguje na úrovni národa, ale spíše regionů. A tam by také měla debata o federalizaci směřovat. Federalizované finance se nebudou rozdělovat na úrovni států, ale regionů. Tím se Evropská unie dostane blíže k lidem a přeskočí se onen zbytečný přežitek národního celku. Ekonomika dávno nefunguje po národech, ale po odvětvích a regionech, které hranice státu neznají. V tomto smyslu není federalizace tak strašidelná, protože pravomoci státu nepůjdou jen nahoru, ale také dolů. Tak koneckonců již dávno funguje strukturální i kohezní pomoc v rámci EU.

A co (z)může Česká republika? Nic moc, je to jako lepit náplasti na zlomeninu. Recept je jasný. Dále fiskálně stimulovat nemůžeme, pevná pravidla proti zadlužování by měla být právě v zájmu české pravice. Přece kdo ví, jaká vláda nastoupí příště? Měli bychom se snažit být vždy co nejblíž centru integrace, v "rychlejší" části možné dvojrychlostní Evropy. To nám vždy historicky slušelo. V tomto směru bychom měli dělat vše pro to, abychom působili stabilně (což zatím jsme) a snažili se být součástí vpřed kráčícího celku, který spolu umí snadno obchodovat, mluvit a vyjednávat (což neumíme). Naše ekonomika má na mnohem víc než naše politická elita.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

schlimbach napsal(a):

Bože, tento člověk radí vládě v ekonomice???
Čemu se divit, že jsme tam, kde jsme?
08. 12. 2011 | 21:10

Monika T. napsal(a):

Děkuji za trochu "povzbuzení", i když šířící se zprávy a ničem dobrém nehovoří... Začínám být docela zoufalá ze stavu české politiky, myslím že se tomu říká "ztráta naděje", co zažívám, když pročítám zprávy z ČR. Možná to prožívám příliš, ale současný stav mi přijde naprosto alarmující. Přestože ČR jako zemi miluji, tak silně uvažuji o odchodu do zahraničí.
08. 12. 2011 | 21:13

Pavel napsal(a):

Výborně,
Poláci přišli o svého Kaczinského a najednou je to normální civilizovaný stát. My toho svého Kaczinského bohužel stále máme.
08. 12. 2011 | 21:16

Yosif K napsal(a):

Evropa si toho dnes už moc půjčit nemůže, zdroje jsme zcela vyplundrovali......

Pane Spidlo, kde jsou tuy vase ZDROJE??? Kde jsou tu zdroje o kterych jste rikal ZDROJE TU JSOU? Kde jsou? Jsou uz vyplundrovane.....

Pane Spidlo, kde je to leto 2011, kde jste si nadsene pochrochtaval, ze Italie ma dbvakrat vetsi penze a dvakrat vesti zadluzeni nez Cesko a "NEMA S FINANCOVANIM POTIZE" Nema? Optravdu nema? Bohuzel ma a po reckych proletarich a byrokratech si jiz i italsti proletari a byrokrate ponekud utahuji opasky......

Avanti Popolo!!!!!! Con compagno Spidlo in Grecia!!!!!
08. 12. 2011 | 21:17

Petr z Tábora napsal(a):

Myslím, že to přeháníte. Je pravda, že žádný stát není v globální ekonomice suverénní, ale národní celek není žádný přežitek. Dokazují nám to především Němci a Francouzi, kteří v EU jako největší národy, také rozhodují - a ne žádný jejich region. Vy byste z nás udělal jen pracovní "otroky".
08. 12. 2011 | 21:17

Béda napsal(a):

p. Sedláček.

Bez urážky. Očekával bych od vás spíše nežli filosofické a politologické zamyšlení nějakou ekonomickou rozvahu. Třeba na téma kolik to bude ČR stát? Kde na to veme, když kasa je prázdná a předlužená? Půjčíme si opět na zdravý dluh od vašich bank a vydáme se jim ještě více všanc? Anebo radíte zdanit banky, dividendy, progresivní daň, v situaci, kdy již nemůžete chudé víc odírat?

A co soudíte o podmínce národní vlády bezpodmínečně se podřídit diktátu ECB a zaplatit jakoukoliv poměrnou část, kterou určí bez odvolání? Co soudíte o nekontrolovatelnosti nového orgánu...?

Kdy už přestanete být politologem a filosofem a zahrnete nás ekonomickou rozvahou?
08. 12. 2011 | 21:18

Ládik!!! napsal(a):

2 mld na platy doktorům nejsou, ale 89 mld na záchranu eura "se najde". Je potřeba více výběrčích daní, zvýšit tuhost režimu.
08. 12. 2011 | 21:18

Yosif K napsal(a):

Cesti socialne demokraticti soudruzi v Bruselu zakladaji zakladinu na podpru jiznich socialne demokratickych soudruhu.

Spidla venuje 50% sveho bruselskeho platu to jest cele tri milony Kc! Huraaa! Na zachranu penzi Italu a Reku zbyva za Ceskou Republiku vybrat pouze jiz 88 miliard a 987 milionu Kc!!!! Levicovi Cesi, proletari, sbirejte peniziky na penze rudych odboraru a rudych byrokratu na jihu Evropy!!!! Smele do sberu!!!! Huraaa!!!! Sbirejte i stary papir v sekretariatech CSSD!!!!!! Huraaaaa!!!!!
08. 12. 2011 | 21:24

argun napsal(a):

Sedláčku, Sedláčku...

povolují Vám nervy? Snění o Evropě u někdo napsal... Richard Coudenhove-Kalergi by z Vás měl radost, ale ten snil své sny před 80ti lety.. Evropa regionů? To už dávno vyšlo z módy, nevšiml jste si? Dnes se v EU tvrdě jede na národní zájmy, to jen my si tady lžeme do kapsy, že je to jinak. Z hrušky dolů na zem a zdravý rozum do hrsti. Blábolíte nesmysly. Kromě té poslední věty.

"Žijeme ve světě, kdy národ už dávno není suverénní." Jedna věc je suvernita ekonomická, jiná věc je suverenita národní. Nepatlejte to dohromady. Je tam průnik, ale nikoli absolutní.

Tím co jste napsal popíráte demokracii jako princip. Jděte se proběhnout do lesa, bude líp.
08. 12. 2011 | 21:26

Yosif K napsal(a):

Toho bohda nebude, aby sicilsti proletari museli makat jako Cinane! Musi makat jako Sicilane a zit jako Nemci! A cesky proletar na zachranu jejich penzi penize sezene! A ne ze ne!

Staci vybrat v CR pouhych 89 miliard Kc a svetla budocnost rudych odboraru v Recku a na Sicilii je zajistena! Hura!!!! Zdroje tu jsou, cesti proletari sbirejte je!!! Hura!!!! A ZDROJE TU JSOU!!!! U pana Spidly!!!!!
08. 12. 2011 | 21:29

Pavel napsal(a):

Pane Yosife Klausi, nemáte už náhodou doma sošku pana Špidly z vosku uhnětenou, nepícháte do ní ve chvílích, kdy zrovna nepíšete ty své pitomosti špendlíky?
08. 12. 2011 | 21:30

Maximus napsal(a):

Čerstvá zpráva:
Nečas váhá, Česko má dát na záchranu eura 89 miliard přes MMF!
Tak to si jdu dát panáka!
08. 12. 2011 | 21:31

Béda napsal(a):

Možná by stála za úvahu specielně milionářská daň (pro lidi s příjmem nad 1 milion Kč ročně). Věřím tomu, že to bohatí lidé myslí se svou vlastí dobře. Co myslíte p. Sedláčku? Jistě by souhlasil i zapálený národovec p. Klaus.
08. 12. 2011 | 21:37

Yosif K napsal(a):

Tak dlouho Spidla obdivoval stedre penze italianskych proletaru, az to vsechno ruplo.

Spidlovaci odborari, vezli s...ky na trakari....
Spidlovaci jsou ted placky, nemaji v cem vozit s....ky.....

...a budou muset sehnat 89 milird Kc na podepreni penzi a benefitu rudych odboraru v Italii a Recku.......

Koukam ze v souvislosti s uctem 89 miliard Kc ceske proletare solidazrita s reckymi a italskymi proletari mozna tak trosicku vadne....... Cesky proletariate hlavu vzhuru, podpor solidarne jizni soudruhy a jejich penze!!!!

Il giovane Siciliano non lavora in estate e balla in invierno!!!
A Spidla take!!!!! Avanti Popolo, do boje za vyssi penze!!!!!
08. 12. 2011 | 21:39

Silvie napsal(a):

Pan Robejšek v dnešním Hyde-parku říkal něco úplně jiného, nežli pan Sedláček. Doporučuju.
Tvrdí, že si krizi užijeme,ať už s unií
nebo bez unie, a že můžeme dát na modlení, páč nemáme euro. Říká, že trendem je fragmentalizace nikoliv federalizace.
Podle něho to má euro spočítané a zřejmě to nebude dlouho trvat. Unii ohrožuje mnohem více neřízený rozpad, který by
přišel ze dne na den, nežli plánované vyobcování
nedisciplinovaných států.

Pokud prý unie nepřistoupí k radikálnímu řezu a nesmrskne se na pět států, je s eurem konec.
Řekla bych, že to má v hlavě docela srovnáno.
Taky mu diváci dali krásných 90 procent plusových bodů, což nebývá časté. Bylo to velmi zajímavé a poučné.
08. 12. 2011 | 21:41

Yosif K napsal(a):

Pane Bedo, jak jste stary, tak jste naivni!
Obcanu s prijmem nad 1 milion rocne je v CR mozna tak 20 tisic. Z kazdeho vymelete v prumeru snad pul milionu navic? Uz ted to lide plati dan 34%....... zatimco proletari neplati skoro nic.....
A) tihle lide vam snadno utecou do Svycarska - vzdyt tam dani ve Fribourgu i oranzovi kuglofove..... a co si proletari bez bohacu pocnou? Budou si snad vsechno jako za stara ridit sami?
B) pokud z nich tedy neco vymelete, kolik to tak da? Deset miliard? Kde vzit ten zbytek? Nejlepe zvysit DPH na potraviny!
Ty kupuji i proletari a na nakupy potravin kazdy den nekde v Polsku asi kazdy nebude mit.

Tim spise, ze i Polsko bude muset prispet na jizni proletare a bude muset DPH zvysit!!!!!!!

Jak rikal Spidla - v Italii maji penze i ve vysi 80%n platu a s financovanim neni problem? Neni pane Spidla? Neni? Kdy zase pan Spidla napise nejaky roztomily blabol?????
08. 12. 2011 | 21:52

český maloměšťák napsal(a):

Vnitřní Mongolsko - nebo raději jeden z unijních států Spojených Států Evropských ?

Pro mnohé dilema....
Jiní se zase vidí znovu oběma nohama v tom Rusku....
A pak jsou ti, kteří už dnes profitují z Vnitřního Mongolska /nejen/.

No - 3, 5 miliard je hodně. Zejména pokud by se měly nasypat nenasytným soukromým bankám. A Finsku - jako mluvčímu malých zemí - se proces schvalování nelíbí.

Škoda, že se ty miliardy tady - v Kozloistánu zelníém rozkradly, co ?
Apropo - neskončily náhodou na bankovních účtech ? Kam se z nich poděly ? Že by do Číny ?

Eh - ten Sedláček....já být jím, tak píšu pouze eseje o hobitech nebo plnovousech....
08. 12. 2011 | 21:53

český maloměšťák napsal(a):

ad Yosif K
Samomluva je hezká věc. Komická.
Ale co je moc - je příliš a působí to pak...dost nechutně.
------------------------------------
BtW - před summitem zaznělo, že bude stačit konsenzus zemí eurozóny. Takže bych zatím nehysterčil.
08. 12. 2011 | 21:55

Yosif K napsal(a):

Pane Pavle - volte Spidlu - je to krasny a nesobecky, avsak ponekud neprakticky clovek. Volte Spidlu pokud chcete poradne a s nadsenim podporit jizni proletare.
Volte Spidlu a zaroven skladejte se na dalsich 89 miliard Kc na podporu 80% penzi italskych proletaru!!!!
08. 12. 2011 | 21:57

gone. aridle napsal(a):

Mýtus o národní suverenitě je nezničitelný.
Hlavně u zdejších levicověji založených diskutérů, kteří se jako echt Slované, chtějí přimknout k ruskému dubisku.
Prostě, buďme národní, ale v objetí ruského medvěda daleko od Bruselu.
:-)
Je škoda, že "géniové" jako např. Schlimbach nemohou v ekonomických otázkách radit naší vládě.
Že neodjedou radit na Kubu, tam by byli za odborníky...
:-)
08. 12. 2011 | 22:01

Yosif K napsal(a):

Pane Pavle - volte Spidlu - je to krasny a nesobecky, avsak ponekud neprakticky clovek. Volte Spidlu pokud chcete poradne a s nadsenim podporit jizni proletare.
Volte Spidlu a zaroven skladejte se na dalsich 89 miliard Kc na podporu 80% penzi italskych proletaru!!!!
08. 12. 2011 | 22:01

jamretsam napsal(a):

Zklamal jste mne, pane Sedláčku.
"Federalizované finance se nebudou rozdělovat na úrovni států, ale regionů." Jaké peníze chcete rozdělovat, když na pořadu dne je spíše určovat kdo a v jaké výši bude přispívat na splácení dluhů.
"Tím se Evropská unie dostane blíže k lidem (tady by se hodilo spíše "blíže k masám") a přeskočí se onen zbytečný přežitek národního celku." To jste přeskočil až do Nového Světového Pořádku (die Ordnung macht frei).
08. 12. 2011 | 22:02

český maloměšťák napsal(a):

Pardon - k 08. 12. 2011 | 21:53 patří odkaz :

http://www.economist.com/content/all_parities_china

Omlouvám se. Příspěvek mohl tak totiž působit...no, spíše ironicky.
:))
08. 12. 2011 | 22:04

ahoj napsal(a):

autore, zlatousty krasoduchu

jupííí
my, holota, co promeskala sanci mlcet,
si pujcime,
abysme mohli pujcit vyspelym bratrancum :-))) ) )
to je kraaasa :-))
to je pokrok
08. 12. 2011 | 22:05

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
Takže Evropa je zadlužená, a po mě chcete, abych partě zkorumpovaných neumětelů dal ještě více práv k tomu, aby mi mohli škodit ještě více.
No a k těm dluhům:
buďto jsou to dluhy reálné, a tedy existuje někdo ( a v důsledku tedy jmenovitě konkrétní lidé) kterým je třeba říct, že pokud budou chtít všechno, nedostanou nic.
Anebo jsou to vnitřní dluhy, schované v různých, zejména důchodových fondech, s odhadnutelným inflačním potenciálem, a bruselští vyžírkové chtějí ještě chvíli oddálit jeho provalení, s dopady pro ovčany EU o to horšími.
08. 12. 2011 | 22:07

skeptický napsal(a):

Takže vylezte z lodičky,tu nám tu nechte,vyložte nám tu zásoby,a alou do podpalubí pumpovat.
Zatím nepadaj bomby.Pořád dobrý.
08. 12. 2011 | 22:07

Puck napsal(a):

Kupodivu, souhlasím s autorem.
Může se nám to nelíbit, ale je mnoho dobrých důvodů, proč se pokusit zachránit Evropu jako celek a nejlépe na bázi dobrovolnosti.
Odjakživa platilo : " Rozděl a panuj ! Rozdrobená a rozhádaná Evropa má jen mizerné perspektivy. Buď se propadnout celosvětově do bezvýznamnosti, anebo ve vzájemných konfliktech svět uspořádat zase do bloků, kdo s kým a proti komu.
A tímto pérem už dějiny Evropa psala.
V současné situaci je největším štěstím, nebo jak to nazvat, největší výzvou, to, že Německo a Francie zatím táhnou společně. Uvažte, že jejich suverenita utrpí federalizaci daleko víc, než suverenita zemičky zvané Česko. Přesto jsou ochotni společný projekt přijmout.
08. 12. 2011 | 22:08

jojo napsal(a):

p Sedlacku

čím dál, tím líp - jak ta baba říkala, když z těch schodů padala....

I Vy malověrní....
Vy nevěříte, že duo S plus M zachrání oirozonu? Oirounii? Oiropu? Svět? Vesmír i s přilehlými rybníky, lovecký zámeček a dvoje povlečení?
Jestli se jim to nepovede, tak hádejte, na koho to svedou....na Vás, kverulanty, co nevěří v božskou prozřetelnost dvojjedinosti boží .... a samozřejmě na počasí
08. 12. 2011 | 22:11

acewestly napsal(a):

cejtim se jak verejnej zachod (poradne naßßranej)
achjo zase mi to pripada jakoby se me nekdo snazil nabulikovat ze s jinou barvou papirku (integrovanou barvou) se budeme vsichni mit lepe..(ono boded by ne kdyz to ridej lidi co se ridej podle tech raintingovek misto aby proti nim bojovali.)
kdyz me nekdo nahaní a jedu ostre zatackou musim myslet na to jakej pouzivam diferencial .. samosvor se totiz chova uplne jinak nez diferencial s vizkozni spojkou.. ale oba mi zajisti rychlejsi prujezd nez-li uzamcenej diferak s kterým bych musel akorat tak driftovat.(otevrenej nedoporucuju pro silna auticka ;-) )
vite jak vipada zavod kdyz maji vsichni stejne nastavena auta ?? poradi se meni jen podle toho kdo se v jakym poradi namota na strom, kdyz vjede na rejzi (šotolinu) .
Vy tedy chcete evropu kde vsichni pojedou v rade za sebou pekne s matematickou presnosti jak kacenky na rybniku i presto, ze s jinymi nastavenimy auty by jsme treba zjistili, ze se da dany "zavod s casem" zajet mnohem rychleji ?? (((rozumej - kdyby bylo na vedcich uz davno mame lidi na marsu, ale protoze svet ridej prachy musi nasa jen pocitat kdy a jak by se tam mohli co nejekonomicteji dostat aby to jejich virtualni kasa nezaznamenala ))) ale co by to znamenalo rychleji ?? ze dalsi zavod muzou ostatni "prevzit" "naše" nastaveni a dalsi zavod zas bude jenom o tom kdo se zase s matematickou presnosti namota na strom -- ale s jistotou ze jak priste pojedem za sebou, ten kdo se namota, se zakonite namota rychleji protože už bude mit nase rychlejsi nastavení.
Evropa je SILNEJ motor, ale pro zavod potrebujete mit 4 mnohdy ruzne se tocici kolečka na tlumičích ;-) -- jestli si chcete ale jenom popojizdet sem a tam, tak bych neco jako nastaveni auta nemenil, protoze z vyroby se auta nastavujou na standartni popojizdeni sem a tam, tak aby pro ostatní SEMaTAMky bylo čitelný, že vy jezdíte jenom sem a tam - predchazi to pak kolizim kdyz neumite řídit.

takže ja to teda za Vas vechny vyřeším no .. řecku odpostit dluh na nulu a zbytku evropy dotisknou to, co se recku odpustilo a porostem hned ne ? ;-) -- takhle to delejte rok co rok a za 5 let pak muzeme vsechno zpaušalizovat a naše deti pak budou pomerovat svoje vlastni koeficienty rychlosti mezi mesty ;-) -- a že se to USAčanum nebude libit ? nebo i činamum ??
noa co do pitche - tady je hold nae společna Evropa a basta !!!
ale euro nepodporuju euro vytvorili zvrhlici.
08. 12. 2011 | 22:14

Silvie napsal(a):

Šlapka

nějak zapomněl, že ještě v září tvrdil, že jsem blbka, protože euro nikdy nepadne!!! Já jsem tipovala půl roku a ono to možná bude do vánoc.
A máme to tady. Už Merkel se Sarkozym vyhrožují koncem eura, když se členské státy nepodřídí jejich diktátu.

Šlapka dělá chytrého, ale kdyby náhodou tvrdil, že tenhle vývoj předvídal, tak kecá!!!!
08. 12. 2011 | 22:17

Silvie napsal(a):

acewestly,

ono se to má tak, že když je Merkel, Sarkozy a Barroso nespokojený s hodnocením ratingových agentur, protože to tady vedou cugrunt, tak si pořídí vlastní agenturu.
A s jejím hodnocením bude jistě všechno v pořádku.

Nápad s ještě hlubší integrací toho unijního bordelu je vskutku z říše sci-fi. Jedna integrace nefunguje, tak se bude integrovat ještě hlouběji...Dobrý bože - to je hotová apokalypsa.
08. 12. 2011 | 22:21

Yosif K napsal(a):

Slovensko vyrabi, proletari makaji za 500 EUR mesicne a Slovensko nema az tak velky problem.
Italie vyrabi, proletari makaji za 1500 EUR mesicne a maji 80% penze a Italie ma velky problem.
Recko nevyrabi, proletari makaji za 1500 EUR mesicne a Recko ma DOST velky problem.

Takze Pane Spidla, jake je reseni? Ze by se vsichni dali na Italske platy a penze s tim ze ZDROJE TU JSOU?
Nebo se chte nechte spise budou vsichni priblizovat Slovensku, ktere tak velke potize nema????

Pane Cesky Malomestaku, nekdo tak ci onak dluhy zaplatit bude muset. V ramci solidarity s jiznim proletariatem dojde i na necleny eurozony, tak ci onak, zitra ci snad o neco pozdeji.....
08. 12. 2011 | 22:22

Tom napsal(a):

šikovně to soudruzi provedli, jen co je pravda
Zavedli socialismus bez revoluce a kdyz se jim to sype, tak prohlasuji, ze to co se sype je kapitalismus.
Tleskám soudruzi!

Nechystá se zase nějaký vítězný únor?!

Já jen abych se na to připravil.
To jsou teda agitky, ještě bych dodal - soudruzi občané.
Asi jsem kolaborant režimu. Už to tak bude.
08. 12. 2011 | 22:22

český maloměšťák napsal(a):

Že něco nikdy nepadne...to může tvrdit jen vůl. S odpuštěním.

Jestli to ale tvrdila Silviina matka /šlapka/....(Silvie je jí posedlá tak, že ji vidí a mluví s ní dokonce i na blozích....tak bychom tuhle rodinnou komedii měli přehlédnout.
Jen nechápu, proč z ní - nešťastnice - dělá Silvie blba.

Ledažeby prokázala, že fakt něco takového tvrdila - že "euro nikdy nepadne !!!" / ty tři vykřičníky jen opisuji - pro zvýšení dramatičnosti této rodinné zápletky, kterou nyní Silvie dojista relevantním způsobem doloží.

Chudák svazačka Silvie. Prý se zde s někým vsadila, že jií tak /SVAZAČKA/ můžee říkat - pokud euro do března 2012 nepadne.
Nedivím se tedy, že je v naději./falešné/
:)))
08. 12. 2011 | 22:22

český maloměšťák napsal(a):

Yosif K.
Někdo ?
Zajímavé.
Ono existuje ještě jedna varianta /ono jich je víc, ale už nemám náladu...navíc se to tady začlo hemžit různými zoufalkyněmi....(zdravím Silvii).
Tedy něco...něco že to zaplatí.
Například inflace. Dvouciferná inflace. /osobně si myslím, že vleklá deflace je lepší...viz Japonsko...ale rozhodovat nebudu ani já, ani vy...a hlavně - ani Silvie...(dát na její rady ohledně koruny - tak jsem prodělal gatě...)
:)))
08. 12. 2011 | 22:26

Pankrac napsal(a):

Ekonomičtí bohové,
tedy ta skutečná pravidla,
se opět a stále smějí lidské naivitě.
08. 12. 2011 | 22:26

Maximus napsal(a):

Zatím jsem nepochopil jednu závažnou věc. Zadlužení budou pomáhat zvětšením svého dluhu těm co jsou zadlužení více! Dosud jsem si myslel, že zadlužemným může pomáhat jen ten co nemá dluh a má aktivní skóre! Tady to známé účetnické má dáti - dal, jaksi neplatí!
V podstatě to, ale bude asi toto schéma. Většina věřitelů jsou banky, finanční instituce a silní movití jedinci. Tím, že se bude splácet současný dluh těch slabších zemí, budou přeposílány dluhy dál k příštímu splacení zemím co sanují tyto fondy jako je "euroval" a dál co plní klokaní kapsu MMF a to už v blízké budoucnosti bude přeneseno na rozpočty těchto dluhy platících zemí. Ovšem to už bude sanováno z peněz daňových poplatníků zemí eurozóny (euroval) a MMF tj. ostatní státy z celé EU! Takže schéma je jasné, banky se musí dostat ke svým lichvářským penězům
a po určité době se může spustit hyperinflace, která vše srovná do latě! Fakt geniální a politici Merkozy a spol. kujou pikle či pijou kukle. Ono to vyjde na stejno.
Pěkný večer budoucí čeští eurožebráci!
P.S.
Teď se ukáže, jaký je Nečas chlap, jestli za něco stojí!
08. 12. 2011 | 22:27

David napsal(a):

Nesouhlasím s touto rafinovanou masáží veřejného mínění.

Souhlasím s názory profesora Robejška v dnešním Hyde-parku, který říká, že trendem je fragmentalizace nikoliv federalizace.

---------

„Česká republika se podle premiéra Petra Nečase zdráhá přispět k záchraně eurozóny prostřednictvím půjček pro Mezinárodní měnový fond (MMF), o čemž se nyní uvažuje a o čem bude jednat začínající summit EU. Pro Česko by mohlo jít až o 3,5 miliardy eur (89 miliard korun). Případné zapojení ČR do této pomoci ale premiér zcela nevyloučil.

,,Pro nás by to podle těch předběžných propočtů znamenalo částku do tří a půl miliardy euro, což je částka, která v podstatě dosahuje více než deset procent devizových rezerv České národní banky. Čili my po diskusi s Českou národní bankou to vidíme jako velmi problematické a velmi těžko akceptovatelné," řekl Nečas při příjezdu na neformální večeři s dalšími lídry EU, která předchází pátečnímu protikrizovému summitu.“

http://byznys.ihned.cz/trhy-a-investice/c1-54100250-cesko-vaha-s-pomoci-eurozone-ve-vysi-89-miliard-korun-nic-nevylucuji-rika-necas

-----------

Vsadil bych se, že Nečas nakonec tlaku na summitu podlehne.

U nás se škrtá všude možně, hlava nehlava. Každý ušetřený milion je dobrý. A teď jen tak vyhodíme na záchranu potápějícího se Titaniku 89 miliard?

Jako laik nechápu, jak o zapojení ČR k záchraně eurozóny může na summitu EU rozhodnout sám Nečas. Snad by o tom měl rozhodovat Parlament ČR a ne, aby příslib Nečase nás pak stavěl už před hotovou věc.

Demokracie je v ohrožení. Tak závažné otázky by měly být řešeny referendem. Jak můžou politici EU odpouštět dluhy Řecku? Z toho pak vzniká to strašné domino.

Nechápu, proč EU v první fázi silně neredukuje nebo i nezastaví různé dotace, které jsou často zcela zbytečným vyhazováním peněz.

Dále nechápu proč, když se zachraňovaly banky, tak státy do toho vložily peníze daňových poplatníků. Proč nemusely ty banky ty peníze státům zase vracet?

Jak je možné, že zisky bank končí u akcionářů a ztráty u daňových poplatníků? Proč se s tím nic nedělá?

Mzdy v bankách zůstávají i nadále velmi vysoké. Proč si je sami sobě už dávno razantně nesnížily?

Naše přední banky měly v posledních letech roční čisté zisky každá často ve výši 5, 7, 10 miliard. Copak by každé z nich nestačil roční zisk jen jedna miliarda? Jsme pro banky dojná kráva.

Ať banky zachraňují ti, kteří roky čerpali z bankovních poplatků nemravné zisky.

Proto je nutné zatočit se spekulanty a nenasytnými bankami. Je jich až příliš. Proč EU taky razantně nezasáhne proti daňovým rájům?

Ať platí ti, kteří ten průser zavinili!
08. 12. 2011 | 22:38

ujo napsal(a):

autor hezky píše o tom co nás čeká: splácet a splácet..Komu?
No přeci bankám, u jedné z nich je zaměstnán.
Že budeme hmotnými statky splácet virtuální peníze?
No a co?
Kdybychom se ( někteří)lépe učili a viděli včas odkud vane vítr mohli jsme se také stát hlavními stratégy a mohli jsme z těch splátek žít spokojeně až do smrti.
Nemusí to ale vyjít a toho se i já ) i když nejsem bankovní mudrc) trochu bojím
08. 12. 2011 | 22:38

aga napsal(a):

Pankrac

"Ekonomičtí bohové,
tedy ta skutečná pravidla,
se opět a stále smějí lidské naivitě."

Tak něměli být ti ekonomičtí bohové tak blbí a měli si stvořit méně naivní lidi.
08. 12. 2011 | 22:39

Marcus napsal(a):

Donedávna ECB vládní dluhopisy nenakupovala. Emise peněz tedy probíhala pouze přes dluh (půjčky komerčním bankám) - lze se pak divit, že je Evropa zadlužená?
Evropa je v krizové situaci - a ta vyžaduje i nestandardní kroky. Nechápu, proč ECB nenakupuje přímo vládní dluhopisy. Místo toho je nakupuje (v omezeném množství) až na sekundárním trhu - tím jen podporuje spekulanty.
08. 12. 2011 | 22:41

301 napsal(a):

ku pozornosti a zamysleni střípek

http://www.zerohedge.com/contributed/forget-europe…-germany’s-got-its-own-problems-deal
Německo je suverénní bilance nejde o mnohem lepší jeden. Oficiálně, Německo má podíl dluhu na HDP na 84%.
Nicméně, podle Axel Weber, poslední šéf banky v Německu Central (odešel duben 2011), Německo je ve skutečnosti sedí na REAL podíl dluhu na HDP o více než 200%.
Je to Německo....s nekryté závazky ve výši přes dva měří jeho aktuální HDP.
Co je opravdu děsivá o tom, že Weber je nejpravděpodobnější, že konzervativní zde.

Jagadeesh Gokhale z Cato Institute zveřejnil dokument Eurostatu v roce 2009, prohlašovat, Německa nekryté závazky
byly ve skutečnosti blíže k 418% (a to bylo před dvěma lety).

nur Franz-Deutsches Reich, ja?
08. 12. 2011 | 22:42

český maloměšťák napsal(a):

David
Daňové ráje jsou vředem na zadnici kapitalismu - o tom žádná.
Ale když ono...když ono, kdyby se do nich řízlo - do těch vředů...vyplulo by možná tolik hn(u)isu....že je lepší to nechat tak - je to v zájmu kapitalismu jako takového.

Dobrou noc.

Btw - z hlediska např. švédského, ale i německého či francouzského daňového poplatníka, je takovým menším daňovým rájem i ČR. Ale to není košer - to říkat zde a nahlas....
08. 12. 2011 | 22:43

schlimbach napsal(a):

gone.aridle

možná by neškodilo, pokud již se zmiňujete o Slovanech, také si o nich něco zjistit, možná byste se divil, jak jsou vaše představy o nic plytké a zavádějící -(

O ekonomice s vámi zřejmě škoda ztrácet čas, takže se ani nebudu snažit, jen tak podotknu, že výsledky dnešních odborníků vidíme všude okolo a i to páteční "sezení" EU se také bude zabývat jejich "odborností" a jak to dopadne, se dá již dlouho předvídat ...
08. 12. 2011 | 22:45

Silvie napsal(a):

Šlapka,

vraťte se k věci. Tvrdil jste, že euro nikdy nepadne!! A byl jste vždy strašně eurounijní - takový uvědomělý euroobčan. Tak se svých názorů držte.

Takže asi nejste žádný velký prognostik a pravdu jsem měla já, a to ještě v době, kdy to zdaleka nebyl takový průser.
Ráda bych, abyste to aspoň jednou přiznal.
Protože teď už se nemluví o krizi eurozony, ale přímo o její další existenci, potažmo existenci eura.
Popřít to nemůžete ani tím, že ze mě uděláte pitomce, jak je vaším zvykem.
08. 12. 2011 | 22:47

schlimbach napsal(a):

Marcus

protože je to záměr
08. 12. 2011 | 22:47

Tic napsal(a):

http://img.ihned.cz/attachment.php/340/35235340/aosv45BEFHKNOjl6Qdgqrxz01STU9Vmn/1.jpg
troškaři
Zatiaľ iba vidíme marginálne oddlžovanie v Európe
a situácia je dramatická už teraz :-)))))))
08. 12. 2011 | 22:49

Libri napsal(a):

přijde mi že vidíte možnost spojením 17 alkoholiků vytvořit jednoho abstinenta, jak podotkl Váš kolega P.Kohout. A stran devalvace, že to nejde, pak je asi Klaus kouzelník, když po revoluci zařídil devalvaci koruny a pomohl tak nastartování socialistické ekonomiky. kdyby ČNB chtěla, vyrobí pár stisky kláves devalvaci jakou chce a ne že ne.
08. 12. 2011 | 22:49

Silvie napsal(a):

Maloměš´táku,

víte, co je zvláštní, že se k té Šlapce vždycky tak hlásíte. Proč reagujete, když to nejste vy? Neléčíte se s paranoidní schízou?

Tak jak se to má s tím eurem, poučte nás blbé! Hoďte sem nějakou fundovanou prognózu, Pytlíku.
08. 12. 2011 | 22:50

český maloměšťák napsal(a):

Chudák matka od Silvie/šlapka/. Musí ONA dokazovat to - co tvrdí Silvie.

Z toho vede ven jediná cesta - buď jít posvých /na cestu :))/, nebo Silvii ignorovat /jenže ona je jak posedlá/, nebo jí pár vlepit.

Paní Šlapko - já Vám doporučuji to poslední řešení.
A vyřiďte jí - že vše má svůj konec.
Snad jen kromě obsesí a hloupostí Vaší dcerunky - Silvie.
To je neverending story.

Paní Šlapko - budete své dcerunce taky od března 2012 říkat " Svazačko " ???

Dobrou noc. /je - li tu někdo ještě při smyslech - zkuste nějak Silvii držet v mezích...ať se třeba nepomátne....nemo nespadne z lůžka..../
08. 12. 2011 | 22:52

Jakub napsal(a):

Pane Sedláčku, velice obdivuji Vaši odvahu ve Vaší pozici (nezávislého komentátora a poradce) vyjádřit Vaše názory tak přesně a bez okecávání. Jsem velice zvědav, jaká fakta se na nás během tohoto víkendu a příštího týden vyvalí a velmi se těším na Vás příští článek.
Byl bych také rád, kdyby jste přišel k nám na IES s nějakou přednáškou na toto téma, ostatně kvůli Vám jsem na tuto školu šel a Váš přístup mě tam velmi chybí (kvůli maximalizacím užitků a derivacím jsem tam vážně nešel...).
08. 12. 2011 | 22:52

český maloměšťák napsal(a):

Silvie
Já nereaguji na šlapku.
Reaguji na vaši duševní poruchu.

Dobrou noc. /a bacha - dal jsem matičce docela vypečenou radu/*
:))
08. 12. 2011 | 22:53

Midori napsal(a):

Pane Sedláku,
dostávám z vás pupínky. Vy radíte české vládě? No, to mě podrž.
Moje rada: Vyserte se na to, jděte někde do samoty meditovat, nebudete nasírat dobré lidi a přijdete na jiné, doufám, lepší myšlenky.
08. 12. 2011 | 23:01

friedrich engels napsal(a):

Vážený a milý pane Sedláčku

Co se pozice naší země týče, doporučuji vaší pozornosti tuto interaktivní mapku http://www.spiegel.de/flash/flash-27386.html, a obvzláště její údaje o poměru zadlužení k HDP. Někdy na tom ten překonaný stát prostě může být o 100% lépe než jeho za vzor vydávaný obrovský soused. A to se nezmiňuji o amerických ekonomech, kteří se zřetelem na bilance německých bank hodnotí skutečné zadlužení Německa na 430% HDP.
Stačí mi tato propagační německá data.

Vlastník vašeho zaměstnavatele, pokud lze věřit ratingovým agenturám, zřejmě nebude schopen splatit 7 miliard eur, které mu umožnily přežít krizi. KBC je vpodstatě znárodněnou firmou, jenže na zapřenou.
Tak to chodí, nechat se za státní peníze vytáhnout z rejže a pak vydávat halasná prohlášení, jak si státy a obyvatelé žijí nad poměry.

To je vaše role v této komedii. Mluvit lidem do duše a vnutit jim představu, že si budou muset desítky let odříkat, aby vašim páníčkům vynahradili, co v globálním kasinu prohráli.
Nutně se mi před oči tlačí ta megastodola, kterou si vaše firma nechala postavit v Radlicích. Na kolikpak procent je využitá?
A co když budete muset KBC sanovat, myslíte si, že se najde někdo, kdo ji koupí?
(Samozřejmě, kdo by ji koupil jiný než zase ten prokletý stát, určitě bude Kalousek někam potřebovat našlapat nějaké ty úředníky, kteří nám za vás budou luxovat kapsy.)
08. 12. 2011 | 23:12

Maximus napsal(a):

Švejk k feldkurátovi Katzovi:
To se nám to hoduje, když nám jiní půjčujou!
08. 12. 2011 | 23:13

ghándí napsal(a):

já si myslim, že evrpa by celkem dobře prosperovala, nebýt eura a EU.
08. 12. 2011 | 23:18

kormoran napsal(a):

"Co bude s nami"?

Takovou otazku si cim dal vice kladou -"ti nadbytecni - ne uzitecni vuci spolecnosti "! Hlidace pokladu -'starce' vylucuji.
08. 12. 2011 | 23:28

Béda napsal(a):

Dilema:

Půjčíme si a půjčíme, zvětší se nám již tak velký nesplatitelný dluh a staneme se otroky jakési nadnárodní ECB vydělají banky.

Nepůjčíme, vyschne penězovod z EU, ta půjde do kytek, spadne náš hlavní odběratel a půjdeme sešupem dolů. Banky, které vlastní dluh se dostanou do problémů. Dluh nám ovšem nikdo neodpáře.

Co z toho si vybrat? Kde je jaké řešení, když dluh stále vládne a tvůrci krize jedou stále ve stejných kolejích?
08. 12. 2011 | 23:33

Martin Konvička napsal(a):

Četl jsem jen něco. A už to napsal - minimálně argun.

Když se mluví o suverenitě, nejde, jak se mylně domnívá autor, o nacionalismus, ale o demokracii. Protože ta je možná jen tam, kde existuje politický národ (nemusí být totožný s národem etnickým), schopný jmenovat, kontrolovat a sesazovat své vůdce ...
08. 12. 2011 | 23:52

Josef K. napsal(a):

Pokud se zeptám,co to je suverenita, pak je to respekt okolí. Pokud se zeptám, zda respekt okolí vzbudí Klaus čekající v zimě mnoho minut na příjezd Medvěda, pak si odpovím, ne. Pokud se zeptám, zda respekt okolních zemí může vzbudit země, která není schopna spravovat své věci, pak odpověď zní ne. Pokud se zeptám, zde země, jejíž současné ganitury kopírují směšnou komických britských konzervativců tak okatě,
jako se chová piubertální mladík vedle svého vzoru, pak van Rompuy z toho musí mít větší srandu než průměrný Čech z van Rompuy. Mnozí ze zdějších komentátorů, stejně jako mnoho tuzemců, jsou přesvědčení, že český výkřik, hopsání a bití v prsa jsou dorbýmnástrojem k zajištění suverenity. Já se domnívám, že je to nástroj k její ztrátě. Lépe by bylo zajisit si win-win situace a respekt okolí těmi hodnotami, které jsou respektuhodné.
08. 12. 2011 | 23:54

Sláma napsal(a):

Pan Sedláček mě pobavil. Jeho text je více ideologický než ekonomický.
Nejvíce se mi líbila zmínka o šetření a pravici. To je takový všeobecně oblíbený omyl, že pravice šetří a levice utrácí. V životě tomu bývá zpravidla opačně. Ostatně, dobře to napsal ve svých pamětech "The Age of Turnbulence: Adventures in a New World" Alex Greenspan - nejvíce utrácel a zadlužoval Ameriku Reagan a George W. Bush, nejvíce šetřil a snižoval zadlužení Bill Clinton. Za Obamy se také zvětšuje americký dluh, ale Obama je v tom nevinně, neboť zdědil po George W. Bushovi zpackanou ekonomiku a dvě zpackané války (v té třetí byl také poněkud nechtěně, do té ho namočil Sárközi, Cameron a Clintonová).
08. 12. 2011 | 23:54

exit napsal(a):

V zásadě dobře.
Jistě, Německo a Francie nadsazují evropské problémy, aby přinutily Evropu k větší integraci, ale to je v pořádku.
Národní státy jsou dnes už skutečně směšný historický přežitek. A taková ČR beztak nemá dost schopných lidí, aby se byla schopná sama řídit (jako příklad stačí uvést ty davy voličů ODS, TOP a VV, kteří zatáhli naši zemi do dnešní ekonomické a morální bídy - s tak neinteligentními voliči bychom byli pro smích už v 19. století).
08. 12. 2011 | 23:56

Sláma napsal(a):

Yosif Vissarionovič mě opět rozesmál. Napsal: Uz ted to lide plati dan 34%....... zatimco proletari neplati skoro nic.....
Kde to žijete, Vissarionoviči, copak nevíte, že je u nás "rovná" daň 15%. A že, když se dostanete na strop sociálního pojištění, začíná se vám snižovat daňový základ a dostáváte se pod 15%?
09. 12. 2011 | 00:02

Buvol napsal(a):

Na toho sedláčka by se hodil parafrázovanej výrok francouzského spisovatele Oscara Wilda: "Sedláček je člověk, který rozumí všemu a ničemu .." .. a ještě k tomu je zrzavej jako Jidáš.. opravdu zajímavá kombinace .. Je to takovej ekonom do těch televizních pořadů typu "uvolněte se prosím" apod. .. praktický význam nemá ..
09. 12. 2011 | 00:04

Sláma napsal(a):

To friedrich engels:
Tak jsem si prohlédl tu vaši mapičku. Jak je vidět, nejlépe je na tom Estonsko a hned po něm Bulharsko. Asi je dobře, že se ministr Kalousek shlédl v Bulharském systému (jak známo, "rovnou" daň, jednotnou sazbu DPH a demontáž sociálního státu okoukal v Bulharsku).
Asi to není jen o tom dluhu, že?
09. 12. 2011 | 00:10

Kanalnik napsal(a):

Josef K - nejak jste mi v posledni dobe padl do oka a chtel bych vam rici, ze mi vase komentare pripadaji velmi trefne a vetsinou si dobre poctu, takze diky

------

clanek pana Sedlacka, az na drobnosti, se mi libi a je pro mne velmi smutne, ba tragicke, cist diskuzi a podobne negativisticke komentatory na internetu... nenapada mne jine slovo, nez "omezenost"

omezenost, kdy clovek/(vetsina naroda?)/spolecnost(?) nedohledne dale nez na spicku sveho nosu, mysleni provincni, bez rozhledu a souvislosti s okolnim svetem

ja se citim Evropanem; primitivni a kmenovy nacionalismus, pokud zpusobi rozpad EU, privede tento kontinent do valky, jako uz tolikrat pred tim;
09. 12. 2011 | 00:13

expert napsal(a):

sedláček
"A co (z)může Česká republika? Nic moc, je to jako lepit náplasti na zlomeninu. Recept je jasný. Dále fiskálně stimulovat nemůžeme, pevná pravidla proti zadlužování by měla být právě v zájmu české pravice."

Já bych měl daleko účinnější recept na tu současnou patálii. Urychleně se zkamarádit s Číňanem. Pro toho by nebyl problém zajistit zemičce jako je naše dostatečný odbyt pro pohodlný růst naší ekonomiky.
Měli bysme proto využít komparativní výhody, kterou nám skýtá naše politické spektrum a povolat k tomuto specifickému úkolu stranu s genetickými předpoklady k tomuto sblížení.
Číňan by se tomu určitě nebránil, a s trochou štěstí bychom mohli zaujmout pozici Izraele v budoucím uspořádání světa (tedy pozici protekčního fracka).

Realisticky přiznávám, že nastíněnému scénáři zatím nejsou nakloněna naše masmédia, a to rozhoduje. Proto se, pane Sedláčku, obracím na vás, který jste se v médiích už slušné zabydlel, jestli byste v tomto směru nezapoloboval. Nevím sice jaká je vaše polit. orientace, zatím jsem ji z vašich přísně odborných ekonomických komentářů a vyváženého moderování interpelací nezjistil, a proto hádám spíše z vašeho exteriéru.
No, snad jsem vás odhadl správně.
09. 12. 2011 | 00:21

Lada napsal(a):

Pane Stejskale predem se omlouvam,ale prosim, nemazte me.
Tohodle s prominutim blbecka uz nemuzu ani poslouchat. Staty nejsou zadny prezitek a argumentu, ze by mezi sebou valcily (nejspise soutezily) nerozumim. Vzdyt to neni v jejich ekonomickem zajmu,proc by to delaly? A devalvace? To neni preci zadna vyhra, tim okradam obyvatele statu, ale davam jim tim moznost rozjet zaostavajici ekonomiku.
Nechapu onu propagandu federalizace. Proc ma pocit, ze kdyz nekam nalejem vice penez a dame jim vice pravomoci, tak to bude fungovat? Zadny prinos nevidim, jestli si nekdo mysli, ze je takovy guru, ze muze ridit ekonomiku, tak prosim. Mozna to tu i bylo soudruhu Sedlacku.
Zadluzene staty by mely z eurozony vystoupit a veritele by meli dostat taky po hube snizenim uroku nebo odpustenim casti dluhu. Prece nemuze platit, ze za chyby se neplati. Ja se te ptam Sedlacku, KDE TO KURVA ZIJEM, kdyz se elementarni pravidla nedodrzuji a my misto jejich striktniho dodrzovani budem vytvaret nova.
09. 12. 2011 | 00:24

Béda napsal(a):

Ještě taková otázka.

Dnes máme cvaknout 89 mld. Až budeme pod ECB může přijít kdykoliv direktiva proti které není obrany. Třeba za čtvrť roku - zaplaťte 200 mld. (krachuje Španělsko), za dalšího půlroku zaplaťte 80 mld (krachuje portugalsko), za dalšího půlroku zaplaťte 300 mld. krachuje Itálie... Bude něco takového česká ekonomika schopná ustát, když již teď nejme schopni splácet ano úroky? Kam se to máme proškrtat?

Není náhodou evidentní, že celé letadlo jde do kytek? Včera tu běžel článek s třaskavým grafem splátek - nezná někdo harmonogram splátek dluhů ČR? Ten tam bohužel nebyl. (Proběhlo akorát kalouskovo chlubení se prodejem dluhopisů, těm co na to mají. Na dluhopisy ano, na daně ne.)
09. 12. 2011 | 00:26

kormoran napsal(a):

Suverenita je prirozeny status , tak jako soutezivost -konkurence-power engine.

Pri potlaceni tohoto zakladniho nastane kolaps(drive nebo pozdeji) , to je naprosto prirozena vec.
09. 12. 2011 | 01:04

Viola napsal(a):

Já bych řekla Lado,

že pan Sedláček dělá jen svou práci, je hlavní makroekonomický stratég ČSOB. Když banky nedostanou své peníze, tak zkrachují a s nimi i ti milionáři v jejich vední. Ovšem svezou se i všechny podniky a lid šetřivý. Otázka je, jak zachránit podniky a šetřivé lidi, asi tak, že se vrátíme k systému před rozvinutým finančním průmyslem. Každý má zodpovídat sám za sebe v tomto systému - tedy i státy by měly samy za sebe zodpovídat, podniky na sebe zodpovídat, tak jako i občané sami za sebe zodpovídat. Když je člověk nezodpovědný a pro dluhy ho zavřou, tak by i státy měly zavřít - stěna - plot - zeď a nikam ani ven, ani dovnitř, než budete soběstační. Pomoc by měla být jen radou, ne penězi, tak jak to třeba vidíme dnes v TV, kdy se radí dlužníkům, jak z toho ven.

P.S. Pan Sedláček byl úžasný v TV, jak tam hrál staršího profesora, připadal mi, jako by parodoval prof. Zeleného. Takže kdyby mu zavřeli banku, jistě by se uživil třeba herectvím.
09. 12. 2011 | 01:11

Viola napsal(a):

Takže pro pana Sedláčka tři jedničky.
09. 12. 2011 | 01:13

Viola napsal(a):

A třináctka navrch.
09. 12. 2011 | 01:14

friedrich engels napsal(a):

Violo
Jediné, co brání uplatnění odpovědnosti vůči bankám jsou zájmy plutokratů. Mechanika toho, jak oddělit pojištěné vklady střadatelů a úvěrové/vkladové účty skutečných podniků od derivativní páběře v bilancích, machinací plutokratů a zájmů kleptomanského menežmentu samozřejmě existuje.
IPB byla takovým příkladem, že to jde, nedotaženým správně do konce.
09. 12. 2011 | 01:28

honolulu napsal(a):

Neco se mi plete z dejepisu.... Nestal uz v nejakem meste v Cechach v 15-tem stoleti spolecny VELKY SUD / kade na celkove jmeni celeho kraje a nebyly z toho nakonec Lipany ?

Souhlasim s Yosifem K a s pani Silvii, souhlasim s panem prof. Konvickou.
Pane Sedlacek, vzdyt ten Polak je "mazany" jak prodavac lednicek na Arktide.. Chce proste prachy.

Pani Alvarova dobre popsala jeho strategii, snad o tom jeste napise. Ta pani ma velke vyjadrovaci schopnosti.
Je to zajimave, co se deje. Kdykoliv je u vas prusvih, tak u nas klesne market - a dnes o 198 bodu ....
Zitra nekdo vyzdima vaseho pana Necase a market pujde nahoru.
09. 12. 2011 | 01:52

honolulu napsal(a):

Kormoran, (01:04) - VYBORNE !
09. 12. 2011 | 01:56

Martin Konvička napsal(a):

honolulu,
Pardále mně milý, neříkejte mi pořád "prof.", nebo to zase ráno, zbytečně, schytáme od pitomců. Netřeba pitomce živiti.
Děkuji,

Martin
09. 12. 2011 | 02:22

honolulu napsal(a):

Martin Konvicka,
mam Vas rad a budu respektovat Vase prani.
Vy mate velmi dobry postreh a rozumite realite daleko vice nez vetsina lidi.
Nevim, kde jste toto nadani ziskal, ale vim urcite, ze ho mate.
Ja jsem se naucil mit respekt pro realitu v Africe.

Po prichodu Rusu jsem ilegalne utekl z Ceska a zacal pracovat pro Vorsterovu vladu v JAR. Hledal jsem mineraly a pracoval i na vodnich projektech. Zazil jsem pad Angoly a Mozambique 1975. Utok na Johannesburg 16.6.1976. Zmasakrovani belochu v Kolwezi (Zaire) 1978 a pad Rhodesie - 31.5.1979. Znam vychodni Afriku a jizni Afriku duverne.
Neznam zapadni Afriku vubec a v severni jsem byl pouze den. (Egypt).
Kdyz jsme vse prohrali, odstehoval jsem se do USA a pokracoval v podobne praci pro Reaganovu vladu.
Reaganovi jsem psal nekolik dopisu ohledne toho, co se v Africe delo. Mam jeho odpoved - dva dopisy.

Do aktualne CZ jsem zacal psat, abych byl protivahou multi-kulti nesmyslum, protoze si pamatuji velmi dobre, jaky prepych byl Johannesburg, kdyz patril nam a jaka zumpa bidy, nemoci, kriminality a nesmyslneho vrazdeni z neho byla po nasem uteku.
Budu vzdy stat pri Vasem realistickem pohledu na smrtelne nebezpeci, ktere Evrope hrozi od vsech barbaru.
Chci aby Praha a Cesko zustalo v rukach Cechu a ne tech, ktere znam z Afriky a castecne i z USA.
Aby nikdy nevypadala jako Johannesburg ci Detroit.
Jsem rad, ze pisete. Umite to velmi dobre.
Pana prof. Horejsiho, jako odbornika v jeho oboru hodnotim vysoce. Ve svetovem nazoru je naivnim ditetem. Byl jsem silne na Vasi strane.
Mate velkou hodnotu pro Cesko, protoze chcete jeho dobro.
Preji Vam zdravi a silu.
09. 12. 2011 | 03:48

Josef napsal(a):

Tak buď Tomáš má skutečně vymytou hlavu a "věří" tomu, co napsal anebo záměrně vydává takové články, které slouží jiné straně.

Protože Tomáše znám a vím, že je skutečně sečtělý a chytrý, tak mi první varianta nepřijde pravděpodobná, takže se ptám, čí že to píseň zpívá, nebo-li koho chleba Tomáš jí?

Evidentně tenhle příspěvek nahrává SuperEvropské vládě, kde se jednotlivé státy promění maximálně v navrhovatele opatření, ale zcela rozhodně v pouhé vykonavatele Evropské vůle lidí, kteří nebyli nikým zvoleni (prezident EU a další).

Nedivil bych se, kdyby Tomáš měl už jasnou vyhlídku na hezké místo v Nové Evropě, za podmínky že podpoří tenhle "EuroPrůser".
09. 12. 2011 | 04:50

Inci napsal(a):

Napsat ... že Klaus je idiot nevidící si na špičku nosu , na to nemusíte psát tak rozsáhlej blog ...

... pro nosnou myšlenku stačí pár slov ...
09. 12. 2011 | 05:56

Ládik!!! napsal(a):

Tak se nám v Brusli nedohodli. Naštěstí. Hned mám po ránu lepší náladu.
09. 12. 2011 | 06:02

Ládik!!! napsal(a):

Rychle prodat eura, nebo je dát někomu pod stromeček.
09. 12. 2011 | 06:05

Inci napsal(a):

Láďo

Hromadit ruble je krajně neamerické ... amícký doláče začínaj mít hodnotu uschlého bukového listí ...

... já bych to euro bejt tebou rači bránil ...
09. 12. 2011 | 06:18

Xury napsal(a):

Pro autora:
říká se,že politici si nejsou schopni přiznat,že udělali chybu. Což se dnes velmi dobře ukazuje na příkladu eura. Ovšem tento článek pane Sedláčku dokazuje, že to stejné platí i pro vás. Propagoval jste euro od jeho zavedení, zesměšňoval jste jeho odpůrce a dnes, kdy se jasně ukazuje, že zavedení eura v dané podobě byla cesta do pekla,jste schopen vymýšlet kulaté obdélníky jen abyste nemusel přiznat chybu.
09. 12. 2011 | 06:26

Inci napsal(a):

Hrůza ... na záchranu eurozóny máme dát devedesát miliard ...

Ten mentál Kalousek nechá zastřelit všechny důchodce a zbourat polovinu nemocnic ... koho nevyléčí acylpirin za dva dny je na odpis ...
09. 12. 2011 | 06:27

Silvie napsal(a):

Ládík,

ale ona to pro nás není žádná výhra. Bude nás to stát další prachy.
Jediná šance na záchranu eura, což by bylo výhodné i pro nás, je vyčutnutí všech kritických zemí a to Sarkozy nikdy nepřipustí, protože má příliš velké ambice (Francie by měla být taky mimo, protože je zadlužená stejně, jako Itálie). Tak radši všechny zničí.
Děsí mě to čím dál víc.
09. 12. 2011 | 07:01

stále rebel napsal(a):

Pro Maximus.
K těm 80 či 90 miliardám, váš příspěvek plus text níže

„ČR se k smlouvě k záchraně eura zatím nepřipojí“

„Český premiér také zmínil, že se prý podařilo vyškrtnout některé "křiklavé záležitosti", jako je třeba předschvalování rozpočtů evropskými orgány. Ještě před začátkem summitu označil premiér ztrátu rozpočtové suverenity jako těžko představitelnou. „
….
„Nečas ale zopakoval, že kdyby to znamenalo, že země platící eurem půjčí 150 miliard eur a 50 miliardami euro přispějí nečlenské země eurozóny, tak by to pro Česko znamenalo téměř 90 miliard korun z devizových rezerv České národní banky, což je více než deset procent. Před jednáním kvůli tomu podotkl, že je to tudíž pro ČR těžko přijatelné, ovšem zcela to nevyloučil. „
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cr-se-k-smlouve-k-zachrane-eura-zatim-nepripoji/726313

Kdyby to dokázalo vyřešit současné problémy, tak by to bylo zadarmo.
Někde jsem četl, že odhad propadu po pádu eura je někde kolem 8 % HDP, což je částka mnohem vyšší.

PS: z vyjádření Nečase je taky zřejmé, komu u nás vadí fiskální dohled z EU a myslím si, že je našim občanům mnohé zatajováno nebo podáváno tak, jak to vyhovuje Kalouskovi s Nečasem.
09. 12. 2011 | 07:21

Hulu napsal(a):

"... kde si ještě párkrát naposledy půjčit"???? .... autor asi žertuje (nebo je zoufale naivní nebo spíš úplně mimo) ... kromě toho je i ta formulace nepřesná ... nejde o to KDE si půjčit, ale o to KDE sehnat nové ručitele ... cílem navrhovaných řešení bohužel není dostat se z dluhů, ale naopak zajistit, že už se z nich nikdy nikdo v Evropě nedostane ... gamblerovi by pan Sedláček uměl poradit aby nehrál ... obyčejné zadlužené rodině by taky uměl říct, že nelze vytloukat dluh dluhem ... ovšem EU si musí ještě naposledy párkrát půjčit ...
09. 12. 2011 | 07:33

Ládik!!! napsal(a):

Výhra to není, ale je to realita. ČSR se rozhodne v březnu, do té doby jsou všechno pindy. Zbývá dělat, neutrácet, šetřit energii. Jako vždycky. Na jaře bude delší den, tak se více uvidí.
09. 12. 2011 | 07:33

Pepa Řepa napsal(a):

Co s Evropou, co s námi?
Aneb Hujerem na poslední chvíli, děsnej sešup Sedláčku.
Výkřiky tonoucího.

Že to bude blbý tak jako tak, je jasné, že se budeme se topit všichni, ať již ve fiskální unii nebo mimo, ale místo toho, abyste se soustředil na chyby, které zavedly celý kontinent, tam kde se nachází, co napravit, co vrátit a co ponechat, zmůžete se jen na tupé pokračování chybně nastavené politiky.
Čím víc Vás všude je, tím víc upadáte. Začíná být přesedláčkováno.
Popsedláček moderátor všehomíra, juká i na schodech v metru. Žádný strom neroste do nebe a to ani strom, s dobrými kořeny, což je Váš případ.
Jste z exkluzivního vrhu.

Škoda, mohl to být úplně jiný projekt. Od počátku bylo chybné gumování všeho, co populaci spojuje a naivní představa, že identitu a zájmy Čecha, Francouze či Němce nahradí zbrusu nová euroidentita, což se stalo pouze u těch, kteří z cecíku EU vydatně nasávali a teď se klepou strachy, co s nimi bude.
Z několika členů České obce eurohujerské to přímo sálá.
Co s Vámi bude, děti?

Od počátku byla chyba v nastavení, nedeklarování EU jako útvar mající kořeny v anticko-judaisticko-křesťanské civilizaci, v nastavení jasných pravidel, kterým se lidé z jiných kultur musí přizpůsobit, pokud je chtějí sdílet, proč nezůstat?
Místo toho se propagovala idiotská multi-kulti politika, nadřazení politických snů nad realitu, což u Vás-jako ekonoma-zaráží nejvíc, pokusy o tuhou centralizaci ve smyslu RVHP, zasahování do pitomostí, chybné nastavení eurozony etc. etc.
Kapka ke kapce, daň za globalizaci a přesouvání výroby to dorazily.

Těm hujerům, kteří hledají příčiny v podvádění některých států, bych připomněl interview poradce Sarkozyho v LN, kde prohlásil: Dávno jsme o kreativním účetnictví Řeků i jiných věděli, Sarkozy prohlásil, s tím nemůžeme před volbami před voliče. Když uvážíme volební cyklus ve Francii není těžké spočítat, kdy to bylo.
To je najednou překvapení!

A kde jsme teď? Inu koloskopie, jako vyšitá.
Dokonce se objevují pehemoudra, že je třeba zapomenout-prý na čas:-)))-na demokracii.
Eurospráva ba světaspráva to vyřeší.

Pak ovšem zbývají dvě otázky?:
Zda si skutečně myslíte, že se s takovým postupem obyvatelé ztotožní a Vy si je získáte,že snáze přečkají zlé časy, respektive, jak hodláte potírat nesouhlas.

Tady s ostrakizací odlišných názorů typu- když to říká Klaus je to tedy nevyhnutelně blbost- nevystačíte. Ten se s tím jen populisticky veze, řekl to, co vidí většina.
Král je nahý. A má sice orgán převeliký, migrující mezi bruselí a Štrasburgem, ale k ničemu.
Knoflíková válka-impotent!

A druhá otázka je, jak se -při nastupující cestě- lišíte od totalitních ideologii ať již levicových, či pravicových, když opouštíte základní demokratické principy. Hodláte do všech zemí dosadit bruselské satrapy, gubernátory, komisaře?

Ještě jednou škoda.
K západní Evropě patříme, bohužel se ale ona vydala na jinou cestu než byla při formování ES.
Smutné, že-nejen Vám-Sedláčku, králi popekonomie, chybí sebereflexe.
Smutný představení a smutná diskuse, hledající příčiny v účetním Kalousovi nebo spiknutí pejzatých či američanů-nejlépe v kombinaci- jako kdyby existoval kapitál pouze pejzatý a ne šikmooký, byzantský či s turbanem.
Chtělo by to zamést před vlastním ojroprahem, jinak se nehnete.
09. 12. 2011 | 07:33

Ládik!!! napsal(a):

Pád o 8% jsme už zažili, a nejednou. A co se stalo?
09. 12. 2011 | 07:35

Marcus Agrippa napsal(a):

Quo vadis? Tohle mě napadlo, když jsem sledoval V.Klause, při setkání s ruským prezidentem. Nemám nic proti businessu s Ruskem, a v podstatě nemám nic ani proti dnešnímu Rusku. V.Klaus se bude i v budoucnu snažit ovlivňovat směrování českého národa, takže co vlastně tento člověk chce?! Stál za rozpadem Československa, nepřehlédnutelně brojí proti EU, a dává signály našim evropským sousedům, že Češi nehodlají Evropu podporovat, a jakkoliv s ní spolupracovat. Je zřejmé, že tyto signály se ztotožní s celou ČR. Takže Češi a V.Klausi - Quo vadis?!
09. 12. 2011 | 07:36

Marcus Agrippa napsal(a):

Pepa Řepa:
podsouváte tady naprosto nesmyslné argumenty. Doporučuji včerejší Hyde park. Myslím, že p.Robejšek argumentoval poměrně věcně. Hlavní důvod padl - finanční průmysl vymknutý z pod kontroly ( a to se netýká jen EU ).
09. 12. 2011 | 07:40

Pepa Řepa napsal(a):

Marcus Agrippa
I kdybyste-hypoteticky-dostal finanční průmysl pod kontrolu, tak tím odstraníte chybné nastavení projektu v základech či chybné nastavení eurozony?
Robejška jsem neviděl, ale troufám si říct, že se s ním shodnu.
Vy prostě musíte vystopovat jednoho viníka, nejlépe pejzatýho emerickýho gloťáka.
Od čeho tedy máte vedení EU, ten aparát, komisaře, europolitiky?
Jak svou práci vykonávali a v zájmu koho?
09. 12. 2011 | 07:49

Pepa Řepa napsal(a):

09. 12. 2011 | 07:36
Jasně. Kdo za to může?
Klaus!
Ten nastavil eurozonu a sepsal LS.
Hlavně, že máte viníka.
:-))))))
09. 12. 2011 | 07:54

Marcus Agrippa napsal(a):

Pepa Řepa:
troufám si amatérsky dovodit, jaké důsledky budou mít projevy současné vlády a prezidenta vůči Evropě. Ostatní je zbytečné řešit - to pojede samospádem a bez nás.
09. 12. 2011 | 08:07

Miky napsal(a):

Tak pane autore!
...tohle tedy s.Klaus nerad slyší a vůbec to nebude ani trochu podporovat !
Někomu nejspíš dříve slíbil,že půjde na jeho přání VŽDY a naprosto ve všem proti EU .
Qvi bene?
Hádejte !!! (Včera večer odletěk !)
09. 12. 2011 | 08:08

stále rebel napsal(a):

Pro Ládik!!!
Cituji:
„Pád o 8% jsme už zažili, a nejednou. A co se stalo? „

Co se stalo?
Vládní deficit v roce 2009 byl 219 miliard, u soukromých subjektů ta ztráta byla jistě mnohem vyšší.
09. 12. 2011 | 08:09

Xman napsal(a):

Kluci zlati, Vy proste potrebujete silneho lidra, ktory sa do veci rozumie. Niekoho ako Jirko Paroubek, alebo Gusto Husak. Inak budete donekonecna spekulovat. Ale som rad, ze konecne zacinate chapat, ze Vaclav II Perochmat je pekelny sluzobnicek.
09. 12. 2011 | 08:22

Ládik!!! napsal(a):

stále rebel -
a co se stalo při státním bankrotu v roce 1953? Pád 8% je směšný.
09. 12. 2011 | 08:26

Petr napsal(a):

Pane doktore,
jste vzdělaný, chytrý a schopný člověk. Proto se Vám těžko oponuje. Přesto si dovolím.
Krize Eura a celé EU je především krizí lenivého, neschopného, přebujelého a hlavně přepláceného aparátu EU bez jakékoliv odpovědnosti. USA se z krize již dostává, Asie a Austrálie o krizi téměř neví a Unie padá a padá. A euroúředníci mezi vymýšlením zakřivení okurek, klecí pro slepice pro některé státy, kvóty na cukr, zabíráním polí pro jedovatou řepku a sluneční elektrárny a dalo by se dál a dál pokračovat, stávkují za další zvýšení jejich obrovských platů.
Takže můj neuskutečnitelný návrh prvního kroku odvrácením krize je úplná výměna aparátu, jeho zmenšení a obsazení pracovitými a schopnými lidmi.
Ale to je sci fi. Takže se dá jen čekat, kdy Evropu hospodářsky předeženou i státy Afriky a Bangladéš. Ostatní státy již Evropu předběhly.
09. 12. 2011 | 08:30

Marcus Agrippa napsal(a):

Xman:
ta naše nešťastná zemička se zase řítí do pořádného maléru. Místo aby se podílela na modernizaci Evropy, tak směřuje k oživování hrůzostrašných historických kostlivců minulosti. Klerofašismus a feudalismus je zřejmě pro Čechy to pravé. Líbaní prstenů náboženských pasáků a poklonkování před feudály. Dobré ráno ČEZko, a ruku líbám pane kníže.
09. 12. 2011 | 08:31

Tupelo napsal(a):

Pane Sedlacku, tento clanek se mi docela libi, souhlasim. O vicerychlostni evrope se spekuluje jiz dlouho, bohuzel k ni asi dojde, obecne je to asi jedina moznost jak se prilis nezdrzovat kdyz jde o cas. Vcerejsi navrh na fiskalni unii je prijatelny pro vsechny, aktualne jsou proti UK a Madari, Svedsko a CEZko si berou oddychovy cas. Pokud se nepripoji, Evropu to urcite nezbori a bude fajn (i pro nas) kdyz se zbytek domluvi na tesnejsi spolupraci.
Uz podruhe v kratke dobe ctu odkaz na projev polskeho ministra zahranici, docela bych privital odkaz na nej, kdyz se o nem zminujete, nebo aspon kdy a kde ho mel, zkusil bych si najit sam.
09. 12. 2011 | 08:39

slavwin napsal(a):

Jeví se mi to rozumné, a těm výkřikům zoufalců nerozumím - na začátku Schlimbach ke konci Pepa Řepa. Můžete se podivovat nějaké nevzdělanosti, jste prd platní jako já. Žít má člověk v prostředí v kterém se narodil a nedělat tu nějaké Rusko které na nějaký slovanský ráj prostě nemá. STBáci jsou upozaděni ale nezmizeli jejich úkol byl zachovat nás pro ten ruský ráj, prognostiky je potřeba poslat tam kam patří, ti nás tam chtějí vrátit.
09. 12. 2011 | 08:41

Béda napsal(a):

Dokud bude možné, aby finanční predátoři s podporou předních ratingovek podnikaly spekulativní runy na celé ekonomiky států, potažmo nadnárodní uskupení, dokud nebude zregulována lichva a vláda dluhu, predátoři tvrdě zdaněni a viníci krize majetkově a právně postiženi, dokud zde nebude tvrdá regulace bankovního a finančního sektoru a Peníze budou vládnout krom ekonomiky i politice, podvádět a virtualizovat, vyhánět a posléze nechávat splaskávat ceny, do té doby nebude moci být řešen základní problém naší doby. Zadlužení a krachů bude přibývat, země i celé kontinenty se budou propadat do bídy a budou se hromadit konflikty. K tomu dodávám, dokud bude řádit neoliberální ruka trhu a systematicky zvyšovat nerovnost = přesouvat v čase krize i konjunktury majetek do rukou 1% lidí a zbytek zbídačovat, dokud se nepovede tvrdě zregulovat a postavit pod kontrolu neviditelnou ruku trhu, rozbít její monopoly a kartely, do té doby není možno vůbec pomýšlet na řešení podstaty současníé krize a tato bude pokračovat až do těžkého konfliktu.
09. 12. 2011 | 08:50

Béda napsal(a):

ještě dovětek: dokud nebude zregulována globální spekulace a vykrádání ekonomik skrze vývoz zisků a spekulace skrze daňové "ráje", nebudou nastoleny mezinárodně uznané standardy v oblasti pracovního práva, ochrany životního prostředí, zajištěného stáří, dostupného vzdělání, minimální mzdy, obecně dostupného zdravotnictví a jejich dodržování právně vynucováno a neplnění postihováno, do té doby se bude krize prohlubovat.
09. 12. 2011 | 08:56

martinka napsal(a):

je to vždy osvěžující si přečíst článek od pana Sedláčka (když teda člověk zapomene čím se vlastně živí)......ale mám pocit ,že za tohle ho kolegové NERVáci nechpováli :-)
09. 12. 2011 | 09:00

scallop napsal(a):

Pepa Repa

Je zajimave, kolik lidi v techto debatach zcela nekriticky vzyva "stare dobre ES", ktera byla mj. zalozena na silne spolecne zemedelske politice a na dotacich zemedelcum se rozdelovalo vice nez dnes. Byla to doba zkrivenych bananu, ktera dnes uz skoncila. Byla to neglobalizovana doba, kdy lide museli povinne pouzivat drahy cukr z cukrove Repy, protoze levny dovoz by ohrozil evropske zemedelce. Byla to doba masivni imigrace gastarbeitru a mutlikulturalismu, ktera je dnes pryc.

A slunce svitilo vic a holky se vic usmivali (a meli vetsi prsa) ...

Marcus Agrippa

Robejska jsem sledoval, mluvil rozumne. Jeho problem (z jeho pohledu vyhoda) je ze zcela ignoruje mnohe argumenty oponentu. Jak by se chovali evropske zeme v roce 2008, kdyby meli vlastni meny ? Zacali by navzajem masivne devalvovat coz by ohrozovalo fungovani EU podobne jako dnesni krize eura. (Tj. problem by nezmizel, jen by se objevil jinde.) Pan robejsek si toto jiste uvedomuje, ale ve svych komentarich se tomu striktne vyhyba.

Je dobre poslouchat, co Robejsek rika, ale i to, cemu se obloukem vyhyba.
09. 12. 2011 | 09:04

Cech napsal(a):

Nevím s Vaším vyjádřením k našim politikům na rozdíl od Radka Sikorského lze souhlasit.Bohužel nelze! souhlasit s analýzou NE_RVU.

Za krizi mohou především obyčejní lidé, kteří žili na dluh.
Tvrdí to někdejší ministr průmyslu, ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Vladimír Dlouhý. Bránit se vnějším vlivům podle něj může ČR jen reformami. Prioritou pak musí být zabránění zneužívání sociálního systému.

Proto by se mělo losovat který z našich pilotů bude přistávat na polský způsob s našim Kaczinským.
Protože po přistání na polský způsob, bude možná i u nás najednou normální civilizovaný stát.
09. 12. 2011 | 09:06

dalimír napsal(a):

Dobrý den všem !Bruselská noclehárna zaspala dobu ,a rozebírat tu chátru v ní do detajlu už strácí smysl ! Pepa Řepa moudrý muži proč jste se neangažoval do politiky ? Určitě by jste to dotáhl daleko ! Takové lidi potřebujeme ve vedení státu a ne ty tupce kteří tam "exelovali dosud" ! Pepíku Řepo naděje umírá poslední ! Ale to Vy sám dobře víte ! Dalimír.
09. 12. 2011 | 09:06

Tupelo napsal(a):

Bedo, to mate jiste pravdu, proto povazuji vcerejsi vyvoj, kdy VB zustala (s celym svym financne spekulativni centrem) mimo hlavni proud za pozitivni zpravu. Byla to hlavne ona, ktera na financni sektor nenechala sahnout - diky tomu ze Londyn je jednim z hlavnich center financnich spekulantu a banksteru postoj tamnejsich politiku (o tom ze je potreba zrevidovat i zkorumpovany politicky model, ktery je v dnesnim svete normalni neni pochyb - lekem by mohla byt prima odvolatelnost politiku a zruseni jejich nesmyslnych imunit) chapu (mene uz pohnutky treba cezkych politiku v teto otazce - mozna jde o nejakou formu volnotrzniho blouzneni, snad se tato diagnoza brzy dostane na seznam oficialnich poruch ;)). Uvidime co prinese dnesek.
09. 12. 2011 | 09:06

Xury napsal(a):

Nějak nechápu tu hrůzu z dvourychlostní Evropy. Vždyť od samého začátku integrace byla Evropa vícerychlostní. 1952 - ESUO (6 zemí), což vydrželo 15! let, až v roce 1967 přibyla VB, Irsko a Dánsko, 1981 Řecko, 1986 Španěsko a Portugalsko a teprve v roce 1995 Rakousko, Švédsko a Finsko. Takže pokud bude v měnové unii jen řekněme 6-8 států nevidím v tom tragédii. Rozhodně se mi to zdá rozumnější než držet za každou cenu něco, co se udržet nedá.
Může mi někdo říct, co se stane tak strašného, když nebudou všichni "v jednom šiku"?
09. 12. 2011 | 09:15

Silvie napsal(a):

No, to je neuvěřitelné.
Tak za všechno může KLAUS!!

Klaus ,který vždycky upozorňoval na úskalí eurozony a na její nedemokratičnost, zatímco Sedláčkové a Pehe všechny nedostatky marginalizovali. A dávali mu sežrat jeho výhrady k LS.

Tomu tedy říkám drzost.

A teď eurovlezdoprdelisti nevědí, jak z té blamáže ven. Připomíná mi to "pomýlené" soudruhy, kteří chtěli socialismus "s lidskou tváří" a nedokázali si přiznat, že socialismus žádnou lidskou tvář mít nemůže.
Lidi jako Sedláček, Pehe, Šlapka, Švejnar, Paroubek, eurokomisaři na nic a další, nikdy v životě! nepřiznají, že šlápli prostě vedle.
K smrti je děsí, že jim zmizí v nenávratnu lehký zdroj příjmu.
A my jim to prostě máme co nejdéle financovat.

Pane Sedláčku, prostě jste ekonom na prd!
Klaus je vedle vás analytikem všehomíra.
09. 12. 2011 | 09:18

Béda napsal(a):

scallop,

kdepak, pane mýlíte se. Byla to doba diktátu založeného na tržní síle. Diktátu ekonomicky silnějšího ekonomicky slabšímu k jeho nevýhodě. Silnější s ostřejšími lokty přece v džungli vítězí, není liž pravda? To vidíte v zemědělské politice EU i v sypání peněz do bankovního kartelu který se svýma ratingovkama vyvolal globální ekonomickou krozi s následnými kolapsy.
09. 12. 2011 | 09:19

Silvie napsal(a):

Xury,

vám to není jasné? Ve Francii a v Německu budou volby.
A pak, myslíte, že Sarkozy připustí, že by Francie byla v té části jižních lemer?
Takže unie žádnou další perspektivu nemá. Je vymalováno a přitom by to byla nejsnazší cesta, jak z toho ven.
Ale to vědí všichni , jenomže europijavice potřebují další přísun krve a doku v oběti zbylo ještě pár deci, tak ji nepustí ze spárů.
09. 12. 2011 | 09:21

buldatra napsal(a):

Xury napsal(a):

Nějak nechápu tu hrůzu z dvourychlostní Evropy…Může mi někdo říct, co se stane tak strašného, když nebudou všichni "v jednom šiku"?...

Možná to bude stejné, jako když se na svatební blahopřání napíše: Blahopřejeme vám k úřednímu schválení vaší dosavadní činnosti.
09. 12. 2011 | 09:24

scallop napsal(a):

Beda

Co se tyce trzni sily, dnes to neni jine.
09. 12. 2011 | 09:26

Béda napsal(a):

Otázka,

kdo by mohl profitovat na krizi evropské ekonomiky - jedno jestli unijní anebo EU rozkouskované nadrobno na národní státy? Existuje někde někdo, kdo by na tom ekonomicky a politicky profitoval? Komu a proč vyhovují problémy v evropském regionu, kdo má tu moc je vyvolávat? Komu by nevadil ani konflikt v evropském regionu? Proč by to dělal ten a onen?
09. 12. 2011 | 09:37

Xury napsal(a):

Pro Silvii:
ale já chápu, proč nás Merkozy tlačí do jednoho chumlu. Já jsem se ptal místních, kterým jsou francouzské a německé volby u zadele.
Jinak je jasné, že bezbolestně se z tohoto průšvihu nedostaneme, protože buď se bude prodlužovat současný stav - tj. transferová linka sever - jih a to až do doby, kdy na severu dojde poplatníkům trpělivost nebo na jihu budou míst dost "protektorátu" a nebo se to rozdělí hned, což bude znamenat velké ztráty bank (a nejen jich), které budou muset vlády sanovat. Nemluvě o přechodném období, kdy nebude fungovat mezibankovní trh a zamrznou úvěry podnikům. To pochopitelně vyústí v hospodářský pokles ala 2008-9.
09. 12. 2011 | 09:43

M.N.O.P. napsal(a):

Pane Sedláčku, také jsem přesvědčen, že při rozhodování o osudu Evropy je pro mě, moji rodinu, region i zemi výhodnější, aby Evropa posilovala a nikoli oslabovala. Nejsem ekonom, ale z povahy věci a svého podnikání vím zcela jistě, že pokud jsem slabší hráč, tak podmínky nedohodnu tak výhodné, jako hráči silnější i kdyby nabízeli horší kvalitu. Jestli je euro hlavně symbol integrace Evropy, nebo nutnou součástí jejího fungování nechám na ekonomické odborníky. Setkávám se při své práci s regionalními programy dotovanými EU. Jejich složitá administrace a zejména následné krácení dotací kvůli nedodržování daných pravidel, má zcela jistě kladný dopad na očistu podnikatelského prostředí v kterém žijeme. Proto jsem přesvědčen, že posilování regionů je cesta budoucích let.
09. 12. 2011 | 09:46

Taoiseach napsal(a):

Tomáš Sedláček

Bezvýhradný souhlas.

Pavel (08. 12. 2011 | 21:16)

Taky si myslím, že by Klaus měl vzít speciál a letět se poklonit třeba hrdinům od Zborova - :)))

Yosif K

"Pane Spidlo, kde jsou tuy vase ZDROJE??? Kde jsou tu zdroje o kterych jste rikal ZDROJE TU JSOU? Kde jsou? Jsou uz vyplundrovane....."
Přesně tak: vyplundrovaly je ty vlády po Špidlovi.

Maximus

S těmi bankami máte pravdu (bylo by třeba, aby za svůj hazard tvrdě zaplatily), jinak ovšem ne.
"Teď se ukáže, jaký je Nečas chlap, jestli za něco stojí!"
Víme to už dávno: "chlap s gulama" byl ve skutečnosti zbabělec a současný předseda strany a vlády je ještě větší.

Libri

"...pak je asi Klaus kouzelník, když po revoluci zařídil devalvaci koruny a pomohl tak nastartování socialistické ekonomiky. kdyby ČNB chtěla, vyrobí pár stisky kláves devalvaci jakou chce a ne že ne"
Podhodnocenou korunu vyrobil Klaus v době, kdy ještě NEBYLA volně směnitelná. Od té doby s nějakými výkyvy dlouhodobě posiluje, a kdyby se tu tolik nekradlo, posilovala by mnohem víc. Momentálně tedy oslabuje vůči euru, které je v nejhorší krizi - v čempak jsme tedy asi my se svou slavnou korunou?

Martin Konvička

Demokracie ... "je možná jen tam, kde existuje politický národ (nemusí být totožný s národem etnickým)"
Přesně tak, ale vykládejte to tomu "státníkovi", který se svým komplicem VM svévolně rozdělil Československo.

friedrich engels

"Jediné, co brání uplatnění odpovědnosti vůči bankám jsou zájmy plutokratů."
Podle mého je to spíš neoliberální ideologie utržená ze řetězu.

Ládik!!!

"Rychle prodat eura, nebo je dát někomu pod stromeček."
Koupím. Když je na tom euro tak špatně, předpokládám, že za něj nebudete chtít víc než 2,50 Kč - :)))

Petr

"Proto se Vám těžko oponuje. Přesto si dovolím. Krize Eura a celé EU je především krizí lenivého, neschopného, přebujelého a hlavně přepláceného aparátu EU bez jakékoliv odpovědnosti"
Dovolím si i já Vám. Úplně obecně: proč není EU schopna rychle a efektivně řešit krizi (ať už vidíme to řešení kdekoli, asi každý truchu jinde)? Protože není schopná se pružně rozhodovat, protože ve 27 se těžko hledá konsensus. Podotýkám, že nerozhoduje "aparát", nýbrž summity šéfů vlád, jak právě teď vidíme. Resp. nerozhodují, protože se nedohodnou.

Marcus Agrippa

"naše nešťastná zemička ... směřuje k oživování hrůzostrašných historických kostlivců minulosti. Klerofašismus a feudalismus je zřejmě pro Čechy to pravé."
To jsou opravdu, ale opravdu, ošklivá, ale ošklivá, slovíčka. JÁ VETUJI ! - :)))
09. 12. 2011 | 09:50

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Jestliže jsme usilovali o vstup do EU v době, kdy se nám to zdálo výhodné, neměli bychom nyní chytračit. Zůstaňme loajálními členy i v době nepříznivé, dlouhodobě se nám to vyplatí. Jinak potvrdíme zažité klišé o české "vychcanosti".
09. 12. 2011 | 09:52

Marcus Agrippa napsal(a):

Dovolil bych si použít ještě jednu záležitost z IHNED:

Hospodářská realita dříve či později donutí české politiky (nemusejí být ze současné vládní garnitury) český euroopatrnický postoj přehodnotit: až v následujících letech uvidí, jak se daří státům, které se rozhodly uprostřed globální ekonomické bouře více semknout a hrát podle stejných not. Pozice černého pasažéra, který se jen veze a pragmaticky vyzobává jen to, co mu právě vyhovuje, bude potom pro Česko neudržitelná – a buď se ocitne v rostoucí izolaci politické i hospodářské jako Maďarsko, likvidující liberální svobody a provádějící podivnou hospodářskou politiku, nebo snad stihne do odjíždějícího vlaku budoucí evropské prosperity ještě naskočit.
09. 12. 2011 | 09:53

schlimbach napsal(a):

Psal jsem to zde již mnohokrát, ale vždy to nějak zapadlo ve váru vášní. Pokud bychom chtěli získat dostatek času na reformování EU i záchranu eura, lze to udělat velmi jednoduše a stačí nám k tomu ECB. Stačí, když ECB bude emitovat do oběhu eura v hodnotě dluhů, tyto eura dostanou dlužníci, kteří jimi musí splatit okamžitě své dluhy - dojde k restartu systému, bez dluhů a získáme čas na přeměnu EU na nový solidní projekt.

Obávám se však, že toto nejjednodušší a nejrychlejší řešení se neuskuteční, protože to, co se skutečně děje s eurem i EU je záměr. Je to záměr tupounů získat moc -(
09. 12. 2011 | 09:53

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik příspěvků, které neměly nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 12. 2011 | 09:56

stejskal napsal(a):

Pane Pepo Řepo,

myslím, že byste měl o slovech pana Dalimíra (09. 12. 2011 | 09:06 ) vážně přemýšlet.

Někdo už by se konečně měl postavit do čela. Lidé zdravého rozumu se rádi přidají ;-)

Hezký den Vám, panu Dalimírovi i všem ostatním.

Libor Stejskal
09. 12. 2011 | 10:02

Silvie napsal(a):

Šašek,

a o co bychom jako mohli přijít, když už eurozona dodýchává?!
Dávat mrtvole nitrožilní výživu v podobě dalších fin.prostředků, nemá valného smyslu a devastuje to už tak zbídačené ekonomiky.
Dnes pravil i ekonom Macháček, což není žádný euroskeptik,že on osobně v zachování eurozony nevěří.

A přestaňte tady moralizovat. Je mi úplně jedno, co si o nás budou říkat, hlavně když to přežijeme (my jsme k tomu přišli jako slepý k houslím).
Věděla bych o větších "vychcáncích" v unii ,ale ti s tím mravní problém evidentně nemají. Každý se jen snaží urvat ,co se dá.
09. 12. 2011 | 10:07

Silvie napsal(a):

Marcus A.,

tento scénář už je nepravděpodobný.
Zazdil ho Sarkozy s Merkel. Tak se uklidněte a přečtěte si noviny.
09. 12. 2011 | 10:10

občan napsal(a):

Pane Sedláčku, píšete o čřeské skepsi. V tom nemáte pravdu! Tuto skepsi šíří jen Klaus a jeho banda a pak, zkorumpovaní darebáci z ODS. Tato nenávist vůči EU je u mich pochopitelná. Jakákoliv kontrola jejich rozkrádání ČR by nebyla, pokud by EU byla jednotný stát s jednotnou fiskální politikou a jednotnými zákony. Pak by takový Nečas, Klaus a jim podobní se nikdy nedostali k moci. Naší občané už jsou jimi a jejich politikou, včetně NERVu, tak znechucení, že vyjídřují velkou podporu i Babišovi, tj. všemu, co je proti této zkorumpované vládě a to včetně jejich poradců z NERVu, typu Dlouhého a pod. darebáků. Všechno je lepší, než tato zkorumpovaná vláda gaunerů.
09. 12. 2011 | 10:13

Yosif K napsal(a):

Pane experte Vas napad skamaradit se s Cinanem neni novy, je vsak ponekud naivni.

Do Ciny chce vyvazet kazdy - i Cimnaned majio sve naroky na ceny a kvalitu, i Cinane maji starostio s nadvyropbou doma.

Kdo se chce uplatnit na cinskem trhu - muze jako kdolkoiv jiuny. Zadne extraburty pro "kamarady" Cinane nevedou. Viz ceskymi firmami postavena elektrarna v Senzhou, na ktere Skodaexport nevydelal ani halir.

Vas napad s nekym se "skamaradit" a zit z kamaradstvi je mimo dnesni dobu. Skamaradit se cheteji vsichni. Prodaji ti co maji krom,e falesneho kamaradstvi co nabidnout - priznivy pomer cena/kvalita.
09. 12. 2011 | 10:14

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Dl napsal: Musíme si vychovat novou gardu úředníků...
Jestli máte na mysli Mladou gardu, tak to už tady bylo. Jinak je to asi recese, že jo.
09. 12. 2011 | 10:35

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Silvie napsala: Je mi jedno, co si o nás budou myslet, hlavně když to přežijeme...
Mně to jedno není a našim potomkům nepřeji, aby jenom přežívali jako my za totáče. Jestli jste fanynkouá rusofila Klause, pak je jakákolkiv diskuse zbytečná. A moralizování není nikdy dost, zvláště v zemi, kde slova morálka, etika, solidarita aj. jsou jen terčem posměchu.
09. 12. 2011 | 10:45

Opitz napsal(a):

Sedláček se snaží zpopularizovat ekonomii - sice blbě, ale zato jednoduše a zábavně... Každý Čech by si měl každý den připomínat, jak se Francouzi a Němci zasloužili v minulém století o rozvoj celé Evropy!!

Anebo je to skutečně tak, že zájmy Francie a Německa jsou totožné se zájmy Evropy?
09. 12. 2011 | 10:48

franky napsal(a):

Pane Sedláček
Velmi Vám to slušelo v televizi NOE (pro věřící), kde jste přednášel pro mladé ovečky. Možná, že by z Vás byl dobrý farář, protože mluvit o ničem to Vám jde dobře.
Takhle už mohu, že pane Stejskal?
09. 12. 2011 | 10:49

TomášL napsal(a):

Pane Sedláčku,

ač jsem celkem neználek ve ekonomii, tak s Vámi souhlasím. Ano, myslím si, že by mělo být jediné i jednotné evropské Ministerstvo financí (rád bych, aby bylo i Ministerstvo zahraničí a Ministerstvo obrany).
09. 12. 2011 | 10:57

schlimbach napsal(a):

Neměly by se přerušit styky na vládní i diplomatické úrovni s Brity? Nějak bychom měli "zareagovat na ten jejich nacionalismus", kterým pohřbili dohodu o EU, ne? :)
09. 12. 2011 | 10:59

Silvie napsal(a):

Šašek,

nejsem fanynkou Klause, jen říkám, že Klaus byl vždy pravdě blíž, nežli Sedláček.
A vinit právě Klause z rozpadu již dlouho zahnívající unie mi přijde notně unfair.

Abych tak řekla, mínění druhých je v téhle pohnuté době pro každou zemi zcela druhořadou záležitostí. Ukažte mi zemi, která se altruisticky obětuje pro druhé! Kdyby existovala čest, tak už musela polovina zemí dobrovolně eurozonu opustit. Tak o čem to tady vlastně mluvíte? A jak rozpad unie ovlivní české volby? Nějak jsem to nepochopila. Když už jsme u té totality, tak mi jí zaváněla docela slušně unie. A to vás neděsí, že pohlaváři z EU se dali slyšet, že by užší integrace na "čas kapičku omezila demokracii"? Tak z toho jde mi jde mráz po zádech, eurosvazáku!
Celá naše diskuse již zřejmě není relevantní-unie už existuje jenom na papíře.
09. 12. 2011 | 11:02

český maloměšťák napsal(a):

Já bych do čela EU postavil Silvii. Ta jediná vše ví, je pracovitá a navíc je i prorokem.
/a pak bych EU shortoval - zlatý důl, zlatý důl !!!!/
P.S. Zeptejte se někdo Silvie - zda i krize NIKDY neskončí....
:)))
----------------------------------------------------------
schlimbach
ECB jako poslední věřitel ? I to se diskutovalo. Že místo jednotlivých fiskálů stane se sběrným dvorem pro průsery ECB. Jenže ECB rovná se také v případě plnění daňový poplatník evropský, neadresný. Což je bez minimálně floor tax a sankcí za nedodržování fiskálních parametrů - nesmysl. Jenom se vymění kontejnery.

Není to jednoduché. Banky byly tlačeny ,aby měly v bilancích státní dluhopisy, jako zajištění likvidity...teď jdou bondy dolů...
Jenže jak se má jinak zregulovat rizikové chování bank ? Fanatici by neregulovali vůbec...jedééém - ať to páka tlačí !!

Českým problémem je fiskál vykradený korupcí a špatnou správou země.
Já být premiérem, tak požádám evropské struktury /policejní a justiční/, ať nám v tomto pomohou udělat pořádek - a tím bych podmínil náš finanční příspěvek.
Jenže to by zase zdejší nicnežmarodovci řvali, jakže je oslabována naše samostatnost.
Oni ji totiž chtějí rozložit sami.

Dva odkazy /se vzájemnou závislostí/:

http://graphics.thomsonreuters.com/11/07/BV_STRSTST0711_VF.html
(1. záložka vlevo nahoře)

http://zpravy.kurzy.cz/297460-evropske-banky-na-vetsi-spekulanty-narazite-jen-tezko/
(graf)
09. 12. 2011 | 11:04

friedrich engels napsal(a):

Taoiseach
Neoliberální ideologie je jen nástroj v rukou plutokratů sloužící k zatemňování souvislostí.
Na jejím vyznávání krystalizují vrstvy ideologických a ekonomických drábů, kteří udržují systém přerozdělování nasměrovaný do war chests plutokratů společensky viabilní. Z přerozdělených prostředků obratem drábové dostávají svůj komisárek. Celé je to kryto kamufláží korporátních vztahů, všelijakých reklamních agentur, grantů vysokým školám atd. atd.
Za bolševizmu tomu bylo obdobně, s jinými názvy a schématy.
Podstatná je morální překonanost jak ideové náplně, tak systému.
09. 12. 2011 | 11:11

sweetreport napsal(a):

Žiadne z týchto opatrení nie je riešením pre aktuálnu krízu. Všetky tieto opatrenia budú len znamenať, že sa budú liať peniaze do krajín, ktoré sú neefektívne.
Podpora neefektívnych vecí v ekonomike je vôbec tým najhorším, čo politici môžu urobiť.
Tým sa ďalší vývoj ekonomiky zastaví, a krajiny eurozóny sa budú topiť v blate po x ďalších rokov.
Nemôže to skončiť inak, než že sa eurozóna rozpadne.
Čím neskôr sa však tak stane, tým väčšie straty to bude pre všetkých znamenať.
09. 12. 2011 | 11:11

Carlos V. napsal(a):

Fascinující blog.

Nikdo neví, co se vlastně přesně dohodlo. Nikdo nezná klíčové detaily.

Ale jedni bezvýhradně souhlasí a druzí plamenně odsuzují.

;-)
09. 12. 2011 | 11:13

schlimbach napsal(a):

Český maloměšťák

pokud bude ECB emitovat eura do výše dluhů a budou do systému vloženy prostřednictvím dlužníků, kteří jimi splatí dluhy, automaticky tyto eura budou staženy z oběhu splacením půjček v systému ...

jaký smysl má lít peníze do bank a dlužníky nechat "chcípat" dál a umožnit bankám, aby "darované" peníze dále multiplikovaly směrem k těm, kteří ještě v dluhovém chomoutu nejsou a aby systém zase skončil jako nyní?

První řešení se mi zdá jednoduché, ihned realizovatelné, bohužel, fakt je, že jen restartuje systém, nemění jej a mohlo by se stát, že by se "nalezený" čas nevyužil na efektivní změnu. Ten čas by mohl být cca 15 - 20 let - je to jistě lepší než řádově několik týdnů :)
09. 12. 2011 | 11:19

Honza II napsal(a):

První odstavec je typickou ukázkou zcela stereotypního myšlení našich novinářů. Ani ve snu je v souvislosti s počítači nenapadne, že by stačilo si pořídit jiný software. (Pro ně asi nic jiného než kostrbaté Windows neexistuje.) No když už se jako netechničtí intelektuálové jednou nějaký software naučili používat, tak se přece pro zbytek života nebudou učit něco jiného.
A stejně je to s jejich pohledem na svět. Když už se nějakou ideologii naučili dobře interpretovat, tak přece na zbytek života už nebudou pronikat do něčeho jiného. A to je ta nejzásadnější podstata současné evropské krize. Jednou jsme se naučili všechno podřídit ekonomickým pravidlům ze začátku 90.let, tak přece nebudeme uvažovat, že by se nějaké doktríny mohly měnit. Konec konců jsme jimi dvacet let gumovaly mozky všem lidem (i kterým se třeba nezdály všechn zásady privatizace, hlavně bank), tak teď bychom přece vypadali komunisti, kteří vždy po čase odhalovali své přehmaty a omyly. Proto jsem přesvědčen, že současná krize je především krizí nekonstruktivního myšlení, reprezentované v Evropě zvláště jejími vedoucími představiteli. Přece podle socialistického pravidla, nejsnazší je zbavit se blbce jeho vykopnutím výše.
09. 12. 2011 | 11:20

český maloměšťák napsal(a):

Carlos V.
:))
/ale zčásti to zavinili novináři - viz např. půjčka ECB - MMF a zpětný transfer těchto financí....nebo analytici ??(trhy se hýbou - peníze též)/

Já - když mám pochyby, zeptám se Silvie. Ona ví všecko. Nejen co se stalo, co se děje - ale i to, co se stane.
:))))))
09. 12. 2011 | 11:20

ahoj napsal(a):

český maloměšťák
eu banky...mňam,dalsi hezká cast mozaiky :-))

prosím,hlavo ze zdejsich nejmoudrejsich,
jeste jste pro zachranovani vseho vsemi vsude za vsechno?
09. 12. 2011 | 11:26

Taoiseach napsal(a):

friedrich engels

Na těch popisovaných mechanismech se víceméně shodneme - jak to celé nazveme, je asi nakonec jedno.
09. 12. 2011 | 11:31

český maloměšťák napsal(a):

schlimbach
Do výše dluhů koho ? I bank ?
ECB podle mě vyčkává /hlavní riziko je roziko morální - pokud by i po masivním zásahu ECB došlo ke kolapsu finančního systému - byl by to zcela jasný ortel nad evropskou integrací možná na celé dekády/. Až hrozící náklady její pasivity ve směru nárůstu bankovní krize, ne krize vládních dluhopisů - budou naprosto zřetelné. Ale zatím některé banky prohlásily, že budou svou kapitálovou přiměřenost řešit samy (nerozdělený zisk, prodej aktiv...a čeká je údajně dost ostrý dohled - žádné vyvádění toxických dluhů na spřízněné subjekty - aspoň co mám z Reuters....)

Uvidíme. Snad se dožijete toho, že jednou šáhnou po vaší alternativě./mimochodem - nebojíte se, že pokud byste měl vlastní měnu...nebojíte se hyperinflace či značných cenových výkyvů (nejistota)- třeba i jen v důsledku provázanosti cen ropy s USD ???/
:))
09. 12. 2011 | 11:32

expert napsal(a):

yosif K
Omlouvám se za pravopisné nedostatky. Mylně jsem se domníval, že pokud nejsem kamarádem a skamarádím se, je to změna stavu. Ten češtin je fakt oříšek.

Zaujal mě Váš postřeh, že Číňani mají doma starosti s nadvýrobou. To jsou na tom ale podstatně hůř než my, kteří proděláváme obyč. dluhovou krizi. Sice mi vrtá hlavou jak to, že jejich ekonomika stále roste slušným tempem a celá řada kolegů expertů pasuje Čínu do role budoucího hegemona. Na to nemusíte být ani mimořádný expert, stačí znát základní ekonom. pravidlo, že ekonomika země má celkem slušnou setrvačnost.
A proč bychom byli z pohledu Číny zajímavějším partnerem, než jiné evropské země, jsem snad dostatečné vysvětlil výše. Chcete-li to slyšet ještě jednou, je to z důvodu propagace značky KSČ.
K uskutečnění mého smělého plánu byste ale musel přehodnotit své voličské preference a to nepředpokládám. Žádným protekčním děckem se tedy nestaneme, čímž zároveň zpochybňuju nedávno zveřejněnou Vicovu teorii o vyčůranosti Čechů.
09. 12. 2011 | 11:34

český maloměšťák napsal(a):

ahoj
Kdy jsem něco takového tvrdil ?
Nejste náhodou příbuzný - pravdomluvné Silvie ?

"Hlava z nejmoudřejších" - asi oidipovský komplex.
Zkuste Honzáka.
/nikdy jsem nic takového netvrdil a ke každé projekci budoucnosti - pokud se neopírá o dynamiku fundamentů (a těmi nejsou fiskální dluhy - ty jsou v kauzalitě vývoje investičních kvot, přeshraničních toků pracovních míst...ty jsou někde za polovinou hlavní váhy...) - ke každé prognoze budoucího vývoje se stavím skepticky (mj. je to dáno tím, že se stejně jako vy či Silvie relevantní diskuze neúčastním a těmi, kteří mě v takové diskuzi(v aktuální podobě na summitu EU) zastupují - těmi pohrdám /až na výjimky/)
09. 12. 2011 | 11:39

Standa z Loun napsal(a):

schlimbach : Jistě, ECB by měla vytisknout tolik EUR, aby bylo možné poplatit všechny dluhy.

Chci ale podotknout, že spousta lidí žije na či pod hranicí chudoby. ECB by měla zafinancovat i jejich podporu tak, aby v dnešní moderní době nemusel nikdo strádat bez možnosti naplnění základních lidských práv, zejména práva na důstojný život, práva na bezplatné zdravotnictví a školství, práva na práci i dostatečný odpočinek.
09. 12. 2011 | 11:41

expert napsal(a):

A Moravanů.
09. 12. 2011 | 11:42

schlimbach napsal(a):

Český maloměšťák

hyperinflace i cenových výkyvů se nebojím, protože ten můj systém pracuje v reálném čase, ale co je nejpodstatnější, jde o reálnou ekonomiku a výstupem do mezinárodních trasakcí je vždy konkrétní reálný statek ... dále je ten systém postaven na několika zpětných vazbách ...

Myslím, že je vám znám multiplikační efekt, který vzniká v bankovním sektoru na základě výše vkladů a frakční rezervy, při splácení půjček dochází k opačnému efektu. Pokud vložíte do systému peníze skrze dlužníky, které zavážete splatit jejich závazky vůči bankám, dosáhnete opačného multiplikačního efektu a banky by měly zůstat "čisté" - samozřejmě ne všechny, ty, které "jely nad rámec možností" bude třeba znárodnit a jejich vedoucí představitele eliminovat z bankovního systému ...

Pokud nebudeme hloupí, přestaneme se dívat na finanční systém jako na samostatný business a spojíme jej se společností, kdy finannčí systém v novém "kabátě" bude skrze společnost poskytovat občanům služby, kterých budou využívat, pokud budou chtít ...

Znovu se vracím k ekonomice společnosti jako ke krevnímu oběhu (finanční systém) a krvi (peníze) - jen mimoň dovolí, aby mu krevní oběh reguloval někdo cizí ay jen mimoň dovolí, aby někdo cizí emitoval do systému stále nové peníze, místo toho, aby zajistil jejich volnou cirkulaci v systému v omezeném množství ...
09. 12. 2011 | 11:44

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Milá Silvie, rozumný návrh s ukončením této neplodné diskuse beru. Ale vyprošuji si oslovení eurosvazáka. Představte si, že mě za bolševika nikdy do ČSM ani SSM nedostali, i když jsem si leccos vytrpěl. Byl to ten vysmívaný morální postoj. Když už, tak evropan a ještě k tomu vlastní zkušeností poučený senior. Jak už jsem jednou psal, cítím se mladý duchem, ale bohužel už hodně pamatuji.
09. 12. 2011 | 11:54

Silvie napsal(a):

Šlapka,

teď se tváříte, že jste s takovým vývojem počítal a přitom jste ještě v září tvrdil, že euro vydrží všechno a eurozona se nikdy nerozpadne. Můj odhad byl docela přesný na to, že nemám ekonomické vzdělání, jako Sedláček, a jdu na to pouhým selským rozumem.
Ale vy prý znáte finanční trhy...

Napište zase něco moudrého o Číně nebo Kozloistánu zeleném. Už mi to začíná chybět.
09. 12. 2011 | 11:57

Tupelo napsal(a):

S VB by mohla mit EU standardni vztahy, neni proc se na ni zlobit pokud by se tato zeme rozhodla dal spolehat na sve financni centrum v Londyne a neucastnila se vetsi integrace - naopak pro dalsi integracni snahy by neucast teto zeme byla prinosem.
Dalsi krok by mohlo byt oslabeni roli ratingovych agentur - vsechny vyznamnejsi pochazeji z anglosaskeho sveta, hlavne USA. Pro cely svet (tedy s vyjimkou USA a VB) by mohlo byt oslabeni techo agentur prinosem, at ekonomicky (Cina, ktera potrebuje ekonomickou stabilitu ve svete pro svuj odbyt) tak politicky (Cina, Rusko, Jizni Amerika). Myslim ze by se Evropa mela snazit se s temito dalsimi celky na tomto postupu dohodnout.
09. 12. 2011 | 11:59

český maloměšťák napsal(a):

schlimbach
Myslím si, že jsme již dlouho oba ve shodě, že zadlužování společností soukromým subjektům je hlavním antagonismem moderní doby./možná i jedním z hlavních hlavním determinantů - ale to máme málo informací...např. o tom, kdo všechno Hitlerovi půjčoval a proč)/.
Ale to zde, pane schlimbach, nevyřešíme /nu - my ZDE nevyřešíme ani ostatní témata...ale aspoň , tedy vy, máte svůj názor - který není jen pouhou negací a výtryskem nenávisti,,,,(zdravím Silvii)/.

Mějte se. (něco teď mám)
09. 12. 2011 | 12:00

Silvie napsal(a):

Šašek,

tak ne eurosvazák, anóbrž eurooptimista. To vás neuráží? Nic ve zlém.

Já mínila, že diskuse o EU je zbytečná, páč už to má v podstatě za pár.
Pánbůh s námi a zlé pryč!
09. 12. 2011 | 12:00

Silvie napsal(a):

Šlapko,

ale já, coby křesťanka, necítím k vaší osobě nenávist - to byste musel být jiný kanón.

Jen bych chtěla slyšet, aspoň jednou za ty čtyři roky, že dokážete přiznat svou vlastní chybu.
Já to umím a občas se druhým i omluvím. Je to známka osobní zralosti.
09. 12. 2011 | 12:02

český maloměšťák napsal(a):

Šlapka /zatím se neozvala - asi ji Silvie drží v izolaci/
Upřímnou soustrast.
Musíte to mít fakt velmi těžké - s takovou dcerunkou. /asi je pro vás pobyt na ulici mentálním vysvobozením/
Vyřiďte dcerunce - že pokud někomu/takto vlastní matičce - šlapce/ něco vkládá do klávesnice či úst a není schopna to doložit - že asi trpí stihomamem. /nebo obsesí nějakého jiného typu/.
A že zatím nejsou nadstandardy zavedeny - tak ať si pospíší. /jinak se po novém roce sedřete, vážená paní/

ještě jedno doporučení - pokud by Vám Silvie učinila nabídku, že výhodně invstuje Vaše těžce vydělané peníze - snažně Vás prosím - radši ty peníze prochlastejte a prohýřte !!!
:))
09. 12. 2011 | 12:05

český maloměšťák napsal(a):

šlapka /pokud fyzicky existuje - pokud to skutečně není jen imaginace nešťastnice Silvie....prý velmi pracovité osoby - zejména zde :))))/

Nu - jak vidím, tak nezbývá než Vám vyjádřit upřímnou soustrast, paní šlapko.
Ta duševní porucha eskaluje.
/zajímavé, chce po Vás abyste znovu VY doložila, že ona Vám vkládá do úst něco, co jste nětvrdila....být Vámi, madam, tak se odstěhuji - nebo se alespoň na noc zamknu/
:)
09. 12. 2011 | 12:08

český maloměšťák napsal(a):

Silvie
Konec terapie. Teď nemám čas. A už mě to ani zadarmo nebaví.
09. 12. 2011 | 12:09

scallop napsal(a):

Stejskal

Repa na Hrad !
09. 12. 2011 | 12:15

dl napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale ! No konečně jste zde také napsal co má vážnost a ne jen mazat a mazat furt dokola ! Tak se mi to od Vás líbí ! Ale jak vidíte sám Pepík Řepa na nás kašle ! No škoda ho chlapce ! Má fakt něco dosebe! Dal. mil.mír
09. 12. 2011 | 12:38

Tom napsal(a):

Lepší hrozný konec eurozóny,
nebo nekonečné hrůzy EUz ? :-))
09. 12. 2011 | 12:42

Divobyj napsal(a):

Sedláčku,
Hanlivých slov je pro vás škoda.Ani za ně nestojíte.Místo tohoto blouznění bych od vás raději viděl analýzu toho,jak svým unáhleným jednáním a hloupou koncepcí poslal MERKOZY Evropskou unii definitivně ke dnu.
Člověče,vy,jako jejich lokaj vůbec necítíte stud,když zde blábolíte o tom,co by dnes Česko mělo,když už ten váš Merkozy všechno spackal?
09. 12. 2011 | 12:47

JF napsal(a):

Evropa je malý dvorek s mnoha kohouty a některými kteří z nich ještě nedocenily význam právě toho svého uprděného dvorku. Je to také střet mezi francouzkým a německým chápáním vlivu svého domácího hnoje pro světové blaho.
09. 12. 2011 | 12:47

stejskal napsal(a):

Začínám jít do sebe, pane dl Dal. mil.míre.

Podívejte, už se přidal i pan scallop (hezký den i jemu). Třeba se to ujme.

Libor Stejskal
09. 12. 2011 | 13:11

avak napsal(a):

Z jistého pohledu je Česko sedmnáctou spolkovou zemí Německa. Obchodní výměna mezi ČR a eurozónou je obrovská.

Krátké výkyvy koruny při zvýšení nejistoty (index VIX) je spíše dán odchodem řady portfoliových investorů, než nějakou nedůvěrou v korunu.
Po odeznění nejistoty se koruna vrací zpět někammezi 24až25Kč/E. Koruna je měna podložená tokem zboží a prací,
nikoliv zlatem a kvalitou bank, jak je to u CHF.
Ale i Švýcarsko má nyní problémy s kurzem.
09. 12. 2011 | 13:16

JJIK napsal(a):

Sedláček proč nedoporučíte zrušení národního státu Izrael? A viděl jste nekd jejich ekonomický růst, vy omezenče?
09. 12. 2011 | 13:21

Pepa Řepa napsal(a):

Stejskal
lepšíte se, urazil jsem Vám parťáka v akčních interpelacích chrčení vodovodních trubek, plných napětí: Blablabla?
Pozoruhodné je, že Vaše strukturovaná, vyargumentovaná glosa-jak říká pan Pehe- je jakoby vypadla z pera šlápoty, rekvalifikované na burzovního makléře.
Inu přibližujete se, abych si Vás nepopletl.
:-))))

Když to čtu, tak je to zoufalství tonoucích hujerů, kteří se nedokáží oprostit od fenomenu KLAUS. Klaus, Klaus, Klaus.
Vůbec není podstatné, že to říká on, ten se toho jen populisticky chytil, kdyby hujeři Klause neměli, museli by si ho vymyslet.Každá druhá glosa je o něm. On vymyslel eurozonu? On způsobil to, že je EU tam, kde je?
Pehe Vás nakazil klausohryzectvím? Skončíte jako on. Mně je Klaus ukradenej.
Dokonce tady skalní hujeři citují Robejška. Nic nepochopili.

Nic proti solidaritě.
Ale když řeknete A, musíte počítat s B. Když hodíte desetinu rezerv do černé díry, které eufemisticky říkáte "půjčka" nemůžete za rok kvičet jako podsvinčata, když Vás o stejnou částku odrbe místní účetní.Žádné splátky, žádné vracení nebude, všichni to ví, na rok na dva si oddychnete, než proběhnou v Německu a Francii volby. Pak to přijde znova. Nemluví náhodou i o tom Robejšek?
A je jedno, jestli se bude účetní jmenovat Kalousek nebo Sobotka. Bude vázán limitem, moc prostoru mít nebude.

Sedláček jen přehodil výhybku. Bližší košile než kabát.Stejně jako Dlouhý. Z jejich pohledu zaměstnanců bank je to nakonec pochopitelné.
09. 12. 2011 | 14:37

stejskal napsal(a):

Slušný levý hák s následným zdvihákem, pane Pepo Řepo. Myslím, že nezanedbatelná část spoludebatujících to ocení ;-) l.s.
09. 12. 2011 | 14:43

Pepa Řepa napsal(a):

franky
009. 12. 2011 | 10:49
no vidíte, tak to má být. Zkuste příště ještě autora podrbat za uchem, velebit jeho moudrost a Libor Ámos Stejskal Vás vyfotografuje před rozvinutou zástavou EU.

Opitz
Anebo je to skutečně tak, že zájmy Francie a Německa jsou totožné se zájmy Evropy?
----------
Nechte si ty blbé otázky, kolego, ty na Český eurohujerský slet nepatří.
Když žabožrout řekne, že je ve Vašem zájmu Středomořská unie, za kterou vykročil v Libyi, tak sklapněte a vytáhněte šrajtofli.
Jestli máte doma dva zlaté zuby po babičce, dejte je do kádě.
09. 12. 2011 | 14:53

Pepa Řepa napsal(a):

Stejskal
Copak? Já si nezačal.
09. 12. 2011 | 14:54

stejskal napsal(a):

A já snad ano, pane Pepo Řepo?

Vás první vstup jsem ani nečetl. A jen jsem podpořil pana Dalimíra, který Vaše texty pochválil a vyjádřil cosi jako přání. Přišlo mi to smysluplné.

Nemáte mne rád a tak jdu pryč ;-)

Libor Stejskal

P.S. Mimochodem už jsem Vám říkal, že většinu blogů už ani nečtu? Tenhle byl jeden z nich. Ani nevím, jak a proč jste autora - jak píšete - urazil.
09. 12. 2011 | 15:06

Pepa Řepa napsal(a):

franky
nepodceňujte faráře, jdou s dobou. V neděli jeden místní zařadil mezi prosby, prosbu o ochránění země proti korupci.
Z toho slova se pomalu vytrácí konkrétní úplatkářství, neslučitelné se svědomím a stává se z něj pomalu floskule, jakýsi beztvarý, neuchopitelný fenomen, to co dřív byl ďábel, ztělesnění zla.
Všichni o tom melou, ale nikdo neví jak na to.
Tak se chytil i pan farář. Pochybuju, že zrovna on má osobní zkušenost, že byl před mší za ním Pitr a šoupnul mu mega za přímluvu u sv.Petra.
09. 12. 2011 | 15:08

Pepa Řepa napsal(a):

Stejskal
http://www.youtube.com/watch?v=JOVQ4vAmM7Y

If you wanted the sky
I would write across the sky in letters,
That would soar a thousand feet high,
To Sir, with Love

Miluju Vás, učiteli diskurzu.
Bezpohlavně, jako motýlek. Jak jinak?
:-)))
09. 12. 2011 | 15:13

český maloměšťák napsal(a):

Jen taková maličkost via česká koruna vs euro. Podružnost.
Kde všude platí Kč ? V které zemí můžete kačkama platit v hotelu, v restauraci, parkovné, benzín....
Vyjmenujte je - není jich zase tolik.
Není to moc těžký úkol.

A apendix : Zjímalo by mě, kolik lidí, zde opěvujících CZK by po avizovaném rozpadu eurozóny běželo do banky měnit své vklady v CZK na jinou měnu.
Kolik by to bylo - těch "nicnežnárovců".....

Vygrcat se na blogu je totiž jiná věc než realný život - jeho ekonomický rámec.
O tom ví své především dekadentní elity, zaháčkované v profitu z investic do exportů pracovních míst z vlastní země.....
09. 12. 2011 | 15:26

český maloměšťák napsal(a):

re : " nicnežnárodovců" /zdravím i všechny ROmo- a muslimobijce.../
09. 12. 2011 | 15:27

stejskal napsal(a):

Nejsem bezpohlavní, pane Pepo Řepo.

Jsem hermafroditní. Samci a samičky mají proti mně výhodu, já se musím neustále nějak vyrovnat s oběma pohlavími v sobě (abych sám sebe proti sobě nepoštval).

Proto vedle Vašich pohlavně vyhraněných replik nutně ty mé působí stejně sexy jako třeba bagelitová lampička z NDR.

:-))))) I já Vás mám rád.

Libor Stejskal
09. 12. 2011 | 15:29

Pepa Řepa napsal(a):

Ale už toho nechám.
Vsadím zmijovku, že teď přijde strhující smršť článků jako přes kopírák.
Pehe, Hvížďalka, Liška ryška etc. ve smyslu, co jsme za pakáž, že do společné ojrokádě nenaházíme s optimismem na rtech desetinu rezerv ČNB.
Blbost a servilita chodí vždy v průvodu, s neoflagelantskými důtkami.

Poslední přijde pan Žák.
Vždycky chodí s pytlem do mlýna, když je namleto a na dveřích nápis. CLOSED.
09. 12. 2011 | 15:30

stejskal napsal(a):

A jen na okraj. Pan Žák leží ve špitále. Po mrtvici. Ale to jste samozřejmě nemohl vědět.

Libor Stejskal
09. 12. 2011 | 15:35

Pepa Řepa napsal(a):

Ajaj, to mně mrzí. Ať je brzy zpátky.
09. 12. 2011 | 15:39

Jana Pechová napsal(a):

Šašek z Jihlavy
Jsem ráda za to, co jste řekl v 9:52.
A stačila i polovina, bez dovětku, že se to vyplatí.
Píšu vám to kvůli reakci Silvie, z níž mám ještě teď husí kůži.
09. 12. 2011 | 15:49

Divobyj napsal(a):

Pepa Řepa

Již delší dobu si pohrávám s myšlenkou,že šlapka je takové Stejskalovo druhé já.Prostě zde může zcela jiným způsobem reagovat na diskutující.Je jakoby mazán,několikrát vyhozen,napomínán atd.Dosud jsem se touto na první pohled bláznivou myšlenkou neodvažoval přijít,ale když jsem dnes četl Vás...(14.37).
Dobře vím,že tato spekulace má minimální pravděpodobnost,ale to mi nezabrání,abych všem extrémně utlačovaným menšinám a skupinám(roz.utlačovanými námi,většinovými občany této země),tedy všem Cikánům,homosexuálům,hermafroditům a cenzorům provolal 3xsláva,sláva,sláva!
09. 12. 2011 | 16:13

vasja napsal(a):

Mám nějakou radosta a nemůžu si pomoct.
09. 12. 2011 | 16:24

Pepa Řepa napsal(a):

Divobyj
i postižený je naším bližním.Když máme inkluzivní školství, proč ne inkluzivní internet?
Oceňte snahu, s jakou se vypracoval.
Od kydání hnoje, přes šlapání chodníku až k hlubokým znalostem burzovního analytika, kterého respektují všechny ratingové agentury. Všichni konkurenti non stop sledují server aktuálně.cz a hltají, jak vývoj krize eura český maloměšťák vyhodnotí. Jaromíru Jágrovi i Petru Čechovi spravuje portfolio.

Jestli bude jeho vývoj pokračovat stejným tempem, viděl bych to -do pěti let- na generálního tajemníka OSN.
Pak se nedivte, že si to s tak vlivným člověkem pan Stejskal nechce rozházet.
Co s Vámi? Nic ve zlým, ale jste jak ze slovenské hymny.
09. 12. 2011 | 16:37

Pepa Řepa napsal(a):

Jo a řekl bych, že v autobiografické větě:
-----------
Vygrcat se na blogu je totiž jiná věc než realný život - jeho ekonomický rámec.
-----------
....má v prvním slově překlep.
:-))
09. 12. 2011 | 16:41

Mate napsal(a):

http://www.euroskop.cz/46/20012/clanek/co-vznikne-na-troskach-eura/
Není na čase o tom přemýšlet?
09. 12. 2011 | 18:39

ahoj napsal(a):

Ku..a, Klaus měl zase pravdu, :-)))
když řekl,
že se stejně na tomto summitu nic nezmění,
protože toto uskupení není schopno vymyslet něco rozumného. Navíc, dneska už ani není možné bordel v EU řešit jinak než radikálně!
A do toho se nikomu nechce.

jináč, trestejte se hned sborem makovci....:-)))
máte stanovená pravidla které nedodržujete a hledáte nové.... to už není o zdravém rozumu ale čiré zoufalství

Mně se na tom líbí ten konzistentní přístup EU:
Zvětšete svůj dluh o 90 milliard tím,
že je dáte tomu, kdo dluží bilion,
a my vám za to dáme příkaz, že musíte mít malé dluhy!
Tohle nevymyslíš.... :-)))

a kvalifikovaná většina?
Francie a Německo. Euro dostalo EU do tak silné patové situace, že ten pat může vyřešit buď jen krach Německa a nebo válka. Nebo vy snad vidíte jiné možné řešení?
K pádu eura se eurokrati neodhodlají a udržet ho funkční nejde. Tento stav povede k nárůstu animozit v EU,
které nakonec mohou vyústit ve válku.
Je to jako by se narkoman snažil odučit návyku tak,
že by si postupně snižoval dávky heroinu :-)
To nikam nevede.
Jen dosáhneme jojo efektu, dluhy se na chvíli sníží, a pak násobně narostou.
09. 12. 2011 | 18:52

Pepa Řepa napsal(a):

Mate
dobrý odkaz.
Neuro a Soráč. Možná to tak dopadne. V každém případě strašení typu: Co s námi bude? ...je u země zakousnuté do Německa a na německý průmysl napojené, úsměvné.
Propojení je v zájmu obou. Co z toho vyleze, zda nebude nová snaha o dominanci je druhá věc.
09. 12. 2011 | 18:52

Ahoj napsal(a):

a co ostatní???
Nešlo ke smlouvě přistoupit, protože nikdo nezná její přesný obsah. Není z toho v tuto chvíli jasné, kdy a za jakých okolností dojde k přenesení národních kompetencí. Není jasný vliv na fungování vnitřního trhu. Není jasné, zda se tam nevrátí posuzování rozpočtů ex ante – tedy předem, které vypadlo i pod naším tlakem, prohlásil Petr Nečas

a....... hlavne strasit koncem sveta.
Zaplatte dluhy jinych, jinak....Jinak co?
Jinak se ostatni zeme vrati ke svym menam.Fr. a nem.banky prodelaji na rec.dluhopisech,konec skveleho byznysu:-)))

Hlavne zadna referenda.Musite podepsat.Rychle,rychle.Ani to nectete,ty detaily jsou nepodstatne.Zadne zdlouhave projednanavani.Neni cas.Jak nechcete podepsat?
Cil je jeste zotrocit zeme,kt.nechteji euro, a nahnat volne se pasouci zviratka za ostnaty drat.Prece Merkelova se Sarkozym nemuzou na plnou pusu rict:
Na zaplaceni zbankrotovaneho Recka,Irska,Spanelska,Portugalska a dalsich v rade to nestaci.Potrebujeme udelat malinkaty krok a precedent k tomu,aby jsme mohli alespon prstickem pritahnout male % z rozpoctu zemi mimo euro pro nase franc. a nem.banky,jez
"slepe,naivne a skolacky" zainvestovaly do Recka a dalsich.
Tak si vytvorime precedent.
Pak dostaneme kontrolu nad CNB,
nakonec i celym rozpoctem CR.
Primy,neomezeny pristup do kapes obcanu."

Londýn: Nejsme v izolaci, ....jen jsme odmítli nastoupit na Titanic před vyplutím
09. 12. 2011 | 18:56

Divobyj napsal(a):

Pepa Řepa

No,mám asi smůlu,že nebudu svědkem jeho karierního růstu.(Brzy bude jistě radit i samotnému Obamovi).Odmítl jsem s ním totiž diskutovat a jeho příspěvky již nečtu.
Pokud jde o mne-nic ve zlém,ale pokuste znovu zamyslet nad významem mého nicku,zvláště pak nad dost důležitým tvrdým "y".Jestliže Vám lingvistika nic neříká,pak rád vysvětlím.
Netuším,zda se opravdu jmenujete Josef Řepa,ale s vesnickým traktoristou Pepou v gumákách a se zmijovkou na hlavě,usilovně okrucujícím chrást z krmné řepy bych si Vás asi nepletl.
Jako domnělý odborník na slovenštinu bych ve slově "vygrcat" viděl snad jen absenci háčku u písmene "t".
09. 12. 2011 | 19:04

Stan napsal(a):

trapny pseudoekonom a eurohujer z povolani uz zase slinta. Mel by se poohlednout po nejakem novem oltari, ten jeho bruselsky pujde brzo do kopru, ruku v ruce s usraelskymi tajtrliky, to obreci pro zmenu zase Vondra. A aby bylo te legrace vice, budou nasledovani japonskymi a cinskymi soukmenovci. Vitejte v post-NWO svete.
09. 12. 2011 | 19:10

český maloměšťák napsal(a):

pan Stejskal /podle synků šlapky - místních udavačů Pepky a Divobyje.... prý ochránce všech sprosťáků - zejména těch z Floridy a honolulu..../

Za chvíli bude ležet s mrtvicí i společná máti všech Divobyjů a Řep - šlapka. Z těch jejich kydů a pomluv tady. Nebo přestane šlapat a oni zajdou hladem.
----------------------------------------------------------------------------
Panu Žákovi /jsou zde ale dva toho jména :))/ přeji brzké uzdravení a dám mu jednu radu : Zde na blogy chodit co nejméně a hlavně .....v žádném případě se nezapojovat do diskuzí s Pepkou a jeho Divobyji. Dibře radím.
:))

Jestli je tašlapka ale už dávno po smrti - no asi proto, že ji otrávili právě takoví, jako Pepka a jeho Divobyjové...taky dobře. Než todle peklo na zemi...
09. 12. 2011 | 19:31

rrr napsal(a):

http://www.youtube.com/watch?v=i9SSOWORzw4

myslíte, že dialog mezi Francouzi a Angličany, vypadal takto?
09. 12. 2011 | 23:07

bylonebylo napsal(a):

http://byznys.lidovky.cz/eu-prekvapive-chysta-jadernou-renesanci-fdv-/firmy-trhy.asp?c=A111209_140311_firmy-trhy_nev
tak prej
až čtyřicet nových jaderných reaktorů by mělo vyrůst v Evropské unii do roku 2030, a to i za pomoci evropských a státních dotací. Takový scénář obsahuje mimo jiné návrh plánu energetické budoucnosti EU, jehož část včera zveřejnil deník Süddeutsche Zeitung.
Oficiálně by měla Evropská komise zveřejnit tento plán až příští týden. Podle deníku je už ale dnes jisté, že dokument může vyvolat ostrý střet mezi komisí a německou vládou, která schválila opuštění programu jaderné energetiky.

Na rozdíl od Německa Brusel v důležitém energetickém dokumentu jádro vůbec nezavrhuje, ale naopak ho považuje za zcela zásadní energetický zdroj, bez kterého se Evropský unie do budoucna neobejde. Návrh, jehož přijetí by zřejmě přispělo k nové jaderné renesanci v Evropě, paradoxně vypracoval německý komisař EU pro energetiku Günther Oeettinger.

Atomová energie dnes největším dílem přispívá k energetické výrobě bez vytváření emisí skleníkových plynů, píše se v návrhu, který mají údajně Süddeutsche Zeitung k dispozici. Návrh sice zmiňuje i obavy, které Evropané po jaderné katastrofě v japonské Fukušimě mají jak z provozu atomových elektráren, tak z uskladnění vyhořelého paliva, podle Oeettingera se ale jedná o problémy, které může vyřešit technologický vývoj a nová generace jaderné techniky.

Atomová energetika by nakonec mohla přispět k nižším systémovým nákladům a cenám energie, píše se v návrhu evropské energetické koncepce. Návrh přitom považuje nové jaderné elektrárny za důležitý a možná i nejdůležitější prostředek k tomu, aby EU naplnila svůj závazek, že do roku 2030 sníží množství vypouštěných emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 57 % a o dvacet let později dokonce o 96 % oproti současnému stavu.

Z těchto důvodů návrh připouští i možnost, že by členské státy mohly dotacemi podporovat atomový rozvoj podobně jako se to dnes děje u obnovitelných zdrojů energie.

Podle předsedy České nukleární společnosti Václava Hanuse je překvapivé, že s návrhem na renesanci jaderné energetiky v Evropě a veřejnou podporu jaderného technologického vývoje přichází právě německý komisař EU.

"Když ale budete dobře počítat, což asi Oeettinger udělal, stejně vám v otázce energetické budoucnosti unie v příštích čtyřiceti letech nevyjde," řekl LN Hanus. Návrh ale pochopitelně vzbudil velké pozdvižení jak v Německu, které ohlásilo výstup z jaderné energetiky, tak v antiatomovém Rakousku.

Rakouští aktivisté dokonce včera vyzvali vlastní vládu,
aby se konečně zasadila i o zákaz dovozu atomového proudu do země. To je ale opatření, které podle odborníků nelze zrealizovat v systému, v němž jsou evropské energetické sítě navzájem propojené.
Ty (mluvící)hlavy států eurozony a jejich ministři opravdu až včera v noci přišli na to, že je lepší mít přebytkový rozpočet než dělalt dluhy????
A jestli na to už přišli, tak to musí mít uzákoněné??
Ty přebytky příjmů.... to se bude týkat i Německa a Francie, nebo ti budou mít automatickou výjimku? A kdy pošle poprvé Německo svůj rozpočet k předschválení do Irska ??(pakliže teď irský minfin přednášel rozpočet dva dny, protože váznul překlad z němčiny :-) )

?Zkusil tam někdo spočítat, za kolik století třeba Německo při přebytku 2% dokáže splatit jistinu stávajícího dluhu?? :-)))
09. 12. 2011 | 23:22

antoninovy napsal(a):

Tomáši

všechno je v té první větě.

Jak se rozhodneš, pc vyhodíš, nebo opravíš, sám, nebo s pomocí druhého ?

Navrhuji versi, že si ho opravíš sám, jde to, funguje. Jak pracuješ na něm, pracuješ na sobě.

Všechno další, co bude, a bude - li to dobré, nebude o žádných bankách, ale na kooperativách společenství lidí regionálních, To bude záchrana, a další budoucnost, ostatní vše jsou jen akademické plky.

A jak fungují analogie, opravíš možná i sám sebe, neboť zvolíš přístup, jdeš na to, neodkládáš, jsi konstruktivní.

To samé, když čistíš comp, a opomineš to jiné, a pak děláš defrag, analog děláš na svých brains. Máš brilantní procesor, ale co je to platné, když periferie a pamětí jsou zahlcené, unavené a pomalé, zanesené smetím.

To jsem Ti vyčítal na těch předešlých Interpelacích, že jsi děsně rychlej a těkáš a pak jsi potkal takového starého procesora, Schwanzerberga a najednou v respektu před ním jsi zpomalil a to bylo výborné a tím pádem i Ty jsi byl dobrej.

Vše dobré a těším se na Tvoje příští Interpelace

antonin
10. 12. 2011 | 01:07

bella ciao napsal(a):

bylonebylo
Ono prostě víc alternativ není. A kecama si neposvítíme. Co se bezpečnosti týče, stačí dbát na to, aby se nám na projektu nesešel Westinghouse s jakuzou. V tom ještě máme co dohánět.
10. 12. 2011 | 01:29

bella ciao napsal(a):

bylonebylo
O splacení jistiny nikdo nikdy neuvažoval.
Když mě za bolševika učili, že podnik odvede 95% zisku po zdanění státu a na materiál a mzdy si každý měsíc musí půjčovat od banky, nejdřív mi to nešlo do hlavy.
Pak jsem ale pochopil, že je to jediný způsob, jak udržet MOC.
10. 12. 2011 | 01:37

antoninovy napsal(a):

bella ciao

myslíte, že se to všechno ještě nesetkalo ?

Žijete v krásném, jiném světě, vážený
10. 12. 2011 | 01:37

antoninovy napsal(a):

no až teď jsem četl tu příspěvky nahoře, no nazdar, není pěkné, pana Žáka, ano, tak, ahoj Libore...
10. 12. 2011 | 01:59

Petra napsal(a):

Evropě se podařilo vytvořit "Babylonskou věž", která se hroutí proto, že každý její členský stát jedná vlastním jazykem a pouze ve vlastním zájmu. Šance, že se podaří najít společnou řeč je dnes v té obrovské instituci velice mizivá. Východiskem se zdá pouze varianta, že by slabší ustoupil silnějšímu a bohužel to znamená jen bohatšímu. Kdo je ale v Evropě silnější? Ani to dnes vlastně pořádně nevíme, jen se navzájem "vyžíráme" ....a před branami Evropy spokojeně číhá její budoucí vládce.
10. 12. 2011 | 05:15

ben napsal(a):

To Libor Stejskal,editor blogů,považuji Vás za zaprodaného ubožáka a duševního chudáka!
10. 12. 2011 | 06:26

stejskal napsal(a):

To děláte myslím správně, pane bene.

Hezký den.

Libor Stejska
10. 12. 2011 | 13:12

ben napsal(a):

http://davidmichal.blog.idnes.cz/c/235312/Vyhlaseni-valky-ceskemu-statu.html
10. 12. 2011 | 18:10

CNB=SamiSobePouzeNaseDluhy napsal(a):

Pane Sedlacek, priznejte barvu.Za prachy bude i cerna barva bilou, ze ? :-)
Lepe vymyvat lidem mozky by zvladl malokdo. :-) Vasim cilem je konec ceske koruny, konec samostatnosti CNB, konec samostatnosti ceskeho parlamentu, primy a neomezeny pristup cizich vlad, cizich bank,evr.centr. banky do kapes obcanu.Euro-retezova koule u nohy pro obcany v CR.

Platit za dluhy hyricich statu a bank, ktere jim pujcuji jako na bezicim pasu. Zlatonosna zila a nekonecny byznys pro CSOB/KCB, neniliz pravda ? :-) Sky is the limit. :-)

Malujete euro a dohody kolem neho jako zlaty nahrdelnik s diamanty kolem krku. :-) Ano, kdyz ptacka lapaji, pekne mu zpivaji.

Jeste jste nam zapomnel zopakovat svoje dojmy ze Slovenska/Bratislavy.Jak jsou "pred nami",jaky to byl pro ne "stastny tah",jak jsou ti Slovaci stestim bez sebe, ze budou cely zivot platit dluhy a lux.zivot svym jihoevropskym bratrum. :-)
Bratislava je "...mnohem lepe opecovavana nez Praha". Asi ma vice turistu. :-) "...do posledního detailu dovedená pěší zóna, chodníky elegantně navazují a v každé malé uličce jsou "vymazlené" urbanistické prvky. U Prahy ten pocit nemám." :-) I tak se da manipulovat s lidmi.Kdo zna,:-).Kdo nezna, at si tam zajede.

Bohuzel, bankovni lobisti / akademici jako Vy, co nikdy nepracovali v nebankovnim soukr.sektoru, maji nekonecne elastickou krivku sve patere. O studentech z Yale ani nemluve. Sama "peer society" a "world ruling class". :-)
10. 12. 2011 | 20:34

Groovy napsal(a):

Pane Sedláčku,
DĚKUJI VÁM ZA VAŠI PRÁCI!

Big like:
"Naše ekonomika má na mnohem víc než naše politická elita."

hezký den
17. 12. 2011 | 15:24

Meewayday napsal(a):

xfdl converter adobe saving http://uasaeat.hostingsociety.com/acrobat-reader.html acrobat reader
20. 02. 2012 | 01:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy