Banka u Rotta aneb 666 slov o státním bankrotu

30. 04. 2010 | 21:13
Přečteno 13743 krát
Klid, státní bankrot České republice nehrozí. Nejsme jako Řekové. Ehm, zatím. Můžeme v usměvavé politice "vše je v pohodě" bez problémů pokračovat ještě nějakou dobu. Dávám tomu tak dvě až tři volební období.

O státním bankrotu píši proto, že snad není jediná přednáška, kde by se mne na to posluchači nezeptali. Jednou, v Děčíně, už jsem nestihl odpovědět, tak jsem danému pánovi slíbil "odpověď článkem". Plním tedy slib.

Naší slabinou byla naše síla

Kombinace angličtiny a češtiny nabízí výmluvnou slovní hříčku: bank-rott by totiž znamenalo doslova "shnití banky". Tedy v našem případě státu. K tomu dojde, když má stát (naslibované) větší výdaje, než jaké je schopen zaplatit z výběru daní plus trpělivosti věřitelů.

Často k tomu dojde dlouhodobou trpělivou kolektivní přípravou: každoroční bobtnavé zvyšování dluhu, tu tři, tu dvě procenta a - jaké překvapení! - za generaci jsme po uši v dluhu. Krize za nic nemůže (tedy s výjimkou Pobaltí), většina zemí by se s úsměvem udlužila i bez ní.

Před čtyřmi roky jsem tomuto listu poskytl novoroční rozhovor, který redakce otitulkovala Naší největší slabinou je naše síla. Šlo o to, že tehdy prudký růst pomáhal zakrýt hlubinné problémy. Ty ovšem krize opět odhalila. Je snadné řídit stát, který bohatne o sedm procent ročně. Polský satirik Stanisław Jerzy Lec kdysi napsal: Nejslabší část řetězu je nejsilnější - dokáže řetěz přetrhnout. Takovou "silnou slabinou" se stala krize - poukázala na slabost řetězu.

Zpět k bankrotům. Za jejich nejjemnější formu lze považovat bankrot leadershipu. Pokud si národ není schopen vládnout a administrovat bolest (to je ta pravá role politika a ministra: administrace bolesti - a ne naopak, jak tomu často je), země odkládá reformy pomocí zvyšování dluhu (příklad Řecka a Maďarska), až narazí kosa na kámen - a nikdo jí už není na její rozmařilý život ochoten dál půjčovat.

Takové zemi pak nezbývá než doufat v netržní, solidární půjčku (spíš dar) od ostatních spřátelených zemí. Ty zato uvalí na dlužníka "nucenou správu". Například v Maďarsku tedy z ekonomického hlediska povládne i nadále "loutková vláda", protože chod ekonomiky de facto ještě nějaký čas pořád bude určovat Mezinárodní měnový fond. Pro mnohé země to je paradoxně spásonosný stav.

Sice delší, ale nepříjemná

Pokud se solidární pomoc nenajde, vládě na rozdíl mezi (nízkými) daňovými příjmy a (vysokými) výdaji nikdo nepůjčí. Kabinet pak musí buď drasticky seškrtat slibované (důchody, platy státních zaměstnanců) a odnesou to sociálně nejslabší skupiny. Nebo musí neméně drasticky zvýšit státní příjmy. Což v praxi znamená prudké zvýšení daní, zabavení bankovních úspor obyvatel nebo měnovou reformu.

I tak ale není schopen zbankrotovaný stát zaplatit staré, natož nové dluhy. Většinu půjček si přitom pořizuje od domácích bank - tedy prakticky od místních obyvatel. To, že jim peníze potom není schopen vrátit, znamená, že jim část úspor zabaví. Dál již si pusťte fantazii na špacír. V Řecku jsou lidé už v ulicích, třebaže k ničemu takovému tam ještě nedošlo.

Spoluobčané, vězte, že každý volební slib si zaplatíte z vlastní kapsy, politik do něj nedá ze svého ani korunu. Je to úplně stejné, jako bych vám "dal" růže a zároveň strhl 300 korun z účtu.

Před volbami se dá slibovat buď nezadlužování, nebo rozdávání. Slibovat oboje připomíná slavnou scénu z Šíleně smutné princezny, kdy generál připravuje bojový plán: Nepřítel čeká, že obětujeme levé křídlo. My jej ale překvapíme tím, že obětujeme křídla obě.

Pravda je taková, že nás čeká za všech okolností cesta oddlužování, která bude sice delší, ale zato méně pohodlná.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pípa napsal(a):

To je pořád dokola. Soudruzi mělo by se. Ono se. A pojďme a udělejme něco. A co kdyby se. Ale, že je na erár nakopáno mnoho tunelů a drenáží o tom nic. To se nehodí do krámu. To by se někomu šláplo na kuří oko.
30. 04. 2010 | 21:27

Tužka napsal(a):

Tužka mapíše,pane autore,ty tři šestky,ty se v černé magii píší pod smlouvu s ďáblem.Co znamenají ve Vašem blogu? Tužka dnes o Filipojakubské noci zvědavá.Tak 666.
30. 04. 2010 | 21:37

Olga napsal(a):

Celkem jasně řečeno. Proč se však stále slibuje a rozdává? Považuji to za velmi nezodpovědné. Obyčejný člověk situaci nestuduje. Vidí pouze že mu někdo dává. Proč nikdo nesníží výdaje na zbrojení? Proč vubec válčíme? Udělejme to jako v uvedené pohádce.
30. 04. 2010 | 21:45

JenTak napsal(a):

Také si myslím, že vláda EU by byla pro Česko přínosem. Nikoli jak tvrdí ten narcis, že si umíme vládnout lépe než EU.
Výsledek vlády českých politiků je právě ten růst dluhů.
30. 04. 2010 | 21:46

jarpor napsal(a):

"Spoluobčané, vězte, že každý volební slib si zaplatíte z vlastní kapsy, politik do něj nedá ze svého ani korunu. Je to úplně stejné, jako bych vám "dal" růže a zároveň strhl 300 korun z účtu.

Před volbami se dá slibovat buď nezadlužování, nebo rozdávání. Slibovat oboje připomíná slavnou scénu z Šíleně smutné princezny, kdy generál připravuje bojový plán: Nepřítel čeká, že obětujeme levé křídlo. My jej ale překvapíme tím, že obětujeme křídla obě."

Ježíšmarjá, pane Sedláček, vy si zahráváte... Dyť jste rozboural volební program Jiřího Paroubka jak prase chlívek...

Dopoledne ti maturanti hlasováním, teď Vy...

Že vy patříte k tomu modrýmu týmu ODS, kterej taky ruší ta pokojná shromáždění s pivem za 2 Kč a párkem, děckám oranžovej balónek a Tvrdík Vás objevil na fotce ?

Já bejt Jirkou, tak Vás nechám perlustrovat tajnejma, jak ty transparentáře tuším v Liberci a vyhostit... a byl by klid.
A žádná propaganda, aby si všichni brali do huby jen sociální demokracii...

Hezký večer
30. 04. 2010 | 21:52

Gerd napsal(a):

Pane Sedláčku,
každý rok 3 % deficit státního rozpočtu a za 34 let už máte skluz jednoho ročního HDP. V tom s vámi souhlas. Nesouhlas ale, že máme dvě až tři volební období na řešení situace. Nemáme žádný čas. Vůbec žádný.
Nynější rozpočty zatínající cca. 200 mld. roční sekery (mám na mysli budoucí rozpočty pro roky 2011 a 2012) setsakra hýbnou státním dluhem směrem k řeckým výšinám. A nejpozději ve 2012 bude splátka státního dluhu stát tolik, co ve 2000 roční deficit rozpočtu. Bez hyperinflace a měnové reformy už to nepůjde zachránit, o tvrdé cestě šetření si nechte zdát. Žádný politik ji nebude ochoten nastoupit, ani z ČSSD, ani z ODS nebo TOP 09 (kteří neutěšený vývoj státních financí akcelerovali na vyšší tempo) nebo KDU-ČSL (kteří se zase podíleli na všech vládách zadlužujících ČR).
Takže do 2012, kdy překonáme psychologickou hranici věřitelů. Prvotním impulsem bude snížení ratingu ČR, po zkušenostech s Řeckem a Maďarskem bude ochota ke snížení spíše vyšší. A pak už se jen povezeme.
Takže na konec roku 2012 předpovídám krizi.
Hezký večer
30. 04. 2010 | 21:58

Gerd napsal(a):

jarpore,
jestli správně tuším, srdeční záležitostí p. Sedláčka je KDU-ČSL. Proč ne, byli snad ve všech polistopadových vládách. Jen ti voliči jim vymírají a noví nedorůstají.
Hezký večer
30. 04. 2010 | 22:01

Xman napsal(a):

Teraz je uz neskoro plakat, republika bola rozkradnuta. Hlavne 2 zlodejske projekty demokraturistov boli:
1. kuponova privatizacia
2. otvorenie trhov bez regulacie dumpingovych dotovanych dovozov zo zahranicia (urobenej podla vzoru reforiem Lecha Balcerowicza v Polsku)
Preto tieto 2 priciny krachovali a boli tunelovani aj zivotaschopni vyrobcovia. Teraz mozeme kecat kolko chceme, ale sme zavisli od zahranicneho kapitalu, teda ekonomicky nesvojpravni. Vdacime zato ponovembrovym neoliberalnym idiotom, ako Klaus a Miklos.
30. 04. 2010 | 22:02

sasa napsal(a):

Pane Sedlacku, co rikate napadu, aby si CEZ zalozil banku, ktera by mu pujcovala na nadchazejici investice za urok 2 % a nevydaval dluhopisy za 5%.
30. 04. 2010 | 22:03

alarm napsal(a):

Švejnarovina se hluboce zaryla do myšlení všech. Každý skučí, nikdo kulkou nezabzučí! Co se státi má, stane se. Před časem spadlo letadlo s Polákama. V bzké době se opět něco senzačního přihodí. Nechme se unášet jen vzrušováním. Bankrot se bude řešit až vznikne. A tak to má být.
30. 04. 2010 | 22:09

prirodovedec napsal(a):

autor: Jeste jsou dalsi moznosti. Napr. vhodny prevrat spojeny s majetkovymi zmenami, retunelizaci a prichodem druhych zlodeju a verejnym lyncovanim tech, kteri to zavinili v ocich davu: kanalytici, ekonomove, bankeri ... je to ulevne a historicky od casu pogromu a utoku krale na Temple v Parizi to vzdy prinasi do spolecnosti ulevu a pak vzpominky jak bylo lepe (za komancu, prvni republiky, R-U ...).

Priklanim se k mnou uvedenemu scenari. Kdyz se vse proji (stejne se to neda splatit) a dostatecne rychle a udela se dalsi prevrat da se po dalsich cca 20ti letech zacit zase s trhem znovu, cili celkova doba is uvodni erou Madly cca 30-40 let.

Nedalo by se na tom rozpracovani udelat PhD? :)
30. 04. 2010 | 22:12

Gerd napsal(a):

alarme,
pro Poláky tragédie, ale kdyby bylo tohle letadlo letělo od nás a obsazené českými politickými špičkami, byl by to pro ČR památný den. Jen těch pilotů a letušek by mně bylo líto.
30. 04. 2010 | 22:14

jarpor napsal(a):

Gerd

Vy jste dnes morbidní ... :-))

Hezký večer
30. 04. 2010 | 22:18

prirodovedec napsal(a):

Gerd: Pravdepodobne by nasledovaly reakce typu komisare Dreyfuse na umrti Clouseau. :)

(to je viralni madlovina)
30. 04. 2010 | 22:22

Gerd napsal(a):

jarpore,
to víte, dozvěděl jsem se tempo růstu zadlužení. A pokud se nesníží (a to nová vláda neudělá), ČR spadne s ratingem pěkně rychle dolů. Můžeme čekat další kosmetické balíčky nic neřešících reforem, jako byl v r. 2008 ten Topolánko Kalouskův. :-( Vidím to na nucenou správu. Čím dříve, tím lépe.

Přírodovědče,
postačí předvádět scénu šéfinspektora Dreyfusse u psychiatra, kdy si představuje, jak škrtí komisaře Clouseau. Bude-li nás pár tisíc a každý to předvede jednomu politikovi, možná se ČR zachrání.
30. 04. 2010 | 22:33

jarpor napsal(a):

Gerd

No, je noc čarodějnic... nelze se divit náladám .... soudíte, že i upalovat by se mohlo, jste-li pro škrcení ..:-) ?

Hezký večer
30. 04. 2010 | 22:44

mb napsal(a):

adorace ... vivat vivat sedláček .... není náhoda, že je rozumný .... a environmentálně založený ... píše srozumitelně, jasně .....

to je vzácné ...

ještě jednou, vivat .....
30. 04. 2010 | 22:51

jarpor napsal(a):

mb

Člověče, trochu se kroťte... :-)

Další, kterýmu program pro obyčejný lidi nějak nevoní... to je dneska den... :-))

Hezký večer
30. 04. 2010 | 23:03

mb napsal(a):

i vám ...
30. 04. 2010 | 23:17

Al Jouda napsal(a):

A to nejde razantně snížit příjmy tunelářů tím, že se upustí od nákladných staveb tunelů na našich okruzích jako je Blanka a Suchdol? To nejde snížit stavy státních úředníků ? To nejde zrušit senát a snížit počet poslanců ? To nejde prověřit oprávněnost výplaty všech invalidních důchodů ? To nejde stanovit mzdové stropy pro manažery státních a polostátních podniků? To se ví, že by to šlo, ale zvýšit daně je pohodlnější !
30. 04. 2010 | 23:39

Gerd napsal(a):

jarpore,
zrovna tahám dřevo na vatru. Prý dneska létají čarodějnice obzvláště nízko, je před deštěm. :-)
30. 04. 2010 | 23:39

Zacheus napsal(a):

Ale proč to satanské číslo 666,pane Sedláčku? Komu se chcete zalíbit, případně na čí pokyn jste toto skryté poselství napsal?
01. 05. 2010 | 00:54

racek napsal(a):

No, včera se objevil zajímavý článek v HN. Že ti socani maj ve svým prograsmu vlastně to samý jako ODS. A že vlastně tak moc neslibujou. Resp. slibujou stejně.
No, tvrdím to užn dávno. ale obávám se, že místní idedologové tomu věřit nebudou. Vždyť ten Nečas ukazoval tu tašku bez banánů a říkal, že socani nás zadlužej ročně o 400 miliard. No jo. Šel mi mráz po zádech. Strašný. ne, to je slabý slovo. Strašlivý. Ne těch 400 miliard. To je blbost.ale s blbosti Nečase.
Takže, Nečas je blábolil. Ale to pro řadu lidí není nic nového, že. Tedy v ODS.
Jinak, Sedláček je docela dobrý filosof. Znalosti ekonomické teorie dovedně využívá k dobře zargumentovaným závěrům. Tam je jeho síla.
01. 05. 2010 | 00:58

valdštejn napsal(a):

Bu bubububububububu
01. 05. 2010 | 07:19

yara ze země krys napsal(a):

Pane Sedláček ještě mě ve výčtu možných zdrojů peněz pro stát chybí jedna cesta. Co třeba takhle zvýšit schopnost vyrábět více kvalitních výrobků zpracovatelským průmyslem země a zvýšit jeho exportní schopnost a potažmo tím zvětšit objem daní. Je to sice cesta na dlouhou trať, ale úspěšná, ČR má jen 70% výkonnost oproti zemím EU. Takže rezerva tady je značná. Peníze do vzdělání a řemeslné zručnosti, Know How, nové technologie, větší vzdělání atd. se už dneska nenosí? Co takhle se zamyslet nad skutečností, že podniky a podnikatelé dělají, že platí daně a stát dělá a hraje si na to, že je vybírá? Což takhle se podívat do hloubky na praxi asijské komunity, která u nás neplatí daně a šklebí se nám všem do ksichtu jak přímo, tak zejména přes uplacené komunální politiky?
01. 05. 2010 | 07:42

Tupelo napsal(a):

Jak racek uz napsal, Hospodarske noviny udelaly detailni propocet, jak nas zadluzi jednotlive strany:

http://hn.ihned.cz/c1-43034... (detailnejsi)

http://volby.ihned.cz/c1-43...

Obe strany nas podle clanku zadluzi zhruba stejne, takze Necas muze odejit se svymi nakopnimi sitovkami po modre. ODS by mela nejspis vymenit sve ekonomicke experty, v podledni dobe je to podruhe co ji tisk pristihl na svestkach (pred nedavnem strasila o vysi zadluzovani, ktere nas ceka s vladou cssd).

Na prvnim miste v boji za lepsi stav financi CR by podle me mel byt boj proti korupci, za pouziti vsech moznych prostredku (obnoveni financni policie, diky pravicove vlade ODS je v troskach, policejni provokateri, majetkova priznani,...), TI odhaduje ze az 20% statnich prostredku je vynakladano neucelne.
01. 05. 2010 | 08:06

babaluba napsal(a):

No jo, ale když si stát nebude půjčovat a platit úroky, z čeho budou svým klientům platit výnosy a úroky všechny ty penzijní připojišťovny, podílové fondy a stavební spořitelny? Protože na rozdíl od Vás si myslím, že většinu státních dluhopisů kupují právě tyto instituce. Pravda, ony jsou většinou vlastněny bankami, ale je jistě rozdíl v tom, zda banka koupí státní dluhopisy ze vklady klientů, které jsou pojištěné, nebo za peníze od podílníků podílových fondů, které pojištěné nejsou.
01. 05. 2010 | 08:12

juvel napsal(a):

Myslím, že s tím, že se musí šetřit souhlasí všichni, v tom asi problém není. Problém je v tom, na kom se bude šetřit a kdo bude především dluhy platit. A kolem toho je a bude malér, ať v Řecku nebo u nás, nebo někde jinde. Víra, že vrchnost je tu od Boha mizí a lidé jsou čím dál méně ochotní nechat se oškubat.
01. 05. 2010 | 08:35

vlk napsal(a):

No dáme sem jeden link. Řekl bych, že docela vhodný a aktuální:

http://volby.ihned.cz/c1-43...

Jistě bude zajímat ty , kteří nahoře píší Jirkovi a podobně. A jako rozcvičku na další řádky.

No ale dám sem ještě jednu malou tabulku, jen tak pro informaci. Aby bylo jasno, jak funguje perpetum mobile státního dluhu.Týká s e vlády socanů, kteří jak známo, zadlužili naši zemi:
-Dluh 97 po skončení požehnané vlády V. Klause 173,1
-dluh v r. 06 po skončení socanské hrůzovlády 802,5
-rozdíl 629,4

-konsolidovaná ztráta ČKA/KoB po úspěšné privatizaci 240
-ztráty na státním majetku po povodních 83
-povinná valorizace dávek ze zákonů vlád V. Klause mezi 98-06 30
-prohraná arbitráž Nova 10
-aktivované záruky dané předešlými vládami 10
ROZDÍL 256,4

úroková služba 98,99,00 75,81

úroková služba 01-06 166,03
výsledný nově spáchaný dluh socanské hrůzovlády 98-06 14,58

průměrný roční nový dluh socanské hrůzovlády 2,43

Tato tabulka je zjednodušená. Nechce se mi hrabat v jednotlivých státních rozpočtech,ohledně přesných čísel obsluhy dluhu. Zde pracuji s čísly jednak průměrnými a jednak ohledně kuponů s tím, že za Klause vláda vydávala dlouhé papíry s kuponem 14,6% Za socanských vlád jsem kupon nastavil na průměr 5% p.a.
Na druhé straně jsem možné nepřesnosti vyrovnal bohatě tím, že povinné valorizace dávek, zejména důchodů jen za celých 8 let socanské vlády "ocenil " jen naprosto nedostatečnými sumárními 30 miliardami jednorázově. Což je směšně nízké, uvážíme li , že volební slib socanů o jednorázové dávce 2300Kč nás má stát asi 7,5 miliardy.

Závěr je ale jednoznačný - kdyby nebylo už Klausova zadlužení - které ovšem není kompletní /např KoB nebo VZZP a podobně/ , obsluhy tohoto dluhu, historických povodní , tunelován privatizací po česku a bankovním socialismem a podobných věcí, jely vlády socilní demokracie s vyrovnanými rozpočty.
Navíc v době , kdy
1- převzala hospodářství v naprosto žalostném stavu po debaklu 97
2-musela s e vyrovnat s řetězovými bankroty firem přežívajících svou privatizaci na umělém kyslíku bankovního socíku /viz Poldi, Škoda PL, ČKD, Královopolská,
Pokračování
01. 05. 2010 | 08:46

vlk napsal(a):

dokončení
Kovosvit,Desta,atd.atd/ a z toho rezultující prudce rostoucí nezaměstnaností, která vrcholila až v I.pol. 2004.

přitom soc dem vlády byly vázány zákony o sociálních dávkách, zdravotnictví a penzích, přijatých v r. 94-95 Klausovou vládou.
Jde o zásadní zákony , které s e píší vždy na několik desítek let. Zde se ovšem ukázala jejich naprostá amaterita už někdy kolem r 2000!
Ptám s e , jak je možné, že někdo vytvoří takto packalské zákony v r. 95, kdy zná demografická čísla? Kdy se prezentuje jako nanejvýš kvalifikovaný ekonom a není schopen predikovat aspoň trochu reálný odhad ekonomického vývoje? Jako s e to povedlo Klausově vládě při přípravě a konstrukci zmíněných zákonů. Které zřejmě kalkulovaly jen se světlými zítřky a samými sociálními jistotami.... A už z 97, kdy ve světě byla velmi slušná prosperita se ukázalo, že je všechno jinak.Jak někdo mohl počítat s bankovním socíkem, při konstrukci sociálních dávek, počítat jako s trvalým růstovým faktorem?
Docela rád si to nechám vysvětlit.
Nejspíš to bude stejný typ odbornosti, který nás dovedl k přijetí rozpočtu 2009.

A ještě poznámku na závěr.
Pokud jde o zastavení růstu zadluženosti a jeho snižování, věřím osobně v možnost skutečně rasantního uskutečnění jen TOP 09. Ne proto , že bych věřil Kalouskovi a obdivoval jeho ekonomický um. Ten nám dostatečně předvedl na obraně a při rozpočtu 09! U kterýchžto událostí skutečně o tom pánovi už netřeba ničeho dalšího.
Nicméně TOPless s e jasně a primárně soustředila jen a pouze na deset procent nejbohatších voličů v této zemi / no starostové a jejich ostatní naprosto naivní souputníci e jednou probudí do opravdu ošklivé reality/ A TOP less dělá politiku pro těchto 10% nejbohatších. Těm chce ponechat nízké daně a celé břemeno úspor naprosto antisociálním způsobem přenést na zbytek obyvatelstva. Jako jediní si to totiž politicky může dovolit. Nestojí o hlas žádného středového nebo nerozhodnutého voliče. Tahle partaj se koncentruje jen na své bohaté, kterých bud e vždycky stejně a kteří ji to oplatí jak finanční , tak voličskou podporou. A tuhle jednoduchou hru už ale nemůže hrát žádná jiná politická strana v republice. S vyjímkou komunardů. Ti přesně totéž předvádějí na svém levém křídle s krajně levicovým voličským elektorátem..
Všechny ostatní partaje totiž musí brát ohled na tzv. politickou přijatelnost navrhovaných reforem a budou za jakoukoli jimi prosazenou reformu platit tvrdý účet ztráty voličských hlasů.
01. 05. 2010 | 08:46

vlk napsal(a):

Zacheus

vysvětlení jednoduché - na příkladu Řecka vidíš , že nezvládnuté státní financ e jsou prostě moderní variantou ďábla. To mylsím ez jakékoli ironie.

A prootže víš víš o dějinách církve a jednotlivých encyklikách nesrovnatelně víc než já, jistě si pamatuješ snahy církve zakázat a omezt lichvu a vykořisťování dlužníků. Ten ďáblův 666 je naprosto ok.
01. 05. 2010 | 08:50

jj napsal(a):

pro Tupelo (a možná i jiné)
nemá smysl uvažovat o těch propočtech, pokud obsahují položky typu "zarazíme korupci a tím ušetříme X miliard". To jsou jen předvolební slova (a to i v případě, kdyby to opravdu chtěli udělat).
(captcha: "to Unfairer")
01. 05. 2010 | 09:05

Baba napsal(a):

Uvědomte si, že budete-li více vydělávat, budete současně prospívat státnímu rozpočtu na daních, což je kontruktivnější, než kdybyste státnímu rozpočtu přispívali na účet.
01. 05. 2010 | 10:07

j.kurtis@email.cz napsal(a):

Why we have to change capitalism- Joseph Stiglitz

To paraphrase Churchill:
"Never in the history of economics have so many been damaged by so few".
01. 05. 2010 | 10:14

el dorádo napsal(a):

Oranžové rotačky pojedou na tři směny a červený pohunek je bude obskakovat.
01. 05. 2010 | 10:21

Rumcajs napsal(a):

Příjemné překvapení pane Sedláčku. Dalo se to číst.

Jinak souhlas s Gerdem. Bohororový klid politiků vůbec nechápu. Kdo nevidí, že se řítíme ke dnu,ten musí být zcela odtržen od reality.

Taky souhlas s JJ. Poukazování na korupci, či špatnou privatizaci, jak tady předvádí vlk, to je jenom zastírací manévr, jak nedělat nic.

vlk:

Tak říkáš packalské zákony ? Že nikdy socani neprojevili sebemenší špetku snahy na nich něco měnit. Ani dnes nemám pocit, že by takovou chuť měli.

No a ty tvý čísilka.Mám pocit, že kdyby socani v té vládě nebyli, tak se vlastně nic nestalo. Veškeré mínusy nastavil už Klaus a chudáci socani to jen lízali.A ani si chudinky nemohli nic utrhnout z privatizace, protože akurátně všechny podniky došly.

To nic Vlku !
ššš,ššš,ššš
01. 05. 2010 | 10:37

grőssling napsal(a):

Vlk,

příteli, pěkně souhrnně vyjádřeno, takhle jsem to ještě nikde přehledně nečetl.

Myslím, že většině Antoušků došlo už dávno, nebo nejpozději minulý týden po zveřejnění řeckých léčivek, že se hraje o to kdo to všechno bude platit, zda horních 10 %, nebo 60 % Antoušků.

Antoušek ty průšvihy nezavinil, ale tuší že horních 10 % se chystá šlápnout mu i na to poslední, co mu ještě z dob Bolševika zbylo. Například jako v Řecku, že místo v 62 půjde do důchodu v 67, aby i těch posledních 5-10 let života před krematoriem žil buď na podpoře, nebo v neustále obavě o zaměstnání.

Celkem nemám o výsledek voleb strach. Trautenberci spolu s mordpartou dostanou na prdel jistě, s průzkumama dělanýma kolem Koně a mezi nedospělými fracky bez zodpovědnosti si můžou vydláždit Václavák.
01. 05. 2010 | 10:41

karel matousek napsal(a):

bank-rot, hnít s jedním t.
01. 05. 2010 | 10:50

Zacheus napsal(a):

To Vlk. Děkuji za odpověď a zdravím:- )
01. 05. 2010 | 10:53

bambit napsal(a):

to Vlk:
Když se vezme,že v loňském roce jenom v hospodářské soutěži rozdělil stát okolo 300 mld Kč,je částka na důchody ve státním rozpočtu nevýznamná.
Zrušení důchodového fondu před 15 lety vede k dnešním diskusím okolo důchodů.
Průměrný důchod okolo 10 tisíc Kč znamená mnoho malých důchodů a spousty důchodů přes 15 tisíc Kč běžně.
Souběh důchodu a pracovního poměru pěstuje velké procento důchodců,kteří mají tradičně ve své pozici jistotu (proč ji nemají i ostatní?). To si představte v součtu běžně 30-60 tisíci Kč měsíčně u lidí,mezi nimiž je i řada těch,kteří s podobnými funkcemi placenými jednou čtvrtinou absolutně neobstojí (např. u výzkumu,ve školství i jinde).
Přidání 2400 Kč důchodcům je šetření na nich,protože nejde o valorizaci,která pak pokračuje ještě i desítky let každý měsíc,ale jednorázově ukončenou dávku.Podívám-li se na posledních pět let-nevidím na české politické scéně politika jiného než Paroubek,který by se více zasloužil o útrapy důchodcům (při zvýšení nájmů,při navržení úřednické vlády-nevalorizující důchod a nyní nahrazení valorizace pouhophými 2400 Kč),které navíc díky okolnostem neprosadí (stačí,že už se ozývá John,že na důchody nebude,že se ozývá Kalousek s další přestávkou ve valorizaci).Stěží by se našel politik,který tak pohrdá starými lidmi,ačkoliv mu do důchodu tak mnoho let nechybí.Po linii strukturálního důchodu se přece stane bohatým důchodcem kdykoliv,podobně jako Zeman.Proč na rozdíl od Zemana a v budoucnosti Paroubka tuto možnost jiní nemají?Proč jsou na úkor důchodů,jako parlamentem přidání 90 tisíc V.Havlovi ,jistě neošizený nezdravotní vysoce předčasný Zemanovský důchod nebráni do invalidních dlchodů za snesitelné peníze téměř umírající lidé? Takhle si oba táboroví řečníci z r.1990 představovali tedy budoucí ideální soužití se svými spoluobčany.Škoda,že to ti na shromážděních nevěděli před těmi dvaceti lety!
01. 05. 2010 | 10:56

SuP napsal(a):

grőssling -
Těžko si můžete představovat, že by horních 10% mělo platit to, co projedlo 60% antoušků. A to jsem zůstal slušnej.
01. 05. 2010 | 10:58

Ford napsal(a):

K tomu článku na ihned
Ano zadluží nás stejně jen u ČSSD to stejně bude stát daňové poplatníky 30 miliard.
01. 05. 2010 | 11:10

Ford napsal(a):

Bambit: Ty vaše domněnky vyvrací výrazný nárůst věku dožití po roce 89 a že domácnosti důchodců mají druhý nejvyšší příjem na hlavu.
01. 05. 2010 | 11:26

Rumcajs napsal(a):

grőssling

Podepisuju SuPa. Jen těžko zůstat slušný po takové blábolu, co jsi sem nasypal. Přesně takový troubové jako ty můžou za tyhle dluhy.Bohužel, je Vás takových hodně, takže zřejmě pojedem dál s kopečka.
01. 05. 2010 | 11:31

Míval napsal(a):

Pane Sedláčku, opět ta Vaše angličtina. Vím, že jste chtěl dosáhnout jisté hříčky se slavným jménem Rott, jenže tohle slovíčko angličtina nezná. Hniloba se řekne (a píše) rot. Jinak to Vaše bank-rot by mohlo stejně dobře znamenat třeba nábřežní hniloba.
Ekonomice nerozumím, ale angličtině ano. A Vy?
01. 05. 2010 | 12:27

grőssling napsal(a):

SuP napsal(a):
grőssling -
Těžko si můžete představovat, že by horních 10% mělo platit to, co projedlo 60% antoušků. A to jsem zůstal slušnej.
01.05.2010 10:58:43

+ Rumcajs

Pánové mají na mysli, že Antoušek si pochutnával na vytunelované IPB a dalších bankách, co do jedné zkrachovaly a nechaly za sebou státu 300 miliardovou černou díru a že mu za nehty zbyly zbytky rozkradených podniků Česka, České pivo, Námořní plavba, Poldi, Škodovka, atd. atd. že chlapci ?

No vidíte to hezky, ještě, že Vás takových není většina.
01. 05. 2010 | 12:45

Tencokida Hnuj napsal(a):

SuP + Rumcajs
Můžete několik z těch vyžírských antoušků jmenovat ? Třeba z Vašeho nejbližšího okolí?

Děkuji za odpověď.
01. 05. 2010 | 12:55

SuP napsal(a):

grőssling -
hnojař -
Pánové, když to tak hezky máte vyřešené, ty peníze, které zde uvádíte, jsou ty, ze kterých stát (potažmo zástupce antoušků) neměl prospěch. Ne že by mu je někdo vzal. Přišel by o ně pomocí svých nástrojů a umu svých správců stejně. V těch podnikách byly hodnoty jen pro toho, kdo je uměl najít. Byly by skončily úplně stejně, jen by se nikdo "neobohatil". Chápu, že pro socana je tohle cizí obohacení břevnem v oku, nicméně je načase si přiznat, že prospěch by z toho obecně nikdo neměl.
01. 05. 2010 | 14:21

SuP napsal(a):

grőssling -
Sorry, mělo to být jen pro Vás . Hnojař za odpověď nestojí.
01. 05. 2010 | 14:23

SuP napsal(a):

jinými slovy -
Ten dluh by o ty vytunelované peníze nebyl nižší, jen by antoušci byli možná trochu obéznější.
01. 05. 2010 | 14:25

Tencokida Hnuj napsal(a):

SuP
Takže opět nic. Vlastně přece jen něco - čistá propaganda v symbolech a pojmech.
A ještě k tomu urážlivá. Tedy naprosto vše při starém.

P.S. Přemýšlivosti své rozorali meze a neptali se , kdo je pravý levá.
A dluhy sami platili, nejen je vyčítali druhým...bez primitivních gest
01. 05. 2010 | 14:35

Ford napsal(a):

Jojo. Sanace bank byl parádní kousek ČSSD. Rozkradli stovky miliard a ještě dneska z toho mají politické body, protože nakukali nešťastníkům že to ODS.
01. 05. 2010 | 15:37

Rumcajs napsal(a):

Vykydal, Grossling:

Se mi líbí pánové, že vy nám děláte takové ovce, co se rádi nechávaj sřihat. Jednou vás okradli komunisti, podruhé fašisti, potřetí vrah z Wallstretu... pořád někdo. Se divím, že takový mišuge, jako je Vykydal a podobný, že si nezaložíte svůj vlastní rozpočet.

Pokud bude nějaký hlasování o tomto, se mnou můžete počítat. Mě už vážně nabaví, vás pořád dokola okrádat. Vychází mě to totiž docela draho.
01. 05. 2010 | 15:41

grőssling napsal(a):

Rumco,

nečil se, na Tebe to neplatí, Ty nepatříš mezi 10 % velkoburžoazie, Ty jsi jenom takový malý maloburžoa. Dvakrát za čtvrtletí bagr, to je jako 20 škramp opravenejch denně na verpánku. Tebe samozřejmě těch 10 % stříhá taky a nastojato, jenom si to ještě neumíš spočítat a tak jim fandíš.
01. 05. 2010 | 15:48

Tencokida Hnuj napsal(a):

...řekl jediný spravedlivý mezi dańovými poplatníky.
Aniž by na konkrétní otázku odpovšdšl jinak, než jen urážlivou propagandou.

Žeby VUML ? Nebo nervozita ? Nebo... ?

No to snad ne !
01. 05. 2010 | 15:49

Rumcajs napsal(a):

Vykydal:

Že sem tak smělej,co to bylo za otázku ?

grossling:

Chlapče, počítat umím celkem dobře. Bohužel mi z toho vychází, že nejvíc mě okrádá stát se svým stádem úředníků , nemakačenků a sociálních nákupek bez respektování reality. Těch pár socanských podnikatelů, co je přisátejch na rozpočet, ty mě tak neděsí.
01. 05. 2010 | 15:55

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumcajs
12:55:50 (kdyby ten, kdo ti čte a reprodukuje psaný text, náhodou neuměl rozeznávat digitální fotmát času, tak je to deset vteřin do za pět minut jedna odpoledne)
01. 05. 2010 | 15:58

Rumcajs napsal(a):

Vykydal:
I když mám doma hodiny s modrou kukačkou, ty čísilka bych ještě pochopil.Ale ten Tvůj dotaz mi dělá problémy. To jako chceš jmenný seznam všech, co se štítí práce,zašívá se na ouřadech,hraje invaliditu a tak ?

Chápu to dobře ?
01. 05. 2010 | 16:10

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumcajs
Ne. Ale myslel jsem , že víš alespoň o několika, když popisuješ , že jich jsou davy. A že je vysypeš hned. I snávrhy jak ošetřit to, aby už nás všechny nevyžírali.

No, za ty čtyři hodiny ti snad někdo z tvého bezútěšného okolí jistě aspoň jedno jméno sehnal.

NEBO NE ???

Nazdar, tlučhubo a pravicový tlampači s komunistickým způsobem propagandy (My/Oni) místo kloudné odpovědi.
Jdu obrat pár takových jak jsi ty v pokru.
01. 05. 2010 | 17:11

Rumcajs napsal(a):

Vykydal:

Hlavně se nenech hochu obrat, ať tě nemám na krku jako další dva milióny tvých kamarádů.

P.S.

Pokr, to je akorát hra pro Tebe. Není to moc složitý a stačí se u toho tvářit, jako že do pěti neumíš.
01. 05. 2010 | 17:34

vlk napsal(a):

Mno, tak jsme dorazil z chatrče, akm jsme byl zahnán rodinou makat, abych nemarnil čas datlováním na klávesnic. Přiznám, nechtělo s emi.
Nicméně - když čtu reakce Rumcajse,SuPa a Forda ,a le zejména obou prvně jmenovaných,ty které směřuje k pánům groesslingovi a TCKH, tak se musím Karkuli omluvit, že jsem jí dnes odmlouval.A konstatovt, že jsem si vzal skutečně moudrou ženu.
Aniž by takového Rumcajs e nebo SuPa někd y četla. má zcela jasno , že tady dlouhodobě marním čas.
No Rumcajs u Řáholc e vyrůstají chytré holky. O klucích s e to ae ,pokud máš být normálem, moc říci nedá.

Jinak Rumcajs
ano říkám packalské zákony! Protože pokud někdo má všechn vstupní informace,a vytvoří zákony o sociálních dávkách a fianncování zdravotnictví jen tehdy , když je zrvna konjznktura a při prvním zadrhnutí, - už za 4 rpky je zřejmé, že zákony fungují deficitně, tak je to pro mne packalství: a pokdu někdo dá dohromady, až má k disposici demorgafické údaje podle libosti důchodový zákon a ten přestane , kvůli demografii , podle poslanců té strany , která ty zákony navrhne,fungovat, pak jd e o zákon maximálně a neuvěřitelně packalství!
A opět- máš naprosto a neuvěřitelně děravou pamě'T- neco s tím fakt dělej. Protože socani opravovali všechno.
Ohledně důchodů prodloužili odchody do důchodu v ze 60 na 63, a ohledně ostatního - výrazně zpřísnilia zůžili vyplácení dávek. Tzv. špidlova reforma. Stačí si pamatovat.

Groessling

no já to taky nikdo nečetl. až jeden zdejší modrý eskamotér, hrající si na ekonoma,u zkusit to přepočítat. A ejhle co mi vyšlo. Nebýt Klause a jeho katastrofické privatizace, povodně a podobně, tak jsme dnes neměli žádný dluh!!!
Je to fakt tristní bilance.
Ještě tristnější je, že ti ,c o z toho profitovali, tedy z privatizací a podobně, tak ti , když vyhraje ÓDěS, TOPless a Volská Volba s ena splácení dluhů podílet nebudou. To v tom případě čeká kasírky z Tesca, tramvajáky, Rumcajsovy makáče, pekaře, popeláře, prostě těch dolních 10 000 000.
No a ty říkáš , že tahle partička dostane vlágoš.. Podle mých počtů to vychází jinak... 101 pro ně. Bohužel Máme se na co těšit.

bambit
odpověděl bych vám, jenže nevím jak. Nejsme sto identifikovat, co mi přesně chcete sdělit. Berte to prosím jako moji chybu.
01. 05. 2010 | 19:27

jarpor napsal(a):

Vlku

Slabý, je to moc slabý...

O tom článku v HN vím, znám...
Malý rozdíl mezi rozpočtem dle volebních ODS a dle ČSSD... fajn.

Velký rozdíl kam směřuje příjmy do rozpočtu ODS, a kam je směřuje ČSSD...

Když dva dělají totéž, není to totéž...

A věřím jen číslům, jež si zfalšuji sám... :-))

Ještě chvíli budete bušit do kláves a vyjde Vám, že vlastně Stáňa, Jirka a jeho bojs měli rozpočty přebytkové...

Přece všichni, tedy Pehe a Vy a.... vědí, že za všechno může Klaus... Dříve jen za rozpočet, teď už i za zákony... já myslím, že fakt může i za to, že dnes místy pršelo... hajzl jeden...

Doufám, že jsem Vás alespoň nadávkou Klausovi uspokojil. Prosím nemazat. Dělám to jen kvůli Vlkovi... :-)) a nerad porušuji kodex ... ale mě je ho tak líto... Vlka, samozřejmě.

Hezký večer
01. 05. 2010 | 19:52

SuP napsal(a):

Vlku -
Zkus si představit, že do parlamentu přijde návrh zákona od člověka , který má všechny potřebné vstupní informace.
Párkrát jsem to panoptikum pozoroval. Načež se začne "diskutovat". a to tak, aby se zákon zabil, neb nerkonevenuje opozici. A začnou se vznášet "pozměńovací návrhy". Samozřejmě od poslanců, kteří nemají všechny informace, ale mají instrukce. A ani nechtějí mít informace....
A pak se přijme paskvil, nebo přílepek. A pokud bychom hledali skÓre, kolik zákonů z prvního návrhu zkurvili do nefunkčnosti socani nebo ty druhý, kdo myslíš, že bude vítěz?

Jarpore -
nechci se vnucovat, ale myslím, že pár lidí, co se je vlk snaží za každou cenu nasrat, i když nemá co říct, by si mohli tykat. Co říkáš?
Pavel
01. 05. 2010 | 20:39

andreass claus- www.zlo.cz napsal(a):

mr. tomaszek, nebyt ivana hoffmana a jeho jak to vidi, nevzpomomneli bychom si, jak vlastne dopadl argentisky statni Bankrot ? to bylo straseni a pak se to asi odepsalo, ze? napisou neco o tom.. merci...
01. 05. 2010 | 21:00

Otazka napsal(a):

Nejsem volicem levice. Jsem v zasade pravicovy clovek, ale tohle lhani je opravdu prilis.
Kolik ze stoji ty duchody? Kolik ze stoji ty socialni davky? Kolik jde na bezny provaoz statu? Jak muze clovek, ktery se vydava za ekonoma tvrdit tyhle nesmysly? Ano v mediich je tahle mantra stale dokola. Vsak je treba davy patricne pripravit, nez pujdou na porazku...
Tak tedy k veci soudruhu Sedlacku (to osloveni prameni predevsim z vaseho lhani):
Gripeny, Pandury, Stavby silnic a dalnic a provize farmaceutickym gigantum, tunel zvany Ceske drahy, Cez atd. proste statni firmy v nichz se socialisticky ridi a rozhoduje a kapitalisticky uziva...
to je soudruhu Sedlacku o rad o dva vyse, nez cely ten socialni stat. Z tehle financnich toku jde diky male domu pres mafii zvanou poslanecka snemovna 30 az 50% do kanalu.
To uz nemluvim o tunelu jmenem Temelin nebo lehke topne oleje....
Jsou jenom dve moznosti:
a) nejste vlastne vubec znaly ekonomie
b) jste vseho schopny lhar

"Pravda je lez, laska je nenavist a valka je mir"
George Orwell

Mi
01. 05. 2010 | 21:21

Pozorovatel napsal(a):

Pan Rumcajs a další nechápou bohorovný klid politiků.
Asi si myslí, že Standa Gross je jediný politik, kterého po vzoru Pitra či Krejčíře propojí jeho tunýlek s Floridou či Monakem.

Krásný fórek ještě ze základky. Pepíček se na chodbě řeže smíchy. Proč se směješ, táže se okolojdoucí ředitel. "No pane řediteli, já jsem si ve třídě ulevil a učitel mě vyhodil na chodbu a sám v tom smradu zůstal".

Trefná slova pronesl tento týden v ČT1 kontroverzní PHDr. Sládek.
Na dotaz, zda jeho strana je pro školné odpověděl. "Zásadně ne pane redaktore. To by skončilo stejně jako platba za dálniční známky. Ty byly původně určeny k tomu, aby dálnice byly v dobré kondici a podívejte se na jejich stav".
01. 05. 2010 | 21:34

marine1 napsal(a):

Pro uživatele Vlk: Prosím nevím jestli lžete, nebo to nevíte, ale tohel je docela silné kafe, co jste napsal. I jen prostinká wikipedie odhalí skutečnou mru zadlužení za Klause a následujících vlád socdem. http://cs.wikipedia.org/wik...–_2007,_Czech_language.png

A liíbí se mi neustálá kritika kuponovky cca 15 let poté. Vše špatné co sebou přinesla nebyla její vina přímo ekonomická ale kořeny ležely jinde(např nulová připravenost práva a vynutitelsnot zákona). Bohužel lidé jako Kožený a podobně z ní udělali to, co udělali. Ale skutečně je moc snadné ji kritizovat skoro dvě dekády poté. Kdyby lidé jako vy byly tehdy vrcholnými ekonomy a politiky zajisté by to dopadlo jinak :-).
01. 05. 2010 | 22:52

Veronika Vendlov napsal(a):

Tomáši, moc Vám díky za článek.
Tupelo, Vám za odkaz.
v.v.
01. 05. 2010 | 23:30

neekonom napsal(a):

Krast je jiste neeticke. Jaky je ale EKONOMICKY rozdil mezi rozkradenym kapitalem a spravedlive privatizovanym kapitalem? Prinasi spravedlive privatizovany kapital vetsi vynos? Nikdy jsem necetl, ze nekde byla realizovana spravedliva velka privatizace. Uz se to nekde stalo? Co je to vlastne spravedliva velka privatizace?
02. 05. 2010 | 03:14

Mike napsal(a):

Neslyším tu od Sedláčka každý týden nic jiného, než jak jsem se od roku 1989 zadlužil. Sedláčku, já nedlužím bance ANI KORUNU. To, že dlužím majitelům státem vydaných pohledávek, to je tedy ten můj hřích. Čím jsem si vysloužil tuto zodpověnost, za tento dluh? To, že chodím k volbám? Omyl, nechodím, byl jsem dosud od 1989 u jedněch senátních. Odkud tedy pramení moje zodpovědnost? A nebo tedy jinak, pokud budu emigrovat, zbavuji se tohoto dluhu jednou pro vždy, jako napřl Kožený. Není to nespravedlivé, že ten co uteče, ten vyhraje a ti co mají kousek národního patriotismu, ti budou od Seldáčka tady každý týden plísněni za rozamřilý život? Problém přece není v dluhu jako takovém, ale problém je zabudován v systému. Neustále tu vyčítat 20.tis. Kč občanům jejich nehoráznou rozmařilost je, pane Sedláčku, perverze. Proč se tu zabýváte důsledkem a nikoli příčinou? A ta příčina tkví v tomto systému, akceptovat jen jednu zásadu, a to, že vydávání státních dluhopisů jménem lidu této země je trestné. Vy tu děláte modrou propagandu a pokud máte dosti inteligence pochopíte, že otázka voleb není, jestli se bude brát, ale to, co tady nechcete říci naplno díky vaší snaze o politickou agitaci, je - komu se bude brát. Tam je přece ten vámi kamuflovaný bod. Jinými slovy, jestli ten dluh zaplatí ti 20. tis. a nebo ti Krejčířové, Kožení a Pitrové. Kalousek říká, nebudeme trestat bohaté, no a tak tito lidé si žijí z nakradeného českého bohatství v zahraničí a nemají již státní zodpovědnost za náš dluh a tu zde podsouváte mě. Sedláčku, víte stejně dobře, že ten nástupce těch možností nemá moc. Má zpravidla dvě možnosti, a to bud´to vezme těm 20. tis. Kč, ti si to vezmou ze spotřeby, bude nižší poptávka na trhu, nižší výroba, více nezaměstnaných, více sociálních dávek, tudíž opět větší státní dluh – to je Váš návrh. Nebo to vezme těm, kde to neovlivní spotřebu na trhu, to je těm, co přebytky ukládají do zahraničních bank, jezdí na zahraniční dovolené a zkrátka těmito penězi vydělanými v ČR navyšují spotřebu někde jinde – to je můj návrh. Tedy brát to tam, kde to nesebere poptávku na trhu. Politicky se vzájemně lišíme jen v tomto. Pokud budu upřímný, dovedl jste mě svými každotýdenními řečmi o mé zodpovědnosti za státní dluh k návrhu, „vraťme se k zásadě socialistické ekonomiky“, prvotní jsou příjmy státního rozpočtu a druhotné jsou výdaje. Tedy rozdělíme, jen to, co vyděláme. Proč se tedy k tomu nevrátit? Pokud bude tato zásada, začneme se od tohoto bankrotu vzdalovat mílovámi kroky. Máte nějaký jiný důvod, než politický, proč toto neakceptovat? To je, že kdybychom k tomuto přistoupili, šly bychom rázem u těch 20 tis. Kč dolů s životní úrovní možná o 20%, což by je možná vyhnalo do ulic, tak jako v Řecku. Tedy, pokud chcete už jednou konečně tady řešit tuto otázku seriozně, zkuste tu odhadnout, o kolik by šla úroveň 20 tis. občana dolů, pokud bychom se vrátili k zásadě socialismu, utratíme, jen to, co si vyděláme. Ještě tedy dodám, chcete ode mne návrh, kde ušetřit, aby to nesrazilo spotřebu? Zakažme poslancům cestovat ze státního rozpočtu do exotických krajin. Zde pouze ušetříte, aniž se to promítne na poptávce na místním trhu.
02. 05. 2010 | 03:23

neekonom napsal(a):

Jeste neco. Zda se mi, ze je pro ekonomiku vyhodnejsi rozkradat ve velkem, kdy nakradene zustane kapitalem. Stejna castka rozkradena v malem je okamzite zkonzumovana (rum, auta, vybaveni domacnosti, povetrne zeny atd.) coz zase ale roztaci ekonomiku. Rozkradani ve velkem je vdecne pro medializaci, proto se v mediich krade casteji ve velkem. Jaky je pomer celkove nakradeneho ve velkem ku celkove nakradeneho v malem?
02. 05. 2010 | 03:32

Mike napsal(a):

Tedy, ještě bych dodal jeden bod. Rozhodnutí a tom, že se tento stát začne zadlužovat bylo politickým rozhodnutím, ke kterému vedla snaha přesvědčit občany o tom, že kapitalistický systém funguje ekonomicky lépe než socialismus. Pokud poruším zásadu socialismu, to je, že si žiji jen z toho, co jsem si vydělal, a na všechno si jdu někam půjčit, opticky to na začátku vypadá hezky, spravím si barák za vypůjčené peníze a jsem nadšen, jak se mi daří. Poté nastane druhá fáze, kdy na splácení dluhů si musím brát již ze své životní úrovně, stále nestačí a půjčuji si již i na splácení úroků. Pak přijde třeba třetí etapa, kdy mi na tento nový a zadlužený barák přijde exekutor. Vy jste se pane Sedláček posunul do této třetí fáze, a jaksi zapomínáte na to, co tehdy koho vedlo k tomu, že rozhodl, o vydání prvního státního dluhopisu, tedy slovo, které jsme za socialismu neznaly. K této osobě by se měly, Sedláčku, směrovat Vaše výčitky. Ne k tomu, za něhož tu neustále někdo rozhodoval, lil si do chřtánu úvěry, které potom končili n švýcarských kontech ODS.
02. 05. 2010 | 03:48

ruda napsal(a):

Vyřaďme dosavadní plitiky a pol.strany, nebo do urny hoďme prázdnou obálku.Přece je logické,že když se voleb zúčastní méně než 50 % voličů,tak volby by neměly platit a strany by měly vyměnit celou kandidátku, Jednou se to přece do zákona musí dostat
02. 05. 2010 | 06:29

ubejle napsal(a):

to ruda:

souhlasím s Vámi v tom,že čeští voliči prožívají opravdové trauma:volba mezi stranami zkompromitovanými (KSČM),špatnými (ODS a ČSSD) a ještě horšími (VV,TOP09,SPO) je neřešitelná.
Vzpomeňme Masarykovu "evoluci".Do tohoto bodu naše společnost dospěla dlouhým vývojem.Mám za to,že už v první republice se ukázala značná neschopnost zastupitelského parlamentního politického systému v Čechách,která vyústila přes neschopnost řešit sudetoněmecký problém v tragický pro Česko konflikt s Hitlerem.Už sám Masaryk jím založený systém hodnotil slovy,že v Čechách jde o politikáře-intrikány.Hitler s Heydrichem zdecimovali českou inteligenci.Přežili jen málo schopní.Ti byli posléze převychování v systému unifikované sovětské inteligence,o níž je známo,že na úkor vysoce kvalitní matematiky postrádá inženýrské prvky.Vynikající tradice českého technického myšlení byly tak vývojem po r.1938 zničeny.Kolem nekvality vzdělanců se zákonitě rozrostla přebujelá byrokracie.S tou se po r. 1990,místo s funkčními vzdělanci,přešlo do podnikání,které zákonitě díky tomu ani při nejnižších daních v Evropě a možná na celém světě není schopno jinak než živořit.Máme nejnižší podpory a důchody na světě.
Ne,zastupitelská demokracie mohla hrát pozitivní roli jen v zemích s vysokým vědeckým potenciálem,jako jsou USA a něco málo zemí západní Evropy.Všude jinde je metlou lidstva.Míra zaostalosti určuje použitelnost parlamentní zastupitelské demokracie.Nevyhnuli jsme se díky tradicím první republiky a druhé světové válce nejhorší možné variantě národního osudu,bohužel.
02. 05. 2010 | 06:48

Mike napsal(a):

Pane Sedláček, ještě se zeptám zcela stupidně. Kdo v této republice, kdy a z jaké pravomoci rozhodl, že tento stát bude žít na dluh, tedy jinými slovy, dal příkaz k vydání prvního dlouhodobějšího státního dluhopisu. To by měl být předmět hovoru zde. Kdo nese zodpovědnost za iniciaci tohoto dluhu, a ne, kdo je zodpovědný za jeho zaplacení. Já k nastartování zadlužování souhlas nedal, pokud ho někdo mým jménem vydal, nechť´ je činěn zodpovědným za tento dluh.
02. 05. 2010 | 06:57

pepa napsal(a):

Proč nesnížíme počty úředníků? Úřady práce pro vás nic neudělají.Sociálka taky ne.Státní peníze se vykrádají za pomoci lobistů a poslanců přes státní zakázky.A ještě něco.Naši velkopodnikatelé podnikajíkrátkodobě.Vydělají peníze za pomoci státu a pak podnik prodají cizinci a nemáme s toho nic. Dokonce přes různé arbitráže ještě plno peněz zaplatíme.Naše soudnictví v čele s mafii za to nese hlavní odpovědnost.
02. 05. 2010 | 07:40

Mike napsal(a):

Ano, přesně, nakradu si např. 170 mld. Kč, ty si uložím do švýcarské banky a potom si za tyto peníze koupím cizí státní občanství a odstěhuji se do teplých krajin,kam za mnou vyčítavé řeši Sedláčka o mém dluhu již nedolétnou. Tak takto jde život v praxi, pane Sedláček.
02. 05. 2010 | 08:06

vlk napsal(a):

SuPe

pokud chceš mocí mermo blíbolit, tak prosím, nech si to na někoho jiného a nikolina mne.

Sociální a zdravotní zákony s e přijímali za 1. Klausovy vlády. Přesněji v letech 94 a 95. A to ve zněnív jakém je schválila tehdejší Klausova vláda! ODS byla zdaleka nejsilnější stranou parlamentu Nikdo by si tam tehdy ani netroufnul pomyslet na to, že zákon , který má Klausovo požehnání doplní iniciativně nějakým přílepkem. Totéž Lidovci a ODA. Takže tyhle humorné příběhy si vykládej za dlouhých zimních večerů někd e v šenkovně s Rumcajsem a jarporem. Tam jsi na správném místě. U mne to nezkoučej.

marine 1
tak řešíte otázku zd a lžu.. zajímavé. ..
Ještě s e k tomu diostanu.
Najel jsme na váš odkaz, byl jsem velmi zvědav , co máte z a drtivá fakta. a hodilo mi to tohle :
Soubor:The Czech Republic government budget bar graph 1990
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Soubor s tímto názvem neexistuje

Já vám dám odkaz jiný, když už pracujete s Wikinou. http://cs.wikipedia.org/wik...
Je tam tabulka , jak rostl v jednotlivých letech. Můžete porovanat moje výchozí data s touhle tabulkou! Tedy rok 97, kd y končil Kalus a ro 06, kdy končil Paroubek.Schválně, co vám vyjde. Pak se aspoň pokuste omluvit.
Ohledně verifikace dalších, mnou použitých dat Zde je link na velikost ztrát odepsaných v ČKA /KoB
:http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/konvergen_programy_22432.html

A přidám další link. Tad y jsme čerpal údaje o dluhové službě. Resp. nastavení kuponu státních bondů:
http://www.finance.cz/zprav...

Pokud s e vám moje zdroje nezdají, dejte iné, které dokáží, že moje jsou špatné.Sem s nimi!

Jo tak vám se nezdá, že moje komentován "skvělých" výsledků kuponovky? Ale na druhé straně říkáte, že lidé jako Kožený z ní udělali to, co z ní udělali?
Nevím,jak jste starý a kolik vám v době kuponovky bylo, možná, že jste si tehdy ještě hrál na pískovištui, kdo ví, my co už jsme tehd y byli dospělí,si pamatujeme tenhle výrok: víc e takových Kožených!! A pamatujeme si i autora toho Výroku - Václava Klause.
A pamatujeme si , jak Kožený, za osobní statečnost dostal i čestný dar tehdejšíhoministra vnitra . Za ODS - jmenoval se - Petr Čermák, A dal čackému a statečnému Vikimu pistoli s osobním věnováním.
Joa špatn bylo nutné okolí pr kuponovku? ted y to právní. Špatná příprava práva a ještě horší vynutitelnost??
Tak tad y se shodnem. Kdopak ale neuměl rozeznat špinavé peníze? Kdopak cítil potřebu zhasnout? Kdopak utíkal před právníky? Opět, my co máme paměť , nikoli selektivnía nemáme tu paměť typu Hosip, tak si i pamatujeme autory těch výroků.
Noa k tomukritizování. Dvacet let po té. Bylo dost těch, kteří měli celkem jasno, co se stane. A říkali to docela nahlas. Počínajíc Milošem Zemanem, prof. Zeleným /který zde také bloguje a v jednom z prvních blogů o kuponovce a jejích peripetiích psal/,přes prof. Švejnara s jeho modelem, k prof. Mlčochovi. A také na úplném konci - nás , lidí no name.
02. 05. 2010 | 08:17

vlk napsal(a):

Mike
navážíte s e do Sedláčka naprosto nesmyslně. On to nezavinil. Jen popisuje stav. A řík pravdu.
A vaše argumentac e, že jste nic nezavinl a nebyl u voleb, tudž nedližíte, je poněkud naivní. Máte české státní občanství? Žijete tady?
Takže sorry, pak ten dluh máte stejně jako já. Přetož jsem také nic neukradl, paltím daně jako mourovatý, státní dávky nečerpám v žádné formě,atd. atd.
Jsme občany thoto s tátu. Takže ten dluh prostě máme.Můžem s e ho zbavit. Tím, že se vystěhujeme. A vzdáme občanství.
02. 05. 2010 | 08:21

jarpor napsal(a):

SuP

Pavle, nemám s Tvým návrhem problém.
Jarda.
Vlk mne nesere. Vlk - to je fenomén doby.
Vyhraněný, s ideologickými klapkami na očích a "jasnými" zásadami - jedni jsou jen tupí, druzí jsou jen chytří. Oponenta je potřeba urazit, pokořit, "za každou cenu". Je jedno, zda je oponentem jedinec, skupina, část společnosti... Kritizuje neschopnost dojít ke kompromisu, ale sám je kompromisu neschopnen...
Mě přináší poučení o způsobu myšlení takových lidí, jejich "argumenty" a - zábavu. To hlavně.

Mike

"Pokud poruším zásadu socialismu, to je, že si žiji jen z toho, co jsem si vydělal,... "

Hergot, to fakt byla zásada socialismu ?
A já hlupák si dosud myslel, že to je zásada rozumných a odpovědných lidí od nepaměti do konce světa... na politický systém nedbaje...

Hezký den
02. 05. 2010 | 08:43

MIke napsal(a):

Jarpor, máš pravdu, měla by to být zásada všech slušných lidí bez politického názoru, užívat si života jen do výše toho, na co jsem si vydělal.
Vlku, souhlas, snažím se jen narušit schématické stále stejným způsébem popisované pojetí Seldáčka, jako že dluh je tu od pána Boha. Není, někdo, když byl dluh 0 řekl, tak pánové, ted´to rozjedeme a at´ si prostý lid drží klobouky, bude to pořádný frčák. Ten, kdo spustil tuto spirálu, pustil džína z lahve. Další vláda přece nemohla řídi, tak my utáhneme a ještě zaplatíme to, co před námi nadělala ta předchozí vláda. To je nyní přece kolotoč, ze kterého se nedá vyskočit. Jen se vystěhovat. Navádím k tomu, abychom se vrátili k podstatě našeho dluhu.
02. 05. 2010 | 09:10

SuP napsal(a):

jarpor -
To jsem rád a vážím si toho.
Přítel vlk mi taky nevadí, můj postoj k němu a vzájemné pošťuchování pramení z téhož, cos popsal. Dokonce jsem rád, že se tu s ním potkávám.
A zvlášť dneska. Právě jsme přivezli našeho zatoulaného psa, co zmizel v důsledku čarodějnického ohňostroje a dvě noci nebyl k nalezení. Opatření, která jsme udělali, nebudu popisovat, kdo psa má, ten ví, kdo nemá, nepochopí. A v důsledku těch opatření ráno volali jedni z těch podobných, co chápou, že ho zahledli v poli u silnice. A tam jsem ho taky našli - smradlavou kouli z bahna a hnoje. Pořád s náhubkem. 8 km, přes 4 obce.....
Tak si to užíváme......
Hezkou neděli všem.
02. 05. 2010 | 09:34

vlk napsal(a):

SuPe
chudák čoklík.
Von ale mezi tím musel určitě navštívit volební mitink ÓDěS. Když vypadal , jak píšeš.

Jo a jar por má pravdu. Dojít kekompromisu tak, jak jej prezentuje ODS, třeba ústy Bendla po prohraných krajských volbách - Velká koalice? Ano, když zůstanu hejtmanem a bdueme mít většinuv radě, tak takovýhle kompromis ten je mis kutečně bytostně vzdálena cizí. Ten neumím.
02. 05. 2010 | 09:44

textilák napsal(a):

Pořád se zde mluví o slibech, vině, bankrotu. Mluví se o daních šetření, a reformách.
Lidé s platy okolo 10 tis Kč vědí co znamená šetřit. Źivnostníci , podnikatelé hlavně bez papíru budete to mít levnější.
KDO ZAPLATÍ REFORMU ? Banky s horentními zisky, politici s prebendami, spekulanti ? Ještě bude hůř protože nemají dost. Pane Sedláčku dejte na stůl prognózu pravdivou. Zvýšení DPH na 25%, zvýšení spolu účasti na 20%, Důchodová reforma s podílem individuálního spoření na 30% . A to prosím bez zvyšování přijmů nebo vyšší inflace. Dávky a zaměstnanost ??? Školství produkující ekonomy, číšníky a právníky nám asi nepomůže. Jenom produktivita práce, průmyslově aplikovaná věda mohou přinést zbohatnutí.
02. 05. 2010 | 09:58

SuP napsal(a):

Vlku -
jarpor psal o konsenzu v DISKUSÍCH. My totiž tady prezentujeme svoje vlastní názory a k tomu politické krytí nepotřebujeme. Už proto, že si nedorovnávámě životní úroveň pomocí ideologického "násilí". Všimni si těch uvozovek.

A pes?
Jakej chudák? Socana nezapřeš.
Zdrhl sám, chudák by byl vyhnanej. Včeta jsem najezdil 70 km autem a 20 na kole, dneska 16 autem. Pro moji radost prožere skoro víc než já a nepočítám všechny poplatky, očkování roztrhané kalhoty, odškodnění, pokuty, výběhy, boudy (se zateplenou plovoucí podlahou), elektrický ohradník. A ještě si pán zdrhá.
Tak kdo je chudák? OSOBNOST je to! A k tomu socan. kdykoliv jím, sedne si a upřeně čumí na ten žvanec a tváří se vyčítavě. Ostatně to už tady bylo, ještě za "hajnýho"........

Pokud Tvoje žena netoleruje čas Tebou trávený na diskusích, nepotřebuje být kdovíjak moudrá. Stačí, že je normální. Zkus si uvědomit, kolik času trávíš navíc hledáním odkazů, kterými nás tu chceš utloukat, míst abys prostě napsal, co si o tom myslíš? Nekaž si neděli, stačí že je docela hnusně.....
02. 05. 2010 | 10:04

abogado2004 napsal(a):

Už zase Sedláček, čtu Vás,protože si uvědomuji,že ekonomie se nemůže studovat na UK, VŠE byla-kdysi jediná, plná někdy opravdu odborníků. Jste milovník slovních obratů, historické ekonomie, kdy chyby jsou už dávno vidět a vy je hodnotíte říkaje to neměli udělat, to se jim nevyplatilo. V reálu jste úplně vedle, slyšel jste někdy o běžných a stálých cenách, určitě, i na UK snad to vědí. Abych zakončil příspěvek-Vaše názory zabírají u lidí, kteří nikdy nestudovali ekonomii, u mě nezabírají, špíš mě na.....
02. 05. 2010 | 10:07

StandaT napsal(a):

Myslím, že se dostáváme do fáze, kdy není důležité kdo ten dluh způsobil (stejně ho nezavřou), ale kdo ho zaplatí.

Já bych klidně nechal na pokoji, ba i podpořil tu poněkud infantilní snahu, být na straně vítězné levicové propagandy. Alespoň bude menší nával na "záchraných vorech". Pro mě za mě, ať si za dluhy může ze 100% ODS a povodně. Ono nepůjde o to být na té straně, která válcuje v mediálním prostoru vše a svou silou strhává i jinak rozumné lidi. Ono totiž půjde o to, nebýt mezi těmi, kdo to odsere.

Zřejmě málokdo zaregistroval, že kromě firem mění své plány a stahují se, či přímo odcházejí, i insideři z nejvyšších pater. Tůma, Fišer, Roman, Říman...

Hlupáci věnují energii a čas tomu, že za to můžou ti druzí, ti normální přemýšlí, jak v budoucnu ochránit své rodiny (a pokud mají tak i svůj business) před důsledky. I když prosvítá
drobná naděje, že Paroubek nakonec možná ani nezvítězí, ten rozval který už nastal bude zřejmě po dlouhou dobu neřešitelný.
02. 05. 2010 | 10:12

SuP napsal(a):

StandaT -
Konečně jeden střízlivej a rozumnej pohled na věc!
Zdravím a odcházím si hrát na "svého" Ukrajince. Momentálně nemám, jak jinak ušetřit....
02. 05. 2010 | 10:18

jarpor napsal(a):

SuP

Hlavně že jsi ho našel... socana jednoho... :-))

Máme dva - malýho a velkýho. Velký - nalezenec z útulku. Zažil si asi své... už je v pohodě.
Ten malej je jorkšír naší mladé...

Bylo by to úplně stejné i u nás...

Hezky jsi to napsal... Typický vlk - na mé obecné, kontruje Bendlem...

Ta jeho Karkule, to musí být poklad... u nás by musel dědek dělat něco jinýho, než přesvědčovat o své neomylnosti na aktuálně...

Hezký den a zase někdy...
02. 05. 2010 | 10:20

vlk napsal(a):

SuPe

ty už ro samou ideologii nedokážeš být normální, ani co se němé tváře týká. Pes socan. moc pěkné.
Holt příště požádej někoho, kdo umí cvičit psa , jestli by ti nevycvičil rabijáta, co bud e chodit sousedům krást slepice, kachny, husy a tak aa nosit ti je d omů. To potom nebud e socan , ale pravicově uvědomělý pes. V duchu českého lumpenkapitalismu.
Ale předpokládá to, že holt zainvestuješ.
Normálního psa musíš živit , starat s eo něj a nic nedostaneš pět. Chápu, že pro zastánce dřevní formy kapitalismu je to nesnesitelné.

a k tomu ostatnímu - tak vy prezentujete svoje vlastní názory? A kdo by to byl řekl..
A já vás utloukám odkazy , místo abych psal vlastní názory?,
No to je mi skutečně špičkový eufemismus. Ten , kdo jen plácá, aniž by měl cokoliv podložené nějakým ověřitelným faktem si s těžuje, že ten d ruhý mu ty fakta předkládá a dovoluje si je navíc interpretovat. Díky. Jdu dělat něco užitečného pro rodinu, leč otravného. A z tohohle bude duševně žít celou dobu, co budu na těchnucených pracích. a budu s e při tom chechtat nahlas.

A psovi příště zakaž mitinky OÓDěS. Fakt mu to nedělá dobře. Přijd e jak pras e a ještě je z toho chudák k smrti vyděšenej.
02. 05. 2010 | 10:23

Jara Cimrman radi napsal(a):

02. 05. 2010 | 10:32

Jara Cimrman radi napsal(a):

1) Proč prezentujete systém kroužkování jako geniální Cimrmanův vynález, když je tento systém známý už delší dobu?
Ano, Cimrman, již tradičně, přichází se svým geniálním vynálezem kroužkování spodních kandidátů pozdě – tuto myšlenku už navrhovali před ním mnozí jiní občané a v podstatě to ani není žádný geniální vynález, protože preferenční hlasování je vlastně princip samotných voleb. Nicméně i tak jsme Járovi nesmírně vděčni, že v pravý čas tuto myšlenku oživil.

2) Jak to pomůže vyřešit problémy této země (krize, nezaměstnanost)?
Cimrmanův systém řeší současný problém, kdy občan v podstatě nemá možnost svobodně ovlivnit skladbu parlamentu. Krizi a nezaměstnanost budou řešit poslanci. Jací lidé to ale budou, to je, o co nám jde. Zajímavý aspekt kroužkování odspodu je ten, že umožňuje vyměnit celou politickou garnituru. Je to zpětná vazba pro naše politiky. Demokracie totiž neznamená jen to, že parlament reprezentuje vůli lidu, ale i to, že je na rozdíl od diktatury poměrně snadno odvolatelný - z vůle lidu.

3) Proč kroužkovat ty úplně dole? Nestačilo by zakroužkovat prostě kohokoliv jiného, než jsou osoby, které si nepřejeme mít v parlamentu?
Nezapomeňte, že „horňáky“ vytlačí jen takový kandidát, který obdrží více než 5% preferenčních hlasů. Je tedy potřeba hromadně podpořit stejné kandidáty. Systematické kroužkování „dolňáků“ je reálný způsob, jak toho docílit.

4) Chci podpořit dolňáky, ale současně mám v oblibě nějakého konkrétního horňáka, který si dle mého názoru zaslouží ve sněmovně zůstat. Co mám dělat?
Zakroužkujte tedy tři poslední dolňáky (nebo druhý den voleb pátého, šestého a sedmého dolňáka) plus vašeho oblíbeného horňáka. Pamatujte však, že tím se šance na úspěch Cimrmanova systému o jeden hlas snižuje.

...
02. 05. 2010 | 10:35

StandaT napsal(a):

SuP: taky zdravím. Ukrajincem sám sobě? To je takové drsnohezké heslo :)
02. 05. 2010 | 10:42

Jadla napsal(a):

V případě Řecka se nezachraňuje Řecko alébrž především německé a francouzské banky v Řecku na úkor obyvatel. Proto ty demonstrace.
02. 05. 2010 | 11:20

Jozef napsal(a):

Damy a pani,

Skutocnym megaproblemom je Britania a USA.Stale ziju v znacnej miere z bankoveho sektora,z vysavania inych - a zadlzenost ich obyvatelstva,statu a firiem,porovnatelna s Greckom, ma tendenciu nadalej prudko rast.
To situacia Ceska alebo Slovenska by bola priam skvela - keby sme neboli zavisli na inych.

Par dni pred britskymi volbami uz media rozsiruju taketo hlasky:"Minuly tyzden stretol som sa v Londyne s guvernerom Anglickej narodnej banky Mervinom Kingom a on mi povedal,ze bez ohladu na to,kto vyhra volby,bude musiet zaviest take tvrde opatrenia,ze ho to na celu generaciu vyradi z boja o moc."

Sme svedkami klasickej situacie v hospodarskej krize: silnejsi snazia sa potopit slabsich,aby sa udrzali nad hladinou.Kazdy bojuje za seba,mudrejsi medzi slabsimi sa spajaju/otazka:s kym sa spajaju,na ktorej strane bojuju tunajsi analytici a politici?/:
"Pad eura,zdrazenie financovania statnych dlhov europskych krajin a nedovera v celistvost eurozony-to su nasledky znizenia ratingu troch europskych krajin.Europa sa vsak brani."

"Europa uz nechce ratingy od Ameriky".

Westerwelle:"Nemali by sme mat europske bohatstvo zavisle od ratingovych firiem".Europa by mala mat vlastnu ratingovu agenturu.

HN:"Proti eurozone zrejme stoji silna americka loby."
02. 05. 2010 | 11:43

marine1 napsal(a):

ad Vlk: Já nevím jestli koukáme, na stejnou tabulku. Pochopitelně myslím tu z wikipedie. A myslím si, že porovnání výše dluhú za Klasuovy a vlády a následující vlády je více než reprezentativní. Obvláště pohled na roky 2003 a 2004 je obvzláště žalostný. Ano Klasova vláda v polední dvou letech ,měla taky určitý státní dluh, ale je to nic v porovnání s rozhazováním za vlády ČSSD. To že měl Paroubek v posledním roce svoji vlády stejný dluh jako Klaus ve svém posledním roce je poněkud irelevatní ve srovnání celkových dluhů vlád ODS(myslím za VK) a ČSSD.

Co se týče Kuponovky, tak nikdo neříká, že to byla nějaká skvělá věc. Nebyla, ale ve srovnání s ostatními zeměmi jsme tak hrozně nedopadli. Podívejte se kam se dostala Ruská Federace v obdobných časech. Parchanti jako Kožený a další(jejich výčet by zabral celý příspěvek) byli fenomén celého postkomunistického prostoru. Proč tomu tak bylo je otázka na samostanou socio-ekonomicko-politologickou úvahu o velikosti dost nabujelé knížky. Je hodně nespravedlivé házet to na kohokoli a už vůbec ne na Klause.
02. 05. 2010 | 12:22

zmatek napsal(a):

Penez je jak much, ale ne na tech spravnych mistech. Vzdyck to odskacou chudi. O o opaskach mluvi ti co si nikdyzadnej nepriskrtili. Ze pane KDU csl Sedlacek. Krestanstvi a politika, ale jde pravda dohromady. Zlocinna organizace cirkev, kdysi v cele s Kalouskem, dnes pro zmenu v tvrde pravicove strane top09. ffrrJinak tohle jsou
02. 05. 2010 | 12:44

bleble napsal(a):

to Avogado2004:

to je pro nás laiky informativní co píšete.Nebojme se kritičnosti.Sám bych si styl Sedláčka ne příliš uvědomil.Ale cením si u něj,že vůbec je sdílný.Kolik ekonomů mlčí-takže vlastně nevíme,které problémy ekonomie teprve se učí řešit.
02. 05. 2010 | 14:10

Pozorovatel napsal(a):

Zadluženost našeho státu má i jednu pozitivní vlastnost.
Lze jí měřit současnou životní úroveň.
Rovnice je jednoduchá.
Současná úroveň = životní úroveň za minulého režimu + abs(zadlužení).
02. 05. 2010 | 18:52

Tomáš napsal(a):

Těch slov je 555, autor mi dluží jeden 111slovný odstavec!
02. 05. 2010 | 18:58

hafhaf napsal(a):

Výborný článek. Na konci je všechno shrnuto: Pravda je taková, že nás čeká za všech okolností cesta oddlužování, která bude sice delší, ale zato méně pohodlná.
A dále: země odkládá reformy pomocí zvyšování dluhu (příklad Řecka a Maďarska), až narazí kosa na kámen..atd. A to je to, co nás čeká. Komentáře netřeba. Gerd už to okomentoval..á propos: 666 by mohlo naznačovat cestu do pekla. Do finančního.
Na závěr: Víte co? Přežili jsme Protektorát, 50. léta, budování socialismu, 21. srpen 1968 a zase budování socialismu. Poté zacloumaly Československem 90. léta..
Přežijeme hyperinflaci i státní bankrot.
02. 05. 2010 | 22:14

NF napsal(a):

Vlkovi:

Děláš zásadní chybu, že politiky rozděluješ do partají. Oni si totiž vytvořili krátce po "sametu" tichou novou Národní frontu. Hrají s voličema šaškárnu zvanou volby a po nich si s těma voličema vždy vytírají pozadí. Jen jednou tuto novou Národní frontu sepsali - je to opoziční smlouva. Jinak se vždy domlouvají tajně a bez jakýchkoliv písemných smluv. Vlku, dokud budeme jako občané se mezi sebou dohadovat jestli ODS nebo ČSSD, tak se oni jen budou smát a mít z nás všech občanů pedel. Konečně to Vlku pochop a prosím i ostatní spoluobčany. Všichni!!!! nás zadlužili a vedou do chudoby, banda jedna zkorumpovaná a zlodějská.
02. 05. 2010 | 22:20

NF napsal(a):

to hafhaf.
To víš, že přežijeme všechno, v tom není problém..... Ale měli bychom mít na paměti, kdo to "přežívání" způsobil.
02. 05. 2010 | 22:23

James napsal(a):

Malá připomínka: slovo bankrot pochází z italštiny a je dost staré. Směnárníci a poskytovatelé úvěrů před x stoletími seděli u dřevěného pultíku, když se stali insolventními, řekli "banca rotta" a rychle zmizeli. Nebo jim to možná rozštípali věřitelé, to si nejsem úplně jistý.
03. 05. 2010 | 02:26

JC napsal(a):

Čtu, a konstatuji, že totéž již bylo napsáno mnohokrát, a nic, ba co, další půjčky. Řešení je přitom nasnadě: Na dluh nedáváme!
03. 05. 2010 | 07:01

lubošek napsal(a):

Banky které neochrání svoje peníze musí!!!krachnout, z hlediska evoluce je to správně.Ale hlavní problém je že se dvě desetiletí lidem dávala polovina ne li třetina mzdy a zbytek byl na úroky.
03. 05. 2010 | 07:34

Bleriot napsal(a):

Hospodářský život státu je založen na permanentním zadlužování a léčbě inflací. Jen od revoluce 1989 se platy i ceny zvedly cca 10x. Cestu oddlužování použil Čaučesku v Rumunsku za neúnosnou cenu pro lidi.
Těším se na vládu sociálních demokratů, jakým kouzlem ten gordický uzel rozseknou.
03. 05. 2010 | 07:34

Joska napsal(a):

Odpověď na naše současné horentní zadlužování je v Protokolech sionských mudrců. Stát a lidé v něm žijící se dají také ovládnout tím, že se zadluží, takže budou sotva splácet úroky z dluhů. A to židé rozumějící penězům dobře vědí. Mimochodem Klaus, Tříska a další z tohoto těsta tzv. transformovali ekonomiku podle not MMF. A nyní tento fond má nás zachraňovat, a prý to bude drsné. Jak absurdní. A aby bylo na ty úroky, bude se kšeftovat s Vaším zdravím , budete nosit peníze do penzijních fondů a podle dosavadních zkušeností nic nedostanete (neb se také rozkradou, proč by tomu mělo být jinak ?)..A že to není nereálné, nám ukázaly plány naší tzv. pravice v podání ODS v tomto volebním období. Korupci se otevírali vrátka (viz zrušení finanční policie a bránění protikorupčním zákonům, jako zrušení akcií na majitele...a nebo jen prosté nic nedělání). Jinak je šílené, že naši dosavadní představitelé dokázali jen za 15 let rozbít stát, který na počátku vlastnil veškerý majetek a po této době nevlastnil téměř nic a měl bilión korun dluhů. A v podstatě nevybudoval nic, rozvrátil školství (viz prodávání titulů..), morálku (viz zločinnost, vraždění nebo podpora tohoto v cizině pro cizí zájmy)..
03. 05. 2010 | 09:32

jj napsal(a):

lubošku,
problém s bankama je v tom, že mají jen minimum vlastních peněz, a velká většina toho, co mají, jsou "naše" peníze.
03. 05. 2010 | 10:10

JF napsal(a):

"Pravda je taková, že nás čeká za všech okolností cesta oddlužování, která bude sice delší, ale zato méně pohodlná. "

Pane Sedláčku, tato formulace se mi zdá lehce jako "všeřešící zaklínadlo"?

Pokusím se mírně oponovat ... ;-)

několika otázkami:

Stačí snížit deficit státních (veřejných) rozpočtů nebo je třeba doplnit jinou proaktivní politikou (podpora investic)?

Kde vidíte hranici mezi soukromými investicemi a státní infrastrukturou (např. privatizace zdravotnictví).

Nejedná se o přejmenování špatného státního dluhu za soukromé investice. Jsou soukromé investice financované úvěrem soukromou investicí?

Jak je v ČR vykonávána regulace trhu. (nadměrné zisky např. bankovnictví, telekomunikace, energetika, budoucí zdravotnictví???)

Jsou horší nadměrné zisky nebo státní dluh? Není to náhodou to stejné ... ???

Politika přesahuje ekonomiku o několik řádů.

Jakou máme politickou reprezentaci?

Jak vysoký dluh si můžeme dovolit?

Řekl bych že na toto zcela jednoduchá neexistuje ... mohu se však mílit.
03. 05. 2010 | 10:47

JF napsal(a):

Joska - ano, souhlas, výstižné!!!

Necháváme se ovládat nyní ideologií peněz.

Na život žádný návod a formule nehledejme ... např. ekonomická ideologie. (toto k tématu "normalizace v nás")

Věnujme se podstatnému ... věnujme se nám samotným jací jsme a volme ty, kterým můžeme důvěřovat.

Potom se domnívám, že by mohl být veřejný dluh minimálně dvojnásobný. (tj. na úrovni civilizovaného světa ;-)
03. 05. 2010 | 11:01

vilcek napsal(a):

Dobre, jen jste vynechal dve shodne veci s Reckem: korupci a rozkradani. Mam obavy,ze kdyz se tyto dve veci nezastavi, nepomuze CR
ani kdyby prestala duchody vyplacet uplne!
03. 05. 2010 | 21:40

iso napsal(a):

Pane Sedláček - za koho "kopete mičudu"????
03. 05. 2010 | 21:59

ZM napsal(a):

Při zadlužení záleží taky na tom,za co jsou půjčené peníze utraceny.Dobře se to dá znázornit na příkladu rodiny.Jestliže rodina jede za vypůjčené peníze na drahou dovolenou,tak mají sice hezké vzpomínky (v případě,že nekrachne daná cestovka) a fotky,ale později musí dluh zaplatit i s úroky.Pokud nějaký člen rodiny přijde o zaměstnání,je to o to větší problém.Jestliže rodina drahou dovolenou odloží,a za vypůjčené peníze si koupí třeba počítač a pořídí si potřebné programy,se kterými se členové rodiny naučí dobře pracovat,zvýší se pravděpodobnost,že i v případě ztráty zaměstnání seženou jiné zaměstnání a tedy nebudou mít výpadek příjmů a na drahou dovolenou můžou jet později aniž by se museli zadlužit. Toto je hodně zjednodušený příklad,v rodinách může nastat celá řada možných situací.Řízení státu je samozřejmě mnohem složitější než řízení rodinného rozpočtu.Ale principy,ty jsou stejné.Možností,z kterých se dá vybírat je celá řada.Třeba možnost- buď koupit 107 Pandurů nebo jich koupit 70 a ušetřené peníze dát na školství,což by mohlo zvýšit pravděpodobnost zvýšení HDP v budoucnu(za předpokladu,že tyto peníze by byly ve školství využity efektivně).
04. 05. 2010 | 11:41

Petr napsal(a):

Andreas Papandreau, recky politik a ekonom urcujici dominantne reckou politiku v podstate az do jeho umrti (1996), vystudoval ekonomii na Harvardu a prednasel m.j. na univerzite v Berkeley, Kalifornie.
Byl m.j. obvinen z pronevery 200 milionu US $ Bank of Crete v roce 1989, na kterych se mela strana PASOK obohatit. Byl ovsem zprosten viny pro nedostatek dukazu...

Jeho syn George, recky premier a prezident Socialisticke Internacionaly (od r. 2006) studoval take m.j. na Harvardu a na London School of Economic. Mimo to se ucastnil 5x zasedani Bilderbergu (1995, 1998, 2000, 2004 a 2005).
Do obdobi jeho politicke pusobnosti patri take pomoc americke banky Goldman Sachs na falsovani ekonomickych udaju Recka pri i po vstupu Recka do Eurozony.
Podivna spojeni ? Dalsi "Trojsky kun", tentokrat proti EU ?

Co u nas ? Co delaji a jake funkce zastupuji absolvetni takovychto elitnich americkych nebo anglickych univerzit a ekonomickych skol?
06. 05. 2010 | 08:30

Petr napsal(a):

Podle Wall Street Journalu udelily jen nemecke a franzouzske banky az do letosniho roku Recku kredity v celkove vysi 87 miliard EUR (119 miliard US $).
Bankrot Recka tedy jiste neni v jejich zajmu, nejaka cesta se k temto ztratou hrozicim kreditum jiste najde - treba bail-out Recka "na ucet" jinych statu EU (a jejich danovych poplatniku), tak jak to bylo rozhodnuto...

Vedle Recka existuji dalsi kredity ve vysi pres 900 miliard US dolaru pro zeme Irsko, Spanelsko a Portugalsko, temer polovina teto vyse byla udelena nemeckymi a francouzskymi bankami. Temer polovina z techto 900 miliard spada na kredity Spanelsku...

Ceka evropske danove poplatniky v blizke budoucnosti podobny osud jako americke, jen s tim rozdilem, ze danovi poplatnici budou zodpovedni (statni dluhy pro pristi generace) i za ztraty bank z jinych statu, nez jejich?
06. 05. 2010 | 09:12

Vašulka Vladimír napsal(a):

Pane Sedláček,
považoval jsem Vás za inteligentního člověka.Pozor, za intelugentního člověka Vás považuji i nadále. Stejně tak za fundovaného ekonoma. Ale prosím Vás, přestaňte s tou demagogií. Oddlužování- zadlužování. O co zde jde?!Proboha, proč z nás děláte pitomce?Přece jde o způsob, jak zadlužování zabránit a jakým způsobem hradit dluhy. To druhé bude daloko težší. Napřed je nutno skončit se zadlužováním. V tom se shodneme, že? Jede ale o cestu, o způsob. O to, kdo to zaplatí? Kdo ponese to břemeno.
Udělějme si krátkou rekapitulaci. Prvních osm let po revoluci zde vládla ODS. Do této strany hodně lidí vkládalo naděje. Co se stalo. Privatizovalo se. Privatizovalo se tzv. rodinné stříbro, proběhla I. a II. vlna kupónové privatizace, malá a velké privatizace. Co se stalo? Drtivá většina podniků ae vytunelovala, vznikla armáda půl milionu nezaměstnaných. Příjmy z privatizace jsou kde? Z drtivé většiny šli do sanací našich bank. Jak je to možně? Různí šíbrové si vzali úvěry, které naplatili a tak se dluhy uhradily z výnosů privatizace. Odhaduje se 600-800 miliard. Po tzv. revoluci, lépe řečeno po podvodu na lidech, byly velké přebytky na účtech sociálního pojištění, důchodovém pojištění. Kde tyto peníze jsou? Miloš Zeman navrhoval oddělení účtu důchodového pojištění. Pan prof. Klaus prosadil na. ODS všechny přebytky " prožrala ", vytunelovala tedy přinejmenším tomuto ve své režii nezabránila. Chvástala se tím, jak její vlády hospodaří s vyrovnaným rozpočtem. Jak vyrovnaným, když "prožrali" výnosy z privatizací, včechny přebytky. ODS začala zadlužovat tento stát. Což se projevilo a vyvrcholilo profesorovýma úspornýma balíčkama, což ho stálo pád. Jistě, spoustu chyb udělala i CSSD. V porovnání s chybami ODS se to však nedá srovnávat. Pojďme k vládě Topolánka nebo ještě o čtyři roky zpět. Topolánek a celá ODS se svorně sešikovali pod heslem " nulová tolerance ". Všechno bylo špatné, po všem plivali. Najednou se dostali k možnosti vládnout. Za situace 100:100. Co následovalo. Vydírání, vyhrožování, snad dokonce podplácení za účelem získat několik přeběhlíků, aby mohli vládnout. Jak ta jejich vláda za situace 100:100 probíhala. Válcování, válcování a válcování opozice. Prosazování jen své jediné pravdy. Snížení daní, ale jen těm nejbohatším. Patřím do střední třídy, ale na daních jsem ušetřil 50,- Kč. To je ta proklamovaná 15 % daň z příjmu. Ano, ale ze superhrubé mzdy, kdy daň z hrubého příjm,u činí 23%.Podvod, lež. Co se dělo dál? Místo reforem jen vytahování peněz z občanů. Nejde mi o hloupých 30,- Kč u lékaře. Ale o princip. O to, že se nedělají reformy, ale jen se vytahují peníze z občanů. Tento krok měl být jedním z posledních, ne-li úplně poslední. Byl ale prvním. Další podvod. Žádné reformy, jen vytahování peněz z lidí.Šetřit, šetřit, šetřit..... Ano, šetřit se má. Je šetřením v době ekonomické krize návrh, který se týká majetkového vypořádání s církvemi?
06. 05. 2010 | 13:17

Vašulka Vladimír napsal(a):

Proč se toto neudělalo po roce 1990, kdy byly příjmy z privatizací? Protože tehdy prof.- Klaus tolik nepotřeboval Lidovce, jako lampasák Ing. Topolánek. Chtěl vládnout, ať to stojí, co to stojí. On to totiž platit nebude. Pane Sedláček, kdo by to platil? To je šetření za této situace se vypořádávat s církvemi? To je " podplácení". Podplácení Lidovců, aby podporovali vládu Mirka Topolánka za protihodnotu vypořádat se s církvemi? Ing. Kalousek připtavil státní rozpočet s deficitem 37 miliard. Pane Sedláček, kolik činil v minulém roce státní deficit. Bratru 200 miliard. Pene Bože....Chraň nás a opatruj před inženýry Kalouskem, Topolánkem a jim podobnými. Ono chtějí šetřit? Domnívám se, že oni chtějí ožebražit občany ČR, jinak by toto neprosazovali. Nebo se snad mýlím? Je potřeba šetřit. Šetřit musí všichni. Zejména stát, tedy ministerstva, obce, bohatí i méně bohatí. Všichni. Open cart, co to je? A takových projektů jsou spousty. Ne takového rozsahu, ale jsou jich tisíce. Musí se začít šetřit zejména tím, že se přestane tunelovat. Tedy předražovat zakázky, aby se dostala " malá " domů. Nikdo nikoho nepřesvědčí, že to tak nefumguje. Ano, důkazy nejsou, to je pravda. Protože ten, který dává ani ten, který bere, to na sebe neprásknou, že? To by byli hlupáci.Musí se začít šetřit, to máte pravdu. Jde jen o způsob, jakým se šetřit začne. Vystřízlivěl jsem. Už vím koho budu volit. A jsem přesvědčen, že to dnes už ví tisíce dalších občanů. V letošních volbách budu volit menší zlo. Udělalo se spousta chyb. Udělali je dvě nejsilnější strany, které se střídaly u moci. Tyto dvě strany by se měly zamyslet za posledními 20 lety, měly by utvořit velkou koalici, měly by nalét čistého vína sami sobě ani by to nemusely oficiálně přiznávat a měly by se dohodnout na způsobu, jak zamezit zadlužování a jak nastartovat splácení dluhu ČR. Musí to však bolet všechny, ne jen některé. Jinak se ten binec do pořádku nedá. Dvě tři volební období by zde měla být velká koalice, která by měla nastartovat proces obnovy. Toto žádná koaliční vlády, ať 101 či 110 není schopna zvládnout. Měla by zde být vláda 140-150, měla by být soudná, mělo by se přestat s populistickýmináměty a mělo by se začít makat. A to bez Paroubků, Nečasů, Škromachů, Langrů, Sobotků, Pospíšilů, Urbanů, Gandalovičů atp. ....., Kalousků, zkrátka bez dinosaurů, kteří buď jsou minimálně politicky zodpovědni za fatální stav, který zde je na stole nastolen. Velká koalice s novými tvářemi, jen tak je možné dostat se z této šlamastiky. Souhlasím s názorem ministra vnitra Peciny, že Paroubek ve své podstatě není dinosaurus, v parlamentě a ve vládě byl krátkou dobu. Není to však člověk přijatelný pro širokou občanskou veřejnost, je namyšlený, arogantní, rychleji mluví než myslí a spousta jeho vystoupení ho diskvalifikuje, aby byl čelným představitelem státu, tedy, aby zastával ať již jednu z vysokých ústavních či "jen" ministerských funkcí. A to samozřejmě platí pro všechny dinosaury, i pro knížete. Ten už by měl ve svém věku odpočívat. Je to můj osobní názor, není na tom nic osobního. Uvidíme, co se stane...
06. 05. 2010 | 13:17

veselymartinek napsal(a):

:D:D
Sice delší, ale nepříjemná
:D:D
taková skoro zkratka
09. 05. 2010 | 13:13

www.zadluzeni.cz napsal(a):

Cesta oddlužení může být i velmi krátká: stačí vyhlásit bankrot a dluhy odmítnout.

Odnesou to majitelé dluhopisů, tedy soukromí investoři a penzijní fondy. Minimálně tech prvních není třeba litovat, desetiletí svou ochotou půjčovat umožňovali politikům slibovat nereálné věci. Alespoň já necítím žádnou morální odpovědnost za dluhy, naopak se cítím jako oběť: díky penězům investorům dlouhodobě politika všech vlád je v rozporu s mými politickými názory. Bude jedině správně, když po dekádách snadných zisků s úroků bude také do trhu státních dluhopisů zaneseno nějaké riziko.

V případě Řecka by jim pak "pár" let nikdo nepůjčil. Takže by ze dne na den museli zredukovat stát na třetinu, protáhnout věk odchodu do důchodu a omezit sociální vymoženosti. To ale stejně po nich MMF chce, akorát ty dluhy jim zůstanou.

A pomoc ostatních zemí EU padne jen na vykupování dluhopisů ze soukromých rukou do veřejných, tedy na podporu státního rozhazování a investování bez rizika.
10. 05. 2010 | 09:54

veselymartinek napsal(a):

dokud se ta sprachsprosta židovská verbeš neuklidní tak bude potřeba se pořad a pořad zadlužovat.
oni hraji kolotoč s národama. to oni vědí jak a kde komu pujčí aby mohli někomu někde pomoci či ublížit..
proč asi hitler ?? a proc to jejich hospodin dopustil , a kdy to zadluzovani zacalo mít pořadný grády ??

to vsechno se těm vydřiuchům vrátí sice nebude dalsi hitler2 ale cela zeme pozna kdo za co muže .. už aby to bylo a poradne jsme je vyhnali nekam do vesmiru .. nejlepe na Pluto.
10. 05. 2010 | 16:25

Ing. Bárta napsal(a):

Vážený pane inženýre (tedy věřím, že jste- ono dnes nikdo neví, zda nestudoval v Plzni nebo v Brně!). Prosím o sdělení- ekonomické zamyšlení nad tím, zda- a teď se prosím posaďte, ale dočtěte si to do konce- není třeba TISKNOUT PENÍZE! Trošku Vás nasměruji ve Vašem uvažování dotazem: Je zvyšování produktivity práce a automatizace lidské společnosti prospěšná?? Není čas na rozdávání?? Já myslím, že je! A pokud na to nepříjdete sám (věřím, že jistě ano, protože si Vás jako jedinného vážím z bývalého NERV, jako ekonomicky inteligentního) tak Vám to napíši. Prosím o Váš osobní mail nebo schůzku. Jsem z Brna.
10. 05. 2010 | 16:34

anička napsal(a):

Zajímavý názor mám pan Vašulka. Souhlasím s ním.Je hodně kritický, ale má v hodně věcech pravdu.Pár slov ... Já si myslím, že hodně zle dělají peníze politiků - jejich výše atd...Lidé v dnešní si hodně závidějí.Možná by existovala jedna cesta, ale ta je nereálná.Plat poslance by musel klesnout třeba na půrměrnou či mírně vyšší mzdu...Pak by to rozhodně nikdo nedělal pro peníze, ale pro národ.Nikdo by neměl žádné další výhody, bylo by to zaměstnání jako každé jiné...Je skoro milion exekucí...Před rokem 1989 toto nebylo.Lidé nebyli tak zadluženi jako dnes...Je to důsledek otevření evropského obchodu? Samé hyper markety a zboží z ciziny. Zanikají české podniky...Lidé přicházejí o práci, nemohou splácet hypotéky...Nikdo si neuvědomuje, že ze dne na den se můžeme ocitnout na dlažbě... Ve státě nikdo nechce být chudý, ale...Nemohou být všichni bohatí...To prostě nejde, když není dodstatek financí ve státním rozpočtu...Ale kde na to brát..Je to začarovaný kruh...Kapitalismus bohužel má tuto stinnou stránku...Obrovské majekové rozdíly... Ale ani socialismus nebyl v pořádku.Bude jednou existovat takový systém, kde budou všichni spokojeni a kde nebude hrát hlavní roli majetek, peníze, ostré lokte, známosti...?Tak na takovou společnost se těším...
03. 07. 2010 | 12:06

Alberto Rhodes napsal(a):

Thanks for this http://www.suntasksolar.com great post. I have become a http://www.trading-mx.com huge fan of this website and http://www.shopdisplaycn.com I really cant wait to read you next posts! Your post are http://www.jihepackage.com/... inspirational.
13. 08. 2010 | 08:35

Alberto Rhodes napsal(a):

Great stuff from you, http://www.sunsurf.com.cn man. Ive read your stuff before http://www.jdxpwj.cn/booste... and youre just too awesome. http://www.zjxhdz.com I love what youve got here, http://www.tygluegun.com love what youre saying and http://www.wanjia-ylm.cn the way you say it. You make it entertaining http://www.hangxiang.cn and you still manage to keep it smart. I cant http://www.meiyuanfurniture... wait to read more from you. This is http://www.jdxpwj.cn/tow-rope really a great blog.
13. 08. 2010 | 08:40

AnnockAcedexy napsal(a):

fashion week 2010 trends http://thefashionhouse.us/diesel-sunglass-for-men-black-item4775.html fashion jeans export 264442
22. 06. 2011 | 00:18

ja napsal(a):

ja to nechapu... co udělal svět dobrýho pro Boha, že chceš, aby dělal něco On pro svět? na světě se vedou války, ale jsou to války lidí.. proč to dělaj? Bůh není loutkař, který si hraje s vojáčky.. jaký by byl smysl celého světa, kdyby člověk neměl svobodu? má ji a dělá si co chce.. a věř mi, nedělá to dobře.. když nakoukneš pro změnu do normální Bible, není se ani moc čemu divit, viz Sodoma a Gomora nebo potopa světa.. proč to bylo? protože se lidi odvrátili od Boha.. Bůh neni špatnej, jenom si to lidi představujete trochu jinak.. a taky to neni automat, do kterého hodíš modlitbu a vypadne ti kupon s vyslyšením..
Neříkám, že Satan není, on je.. ale je špatné ho uctívat, protože na konci PROHRAJE (teď ne) a jeho zastánci na to doplatí!
05. 12. 2011 | 12:16

Veiveapopsism napsal(a):

[url=http://legalusdrugstore.com/products/cialis-super-active-plus.htm][img]http://legalusdrugstore.com/18.jpg[/img][/url]
physicians pharmacy alliance http://legalusdrugstore.com/categories/female-enhancement.htm how to become a pharmacy technician [url=http://legalusdrugstore.com/products/fincar.htm]fincar[/url]
compounding pharmacy homewood al http://legalusdrugstore.com/products/generic-keflex.htm doctorate pharmacy online training [url=http://legalusdrugstore.com/products/azulfidine.htm]rite aid pharmacy hours[/url]
pharmacy tools instruments http://legalusdrugstore.com/products/crestor.htm british dragon online pharmacy [url=http://legalusdrugstore.com/products/pilocarpine.htm]pilocarpine[/url]
tower online pharmacy http://legalusdrugstore.com/products/doxazosin.htm silver rod pharmacy [url=http://legalusdrugstore.com/products/viagra-soft-tabs.htm]the peoples pharmacy[/url]
http://legalusdrugstore.com/products/desyrel.htm application for employment for pharmacy technicians
17. 12. 2011 | 14:15

XyTEzlaLVY napsal(a):

Haha… that’s looks so fun and hope u all enjoyed the ocicsaon. My best wishes to your friend Jen Your hairstyle is so nice in the 2nd photo. What u doing with the belt Liz?
25. 08. 2013 | 16:04

p6yenP4YK napsal(a):

Wow,All I can say that I just love your photography. The <a href="http://mfidvfm.com">piutrce</a> of the bride and groom on the beach against the sunset just blows my mind.I love photography and the use of camera, it is my life and my passion but I must tell you Mr. Thompson, I would do anything in this world to create your creations.
26. 08. 2013 | 09:17

C0eOXF2m napsal(a):

YAY!!!! I think the last time I actually saw you was when Kendon was in from Japan<a href="http://mfnykigsrk.com"> aornud</a> Christmas... I think in 2008... GOSH... WAY TOO LONG! I can hardly wait to breathe that good ol' Oklahoma air. Minus the tornadoes preferably. ;)
29. 08. 2013 | 19:22

pRCFzPyd napsal(a):

I'm a newbie to this. I've lrkeud on chats, but never actively participated. But I think I'm ready to tweet my butt off. I've been pulling up stats and quotes to inspire some 140-character tweets of wisdom (ha!) and hoping for lots of chatting all around. Join us if you can! http://ctjkbuze.com [url=http://mfkvtsaufz.com]mfkvtsaufz[/url] [link=http://kwsjdzxucs.com]kwsjdzxucs[/link]
07. 09. 2013 | 01:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy