rozpočet 2007: jedna anekdota za druhou

24. 01. 2008 | 11:30
Přečteno 5470 krát
Překvapivě nízký výsledek státního rozpočtu z minulého roku je pro vládu klasickým příkladem dobré zprávy, která vzápětí zamrzí. Je to pro vládu Pyrrhovo vítězství, na rozdíl od historického boje však vítězství v mnoha oblastech celkem úsměvné a vtipné.

Vtip číslo jedna
Tak zaprvé si vzpomeňme, že rozpočet na rok 2007 vznikl v politickém vakuu, nikdo za něj nenesl pořádnou zodpovědnost a byl to historicky široko daleko jediný rozpočet, který nebyl proklamován jako reformní. Naopak, byl to rozpočet sestavený spíše úřednickou než politickou setrvačností a byl zrozen z limba povolebního bezvládí. Byl to rozpočet nikoho, nikdo se k němu nehlásil. Navíc byl zatížen zcela zbytečným a skokovým navýšením sociálních výdajů, na nichž se v předvolebním opojení podíleli všichni a z nichž měli všichni později kocovinu (ale nikdo odvahu je zrušit). Zkrátka měl to být nejhorší rozpočet. A výsledek: právě tento rozpočet, vytvořený bez jakékoli silné politické ambice, dopadl zatím nejvyrovnaněji ze všech rozpočtů v dějinách České republiky. Vtip číslo jedna.

Co dál s reformou?
Vtip číslo dvě: rozpočet za nereformní rok 2007 dopadl mnohem lépe, než jak vláda plánovala, že mají dopadnout rozpočty reformní. Nechtěně dobrý výsledek za loňský rok strčil do kapsy nejen plán na reformní rozpočet 2008, ale i výsledky, kterých chce vláda dosáhnout na roky 2009 a 2010. Již dávno byla současná vláda oprávněně kritizována, že její plán snižování deficitů je málo ambiciózní. Nyní je to nad slunce jasné. Jinými slovy: vláda bude muset bezpodmínečně připravit novou koncepci reformy veřejných financí, která mnohem odvážněji sníží zadlužování. Pokud k tomuto kroku vládu nedovedla vlastní zodpovědnost ani tlak voličů, ekonomů či mezinárodních organizací, dosáhla toho ekonomika samotná. Vláda jednoduše nemůže dovolit, aby její reformní rozpočty na roky 2008-2010 dopadly hůře než „nereformní rozpočet nikoho“ z roku 2007.

Rezervy v rozervaném rozpočtu
Třetí vtip: rezervy (tedy to, co jednotlivá ministerstva z přidělených peněz neutratila) dnes narostly na 90 mld. Kč. Pro představu: deficit státního rozpočtu za rok 2007 byl 64 mld. Kč. To znamená tři věci: Zaprvé se na účtech ministerstev povalují peníze, které by stačily na zaplacení jednoho a půl státního deficitu. To je sice vtipné, ale když si uvědomíme, že státní organizace takto jednou rukou nenápadně šetří (lépe nevědět na jak nevýhodných běžných účtech) a druhou rukou si stát draze půjčuje, přestává to být zábavné. Takovéto hospodaření s veřejnými penězi je neobhajitelné. Zadruhé není dost dobře možné státní finance plánovat, pokud se vám z roku na rok převaluje téměř sto miliard, o kterých nemá nikdo přehled. Ovšem nejdůležitější je třetí skutečnost: když se již třetí rok v řadě ukazuje, že ministerstva každoročně nevyužijí desítky miliard korun, očividně dostávají (mnohem) více než potřebují nebo stíhají utratit. Upozorňuji, že k tomuto nenápadnému šetření dochází bez jakéhokoli přikládání nožů na krk ministerstvům či mediální pozornosti, natož tlaku. O co více by se dalo ušetřit, kdyby si vláda na výdaje ministerstev posvítila? Co z toho plyne: vláda se již definitivně bude muset vypořádat s rezervami (jednoduše je ministerstvům vzít a zavést přísnější a vynutitelné výdajové stropy), sjednotit příjmy a výdaje (konečně dokončit projekt jednotné státní kasy a zavést centrální nákupy), zavést efektivnější management (zrušit tabulková omezení a nechat ministerstvům volnější ruku a jistý podíl z ušetřených peněz nechť jde do zvýšení platů), zamezit plýtvání (výdajové, organizační a personální audity) a vůbec učinit celé veřejné finance přehlednější a průhlednější.

Ekonomika žebrá o nižší deficit
Čtvrtý postřeh je spíše o důvtipu, než že by byl vtipný: znamenají výsledky z roku 2007, že reformy nepotřebujeme? V žádném případě nikoli. To je ten nejchybnější závěr, ke kterému je možno dojít. Vláda sice bude muset použít mnohem více důvtipu, aby obhájila nutnost reforem, ale v reformách jednoznačně pokračovat musí. Pokud totiž výsledek z loňského roku něco znamená, pak to, že se na reformách musí přitvrdit, nikoli je zvolňovat. Nemluvě o tom, že v současné konjunktuře bychom měli vykazovat rozpočet přebytkový, nikoli zadlužený. Navíc se vynikající výsledek (opět) dostavil díky vyšším příjmům z daní, nikoli díky šetření nebo úsilí vlády. Obrazně řečeno si tak ekonomika sama říká o nižší dluhy než jak je ordinuje vláda. Co se stane, až ekonomika přestane růst a nastanou horší časy? Vláda se bez reforem propadne do ještě větších dluhů, než které se ji daří sekat dnes. Tak si dejme pozor, aby nás ta ekonomická sranda nepřišla příliš draho.

Publikováno v HN
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Gerd napsal(a):

A potřebujeme vůbec vládu? Nejlepších výsledků ekonomika dosáhla v době bezvládí, stejně i státní rozpočet .
24. 01. 2008 | 12:21

tana napsal(a):

Potřebujeme, co bychom jinak s tolika penězi dělali? A kdo by nás, za ty peníze, obveseloval. Uvědomte si prosím, že kdyby nebyla vláda, parlament atd komu by ti nešťastníci cpali úplatky?
Politik= cca 100 000 Kč/měsíc nezaměstnaný cca 10 000 Kč/měsic.
24. 01. 2008 | 12:54

car komančov OO8 napsal(a):

To je to proč vlada padla.S tači jedna stravenka blba a je to to je neuvěřitelne ale to jste napsal vy.Ja vul bez vzdělani na to taky přišel ja nevim to neni normalní to je neschopnos to zatiži dal skonomiku jak kdyby to nebylo jedno a jestli si firmy nabo zaměstnanec to odečte z daně to co předvadí kalousek je neuvěřitelne lepší než divadlo a topolanek misto přemyšleni se lekne a řekne zrušim stravenky,a basta fidly... oni nam lžou a lžou jsou to neuvěřitelne keci řict jen polopravdu to vypada jak lež aproto vlada padla .Je to sice divne ale ekonomiku to neovlivní ,nevim ale než dělat něco na pul je někdy ne nedělat nic ale nechat to běžet jak to běží,,,a basta padla...oni zatěžuji nerovnoměrně ....firmy a zamestnance to je třeba hledat taky nějaky sociakní smir bez toho se nedaji dělat žadne reformy abasta
24. 01. 2008 | 13:10

BudaFriend napsal(a):

Tomasi, prestan se frfnat ve zdanlive dobrych zpravach, a zacni malovat certa na zed. Jen tak se da vytvorit momentum pro reformu :)
Spatne zpravy si bohuzel vymyslet nemusis. Amerika uz recesi ma a Nemecko se poveze za chvili za ni (diky silnemu euru pri nizkemu dolaru + poklesu poptavky po exportu v US). S Nemeckem se svezeme i my. Rust pujde dolu, vyber dani taky a schodky zakonite vystrely pekne vysoko. Reformovat se pak bude muset... Treba si ministerstva syslej miliardy aby mela na odstupny pro spousty odejitech uredniku? Vsechny ty audity na nic se jim treba budou jeste hodit.
24. 01. 2008 | 13:16

car komančov OO8 napsal(a):

ja si vspomněl ...sledoval jsem televizi anějaky mlady tam povidal,,,,,my asi je to v tom ,že nemame moře ,,,ja se začal smat jak to že memame ja tam byl my mame aji ocean GB MY SI NĚCO ODHALASUJEM A POŘAD SE TOMU VYHYBAME JE TO EU I SCHYBAMA ALE JE A BASTA ... Nejsme se schopni osvobodit pořad se toho bojime je to tak Určitě neni vše v pořadku v ekonomice ue ale je to cesta sami jsme si ji vybrali nebude lechka,ale dveře jsme otevřeli a taky tam je že je mužeme zavřit a to není dobre kdyby se to mělo stat čim věči prostor pro volnou plovouci ekonomiku ti je větší jistota hledat řešení a jak dal ja nepokračuji ono toho je to je holy fakt
24. 01. 2008 | 13:27

Gorash napsal(a):

to Car...: Co Vás proboha neustále pudí zahlcovat diskuze těmi svými soužblebtími? Přečtete si to po sobě někdy aspoň? Vždyť to nemá ani podmět, ani přísudek, natožpak myšlenku. Zkuste občas používat třeba dělení vět - slouží k tomu takové ty podivné značky jako tečka (.) nebo čárka (,) - a dosáhnete toho, že si to aspoň občas někdo přečte do konce ;-)

K tématu: Bylo by krásné, kdyby vláda prosadila skutečnou reformu financí, začala šetřit, stát se choval efektivně a naše peníze nelétaly komínem. Ale copak je to možné, když Paroubkova ČSSD odmítá jakoukoli diskuzi a vlastně ani vláda sama neví, co chce? Všichni očekávají, že se bude řešit třeba reforma důchodového zabezpeční a vlastně by to ani neměl být problém - vždyť tu přeci působila Bezděkova komise, kde odborníci a zástupci všech stran došli k nějakému závěru, shodli se na tom, jak by reforma mohla vypadat a stačila by jenom trocha politické vůle, aby se realizovala. Ale to by nesměla ČSSD odmítat jednat.

Já chápu, že nemusí hlasovat pro každý vládní návrh, který se dostane do sněmovny, ale proč proboha odmítá o těch návrzích jednat? Jak chce prosazovat cíle, pro které ji lidé volili, když se sama uvrhuje do izolace? Co od toho očekává? To radši nechá vládu, aby si prosadila čistě svoje návrhy a potom bude vyhrožovat, že je po volbách zruší? Kde je nějaká právní jistota? Kde je politický konsensus? Ať už konečně přestanou vést svoje žabomyší války a zkusí spolu jednat. To je to sakra tak těžký?
24. 01. 2008 | 13:30

car komančov OO8 napsal(a):

Přejit v součastne době na euro by bylo lepší ale to nejde to by jsme spiš zatižili rospočet centralni evropske banky my se tu poouštíme do něčeho co by mohlo mit nedozirne nasledky a to je vyrovnaní s cirkvi to je precedens.je to asi tak to nejde zatížit dalši generace takovym stylem tomu ani nevěřím co by se pak mohlo stat to je asi holy fakt a basta fidly
24. 01. 2008 | 13:40

Saliven napsal(a):

Gorash:
Troufám si v rozporu s vámi tvrdit, že problém s jednáním není jen v ČSSD.
24. 01. 2008 | 13:54

Saliven napsal(a):

Gorash:
Velice zajímavý pohled na práci Bezděkovy komise má jistý Ivo Patta (http://www.ivopatta.cz/).

Jinak v oblasti penzijní reformy je názor ČSSD takový:
1. ČSSD odmítá opt-out minimálně do vstupu do EMU.
2. ČSSD je za určitých okolností ochotna podpořit prodloužení odchodů do důchodů.
3. ČSSD doporučuje zvýšit význam 3. pilíře (penzijní a kapitálové pojištění)
4. ČSSD doporučuje aktivně pracovat na propopulační politice a politice zaměstnanosti.
5. ČSSD doporučuje zapojit do reformy důchodů kapitálové příjmy z ČEZu,ČEPSu atd.

Domníváte se, že jsou to hlouposti nebo, že ČSSD nehodlá jednat?
24. 01. 2008 | 14:12

Simík napsal(a):

Pro Gorash:
Ztráta paměti??? Kdopak tady několik let uplatňoval nulovou toleranci vládě? A teď to odnese ČSSD, ta, se kterou se nikdo nechtěl bavit, nikdo nechtěl nic projednat, natož podpořit. Úsměvné? - nikoliv!!
24. 01. 2008 | 16:31

Gorash napsal(a):

To Saliven, Simík: Ani jednou jsem neřekl, že by za to mohla jenom ČSSD. Naopak si myslím, že vláda na tom má také nemalý podíl. Ale ten, kdo odmítá jednat je ČSSD, ne vláda. To, že ODS těsně přd volbami dělala to samé se mi sice nemusí líbit (a také nelíbí), ale to snad neznamená, že to ČSSD musí dělat celé 4 roky?

Ad Salivenovy body:
"1. ČSSD odmítá opt-out minimálně do vstupu do EMU." - a jaký to má racionální důvod? Opt-out pouze umožňuje lidem převést rel. malou část SVÝCH prostředkŮ ze státního důchodového fondu do fondů soukromých. Nepředpokládám, že by to lidé dělali, pokud by se jim to nevyplatilo, pokud by jim soukromé fondy vynášeli méně, než státní. Opět je to tedy pouze fóbie ČSSD z toho, že by se snad lidé mohli svobodně rozhodovat, jak naloží se svými penězmi.

"2. ČSSD je za určitých okolností ochotna podpořit prodloužení odchodů do důchodů." - krásná formulace. Já jsem za určitých okolností ochoten postavit se na levé ucho a zpívat u toho Marseillaisu - třeba kdyby přestala fungovat gravitace. :-))

"3. ČSSD doporučuje zvýšit význam 3. pilíře (penzijní a kapitálové pojištění)" - to je sice pěkné, ale jak to che udělat? Třetí pilíř je snad DOBROVOLNÉ důchodové pojištění? Pokud jen tak do větru plácnu, že chci zvýšit jeho význam, nic to neznamená.

"4. ČSSD doporučuje aktivně pracovat na propopulační politice a politice zaměstnanosti." - Tak to je asi to samé, jaké bod 3. Jenom jsem si u toho vzpomněl na návštěvu pana Paroubka u nás na fakultě, když byl tázán z jaké ekonomické teorie ČSSD vychází při snižování nezaměstnanosti, když většina jejích kroků působí podle všech známých ekonomických teorií k jejímu zvyšování, načež pan Paroubek odpověděl: "Děvenko, JÁ nevycházím z žádné teorie, ale z praxe." Od té doby je mi jasné, jak to ČSSD myslí a jací lidé chtějí vést náš stát. ("děvenka" byla doktorandka, u dámy se nehodí uvádět věk, každopádně je výrazně starší, než většina "normálních" doktorandů :-) )

"5. ČSSD doporučuje zapojit do reformy důchodů kapitálové příjmy z ČEZu,ČEPSu atd." - nic proti, ostatně ty jsou de facto součástí důchodového fondu již teď, protože veškeré příjmy, které stát ze svého podílu v ČEZu má jsou do státního rozpočtu ve kterém fakticky neexistuje žádný zvláštní účet pro důchodový systém. Takže takový krok by byl jen přelitím pěněz od někud někam.
24. 01. 2008 | 22:21

Gorash napsal(a):

Omlouvám se všem čtenářům za chyby - oči už jsou unavené :-/
24. 01. 2008 | 22:24

Karel Vomacka napsal(a):

@Gorash:
Nevim, ale politika neni o uplatnovani ekonomickych teorii v praxi. Myslim si, ze p. Paroubek odpovedel spravne, kazda politicka strana se radi jak se svymi ekonomy tak se spratelenymi zajmovymi organizacemi, v tomto pripade zejmena odbory. Mozna by vedla neoliberalni ekonomicka teorie k vyssimu ekonomickemu rustu, ale melo by to svou cenu: prudky rust socialnich rozdilu. Pak by volby (pokud by nejake byly) mohly vyhrat treba komuniste a z neoliberalni politiky by stala marx.-leninska (veleznama teorie). Problem vsech tenhle naivnich predstav o ekonomickych teoriich jsou nekvantifikovane veliciny, jako vliv na volebni vysledek a dlouhodobou politiku, zivotni prostredi nebo rovnomerny rozvoj spolecnosti.

Nejsem socialista, jen priznivec zdraveho rozumu.

Jinak samozrejme reformy jsou potreba, jen nevim jestli se da verit lidem spojenym s CEPem, kdyz na tomto blogu predvadi ruzne machoviny.
25. 01. 2008 | 03:33

Jakub napsal(a):

Vláda jednoduše nemůže dovolit, aby její reformní rozpočty na roky 2008-2010 dopadly hůře než „nereformní rozpočet nikoho“ z roku 2007.
Tato slova by měla být vytesána do kamene.
25. 01. 2008 | 10:13

Saliven napsal(a):

Gorash:
Zatímco ODS nepodpořila drtivou většinu zákonů ČSSD, ČSSD podpořila většinu koaličních zákonů (až na ty reformní - kde vláda ODMÍTLA jednat). ČSSD nulovou toleranci v žádném případě nedělá.

Ad 1: Jelikož v současnosti máme průběžný systém, tak peníze, které se ze systému vyvedou nutně způsobí úbytek peněz na současné důchody. Divím se, že to nevidíte.
Investice do soukromých fondů přestavuje riziko, takže to není jen o tom svobodném rozhodnutí.

Ad 2: Vy se možná chechtáte, ale právě tento bod dokazuje, že ČSSD je ochotna jednat.

Ad 3: Jak to chce udělat? Zatraktivnit ho (např. daňově), aby to břímě leželo o něco více na lidech než na státu, protože to jinak dlouhodobě ufinancovat nejde. Naprosto nesouhlasím, že je to jen plácnutí do větru.

Ad 4: Asi jste nepochopil, že hlavní problém současného systému je v nízké natalitě a stárnutí populace.

Ad 5: Nemáte pravdu, sociální pojištění je již od Zemanových vlád odděleno od rozpočtu.
25. 01. 2008 | 12:16

Golf napsal(a):

To Saliven"
Mohu s Vámi jen souhlasit,jistá oponentura bude vždy, ale kupodivu "zatím" je vedena velmi slušně a na úrovni, bez invektiv a urážek. Jen tak dál. Ještě kdyby Car komančov 008 na chvíli odskočil do školních škamen si zopáknout češtinu a bylo by to OK.
25. 01. 2008 | 21:39

vlk napsal(a):

Pane Sedláčku, je to sice všechno správně, co píšete, leč je to jen jiná verze téhož, co už jste napsal v blogu předešlém. Navíc slovo jiná, považujte za dost velký eufemismus. Je to škoda.Protože Vás čtu rád.
Co takhle zkusit téma - současná krize a možné dopady na ČR.
Prof. Švejnar soudí, že věc je vážnější než se pořád ještě zdá...
Co Vy na to?
25. 01. 2008 | 22:06

vlk napsal(a):

Karel Vomáčka
několikrát jsme se spolu utkali. Váš příspěvek tentokrát přesně vyjadřuje moje pocity. Takže nejsme od sebe tak daleko, jak jsem si myslel.
25. 01. 2008 | 22:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy