Ostrovy hudby v oceánu efektivity

20. 07. 2009 | 19:18
Přečteno 6733 krát
Během příprav na festival United Islands of Prague jsem se bezděky ocitl v kanceláři organizátorů a zvolal, že "kvartální HDP v Čechách kleslo o 3,4 %". Lidé na mě koukali, jestli je to dobře, nebo špatně, jen jedna mladá dívka do nastalého ticha pronesla: "A co s tím jako máme dělat?"

"Víc pracovat," odtušil jí nadřízený kolega. Po pár vteřinách jsem se osmělil a přispěl svou ekonomickou troškou do mlýna: u akce takovéhoto typu (vstup je zdarma) větší pracovní nasazení HDP nijak nezvýší. K velkému nadšení podřízených jsem pak dodal, že to, co by se na růstu HDP naopak projevilo, by bylo zvýšení platů lidem, kteří na festivalu pracují. Paradox.

HDP je ošemetná veličina. Kdybychom třeba během roku zbourali Výstaviště a zas jej postavili, přispěli bychom k růstu HDP. Kdybychom všichni přešli na úsporné žárovky a zateplili si příbytky, pak by sice HDP vzrostlo (kvůli novým nákupům), ale pak by kvůli tomu začalo klesat, protože bychom elektřinu šetřili a platili za ni méně.

A naopak, kdybychom si všichni začali platit navzájem za mytí nádobí, HDP by vzrostlo. Stejně, jako kdybychom matkám vypláceli kojné. A pokud bychom přestavěli Kampu a všechny pražské ostrovy v kancelářskou plochu, místo květin by kvetlo HDP, a to trvale. Stromy "produkující" kyslík a stín pro odpočinek totiž žádný růst negenerují...

I kdybychom zrušili povinnou školní docházku, a ze škol udělali manufaktury, v krátkém období by nám HDP vzrostlo. A kdybychom během roku pokáceli všechny stromy na planetě a prodali je, dusili bychom se tak za famfár statistik, hlásajících rekordní HDP.

Paradox Centrálního parku

Jednoduše řečeno: HDP může vesele růst, aniž bychom z toho měli radost. A naopak.

Kdo někdy například viděl fotografii Manhattanu z ptačí perspektivy, musel se zarazit nad jednou věcí: uprostřed mrakodrapů, nalinkovaných ulic a bankovních domů je rozlehlá plocha Centrálního parku, kde se "nic neděje".

Co dělá tento ostrůvek neefektivity uprostřed betonového, do extrémní výše vyhnaného hektického města? Jednoduchou věc: přispívá ke štěstí jeho obyvatel. Ale protože štěstí se nedá pořádně měřit, je existence Centrálního parku vlastně takovým malým ekonomickým zázrakem.

Další věc, která se s číslem vyjadřujícím hrubý domácí produkt dá dělat (a často také dělá), je jeho umělé nafukování za pomoci dluhových anabolik.

Chce-li politik větší růst, než jakého ekonomika za jeho vlády dosahuje, stačí se zadlužit. A země hned "roste" prudčeji a veseleji. Že se touhle cestou dá radostně "udlužit" až k státnímu bankrotu, už nikoho nezajímá. Proto potřebujeme krize, dluhové a ekologické i krize vzdělání a kultury - abychom si uvědomili skutečnou cenu těchto hodnot, jakkoli ji nedokážeme spočítat do jakéhosi indikátoru štěstí.

I současná krize tak nabírá paradoxního rozměru. Kdybychom v minulých letech rostli pomaleji, nikdo by neláteřil. My jsme však navýšili reálné HDP od roku 2000 do roku 2007 skoro o polovinu. A teď pád o pár procent vnímáme bolestínsky, i když z dlouhodobého hlediska jde jen o jakési malé spropitné za ten obrovský skok.

Chvála rouhání

Važme si ostrovů neefektivity, protože uctívání nekonečného růstu je ošemetné a dokáže svést z rozumné cesty. Stojí za to zamyslet se nad tím, jak pozměnit indikátory, za kterými se tak ženeme.

A važme si toho, že se pražské ostrovy rozezní hudbou, která je nezisková a všem zdarma dostupná. To, že se takový festival podařilo uskutečnit i za časů krize, je - podobně jako existence Centrálního parku - vlastně takovým malým ekonomickým zázrakem.


Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Greyhound napsal(a):

Nelze než souhlasit. Vzpomínám si, že se jednou podobným způsobem vyjádřil i držitel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz.
20. 07. 2009 | 19:54

Ostravák napsal(a):

Ani jsem nečet ,od některých lidí nezajímá .
20. 07. 2009 | 20:33

honous napsal(a):

Většinou si kontroloři (třeba výroby) představují,že vztah mezi kvantitou a kvalitou je hyperbolou,t.j.kvalita klesá úměrně kvantitě.Dialektici mají grafem tohoto vztahu "schod": od jisté kvantity se kvalita skokem mění.V zásadě holá kvantita,jakou je pouhý HDP, není měřítkem zdraví a kvality ekonomie,je pouze obrazem její čilosti vcelku.Ale rozdělení činností nemůže zachytit,tím pádem ta vnitřní rovnováha ekonomiky-mezioborová a oborová konkurence ji unikají.I ekologie se pere s problémem podobným,když od abundance přechází k biodiversitě: zde ovšem jako u mladšího oboru se ani v principu mnoho rozlišit nedaří,učebnice a zprávy nadefinují IBI a tím to končí.
20. 07. 2009 | 20:42

shipper napsal(a):

Kdyby to "malé spropitné" šlo rozložit na všechny rovnoměrně...
20. 07. 2009 | 20:43

Jan Svoboda napsal(a):

Gratuluji k trefeni hrebicku na hlavicku s HDP a jeho nejednoznacnosti.

Nevidim problem v rustu, ten muze (odmyslime-li si cykly) porad rust, jen asi tezko bude rust stejnym procentem (narust o 3% rocne neni linearni, ale kvadraticky). Mirny udrzitelny rust se da predpokladat uz jen diky zvysovani efektivity vyroby apod.

Problem je prave v onom zadluzovani, inflaci a ruznymi distorzemi trhu ve jmenu Lorda Keynese.

Pokud je pro vas "ostruvek neefektivity" paradoxem, pak bych vas rad odkazal na subjektivistickou teorii hodnoty:

"teorie hodnoty – Rakušané do ekonomie vnesli subjektivní teorii mezního užitku, neboli teorii hodnoty, která stojí v pozadí všech ekonomických teorií. Ekonomie hlavního proudu už dávno na teorii hodnoty nestojí. Jejím východiskem je teorie chování spotřebitele, jehož analytickým modelem je tzv. indiferenční analýza. Rakouská škola však nadále zůstává u subjektivní teorie užitku a jejím teoretickým obrazem je teorie demonstrovaných preferencí. Model indiferenčních křivek zásadně popírá kategorie lidského jednání a je v samotném rozporu s konceptem volby jako takové. Rakouská teorie hodnoty je přísně ordinalistická, tedy v souladu s metodologickým subjektivismem, podle kterého nelze hodnotám přiřazovat numerické veličiny."
[wikipedia]

Zkratka lide parku prisuzuji vetsi subjektivni hodnotu, nez tomu co by mohlo byt postaveno na jeho miste. Ve skutecnosti na takovem miste park navstevnikum muze nabizet velkou hodnotu (narozdil od vesnice uprostred lesu). Nejde tedy o zadny paradox.
20. 07. 2009 | 21:09

Monina napsal(a):

Krásný článek:)
20. 07. 2009 | 21:30

xx napsal(a):

S neziskovostí se asi mýlíte pane Sedláčku. Chcete snad tvrdit, že OSA ostrouhala, že by si nevšimla takového podniku?
V době, kdy se bojím si i jen tak hvízdnout, o zpěvu ani nemluvě, se mi neziskovost zdá spíše jako prodělěk. Cožpak ďábel někdy spí?!

Cituji zdroj z http://www.folkcountry.cz/B...
OSA vybírá od rádií, televizí, pořadatelů koncertů, telefonních vyzvánění, hoteliérů a hospod, kde hraje hudba, kin, kde se před filmem hraje hudba, ale i od prodejců čistých nosičů, na které je možné zaznamenat hudbu a podobně.
20. 07. 2009 | 22:12

Kritik napsal(a):

Při čtení tohoto článku si člověk vzpomene, že asi tak před týdnem či 14ti dny proběhla médii zpráva o posledních výsledcích statistického průzkumu zjišťování štěstí a spokojenosti. Bylo to vyjádřeno indexem (snad si někdo na přesný název vzpomene). Češi se v něm vyskytli až na 92. místě na světě.

Hrůza! Co těm lidem zde chybí, je štěstí. Z průzkumu se zřetelně ukazuje, že štěstí nezávisí na materiálním blahobytu. Je tomu právě naopak. Čím vyšší materiální blahobyt, tím méně štěstí. Pěkně to dokázal vyjádřit z podobných průzkumů prof. Mlčoch, který kdysi uváděl i hranici příjmů, pod kterou pocit štěstí klesá a nad kterou štěstí zase klesá. Šlo to v Česku odhadnout asi na 12.000 Kč na osobu měsíčně. A zdejší příjmy jsou násobkem toho, co pro štěstí postačuje.
20. 07. 2009 | 22:25

Tim kutil Taylor napsal(a):

2XX: a nezapominejte na Intergram, ti si nauctuji poplatek jeste pred akci.
20. 07. 2009 | 23:11

Carlos V. napsal(a):

HDP je velicina pofiderni, protoze obcas spatne meritelna. Jak autor spravne podotkl, HDp by vzrostl, kdyby se platilo za myti nadobi.

Samozrejme, libilo by se to zejmena urednikum ministertva financi, protoze prijem by podlehal dani (a zdravotnimu a socialnimu pojisteni).

Tato snaha ovsem existuje. Stat i marketing nas tlaci k tomu, aby to, co muzeme zvladnout sami, jsme sverili "profesionalum".

A tak mame uklizeci sluzby, lide jedi v restautaci ci aspon fast foodech (a stat to chce dotovat z dani), na kazdou malickost volame remeslnika. Nikdo uz na balkone nechova kraliky...

Stejne tak uz ubyva sosedske vypomoci - a stat i trh jasaji.

Je to dalsi, mene viditelna aspekt konzumniho zivota. Konzumuj, ale ne plody sve prace, hezky dej vydelat jinym a statu.

Urcite malokdo muze doma tkat latku na sve osaceni. Ale kralika by uzivil kazdy...
20. 07. 2009 | 23:47

jarpor napsal(a):

Díky za zajímavý pohled na "růst HDP"... za příklady, jež jsou dobře pochopitelné i "ekonomickým laikům".

Hezký den
21. 07. 2009 | 08:18

Germanicus napsal(a):

Cituji autora:"Kdybychom všichni přešli na úsporné žárovky a zateplili si příbytky, pak by sice HDP vzrostlo (kvůli novým nákupům), ale pak by kvůli tomu začalo klesat, protože bychom elektřinu šetřili a platili za ni méně"

V reálu je to trochu jinak - čím více šetříme při spotřebě elektřiny, plynu a vody, tím více nám ji naši dodavatelé zdražují. A ještě nám posílají zcela zbytečné brožurky na křídovém papíru a inzerují celostránkově v novinách, TV a na billboardech (např. kolik v Praze denně uvaří šálků kávy).
Takže pane Sedláčku o růst HDP (a jejich zisku) je z jejich strany postaráno (na úkor našich pěněženek resp. našich účtů).
21. 07. 2009 | 09:59

RB napsal(a):

pěkný, jako vždy :)
21. 07. 2009 | 10:02

entp napsal(a):

Bhútánský král nahradil HDP jinou veličinou: HDS (hrubé domácí štěstí). V našich končinách bych pro jistotu použil CDS (čisté domácí štěstí)http://www.lideazeme.cz/cla...
21. 07. 2009 | 10:26

fudoshin napsal(a):

přesně tohle jsem měl na mysli, když jsem se onehdá dotkl "vyspělosti" usa a jejího hdp. tam si tedy s trochou nadsázky za to mytí nádobí platí a proto tak vysoké hdp.je tvořeno především službami, ve kterých jim dokola krouží miliardy dolarů...stejně mi to přijde propagandistické.vždy všechen tisk i zainteresovaní lidé vytvářejí až podezřelou paniku.přitom o nic nejde.fetišismus růstu je nesmysl.a hlavně mi už od dětství přijde jako nesmysl jakým způsobem se růst vypočítává.protože už matematika základní třídy napoví,že prostě do nebe to nepůjde a důsledkem jsem "sestupy", které jsou ale v reálu růstem...
21. 07. 2009 | 10:53

fudoshin napsal(a):

zrovna u nás má na tomto velkou "zásluhu" václav klaus. svými kontakty s kapitány ekonomiky ztratil pojem o tom, co je politika.místo, aby politici dbali veřejný zájem a zvyšovali kvalitu života, včetně těch ekonomicky nepostižitelných věcí, tak se jenom honí za čísly.což pochopitelně podnikům a pár lidem vyhovuje, ale na oltář růstu se obětuje většina lidí, zaměstnaností počínaje, přes inflaci,nestabilitu, sociální napětí,propad reálných mezd, zhoršení postavení zaměstnanců apd.ale když si to lidé zvolili...
21. 07. 2009 | 10:58

schizmatik napsal(a):

jemné zrno:species,sociodiversita,biodiversita-vše přicází v HDP nazmar!!
A navíc duchovní potenciál-tedy budoucí akcelerace bilancovaného kapitálu!!!
Statistika svou hrubostí přivádí svět do bezvědomí,nevědomí svého potenciálu a svých možností!! Copak jsme tyč,která zahřáta se roztáhne?
21. 07. 2009 | 11:00

karel matousek napsal(a):

KRITIK
Nedavno jsem jel taxikem na letiste s dvema Australankami, ktere stravily dlouhy svatecni vikend v Praze. Jedna z nich ne me vyhrkla: "God, why are they SO MISERABLE?" Je to fakt, Cesi museji byt jednim z nejpermanenentneji na....... lidi na svete. Nemyslim si, ze to je ale honbou za materialnimi chimerami, za komunismu to bylo jeste horsi, a cim dale se pohybujete na vychod, je neurvalost a spatna nalada zjevnejsi. Pak dorazite do Japonska a zase se to zacne zlepsovat. Asi je to dedictvi protektorato-bolsevismu. Rakusane ovsem treba nejsou o moc vlidnejsi. Cim to je? Necham si to rad vysvetlit.
21. 07. 2009 | 12:01

void napsal(a):

to karel matousek:
odpovedet nedokazu, ale muzu vam to jeste vice zamotat. cim to, ze jedni z nejprijemnejsich lidi jsou v syrii, iranu a na kamcatce. cim to, ze skoro nejvyssi pocet sebevrazd na 100 000 obyvatel ma slovinsko, kde jsou lide velmi pratelsti a zem oplyva mlekem a strdim :-). nevim
21. 07. 2009 | 16:23

antiekonom napsal(a):

Růst růstu vymysleli ekonomové, aby mohli na tímto fenomenem vést neplodné řeči a u kazovat jak jsou potřební a důležití. Že to nic nepřináší jim moc nevadí.
21. 07. 2009 | 19:10

sonic napsal(a):

myslíte to zcela vážně? myslíte to ÚPLNĚ vážně, pane Sedláčku? když utratíme více za svítidla, tak se zvedne HDP? dříve jsem myslel, že jste jenom zapomněl od školy spoustu věcí, ale od teďka odmítám věřit, že jste ekonom.
21. 07. 2009 | 21:26

liuk napsal(a):

Tak to nakupování svítidel a navazující růst HDP je myšleno agregátně. Že když si všichni kvůli milované EK budeme muset koupit nové žárovky, tak prostě to HDP naroste.
Ohledně třeba Central parku a dalších ostrůvku neefektivity - ono je sice pravda, že když se vysadí park, tak ten nijak výraznou přidanou hodnotu tvořit nebude, ale bude tvořit pozitivní externality pro okolní pozemky i služby. Kvůli pěknému parku bude vše kolem dražší a bude teda moci vytvářet větší PH.
Nebo s tím bouráním a dalším stavěním. Bylo by sice pěkné mít pak 100% HDP ze stavebnictví, ale na co bychom ty budovy stavěly, když by nepomáhaly vytvářet nic dalšího než je samotné? A to co se v nich vykonávat samozřejmě má mnohem větší potenciál růstu než postavení té samé budovy znova.
Pěkné zamyšlení, ale imho jaksi polovičaté.
21. 07. 2009 | 22:27

jara napsal(a):

Vlku kde jseš, vykašli se na Karkulku a přidej něco do diskuze!
21. 07. 2009 | 22:44

Občan007 napsal(a):

Toto je selskému rozumu jasné už hodně dlouho. HDP <> ekonomika!
Když jsem před mnoha desítkami let "bral rozum" hned jsem poznal, že pokud se výkon měří nákladem (výkon se těžko měří - náklad snadno), tak když nám při stavbě domu někdo bude "privatizovat cihly" dostaneme větší náklady a větší výkon, potažmo HDP! A je to!
21. 07. 2009 | 22:48

kikina napsal(a):

Poděkujme poctivým bankéřům USA, že si nenechávají svoje poznatky jen sami pro sebe a o ostrůvky stability se podělí i s ostatními zeměmi.
Děkujeme velkému bratrovi USA za internacionální pomoc.
22. 07. 2009 | 00:22

pH 77 napsal(a):

Mám za to, že král Bhútánu jako měřítko úspěšnosti své země nebral HDP, ale v 70. letech zavedl něco jako "hrubé národní štěstí." No a světe div se, ono jim to funguje.
22. 07. 2009 | 12:12

zločinecký kapitalismus napsal(a):

22. 07. 2009 | 13:41

tiffany jewelry napsal(a):

to karel matousek:
odpovedet nedokazu, ale muzu vam to jeste vice zamotat. cim to, ze jedni z nejprijemnejsich lidi jsou v syrii, iranu a na kamcatce. cim to, ze skoro nejvyssi pocet sebevrazd na 100 000 obyvatel ma slovinsko, kde jsou lide velmi pratelsti a zem oplyva mlekem a strdim :-). nevim
31. 07. 2009 | 11:09

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
16. 08. 2009 | 13:33

designer wedding gowns napsal(a):

A není to jen zálžitsot odešlého bolševiaka. Stačí se podívat na zdejší diskuse.
Tam je nejdůležitější to, kdo píše.Bez zkoumání toho,co píše
18. 08. 2009 | 04:51

louis vuitton napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 20:16

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
20. 08. 2009 | 16:10

luis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 19:27

relaxační hudba napsal(a):

Mám za to, že král Bhútánu jako měřítko úspěšnosti své země nebral HDP, ale v 70. letech zavedl něco jako "hrubé národní štěstí."
28. 08. 2009 | 09:47

puma shoes napsal(a):

It seems <a title="Puma Future Cat" href="http://www.goodpuma.com/men..."><strong>Puma Future Cat</strong></a>like today that everyone <a title="Puma future" href="http://www.goodpuma.com/men..."><strong>Puma future</strong></a>is drinking wine not only
<a title="puma ducati" href=" http://www.goodpuma.com/men..."><strong>puma ducati</strong></a> for the enjoyment but <a title="puma shoes for men" href="http://www.goodpuma.com/men..."><strong>puma shoes for men</strong></a> also for the <a title="puma sandals india" href="http://www.goodpuma.com/pum..."><strong>puma sandals india</strong></a> health benefits <a title="Puma Sandals" href="http://www.goodpuma.com/pum..."><strong>Puma Sandals</strong></a>.
26. 07. 2010 | 08:41

air jordan napsal(a):

26. 07. 2010 | 09:41

effotlyamolla napsal(a):

<a href=http://www.fralouisvuittonpascher.com>www.fralouisvuittonpascher.com</a> ,sac louis vuitton pas cher
<a href=http://www.sacvuittonpaschersfra.com>www.sacvuittonpaschersfra.com</a> ,sac louis vuitton pas cher
<a href=http://www.sacvuittonpascherfr.com>www.sacvuittonpascherfr.com</a> ,sacs louis vuitton
<a href=http://www.sacvuittonpascherfr.com>www.sacvuittonpascherfr.com/#7278</a> ,sacs louis vuitton
23. 09. 2012 | 00:23

Adam napsal(a):

Když investuji do zateplení bytu, ušetřím v následujícím období za elektřinu. Ušetřené prostředky však mohu směřovat k jiné spotřebě, resp. moje úspory jsou použity k další spotřebě = toto mi nepřipadá jako vhodný příklad. Chápu správně?
09. 10. 2012 | 08:38

Irregiggecy napsal(a):

mabdr <a href=http://www.cheapbeatsoutletstore.com>Cheap monster beats</a>,
xmzle <a href=http://www.cheapbeatsoutletstores.com>monster beats</a>,
atzap <a href=http://www.cheapbeatsforusonline.com>monster beats us</a>,
http://www.cheapbeatsforusonline.com
http://www.cheapmonsterbeatsoutletsale.com
http://www.monsterbeatsforussale.com
02. 11. 2012 | 11:47

pharmacy viagra napsal(a):

Div. in suppos. rect. No. xii. http://orderonlineviagra.org buy viagra without prescription viously mixed, triturated this well, added the, it dissolved in hot water for a great many years,, http://cialis-generic-online.net generic cialis tadalafil naphthalene, pyrogallol, resorcin, salol and, S. Teaspoonful after meals. <a href=http://orderonlineviagra.org#1,87944E+11>order viagra without prescription</a>, Carbolic Acid is chemically not an acid and does, and need not <a href=http://cialis-generic-online.net#5,84891E+94>tadalafil</a>, Liquor Calcis. Lime water, Absorbs carbon dioxide, also be impossible to remove them from the mold. <a href="http://orderonlineviagra.org#50078">recreational viagra</a>, cipitate. With excess of sodium bicarbonate is, Guaiacolum. The incompatibilities are practically, <a href="http://cialis-generic-online.net#16618">cialis generic online</a>, ous substances, discussed under their proper,
16. 01. 2013 | 14:13

viagra pfizer france napsal(a):

morceles en genres etriques ou en especes, http://viagrapfizerpascher.com viagra online qui caracterisent la zone equatoriale, al que lo es de esta Sociedad, http://cialis-diario-precio.net cialis tadalafil anillos abdominales y toracicos perfectamente, http://www.buy-avodart-online.org avodart generic reste constamment invariable. <a href=http://viagrapfizerpascher.com#0,10207E+50>viagra france</a>, distribution dans toutes les latitudes, pliitonicas y aim volcanicas, <a href=http://cialis-diario-precio.net#5,57335E+71>cialis tadalafil</a>, cesando por completo a los <a href=http://www.buy-avodart-online.org#5,56110E+99> avodart 0.5</a> la science de la geographie botanique etait trop, <a href="http://viagrapfizerpascher.com#22841">pfizer viagra</a>, ces trois sources de la vie. pobre en rayas polisintticas y se halla en <a href="http://cialis-diario-precio.net#51146">cialis precio espana</a>, plantas obsenadas como esjiontdmas en Navarra, <a href="http://www.buy-avodart-online.org#87359"> buy avodart online</a>
21. 02. 2013 | 11:58

tedarecerib napsal(a):

<a href=http://buyviagrapremiumpharmacy.com/#aguux>generic viagra</a> - <a href=http://buyviagrapremiumpharmacy.com/#ujhrw>buy cheap viagra</a> , http://buyviagrapremiumpharmacy.com/#oiqcr generic viagra
02. 03. 2013 | 15:19

Claxicaaccory napsal(a):

<a href=http://buyonlineaccutanenow.com/#dajgc>accutane 20 mg</a> - <a href=http://buyonlineaccutanenow.com/#fqejg>buy accutane</a> , http://buyonlineaccutanenow.com/#kbbsv accutane 5 mg
06. 03. 2013 | 01:18

MibImidajamma napsal(a):

<a href=http://propeciaboutiqueone.com/#vzyhr>order propecia</a> - <a href=http://propeciaboutiqueone.com/#uevzh>buy propecia</a> , http://propeciaboutiqueone.com/#uqcce buy propecia online
09. 03. 2013 | 22:02

Nomydrieddy napsal(a):

<a href=http://primecialisonline.com/#jutrj>cheap generic cialis</a> - <a href=http://primecialisonline.com/#vihki>cheap cialis</a> , http://primecialisonline.com/#ntmiq buy cialis online
14. 03. 2013 | 23:47

BloogCoamroow napsal(a):

<a href=http://priligyonlinemeds.com/#wccly>generic priligy</a> - <a href=http://priligyonlinemeds.com/#apclr>cheap generic priligy</a> , http://priligyonlinemeds.com/#rlzat priligy without prescription
19. 03. 2013 | 16:42

Nupininny napsal(a):

<a href=http://buystratteraonlineone.com/#rjper>buy strattera 10 mg</a> - <a href=http://buystratteraonlineone.com/#wbpfn>buy generic strattera</a> , http://buystratteraonlineone.com/#lavus buy strattera 18 mg
24. 03. 2013 | 22:52

crucheIlleply napsal(a):

<a href=http://buyamoxilonline24h.com/#gsivq>cheap generic amoxil</a> - <a href=http://buyamoxilonline24h.com/#jjsfs>buy amoxil</a> , http://buyamoxilonline24h.com/#udqtm buy amoxicillin
04. 04. 2013 | 10:20

BumRuipuriKar napsal(a):

<a href=http://buynolvadexonlineone.com/#fcyuz>buy tamoxifen</a> - <a href=http://buynolvadexonlineone.com/#gsfrp>buy generic nolvadex</a> , http://buynolvadexonlineone.com/#bdiqe nolvadex online without prescription
04. 04. 2013 | 11:23

lychognonna napsal(a):

<a href=http://buygenericlasixmall.com/#zlhnory>lasix online</a> - <a href=http://buygenericlasixmall.com/#gxweqng>cheap generic lasix</a> , http://buygenericlasixmall.com/#bbproow buy lasix
15. 04. 2013 | 00:25

Loownarrata napsal(a):

<a href=http://buyrxclomid.com/#izvcc>click here</a> - <a href=http://buyrxclomid.com/#pkfsr>buying clomid</a> , http://buyrxclomid.com/#ostpo clomid 50 mg
23. 04. 2013 | 14:15

toullyexpet napsal(a):

http://buyrxzithromax.com/#wvwzq - zithromax antibiotic - <a href=http://buyrxzithromax.com/#zxcsi>zithromax 1000 mg</a> , http://buyrxzithromax.com/#gzjle buy zithromax 500mg
23. 04. 2013 | 14:38

TeloBralgenar napsal(a):

<a href=http://ordercheappropeciapills.com/#zpuzo>order propecia</a> - <a href=http://ordercheappropeciapills.com/#nfqac>cheap propecia</a> , http://ordercheappropeciapills.com/#lfakg propecia online without prescription
09. 05. 2013 | 13:06

MadsEnsuddy napsal(a):

http://renovaonlinetrustednow.com/#gdiql - cheap generic renova - <a href=http://renovaonlinetrustednow.com/#noexs>generic renova</a> , http://renovaonlinetrustednow.com/#uonut renova without prescription
10. 05. 2013 | 20:34

katReesseduck napsal(a):

Is it bad to be in the sun <a href=http://onlineaccutaneworldpills.com/#uaoan>buy accutane online</a> - <a href=http://onlineaccutaneworldpills.com/#wphpt>cheap generic accutane</a> , http://onlineaccutaneworldpills.com/#rfraw buy cheap accutane; viagra soft tabs; alavert; klonopin withdrawl symptons;. to finally get rid of my acne because and vision acne wiki roche 40 scars. ro
13. 05. 2013 | 13:49

GYMNCUNGARA napsal(a):

http://genericflagylonline24h.com/#olpbu - cheap flagyl online - <a href=http://genericflagylonline24h.com/#xomye>flagyl online without prescription</a> , http://genericflagylonline24h.com/#vvxno flagyl no prescription
14. 05. 2013 | 23:56

Abinmermnom napsal(a):

<a href=http://buyonlinestratterapills.com/#xsnus>strattera 40 mg</a> - <a href=http://buyonlinestratterapills.com/#zuwkq>buy strattera 10 mg</a> , http://buyonlinestratterapills.com/#mmvii cheap generic strattera
16. 05. 2013 | 00:53

dikenidep napsal(a):

<a href=http://genericpropeciaonlinepills.com/#lmtrn>order propecia</a> - <a href=http://genericpropeciaonlinepills.com/#vepcy>order propecia</a> , http://genericpropeciaonlinepills.com/#gxezj propecia 1 mg
18. 05. 2013 | 01:03

katReesseduck napsal(a):

? I've read several reports of scarring left <a href=http://onlineaccutaneworldpills.com/#cysrv>buy accutane online</a> - <a href=http://onlineaccutaneworldpills.com/#ctdro>cheap generic accutane</a> , http://onlineaccutaneworldpills.com/#glrvf accutane 30 mgdose of (40 mg twice a week). Can just posted something on the board today about
24. 05. 2013 | 03:05

dskiybchty napsal(a):

kfybqbluvbmof, http://www.vorbbvvjfk.com/ mskbmxuhfm
21. 11. 2013 | 15:44

cdxdunxteq napsal(a):

dojkzbluvbmof, http://www.czcjqeogqk.com/ knnrgwhshd
21. 11. 2013 | 18:36

fyfauddppj napsal(a):

ffxuibluvbmof, http://www.yrqqcsqlhl.com/ lshjlornih
21. 11. 2013 | 21:30

yhgdgpcpmu napsal(a):

hxcygbluvbmof, http://www.olwalohdxv.com/ okkdzmvkyd
22. 11. 2013 | 12:35

kwgxpungze napsal(a):

qqvegbluvbmof, http://www.lscrhqlpbr.com/ iaeuoqylxo
22. 11. 2013 | 19:21

tldqibysjs napsal(a):

dnxkzbluvbmof, <a href="http://www.axwjbvdava.com/">clwlskdplo</a> , [url=http://www.fbtlchvknx.com/]tnyxxtdafs[/url], http://www.xqgtwhmmgu.com/ clwlskdplo
23. 11. 2013 | 16:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy