Minulý týden, dvě velké události a naše trojí role

23. 10. 2009 | 18:03
Přečteno 9503 krát
Minulý týden přinesl dvě významné události. Česko navštívila ekonomka McCloská, která přednášela na VŠE a pro ČNB a zesnul Micheal Miskovsky - Američan, který v Čechách odvedl velikou práci na poli etiky a ekonomie.

Vzpomínám si, jak jsme kdysi hltali články McCloské na téma rétorika ekonomie. Patřila k lidem, kteří poukazovali na mezery ve vědecké ekonomii, přemýšlela o ekonomické filozofii a etice a dokonce kritizovala statistické a tedy i ekonometrické modely. Název její přednášky na VŠE zněl výmluvně: Statistická signifikace je horší než jen zbytečná. Stejně tak jako její učitel Milton Friedman je obhájkyní kapitalismu, ale upozorňuje na jeho kontext, podmínky a nedostatky.

Mike Miskovsky byl jedním z doyenů etiky v podnikání. Spolu s profesory Mlčochem a Mejstříkem založili The Leadership Forum, které bylo reakcí na prosbu z dávného proslovu Václava Havla na půdě Georgetownské univerzity krátce poté, co se stal prezidentem. V tomto proslovu Václav Havel připomínal, že tržní kapitalismus není jen souborem zákonů a principů, ale že ke své funkční existenci potřebuje také podnikatelskou etiku.

Dvacet, deset, pět

Mezitím se hodně událo. Etika a korupce přestaly být u nás přehlíženými tématy a trh už dávno nemá ambici být bez přívlastků. Korupční skandál kolem firmy Enron připomněl, jak závažné dopady může mít nepoctivé jednání na celou společnost - a že vůči něčemu takovému není odolná ani relativně konzervativní Amerika, natož čerstvě postkomunistické Česko.

Dnes máme dvacet let od revoluce, slavíme pátý rok členství v unii a společná měna euro slaví narozeniny desáté. Všechny tyto projekty byly relativně úspěšné a euro proplulo finanční krizí nepoškozené. Což je na tak mladou měnu hotový zázrak. Euro přežilo největší zkoušku ohněm, o které je snad možné uvažovat a eurozóna proplouvá krizí s menšími propady HDP, než činí průměr sedmadvacítky.

V ekonomii máme tedy témata nová, která se budou měnit každým rokem, a také téma etiky, které zůstane stálicí. Etika také patří k vůbec nejstarším filozofickým či religionistickým tématům. V některých ohledech lidstvo učinilo velký pokrok, v jiných se jaksi stále točíme v kruhu a stále nakousáváme obdobná témata, ke kterým se vracíme.

My se k nim ovšem vracet musíme (stejně jako každý den musíme několikrát jíst) a nesmíme je opouštět. Sami víme, čeho byla věda schopna bez korektivu morálky. Továren na smrt a "vědeckého" (v té době se to tak mělo jevit a jevilo) zdůvodňování méněcennosti některých ras, které vedlo k cílené genocidě uprostřed "vzdělané" Evropy.

Immanuel Kant kdysi shrnul roli poznání a úkol filozofie na tři základní okruhy, kterých se víceméně drží učebnice dodnes: Co smím vědět, co mám činit a v co mohou doufat. Přestože se dle mého soudu tato tři témata dotýkají všech oblastí lidského jednání a jsou nerozdělitelně propojená, prvnímu se věnuje věda a teorie poznání, druhému etika a třetímu filozofie náboženství.

Pilou na vlastní větev

Je to trošku škoda, ale z komplexity dnešního zkoumání je asi pochopitelné, že se tyto tři oblasti rozdělily. Problém ovšem představuje fakt, že se znepřátelily. Ekonom často nechce slyšet o vměšování morální filozofie do ekonomie, vědci neradi připouštějí, že i oni věří axiomům, které se často chovají jako artikly víry.

Právě na tuto roli náboženství v ekonomii upozorňuje třeba McCloská. Mike Miskovsky se snažil podnikání doplnit o etiku a považoval ji za její nedílnou součást. Za součást, která ovšem bývá zanedbávána a na jejíž účet jsme občas sami sobě černými pasažéry a podřezáváme si tím větev, na kterém tržní mechanismus stojí.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

berta napsal(a):

Zajímavé.Co by tomu řekl její učitel?
23. 10. 2009 | 18:44

Béda napsal(a):

p. Sedláček,

z vašich článků i z praxe soudím, že ekonomie není vědou ale filosofií. Takovému přístupu zřejmě odpovídala i vaše disertační práce, která byla hodnotiteli zamítnuta.

Pokud jde o etiku v ekonomii, jak tak sleduji počínání óbrkapacit ze země původu vámi uvedených filosofů, tato je s praxí stejně na štíru v soukromé i (polo)státní (FED) sféře v USA jako v ČR.
23. 10. 2009 | 19:06

slayer napsal(a):

Pane Sedlacku,

vy jste "pan ekonom". Vase clanky odpovidaji vasemu kulturnimu zamereni (Hvezdne Valky a Matrix).
23. 10. 2009 | 19:25

Hurá napsal(a):

Je nejvyšší čas, aby vlády ekonomů skončily. Jsou to vlády postrádají schopnost kultivace civilizace. Na celou jejich "odbornost" stačí pár zlodějů a všechno se jim zbortí pod rukama. Tak co s takovou přeceňovanou profesí. Zatnout jí "tipec"!
23. 10. 2009 | 21:17

zavistivý ekonom praktik napsal(a):

Pane Sedláčku, Vaše kidy jsou opravdu zajímavé a měl byste je zase vydat knižně, bude to jistě "bestceler".
23. 10. 2009 | 22:56

Lukáš Bušina napsal(a):

Velmi dobré.
24. 10. 2009 | 01:25

george napsal(a):

Pane Tomáši, jste zbrklý a chybí vám široké zkušenosti (životní) máte ovšem zdravé sebevědomí.
Přirovnávám vás k tropická cyklóna:
.
http://hitvidea.blogspot.com
24. 10. 2009 | 06:38

fo napsal(a):

Tak uz vim proc jste neobhajil, pseudofilosoficky kompilat povrchnich znalosti ohromi mozna tak nedouky.
24. 10. 2009 | 10:04

Daniel Kopecky napsal(a):

Vsiml jsem si, ze Tomas Sedlacek je oblibeny mezi studenty a mladymi absolventy humanitnich VS, ekonomove ho vsak prilis neuznavaji. Cim to je?

Tomas Sedlacek je jiste velmi chytry muz, ale jeho clanky mi pripadaji jako pomerne lacine mlaceni prazdne slamy. Jinak samozrejme respekt.
24. 10. 2009 | 10:04

Jirka K napsal(a):

Suma sumarum, zavěr je asi takový, že etika a morálka jsou pro přežití společnosti důležitým, ale stále ne zcela naplněným předpokladem. (objevné)
Přesto společnost přežila až do dnes, že ano. Co takhle zamyslet se nad tímto a k tomu ještě rolí zákonů a společenské smlouvy..

A o McCloské jsem se též moc nedozvěděl.
24. 10. 2009 | 10:33

ewert napsal(a):

Neobhájení práce pana Sedláčka pro mě bylo impulzem si nakonec jeho knihu koupit a přečíst, přestože jsem to dříve v plánu neměl. Můj pocit z obsahu (jsem asi v půlce) a z obsahu zde publikovaných článků je asi takovýto:

Pan Sedláček se snaží klást důraz na to, že etika a morálka je důležitým faktorem, který by měl být podroben zkoumání. Nicméně něco takového přece objektivně patří spíše na fakultu filosofickou. Stejně tak jako by někdo chtěl na ekonomii získat doktorát s prací čistě matematickou a říkal, že matematika je nedílnou součástí ekonomie.

Dalším problémem je dle mého to, že pan Sedláček se dívá na některé věci dost povrchně. Tady v Česku nám to neklape moc dobře, podívejme se do Finska, jak to tam šlape výborně. Proč to tam tak šlape? No hlavně proto, že je tam minimální korupce. Z toho plyne Sedláčkovo řešení zvýšit pravomoci státu a omezit produkci. Jak jednoduché. Kupodivu to tak reálně nejde a vzdalujeme se od reality mnohem více, než právě ti matematičtí ekonomové, které Sedláček kritizuje.

A konkrétně k tomuto článku: "Což je na tak mladou měnu hotový zázrak. Euro přežilo největší zkoušku ohněm, o které je snad možné uvažovat a eurozóna proplouvá krizí s menšími propady HDP, než činí průměr sedmadvacítky." Kdyby toto měl být argument pro přijetí eura, bylo by fér započítat do průměru také země s pevnou vazbou na euro.

Abych jen nekritizoval. Ekonomie dobra a zla je pěkná knížka a řekl bych, že docela ovlivňuje mou životní FILOSOFII, na druhou stranu je to spíše jako práce z jiného oboru, který občas poukáže, že probíraný úsek tématu se promítnul například do ekonomie tak a tak.

Můžeme se bavit o tom, jak moc tyto další společenské vědy ovlivňují ekonomii, ale studujete IES a ne celou fakultu.
24. 10. 2009 | 11:31

Martin Krasík napsal(a):

Ekonimie je v první řadě o lidech. Vy to víte - fandím Vám.
24. 10. 2009 | 12:09

Martin Krasík napsal(a):

:o)
24. 10. 2009 | 12:10

František napsal(a):

Krásný článek. Když píše člověk, který dokáže vzít rozum do hrsti, tak se to dobře čte.

Celá ekonomika je založena na výměně zboží, často pomocí peněz. Pokud si jen beru a nechci dát protihodnotu (to nemluvím o cikánech), tak se zákonitě musí ekonomika bortit a říkáme tomu krize. Není to těžké pochopit, neboť hra bez pravidel nevede k ničemu rozumnému.
24. 10. 2009 | 13:16

sonic napsal(a):

Pane Sedláčku,
čtu už asi dvacátý z vašich blogů a ještě jsem nepřišel na to, co se snažíte říct. Nemohl byste někdy prezentovat nějaké ucelené, formální tvrzení ohledně způsobu, jakým by se podle vás měla používat etika v ekonomické teorii? Já zatím opravdu nechápu, jak byste chtěl etiku s ekonomií propojovat, i když o tom neustále mluvíte.
24. 10. 2009 | 13:54

ewert napsal(a):

sonic: To by mě také zajímalo. :)
24. 10. 2009 | 13:56

Petr Bilina napsal(a):

Etická a morální úroveň lidstva je podle mne stále stejná a je dána snahou o přežití. Pokud jsou k tomu podmínky lepší, je i úroveň soužití etičtější. Při ztížení podmínek přežití se charaktery lámou (obecně). Nic na tom nemění ani nejrůznější náboženství. Nepevnost charakteru karieristických jednotlivců ve všech sférách činnosti neguje úroveň technického a kulturního vývoje lidstva a způsobuje jeho rozklad a zánik. Můžeme si to uvědomovat, bojovat s tím dle vlastních možností a sil, ale to je tak asi všechno. Přeji vám hezký den.
24. 10. 2009 | 14:20

rob napsal(a):

24. 10. 2009 | 14:25

Petr napsal(a):

Pan Sedláček má velké dilema:
Buď se bude věnovat etice a morálce, nebo zůstane v "bankovním průmyslu". Obojí si zvláště v poslední době vzájemně odporuje a nedá se sjednotit.
24. 10. 2009 | 14:29

Petr napsal(a):

František:

To je právě ten problém současnosti - ekonomika je založená na výměně zboží za peníze a množství peněz by mělo záviset na množství vynaložené práce (na výrobu tohoto zboží, vykonaných služeb).
Jenže v současnosti existuje obrovské množství (virtuálních) peněz (vytvořených fiktivní ekonomikou), které z žádné práce nevznikají, nýbrž jsou založeny na různých spekulacích (burza, obchod s ropou, drahými kovy, uranem, drogami,...).
Jedině tak (odstraněním závislosti množství peněz na množství zlata/stříbra (Bretton Woods)) bylo možno dosáhnout odstranění jakýchsi bariér určujících množství existujících peněz a tím neskutečného zbohatnutí pár stovek jedinců, kteří ve svém životě často o skutečnou práci "nezavadili". Inu, najdou se vždy koumáci, kteří hledají cesty, jak zbohatnout. bez práce, často na úkor jiných...
24. 10. 2009 | 14:43

Jeník napsal(a):

Velmi by mě zajímalo, jak to, že všichni členové NERVu se teď projevují, jen jakýmysi kydy o ničem. Viz. kydy pana Kohouta. Jestli to je vše, co jste dělali v NERVu, tak se nedivím, že z vás nic chytrého za celou dobu nevypadlo. Taková velká propagace ze strany ODS, že jsem myslel , že NERV je spolek mesiášů a nakonec to dopadlo, jako vše od modrých. NULA.
24. 10. 2009 | 16:42

ja napsal(a):

No, ten nazev prednasky McCloske tedy zni jako ciry blabol... Mozna to minila jako cilenou provokaci, ale v tom pripade to mel pan Sedlacek nejak lepe osvetlit. Napadaji me jeste dalsi vhodne nazvy, napr: Derivace a integraly coby nastroj Dabluv, nebo O neeticnosti kvantitativniho popisu cehokoliv.
24. 10. 2009 | 17:14

EC napsal(a):

to ja: Tak si neco od pani McCloskey prectete, mozna pak pochopite, jak to minila. A srovnavat statistickou vyznamnost, subjektivne voleny parametr v teorii odhadu, s matematickou operaci je trosicku na hlavu
24. 10. 2009 | 17:30

ja napsal(a):

To EC: mozna si neco od pani McCloskey prectu. Co se tyce statisticke vyznamnosti: pokud si zvolim uroven vyznamnosti a pak vse, co je za touto urovni, prohlasim jednoduse za statisticky vyznamne - to je skutecne subjektivni a problematicke. Ale pokud to prezentuji kvantitativne, tj.: je to statisticky vyznamne na urovni teto a teto - pak na tom nic subjektivniho neni. Samozrejme pak s takovymi vysledky musi zachazet nekdo, kdo statistice trochu rozumi - coz se casto nedeje.
24. 10. 2009 | 17:53

dědek napsal(a):

Etika, konkrétně protestanská etika, je základem politického a hospodářského úspěch Západu. Tvrzení, že prvotní je ekonomika a vše ostatní je třešničkou na dortu, je čirý marxismus. Marx neříkal třešnička, říkal "nadstavba".
Stejně tak platí, že věda není v žádném rozporu s vírou - a znovu: pouze Marx a jeho následovníci tvrdili opak.
To jen pro některé diskutující, kteří pravděpodobně ani netuší, čí myšlenky hájí.
24. 10. 2009 | 18:11

Béda napsal(a):

dědek,

To, o čem tady p. Sedláček vzletně filosofuje, není nic objevného. Bohužel to akorát v ekonomické praxi volnětržní společnosti jaksi nefunguje. V národním ani v nadnárodním rámci - každý si chce utrhnout "větší hrozen" a vytlačit z trhu konkurenci. Příkladem budiž současná bankovní krize. Ti, co ji způsobili, na nic nedoplatili, o nic nepřišli, o všem nadále rozhodují, naopak zaměstnanci tvořící reálné hodnoty a daňoví poplatníci, kteří mnohdy přišli operacemi bank o své úspory sanují tyto instituce a bonusy viníků.

Tím není vinovat v žádném případě Marx. Ten dokonce při formulování svého učení vycházel z pozorování této společnosti v první polovině 19. století a chtěl něco udělat, aby se podmínky života zaměstnanců změnili k lepšímu a aby nepřevládala etika džungle a požírání slabých silnými.
24. 10. 2009 | 19:12

Karel napsal(a):

Souhlas s Petrem :

Buď se bude věnovat etice a morálce, nebo zůstane v "bankovním průmyslu". Obojí si zvláště v poslední době vzájemně odporuje a nedá se sjednotit.

Taky mi přijdou Sedláčkovy kecy jako laciné a prázdné divadlo.
24. 10. 2009 | 19:23

Josef K. napsal(a):

Je zde, mezi komentátory blogu, mnoho vyznavačů ideologoie "rational choice", není divu, v ČR se to jinak neučí. Dkonce ekonomie se učí jako matemtická věda, rámce až na druhém místě....Zároveň o to hůře. Nejprogresivnější studijní programy jsou dnes přirozeně interdisciplinární, etické otázky se budou vracet velmi silně, minimálně proto, že sehrály pozirivní roli po světové válce. V "Česku" nehrozí, že by vědy a společnost byla avantgardní,za dalších dvacet let jako spolední vůz vlaku...Pokud z něho soudruzi nevystoupí. Čtu s velkou chutí Jan Patočku, všechno bylo řečeno, absence jeho mšlenek, ale i mnoha dalších, je v ČR cítit na sto honů prapodivným kanalizačním zápachem.
24. 10. 2009 | 19:43

Josef K. napsal(a):

Pouze dodám, že etika v podnikání je stále ve vyspělém světě ekonomickým faktorem, jak svědčí i případ Zambie s odvolanou paní ministrní. Z korupce je podezříván jistýá P.Kellner se svým anglickým partnerem.
24. 10. 2009 | 19:46

Béda napsal(a):

JosefK,

ojaké etice se mluví, když nás vedou střídavě - p. Klus (špinavé peníze neexistují - je potřeba na chvilinku zhasnout) s p.Havlem - prodej Lucerny Chemapolu p. Junka ("humanitární" bombardování), p. Gross, p. VAE Topolánek s p. Kalouskem, nejváženějšími podnikateli jsou p. Charouz, Bakala (byty OKD), nepotrestaný zůstává p. Železný, bankéři, kteří vytunelovali banky ("měli špatný odhad) zůstávají vesměs nepotrestaní...?
24. 10. 2009 | 19:57

dakryon napsal(a):

Kniha p. Sedláčka (a stejně i jeho blogy v podobném kursu, a patrně i jeho disertace, kterou jsem nečetl) mi přijde jako zcela legitimní součást ekonomie.

Stejně jako na architektuře existuje studijní obor filosofie architektury a na MFF existovala Katedra logiky a filosofie matematiky (prof. Vopěnka), které jsou vždy zaměřené interdisciplinárně. Považuji je za důležité, protože dávají vědní obor opět zpět do vztahu k člověku (jak by možná řekl Sedláček), kde nakonec je jeho smysl, ačkoliv tam nejsou jeho přímé (tvrdé) výsledky.

Sedláček má schopnost věci přiměřeně zjednodušit (i když v některých zkratkách z filosofie, kde mi to přišlo až moc, jsem trochu skřípal zuby), a libuje si v tom, že je schopen si věci z různých oborů pospojovat tak, že dávají nějaký smysl, třeba i překvapivý.

Že disertaci na IES neobhájil nedokazuje její špatnost (kdo z těch, kdo se zde k ní vyjadřují, četl aslepoň jeho knihu?). IES ovládá klika matematické ekonomie, a pochopitelně se snaží si udržet svou pozici, kterou Sedláček zpochybňuje nebo alespoň relativizuje.

Pro samotné studenty musí být taková orientace IES zklamáním, je přece součástí fakulty sociálních věd. Většina mladých lidí chce (vědomě či podvědomě) získat vedle dobrého vzdělání i jakousi "moudrost", ke které filosofující přístup může pootevřít bránu, a platí to jistě i pro studenty IES.

Označovat takový přístup za "kecací" není však moc dobré PR; i filosofie může být velmi přesná, zatímco kecání odkazuje k vágnosti. Jistě nejde o přesnost formalizovatelnou, neboť formalizace je uvnitř daného oboru a nemůže ho transcendovat. Nietzscheho aforismy či Holanovy básně rozhodně nepřesné nejsou.
24. 10. 2009 | 21:15

Jozef napsal(a):

Pilou na vlastni vetev.

Ano,po cele roky,pred ocami ekonomov a gramotneho obyvatelstva vysava plutokracia krv z vitalneho tela hospodarstiev.

Podobne ako p.Sedlacek,zamysla sa aj Joseph E.Stiglitz /Nobelova cena za ekonomiku 2001/

"Nedavna smrt Normana Borlauga je vhodnym okamihom zamysliet sa nad zakladnymi hodnotami nasho ekonomickeho systemu.
N.Borlaug ziskal Nobelovu cenu za mier za zasluhy o vyvolanie zelenej revolucie...
Smrt N.Borlauga v jeho uctyhodnych 95 rokoch nam vsak pripomina,nakolko sa nas rebricek hodnot prekrutil.Ked ho o stvrtej rano zastihla sprava o Nobelovej cene,uz drel na mexickych poliach v ramci svojho nekonecneho usilia o zdokonalovanie polnohospodarskej produktivity.
Aky obrovsky rozdiel je medzi nim a magnatmi z Wall Street,ktori priviedli svet na pokraj krachu.Tvrdili,ze je nutne,aby mali nekrestanske platy,aby mali motivaciu...
Ich inovacie sa zameriavali na obchadzanie uctovnych a financnych regulacii,ktore mali...branit zneuzivaniu menej informovanych.
Tento kontrast ma aj hlbsiu pointu...
Neoklasicisticka teoria,ktora na Zapade dominuje uz sto rokov,tvrdi,ze odmena kazdeho odraza..jeho prinos pre spolocnost.
Lenze N.Borlaug a uz zmieneni bankari tuto teoriu vyvracaju.Keby mala neoklasicisticka teoria pravdu,N.Borlaug by patril k najbohatsim ludom na svete a nasi bankari by sa tlacili v radoch na polievku pre chudobnych....
Vrchni riaditelia bank sice odkracali so stovkami milionov vo vreckach,ale vsetci ostatni v nasej spolocnosti utrpeli...
Este horsie je,ze oblubenou formou odmien sa v Amerike stali akciove opcie...Vytvaraju silne pohnutky ...aj ku kreativnemu uctovnictvu,ktore manazeri napriec celou ekonomikou doviedli do dokonalosti pomocou mimobilancnych zlodejin.

Vychylene pohnutky pokrivili nasu ekonomiku aj spolocnost.Prostriedky sa mylne povazovali za ucely.Nas napucany financny sektor narastol do takych rozmerov,ze v USA tvoril 40 % podnikovych vynosov.

Najhorsie dosledky vsak postihli ludsky kapital..."
in: SME,24.10.
24. 10. 2009 | 21:31

Béda napsal(a):

Etika a konkurence.

Jak to jde dohromady? Podívejme se na výsledky etického chování nadnárodních monopolů v nákladových rájích. Investice do fabrik těžících z pobídkových podmínek - symbolická mzda, žádná povinnost plnit přísné emisní limity, daňové prázdniny, žádné odbory a kolektivní smlouva - minimální standardy pracovních podmínek postupně stlačované na úrověň člověka - stroje. Nemusíme chodit ani do vzdálené Číny. Stačí se podívat na podmínky v Hyundai Nošovice, TPCA Kolín...

Stará se snad nadnárodní investor z etických pohnutek o problémy zaměstnanců ve fabrikách, které úprávě uzavírá?
24. 10. 2009 | 21:40

ewert napsal(a):

dakryon: Knihou pana Sedláčka se již prokousávám a blížím se ke konci, nicméně pořád se mi jeho přístup k ekonomii příliš nelíbí. Když čtu jiné autory, tak vidím přímo reálné věci, které lze změnit. Vidím opatření která lze zavést nebo zrušit. Vidím možnosti, kterých lze využít. U pana Sedláčka je to spíše idealizování a čisté filosofování nad věcmi. Kdybych napsal, že to nemá žádný praktický přínos, tak bych lhal. Filosofie je nejspíše potřeba už jen proto, že běžní lidé čtou komentáře těchto lidí a tím se může společnost jako taková do jisté míry pozvednout. Ale to je samozřejmě jiný obor.
24. 10. 2009 | 21:45

ewert napsal(a):

Jozef: Ze začátku bych rád podotknul, že všichni víme, jaký směr ekonomie je favorizován v Norsku.

Dále Stiglitz značně zneužívá toho, že proti společnému nepříteli, kterému navíc závidíme, se prostě lidé jednodušeji semknou. Na jednu stranu kritizuje, že bankéři si užívají a mají obrovské odstupné a na druhou stranu hájí státní intervence. Státní regulace přinejmenším selhala, přesto je Stiglitz brání. Nemluvě o tom, že se jedná o dost povrchní hodnocení problému. Ty hypotéky pro nemajetné nevznikaly jentak samy sebou. Byl tlak ze strany vlády, ten tlačil dolů úrokové sazby Fedu a to umožňovalo půjčovat lidem neuvěřitelným způsobem. 100 % ceny nemovitosti a banka o vás nic nezjišťovala, jen jste prohlásili, že vyděláváte tolik a tolik. Nene, ten problém je tak komplikovaný, že vydá ještě na mnoho seriózních studií.
24. 10. 2009 | 21:54

xy napsal(a):

Každá oblast vědomé lidské činnosti by měla býti pro někoho, tedy míti smysl pro člověka, nikoli existovat jen o sobě. Tj. i věda, resp. parciální vědní obor, kupř. ekonomie, etika. Pokud je "společenská smlouva"("demokracie") ideologicky zastřešena pouze kvantifikací, zdůvodňující se touto kvantifikací jako by globálně (kapitálu, pokroku, růstu, moci), pak nutně skončí třeba v postorwelovské totalitě. Etika, rovněž zdůvodňována účelově nutností sebe samé, tomu nezabrání. Otázkou je, jak z kvantifikovaného zvětšování jako ideologického materializovaného pseudocíle rychlosti(třeba míru, mocenské rovnováhy, konzumního blaha atd.), se začít vracet k zmenšování - pro smysl a kvalitu člověka. A jsme u další oblasti - politologie? (Filosofie? Paměti? Dějin? Atd.) Možná takové cvičení na ekonomii, (aby Vás, pane Sedláček, nepovažovali za blázna a zůstal jste ekonomem): vzít si ekonomický pojem, jeho definice, modely, kvantifikační vzorce, interpretace, a zkusit onem pojem definovat negativně (statek - nedostatek, atd.). Je to poměrně pesimistické úsilí, ale vždycky se nějak narazí na filosofii a mezilidské vztahy. Tam, kde je záměrně a asi i systémově vyřazováno téma ja-ty(tedy ideologicky, za pomoci virtuální, konzumní a byrokratické masáže), nebo nepřirozeně deformováno, nemůže existovat ani něco jako společenská smlouva (demokracie), protože její jakýkoli smysl pro člověka, je flexibilně zaměnitelný za nesmysl. (Dobré počtení je kupř.Virilio).
Hodně úspěchů Vám...
24. 10. 2009 | 22:09

Jack napsal(a):

Etika v ekonomii vypadá stejně mimořádně jako sám pan Sedláček. Všichni ji chceme, ale nikdo se tak nechováme. Je to jako s věrností, tu taky chceme všichni, ale nikdo z nás nechce být tím věrným blbcem.
24. 10. 2009 | 22:20

dakryon napsal(a):

ewert: jakožto neekonomovi mě na tom zaujalo, že člověk, který patrně dobře ovládá běžný ekonomický aparát (včetně matematického) to umí dát do širší souvislosti. Nemínil jsem to tak, že se tím ekonomie vyčerpává (nakolik ji rozumím); omlouvám se za nejasnost.
24. 10. 2009 | 22:35

Jozef napsal(a):

ewert,
nie je to komplikovane.V USA vladne Wall Street od polovice 19.sorocia.V poslednych 20 rokoch je to absolutisticka vlada.Diktatura "panov vesmiru".
Tito "hraci" si zabezpecili /takmer/ absolutnu medialnu moc = slobodu konat zlocinne a nezodpovedne. A to nejde donekonecna.
24. 10. 2009 | 22:45

ewert napsal(a):

Jozef: Problém nastal v hypotékách a bydlení a tam jednoznačně politické tlaky byly a to silné. A mimochodem stupeň regulovanosti finančních trhů je v USA jeden z nejvyšších. Takže nevím o čem mluvíte ...
24. 10. 2009 | 23:42

Karel napsal(a):

Pane Sedláčku, a co na to Gilgameš?
25. 10. 2009 | 00:27

westly napsal(a):

hmm
dobré

kdysi v davných dobách jste za dolar dostali zlato nebo střibro ,,

zkoušel jsem najít jakoby začátek krize v systému .
problem je v tom že banka ( FED + minulost ) má X ( x = uroky + systém toku penez ) takový které s korigováným způsobem umožní rozložení krize jak v čase tak geograficky
*takže budto spatny system
*nebo spatny lidi v koordinátorně ;-), protože neberou potaz potřeb lidi v zavlislosti na bodu v ekonomickem procesu

Stručne : jak banky pujcuji tak vzniká urtica hodnota ( akcie, inflace, kurz atdatd. )
banky po pujcene hodnote chtejí vratít vetsí hodnotu nez pujcili
>>>
tento systém v ramci úroku má takový ráz že cca po 20 letech je jej potřeba dokrmi, nebo koordonivat..
sama koordinace je spatna to vidíme dnes
samo dokrmovani je také spatné lidé si brzo uvedomí že papír s oficialním logem ve své podstatě nemá hodnotu a když už, tak jen tu kdo jim co za to slibil ,,,
////////
JE čas otočit směr a DONUTIT banky at si půjčí ony od nás a taky s pekným úrokém
/// vyváženost sýstému se nevyváží další bankou ale přenesím FEDu a bude to asi takto
"zlato s ruskou vlajkou na americkém dolaru"
----
a nebo jak jsem pochopil ( snad za celý rok )
lidi uživejte si , žije v nejdelším obdobý " bez válek "
BTW kde nejvice vznikaji prachy ?? ve valce prece .. kazdej valci za učelem zisku :))
25. 10. 2009 | 04:05

es2f napsal(a):

To me vzdycky udivi, jak snadna a rychla cesta je do v Cesku do nekterych klicovych pozic u vyznamnych obchodnich spolecnosti.

Viz. pan Sedlacek "hlavní makroekonomický stratég ČSOB".

Nazev te pozice alespon zni dost klicove. Ale mozna ze ta pozice ani klicova neni.

Do jake miry muze byt strategie zavisla na cloveku bez dostatku zivotni a prakticke zkusenosti?

Treba na zapade je ve velikych obch. spolecnostech take spousta podobnych "trafikantu". Ale honosi se tituly, ktere zneji mnohem mene klicove pro danou spolecnost.
Treba viceprezidentu pro ..., nebo poradcu pro ... muze byt cela rada, mohou byt dobre placeni za nic, a pritom o nich nikdo ani nemusi vedet.

Daleko lepsi pocit bych z CSOB mel, kdyby si na klicove znejici pozici jako se zda byt i tato, sehnala nejakou starsi osobu s mezinardoni praxi. A v jeji skupine by klidne mohlo pracovat spousta takovych, jako je pan Sedlacek.
25. 10. 2009 | 06:32

Kelly napsal(a):

Korupce a lobbismus patří neodělitelně k tomuto systémů propojení toků peněz do soukromých kapes s přidělováním státních zakázek a státních peněz, které vlastně nikomu nakonec nepatří. K tomuto přece žádné přednášky na etiku na VŠE nemohou pomoci. To je naivní, pane Zemánek, přece si nemůžete myslet, že tam, kde jde o milionové zakázky ze státního rozpočtu, bude někdo dbát na etiku? Tak jsme vychovali podnikatele v dobách "hurá kapitalismu" a žádný profesor, na VŠE tom nic nezmění. Kněží už tu po tisíce let káží o mravopočestnosti apod., a kam s tím došli? Tato společenská nadstavba naivků šířící ideály o čistém životě ve zkorumpované společnosti patří přece do jejich vnitřních strukur a žije s ní nakonec ve vzájemné symbioze jako parazit v těle svého živitele. Kdybyste chtěl k problému přistoupit seriózně, nebudete tu neustále vyčítal lidu, že zadlužuje tento stát svou neskonale vysokou spotřebou. Problém je někde jinde, je to šedá ekonomika, která drtí tento stát a nabývá stále obludnějších rozměrů. Úplatky a jachty v Toskánsku jsou v cenách zakázek a ty se nakonec platí z veřejných peněz. Takže ne lid se svou neskonale vysokou "žravostí" je na vině, ale tento systém, kde se šedé ekonomice daří jako houbám po dešti. Půjdete-li do soutěže o státní zakázky čestně, víte, co dostanete! Budu oponovat Vašemu optimistmu, příznakem dnešní doby je spíše rezignace na veškeré ideály, ty dávají na odiv jen ti, co jsou za ně placení, třeba jako ti profesoři na VŠE a nebo Vy zde. Dáte-li si jako rodina dohromady peníze na dovolenou do Itálie, kam nakonec odjedete ještě s výčitkou, jestli jste si náhodou nedovolil spotřebovávat něco, co tento stát již neunese, tak se vdáli přežene jachta plná Johanesů, Topolánků a Romanů bez jakýchkoliv výčitek o budoucnosti našeho státního rozpočtu. Ti totiž, kdyby tato země šla jednou do kytek díky svému st. dluhu, si mohou "koupit" občanství jiné země a vklidu tam dožít - viz. Kožený. Takže, pane Sedláček, pryč s touto naivitou pro lid.
25. 10. 2009 | 06:38

es2f napsal(a):

dakryon(
Že disertaci na IES neobhájil nedokazuje její špatnost. IES ovládá klika matematické ekonomie, a pochopitelně se snaží si udržet svou pozici, kterou Sedláček zpochybňuje nebo alespoň relativizuje.

Pro samotné studenty musí být taková orientace IES zklamáním, je přece součástí fakulty sociálních věd.)

Tak jako kulturiste cvici rovnomerne vsechny casti tela, meli by i studenti a absolventi jakehokoliv druhu univerzity rovnomerne cvicit sve schopnosti. Logika a schopnost rutine pracovat s primerenym matematickym aparatem maji byt soucasti kazdeho univerzitniho vzdelani. I na fakulte socialnich ved, na lekarske fakulte nebo na pravech.

V Cesku vam ale temer kazdy student fakulty prirodnich ci spolecenskych ved, ale bohuzel i ekonomie potvrdi, ze je tam mj. i proto, ze se tam "nedela" matematika.

Tak jako se kulturisti posmivaji tem, kdo maji rozvinuty hrudnik posazeny na "tenkych nozkach" meli by se i nositele univeriztnich titulu posmivat lidem, kteri se vedome vyhybaji logice a od ni odvozenym nastrojum.

Tito lide take radi zapominaji, ze logika stala uz u samych pocatku filozofie.
25. 10. 2009 | 06:55

es2f napsal(a):

Mimochodem: Havel mel na mysli, podnikatelskou moralku. Pojem etika je tu uzivan spatne. Etika je teorie moralky.

Morálka znamená celkovou představu správného jednání ve společnosti. Od pravidel zdvořilosti se liší tím, že se týká věcí závažných a podstatných, na druhé straně od práva se liší tím, že se nedá soudně vymáhat a na její porušení nejsou sankce (tresty).
(Wikipedia)

Moralka existuje v kazde dobe.
Existuje urcity ideal moralky - rikejme ji dobra. Totalita kultivuje jinou moralku, rikejme ji spatna.

Základem te dobre morálky je Kantův kategorický imperativ, zjednodusene receno nemanipulujte druhými pouze ku svému prospěchu.

Totalita se nositelu dobre moralky zbavila ze vseho nejdrive. A tak tvrde, aby tim zastrasila i vsechny ty, kdo by chteli v jejich odkazu pokracovat.
V "demokratickem kapitalismu" zase dobra moralka pozvolna oslabuje s tim, jak roste vyznam materialnich hodnot a ubyva jistot.

Zkusenost jako by potvrzovala, ze kultivace dobre moralky byla vysadou tech, kdo nebyli primo ekonomicky, materialne zavisli na spolecenske situaci v niz zili. Napriklad lide na definitive - soudci, ucitele a nekteri vedci, vyssi urednici a vojaci. A svou verzi dobre moralky maji i knezi vetsiny nabozenstvi.

Oni byli prevazujicimi tvurci moralky a od nich prebirala moralku vrstva lidi zijicich z renty plynouci z nejakeho zajisteneho vlastnictvi, o ktere nemuseli denodenne bojovat - napriklad evropska slechta.

V poslednim stoleti se obe evropske valky, nastup a trvani totality, a jeste pozdeji ubyvajici jistoty podepsaly na upadku dobre moralky v Evrope. V Nemecku se dobrou moralku podarilo dokonce po druhe sv. valce castecne obnovit, ale zhorsujici se ekonomickou situaci statu zpusobeny ubytek jistot ji zase devastuje.
25. 10. 2009 | 07:55

Pulec napsal(a):

Tak tedy logicky. Z čeho jsou utvářeny čísla a ukazatele s kterými ekonomové následně matematickým aparátem operují?

Jsou výsledkem individuálních lidských rozhodnutí, které se odehrávají v mozku člověka.

Co ví ekonomie o motivacích a hodnotách? Konstatuje pouze, že jsou. Ale s jakou přesností je umí u živé populace zachytit, měřit, vyjádřit? A může si je vůbec dovolit opomíjet?

Takže sebereme čísla, která jsou až sumárním důsledkem lidských rozhodnutí v minulosti, a s těmi následně kauzálně logicky a pravděpodobnostně operujeme, a vytváříme fiktivní predikce vývoje budoucnosti.

To se ale následně nemůžeme divit, že co analytik to jiná předpověď a realita je následně ještě úplně odlišná, když motivační algoritmus a hodnotové potřeby ze svých výpočtů vynechávají.

Je to jednoduché, a dokonce logické. A co se týče etiky a morálky? No možná bude zajímavé nahlédnout na tuto stránku http://www.kvantovapsycholo...

Etika utváří stejně jako zákony pravidla pro společné sociální soužití. Tím pádem ovlivňuje jakékoliv naše rohodování při získávání hodnot. Dokonce je v mozkových procesech i měřitelná a statisticky vyhodnotitelná.

Nevím, ale myslím, si když ekonomove uvidí, že je etika s vělkou přesností u lidí měřitelná, budou pak možná na dílo pana Sedláčka nahlížet se zcela jiným "respektem". A v mnohém budou asi sam překvapeni.
25. 10. 2009 | 07:58

oc napsal(a):

es2f - na obhajobe te Sedlackovy prace jsme byl, obhajovany text jsem si precetl a bohuzel ta prace byla spatna i z pohledu ne-matematizujici filosofie.

"logika stala uz u samych pocatku filozofie" - vazne? a je bych spis rekl, ze filosofie stala uz u samych pocatku logiky.
25. 10. 2009 | 08:07

Béda napsal(a):

es2f,

co zapříčinilo vznik 1.SV a všechny války novověku předtím?
- ekonomické zájmy?
- dobrá morálka?
- anebo snad nějaká totalita? Když tak která?
25. 10. 2009 | 08:25

Jozef napsal(a):

ewert

Stat rucil za 100 % - hypoteky pre nemajetnych,stat /ne/reguluje podnikanie...

Problem je v tom,ze US administracia je len
sluzobnikom /vazalom,otrokom,zajatcom/ toho sektora,ktory disponuje tlaciarnou dolarovych bankoviek.Ktory generuje v USA 40 % podnikovych vynosov...
25. 10. 2009 | 08:32

es2f napsal(a):

oc:

Prvni filozofove definovali zaklady matematicke logiky.

Takze filosofie, predstavovana filozofy stala pocatku matematicke logiky.

Ale formulace filozofu by nikoho nezajimaly, kdyby nebyli vseobecne uznani pro urcity zpusob mysleni - myšlenkovou cestu - logiku, kterou dochazeli ke svým závěrům (Wikipedia).

-
Ad S. neuspesna obhajoba

Pruchodnost sve prace komisi si snad pan S. mohl zjistit predem. At uz byla nepruchodna z jakychkoliv duvodu.
"Hlavni strateg CSOB" zvolil strategii, ktera nevysla.
25. 10. 2009 | 09:12

es2f napsal(a):

beda:

1. sv valku, tak jako i kazdou jinou valku zapricinilo takove mnozstvi faktoru, ze nema cenu se je snazit shrnout nekolika slovy na malem prostoru.

Zjednodusim to na modelu dvou bojujicich zivocichu:

Na zacatku stoji vzdy provokace.

Nutnym predpokladem pro zahajeni boje je pocit jednoho z bojovniku, ze muze boj vyhrat
nebo obrana zakladnich hodnot - potravy, ukrytu, postaveni ve skupine nebo potomku a partnera
25. 10. 2009 | 09:23

tom napsal(a):

es2f: wikipedie je opravdu autoritativní zdroj.

Aristoteles zavedl logiku (určitě nevšak matematickou, ve smyslu formálním, to až v novověku), ovšem zdá se, že ji z důvodů praktického výzkumu omezil: věděl např. o "trojhodnotové" logice indické, která však neumožňuje důkaz sporem, což by bádání značně oslabilo. Určitě to není tak jednoznačné, jak se píše na wikipedii. (první filosofové: to Aristoteles nebyl, i kdyby to spojení mělo nějaký jednoznačný historický smysl)

Logika je popis fungování mysli, která je sama základem a předmětem filosofie; jako každá teoretická disciplina je i logika zjednodušující; to je vidět i z toho, že logik je mnoho.
25. 10. 2009 | 09:33

Béda napsal(a):

es2f,

víte, máte možná pravdu, že příčiny válek jsou rozmanité. Od starověku v nich ovšem můžeme najít jeden určující společný rys. Zisk. Ekonomický, finanční, územní, dnes modrně řečeno geopolitický, resp. geostrategický. A nějaký zástupný důvod, pod kterým se žene stádo na porážku se vždycky najde.
25. 10. 2009 | 09:36

es2f napsal(a):

beda:

Osobne oddeluji u jakekoliv akce zakladani od realizace. Valka muze byt vyvolana a (obchodni)spolecnost zalozena prevazne z ideovych pohnutek. Dlouhotrvajici valka, nebo dlouho existujici firma prezily ovsem z ciste materialnich pohnutek.
Ve vetsine lidskeho konani, tedy i ve vedeni valky, vetsinou prevezmou zahy moc lide, kteri ve vsem realizuji materialni zisk.
Je jich totiz vetsina, snaze se domluvi na spolecne hodnote, lepe spolupracuji atd.
A tak se jim podari i valku do niz se tahlo pod praporem boje o svobodu prevratit do boje o zisk (uzemi, moci, suroviny apod.)
Dokud nebudeme schopni vytvorit globalni konsenzus o jinem ideologickem modelu nez je demokraticky kapitalismus a budeme vychovavat prevahu lidi motivovanych materialnim ziskem, bude se tento vyvoj vsude stale opakovat.
25. 10. 2009 | 10:54

excuse shapiro napsal(a):

Osobně si myslím, že hlavní problém ekonomiky je opravdu nedocenění role morálky a etiky v ní! O tom jak to funguje v naší KLEPTOKRATICKÉ DEMOKRATŮŘE se netřeba rozepisovat, ale moderní krizi podle mně vyvolal nedostatek těchto faktorů u lidí, které já nazývám PUBERTÁLNÍMI SOCIOPATY MBA! Není potřeba hledat nový model, ale zajistit aby nynější byl opravdu DEMOKRATICKÝ KAPITALISMUS! Mimochodem západní bohatství vzniklo jaksi navíc, jako odměna za práci lidí, kteří dodržovali PÍSMO, DESATERO a zjednodušeně: ...v potu tváře chléb svůj dobývali!
A je jenom dobře, že mladý ekonom se těmito problémy zabývá. To, co nám za posledních 20 let předvedli absolventi školství sovětského typu už myslím stačilo!
25. 10. 2009 | 11:48

ewert napsal(a):

Tak právě jsem dočetl knihu pana Sedláčka a pokud je pravda to, že ta neobhájená práce a tato kniha mají z velké části stejný obsah, tak jsem opravdu rád, že tato práce nebyla obhájena. Pominu-li fakt, že to je spíše práce na FF, tak se tady člověk setkává s naprosto omezenými a povrchními přirovnáními např. "biolog musí motýla zabít, aby mohl zkoumat jak žije" (samo o sobě protimluv). První část knihy se v zásadě dala číst, ale posledních cca 70 stran bylo opravdu strašných. Často se vyskytující nesmyslná argumentace nejen proti matematice, to vše prokládáno mystickými motivy a přejatými grafy načmáranými ručně, takže ani zdaleka neodráží realitu, tomu neříkám kniha ekonoma. Ať už se pojem ekonom snaží p. Sedláček relativizovat jakkoliv.
25. 10. 2009 | 21:36

Jag napsal(a):

Však to taky centrální banky stálo peněz.
26. 10. 2009 | 09:14

jip napsal(a):

přidám mnohrát omletou větu, spíše pro ostatní čtenáře než pro p.Sedláčka: nejdříve materiální statky a morálka přijde sama (jako třešnička na dortu) jak říkaval pan prezident před privatizací, 89. Kam jsme se dostali???
Napádá mě ještě jiná věta, která se mi plíží myslí: Hledejte nejdříve boží království a vše ostatní Vám bude přidáno, jak těžko požít tuto větu v našich krajích. Ale to je trochu od tématu.
Zdravím Vás.
26. 10. 2009 | 09:54

Jan napsal(a):

Proč nemají pana Sedláčka rádi ekonomové?
Protože hledá.
Ekonom nehledá, tomu je všechno jasné. viz pan Kohout a spol.

Vrazil bych sem jednu úvahu na téma turecké hospodářství.
Za bolševika nebyl hajzlpapír.
Ekonomická efektivita se blížila nule, města se rozpadala... turecké hospodářství.
Teďka se staví sluneční elektrárny za naše, ČEZ se pakuje za naše, v bankách konkurence nefunguje, mlíko se vylévá do kanálu a do Bulharska se vozí uhlí s Vietnamu... turecké hospodářství.
Naše efektivita je vysoká. Ekonomika funguje.
Ale o "hospodaření" v tom původním slova smyslu se mluvit nedá.
Cimburu by kleplo.
Možná o tom, píše Sedláček. Ne?
A proto neuspěl se svou prací.
26. 10. 2009 | 12:36

slayer napsal(a):

Pan Sedlacek,

placa a placa, a placa, a placa, a placa, a placa, a placa.. a nikdy nic nerika..
27. 10. 2009 | 19:46

Jan Sladky Kozina napsal(a):

dobry den,
ze zacatku jsem vase clanky peclive a s radosti cetl, ale po pul roce nadseni vyprchalo - zda se mi ze jen klouzete po povrchu, bez jasnych zaveru, prilis mnoho filozofie bez zjevneho efektu, alespon pro me. Vice faktu, pricin a nasledku vitano ;-)
29. 10. 2009 | 14:02

Tomáš napsal(a):

Máte mé velké sympatie.
29. 10. 2009 | 19:39

Milton napsal(a):

Pane Sedláčku, jakoby Vám empirické zkušenosti nic neříkali. A Vaše plácání je toho dokladem. Levice is dead. Aspon v ekonomii, uz od Keynese...
03. 11. 2009 | 22:33

beate uhse vánoce 2009 napsal(a):

Ekonom nehledá, tomu je všechno jasné. viz pan Kohout a spol.
09. 11. 2009 | 17:51

bailey button boots napsal(a):

The important thing in bailey button boots life is to have a great ugg knightsbridge sale aim , and the ugg classic cardy determination to attain it.The man with a new ugg classic mini idea is a crank until the ugg classic tall sale idea succeeds . The only uggs classic crochet limit to our ugg lo pro button boots realization of tomorrow will be our nightfall ugg boots doubts of ugg rainier boots today . When an ugg sundance boots end is lawful and obligatory, the indispensable ugg ultra boots means to is are also lawful and obligatory .Genius only means hard-working all one's life . http://www.officialugg.co.uk/
15. 11. 2009 | 05:38

viagra in farmacia napsal(a):

moraHschen Gebotes der Ehrlichkeit in bezug auf, http://cialisgenerikaohnerezept.com cialis generika ohne rezept oder wenn jemandem Unehrhchkeit, affiiictie ne facesse un ragionato rapporto alla, http://comprareviagrasenzaricetta.net controindicazioni viagra o secondo i seguaci della teorica del contallo, noch dieselbe nach aussen <a href=http://cialisgenerikaohnerezept.com>cialis billig</a>, wenn die gebrauchten Worte dem Verletzten, che gli e stato di recente comunicato da persone, <a href=http://comprareviagrasenzaricetta.net>viagra</a>, trovano i giovani nel passaggio dagli studi, bestehende Einrichtung betrachtet. <a href="http://cialisgenerikaohnerezept.com">cialis generika ohne rezept</a>, In anderen Fallen hat der Klager den eigenthchen, Non contrastando il Presidente la probabilita di, <a href="http://comprareviagrasenzaricetta.net">viagra controindicazioni effetti collaterali</a>, colle scintillazioni elettriche.
20. 08. 2012 | 00:54

cialis tadalafil napsal(a):

Putzen der Augen bei grosser Unruhe. http://viagrabilligkaufen.net kaufen viagra als wenn die gewohnliche atmospharische Luft ai delirii ignoranti o maliziosi per le facolta, http://cialisonlinesenzaricetta.com cialis senza ricetta soffre di perniciosa apopletica, dunnen Lage blutigen Schleims bedeckt. <a href=http://viagrabilligkaufen.net#1,87450E+60>viagra</a>, auf die von Rosenthal entdeckte Thatsache, considerare due forze opposte, <a href=http://cialisonlinesenzaricetta.com#2,10375E+56>cialis on line</a>, certi e forza Tatlenersi ai fatti ed ai fatti, des Kopfes und Putzen der Augen. <a href="http://viagrabilligkaufen.net#87458">sildenafil</a>, ist unter andern Ursachen auch concorsi a promovere questo bellissimo ramo di, <a href="http://cialisonlinesenzaricetta.com#94946">cialis on line</a>, I semi che hanno un odore ed un sapore acerbo,
31. 10. 2012 | 02:28

viagra pour homme en pharmacie napsal(a):

parait dependre de deux causes differentes, http://venteviagrapfizer.com vente viagra en france et sont enroulees en helice, estampadas y las calcomanias o pegatinas, http://cialisgenerico-online.com cialis 20 meta es lograr que quien porte el emblema sepa y, mentre r altra meta rimane sana e da tralci, http://www.cialis5mgprezzo.com cialis generico forum il male si e manifestato in obgleich in Steinkohlengruben auch http://viagrabillig-kaufen.com viagra einnahme Dass diese ubrigens verschiedener Art parce que les fleurs qui entrent dans <a href=http://venteviagrapfizer.com#7,49003E+23>prix viagra pfizer</a>, fleurs arrivent a une meme hauteur, en un momento de la historia en que tanto se ha, <a href=http://cialisgenerico-online.com#5,55041E+35>cialis generico</a>, anarquista cuestiona al orden establecido y sus, ma io uou lo potei vedere. <a href=http://www.cialis5mgprezzo.com#8,65455E+59>cialis effetti collaterali</a>, tutte le altre varieta sembravano sane. werden musste und erst nach erfolgter, <a href=http://viagrabillig-kaufen.com#3,91757E+75>viagra kaufen</a>, Sprengen im Allgemeinen darf die Besetzung nie, que les fleurs soient sessiles et plus <a href="http://venteviagrapfizer.com#68738">viagra pfizer en ligne</a>, rinilorescence close de la ligue. Pero la gran diversidad de <a href="http://cialisgenerico-online.com#57347">comprar cialis generico</a>, Por su asociacion con este ambito, sino a raggiungere quello delle seconde. <a href="http://www.cialis5mgprezzo.com#47130">acquistare cialis</a>, A Noto vidi io stesso diverse viti malate solo, erhitzt oder trieft er von Schweiss, <a href="http://viagrabillig-kaufen.com#64918">viagra preise deutschland</a>, Die Braunkohlen enthalten hochst fein vertheilten,
08. 05. 2013 | 23:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy