Nehas, co tě pálí aneb Čechomýty

15. 12. 2011 | 16:38
Přečteno 13667 krát
MMF požádal Českou republiku o pomocnou půjčku a my opět máme historickou šanci, jak si nevidět za humna (doslova). Probublává na povrch naše hrdinné "nehas, co tě nepálí" a "bližší košile než kabát". Jenže pokud v okolí hoří, jen skutečný hrdina nepřijde na pomoc v bláhové naději, že jeho stavení, ze stejného dřeva, došek a slámy, nevzplane.


Sólista nic nezmůže

Nepomoci je jako oddělit se za prudké bouře od vysokohorské skupiny, protože pár členů kulhá a my si myslíme, že můžeme jít trochu rychleji. Takový sólový hrdina většinou daleko nedojde. Obzvláště ne, pokud ostatní členové nosí jeho výzbroj, jídlo a kyslík.

Jak může prezident tvrdit, že se nám zvedne dluh, když všichni vědí, že se to našeho dluhu ani nedotkne, že půjčka má jít z rezerv ČNB. A i to je vlastně špatné pochopení.
Všichni se tváří, jako bychom tuto sumu "darovali" Evropě, my ji přitom půjčujeme washingtonské mezinárodní instituci. Šance, že se nám peníze nevrátí? To by musel MMF zbankrotovat, aby nesplatil své závazky. A pokud zbankrotuje, můžeme celé naše milé rezervy pověsit na hřebíček.
Pro riskantní operace je dobré se pojistit. Vratným příspěvkem MMF si takové pojištění kupujeme. Bude-li problém, ostatní země se semknou, aby pomohly nám.

I kdyby euro, nebo dokonce EU neexistovaly, krize by přišla do Evropy stejně a byla by dost možná mnohem děsivější (obchodní války, bankroty zemí atd.).
Kdy už pochopíme, že naše ekonomika sama nestojí, že osmdesát procent HDP vyvážíme? A kdy si též uvědomíme, že se naší ekonomice vždy poblíž integračního jádra dařilo, a kdykoli jsme se oddálili, následoval úpadek?

Jsem-li "eurohujer", pak opakem toho jistě bude termín "korunohujer". Takový český korunohujer si myslí, že koruna je stabilnější přístav než euro, má pocit, že jen my víme, jak snížit zadlužení a udržet stabilní důvěru investorů, ač to kolem nás padá jak hrušky.

Korunomýtus

Korunohujer si myslí, že za krizi může euro (a co dolar?) a že nás koruna ochrání. Myslí si, že zvýšením úrokové sazby se země přestane zadlužovat, nebo naopak, že se země zadlužuje kvůli tomu, že dostává nízký úrok. Zní to sice pěkně a selsky intuitivně (kolega Mojmír Hampl to dokonce označuje za "kanonické ekonomické poznání"), ale výše úroků má vliv na zadlužování asi jako výška modelky na její krásu.

Ano, jistou roli to hraje, ale malou. To by pak museli být Finové šíleně zadlužení (mají přece nízkou sazbu) a taky Slováci, plno dalších, kteří měli sazby kdysi velice podobné řeckým, a vlastně i my.

Ještě před měsícem byla koruna "ostrůvkem stability" a také trhy nám půjčovaly velice levně. Jenže se měsíc s měsícem sešel a je po mýtu. Levně už nám nikdo nepůjčí a koruna si bude dělat, co chce, respektive, co trhy chtějí. A pozici na hrdinné periferii, mimo záchranný deštník, určitě trhy neocení tak, jako naši domácí "korunorealisté".

Do teď to byly jen takové bezpečné koruno-euro šarvátky, měli jsme luxus, že na nich zas tak moc nezáleželo, protože se nic důležitého nerozhodovalo. Teď je konec srandy a jde do tuhého. Kdo se trošičku rozhlédne po zahraničním tisku, pochopí, proč většina zemí tuto otázku vůbec neřeší a náš postoj nechápe. Ta pomoc nás nebude stát skoro nic, ale my prostě budeme žít s heslem "všichni za nás, my za nikoho".

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Mard napsal(a):

Ano, alkoholika (rozhazovačný stát) zachráníme tím, že mu dáme flašku vodky (daší peníze na rozhazování). To je dobrá medicína, horečku budeme léčit krematoriem!
15. 12. 2011 | 16:51

Matěj napsal(a):

Třeba to pochopí i posránek Nečas
15. 12. 2011 | 16:54

Skeptik napsal(a):

Jsem rád, že u nás stále existují rozumní lidé jako pan Sedláček, kteří chápou význam EU nejen v ekonomické rovině, ale především jako instituce, která nás chrání před nekonečnými konflikty, které Evropu provázely až do konce 2.světové války. Fungování EU lze lecos vytknout, ale jinou alternativu nemáme. Byl to konec konců pan Klaus, který podepsal vstup ČR do EU a který podepsal i Lisabonskou smlouvu, byť kolem toho sehrál komické divadlo.
15. 12. 2011 | 16:58

NevericiTomas napsal(a):

Jo mne zase maminka rikala: Kdyz vsichni skoci z okna, skocis taky...?
Vy jako ekonom byste mel prosazovat jedine reseni: ocekavana naklady x ocekavane vynosy, zhodnoceni, rozhodnuti.
15. 12. 2011 | 17:09

mb napsal(a):

je zajímavé že daniel kaiser také používá vysokohorský příměr ... ten zas popisuje euro jako lano, na kterém jsou uvázání všichni horolezci při výstupu ... a utrhne li se jeden ... pak strhne prý i ostatní ...

a tak tedy: "všichni za nás, my za nikoho".
15. 12. 2011 | 17:10

Maximus napsal(a):

Souboj Pírko versus Sedláček = jasně 5 : 0 !

V článku Pírka předcházejícím tento článek se ukázalo, kdo je tady skutečný makroekonom.

Poznámka pro pana Stejskala.
Pane Libore, vsadil jste asi na špatného koně, měl byste obměnit stáj u Vašich seancí, tenhle Pírko je ač mladý, mimořádně erudovaný odborník v ekonomii. Jen má jednu vadu, asi nejezdí po Praze na kole.
15. 12. 2011 | 17:12

RA napsal(a):

bohužel Evropská socialistická unie se svým centrálně hloupým řízením lidmi typu Cohn-Bendit,Špidla a jemu podobným autistům přivedla evropské státy na buben. Jestliže chcete, socánci něco zachraňovat, udělejte mezi sebou sbírku, jsem zvědav, kolik vyberete. Když to budete tahat z kapsy, uvidíte to určitě ve zcela nových souvislostech. Tahle nenávratná "půjčka" je jako půjčit stovku narkomanovi , je to hrozně výhodné. Asi se vám,socánci, stýská po RVHP a pevném vedení.
15. 12. 2011 | 17:13

vasja napsal(a):

Sobotkův brouk Pytlik.
http://www.youtube.com/watch?v=boNZbQPlcYM
15. 12. 2011 | 17:13

Drzá zrzka napsal(a):

Všichni za jednoho (zaplatíme dluhy), jeden na všechny (kašle, a vesele dělá dluhy další)
15. 12. 2011 | 17:16

Pavel napsal(a):

Mard
Ano, alkoholika (člověka posedlého svojí neomylností, který je okruhem svých věrných vrtichvostů o své neomylnosti neustále ujišťován) zachráníme tím, že mu dáme flašku vodky (budem mu opět a opět potvrzovat, že měl zase pravdu ...). To je dobrá medicína, jednoho rána se probudíme v ruské gubernii!
15. 12. 2011 | 17:19

kasparek napsal(a):

hmm jsem přiznám se teď mírně v šoku. Nicméně si nemyslím, že v této otázce jde o rozlišení druhu dluhu nebo jestli je EUR ci CZK. Alespon pro me otazka zni, mame ve svatem nadseni pro EU (resp ty lumpy, kteri vymysleji tato nesmyslna reseni placeni dluhu dluhem, ty primo odpovedne za soucasny stav) bazlive poslouchat "pozadavky" Merkozy (s tichym upozornovanim na pripadne negativni feedbacky za to ze neposlechneme "pozadavek") a davat penize na nesystemovy krok, ktery v konecnem dusledku zaplatime my vsichni?
Nechapu tu drzost ci aroganci (podle me jde o straseni z posranosti, ze by odpoved skutecne mohla byt ne), ktera se tvari ze neuposlechnutim porusime nejake zavazky, ktere jsme akceptovali. Vzdyt EU je jiz dnes jina, zcela jina nez jsme podepisovali uz v Lisabonske smlouve - vymyslu byrokratu, tech byrokratu ktere to vse zavinili. Proc jim davat vice penez, aby mohli dale pokracovat v tom co delali doted a zjevne nefunguje?? Takto funguje evropa celou dobu - vsichni davaji, my taky musime - a tohle si rikaji vsichni a kun je sic mrtve, ale zokej vesele mava bicem a cvala dal.
15. 12. 2011 | 17:20

kerich napsal(a):

Je pravda, že ze sousedovic domu stoupá dým, Ale náš dům již také doutná. Krizi určitě nezavinila ani koruna, euro nebo dolar, ale celosvětový finanční sektor počínaje bankéři v USA a konče těmi v Evropě spolu s politickými reprezentacemi. A to jen pro svou nenažranost. A jaký je důsledek vzniklé krize? Z veřejných rozpočtů /peněz daňových poplatníků/ jsou biliony dolarů dotovány banky, spolu s autorem jsou bankéři spokojeni, dál si rozdělují milionové odměny za dobře odvedenou práci, politici si také přijdou na své, jen střední a nižší příjmová vrstva to opět zaplatí. Nejsem tak zcela proti půjčce, Ale ať náš bankovní sektor si sníží příjmy o nejméně 50%, žádné odměny, naši politici v čele s vládou to samé /vždyť je krize/ a pak lze hovořit o úsporných opatřeních pro celý národ,potažmo Evropu Tak to jsou jen kecy a odírání těch nejchudších. A pak jsem i pro půjčku.
15. 12. 2011 | 17:22

Buvol napsal(a):

Pane Sedláčku, vy jste člověk zkažený literaturou. Ekonom nejste. Připomenu vám to za pár měsíců, až to euro skončí v kopru ..
15. 12. 2011 | 17:26

Kryštof napsal(a):

Nelze žít na izolovaném ostrůvku , to si tato pidizemička prostě nemůže dovolit v žádném ohledu . Buď stepní ruská gubernie primitivních mužiků , kteří kravince vnímají jako nezbytnost svého života " Éto ničevó !" , anebo nájemník v baráku EU do kterého sice teče , domácí má vzteklého kousajícího čokla / Brusel ouřadové / a nezvedení parchanti / Řecko , a j. / dělají s roztrhanými kalhotami na zadku ostudu a čurbes po chodbách .....
Češi v tom měli mít jasno už před lety , zvláště když sami nemají pověst zvláště dobrých nájemníků platících řádně v kvartálu činži o to víc se však snažících očurávat kromě rohů v průjezdu kohokoliv , kdekoliv a cokoliv za pokřiku o nutném pořádku v baráku , který sami v kvartýru nejenže nemají , ale bojí se ho .
15. 12. 2011 | 17:34

Pavel napsal(a):

RA
Tahle, podle Vás (a mozku správně vytvarovanému četbou Klausových knih)Evropská socialistická unie měla minimálně problémů, dokud nepřijala postkomunistické státy s jejich kormidelníky Orbánem, Kaczinckým a Klausem. Socánci by možná rádi udělali sbírku a rádi by vytahovali z kapes, ale o obsah jejich kapes už se postarali vaši Řebíčkové, Mackové, Drobilové a další lupiči z té Klausovy tlupy. Po RVHP se nám opravdu nestýská. A už vůbec se nám nestýská po "věčných časech" s Ruskem a jeho carem. Milujte si a obdivujte svého Klause, ale nenuťte nás k témuž. Jestli Vy toužíte po tom stát se ruskou gubernií, já tedy ne.
15. 12. 2011 | 17:39

Josef S napsal(a):

75% čechů jsou cikáni,ti nikomu nepomůžou a jenom čekají za bukem koho by obrali a přechytračili.
15. 12. 2011 | 17:42

TomášL napsal(a):

Dobrý den autore,

souhlasím s Vámi. Jenom bych dodal, že dnešní české chování mi připomíná chování Polska před "polským dělením"...
15. 12. 2011 | 17:48

Pavel napsal(a):

Buvole
Vás tedy literatura rozhodně nezkazila. Bude to možná tím, že jste se s ní nikdy nesetkal. Moudrý, jak si o sobě zajisté myslíte rozhodně nejste. Připomenu Vám to, až si alespoň sem tam něco přečtete (tedy nejen povinnou četbu - Václava Klause)
15. 12. 2011 | 17:49

Divobyj napsal(a):

Co Josef,to pito.ec? Pokud jde o debaty pod články tak je to na 100%.
15. 12. 2011 | 17:52

Bomberious napsal(a):

Dobrý den p. Sedláčku,

sice nemám rád Vaše pravivové "blekoty, plky", nicméně Vás dneska zřejmě poprvé pochválím, protože tohle je vskutku krutá realita všedních dní, kterou je prostě nutno přijmout...! Však to řekl před Vámi hezky lidově, mnohem originálněji, i sám kníže Schwarzenberg...!

No, je palčivou otázkou proč všichni tolerujeme, akceptujeme měnu, která evidentně již nemá svoji adekvátní vážnost, kredibilitu, jež by měla naprosto jistě ve světě mít...! No, o dolaru již ani vážně nemluvě...!!

EU již neví vskutku kudy kam! Evropský komiks s příznačným názvem - "Z bláta do louže"...! Napřed schválili vehementně tzv. "euroval" v rámci eurozóny, nyní chtějí ještě další "euroval" mimo samotnou eurozónu... Co příjde ale poté, p. Sedláčků?

Budeme doslova nuceni "tisknout peníze" bez jakékoliv reálné vazby, souvislosti na zlato? Ale i to se již sakra nyní děje? Neodporuje to avšak logice, samotné poientě, základům ekonomiky a ekonomie? Bože, to není řešení...! Co bude dál?

Ano, souhlasím s pomocí příteli, sousedu, jemuž se nedaří, příteli, který se zadlužil, který se řítí do nesnází...! Víme všichni velmi dobře, co pro nás všechno stačil udělat, jak nám se vším pomáhal...!!

Ovšem: Kde je jedna kapsa prázdná (budget EU) a druhá kapsa vysypaná (budget jednotlivých členských států EU), tak není jiného řešení, než začít ekonomicky zase sám u sebe samého! Nemůžeme se oslavně velebit slovy, klepat si úsměvně po zádech, si vzájemně falešně tleskat, že jsme jedna velká rodina, manželství, a tak budeme při sobě držet v dobrém i zlém, při samotném Bohu!

Kdo zaplatí naše veškeré dluhy a z nich pramenící měsíční úroky? Kdo zaplatí a udrží chod, funkci našeho vlastního státu? Kdo, p. Sedláčků, řekněte?...

Pomoci, říkám potichu velmi štítivě, morálně jasně velké "ANO", ale těch požadovaných 90 miliard převyšuje o pořádný ranec naše současné dluhy, závazky...! A vy velmi dobře víte, jaké jsou prognózy na následující příští rok, co se vývoje české ekonomiky týče...

Co má zvítězit - zdravý rozum X morálka, a povinnost z ní vyplývající? A teď se správně a rychle rozhodni, když se nacházíš mezi Skyllou a Charibdou...!

S pozdravem

Bomberious
15. 12. 2011 | 17:54

PP napsal(a):

http://www.outsidermedia.cz/Ekonomicky-vrah-Manual-1.aspx
15. 12. 2011 | 17:56

slavwin napsal(a):

Po roce 1933 jsme měli problém s českými občany sudetskými němci, lákal je nějaký vůdce, který jim sliboval blahobyt, nakonec je navlekl do uniforem, nebo za velmi málo vyráběli valečný materiál a potraviny pro válku, z některých udělal katy svých spoluobčanů. Dnes nás člověk nejasného původu náš spoluobčan s podporou zlodějů kterým umožnil nás beztrestně okrádat říká myslete jenom na sebe Češi, vykašlete se na sousedy na východě je říše která vznikla v dobách kdy krutost se jinak posuzovala, ale ona v té krutosti vynikala - ta vás ochrání - ta jejich příslovečná krutost je zmírněna. Nevím jak vy, ale já bych podpořil střední a západní Evropu ve které se nacházím že mne zachrání suroviny a nějaká umírněnost euroasiatů nespoléhal.
15. 12. 2011 | 18:08

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kristepane, to je blábolů!
15. 12. 2011 | 18:45

donal napsal(a):

sedláček

jste podle mě obyčejný demagog ktereho tady nekteří považují za ekonoma jak napsal maximus Pírko versus sedláček je 5:0

ve svém článku hrajete na strunu strachu z rozpadu evropské unie ale tady se jedná o rozpad eurozony a vy jistě moc dobře víte že to jsou dvě naprosto odlišné věci u mě jste klesl na hodnotu demagoga kterého nemá cenu číst
15. 12. 2011 | 18:45

Stan napsal(a):

Sedlacku, ty natvrdla pseudoekonomicka atrapo, kolik ti za ty eurohujerske zvasty plati?
15. 12. 2011 | 18:45

ghándí napsal(a):

stan
čsob
15. 12. 2011 | 19:02

český maloměšťák napsal(a):

AntiSibyl..Eh, tedy AntiSilviina věštba :

http://www.businesswire.com/news/home/20111215005258/en/Investors-Expect-Continued-Market-Volatility-Modest-Returns

Ale je to bez záruky. Autoři těchto proroctví "nečtou pravidelně zahraniční tisk" a tak jsou možná příliš optimističtí.
:)))

Pane Sedláčku - vysvětlete zdejšímu publiku, od koho dostávají "nezávislí finanční poradci " provize. nemají v tom někteří jasno.
Maximovi pak vysvětlím vše já :

http://byznys.ihned.cz/?p=027000_d&article[id]=54202340

Pírko/Colosseum/, Marek/patria finance/, Sedláček /ČSOB/

Bank of America / ????/
:(

Trocha fyzické ekonomiky :

berkeley electric cars 2030 study CET_Technical Brief_EconomicModel2030_f.pdf

Když vezmu v potaz, koho vybrali v ČEZu.....

http://zpravy.kurzy.cz/288357-skupina-cez-vybrala-dodavatele-dobijecich-stanic-pro-elektromobily/

Z justice. cz :

Datum zápisu: 29.listopadu 2010
Obchodní firma: EmotionCar s.r.o.
Sídlo: Praha 4, U Nové dálnice 691/2, PSČ 149 00
Identifikační číslo: 247 71 015
Právní forma: Společnost s ručením omezeným
Předmět podnikání:
- pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor
- zednictví
- výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
- provádění staveb, jejich změn a odstraňování
- projektová činnost ve výstavbě

Promiňte, ale z těch kydů kolem rozdávání líným Řekům, Španělům, Italům, Irům a Portugalscům, vychcaným Němcům, Francouzům, Belgičanům, Holanďanům...už mě fakt bolí hlava. Takže trocha odbočení - respektive vrácení se na zem /koukněte na prognozy via cena ropy/
Mimochodem, také jsem nevěděl že z 56 % je deficit USA tvořen sxporty ropy.
15. 12. 2011 | 19:03

slavwin napsal(a):

Prolétl jsem toho Pírka, jestli score Pírko versus Sedláček nedovedu potvrdit, argumenty Pírka vypadají věrohodně, samozřejmě ve stávajícím prostředí. Byla tam i argumentace že P. za něco lobuje, že před časem něco viděl jinak. Myslím, že důležitější jak euro je to prostředí, proto mé obavy z Klause a jeho podporovatelů bolševických zlodějů trvají.
15. 12. 2011 | 19:07

ghándí napsal(a):

jasně, že eurozona potřebuje zachránit. co kdyby popíječi ounza pod cipřišem zbankrotovali a banky, které jim pujčovali , začali nest odpovědnost za sve špatne uvěry? to je přeci nemyslitelené! od toho jsou tady přeci danoví poplatníci, aby to zaplatili. hlavní ekonom čsob sedláček vam radí dobře. on to myslí upřímě.
15. 12. 2011 | 19:07

Pepi napsal(a):

Pane Sedláček, jsem proti pomoci EuroZóně...!!
Daňové ráje "vykrádají" ČR... už celkem o 18% rozpočtu...
To ale Kalousek, který slouží cizákům nevidí... měl by o 50-100mld.Kč nižší deficit, kdyby tu podnikatelé, kteří tu mají zisk PLATILI DANĚ, když tu využívají vše..!!
Na to by se měla podívat i EU..!!
A také sjednocování daní Nečasovi ani Kalouskovi nevoní, že..??..!!

zdroj.: http://www.novinky.cz/ekonomika/253686-skoro-petina-kapitalu-ceskych-firem-je-ovladana-z-danovych-raju.html?ref=ostatni-clanky
-
Jsem proti pomoci EuroZóně...!!
Ať si státy EuroZóny, které žijí na dluh a jsou na tom lépe než ČR občané platí svojí záchranu.
Pouze bych souhlasil, kdyby jsme pomáhali sobě rovným nebo slabším, jak to má být..!
15. 12. 2011 | 19:08

resl napsal(a):

vysvětlovat vše je marno, mají svého lhavého prezidenta a bezmezně mu věří.
15. 12. 2011 | 19:22

zemedelec napsal(a):

Pane Maximus.
Ač většinou s Vámi souhlasím,tentokrát ne.Já bych řekl souboj zatím 1:1 i když se mužem domnívat,že za filozofii Sedláčka je snaha pomoci ČSOB.Je potřeba uvést ale toto,oba pánové za celé své působení na svých pozicích a takových tady máme více,spíše pracovali v neprospěch této republiky a mají také podíl na našem zadlužení.Tak já proto jejich názory beru z rezervou.
15. 12. 2011 | 19:23

Hana napsal(a):

Už mě to vážně leze krkem. To je pořád keců kolem půjčky - nepůjčky. Ale co to ostatní a podle mě velmi důležité? Přistoupení ke smlouvě? Ať už konečně přiznají, že tohle je ten problém - a ne to,na kterém účtě budou zaparkované naše rezervy! Opět dělají z lídí pitomce - nakecá se jim, že jde hlavně o to, že po nás někdo chce hromadu peněz - lidi začnou protestovat a pak co - my nic, národ nechtěl? Řekněte nám konečně někdo, co by pro nás znamenalo připojit se ke smlouvě a kde se dá najít její znění.
15. 12. 2011 | 19:42

šangala napsal(a):

Já bych přešel na Rubl. Putin by to určitě povolil. Tím by jsme všem vypálili rybník.
15. 12. 2011 | 19:56

maňana napsal(a):

šangala--dobrý forek,ale aby se za pár let ten rubl nestal sakra prima měnou a my nekoukali s hubou otevřenou jak posiluje.
15. 12. 2011 | 20:06

pozorovatel napsal(a):

...Sedláčku...bože voni su nějakej připo...nej z tý EU ...bych se vyjádřil i jadrněji....to je demagogie ...to máte z toho že moc čtete...Pírko to řekl jasně a zřetelně vy jen vaříte z vody ...
15. 12. 2011 | 20:08

skeptický napsal(a):

Měl jsem pochybnosti.Poslední článek mne jich definitivně zbavil.
15. 12. 2011 | 20:09

Gru napsal(a):

Zatímco si korunohujeři myslí, že se po nás chtějí nějaké peníze, vysvětlil nám europolitruk Sedláček, že vlastně vůbec o žádné naše peníze nejde, nýbrž pouze o devizové rezervy, které se navíc přelijí nikoliv do Bruselu, nýbrž do Washingtonu, což samo o sobě již stačí jako argument, neboť v tom případě přece jde o nejsvětšjší ze všech posvátných krav. Kromě toho se může stát, že nám nakonec devizové rezervy snad ani na nic nebudou, proto je zřejmě lepší se jich začít zbavovat raději dříve než později.
Hlavně pozor na izolaci - napětí je vysoké a stále stoupá a v takové situaci není níic horšího než izolace.
15. 12. 2011 | 20:17

stejskal napsal(a):

Dobrý večer, pane Maxime,

ad Vaše replika z 15. 12. 2011 | 17:12.

To je zřejmě nějaké nedorozumění. Nesázím na koně a vlastně ani moc nesleduji žádný sport. Ono se zde odehrává nějaké sportovní či jiné klání?

Libor Stejskal
15. 12. 2011 | 20:32

Gru napsal(a):

Ostatně se pan Sedláček dopouští pěkné manipulace, když (ač velmi dobře ví, že to tak není), odvozuje termín "eurohujer" od názvu tzv. společné měny.
Nikoliv, je třeba přesto říct: je tím myšleno posluhování myšlence EU - obludného evropského mocnářství na pukajících dutých hliněných nohou, kterému má být hone podána finanční transfuze přetlakem, aby vydrželo alespoň do Nového roíku slyšeli jste přece varovný hlas eurovymahače (tady je naopak jádro složeniny odvozeno od názvu měny) Schwarzenberga: máme čas všeho všudy tak 8 dnů!
15. 12. 2011 | 20:41

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Pane Sedláčku, opusťe NERV, kde dřepí takové nedůvěryhodné persony jako Dlouhý, Schwarz (možná Švarc) a podobní koryfejové a sestavte tým ze zdejších mudrců a ekonomických expertů - netřeba jmenovat, jsou zde neustále a průběžně navrhují ta nejlepší řešení. Jak to, že je nikdo dosud nevyslyšel, už jsme mohli být za vodou.
Pokud vystoupí z anonymity, budu je volit!
15. 12. 2011 | 20:45

stále rebel napsal(a):

Český národ začíná být zralý na psychiatra. Chová se zcela iracionálně a příčinou je patrně uzavřenost a vystrašenost. Místo věcné analýzy hysterie.
Ale není to jen v otázce této půjčky, ale v mnoha jiných věcech. Často má na té naší iracionalitě podíl i Sedláček, i když v otázce půjčky s nim souhlasím.

O čem mluvím?
Ve vyspělých zemích lidé od svých politiků požadují, aby zemi zajistili prosperitu. Americký prezident se musí zodpovídat z toho, kolik zajistil nových pracovních míst, tam, kde lidi trápí kriminalita, tam chtějí po politicích, aby to řešili. Ekonomická prosperita, zaměstnanost a bezpečnost jsou asi základní požadavky na politiky. Kdybychom se my občané chovali normálně a chtěli podobné věci po našich politicích, tak by se i oni museli snažit hledat řešení, která společnosti přinesou prospěch místo ideologických a různých partikulárních zájmů.
15. 12. 2011 | 20:46

Anička z Kuřimi napsal(a):

Matěji,
kéž by to pochopil.
15. 12. 2011 | 20:49

rejpal napsal(a):

stále rebel
Ale oni řešení hledali a našli. Plošné škrty, toť zázračná medicína.
15. 12. 2011 | 20:53

Jedla napsal(a):

Je to tu dosti špatně čitelná debata. Nejlepší diskutující totiž vymysleli perpetum mobile:

1. Evropa není akceschopná, evropští politici se na ničem neshodnou.
2. Když se evropští politici na něčem shodnou, je to samozřejmě špatně a musí to odmítnout ČR a vetovat Klaus.
3. Evropa se na ničem neshodne a je zcela neakceschopná.
4. Když se ....

Gratulace. Hlavně že víme, co chceme. Aby žádná Evropská Unie nebyla a mohli jsme hrdě říci: "My to dávno říkali". Evropská integrace podle čecháčků a Klause měla skončit podepsáním Euratomu v roce 1957. Tak pravili čeští klausisté-ekonomisté, kteří vystudovali na pražské VŠE obor Nezastupitelná úloha převoditelného rublu v rámci finančního systému RVHP. (Pro ne-pamětníky "Rada vzájemné hospodářské pomoci").
15. 12. 2011 | 20:56

JF napsal(a):

no neviděl bych to tak alarmisticky, ale určitě se to dobře píše a HN to i otisknou ... jde o ztrátu hračky národních premiérů, které se jen tak nechtěli vzdát bez důvodu. Fiskální disciplína nezní moc populárně, ale je to evoluční záležitost krystalizace EU.
15. 12. 2011 | 20:57

HonzaJ napsal(a):

Co Čech to ředitel zeměkoule, všechno zná, všechno ví. Tak si zvolí politiky a pak na ně nadává, hlavně v hospodě. Že by šel do politiky, aby nahradil ty politiky, na které nadává, na to je líný. Je líný jít demonstrovat, aktivně bojovat za občanskou společnost. Tak má co si zasloužil.
Příznačné je, jaj si Nečas notuje s maďarským předsedou vlády, který už zkoumá jak si půjčit pro svou předluženou ekonomiku další finance z MMF. Podle mne se úplně zesměšnil slovy, že nebude půjčovat peníze MMF pro předlužené státy jako je Řecko - na sebe ale zapomněl.
Pokud vím, tak si půjčit z MMF je skoro to samé jako si půjčit od lichváře, MMF umí pěkně vymáhat své půjčky - tak čeho se bojíme, spíš bych litoval Řeky a ty další, kteří si půjčí.
15. 12. 2011 | 20:58

L.B. napsal(a):

Baví mě jekot hradní partičky a kašpárků kolem. Brát z EU to ano - to neřvali jak paviáni. Ale když je na čase vracet, tak řvou jak pominutí.

Jelich logickému myšlení se každý rozumem obdařený člověk musí vysmát. Díky Tomáši za blog.
15. 12. 2011 | 21:02

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Pane Sedláčku,
ano, zřejmě se blíží okamžik, který může být určující pro léta, možná desetiletí. Jsem rád, že moje klesající sympatie k Vám se opět zvyšují. Prosím pokračujte v úsilí vysvětlit zdejším i jiným ideologicky nainjektovaným personám, o co se jedná. Je to důležité.

kolegové, je-li p. Sdláček kritizován jako součást bankovní mašinérie, tak potom pan Pikora je co? Slouha makroveksláků, těch, co nás do toho opravdu dostali, tzv. "tržních investorů".
15. 12. 2011 | 21:03

stále rebel napsal(a):

Pro rejpal.
K těm škrtům bych řekl jen to, že škrtat umí i malé dítě na to nepotřebujeme různé Kalousky.

Ale já jsem měl v tomto případě na mysli především to, že by si naši politici museli uvědomit, že pro naši ekonomickou prosperitu je nezbytná stabilita v Evropě a do ní by se mělo investovat i za cenu toho, že to bude něco stát. Rozhodně se to vyplatí.
Vůbec nechápu, proč se vede hysterie o tom, že bychom mohli ztratit 90 miliard, ale nikdo se nepozastavuje nad tím, že nefunkčnost naší ekonomiky nás stojí mnohem více.
Například každý propad HDP o jedno procento představuje pro společnost ztrátu asi 40 miliard, pro státní rozpočet 10 – 20 miliard a jen se lehce řekne HDP bude nižší a dál se to neřeší.
15. 12. 2011 | 21:07

stoppa napsal(a):

Ještě doplněk k Jedlovi

RVHP - jak Jedla uvádí byla Rada vzájemné hospodářské pomoci. Ten název ale sám o sobě nepamětníkům nic neřekne. Bylo to ale v zásadě něco jako EU, taky tam jednotlivým státům sebrali jnnějaké rezervy a přesunuli je jinam. Ironicky se říkalo, že RVHP je systém spojitých nádob plněných tekutými stlačenými výkaly. Tak vidíte že to bylo prakticky totéž co EU. Hlavní rozdíl byl v tom že žádný ze členských států RVHP nikdy nezbankrotoval. Nebylo moc banánů ale bylo dost pracovních míst.
15. 12. 2011 | 21:11

Da.Rock napsal(a):

Od ekonoma bych očekával racionální a nikoliv emocionální argumentaci.
Ale od eurohujera mě to nepřekvapuje.
Bohužel v tomto případě zvítězily city nad profesionalitou.
Přitom by to, pane Sedláčku, chtělo jedno - korektně a objektivně vypočítat, co by následovalo, kdyby se země eurozóny vrátily ke svým národním měnám.
Abychom totiž nezachraňovali něco, co stejně za rok krachne z nějaké úplně jiné příčiny.
15. 12. 2011 | 21:12

berkowitz napsal(a):

Krizi způsobili nenažraní bankéři a titéž bankéři nám dávají knížecí rady, jak tu krizi zvládnout. Když se podívám, kolik je finančních analytiků, burzovních poradců a všelijaké jiné havěti, kteří nedovedou dělat NIC, ve prospěch státu a dělají vše jen pro svůj osobní prospěch, tak jsem z toho na "márách"! Dokud politici nedokáží zkrotit a uregulovat celé finančnictví, tak bude vše fungovat stylem : "Provident to zařídí"!
15. 12. 2011 | 21:13

stoppa napsal(a):

st¨ále rebel

Je pravda že ekonocmiká výsledky tohoto státu jsou miozerné. Kdoví možná dokonce že stojí skutečně víc peněz než lití rezerv do prasklého hrnce. Co to ale má společného s výpalným které se na nás vymáhá? Jako že další miliardy už jsou beztak jedno? Pan Sedláček dobře připomíní že výpalné se má odvádět do Washingtonu a ne do Bruselu. Tím padají všechny řeči o čerpání z EU. Jistě se vřazení dalšího článku neprodraží že?
15. 12. 2011 | 21:17

Maximus napsal(a):

stejskalovi
Zdravím, jen jsem si trochu rejpnul. Na pana Sedláčka se vlastně ani nezlobím, makroekonomika a řízení hospodářství států je velmi složitý obor a není snadné se v tom dobře zorientovat ani fundovaným odborníkům. Chvílemi je to tady jako na fotbale když hraje třeba Sparta se Slávií. Najel jsem si na blog pana Pírka a jiné podobné články od jiných autorů před několika lety a mám dojem, že tu nějak výměna názorů zhoustla a lidé se tu zbytečně vymezují a navzájem se uráží. Snad je to dobou a vnějšími vlivy, ale pokud by to tak dále pokračovalo, asi by to nebylo dobré. Sám se zkusím zlepšit a omezit invektivy, nadávkami a urážením se nic nezíská, jen se druhá strana "zašperuje" a výměna názorů končí. Snad to všechno hemžení lidiček nalezne rozumné řešení a vše dobře dopadne.
Přeji Vám pěkný večer!
P.S.
Jdu si otevřít nějaké dobré červené, trochu více chlazené, odborníci to sice haní, že je víno uzavřené a vlastně přijde člověk o část vůně, ale někdo má rád blondýny a jiný studenější červené.
15. 12. 2011 | 21:18

rejpal napsal(a):

Jedla
Mě z toho vychází jako optimální řešení, které na jiném blogu nabízí gandhí. Aby EU poprosila našeho prezidenta a radu. Co se může stát?
1. Pan prezident radu dát odmítne. Budeme tam, kde předtím a někdo třeba začně přemýšlet, jestli nějakou představu opravdu má.
2. Pan prezident radu dá. Unie ji může a) nepřijmout. Moc si sice nepomůžeme, ale aspoň budeme o té představě mít nějaké konkrétní informace. Nebo b) Unie radu přijme. Pak nastávají dvě varianty: b1) nápad se osvědčí a věci se pohnou k lepšímu. To by pro nás všechny nebyla špatná zpráva; b2) nápad se neosvědčí. Ani pak to nebude žádná tragedie, protože by to dopadlo stejně blbě, jako když se nebude řešit nic. Ale v obou subvariantách se skrývá jedno pozitivum pro všechny eurohujery - bude jich o jednoho víc.
15. 12. 2011 | 21:22

berkowitz napsal(a):

Dobrý večer, p. "Maximusi"!
Raději studené červené víno, než-li studenou blondýnu!
15. 12. 2011 | 21:23

Gudka napsal(a):

Hujerství je odbvozeno od jisté filmové postavy a znamená to úslužné patolízalství. Eurohujer je patolízal Evropské unie, nikoliv měny.
Patolízalství vůči nějaké konkrétní měně je kravina. Nesmyslná konstrukce. Tím pádem je pojem "korunohujerství" naprostá blbost. To se Sedláčkovi prostě nepovedlo.
15. 12. 2011 | 21:24

Josef K. napsal(a):

Opět plno perličů na český způsob. Soudruzi, jedna poznámka, peníze mají jen hodnotu výkonu, jaký bude ten český po pádu Eura a ztrátě důvěry v tuto zemi je zřejmé. Těšte se na chmurné zítřky, přejete si je.
15. 12. 2011 | 21:31

slavwin napsal(a):

stoppa
RVHP byla instituce kde se vycvičili bolševičtí oblbovači. Fungovala do doby než soudruh Andropov zjistil že už nefunguje vůbec nic, myslím v Rusku, u nás by k tomu došlo později, sovětští soudruzi byli vždy 2 kroky před námi. Tak dle nějakých spisů papa Fritze (B. Engels) usoudil že masám je nutno pustit žilou (ostrý kapitalismus - nikoli švédský)tak se na scéně objevil s. Gorbačov a u nás s. Klaus za ním ti vycvičeni překrucovači, ale už nebojovali o přijatelnost socialismu ale svá konta, teď čekají kdy vyčerpané masy si vytvoří socialismus nový a lepší. Zdroj informací :http://www.i-sn.cz/clanky/dokumenty-doby/operace-golgota-----gen.-michail-petrovic-ljubimov.html
15. 12. 2011 | 21:32

kormoran napsal(a):

CNB rozhodne s chladnou hlavou , nikoliv pod tlakem nezodpovednych politiku.
Ocekavam negativni rozhodnuti . Kamaradstvi nelze slucovat s financemi.
15. 12. 2011 | 21:38

ahoj napsal(a):

Nják vám nevím,jsou ti zachran.sousedi, a MMF, pri smyslech?
v 2012 musí protočit Evropa za e 1,2 bil dluhů :-))
15. 12. 2011 | 21:45

hu napsal(a):

von tím ?
propaguje a buduje tu zatím neexistující evropskou identitu?
15. 12. 2011 | 21:47

stejskal napsal(a):

V pohodě, pane Maxime.

Já jsem dnes zůstal na suchu (prostě mi došly zásoby), možná proto znějí mé repliky trochu nedůtklivě ;-)

I Vám hezký večer.

Libor Stejskal

P.S. Když tu občas někdo napíše něco takového, co před chvílí Vy, mám pokaždé takový prchavý pocit, že to celé tady má přeci jen nějaký smysl. Díky za to.
15. 12. 2011 | 21:51

donal napsal(a):

všem kdo chtejí MMF platit včetně sedláčka-tak zaplatíme a co bude dál je nekdo z vás vůbec schopen odpovědet co bude následovat za rok dva tři???

pokud nejste schopni fundovaně odpovedět tak tady vykřikujete bud za své korytko typu brixi,sedláček nebo absolutně odmítate přijmout skutečný stav veci
15. 12. 2011 | 21:56

Josef K. napsal(a):

Hledal jsem pozitivum dneška v Česko, našel jsem je. Clověk si i ve zralém věku může připadat jako v době puberty, dl, dalimilové, matyášové, honolilululánkové, ujové a stppové a a a a mnoho dalších prostě nedá zapomenout. Tedy , pokud někdo pubetu strávil v učnovkém učilišti..., co se mi, díky soudruhu Husákovi, také podařilo.
15. 12. 2011 | 22:05

Pepa z depa napsal(a):

Milý pane Sedláčku, pravdu díte, že se dílo lépe podaří, když táhneme všichni za jeden konec provazu, ano, ještě je otázka kam a proč. Podle vaší rady se teda začaly spojovati občanské iniciativy a ujednotily si kam a proč to potáhnou. A do háje a EU to nebude milý pane. A něco o vytažení z NATO jsme také slyšeli. Tak když dva dělají totéž nemusí to býti stejný cíl a směr. Existuje takový princip obsahující příčinu a následek a jedno bez druhého neexistuje a nefunguje. Tak zatím, 4.+8. odboj a Pepa z depa alias JUDr. Josef Hörl.
15. 12. 2011 | 22:08

MartinO napsal(a):

Od někoho kdo sám sebe nazývá ekonomem očekávám suchá čísla zda se Eurozona potýká pouze s dočasným nedostatkem likvidity nebo je prostě insolventní. V prvním případě bych půjčil, ale vypadá to bohužel na insolvenci takže ne. Politické eurohujerské žvatlání si strčte za klobouk. Už se nedivím, že vám nedali ten doktorát...
15. 12. 2011 | 22:08

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Skeptický - Vy jste přes ty apokalyptické zprávy - co říkáte tomuhle článku (je dlouhý, doporučuji přečíst si nejdřív poslední dva odstavce):
Why The UK Trail Of The MF Global Collapse May Have "Apocalyptic" Consequences For The Eurozone, Canadian Banks, Jefferies And Everyone Else

http://www.zerohedge.com/news/why-uk-trail-mf-global-collapse-may-have-apocalyptic-consequences-eurozone-canadian-banks-jeffe
15. 12. 2011 | 22:10

kormoran napsal(a):

Zadost MMF - pozadi EU byrokracie bych prirovnal k notorickemu gamblerovi , ktery prohral i zidli pod svym zadkem a ted ve stoje zada 'sedici' sousedy o pujcku se slovy "Ted to urcite vyjde"!
Nevyjde a je to logicky spravne , protoze pri uspechu "kratkodobeho' by soudruzi(pol.pristipkari ala Pehe) pozadovali "svetovladu" ,coz by byl totalni konec!

http://www.youtube.com/watch?v=tnpfPd-aSoY
15. 12. 2011 | 22:14

argun napsal(a):

Buvol

Ekonom? Proč by měl?

Je přece popstar - zlatá hlava - a wo to tady běží. Tedy o cenu na trhu. To kolem jsou jen nepodstatné kecy...
15. 12. 2011 | 22:27

RA napsal(a):

ale musím přiznat, že mám osobně radost, že celý ten eurobolševistický nesmysl jde do.......země, kde zítra znamená včera. Snad dojde na to, že skončí rozdávání cizích peněz v dotacích a grantech ( to není stejně nic jiného, než čistá krádež), a že se hódně moc lidí na to navázaných konečně začne živit poctivou prací.
15. 12. 2011 | 22:37

Jiras napsal(a):

Problem spociva jinde, nikdo v principu rozumně uvazujici nemuze byt proti pujce Menovemu fondu, garance vraceni penez je prakticky jista, jina vec je ovsem nastoleni rozpoctove odpovednosti-prakticky bez schodku coz by nasi slavne ODS a jejim kmotrum vypalilo rybnik s financovanim svych aktivit, cemuz se samozrejme brani, zkratka kradlo by se hur.. nikdo vsak nevidi, ze by ona investice s naslednym vyrovnanym rozoctem nam vratila onech 90mld nazpet na usetrenym schodku a nizsim zadluzovani hned behem dalsiho roku....
15. 12. 2011 | 22:38

Emissary napsal(a):

„Jak může prezident tvrdit, že se nám zvedne dluh, když všichni vědí, že se to našeho dluhu ani nedotkne, že půjčka má jít z rezerv ČNB. A i to je vlastně špatné pochopení.“

Tak toto tvrdí „erudovaný ekonom“, Nervista, makroekonomický stratég ČSOB a co já vím ještě co.

No, pokud já vím z rozvahy, tak rezervy jsou pasíva, ale předtím byly někoho aktíva. Kdysi jsem říkával: takových ekonomu naseru plný kýbl, nebo ekonom ke koňom. Tak teď to malinko zvednu:

ekonom (spravedlivější je Sedláček) za koněm. :)
15. 12. 2011 | 22:42

Arnie napsal(a):

Pane Sedláčku, výborný blog.
Po všech těch hradních moudrech, ale i radách "analytiků" a finančních "expertů" zase trochu vzpruha. Jinak by v člověku začal převládat dojem, že Češi (ústy našich "politických představitelů") jsou ti, co se vezou, počkají až někdo za ně vytáhne káru z bahna a pak jakoby nic zase nasednou.
Není dávno doba, kdy pan Pikora, paní Šichtářová a spol. předpovídali trvalé zpevňování koruny. Dnes už měla být tak na 20 Kč/euro. Koukněte na kurz dnes,a to můžeme být ještě moc rádi.A tito experti radí a radí, až do úplného konce.
15. 12. 2011 | 22:43

olDa napsal(a):

Kdyz tu ty prispevky a tu hospodskou aroganci, s jakou si tolik komentatoru dovoluje hodnotit clanek p. Sedlacka (jake proboha teoreticke ci prakticke zkusenosti z oboru mate?), je mi na zvraceni z rysu ceske mentality, ktere se v onech prispevcich projevuji. Moji posledni nadeji je, ze se snad hejna brouku Pytliku sletaji prednostne do techto diskuznich for, takze jejich cetnost zde procentualne nekoresponduji se hojnosti brouku Pytliku v ceske spolecnosti. (Kdybych ovsem mel sam pro sebe udelat ferovy odhad, jestli tomu tak nakonec prece jen neni, a Brouku Pytliku v Cesku je nakonec opravdu procentualne skoro tolik, jak je tomu tady v te diskuzi, pak se bojim, ze by se mojemu zaludku asi neulehcilo.)
15. 12. 2011 | 22:59

mb napsal(a):

ti, co se vezou, počkají až někdo za ně vytáhne káru z bahna a pak jakoby nic zase nasednou.

to měl rád yossarian ... mozna proto u nás rezonuje ( viz. švejk )

a taky měl rád socialismus ...
15. 12. 2011 | 22:59

donal napsal(a):

olDa

mam 12 leté praktické zkušenosti z kapitálového trhu a članek sedláčka je pro mě čistou demagogii
15. 12. 2011 | 23:05

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Hmm, no PepkuK,
i kdyby se matyášové ukecali, takovou perlu jako tu Vaši o Němcích, jak stáhnou výrobu do SRN, by nevymysleli. Vnitřním zrakem přímo vidím, jak VW stahuje výrobu škodovek Jing Rui, Ming Rui a Hao Rui z Číny - kam vlastně, do SRN? Pepku, jste topolánkovská jednička, pobavil jste tady nejvíc. Bravo!
15. 12. 2011 | 23:36

kormoran napsal(a):

A tedy kdyz uz pujcku, pujcil bych tretinu z pozadovaneho - dle solventosti bychom mohli jednat o dalsich pujckach. Casem.

Dle meho nazoru MMF strili od boku a zkousi zainteresovat a podchytit do spatneho projektu EU co nejvice zemi coz ve finale obsere opet danovy poplatnik.
15. 12. 2011 | 23:47

Mik napsal(a):

Cesi si budou hrat na pupek sveta a mistry sveta dokud si skutecne nanbijou tu hubu poradne,,EU by mela prestat byt milosrdna a proste rict jasne nechces prispet dobre nemusis ale nic nedostanes a nic ti nepujcime navic nevim co se tu porad resi vsechny nove pristupujici staty byvale Warsavske smlouvy se zavazaly k prijeti spolecne meny,,a kdo to zatim splnil ? Slovensko,,proc se mlci o Slovensku dneska protoze ti jasne rekli ze pomohou,,Cesi chteji jen brat a nic nedavat v cele maji alibistu co chce znicit euro a EU a dovest CR zpet do Ruska Kdo chce s vlky zit musi s nimi vyt,,a kdyz nechce at tahne ,,na Sibiri je mista dost,,,Zajimave ze se lidi ozyvaji kdyz Drabek vymysli naproste nesmysly ze stavkuji ve skolach protoze skolstvi je v rozkladu ze zdravotnictvi je rozklizene jusitice zkorumpovana,,vsichni nadavaji na ty u koryt nahore a kdyz je moznost je odstavit od tech jejich koryt tak najednou je Klaus hrdina najednou je kazdy nacionalista ale staci se podivat kolem sebe jake socialnu jistoty maji treba i v zadluzenem Irsku o Svedsku ani nemluvim ,,, kdyby se dnes vratili vsichni Cesi co dnes pracuji v EU tak nezamesnanost vyskoci tak ze se s toho nevzpamatuje nikdo Jedina sance CR je prijmout euro a zajistit si vladu a kontrolu z Bruselu a zvolit prezidenta nezatizeneho ceskym hnojem Svejnar neni zcela jiste spasitel ale kdyby nebyly zmanipulovane volby tak by dnes uz mozna CR mela euro a pomoc by byla samozrejmosti,,,At je Schlafenberg jakymkoliv spacem tak jednou je ministr zahranici a on ma rozhodovat o financni pomoci a ne nejaky necas nebo dokonce Klaus ktery si pozval na radu Medvedeva,,nebo si vazne nekdo mysli ze slo jen o Temelin ? a Putin byl jiste na telefonu.,,,a jeste jedna otazka tem Korunohujerum .,,,,o cem muze rozhodovat obycejny clovek dnes ? kdyz uz se ti nacionalosti tak boji ze prijdou o moznost o necem rozhodovat,,Jasne ten kdo ma koryto nebo kdo je egoista jako Klaus a jedna ve smyslu po me potopa tak samozrejme bude tleskat tomu alibistovi na Hrade ..EU CR nepotrebuje klidne se bez ni obejde,,ale CR se bez EU neobejde,,leda ze chce byt autonomni oblasti Ruska,, Klaus uz trenoval rustinu mozna mu Medvedev slibil ze ho jmenuje v Rusku velvyslencem az doprezidentuje,,,
15. 12. 2011 | 23:48

Jemnický napsal(a):

Sedláček

EU jde pevným krokem ke světlým zítřkům v nerozborném přátelsví a družbě mezi bankéři. Tak a teď všichni vytáhnětě šrajtofle a ať je tady 90 miliard do fondu solidarity na mávátka.
Něco mi to připomína. V té zemi já už kdysi žil..., no nic, asi jeden básník.
15. 12. 2011 | 23:48

kormoran napsal(a):

P.S.
Sedlacku prominte , ale prave s vasi hlavou bych se nemotal po znich kolem stohu slamy)))! A kolem farmarskych -nezavislych na EU -dvojnasob!
16. 12. 2011 | 01:21

L.B. napsal(a):

"Looser" Emisárek se nám navrátil a opět ve velkém stylu.

Kdyby mu něco říkalo účetnictví tak by věděl, že Aktiva = Pasiva a součást Pasiv je i položka Zisk nebo ztráta. Položka finanční rezervy ČNB poskytuné jako půjčka jde do Aktiv jako pohledávka za MMF ty náš milý rozumbrado. Moc složité na tebe - to věřím. Tak si vem pastelky a jdi si zase čmárat losery s dvěma oo, tak jak to jen ty umíš.
16. 12. 2011 | 01:30

L.B. napsal(a):

donal: Mám 14 leté zkušenosti s kapitálovým trhem a tvůj příspěvek je čistou demagogií.

Sedláček to má dobře. Ale to musíš napřed pochopit, že více dosáhneš v kooperaci nikoli samostatně.
16. 12. 2011 | 01:32

Viola napsal(a):

"ale výše úroků má vliv na zadlužování asi jako výška modelky na její krásu."

To bych za přímou úměru nepokládala. Modelky se vybírají jen s výškou nad 170 cm, ty menší ať jsou sebevíce krásné, se modelkami nemohou stát.

"Teď je konec srandy a jde do tuhého."

tak právě proto bychom si neměli ubližovat snížením rezerv, které se mohou ještě hodit. Pokud někdo nějaké rezervy, které může postrádat má, nechť je odevzdá MMF. Ale ne ČNB.
16. 12. 2011 | 01:36

bella ciao napsal(a):

Na to, co Sedláček říká, nemá cenu odpovídat. Ani to číst. Je to jen rozbředlý blábol, který má odvádět od podstatných věcí.
Myslím, že jeho rádobypodšitý úšklebek čím dál víc civí do prázdna.
16. 12. 2011 | 01:50

Viola napsal(a):

bella ciao

pan Sedláček, i když s jeho názorem na půjčku MMF nesouhlasím, tak se mi líbí a úsměv má milý, ale tady ta fotka má nějaké zkreslení. Je vyjímečný v našich končinách, možná pan honolulu by o něm prohlásil, že je potomek dávných atlanťanů.
16. 12. 2011 | 02:02

olDa napsal(a):

donal: uz to, ze zminujes 14 lety zkusenosti s kapitalovym trhem, jakozto neco, cim se chces legitimovat ke svojim vyrokum ukazuje, ze si nevidis ani na spicku nosu.

nebo: "všem kdo chtejí MMF platit včetně sedláčka-tak zaplatíme a co bude dál je nekdo z vás vůbec schopen odpovědet co bude následovat za rok dva tři???

pokud nejste schopni fundovaně odpovedět tak tady vykřikujete bud za své korytko typu brixi,sedláček nebo absolutně odmítate přijmout skutečný stav veci"

vidis, ja nemam tolik zkusenosti jako ty, ale pochybuju, ze mi ty, se svymi 14 letymi zkusenostmi s kapitalovymi reknes, co bude za 2-3 roky, kdyz CNB prachy MMF nepujci. Pokud vim, tak behem tech 14 let, cos ty svoje zkusnosti sbiral, jeste podobna globalne-ekonomicka situace jako ted nenastala.

"absolutne odmitate skutecny stave veci" hmmm. tim mas na mysli asi svuj osobni nazor, ze. Jinak, co se tyce publikovani nazoru, kterymi si chranim svoje korytko: trochu nechapu tu logiku, proc navadet lidi k nazorum, na jejichz konci je podle Tebe totalni bankrot? Neni pro jejich korytko lepsi, aby ten bankrot nenastal?
16. 12. 2011 | 02:09

Josef K. napsal(a):

Matyáš. Napsal jsem Vám pod Pírka, abych Vás pobavil ještě více. Co není , může být velmi rychle, soudruhu školníku. Ale co s lidmi jako Vy, kteří trnou hrůzou ze sudetských Němců, popírají realitu první republiky a klubový národní chrakter novodobého češství a najednou mají zjevně obavu z toho, že Němci stáhnou výrobu.
Jistě ji stáhnou z důvodů, které jsem popsal pod Pírkem, pokud takové důvody nastanou. Schkoda je název neméně hezký jako Škoda, či Shkoda. Chápu, že pochůzky po dlouhých chodbách školy rozhledu nepřidají.
16. 12. 2011 | 02:41

Josef K. napsal(a):

Stoppa. Pokud netušíte, co to bylo RVHP, jaký je rozdíl EU a RVHP, pak raději nepiště. Váš text je poněkud stokoidní.
16. 12. 2011 | 02:44

bella ciao napsal(a):

Violo
Ženský způsob vnímání mužů je stará vesta. Buď pěkný koloušek nebo alfasamec s vyholenou lebkou. Koloušek mezi nohama, skinhead jako poskytovatel SUVéček a bižuterie.

Mě zajímá, co konstruktivního je pan Sedláček s to přinést pro pozitivní vývoj v této zemi. Kvantitativně je toho 0,000000... Kvalitativně h....

Potomci dávných atlanťanů v této zemi byli lidé, kteří v tu rozvinuli letecký průmysl (po válce jsme měli několik firem, které stavěly vrtulníky vlastní konstrukce, ještě v roce 1989 jsme měli firmu s 4500 zaměstnanci, vyrábějící dopravní letadla, opět vlastní konstrukce, v nevídaných sériích, motorárnu, jejíž repasované motory jsou v usa mezi malými leteckými firmami dodnes velmi oblíbené, jen se již nové nevyrábějí..), výrobu lokomotiv , tramvají, trolejbusů, nákladních aut. Atlanťané jsou pro mě lidé, kteří měli tvrdé, v každodenním zápase s konstrukčními problémy vybojované vědomosti. Žádní sladcí kecková.

Společnost řízená ženským vkusem končí jako Merovingové. V chaosu, žárlivém zápasu iracionálních děložních tužeb. I ti holohlaví alfasamci (Topolánek je vlasatý, ale také není alfa) jsou koneckonců ke svým destruktivním a do pekel vedoucím činům vždy manipulováni nějakou lady Macbeth.
16. 12. 2011 | 02:46

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
Což takhle odborný názor, místo politické agitky?
Někteří z nás jsou schopni zhodnotit, co jsme ztratili, a co získali (dotační náplasti na ztráty způsobené prostřednictvím EU) a co ztratili (nejen ekonomicky) vstupem do EU. A to bylo hej. Nebo že byste měl strach, že pokud budeme mít jiný názor, začnou na nás padat humanitární bomby, jako v Srbsku? Tak to jo, to radši tu půjčku.
Přečtěte si dnešní analýzu pod blogem pana Drobka, možná Vám to prospěje.
16. 12. 2011 | 07:23

Terry napsal(a):

Státy EU se v roce 1997 ZAVÁZALY (!!!) SPLŇOVAT a v budoucnosti DODRŽOVAT dva zásadní dokumenty:

Konvergenční kritéria (http://ec.europa.eu/ceskarepublika/information/glossary/term_63_cs.htm):
K zajištění udržitelné směnitelnosti nutné pro dosažení hospodářské měnové unie (HMU) stanovuje smlouva pět konvergenčních kritérií, která musí být splněna každým členským státem předtím, než může vstoupit do třetí fáze HMU. O tom, zda jsou kritéria splněna, rozhodují ve svých zprávách Komise a Evropská centrální banka (ECB).
Konvergenční kritéria jsou:
• poměr schodku veřejných financí a hrubého domácího produktu nesmí překročit 3 %;
• poměr veřejného dluhu a hrubého domácího produktu nesmí překročit 60 %;
• musí být zajištěn udržitelný stupeň cenové stability a průměrné míry inflace, která po dobu jednoho roku před posuzováním nepřekročí míru inflace tří členských států s největší cenovou stabilitou o více než 1,5 %;
• dlouhodobé nominální úrokové míry nesmí o více než dva procentní body přesáhnout úrokové míry tří členských států s nejlepší cenovou stabilitou;
• po dobu posledních dvou let musí být bez vážného napětí dodržováno stanovené fluktuační pásmo dané měny v Evropském měnovém systému.

Konvergenční kritéria mají tudíž zajistit, aby hospodářský rozvoj v rámci hospodářské a měnové unie (HMU) byl vyvážený a nezpůsobil vznik jakéhokoli napětí mezi členskými státy. První dvě kritéria vztahující se k rozpočtovému schodku a veřejnému dluhu musí být dodržována i po vstupu do třetí fáze HMU (u zemí současné eurozóny od 1. ledna 1999). Pakt stability s tímto cílem byl přijat na zasedání Evropské rady v Amsterodamu v červnu 1997.
(konec citace)

a hlavně

Pakt stability a růstu Evropské unie (http://ec.europa.eu/ceskarepublika/information/glossary/term_83_cs.htm):
Pakt stability a růstu bezprostředně souvisí s třetí etapou hospodářské a měnové unie, která byla zahájena 1. ledna 1999. Pakt má zajistit, aby členské státy dodržovaly rozpočtovou disciplínu i po zavedení jednotné měny.
V praxi se Pakt skládá z rezoluce Evropské rady přijaté 17. června 1997 v Amsterodamu a dvou nařízení Rady ze 7. července 1997, která stanoví základní technická opatření (jedno o kontrole rozpočtové disciplíny a koordinaci hospodářských politik a druhé o zavádění postupu snižování nadměrného schodku).
Ve střednědobé perspektivě se členské státy zavázaly, že dosáhnou vyrovnaného nebo téměř vyrovnaného rozpočtu a že Komisi a Radě do 1. března 1999 předloží program stability (který je každoročně aktualizován). Stejně tak státy, které se neúčastní třetí etapy HMU, se musí podrobit konvergenčnímu programu.
Pakt stability a růstu umožňuje Radě potrestat ty zúčastněné státy, které nejsou schopné přijmout odpovídající opatření pro snížení nadměrného schodku. Zpočátku bude mít trest podobu bezúročného depozitu u institucí Společenství, ale pokud nadměrný schodek nebude odstraněn během dvou let, změní se v pokutu.
(konec citace)
(pokračování)
16. 12. 2011 | 07:48

Terry napsal(a):

Státy EU... (pokr.)

Vyjímám hlavně

"Pakt stability a růstu umožňuje Radě potrestat ty zúčastněné státy, které nejsou schopné přijmout odpovídající opatření pro snížení nadměrného schodku. Zpočátku bude mít trest podobu bezúročného depozitu u institucí Společenství, ale pokud nadměrný schodek nebude odstraněn během dvou let, změní se v pokutu."

Tato pravidla nedodržovala VĚTŠINA (!!) států EU (eurozóny) včetně Německa, Francie... (dodržovaly je jen severské státy a pak ty nově přistupující - ty musely).

Jak to, že většina států se "rozhodla" (si dovolila!) tato závazná pravidla nedodržovat (a nic se jim nestalo!!)?

Co dělala Evropská rada ve své kontrolní funkci? Komu dala nějakou pokutu?

Tuto krizi nezavinilo Euro, tuto krizi zavinili nezodpovědní "demokratičtí" státníci většiny států EU, tuto krizi zavinili nezodpovědní vysocí činitelé EU.

Řecko dlouhodobě vědomě (!!) FALŠOVALO (!!) své ekonomické ukazatele, a místo, aby dostalo pokutu, tak se nakonec podvodníkovi musí pomoci. Pěkné...
A pomáhá se mu stále, i když se ví, že nakonec stejně zbankrotuje, že se podvodníkovi většina dluhů (všechny?) "odpustí". A blbí "poctiví", řadoví občané Evropy to zacálnou, na to doplatí...

Teď na poslední konferenci přijali politici "rozhodnutí", že - když svým jednáním dostali Evropu před bankrot - se pokusí nějaká pravidla dodržovat. Příliš plané, příliš nevěrohodné, příliš pozdě!!

Pro eurozónu (potažmo pro celou EU, její vrcholné politiky) se hodí vtip
Padá chlapík z mrakodrapu a v každém poschodí ho slyší říkat: "Zatím je to dobrý, zatím je to dobrý.."

Tou půjčkou se pouze u toho mrakodrapu jen vykope hluboká díra (a čím víc se do toho vrazí, tím bude hlubší), aby se ten pád prodloužil, přičemž všichni očekávají, že se ten padající naučí létat.

"Zatím je to dobrý, zatím je to dobrý.."

Hlavně že
"Máme demokracii, ne, vole?!"
16. 12. 2011 | 07:49

Terry napsal(a):

"Nejlepší ministr financí" Miroslav Kalousek se holedbá snižováním schodku státního rozpočtu, ale za jakou cenu?

- zvyšování daní (z pohledu vývoje ekonomiky kontraproduktivní, ale je to to nejjednodušší!)
- snižování "služeb" poskytovaných státem svým občanům (a cynicky snižováním příspěvků i pro občany ZTP!)
- zmrazení důchodů
- propouštění státních zaměstnanců (včetně policie, hasičů..)
- snižování prostředků na zdravotnictví, na školství
- snižováním prostředků na obnovu státu (naše silnice jsou jen jedním - tím viditelným - z ukazatelů)

a mj. i stálým "půjčováním" (!!) si státu:

Stát si příští rok půjčí přes 243 miliard (http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/156602-stat-si-pristi-rok-pujci-pres-243-miliard/):
Praha – Ministerstvo financí si chce v příštím roce vypůjčit 243,4 miliardy korun. Vyplývá to ze strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2012, kterou dnes ministerstvo zveřejnilo. Ve srovnání s údaji v letošní strategii zvýšilo částku o téměř 25 miliard korun. Letos úřad počítá s půjčkami ve výši 255,7 miliardy korun, což je o 36,2 miliardy korun více, než úřad plánoval. I v příštím roce si chce stát půjčit část peněz prostřednictvím emise dluhopisů pro občany. Jejich hodnota by mohla vystoupat až na 40 miliard korun.
(konec citace)

Abychom měli (mohli mít!) schodek státního rozpočtu "jen" (!!) 130 či 150 miliard korun, tak si stát PŮJČÍ (!!!) 257 miliard korun !!!!!!!!!!

"Kalousku, jsi jednička!"

A to nám ještě ti naši "demokratičtí" politici PLIVNOU do tváře větou:

"Musí tady být vláda, která řekne: mejdan skončil, dámy a pánové!"
(Rozhovor s předsedou poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petrem Gazdíkem - http://www.top09.cz/co-delame/medialni-vystupy/gazdik-musi-tady-byt-vlada-ktera-rekne-mejdan-skoncil-damy-a-panove-6468.html)

KDO tady měl minulých dvacet let (nějaký) MEJDAN ?!!!!!!

KOMU "odpovědní" "demokratičtí politici umožnili v rámci privatizace beztrestně rozkrást (pardon: my pro to máme přece ten správný výraz VYTUNELOVAT) majetek ve výši několika biliónů?!!

KDO získal tunelováním Fondu národního majetku (krásný název: NÁRODNÍ MAJETEK) ty stovky miliard korun?

KDO způsobil všechny ty prohrané arbitráže se škodami v rozsahu (zatím!!) desítek miliard korun?

KDO vypisoval a schválil všechny ty šíleně předražené státní zakázky?

KDO pro tohle všechno vytvořil to "správné" právní prostředí, se špatnými (nedokonalými) zákony, špatně fungující policií a státními zástupci, špatně fungující justicí (či lépe skvěle fungující justiční mafií?)...?

Byli to řadoví občané?
Nebo naši "skvělí" politici (napříč politickým spektrem)?

KOHO to pan Gazdík (potažno vláda) oslovoval, když říkal:
"..mejdan skončil, dámy a pánové!"

KDO jsou ti "dámy a pánové" ?

A od kdy se rozkrádání označuje slovem "mejdan"?

A teď ti naši "demokratičtí" politici, kteří byli celou dobu u tohoto vývoje, jsou za něj (SPOLU)ODPOVĚDNÍ

"čistý" Petr Nečas - ve vrcholné politice od roku 1992
"nejlepší ministr financí" Miroslav Kalousek - ve vrcholné politice od roku 1990

budou rozhodovat, zda ČR "půjčí" ze státních finančních rezerv 90 miliard korun státům EU, jejichž podobně neodpovědní "demokratičtí" politici vytvořili podmínky pro daleko větší "mejdan".
16. 12. 2011 | 07:51

vasja napsal(a):

Terry.
Ste se teda rozjel.
No a to si představte, jak se musí krást třebas v Řecku. A to nejsou ještě u konce.
Chystaj se tam Paroubkovic!
16. 12. 2011 | 07:56

stále rebel napsal(a):

Už jsem to jednou někde psal a to na základě jiných článků z BBC, nedohoda z 9. prosince je vnímána jako 26 ku 1 a s námi se počítá.
Důvody proč Británie nechce nesouvisí s garancemi, ale je to spíše nesouhlas s užší deferalizací, fiskální disciplínou a regulacemi. Nám je ten problém našimi médii podáván trochu jinak, směřován jinam, asi aby se zastřely skutečné důvody, proč naše pravicé neéé.

Londýn vs. Eurozóna
„ posledních letech se Británie rozhodla nebýt součástí jednotné měny ani schengenského prostoru (který Evropanům umožňuje cestovat přes hranice bez pasů), čímž se distancovala od významných iniciativ EU. Ministerský předseda David Cameron přesto všechny překvapil, když 9. prosince vetoval novou úmluvu EU, poprvé od vstupu Británie do Unie, a ostatních 26 členských států nechal jít dál směrem k větší fiskální integraci bez ostrovního království. Ještě větší údiv vzbudilo, že vyjednávání ztroskotala na laikům těžko srozumitelných detailech finanční regulace.

Cameron například chtěl „červenou čarou“ škrtnout návrh, aby plánovaná směrnice o systému pojištění vkladů podléhala proceduře hlasování kvalifikovanou většinou (což by znamenalo, že žádný členský stát by neměl právo veta). Dále se Cameron ohradil proti požadavku, aby finanční firmy z třetích států působící v Londýně, leč nepodnikající v jiných státech EU, musely mít „jednotný pas“, který by jim umožňoval vyvíjet činnost v kterékoli členské zemi, ale zároveň by vyžadoval, aby se podrobily celoevropským regulacím.“
http://www.project-syndicate.org/commentary/davies17/Czech

Naše pravice nechce hlavně připustit harmonizace přimých daní, které by ohrožovalo mafiánství s.r.o. ve střední Evropě.
16. 12. 2011 | 08:10

Hulu napsal(a):

když v sousedství hoří ... oddělit se od vysokohorské skupiny ... i kdyby nakonec ... loďka na laně za vlečnou lodí (Pehe) ...asi si dám dohromady pár podobných argumentů a vyrazím do banky pro úvěr ... taky místo příštího daňového přiznání asi odevzdám nějakou moralizující esej
16. 12. 2011 | 08:16

slavwin napsal(a):

Výměna názoru potřebná, pominu protikladné komentáře, vezmu Pírko versus Sedláček bez skore. Každý má svou pravdu, teď by to chtělo politika, oni musejí vidět dál, mají osobní styky, mohou se na věc podívat z jiné perspektivy a udělat rozbor. Polsko má Tuska, Sikorského u nás jsem zaznamenal Dolejše a socana Sobotku, jejich hlas je zastřený u Dolejše předpokládám silný nesouhlas ve vlastní straně. Pak jsou ti jak se říká u nás vaserpoláků zbozabuka. V Polsku je to Kaczynski, u nás na Těšínsku ještě žijí znalí převýchovy ve školách polskou rákoskou. Náš Klaus je buď figurou v operaci Golgota, nebo znovuchybující Beneš hledající slovanskou záchranu, co se stalo v létech 1938-39 by nezabránil ani bez chyb, ale další vývoj mohl být příznivější.
16. 12. 2011 | 08:22

Xury napsal(a):

Pro autora:
musím bohužel konstatovat, že úroveň vašich článků, které se týkají ekonomiky jde dost dolů. Když vezmu tento blog od začátku, tak za prvé nás MMF o žádnou půjčku nepožádal. Jde o akci eurozóny, která chce prostřednictvím zvýšených zdrojů MMF financovat pomoc svým zadluženým členům a počítá s příspěvky dalších zemí - hlavně USA, Ruska a Číny.
To, jaká by byla krize v Evropě kdyby nebylo eurozóny nebo dokonce EU, nikdo včetně vás nemá ani tušení. To jste prostě jen plácl nesmysl.
Tvrdit, že výše úrokové sazby (ceny peněz) nemá dopad na zadlužování (fakticky poptávku po penězích) znamená, že popíráte nabídkově-poptávkový vztah u peněz. Možná byste měl toto své tvrzení někde publikovat a pokud ho dokážete, tak by to mohlo být i na Nobelovku.
Vyhodnocovat pozici koruny na základě týdeního poklesu, který navíc byl následně vystřídán obdobně silným růstem, to je skutečně přístup "odborníka".
A pokud se porozhlédnu po okolním tisku, tak zjistím, že minimálně bundesbanka tu otázku půjčky řeší dost zjevně.
Na závěr bych dodal, že nemám nic proti tomu přesunout část našich devizových rezerv do MMF. Ten podíl není tak velký, aby měl nějaký skutečný dopad. Nicméně se nedomnívám, že by celá akce měla nějaký skutečný význam. Dokonce bych nevyloučil, že ony peníze budou použity na sanaci bank až se eurozóna rozpadne.
16. 12. 2011 | 08:23

Terry napsal(a):

Evropa před kolapsem: Čas na rozpad? (http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ales-drobek.php?itemid=15066):

Finanční trhy mají stále větší pochybnosti, zda nakonec euro vůbec přežije. Předminulý týden britský bankovní regulátor, Úřad pro finanční služby (FSA), vyzval britské banky, aby se připravily na konec měnové unie. Co by se však stalo, kdyby se země eurozóny vrátily ke svým starým měnám? A jak by se to vůbec dalo provést?
Finanční trhy mají stále větší pochybnosti, zda nakonec euro vůbec přežije. Předminulý týden britský bankovní regulátor, Úřad pro finanční služby (FSA), vyzval britské banky, aby se připravily na konec měnové unie. Co by se však stalo, kdyby se země eurozóny vrátily ke svým starým měnám? A jak by se to vůbec dalo provést?

- První díl seriálu o Evropě před kolapsem - Kontinent na pokraji propasti
- Druhý díl seriálu o Evropě před kolapsem - Stávka investorů
- Třetí díl seriálu o Evropě před kolapsem - Trocha inflace přece neuškodí

***
Až donedávna se nad podobnými otázkami zamýšlel jen málokterý seriózní ekonom. Představa, že by se eurozóna mohla rozpadnout, byla považována za absurdní.

Časy se však mění. Dnes někteří odborníci vážně navrhují, aby předlužené země jako Řecko, Portugalsko a možná i Itálie projekt společné měny opustily. Jiní dokonce zvažují německý plán B, tedy stažení z eurozóny a znovuzavedení německé marky. Byl by snad brzký rozpad eurozóny, jakkoli „nepěkný“, nakonec lepší než nekonečné prodlužování agónie?
Hans-Werner Sinn, ředitel největšího německého ekonomického think tanku Ifo, je přesvědčen, že nejlepší pro všechny zúčastněné by bylo, kdyby se Řecko vrátilo ke drachmě. Řecké banky by se musely na týden zavřít, všechny účty, rozvahy a státní dluh by se převedl na staronovou měnu a vláda by pak drachmu devalvovala.
Podle Sinna by tak Řecko posílilo svou konkurenceschopnost. Řecké výrobky by byly znovu prodejné a vrátili by se i turisté. Bývalý šéfekonom Evropské centrální banky Otmar Issing má rovněž za to, že takový výsledek by ospravedlňoval ekonomické škody, které by takové opatření napáchalo.

Ekonomové konstatují, že stažení Řecka a možná i Portugalska z eurozóny by mělo důležitý disciplinární efekt. Eurozóna by ukázala, že se nenechá vydírat, což by zase urychlilo reformy v zemích jako Itálie. Odborníci totiž pochybují, že by měnová unie bankrot tak velké země jako Itálie ustála.

Oproti tomu Hans-Joachim Voth, historik ekonomie, který v současnosti vyučuje v Barceloně, má za to, že dny eura jsou sečteny. Hospodářsky silné země jako Německo by podle něj udělaly nejlépe, kdyby se z eurozóny stáhly, protože prý „ne každý stupidní ekonomický nápad je třeba bránit až do hořkého konce“. Voth tvrdí, že čistě teoreticky by ideálním časem k tomuto kroku byly nadcházející vánoční svátky, protože je prý důležité „zastihnout trhy nepřipravené“.
(konec citace; článek stojí za přečtení)

Trochu "jiný" pohled jiných ekonomů...

"...ideálním časem k tomuto kroku byly nadcházející vánoční svátky..."

Šťastné a veselé... (?!)
16. 12. 2011 | 08:37

JARLE HALSNES napsal(a):

A stejně je lepší být bez Eura a bez EU - domácí zlodějíčci si mohou v klidu přikrádat bez rizika, že jim bude někdo nepatřičný koukat pod ruku.
Nedavno psala Šichtařová, že Švýcarsko také nemá Euro a jak si pěkně žijí, tak proč ne my. OdpovÍM otázkou: Byli jste ve Švýcarsku? Všimli jste si jejich pořádku, té (většině Čechů protivné) disciplíny? Pak je jasné, proč v Česku není možné očekávat tp, co pod Alpami funguje.
16. 12. 2011 | 08:55

slavwin napsal(a):

Pro záchranu úzce spolupracující EU je tu fakt zabránění konfliktu, ta organizace je nutná s eurem nebo bez. Ztráta časti suverenity v demokratickém seskupení není žádná tragedie, pro malý stát to považuji za přínos.
16. 12. 2011 | 09:00

slavwin napsal(a):

JARLE HALSNES
Souhlasím že svoboda pro podvodníky a zloděje není výhodna pro normální lidi.
16. 12. 2011 | 09:05

Analytik napsal(a):

Pane Sedláčku, ta úvodní paralela se spěchajícím vysokohorským turistou se Vám opravdu povedla. Další text - nic moc.
A to heslo v závěrečné větě: "všichni za nás, my za nikoho" známe z vlastní praxe trochu jinak: "Všichni za naše, my si jen utáhnem opasky."
16. 12. 2011 | 09:09

Ford napsal(a):

Máte to marný. Pokud má eurozóna zkrachovat, tak zkrachuje. I když tam pošleme všechny prachy co máme. Zoufala snaha si udržet příjem od chlebodárců z EUstánu kydáním na lidi co mají jiný názor to nijak nezvrátí a dluhy nevymaže. Rozesílejte CV nebo se modlete.
16. 12. 2011 | 09:16

Roberto napsal(a):

vše nezdravé se musí rozpadnout, abychom mohli začít znovu a zdravě

bude to trochu bolet, ale jinak to nejde, chceme-li pozitivní změnu

tak se tak nebojme rozpadu, staré končí, aby nové mohlo začít
16. 12. 2011 | 09:16

Ford napsal(a):

JARLE HALSNES: Krade se i v Bruselu.Jen kdo by to tam měl asi sledovat, když tam není téněř nikdo místní aby měl n atom zájem? Proč se nechce podepsat Evropský účetní dvůr pod hospodaření EU?
16. 12. 2011 | 09:21

Ford napsal(a):

Jo a ještě k tomu všichni za nás mi za nikoho. Nějak se si nevšiml že by všichni za nás bojovali ohledně víz na sever Ameriky nebo volného pracovního trhu za stejné dotace zemědělcům.
16. 12. 2011 | 09:45

Honza napsal(a):

MMF požádal Českou republiku o pomocnou půjčku - TO JE LEŽ - MERKOZY ŽÁDÁ, to za prvé, za druhé dev. rezervy okamžitě převest na švýcarské franky.
16. 12. 2011 | 09:56

Scarabeus napsal(a):

Jen jestli to neustále půjčování EU, jak celku, tak jejich jednotlivých států, není politikou "vyrážení klínu klínem", tzn. dluh, který není EU schopna splácet, je splacen půjčkou, která, do budoucna, zakládá ještě větší dluh.

Jestliže na politiku "vyrážení klínu klínem" se jednoho dne dojede v osobních financích, tím hůře čím déle byla taková politika praktikována, tak aby stejným způsobem na takovou politiku nedojela EU.

Každá půjčka musí být splacena. Jestliže je dluh EU splacen půjčkou, tak to, stejně jako v osobních financích, v konečném důsledku, (v budoucnu) dluh navýší. Jestliže EU v současnosti není schopna splácet dluhy, tak jak v budoucnu bude schopna splácet větší dluhy?

P.S. Nejsem ekonom.
16. 12. 2011 | 10:02

slavwin napsal(a):

Ford
Když začnete vypichovat, tak to můžete jen rozeštvat, těch dotací je pořád více než se tam dává, jestli je to stejné i u zemí které mají vyšší dotace pro zemědělce to možná budete vědět Vy. Amerika za nás do války nepůjde a Klaus to tu udržuje v nejistotě jestli se nestaneme ruskou kolonii a s cikány to pořád nemáme vyřešené.
16. 12. 2011 | 10:03

Ben napsal(a):

To již není euroskepticizmus, to je vlastizrada Klause a jeho podržtašek (Ne čase + VV Bárty)
16. 12. 2011 | 10:09

Analytik napsal(a):

Jsem sám, komu finanční přesuny v EU připomínají hru zvanou Letadlo?
Ti, co ji začali, si klidně letí a ti ostatní vystupují za letu a bez padáku.

A my se právě chystáme nastoupit!
16. 12. 2011 | 10:10

Sakra! napsal(a):

ESTONSKO řeklo NE, Británie nehodlá ten paskvil podporovat také, jenom eurohujeři budou ze všech sil utrácet CIZÍ peníze. Nikdo autorovi nezakazuje, aby na pomoc poslal vše, co má. Lidi TADY ale vše co mají potřebáují na to, aby sa bídou přežili !" S třetinovými platy a 110% cenami můžete chtít od lidí leda tak velké H, malé O, římská5, eN a ooooooooooooooooooo !
16. 12. 2011 | 10:20

Jan Zapletal napsal(a):

Vy nezklamete, pane Sedláčku. Sázíte metafory jak na běžícím pásu (požáry, velehory) a držíte se svojí zjevené pravdy. Není žádný rozdíl mezí Vaší a třeba prezidentovou umanutostí. Celý nesmysl s půjčkou pro MMF je mrtvý, a přesto je potřeba se k tomu pořád dokola vracet, že? Prý jakýsi morální hazard... že nám nebude pomoženo, až to budeme potřebovat... a kdo by nám asi tak pomohl? A s čím, prosím pěkně? To jako Indům, Brazilcům, Číňanům zalepíme ústa (a předejdeme obchodní válce s nimi) tím, že se začneme posměšně nazývat eurohujery a korunohujery? Začněte brát vážně i názory jiných lidí, a pak se tvařte jako jakýsi komentátor dneška. Anebo konečně zahoďte masku nezávislého intelektuála a převezměte za své názory aspoň politickou odpovědnost. V tomto punktu zatím Klausovi nesaháte ani po kotníky.
16. 12. 2011 | 10:20

Scarabeus napsal(a):

slavwin:

Tak Vy chcete "řešit" cikány. To mně přípomíná (středověké) krále, kteří když špatně vládli, skrze to se dostali do dluhů, tak "řešili" židy. Zabili tím dvě mouchy jednou ranou. Jednak odvedli pozornost poddaných od důsledků svého špatného vládnutí. Frustračně hněv, způsobený důsledky špatného vládnutí, přesunuli na náhradního/nepravého viníka, tzn. Židy, následný pogrom je zbavil i dluhů, protože u Židů byli zadluženi. (Pokud byli věřitelé zabiti, "zabilo" to i jejich pohledávky ve vztahu ke králi, král se tak, ve vztahu k židům, zbavil povinnosti dluh splácet, královo dluhy, bez splácení, [významně] poklesly)
16. 12. 2011 | 10:26

Petr z Tábora napsal(a):

Nakousnuté problémy nejsou černobílé, řešení jsou jen špatná a ještě horší. Blogeři v těchto dnech dle své politické víry snáší více či méně demagogicky argumenty jen na jednu stranu, jako by zrovna ona byla ta jedině správná. Možná i podceňují inteligenci čtenáře. Pan Sedláček není tedy se svou dnešní demagogií žádnou výjimkou.

Je třeba to vidět s nadhledem, jít cestou nejmenšího průšvihu. Tou je půjčit MMF 89 miliard a diskutovat o parametrech fiskální unie - i když zde se naše vláda či alespoň její předseda už rozhodl - včera řekl v Maďarsku, že daňová unifikace je pro nás nepřijatelná = jinak řečeno nechce do fiskální unie.
16. 12. 2011 | 10:29

expert napsal(a):

Sedláčku, opět jsi nezklamal blábolem.Sedláček, tento politruk Václava Havla opět otrávil hned po ránu ovzduší.
16. 12. 2011 | 10:35

Dale Cooper napsal(a):

Kdy už si konečně všichni uvědomí, že se žádné dluhy splácet nebudou? A to z jednoduchého důvodu - jsou z principu nesplatitelné! Každý, komu to není jasné, ať si nastuduje něco o tvorbě peněz, systému částečných rezerv a centrálního bankovnictví. Jinak se fakt budou pořád řešit kraviny.
Tady si pořád skoro nikdo neuvědomuje, že v současném ekonomickém a finančním systému vedou všechny cesty ke krachu - jde jen o to kdy a jak... Když všichni zavedou vyrovnané rozpočty, nebo budou dokonce splácet dluhy, tak budeme úplně stejně ekonomicky v háji, jako když zbankrotujeme v důsledku předlužení...
16. 12. 2011 | 10:39

slavwin napsal(a):

Scarabeus Nejsem rasista, ale chápu američany, před časem tu čechoameričanka z Floridy ventilovala své pocity k hispáncům, jestli se to nezlepší, tak uvažuje o emigraci, že by chtěla tady to nepsala a hispánci se tu nehrnou a cikáni by jim to ještě zkomplikovali, a určitě nejen oni, ale to už je jiné kafe.
16. 12. 2011 | 10:46

Evropan napsal(a):

Hm, myslel jsem si pane Sedláčku, že jste rozumný ekonom, který rozumí ekonomice. Teď se spíš přikláním k názoru, že jste euro-optimista, vypěstovaný ve bankovním skleníku, který nerozumí (nebo nechce rozumět) obyčejným lidem. Dát, nebo nedat půjčku MMF, obě varianty jsou špatně. Spekulace na trhu jsou tak vysoké, že Euro se pravděpodobně stane obětí - to je cíl spekulantů("Amerických, potažmo dolarových").
Proč půjčovat, když to asi nepomůže, není lepší najít jinou možnost ?
My obyčejní se pak ptáme, to jsme zase museli doslova dát nevratně své peníze nějakým nenažrancům ?
Amerika je na tom daleko hůř, v daleko větší recesi, než Evropa, ale i tak je jí daří vytvářet dojem opaku.
Vydržme o něco déle než Amerika, a zvítězíme nad těmi tajemnými trhy.
16. 12. 2011 | 10:51

Ford napsal(a):

slavwin : Nic jsem nevypíchl. Jen jsem napsal realitu jak se k nám chovají ti o kterých Sedláček tak krásně blouzní. Tvrdě si hájí své prachy a koryta a nějaké EU ideje jsou jen papíře. Prachy poslat eurozóně přes MMF není ani na papíře. Dotace nejsou dotace, ale dočasná půjčka. Kterou pěkně vrátíme později, jak už nebudeme mít na ně nárok. Což už je teď Praha a od dalšího období pravděpodobně už všichni. Ruského generála si do svého hnízda pozvala ČSSD grupa, která neustále nadšeně hýká o diktátu EU a EURa. Ta sebranka co pořád mele o tom že bohatí mají dotovat chudě. Nějak jsme si nevšiml, že by ČR byla bohatší než eurozóna. Ano můžeme jim udělat laskavost, ale pak by se měli jejich maskoti a fanatici chytit za nos a chovat se uctivě. Když něco chtějí navíc.
16. 12. 2011 | 10:53

český maloměšťák napsal(a):

Arnie
:)
O nezávilsosti "nezávislých finančních a investičních poradců" jsem psal jinde.
Provize jsou z privat banking sféry.
Zdánlivé "poskytování rad zadarmo" se tak placeným to skutkem stává. :)
Ta "nezávislost" je tak ve skutečnosti zcela fatální závislostí.
:((((
16. 12. 2011 | 10:54

Viola napsal(a):

bella ciao napsal(a):

"Ženský způsob vnímání mužů je stará vesta. Buď pěkný koloušek nebo alfasamec s vyholenou lebkou."

Zrovna tak jako muži jsou každý jiný, tak i ženy nejsou stejné a říkat, že ženská společnost by byla horší proto, že ženy si vybírají muže podle krásy není pravda a každá žena vám to potvrdí. To jen já jsem si dovolila obdivovat, protože jinak bych to neudělala samozřejmě, proč také nepoukázat na krásu těla u muže, i když filozofuje? Měla by být jednota duše a těla, krásná duše, krásné tělo, ale všichni jsme se přesvědčili, že to tak nebývá a ďábel se ukrývá i do nejkrásnějších těl a tváří - nemusí to být pravidlo. Já věřím, že pan Sedláček má duši krásnou, jen ty peníze ho ničí, měl by se jich zbavit, možná nejlépe tak, že je pošle do toho MMF.
16. 12. 2011 | 10:54

Pat napsal(a):

S panem Sedláčkem by se dalo souhlasit. Touto půjčkou MMF bychom ale nepomáhali tak moc EURU jako DOLARU ! Poměr zadlužení Řecka vůči Německu je zcela identický poměru zadlužení USA vůči Číně, ale - v částkách o několik řádů vyšších. Jinými slovy, Řecko není ani zdaleka tak zadluženo (a nežije si tak nad poměry) jako USA. USA tonou v astronomických dluzích a půjčují si a půjčují si kde se dá, a - OK, nikdo o tom nemluví. Pravděpodobně, ať tedy uděláme cokoliv, nepomůžeme si.
16. 12. 2011 | 11:02

Dagobar napsal(a):

Já už fakt nevím. Pan ekspert ekonom nám hlásá, že "výše úroků má vliv na zadlužování asi jako výška modelky na její krásu", přičemž i Řekové sami připomínají, že si půjčovali, protože to bylo tak báječně levné. Kdyby mě nabídl někdo bezúročnou půjčku, s gustem si půjčím, u dvou procent není žádný problém, u deseti už budu hodně přemýšlet a nad 25% si radši utáhnu opasek. Za lichvážský si půjčí jenom hujer. Takže ano, výše úroků má vliv na zadlužování, alespoň jak to chápu se svým přízemním ekonomickým vzděláním (a finanční eksperti, jak je znám já, by naopak šli do mnohem drsnějších rizik, protože jsou hamižní). Státní půjčky, jak je opět vidím se svým kanonickým vzděláním, mají ten problém, že jakmile jsou levné, stanou se stabilní částí "příjmu" státu, protože politik si půjčí dnes na cukrkandl pro svého voliče a "tak báječně levné splátky" nechá na zoufalce, co přijdou po něm. Má tedy opět MNOHEM větší tendenci podstoupit riziko zadlužení, než bych měl já s vědomím, že i já budu muset platit svoje dluhy.
16. 12. 2011 | 11:09

MV napsal(a):

Evropan

Pan Sedlacek zde pise pro lidi, tak aby si jeho nazor mholi precist a porozumet mu vsichni diskutujici.

Ale pridam svuj maly nazor, jestlize ma CNB ve svych rezervach cenne papiry denominovane v eurech, necht je MMF pujci, pokud Euro zemre, stejne to budou jen bezcenne papirky.
16. 12. 2011 | 11:25

Glosator napsal(a):

Celá slavná EU si dovoluje ideologicky motivovaný nesmysl, zvaný "Boj proti globálnímu oteplování" a dokonce to za pomoci našich Eurohujerů zavedla i u nás. Jen fotovoltaický megatunel nás letos přijde na 30 miliard !!! A ze stejného "zeleného" soudku plyne i neochota EU doplatit nám dlužné peníze na dostavbu D-8, to si naši zelení stěžovali v Bruselu, že oni ji nechtějí.
Je to, jako by si bohatší příbuzný v dluzích chtěl od nás půjčku a přitom si pronajímal luxusní aquacentrum pro svou potřebu a ODMÍTAL JE PUSTIT.
Jinak platí to, co řekla Radičová dříve, než byla "zpacifikována," "slovenský důchodce s důchodem 370 Euro má platit vyšší DPH aby řeckému důchodci mohl bát jeho důchod 1200 Euro zachován."
A NENÍ PRAVDA, že nic netratíme, pokud převedeme 90 miliard z aktiv ČNB pro MFF, přideme na úrocích o 3 miliardy ročně. Takto už tratíme miliardu ročně kvůli 26 miliardám, které Kalousek MFF půjčil za zády vlády. Jsem zvědav jestli TOP 09 chybějící peníze sebere důchodcům, invalidům či rodinám s dětmi?!
16. 12. 2011 | 11:29

bella ciao napsal(a):

Ford
EU má Účetní dvůr, jehož někteří, špatně nateflonovaní a překážejícím svědomím zatížení úředníci si občas postaví hlavu. Většinou se to řeší nátlakem, personálními šachy, někdy i vyhazovem (tomu jest se vyhýbati, neb se to veřejnost doví).
Kontrola, vzato systémově, existuje. Z pohledu mocenské politiky je ovšem pouhou stafáží.

Uvažte, že předseda zdejšího nejvyššího kontrolního úřadu byl od okamžiku kdy Dalík "zvedl úroveň korupce o tři nuly na konci" (jak říká Babiš) vyřazen ze hry sérií trestních kauz s tématy: "užívá služební automobil, užívá služební byt", eventuelně by se dalo přidat "dýchá kyslík a vydechuje CO2".
Všichni hlídací psi demokracie se na štvanici podíleli a ani jeden nevyjádřil pochyby ve prospěch štvaného.
Tolik o kontrole.
16. 12. 2011 | 11:32

vasja napsal(a):

Glosator napsal(a):
.......kvůli 26 miliardám, které Kalousek MFF půjčil za zády vlády. Jsem zvědav jestli TOP 09 chybějící peníze sebere důchodcům, invalidům či rodinám s dětmi?!
-------------------------
Nebojte. Mirko Kalousek je velmi inteligentní anetickej psychopat. V přístí vládě bude sedět se socanem a všechno lidem zase vrátí:)) To je pružnej kluk.
16. 12. 2011 | 11:37

Viola napsal(a):

Ještě musím pochválit tu fotku pana Sedláčka na úvodní stránce Aktuálně, ta je dobrá.
16. 12. 2011 | 11:40

Zelenej napsal(a):

Politicky argumenty Sedláčka chápu, ale ekonomicky moc smysl nedávají. Navíc pan Sedláčak, tak jak je to u něho obvyklé, ekonomické názory příliš neprezentuje. Je to spíše kombinace filozofie, politiky a historie

Zajímavé že i německá bundesbanka říká, že peníze půjčí jen když půjčí peníze i ostatní země v MMF mimo EU. Navíc půjčku bude dávat ECB, která je prostře vytiskne na úkor inflace a my je musíme dávat ze svých rezerv
16. 12. 2011 | 11:46

Viola napsal(a):

Takový riskantní transfer obrovského majetku České republiky neměl být proveden bez zákona. Je to navíc na hraně s principy nezávislosti České národní banky, která podle §9 Zákona o ČNB „nesmí přijímat …pokyny od …vlády, správních úřadů ani od jakéhokoliv jiného subjektu.“
16. 12. 2011 | 11:46

Tom napsal(a):

Jsem rád, že v Česku existují lidé jako pan Sedláček, kteří se nebojí publikovat v denšní dobe nepopulární názory. Podle mého názoru je dokonce jeho povinnosti, jako akademika a člena NERVu, vytvářet protiváhu populismu, který bohužel vládne české politice. Takto složitá věc jako nynější krize Eurozóny je pro běžné lidi těžce pochopitelná. Český občan proto věří médiím a politikům, kteří poskytují jednoduché odpovědi na velmi složité otázky.
16. 12. 2011 | 11:48

alna napsal(a):

"Sólista nic nezmůže". Velká Británie vedla dlouho solo válku s Německem. A zmohla hodně.
16. 12. 2011 | 12:09

leopold napsal(a):

Jsem fascinován jak si národ v čele se svým presidentem ekonomem plete pohledávku a závazek...a má se to za odpovědnost
16. 12. 2011 | 12:14

Dana napsal(a):

Pane Sedláčku, vašemu názoru uvěřím až ve chvíli, kdy veřejně podepíšete ručitelskou smlouvu, kde zavazujete ručit celým svýn najetkem za tu půjčku, pro kterou tak horujete. Zatím totiž nutíte ručit jen nás.
16. 12. 2011 | 12:23

bubo napsal(a):

Hlavně to dejte tomuhle předraženýmu ksindlu:
http://dotsub.com/view/01ad2718-073c-474a-ac40-c7a72e199d55
16. 12. 2011 | 12:33

Viola napsal(a):

leopold

jsme státem, který má ze Smlouvy o přistoupení k EU povinnost přijmout euro. Vstupem do eurozóny se pak – bude-li nyní předkládaná změna smlouvy schválena –staneme automaticky účastníky záchranného mechanismu s povinností přispět formou přímého kapitálového vkladu a formou záruk částkou v celkové hodnotě 250 miliard korun.
Takže, co je pohledávka a co je závazek?
16. 12. 2011 | 12:38

Pavel Hrdlička napsal(a):

Stačí tohle? Působil jako poradce prezidenta Václava Havla a v letech 2004-2005 jako poradce ministra financí. Přednáší filozofii a ekonomii, dějiny ekonomických teorií a aktuality na FSV UK a hostuje na dalších univerzitách.

A kvůli takovým žvanilům a pindalům to v Česku vypadá tak, jak to je.
16. 12. 2011 | 12:43

Jiras napsal(a):

Problem spociva jinde, nikdo v principu rozumně uvazujici nemuze byt proti pujce Menovemu fondu, garance vraceni penez je prakticky jista, jina vec je ovsem nastoleni rozpoctove odpovednosti-prakticky bez schodku coz by nasi slavne ODS a jejim kmotrum vypalilo rybnik s financovanim svych aktivit, cemuz se samozrejme brani, zkratka kradlo by se hur.. nikdo vsak nevidi, ze by ona investice s naslednym vyrovnanym rozoctem nam vratila onech 90mld nazpet na usetrenym schodku a nizsim zadluzovani hned behem dalsiho roku....
16. 12. 2011 | 12:44

Viola napsal(a):

Vyměnili jsme náš malý socialismus za velký eurosocialismus, ze kterého tyjí jen někteří.
16. 12. 2011 | 12:47

Michal napsal(a):

Precetl jsem par komentaru a musim se vyjadrit k jednomu velkemu nesmyslu a tim je straseni Ruskem.
Gerhard Schröder, predchozi ministersky predseda, dnes predseda dozorci rady nemecko ruske spolecnosti Nordstream navrh plan odklonu nemecka od jaderne energie. Dnes to vypada, ze to je kvuli nehode ve Fukusime, ale ten plan je mnohem starsi a je to naprosto krasna ukazka toho, jak se Nemecko s Ruskem paktuje. A Nemecko ma hlavni slovo v eu, takze nejake straseni Ruskem je opravdu smesne, protoze nam z hlediska surovin stejne nic jineho nezbyde, nez se paktovat prave s Ruskem, EU zadne suroviny nema, takze si sice muzeme hrat na EU pisecku, ze nebudeme ruska gubernie, ale az nam dojde plyn a ropa, tak se zase k Rusku vratime. Stejne jako Nemci, kteri to moc dobre vedi, ze to jinak nejde. Zadna moznost volby EU vs Rusko neexistuje. pokdu ovsem nekdo nevymysli cim pohanet auta. uhli nam take dlouho nevydrzi, takze paroplynovych elektraren bude pribyvat. bude tedy treba vymyslet cim budeme pohanet elektrarny, pokud vim, zadny jiny zdroj tu neni, krome jadra a i ten uran nejspis bude nejlevnejsi nakupovat v Rusku.
Takze straseni ruskem je spis klise, nic se tim neresi. Klaus se v tomto chova dost pragmaticky - dela presne to co nemci udelali uz davno, ale to neni tolik sexy na to poukazovat, protoze pro klausobijce se tohle do kramu nehodi. nebo si myslite, ze Mekrelova a Schröder jsou take prislusnici kgb, jak sem videl casto Klause titulovat (hlavne po nedavne navsteve Medvedeva) ? Kdyz pozvali necase do usa, tak to nikomu nevadilo, pritom se resilo presne to same jako pri navsteve Medvedeva, jen ten mel aspon tolik slusnosti, ze kdyz o neco zadat, tak prijel (a byl tu dost dlouho), kdezto Necas mohl milostive priletet a obama si ho vzal na pul hodiny. Kdyz porovnam jen tyto dva pristupy, tak mi prijde, ze Rusove (kteri nam navic prinesli kseftiky za miliardy) k nam chovaji s mnohem vetsi uctou nez cele slavne USA.
Ano muzeme dal strasit Ruskem, ale realita nas donuti ( a nuti) s touto velmoci cile obchodovat. Daleko vetsi problem je ovlivnovani nasi politiky casto nesmyslnymi regulemi Evropske komise, jejich zavadeni nas stoji velke penize. Tyto penize je take treba zahrnout do celkove bilance (euro optimiste casto pocitaji pouze prispevky versus evropske dotace, ale jaksi selektivne nevidi, ze integrace ma dalsi naklady, a ne vzdy tyto naklady neco naoplatku prinaseji). Ekonomove by se meli soustredit na to aby objektivne tyto dalsi naklady spocitali a potom nam muzou kazat jak je to pro nas vyhodne (podle me neni). Zadny eurooptimisticky ekonom to ale jeste v celistvosti nespocital. dokud to neudelaji, je kazda diskuze o tom, jak my jenom cerpame a nic nedavame pase.
16. 12. 2011 | 13:00

Vandal napsal(a):

Klause národ jako takový nezajímá, on má za úkol hájit zájmy tunelářů a zlodějů, těm civilizovaná Evropa nevoní, jednoduše mají strach o nakradené majetky. Jestli to ještě někomu pořád nedochází, a nechá se nachytat na ubohé laciné populistické žvásty, tak tu není žádné pomoci. Dnes Klaus bije na nacionalistické a populistické bubny, jako by nikdy neprováděl tunelování a rozdávání státního majetku komukoliv, kdo byl schopen a ochoten poslat na účet úplateček, a bylo úplně jedno, kdo to byl. Kde bylo v té době jeho národní uvědomění?
16. 12. 2011 | 13:03

JFC napsal(a):

Pan S by měl místo klauniády o hospodaření zapomenout na nekonečno z revoluční euforie a dosadit evolučně tradiční 2 k 1 a 1. Protože to je pravda a láska, nic víc, nic míň. Rozdávat odjakživa můžem, jen když sami máme.
16. 12. 2011 | 13:06

jl napsal(a):

Četbou diskusí získávám dojem, že charakteristiké pro euroskeptické příspěvky je netolerance a nadávky, minimum věcných argumentů a spousta ideologických klišé.
16. 12. 2011 | 13:07

Viola napsal(a):

Petr Mach napsal

Když půjčila Česká národní banka na přání vlády před rokem a půl jednu miliardu eur (26 miliard korun) za stejným účelem, zavázala se vláda platit centrální bance ušlý zisk – za pět let to dělá celkem 2,5 miliardy korun. Tato částka přispěla ke zvýšení našeho státního dluhu. Nyní by ta částka měla být třiapůlkrát větší, tedy další devítimiliardový výdaj ze státního rozpočtu na dotovanou půjčku pro MMF na eurozónu.
16. 12. 2011 | 13:09

Michal napsal(a):

jl> prectete si muj prispevek a napiste mi kde je netoleratni a nebo kde jsou klise, rad s vami budu (a velmi tolerantne diskutovat), pokud budete mit vecne argumenty, ne jako toto placani do vody.
16. 12. 2011 | 13:13

Mirek napsal(a):

Pan Sedláček je vrcholový zaměstnanec banky v průseru (tedy v průseru je její mateřská KBC, pro přesnost). Nevěřím, že je tak hloupý, aby věřil tomu co tady napsal. Musí moc dobře vědět, že trhy žádnou vděčnost neznají, naopak si velmi dobře všimnou toho, že máme rozpůjčováno u pochybných klientů z jihu Evropy. Svět nepotřebuje žádné další záchrany, jenom pořádný bič na drzé dlužníky, kteří místo práce a splácení dluhů dělají bordel v ulicích (a pokřikují, že jejich insolvence je hlavně problém jejich věřitelů). Tato akce navíc vůbec není akcí MMF, tudíž vrácení peněz nebude MMF vymáháno jako obvykle. MMF jen poskytne svůj účet na obcházení evropského právního řádu, který podobné finanční prasárny zakazuje.
16. 12. 2011 | 13:14

Viola napsal(a):

Tomio Okamura napsal

Řešit cizí ekonomické zločiny a udržovat komukoli nezasloužený a neodpracovaný vysoký životní standard rozhodně nepatří k morální povinnosti kohokoli ke komukoli.
16. 12. 2011 | 13:15

JF napsal(a):

Michal: značný souhlas a klidně bych to i vzal ovšem bez černého pasažéra.

Totiž Klause bych nepřál ani Rusům ačkoliv nám ho možná i nadělili. (volba prezidenta a nevolnost Zubovové zvané Zubové v pravou chvíli via Strana Zelených - Bursík - Soukup ) To KGB je tedy celkem na místě a pro Rusy zcela legitimní a samozřejmě klobou dolů.

Co asi Rusové respektují více... Hitlera před Moskvou nebo mužika internacionála v obleku? Ale jó možná dojde na "Klause bych nepřál ani Rusům ..." a oni si možná myslí to samé ;-)

Takže pan Medvěděv si může dovolit zdvořilosti ...
16. 12. 2011 | 13:23

Viola napsal(a):

Portugalská vláda se musela zavázat k privatizaci 50 miliard EUR státního majetku a k reformě zdravotnictví. Věřiteli jsou opět Mezinárodní měnový fond a fondy vytvořené státy EU (EFSM, EFSF), každý ze zmíněných částkou 26 miliard EUR.

Takže to se tedy děje i u nás a ještě se máme vydat více, abychom se zotročili dokonaleji a pak už jen čipy a obojky.
16. 12. 2011 | 13:26

Levičák napsal(a):

Pane Sedláčku,se zájmem jsem přečetl Váš blog,ale je v něm řada nejasností.Říkáte:"měli jsme luxus",ale nějak jste nenapsal,kdo je to "my".Normálně zaměstnaní lidé ten luxus neměli ani za komunistů,natož by ho měli nyní.Takže to "my" se možná vztahuje na Vás,pana Klause a ostatní z prognostického ústavu atd.Ti opravdu měli luxus za starého režimu a ještě větší mají dnes.Ono je to totiž stále o tom,že někdo si žije nad poměry,dostává státy do finančních problémů a potom je nejlepší globálně říci,za to můžeme my všichni,protože jsme měli luxus.A to nemluvím jen o Čechách (ne Česku,protože mi to trhá uši).
Starý režim nám postavil atomové elektrárny,které i přes pomluvy že byly postaveny ruským dodavatelem jsou dodnes využívány a nesou státu pěkný zisk.Ostatní rodinné stříbro tento režim prohospodařil,rok co rok jde do větších dluhů,ale tu tzv.pomoc eurozóně máme zaplatit a vzít na svá bedra "my" všichni.Pan Kalousek za pomoci NERVU mistrně žongluje penězi,které chce ušetřit na úkor obyčejných pracujících a důchodců.Různí makléři,ekonomové nám v televizi předvádějí,jak se to má dělat.Vážený pane máte-li příjem 15 000,-Kč měsíčně nemůžete přece utrácet 17 000,-Kč měsíčně.A radí a radí.Proč takhle neradí NERV.Ne kde vyždímat peníze na daních a různých poplatcích,ale škrtáním ve výdajích na věci nepotřebné.Vůbec není nutné nakupovat Pandury,letadla CASA pro armádu,pronajímat stíhačky.Každý trochu myslící člověk ví,že v dnešní době obrněná vozidla pěchoty mají v boji minimální životnost.V době řízených střel,samonaváděcích střel jsou to vyhozené peníze.Místo stíhaček je samozřejmě lepší využít dokonalých radarů,satelitů a protivzdušných raketových systémů.75 generálů pro zatím 30 000 armádu,kde se počty vojáků mají ještě snižovat je také luxus.To že pan Dlouhý jako ministr hospodářství zcela selhal a odklonil náš vývoz od východu na západ,na kterém jsme nyní závislí byl také fatální krach.Prodat prosperující podniky do zahraničních rukou a přicházet tak o jejich zisky byl důsledek práce pana Klause.Rozdělit státní majetek stylem Aerolinky a Letiště Praha,to nepochopí asi žádný.Letiště Praha je ziskové a aerolinky prodělečné.Je to náhoda nebo úmysl?
A takto bych mohl pokračovat dál.Normální člověk,když šetří začíná sám u sebe a ne u sousedů nebo příbuzných.Naopak omezí i dárky na Vánoce,které dříve příbuzným dával.Špatně se to poslouchá,ale vláda a horních 10 000 musí začít nejprve u sebe a teprve potom získají důvěru lidí,že to myslí dobře a ti budou ochotni i naslouchat řečem o pomoci sousedům,která se nám vrátí.
Tak už se nám nesnažte lhát a nazývejte věci pravými jmény.Tento stát politici a jejich známí rozkradli,měli by začít to co ukradli vracet a bude i na tu pomoc.
16. 12. 2011 | 13:35

Terry napsal(a):

Agentura Fitch snížila rating sedmi velkých bank (http://www.denik.cz/ekonomika/agentura-fitch-snizila-rating-20111216.html):
Fitch snížila o dva stupně úvěrový rating britské bance Barclays Plc a švýcarské Credit Suisse AG, v obou případech ze stupně AA minus na stupeň A. O jeden stupeň pak agentura snížila ratingovou známku americkým bankám Citigroup, Goldman Sachs Group a Bank of America, francouzské BNP Paribas a německé Deutsche Bank.

V samostatné zprávě pak agentura sdělila, že co se týče banky Citigroup, ke snížení ratingu ji přiměla i politická neochota podpořit banky v době krize penězi daňových poplatníků.

Fitch, která je nejmenší z trojice nejvýznamnějších ratingových agentur, tak přistoupila ke stejnému kroku jako její rival Standard & Poor's. Ten už na konci listopadu snížil rating několika bank, čímž ale reagoval i na změnu použité metodiky. Ke snížení ratingu vybraných bank už přistoupila i poslední z trojice největších ratingových agentur, a to Moody's Investors Service.
(konec citace)

Werich (jako císař Rudolf II. ohledně hradních alchymistů):
"My tady máme samé odborníky."

Patláma patláma, paprťála...
16. 12. 2011 | 13:47

český maloměšťák napsal(a):

Viola
Okamura se ani pořádně nevyzná v českém daňovém systému.(DPH v jednom z jeho velmi četných článků)

A co se týče tohoto výroku...spadá spíše do kategorie demagogických citátů z Bible.

Zkuste příště přijít s citátem někoho jiného. Třeba z nějakého článku v Blesku.

Apropo -pamatuji si na takový ten bulvární pořad o investorech - jak tanm nabubřele zamítl investovat do jednoho pro jektu 2 mladíků - s tím, že na to neí trh, že je to postaveno na vodě, že jen chtějí přenést své rizika na něj....no a po nějaké době byl udělaný televizí feedbackový šot - mladíkům firma propsperuje, expandují do zahraničí....

Každý se splete - ale nemyslím si, že to je ta pravá postava, která by měla radit, jak předejít infikování našeho hospodářství poklesesm.
16. 12. 2011 | 13:52

knirek napsal(a):

Pane Sedláčku, čím to je, že všichni lidé, kteří v naší zemi něco dokázali (mezi ně patříte i Vy), začnou časem zrazovat svůj národ. Lézt do zadku komukoli z "TOP" party odkudkoli na zemi, pomlouvat svoji vlast i národ...?
Od zeťe jsem dostal Vaší knížku, ale někam hluboko ji založím...
Ach jo.
16. 12. 2011 | 13:55

český maloměšťák napsal(a):

Terry
K tomu ratingu :

Bank of America Corporation

–Long-term IDR downgraded to ‘A’ from ‘A+’;
–Short-term IDR downgraded to ‘F1′ from ‘F1+’;
–Viability Rating downgraded to ‘bbb+’ from ‘a-’.

Barclays plc

–Long-term IDR downgraded to ‘A’ from ‘AA-’;
–Short-term IDR downgraded to ‘F1′ from ‘F1+’;
–Viability Rating downgraded to ‘a’ from ‘aa-’.

BNP Paribas

–Long-term IDR downgraded to ‘A+’ from ‘AA-’;
–Short-term IDR affirmed at ‘F1+’;
–Viability Rating downgraded to ‘a+’ from ‘aa-’.

Credit Suisse AG

–Long-term IDR downgraded to ‘A’ from ‘AA-’;
–Short-term IDR downgraded to ‘F1′ from ‘F1+’;
–Viability Rating downgraded to ‘a’ from ‘aa-’.

Deutsche Bank AG

–Long-term IDR downgraded to ‘A’ from ‘AA-’;
–Short-term IDR downgraded to ‘F1′ from ‘F1+’;
–Viability Rating downgraded to ‘a’ from ‘aa-’.

The Goldman Sachs Group, Inc.

–Long-term IDR downgraded to ‘A’ from ‘A+’;
–Short-term IDR downgraded to ‘F1′ from ‘F1+’;
–Viability Rating downgraded to ‘a’ from ‘a+’.

Morgan Stanley

–Long-term IDR affirmed at ‘A’;
–Short-term IDR affirmed at ‘F1′;
–Viability Rating downgraded to ‘a-’ from ‘a’.

Societe Generale

–Long-term IDR affirmed at ‘A+’;
–Short-term IDR affirmed at ‘F1+’;
–Viability Rating downgraded to ‘a-’ from ‘a+’.

UBS AG

–Long-term IDR affirmed at ‘A’;
–Short-term IDR affirmed at ‘F1′;
–Viability Rating affirmed at ‘a-’.

Takže na long jde o kosmetické či žádné úpravy.

Mimochodem v premarketu jde např. BAC nahoru.
16. 12. 2011 | 13:56

Viola napsal(a):

Americkým bankám a korporacím i zahraničním bankám od Francie až po Skotsko bylo tajně rozdáno 16,000,000,000,000.00 amerických dolarů. FED v období od prosince 2007 do června 2010 tajně poskytl záchranné balíčky mnoha světovým bankám, korporacím a vládám. Federální rezervní systém s oblibou nazývá tuto tajnou záchranu jako all-inclusive úvěrový program, ale prakticky žádné z peněz se nevrátily, přestože byly půjčeny bezúročně. Je zřejmé, proč to Federální rezervní systém nikdy nezveřejnil a dokonce o tom ani neinformoval Kongres Spojených - americká veřejnost by byla pobouřena, kdyby zjistila, že FED zachraňoval zahraniční banky, zatímco Američané měli problémy s hledáním práce.

Takže je to tak, máme pomáhat bankám před krachy, jde o socialismus pro bohaté.
16. 12. 2011 | 13:59

český maloměšťák napsal(a):

Viola napsal(a):
Portugalská vláda se musela zavázat k privatizaci 50 miliard EUR státního majetku a k reformě zdravotnictví. Věřiteli jsou opět Mezinárodní měnový fond a fondy vytvořené státy EU (EFSM, EFSF), každý ze zmíněných částkou 26 miliard EUR.

Takže to se tedy děje i u nás a ještě se máme vydat více, abychom se zotročili dokonaleji a pak už jen čipy a obojky.
16. 12. 2011 | 13:26
-----------
Vy jste naprosto mimo. Po nás austerity nikdo nechce. A to, že je provádí "protikorupční vláda" je zapříčiněno ZATÍM jen jejim žalostným hospodařením /krádežemi/.
My ale chceme, aby Portugalsko ale i jiné země, stále odebíraly naše výrobky.

Proč raději nediskutujete pod blogy o kosmewtice či punčochách ?
Tam byste jistě vynikla.....
16. 12. 2011 | 13:59

český maloměšťák napsal(a):

Viola
Zase.
Zjistěte si, že /ono číslo je přehnané/ jde o pouhý agregát !!! Součet poskytnutých úvěrů . Bez započtení jejich refinancovaní sppacenými úvěry.

Jděte fakt pod ty punčochy.
16. 12. 2011 | 14:01

Viola napsal(a):

český maloměšťáku

u nás se to dělá už preventivně. A ty ponožky si štopujte sám, bude to potřeba, vaše investice splaskne jako bublina.
16. 12. 2011 | 14:07

JinýSkeptik napsal(a):

Naprostý souhlas s panem Sedláčkem.
16. 12. 2011 | 14:09

český maloměšťák napsal(a):

Viola
http://online.wsj.com/video/fed-supposed-77t-bank-loan-here-the-truth/6E651620-4873-4D98-B0D0-BE58DA60B1B3.html

Mediální hoax.
-------------------------------
Nesplaskne. Dal bych vám tip - ale vy byste ty peníze stejně utratila za Blesk či nějaká cinkrlátka. Jdu s 500 % výhledem - ale dost na dlouho. Spekuluji na lidský rozum a nezbytnost věc skutečně řešit, ne plkat či šířit paniku.
16. 12. 2011 | 14:12

český maloměšťák napsal(a):

Zde je text./vi a oněch údajných 7,7 bilionů - pozor ...americké triliony nejsou triliony, a biliony nejsou biliony...to už se naštěstí řada českých novinářů naučila/

http://online.wsj.com/article/SB10001424052970204083204577082331689233426.html

k oněm rozdílům /bilion - mlrd. etc etc :

http://cs.wikipedia.org/wiki/Des%C3%ADtkov%C3%A1_soustava

P.S. Také si myslím, že FED není zrovna nějakým beránkem božím a dokonce ani nevím komu primárně patří a čí zájmy tak ve skutečnosti hájí...ale všeho s mírou. Pomocí lží se dá sice protivník porazit -ale pak příjde pachuť vítězství.
16. 12. 2011 | 14:20

Viola napsal(a):

maloměšťáku

už jsem se lekla, že s 500% výnosem a vy jen s výhledem. To já mám opravdu 100% výhled, 500% výhled si nějak neumím představit
16. 12. 2011 | 14:21

Pavel Filip napsal(a):

Český maloměšťák: Co to je, to "refinancovaní sppacenými úvěry"?
16. 12. 2011 | 14:22

český maloměšťák napsal(a):

Pavel Filip
Stručně a velmi jednoduše řečeno je rozdíl mezi tím, když půjčíte 100 korun a pak zase 100 korun a pak zase 100 korun, aniž by vám mezitím někdo něco vrátil...a tím, když půjčíte 100 korun, nekdo vám vrátí 100 korun a vy zase půjčíte 100 korun a on vám zase někdo vrátí 100 korun a pak zase půjčíte 100 korun....

Je mezi tím prostě rozdíl. Ve vztahu k věřiteli - jeho bilanci.
Ale v obou přípaedech jste půjčili 300 korun.
Chápete ?
16. 12. 2011 | 14:59

UFF napsal(a):

?
vsechny mluvici hlavy pisou jako o zavod? :-)))
nemaj na darky?
nebo neco naznacuji....???
babo rad .-)))
16. 12. 2011 | 15:12

Scarabeus napsal(a):

český maloměšťák:

Myslím si, že v oboru ekonomie jste nesrovnatelně vzdělanější než já(jsem jenom trošku v bankovnictví poučený amatér), z tohoto důvodu by mě zajímala Vaše odpověď na mojí otázku z příspěvku(na konci) 16.12.2011 10:02.
16. 12. 2011 | 15:13

slavwin napsal(a):

Pavel Hrdlička Ten bordel není kvůli těm kdo radili Havlovi a dnes jsou něčí poradci a učí na univerzitách, já bych se zeptal Klause kdo to za jeho panování tak zázračně zbohatl, nebo Zemana komu to svěřil hnědé uhlí a Kalouska jak se mají bývalí spolustraníci a kamarádi z ministerstva obrany Mudr Ouzkého Mudr Cabrnocha jak jim klepe IZIP.
16. 12. 2011 | 15:31

jana napsal(a):

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ales-drobek.php?itemid=15066
http://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,800285-3,00.html
4 dílný seriálek z nemec / spiegel
16. 12. 2011 | 15:39

Bu He He napsal(a):

Jestli Vám to nikdo neřekl,tak česká nátura patří ve Světě k těm horším. je často i hnusná .Nedivte se že má v okolí teh nejhorí zvuk.
16. 12. 2011 | 15:45

Jiras napsal(a):

vubec bych neresil ty penize, co je treba resit je nastaveni rozpoctove odpovednosti a v navaznosti na vyrovnany rozpocet i za tuto 90mld sluzbicku, budeme mit penize behem jednoho roku zpatky na usetrenem rozpoctovem schodku.. nevim co vsichni furt resi pro a proti pujce..komu jinymu uz by se clovek nemel bat pujcit, kdyz ne MMF, kdyz muzu tak pomuzu, nevim ze podle toho lidi nezijete... mela by to byt samozrejmost
16. 12. 2011 | 15:53

qee napsal(a):

Zahraničním bankám v ČR jsme vloni nacpali 42 miliard korun za přepočty měn při vývozu a dovozu a za pojištění kurzů. Za 2 roky to dělá téměř 90 miliard Kč,což činí půjčku pro MMF. Tak o co jde? Kdybychom měli euro jak slováci už by tato částka byla 2 x ušetřena.Ale že Euro zásluhou p.Klauze,Singra,Topola a Nečase nemáme, tak máme úbytek investorů (na Slovač),útěk firem do bezpečnějšího zahraničí a musíme sledovat tragikomedii lhářů (klauz.necas,zahradil,bobošanda a spol.a novinářských hyen,kteří se bojí zveřejnit projev polského ministra zahraničí (načí pokyn?) Radka Sikorského (pardon kromě Respektu).
16. 12. 2011 | 15:54

Jiras napsal(a):

at uz proboha nekdo v ty evrope zacne dohlizet na nase narodni rozpocty, jinak se z tech dluhu nevyhrabeme nikdy.. neverim tem nasim politikum, nasi vlade rozpoctove odpovednosti ovladane kmotry z ods a jejich touhou rozkrast vsechno co ma nejakou hodnotu. Za tech dvacet let jsme si snad uz dokazali, ze proste nejsme schopni si tu vladnout sami..respektive vladnout tak, aby to bylo ku prospechu lidem a ne jen tem par zabam na prameni..90mld pujcka MMF je marginalie, virtualni penize, ktere máme ulozene v depozitu..takhle nam jeste vydelaji a pokud bychom o ne prisli, tak i to, ze se naucime delat v ramci republiky rozpocty bez schodku bude pouze jen a jen prinosem...
16. 12. 2011 | 16:12

donal napsal(a):

L.B.
psal jsem 12 let a podle tebe tedy koperace končí s eurem podle mě kooperace nekončí s eurem koperace neboli spolupráce tady byla před eurem už za národních měn existovala evropská unie a pochybuju že zanikne když zanikne euro

olDa
ja klidně napíšu co nás čeká za dva tři roky je to jednuduché jsou jen dvě možnosti bud budou dluhy umazavány inflací nebo dojde k zaniku eura tak jak ho známe z dneška v podobě jaké je ted prostě nebude existovat
(existuje spouta variant od odchodu nemců z eurozony po rozdělení eura na jižní a severní nebo odchod bankrotujících státu )
ale nedojde k zániku EU jako nedojde k zániku NATO zkrátka a dobře současný stav je neudržitelný stačí se jen podívat nadluhy jednotlivých zemí a je jasné že dnes existují normální cestou nesplatitelné dluhy
16. 12. 2011 | 16:25

Pohadka tam, pohadka sem napsal(a):

nadrmolíno zde do zásoby až až,
tak ted trochu matematiky!

?Zkusil tam někdo spočítat,
za kolik století třeba Německo při přebytku 2% dokáže splatit jistinu stávajícího dluhu?? :-)))
16. 12. 2011 | 16:39

český maloměšťák napsal(a):

Scarabeus napsal(a):
Jen jestli to neustále půjčování EU, jak celku, tak jejich jednotlivých států, není politikou "vyrážení klínu klínem", tzn. dluh, který není EU schopna splácet, je splacen půjčkou, která, do budoucna, zakládá ještě větší dluh.

Jestliže na politiku "vyrážení klínu klínem" se jednoho dne dojede v osobních financích, tím hůře čím déle byla taková politika praktikována, tak aby stejným způsobem na takovou politiku nedojela EU.

Každá půjčka musí být splacena. Jestliže je dluh EU splacen půjčkou, tak to, stejně jako v osobních financích, v konečném důsledku, (v budoucnu) dluh navýší. Jestliže EU v současnosti není schopna splácet dluhy, tak jak v budoucnu bude schopna splácet větší dluhy?

P.S. Nejsem ekonom.
16. 12. 2011 | 10:02
----------
Úvodem Vám bohužel musím sdělit, že jsem také jen poučený amatér. Takže další berte s rezervou a jelikožto jsem už z té debaty i notně unaven - i s humorem /také ovšem počítejte s černým :)))/

Klín klínem se vyrážet dá. Důležité je, k čemu pak slouží to dřevo. Zda jako například dřevo stavební či dřevo otopné. :))
V případě prvním je jistá koletarizace dluhů užitečná - pokud je někdo ochoten nést záruky /v podstatě za jejich budoucí hodnotu/. Dovedu si představit situaci, kdy to bude ECB a kdy na krytí takových historicky vzniklých kolaterálů poskytne svůj klín. Přeci nechce být za piču. :))))
Neměl by však být ten klín bezedný :))a jelikožto státy znárodnit nejde tak musí logicky přijít na řadu banky. Sféra private banking tedy. Jestli postupně nebo potupně - na to ale nemám vyhraněný názor. /byl bych pro postupnost, už tak se lidé dívají na bankéře docela úkosem/.

V případě druhém/dřevo otopné/ pak asi dojde spíše na ty státy. Tedy jejich fiskály. Jedna možnost je škrcení, škrcení...až do naprostého uškrcení - tak to chce například chemická dílnička inženýra Pokustona a jeho drábků ....anebo spoléhání se na dar z nebes (že je lidé neoběsí na kandelábrech dřív, než jim to škrcení prohlédnou).

Každá půjčka nemusí být splacena. Více pod heslem odious debt a např. ve filmu Debtocracy.

Oni vůbec většina těch penízek - jsou jen nuly a jedničky v počítačích.
Nebozí bankéři prostě věří, že lidé budou dávat všanc svou energii, fyzické i mentální síly do nekonečna a do totálního vyčerpání a zblbnutí...a ještě nebožejší obyčejní lidé na druhéstraně bankovní přepážky zase věří, že by se bez privat banking neobešli, že by se bez ní museli oběsit či zbláznit.
Na tom nejvíce vydělávají právě spekulanti.
Spekulace na důvěru /víru/ je totiž dlouhodoběji daleko výnosnější než krátkodobá, jednorázová spekulace na chaos.
Což bohužel mnozí fundovaní ekonomičtí analytikové nechápou :--()

:))))

P.S. Prostě někdy je dobré krátodobě sousedovi půjčit, než mu přát aby ta jeho koza konečně chcípla. Kor když zatím kupoval seno hlavně od nás......Možná že dokonce bude dobré, když se tak druhý den v jeho chlívku objeví kozy dvě....
Jenže takhle prajzáci neuvažujou /ehmm- teď nevím - např. Zahradil je také zpoza Odry ???/....oni mají větší radost když ta koza sousedovi chcípne....na čas se pak veselí v tom seně....až kdyř to seno shnije - pak jim to teprve dojde....

Mějte se. :)
Asi jsem vás moc nepotěšil, ale fakt už mám z toho hlavu jak bambus.
Hlavně z některých v kruhu stále chodících a pro sebe si mumlajících individuí.....

P.S. Fakt mě teď berte s rezervou. Zrocna totiž nemohu uklidnit bránici, když po seanci na Patriafrcu nastalo toto /Erste byla stále zatím kolem 302,- Kč/ :
Diskuze k Erste :
16.12.11 16:05 bugr mig22zavinacseznam.cz (148243)
Vypsat odpovědi Odpovědět

"co se stalo????
38 828ks za 326,60"

No, co se asi stalo ?
:((((

Kdo to, kdo to ???
:))
16. 12. 2011 | 17:00

Scarabeus napsal(a):

český maloměšťák:

Dobré. Ještě mně vysvětlete jednu záležitost.

"Každá půjčka nemusí být splacena."

Jasně, nemusí, ale pak nesplacenou půjčku musí věřitel odepsat. Pak ale vzniká, v rámci EU, otázka 'Kdo je ten věřitel?'. Oficiálně ten kdož, někdy nepřímo, o poskytnutí půjčky rozhodl, kdož by se hlásil k výnosům splacené půjčky, to jsou asi majitelé bank, spekulanti, politici, vkladatelé(úrok z vkladu) ... Když ale půjčka skončí nesplacením, tzn. musí se odepsat, vygeneruje ztrátu. Kdo ztrátu, její tíži, následně vezme tzv. "na sebe"?

Když v 90. letech u nás krachovaly banky, protože poskytovaly nadmíru úvěrů, které následně byly označeny jako klasifikované(nedobytné) úvěry, protože nebyly spláceny, a hrozil run na banky, tak přispěchal s pomocí (český) stát, banky oddlužil převedením klasifikovaných úvěrů na Konsolidační banku(pozdější název Konsolidační agentura) s tím, že Konsolidační banka/agentura bude splacení úvěrů vymáhat. Následně bylo mediálně "ticho po pěšině". Po několika letech jsem si v novinách přečetl malou, mediálně nezvýrazněnou, zprávičku, že Konsolidační banka/agentura vymohla pouze 8%! Zbytek, tzn. 92%, byla ztráta Konsolidační banky/agentury. Protože Konsolidační banka/agentura byla(je) státní institucí, tak její ztráta navyšovala schodek státního rozpočtu ČR, tzn. že nakonec nesplacené úvěry, které v 90. letech nesplatily různé firmy, za ně(za firmy), se zpožděním několika let, nepřímo, přes státní rozpočet, splatili všichni občané ČR, přesněji ještě je splácení čeká, protože ČR má obrovský státní dluh, který, podle mého laického názoru nekontrolovatelně, narůstá.
http://www.verejnydluh.cz/

Mám obavu, že podle, v principu stejného/obdobného, scénáře, který byl použit u nás v 90. letech(nepřímé splácení až do nového tisíciletí), bude postupováno i v případě dluhů v EU. Tzn. banky půjčily např. Řecku, Řecko není schopné splácet, dluhy Řecka se, už v současnosti, musí (aspoň částečně) odepisovat, odepisovat je musí banky, které úvěry poskytly. Aby banky klasifikované(nedobytné) úvěry nepoložily, musí jim stát(EU), jako u nás v 90. letech, pomoci, jinak hrozí run na banku/y. Z nesplacených úvěrů bank se, jako u nás v 90. letech, stanou nesplacené úvěry státu/ů/EU, atd. viz předchozí odstavec.
16. 12. 2011 | 18:14

český maloměšťák napsal(a):

Scarabeus
Já na to už dnes fakt nemám.
Je to skutečně složité - není jasné jak se přesně dluh kolaterizuje /restrukturalizuje/...
Nejlepší by fakt asi bylo některé banky znárodnit nebo převést pod nucenou správu ECB, zabalené dluhy refinancovat pomocí eurobondů, což zase vyžaduje alespoň floor tax a dozor nad rozpočty - když už ne společný fiskál...
Nechtěkte po mně - abych zde vyřešil krizi na evropských finsnčních trzích....

Zatím jde fakt hlavně o to, aby se nerozšířila epidemie poklesů na straně poptávky....a pokud by cena - naše cena - za toto měla být cca 1 - 3 % z 90 miliard - je to dobrá cena, pokud se tomu podaří zabránit.
Další se odehraje jak paralelně - tak postupně....ale to je další kapitola.

Kdo to platí zde - ty dluhy...No ti, kdo je spískali sedí ve vládě a nařizují občanům - aby to zaplatili oni.
A stejnou hubou nařizují Evropské Unii, ať to dělá jinak.
Což je hlavní absurdita celého toho hysterického hulákání oněch Zahradilů, Klausů a jim podobných. /zajímalo by mě , jaký názor mají například Drobil či Kocourek - o Řebíčkovi ani nemuvě).

Pane Scarabeus - my neumíme vyřešit ani tu domácí paradoxní situaci.
Takže v té evropské raději držet hubu...a krok s Německem. Lombard Street by nás zase hodila přes palubu - to není dobrý kamarádčoft....

Končím. Už mi vyschla klávesnice. Jdu ji svlažit. :))

Mějte se.
16. 12. 2011 | 18:29

Standa napsal(a):

Pane Sedláčku, díky za Vaší pravidelnou dávku eurovlezdopdelismu.
16. 12. 2011 | 19:16

Rastafarian napsal(a):

Kdyz je lodicka v bouri tak se musime modlit - a veslovat a veslovat !
Drzet si ruku na portmonce a odmitat pohnout rukou - nas dostane pouze ke dnu.
16. 12. 2011 | 20:11

Scarabeus napsal(a):

český maloměšťák:

Děkuji.
16. 12. 2011 | 20:16

Franta napsal(a):

Rastafariane s první větou mimo modlení se dá souhlasit. Ale cpát peníze do bezdné díry to je největší blbost. Jinak si pamatujte " pomoc si sám a bůch Ti pomůže.
16. 12. 2011 | 20:52

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Josef K.:
Když nevíte kudykam, jsou ti sudeťáci dobří. Ještě, že jsou. ☺
Kam že to stáhnou Němci výrobu škodovek z Číny? ☺☺☺
16. 12. 2011 | 22:45

Zbyněk Matyáš napsal(a):

JARLE HALSNES:
Byl jsem ve Švýcarsku už dávno a jedna z prvních věcí, která udeřila do očí, byly zástupy narkomanů na ostrově za muzeem v Zürichu nahřívající si crack.
16. 12. 2011 | 22:52

Lada napsal(a):

Kdyz prezidente, tak aspon pane prezidente, Sedlacku. Vy nejste eurohujer, vy jste debil
17. 12. 2011 | 02:30

Suchec napsal(a):

Ale tady doma je to jako po Bílé hoře s rekatolizací a loupením majetku.

Aneb, jak je to s právem a církevními restitucemi, co už není ani třeba tej inventúry (Peak a spol)

http://www.fontes-rerum.cz/soubory/download/kudrna-MDA-cirk-restituce.pdf
http://spcp.prf.cuni.cz/dokument/katmaj.htm
17. 12. 2011 | 08:28

Josef K. napsal(a):

Milý Matyáši. Do Číny a NSR. Ale z MB. Jinak by si Vaše schopnost číst text zasloužila rekvalifikační kurzy.
17. 12. 2011 | 12:01

český maloměšťák napsal(a):

Suchec
V kabaretu zvaném "Protikoruopční vláda" suplují VV roli opozice - alternuje kašpárek s modrýma rolničkama a černýma botičkama.
A to tak, že nejdříve obtloustlý kašpárek zapěje hlasité solo ...o tom, jak jsou proti tomu a proti tomu a onomu....poté přijde Kalousek, píchne špendlíček - a z tlusťocha kašpárka je rázem zas jen kyblíček /pomyjí a zvratků/.

Modré rolničky cinkají...a černé botičky klapají....cink, cink, klapy, klap...
V zákulisí dostane kašpárek 30 stříbrných a pochvalu od Kmotříčka národa. Nabere kila a jede se na další štaci.

Apropo - pamatujete si, jak Kalousek rozbil vládu kvůli Grossova 1 milionu ?
A jak drží basu se všemi těmi Vondry, Drobily, Kocourky, Bessery....

Nepřipadá Vám ten vrchní nějakej divnej ?

:---()
17. 12. 2011 | 12:28

Jindrich napsal(a):

Vetsina starsich ctenaru tu stale operuje s nejakym MY MY MY.
Jejich znalosti dnesniho sveta jsou nepatrne.
Mam pro vas spatnou zpravu !
Neni zadne MY !
Nejsou zadne hranice !
Nas stat by bez vypujcovani penez nemohl existovat !
MY uz skoro nevlastnime zadne narodni podniky ktere by vydelavaly !
Jedine o MY muzeme mluvit jako majitele armady polorozpadlych zamku - ktere musime udrzovat - ponevadz diky sve hladovosti a zavistivosti je odmitame predat zakonitym dedicum.
Jedina zachrana pro nas je, kdyz MY budeme poctivym clenem EU !
17. 12. 2011 | 20:06

Jose napsal(a):

moc se mi "líbí" jak politici a ostatní, kteří se vyjadřují k těm 89 miliardám používají termín " hoří". Jedni říkají, když "hoří" u souseda postavím takovou zeď, aby nepřeskočil na můj dům.Druzí zase tvrdí , že když u souseda "hoří" je mu třeba pomoct. S kým souhlasit? Skutečnost je taková, že tam kde skuteční hasiči vidí, že zásah nepomůže, požár pouze kontrolují a to co se nedá uhasit, nechají shořet ( ZBANKROTOVAT). To je řešení i pro evropu a dlužníky. nejde o těch 89 ale o to jestli
skutečně pomohou. NE NEPOMOHOU.
19. 12. 2011 | 10:43

Terry napsal(a):

Česku selhala kontrola, EU hrozí zastavením dotací (http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=725564):

Praha/Brusel - Evropská komise rozhoduje o osudu pozastavených dotací pro Českou republiku. Pokud úředníci zjistí, že v systému čerpání selhává kontrola, budou zastaveny definitivně.
Brusel už přitom má k dispozici příklady, že tuzemská kontrola nefunguje. Čeští politici zároveň v posledním půlroce ignorovali připomínky komise, jak kontrolu zlepšit.
Čerpání dotací tak může skončit horším propadem, než je 50 miliard korun, které Češi nedokázali získat letos.
Nesplněný slib
Kontrolní systém pro evropské dotace vytvořil ministr financí Miroslav Kalousek v druhé polovině roku 2007.
Dokumenty z té doby dokazují, že nepřihlížel ke klíčovému požadavku Evropské unie na ustavení nezávislých vnitřních auditů na ministerstvech a dalších úřadech.
Česko slíbilo zavést nezávislý vnitřní audit v roce 2004, když podepisovalo přístupové smlouvy do unie. Nezávislost v evropském pojetí znamená, že ministr nemůže odvolat ředitele odboru vnitřního auditu na svém ministerstvu bez souhlasu tzv. "auditního výboru", kde kromě ministerských úředníků zasedají představitelé profesních organizací a veřejnosti.
(konec citace)

Až když měla ČR mezinárodní ostudu kvůli tomu, že se více než rok nebyla schopna přihlásit o "svých" 12 "švýcarských" miliard (kauza MUS), svolal "čistý" Nečas (s křížkem po funuse) mimořádné zasedání vlády a státních zástupců, ale "ne kvůli tomu, aby se hledal viník" (v Česku? Jen to ne!!!), ale aby se hledaly cesty, jak to ještě - blbě - zachránit.

A kdyby to nevyšlo, tak "vidíte, my jsme se tak snažili!"

Buran a hulvát Topolánek měl pravdu:
"Kalousku, jsi jednička!"
"Ať jdou do prdele všichni!"
19. 12. 2011 | 14:27

Postní pokrm & kulatý roh napsal(a):

Pane Sedláčku, už je Vás prostě všude moc a Vašeho renomé střízlivého, rozumného a zdrženlivého ekonoma povážlivě ubylo. Naopak se stále více profilujete jako beznadějný kecálista, jalový teoretik budující vzdušné zámky. To je konstatování faktu, s článkem to nikterak nesouvisí. Jde zřejmě o přirozený proces, ale vy osobně děláte vše pro to, abyste se co nejdříve stal odkecaným.
21. 12. 2011 | 11:05

Septik napsal(a):

Vítejte u mě doma! Blaaah :!
19. 01. 2012 | 16:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy