Vykoupení Řecka aneb O hříších moderní doby

13. 05. 2010 | 10:28
Přečteno 10233 krát
V řečtině znamená hřích dluh. Tak například Ježíšova modlitba v řeckém originálu by se doslovně měla překládat: Odpouštěj nám naše dluhy, jako i my odpouštíme naším dlužníkům. Vykoupení, tedy klíčové poselství evangelia, je pojmem, který má křesťanství společné s ekonomií. A také s finanční krizí, během níž státy vykupovaly banky a hrály tak roli spasitele, který na sebe bere jejich dluhy - hříchy.

Teď je na řadě Řecko, což je ironií dějin, protože právě této zemi vděčíme nejen za novozákonní jazyk, ale i za zrození evropské filosofie. A když se teď právě tahle země předlužila, uvádí nás všechny do nepříjemně vtíravého pokušení: Proč se chovat zodpovědně, když hříšníci (banky i státy) se nakonec dočkají spasení?

Finanční pomoc Řecku je stejně nespravedlivá, jako byla finanční pomoc bankám. Těm největším hříšníkům byla prokázána ta největší milost, koneckonců podobně, jako se stává často i v Ježíšových příbězích či podobenstvích. Koneckonců, právě ono vykoupení se často týkalo lidí, kteří se předlužili tak, že upadli do starověké obdoby "osobního bankrotu" a stali se otroky z dluhu. Právě tito lidé museli být někým vykoupeni.

Mrtví oplakávají mrtvé

Proč nehřešit, když je k dispozici téměř nekonečná milost a za naše hříchy/dluhy nakonec někdo zaplatí?

Na jedné straně nemůžeme mít tvrdá pravidla typu: s teroristy se nevyjednává, bankrotující země se nikdy nezachraňují. Na straně druhé není možné slíbit pomoc vždy a všem. Pravidla (ekonomické) spásy prostě nemohou být nikdy jasná. Dnešní svět je tak spropojovaný, že kdyby bankrotovala třeba taková Čína, bylo by v evropském nebo americkém zájmu jí pomoci.

Podobné je to s Řeckem. Bylo už velmi pozdě na cokoli jiného - a Athénám jsme prostě jako Evropané pomoci museli. Co ovšem jasné být může, jsou preventivní pravidla.

Zatím se ovšem v tomto ohledu na makroúrovni neudělalo prakticky vůbec nic. Proč prostě nepřiznat, že Maastrichtská kritéria i Pakt stability a růstu jsou mrtvé. Už proto, že je nikdo nedodržuje, ale také z toho důvodu, že nadekretované pravidlo maximálně tříprocentního rozpočtového schodku bylo prokletím, které na sebe - byť v dobré víře - uvalily samy zakládající země eurozóny.

Není žádný důvod povolovat zemím v době růstu zadlužovat se třemi procenty, jako není důvod limitovat je třemi procenty schodku v době recese. Mělo by se zavést dynamické fiskální pravidlo a povolovat maximální výši deficitu podle hospodářsakého růstu. Měl by se cílit umírněný růst, stejně jako se cílí umírněná inflace.

Tedy nikoli to, co se dělalo v minulosti, cílit maximální růst děj se, co děj, ať to stojí (dluhově), co to stojí. Kdyby platilo třeba "čtyřkové dynamické pravidlo", pak by země, která očekává růst šesti procent, měla na ten rok vytvořit přebytek(!) dvou procent. Tedy rozdíl mezi růstem a povoleným deficitem by měl být čtyři procenta. Země, která se třemi procenty propadá, si může naopak dovolit deficit sedm procent.

Pokud budeme trvat na starém tupém tříprocentním fiskálním pravidlu, budou země maximalizovat růst a cílit právě na tříprocentní deficit. Budou mít zkrátka tendenci neustále se zadlužovat.

Od kolébky ke hrobu

Pokud budeme oprašovat mrtvoly starých pravidel, povede to k řeckým scénářům stále. Proč se chovat zodpovědně, proč nevolit populistické politiky, když nás ostatní musejí nakonec stejně zachránit?

Záchranu je potřeba limitovat pravidly - a preventivní jsou vždy mnohem lepší než ta pozdní. Pokud doufáme ve vzkříšení Evropy, není jiné cesty. Jinak se ta naše dluhová řecká filozofie, která kdysi byla naší kolébkou, stane také naší hrobkou.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Miroslav Pivoda napsal(a):

Otec moderního managementu, Peter F. Drucker, se kdysi vyjářil o ekonomech takto:
"Ekonomové neví nic, až se zpožděním 20 let. Není pomalejších učedníků, než jsou ekonomové."
13. 05. 2010 | 10:37

JF napsal(a):

pan Sedláček:

pěkné - takové jen trochu optimistické.

Slova jsou o obrazech o naší představivosti a ta je o naší dobré vůli.
(za hřích si dle uvážení dosaďte co chcete - záleží na Vaší dobré vůli)

Zachraňovat Řecko můžeme i jen kvůli Řecku samotnému. Ale co je důležitější než peníze.(to je "jen" prostředek) ... třeba někoho naučit chytat ryby.(to je politika)

Dalo řecko Evropě Konsensus?

Pravidla ano, ale ti naplňují jen nedokonalí lidé. Poznáme dobrou vůli ???

Toto je jen můj názor!!!
13. 05. 2010 | 11:02

Olga napsal(a):

"Proč nehřešit, když je k dispozici téměř nekonečná milost a za naše hříchy/dluhy nakonec někdo zaplatí?"
Je tomu opravdu tak? Ježíš každému kterému odpustil řekl: "Jdi a už nehřeš aby se ti nestalo něco horšího." Taky řekl: "Kdyby jste byli slepí, tak byste hříchu neměli ale říkáte že vidíte a proto váš hřích zůstává." Kdyby se všem odpouštělo pak by nemusel být strach z posledního soudu. Myslím si, že to tak jednoduché nebude.
13. 05. 2010 | 11:05

pavel napsal(a):

...Už proto, že je nikdo nedodržuje,...

zrovna vcera se tady vsude psalo, ze Estonsko ty pravidla dodrzuje..?
13. 05. 2010 | 11:19

BudaFriend napsal(a):

Krasnej komentar.

Zasnu jak politici ochotne riskuji, ze odkladnim problemu rozbiji struktury, ktery Evropane 60 let budovali, aby uz po sobe nemuseli strilet. Jestli to euro neustoji, tak jsme mozna prozrali na dluh nejen prosperitu, ale i bezpecnost a civilizovane mezinarodni vztahy (aka mir). Kdyz Britanie vytahla na Island anti-teroristicky pravidla a zmrazila vklady bank na svem uzemi, byla to trapne prehnana reakce. Co na sebe vytahnem, az nekdo vyleti z Eurozony a z EU (neb asi nejde vyletet z jednoho a zustat v druhym) a zustanoun po nem obrovity dluhy, ktery nesplani ani za 100 let? Uz ted je bulvar plnej nenavisti a to jde furt jen o par euro. Nechapu jak Merkelova muze riskovat, ze ohrozi elementarni struktury, ktery berem jako samozrejmy, ale ktery nejsou vubec automaticky ani nerozbitny.
Chybi nam generace politiku, ktera si pamatovala jak to vypada, kdyz se normalita v civilizovane zemi vymkne z kloubu a nasrani lidi zacnou poslouchat rakousky malire. Jeste, ze se alespon Kohl s Delorsem ozvali a pripomeli, ze sazky jsou velmi neprijemne vysoko.
13. 05. 2010 | 11:44

juvel napsal(a):

Olga:
Poukazujete na to, že v Bibli se uvádí, že hříchy odpouští Bůh, tedy, že se jedná o milost Boží. Pan Sedláček připomíná, že ekonomové by tuto Boží milost a s ní spojenou moudrost měli napodobovat a stanovit ji pomocí pravidel a zákonů. V tom je právě slabina lidského úsilí.

Bůh projevuje milosrdenství na základě změny ducha, postoje, na základě víry v sílu Kristovy výkupní oběti, nikoliv na základě další změny a zpřesnění zákonů. Na snaze získat život ze skutků podle zákona si vylámali zuby Židé, protože nerozpoznali, že zákon je vede ke Kristu. Podobně dříve či později dopadnou snahy ekonomů EU, jestliže u jednotlivých aktérů tohoto projektu nedojde ke změně postoje čili ducha (např. poctivost bude větší hodnotou než číselný ukazatel růstu).
13. 05. 2010 | 11:50

JF napsal(a):

juvel:

ano, souhlas - otázka naplnění zákona není možná bez změny i nás samotných. Ano, to je podstatný moment.

poznámka k náboženské svobodě:

Co se týká Židů, domnívám se, že Židé a ani nikdo jiný (!) to ve své době (před příchodem Krista) nemohli poznat, jejich (tehdejším i dnešním(!)) zákonem byl/je starý zákon.

Nový zákon jsou v jádru skutky Kristovi. Starý zákon a Kristus (nový zákon) dohromady je křesťanský zákon.

ps: jsme součástí židovsko-křesťanské kultury. Nelze nikam nepatřit. (možná spíše: Nelze někam nepatřit.) ... a to jsem u těch "jednoznačných" pravidel ...
13. 05. 2010 | 12:07

Tencokida Hnuj napsal(a):

Milý Maddofe, Goldmane, Sachsi a další. Odpouštím Vám.
I Vám všem ostatním, kteří pobírajíce dary vezdejší od svých bližních - takto dańových poplatníků, vyplácíte si z nich stamilionové odměny.

Také Vám, milé metastázy na radnicích a úřadech odpouštím veškeré vaše zlodějny, neb nevědomost hříchu nečiní.

I vy, milí politikové , pojďte blíže k mému stolu, nemějte strach. Mé srdce je otevřeno a hle (plác, plác, plác...) - nastavím Vám i druhou tvář, zříte ?

A vy, černí pasažéři, kteří si jezdíte k Vašim bližním sedícím v příjemně vytopených kancelářích pro almužnu v Mercedesech - cožpak by mohlo mé srdce zatvrditi se směrem k těm nejubožejším ? Hmm. No tak tedy...cože ?...jak... Aha. Tak - pro Vás mám špatnou zprávu. Nedostanete už ani floka. Ale začněte pravidelně navštěvovat mše, žijte řádný život ve víře a za čas se vám dostane království o kterém se vám ani ve snu nezdálo.

A ty, přemilý Sedláčk,u vymysli už konečně tu nejpružnější z nejpružnějších ekonomických teorií, abych i tobě mohl odpustiti tvé omyly a chyby.

Mějte se. Hříšníci i dlužníci.
13. 05. 2010 | 12:20

Baba napsal(a):

Myslím, že dodržováním průběžně se měnících pravidel míní Řek něco jiného než Němec. Původ preventivních pravidel člověk nedohlédne.
13. 05. 2010 | 12:20

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,pane autore, když už hned na úvod připomínáte Ježíše, připomenu také. Jak Ježíš rozhněván hněvem spravedlivým, vyhnal, vlastnoručně bičem spleteným, falešné a nepoctivé obchodníky a penězoměnce z chrámu, zasvěceného duchovnu a ne "zlatému teleti".Tužka s jiným úhlem pohledu.
13. 05. 2010 | 12:24

Carlos V. napsal(a):

V Evrope mame nekolik statu, lodicek. A vsechny se vice mene potapeji.

Moudre hlavy vymyslely, ze pomuze, svazeme-li vsechny lodicky k sobe. Nektere se tak potopi pozdeji - ale zato se potopi vsechny.

Je treba, aby posadky kazde jednotlive lodicky zacaly hbite utesnovat diry a vylevat vodu.

Komu se nebude chtit makat, proste se potopi. A neni treba pomahat tem, kteri misto vylevani po obede par hodin spi.
13. 05. 2010 | 12:28

Antonín Hrbek napsal(a):

Ježíšovi byl jeden napravený hříšník milejší nežli deset spravedlivých.

V Bibli lze najít ledacos
13. 05. 2010 | 12:33

yara ze země krys napsal(a):

Ekonomika jako věda má známý velký problém v tom, že nejde jako celek matematicky dost dobře a spolehlivě popsat a postihnout, prostě je tam ve hře příliš proměnných, navíc i z jiných oborů lidské činnosti. To ovšem neznamená, že v ní není nějaký systém a řád a že nefunguje, jenom my lidé ji nedokážem zatím správně osedlat a ukočírovat. Tahle "přišlá" krize z Ameriky a řecký průšvih mají společně i také mnoho pozitiv. Hodně věcí se náhle osvětlilo a stále více lidí chápe co je to skutečný populismus politiků (viď Jirko).
Politici snad budou uvnitř jednotlivých zemí stále více pod kontrolou a tlakem, aby neslibovali to na co nemají. No a Euro jako takové pravděpodobně dostane nový kabát pravidel jako každá jiná normální měna a jednotlivé státy eurozóny budou muset lépe kočírovat svojí fiskální politiku. Pokud se to v plné míře nestane, děj se vůle Boží! Na úpravu "pravidel" není moc času, ECB chce pustit na trh
ničím nekrytých 750 mld.EUR. Bude zajímavé jak to chtějí ošetřit aby inflace nezaržála jako splašený kůň a nevylítka jako divá ze startovního boxu! Nechce se mi věřit, že to jde nějak zmrazit a na trhu nebyl nadbytek fiat peněz. Třeba ekonomové a finančníci objeví zase nějaká nová kouzla nebo dokonce nové zákonitosti ekonomické vědy.
13. 05. 2010 | 12:34

Antonín Hrbek napsal(a):

Ježíšovi byl jeden napravený hříšník milejší nežli deset spravedlivých.

V Bibli lze najít ledacos
13. 05. 2010 | 12:34

David napsal(a):

Kořenem všeho zla jsou peníze.

Čert vem všechny ty ekonomy.

Vzpomeňme si jak to bylo, když nás právě ti „největší“ odborníci přesvědčovali, jak je nutné zprivatizovat banky. Prý vznikem konkurenčního prostředí budou levnější i jejich služby. Realita však byla zcela jiná. Z našich daní oddlužené banky jsme prodali za hubičku. Tyto banky se však proti nám spojily a velice rychle a nemravným způsobem zvýšily poplatky, aby si tímto zcela pohodlným způsobem zajistily své každoroční miliardové zisky a nám klientům už zůstaly oči jen pro pláč. Navíc ve světě, ale i u nás je stále taková praxe, že když zkrachuje (je vytunelována), opravdu velká soukromá banka, tak jí stejně musí přijít na pomoc stát, a to se stalo u nás s IPB, a také v nedávné době s některými bankami v Británii a USA.

1. etapa cesty do pekel.

Vzpomínám si, jak v polovině 90. let dostávali naši „kapitáni průmyslu“ od bank stamilionové úvěry. Když „zbankrotovali“, protože si pořídili pěkné bydlení, pěkná auta a majetek převedli na nikdy nepracující manželky, tak se jim nic nestalo, protože si půjčili až příliš vysoké částky.

2. etapa cesty do pekel.

Naši ekonomové, za výrazné pomoci všech médií, začali „masírovat“ obyčejné občany tím, že zadlužení našich domácností je oproti vyspělým zemím západu stále velmi malé, a aby se nebáli zadlužovat. Rozjely se půjčky na všechno možné. Nejvíce se zadlužovali právě ti nejchudší. (Nikdo je důrazně nevaroval tak, jako je to už nyní). Až od roku 2000 se zavedli exekutoři. Ptám se proč tak pozdě? Nastalo řádění exekutorů. Nesplácíte úvěr na televizi? Exekutor vám vezme do zástavy celý byt. Ptám se, proč tak dlouho trvalo, aby exekutoři mohli zabavovat majetek, který je přiměřený výši dluhu?

3. etapa cesta do pekel.

Protože všichni ti, kteří uznávají jen to, že o peníze jde až v 1.řadě, stále nemají těch peněz dost, tak řízenou akcí vysáli peníze ze státních rozpočtů v době americké hypoteční krize a nyní se stejným organizovaným vysáváním vysávají státní rozpočty států evropských.

Je potřeba těm stále nenažraným ekonomům zakroutit krkem, nebo to dříve nebo později udělají oni nám.
13. 05. 2010 | 12:44

Tencokida Hnuj napsal(a):

David

Proč, proč, proč ?

Pro bankéřů kvoč.

Mějte se.
13. 05. 2010 | 12:46

iga napsal(a):

Carlos V

chlapi, co misto prace po obede spi jednoduse pocitaji s tim, ze ostatni budou vylevat i za ne. Zatim jim to vychazi a oni hodlaji pokracovat ve svem stylu. Jedina moznost je odvazat ty space, jinak stahnou ke dnu vsechny.

EU neni a nemuze byt(!) zadna timurova parta, jakkoli je to touzebne prani autora tohoto blogu...

recapcha navrhuje sadist istanbul
13. 05. 2010 | 13:05

KD napsal(a):

O tom, co by bylo či nebylo žádoucí konat ve prospěch hospodářství, můžeme jen polemizovat. V současnosti jsou vládní úředníci bráni jako zaměstnanci státu vykonávající dohled nad svými spoluobčany pro jejich blaho. Opravdu se tak ale chovají? Osobně se domnívám, že politik, jako veřejný představitel, by měl mít vyváženou pravomoc s odpovědností. Dnes tomu bývá tak, že pokud se ve svém rozhodnutí zmýlí či jedná pouze v zájmu svém vlastním, následuje pro něj žádný neb minimální postih. Ke všemu v rámci jeho politické partaje. Vysocí úředníci, držící v rukách ekonomické opratě, by měli mít odpovědnost zákonnou – v krajním případě i trest odnětím svobody, bylo-li by to žádoucí. Věřím, že by podobným opatřením rapidně vzrostla efektivita práce dotyčných ruku v ruce s jejich angažovaností o „veřejné blaho.“ A možná právě z obav o jejich bezúhonnost by klesl počet nekvalifikovaných zájemců o posty ve veřejných funkcích a zbyl tak prostor pro osoby důvěryhodné. Otázkou ovšem je, zda by o takto riskantní funkce byl vůbec zájem...
13. 05. 2010 | 13:23

Xman napsal(a):

Dlhy, nedlhy - ceskej republike hrozi katastrofa, Jiri Paroubek, jediny garant uspechu pocas tychto divokych dni, straca v predvolebnom suboji vacsinu nad turbokapitalistickou pravicou. Aj CR teraz hrozi, ze k moci sa dostanu Karamanlisovi ideovi bratia Necas a Kalousek. Nedajte sa oklamat, bratia Cesi. Pravica, nedokaze vyriesit nic, aj ked reci maju pekne. V EU je tiez cas na zmenu, pravica v Nemecku, Francuzsku a Taliansku odide do zabudnutia a k moci sa vratia silni socdemacki lidri ako Schroder, Jospin, a Prodi. To je jedina sanca, inak budeme celit kolapsu Europy. Preto je potrebne, aby aj v nasich krajinach vyhrali socdemaci Fico a Paroubek.
13. 05. 2010 | 13:26

n.o.s napsal(a):

dnešní "Řekové" nemají s těmi antickými nic společného, jsou to turci mluvící řecky vyznávající orientální perverzi, těmi nelze dost dobře ani pohrdat,

ještě zcela nedávno bylo v Řecku uctívání starých bohů trestným činem

představitel ortodoxní církve prohlásil
"They are a handful of miserable resuscitators of a degenerate dead religion who wish to return to the monstrous dark delusions of the past."

což je od někoho kdo uctívá zdechlinu na kříži (našeho pána Ježíše Krista) opravdu
trefné...
13. 05. 2010 | 13:28

n.o.s napsal(a):

Tužka

"Jak Ježíš rozhněván hněvem spravedlivým, vyhnal, vlastnoručně bičem spleteným, falešné a nepoctivé obchodníky a penězoměnce z chrámu, zasvěceného duchovnu a ne "zlatému teleti"."

a které máte na mysli to podle Jana a nebo Synoptiků? nebo že by to udělal 2x :)
13. 05. 2010 | 13:47

ZM napsal(a):

Některé státy zřejmě potřebují k tomu,aby byly schpny mít dlouhodobě vyrovnaný rozpočet,speciální zákon pro tento účel.Takový zákon by se např. mohl nazývat Zákon o vyrovnaném rozpočtu.Podstatou tohoto zákona by bylo,že deficitní rozpočet je možné schválit nejméně 80 procentní většinou v poslanecké sněmovně,přičemž výše deficitu by byla vázána makroekonomickými hodnotami (míra nezaměstnanosti,růst HDP v předchozím roce atd.).Součástí tohoto zákona by bylo,že každý rok by musela jít ze státního rozpočtu na zvláštní účet vedený u centrální banky (v případě ČR ČNB)určitá částka,přičemž finance z tohoto účtu by bylo možné čerpat pouze a jen při vzniku živelných katastrof (povodně,tornáda) na odstarňování vnzniklých škod.Tyto finance by nesměly být použity na nic jiného,tedy na žádné jiné účely,ani např. na šrotovné apod.V případě dosažení částky na tomto účtu dané určitým procentem z HDP v daný rok by během let,kdy by se z účtu nevyčerpaly větší částky snížily platby ze státního rozpočtu na tento účet. Tento účet by byl principielně obdobou státního jaderného účtu,na který musí ze zákona přispívat ČEZ (za kařdou vyrobenou MWh tuším 5 haléřů).
13. 05. 2010 | 14:17

češka napsal(a):

Kdyz uz zde zní citáty z Bible, tak nezapomente na Desatero.
Nepokradeš a Nepoádáš co je blizního tvého.
Rekové činí obé.
Copak si nikdo pri zavedení Eura nevšiml, ze v Německu jsou nejnizší důchody?
Takze ted se musí roztočit spirála inflace, aby valorizace důchody alespon srovnala podle výkonnosti ekonomik.
No, ale jeden dobrý výsledek to mít bude, EU uz nebude mít na války v Iráku a Afganistánu a Zidé a Palestinci uz se zádnou podporou také počítat nemohou, musí se dohodnout.
EU se začne sjednocovat a starat se hlavně o sebe.
13. 05. 2010 | 14:44

Posluchač napsal(a):

Dobrý den pán Sedláček,

na jednej strane hovoríte, že je potreba zachraňovať tých čo zhrešili/úmyselne sa zadĺžili, lebo nemali dosť a ďalej upozorňujete, že žiť na dlh je hriechom. Nie je to podľa Vás na hlavu postavené, keď napríklad Slovensko (kde veľká vačšina vždy žila z ruky do úst) sa musí zadĺžiť a zhrešiť, aby zachránila hriešnikov - Řecko, ktoré svoje i peniaze iných hédonicky prehajdákalo a prejedlo? Nie je to lietadlová hra? Možno by to chcelo zaviesť trochu výchovy a ukázať Řecku, že rozhádzané hračky si musí pozbierať samo....
13. 05. 2010 | 15:48

mirekP napsal(a):

Se mi zdá, že většina je tu na ty Řeky nějak nabroušená.

Naopak, státy si mají vzájemně pomáhat tj. velká zdravice, galavečer ve veřejnoprávní TV a
a já by jim těch 100000 Kč za naši zemi poslal.
13. 05. 2010 | 16:13

veselymartinek napsal(a):

Závod potápějících se lodí :) , ale to jak je ekonomika nastavená vždy znamená že někdo se potopit musí ( už jenom logika + matematika = jak zaplatit DLUH S ÚROKEM ) - bez dalsiho a dalsiho penez na dluh to nikdy nejde. a neřesme jestli je tiskne euro, cina, usa jen matematicky " + a - "

pokud si mezi sebou budeme neustále pomáhat ( dle potřeby půjčovat ( a kvůli ekonomice s úrokem )) pak závod nikdo nevyhraje - nikdo nebude v cíli...

#mě kdysi vymývali mozek tím že hřích znamená minutí se cíle ;-) a ne dluh.#

jisté je však to že potopení Řecka nepomůže vyhnout se cílové pásce výherci.

#a o jakou že výhru v demokracii jde především ? #
13. 05. 2010 | 16:39

Elina napsal(a):

Výborný článek - jeden z nejlepších, který jsem od T. Sedláčka kdy četla.
Jak bylo řečeno - není možné Řecku nepomoct, ale pro potenciální dašlí nezodpovědné hříšníky ať je vyslán jasný signál: vždycky to tak nebude.

Dynamické pravidlo se mi zdá jako jedno z těch Šťastnějších řešení.
13. 05. 2010 | 16:52

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro n.o.s.Pro lepší orientaci v Bibli,je to popsáno po prvním zázraku v Káni galilejské,kdy matka Jeříše prosí o víno na svatbu.
Kapitola je nadepsaná ,..Vyčištění chrámu a rozmluva s Nikodémem.

A když píšu,tak ještě pro Antonín Hrbek.V Bibli není nikde napsáno,že Ježíšovi byl jeden napravený hříšník milejší než deset spravedlivých.

Tak tohle by se hříšníkům hodilo,celý život budou dělat čuňárny a pak den pokání a už jsou lepší než všichni spravedliví.Manipulací není nikdy dost.

Mám několik Biblí,i tu po své prababičce,nikde nic takového napsáno není.Tužka
13. 05. 2010 | 17:11

zdesta napsal(a):

Četl jem jeden pohled z Řecka.Řecko bylo vždy tradičním státem založeným na zemědělství (dvě třetiny obyvatel)+ textilní průmysl a loďařství+rybolov.Po vstupu do EHS(1981)Jako závazek vstupu byla podmínka snížit stav zeměděství a dodržení určených kvot ohledně produkce.Pokuty za nadprodukci+dotace na postupné omezení a likvidaci.Navíc všechny zpracovatelské závody pro zemědělské produkty byly mimo území Řecka,povětšinou německé a americké firmy.Ceny produktů určovali distributoři,přivlastňující si celý mark-up.Zemědělci se čím dál tím víc zadlužovali a měli problém se vůbec uživit.(obrovské demonstrace na přelomu ledna 2010)Otázka zní proč a v čí prospěch.Textilní průmysl byl postupně vyvezen do Bulharska v rámci dotací podnikatelům na podnikání v zahraničí.(levnější pracovní síla.)Tento počin zavinil v některýc h okresech až 35% nezaměstnanost.Rybolov šel na hubu,nebyl schopný konkurovat Severní Africe.Loďařství to samé.Největší přístav Pyreus dlohodobě pronajat soukromé firmě z Číny.Nevýhodné podmínky pro malé a střední podnikatele vůči nadnárodním společnostem a hypermarketům.Zisky bank 200až 300% (zadlužování obyvatel etc.)Pak se v rámci udržení smíru, dělá jedna kravina za druhou.(samozřejmě jen pro některé)Vytloukání klínu klínem.Mám dojem,že by to chtělo víc objektivnějších informací v celé souvislosti.Řešení bude opět tradiční,odskáčí to ti,kteří na mají na dnešním stavu minimální podíl.
13. 05. 2010 | 17:17

n.o.s napsal(a):

Tužka

nepochopil jste nic, je to jeden z mnoha problémů NZ tj podle NZ a) lžou autoři synoptických evangelií b) lže Jan c) vyčistil chrám 2x tj na počátku a na konci tj lžou všichni

ale nic si z toho nedělejte ani jeden z nich Ježíše neviděl a ani neznal.

Lukáš 15:7
Pravím vám, že právě tak bude v nebi větší radost nad jedním hříšníkem, který činí pokání, než nad devadesáti devíti spravedlivými, kteří pokání nepotřebují.

myslím že by jste měl bibli studovat více na to stačí 1 není třeba více jen tu jednu přečíst
13. 05. 2010 | 18:48

iga napsal(a):

n.o.s.

tak aspon, ze nekdo pochopil aspon neco:-)
Vas je radost cist!

Tzžko

narozdil od nadkolegy si nemyslim, ze by vsichni lhali a protoze to beru spise emocionalne, tak me nadkolega muze tak maximalne pobavit, ale nikoli presvedcit. Ja jeho o nicem presvedcovat nehodlam.
Lukase ovsem cituje bezchybne.
A v dejinach spasy je skutecne jeden napraveny hrisnich cenejsi nez deset spravedlivych. Pokud se nad tim zamyslite, prijdete na to, jak nosna ta myslenka je.
13. 05. 2010 | 19:17

Michal Macek napsal(a):

iga,nos:

Jezis take rekl:

"dejte cisari co je cisarovo..."
13. 05. 2010 | 19:43

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro n.o.s.Dovolím si poznamenat.

Evangelista Lukáš,v úvodu svého Evangelia píše,že se s Ježíšem nikdy nesetkal.Všechny informace získával prostřednictvím Pavla,kterého doprovázel na jeho misijních cestách.Co napsal Evangelista Lukáš,to napsal,já psala o Ježíši.Chce to číst stará vydání Bible,tam je více informací.Novější zjednodušují. Více na dané téma nehodlám reagovat.Tužka
13. 05. 2010 | 19:48

n.o.s napsal(a):

Michal Macek

Lukáš - Akta jsou invence, Lukáš pravděpodobně Pavla nikdy neviděl, Pavel Ježíše poznal jako vizi na cestě do Damašku.

Pavlův Kristus Ježíš není Ježíš Kristus evangelií. nikdo na světě Ježíše neviděl krom epileptika Pavla (jako vizi)
13. 05. 2010 | 19:56

n.o.s napsal(a):

Michal Macek

pardon to mělo být adresováno niku Tužka
13. 05. 2010 | 19:57

jojo napsal(a):

Jak je mozne, ze po triumfalnim rozmnozeni EU, po udajnych triumfech Lisabonske smlouvy a osttanich paskvilu, po triumfalnim zavedeni Eura, po triumfalnich ambicich Evropskych programu a strukturalnich fondu, po triumfalnich opatrenich na zruseni stowatovych zarovek, po debatach o dotacich cukru atd...se ted najednou jedna o
VZKRISENI Evropy? To jste vsichni podvodnici, co jste lidem vtloukali do hlavy, ze jedine Brusel nas ochrani od upadku a zachrani nasi svebytnost.

Socialni inzenyri zapracovali a vysledek se dostavil. Hanba. Ani stipendium na Yale vas nezastiti pred blamazi, kterou jste vyprodukoval, ci na ktere jste se vy a ostatni levicaci spolupodilel.
13. 05. 2010 | 20:04

jojo napsal(a):

Korenem vseho zla jsou zavistivi socialiste jakozdejsi pisalek David.

1)Kořenem všeho zla jsou peníze.

Korenem zla nejsou penize, ale naopak prave dobrodinim, umozniujicim lidem smenovat sve sluzby a zbozi aniz by byly do techto transakci michany osobni emoce.
kazdy pokus znicit penzie skoncil znicenim civilizace.

2) vznikem konkurencniho prostredi a oprivatziaci vznikly nejen levnejsi zbozi a sluzby, ale i cistejsi a usporadanejsi prostredi. Kazdy si pamatuje, jak vypadaly ulice, jake zbozi bylo a jake sluzby byly.
Stat neprisel na pomoc, ale prave nas zadluzil, trubko.

3) David ma spatnou pamet. kapitani prumyslu dostavali uvery na tzv. restrukturalizci, tedy cestu kterou prosazovala levice. podniky nezbankrotuji, kdyz si kapitan poridi luxusni auto. To jsou zlomky castek, coz by david pochopil, jen kdyby umel pocitat a rozlisoval miliony od miliard. jeste jednou. Tunelovani bylo dusledkem pomale privatizace.
13. 05. 2010 | 20:13

yara napsal(a):

Hele ty jojo, David má naprostou pravdu, ty tady blábolíš hloupé nesmysly bez jakýchkoliv věcných agrumentů.
13. 05. 2010 | 20:18

Petr Vacíř napsal(a):

I v němčině mají hřích a dluh stejný výraz... Ale tu Vaši otázku, proč nehřešit, když je vše předem odpuštěno, zodpovídá už Pavel ve svých epištolách, které jsou nejstaršími spisy Nového zákona. Zkráceně řečeno, na milost nelze hřešit. To je bezpečná cesta do pekel. A jinak -"vše je mi dovoleno, ale ne vše mi prospívá". A dnešní lidé žijící na dluh, aby si co nejvíce užili, neprospívají sami sobě ani nikomu jinému. Snad na to časem přijdou.
14. 05. 2010 | 01:02

Kresinka napsal(a):

Podle reakce Řeků vidím, že připuštění viny u viníka bývá asi to nejtěžší. Všichni budeme muset uznat své viny, jinak nás čeká evropská válka. Možná ne se zbraněmi, třeba trochu jiná, ale nestojíme vlastně už na jejím počátku ?
14. 05. 2010 | 03:16

ben napsal(a):

Pan Sedláček,by se měl spíš zajímat proč ČSOB úvěruje vklady 0,01%.
14. 05. 2010 | 08:05

Starý napsal(a):

Zase jsme propásli hstorckou příležitost.
kdybychom včas přijali Euro, mohli jsem se mnohem více zadlužit ( zbohatnout a užívat si bez práce, jako například Řekové ) a měli bychom jistotu, že to za nás EU zaplatí. Přesněji zaplatí to za nás inflace Eura. Taková šance už se nevrátí.
Ale vážně: Evropa, a mys ní , je neapravitelný hříšník. Páchá dluhy vědomě, dlouhdodobě a nekaje se. Zatracení a pekelná muka jsu nevyhnutelná. Je to jen otázka času !
14. 05. 2010 | 09:05

Paveljan napsal(a):

Dejte náboženství lidem a nebudete se stačit divit, co z toho udělají. Pane Sedláčku, Vy jste takový hodný ekonomický Pán Bůh. Nejsnadněji se rozdávají peníze, které vydělal někdo jiný a ještě lépe ty které se natisknou. Je správné, že EU pomáhá Řecku, protože ho pomáhala taky zdeptat i když motivem pomoci není láska k bližnímu, ale ekonomické zájmy EU. Ale nikam to nevede, EU je takové squaterské společenství a podle toho taky dopadne. Jen by ještě potřebovala toho milosrdného Boha, aby jí tisknul penízky.
14. 05. 2010 | 10:44

jj napsal(a):

Chápu, že někdy se zachraňuje, jindy se nezachraňuje. Ale nechápu, že se na tom zachraňování nepodílejí BANKY, které v tom mají peníze, a kromě toho se na řeckém krachu podílejí tím, že Řecku půjčovaly, i když MĚLY (t.j. bylo to jejich povinností, od toho mají mraky analytiků) vědět, že půjčky nejsou zajištěně. Ty banky úmyslně riskovaly a spoléhaly, že je my, daǒví poplatníci, z toho vytáhneme.
14. 05. 2010 | 11:48

ZM napsal(a):

Pokud se problém nahlédne "z druhé strany",tak další možnost,jak zamezit vysokému zadlužení států,je legislativně stanovit,kolik procent svého kapitálu mohou finanční instituce investovat do státních obligací.Tento princip vychází z předpokladu,že pokud státu nikdo nepůjčí řekněme částky nad "kritickou" mez,tak se státy nemohou zadlužit tím stylem,jako např. Řecko. Samozřejmě část lidí bude mít ten názor,že by se jednalo o nadměrné zasahování do podnikatelské sféry.O tom,že není možné mít výrazně liberální ekonomiku,kde je téměř vše dovoleno a ani výrazně centralizovanou ekonomiku,kde je snaha vše možné plánovat "zhora" už tu diksuze byla. Takže jde o to,aby byl nalezen vhodný kompromis mezi mírou svobody a mírou státní regulace.Finanční instituce podnikají s kapitálem,jehož část jim nepatří.proto musí nějaká regulace být.Např. v případě firem,které půjčují fyzickým osobám by se dalo uvažovat o regulaci,že RPSN nesmí překročit určitou hodnotu,která byy závisela na konkrétních podmínkách,tedy např. na tom,zda je úvěr jištěn nemovitostí,na tom,na jak dlouhou dobu je úvěr poskytnut,v jaké je výši ,dále by se zohlednila očekávaná inflace apod.Takže jako příklad může být úvěr řekněme nad 50000, nezajištěný nemovitostí a na dobu 4 let,při průměrné inflaci za poslední 3 roky 3%,RPSN by nesměla přkročit např. 15 %.
Legislativně zpracovat tento princip maximální možné RPSN by nebylo jednoduché,už proto,že je na trhu nabídka mnoha různých finančních produktů.Je to sice zásah do svobody podnikání,ale podobným zásahem do svobody podnikání je např. spotřební daň na tabákové výrobky a zákaz reklamy na tabákové výrobky na určitých místech.Každá mince má totiž dvě strany."druhá strana mince" v případě půjček je ta,že velká část obyvatelstva nerozumí základním matematickým vzorečkům a není schopná si uvědomit,kolik za půjčku v konečném součtu zaplatí.Navíc velká část obyvatelstva se nevyzná v právní problematice smluv a navíc spousta lidí má tendence nepřiměřeného optimismu,tedy že očekávají výrazně vyšší příjmy v budoucnu,než jaké budou skutečně mít.
14. 05. 2010 | 12:18

David napsal(a):

ZM:

Jako laik nechápu proč každý stát nemůže mít svoji státní banku do které by si mohli – normálně - ukládat své úspory jak občané, tak i firmy? Stát by za tyto úspory ručil svým majetkem. Tato jedna státní banka by pak konkurovala ostatním bankám. Ty soukromé banky by měly svoje samostatné pojištění vkladů, které by už nemusel jistit stát ze svého rozpočtu v případě bankrotu některé z nich. Stát by se staral jen o tu svoji banku a uložené peníze používal ve státním rozpočtu a nezachraňoval by krachující soukromé banky tak, jako je tomu bylo např. u IPB.
14. 05. 2010 | 13:05

dr. Voštěp napsal(a):

Bylo by vůbec možná nějak státní dluh po dotyčné zemi vymáhat? Pokud ne (jako že asi ne), tak pochybuju, že budou mít státy opravdu snahu skoncovat se zadlužováním.
14. 05. 2010 | 13:52

J. napsal(a):

(Jer 4:10) Říkám: „Ach, Panovníku Hospodine, podvedl jsi tento lid i Jeruzalém: Řekl jsi: „Budete mít pokoj“, a zatím meč pronikl až k duši. (Ju 11) Běda jim! Vydali se Kainovou cestou, pro zisk propadli bludu jako Balaám, zahynuli ve vzpouře jako Korach! Můžeme se nechat „najmout“ našimi sobeckými touhami. Balaám chtěl, aby mu Bůh odpověděl „ano“ a odmítl slyšet na „ne“, a tak mu Bůh řekl „ano“. Buďte opatrní v tom, jak moc budete něco chtít od Boha. Bůh chce, abychom svoji vůli podřídili Jeho Vůli, toužili po tom, co chce On a nechali se vést Jím a jeho Slovem. Nedovolte rozmazlovat své tělo hlasy, které mluví opak toho, co už je řečeno ve Slově, protože jinak Bůh pošle podvod. (2Te 2:11-12) Proto je Bůh vydá napospas bludu, aby uvěřili lži. Tak budou odsouzeni všichni, kdo neuvěřili pravdě, ale oblíbili si hanebnost. D.E.
14. 05. 2010 | 21:14

Boris napsal(a):

Veľká časť nedorozumení ohľadne EU a Eura pochádza z toho náhľadu na oba fenomény, podľa ktorého je integrácia nástrojom na zvyšovanie konfortu, ("blahobytu") členov. Čím ďalej tým zreteľnejší je fakt, že celý proces je, skôr naopak, nutnou podmienkou nášho prežitia vo svete nabitom obrovskými ľudskými, finančnými a technologickými potenciálmi. Ak si to neuvedomíme, ľahko podľahneme demagogickým zjednodušeniam, ale aj kvázi fundovaným názorom, akým je napr. jednostranné vysvetlenie príčiny gréckej krízy z úst p.prezidenta Klausa: ("Grécko by si bolo mohlo pomôcť devalváciou vlastnej meny, keby nebolo prijalo Euro"). To je iste pravda, ale založená práve na falošnom postoji, ktorý ho priviedol do nešťastia. A do nešťastia by skôr, alebo pozdejšie priviedli takéto metódy celú Európu. Ak teda chce Európa prežiť, bude musieť veľmi rýchlo priniesť dôkazy veľkej pokory. Uťahovanie opaskov na našich bruchách bude len jedným z jej prejavov... Každý, kto si je toho všetkého vedomí potom musí vidieť, že pre Grécko je jeho členstvo v EU a Euro ako nástoj "bruselskej byrokracie" šancou a nie pohromou...(Je s podivom, že v tak markantnom prípade národohospodárskeho šlendriánstva, akým je Grécko človek tak rozhľadený, ekonón a údajne konzervatívny politik na tak vysokom poste, na akom V. Klaus sedí tieto okolnosti nerešpektuje).
17. 05. 2010 | 13:45

iso napsal(a):

Pane Sedláček, ptám se opakovaně - za koho "kopete mičudu"?
18. 05. 2010 | 13:05

Jody Amoa napsal(a):

13. 08. 2010 | 08:34

Gino Hartleben napsal(a):

Excellent article that http://www.ds-jiecheng.com will provide the incentive and http://www.huxi-cable.com/p... basis for my works. http://www.ejaisolar.com I wonder if I can mention the article as http://www.chinajmdq.com a bibliographic reference in my work. Very interesting and http://www.chinalasiji.com useful information! It's pity that such occasions are still exist in the world, but we should act all http://www.huxi-cable.com/s... together for to prevent them. Thanks.
13. 08. 2010 | 08:39

Ninfa Crnkovich napsal(a):

Great!This article is http://www.hc-cca.com creative,there are a lot of new idea,http://www.mingjiangnan.com it gives me inspiration. http://www.xyweavebag.com I think I will also inspired by you http://www.zh-bamboo.com and think about more new ideas。I am totally agree with http://www.china-yongding.com your oppinion.this blog post is http://www.ysteas.cn very encouraging to people who want to know these topics.
13. 08. 2010 | 08:44

Nathanial Streets napsal(a):

Good article, http://www.haoxinglass.com Each and every point is http://www.china-ouya.com good enough.This is a good,common sense article. http://www.china-bamboofloo... Very helpful to one who is just finding the resouces about http://www.china-bamboofloo... this part.It will certainly help educate http://www.china-bamboofloo... me.Thanks for sharing with us your wisdom.
13. 08. 2010 | 08:44

Mr.Brown Kana (CEO) napsal(a):

Potřebujete: 100% finance Spojit se soukromé úvěry a půjčovatelů peněz pro úvěry konsolidaci dluhu, podnikatelské úvěry, úvěry Soukromá Naše nabídka je omezená.Rozsah nabídky od $ 2,000.00 Min.To $ 100,000,000.00 Max. na 3% úrok za annual.Get nejlepší pro vaši rodinu s našimi Všeobecnými půjčky. Pro vyplnění žádosti o úvěr v požadované údaje:

Jméno a příjmení:
země:
adresa:
Tel:
Měsíční příjem:
Výše úvěru Požadovaná:
Trvání půjčky:

Mějte na paměti, že to bude trvat méně než 48 hodin bez ohledu na vaší kreditní skóre.

Kontaktujte naši zákaznickou linku doma iv zahraničí
Kontaktní e-mail: info.brownloanfirms@gmail.com
Mr.Brown Kana (CEO)
24. 07. 2011 | 08:59

Ivan Lavzen napsal(a):

Peníze posílané do Řecka vůbec nejsou určeny k projídání Řekům, na jejich důchody či platy stítních zaměstnanců. Podle odhadů až 80% pomoci se okamžitě vrací zpět jako řecká spkátka úvěrů a úroků z nich, zejména do Německa a Francie, ovšem ne do jejich státního rozpočtu, ale do soukromých rukou, bank a finančních skupin. Německo vybere daně a přes Řecko tyto veřejné zdroje převede finančnímu kapitálu. Ty stesky, jak je Řecko neposlušné a projídá pomoc, nedělá tzv. reformy, je pokrytectví. Proto politici typu Merkelové a spol. potřebují udržet Řecko v eurozóně, nikoli kvůli doslova už plkům o evropské soudržnosti. Tito lidé hájí jen zájmy nejbohatších; jakmile odpadne potřeba udržovat průplach peněz Řeckem z veřejných zdrojů do soukromých kapes, velmi rychle se s Řeckem rozloučí.
25. 08. 2012 | 15:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy