Prokletí hospodářské politiky

21. 02. 2010 | 13:27
Přečteno 6115 krát
Deficitní hospodářskou politiku vnímám jako vzácný dar, který lidstvo dostalo na umírňování bolestí v období hospodářských recesí. Jenže je to podobně jako s prstenem moci z Pána prstenů: smí se používat jen vzácně, jinak se z nositele hospodářského prstenu moci stane bankrotující přelud. Takže pohříchu nevím, zda to tak trochu není dar danajský.

Dej rozmazlenému facku

O kolik přesně pomáhá deficit růstu HDP, nevíme. Je to různé země od země, rok od roku a výdaj od výdaje. Je ale zřejmé, že se díky tomu ekonomika nacucává. A rozmazluje. A jak se zpívá v jedné písni od U2 "every sweettooth needs a little hit" - každá rozmazlenost potřebuje občas facku. Nám ji teď uštědřila krize.

Pokud je ekonomika dlouhodobě rozmazlená dluhovým financováním, už si na deficitní dávky zvykne a už ji vlastně nestimulují. Jen je to pekelně drahé. A žádná zábava.

V roce 2003 to podle eurostatu vypadalo, že budeme mít jednorázový deficit možná až 12 procent HDP, což bylo nekompromisně nutno snížit. V roce 2004 klesl deficit ke třem procentům. Pracoval jsem tehdy na ministerstvu financí a jedna studentka nám poslala dopis - chtěla vědět, jestli ráčíme provádět expanzivní fiskální politiku (tedy zda ekonomiku stimulujeme, urychlujeme růst), nebo restriktivní politiku (zda ekonomiku brzdíme).

Po zuřivé, ale krátké diskusi s kolegy jsme došli ke zdánlivě paradoxní odpovědi: přestože se nadále zadlužujeme (tříprocentní deficit), děláme de facto restriktivní hospodářkou politiku, protože snižujeme úroveň státních dluhových peněz, na které byla ekonomika zvyklá.

Jinými slovy: ekonomika se nacucala tak, že si zvykla na svou pravidelnou dávku deficitu, a jakékoli snížení vnímala negativně, tedy restriktivně. Deficit nepomáhal růstu, protože byl nižší než loni (viz slide 11).

Kdybychom rok od roku snížili deficit na nulu, tedy vyrovnali si veřejné finance, mělo by to silně negativní vliv na růst HDP. Například kdybychom v roce 2006 - kdy jsme vykazovali rekordní, téměř sedmiprocentní růst - snížili deficit na nulu, náš růst by se zpomalil zhruba na úroveň pod pět procent (viz slide 10). Tedy žádná tragédie, což jen svědčí o tom, že jsme čas na reformy skutečně prospali, protože v dobrých letech by nás nemusely skoro bolet.

Na místě je v této souvislosti otazník, do jaké míry se chlubit výší HDP - a jak se mezinárodně srovnávat - když podstatná část růstu byla na dluh. Kdybychom to samé cvičení provedli v recesním roce 2009, HDP by se propadalo o více než desetinu (viz slide 12).

Kdo za nás projde absťákem

To nejlepší na konec: kdybychom neměli nacucanou ekonomiku z minula, dlouhodobě vyrovnaný rozpočet by náš růst skoro vůbec nezbrdil.

Ekonomika by prostě letěla stejně, a některé roky dokonce rychleji, než když jsme ji dopovali dluhem. Je to jako s kuřákem: aby měl dobrou náladu, potřebuje dvě krabičky cigaret denně. Jakmile se ale odnaučí kouřit - a projde si bolestnou počáteční strastí - může mít náladu stejně dobrou, akorát bez cigaret. Anebo dokonce ještě lepší. Podobně je tomu s dluhem.

Celý tenhle pudl má však ještě jedno veledůležité jádro: která vláda či politická strana má chuť si projít bolestnou odnaučovací kúrou s abstinenčními příznaky, když ví, že plody bude sklízet někdo jiný, někdo, kdo přijde po ní? Komupak by se do toho chtělo? Zodpovědný národohospodář se pozná podle toho, že chtělo. A že i před volbami hovoří o nutnosti šetřit a vyrovnat dluhy. Nikomu jinému nevěřte.

Koneckonců když si tak prohlížím některé populistické a rozdavačné předvolební sliby, stává se ze mne zastánce jediné naděje pro naši společnou zemi: že tito politici své předvolební sliby nesplní.

Psáno pro HN
S přispěním Martina Pospíšila
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

archivář napsal(a):

Válka v Iráku byla vylhaná - americká "pravice" dokopala britskou "levici" k invazi do Iráku. ROPA

Rusko má velké nerostné bohatství. Evropa už prožrala a spotřebovala vše. Nyní hledá nějaké "morální" vysvětlení pro nárokování ruských surovin.
Až "pravice" ukáže na nepřítele obdařeného územím a surovinami a zavelí k útoku, půjdete s ní do toho?
21. 02. 2010 | 13:50

hela napsal(a):

vrať se do archívu
21. 02. 2010 | 14:53

Kelt napsal(a):

Velmi široké téma,které by bylo tématem pro mezinárodní konferenci-přesto si troufám tvrdit,že bez jednoznačného závěru.Velmi by mne zajímaly názory erudovaných ekonomů,jak v situaci dnešní ČR "dávkovat"váhu restriktivních a prorůstových opatření dejem tomu pro nejbližší dva roky,aby optimalizovaly příští vývoj v celé kompexnosti.Nemyslím tím "ESO",protože to budou jenom berličky ideologie ODS.
21. 02. 2010 | 15:15

yorick napsal(a):

Milý Kelte,
položil jste správnou otázku nesprávnému. Pan Sedláček je takový básnivý ekonom, který o ekonomii ví totéž, co jeho vzdělaní předchůdci a následovníci. Podle toho vypadá hospodaření tohoto státu umravňované např. NERVem. Ze zuřivých debat, zde zmíněných, musím s potěšeným usměvem uznat, že tento ekonom, (jako i jiní) vědí o vývoji ekonomických parametrů státu totéž, co Dášeňka Honsová o počasí: Jak bylo včera. Obě vědy mají velmi mnoho společného.
Dnes je konečně krásně :-).
21. 02. 2010 | 15:23

Tencokida Hnuj napsal(a):

V každé třetí větě článku "nevím" nebo" "kdyby" (by). Signifikantní. Tento blog opustím do zítřejšího before the bell, kdy (podobně jako dalšího gurua prosperity Michla) vyzvu zdejšího vizionáře, ať si se mnou tipne BAC (NYSE), závěrečný kurz. Zatím jdu na procházku a večer se budu dívat na hokej. Fandím našim, ale vsadil jsem si na Rusy. Takže každopádně budu mít klidný spánek.
Hezký zbytek neděle všem.
21. 02. 2010 | 15:31

Kelt napsal(a):

yorick-přiznávám svoji naivitu.Žádný z těch,které jsem měl na mysli,se nepustí na tak tenký led.Za krátký čas by si někdo mohl vzpomenout.Máte plnou pravdu.Jenom jsem s přemáháním a silou vůle dočetl Vizi 202O a z frustrace,která následovala, jsem se dopustil,čeho jsem se dopustil.Hezký den-tady sněží.
21. 02. 2010 | 15:36

PHATE napsal(a):

Stejně jako jsem psal i já ve svém článku; pomocí systému, který u nás funguje, prakticky nelze s věcmi pohnout.

Paradoxně se blížíme socialismu, neboť každý se stará o něco, co vlastně není a nebude jeho.

Věřit v Boha, modlil bych se za místo, kde budeme žít.
21. 02. 2010 | 16:09

jirka H. napsal(a):

Tencokida Hnuj:
Říkáte:"Fandím našim, ale vsadil jsem si na Rusy". To je sekurizace jako vyšitá! Nechtěl byste si jít na burzu zaskotačit s deriváty? :o)
21. 02. 2010 | 17:21

standa.e napsal(a):

Když vyhrají naši, nebude mu ztráta tiketu vadit. Když vyhrají Rusové, výhra zacelí ten smutný šrám. Nazval bych to pragmatickým rozložením rizik ;-)
21. 02. 2010 | 17:28

jirka H. napsal(a):

standa.e:
Prča co, vidím, že vás to taky pobavilo. Záleží kolik Tencokida Hnuj vsadil. Pak se pozná jestli mám raději naše hokejisty nebo peníze... :o)
21. 02. 2010 | 17:34

Tencokida Hnuj napsal(a):

jirka H.
Jsem jen hloupý samurajský synek. "Levně koupit a draze prodat", říkali vždy mí bývalí opatrovníci Moše Goldman a Izák Sacha. Pravda, občas jsem z jejich kanceláře zaslechl slova jako warranty, páky etc, ale spíše to radili svým klientům, než by se tím řídili sami. Oba staří pánové prostě přišli ráno do kanceláře, zapli svou algoritmizační skříňku sell/buy a poté šli do provozu zkontrolovat, zda jsou řádně proházeny hromady zlaťáků. A protože tenkrát ještě nebyly mobilní telefony, mohli si jejich klienti uši uzvonit. Kancelář byla prázdná.

standa.e
Ano. I já bych se tak nazval, ale má vrozená skromnost mě přinutila počkat, až to prohlásí někdo jiný.

jirka H.
Jsem kladivo na kapitalismus. Umím se totiž radovat i z malých věcí. K té sázce : Vždy sázím pouze tolik, aby případná výše výhry nevyprovokovala mou manželku k návštěvě butiku či cestovní kanceláře.

P.S. A věnujte se prosím tématu. Nerad bych byl trestně stíhán za nezákonné obsazování kybernetického prostoru ! Co když Mlynář vyhraje volby ? Slyšel jsem , že v base není ani Tipsport, natož Patria!
21. 02. 2010 | 18:22

jirka H. napsal(a):

Tencokida Hnuj:
A k jakému tématu? Nějak ho z těch sedláčkových tézí typu, "nebudeli pršet, nezmoknem", nemohu vyčíst. Jo, nahradil přirovnání ke kocovině (tu použil Peter Shiff) příměrem k abstinenčním příznakům kuřáka... Chtělo by to ale něco nového a originálního.
21. 02. 2010 | 18:39

vlk napsal(a):

Pane Sedláčku

věc má háček. Vlastně dva.
Začnu tím prvním.
Která že vlád a měla šetřit aměla k tomu reálnou šanci. Nebavím se o odvaze. Tu zcela evidentně neměla vláda žádná.
Ptám s e po reálné šanci spořit.
Zcela jsitě zdejší pravověrní ukáží na vlády soc dem.
Která ež to měla dělat? Ta první Zemanova, Řečící důsledky první historické povodně, Klausových balíčků a bankovního socíku?
Nebo ta drzhá ? která opět řešila důsledky bankovního socíku a náklady očistné kůry v Konsoli, k tomu přibyl kolaps IPB a jeho náklady s gradující nezaměstnaností skoro 11% v roce 2004?
Vaše úvaha je dobrá jen mi schází zasazení do času - specifikace bodu, kd y jaksi ta korekce ono odrtržení od drogy mělo přijít.

Háček druhý . ten považuji za daleko podstatnější.
Dejme tomu, že bychom měli úplně vzorovou ekonomiku. Prostě příkaldnou. Jenže nyní bychom prostějeli v krizi úplně stejně , jako v ní jedeme teď. Rozdíl by byl jen v tom, že Kalouskův šélený rozpočet by možná prošel bez většího povšimnutí. Pod heslem - rezervy jsou na zlé časy. Ale ani o téhle obludné šélenosti nechci psát jako o háčku. Tím háčkem je to, že to co vyčítáte státní ekonomice, ted y fatální závislost na úvěru, který funguje jako droga,je jaksi rprůvodním a generálním stimulem současné reálné ekonomiky. Privátní. o té virtuální vůbec nehovoříc. A so průšvihu s rozměru současné krize nás dostao práv ě soukromé nacucání úvěry.
A tím,ež některé / bohužel četné/ subjekty nacucání jsou natolik velké, že je nelze nechat,na rozdíl od státu -sic! -zbankrotovat. Historický paradox.

Jirka H. +standa

Tenco kidá Hnůj neprovedl nci jiného než dokonalý hedging. Prostě zajistil svou soukromou pozici proti zklamání. Nic víc.
21. 02. 2010 | 20:20

Al Jouda napsal(a):

Šetřit státní výdaje se musí v každém čase a za každou cenu !
21. 02. 2010 | 20:39

jirka H. napsal(a):

vlk: jasně, hedging - dík za opravu...
21. 02. 2010 | 20:48

Tencokida Hnuj napsal(a):

Al Jouda
Jistě, souhlasím. Ale vymiňuji si, aby při tom byly kráceny i dotace a granty , poskytované našemu sdružení odložených samurajských děcek !
21. 02. 2010 | 20:48

Gerd napsal(a):

Pane Sedláčku,
píšete o jen zdánlivém paradoxu šetrné vlády a ekonomiky zvyklé na deficity. Paradox v tom, jak bezbolestně převést trvale deficitní ekonomiku k světlým zítřkům vyrovnaných rozpočtů bez nepřiměřeného bolení hlavy celé společnosti. A přitom řešení i tohoto paradoxu je poměrně prosté. Dosti zajímavým příkladem je fakt, že k tomuto přechodu by nám krize spíše pomohla než uškodila.
Je to dost snadné. Ten, kdo má vliv na deficity (vláda a parlament) udělá dlouhodobější hospodářskou strategii a určí perspektivní obory, které chce rozvíjet. A pro ně poplynou přednostní prostředky získané z deficitu státního rozpočtu. Brát to jako investici se zaměřením na budoucí výnosy.
Rozhodně to nejsou předražené dálnice nebo huráakce typu internet do škol, nebo nejnověji opencard v Praze. A už vůbec ne megatunely typu mistrovství v Liberci nebo příprava na OH v Praze!
Jenže to chce odvahu. A tu nemá, neměla a nebude mít žádná česká vláda ještě pěkně dlouho. Jak by také mohla, s takovými lidmi v politice?
Při rozvoji nových oborů by postupně došlo k útlumu těch starých, i vlivem krize nebo vlivem prosperity by lukrativnější příležitosti k práci byli v těch preferovaných oborech. Že je tento model úspěšný, ukazují některá období v ekonomickém vývoji Japonska, Jižní Koreje nebo Irska a Finska. Některá období, ne všechny, ale vezměme si z vývoje těch zemí ten model prosperity vyvíjených oborů, opravdu to funguje.
Myšlenka není nová, ale s tím lidským materiálem, který je v dnešním parlamentu k dispozici to fakt nejde.
Bez ohledu na podprahovou připomínku na TOP 09 pode vedením Schwarzenberga a Kalouska. Ten první se totiž jako zodpovědný hospodář již projevil při privatizaci Tesly Blatná (šla pod kytky tak rychle, že ji nepředstihnul žádný jiný privatizovaný podnik podobně veliký) a ten druhý nám svou (ne)schopnost předvádí už pěkně dlouho, naposledy při sestavování státního rozpočtu na 2009.
Bůh nás chraň před touhle sebrankou!
21. 02. 2010 | 21:04

jirka H. napsal(a):

Gerd:
Pochybuji, že by jakákoliv vláda byla schopna nestraně posoudit co je, a co není perspektivní obor. Natož vlády v naší tak zkorumpované zemi...
21. 02. 2010 | 21:22

Rumcajs napsal(a):

Góóóólll !!!!
21. 02. 2010 | 21:38

jirka H. napsal(a):

Rumcajs:
Ty se od komplu díváš na hokej? Tak to bacha! Kolega to dělal taky, dali jsme gól, on se škubnul a zítra jde k doktorovi se zablokovaným krčním obratlem...
21. 02. 2010 | 21:42

nocniimuura napsal(a):

pořád se nemohu zbavit dojmu, že svět se nevyvíjí, ale pohybuje v kruhu.Před rokem 1989 jsme si na Žižkově vyprávěli, že žižkovští příslušníci veřejné bezpečnosti, absolventi policejního učiliště v "Údolí dutých hlav" v Hrdlořezích, se na sebe usmívají, proto, že zjistili že už nejsou v Čechách nejblbější. Že nejblbější jsou Českoslovenští ekonomové.
Po roce 1989 nová vlna absolventů VŠE úspěšně zdecimovala co se dalo. Nyní, kdy je svět na pokraji globálního úpadku se objevují hochštapleři, vytahující z klobouku jednoho králíka za druhým. Podle těchto expertů za posledních dvacet roků chápala ekonomické kotrmelce velkých kormidelníků ekonomik celého světa jedině skupina mladých, vysokoškolsky vzdělaných "expertů" jako jsou např. absolventi VŠE. Když jim nevzdělaný plebs tvrdil o Klausovi, že nepřítelem číslo jedna pro naši ekonomiku nebyla to pravda. Klaus utek od průs..u a pravdou se to stalo. Když mnozí z nás poukazovali na ničení strojírenské výroby, opouštění trhů třetího světa a orientaci jen na USA a EU za ekonomickou sebevraždu nebyla to pravda. Nyní když USA a EU skolabovali objevují "experti" všeho druhu trh rozvojových zemí jako zázračnou spásu. Stejně to bude s PZO bártrovým obchdem nebo kléíčovou výrobou ve státních nebo alespoň českých rukách.
Ať si pan Sedláček hledí svého kopyta a maže tam kam patří, někam do skladu. Ty výplody těch vymydlenejch mozků z fakulty nás mohou přivést jen ke státnímu bankrotu. A může si tam vzít takové experty na všechno, jako je on a nebo s. Dvřáková nebo s. Šiklová.
21. 02. 2010 | 22:36

Rumcajs napsal(a):

Jirka H.

Jenom jsem se šel podívat o přestávce, jestli levouni taky sledujou hokej a nebo stále smolej své jedovaté slinty pod Hořejším.

A nebejt Pepy Řepy, tak to tam bylo spíše k pláči. Tolik Mirků Dušínů, to se hned tak nevidí.

Bůůů. Proč mě Bůh neudělal stejně dokanalého jako oni ?
21. 02. 2010 | 22:43

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumcajs
Protože žijete s Mankou jen tak, na hromádce. A Cipísek nebyl u křtu. O obřízce ani nemluvě. To On nerad vidí. Vadí mu to. Dokonce i u pravičáka, byť je na podpoře, Štětináči.
21. 02. 2010 | 22:56

alesdrobek napsal(a):

Poučení z Pána prstenů je ovšem přesně opačné - prsten by se neměl používat VŮBEC, protože i ti, co s ním chtějí konat dobro, nakonec spláčou nad výdělkem. Což je myslím dokonalá paralela pana Tolkiena k tomu, jak funguje dluhová hospodářská politika (potažmo politická moc obecně) v reálném světě.
21. 02. 2010 | 23:34

Lukáš Bušina napsal(a):

Drobkoj: Teď ještě tu pohádku o tom jak je Saruman správný pokrokář a enti kapitalisti ničící jeho dílo.

Kéž by bylo vše tak jednoduché jak jsi se to učil v Karviné milý translátore.
21. 02. 2010 | 23:55

Gerd napsal(a):

A přesně to je důvod, proč jsme na tom tak blbě a z prvního místa postkomunistických zemí a preferovaného favorita jsme se pomalu propadli někam od středu tabulky. To už chce hodně neschopné vlády (z obou největších stran), aby předvedly tak smutnou nečinnost.
V jiných zemích taky mají blbé vlády, ale ty vlády to o sobě sebekriticky vědí a umí si vybrat, kdo jim může dobře poradit.
Specialitou ČR je, že české vlády jsou nejen blbé a zřejmě i zkorumpované, ale ještě jsou přesvědčeny, že všemu rozumí nejlépe. Přesně podle hesla, že všeho je na světě nedostatek, kromě rozumu - každý je přesvědčen, že jej má dost.
Má to rychlopráva nebo chemičárnu a myslí si o sobě, jací nejsou odborníci na ekonomii.
22. 02. 2010 | 00:00

1888 napsal(a):

Diky blbosti a zkorumpovanosti nasich vlad jsme se propadli z druheho mista za Slovinskem na druhe misto za Slovinskem. Zrejme proto, ze jsme na Letne malo cinkali
22. 02. 2010 | 00:28

Rumcajs napsal(a):

Vykydal:

Kromě tý obřízky všechno splňuju.

Takže to bude asi tím.

Bolelo tě to ?
22. 02. 2010 | 08:34

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumcajs
Nebylo nic co by mě mohlo bolet. V den mých 13. narozenin se sice pokusili mí bývalí opatrovníci Moše Goldmann a Izák Sachs o zmrzačení mého pohlavního údu jakousi odpudivou škrabkou z vypálené hlíny. Utekl jsem jim však a natruc jsem se nechal zapsat do jezuitského semináře. Po pokusu o rekogniskaci stejné oblasti mého těla postarším klerikem v rouše beránčím ,jsem posléze utekl i odtamtuď. Naštěstí mi díky tovaryšování ve firmě mých bývalých opatrovníků zbyl dostatečný počet zlaťáků na to, abych se odstěhoval do liberálního ČEZka a začal zde nový život. To jsem ještě ale netušil, že Rumcajs a vlk nejsou pouze postavy z pohádek
22. 02. 2010 | 10:39

Rumcajs napsal(a):

Tímto Ti odpouští Tvou levicovou deformaci. Já mít takové dětství, ta su možná komouš.
22. 02. 2010 | 11:24

Karel napsal(a):

Yourick
Srovnání Sedlácka s meteorology, co vysvetlují, co bylo, místo toho,co bude, je presná.

Bohuzel pro nás, Sedlácek si bude dál plácat svoje rozumy, protoze je zatím dost tech, kterí z jeho komentáru mají pocit, ze ekonomii nejen vystudoval, ale dokonce ji rozumí.

Nekde jsem dokonce cetl, ze mu v jeho pragmatické pravicové orientaci pomohla konzervativní výchova v rodine. Jestli tím mel na mysli svého stalinistického papá, nebylo specifikováno.
22. 02. 2010 | 12:09

Tencokida Hnuj napsal(a):

Trochu odbočím, ale nedá mi to. Měl jsem na oběd tresku, kterou přivezla dcera z Norska. V srpnu. 6 měsíců na mražáku! A byla výýýbooornáááá !!!!
P.S. Ty brikety z našich supermarketů jsou fialový hnus. Nekupuji je už dlouho. Co Vy?

Levičáci : No jo, každý ale nemá na to jezdit na ryby do Norska!
Pravičáci : Já kupuju pouze ty dražší , chlazené ryby.
2 : 0 pro Tencokidu.
22. 02. 2010 | 12:11

Tencokida Hnuj napsal(a):

Autor
Můj typ na dnes Po 22.2.2010 (BAC, NYSE, Závěr)= 16,20.
22. 02. 2010 | 14:32

Tencokida Hnuj napsal(a):

Re : tip
22. 02. 2010 | 14:32

JirKa2 napsal(a):

ke kritikům autora
Nevím, nakolik je autor na slovo vzatý odborník, to víte lépe vy, ale přesně konstatuje několik smutných pravd a to je podstatné: Čas na reformy jsme zaspali a budou víc bolet, zvykli jsme si prohýřit veřejné finance a žádná naše vláda neuskutečňuje dlouhodobější vize rozvoje zajišťující naší ekonomice větší samostatnost.

Snad jednu věc bych v autorově článku zpochybnil: Jelikož je jasné, že je nutno šetřit a snížit dluhy, může právě toto být populistická udice ze strany těch, kteří si naopak nechutným způsobem chtějí rozdělit další předražené státní zakázky po vyhraných volbách. Takže toto samo o sobě není věrohodný slib dost. Hasit požáry aktuální imperativ je v každém účetnictví v červených číslech, jen určitě nevystačíme pouze s tím.

A v tomto smyslu sdílím postoj Gerda, že to chce od vlád větší odvahu, vynalézavost a hlavně politickou čest, jak již známé dobré vize prosadit či s dalšími dobrými přijít a uskutečnit je.
23. 02. 2010 | 02:20

slayer napsal(a):

What the doctrine of balancing budgets over a period of
many years really means is this: As long as our own party is in
office, we will enhance our popularity by reckless spending.
We do not want to annoy our friends by cutting down expenditure.
We want the voters to feel happy under the artificial
short-lived prosperity which the easy money policy and rich
supply of additional money generate. Later, when our adversaries
will be in office, the inevitable consequence of our
expansionist policy, viz., depression, will appear. Then we shall
blame them for the disaster and assail them for their failure to
balance the budget properly.
23. 02. 2010 | 06:19

Baba napsal(a):

Možná by stačily hradby.
23. 02. 2010 | 07:51

JŠ napsal(a):

Četl jsem titulky na ČT24,že prý úroky z půjček,které ČR zaplatí(za asi loňský rok) jsou 70 mld korun.Prý to oznámil ministr Janota.Ty titulky běžely na ČT24,když tam byl přenos z parlamentu,jak se poslanci přou o to,zda se má nebo nemá schválit vyšší mateřská,což by znamenalo zvýšení deficitu státního rozpočtu o 1,5 až 1,8 mld korun.Otázka je,kam mizí velká část nemandatorních výdajů.Odpovědí může být třeba : pronájem letadel Grippen,koupě bojových vozidel Pandur atd. Další otázka může znít např.: Opravdu se musel koupit právě takový počet těch vozidel a opravdu těch 134 milionů za jedno vozidlo byla nejnižší možná cena?TAtd. Jiná otázka může znít.kde investují různé finanční instituce zisky ze státních obligací,tedy např. oněch 70 mld korun.Kdo je získá,za co je utratí(ve kterých státech) a jaký vliv budou mít jeho nákupy na ekonomiku atd.
myslím si,že je lepší,než provádět populistickou politiku ČSSD,raději určitou dobu počkat a pak rozdělit peníze,které v důsledku počátečních úspor nemusely být vyplaceny jako úroky z půjček lidem.Tedy nezvýšit např. mateřskou nyní,ale např. jí doplatit až za dva roky zpětně apod.Hlavně ale musí být snaha zamezit sporným zakázkám jako je pronájem Grippenů,což je problém,který se dá nazvat prokletí hospodářské politiky nebo taky tunelování.Je to prokletí toho,že neexistue vhodný politický systém,kde by bylo možno mít dostatek kontrolních mechanismů.jestliže desítky lidí budou rozhodovat o desítkách miliard,tak to bude vždycky problém.
24. 02. 2010 | 13:34

Stan napsal(a):

Pane Sedlacek,
skutecnost ze Vam ty vase blaboly nekdo basti, muze mit pouze jediny duvod, Vase publikum ma o ekonomii jeste mene poneti nez Vy, a to uz je co rict.
Dovolte abych Vam dal dobre minenou radu, bezte delat farare, tam se to da lepe okecat.
s pozdravem
Stan
Zürich
25. 02. 2010 | 22:51

Xman napsal(a):

Z blogu je jednoznacne citit, ze autor sympatizuje s lavicovou politikou Jiriho Paroubka, je to prave Jiri Paroubek, ktory plni aspon cast svojich slubov smerom k volicom. Od pravice sa pracujuci obcan nikdy nic dobreho nedocka, pravica ma kratke nohy - klame, a kto klame, ten aj kradne.
Tu na Slovensku Vam Jiriho Paroubka zavidime.
26. 02. 2010 | 13:15

JPK napsal(a):

Znáte někoho , kdo je ještě větší idiot, než ekonomové?
09. 03. 2010 | 12:27

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 07:02

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 07:05

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 10:48

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 05:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy