Uklidněte se, nikdo po nás nejde

30. 10. 2009 | 21:41
Přečteno 8624 krát
Pokud se Američané něčemu přiučili za posledních osm let vlády G.W. Bushe, tak je to překvapivé poznání, že ani nejsuverénnější supervelmoc světa, což USA bez diskuse je, si nemůže dovolit dělat věci suverénně, sama, bez „těch druhých“. I USA musí vytvářet koalice států, konzultovat a dennodenně se tedy vzdávat nároku na svou svrchovanou suverenitu, na to dělat věci po svém, tedy „my way“ jak to krásně zpívá věčný Frank Sinatra. Může to „po svém“ dělat Česká republika, která včera oslavila své výročí počátku národní suverenity?
Zbytek států si to již tak nějak uvědomil, jen u nás se stále straší tím samým: máme strach ze ztráty suverenity. Jsou zde tedy dvě věci: strach a suverenita. Ztrátou suverenity nás strašili pokaždé: před vstupem do Evropské unie, při diskusi o zavedení eura a teď kolem Lisabonu. Demaskujme náš strach (pojmenujme démony), to je při psychoanalýze (exorcismu) údajně polovina úspěchu.

Strach a tanec s démony

Nejvíce vás v noci bude strašit strašpytel. O strachu o ztrátě identity bude nejvíce hovořit ten, který svou vlastní má pochroumanou a není si jí jistý. Lva přeci není třeba bránit, lev se ubrání sám. Pokud tedy máme pevnou a jistou identitu, nač se bát o její ztrátu?
Všimněte si, že drtivá většina hororů má jeden ze tří scénářů: Před potkáním hororové postavy (toho, čeho se bojíme) se nejprve někdo ztratí. Takových hororů si jistě vybavíte plno, např. Blair Witch. Podobně i Jeníček a Mařenka se dostali do chaloupky baby Jagy především kvůli tomu, že byli ztraceni, že nevěděli kudy jít. Kdyby to věděli, nikdy by chaloupku strachu neobjevili. Další scénář je, že se ocitnete v místě, ve kterém se neorientujete a ze kterého typicky není cesta ven (les, podzemí, hrad, proklatý dům či jiné místo). Ztráta orientace je v hororech důležitá a proto v nich často hraje hlavní roli tma, mlha nebo déšť, ideálně vše dohromady a navíc bouřka. Samotné tyto faktory dezorientace v cizím prostředí jsou pak nejsilnějším generátorem strachu. A konečně třetí zápletkou hororu jsou nevyřešené hříchy minulosti (hřbitovy, nepomstěné vraždy), což plodí démony, kterých se nejde zbavit jinak, než rozluštěním a rozhřešením prošlé nepravosti. Setkáváme se s něčím, co nás konfrontuje, nenechá na pokoji, v čem se ztrácíme a jímá nás ontologický strach, který iracionálně bodá do morku kostí a paralyzuje nás, jak uštknutí hadem. Strach nejvíce vypovídá o nás samých.


Počati v říji

Čtenář si jistě dosadí do minulého odstavce situaci České republiky. Zaprvé fenomén ztracenosti cesty. Nemáme jistý směr, máme velice rozmazaný vektor směru pohybu, kam bychom chtěli a měli jít. Na cestě dějinami, zdá se mi, že jsme ztraceni, nemáme a nenabízíme sebemenší vizi ani pro sebe, natož pro Evropu, která je naší domovinou.
Zadruhé, faktor neznámého prostředí. Je to koneckonců naznačené již v naší hymně: Kde domov můj? na což si autor textu rovnou odpovídá lyrickým popisem krajinkovitého typu, u čehož mimochodem, jsa esteticky uspokojen, zároveň končí. Tak Kde domov můj? v Evropě přece, chtělo by se křičet, rozhlédněte se kolem sebe: všude samá Evropa, kam jen oko dohlédne! Máme pocit, že jsme dnes v Evropě ztraceni a proto se ji někteří bojí?
No a zatřetí temné hříchy minulosti snad při dnešní nedebatně o Benešových dekretech snad není ani třeba analyzovat.


Strach za bílého dne

Přitom přeci máme svou identitu a je svébytná. Česká republika byla až donedávna ve světě známa díky sametové revoluci, Václavu Havlovi, hokeji a pivu. Vesměs věci, na které můžeme být právem hrdí. To jen za poslední rok přibyly další dvě, kvůli které si nás svět všimnul a zapamatoval: trapas sebesvržení naší vlastní vlády uprostřed předsednictví (jaký z toho byl probůh užitek?) a současné kiksy kolem Lisabonu, kdy si celá Evropa nevěřícně ťuká na čelo. Pokud budeme žít autogenerované strašidelné představě, že démoni jsou ti druzí všude kolem nás, brzy se z toho paranoidně zblázníme. Zpráva pro Českou v den narozenin: uklidněme se, nikdo po nás nejde!

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

mio napsal(a):

Za pád předchozí vlády jsem upřímně vděčen.

Že šlo mj. i výsledek pletich prezidenta, který pro své záměry s EU potřeboval vytvořit mimořádně slabou úřednickou vládu, mi došlo až později.

To však nic nemění na tom, že každý další den existence minulé vlád byl pro demokracii v ČR vražedný.

Já naopak nedokážu pochopit, jak můžete uhlazené působení navenek nadřazovat svobodě médií a soudů.
30. 10. 2009 | 22:29

Karel napsal(a):

A co na to Gilgameš, pane Sedláčku? Dlouho jsem o něm nic nečetl z Vašeho pera...
30. 10. 2009 | 22:46

jenicek napsal(a):

Připomíná mi to postoj žáby v hrnci se studenou vodou nad ohněm: "Ještě je to dobrý, nic se neděje". O svobodu i rozum lze přijít rychle i pomalu, s evropským svazem budou socialistický zahnívání a rozklad postupovat pomalu, ale jistě a udrží se to po desetiletí.
30. 10. 2009 | 22:59

P. napsal(a):

Myslím, že Evropa si může v klidu na Českem ťukat na čelo. Proč ne.

Já vidím současný problém tzv. Euroatlantické civilizace v něčem jiném ...
Příliš mnoho lží a podvodů.
http://www.youtube.com/watc...
30. 10. 2009 | 23:12

Mario napsal(a):

Lidé se úplně mylně domnívají,že EU je jakýsi hrnec pro socialismus.Pokud si někdo stále bere do pusy Gotwaldy,Slánské,bolševiky a za mák o tom nic neví,pak ano.
Sedláček to vidí jako dilema směru,strachu,identity.Většina z nás spíše jako za dvacet let nedosažení ničeho v sudetoněmecké otázce.
EU je stále démonizováno pojmy jako superstát,ultrabyrokracie,nadřazenost jiných národů,znásilnění svobody malých národů,apod.To je dnes ještě přespříliš jasnovidecké vnímání.
Prostě žádní úředníci sem nepřijížděli a nepřijedou zasednout místa českých byrokratů.
30. 10. 2009 | 23:16

kormoran napsal(a):

Soudruzi a soudruzky .
Lidi je jako sracek a zvlaste tech "vzdelanych").
'Fuze' vznikaji jen proto , aby bylo kam ty sracky uklidit , ale o to bolestnejsi bude tyto sracky splachnout do kanalu.
To bude psina(
30. 10. 2009 | 23:50

void napsal(a):

dík, mám podobný pocit :-). ale už to beru s humorem. dneska mě rozesmála ukázková spolupráce klaus, paroubek. ty chlapíci se v tom opravdu vyžívají (a jsou v tom dobrý). topolánek je ted jenom trapný statista.

klaus jako správný nadháneč spustil pořádný povyk. chudák fišer vyletěl a pelášil co mu síly stačili, co čert nechtěl za bukem paroubek, bum bác a fišer se nám válí v prachu. jasně, že to nikomu nic nepřinese, ale sranda musí být i kdyby na chleba nebylo. to věděl už zeman, gros, jenom špidla to nepochopil. takže ted je za trest na hanbě v bruselu. a možná tam bude muset zůstat, pořád neumí ani jeden blbej vtip
31. 10. 2009 | 00:09

Gerd napsal(a):

Topolánkova vláda především neměla nikdy ani vzniknout, Íčko, Téčko, druhořadá militantní zpěvačka, jistý bývalý předseda KDU-ČSL, a další pochybné koaliční existence- tihle nikdy neměli dostat moc. Pokud mělo dojít ke svržení vlády, mělo tak být před českým předsednictvím, ale jestli v průběhu nebo ne? Vždy´t Topolánkova vláda některé požadavky prosazovala právě pod vědomím, že ji nikdo v době předsednictví EU neshodí. A stalo se, naštěstí.
Teď už mám jen starost, aby se moci nechopili podobně pochybné existence, tentokráte oranžové nebo dokonce reinkarnovaní partajníci ze všech možných stran - spolek TOP 09.
31. 10. 2009 | 00:15

Targus napsal(a):

To Gerd:

Dobře vystiženo, beze zbytku vyřčeno.
31. 10. 2009 | 00:46

Charlie napsal(a):

pane Sedláčku,
"Česká republika byla až donedávna ve světě známa díky sametové revoluci, Václavu Havlovi, hokeji a pivu. Vesměs věci, na které můžeme být právem hrdí"

Přeháníte.
Já si myslím, že jsme světu docela lhostejní - ten svět má jiné, daleko větší problémy.
Trapný Topolánek i hlupák Klaus co vykopal slavně sudeťáckou mrtvolu, na tom nic moc nezmění.

A funguje to i opačně - Čechům je svět (včetně nejbl. sousedů) taky celkem lhostejný.
Důkaz?
kdybyste se zeptal na ulici na jména prezidentů našich sousedů, tak by asi většina českých občanů koukala s otevřenou pusou.
31. 10. 2009 | 01:48

Pája napsal(a):

spíš furt žijem v minulosti, za dvacet let tu budou vycházet studie jak se Havel stal hrůznou karikaturou sebe samého. No spousta lidí si těchto věcí už dávno všimla, nicméně hlavní proud zaznamená absurdity humanitárního bombardování a dramatiků absurdity až po nějaké další změně režimu. Morálka...
31. 10. 2009 | 02:14

Kelly napsal(a):

Sedláčku, Vy jste to vůbec nepochopil. Nejde přece o strach ze ztráty identity, to je nesmysl. Jde přece o to, abych měl co říci do řízení této země, jako občan, který se tu narodil, předchozí generace tuto zemi budovali, platím tu daně a celý život se vlastně snažím přispět k tomu, aby tato země šla ekonomicky nahoru. A to už vůbec nemluvě o tom, že takoví jako Kubišta tu nasazovali životy za to, aby se o osudu této země rozhodovalo v Praze, a ne v Berlíně.
Váš současný podíl na moci jako občana je v tom, že jdete jednou za 4 roky k volbám, pokud zrovna nejste v zahraničí. V dobré vůli chcete dát svou hlas pro určitý politický směr, mezitím Langr s Kubicem a Vídímem sepíší Kubiceho zprávu, Severa ji odnese do novin, po tomto „podrazu“ si ještě Vaše oblíbená strana ODS dokoupí chybějící hlasy na “poslanecké burze“ a tímto zcela zdevalvují Váš hlas ve volbách a Váš podíl na moci. Poté jste po 4 roky živen statistikami veřejného mínění vytvářených různými agenturami, které tu určují, co si vlastně občané v tomto státě myslí. Je zajímavé, že jsem se nikdy nesetkal s nikým, koho se nějaká agentura na jeho názor zeptala. Nicméně, lidí jako Vy se snaží i z toho mála hypotetického podílu na moci, co tu člověk má, ještě ukrojit další díl. Nyní jsme měli Kubice a Melčáky v malém českém vydání. V rámci Evropy potom hrají daleko větší a mocnější lobbističtí hráči. Pokud tu Melčák shrábnul miliony v rámci republiky, v rozměru EU jde již o miliardy, odkud? Na to si snad umíte jako ekonom odpovědět sám. Já raději zůstanu u těch malých českých rozměrů Kubiců, Pitrů, Melčáků, kde jsem do problému věci alespoň schopen částečně nahlédnout. Máme tu svoji malou soudcovskou mafii, ale po pravdě řečeno, je naše. Sedláček, pochopil?
31. 10. 2009 | 05:42

Tupelo napsal(a):

Pane Sedlacku, vyborne napsano, nesouhlasil bych jen s tim, ze svrzeni Topolankovi vlady bylo zbytecne, mnoho duvodu jiz napsali diskuteri prede mnou. Ja bych pridal jen to, ze diky tomuto aktu byla jmenovana vlada Fischera, ktera si vede dobre jak z domaciho pohledu (vysoka popularita, ted nechal za zady i Klause) tak i zvenku (zde mohu jen odhadovat ze se s nim jedna patrne lepe nez s 'euroshitovym' Topolankem nebo uzce proamericky orientovanym Vondrou). To neni vubec malo, skoda ze se blizi volby :).

A ke strachu, na ktery ve svem clanku upozornujete, bych snad jen dodal, ze strach je silnym prostredkem pro manipulaci, zvlast kdyz je jim manipulovano po kapkach - kdysi jsem cetl zamysleni o tzv. bezpecnostnim semaforu v USA po 911 (5 stupnu rizika teroristickeho utoku, od zelene pres oranzovou po cervenou, jestli se nepletu), ktery ordinovala Bushova vlada. Tezko rict jak velky vliv mely pri uplatnovani teto indikace tajne sluzby a nakolik psychologove - ucelem nebylo dlouho setrvat na jednom (byt i na vysokem) stupni rizika, ale neustale stridat tuto uroven rizika, coz vedlo k vetsi dezorientaci (na vysokou miru rizika by si americti obcane zvykli) a ovladatelnosti. Skoida ze jsem ten clanek nenasel.

Bude jen dobre, kdyz se mlada generace obyvatel CR oprosti od strachu, bude mnohem mene manipulovatelna od vykopavacu mrtvol, xenofobu a podobnych strachovodicu. I kdyz tomu uroven ceske politiky neodpovida, jsme vcelku standardnim, stredne velkym narodem Evropy, nikterak vyjimecnym, ktery o svoji budoucnost nemusi mit takove prehnane obavy. Kdyz se v EU nerozpustilo Lucembursko, Irsko, Finsko nebo Belgie, zvladneme to i my.
31. 10. 2009 | 07:22

DJ napsal(a):

Jo, tak to jste trefil hřebík na hlavičku pane Sedláček.

Co dodat, snad jen, že pád naší vlády by nebyl až takový problém. Podstatně větší neštěstí je skutečnost, že ten kdo se o pád vlády postaral, neměl koncept do budoucnosti. Tahle tato slaboduchá krátkozrakost je bohužel ve světě brána jako naše vyzitka. K tomu pan Klaus, nemám na mysli jen LS, a nám nezbývá než se stydět.
31. 10. 2009 | 08:10

RK napsal(a):

nejsuverénnější supervelmoc světa - nekdo si hold na verejnosti honi svaly a svoje ego, jiny v tichosti a nenapadne vrsi na sebe uz nekolikatou hromadu penez. Jinak stale i pres tento clanek plati, ze otazka nezni zda jsme paranoidní, ale zda jsme paranoidní dostatečně. Protoze to, ze nejsme paranoidni jeste neznamena, ze po nas nejdou. Po precteni LS a Listiny prav EU ja jako stary paranoik tvrdim - jdou po nas!
31. 10. 2009 | 08:10

Jedla napsal(a):

Není to špatný textík. Strach je opravdu svazující emoce, svoboda od strachu zní v češtině blbě, ale je to důležitý krok k lépe fungujícímu společenství, státu. Jenže v textu se hovoří spíše o existujících, nepojmenovaných démonech, zatím co mne více štve úmyslné vyvolávání paniky, pocitu ohrožení a strachu za účelem stádovatění davů a manipulace davem.
Co se týká pádu ('sebesvržení' v blogu je pěkný výraz) vlády v době předsednictví EU, v podstatě má pravdu Gerd. Ta vláda neměla vzniknout, když už vznikla, neměla se českého "půlroku" v EU dožít, když už se dožila, měla s opozicí jednat, ne ostřelovat ze zákopů tiskových prohlášení, a rozhodně neměla vlastní poslance/poslankyně vylučovat z partají a z rozhodování.
Lituji, že mne jako občana ČR ta vláda před EU tři měsíce "reprezentovala", ale je to slabý čajíček proti mé nevůli k tomu, jak mou zemi jeden blb "prezidentuje" :-(
31. 10. 2009 | 08:21

klutý napsal(a):

pro jemnostpána Sedláčka:

ať žije Palivec!
31. 10. 2009 | 08:27

Kocián napsal(a):

Kdepak, buďme naopak ostražití. Názor pana Sedláčka je názorem pro pohodlné lidi, prostě nepřemýšlejme a buďme stádo. Spojit rádoby zajímavým způsobem nespojitelné věci zkrátka umí, ale pak z toho vznikne taková pardon, v dobrém, blbina :-). Před 15 lety mi vysvětlil úspěšný budoucí tehdy mladý finančník následující: "Proč ti vadí, že podnik náhle vlastní cizí korporace či majitel z jiné země, to ti přece může být jedno, je-li majitel Čech či Rakušan. Zanech národnostní otázky stranou! Tvůj život bude stále stejný." Žil jsem dlouho v přesvědčení, že je to správně, proč by mi mělo hloupě záležet na tom, aby byl vlastníkem Čech nebo český stát. Teď už chápu svůj omyl, vím, že již jen z národnostního cítění zdaňují Němci cíleně zisk v Německu (jde to zařídit např.: cenou mezi mateřskou firmou a dceřinkou v ČR, apod., zkrátka je to jen účetní záležitost). Penízky nám prostě odchází i ve formě dividend. Nemáme z toho nic, jenom vlastně tu mzdu.. Nadhodnota zůstává v jiných státech. Nám již nezbylo téměř nic, cihlárny, teplárny, vzácná voda, apod. - to vše je v pytli. Vždyť my si kupujeme vlastní vodu! Byť by to dělal cizí vlastník i o kilometr lépe, tak se nám to nevyplatí! Zkrátka tohle je výsledek té věty, které jsem před mnoha lety věřil - obyčejný selský rozum o obyčejném selském hospodaření se mi na čas rozplynul. Jak to souvisí s článkem? Buďme zkrátka ostražití a nenechme si nutit názor většiny. Klaus je odvážný člověk, že dokázal říct ne a za svým názorem si stál. Málokdo tuší, co v té Lisabonské smlouvě vlastně je, ale každý cítí, že když nám to nadiktuje většina, musí to být dobré. Není to tak, stůjme odvážně za svými zájmy - stát si za svými zájmy je základní predikce kapitalismu! A zkuste mi to vyvrátit, pane Sedláčku!! Zkrátka je třeba někdy říct těm moudrým hlavám, které patvaru EU vládnou a snaží se mluvit jaksi za všechny: A přece se točí!! Opravdu ale v dobrém, ten článek se dá podle mne napsat tak za hodinku, je to zkrátka takový výplod jednoho podzimního dne..Jak píše názor přede mnou, zapomněl jste přidat Gilgaméše.:-)
31. 10. 2009 | 08:30

grőssling napsal(a):

Lev se ubrání sám ?
Pokud na něj zaútočí síla osmi násobné přesily tak těžko. A ani to nemusí být přímé násilí. Stačí, když tomu králi zvířat někdo řekne, že krajinu, kde žije už koupil někdo k jiným účelům a on tam nemám co dělat.
31. 10. 2009 | 08:53

hamso napsal(a):

Víte v čem je volební úspěch v ČR?:
Že většině lidí jsou Havel a Klaus apod. vuřt,co melou na svejch hradech a zámcích
prostě si říkají cirkus přijede,odjede-když nebude tenhle-bude kapánek jinej
už jednou šli Hitlerovi na ruku-nejeden z nich.Ale dávat na ně bacha podruhé-je vysilující.Děkujeme M.G.,že jste obrátil chod dějin proti spravedlivým a spravedlnosti
jen přinášejme,modloslužebníci,oběti znovu a znovu-učit se,učit se,...
31. 10. 2009 | 08:55

ewert napsal(a):

Hm možná méně metafor a přirovnání a více věcnosti by občas neuškodilo.
31. 10. 2009 | 09:01

Bubeník napsal(a):

Sedláček je poplatný globalismu a bohaté elitě, která u nás vlastní 90% podniků, médií a tím pádem i HDP a politiků. Bylo rozhodnuto, že po EU přijde Global Union, takže ten zbytek je maličkost. Jako poradce Havla, radil Sedláček až se všechno prodalo za pár kaček. A Klaus? Otec zlodějské a tunelářské reformy nemůže být nikdy věrohodný. Zázraky se nedějí.
31. 10. 2009 | 09:05

Inci napsal(a):

Sedláčku Sedláčku ... to nám jako má být líto že nás v EU nezastupuje šašek promenující se před fotoaparáty se vztyčeným ptákem a jeho entropická sladičská parta ?!?

Zlatej Jan Fischer ... obyčejnej úředníček to natřel politikům všech stran a normální občan se teď alespoň nemusí za své představitele stydět ....
31. 10. 2009 | 09:11

Platil napsal(a):

Na učení bylo dost času, ale vládnoucí o něj neměli a nemají
zájem. Učit se dálo i od jižního
souseda který si včas zajistil svrchovanost nad rámec jurisdikce EU garancí dvou světových a dvou evropských
mocností.
31. 10. 2009 | 09:35

Bavič napsal(a):

Zapoměl jste na proslulost líných Čechů. Tedy těch, kteří si vydělávají kmitáním rukou. Může být něco hnusnějšího, než rukama se živící Čech?
31. 10. 2009 | 09:47

pumprlidentlich napsal(a):

Místní socialistické panoptikum zde opět perlí. Kecat umí pěkně.
31. 10. 2009 | 10:00

Jirka napsal(a):

Me pripada, ze mit strach z toho ze jako volic ztratim schopnost rozhodovat o osudu svoji zeme, jako velice chaba vymluva pro negativni postoj k hlubsi integraci evropy. Ja mam pravo do politiky zasahnout jednou za ctyri roku kdezto kazdej moralkou nedotcenej gauner a lobista do toho muze zasahnout kazdickej den a taky to dela protoze to za to stoji - tomu ja rikam ztrata ztrata schopnosti rozhodovat o osudu svoji zeme.
Navic pro nas existuji jen dva vektory, jakkoliv rozmazane se mohou zdat, bud to bud evropsaka unie se svoji demokratickou kulturou a byrokracii nebo rusko se svoji zlocineckou kulturou a autokracii.
Ja sam za sebe bych vztahnul ruku po evrope protoze, narozdil od ruska, ji mam sanci ovlivnit i jako maly cesk clovek, cehoz je nazornym prikladem nas prezident i pres to ze se mi jeho podla metoda nezamlouva...
31. 10. 2009 | 10:03

Kecup napsal(a):

To je fakt dobry text, zajimavy psychologicky primer. A ty komentare pod nim dokazuji, ze ma pravdu. Dodala bych snad jen, ze ti, kteri plivou nejvic na Evropu, obvykle neumeji jediny cizi jazyk (napr. senatori). To svedci o mimoradne otevrenosti mysli.
31. 10. 2009 | 10:07

Lexa napsal(a):

to RK,
samozřejmě, že jdou po nás, ale to jde každý po každém. Čím víc peněz, tím po něm víc jdou. Už se proberte, přestaňte plakat a začněte makat.
to Bavič,
je všeobecně známo, že rukama se živí ten, kdo se neuživí hlavou. Alespoň ve většině případů. Živit se rukama není ani hnus a ani ostuda. Stydět se za dobře vykonanou práci, nebo trpět komplexy z toho, že makám rukama je ale neštěstí.
31. 10. 2009 | 10:15

Petr napsal(a):

Lexa:
Zajímavý názor. Napadla mě v souvislosti s tím jedna otázka:
Čím se živí mnozí politici ? Rukama to jistě není a (nejen) při pohledu na jejich vzdělání, schopnosti a dovednosti se dá otevřeně pochybovat, že se také živí jejich hlavou. Že by existovala ještě jiná možnost (kategorie), jak se živit, než rukama nebo hlavou (rozumem) ?
31. 10. 2009 | 10:22

Kelly napsal(a):

Pane Kocián,kloubouk dolů před Vámi, už dloho jsem tu nečetl nic tak inteligentního.
Vy jste jediný, kdo tu pochopil rozdíl mezi tím "naším“ a tím "cizím", a "státním" a "soukromým". Pokusím se tu přiobrazit rozdíl. Uvažujme, že Vaši předchůdci se dřeli a postavili dům, patřil Vám a Vaší rodině, a zřejmě by patřit i Vašim potomkům. Vy jste ale obrazně řečeno, ten dům prodal, peníze utratil pouze s tím, že v něm sice Vy a Vaši potomci mají dále užívající právo, ale máte vystaráno jen do té doby, než ten současný majitel řekne, já ten dům likviduji a zavírám. Co k tomu řekne nyní Váš pocit úcty k předešlým generacím, které svou pracovitostí tento dům postavily a Vy jste to prohospodařil? A toto se přesně stalo rozprodejem státního majetku po revoluci. To, co předchozí generací Čechů vybudovali, ať´ již jako soukromý a nebo státní majetek, to jsme tu my za pár let dokázali prohospodařit. Z venkovního pohledu se ale nic podstatného nestalo, Češi tam přece pracují dále v těchto podnicích. Podstatné je ale, že zisky dnes tečou do zahraničí, tedy ze zisku v Čechách, si dělá větší spotřebu třeba Francouz. Jinými slovy, pokud je vlastníkem Čech, bude hledět zisky pravděpodobně uplatnit v Čechách a pro dobro Čechů, utrácet v Čechách, platit DPH v Čechách apod. U zahraničního majitele je spíše pravděpodobné, že to, co vydělá v Čechách, s tím půjde ven. Druhý aspekt, co se stane s těmito zahraničními společnostmi v Čechách v momentu, kdy přijde krize? Ukázali to zcela jasně Francouzi, zkrátka v rámci logiky, necháme fungovat firmy, které jsou naše a blízko ústředí a zavřeme ty, co jsou daleko – tedy v zahraničí. Co z toho plyne jako závěr? Ekonomika, která rozprodala vše, co ji patřilo a žije jen z tzv. přílivu zahraničních investic, je ke krizi daleko více náchylná.
Takže to jen k problému, jestli je rozdíl mezi tím, co je „naše“, a co je „cizí“ a to nehledě na to s odhledem od toho, že pokud zisk vytvoří česká státní firma, jde celý na rozvoj české ekonomiky. Tím neříkám socialistická firma, jen státní, aby nebylo mýlky. Co tedy mělo za smysl rozprodat vše, co tu bylo státní, a nejlépe do zahraničních rukou? Mělo to svůj efekt v tom, že se ukázalo velmi brzy po revoluci, že tento systém má přece ekonomické výhody. Objevily se tenkrát okamžitě první zahraniční řetězce plné zahraničního zboží, ano, tak konečně tu máme ten bohatý kapitalismus. První důsledek tohoto nenadálého blahobytu? Deficit zahraničního obchodu, zahraniční řetězce sem zkrátka dovezly i zahraniční zboží. Český stát dnes vynakládá nemelé prostředky na to, aby také českým firmám pomohl na zahraniční trhy. Druhý negativní efekt? Daňové prázdniny a k tomu to, že tyto firmy odvádějí své zisky do zahraničí a to je dnes ten důsledek v rostoucím deficitu státního rozpočtu. Ne, že hodně spotřebováváme, jak tvrdí Sedláček, ale málo vybíráme na daních od podniků. Takže ten nenadálý a levný blahobyt plynul většinou z toho, že jsme jednak prodali do zahraničí, co se dalo, a dále – zahraniční investice je vlastně jen ůvěr, který se musí splácet. Zkrátka, žili jsme si, a stále si žijeme, na konto toho, co jsme si nevydělali. A to je problém deficitu státního rozpočtu. Jaké je řešení? V duchu současné teorie pana Sedláčka „rozprodávat stále více své podstaty a táhnout k nám stále více zahraničního kapitálu“, aby se zastřela podstata toho, že tu žijme z něčeho, co jsme nevytvořili.
31. 10. 2009 | 10:32

kmet 75 napsal(a):

Jen jedno přání bych vyjevil, a sice zdůvodnění, k čemu nám byl dobrý v době předsednictví v EU pád vlády. Dříve platilo že co Čech to muzikant, dnes se nosí co Čech to politik. Stránky Netu se staly bezduchou žvanírnou kde každý překřikuje každého. Všechny ta obezličky o ztrátě suverenity jsou vhodné tak ke strašení malých dětí a je jen smutné, že dospělíjedinci to také papouškují. Zřejmě se jim stýská po zadrátovaných hranicích a že již nikdo neřídí jejich život. V čem ve světě vynikáme, je závist, a ne ledajaká.
31. 10. 2009 | 10:34

963 napsal(a):

Plný souhlas s Kellym 05:42:56,
a Kociánem 08:30:20
31. 10. 2009 | 10:35

Kecal napsal(a):

Aaa kecací ekonomie je tu zas :-)))
31. 10. 2009 | 10:40

Lexa napsal(a):

Milý pane Kociáne,

když už máte selský rozum, tak ho také používejte!!!
Cizinci koupili naše firmy a investovali do nich peníze! Nebo jste skutečně tak prosťoučký, že si myslíte, žebychom naše hospodářství za dvacet let zmodernizovali na nynější úroveň z vlastních peněz?
Úloha politiků a úředníků byla, zajistit pro náš stát výhodné podmínky. Je jasné, že když někdo investuje, tak z toho chce mít zisk. Je li někde tento zisk nestoudně vysoký, tak buď měl investor štěstí, nebo politici a úředníci udělali někde chybu. Snad i v tom Vašem selském rozumu najdete informaci o národnosti našich politiků a našich úředníků. Možná se i dopracujete k úvaze, jestli by třeba nebylo lepší mít kontrolu nad výše jmenovanýmy např. skrz Evropský soud, nebo EU padlament. Já osobně se domnívám, že právě toho se naši euroskeptici bojí. Teď nemám na mysli ty prosté euroskeptiky co mají holý zadek a zmatek ve svém selském mozečku.
31. 10. 2009 | 10:44

Michal napsal(a):

Az nase vlada bude latat rozpocet nakupem ilegalu z Francie ci Italie, tak pozname zac je toho loket. Eufemisticky se tomu rika redistribuce ilegalu a pry doprovolna a jeste za jednoho ilegala stat dostane nejake to euro. Ale uprime, je to jen snadna cesta jak si vyspravit rozpocet a nemuset pritom sahat na socialisticke jistoty, takze bych chtel videt jakoukoliv ceskou vladu, ktera teto moznosti nevyuzije. Muzeme si za to sami, volime populisty ovsem. Ale copak nekdo tady chce aby se sem nastehovalo x lidi z afriky a asie. Ne ze bych byl nacionalista, ale vidim jak to vypada v Parizi nebo v Holandsku a my na to nejsme pripraveni, nas narod moc multikultrurni neni, jak to asi dopadne ? ja nevim, ale bojim se ze blbe. A mozna bude dalsi valka, coz bych fakt nechtel. Minimalne to bude znamenat, ze nase zeme bude jina nez si zdejsi lide preji.
31. 10. 2009 | 10:55

Gudka napsal(a):

Svržení vlády? Provůh, to by čin komunální hygieny!" Nezbytný sanitárníi akt!

JInak si při četbě tohoto chlácholivého povídání o strachu a suverentiě dojatě vzpomínám na situaci přesně před 40 lety - tehdy se taky lidem domlouvalo, aby to s tou suverenitou tak nepřeháněli, že v podstatě suverenita socialistických zemí musí být oemzená - slogan, který později vešel do dějin jako "Brežněvova doktrina". Jde úplně o totéž, akorát se po publiku chcem aby místo v socialistickém poklimbávalo v demokratickém pyžámku.
31. 10. 2009 | 11:08

Petr napsal(a):

Michal:

Myslíte si, že sociální nepokoje, občanské války, rostoucí nacionalismus nebo dokonce válka jsou nemožné nebo už k nim v určitých oblastech dochází ? Myslíte si, že by na nich každý prodělal ? Kdo by vydělal na nepokojích či dokonce možné válce v Evropě ? Nebylo to tady už tak náhodou v historii ?
31. 10. 2009 | 11:12

QWE31 napsal(a):

Tihle si taky umi stat za svym...

http://www.reflex.cz/Clanek...

Alandský parlament má o LS hlasovat AŽ v prosinci...

Není jasné, co se stane, když Alandy neschválí Lisabonskou smlouvu, zdůrazňuje místopředsedkyně alandského parlamentu Susanne Erikssonová. Tato autonomní část Finska totiž schvaluje evropskou smlouvu nezávisle. A souhlas potřebné dvoutřetinové části místního parlamentu je více než nepravděpodobný."
31. 10. 2009 | 11:18

vlaďa napsal(a):

@Jirka:
Ty dva vektory jsou jasné a kdo za který vektor tahá,dnes už také jasné.Vždy se ptám:"Komu to slouží?" Odpověď většinou moc složitá není.
Zaráží mne jen hloubka problémů...to jsem nečekal,že se dožiji doby,kdy prezident může být i rezident a v podhradí bude jeho hlásná trouba Jakl,zcela nepokrytě a dokonce pod záminkou obrany jakési "osobní svobody", houfovat holohlavé úchyly(viz jeho poslední blog na iDnes).Hrají ti pánové z Hradu už opravdu moc dlouho ruskou ruletu...čas běží a uvidí i ti co nevidí,"kdo to vlastně po nás jde" :)
Ten Evrosajůz,jak přezdívají EÚ Rusové,přijít musí,není výmluv,není vyhnutí.
31. 10. 2009 | 11:19

Michal napsal(a):

Petr: naopak si myslim, ze vse co zminujete je mozne, i kdyz z hlediska historickeho to bude opet nevyznamna epizodka nejspis, vzhledem k tomu ze mam rok a pul stare dite jako jeho otec si preju aby valku ani nic podobneho zazit nemusel. Proste lisabonska smlouva tu otvira to co se deje jiz v primorskych statech (nedavno sme byli svedky nepokoju v parizi napriklad.). Take prosty demograficky fakt, ze nektere skupiny obyvatel, ktere zrovna nezapadaji do kulturniho ramce evropy maji mnohem vyssi porodnost nez puvodni evropane. Kam muze asi tak vyustit pozadavek techto lidi napriklad na zavedeni prava saria ? Pokud bude stale demokrace, tak staci preci pockat az jich bude vic nez nas a co my potom ? nechci zit v islamu a nechci aby moje deti tak zily, tedy pokud je k tomu nekdo donuti nasilim. pokud by si to zvolili tak je to jejich vec. Osobne si myslim, ze lidi, kteri by to proste nepripustili se nakonec najde dost na rozpoutani obcanske valky v eu. Protoze si proste nebudou chtit nechat nutit islam a sariu, budou se branit a skonci to blbe pro vsechny. Lepsi by bylo tomu predejit uz ted, nez bude pozde.
31. 10. 2009 | 11:19

Michal napsal(a):

Jenze nase zem, podobnymi zkusenostmi zatim netknuta tu brzby a nahle bude hostit hodne pristehovalcu, protoze neverim tomu ze nasi politici sei nechaji ujit takovy bezpracny zdroj prijmu.
Jelikoz ten proces bude probihat rychle, tak to bude o to horsi sok pro vsechny obyvatele.
31. 10. 2009 | 11:22

Petr napsal(a):

Michal:

Já s Vámi souhlasím. Demokracie v Evropě byla, ovšem otázka je, do kdy existovala. Dnešní stav se moc demokracií nazývat nedá, neboť národy nemají žádnou možnost politiku jejich vlád ovlivnit, o možnosti ovlivnění politiky budoucí EU vlády ze strany jakéhokoliv národa se už nemá cenu ani bavit.
Lidé ve státech neměli možnost ovlivnit otevření hranic - a tím nejen způsobení "loupežnického a násilnického turismu" - jak čtete a slyšíte v novinách a televizi, každý den o přepadeních, vykradení atd. bandami z bývalého "východního bloku", ale také téměř nekontrolovatelne zvyšování "pašování lidí" do EU. Uprchlická střediska v západní Evropě praskají ve švech a každý den z nich mizí stovky uprchlíků čekajících na vyřízení jejich žádostí o azyl, otevřené hranice to umožňují...
Místo o omezení a zamezení poctu přistěhovalců a zpřísnění přistěhovaleckých zákonů a azylu se uvažuje o budování nových uprchlických táborů a vytvoření humánnějších podmínek pro uprchlíky. Qui Bono (v čí prospěch?)
31. 10. 2009 | 11:34

MerryMan napsal(a):

Lexa: 31.10.2009 10:44:36
Vskutku "originální" názor. Většina těch podniků, o kterých mluvíte byla konkurence schopná vždy, některé nebyly nikdy.
Asi Vám nedošlo, že modernizace se provádí i pomocí úvěru, není na to třeba žádný zahraniční investor. Ale toto je o znalostech a rozumu, nikoliv o ideologii.
Jste šťastný člověk. Ekonomii sice moc nerozumíte, ale zato máte ideologicky jasno. Tak je to správné. Tak to má být.
Přeji modrý den.
31. 10. 2009 | 11:35

Michal napsal(a):

petr: tato bezvichodna situace zaklada na tom, ze driv nebo pozdeji bude revoluce ci obcanska valka, pokud nas ovsem technologie typu rfid cipu nesvazou natolik, ze zadny odpor nebude ve skutecnosti mozny...
31. 10. 2009 | 11:45

Milan Beran napsal(a):

Pane Sedláčku, gratulace. Opravdu perfektní článek, naprosto souhlasím. Komentáře, která jsem si k němu ořečetl jsou neklepším důkazem pravdivosti vašich úvah.
Zdraví
MB
31. 10. 2009 | 11:48

Petr napsal(a):

Michal:

Na některých webových stránkách můžete najít (paranoidní ?) myšlenku, že na Zemi žije stejně příliš mnoho lidí...
Podle některých údajů by Země byla schopna uživit až 16 miliard lidí, ovšem to by musela existovat opravdová demokracie a spravedlnost ve všech státech.

To ale bohužel není současná situace, kdy "money rules" - pouze "prachy" určují politiku a co, kdy a jak se bude dít. Spíše to spěje k bodu podobně jako v USA - "too big to fail" - až na výjimky (možná - třeba jako Opel, i když kdo ví?) krachují menší a malé podniky a banky a jsou přebírány ("zachraňovány") jinými, které mají stále větší moc a "slovo" určovat, co a jak.

Podobně v politice - ve jménu vytvoření "konkurenceschopné vlády" Evropy, která by byla schopna jednání a rozhodování s jinými velmocemi (USA, China, Indie, Rusko,...) dostane několik desítek (nebo stovek) lidí moc určovat osudy nějakých 500 miliónů obyvatel Evropy.
V brzké budoucnosti (2014 ?) má být dokonce omezen počet EU komisařů na 15, takže ne všechny státy budou mít svého zástupce - jinými slovy, budoucí EU vládě budou osudy, přání a starosti (předpokládám, že především menších evropských států, které komisaře nebudou mít ?) docela "ukradené"... Ale koneckonců, je to už dnes snad jinak ?
31. 10. 2009 | 12:03

Holubář napsal(a):

Pane Sedláčku,
myslím, že vycházíte z nejméně dvou chybných premis:

1. Češi mají strach. Ano, Češi mají strach, ale z něčeho jiného, než vy myslíte. Mají už dvacet let strach, aby se zalíbili těm "starým" Evropanům a tancují proto jak ti druzí pískají. Teď se ukazuje, že to ani s tímto strachem není tak dramatické, v jedné drobnosti si Češi dupli. Prostřednictvím prezidenta (s dvoutřetinovou podporou). A vida, svět se nezastavil. Je po hororu.

2. Zaměňujete Evropu za současnou bruselskou věrchušku. Ale tyto dva pojmy nejsou, myslím, identické. Referenda k Euroústavě a pak k LS v Irsku to myslím potvrdila jasně.

Svržení vlády - to máte pravdu, jenom nevím, kdo ji zavinil víc. Zda vládnoucí strany nebo opozice?

P.S.:Jde známo, že to, že jsme paranoici ještě neznamená, že po nás nejdou :-).
Ale zpravidla píšete zajímavě, to ano.
31. 10. 2009 | 12:35

Vico napsal(a):

Více Sedláčků, pravila kněžna Libuše a nechala si poslat pro Přemysla Oráče.

Jinak si myslím, že více takových článků, které by mohly na tu naši českou paranoiu působit jako chladný Priesnitzův obklad.

Celá ta šaškárna s akutním nebezpečím prolomení BD skončila tak,jak řekl po jednání slovenský premiér Fico:
Česká republika nevyjednala žádnou výjimku, která by se týkala vyšší ochrany Benešových dekretů. Místo toho se dobrovolně vyňala z působnosti Charty lidských práv, která je součástí Lisabonské smlouvy.

Když jsem si otevřel sobotní denní tisk, měl jsem pocit deja vu.

Ječící Paroubek, který nadává Fischerovi, neboť sjednal pro naše občany vyloučení sociálních práv!

Vždyť to bylo celou dobu jasné, že právě takto vše dopadne. Dohadovali jsme se tu někteří už dopředu, co pak řekne P. svým voličům, čím odůvodní své "velké porozumění s požadavkem pana prezidenta."

A je to tady. Za všechno může Fischer!

Rolničky, rolničky, kdepak je váš hlas?

Na hlavě lídra ČSSD, odpovídám.
31. 10. 2009 | 13:28

Lexa napsal(a):

2 Merryman:

Vám se zdá, že některé podniky v ČSSR v r.1989 byly konkurenceschopné? (Škoda Favorit byl supermodel na úrovní co?) Reálný socialismus zruinoval celou ekonomiku a především nebyl schopen produkovat dostatečný počet odborníků. Proto a právě proto zkrachoval!!!
Píšete o kreditu. Víte Vy takyekonome, že se za kredit platí? A kredit není zdaleka vše co potřebujete. Ve své praxi narážím na podnikatele, kteří mají smůlu, protože nemají dostatek informací. Know how je to co si firmy chrání.
Vy by jste si vzal kredit a postavil republiku na nohy. Právě z takových lidí mi je zle. To není politika, tady jde o chleba. Tak si to uvědomte a probuďte se z Vašeho rudého snu. Vám už to nejspíš nepomůže, ale Vašemu okolí se uleví.
Přeji taktéž hezký den a pokud možno bez nenávisti k třídnímu nepříteli. On se může prokázat jako přítel.
31. 10. 2009 | 13:42

Holubář napsal(a):

Lexa, MerryMan:
Pokud tvrdíte, že reálný socialismus zkrachoval z ekonomických důvodů, máte s největší pravděpodobností pravdu. Důvody ideologiocké byly až někde v další řadě. Druhé, třetí, čtvrté... Při veškerém respektu k osobní odvaze jedinců, bušení se v prsa jak literáti, písničkáři a dramatici porazili režim je legrační.

Kdyby jsou chyby, ale kdyby byl reálný socialismus ekonomicky efektivnější než kapitalismus, tak už dávno panuje na celém světě
Paradoxní je, že socialismus přinesl největší prospěch zaměstnaneckým vrstvám v západní Evropě - jejich vládci cítili za železnou oponou konkurenci (byť se ukázalo, že jen virtuální) a museli těm svým "pracujícím" dopřát nějaké benefity, aby se nebouřili.

Některé podniky v ČSSR ale konkurence schopné byly, s tím nic nenaděláte. Leč to byly, jak známo, ostrůvky pozitivní deviace, které na celkovém trendu nemohly nic změnit.

Hodnotit dnes, zda se mohla najít nějaká efektivnější cesta od reálsocialismu ke kapitalismu je typické uvažování generálů po bitvě. Mně se výprodej národního majetku zahraničním vlastníkům také nelíbí, leč nachomýtl jsem se k privatizaci "českou cestou" velkých podniků (Škoda Plzeň, Poldi, ČKD) a výsledky byly tristní. Ale třeba kauza "České pivo" a předání Prazdroje Nomuře - taky nic moc.

Změna hospodaření ze soc. na kap. byla "prototypem" a nese chyby pro prototypy obvyklé.

Napodruhé prý to bude lepší...
:-)
31. 10. 2009 | 14:22

Tupelo napsal(a):

Vico: vyborne, nasel jsem je presne tam kde Vy. Cely postoj CSSD je nejvetsi zklamani pol. sceny za mnoho poslednich mesicu. To co vcera rekl Paroubek je neuveritelne - vedeli moc dobre o co se hraje a behem uplynulych tydnu neudelali nic; vlastne udelali, pamatuji za Paroubek podporil Klause. Neni to tak davno. Po tydnech pasivity, kdy jen prihlizeli, jak si Klaus ohyba ustavu smerem k prezidentskemu systemu ted budou svalovat vinu na Fischera. Trapne.

Naopak zcela necekane a prijemne prekvapeni nedavno prislo od strany Zelenych (ti uz u me byli celkem odvareni). Ta jedina se nebala rict ze kral, ehm tedy Klaus, je nahy. I kdyz ani oni myslim nezminili Evropskou listinu prav (tusim ze jedina Gajduskova z CSSD naznacila pred par mesici ze dodatek ala Polsko a UK povede k omezeni ucinosti evropske listiny prav).

Komunisty nema asi smysl hodnotit, kdyby nebylo tzv. SDL nebezpeci (a strachu), tak by se jejich volebni potencial zmensil. KSCM se dostala do pasti, na jedne strane prava obcanu evropske urovne, na druhe strane SDL. Pritulili se ke Klausovi, mozna dostanou novou pozvanku na prohlidku interieru Lan. A mozna daji slevu Klausovi na inzerci ;). Mimochodem tato strana svou korupcni aferou Dolejse jen dokazala ze je uplne stejna jak strany ostatni, aurela nevinosti shorela (z iDnes vyplyva ze poskytovani inzerce timto zpusobem je bezne).

Strany lidoveho Cyrdy a topinkujiciho Kalouska jsou nezajimave, doufam ze ani jednu uz v pristim parlamentu neuvidime.

Osobne nejspis rad pomuzu nejake strane nove, ono straseni, ktere zminuje autor blogu, je primo zakomponovane v soucasnem politickem systemu CR a vsem soucasnym stranam vyhovuje. Projevuje se to onim znamym: 'volim nejmensi zlo'. To znamena jen prinucenou volbu ze strachu, aby rozdil mezi (naoko antagonistickymi) stranami byl co nejmensi. Velmi pravdepodobne se takoveho zpusobu vybirani u pristich voleb zreknu a dopreji si komfortu volit stranu, ktere bude splnovat nejlepe me ocekavani (a hlavni otazka tentokrat nebude stat jestli pravice nebo levice ale spis jestli stare, provarene strany nebo novou, a alespon nejakou sanci na zmenu).
31. 10. 2009 | 14:26

Admirál napsal(a):

Lexa - píšete: "myslíte, žebychom naše hospodářství za dvacet let zmodernizovali na nynější úroveň z vlastních peněz?"

Jmenujte mi ty české podniky, které byli modernizovány na nynější úroveň. Ale než tak učiníte, ověřte si, kdo je majitel.

Jsem zvědavý, kolik významných českých podniků napočte.

Přeji Vám příjemnou zábavu.
31. 10. 2009 | 14:45

Kocián napsal(a):

To Lexa
Pane Lexo, narozdíl od Vás já tady nikoho neurážím, myslím, že s takovým chováním do diskuze zkrátka nepatříte. To není diskuze na úrovni. Napíšu pár posledních řádků, pak už na to kašlu, takto mě to fakt nebaví. Za prvé nejsem žádný komunista a ani nikdo z mojí rodiny. Ani je nevolím a nevolím ani soc. demokracii. Můj názor nesouvisí s politikou, HLOUPÁ ROZHODNUTÍ SE DĚLAJÍ NAPŘÍČ POLITICKÝM SPEKTREM - jestli Vy vidíte svět černobíle a dělíte naši republiku na modré a oranžové, tak je to, myslím si škoda - pak se totiž chováte způsobem, který jste tu předvedl. K těm podnikům, jak jste si všiml, uváděl jsem víceméně energetiku a stavebnictví. Např.: Telecom nám slušně vydělával a byl na opravdu na technologické špičce, není to jako když se prostě koupí zastaralá tel. síť v Litvě. Rozvod energií - no tak fakt nevím, kam ten EON investoval, jen jsem si všiml, že zvýšil zálohy a přetřel auta - desítky let budovaná síť jim padla do rukou za pár mizerných grošů - dividendy vidíte v zemi za našimi jižními hranicemi. Nebo Veolia - neviděl jsem, že by něco investovali, konkrétně tato firma má postaveny smlouvy tak, že vlastně asi po třicet let investovat nemusejí. Zkrátka platíme někomu za vlastní parkoviště. Já nevidím svět černobíle, tedy alespoň se o to snažím, některé podniky se holt prodávat neměly a u některých to byla nutnost. Škodovka je bez debaty -správný krok, avšak stát si tam měl něco ponechat - víte, že např.: VW je defacto polostátní firma?? Že je zemský zákon na to, že nesmí být bez jejich svolení prodána? Já jsem žil za svůj život v různých zemích po Evropě, ale nesetkal jsem se tam s tím, že by stát prodával výdělečné podniky, které navíc souvisejí s energetikou. Také možná narozdíl od Vás dělám léta v průmyslu a díky strategickému nákupu jsem viděl desítky (opravdu nechci říct stovky) fabrik a tyto jsem i auditoval (díky levnější ceně, divte se nedivte, velice často i v Německu). Velké firmy defacto neexistují, pokud mají české majitele, jedná se o relativně jednoduchou výrobu - řízení takových firem je vesměs docela nešťastné - většinou fungují dobře, jen když je konjunktura. Jejich manažeři se neumí chovat - raději jednám s těmi německými, kteří se i k podřízeným chovají opravdu lépe. Firmy s cizím kapitálem jsou vesměs ok a buďme rádi, že jsou alespoň ty tady. Jinak tyto malé zahr. firmy nemají od státu opravdu žádnou podporu - spíše jsou rozladěné zdejší byrokracií, kterou právě náš stát tvoří. Často odcházejí zpět. V tisku se píše jen o pár velkých firmách, který nemají globálně na nás nikterak významný vliv. A kdo zničil ty velké, kdysi úspěšné podniky - věřte nebo nevěřte, nebyl to žádný politik, ale obyčejný český človíček, který nemohl mít s vedením takové firmy v tržním prostředí vůbec žádné zkušenosti. Ty firmy byly zkrátka odsouzeny k zániku díky geopolitické situaci v Evropě. Zahraniční kapitál nebyl k dispozici a Češi (máte naprosto pravdu, že většinou komunisti, protože byli právě korytům nejblíž) to pak svojí neschopností zruinovali a zbytek rozprodali za pakatel. Nevím jak by to šlo ukočírovat jinak, opravdu se to netýká ani klause ani čssd a ani dokonce těch komunistů - prostě to takto dopadnout muselo. Třeba ale příjde postupná obroda, může to trvat tak 200 let, to úplně běžné. Jak píše přibližně pan Hrabal: "Největším hrdinou dne je obyčejný člověk, chodící brzy ráno na šest do práce." (Tedy žádný Klaus ani jiný politik). Dělejme to taky a to nás pozvedne, pracujme co nejlépe, přemýšlejme, mějme nové nápady a pokoušejme se je přes všechny překážky realizovat - ten náš stát, za který se u nás každý stydí jsme my a nikdo jiný. Pak se vše zlepší a určitě uvidíte, že vznikne více českých firem, které tady určitě zanechají větší část kapitálu. Do té doby musíme být závislí na těch zahraničních a buďmě za to rádi - pozor, neberte mě za slovo, opravdu se to netýká energetiky, stavebnitví a našich vlastních přírodních zdrojů. Jestli máte pane Lexo na jazyku další urážku, tak si, prosím pěkně, poslužte, debatovat s Vámi už ale asi nikdo chtít nebude.
31. 10. 2009 | 15:03

Pavel napsal(a):

Strach z nepřítele byl důležitý v manipulaci s masami vždy.Vzpomeňme obraz kapitalistického nepřítele,ale i obraz neexistujících zbraní hromadného ničení v Iráku.Pan prezident měl v tomto duchu asi dobré předlistopadové vzdělání.Škoda že naše media se ani nepokouší ho vykreslit ve správných barvách.Hádejte jaká by to byla barva.Podle mne červená.Už dávno platí,když někdo něco dělá,ptejme se cui bono - komu to slouží! Náš národ skutečně postrádá směřování,neboť to mu musí dát jeho elity- v tom dobrém slova smyslu. A ty naše "elity" představují jen bývalí komunisté v nejvyšších patrech politiky a celé společnosti.A ti logicky nemohou mít žádnou důvěryhodnou cestu na mysli.Jediná cesta je vybudovat občanskou společnost a dát co nejvíce pravomocí občanům,vybudovat střední třídu a z ní tu naši moderní elitu s myšlením nevztahujícím se k minulosti ,ale k budoucnosti a silou této občanské společnosti a snad i medií izolovat a neutralizovat dnešní usurpátory moci.
31. 10. 2009 | 15:04

Holubář napsal(a):

Pavel:
No, mezi těmi, kdo v této zemi skutečně vládnou už asi moc komunistů nenajdete, je to jiná generace. JaT, Penta, ČEZ, OKD, ŠKODA (MB i Plzeň), Czech coal, PPF, banky.... Vezměte si k ruce žebříček Czech TOP 100 a mrkněte na to - tam už Soudek ani Maroušek ani Junek fakt nejsou.

Tohle jsou jiní sekáči a ti se nezakecaj. Na občanskou společnost vám zvysoka. Důležité je zaletět si vlastním tryskáčem do Londýna na večeři a ne nějaké žvanění.
31. 10. 2009 | 15:28

Dulle napsal(a):

Přes Holubáře přeskočme k původnímu Sedláčkovi:

Člověče (-čenstvo) -tím jak jsi posledních dvacet jen a jen hudl o bohatství (a furt zda majetek soukromý nebo společný-a na ničem jiném Ti nezáleželo) -jsi sám sobě (samo sobě) ukázal(o),jak sobě nerozumíš a nevíš co chceš.Dál budou jen roky plků nehledě na medaile.Paranoia a šílenství jsou málo proti prázdnotě a bloudění Tvé duše.Dokonalá nicota.
31. 10. 2009 | 15:56

Vico napsal(a):

Tupelo : Přesně tak uvažuji i já. Rozhodl jsem se zvolit nějakou menší stranu i s rizikem, že můj hlas propadne.

Zatím to vypadá,že to bude SZ, pokud v jejím čele zůstane Liška.

To, jak jste pojmenoval převládající strategii spočívající na živení strachu tu z hrozícího Vítězného února, tu ze spálené země, je perfektně vyjádřeno. Je to tak, ale já v té hře už také nepojedu.
31. 10. 2009 | 17:31

Martin napsal(a):

Výborný článek! Máte pronikavé diagnostické schopnosti, kolego! :-)
Jen tak dále!
31. 10. 2009 | 17:40

Pocestny napsal(a):

Dobrej článek, člověče.
Pohled do diskuse mne přesvědčuje, že je potřeba....

Je to posilující čtení pro každého, kdo myslí na budoucnost ve smyslu .."jsme na začátku nové kapitoly"..

Je to asi něco "hloupého", "povrchního", a "naivního" v očích těch, kteří tu dále v hruse pořádají ten generační štafetový útěk před vlastní minulostí.

Jednou budeme muset setřást to nejisté svědomí, které nás tak rádo žene k ultimatům, která jsou jen výrazem naší nedůvěry zejména v sebe.

Je zajímavé, jak tato parta konstantně obrací cokoliv zažité v jakési kontinuální dějinné spiknutí, kterému my, chrabří češi, více či méně čelíme.

Místní hlavy jsou bohužel příliš preokupovány svými konstrukcemi, že nedohlédnou faktu, že kontinentální důležitost našeho pachtění přestává být 1/27, ale stává se daleko menším fragmentem celku, zcela v relaci s velikostí a outputem.

Je příznačné, že za termínem národ se srotili ti, kdo jeho význam skutky vyprazdňují, protože těžko najdu v české politice muže, který by skutky svými vyryl mezi lidi hlubší brázdy, než Klaus (v minulém dvacetiletí)
Národ netvoří ani politická partaj, ani politická doktrína, národ vzniká tam, kde osedlá populace dokáže založit společnost, která nese jistou charakteristickou ojedinělou kvalitu, která je odlišuje od ostatních.

Na Češích je patrné, jak málo je jim pochuti myšlenka, že jsou národem, který neustále plandá ve schopnosti samosprávy, protože společnost nevytváří soudržnou většinu, která se pře o nuance, ale několik nesmiřitelných tlup, které provozují chronickou občanskou válku.

Je smutné, jak i zde, v komentářích vznikájí tlupy následovníků "neexplicitnějšího shrnutí", jak často se nechají střídmí lidé vytočit diskusí, kterou odstartuje "hustý výrok" z huby deprivanta, který ví, že jiným, než burcováním toho nejhoršího v člověku nezaujme.

Měl bych se tu některým začít vlkovsky posmívat, prostě se svézt na vlně konjunktury poznání, že současné vedení SD je tak trapné, jak jsme o něm my "neoranžoví" dříve mluvili.

Ne, to poznání je asi dost kyselé samo o sobě, není třeba kroutit nožem v ráně, naopak, jsem docela rád, že opět "vidím barvu očí" u lidí, kteří se za oranžovými skly stranických brejlí nijak nelišili.

Ono, přestat být straníkem, to je tak trochu začátek bytí sama sebou...je to ta únavnější a pracnější cesta, ale najednou zjistíte, že i vy líp vidíte do očí těm, kteří tu s vámi pochodují bez brejlí, nazí a čitelní..

Nakonec stejně dojdeme poznání, že než to v co věříme, jsou daleko důležitější ti, kterým věříme a oni nám.

Naše budoucnost je v důvěře mezi námi, ne v zakletí víry v cokoliv, co nás rozděluje.
31. 10. 2009 | 17:46

Pocestny napsal(a):

Kocian
Váš druhý příspěvek je dost jiný než první, tak bych rád pzoroval další vývoj, jenom to chce trochu hroší kůže, to zde nádo.

Tento článek je o nedostatku sebedůvěry, která přiváší i jisté sebevědomí při jednání s druhými.

Nečekejte zde reakce, které by oponovaly racionálně, když mluvíme o věci zcela emotivní, o vašem pocitu či mém pocitu ze současnosti.

Oba víme, že to, co tu kritizujete, nikterak nesouvisí s režimem, který okolo nás panuje, ale totálně závisí na mentalitě a charakteru lidí, ten lokální modus operandi je zdánlivě opřen o "tradice", které vznikají právě skrze ta období "odboje" proti mínění většiny, která nás naplňují tou opilostí sebechvály a nekritického vzývání lidí, kteří ho promění v krutý a přízemní podraz.
31. 10. 2009 | 18:04

Kocián napsal(a):

To Pocestny
Chce to dost soustředění, aby člověk pochopil Vaše nevšední příspěvky. Nejlepší je přečíst si je vícekrát, aby se člověk dostal na stejnou vlnu. Je to až taková básnická dikce.. A ne nezajímavá..
31. 10. 2009 | 18:44

dan tacha napsal(a):

Vážený pane Sedláčku,
opravdu mne nenapadlo se v prípade posledního vývoje kolem Lisabonské smlouvy neceho bát, natoz pak sudetských Nemcu. Opravdu ne, mam spís za to, ze jde o zpresnení výkladu smlouvy, které se i mým jménem uzavirala. Pokud byste to videl stejne tak vy - tedy beze strachu - dozajista by nenapsal takový nevychovaný canc. Prosím, jestli uz máte prístup k tomu verejne sdelovat své názory, nedelejte ze mne a ostatních blbce. dekuji
31. 10. 2009 | 18:50

Vico napsal(a):

Kocián 17:46:48 Trochu se přidám...Ten váš druhý příspěvek stojí za přečtení.

Jediná připomínka : Více odstavců!
31. 10. 2009 | 19:37

Lexa napsal(a):

Vážený pane Kocián,

omlouvám se, ale nechtěl jsem Vás urazit. Je to u mne nejspíš profesní deformace. Pracoval jsem jako automatizační technik u dodavatelské firmy pro firmy, které jsou světové jedničky ve svém oboru. BMW, Audi, VW, Bayer. Ale to nebylo ještě nic oproti zbrojovkám, které jsou dvacet let před shora jmenovanýmy - MTU, nebo Krauss Maffei.
Na začátku devadesátých let jsem navštívil Československé podniky. Promiňte, ale v Deutsche Museu v Mnichově byla vystavená, a to interaktivně, pokročilejší technika než ta, s kterou jsem se v československých firmách setkal. Dnes je všemu jinak. Stálo to strašně moc práce. Já osobně jsem tisíckrát učil zdejší, zprominutím, nechápavé inženýry jak funguje Simatic S5 či S7 a stále jsem musel jezdit, popř. hodiny telefonovat do Čech abych napravoval jejich chyby. Češi byli velmi dobří pracovníci. Můj táta říkával: "ten kdo chvíli stál už stojí opodál". Češi stáli v r.1989 hodně daleko. Možná ne ve výrobě piva, ale v Know how se české firmy, až na výjimky, nemohly rovnat vyspělým zemím. Dnes je tomu jinak. Jenže kdo to zaplatil? Kdo sem narval ty miliardy Euro? Jestli si myslíte, že vás někdo z Německa okrádá, tak se obraťte na české politiky a české úředníky, kteří jim to kradení umožnili. Nenadávejte cizincům. Vštšina z nich musela zaplatit úplatky, aby zde vůbec mohli podnikat!
Jak by jste reagoval Vy? Zjistíte, že v ČR je mezera, kterou můžete vyplnit. Zajistíte finance, smlouvy... a nakonec Vám řeknou, vše O.K., ale dodavatelská firma, která Vám bude stavět Vaši továrnu bude firma Gem... . samozřejmě, že firma Gem... za stavbu požaduje několikanásobek normálu. Je jasné, že nebudete podnikat s mínusem. Ale kdo na ty úplatky vydělá? Kdo ty úplatky podle Vašeho názoru zaplatí, a kdo za to ponese zodpovědnost? Vy? Podle vašeho příspěvku by jste to měl být Vy. Trochu absurdní ne? A co si budete o Češích myslet? A o těch co napíší něco v tom smyslu jako jste napsal Vy?
Tak se prosím na mne nezlobte. Moje cesta životem vede nejspíš jinudy, jako ta Vaše a každý máme jiné zkušenosti. Ta shora popsaná je bohužel ta moje zkušenost.
31. 10. 2009 | 22:17

Kocián napsal(a):

To Lexa
Vážený pane Lexo,
myslím, že tento Váš příspěvek je poměrně zajímavý. Vidíme to víceméně stejně, jen jaksi ty závěry jsou možná trošku odlišné. I zkušenosti jsou, řekl bych, podobné. Bez miliard zahraničních investic by to tu fakt šlo do kytek,s tím nelze než souhlasit, ale privatizovat si energetiku nebo přírodní zdroje jsme zkrátka neměli. Např.: Telecom se prodal v době, kdy vydělával ročně pětinu svojí hodnoty. Ty nejlepší věci se prodali až deset let po revoluci. Prostě zbavit se něčeho, co dobře funguje a mám z toho užitek je blbost. A že jsme měli v ČSSR super podniky jsem nikdy nepsal :-).. To jsme si asi nerozuměli.. Co je ale zapotřebí (co např.: nechápou mí přátele z Polska), je zapotřebí na svou zemi držet a hájit ji - i když nám připadne, že jsme nešikovní a nic neumíme a že je to tu všecno špatné.. Možná tento můj závěr Vám nesedí, já bych prostě na všechno mohl nadávat - nechci to už ale dělat. Jsme taková zbytečně zamračená země a kazí nám to reputaci a nám samým radost ze života. Jinak firmu Gem.. z Olomouckého kraje znám.. A právě od tohoto místa jste použil spoustu řečnických otázek - a já se musím přiznat, že jsem je nepochopil.
01. 11. 2009 | 00:00

Mike napsal(a):

Sedláčku,zapomněl (úmyslně?) jsi na třetí významný počin odešlé garnitury, který nás proslavil mezi Evropany, a to byl ztopořený Topolánek. To jen abys to příště přidal k tomu pivu a možná ještě s reklamou, dáš si žejdlík českého piva a budeš ho mít jako Topola
01. 11. 2009 | 06:02

Lexa napsal(a):

Vážený pane Kocián,
vracím se k Vašemu prvnímu příspěvku.

Cituji: "...již jen z národnostního cítění zdaňují Němci cíleně zisk v Německu (jde to zařídit např.: cenou mezi mateřskou firmou a dceřinkou v ČR, apod., zkrátka je to jen účetní záležitost). Penízky nám prostě odchází i ve formě dividend. Nemáme z toho nic, jenom vlastně tu mzdu.. Nadhodnota zůstává v jiných státech. Nám již nezbylo téměř nic..."

Proti těmto větám jsem se, v kontextu se shora napsaným blogem, ohradil. Dle mých zkušeností vypadá praxe jinak.
Do ČR přijde investor a začne připravovat terén ke svému podnikání. V určité fázi narazí na nutnost zaplatit úplatek. Ať už v jakékoliv formě. V ném případě to byl předražený dodavatel, v kamarádovém případě to byla předražená studie vlivů na životní prostředí. Řada mých otázek se vztahovala k této situaci. Jak by jste se zachoval Vy? Zaplatil by jste úplatek, nebo ne? Já jsem nezaplatil a prodělal jsem svou dosavadní investici(advokáty, soudní znalce, různé poplatky..., svůj čas nepočítám). Můj kamarád zaplatil a dostal možnost si vydělat i na úplkatky. Dal si je do nákladů. Tím snížil svůj zisk a potažmo placené daně. Udělal by jste to jako on, nebo by jste zaplatil vyšší daň a úplatek ze svého? Chcete mu to vyčítat? (Upozorňuji Vás na to, že úředník požadující studii mu přímo řekl:"však si to dáte do nákladů...")
Ke zdaňování:
Pokud mám tu možnost, tak budu své zisky zdaňovat tam, kde mi to přinese nejvíc pozitiv. Věřte mi, že patriotismus v tom hraje až poslední roli, zdali vůbec nějakou. A vracet peníze tam, odkud jsem si je vzal si myslím patriotismus není.

Z Vašeho příspěvku jsem pochopil, ža za stávajcí situaci dáváte vinu (zlým)cizincům. To mne zvedlo ze židle. Jsem přesvědčen, že hlavní viníci jsou úplatní čeští politici a úředníci.

Přesto celou situaci nevidím až tak černě, jako Vy v poslední citované větě. V České republice se postavilo spousta nových fabrik a zmodernizovaly se snad všechny stávajcí, které za to stály.
To zdaleka nejdůležitější a fantastické... je, jakým způsobem se změnila struktura trhu pracovních sil. Zatím co v r.1990 "každý uměl všechno=nic" najdete dnes bez problému specialisty snad na všechno a mnohdy jsou lepší než konkurence mimo ČR.
Tady vidím jistou disproporci. Zatím co kvalifikace se jako by ubírala na "západ", morálka se jakoby posunovala na "východ". To je ale jediná věc, nad kterou se mi chce plakat.
Musím dát za pravdu panu Sedláčkovi. Nikdo po češích nejde. Časované bomby leží tady v této republice. Říká se jim demoralizace, korupce, zamlžení vlastní identity, neschopnost se vyrovnat s minulostí - do toho spadá oživování bývalých nepřátel popř. hledání nových...
Tady se nedá věšet hlava, tady se musí bojovat!
Snad si rozumíme.
01. 11. 2009 | 09:06

Kocián napsal(a):

Vážený pane Lexo,
nechápu, proč sem pořád taháte ty úplatky. Je to účetně zanedbatelná položka a navíc - na západě se uplácí stejně jako u nás - řekl bych, že dost podobnou měrou. Chápu, že jste z toho frustrován, ale jako reakce na mé příspěvky je to úplně mimo. Že za náš stav mohou cizinci jsem také neřekl. Vy prostě máte nějakou představu, kterou byste rád prezentoval a ostatní příspěvky asi pořádně nečtete; připadne mi, že reagujete snad na úplně jiný příspěvek než na můj. Ohledně toho zdaňování v DE - vemte jed na to, že to tak je. Že jdou zisky do mateřské firmy (třeba do DE), která může dále investovat je úplně normální. Když např.: eon vydělá, tak se zisk stáhne domů do Rakouska - a tam se rozhodne, co s těmi penězi bude dál. Proč je nechávat v ČR? Není zkrátka důvod. Jinak budu rád, když zabojujete - jak píšete.
01. 11. 2009 | 09:49

Lexa napsal(a):

Pane Kocián vidím,
že si neporozumíme.
Váš příspěvek jsem samozřejmě četl. Všechny tři. Jsou napsány ve stejném duchu a opakují se v nich stejné nesmysly. Já jsem na ně reagoval. Jednou adekvátně, podruhé diplomatičtěji a nyní už nemám co dodat. Snad až pochopíte, že úplatek = korupce a korupce není účetně zanedbatelná položka, ale chobotnice, která zničí prosperitu stejně zaručeně jako reálný socialismus.
P.S. O západě máte proklatě zkreslené informace.
01. 11. 2009 | 17:02

Kocián napsal(a):

To Lexa
Ok, já Váš názor ctím.. To je v každé diskuzi důležité, jinak je diskuze předčasně ukončena.
01. 11. 2009 | 18:14

westly napsal(a):

Dnes byla podepsana LS..
pratele to je nastroj samotneho dabla..
ted uz ponas pujdou " ted uz " jsme evropskymi obcany a cr je jen nase hostitelska zeme... uz nejsme v zemi ale v kontinentu a budou si snami delat co chteji ... protoze oni ridi kontinent .. ne francii ci nemecko.
a vsak zarukou je hlina a železo nikdy se nesmisí ,,takze stale jsou zpusoby jak se branit :)))
03. 11. 2009 | 16:48

Ann napsal(a):

Milý pane Sedláčku, Jeníček a Mařenka se, jak je notoricky známo, nedostali do chaloupky baby Jagy (ta je jen v ruských pohádkách), ani do chaloupky strachu, nýbrž do perníkové chaloupky, a dlužno říci, ten perníček jim moc chutnal. Že tam byla jakási baba, případně ježibaba, nebo i dědek s bábou (viz pohádka Boženy Němcové), to byla jistě nepříjemná komplikace. Ale jak jistě víte, Jeníček i Mařenka si s tou osobou poradili a všecko dobře dopadlo. Tím chci říci jen to, že jak neznáte (a motáte) pohádky, motáte i všechno ostatní. Škoda, kdysi jste vypadal jako člověk s jasnozřivou inteligancí a bystrým rozumem.
13. 11. 2009 | 02:03

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 17:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy