Po krk v pokroku

15. 04. 2010 | 16:44
Přečteno 20496 krát
Když je něčeho příliš, nevšímáme si toho. A bývají to často ty nejdůležitější věci - tak samozřejmé, že je přehlížíme. Jednou z nich idea pokroku. Ale obklopuje nás neustále: v televizi, v reklamách, politických prohlášeních, z úst ekonomů. Je to nediskutovaný imperativ naší doby, něco, co je prostě tak automatické, že to nevidíme. Je to skoro podobné Matrixu, který je všude kolem, ale nevidíme ho.

Odkud se vzala tato myšlenka neustálého růstu? Vše nasvědčuje tomu, že je to jen převlečená idea pokroku. Nejprve ve své náboženské (nebe na zemi) a později světské podobě. Je starostí trhu, nebo státu, nebo vědy, anebo často všeho dohromady, aby zajistily pokrok, tedy růst. Konkrétně růst HDP. Ekonomický růst nás přibližuje k ráji na zemi. Jakékoli škobrtnutí HDP nás od našeho cíle oddaluje, je to považováno za zlo. Růst je největší dobro, je to maxima nejen ekonomie, ale často celého politického života. Okřídlený je v tomto smyslu výrok "its the economy, stupid! (vše je o ekonomii, vole!)" z prezidentského teamu Billa Clintona.

Sumerové a wi-fi

Od dob prvních písemných záznamů se vybavení domácností moc neměnilo. Kdyby náš sumerský předek usnul a probudil se na začátku osmnáctého století, pokud by měl soudit podle věcí, které by viděl kolem sebe, možná by si časového posunu ani nevšiml. Dřevěný stůl, hliněné talíře, krb - nic, co by neznal. Kdežto za posledních tři sta let se mění naše okolí čím dál tím závratnější rychlostí. Kdo před pár lety věděl, co jsou bluetooth, wi-fi nebo GPRS?

Do průmyslové revoluce jsme od růstu nic moc nečekali, pak jsme byli pokrokem zaskočeni, dnes jej považujeme za zcela automatický. Navíc pokrok vnímáme ekonomicky a technicky. Předtím byl vnímán víceméně interně a duchovně. Dnes máme myšlenku pokroku sekularizovanou. Koneckonců, konzistentní měření statistiky HDP začalo v USA v roce 1790. Tuto statistiku tedy známe 220 let, předtím jsme si jako lidstvo poradili i bez ní. Nepotřebovali jsme vědět, o kolik procent nebo jejich desetin jsme bohatší než rok před tím ani jak jsme na tom v mezinárodním srovnání. Mimochodem, ten rok byl americký HDP na hlavu (v cenách roku 2005) $1,025; v roce 2009 uváděla stejná statistika $42,247, tedy skoro čtyřicetinásobek. Americký HDP za posledních 20 let vzrostl o 37 procent. Jsme nadšení? Možná ano. Ale jsme spokojeni, anebo máme menší tendenci růst dál? Těžko.

Staré kultury věřily, že zlatý čas lidstva už byl, ne, že bude. Člověk byl stvořen lepší, než je teď. Čím dále od začátku, tím hůře, věřili spíše v časovou degradaci. Srovnej s naší civilizací, která to vnímá přesně naopak: čím blíže k začátku lidstva, tím hůře, tím primitivnější. V darwinovském smyslu se vyvíjíme z horšího k lepšímu.

Růst pro růst

Řekové a Židé nám zanechali program jednání, založený na nespokojenosti se stavem věcí. Přestože představu pokroku nelze považovat za moderní myšlenku, jeho sekularizovaná a ekonomizovaná verze se stala raison d'etre ekonomie, vědy a politiky. Je to něco, s čím naše civilizace vyrůstá - a prostě počítá. A dokonce s pokrokem nebo růstem často ztotožňujme smysl celé snahy. Ekonomie jako by dnes neměla jiný hlavní cíl než růst pro růst.

Touto myšlenkou jsme tak posedlí, že jsme ochotni k jejím nohám obětovat i zadlužení. A to nejen v obdobích recesí a krizí, ale i v dobách štědrého ekonomického růstu - to aby byl ještě rychlejší! Tolik růstu bylo indukováno dluhovými steroidy, že mnoho z růstu v minulých letech nebyl ani tak růst hrubého produktu, jako spíše hrubého zadlužení. A i ti, kteří budou obhajovat myšlenku růstu pro růst musejí přiznat, že jsme myšlenku růstu prostě trochu přehnali a stali se jí poněkud posedlí. Nejsme si jistí, kam rosteme, ale děláme všechno pro to, abychom tam byli co nejrychleji.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Žádný strom neroste do nebe.
15. 04. 2010 | 16:48

Tužka. napsal(a):

Tužka napíše,ta dvě slova,růst a pokrok,nebo pokrok a růst,bych rozhodně nedávala významově tak blízko sebe.Tužka.
15. 04. 2010 | 17:02

Kritik napsal(a):

Zajímavé je také zjištění: Čím více používáme technických novinek, tím méně máme volného času. Člověk, který se obklopí různými technickými novinkami a spotřebiči pro zábavu a domácnost, nakonec nedělá nic jiného, než že zajišťuje jejich údržbu, provoz a opravy. A vydělává a utrácí na to všechno většinu vydělaných peněz.

Kde je ta pomoc člověku, kde je ten volný čas, když se ten "inteligentní" člověk nakonec stane přívěskem svých "výdobytků" a otročí pro ně?
15. 04. 2010 | 17:17

Taoiseach napsal(a):

Tomáš Sedláček

Ten plurál maiestaticus ("nevšímáme si", "přehlížíme", "nevidíme", "jsme posedlí", "jsme ochotni", přehnali jsme", "nejsme si jisti", děláme všechno") není vůbec namístě. Víte přece, že pan Stejskal nemá rád paušalizaci - :) . I když u Vás je to spíš ta kazatelská rétorika. Inu s Vámi nábožensky založenými (paušalizace) je svízel - :) .
15. 04. 2010 | 17:21

Taoiseach napsal(a):

PS

Josef Vavroušek už před dvaceti lety prosazoval namísto výrazu "trvale udržitelného rozvoje" raději "trvale udržitelný život".
15. 04. 2010 | 17:23

xyz napsal(a):

Úsměvný článek - tak trochu to připomíná ranní meditaci po flámu. Co tak např. příště zkusit něco na tema Po krk v rozkroku???
15. 04. 2010 | 17:34

džús napsal(a):

napsáno mimozemskými civilizacemi?
Proboha,dnes kdy se všichni topí v krizi a neví jak se z ní vyhrabat tento komentář? To je o dnešní době? To jako odstranit nezaměstnanost v Čechách 8-15 % podle kraje dnes(tady bylo na aktualně,cz nedávno) je snad "růst pro růst"? Růst pro růst je,že vláda a poslanci stále přetřásají,kde vezmou na důchody?
Já myslím,že dnešní Řecko si snad nedělá legraci?
15. 04. 2010 | 17:56

ProšelTudy napsal(a):

to džús.

A není krize snad proto, že si půjčujeme více než stíháme splácet? A není to náhodou tím, že ty peníze utrácíme za věci, které ve skutečnosti ani tak moc nepotřebujeme? To je holenku ten růst pro růst.
15. 04. 2010 | 18:25

veverka napsal(a):

Na Chicagské letiště přiletěl tryskovým letadlem starý indiánský náčelník, sedl si na letištní plochu a tři hodiny nehybně seděl. Když se ho zeptali co dělá. Odpověděl, že čeká až za ním doputuje jeho duše.
15. 04. 2010 | 19:28

mb napsal(a):

jste dobrý pane ... ale obávám se, že jste / budete minoritní(m) hla(sem) ... ještě k tomu environmentálně orientován a laďen ... to bude minimálně na provaz a rituální oběť ....
15. 04. 2010 | 20:09

mb napsal(a):

veverka, doputovala nakonec za ním ta duše ?
15. 04. 2010 | 20:10

ProšelTudy napsal(a):

ProšelTudy:

já mělna mysli tu krizi o které se psalo a píše-"objektivní krizi"-padlo zase (nedávno Aktuálně.cz) dalších 8400 českých firem,nezaměstnanost stoupla v Ústeckém kraji na 14.9 %.O této krizi ,jak ji jednotně chápou všichni ekonomové světa,bez rozdílu zda levice či pravice.To si snad myslíte,že těch 99.9% ekonomů věta se mýlí? Že Obama valí miliardy do slaměných panáků a ne do krachujících firem?
Pro vaši informaci:nejautoritativnější učebnice makroekonomie USA,zde vydaná v češtině v devadesátých letech si nezaměstnanost 15 % není schopna ani představit.Píše že 6% je hodně,8% je zle,12 % je fatální-ekonomická smrt systému.Autor-nositel Nobelovy ceny za ekonomii.Podle Vás naprostej blb?
Nedávno spolu v blogu k rostoucím procentům voličů ČSSD diskutovali dva takto:jeden napsal -já beru 42000 Kč měsíčně a Vy mi tady nikdo neuvěříte,že volím jenom KSČ-stranu chudých.A jiný mu na to odpověděl:Jó,holenku,ale to je jako za socialismu 3500 Kč.
3500 Kč měl tehdy kdekdo.Nesouhlasíte?
15. 04. 2010 | 20:27

MaB napsal(a):

ProšelTudy
Nezaměstnanost 12% procent znamená jen to, že si 12% flákačů cení více svého volného času než výdělečné práce. Práce je všude dost, jen dávky jsou příliš štědré. Žádná objektivní krize není. Jednoduchá odpověď, ne? Tohle dá dohromady každá guma, ať se jmenuje Rumcajs nebo Mach. Nebo MaB-Ironik.
15. 04. 2010 | 20:48

Béda napsal(a):

Autor,

Žeby náhlé prozření liberálního ekonoma - bankéře (qvázifilosofa)?

S prominutím - jaký máte plat? Co je kritériem jeho růstu/ poklesu, příp. vašeho propuštění a nahrazení?

Jaké máte vybavení bytu a jak často jej obměňujete?
15. 04. 2010 | 20:49

Revmatik napsal(a):

Utrácíme za věci, které nás ničí a vysávají z nás poslední zbytky zdravého rozumu. A utrácíme proto, že jsme prázdní a bez všech těch zbytečností nás život nebaví.Začarovaný kruh....
15. 04. 2010 | 20:52

Revmatik napsal(a):

MaB dle mého názoru nemá představu o světě - vůbec žádnou.
15. 04. 2010 | 20:53

mirda napsal(a):

mám pocit že mnoho z vás nepochopilo co "básník"myslel
tak po lopatě:kolik člověk potřebuje k životu
je mě 64roků vím jak jsme žili zda je k životu zapotřebí čekoláda,modní značkové oblečení, dovolená u moře,vysavač co sám vysává,myčka nádobí atd vše to mám i moje děti,ale jsem štastnější? NE moje děti nemaj čas na svoje děti, natož na rodiče.Díky honbě za penězi není čas na nic jiného.
být o prázdninách s dětmi pod stanem není IN
15. 04. 2010 | 20:54

Lukas napsal(a):

Ono růst a pokrok nejsou ekvivalenty, jak si myslí třeba V. Klaus. Zrovna dnes se Obama chystá vydat prohlášení o omezení už tak poměrně chudého vesmírného programu. A to prý už HDP zase roste.
15. 04. 2010 | 20:59

Revmatik napsal(a):

Mirda
Lidé nechtějí čas. Chtějí životem prosvištět. Zastavit se a cítit prázdnotu světa(zveličenou ateistickou filosofií), to není lehké. Kupovat, jezdit, pracovat a doufat, že až se zajistim tak si odpočinu a bude dobře-to je dnešní způsob. Ale když se člověk zastaví, dobře překvapivě není...
15. 04. 2010 | 21:00

Revmatik napsal(a):

Lukas
Vesmírný program není důležitý,nedat mu peníze podle mého vůbec nevadí.
15. 04. 2010 | 21:02

ZM napsal(a):

V mnoha publikacích byla rozebírána různým způsobem myšlenka,že HDP,vyjadřovaný pouze číselně,nedává dostatečně konkrétní informaci o tom,jaká je skutečná životní úroveň obyvatel.Peníze a majetek samy o sobě nejsou dostačující podmínkou k tomu,že jejich vlastník (určitý člověk) bude spokojený.U mnohých působí nadměrné množství majetku opačně,čím větší majetek,tím větší obavy,že o něj přijdou a tím větší stresy při kontrole,zda je mejetek správně investován a chráněn a při činnostech,které mají zajistit udržení a zvětšení majetku (jednání,cestování,psaní emailů,kontrola účetnictví a faktur atd.).Co se týká využívání majetku,tak průměrné hodnoty jako např. HDP vyjádřený na obyvatele opět nedávají dostatečně přesnou informaci o životě obyvatel.Znázorňuje to ten klasický příklad,že jeden člověk sní celé kuře a druhý ani kousek,ale v průměru mají oba půlku kuřete.Co se týká HDP,tak je problematické započítávání externalit.Klasickým příkladem externality je např. vybetonování koryta řeky.Toto vybetonování je zahrnuto v HDP,ale důsledek,který v některých případech nastává,tedy povodně a následné odstraňování škod,je taktéž zahrnut v HDP.
Podobně se dají úvést mnoh další příklady.estliže se někde postaví letiště,tak obyvatelé blízké městské části přijdou o svůj klid.Tak se postaví protihlukové stěny, podobně jako u dálnice, a tyto stavby zvýší hodnotu HDP,ačkoliv vlastně nevnihla žádná nová hodnota,pouze se zajistil klid obyvatel,který byl před provozováním letiště nebo dálnice.Posuzování spokojenosti lidí je ještěě více problematické než possuzování externalit.Třeba dovolená.Někdo jede na dovolenou třeba na Šumavu pod stan a je tam více spokojený,než kdyby vydal několikanásobek částky za tuto dovolenou na dovolenou třeba na Malorce.
15. 04. 2010 | 21:04

mirda napsal(a):

Prošel-Tudy
pane či mládenče 3500kč měsíčně měli například nad 30-35 roků staří zámečníci ve Škodovce
ještě musíte rozeznávat zda "čistého"či hrubého
žena pracovala v Prioru na počítači za 1900kč HRUBÉHO psal se rok 1985
15. 04. 2010 | 21:06

ZM napsal(a):

Dá se to říct zjednodušeně tak,že třeba meditující mnich může být spokojenější než vystresovanej miliardář,kterej má tři sekretářky,který mu hlídají a domlouvají termíny jednání a schůzek.Je to individuální a záleží na povaze a přístupu konkrétního člověka.Četl jsem v jednom loňským čísle Respektu článek o Babišovi,a tam bylo uvedený,že prý pracuje někdy i 18 hodin denně.I kdyby pracoval "jen" 14 hodin denně,je tohle spokojenost nebo posedlost prací?
Kdyby se teoreticky převážná část obyvatelstva dala na duchovní cestu a meditaci,tak by to znamenalo konec principů,na kterých doposud ekonomika fungovala.Už by na lidi neměly vliv reklamy,pomocí kterých je snaha lidem vsugerovat,že dokud nebudou mít ještě tohle nebo tamto,tak budou nespokojení.
15. 04. 2010 | 21:16

Tencokida Hnuj napsal(a):

Pokrok je omyl, který židovským stenografům nadiktoval Bůh a ostatku lidstva zargumentoval Darwin.

My můžeme jediné.

Aktualizovat ten stenografický záznam a kultivovat teorii evoluce.

Každý sám za sebe. A u sebe. A hlídat falešné Bohy, podvodné stenografy a evoluční aktivisty či demagogy. Zprava zleva.

Volím VV. Uvidíme.
15. 04. 2010 | 21:24

Revmatik napsal(a):

Tencokida Hnuj
Omyl pokroku Bůh židovským stenografům nediktoval.Spíš jim diktoval opak.
15. 04. 2010 | 21:26

Tencokida Hnuj napsal(a):

Revmatik
Bůh je stvořitel všeho dobrého, nejlepšího z možných světů. Se zářivou budoucností.
Uznávám, že takto míněné pouze pro obřezanou část populace. Ovšem tehdy byl svět menší než dnes. EU, Čínu, rozvojový svět etc. neznal a nepředvídal ani On.

V tomto kontextu zdá se býti mé přirovnání pravdivé.
15. 04. 2010 | 21:38

Revmatik napsal(a):

Tencokida Hnuj
Že by stvořitel světa něco nepředvídal?To se mi nezdá. Omezovat stvořitelovu moc či vědění zdá se mi odtud ze země nemožné.
15. 04. 2010 | 21:42

Důchodce68r napsal(a):

Pane Sedláčku.
Jaksi tomu nerozumím.
Totiž, co kdyby si Váš článek přečetl Váš (asi) zaměstnavatel, ČSOB. Tak by Vás mohl od hodiny propustit. Nebo snad ne?
Zdravím vespolek.
15. 04. 2010 | 21:48

Laska napsal(a):

to MaB:

těch 10 % a více % nezaměstnanost je důsledek pádu těch 8400 firem z poslední doby a předtím mnohokrát podobných počtů pádů firem.Jak se chcete zaměstnat bez zaměstnavatele? Už jste plnoletý?
Teď přibude,vyhraje-li TOP09 volby
10 % státních zaměstnanců mezi nezaměstnané.Co umí takový úředník,kam ho vezmou? Je holý nesmysl si přdstavovat,že každý začne podnikat a živnostničit:to potřebuje počáteční kapitál a kde by ho vzali? To se musí zeštíhlovat sice správně,ale ekonomickými pákami,ne administrativně.Převádět lidi na práci tvorby HDP,na na účet státu.
V Německu je doba podpory 18 měsíců a minimálně 30 tisíc Kč měsíčně po celou dobu.Celkově tuším je tam do nezaměstnaného na znovuobnovení jeho pracovní příležitosti dáno 15-20x více než v ČR.Pak se dá místo hledat,aby mělo smysl a trvalost.Lidé chtějí pracovat podle svého vzdělání a zaměření a to je správné.I když musí přihlédnout i k platu leckdy.Zařizují byt,zakládají rodinu.Mají různé individuální výdaje.Nikoho nelitovat je totéž co být asociální vůči ostatním.Jde o to,že nepoírat sociální nerovnost by nemělo znamenat sebrat jiným hodně.To by mělo stát ne na rozdělování,ale produkci ekonomiky.Ta se mussí zlepšovat,ne prohlubovat jenom diferenciace.
15. 04. 2010 | 22:05

Baba napsal(a):

Nejzajímavější životní období z hlediska růstu jednotlivce je nejspíš mezi dvaceti a třiceti lety.
Způsob, jímž se všechny možné druhy našich rolí a vztahů mění současně s technologickým i hospodářským vývojem společnosti ovlivňujeme jen částečně.
Nemám recept, jak by byl růst rodinný v souladu s růstem profesním, myslím, že rozhodnout se musí každý sám, nejen za sebe.
15. 04. 2010 | 22:12

Pípa napsal(a):

Pane autore,
píšete, že staré civilizace věřily, že lépe už bylo a lidstvo hloupne. S tím lze jen souhlasit. Asi existuje i něco, jako zákon o zachování inteligence, která při raketovém rozmnožování lidstva se v průměru snižuje. To, jak se lidstvo chová a směřuje k materiálnu, to jen potvrzuje. Technický pokrok ovšem mluví o opaku. Ten je neuvěřitelný. Tak jsem z toho jelen.
15. 04. 2010 | 23:26

BudaFriend napsal(a):

Pekna uvaha. Jen dva faktoidy:

1. Metodiku vypoctu HDP dal dohromady Simon Kuznets v letech 1930 az 1940. Historicky udaje jsou zpetne odhady. Maddisson z OECD je udelal az do roku 0 (jo, 2000 let zpatky).

2. It´s the economy stupid neni a priori o rustu, ale spis o pracovnich mistech. Ve sve kritice rustu palis na nabozensky presvedceni, ze ta cifra musi byt kladna. Nicmene, HDP koreluje, byt nedokonale, s zivotnim standardem i moznostmi lidi najit smysluplny uplatneni. Klicova teze je podle me v tom, ze HDP neni cil, ale prostredek. Rust je smyslupny pokud rostem, abychom zili, nikoli zijem, abychom rostli, ze.
16. 04. 2010 | 07:32

Martin Strnad napsal(a):

Znám jednu velmi pěknou definici HDP.
HDP se dá také definovat jako "Tempo přeměny přírodních zdrojů a surovin na odpadky".
Pokud se na HDP budeme dívat tímto způsobem, tak musíme rozhodně zapochybovat nad tím že by HDP mělo kdy pozitivní vliv na kvalitu života.
16. 04. 2010 | 09:00

Jaroslav Škývara napsal(a):

Přátele ve světové globální vesnici, již snad není země, která by měla svou měnu něčím reálným krytou. Všechny tyto úvahy o nezaměstnanosti, růstu jsou o ničem. Vždyť i naše měna je kryta pouze virtuálním dluhem. Dokud se hospodářství nevrátí do normálních kolejí, je celá ekonomie jen stádo poskládaných slovíček bez reálného smyslu.
16. 04. 2010 | 09:59

Pizi napsal(a):

HDP je mnohem mladsi vynalez, nez tvrdi autor.

http://www.google.com/#hl=e...
16. 04. 2010 | 10:41

Zdeninka napsal(a):

to all
lidi, já myslela, že blog je od toho, aby člověk sdělil svůj názor. A i kdyby byl toho názoru jediný (jakože není)tak pouze sděluje svou myšlenku, nevnucuje Vám ji, pouze předkládá názor k zamyšlení.
Pravdou je, že chceme stále více... proč, protože můžeme...zatím....
16. 04. 2010 | 10:47

Petr H. napsal(a):

Mám poznámku k poslednímu odstavci. Ona ta oběť zadlužení není tak strašná. Lidstvo jako celek není zadlužené. Žádná vyšší bytost nám nepůjčuje. Auto může být zakoupené na dluh, ale nemůže být vyrobené na dluh, pokud s ním někdo jezdí. Naše civilizace by technicky vzato mohla vyrobit stejný nebo i vyšší počet aut jako dnes a rozdělit je mezi lidi bez jakéhokoliv dluhu. Náš ekonomický systém to neumožňuje a vynucuje si finanční dluh. Jeho hlavní role je motivovat lidi, aby auta vyráběli a kupovali a v tom fungoval a funguje relativně dobře.
16. 04. 2010 | 10:59

1888 napsal(a):

Krizi si predstavuju tak ze sedim pod mostem chatuju na webu a vedle si vohrivam na ohnicku potraviny objevene v popelnici pred hotelem Imperial. Nejhorsi na ty krizi jsou ale ty Dow Jonesovy indexy jak to vcera rikal ten prima vohaknutej sportovni kazatel v ekonomicky televizni msi. Jedinej prinos ty krize vidim v tom, ze nas nezamestnany nikdo nebuzeruje a mame dost casu celej den chatovat.
16. 04. 2010 | 11:00

Honza napsal(a):

ProselTudy:
"jeden napsal -já beru 42000 Kč měsíčně a Vy mi tady nikdo neuvěříte,že volím jenom KSČ-stranu chudých.A jiný mu na to odpověděl:Jó,holenku,ale to je jako za socialismu 3500 Kč."
42 tisic dnes poskytuje dramaticky vyssi zivotni uroven a moznosti nez 3500 ke konci 80. let - to se vubec neda srovnavat.

Jinak, mne mereni HDP nevadi. Nechci po vlade ani panu Sedlackovi, aby nejak merili moje osobni stesti, to je muj problem. A rust HDP je fajn -nejvic si na "rust pro rust" stezujou dobre placeni mladi zdravi profesionalove, kteri svymi hlubokomyslnymi vyklady o dobrovolne skromnosti obluzuji mlade levicove redaktorky v prepychovych restauracich u Karlova mostu. (Pan Sedlacek je v tom zkuseny prebornik). Mne uplne staci zaplatit hypoteku slusneho bytu a hudebni skou pro deti.
16. 04. 2010 | 11:33

ZM napsal(a):

Pokud nemají nastávat krize,tak prostě manažeři ve firmách,kteří rozhodují o investicích,musí rozhodovat na základě průměrné hodnoty odbytu a ne si myslet,že když je několik měsíců velká potávka po určitým zboží,že to tak vydrží několik let.
16. 04. 2010 | 12:30

Tom napsal(a):

to Škývara

Můžete kdyžtak laikovi osvětlit tyto Vaše věty?

"Přátele ve světové globální vesnici, již snad není země, která by měla svou měnu něčím reálným krytou. Všechny tyto úvahy o nezaměstnanosti, růstu jsou o ničem. Vždyť i naše měna je kryta pouze virtuálním dluhem. Dokud se hospodářství nevrátí do normálních kolejí, je celá ekonomie jen stádo poskládaných slovíček bez reálného smyslu".

Jinak mě moc nepřijde, že životní úroveň zhruba třetiny veřejnosti nějak vzrostla. Když jsem si to přepočítával, zjistil jsem, že velká část veřejnosti je na tom skoro stejně jako v roce 89. Teď mám na mysli reálnou mzdu (to co si člověk může za svou mzdu pořídit), samozřejmě. Samozřejmě, máme tady větší výběr různých obchodních předmětů, větší relativní svobodu atd., ale ta kupní síla není minimálně u třetiny lidí větší. Natož že by měl za 20 let nastat pokrok, tak nic moc. Navíc se mi zdá, že se dostáváme trochu nazpět. Díky těm hypermarketům a různým řetězcům najdete v různých obchodech skoro stejné zboží, a to nehledě na kvalitu potravin. Dnes se dostanou do obchodů i ty produkty, které by neobstály ani za komunistů. Podívejte se na zeleninu, maso atd. Vždyť to je hrůza (často dovážené z ciziny coby zboží druhé kategorie). Nedávno známý kuchař Polreich poznamenal, že jsme odpadkový koš EU. Člověk zajde do různých drogérií (ve všech městech najdete ty samé drogérie) a najdete tam skoro to samé zboží, byť je člověk v jiné drogérii (na člověka dýchne období totality). To platí i pro jiné druhy obchodů.
Co je hrůza, je skutečnost, že na jedná straně tady část veřejnosti hrozně v práci dře - což často hraničí až s úzkostlivým workoholismem. Na druhé straně tady jsou lidé, kteří nemůžou sehnat dobrou práci - zejména v postižených regionech. Na tuto část musí vydělávat ta část, která dře do úmoru. Jedno jsou velmi aktivní, druzí jsou nečinní - byť řada z nich by chtěla velmi pracovat. A dneska je opravdu situace, kdy se lidé bojí o práci, takže si nechají leccos líbit. A tak jsem byl svědkem, že lidé s průmyslovkou a obchodní akademií makají coby doplňovači v hypermarketech (to se týká především regionů postižených velkou nezaměstnaností). Po revoluci tady chtěl každej na střední, neboť učňáky začaly být poněkud méněcenné, přežité, a dnes tito studenti makají na postech spolu s lidmi se základním vzděláním. Ta nevyváženost, to není věc, která oku lahodí. Vemte si, pane Sedláčku, že dnes prožíváme nejhjorší situaci od pádu totality. Tahle nezaměstnanosti atdy již byla, ale nikdy nepřipadalo tak málo volných míst na jednoho uchazeče. Bydlím kousek od Děčína, od padesátitisícového města, kde na jednoho volné místo připadá až šedesát lidí. Proboha, kam jsme se to dostali, pane Sedláčku? Nejhorší je na tom fakt, že okolní města jsou na tom pdoobně (Ústí, Děčín, Teplice, Most). A to teď narážím pouze na jeden region. Ona ani Praha není tak úžasná co bývala. Nějaký pisatel výše napsal, že v Německu je podpora v nezaměstnanosti 18 měsíců. To se mi nezdá. Nebo je to pravda?
Můžete se k tomu případně vyjádřit, pane T.Sedláčku?
16. 04. 2010 | 13:30

r.m. napsal(a):

Žádný pokrok už 15 let nevidím, jen opožděné zavádění ve vyspělé Evropě běžných věcí.
Pane Sedláčku, ten text jste si vymyslel cestou do té restaurace pro děti normalizačních zbohatlíků v tiché ulici nad severní stranou Nuselského údolí?
Piloti ČSA, které pouštěli komouši ven, museli přísahat věrnost režimu do třetího kolena. Váš otec tehdy přísahal křivě? Jak to omlouvá?
A odkud jdete? Od dýlera z Ještěrky? Nebo z klimatizovanýho kanclu?
...do klimatizovaný předražený nálevny?
16. 04. 2010 | 13:44

petr napsal(a):

pane Sedlacku, jestli mate cas si zde cist komentare, tak to prosim nedelejte. z nekterych cisi velika zavist a nenavist k uspesnym.
ja s Vami souhlasim a fandim Vam a urcite nejsem sam, jen holt je dneska jednodussi si na cloveka plivnout nez ho pochvalit (coz se mozna i vztahuje k vasemu prispevku)
16. 04. 2010 | 13:56

Karla napsal(a):

Pane Sedláčku,každý maturant z gymplu ví, že pro POKROK musí nastat změna kvality, nejenom kvantity, která stačí pro váš RŮST..Pokrok musí obsahovat, řečeno s Masarykem,ZDOKONALENÍ stávajícího.. A když se tak podívám, zda skutečně, nepřehlédnutelně vzrostla kvalita výrobků, práce, služeb, pracovního, společenského i rodinného života,lidských vztahů,vzělávání,zábavy,médií nebo politiky v celém světě, potom žijeme v době úpadku, i kdyby HDP rostlo sebevíc..
16. 04. 2010 | 14:06

Jan napsal(a):

Pan Sedláček je prostě dobrej.
Do tohoto tématu se ale zase hodí citovat pana Lietaera, taky bankéř.
Neustálá nutnost růstu HDP je jen symptom. Prapříčinou této pseudoreality jsou peníze, které používáme. Úrok.
Kdyby nebyl Jindřich VIII takový ...., kdyby jsou chyby.
Alternativa ale existuje, i když to oficiální media popírají /podobnost s minulostí je jistě náhodná/, zkuste paradigma.sk
16. 04. 2010 | 14:20

Jan napsal(a):

16. 04. 2010 | 14:23

barzopenkne napsal(a):

to TOM: změnu všeobecného ducha doby za posledních dvacet let bezvýhradně přijímmám.
Co však musím říci,že u Vás to ekonomické přání je otcem myšlenky.Můj odhad je,že polovina lidí je na tom o mnoho hůře ekonomicky.Z druhé poloviny část srovnatelně a část o mnoho lépe.
Americký přední ekonom ne tak dávno nabádal Česko ve směru zmenšit sociální nerovnost a vypořádat se s nízkou,světu takto známou,kvalitou českých manažerů.Je původem z Čech po dědečkovi z Rakouska-Uherska.Má tu styky.Ví o čem mluví,neplácá do větru banální otřepané fráze jako za socialismu,jak je všem dobře.
16. 04. 2010 | 14:44

Pimprle napsal(a):

Dovedete si představit, co bude, až všichni Číňané a Indové vykročí ke světlým zítřkům, tedy k takové životní úrovni, jakou máme my? Byty, auta, odpadky, spotřeba vody, elektřiny, plynu, benzinu, rekreace, důchody, zdravotní péče atd?
16. 04. 2010 | 15:10

barzopenkne napsal(a):

ještě jednou pro TOM:

protože to Sedláček vzal přes psychologii,napadla mne jedna hypotéza-psychologická tohoto srabu:
Např.já jsem cítil po r.1990 obrovskou úlevu v přechodu ze socialistické organizace do soukromé firmy.Vůbec nešlo o Havla uvnitř firem.Ten tam byl v nejlepším případě cizinec svým hlásáním. Ale co záhy bylo patrné:kdykoliv někdo převýšil nějak průměr,začali ho vylučovat z firmy nebo ze hry o zisk.To následně vedlo k tomu,že spousta takových lidí tou závistí postižených si začala říkat:já nebudu hloupej přece.A nasadila ostré lokty,šplhala nahoru a dnes tvoří ty co se mají mnohem lépe.Ti průměrní ztrátou těch lepších ve firmách tímto mechanismem šli jako firma níže a níže a po krizi do bankrotů houfně.Vina leží v psychologii pracovního prostředí.V manažerech.
16. 04. 2010 | 15:11

D3T napsal(a):

Vase clanky mam rad, ale nemuzu si pomoct, uz se s tim "rustem pro rust" trochu moc opakujete:) Co se takhle vratit pro zmenu zpet k ekonomii jako takove (jako protipol k filozofovani o ni) a poucit nas o necem trosku technictejsim. Me osobne by treba zajimalo, jak se ten HDP pocita (predpokladam, ze minimalne historicky existuje/existovalo vic metod), co to vlastne udava apod. Nebo jiny navrh - co je naplni prace "hlavniho makroekonomickeho stratega" velke ceske banky? Opravdu bych si to od Vas rad precetl. Zdravim!
16. 04. 2010 | 15:15

pavel napsal(a):

Dle mého názoru velmi trefný článek. P. Sedláček dokáže velmi dobře zachytit a popsat jádro problému.
16. 04. 2010 | 15:17

petrj napsal(a):

u sedláčka mám problém jeho vynášení etických soudů. z jeho blogu mam dojem, že pokud já se rozhodnu že chci žít konzumní život ho nějak omezuji. přitom to není vůbec pravda . moje potřeba ho vůbec neovlivnuje pokud se bavíme o svobodném trhu kde je hájeno osobní vlastnictví
16. 04. 2010 | 17:04

JirKa2 napsal(a):

Autor článku
Dobrý pokus, ale zejména sedí myšlenka v závěru, že jsme růst poněkud přehnali. Ekonom vidí pokrok růstu pro růst i během krize - očekává cyklický nekonečný průběh ve stále rostoucím čase. Na mě trochu moc relativistické a natěšené.

Autor píše, že "Staré kultury věřily, že zlatý čas lidstva už byl, ne, že bude." Ano, bylo to patrně zhruba v době, kdy žil Metuzalém a jiní, lidé více žili v lásce a svornosti. Je také možné, že naši předkové v určité pradávné době měli nástroje a přátele, o nichž se nám zatím ani nesní. Rusové říkají: Nové je to, co se dokonale zapomnělo.

Někdy po zlatém věku vznikla i báje o pyšné Atlantidě. Staří Mayové různé věky včetně toho zlatého zahrnuli do svého kalendáře. I ten náš překotně se zrychlující růst, ale kam?

Globálnější svět přináší spíš apel práva na udržitelný život národů a kultur, bez velkých rozdílů, což znamená stále se učit a poznávat, vždyť víme, že toho moc nevíme. Tipnul bych si, že spíš než pokrok pro pokrok, často zneužívaný těmi v určitou dobu ocitnuvšími se na výhodné pozici k tomu, aby si poskočili a vyskočili na úkor celku, nás čeká poněkud kontroverzní nášup různých, ale potenciálně celkem nadějných výzev.

Ládik, Tužka, Taoisebach, veverka
To vystihuje zhruba i mé pocity.
Snad bych jen polopatě raději dodal, že starý indián po třech hodinách vstal a šel (aby mb nebyl zmaten, kdy se ho vlastně ptali: nebylo jim divné, že jde, ale že sedí).
16. 04. 2010 | 17:31

JirKa2 napsal(a):

PS
Give a little bit -
Give a little bit of your love to me.
I give a little bit -
I give a little bit of my love to you.
There's so much that we need to share
So send a smile and show you care.

Supertramp, Roger Hodgson, 1979

http://www.rogerhodgson.com...
Roger has received over 80 requests in the past year for the use of Give a Little Bit to be used in different TV Shows, films, for charities raising funds trying to help people. It's been used by the Red Cross, United Way and even the Make a Wish Foundation.
16. 04. 2010 | 18:15

orinoko napsal(a):

Stačí tak málo - otočit vypínačem ... a je po ptákách . A po pokroku. I bez filozofů , politiků, trhů a ekonomiky.
Pokrok , který je tak neuvěřitelně zranitelný bez el. energie je vlastně chůze z bodu A do bodu B po kraji útesu. Měsíc světově bez elektriky a homo sapiens zakončí svojí pouť v nejtemnějším koutě slzavého údolí.
A ze všeho nejméně budou populi zajímat osudy celebrit, dluhy, výnosy a demoška. O Sametu ani nemluvě.
Stačí tak málo. A nemusí být ani válka.
16. 04. 2010 | 18:50

Jindra napsal(a):

Odkud se vzala tato myšlenka neustálého růstu? - myslí si autor. Vše se od samého počátku vyvíjí."Kdo chvíli stál, již stojí opodál", to věděl už starej Neruda. Našemu Ekonomovi s velkým, to ještě nedošlo. V Čechách může opravdu každej trouba kecat do čeho ho napadne. Vždyť ten chlap nedostal ani diplom a ten udělá přece každej trouba.
16. 04. 2010 | 19:55

František napsal(a):

Jsem starší člověk, který celý život ve všem co dělal, byl "dobrý", t.zn. v ničem nevynikám. Nezávidím, hledám v každé myšlence těch druhých důvod jejího vyřčení, ale často pro zlobu, závist a zaslepenost jejich interpretů ji nenacházím.
Pana Sedláčka si, pro jeho názory vzdělaného člověka se značným rozhledem nejen v ekonomice, vážím, jen některým věcem nerozumím.
Nikdy jsem se nezadlužil a nesnažil se ani získat materiální ani jiné požitky na dluh z obavy, že bych mohl svou případnou neschopností dluh zplatit zatížit své blízké.
Těm dravějším z vás to může připadat divné, protože je přece výhodné využívat nadstandard, na který nemám - ono to nějak dopadne.
A když to nedopadne, tak za všechno může stát resp. ta či ona politické strana.
Ty uplakanější začnou argumentovat tím, že by pracovali, ale nemají kde; rádi by se za prací přestěhovali, ale nemají kam atd. atd. Ruku na srdce - není to tak úplně pravda.
Nemám k dispozici žádné poradce, ale vždycky jsem s naším rodinným "HDP" nakládal tak, aby byl rozpočet mé rodiny vyrovnaný.
Stát to udělat nemůže, protože těm co hospodaří s našimi penězi jako s imaginární věcí, na nás (kromě voleb) moc nezáleží.
Nemrzí mě ani tak ty miliardy rozkradených a "prošustrovaných" našich peněz (to máme v mentalitě a to bylo, je a bude) jako to, že tyto částky převážně mizí bez užitku pro nás mimo naše území.
Čemu ale nerozumím a co nechápu je, že profesoři v expertních skupinách (každá skupina za jinou politickou stranu) se i přes obecné zákonitosti v daných problematikách nejsou schopni dohodnout na jednotném postupu, jak z něčeho ven a jak společně dál. Měli by pracovat všichni dohromady a zatěžovat nás až svými společnými závěry, jinak jsou to ze všech Stran vyhozené naše peníze.
Můj názor je, že stát tak jako i moje rodina má v každé době (růst/nerůst; jednou víc jednou míň) dost peněz, ale musí si dobře rozmyslet jak s nimi naložit a co si vlastně může ve svých výdajích (sociál. dávky, zdravotnictví, armáda, ...) dovolit.
16. 04. 2010 | 20:17

František napsal(a):

PS - chtěl jsem tím říct, že i na pokrok si musíme nejdříve uštřit.
16. 04. 2010 | 20:27

Pípa napsal(a):

Pokrok ekonomický, tedy spíše snaha nebo možná potřeba růstu, je spojená s pokrokem technickým. Ten je např. u automobilů neuvěřitelný. Luxusní auto má dnes šest až deset komunikačních sítí. Řídící jednotky jsou téměř v každém montážním celku. Auto hlídá téměř všechno co kdysi musel řidič a v některých situacích ho i zastoupí. Například samo zaparkuje. Pomáhají mu při tom tři radary, několik kamer, vysílačů, přijímačů, čidel. Pomocí dotykové obrazovky se ovládá většina činností a při tom se na tu stejnou obrazovku zobrazují dva obrazy zárověň podle úhlu pohledu. Řidič např. sleduje navigaci a spolujezdec televizi. Sedadlo řidiče a pasažéry ohřívá, podpírá mu bedra, boky, chladí, masíruje. Atd, atd. A přitom, co je dnes v luxusním autě bude za dva roky v autě nižší střední třídy. Prostě raketový vývoj a to za přibližně stejné ceny, ne li za nižší. A vše v zájmu konkurenčního boje o zákazníka. Kam toto povede. Asi do absurdna nebo se stane něco, co nás vrátí zpátky do diluvia. Třeba vybuchne další sopka.
16. 04. 2010 | 20:43

stále rebel napsal(a):

Pro Františka.
Píšete, že jste se nikdy nezadlužil, to znamená, že pokud jste si chtěl někdy něco dražšího koupit, musel jste nejdříve nějakou dobu šetřit. Abyste mohl šetřit a nepřicházel o úspory inflací, své peníze jste někomu například prostřednictvím banky půjčil a ten vám je pak vrátil i s úrokem. Tak jste alespoň eliminoval inflaci a možná i něco získal navíc. Co tím chci říci, někdo šetří a někdo si půjčuje a ti dva se potřebují. Není problém v půjčování, ale spíše v tom, aby ta operace byla výhodná jak pro věřitele tak pro toho, kdo jsi půjčil. Ta demagogie o zadlužování je dost hloupá a může nás stát nemalé prostředky.

A něco na čtení:

„Více než padesát světových ekonomů podepsalo dopis, který kritizuje ekonomické plány britské Konzervativní strany“
http://www.denikreferendum....
16. 04. 2010 | 21:34

Pípa napsal(a):

V době, kdy všechny státy, v čele s USA, jsou zadluženy, je podezřelé být jediný nezadlužený. Nejsem ekonom, ale selský rozum mi to říká. Jedině, kdybychom byli na ostrově uprostřed oceánu, ale ani to by dneska nebylo nic platné. Jedině na Marsu, za předpokladu, že Amerika bude ještě dlouho šetřit na NASA.
16. 04. 2010 | 21:57

AC napsal(a):

Ano, raketový pokrok, jen víc, jen dál, jen výš....

Potom se z médií dozvíte, že zdravotní péče je díky tomu čím dál dražší a tudíž i hůře dostupná.
Takže, komu a čemu takový "pokrok" slouží?
Jsme čím dál šťastnější, nebo strhanější?

Každý si může odpovědět sám. A lhát sám sobě nemá smysl.
16. 04. 2010 | 21:58

wlowl napsal(a):

Herdek kucí levičácký, když máte tak rádi dluhy co kdyby jste zatnuli pár pěkných seker do své vlastní kasy.

Ale to se nechce, z cizího však krev neteče, že.
16. 04. 2010 | 22:26

AC napsal(a):

wlowl
Máte na mysli to rudo-modro-oranžovo...prostě spektrum těch, kteří v 90.letech zhasli u utíkali před právníky? Ti, jež dnes horečně
přemýšlejí kam ty prachy nejlépe ulít?
16. 04. 2010 | 22:52

jan dobrota napsal(a):

Já plně souhlasím s námitkou a upozorněním na slepou honbou po větším růstu, ale na druhou stranu se musím zeptat, to máme chtít pokles?
16. 04. 2010 | 23:49

AC napsal(a):

jan dobrota
To záleží na tom, co si pod pojmem pokles vlastně představujete. Nikdo samozřejmě nechce do zpátky "jeskyň", pokud se to takto dá vůbec definovat. Buďto ale budeme spolupracovat, nebo bojovat. Nic mezi tím reálně neexistuje.
Takže, o co jde člověku v jeho životě?
17. 04. 2010 | 00:48

antoninovy napsal(a):

Milý Tomáši

původně jsem k Vašemu textu sepsal cosi, snad něco jako traktát, ale pak mi něco řeklo, aby zde ne a počkal na jiné chvíle, tak alespoň toto, je to z Hevenesiho, Ignaciánské Jiskry:

/A koukám a slyším, zpívají mi tady ptáci, je brzo, nebo pozdě?/

"Ponechávám tvému moudrému rozhodnutí, není-li lepší postavit se proti všemu pozemskému se slovy: Co to prospěje člověku?"

Pax
an
17. 04. 2010 | 04:50

antoninovy napsal(a):

Ad Pipa a ty sofistikovaný auta - ale teď si prosím představte, že do cockpitu toho sofistikovanýho auťáku ráno nastoupí noční pitkou zmožený podnikatel či zastupitel a teď se má s tou super comp výzvou ve svém voze vypořádat. A ještě zpráskaný sprchou nadávavek své stárnoucí a neuspokojené manželky po ránu když se potácí ven ze své vily.

Vůbec netuší, jaký knoflík by měl zmáčknout, aby se to vlastně rozjelo.

Příručka k ovládání jeho supervozu se takřka rovná manuálu superjetu, nad kterou by měl majitel poctivě strávit mnoho svých večerů, ale to těžko, buď povinně golfuje se spolupachateli nových a nových zločinů, nebo se opijí či droguje. Co s tím, proč automobilky produkují nové a nové nové krámy, se kterými si jejich majitelé neví rady? Asi bychom měli přispěchat na pomoc těmto novodobým ubožákům v jejich neštěstí a začít je poučovat v jejich nouzi.

Blázinec.

P.S. Je fakt, že ti lepší z nás mají vlastní řidiče a bodyguardy. Aspoň to.

an
17. 04. 2010 | 05:17

stále rebel napsal(a):

Pro wlowl.
Kdo a kdy nás zadlužil?

Vývoj veřejných dluhů v EU
http://www.csas.cz/banka/co...

V roce 1998 bylo zadlužení 15 % k HDP na triko pravice, dalších 15 % v období opoziční smlouvy ČSSD + ODS – musely se řešit následky České cesty tak ani ODS neprotestovala, jelikož byla hlavní viník, dalších přibližně 10 % k HDP za poslední 4 roky.

Pravičáci rádi řeční, že odluží, ale většinou se starají především o svou vlastní kapsu a následky pro veřejné rozpočty bývají katastrofální. Nejde jen o naši pravici, rekordmani v zadlužování byli například Reagan nebo japonští pravičáci, kteři loni předali vládu se zadlužením 200 % k HDP, po 50 letech vlády
17. 04. 2010 | 05:21

stále rebel napsal(a):

Pro Pípa.
U těch aut je zajímavá taky spotřeba a emise.
17. 04. 2010 | 05:23

Pípa napsal(a):

stále rebel.
Emise jsou opravdu nízké, tady je pokrok ku prospěchu. Spotřeba je zatím spíš vyšší. Přes efektivnější motory převládá negativní vliv vyšší hmotnosti a větších rozměrů aut, aby se do nich všechny ty sarapetičky vešly. Otázkou je výše celkových energetických nároků nejen na provoz, ale i na výrobu, zvláště u hybridů. O ekologičnosti těžby lithia do baterek ani nemluvě.
17. 04. 2010 | 10:31

jan dobrota napsal(a):

AC: Spolupracovat na čem? Na růstu, nebo na poklesu?
17. 04. 2010 | 12:02

Asterixx napsal(a):

Může mi někdo shrnout co chtěl pan Sedláček sdělit? Tedy kromě kázání typu: "nevšímáme si", "přehlížíme", "jsme posedlí". Kdo je posedlý růstem? ČSOB?

Je klidně možné, že "konzistentní měření statistiky HDP začalo v USA v roce 1790. Tuto statistiku tedy známe 220 let, předtím jsme si jako lidstvo poradili i bez ní.". To vadí, že někdo něco měří?

Před rokem 1790 se lidstvo také jistě obešlo bez počítače. Doufám, že pan Sedláček nepoužil k napsání svého článku počítač, tento symbol pokroku. Tužka stačí. Uplně nejstarší "civilizace" se dokonce obešly i bez písma ..
17. 04. 2010 | 12:31

Karel (taky) napsal(a):

Růst HDP nerovná se pokrok. Pokrok je jen jednou z podmínek, které růst HDP umožňují.

Celý ten článek je nepochopením tohoto faktu, i když napsaný je hezky.
17. 04. 2010 | 12:36

r.m. napsal(a):

Vy vichni, co jste tady za normalizace papali buřty a říkali tomu blahobyt - myslíte, že pan Sedláček vyrůstal někde mezi vámi?
Nikoliv jako synek pilota normalizačních ČSA vyrůstal tu dobu ve Finsku. Stačí vědět tohle a je jasné, že jemu se nezdá, že si žijeme špatně.
Proto hlásá tu svoji askezi, litr denně může utratit naprosto v klidu, skromňák jeden kongeniální. možná
17. 04. 2010 | 12:55

stále rebel napsal(a):

Pro Pípa.
Vyšší spotřeba?
No já mám zato, že v šedesátých letech měla osobní auta spotřebu někde mezi 8 – 25 litry, dnes už začínají někde kolem 5 litrů a to i velké vozy.
17. 04. 2010 | 13:13

AC napsal(a):

jan dobrota
"AC: Spolupracovat na čem? Na růstu, nebo na poklesu?"

Samozřejmě že na rozumném a přínosném růstu. Nikoli růstu pro růst za každou cenu.
17. 04. 2010 | 16:37

r.m. napsal(a):

Poslechnou Sedláček, takovej Sumer, by zřejmě okamžitě vytáh paprskomet a teprve pak by se divil.
Epos o Gilgamešovi - musíme na něj běžet rychle, než si oblékne svou košili metající smrtelné paprsky.
..ta věta tam je a ne že ne.
viděj Sedláček, že to tak přímočarý nejni
17. 04. 2010 | 18:58

Pípa napsal(a):

stále rebel,
Za pět litrů nejede žádné auto, ani malé. Za normálních okolností. Pohánět auto, které má o 50 až 60 % vyšší hmotnost než dříve a spotřebovává energii na pohon klimatizace, posilovače řízení, elektrických serepetiček, širších pneumatik, automatickou převodovku, atd také něco stojí, ztráty jsou také v katalyzátorech, atd. To bohužel nenahradí ani obrovský pokrok v motorech. Nyní nastupují auta, která to, co popisuji, začínají eliminovat. Říká se jim že mají t.zv.efektivní balíček. Vypínají motor při běhu naprázdno, mají nízký obsah motoru, nízkoodporové pneu, rekuperační brzdy, el. posilovač řízení, atd. To je ale začátek a jen jako reklamní tahoun a průkopník na poli šetření. Otázkou je, ale jejich celková energetická náročnost, včetně výroby.
17. 04. 2010 | 21:14

Samvěd napsal(a):

"Počítače nám usnadňují práci, kterou bychom bez nich nedělali.."
17. 04. 2010 | 22:43

stále rebel napsal(a):

Pro Pípa.
Například Mercedes-Benz F 800 Style: hybrid se spotřebou 2,9 litru
http://www.novinky.cz/auto/...
17. 04. 2010 | 22:59

Pípa napsal(a):

stále rebel.
Jasně, hybridy, elektromobily, atd. Zatím je to drahé a výrobně náročné a ekologická zátěž (lithiové baterie, atd). Číslo spotřeby je sice zajímavé, ale je to potřeba vidět v celku, jinak je to environmentální demagogie. Ale také marketinkový trik, jak prodat něco nového. To je o čem je tento blog. O pokroku a kam to půjde. Nedovedu si to představit. Proto jsem hybridy raději nezmiňoval, jen tu raketově se vyvíjející techniku v normálním autu. Mně to ta pivní pěna v mé hlavě prostě nebere. Snažím se držet krok, ale nedohlédnu kam to povede. Na jedné straně miliardy chudých, které nemají základní podmínky a na druhé straně sériová auta, která mají techniku kosmické lodi. A za dva roky mají totéž střední auta.
17. 04. 2010 | 23:24

stále rebel napsal(a):

Pro Pípa.
Pokrok u aut hledám především ve spotřebě pohonných hmot, alternativách pohonů, čistotě tedy ekologii, bezpečnosti apod.
Různé „hračky“ jsou nepodstatné.
18. 04. 2010 | 00:25

pozorovatel napsal(a):

Priznam se, cele to honeni se za "lepsim zivotem" jde mimo mne. Proc se namahat, lopotit se, delat nekomu otroka. Od skonceni skoly v roce 1985 jsem odpracoval asi 8 let. Mam se dobre, hlady neumiram, strechu nad hlavou, teplo. Vstavam vetsinou kdy se mi chce, vetsinou tak kolem 11, 12 hodiny. Venuji se svym aktivitam - knihy, jazyky, historie, hudba atd. Chodim trikrat tydne do fitnesscentra a do sauny, nekdy plavat. Vysedavam v knihovne, chodim po meste, po lese, nic mne nehoni. Prestoze mam dost penez na to, abych si koupil nekolik aut, tak jsem zadne jeste nemel, stopem jsem projel urcite nejmene 50 000 kilometru, i na ten vlak je mi lito dat penize. Nemam problem si koupit nove, drahe, moderni veci, ale je tady dulezite PROC, NA CO, opravdu mne obohati mit mobil za 5 tisic, kdyz ho muzu mit za 500? Proc jet tech par stanic tramvaji, kdyz tam muzu, dojit pesky? Proc se jit najist do restaurace, kdyz mne doma podobne jidlo stoji desetinu. Ja vim, ze vam to budovani kapitalismu kazim, ale kam a proc se honit? Stoji mi ta namaha za to?
18. 04. 2010 | 01:07

Kresinka napsal(a):

on ten svět připomíná staré řecké drama. Krize, očistná katarze a ... snad nový počátek. Pořád dokola, ta spirála je asi jen zdánlivá. Hlavní problém vidím v tom, že ačkoli dokážeme jako lidstvo vymyslet a udělat prakticky cokoliv, naše základní lidské city jsou stejné, jako na začátku. Láska, nenávist - to všechno se nemění
18. 04. 2010 | 06:42

Pípa napsal(a):

pozorovatel.
Buď jste rentiérem nebo na podpoře. Proti první alternativě nelze nic namítat, pokud se jedná o druhou, tak je to přinejmenším morálně špatné. Většina ostatních, které oslovujete, se honí proto, aby uživili sebe a svojí rodinu, jen malá část to dělá pro zbytečnosti. Jsou ale i tací, kteří mají potřebu něco budovat a tvořit, myslím hodnoty. Jinak zde samozřejmě působí fakt, že žijeme ve společnosti, která udává měřítka.Pokud jsou ta měřítka zbytečně konzumní, tak máte pravdu, ale pak s tím jednotlivec, který nechce žít mimo společnost, málo nadělá.
18. 04. 2010 | 11:34

DDD napsal(a):

Z diskuze fakt pobavil "pozorovatel". Dá se to i obrátit pozorovateli. Ať už jsou tvé příjmy jakékoliv, proč si nekoupit mobil za 5000 místo za 500, když na to máš? Nepochybně ty zaplacené peníze přinesou užitek někomu jinému (zaměstnanci mají práci atd.), co žje lepší než mít je zašité ve slamníku, nebo uložené v bance. Je velký rozdíl mezi neobnovitelnými zdroji a přidanou hodnotou lidské práce a invence.
Článek opravdu trochu připomíná stav po opici. Jaké je přesně to klíčové sdělení, že soustředění na rozvoj je chybou? No možná je to skutečně darwinistický pokrok. Více zdrojů uživí více jedinců atd., společnost se mění s narůstající populací ainformační propojeností atd. Nakonec možná dojde k nějaké změně kvanity ve zcela novou kvalitu. Nikdo nemůže předvídat kam tytpo procesy přesně vedou, ale podstatné je, že jsou to přirozené procesy, takže snaha jít proti nim asi nebude moc prosuktivní. Možná se něco oddálí, možná se něco popsune, ale ve finále tu působí nejspíš něco jako přírosní zákony a biologická podstata, která žene zmíněný proces modernizace. Většina více nebo méně pitomých pokusů tyto procesy (bio-sociální), kao komunismus, nacismus a podobně, stejně v historicky krátké době zkrachovala a vše se vrátilo do původních kolejí.
18. 04. 2010 | 12:46

Dawek napsal(a):

na téma neustálého pokroku vypracoval zajimavou "Teorii novosti" Terence McKenna - viz http://cs.wikipedia.org/wik...
18. 04. 2010 | 15:17

mudryki napsal(a):

Pan Sedláček to napsal velice hezky, člověk který věci nerozumí, by mu i uvěřil. Jsme prostě nevděční, máme se čímdál líp, a nevážíme si toho. Zajímalo by mě, jestli je pan Sedláček tak hloupý, nebo tak prolhaný?
HDP sice roste, ale pan Sedláček nějak opomenul poznamenat, že užitek z toho má jen malá skupinka obyvatel. Konkrétně třeba ve zmíněných USA.
-1% populace vlastní 95% majetku
-20% populace žije na hranici bídy
-průměrný američan musel v roce 1993 odpracovat týdně o 20 hodin více než v roce 1973, aby měl stejnou životní úroveň jako v roce 1973
-v létech 1983-2008 byl v USA stálý ekonomický růst, přesto si průměrná americká rodina finančně pohoršila
-USA mají druhý největší dluh v HDP v % na hlavu z vyspělých zemí
Toto jsou důsledky pravicové pilitiky a liberálního kapitalismu.
Zajímalo by mě, jestli toto pan Sedláček ví....nebo když říká, máme se líp, myslí jen to jedno procento.....
18. 04. 2010 | 15:23

Antropolog napsal(a):

MUDRYKI: Máte ode mě bod!

Pan Sedláček také nešikovně překroutil Darwinovu teorii.

Darwin nikdy netvrdil, že "růst" = "pokrok". Pouze zdokumentoval, že vývoj (vývoj, né pokrok) se týká i forem života.

Páni kapitalisté se můžou učit u dinosaurů. Ti také neustále ROSTLI (hlavně rozměry) a SPECIALIZOVALI (tím, co jejich žaludek ještě zpracuje).

Hromadění majetku několika jednotlivci je projev doby. Každá civilizace se ubírá k feudalizaci před pádem do anarchie. Jinak by obroda nebyla možná.
18. 04. 2010 | 16:07

nuclear napsal(a):

já s pozorovatelem souhlasím a nesouhlasím s DDD.
Protože dnešní výrobci nemají co nabídnout.
Všechny věci -motorku, auto, a teď možná i loď , jsem si repasoval vlastníma rukama a hlavou, protože jinak bych jen vyhodil peníze- ale ZBYTEČNĚ !!!!
Ty věci kdybych je koupil v krámě nové, tak by mi nevyhovovaly.
Kdo si proboha může koupit auto s přetlakovým motorem a nosníkem karoserie, kterým teče voda?
Pak se není čemu divit, že lidé brzy musí shánět zase nové peníze na zase nové auto a pořád to šroubovat nahoru a nahoru......
18. 04. 2010 | 16:11

Pípa napsal(a):

Stále rebel,
za posledních 15 let jsem měl pět menších středních aut na popojíždění. Všechno benzinové 1,8 ovky. Spotřebu jsem sledoval a sleduji. Ta narostla o cca 1 l/100km ze 7 na 8 přes to, že auta jsou stále modernější. (A to já už nejezdím jako dříve. Bodový systém a teď si platím jako penzista benzín.) Teď má motor proměnné časování sacích ventilů, proměnnou délku sání, atd. Na druhou stranu jsou zatíženy nutností plnit emisní předpisy, dnes EURO IV, dříve II a jsou díky vymoženostem těžší. Takže z hlediska spotřeby je pokrok mínus 1 l. Nemluvím o dieselech, tam je to jiné a ty dělají počasí, ale ve finále je tam stejně pokrok mínus, spotřeba u reálně používaných aut je vyšší, ze stejných důvodů jako u benzínu.
18. 04. 2010 | 16:13

dragoun napsal(a):

nevidim jiny smysl nez kvalitatnivni rust, clanek mi prijde lehce o nicem.
Mudryki: v Americe jsem zil, co rikas, jsou desny kydy, promin
18. 04. 2010 | 16:20

Xman napsal(a):

Pokrok je vsade, to je pravda. Ale treba aj dodat kvoli komu. Kvoli ludom, ktori bojuju o prezitie napriek tomu, ze im turbokapitalizmus neustale hadze pod nohy polena. Invencia je sprievodny jav zivota pod spolocensko-ekonomickym tlakom. Pokrok si vsak netreba zamienat s degeneraciou. Co je vlastne pokrok? To, ze sme chorlavejsi, lenivejsi, bezcitnejsi, konzumnejsi a hlupejsi? Lebo prave tam nas doviedol rozvoj technologii. Preto je potrebne dat moc ludom, ktori sa tento spolocensko-ekonomicky tlak snazia zmiernit. Radsej pomalsi a zdravy rozvoj, ako rychly a sebaznicujuci. V CR su tito ludia zoskupeni hlavne v CSSD a hlavne predseda Jiri Paroubek je garantom zdraveho vyvoja ceskej spolocnosti v buducnosti. Myslim si, ze prave toto autor blogu velmi spravne pochopil.
18. 04. 2010 | 16:37

Petr napsal(a):

Rád bych se zeptal jaký pokrok udělala naše společnost od listopadu 89?Práce nebude,za lékařskozu péči platit, na důchody nebude(ale bohatí mají strašně málo) drogy,bordel,korupce.Normální slušný člověk žije pořád ve strachu.To je pokrok?Díky
18. 04. 2010 | 16:44

viteekk napsal(a):

výborný článek, asi začnu číst TS častěji...
18. 04. 2010 | 18:01

brňák napsal(a):

Dva čeští cestovatelé se kdysi chystali na Afriku, a ve slovníku si pod heslem Tuaregové přečetli: "národ obývající Saharu a živící se vzájemným okrádáním." Řekli si tehdy, že je to vlastně perpetuum mobile čili nesmysl a jeli pro jistotu Tuaregy prozkoumat.

Zdá se mně, že celá iluze globálního ekonomického růstu je vlastně jenom výsledkem našeho vzájemného "ojebávání". Pardon, ale nenapadá mě trefnější výraz. Dokud neexistovala globální ekonomika, bylo možné ekonomicky čerpat ze zámořských kolonií, dálného východu apod., ale teď, s ekonomickou globalizací, se nám všechna "ojebání" obratem vrací. Lze růst jen na dluh, čili na úkor budoucího propadu, což samozřejmě není řešením.

Řešením by snad mohl být systém, kde úspěch není založen na ekonomickém růstu, nebo pokrok bez růstu, chcete-li, ale je otázka, zda takové řešení vůbec existuje.
18. 04. 2010 | 18:10

r.m. napsal(a):

Zarobiť miliardu už nie je to, čo kedysi. Dnes je to už takmer banálna záležitosť. Pretože počet dolárových miliardárov vo svete oproti minulému roku sa opäť zvýšil, tentokrát o 102 (čiže o 15 percent) a dosiahol rekordný počet 793, zo toho 32 Rusov. V chudobnej Indii ich pribudlo 10 a v Číne 8. No nie je to rozkošné? A potom vraj že ekonomická globalizácia nie je príma vec...
Sedláček si popletl pokrok s tiskem bankovek a cenin vůbec. To co píše jsou jen dobové asociální kecy
18. 04. 2010 | 18:37

Jiraak napsal(a):

Nedal jsem celou debatu,ale snad to bude k věci a nikdo to sem zatím neumístil.
http://www.czechfreepress.c...
18. 04. 2010 | 18:57

brňák napsal(a):

Pro r.m.
10 miliardářů v Indii nic neznamená, vydělte si 10 miliard dolarů 1 miliardou Indů a vyjde vám 10 dolarů na Inda, což nikoho z chudoby nevytrhne. Takže v indických, čínských a všelijakých prachsprostých miliardářích problém není a není to nic asociálního.
18. 04. 2010 | 19:00

my.point napsal(a):

rozmach lidstva závisí na náladě planety.Myslím že autor jen vidí naši totální a jedinečnou závislost na ní.No a když se něco podělá tak se všechno podělá,bez ohledu na wi-fi nebo na porsche.Dokonce ani nebudeme schopni reagovat na změny.Protože příroda nemá kruháče a semafory.My jsme se nacpali do vyvoněných terárií.My budeme mít problém.Jsme opravdu závislí na nepotřebných produktech a cetkách.Já taky.Holt móda je móda a kdo chce s vlky žít musí s nimi výt.Jinak autora chápu až moc dobře.Je to trošku marxisticky laděn pohled do vlastního ničeho,protože vlastně a skutečně nemáme nic.
18. 04. 2010 | 19:09

my.point napsal(a):

a přirovnání k evoluci:
Je to jako šplhání na strom pro co nejskvělejší plody.Čím výše tím chutněji.Až do.......................
18. 04. 2010 | 19:12

Mastodont napsal(a):

Pro Pípa:
... Za pět litrů nejede žádné auto, ani malé. Za normálních okolností. ...

Pane, Octavia turbodiesel jezdí normálně za 4,5 litru, stačí nemít kámen v botě.
18. 04. 2010 | 19:33

Martin napsal(a):

Sedláčku, takové základní neznalosti, že se nestydíš.
Růst HDP musí být jednoduše proto, že všechny současné peníze v ekonomice jsou vypůjčené peníze a za vypůjčené peníze se platí úroky. Takže růst HDP asi 2 % je ve skutečnosti žádná změna, tedy letos máme to stejné co loni. Konkrétní čísla se různí, ale princip zůstává.
Je však pravda, že současný systém musí nutně jednou zkolabovat, ale nebude to kvůli růstu HDP, ale kvůli zvrácené podstatě současného peněžního systému.
18. 04. 2010 | 19:45

Malin napsal(a):

pokrok není down grade pane Sedláčku ... ty kultury které tvrdí opak bych rád poznal, takové názory patří sektám vypláchlých mozků ... když píšete takhle do šířky měl by jste se alespoň obecně orientovat ... jinak to nemá ani hlavu ani patu a myšlenka by šla vyslovit třemi slovy ... neočekávajte pořád růst ... zdařec Malin Gars
18. 04. 2010 | 20:54

Míval napsal(a):

Autor: ... Okřídlený je v tomto smyslu výrok "its the economy, stupid! (vše je o ekonomii, vole!)".
Řekl bych, že trochu okřídlený je i Váš překlad. Správně zní: "To je ekonomika (hospodářství), hlupáku." Tedy zřejmě upozornění, že dotyčný zabloudil do oblasti, kterou pořádně nezná. Nikoliv nadčasové moudro či preambule skript ekonomie.
Mimochodem, ekonomie se řekne economics.
18. 04. 2010 | 20:59

Zdeněk napsal(a):

A já myslím, že ta televize, auta, letadla, počítače, bluetooth, wi-fi nebo GPRS a rostoucí HDP - to vše nepřestavuje žádný POKROK, ale pouhopouhý a přirozený VÝVOJ. Za pokrok bych pokládal například zrušení otroctví, zrušení nevonictví, deklarace lidských práv atd.
18. 04. 2010 | 22:30

iso napsal(a):

Pokrok je dobrej, aby lidi byly lidi. Na chleba, máslo a pivo je pokrok učiněnej mor. (Bohumil Hrabal)
18. 04. 2010 | 23:16

liab napsal(a):

V podstatě dobrý a správný, ale při troše snahy o syntézu by ten článek mohl mít tři věty - Pokrok je otrokář, Sumérové by nám záviděli Wi-Fi a za všechno můžou řekové a židi.
18. 04. 2010 | 23:17

382pokemon napsal(a):

To uz hovorili aj Komunisti, nic nove nepovedal ! Pokrok nezastavis a pokrok je vsade len ho nevidno zatial !
18. 04. 2010 | 23:39

Poccrock napsal(a):

Pokrok byl po r.89. Hrstka lidí si rozebrala státní majetek co patřil všem lidem. A prachsprostě si to rozdělili máničky a pár disidentu s komunistickými loutkami a jejich synáčky. Dnes jsou z nich kapitalisté.Pak z úvěru co často vubec nesplatili a stát musel ty banky zachraňovat stovkami miliard ze st.kasy-postavili to co nyní je postaveno -je to pokrok!obyčejní lidé se na tyto stavby akorát koukají z dálky je to hezké , nesplacené,podvodníci neplatí žádné daně nebo mají daňové prázdniny,stále se zadlužujeme,životní úroveň obyčejných lidí klesá- i to je pokrok- je to něco nového ne?Krize je zase jenom pro někoho monopoly přežijí, zloději taky. Ale za 3 roky pak společně to asi nepřežijem. I to je pokrok- něco úplně nové co ještě jenom zažijeme. A pak věřím, že konečně Vám 90% Čechu dojde, že tak to dál nemužeme dělat.
18. 04. 2010 | 23:52

Pípa napsal(a):

Mastodont
Tu spotřebu počítáte nebo jste si přečetl leták výrobce? Octavia TDI za 4,5 l? Ano, ale to snad je pak lepší jezdit autobusem. Stejné vzrůšo. A brzda dopravy. Také jsem jeden čas tento stroj vyfasoval a 4,5 to nebylo. Průměrná spotřeba se počítá, když se dělí spotř. palivo v l. ujetými kilometry a násobí stem.ýše the
18. 04. 2010 | 23:59

qwertz napsal(a):

Tůma s tím praštil, takže se přece jen budou tisknou peníze - no, ono je to lepší, než platit zahraničním bankám úroky z dluhopisů, stejně už česká ekonomika nemá na to, aby splácela jen tyhle úroky z půjček.
19. 04. 2010 | 00:16

Tom napsal(a):

To barzopenkne

Díky za Vaše úvahy. Možná ti ne příliš dobří manageři představují jeden z důležitých faktorů, proč jsme v takovém srabu. Někdo to vidí mnohem optimistištěji a nahlíží obrovský pokrok k lepšímu. Zvláště asi lidé, kteřím se začalo po revoluci dařit (je jich jistě dost a já jsem rád, že si mnozí lidé polepšili). Rozhodně nelze stav měřit pouze prostřednictvím HDP. Je třeba se také koukat na společenské ovzduší. Na co nám je vysoké HDP, když se bojíme vyjít na ulici? Děti si nemohou hrát na pískovištích, protože tam jsou nezřídka iněkční stříkačky a psí lejna). Za komunační se toto v tak velké měřítku nedělo. Jak už jsem uváděl: jestliže žijete v tak postiženém regionu, rozumějte v Ústeckém kraji, je těžší vnímat změnu k lepšímu. Je tu obrovská nezaměstanonost, vyšší kriminalita, horší ovzdušší, více asocálních lidí (ty jsou často vysídlováni mj. i z Prahy), nižší vzdělanost atd. Je hrozné vidět, že jedna část veřjnosti je vyloženě strhaná - teď je to ještě umocněno tou krizí, kdy se lidé bojí více o práci (což mnozí zaměstnavatelé logicky využívají), kdež to velká část je nezaměstnaná, přičemž vidina dobré práce - bude-li vůbec nějaká - je prachmizerná. Nemluvím teď ani tak o Praze, Brně atd., ale o situaci v těch nejpostiženějších regionech. Já jsem zmínil ten Děčín, kde je jedno volné místo na šedesát lidí. Šedesát lidí na jedno volné místo, vážení!!! Víte, co to znamená? Děčín je přitom padesátitisícové město. Co je horší, že i okolní velká města jsou na tom špatně. Vysoká nezaměstnanost je i v Ústí, Teplicích, Mostě atd. Měl jsem v Děčíně přátelé, kteří se museli odstěhovat do Prahy a jiných regionů. Měli vejšku, ale prostě nemohli sehnat slušnou práci (slušnou práci míním práci odpovídající jejich vzdělání - ne pozici kopáče, ne práci za 9000 Kč čistého). Vážený pane, pracoval jsem v několikrát hypermarketech a všude se kradlo , včetně vedoucích. Bylo to skoro norma a já si připadal jako vůl, že mi je hanba krást. Strašně se krade a ty lidi se za to nestydí. Když to s nimi rozebíráte, tak se hájí tím, že dostávají almužnu a že je ta která firma vlastně okrádá. Jakoby se nechumelilo. Upozorňuji Vás, že se nejedná o nějaké zjevné asociály!! Kdepak, pane! Dnes je doba, kdy kradou i na pohled slušní studentíci (mám na mysli studentíky na brigádách). Jen se podívejte, kolik lidí jezdí v městské dopravě na černo. v Ústí museli zavést v oromadné dopravě speciální režim (nastupuje se předními dveřmi a musí se ukazovat řidiči legitimace!). Co jsem slyšel, i v Praze řada lidí - mezi nimi i tvz. kravaťáci - jezdí načerno. Komunismus byl hrozný, ale lidi se více báli a méně si dovolili (vůči policistům, úředníkům, učitelům atd.). Dnes si lidé hrozně moc dovolí a vůbec se za to nestydí. Vy to vidíte možná ještě černěji než já. Co jsem to tak propočítával, tak si velká část veřejnosti od roku 1989 ekonomicky nepolepšila (marážím na reálnou mzdu). Jestli je to ve skutečnosti více, anebo méně, o tom můžeme polemizovat. A pak je tu vysoká rozvodovost. Naši politici nám jdou v tomto příkladem. Podívejte se na Topolánka s Paroubkem, Topolánek se tehdy ukazoval na bilbordech se svou šťasťně vyhlížející rodinkou, přičemž ve stejnou dobu svou manželkou podváděl s p. Talmanovou. To je cynismus par excellance. Tohle udělat v USA, tak by si neškrtnul (i když v USA to trochu zase přehání s tím důrazem na rodinu). Ani Talmanová by nemohla být v USA předsedkyní PSČ (tam mají Kongres). Viděno mým okem, jsme ve srabu - a navíc jsme jeden z nejméně pobožných národů (což nám asi taky zrovna nepomáhá, byť já osobně věřící nejsem). Je to tady nahoru dolů. Nevím, jestli si Češi někdy zvyknou na tu enrovnováha, na tu společenskou disproporci. Po revoluci rodiče podněcovali své děti, aby šli studovat (učnáky začaly být out). K čemu jim to je, když dnes pracujíc coby pomocná nekvalifikovaná síla!? Oni kolikrát nemají na výběr. Zažil jsem na vlastní oči, jak lidé s obchodní akademií a průmyslovkou musejí vykonávat práci, kterou běžně dělají lidé se základkou.

P.S. Jeden "pokrok" v našem kraji je, vážení. Máme jako snad jediný region značný přírůstek nových obyvatel (prý je to dáno především tím, že k nám vystěhovávají ty nepřizpůsobivé z Prahy aj. měst (zejména do oblasti Litvínova, Chomutova atd..)
19. 04. 2010 | 00:41

ben napsal(a):

Já ten pokrok vidím,Sedláček je to úrok z mého vkladu v ČSOB:0,01%
19. 04. 2010 | 06:35

crezpenan napsal(a):

můžeme si za to lidé sami,když vyhraje volby ve všech krajích trotl kvůli 30 Kč,tak se nelze divit.
Rozhodně to nevytrhneme s managery,kteří sice mají kamerové zkoušky,ale jsou úplně bez morálky (podmínka nutná)a bez schopností (podmínka postačující).Správně tady Ben napsal zničující úrok v ČSOB-p.Sedláčku a p.Švejnare,nechtěli byste se trochu stydět?
19. 04. 2010 | 07:45

vize napsal(a):

nedávno jsem byl finačně přitisknut ke zdi a tak jsem zjistil, co všechno nepotřebuju, bylo toho hodně, od spotřeby energií, spotřebu a využití potravin až po zábavu.Tehdy jsem to chápal jako újmu, ale s odstupem jsem si uvědomil, jak nadměrně si hýřím a peru břich
19. 04. 2010 | 08:05

petrxh napsal(a):

No, oni bohatnou jen nekteri. Ti ostatni veda, ze na trhu prace nemaji vetsi hodnotu, drou treba za min nez 10000 bruto. A ti, co zrovna zbohatli, nevedi co s penezi a hraji na burze. Cimz vytvari ruzne bubliny, ktere pak zpusobuji, ze ti co dreli za 10000,- uz nejsou potreba a dostanou padaka. Coz zahybe prumery a my se pak dozvime, ze vlastne prumerna mzda roste. Dle jedne studie staci cca 200M lidi na vyrobu potrebnych veci pro cele lidstvo. Zajimalo by me, co bude delat ten zbytek a ktery socialni model ho bude schopen uzivit i pres neustaly rust HDP i bohatstvi (ovsem jen u nekterych). Vyvoj smeruje na rozcesti mezi otrokarstvi a komunismus. "Volny trh prace" nebude mozny, protoze proste nebude poptavka po tolika lidech. Bud se bohati rozdeli o sve vyrobni prostredky, nebo zavedou tvrdou totalitu, aby se delit nemuseli.
19. 04. 2010 | 08:37

Tencokida Hnuj napsal(a):

ben
:))
Hřebík přímo na hlavičku. Přineste víko, zatlučte další hřebíky a pokrok je připraven k dopravě na místo. Sedláčkovi kamarádi z bankkumpačky jej tam brzy odnesou. A rádi.
19. 04. 2010 | 10:22

Tencokida Hnuj napsal(a):

A ještě něco. Podpora začínajícím podnikatelům za strany bank v této zemi stojí za hovno.

Zájemcům poskytnu fakta.
19. 04. 2010 | 16:51

Tencokida Hnuj napsal(a):

Dodatek :

Tenhle stát je spolčením hlupců a ojebáváků. Kdo zde platí daně je schizofrenik a blb.
19. 04. 2010 | 16:53

AC napsal(a):

Tom
Dobře jste popsal náš "interní pokrok", velice dobře a názorně.
19. 04. 2010 | 19:36

Tom napsal(a):

to petrxh

Situace je alarmující. Shodneme se. Nevím, kam tohle může dospět. Nejhorší je, že komunismus zkrachoval, takže jedná alternativa je stávající systém. Jenže jestliže tenhle systém selhává? Co potom?

Tohle mě také nepotěšilo (ne že bych byl piják).
http://aktualne.centrum.cz/...

P.S. Zkrátka: podvod se legitimní součástí téhle společnosti.
20. 04. 2010 | 02:39

AC napsal(a):

Tom
Vcelku s vámi souhlasím, situace je alarmující.
Může také prohlásit, že komunismus, i když tím nejspíše myslíme jakýsi hybrid- zkrachoval.
Co ale zůstává je Rusko, které s výše uvedeným přímo souvisí, celý ten experiment zastřešovalo. Musíme také vzít do úvahy možnosti a zkušenosti v životě lidí, kteří onen systém prožívali. Pokud velká část z nich porovnává současnost s minulostí a usoudí, že
tehdy byl pro ně život relativně snadnější, budou,ať již vědomě či nevědomě iklinovat spíše právě k němu jako k nejbližší takové zkušenosti.
No a další velkou otázkou je přístup Ruska k výše uvedenému.
Takže alternativu bych z takových událostí vypustil, pač ze srabu do nového experimentu se nikdo dobrovolně nepohrne. Navíc, lidé si rádi v nestabilních časech připomínají kdejaké staré křivdy.
20. 04. 2010 | 11:17

JJ napsal(a):

Neznamena to HDP nejen to, ze lidi vic vyprodukuji, ale take to, ze vice spotrebuji?
20. 04. 2010 | 11:30

ben napsal(a):

Já ten pokrok vidím,Sedláček,je to úrok z mého vkladu v ČSOB:0,01% cha cha cha
20. 04. 2010 | 13:05

ironik napsal(a):

Dovolím si připomenout že žádný strom neroste o nebe, a posun techniky je dopřán nápadem jednotlivce podpořen věďením,a že bez realizovatelného nápadu jsou snahy všech věd jen na úrovni předávání informací.
21. 04. 2010 | 11:13

Julie napsal(a):

priznam se, ze rychlost je to neskutecne, ze nestiham cist vsechny autoroy blogy, natoz komentare:)

to autor: pekna poznamka na zaver - nejsme si jisti kam, ale vsichni tam pospichame!

to xyz: jsem zvedava, zda autor zareaguje na navrh tematu "po krk v rozkroku"?

to veverka: indian v Chicagu - dobre!

to martin strnad: tempo premeny prir.zdroju na odpadky - vystizne!
22. 04. 2010 | 05:38

Igor Linhart napsal(a):

Konečně si i nějaký ekonom všiml, že trvale roste jen rakovinný nádor. Přesněji řečeno, do zániku svého nositele. To, tedy zánik v důsledku ekonomického růstu, čeká i naši civilizaci, jestliže rychle nevymyslíme, jak ji ze závislosti na nejsvětějším ekonomickém růstu vyléčit.
V našich zcela nezávislých médiích je toto téma tabu. Snad tedy aspoň první vlaštovka. Zaplať Pán Bůh za ni.
05. 05. 2010 | 22:29

car insurance virginia napsal(a):

Wow, marvelous weblog layout! How lengthy have you been running a blog for? you make running a blog glance easy. The entire look of your site is fantastic, as smartly as the content! <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">auto insurance virginia</a>
11. 08. 2011 | 07:06

Patrick Chan napsal(a):

Já jsem pan Patrick Chan výkonný ředitel Hang Seng Bank Hong Kongu. Potřebuji pomoc při převodu finančních prostředků v hodnotě $ 35,5 m USD z mé banky. Máte-li zájem, kontaktujte mě e-mailem: patchan037@gmail.com podrobnosti
22. 06. 2014 | 00:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy