O přírodním bohatství aneb HDP Mordoru

22. 05. 2010 | 10:51
Přečteno 10362 krát
Předně si musíme uvědomit, že je to skutečně na nás, co zde budeme: v extrémním a fantaskním pojetí je to do jisté míry spor mezi industriálním Mordorem nebo elfí Roklinkou. Pomyslný HDP Mordoru jistě rostl mnohonásobně vyšším tempem, než ekvivalent HDP v Roklince. Zejména pak v letech přípravy na válku.

Ten příměr je samozřejmě extrémní, přehnaný. Záměrně. Vyniká v něm totiž dobře paradox HDP.

Elfí ekonomika

A dobře ilustruje zvolený příměr ještě jednu věc: že nikdy nevolíme mezi vysokým HDP nebo primitivní ekonomikou - ta mordorská byla mnohem primitivnější než elfí. V očích statistiků měřících HDP by ale elfové nepochodili, třebaže se v jejich společnosti nepochybně žilo příjemněji.

Rozumné země už dávno pochopily, že zdroj jejich bohatství není ukryt v dobývání surovin, které jim příroda nadělila. Chápou, že přírodu, ze které jsme vzešli a která nás ohrožovala i živila zároveň, je třeba dnes chránit.

To je paradoxní. Člověk, jež je sám nedílnou (jakkoli specifickou) součástí přírody, se najednou dostal do role ochránce . Z mohutné přírody se stal parčík na volitelnou procházku a kdysi tak nebezpečná zvířata v kleci v ZOO slouží k pobavení dětem. Máme tak mylný pocit, že přírodu ovládáme (až na občasné záplavy, výbuchy sopek, tsunami a další zpupnosti, které nám provádí), že nám patří. Přitom my patříme jí. A pokud se nenaučíme žít s ní ve větší symbióze, přestane ona chránit nás.

Jediným zdrojem, který nám patří - a který máme využívat naplno - jsme my sami. Pokud nás mrzí, že nemáme přirozené naleziště ropy, nebo nový zlatý důl, či více čehokoli, vzpomeňme, že přírodní bohatství je pro většinu zemí prokletím. Většinou se na něj totiž spolehnou (rozuměj: vytěží, co mohou) a lidské talenty, které by měly rozvíjet a zmnožovat, nechávají ležet ladem. Riziko mordorizace je u takových zemí veliké. Mnohem větší než u těch, na které byla příroda se svými zdroji "skoupá".

Praktický příklad? Třeba Finsko, které asi nejvíc připomíná našlapující elfí ekonomiku: nemá skoro žádné primární zdroje a ještě před pár generacemi představovalo skutečnou periférii Evropy. Jak je ale právě na něm teď krásně vidět, lze se vyvíjet, růst a šťastně žít i bez těžké mašinérie, těžkého dluhu a ekologických výčitek.

Jinými slovy, kdybychom žádné uhlí neměli, určitě bychom si vynalezli něco kloudnějšího (a užitečnějšího) na práci, než je jeho kutání. A nemuseli bychom se teď vyčerpávat hádkami o prolomování těžebních limitů. Přírodní bohatství nás opravdu může v lecčems ochudit. Není totiž tak úplně naše (je přírodní) a to pravé bohatství (naši vzdělanost, zdraví, kreativitu, moudrost) nám může zastínit.

My hobiti

Kdysi jsem, ve spojitosti s radarovou základnou, přirovnal náš národ k hobitům: kvůli jejich a našemu přirozenému odporu míchat se do záležitostí "velkých". Reptáme, že jsme malí (blbost!) a že na nás nezáleží (blbost!). Když se ale svět zeptá nás, strčíme - jako hobiti - občas hlavu do písku, nebo děláme jiné nedůstojnosti paličatě-symbolického vzdoru.

Vůbec jsem to přirovnání ale nemyslel zle, vždyť hobiti - to byl národ úctyhodného Bilba, Froda a jeho přátel. Národ houževnatý, a když na to přišlo, vtipný a vlastně hrdinný. Ale také žijící s pocitem, že se kolem nich točí svět, že o nich rozhodují jiní, a že jde zejména o pivo, dobré jídlo a přilehlé zahrádky. Prostě neradi rozhodujeme o velkých věcech (i volby u nás tradičně končívají hodně nerozhodně).

Což nás ovšem zodpovědnosti nezbavuje, ač může být nepříjemná. Čím více lidí nepřijde k volbám, tím více moci budou mít politici, které nechceme. A Mordor už jsme tu jednou měli.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jan napsal(a):

Je to přesně tak. A někteří naši politici, ale i ekonomové, by nejradši ve svaté víře v růst tady vytvořili Mordorů hned několik.
22. 05. 2010 | 11:05

Saliven napsal(a):

Přijde / Nepřijde k volbám...ono fakt není koho volit, většina lidí co z nám volí se zatnutými zuby nejmenší zlo. Tady pomůže jen změna volebního systému..a to ještě možná.
22. 05. 2010 | 11:05

Pavel D. F. Hrubý napsal(a):

Velice pěkné přirovnání - Mordor a Kraj. Však také kdysi jakýsi prorežimní recenzent Pána prstenů pěkně sepsul a socialistický stát k Mordoru rovnou přirovnal, že.
I já si myslím, že největší hodnotou je lidská práce. Bohužel nyní vězíme v pomýleném stavu, kdy za nejvyšší blaho považujeme peníze. Ty nesmrdí a dají se proměnit na ledacos. A pokud je člověk "šikovný" tak i bez práce.
Podle mého názoru by se hodnota měny neměla odvíjet od nějakého kurzu měn ostatních, ale od jednotky práce. Třeba časové - deset minut práce (jakékoliv) by znamenalo primárně jeden "kredit". A náročnost práce by mohla být vyjádřena nějakým vhodně zvoleným násobícím koeficientem.
Možná je to totální blbost, ale rozdíly v příjmech těžce manuálně pracujících a kupříkladu pouhých majitelů podílů ve firmách, kteří pouze občas dojdou do správní rady, mi připadají příliš propastné. No a to plodí závist, která je zvláště mezi hobity velice oblíbená.
22. 05. 2010 | 11:13

voroshilov napsal(a):

Mordor je silny,Mordor je velky,Temny Pan kasle na Vasi primitivni Hobitanii-bojte se armady skretu,primitivni hujobiti-Vas udel je obdelavat zahradky a pestovat brambory!
Uboha,uboha zeme trpasliku,v dejinachvzdyposledni s neschopnymi pijaky piva!
Mordor Forever!
22. 05. 2010 | 11:53

Boris napsal(a):

Myslím pán doktor Sedláček, že pravda je je niekde medzi nulovými prírodnými zdrojmi a ich predytkom . Potvrdzujem ale, že ich prebytok, (meraný mierou schopnosti s pokorou ich zužitkovať) je zhubnejší, než ich nedostatok.A potvrdzujem aj to, že ich nedostatok, (ako núdza obecne) temer vždy vedie, (znova pod podmienkou prítomnosti pokory z ktorej napokon vychádzajú temer všetky cnosti) k pozdvihnutiu.
V podstate tejto dilemy je teda očividne morálny aspekt nášho bytia. Ak je tomu tak, potom by sa ale vec, (počnúc dilemou HDP, cez ochranu prírody až po naše spoločenské a politické chovanie a vôbec to všetko, čo nás privádza do pochybností o našej budúcnosti) mala riešiť obratom -prispôsobením našich rozhodnutí v tejto oblasti!?
PS Na túto tému som Vám pán doktor písal pred pár dňami pod vlastným menom. Skúste to...veci nikdy nie sú tak fatálne neodvratné, ako sa nám zdá. Ak je tak, potom ale stojí za to, popri premýšľani aj konať.
22. 05. 2010 | 11:56

veverka napsal(a):

Modor tady máme teď.Nejvyšší hodnotou je růst růstu a hrabání peněz za každou cenu.Příroda se betonuje,asfaltuje,těží a pálí jak o život.Kapitalismus = Mordor.
22. 05. 2010 | 11:58

voroshilov napsal(a):

veverka:
Do skutecneho Mordoru vam jak do Venusi!
Jak to rekl Jan Kacer v nejakem starem filmu:Ano,oni jsou zrudne,ale i ta jejich zrudnost nese v sobe pecet nejake velikosti,zrudne velikosti svym spusobem,kdezto ti ostatni-ubozi loutky jenom ventiluji svoji prohnile nitro!

MORDOR FOREVER!
22. 05. 2010 | 12:09

groupie napsal(a):

Akorát je třeba namítnout, že takový Mordor by v našem světě nemohl existovat kdyby mu někdo nebyl ochoten za jeho zbraně výměnou dodat např. jídlo atd. Případně za jeho uhlí. Takže když se na to podíváme z tržního pohledu, tak Mordor existuje když ho podpoří nějaká "poptávka" a taková poptávka často přichází právě od spokojených hobitů, kteří na všechno kašlou. Hobiti si zatopí uhlím a spokojeně se dívají jak Mordor prosperuje. Tak co s tím? Problém je, že i hipíci co sem píšou líbivé povídačky o mordorském zlu svojí poptávkou podporují mordor. Jsou to všechno jenom sny. Jediný způsob jak něco změnit je zničit svuj život nudnou prací v Bruselu a dosáhnout nějaké drobné "regulace" něčeho - ale to zas my hipíci neuděláme. Tak budem jenom pindat jak je to všechno nanic. Možná je lepší prostě uznat, že Mordor má svoje oprávnění ve světě - někdo musí udělat tu špinavou práci a to že nám hipíkům se to hnusí na tom nic nezmění. Přiznejme si, my hipíci, bohémové a jiní adolescentní protestoválci, že nám jde jenom o to si "užívat" a zbavit se odpovědnosti.
22. 05. 2010 | 12:16

Xman napsal(a):

Tak toto je velmi jasne napisane:
1. us turbokapitalizmus = Mordor
2. s prirodou spate civilizacie = Roklinka
Lenze Mordor v realnom svete vyhral, ved indiani, aborigeni, a im podobni k prirode setrne sa spravajuci ludia boli vyvrazdeni, asimilovani, alebo vyhnani na okraj "civilizacie" turbokapitalistickymi sarumanmi. Darmo bloger filozofuje - on sam je agent Mordoru. Tu uz nepomoze ani volit jiriho Paroubka a jeho CSSD, pretoze ani ich, pri vsetkej fantazii nie je mozne oznacit za predstavitelov Roklinky. A to uz ani nehovorim o Necasovi a Kalouskovi - ti predstavuju Mordor˘2. Myslim si, ze prave toto, nam chcel bloger povedat.
DaDarDarmo bloger filozofuje,
22. 05. 2010 | 12:17

lear napsal(a):

Překvapivě mnoho lidí dnes vyslovuje názory typu:podpory nemakačenkům NE!
Zamyslel jsem se na tím.Přece tu byla doba ryze českého socialismu Gottwalda,Zápotockého a Novotného,kdy "
svazáci šli dobrovolně stavět přehrady a stavby mládeže
kdy dívky rády vedly jiskřičky a pionýry
kdy leckdo šel rád dělat pomocnou stráž VB
atd.Všechno neplacené,navíc,dobrovolné.Nejsou tedy ty hlasy o placených podporami nemakačenků právě od staromilců a jejich potomků,kteří vidí v padesátých létech stále ideál společnosti?
22. 05. 2010 | 12:20

voroshilov napsal(a):

Lear je s prominutim hlupak!
Nazorni priklady jenom ukazuji ze verejne blaho v Mordoru se ceni vic nez egoisticky model social-darvinismu jako v Roklince.
Proto je Mordor velmoci a hybnou silou Stredomori a Roklinka je dira kde davaji lisky dobrou noc!
22. 05. 2010 | 12:41

sdfjkjkldfdfdfjkl napsal(a):

jaký vždy, výborný článek pana Sedláčka.
dodal bych další příklad kromě Finska - Nový Zéland. Zemědělská země, ve které je úroveň života nesmírně vysoká, v jednom pořadu na BBC reportér o NZ mluvil jako o ráji na zemi.))
22. 05. 2010 | 13:16

alarm napsal(a):

V budoucnosti bude potřeba lidi přesně uskupit. Nepotřebné odpadní vyřadit. Jako to je v přírodě. Jeden lev, jeden trgr, tři slony, čtyři hrochy, pět krokodílů ...sto tisíc žab atd. Česko potřebuje jednho geniusa, dva Klause, tři Zemany, deset Sedláčků, patnáct Topolánků ... sto tisíc metařů (uklízečů... Ostatní buď zavřít do koncentrovaných koncentračních táborů nebo neutralizovat. A tak to má být. POchopitelně, že já bych byl Bohem. Jinak Sedládču, jdi zpět na zem a neblafuj.
22. 05. 2010 | 13:38

Amigo napsal(a):

Díky moc, většina článků mne nějak míjí a od té chvíle, co Václav Havel není prezidentem, okupují veřejný prostor neinspirativní myšlenky. K Vám na blog často rád zajdu...
22. 05. 2010 | 13:43

voroshilov napsal(a):

alarm:
Srdlacek chce na misto Saurona,Temnym Panem by chtel bejt-tak na to mu jeste"prsten"nedorostl!
22. 05. 2010 | 13:53

Jiří Machek=OBČANÉ.CZ napsal(a):

Systém je tak nastaven, aby nemohlo dojít ke změně .
A to“ nevolte malé či nové „ je do nás huštěno leta, a je nevykořenitelné obdobně jako traumatické zážitky z dětství.
Jako národ (lidé) jsme zralí na psychoterapeutickou poradnu.
22. 05. 2010 | 14:00

ALT napsal(a):

To autor,

HDP,HDP,HDP - óóóm :-)

a že by byl blaník hora mrtvých?
22. 05. 2010 | 14:14

www racek napsal(a):

ehh, tak nejak jsem dost nesouhlasil, vi autor, ze na zemi zije asi tak 5 x vic lidi, nez by uzivil mordor a asi 50 x vic, nez by uzivila roklinka? j8 nepochybuji, ze vi. ale nekdy pro krasu clanku mu nejak souvislosti ujizdeji.
vite, ach ano, i idilicke hobiti ci elfi civilizace tam nekde z povodi eufratu, mohenza dara ci jang ce ting se s tech hol=bitu premenily nakonec ve skrety, kdyz je jejich pruh zeme neuzivil. tak to je a tak to bude.
22. 05. 2010 | 15:02

Baba napsal(a):

Nejsme seveřané. Jsme země tahu ze západu na východ. I v době letecké přepravy.
22. 05. 2010 | 16:21

Antislav napsal(a):

to voroshilov
jestlipak bude hrat finale v hokeji Roklinka s Mordorem Nemeckym a nebo Mordorem Ruskym?
22. 05. 2010 | 16:51

Ked napsal(a):

Věru hezký příměr s nímž se mohu ztotožnit. Akorát bacha na jednu věc..nebejt toho luckera Froda, opekl by si Mordor Roklinku jak špekáček:P
22. 05. 2010 | 18:03

Míval napsal(a):

Finsku se mohlo povést to, co dokázalo, jen proto, že v jiných zemích kutali a získávali suroviny, které prostě naše civilizace potřebuje. Finům všechna čest, ale kdyby všechny zeně byly stejně bez přírodních zdrojů, tak k nám ještě teď ze Severu jezdí na občasné návštěvy Vikingové, my bydlíme v zemnicích, či jak se těm starým obydlím říkalo, a uctíváme přírodní síly. O nějakém HDP by se nám ani nezdálo.
22. 05. 2010 | 22:06

Pavel napsal(a):

Je to příliš idealistické,o to více ,že to píše ekonom.Svět se odvrátí od honby za mamonem jen pod hrozbou sebezničení.Možná už bude pozdě.Pud sebezáchovy byl už dávno utlumen propagandou silných zájmových skupin ,kterým ohled na přírodu je jen brzdou ve zvyšování zisků.Všechny vyspělé civilizace skončily morálním rozpadem a ne přechodem na elfí společnost.
22. 05. 2010 | 22:47

alex_de_large napsal(a):

Autor se na zacatku ponekud nejasne vyjadruje a zda se, ze trochu plete dohromady hodnotu HDP a jeho tempo rustu. Takova Roklinka by klidne mohla mit vyssi HDP per capita nez Mordor. A s tempem rustu by to klidne mohlo byt naopak, jak naznacuje autor.

A pane Sedlacku z ceho jeho vyrobeny ten Vas bicykl? Nebyl taky ukovan v Mordoru? Nebo neni z ropy? Nebo byl nejakym zazracnym zpusobem vyroben "v souladu s prirodou"? Sami spotrebitele jsou ti, u nichz ta "vytezena priroda" konci. A kdo za to muze? Neni to nahodou ten spotrebitel?
22. 05. 2010 | 22:56

Jana napsal(a):

Je hezký vidět, že existují i rozumní lidé. Patříte mezi ně :)
23. 05. 2010 | 00:12

martas napsal(a):

az rozeslete vytisky tolkiena menezmentu tezaru rud i ropy, medialnim skupinam, konzultantskym firmam, financnim korporacim, aby meli moznost rozhodnout se, zda se vic ztotoznuji s filozofii mordoru ci roklinky, o ktere velmi pravdepodobne nemaji dodnes poneti, nebot nepochazi z let valecnych, kdy tolkien plodil, tudiz nemeli potrebu hledat unikovou cestu do sveta predstav a identifikace sebe sama se silami destrukce ci udrzitelneho harmonickeho rozvoje bez traumatizujicich konfliktu, polozte si otazku, kdo je odpovedny za stav spolecnosti. politik nebo volic?
23. 05. 2010 | 01:47

ben napsal(a):

Pane Sedláček,mám u vaší banky úroky z vkladu 0,01%,a na tyhle kecy vám se.ru!
23. 05. 2010 | 07:03

jirka napsal(a):

A koho volit by nám Frodo Pytlík neporadil? My bysme i volili jenže ten výběr je úděs! To je jako si vybírat mezi ranou na solar plexus nebo kopancem do kulí!!!
23. 05. 2010 | 09:16

xexexe napsal(a):

Pouze pro neznalé - http://chameleoncharlie.cz/...

Ad Sedláček, Sedláčka mám stále rád, ale jeho dlouhotrvající ekonomické sebekritiky a neustále negace svého předchozího vnímání mě silně připomínají V. Bělohradského, ovšem s jedním nepatrným rozdílem - V. Bělohradský to nepřehání, což se o Sedláčkovi říci nedá.

Nicméně i tak jsem rád za trochu hloubavé ekonomie prodávané veřejnosti v dobře znějícím kabátku a pro ekonomy jednoznačně nepodporující nějaké konkrétní paradigma.
23. 05. 2010 | 09:21

Skeptik napsal(a):

Zvláštní je, že pan Sedláček neopěvuje ekonomiku Islandu a Irska, které ještě před několika lety byly dávány všem za vzor. Finsko také zdaleka není do budoucna bez problémů, Nokie ztrácí dech = prodává stále více mobilů za stále méně peněz. Navíc pan Sedláček zdaleka nemá pravdu, že přírodní zdroje jsou nutně škodlivé. Tady působí statistický efekt, protože většina přírodních zdrojů je v rozvojových zemích, které mají v první řadě problém proto, že jsou rozvojové a nefunguje stát, a ne proto, že mají přírodní zdroje. Příkladem úspěšné země s obrovskými přírodními zdroji je například Norsko, ale třeba i USA, poměrně dobře si poslední dobou vede i Mexiko. Je tu ještě jeden problém, pan Tolkien nepotřeboval řešit, kde Elfové berou energii nebo odkud se vzalo všechno jejich stříbro.
23. 05. 2010 | 10:30

Rumburak napsal(a):

Ono se to krásně plká z klimatizované kanceláře o přírodních zdrojích a Elfí ekonomice. Bohužel, 90% lidí v tomhle státě nejsou ani vědci ani bankéři a za podobně chytré úvahy si nic nekoupí.
23. 05. 2010 | 10:40

dmatej napsal(a):

Milí elfové! Říkáte, že není koho volit - proč tedy nekandidujete sami? Strkáte hlavu do písku, přesně, jak p. Sedláček píše. Nebo dokonce volíte staré známé nedůvěryhodné tváře, jen proto, že jste líní se zaobírat jinými osobnostmi. V době internetu není problém dohledat si názory kandidátů, někteří se s vámi dokonce pustí i do diskuze (vyzkoušeno na SOS).
Svou práci voliče odfláknete, nedivte se, že to dopadá jak to dopadá.
23. 05. 2010 | 10:42

Skeptik napsal(a):

Omlouvám se, zapomněl jsem na Kanadu. Opravdu důležité je, jestli se vytvořené bohatství z těžby přírodních zdrojů nerozkrade ve prospěch několika jedinců a zda z něj mají prospěch všichni. To je klíčová otázka a nikoliv zda "těžit nebo netěžit".
23. 05. 2010 | 10:44

Ekonom napsal(a):

Opravdu máte, pane Sedláčku, pocit, že stačí zavřít důl ČSA a všichni horníci se poslušně přeškolí na genové inženýry, bankéře a makléře? Tak asi život nefunguje...
23. 05. 2010 | 10:46

Bankéř napsal(a):

A kolik má, pane Sedláčku, napůjčováno ČSOB v těžebním průmyslu v ČR a dalších zemích? Nemohou být ty vaše řeči pro banku trochu drahý špás v případě, že by jim náhodnou někdo uvěřil? A vyhodili byste BP, kdyby si přišlo pro úvěr? Včil mudrujte!
23. 05. 2010 | 10:48

Alexgrind - A. C. napsal(a):

pane Sedláčku...co mi to děláte...filosof, makroekonom, poradce...myslím si pane, že Vy už to nějak dožijete...ne?... raději přes les souseda Matěje a přes louku souseda Pytlouna...než Vás a Vaše kecy slouho...
23. 05. 2010 | 11:43

Jirka L napsal(a):

Moc pěkný,díky.
23. 05. 2010 | 18:35

JF napsal(a):

chyba lávky - opět není problém v přírodním bohatství, problém je v nás.

Nejsme jen bytosti duševní, ale i tělesné - propojení s materií.
Je důležíté se zajímat jak vznikají hodnoty, které konzumujeme.

Ona i země bez přírodních zdojů, tyto zdroje dováží (např. z Číny - způsob výroby, způsob organizace práce) nemusí být vůbec ekologická.

Problém je v dnešní "všehodnotě" peněz.Kolik parametrů rozhoduje při našem nákupu od někoho a i prodeji někomu?
24. 05. 2010 | 09:03

Martina Venclová napsal(a):

Tomáši Sedláčku, proč to lidé nevidí jako vy? Svět by byl krásnější. Zdravím a přeju mnoho takových Sedláčků naší ekonomice, ve vládě podotýkám. Dost bolo ČEZké republiky!!!
24. 05. 2010 | 12:49

JPK napsal(a):

Pane Sedláčku, dnes to sice není až taková hloupost, jako píšete obvykle, ale, kde byste chtěl brát energii, kdyby ti "blbečkové", co kopou uhlí, dybývají ropu atd. dělali "něco rozumnějšího"? Vaše logika není správná, jen vítěz si může dělat co chce, poražený to, co mu velí nutnost ruku v ruce s vítězem. Jsaně, i my můžeme "vyhrát". Kdyby se naši milovaní vedoucí představitelé dokázali chovat jako sloušní a naši milovaní spoluobčané jako rozumní lidé, byla by tu šance, že se zařadíme k těm, kdo si mohou vybírat,co budou světu prodávat a kdo mohou ve světě nakoupit vše, co sami potřebují, ale dělat nechtějí.
To ale pořád není ono, protože tu pořád zbývá ta druhá strana, která nedělá to, co chce, ale to, co od ní chtějí ostatní. Takže, pokud vědci v ČSAV náhodou neobjeví způsob, jak zvládnout termojadernou fúzi (a to asi neobjeví), pak tu bude muset být někdo, kdo bude kopat to uhlí. Buď už tady, nebo někde jinde (když už nevyjde ta Akademie, třeba naši učitelé začnou dosahovat takových výsledků, že se z celáho Česka stane jedna obrovská internátní škola, kam budou za velký peníz své děti posílat všichni, kdo na světě něco znamenají a my budeme moci severočeské doly zatopit a udělt z nich středisko jachtařského výcviku pro již zmíněné VIP školáky)...:-)
24. 05. 2010 | 14:21

M.Š. napsal(a):

Pěkné a výstižné avšak,zdá se,doba pokročila natolik,že se již stalo nerealizovatelné,tedy míním tím Krajinku...
Mordorů bude stále více,jak napovídají mnohé příspěvky.
Cituji.:
....."české populaci došlo ke spojení 0individualismu a uzavřenosti, míní vědci. Poukazují na to, že v jiných zemích je individualismus spojen s odpovědností a s usilováním o svobodu. V ČR však vznikla zvláštní „česká“ (?) podoba liberalismu: „Totiž: individualismus ano, svobodu ano, ale pro mě, každý se má starat sám o sebe a nikdo cizí mu v tom nemá překážet.“ Individualismus je spojen s xenofobií. Konformita převažuje nad vystupováním z řady v poměru tři ku dvěma,tedy přeloženo,ti co se vymykají chování většiny je třeba vykynožit a zničit.Četné přestupky vůči slušnému chování populace považuje za nepřijatelné, ale dělá je. Jsou to: šizení na daních a šizení a zlodějny všeobecně, úplatky, jízda načerno ve veřejných dopravních prostředcích, využívání státní podpory bez nároku na ni, řízení pod vlivem alkoholu, lhaní ve vlastní prospěch a nevěra".... Jo,magorovatění na kvadrát,jak říká dobrý český a morácký Švejk......pak má bejt lépe,s takovým materiálem ani náhodou.
27. 05. 2010 | 08:42

Pavel Řezníček napsal(a):

Konečně jeden ekonom, který nemá ve znaku ostré lokty. Ono jich je určitě víc (namátkou třeba pan Švejnar), ale po listopadu nás učitelky vyučovaly v tehdy takovém zploštělém vnímání kapitalismu: ti silní se prosadí a ti slabí někam zapadnou (na smetiště dějin; cituji paní učitelku: [Pohrdlivě:] „Ona ta republika ty popeláře taky potřebuje!“). Takže vlastně z jednoho Mordoru jsme přelezli do jiného. To bylo pro mě hrozné zklamání a nadlouho mi tenhle přístup pokřivil pohled na Klause, tržní hospodářství a ekonomii vůbec.
Takže bravo, pane Sedláčku, za tu elfskou ekonomii :-)

Jen mě napadlo připomenout Sarumana. To byl ještě větší technokrat, než mordorský Sauron. A pak se taky podepsal na hobitím Kraji při jeho vyplenění. Postavil všude kostkové šedé baráky, nechal zporážet stromy a ze mlýna udělal továrnu. Když píše T. Sedláček o tom, že „Mordor jsme tady už měli,“ já bych spíše řekl, že „Sarumana už jsme tu měli.“
01. 06. 2010 | 00:44

Pavel Řezníček napsal(a):

Ještě něco si neodpustím, coby „adolescentní protestoválek“ (viz groupie). I mezi námi jsou skřeti. Stačí číst mezi příspěvky. Fuj!
01. 06. 2010 | 01:10

Eugena Becerra napsal(a):

Great stuff from you, http://www.sunsurf.com.cn man. Ive read your stuff before http://www.jdxpwj.cn/booste... and youre just too awesome. http://www.zjxhdz.com I love what youve got here, http://www.tygluegun.com love what youre saying and http://www.wanjia-ylm.cn the way you say it. You make it entertaining http://www.hangxiang.cn and you still manage to keep it smart. I cant http://www.meiyuanfurniture... wait to read more from you. This is http://www.jdxpwj.cn/tow-rope really a great blog.
13. 08. 2010 | 08:34

Gino Hartleben napsal(a):

Very interesting and http://www.hzzxdq.net useful information! http://www.zjbangge.com/rec... It's pity that such occasions are http://www.zjbangge.com/lea... still exist in the world,http://www.zhuoerya.cn but we should act all together for to prevent them. Thanks.You really know http://www.hn-hardware.com what your talking about here. Thanks for the great step by http://www.zjbangge.com/sec... step how to blog.
13. 08. 2010 | 08:38

Duane Mccloskey napsal(a):

Good article, http://www.haoxinglass.com Each and every point is http://www.china-ouya.com good enough.This is a good,common sense article. http://www.china-bamboofloo... Very helpful to one who is just finding the resouces about http://www.china-bamboofloo... this part.It will certainly help educate http://www.china-bamboofloo... me.Thanks for sharing with us your wisdom.
13. 08. 2010 | 08:44

Marshall Swinehart napsal(a):

Excellent article that http://www.ds-jiecheng.com will provide the incentive and http://www.huxi-cable.com/p... basis for my works. http://www.ejaisolar.com I wonder if I can mention the article as http://www.chinajmdq.com a bibliographic reference in my work. Very interesting and http://www.chinalasiji.com useful information! It's pity that such occasions are still exist in the world, but we should act all http://www.huxi-cable.com/s... together for to prevent them. Thanks.
13. 08. 2010 | 08:45

car insurance virginia napsal(a):

I do consider all of the concepts you've offered in your post. They're very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too brief for novices. May just you please lengthen them a little from next time? Thank you for the post. <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">car insurance in virginia</a>
07. 08. 2011 | 04:54

viagra best price napsal(a):

Aquae, q. s. ad viii http://orderonlineviagra.org buy viagra without prescription which does not harden. It should be dispensed in, precipitate them. http://cialis-generic-online.net cialis discount course, has the incompatibilities of the, In making ordinary tablets we always use diluted, <a href=http://orderonlineviagra.org#5,43940E+77>viagra online without prescription</a>, water, but very soluble in alcohol it is thrown, solves in a solution of sodium chloride, also in, <a href=http://cialis-generic-online.net#8,97833E+26>generic cialis tadalafil</a>, Spiritus Glycerylis Nitratis. Nitroglycerin is so, S, For external use only. <a href="http://orderonlineviagra.org#42595">order viagra online</a>, and alcohol or alcoholic tinctures. The, the present pharmacopeias, i. e., one that, <a href="http://cialis-generic-online.net#15615">cialis 10mg</a>, Salol. See Phenylis Salicylas.
19. 01. 2013 | 06:30

SubreIteree napsal(a):

<a href=http://daily-drugs.com/> generic viagra online </a>
15. 03. 2013 | 10:06

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> buy generic viagra online </a>
15. 03. 2013 | 21:18

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://cheap-genericpharmacy.com/> cheapest online pharmacy usa </a>
20. 03. 2013 | 03:53

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> buy cheap generic cialis </a>
20. 03. 2013 | 15:28

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy viagra now </a>
04. 04. 2013 | 05:58

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> generic viagra </a>
05. 04. 2013 | 14:19

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy generic levitra </a>
06. 04. 2013 | 21:19

ChenceWep napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> online canadian pharmacy store </a>

medicine recall against meningitis
tucker foods for men's sex robustness
09. 04. 2013 | 12:49

iwcnawywww napsal(a):

<a href=http://doxycycline-store.com/> Doxycycline online </a>
25. 04. 2013 | 01:49

jvluyoakpy napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian online pharmacy </a>
07. 05. 2013 | 07:01

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> buy generic cialis online </a>
09. 05. 2013 | 11:36

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> generic viagra online </a>
09. 05. 2013 | 11:36

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> generic viagra </a>
11. 05. 2013 | 18:14

djbfeexoaq napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> Cialis online </a>
12. 05. 2013 | 01:23

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> buy generic cialis </a>
12. 05. 2013 | 16:06

Neareedet napsal(a):

<a href=http://journalhome.com/medapps> medapps </a>
<a href=http://healthpolicyvalentines.enexpress.net> healthpolicyvalentines </a>
<a href=http://pharmacist.arto.com> pharmacist </a>
<a href=http://blogymate.com/blog/1carejc> 1carejc </a>
<a href=http://phoamed12.hpage.com> phoamed12 </a>
29. 08. 2013 | 21:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy