Energetická chudoba a EU

10. 10. 2011 | 11:35
Přečteno 3268 krát
Zástupci více než sedmdesáti zahraničních i českých organizací představí na mezivládní konferenci v Oslo výzvu k přehodnocení evropského rozvojového rozpočtu a možnosti boje s energetickou chudobou.

V pondělí 10. října začne v norském Oslu mezinárodní konference na nejvyšší úrovni s názvem Energie pro všechny: Financování přístupu k energii pro chudé. Představitelé států, OSN a Mezinárodní energetické agentury se zde budou věnovat možnostem elektrifikace chudých oblastí planety.

Zástupci více než sedmdesáti evropských (šesti českých) a afrických organizací představí při této příležitosti Výzvu občanské společnosti: Energie pro všechny do roku 2030, která je zaměřena na přehodnocení evropského rozvojového rozpočtu a požaduje jeho větší zacílení na nejchudší obyvatele planety.

Právě těmto komunitám by měly pomáhat energetické rozvojové projekty Evropské unie, která je největším donorem v této oblasti. Ty jsou však často spíše zaměřeny tak, aby vyhovovaly velkým evropským energeticko-technologickým společnostem.

Na globální úrovni nemá vůbec žádný přístup k elektrické energii každý čtvrtý člověk. To znamená, že přes 1,4 miliardy lidí nemá možnost využívat elektrické světlo ani moderní technologie, které by jim usnadnily podnikání a pomohly v boji s chudobou. Kvůli chybějící elektrifikaci venkovských škol a zdravotních center navíc nemají přístup k adekvátnímu vzdělání ani zdravotní péči.

„Všeobecný přístup k energiím je klíčovou prioritou globální rozvojové agendy. Je základem všech Rozvojových cílů tisíciletí,“ prohlásil minulý rok generální tajemník OSN Pan Ki-mun na konferenci k plnění Rozvojových cílů tisíciletí. Mezi ně patří mimo jiné snížení kojenecké úmrtnosti o dvě třetiny, snížení počtu lidí v absolutní chudobě na polovinu nebo zastavení šíření viru HIV do roku 2015.

„S blížícím se rokem 2012, označeným OSN za Mezinárodní rok udržitelné energie pro všechny, je nejvyšší čas zajistit, aby téměř jeden a půl miliardy lidí žijících v energetické chudobě bylo v centru politické diskuze nejen do roku 2015, ale i v následujících desetiletích,“ uvádí se ve výzvě, která je směřována evropským a světovým politikům

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ČEZ napsal(a):

Zajímalo by mě, jak člověk třeba někde v Africe zaplatí elektriku, když vydělá sotva na misku rejže.
10. 10. 2011 | 11:41

ebonitová tyč napsal(a):

ČEZ

no měly by se v Africe stavět továrny na solární energii, ta by byla levná, slunce tam svítí pořád, černoušci by měli práci a neměli by roupy(jak uřezávali těm kojícím ženám ta prsa v tom filmu s Brucem Willisem v sobotu, to bylo drsné)a zboží by bylo ekologické.
Akorát nevím, co s těmi zachráněnými batolaty, to je jediná zbraň přírody před přemnožením.
10. 10. 2011 | 11:49

tomastozicka napsal(a):

V subsaharské Africe jedí hlavně kukuřici, čirok a maniok :-). Samozřejmě, že i většina většina chudých si vydělá nějaké peníze a ty utrácí za dřevěné uhlí, svíčky a petrolej. Existují schémata, v nichž jsou stejně jako u nás k síti venkované napojeni například na solární panely, které mají mají vlastně v pronájmu. Platby se provádí v době, kdy drobní farmáři mají výdělek ze sklizně. Firmy, které tuto elektrifikaci realizují na ni dostávají příspěvek ze zisku elektrárenských společností, které distribuují elektřinu jen v bohatších oblastech. Rozvod sítí je vzhledem k rozsáhlému území a řídké populaci nereálný.

Důležitou je také elektrifikace škol a zdravotních center, které na platby za elektřinu mají, ale nemají kapacity k nákupu energetických zařízení.
10. 10. 2011 | 11:52

Apeoffice napsal(a):

Aha takže 1,4 miliardy lidí není připojena na elektřinu a tudíž vlastně neplatí energetickým společnostem nic, celkem slušnej trh. Zavedeme těm ubožákům elektřinu ve jménu zlepšení kvality a oni kromě Esmeraldy poznají další novinku - složenku za elektřinu. Jo pokrok.

Jinak nemyslím, že bych přál chudým lidem umřít v chudobě, jen si myslím, že vše má rub i líc. A když se nadšeně tleská zavedení elektřiny tak si už někdo mne ruce, nic víc.
10. 10. 2011 | 11:54

TomášL napsal(a):

Pane Tožičko,

osobně jsi myslím, jelikož nastal bankrot Řecka, že bude míň a míň peněz pro Afriku. Pakliže by se mělo Africe pomoc v oblasti energetiky, doporučil bych solární panely určené k likvidaci vyvézt do Afriky. Nejen že by se "ekologicky zlikvidovaly", avšak ještě by z nich byl užitek pro nejchudší.
Jinak největší pomoc a nejdůležitější pomoc Africe by byla, kdyby se odstranili diktátoři (což je ekonomicky nereálné jak ve dnešních potížích v Evropě, tak z důvodu obchodních vztahů).
10. 10. 2011 | 12:00

český maloměšťák napsal(a):

Doporučuji film "Svět podle Gazpromu".

----------------------------------------
Přístup k energiím v Africe je jedna věc. Energetická bezpečnost evropských zemí/ale i USA - avšak tam nejde jen o Rusko (...jeho aktivity vůči zemím SCO a zemím sousedícím s SCO)/ věc druhá. Jedno bez druhého asi nepůjde.
Leda že by v Africe investovaly právě země BRIC- u. Peníze, které vydělají na Evropě a USA.
To by mohl být pro ně docela dobrý - dlouhodobě udržitelný byznys.

http://www.pakistantoday.com.pk/2011/09/sco-membership-could-resolve-energy-crisis-in-pakistan/

Jinak je ale Afrika zemí jako stvořenou pro investice tohoto typu :

http://cleantechnica.com/2011/09/01/australia-gets-ten-times-bigger-solar-farm-following-carbon-tax/

Solární energie pohání desalinizační zařízení. Energie + voda. Bez chyby. Jeětě vhodná půda, kvalifikovaná pracovní síla, investice do technologií a logistiky a jedéééééém..../ovšem my ne - my jsme tu jen na ty podpory.....učit lovit ryby (takto i nás - Okcident - my budeme také těma rybama) je budou asi Číňané, Indové, možná Rusové...../

...to bude jednou veselo...až bude Evropa platit Rusku za 1000 m3 plynu 1000 USD a soutěžit s africkým otrokem, pracujícím za 0,5 USD na hodinu.....

"Ňák se nám ta globalizace začíná vymykat z rukou, paní Müllerová."
10. 10. 2011 | 12:22

ebonitová tyč napsal(a):

český maloměšťák

no je to velký úkol zachraňovat svět.A Afrika se pro ten solár přímo nabízí, tam svítí slunce pořád.
Možná se jednou vyplatí táhnout dráty z Afriky až k nám nebo si tam nechávat nabíjet baterku na elektromobil. Kdo ví.

Vidím to asi tak reálné, jako to zastavení šíření viru HIV do roku 2015.
Asi se v tom OSN už z toho zachraňování úplně pomátli.

A jestli ten rok 2015 platí pro všechny ty úkoly, tak to aby už začli něco dělat a ne jen psát výzvy. a stejně si myslím, že už to nestihnou.
10. 10. 2011 | 12:31

český maloměšťák napsal(a):

ebonitová tyč
No - je to krásný sen...Afrika, celá napojená na PVE, přebytky dodává do Evropy a Asie, Evropa(nejen ona) sem investuje /nejen do PVE/ a tím vším se pomalu ale jistě částečně řeší jejízávislost např. na ruském plynu.

Jinak co se týče soláru a toho kdy Slunce svítí....

....Když jdete po rovnoběžce - tak Slunce svítí na Zemi stále...stále je někde den.
Taky zajímavý úkaz, že ?
:))

P.S. Čím nám budou Afričané platit ? A komu vlastně ? Bankám ? Firmám ? Daňovým poplatníkům ?
A kdo teda ty investice bude subvencovat ? Státy ? Banky ? Firmy ?
A proč ?
10. 10. 2011 | 12:38

prak napsal(a):

Až dosud se do zbídačené Afriky dobře prodávaly a prodávají zbraně. Vážně se někdo domnívá, že prodej zbraní ustoupí investicím do energií? Kolik bylo v posledních pěti létech v Africe vybudováno přehrad? Byla by voda i energie! Někde bude chyba. Potravinová pomoc zdarma řeší situaci částečně jenom dneska, nikoliv však zítra či pozítří.Právě tak jako dotační politika pro Romy. Do dnešního dne nic nevyřešila.
10. 10. 2011 | 12:47

ebonitová tyč napsal(a):

český maloměšťák

no ale ono asi jde i o sklon těch paprsků, jinak by se muselo vyplatit dělat ten solár na pólech tam je den půl roku,

a Afričané by platili za know how těmi levnými výrobky.A měli by nás rádi, že se díky nám mají lépe.: -)

A my tady bychom jen vymýšleli, jak to udělat, aby se měli ještě lépe až úplně nejlépe.
10. 10. 2011 | 12:47

TomášL napsal(a):

Ohledně vody bych doporučil navštívit v ČR výstavu "VODKA" (voda a kanalizace), která se koná každým rokem ve květnu na Výstavišti v Brně. Pokud jde o energii, zde se nabízí sluneční konektory. Avšak nynější největší výzvou pro Afriku je tradiční školní docházka a školní osnovy a následná základní dovzdělanost Afriky.

PS: Vzpomínám jsi na projekt PC na kličku za pár šupů, který měl sloužit ke nezaostávání africké populace v IT sektoru, avšak dané PC sloužily ve drtivé části ke zobrazování porno stránek... Skvělý příklad nadočekávaní řešení ku reálnému průběhu.
10. 10. 2011 | 12:51

ebonitová tyč napsal(a):

prak

s těmi přehradmi to není tak jednoduché, když se někde udělá přehrada a začne se zavlažovat, pak zas voda chybí jinde. Navíc se spolehlivě zlikvidují vzácné ekosystémy, keré zatím nesou nejvíc, neb je navštěvují bohatí turisté a mnohé africké státy žijí přímo z toho.
Např. Nil teče přes 8 států a kdyby si všechny udělaly přehradu, do Egypta nedoteče již nic a i Asuán by byl na suchu.Přehrady by se velmi odpařovaly, změnilo by se i mikroklima , i s tím Asuánem jsou problémy.
10. 10. 2011 | 12:54

prak napsal(a):

"ebonitová tyč"- znáte řeku ve světě, kde po postavení kaskád, jezů a přehrad je na svém konci vyschlá? Každá kaskáda, jez či přehrada se naplní a pak původní množství vody zase přetéká nebo je vypouštěno. Do deseti litrové nádoby 20 litrů nedáte. 10 litrů přeteče. Nejste náhodou Zelený ekolog, brojící proti stavbám přehrad a ochraňující lýkožrouta? Proti JE, proti spalování uhlí a vůbec proti všemu?
10. 10. 2011 | 13:18

neo napsal(a):

Tomastozicka napsal: V subsaharské Africe jedí hlavně kukuřici, čirok a maniok :-). Ne pane Tozicko. Tam hlavně nejedí. Jen živoří a nemaj ani na to aby jedli pravidelně 5 krát denně dostatečné porce. Jsou rádi že žijou a to málo co vydělaj nebudou chtít vrazit do pitomý elektriky, kterou k ničemu nepotřebujou.

Co když nezaplatí? Odpojí je a přijde komando zabavovat písek a pazourky?
10. 10. 2011 | 13:22

TomášL napsal(a):

prak

Aralské jezero....
10. 10. 2011 | 13:22

ebonitová tyč napsal(a):

prak

no vidíme, co zavlažovací zařízení udělalo s Aralským jezerem, problémy začaly i po dostavění přehrady Tři soutěsky , že pod ní dochází k vysušování krajiny , a může se pokračovat. Po dostavění Asuánu ustaly záplavy, které přinášely do egyptské delty živiny a zemědělci začaly být závislí na průmyslovém hnojení a příkladů by bylo více, navíc Afrika je nebezpečná právě tou možností zvýšeného odpařování z vodní plochy, čímž by se přehrady staly bažinatými.
Vidím, že o tom mnoho nevíte, takže končím, mějte se
10. 10. 2011 | 13:27

český maloměšťák napsal(a):

prak
Pokud je bilance napájení vodotečí v průběhu roku/ale i let/ velmi volatilní - což via Nil je - hrozí skutečně to, co popsal nick ebonitová tyč.
To není žádná "zelenost". Je to realita.

ebonitová tyč
Uvedl jste extrémní rovnoběžku. Což je celkem nefér.
Na celé té věci by asi byly největším omezujícím faktorem přenosové ztráty. Nejsem energetik.
Ale myslím si, že pásy PVE - postupně, tak jak "Slunce putuje" od V k Z :))), dodávající energii do míst, kde Slunce již zapadlo - že by to za úvahu stálo.
V dlouhodobém horizontu.
I když já osobně jsem v krátkodobém horizontu příznivce ostrůvkovitých systémů a řešení jaké např. nabízí Google :

http://247wallst.com/2011/09/28/googles-solar-investments-could-be-real-winners-goog-fslr-tsl-jaso-stp/
10. 10. 2011 | 13:36

prak napsal(a):

TomášL- řeč je o řekách, nikoliv o jezerech a už vůbec ne o nadměrném čerpání vody.
Ebonitová tyč- co Vodomlýnské nádrže? Vyschla snad Dyje? Jak vám začne někdo oponovat, hned je neználek zasluhující opovržení. Zelení holt ví všechno nejlépe, včetně jejich předpovědí jak bude za padesát let.
10. 10. 2011 | 13:40

Xury napsal(a):

Pro Apeoffice:
takže nejlépe bude, když budou dál chudí, nebudou mít nic a aspoň se nepotkají se platbami za služby. Dám vám radu. Odstěhujte se na venkov, nepřipojujte si elektřinu. Vykopejte si studnu, místo kanalizace si zřiďte jímku a vyvážejte ji na pole nebo zahradu a máte pokoj. Jediné složenky, které budete platit jsou na daň z nemovitostí.
10. 10. 2011 | 13:47

modrý edvard napsal(a):

prak: Rio Grande. Koukněte na google map.
10. 10. 2011 | 14:05

Family agarity napsal(a):

pro Xury:
chudoba není nic veselého ani přejitelného. Ale formát jakým pan Tožička nastínil budování elektrifikace v Africe smrdí vykořisťováním už tak ubožáků. Já se klidně odstěhuji na venkov a klidně si postavím za barákem větrník, nebo vyběhám povolení na malou vodní elektrárničku. Mým přáním je odříznout se od Čezu, RWE a pod.
Děkuji Vám za radu, má sice pachuť rýpnutí si, ale mě to neva. Nezahynu.
10. 10. 2011 | 14:37

Apeoffice napsal(a):

Pane Stejskale?
Proč mne přejmenoval PC na nějakou Family agarity?????
Nejdříve třikrát že jsem stroj a teď toto, Vážený/á Xury ten příspěvek pro Vás je ode mne.
s Pozdravem Apeoffice
10. 10. 2011 | 14:39

neo napsal(a):

Apeoffice:

to vypadá na opsanou recaptchu do kolonky Jméno :)
10. 10. 2011 | 14:49

ebonitová tyč napsal(a):

prak

Dyje nevyschla, ale zmizely lužní lesy vlivem vysušení rozsáhlých oblastí. Stačí si přečíst wikipedii, pokud jde jen o povrchní problémy z tohoto díla vyplývající.
10. 10. 2011 | 15:01

Xury napsal(a):

Pro Apeoffice:
ta recaptcha občas blbne. Obávám se, že máme na Afriku příliš globální pohled (myslím Evropany). Ony se ty země od sebe dost podstatně liší. Takže tím se budou lišit i ty podmínky pro zavádění elektřiny. Pochopitelně ti, co ji budou zavádět, do toho nepůjdou s vyhlídkou prodělku. To nedělá nikdo včetně těch domorodců. Jaký má ten výnos být je jiná otázka. Nicméně nepochybně se bude v jednotlivých zemích lišit i například s ohledem na politickou stabilitu.
10. 10. 2011 | 16:12

Agrajag napsal(a):

mne by zajímalo, kde tu energii pro chudé země chtějí brát a jak ji tam dostanou.
Málo energie má každá země.
10. 10. 2011 | 17:05

santawizard napsal(a):

Stejně už vynalezli způsob jak se z malého množství elektřiny bude vyrábět velké množství elektřiny ,stejně jako když se z malého množství peněz dá vydělat velké množství peněz.Elektřinu prodávat do sítě bude stejně laciné jako kupovat elektřinu ze sítě.Jde de fakto o elektrické hodiny ,nový vynález.
10. 10. 2011 | 17:24

prak napsal(a):

"ebonitová tyč"- jsem rodák z Břeclavska. Každý rok nám Dyje zaplavovala část polí. Díky za Novomlýnské nádrže. Nějak Vám uniká fakt,že Novomlýnské nádrže se staly eldorádem pro tažné ptactvo. Mnoho řek které vyschly pod přehradami zatím jmenováno nebylo. Když vezmeme v úvahu počet přehrad, pak je toto množství doslova úsměvné!!!
10. 10. 2011 | 18:54

stehno napsal(a):

Přístup energiím: proč ne, vždyť dodávka energíí ( elekrická, nafta, benzín) je dobrý byznys. Bohatnou ČEZ, E-On, ropní šejkové, dolarové banky v USA, státní kasy ( DPH, spotřební daň). Tak jen více spotřebitelů: vždyť to se přece vyplatí....Tady nejde o humanitární krok, ale o prachy!
10. 10. 2011 | 19:49

prak napsal(a):

Oprava- za přehradami...
10. 10. 2011 | 20:52

Občan napsal(a):

Pane Tožičko,
jediné, co má smysl je, aby pro oblasti s vysokou chudobou, a to jak ve "vyspělých" zemích, tak v zemích "rozvojových", byla elektřina určená pro VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÁ zařízení ZDARMA.
Tedy pro školy, zdravotnická zařízení, zavlažovací systémy, kanalizace a ČOV a pro veřejné prádelny a lázně.

Tedy vybudovat taková energetická zařízení, která využijí MÍSTNÍ energetický potenciál a MÍSTNÍ personál. Zařízení jednoduchá, snadno provozovatelná a udržovatelná.
S něčím takovým ale NADNÁRODNÍ koncerny nikdy nebudou souhlasit. Protože pro ně v žádném případě není cílem energeticky soběstačná komunita.

Další věcí je, aby právě ti chudí měli co nejméně dětí. A tady pro změnu narazíme na vás, teology. Přežitá náboženská schémata nikdy nepřipustí, aby lidé zvedli hlavu. Pro vás jsou středobodem vesmíru VAŠE středověká dogmata, která nemůžete opustit, protože pak by padla VAŠE náboženství.
Proto nemůžete souhlasit s antikoncepcí, s interrupcemi, s plánováním rodiny, se SKUTEČNÝM vzděláváním chudých. Pak by totiž mohli přestat být manipulovatelnou masou.

Váš projekt je, BOHUŽEL (protože myšlenka je správná!), odsouzen k neúspěchu. Ledaže byste překročili vlastní stín.
10. 10. 2011 | 23:00

ghándí napsal(a):

nejvíce chudým lidem pomůžeme tím, že rozvojovým zemím otevřeme naše trhy jejich zemědělským produktům. zemědělství je to jediné, co mají. evropa by měla přestat s dotacema a zliberalizovat mezinárodní obchod se zemědělskýma produktama. všichni mají plnou hubu keců, jak je potřeba chudým pomáhat, ale když se ma udělat něco konkretního, tak to nejde. plácání na OSN konferencích ještě nikdy nic dobrého nepřineslo . delegáti se pěkně nažerou, pobaví a zase odletí. pomoc a "projekty" sou nakonec rozkradený nějakýma vládnoucíma kmenama a k potřebným se stejně nedostanou. jednání, které má pro rozvojové státy smysl, probíhá na půdě WTO a týká se liberalizace obchodu. rozvojové země nepotřebujou milodary, ale přístup na trhy rozvinutých zemí.
10. 10. 2011 | 23:58

ghándí napsal(a):

tomáš l,
to je velice dobrý postřeh. peníze na afriku nebudou, protože evropa musí dotovat řeckým důchodcům jejich duchody ve výši 1200 eur měsíčně. řekum bych nedal ani cent. ani h...o. jsou daleko potřebnější lidi na světě. třeba v somálsku je hladomor.
11. 10. 2011 | 00:04

znalec napsal(a):

Přes všechny skeptické komentáře si myslím, že pomáhat slabším má velkou cenu. A pomáhat, neznamená půjčovat! Jasně, že mají někde chamtivé vládce a ti jim kradou zahraniční pomoc. Dokud nebudou vzdělaní, nemohou vědět, kdo je okrádá, že to je prezident a né zlý duch! Viděl jsem film o Japonci, který se odstěhoval na africké pobřeží a tam zbytek života testuje rostliny, které tam přežijí. Našel je. A vychoval několik vesnic, které mu pomáhají sázet a množit rostliny, kterým nevadí slaná voda a pěstovat kozy, které se těmi rostlinami živí a ti vesničané jsou bohatí. Mají díky japonskému profesorovi zajištěný život. On už je starej, ale má nástupce a určitě je nakazil svou vizí a budou pokračovat.
11. 10. 2011 | 00:48

honolulu napsal(a):

Matla, Duvha, Kriel,
byly ty nejvetsi uhelne elektrarny na svete na vychod od Johannesburgu, blizko mesta Witbank, ktere staly na uhelnem pokladu 60 x 40 mil rozlohy - velkem, ktery vystupoval misty az k povrchu.
Tento projekt dal postavit B.J. Vorstr pres firmu, ktera byla v Megawat Parku v severni casti Johannesburgu a jmenovala se ESCOM. (Electricity Supply Commission.)

Samozrejme, ze je vse zniceno ! Nic nefunguje a sviti se baterkami a svickami. Navrhuji nakakat na hlavu vsem, kdo si vymysli dalsi takove projekty.

Wankie byla nejvetsi elektrarna v zapadni Rhodesii, kterou dal postavit Ian Smith. Samozrejme, je s ni konec.

Pane TOZICKO, obvinuji Vas verejne ze sluzby SATANUM a z pokusu o podvod a zlodenu na bilych lidech za propagaci projektu, ktery se nikdy mezi zivocichy neuskutecni a bude znicen, tak, jako i neznicitelna africka trava Ku-Ku-Ja - vsude kam prijdou novi pani Afriky, tak civilizace - CHCIPNE, jako ta trava !

To je pokus zdimani peniz, ktere zaplati bili danovi poplatnici, aby si nacelnici cernousku vozili prdelky v Rolls-Roycich.

Pane Tozicka, Vy jste bud bez moralnich zasad, nebo bez zakladnich informaci - ci uplne bez inteligence. VY MNE DELATE STRASNE ZLE !

Ja jsem totiz pro Wankie musel najit VODU a malem me tam sezrali lvi. Vasi predstaveni jsou na hranicich kriminality a zato, ze soustavne podvadite a zdimate penize z belochu, budete v pekle horet nejasnejsim plamenem.

Byl jsem v kostele vcera, ale mam dojem, ze je moralnejsi se toulat po bordelech a barech.
Kdo posle korunu, ten je osel !
11. 10. 2011 | 04:43

honolulu napsal(a):

Znovu Vam vsem opakuji, ze Africa je BOHATA zeme !

Vyborna puda ! Nejlepsi pocasy na svete ! Nejvice mineralu na svete, vcetne zlata a platiny. O diamantech ani nemluve.

Musite si proste priznat, ze nekdo nema cim svitit i kdyz mu stoji Wankie v dohledu a nema co jist i kdyz ma urodu 3x do roka.

Prestante byt naivni a uz jednou exeptujte skutecnost, ze je velky rozdil v ruznych narodech. Je zajimave, ze Cikanech to uznavate a o jinych daleko horsich, ne.

Tozicko, Vase cirkev nepovznasi, ale ubiji. Neprinasi prosperitu, ale snizeni zivotni urovne pracovitych ve prospech destuktivnich, nezodpovednych a linych. Tozicko, Vas sef je CERT !
OKAMZITE spalte vsecny knihy ktere psali Komousi, nebo umrete na mozkove vredy a v pristim zivote se nerodite jako redkvicky !
To je I.Q. nashromazdene za vas zivot nynejsi.
11. 10. 2011 | 05:28

Martin Nadar napsal(a):

Pane Tožičko, Vaše články jsou velmi nahnědlé, fašizoidní a já doufám, že s tím konečně přestanete. Proč? Protože Afričané jsou svébytné bytosti, které není nutné vodit fašizoidně za ručičku a nahnědle jim stanovovat, co smí a nesmí.
Nadar
11. 10. 2011 | 07:04

Simply napsal(a):

jak také chytře "pomáhá" EU rozvoji obchodu s Afrikou - dala obrovské dotace na "město skleníků", na pobřeží Španělska, kde se pěstují plodiny, ovoce, zelenina dřívě dovážené z Afriky... Výsledek:- pokles dovozu z Afriky a tím zmaření podpory afric.
zemědělců
- zaneřádění krásné přírody skleníky
- Španělé ve sklenících pracovat 8 hod nevydrží
- importace prac. sil(nevzdělaných)z Afriky
- příliv imigrantů (rodinných příslušníků atd)
sociální napětí...
Jinak jsem V Egyptě vyděla obrovské množství solár. panelů na Sahaře - tudy vede také cesta...
11. 10. 2011 | 09:37

ebonitová tyč napsal(a):

prak

tedy sám na příkladi Novomlýnských nádrží vidíte, jak tato nádrž velmi změnila ekosystém. Vám to samozřejmě zřejmě nevadí, voda z kohoutku vám teče pořád.
Ale v té africe žijí lidé přímo u řeky, v ní se koupou, perou, pijí z ní vodu, zavlažují políčka a dokonce, když chtějí oběd, tak nejdou do restaurace nebo supermarketu, ale uloví si tu rybu přímo v té řece, ve které ráno vyprali své prádlo. V takovýchto místech, kdyby se změnil ekosystém, tak se sice vyrobí něco proudu, ale tisíce lidí by byli vyhnáni z míst, kde by už nemohli žít svým dosavadním životem. Stali by se z nich ekologičtí migranti. a kam by mohli emigrovat? Do Evropské unie, kam jinam.
Takže stavba malých vodních elektráren může být řešením pro Norsko, i když i tam se bojí, že si zničí všechny své přírodní krásy, za kterými jezdí turisti, kteří obdivují nespoutané horské bystřiny, ale těžko spásným řešením pro Afriku.
11. 10. 2011 | 12:53

SuP napsal(a):

Přidávám se k honolulu(ovi).
Projekt pomoci ke snížení kojenecké úmrtnosti je opakováním projektu zavlečení králíků do Austrálie.
Hlavním zdrojem bídy rozvojového světa není to, že jejich přírodní bohatsrtví využívá zbytek světa. Hlavním zdrojem jejich bídy je jejich vlastní LENOST. Kdyby to tak nebylo, už nejmíň 400 let se můžou (zadarmo) koukat, jak to dělají ostatní! Jenže investovat do kalašnikovů místo do vzdělání dává okamžitý efekt ve formě převahy k loupení.
Mimoto jakákoliv finanční podpora podobných projektů (ta část s elektrifikací pomocí OZ není od věci) víceméně skončí v rukou těch, kdo dobročinnost organizují. A to mně vyráží peníze z ruky.
11. 10. 2011 | 14:00

gaia napsal(a):

SuP

ale mluvit o nějaké antikoncepci u přírodních národů nelze. Tam nikdo nebude přerušovat. Jen ta matka příroda má poslední slovo.
Co budou v tomto kmeni dělat, až jich bude každý rok o tu třetinu kojenců víc?
Přemýšlí o tom v tom OSN? Takhle zůstane aspoň v tom rybníku ta nejšikovnější ryba.Ale dát jim elektrický proud? Je amen se všemi.

http://youtu.be/_Tc6ywqoL6o
11. 10. 2011 | 14:14

gaia napsal(a):

naštěstí to jezero je posvátné a oni tam smějí lovit jen jednou za rok. Ale až tam přijde neviditelná ruka trhu a zákon, že nejsou špinavé peníze, skončí to pro přírodu špatně. A následně i pro ty lidi. Naštěstí ještě v něco věří a kojenecká úmrtnost je pro ně něco jako antikoncepce. Také jim nedávají žádná jména.
11. 10. 2011 | 14:19

tomastozicka napsal(a):

Lidé by se měli naučit číst texty...
Především pan Honolulu, kterého spolu s panem Rosem Hedvíčkem řadím k nejmoudřejším Čechům a lidem vůbec...

Výzvu podporují i Afričané, takže je to postaveno především na jejich přáních a potřebách.

Uhelné a velké vodní elektrárny se staví dnes za peníze EU a cílem je, aby se investovalo do malých decentrálních projektů

Ebonitová tyč není výkřikem moderní technologie, takže není divu, že si představuje, jak malé vodní elektrárny ničí vodní toky. Inu neničí, stejně jako je nezničilo množství elektrárniček a vodních mlýnů u nás - které zrušil až centralistický bolševik.

A pokud jde o to, jestli si jiné národy a kultury vědí rady s moderními technologiemi, pak bych byl jako Čech velmi opatrný. Romům vyčítáme Chánov, afričanům nějaké nefunkčí elektrárny. Ale my v Čechách jsme kvůli uhlí zbourali 120 obcí se stovkami historických památek. Po našich nejdražších dálnicích se nedá jezdit a když koupíme drahý vlak, zůstane stát v polích.

Navíc největší technologický nesmysl mají na svědomí Američané, Francouzi a Němci, když na Filipínách postavili jadernou elektrárnu na vulkánu. Napakovali se a Filipínci to splácejí dosud.

Transfer technologií není určitě jednoduchý - elektrifikoval jsem několik škol, zdravotnických center, komunitní centra i privátní domy na vesnicích v Angole, Bangladéši a Zambii a museli jsme a musíme řešit spoustu problémů s tím spojených. Ale je to jediné cesta, jak pomoci těm lidem, aby si mohli svůj vlastní rozvoj zajistit sami. To totiž bez adekvátního přístupu k energii nejde.
11. 10. 2011 | 15:08

ebonitová tyč napsal(a):

tomastozicka
No jde o adekvátního přístupu k energii

u nás se zbouralo kvůli uhlí spousty vesnic, ze severních Čech se udělala měsíční krajina, postavila se přes protesty veřejnosti jaderná elektrárna a chtějí ji zvětšovat. To se nedá nic dělat v zájmu pokroku a rozvoje atd....

Energie není nikdy dost a její potřeba s vývojem nových technologií bude spíš stoupat než klesat, neb technologií závislých na energii bude přibývat.

Ale jak chcete toto zajistit v Africe. Pokud se staví elektrárny u nás, jde to z peněz daňových poplatníků a uživatelů. Zde tento pokrok však bude implantován od někud zvenčí, z nějakých projektů a charit nebo odkud na rozhodnutí jakési obdoby ÚV či čeho.
V době, kdy v Evropě začnou krachovat celé státy, Řekové i kdyby se upracovali k smrti, nesplatí ani úroky z půjček, u nás se chystá masivní zdražení, propouštění, a vlna deregulací, na záchrany bank se chystají transfery peněz daňových poplatníků, ve Finsku se ochránci přírody hrozí výstavby malých vodních elektráren na tocích, které mají zachránit před krachem vlivem zemědělských dotací nekonkurenceschopné finské farmáře, tak vy chcete dosáhnout nějakého technologického pokroku z venčí v Africe. Kde se na to vezmou peníze a odkud?
A jak to vnutit lidem, kteří věří v šamany, jsou negramotní a chovají se jako ti z cyklu Human planet. stojí oni o to vůbec?

Již to zaznělo v jednom příspěvku výše, není za tou chudobou v Africe spíš zemědělská politika EU, která nedovoluje vyvážet z Afriky komodity, které by se tam vypěstvaly snadněji a levněji a to 3x do roka?

A do roku 2015 zastavit šíření AIDS v době, kdy tato stoupá i v civilizované ČR?
To je buď vtip, nebo opravdu závěr jakéhosi ÚV na sjezdu.
11. 10. 2011 | 15:38

Agrajag napsal(a):

vzpomeňme na osud papírny v Alto Catumbela v Angole, vybudované z peněz daňových poplatníků , za slib dodávek celulózy. Jak to s ní dopadlo a že se pak kladlo za vinu komunistům nedostatek toaletního papíru a menstruačních vložek v republice v 70. letech. Nikdo si nedal do souvislosti, že u nás byl nedostatek toaleťáku kvůli černochům.
Bylo to za dobrotu na žebrotu.
11. 10. 2011 | 15:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy