Administrace bolesti

24. 08. 2009 | 08:56
Přečteno 7718 krát
Slovo ministr pochází z latinského termínu služebník. Ministrovat znamená tolik, co pomáhat. Dodnes koneckonců používáme slovo, které vzešlo ze stejného původu, totiž ministrant. Tito tedy, ministři a ministranti, nám mají administrovat, tedy servírovat, prostírat, zařizovat, organizovat – pomáhat spravovat věci.

A správně spravovat věci neznamená vždy jen hladit po srsti a udržovat status quo nebo jej dokonce cukrovat. Pokazí-li se něco spravovaného, je potřeba to spravit, je třeba říznout do systému. A protože je čeština krásný jazyk, spravování věcí veřejných je pak možné nahlížet ve smyslu spravování, opravování věcí veřejných.

Vyžrané pastviny veřejných financí

Věci veřejné mají tendenci být v nepořádku. Je to taková její dědičná vlastnost. Je to jakýsi erár, který patří tak trochu všem, tedy nikomu. Erární věci špatně dopadají, nikdo se o ně totiž nestará z nějaké lásky či vlastnického pocitu zodpovědnosti, ale čistě z povinnosti. Erár je takový vlastnický sirotek, který se potuluje světem, kde si každý hledí svého. Tragédie eráru si všiml koneckonců už Aristoteles (jak jinak?) ve svém dodnes známem principu prokletí veřejných pastvin. Pokud má obec společnou pastvinu, bývá nadužívána, rozuměj brzy do morku vyžraná a naopečovávaná. Podobně tak erár našich veřejných financí.

Podobenství o hrázi

Na situaci lze pohlížet skrze podobenství, které mi vnukl v kavárně Honza Macháček. V údolí žil lid, který trápily občasné záplavy, protože když příroda seslala mnoho deště, vylévala se jim řeka a působila různé neplechy. A tak se rozhodli na nevypočitatelnou řeku postavit hráz a tím kultivovat, regulovat, stabilizovat následný tok řeky. Jinými slovy lid udělal zásah do přírody (chcete-li, do přirozenosti) věcí a zkulturnil tok řeky. Až do přehrady to byl divoký, přírodní a živelný přísun vodstva a hráz měla tu moc, že z potoka divocha udělala vypočitatelný a hlavně ovlivnitelný městský potok. Celé dějiny civilizace, jsou koneckonců pokusem snažit se vyhnout rozmarům přírody a předělávat své okolí tak, aby v něm vlády konstantní a (nám) příjemné podmínky.

Přišla první velká voda a hráz ji zadržela, přišla druhá velká voda a hráz úspěšně stála. Jenže takovou hráz je potřeba čas od času vypustit a přecijen trochu zvýšit hladinu řeky. Zejména pokud spadlo mnoho vody a hráz je plná nebo pokud čekáte srážky v budoucnosti. Postavením hráze tedy dokážete dávkovat bolest, občas musíte kousek nadbytečné vody pustit, voda ve hrázi se nemůže shromažďovat věčně a co do hráze vteče, musí z ní také, dříve nebo později, vytéct. Ale to už je jen otázka moudrého spravování, moudré administrace bolesti. Úžasný vynález, ta přehrada, říkali si lidé, chrání nás od rozmaru přírody.

Jenže když se taková přehrada špatně spravuje a protrhne se, bývá pláč a skřípění zubů horší než při té nejstrašnější přirozené velké vodě.

Janotova kosa na kámen

Takovou přehradou ve světě ekonomie je státní dluh a jeho správa se jmenuje fiskální politika. Je správné zvyšovat daně uprostřed recese? Je správné omezovat výdaje, když klesá HDP? Je správné snažit se reformovat rozpočet, když je méně předvídatelný než kdy jindy? Otevřete si jakoukoli knihu a odpověď je na bíledni: Není to správné. Ale když se něco dlouho řádně nespravuje (v obou smyslech slova) musí se k administraci bolesti přistoupit třeba v nejméně vhodnou dobu. Politici teď budou přicházet s mnoha pokusy o méně bolestnou alternativou. Ale tak dlouho jsme bolestivé kroky odkládali, reformu důchodů, reformu zdravotnictví, řešení korupce, bobtnání počtu úředníků, reformu veřejných financí, deficitní zlozvyk, na kterém jsme se stali drogově závislí v dobách, kdy panoval přebytek. Chyba se neděje teď, ale v minulosti. Současný administrátor pastvin veřejných financí jen vypouští bolest, kterou jsme si mohli mnohem méně bolestivě nadávkovat v dobách dobrých. Chová se tak mnohem zodpovědněji, než konvenční politici. Přehrada sice ještě není plná a nepraská ve švech (jako v případě Maďarska), ale o tuto výhodu rapidně přicházíme. Vyžraný erár už toho moc nezaplatí. Je na čase si uvědomit, že erár jsme totiž my. Errare humanum est.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

antiekonom napsal(a):

Ekonomové neustále omílají svoje nenapodobitelné poučky podle toho, jakou školu vyznávají. Jenom jedno mají společné. Za své žvásty nejsou nikdy vedeni k zodpovědnosti. Stejně jako jinde ve světě i v ČR platí, že za zpackané rozhodnutí se povětšinou ekonom usadí na dobře zajištěném místě. A o to jim jde. Celá devadesátá léta byla ve znamení bezuzdné privatizace pod heslem, stát nemůže být dobrým vlastníkem. Oddlužili jsem podniky a banky (dluhy zaplatil stát - rozuměj občané) a pak jsem je za úsměv předali nadnárodním společnostem a nebo různým šizuňkům, kteří vydělali na tom, že prodali zařízení na šrot. Pracovních míst ubylo a stát zase investoval do neschopných úřadů práce. Většina miliardových zisků se rozplynula v bohatých státech místo toho, aby se vrátily zpět do naší ekonomiky a nám zbyly jen dluhy. Stačí si zpočítat kolik peněz za ty roky odplynulo z ČR mimo a kolik máme dluh a je to jasné. Tak se ČR stala ekonomicky závislou zemí i v oblastech, kde měla za socializmu soběstačnost. Je to mnohdy horší než politická závislost. Jen ten občan může být svobodný, který nemá existenční potíže a nemusí neustále přemýšlet jestli si koupí boty a nebo kabát. To je výsledek práce slovutných ekonomů. Ještě si pamatují jak nám z obrazovky kdákali ekonomičtí elévi typu Šichtářová o tom jak to všechno bude skvělé. Co říkají dnes? A kde jsou oni a kde je zbytek národa si určitě každý doplní.
24. 08. 2009 | 09:38

almost glossed napsal(a):

Čekal bych spíše zhodnocení, jak dopadl rozpočet po "reformách" ODS a Kalouska.

Zhodnocení Kalouskova pokusu kamuflovat opravdový výsledek hospodaření. Viz: http://blog.aktualne.centru...

Zhodnocení tvrzení ODS a Kalouska, jak budeme "jen bohatnout trošičku pomaleji" uprostřed světové krize.

Zhodnocení státního rozpočtu, který zcela ignoroval skutečnost a nyní ústí v katastrofický výsledek.

Zhodnocení činnosti NERVu. Nejlépe zhodnocení efektivity v číslech (stačil by odhad).

Místo toho zde po x-té opakujete ty nekonkrétní a neadresné zmínky, o tom, jak vše zavinila minulost.

Zkuste to jednou konkrétně. Vím, je to nepohodlné...

Jen blbec si šlape po kariéře, že?
24. 08. 2009 | 09:42

Ládik napsal(a):

Stát ma 2 ďúry: menší dáváš, větší bereš.
Vyfič, sám mám málo...

To je lepší analogie, ne?
24. 08. 2009 | 09:55

Jirka H napsal(a):

Podle mého názoru, je správné omezovat výdaje státu i uprostřed recese. Opak znamená vytlačování produktivní sféry, rozuměj nestátní" od investic nutných k zvyšování produktivity práce při výrobě věcí, o které je zájem. To jediné vede k zvýšení reálného bohatství země.
24. 08. 2009 | 10:00

D3T napsal(a):

S clankem souhlasim, ale rekl bych, ze myslenka je prosta a spis se, pane Sedlacku, vyzivate v metaforach. A myslenka mi prijde prosta nejspis ne proto, ze bych byl jasnozrivy ekonom, ale minimalne uz jen proto, ze jsem ji slysel uz nekolikrat od ruznych ekonomu. Ovsem je to jaksi a posteriori - ted, kdyz je videt, jak spatne jsem si to zaridili. Jiste, verim, ze mnoho ekonomu v dobe rustu tvrdilo, ze musime mit nejlepe prebytkovy rozpocet a splacet dluhy. Dobra, nestalo se, tak ale co ted? Mam Vas clanek chapat tak, ze do puntiku schvalujete plan ministra Janoty? Bude podle Vaseho nazoru zvyseni DPH dobrym tahem, neprevezi nad zvysenym vyberem dane snizena spotreba? A jak je to podle Vaseho nazoru s porovnanim Ceska a Madarska? Co kdybychom udelali v nasledujicich dvou letech dohromady schodek 500mld, zkrachujeme (podle vzoru Madarska) nebo to ustojime (podle zapadniho vzoru, kde staty jsou v pomeru k HDP zadluzene mnohem vic nez my)? Chapu, ze nejde odpovedet bude to tak a tak. Ale ministr se musi rozhodnout, i kdyz take nevi. Jak byste se, pane Sedlacku, rozhodl Vy? Dekuju za odpovedi.
24. 08. 2009 | 10:11

chose napsal(a):

Pane Sedláčku, napište raději, co jste vy a banda vaších kolegů, kteří si říkají geo-ekonomové dělali během schůzek NERVu a jaký byl konkrétní výsledek vašeho usilovného snaženi. Nevadilo vám, že jste dělali křoví a blbečky Topolovi a ODS? Proč je utajován výsledek vaší práce? Když ale nic není, napište alespoň kolik kávy a něčeho jiného jste během těch měsíců vypili. Alespoň něco.
24. 08. 2009 | 10:14

Al Jouda napsal(a):

Státní kasa je prázdná ? Tak proč se má dát zase několik desítek milionů korun na začleňování Cikánů do společnosti ? Zase se tímto problémem bude zabývat asi 14 darmoživků, kteří stejně nic nevyřeší, protože kdo nechce, toho nezačlení ani Pánbůh.
24. 08. 2009 | 10:20

Petr napsal(a):

Pravda pravdoucí! Ale není to nic platné. Nadlidi, co si v Česku říkají politici, bez ohledu na stranickou příslušnost, si stejně budou dělat co budou chtít. Ne v zájmu lidí, občanů této země, ale v zájmu svém, svých rodin, svých milenek a milenců.
Nebo snad někdo zná v České republice politiky, kteří jsou čestní, nezkorumpovatelní, vzdělaní, osvícení a schopní, které bychom měli volit?
24. 08. 2009 | 10:26

verbum napsal(a):

Kydy, kydy, kydy
24. 08. 2009 | 10:31

Marty napsal(a):

almost glossed
Navazuji na komentář "almost glossed"

Zhodnocení činnosti NERVu. Nejlépe zhodnocení efektivity v číslech (stačil by odhad).

Zde by to chtělo rozvést do konkrétních opatření - co doporučoval NERV s ČSA (kdy, komu, za kolik, za jakých podmínek). Bylo by zajímavé slyšet Sedláčkův názor, hodnoceno optikou aktuální krize hospodaření ČSA; proč byl odmítnut ruský kapitál (radši necháme podnik zkrachovat a zbytek prodáme českému investorovi????)
24. 08. 2009 | 10:49

Brada napsal(a):

Antiekonom, chose ,Al Jouda
Z mého laického pohledu souhlas..
24. 08. 2009 | 10:49

westly napsal(a):

BOŽE !!!
Pane sedlaček co to je za žvásty ?
tak statní dluhopis je prehrada ... ahaaa ..
Každy ví že inflace se dřív nebo pozdeji musí řesit jeste vetsí inflací ...
je to tak !! kvuli uverum na ty dluhopisy to proste jinak nejde...
CO SE STANE KDŽ SE VRATÍ VSECHNY DLUHY NA SVETE ???????????????? jeste ten nejaky dluh zbyde že ???? takže co je vaše prace ekonomu a co jste vlastne dokozal ??? cpat do nas HOxNA a rikat musis, musis, nesmis ?? a nebo se starat o to aby kazdy dluh bylo mozno splatit ? či-li dostat mezi lidi ty podelany papirky s officialnim logem šelmy ? he ?
ja vam neco reknu ... ty vase članky jsou k nicemu ... vypravite o koberci který leži na strope a tece do nej voda ...
24. 08. 2009 | 10:57

westly napsal(a):

*urokum
24. 08. 2009 | 10:58

Jirka H napsal(a):

To Marty:
Vy jste tedy pěkně jedovatej. Zhodnotit činnost NERVu a ještě v číslech!
24. 08. 2009 | 10:59

schlimbach napsal(a):

miluju tyto články, člověk se cítí hned svěžeji a pomalu i slzu by uronil nad ekonomickou vědou a jejími protagonisty. Leč bohužel, bez rázné změny systému a odstavení současných ekonomických es od vlivu na naše životy se nic nezmění - http://ekonomickareforma.sw...
24. 08. 2009 | 11:10

Suchec napsal(a):

Marty:

No ČSA je dobrý příklad.

Tvrdík "zasekl" 750mega, ale měli letadla, měli budovy a pozemky, měli Cargo.

Nastoupil "spasitel" dosazený Tlutým Topolánkem, a:
nemají letadla na úvěr, ale leasing.
nemají Cargo
prodali budovy a pozemky (komupak?)

a mají ranu 2Mlrd.

Nad Aeroflotem ohrnuli nos, a Air France utekla, a zbyl SkyEurope s kýmsi (dluží třeba rakušákům na letišti ve Vídni), který je (nebo to jsou jen kecy? ) propojen někam na J+T (těm se zase slibuje prodej letiště).

Takže pod záminkou bezp. rizka z strany Aeroflotu se nechá pěkně "zkrachovat", a pak se zjistí, že:
Cargo, hangáry, letadla + letiště vlastní jeden majitel, co to koupil v konkursu.

To Toskánsko se ještě vyvrbí.
24. 08. 2009 | 11:12

westly napsal(a):

Jak si ma nekdo rozjet firmu kdyz na to nema penize ?? nebo jak si ma nekdo rozjet firmu kdyz lide nemaji penize na jeji sluzby, vyrobky a pod ??? ... jedina krize je ta že vy ekonomove nedavate do obehu dostatek penez aby vsichni žili nejakým umerným tempem a dostatkem komfortu ( komfort je diky vědě ne diky ekonomice !!!!!! >> ekonomika ma jenom udrzovat tempo a mit nejakou zasadni roly pri určení hodnot věcí. A ne zneprijemnovat človeku život .. ekonomie ma byt system kterej dopomuže vsem lidem se mit dobre ,, a ne jen polovine na ukor te druhe ...
A vy jste na ktere strane p. Sedlaček ??? Ja vam mužu rici že jsem na strane která hold nema prachy a ta co je ma mi rika neco o tom že velkej třesk,egypt, cina, USA, krize,cyklus, malo prace, no jasne !!
proc NAM VSEM nerekne nejake informace ktere by zapricinili to že vy už nebudete miliardar, ani milionar, ale vsichny budeme pri penezich a nebudeme si nalhavat jakej mame krasnej prumernej plat kdyz 75% lidi z toho nikdy nevidela ani 75% prumernýho platu !!!!!!!!!
uz napiste informace a nepiste kterej toaletak je nejlevnejsi a nejlepsi ke stavu nasich holich zadku
// a o5 // pracuje pro nas lidi nebo hrabete hrabete ?
24. 08. 2009 | 11:25

občanka napsal(a):

Obecní majetek v minulosti sloužil k tomu, aby se mohla obec postarat o ty nejchudší. Patřily do něho nejen pastviny, ale i nějaká pole a lesy, dále stavby jako byl chudobinec, obecní stáj atd. ALE!!! starostou obce byl (např. ve vsi, odkud pochází moje rodina) nejbohatší sedlák, protože se mělo za to, že umí hospodařit. A také s obecním hospodařil a to řádně, protože jinak by ho nejen sesadili, ale měl by ostudu na několik generací. Potíž s naším státem vidím několik a zde není místo na všechny. Je to např. chudoba našich správců, kteří si musí zajistit rodinu. Proto kšeftaří, proto nechávají rozkulačit stát, protože to "nevšimné" půjde do jejich majetku. I proto má dost šanci např. TOP09, protože o jejím předsedovi je dost jasné, že krást nepotřebuje.
Bohužel jako všechno, i dluhy budeme muset zaplatit my, daňoví poplatníci a zvýšení DPH vidím jako jednu z lepších cest, protože se rozdělí na všechny a zároveň zdaní spotřebu. Je to rozhodně lepší, než zdražit práci.
24. 08. 2009 | 11:27

Paterik napsal(a):

Dala by se stanovit určitá úměra - čím víc peněz stát přerozděluje, tím víc se jich vynaloží neúčelně a vyletí oknem, a tím víc peněz se musí vynaložit na administrativní aparát, který to přerozdělení řídí.
24. 08. 2009 | 11:46

achach napsal(a):

Kterého pak předsedu TOPol 09 myslíte, paní občanko? Kníže je jen TVÁŔ do voleb a na předvolební rozhovory, vzadu je černý Kalousek, náš "úžasný" ekonom, no bude se jen bohatnout pomaleji.. pamatujete?
Přece nejsme tak dutej národ, probůh.
STOP 09, všichni jsou tam stokrát recyklovaní, a kníže je akorát vábnička pro naivní.
Volíte sami proti sobě, Kalousek to prostě jen pak "zastřeší"..
24. 08. 2009 | 11:54

Glosator napsal(a):

Pane autore Vaše analýza ba dokonce to celé přirovnání je pravdivé tak z 20%.
Těch zbylých 80% je o něčem úplně jiném. Jde o to, že ti ministři a spol. ve funkci správců státního majetku kradou jako straky a jsou až neuvěřitelně úplatné, takže aby yískali milion, jsou ochotni způsobit škodu 100 milionů. Navíc jsou ovlivňovaní ideiologií, typu "groupthink," která bývá sice zcela nesmyslná, ale je v módě (dříve to byl komunismus, dnes ekologismus a politická korektnost). Když tam přijde někdo relativně nový, přijme pravidla té zkorumpované bandy a krade také.
Ještě horší jsou právníci a soudci, tam je způsobená škoda třeba 1000x větší, než jejich zisk.
Nevím jak z toho, asi by to chtělo čas od času nějakou defenestraci.
24. 08. 2009 | 12:00

kazi napsal(a):

Příměry páně Sedláčkovy odpovídají jeho postavení vrcholného stratéga ČSOB, jinak pobočky belgické matky. Ta přehrada je banka (kterákoli u nás), voda pak jsou peníze a upouštění jsou pak platby jinak spotřeba třeba množství bankovníků, aby měli na obleky a kravaty, na reprezentaci a na špatně vynaložené úvěry, investice,atd. Protože dnes u nás žádní skuteční bankéři nejsou a výsledky oněch okravatovaných "lapačů" klientů na různé "balíčky" služeb jsou často mizerné, pak se propustí, aby se hráz trochu doplnila a bylo na další splátky. Problém není v těchto snaživých úředníčcích, ale v jejich bossech, kteří již nejsou investoři do průmyslu či rozvoje infrastruktury - prostě to neumí a jejich úkol je pouze získat co největší % drobných střadatelů, aby byl jistý a pravidelný cash-flow na odliv do (třeba Belgie) a na tom s p. Sedláček také podílí a o tom přednáší ... výsledky jsou pak vidět i na NERVech lidí! Čest jeho práci...
24. 08. 2009 | 12:23

anagem napsal(a):

základní povinností ministra financí je křičet "nemám" "nedám" "nejsou peníze" apod.
zcela jistě toto nedělal socanský ministr Sobotka, který pod taktovkou lihového domu zasekl sekeru v době hospodářské konjunktury a růstu HDP 4-6%. tam je pes zakopaný, přece jsme byli poučeni , že zdroje tady jsou a dluhy se splácet nemusí - od kohopak jsme to slyšeli? he? a tihle hoši mají tu drzost, že znovu usilují o vládnutí a bohužel s pomocí jednodušších voličů se jim to může i podařit. takže panbůh s námi a zlý pryč.
24. 08. 2009 | 12:35

milo napsal(a):

Jste zajímavý v celostných pohledech na ekonomiku s přesahy do etiky a filosofie. Co tedy vypovídá dnešní alarmující dynamika zadlužování o :
a) kvalitě rozhodovacího procesu politických elit
b) co to vypovídá o jejich etických předpokladech
c) lze čekat od nové vlády cosi jiného než "staré decisní triky"?

Pokud na tyto odpovědi budete rezignovat, pak jste, obávám se, napsal jen takovou obratnou omluvu.A máte to zapotřebí ?
24. 08. 2009 | 12:55

jenicek napsal(a):

Suchec: trošku pozapomněl na Tvrdíkův korupčnický úkol číslo 1: koupit Airbusy, bez ohledu na cokoli jinýho. A zadařilo se. Chtěl bych vidět "manažera" Tvrdíka jakou sekeru by vyprodukoval v době kdy hlásí obří ztráty i British Airways nebo Air France - KLM.
24. 08. 2009 | 12:56

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Sedláčku
strávil jsem týden s Vaši knihou o přiměřenosti a nenažranosti.
Nedokážu posoudit, jaký jste ekonom, zda dobrý nebo mizerný, ale dokážu snad rozpoznat Váš široký záběr, vzdělanost i to, jaké dokážete najít souvislosti s tím, co na první pohled s ekonomikou nesouvisí.

Zjistil jsem, že jsem mizerný čtenář SZ a naprosto mně unikl cyklus 49 let, kdy přicházelo léto milosti, neplacení daní, odpuštění dluhů a navracení nemovitostí původním vlastníkům.
Zajímavá kniha.
24. 08. 2009 | 12:57

Joska napsal(a):

Sedláček jen papouškuje poučku o špatném hospodaření státu (tady eráru). Stačilo, kdyby řekl jen , že chce, aby stát ještě prodal zbývající majetek, zlikvidoval důchodový systém, zavedl placené zdravotnictví na dřevo a placené školy. Pak bychom jeho a jemu podobné hochy, kteří umění jen vydělávat peníze našly v penzijních fondech, zdravotních pojišťovnách..Občas by svojí nenažraností okradli lidi o všechno, co jim ještě zbylo(nazvali by to krizí nebo v menším podnikatelských neúspěchem), aby pak mohli pokračovat nerušeně dál.
24. 08. 2009 | 12:59

Jiří Obecný napsal(a):

Obecní majetek je službou lidu, pokud na něj správce nepustí ten nejhorší dobytek, který si z něho po částech odděluje (privatizuje) pro sebe a pak se diví, že už není z čeho brát.
24. 08. 2009 | 13:09

nonym napsal(a):

Nedokážu si představit do morku vyžranou pastvinu. Tady se snad pan Sedláček snaží projevovat jako básník. Etymologie slova ministr je taky trochu jinačí: minister = pomocník, sluha od latinského minus = méně. Když si představím, že takový polovzdělanec má možnost ovlivňovat českou společnost, pak rozumím všem těm návrhům na reformování AV... - Zas to řídí dělničtí kádrové, tentokrát však z VŠE nebo FSV UK.
24. 08. 2009 | 13:10

JÁ napsal(a):

Domov můj je Čezko
není mi v něm hezko

Ta naše skvadra psychopatů asociálních nám ukradne i ty židle pod zadkama, a pak nám je dá pochopitelně nejmíň šestkrát zaplatit! Naši milovaní "white-collar criminals", sami přicucnuti ke státnímu prsu, nám k tomu ještě budou žvanit ta svá bla bla bla bla... a masochisti s modrejma šiškama jim za to ještě políbí ruce, cvrknou si a uctivě poděkují. Svět se zbláznil.
Všechny vypráskat ven.
Naserte se lidi,
a všichni k volbám,
sekejme ta chapadla!
Čus.
24. 08. 2009 | 13:18

Paterik napsal(a):

Joska:

stát má jakožto úlohu zařizovat to, co by si jednotliví občané nemohli nebo jen obtížně mohli zařídit. úlohou státu ale nemůže být to, aby občany živil nebo se snažil řídit ekonomiku. To žádný stát neumí a nadělá přitom akorát paseku.
24. 08. 2009 | 13:21

poplatník napsal(a):

Pane Sedláčku, vezmete si nějaké poučení z toho, že 99% komentářů s vámi zásadně nesouhlasí? Domnívám se, že je vám to jedno, hlavně, když platěj... Pokud se ve vás pohne zbytek svědomí, zajděte na pracák a nechte se přeškolit na něco, po čem je poptávka.
24. 08. 2009 | 13:29

Jirka H napsal(a):

To Joska:
Stejně si myslím, že i vy nakládáte s vlastními penězi rozumněji, než vláda s penězi co od vás vybrala.
Není to žádná poučka, ale fakt vyplívající z letitých zkušeností.
24. 08. 2009 | 13:31

Ladic napsal(a):

http://www.ceskatelevize.cz...

Doporučuji minutu 21.50 - jandák s paroubkem vám to tam vysvětlí...a to myslím hovoří za vše...
24. 08. 2009 | 13:49

Rumcajs napsal(a):

Když čtu ty názory pod Vaším blogem, tak si říkám, jestli ti politici za to vůbec můžou.
Vždyť normální politik, co se chová poctivě a odpovědně u nich nemá prostě šanci.

Nadšeně tleskaj pastelkovnému, šrotovnému a podobným bejkárnám a když zíraj z hubou otevřenou na prázdnou státní kasu tak maj ještě du drzost halekat, že oni za nic nemůžou.

Když ještě byla většina podniků státních, tak si náš stát musel vystačit s několika stovkama mld.

Dneska soukromé podniky pěchují státní kasu jedním biliónem ročně a stejně to těm sockám nestačí.
Pořád řvou a pořád maj málo.

Já bych těm obtloustlým líným sociálním kapříkům, co se celej den okorát plácaj na dně v bahně, tu přehradu vypustil a nechal je chvíli plavat v dravé vodě.

Snad by tu hubu pak na chvíli zavřeli.
24. 08. 2009 | 13:58

juvel napsal(a):

Pepa Řepa:
Nečetl jsem knihu p.Sedláčka, ale Mojžíšův zákon je skutečně zajímavý i z hlediska ekonoma. V každý padesátý rok, nastalo t.zv. jubileum, které m.j. znamenalo svobodu pro hejbrejské otroky a vracely se veškeré pozemky,které byly dědičným vlastnictvím. Žádná rodina neměla upadnout do naprosté chudoby, neměly vzniknout třídy extrémně bohatých a extrémě chudých. To národ chránilo, činilo silným a spojovalo. To a další vedení Mojžíšovým zákonem dělalo Izraelity mimořádným národem ve své době, samozřejmě jen potud, pokud se tímto zákonem řídili.

Ale daleko zajímavější a důležitější je to, že tento zákon je jen předobrazem, stínem, skutečností. Svoboda jubilejního roku předobrazovala osvobození člověka z otroctví hříchu a smrti a navrácení života v dokonalosti a plnosti. Na to poukazují knihy Nového zákona.
24. 08. 2009 | 14:08

Pepa Řepa napsal(a):

To juvel
Nevíte, kdy se tento prvek v historii vytratil?
24. 08. 2009 | 14:24

shipper napsal(a):

Rumcajs
Obtloustlí kapříci ploutev pro vypuštění přehrady nikdy nezvednou a hlasovat je bohužel nechat musíte.
24. 08. 2009 | 14:39

viktor napsal(a):

žádná odpovědnost,žádný pocit viny,neomezená moc,žádná kontrola (ne kontrolní úřad)--něco to připomíná
24. 08. 2009 | 14:54

Pavel napsal(a):

ZA KRIZI veŕejných financí jsou zodpovědni SOCANI a na nich by také příslušné ztráty měly být vymáhány! Eduarde Janoto, ministře financí-obstavte Lidový dům a prodejte ho v dražbě (stejně byl socanům vydán protiprávně)!
24. 08. 2009 | 15:13

Paterik napsal(a):

Juvel:

mohu se zeptat, komu se vracely pozemky v dědičném vlastnictví?
24. 08. 2009 | 15:23

jozka napsal(a):

Rumcajs, ktery kapry myslej? Senatory a poslance? Nebo Viamont? Nebo hasice? Budou konkretni a ukazou, ze sou lepsi nez ekonom Sedlacek...
24. 08. 2009 | 15:27

jozka napsal(a):

Pavko, vsim sis, kdo sestavoval posledni rozpocet? Ten, kterej skonci sekerou mozna dveste miliard?

Dobre modre rano...
24. 08. 2009 | 15:29

Frant. Lukeš napsal(a):

Pokud mám odpovědět na otázku zda je správné zvyšovat a omezovat výdaje v době recese tak je i mně jasné že nikoliv - ovšem a to je velmi důležité, pokud by u nás platila pravidla teoretické ekonomiky. To znamená, pokud by např. podnikatelé vložili své zisky do výroby nových, technicky vyspělejších produktů a stát budoval potřebné nepředražené stavby. Jenže u nás stát buduje např. - a to na mnoha místech současně po kouskách- předražené dálnice a podnikatelé (např. banky) převádějí své zisky do zahraničí svým matkám nebo svým akcionářům. Např. Mittal Steel Ostrava, jak bylo uvedeno v tisku koncem minulého týdne, vyvádí část svých zisků (údajně má nerozdělených asi 40 miliard Kč čistého zisku) ve formě velmi nízko úročených půjček firmám svého koncernu v zahraničí. Ex-ministři Kalousek a Nečas nás před několika měsíci ujišťovali, že snížení příspěvků na sociální a zdravotní pojištění o 1.5% zachrání, případně vytvoří 75.000 pracovních míst v ČR. A co se stalo? Před několika týdny již výše zmíněná firma Mittal Steel v Ostravě požádalastát, aby jí přispěl na výplaty zaměstnancům, které by firma nemusela propustit. Přitom se jednalo - pokud byly dostupné informace v tisku korektní, čímž si samozřejmě nejsem jist, o nesmyslně vysokou částku. Když jim stát nevyhověl, tak samozřejmě se rozhodli propustit všechny zaměstnance, které v současné době nepotřebují. Atd., atd. Jak známo: šedá je teorie, ale zelený je strom života.
24. 08. 2009 | 15:35

capsule napsal(a):

Měl bych i program pro zhruba tři schopné strany.Nicméně přečtu-li si zde 5-10 příspěvků o "horních degenerech" přestávám mít chuť do programů vůbec.
Výhodou Topolánka,Paroubka a Kalouska je,že v podstatě mohou na veřejnosti mluvit v politických metaforách a zpravidla neanalyzují ekonomiku vžitými pojmy.Jak ale potom a odkud víme,že do té praxe vládnutí se i sem tam zatoulá i nějaký výrobek z dílny ekonomů?
24. 08. 2009 | 15:37

Jedla napsal(a):

Konecne slovo do pranice. Bylo by treba v prvni rade zariznout banky, ktere neustale vyziraji onu obecnou pastvinu.
24. 08. 2009 | 15:45

Pepa Řepa napsal(a):

To Paterik
jestli tomu dobře rozumím, systém měl zabránit koncentraci moci a majetku.

Měl řešit generační zadluženost. Po 50 letech, což byl průměrný věk, měl syn možnost znovu hospodařit na půdě, kterou špatně hospodařící tatíček zadlužil.

Půda se ale neprodávala, ale fakticky pronajímala a výše pronájmu se lišila podle toho, jak bylo blízko k milostivému padesátému roku.
Také existovalo právo na zpětný odkup.

Vycházelo se z toho, že lidé jsou jen hosty a přistěhovalci, kterým je zem pronajata do správy.
Ta myšlenka je zajímavá, ať už je člověk věřící, agnostik či ateista.
Praktické fungování je-zřejmě-věc druhá.
Asi to nefungovalo, grunt je přece grunt.

ReCaptcha dodává: ment superego
24. 08. 2009 | 15:49

Petr Hajšman napsal(a):

Nejsem ekonom, ale můj čistě neodborný názor.
Ekomická krize je následek úpadku morálních hodnot společnosti.
Jakýkoliv ekonomický lék nevyléčí lidskou nenasytnost ve své opravdu vrcholné formě.
Nenahradí vzájemný respekt, slušnost a přirozenou úctu k druhému člověku.
Pokud společnost není schopna a nebo ani nechce akceptovat morální hodnoty, žádná ekonomika světa lidskou nenažranost nenasytí. Ale to vám neříkám nic nového. To víme vnitřně všichni.
S pozdravem.
24. 08. 2009 | 15:51

Paterik napsal(a):

Pepa Řepa:

myslím si, že mimo zemědělství by podobný systém asi nefungoval. Sice by to asi pomohlo zvýšit pouto mezi rolníky a půdou, ale zase na druhou stranu bychom se mohli snadno dostat do situace, kdy by mi nikdo nechtěl půjčit, protože bych mu to stejně nikdy nemusel vrátit.
24. 08. 2009 | 15:55

Pepa Řepa napsal(a):

To Hajšman
I o tom je Sedláčkova kniha. O tom, že má být nadřazen zisk a prospěch celku, zisku a prospěchu jednotlivce.

Tomu rozumím, ale nevím jak já, jako jednotlivec-navíc také ekonomický analfabet-to mohu ovlivnit. To jsem v knize nenalezl.

Já si spíše připadám, že jsem ta ovce, kterou správce pastviny, ať již je to politik nebo bankéř podřízne, v lepším případě jí pustí žilou v naději, že bude co podřezávat příští rok.
24. 08. 2009 | 16:02

Paterik napsal(a):

Pepa Řepa:

jak může být zisk celku nadřazen zisku jednotlivce? Pokud získává celek, musí získávat i jednotlivec, ne? Já bych spíš řekl, že je třeba, aby lidé upřednotnili dlouhodobé zisky před krátkodobými.
24. 08. 2009 | 16:32

pgjed napsal(a):

Pane Sedláčku. Než se pustím do podrobnějšího čtení a případné polemiky, dovolím si podotknout, že ten minisr, který ty bolesti ventiluje, sedí jako "nejvyšší rozpočtový fámulus" od r. 1990 u všech rozpočtů a našeptává ty rozpočty všem politikům. Nese tedy na té drogové závislosti svůj podíl viny.
24. 08. 2009 | 16:39

Petr Hajšman napsal(a):

to Pepa Řepa:
Děkuji za tip, původně jsem chtěl napsat komentář po přečtení knihy pana Sedláčka. Více méně lze logicky předpokládat, že spojení ekonoma a filozofa musí vidět onu souvislost zcela zřetelně.
Absence zdravých duchovních hodnot, nepleťme si to s fundamentalismem a jejich znovunalezení v každém z nás se mě zdá jako nevyhnutelné.
Ovce, která si je, uvědomí svojí nejniternější podstatu, již nikdy nebude ovcí v pravém slova smyslu.
Stane se lepší ovcí.
Uvědomí si svojí jednotu s celkem a zcela zřetelně nemůže být obětí.
(snad) to Pepa Řepa:
Děkuji za tip, původně jsem chtěl napsat komentář po přečtení knihy pana Sedláčka. Více méně lze logicky předpokládat, že spojení ekonoma a filozofa musí vidět onu souvislost zcela zřetelně.
Absence zdravých duchovních hodnot, nepleťme si to s fundamentalismem a jejich znovunalezení v každém z nás se mě zdá jako nevyhnutelné.
Ovce, která si uvědomí svojí nejniternější podstatu, již nikdy nebude ovcí v pravém slova smyslu.
Stane se lepší “ovcí“. -:)
Uvědomí si svojí jednotu s celkem a zcela zřetelně nemůže být obětí.
(snad)
24. 08. 2009 | 16:41

Kamil napsal(a):

Jedny zajímavé názory na krizi:
http://blog.ihned.cz/index....
Hezký den.
24. 08. 2009 | 16:43

Pepa Řepa napsal(a):

To Paterik
ovšem pokud získává jednotlivec, nemusí vždy získávat celek, řekl bych.

Pan Kožený či pan Krejčíř také nemálo získali......
24. 08. 2009 | 16:45

Petr Hajšman napsal(a):

Omlouvám se za dvojité přilepení příspěvku a Kamilovi děkuji za výborný tip.
24. 08. 2009 | 17:11

ČEZskosomálský Ovčan napsal(a):

Tady v ČEZskosomálsku prožerou všechny prachy politici, tuneláři a jiné živly! Ovčani už žádné prachy nemají - alespoň ty jejich koryta taky nejsou plné na věčné časy! Hihi!
24. 08. 2009 | 17:13

Ivo Patta napsal(a):

A to se pan T. Sedláček při pohledu na tragické hospodaření státu nepřímo zmínil jen o oficiální dluhu, který je cca 1300 miliard, to je 1,3 bilionu korun. Kdyby se ještě zmínil o implicitním (skrytém) dluhu ve financování důchodového systému, pak by řekl pravdu celou.
• Podle závěrečné zprávy Bezděkovy komise analýzy potvrdily, že současný systém (rozuměj špatně nastavený sociální stát) generuje v dlouhém období díky nízké porodnosti roční deficity ve výši 4 až 5 % HDP.
• Porodnost pod úrovní vyrovnané populační bilance je v České republice trvale od roku 1981, to znamená 28 roků.
Výpočet: ( 28 let . 4,5% ) = 126% HDP. Při výši HDP = 3 biliony 530 mld. Kč, pak aktuální úhrnný dluh důchodového systému je 126% HDP a odpovídá částce : 4 biliony 448 miliard korun. To znamená že je skoro 4,5 krát vyšší než ten oficiálně připouštěný a publikovaný. Celkový si pak jistě spočtete sami.
24. 08. 2009 | 17:16

jogín napsal(a):

Lidé nechtějí reformy jako je chce pan Sedláček, protože každé volání po reformě znamená jen dejte mě peníze. Lidé chtějí slušnou správu státu bez podvodů, lhaní a plýtvání.
24. 08. 2009 | 17:29

jogín napsal(a):

Lidé nechtějí reformy jako je chce pan Sedláček, protože každé volání po reformě znamená jen dejte mě peníze. Lidé chtějí slušnou správu státu bez podvodů, lhaní a plýtvání.
24. 08. 2009 | 17:29

grőssling napsal(a):

Poslouchám takhle nedávno „20 minut Radiožurnálu“, ve kterém pani moderátorka hypnotizovala svého hosta opakujíce. Ale souhlasíte, že se musí šetřit ( jak řekl pan Janota ) ? Když pominu, že v případě paní moderátorky šlo jako u řady jiných pravicových, nevyvážených novinářů o vytvoření předpolí pro pozdější útok na „utrácení“ ČSSD, nemohu se nezeptat a šetřit jak, o kolik, jak dlouho ?
Copak ministři financí ( a ostatní ministři včetně prvního )jsou tu od toho, aby šetřili ?
Copak stát má být založen na hlavním cíli „Šetřit“!!!
Co to slyšíme pořád za bláboly.
Stát se musí především chovat Efektivně. Jestli šetří nebo utrácí je špatně postavená otázka.
Pro ty kteří toto nechápou mne v těchto dnech napadl příklad ředitele ZOO Praha. Když nastoupil před 12ti lety do funkce, zdědil prý pošmournou zahradu, která uměla pouze z 20ti % pokrýt své náklady. Všude spousta železného zábradlí a zábran. ZOO Praha je příspěvková organizace, tedy blíží se financování státnímu. Pan ředitel mohl začít šetřit. Například nenatírat ta zrezivělá zábradlí.
On to udělal jinak. Začal pracovat efektivně, zvedl návštěvnost 3 x a samofinancování z 20 % na dnešních 70 %. ZOO Praha je také erár a ejhle jde to.
Slovo šetřit, kterým míníme, teď všechno plošně osekáme, má oprávnění pouze v případě krizového stavu ve firmě i ve státních financích a může trvat jen chvíli. Jinak budou všude rezavá zábradlí napořád. Věřím, že až tak hluboko to snad skvělý ministr financí Kalousek nedovedl.
24. 08. 2009 | 17:30

antiekonom napsal(a):

Pane Sedláčku, byl by jste tak laskav a sdělil čtenářům blogu, co jste ve svých funkcích, které máte uvedeny vedle svého fota, přinesl pozitivního občanům tohoto státu. Něco takového, co občany hřeje na duši či něco na co občané rádi vzpomínají. Jsem nevzdělaný technokrat, ale nic mě nenapadá.
24. 08. 2009 | 17:53

Rumcajs napsal(a):

antiekonom:

Věř mi, ani nenapadne ! A nebude to Sedláčkem, ale Tebou.
24. 08. 2009 | 18:05

Paterik napsal(a):

grossling:

jenže stát nemůže jen tak zvednout "návštěvnost" (daně) třikrát, aby se zafinancoval. Pokud chcete vyznávat Efektivitu, asi uznáte, že není možné aby bezhlavě bujely státní výdaje. Do Zoo půjdu, pokud se mi do ní bude chtít. Státu na jeho chod bohužel přispívat musím, ať stát hospodaří dobře nebo ne.
24. 08. 2009 | 18:26

Gerd napsal(a):

Pane sedláčku,
s Vaším názorem nemohu souhlasit. Volání po šetření a utahování opasků, různých reformních balíčcích opatřeních a batozích jsme již slyšeli od r. 1990 mnoho a mnoho. A vždy vše končilo jen dalším voláním po nezbytné reformě. Po tolika mobilizacích se nutně mobilizační potenciál podobných zvolání vyčerpal. Proto je mně dnes srdečně jedno, jak hospodaří stát, protože bude hospodařit zase špatně. Daně jako takové čeští politici chápou jen jako hromadu, kterou je třeba co nejrychleji rozdělit a vládnutí je pouze o tom, která parta uzme větší díl z této hromady placené občany.
Z tohoto důvodu je jakákoliv snaha o vyrovnaný nebo přebytkový rozpočet vždy odsouzena k nezdaru, neboť případný přebytek naši politici hladce a rychle vyčerpají ve svých prebendách - nebo je "zprivatizují".
Celý státní rozpočet spěje ke krachu a nemůžeme s tím nic dělat. Možná je to odbře, protože po krachu začnou padat hlavy a více lidem bude zřejmá tragédie české vlády a parlamentu.
Stát jako takový nikdy nemá a nebude mít dost vybraných peněz a jakýkoliv potenciální přebytek financí má tendenci se vyčerpat ve státním rozpočtu. Chybí totiž jasná definice, co by měl stát přesně občanům zajistit a za kolik. Dále je zapotřebí, aby jako první položka rozpočtu byla částka nutných úspor nebo peněz nutných k placení dluhové služby. Teprve po jejím naplnění je možné začít zajišťovat zbytek služeb. Jenže tato položka je poslední a díky neustálé potřebě peněz dluh ještě dále narůstá. a je úplně jedno, zda jsou u vesla modří nebo oranžoví - objektivně ale modří, resp. spíše černoprdelníci zadlužili ČR nejvíce.
tedy Vaše snaha pane Sedláčku nemá smysl a případné uspořené prostředky další vlády v dalších volebních obdobích promrhají nebo ukradnou.
A jak celá věc dopadne? Budeme se vesele zadlužovat dále, bez ohledu na volání kohokoliv. Případné daně vybrané na krytí schodku státního rozpočtu budou utraceny dříve, než se kdo naděje. Státní dluh bude narůstat dále, dokud bude někdo přesvědčen o udržitelnosti české ekonomiky. Pak nastane krach, revoluce a sekání hlav s přesuny majetku.
Hezký večer
24. 08. 2009 | 18:27

antiekonom napsal(a):

Rumcajs:
Nejasná odpověď, také odpověď.
24. 08. 2009 | 18:36

Ivan napsal(a):

Pane Sedláček, nádherný příspě-
vek. Kdo ho pochopí, to nevím.
Správný přístup od Vás, vy nedáváte návod konkrétní, což mnozí vyčítají. Není jen jedna cesta, ale třeba vykročit.
24. 08. 2009 | 18:56

juvel napsal(a):

Pane Sedláček, dnes jsem Vás slyšel v rozhlase, kde jste v podstatě říkal to samé. Dal jste tam ale jako příklad odporu proti reformám, odpor proti pouhému třicetikorunovému poplatku ve zdravotnictví.
Pane Sedláček, lidé ve své většině jsou ochotni podstoupit i případné velké strádání reforem i důsledků postupu proti krizi. Ale musí mít pocit, že tyto kroky jsou spravedlivé. Že jejich břemena nesou spravedlivě všechny vrstvy společnosti. A to reformy ODS nebyly, ani zdravotnické poplatky. I navrhovaná opatření proti krizi nechávají nést jejich váhu především střední a chudší vrstvy. Ti bohatí na tom spíše ještě vydělají. Pokuste se "dávkovat bolest" tak, aby to nebolelo jen ty slabší.
24. 08. 2009 | 20:02

Rumcajs napsal(a):

juvel:

Můžete mi napsat, jak bohatí na této krizi vydělávají ?

Třeba pak taky zbohatnu.
24. 08. 2009 | 20:52

Rumcajs napsal(a):

antiekonom:

Začněme tím, co jsi udělal ty pro Sedláčka?
24. 08. 2009 | 20:54

Rumcajs napsal(a):

Tak se nám vrací Massa Bob do politiky.

Zaslouženě zbohatl na podivné agentuře stvořené komunistickým lobistou a vrací se pomáhat spravovat věci veřejné ve prospěch prostého lidu.

Radost pohledět na tu partu ministrantů, kteří se hodlají pást na našich společných pastvinách.

Tak si říkám, jetli bych se taky neměl dát na tu sociální politiku, když to tak slušně vynáší.
24. 08. 2009 | 21:13

juvel napsal(a):

Rumcajs:
Nepsal jsem, že vydělají na krizi, ale na navrhovaných opatřeních proti krizi, např. snížení odvodů na sociálním pojištění, zrychlené odpisy a jiné návrhy.
24. 08. 2009 | 21:31

Rumcajs napsal(a):

juvel:

A to je dle Vás špatně ?
24. 08. 2009 | 21:46

lenka napsal(a):

pan Janota, pan Schneider, pan Sedláček,.. ti by meli vládnout české zemi. Ne lidé bez, nechci říct vzdělání, ale bez zdravého uvažování.
Ekonomy naše země potřebuje; lidi, kteří vědí co je správné, i když to bude bolestivé. Nemá cenu slibovat co nejde splnit.. Na hlavu je postavená předvolební kampaň čssd - jejich bezplatné školství, bezplatné zdravotnictví, 13. důchody ve stáří, zabránění návratu komunistů - vždyť takhle se přece chovají komunisté...
S nadějí čekám na druhou sametovou revoluci, kdy se do vlády dostanou lidé, kteří české zemi pomohou a navrátí jí moc, sílu a zdravou ekonomiku
24. 08. 2009 | 22:38

juvel napsal(a):

Rumcajs:
Neříkám, že je to špatné. Ale když v rámci protikrizových opatření mohou důchodci dostat třináctý důchod, nebo opatření šrotovného, je oheň na střeše, že je to zadlužování. Je to stejné zadlužování jako zadlužují opatření pro vrstvu podnikatelskou. Při tom očekávaný výsledný efekt je v obou případech stejný - rozhýbání ekonomiky.
Tento dvojí metr je očividný a nespravedlivý.
25. 08. 2009 | 06:37

Rumcajs napsal(a):

juvel:

To přece není otázka spravedlnosti ale výběru toho opatření, které bude mít ten nejlepší dopad na ekonomiku.

Když budete mít mlýn, který má poruchu, obětujete prostředky na jeho opravu nebo místo toho pojedete na dovolenou ?
25. 08. 2009 | 07:04

Jozef napsal(a):

P.R.:
"Ja si spis pripadam,ze jsem ta ovce,kterou spravce pastviny...podrizne,v lepsim pripade ji pusti zilou v nadeji,ze bude co podrezavat pristi rok"

Pozdravujem kolegu.Co navrhujete?
25. 08. 2009 | 07:31

Pepa Řepa napsal(a):

To Josef
radu očekávám od moudrých lidí.
Jako jste Vy.
25. 08. 2009 | 07:43

Jozef napsal(a):

No...

Hadam snemy dospelych oviec.
Kazda ovca,kazda rada dobra.
Vsetci proroci,tak ako p.ing.Schlimbach vedia,ze terajsie cesty koncia v priepasti.
25. 08. 2009 | 08:11

juvel napsal(a):

Rumcajs:

Jestliže je názor, že pomoc daná podnikatelské sféře je efektivnější, pak by se podnikatelé měli podílet na umořování takto vzniklého dluhu např. slušnou progresívní daní. Touto daní by také měli tvořit "polštář" pro další krizi, neboť krize je prokázaný cyklický jev. To by byla alespoň snaha o spravedlivější řešení ekonomických problémů.
25. 08. 2009 | 08:12

westly napsal(a):

PRO RUMCAJSE ??
1% lidi vlastní přes 50% bohatství Země ,,,
zda-li pak je to dobře ??? a ted zapoj mozek a google.com ..
kdy a jakým systémem k tomu došli ??? kdy se stalo že nejaka spolecnost už jenom bohatla a bohatla jeste více pokud jeste vice ochuzovala ty druhe ... nebo snad ti druzi jim to jejich bohatstvý dali sami od sebe ( treba ze strachu ?? ) ... takze ted když každy prichází o ty bezcene papirky s oficialnim logem ( ktere ali maji moc zabíjet ).. Ktere opatreni je spravne ??? rozbehnou znovu to co tu je ?? 1% na 50% a nebo zatnou zuby s tím že by to v budoucnu mohlo být 2% na 46 % , ale s tím, že už se asi neprepise rekord nejbohatsich lidi ...ale prepise se globalni spokojenost ...
pokud mate penize ... prodejte vse co mate, dejte chudím ( konto vam napisu ) a tahnete dohaje....
25. 08. 2009 | 08:13

westly napsal(a):

4 rumcajs >>
jinak bych ten mlyn radsi postavil novej .. krasne prirovnani jenze vas mlyn me ochuzuje s kazdym dnem,,, a vy jeste chcete abych vam pomohl s opravou ..
25. 08. 2009 | 08:17

juvel napsal(a):

Pepa Řepa 24.8. 14:24:18

Na Váš dotaz ohledně toho, kdy se v historii vytratilo dodržování "jubilea" jsem napsal obšírnější odpověď. Systém mě však oznámil, že komentář pro možnou závadu přidat nelze a moje úsilí zmizelo.

V podstatě jsem uvedl, že já to nevím a že to zřejmě ani určit nelze. Zpráva ve SZ mluví spíše obecně o trvalém porušování Moj.zák. Izraelity, což mělo za následek rozdělení království, likvidaci severního desetikmenného království Asyřany a o něco později likvidaci dvoukmenného Judského království Babyloňany. Po návratu z babylonského zajetí byly zřejmě majetkové a společenské struktury národa natolik narušeny, že se asi "jubileum" ani dodržovat nedalo. V knihách NZ není zmínka, že by se "jubileum" v době J.Krista dodržovalo.

Příchodem J.Krista byl naplněn účel Moj.zákona a jeho dodržování ztratilo smysl. To je křesťanské porozumění Bible, Židé byli a jsou jiného názoru.
25. 08. 2009 | 08:41

juvel napsal(a):

Paterik 24.8. 15:23:52

Na Vaši otázku Vám odpověděl Pepa Řepa, já bych to lépe nevysvětlil.
25. 08. 2009 | 08:48

westly napsal(a):

tak jsme u toho ..:)
hybou žide svetem ?
slyšel jsem že ve "dvojcatech" pracovalo bezne pres 3 tisice židu ... a kolik jich tam bylo v den utoku ? žjištovali jste to nekdo ?? ja vím že malo ,,
// omlovám se za sebe a toto přirovnaní ,, nejsem primo antisemista ale vzdy jsem se zajimal o židi a jejich nadvladu nad svetem ( ostatne i sam Buh z zidu udelal ve sve dobe sul pro okolí .. zda se že svetu opravdu solí :))
25. 08. 2009 | 08:54

Nuba napsal(a):

Juvel

Promiňte mi zamyšlení úplného ekonomického analfabeta - píšete krize jsou cyklické, jaksi zákonité, někde se dokonce dočtu je to očistný proces. Tomu nerozumím. Kdo se potřebuje od čeho očistit a kde skončily ty finance, které tím očistným procesem musíme všichni (zvláště jak správně podotýkáte většinou to nejchudší) do ekonomiky zpátky nalít.

Zní mi to trošku jako očistný proces Piláta Pontského. Darebáci si v něm umyjí ruce za to, co nakradli a my ostatní to zaplatíme. Ale možná se pletu, financím a jejich tokům nerozumím. Zvlášť ne těm špinavým.
25. 08. 2009 | 09:01

westly__dodatek napsal(a):

Každá krize jen zapřičinila to, že vznikla ještě větší a silnější korporace a nebo spolešnost // popřipadě v mn. č. > a mužeme se zde bavit i ve "statních sférách" \\
to že se tyto krize dějí celkem pravidelně znamená, že v kruhu který se tocí po podlaze je nekde boule která zamává tak rychle jak rychle jedem ... problem je v tom že "vlivní" teží z toho že sami koriguji rychlost i ostatním .. a čím ?? čím chtejí,,, reformy, šrotovne, balicky, rusko dotuje dolar, cina si strezi svuj kurz .. a vsechny ty ostatni XXX
A pane sedlaček ODPOVEZTE jakou rychlostí jedeme my vuci ostatním statům,. oto totiž jezdit pomalu se nevyplati protoze nez se dostanete do dalsiho hupu ti ostatni co jeli pomalu se i pomalu rozjedou ... a ti s kterýma to zahopsa se trochu otlucou a svedomim toho, že v dalsim hupu vyhrajou zavod maji tendenci ty pomalejsi zámerne brzdit..
takže O5 kdo jak rychle jezdí ? čím zvíšit rychlost ?? je po hupu ,, a nemecko uz dnes ma velkej naskok ?? zda-li pak to neni tím že si pujcilo zase ono nejvice v evrope ?? a jak to udela asi priste ?? kdy už nastane nas sen vydet se na jejich urovni a videt jejich bolest z toho ze si nejvice pujcuji porad a porad ? ..he ??? kdyz oni stale vuci nam zrychluji uz od 2 svetove valce tak jakým asi tak zbusobem ???
Pane Sedlacek dostatne mezi lidi ty prachy nemame s cim zavodit ... lepsi olej jakožto reformy jen nestaci .. spise to palivo do motoru / motoru lidí
25. 08. 2009 | 09:30

Rumcajs napsal(a):

juvel:

Musíte rozlišovat !
Nejedná se o pomoc, ale o menší zátěž. To je dost podstatný rozdíl.
25. 08. 2009 | 10:00

Rumcajs napsal(a):

westly:

Kde jste přišel k tomu, že 1% lidí vlastní 50 % bohatství země ?

A že ostatní bohatnou na tom, že ostatní chudnou ? To je pěkná kravina. To by znamenalo, že např. v demokraciích jsou lidé stále chudší a v zemích jako je např. Kuba stále bohatnou.

Realita je ale jinde.
25. 08. 2009 | 10:07

juvel napsal(a):

Nuba:

Vážená paní, ve znalosti ekonomických teorií, pouček a postupů jsme na tom asi velmi podobně. Oba se zřejmě zajímáme o situaci, která v ekonomické oblasti ve světě a u nás vznikla. Oba čteme množství protichůdných výkladů jaké jsou příčiny, návrhů na řešení a pod. Jde mi z toho hlava kolem stejně jako Vám.
Ale stejně tak jako Vy, cítím, že krize mají v základu nepoctivost, chamtivost, nečestné, nepoctivé a nespravedlivé jednání. Proto se snažím posuzovat navrhovaná opatření proti krizi z hlediska poctivosti a spravedlnosti. V tomto smyslu jsem si dovolil poznámku k p.Sedláčkovi a chvíli polemizuji s "rumcajsem".
Celou lidskou historii a všechny lidské kulury provází skutečnost, že ti silnější budují svoji moc a bohatství na úkor slabších (jsou přirozeně i vyjímky mezi těmi silnými - viz. nejznámější J.Kristus). Myslím, že je důležité, aby tento stav neeskaloval do extrémnějších poloh, neboť to ohrožuje i pud sebezáchovy takové společnosti.
25. 08. 2009 | 10:14

juvel napsal(a):

Rumcajs:

Jsem toho názoru, že v tomto případě pomoc a menší zátěž je jedno a to samé. Tady asi naše polemika skončí, protože každý budeme trvat na svém hodnocení situace.
25. 08. 2009 | 10:34

westly__dodatek napsal(a):

4 RUMCAJS
je to přes 50% bohatství Země a nemyslím tím bankovky .. myslím tím jakousi autonomni moc kývat s hodnotou techto bezcených papirků..
//// a pamatujte !! to co mate v penezence nekdo nekomu dluží :)) berte ohled na jeho zoufalství :) nevim jak vydelavate ale cim vic vydelate tím min toho zbyde ostatnim ( system bankovek neurcuje kolik za jakou praci, ale kolik si vsichni podelite z nejakeho celku a jeste splatite za toto nekomu uroky ,,
jestli chce primo nejaka jmena ... tak muzeme zacit u Putina > k FEDu a skoncime u arabske ropy...
// když mojžíš vyvadel lid z egypta prisel k araabii rekl ne tady to smrdi a šel do ninejsiho izraele .. a od te doby maji žide čistý vzduch a arabove ropu .. :D:D
25. 08. 2009 | 10:45

Rumcajs napsal(a):

westly:

Čili čím toho více zasadím a tím pádem i sklidím, tím toho mají ostatní méně ?

Zapomínáte, že ten celek neustále roste. Někomu víc a někomu méně ale stále roste. Nic nespravedlivého na tom nevidím.

Ano, pokud by všude vládla diktatura, mohlo by to být jak uvádíte.

Co se týká ovlivňování bankovky... na to nemusíte být vlastník oněch institucí. Stačí být státním úředníkem a tuto moc máte.
25. 08. 2009 | 11:02

Rumcajs napsal(a):

juvel:

Máte pravdu, že já to vidím zcela jinak, proto to nebudu komentovat.
Pouze ještě se vrátím k tomu mlýnu. Pro stát je nyní nutné, aby fungovala výroba. Bez ní nemá co rozdávat.

Proto se nyní musíme věnovat mlýnu. Až se roztočí, můžeme myslet na další.
25. 08. 2009 | 11:05

westly__dodatek napsal(a):

rumcajs:
Čili čím toho více zasadím a tím pádem i sklidím, tím toho mají ostatní méně ?
kdepak ... ale ti seminka na zasazeni jste vzal kde to jste jich mel tolik ?? a pudu na to velkou mate dostatecne ?
a navic .. v ekonomice tyto seminka jsou bankovky ktere se vytvorí na dluh..a z ceho se tvori takova bankovka ? s jednoho emailu do CNB a ta vezme trochu barvy trochu papiru a je vyseto :)
25. 08. 2009 | 11:08

jipan napsal(a):

výborný článek!

pište o ekonomice, tomu je od Vás nejlepe rozuměno
25. 08. 2009 | 11:30

Rumcajs napsal(a):

westly:

Každý má semínka, který může zasadit nebo hned prožrat.
25. 08. 2009 | 11:37

westly__dodatek napsal(a):

rumcajs:
presne tak a banky tyto seminka dokaži vytvorit jen tak a tim donutit ostatni aby pro ne skutecne sazeli skutecna seminka a dřeli celí den ..
kdysy to bylo otroceni ,, dnes věda o ekonomice a o tom kdo co zaseje to sklidi...
// ale zakony rustu si tvori samy pro sebe i pro nas jen ti nejvetsi zemedelci ( FED ) .. a ne sázeč ... a když je nekdo velkej tak i tak ma malo a malo ..
25. 08. 2009 | 12:18

westly__dodatek napsal(a):

jen hypoteticky ...
cim vic lidi tim vice prace ?? myslíte že je potreba aby jeden delnik drel celi den, tyden, mesic aby mi šla elektrina do PC ? a nebo by se o to dokazalo postarat dalsich 6 zamnestnancu navic a kazdy by mel 6 dni v týdnu volno .. a vsichni by byly spokojení ?? a vsichni prijem penez ... ale vite v cem je problem ? ekonomika jenasmerovana na efektivitu a ne spokojenost lidi .. proto penize nikdy nejsou a nejsou a kazdej setri a jsou krize v cyklech ... jediné skutecne krize muze vyvolat jen priroda a lidska hlopost
25. 08. 2009 | 12:24

westly__dodatek napsal(a):

cim vic lidi tim mene prace a stejny komfort .. muj pc pobezi i tak ... ale banky delaji bububu nejsou proste nejsou penize pro 7 lidi jen pro 1 ..ty vonavi papirky nejsou ,,, panikaaa ... bububu
25. 08. 2009 | 12:31

schlimbach napsal(a):

http://ekonomickareforma.sw...
další podrobnější doplnění na na konci stránky
25. 08. 2009 | 12:35

Rumcajs napsal(a):

westly:

To s těma bankama, to je Vaše utkvělá představa, která se tu přetřásala tolikrát, že se k tomu nebudu vracet.

A s tou elektrikou se to má tak, že můžete sice nechat 6 lidí dělat 1 den, pak ale dostanete pouze tu elekřinu a nikdy nic jiného.

Normální efektivní systém funguje tak, že jakmile se začnou uvolňovat kapacity, začnou se investovat jinam. Většinou do služeb.
25. 08. 2009 | 12:45

Rumcajs napsal(a):

schlimbach:

Ta Vaše reforma se tu už zjevila tolikrát, že by ji nejvyšší měl označit jako spam.
25. 08. 2009 | 12:51

schlimbach napsal(a):

Rumcajs
ona se neustále vyvíjí a že vás neoslovila, neznamená, že není nikdo jiný, koho by nezaujala. Ne každý jen planě žvaní o ničem.
25. 08. 2009 | 12:53

Rumcajs napsal(a):

schlimbach:

Nechci Vám brát iluze, ale zatím jsem zde nikoho neobjevil (A to napříč naším blogařským spektrem), koho by oslovila.

Oslovilo to někohóóóó ?
25. 08. 2009 | 13:21

schlimbach napsal(a):

nevím jak vás, já mám celkem bohatou korespondenci na emailu. Možná se lidé chtějí bavit o problémech a ne o tupém nálepkování a vysmívání se. To může být vysvětlení. Uspokojilo vás ?
25. 08. 2009 | 13:48

Rumcajs napsal(a):

schlimbach:

A co na to Sedláček,Kohout,Havel,Zelený,Michl,Švejnar .... ?
25. 08. 2009 | 14:11

schlimbach napsal(a):

pan Zelený mě odkázal na NERV a ostatní jmenovaní to mají pod svojí rozlišovací schopností, což mi u některých z nich nevadí, když si myslí, že lékem na současnou situaci je pozdější odchod do důchodů a podobné názory ...
25. 08. 2009 | 16:17

westly napsal(a):

rumcajs:
nepochytil jste pointu ...
jde mi o to že blahobyt muze být ..
a o to že je neefektivní nechat jednoho cloveka drit když muže mít více volna než prace a celkou praci lze rozmistit mezi ostatni ...
a jinak co se vam nezda na tom ze nekdo nekde rozhoduje kdo muze tisknout a kdo ne ??
25. 08. 2009 | 17:19

Rumcajs napsal(a):

westly:

Jste bohužel v zajetí poněkud dětské představy o ekonomice a fungování trhu.

Ale když chcete, nikdo Vám nebrání pozvat si domů 1 topenáře a zaplatit jich 6.

Kdo z vás pánové na to má ?

A poslední větě nerozumím.
26. 08. 2009 | 07:29

hovorka11 napsal(a):

Je to jen část pravdy. O druhé nepíšete.
Nízké úroky ČNB ostatním bankám, bez toho, že by tyto banky úměrně tomu snížili úroky hypoték a půjček jasně dotují zisky těchto finančních ústavů se zahraničními majiteli.
Banky můžou touto "dotací" zachovávat velmi vysoké platy managementu, který nahrazuje ztrátové investice větším ziskem, dotovaným ČNB.
Závěr: Konkurenční prostředí je tu opět deformováno a ztráty se nahradí krácením sociálních jistot a větší finanční zátěží lidí. Tudíž, lidi kteří vyrábí hodnoty budou nejen postiženy poklesem poptávky ale i nenažraností finančního sektoru, který bude v Evropě Klaus vynášet jako stabilní s velmi dobrou monetární politikou.
Vše je už teď placeno tvrdým dopadem na obyvatele a výrazným utahováním opasků.
Dnes se můžu jen usmívat nad nafouknutosti boje proti "šrotovnému" a za zachování "rovných" podmínek.
"klausismus" s jeho klientelismem a korupčností je cesta do hospodářského zaostávání.
26. 08. 2009 | 15:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy