Recenze: Paradox úroků

11. 03. 2015 | 12:38
Přečteno 4387 krát
Paradox úroků je nepochybně jednou z nejdůležitějších knih o ekonomii, která byla v posledních letech v České republice vydána. Adam Votruba narušuje radikální monopol současného sociálně-ekonomického myšlení několika posledních dekád.

Krizi současné globální ekonomiky, jejíž dopady se týkají každého z nás, se pokouší analyzovat a řešit mnoho expertů, politiků a občanů obecně. Historik Adam Votruba přináší ve své knize Paradox úroků do českého prostředí pohled na kořeny problémů naší společnosti z úhlu, který je u nás jen málo diskutován. Zaměřuje se na deformaci ekonomiky prostřednictvím úročené měny a představuje řešení prostřednictvím tzv. kazících se peněz ve formě doplňkových měn.

V útlé knížce se autorovi podařilo zpracovat toto nepochybně složité téma velmi přístupnou formou, což je v českém akademickém prostředí chvályhodné a spíše výjimečné. Díky tomu se i naprostý laik může dozvědět, jak vlastně vznikaly a vznikají peníze. Od komoditních měn postavených na konkrétním zboží přes měny podložené zlatem až po měny, které vznikají pouhým úředním rozhodnutím či dohodou uvnitř společenství – takovou měnou byly i staroslovanské kousky plátna – odtud slovo platit.

Problém ovšem nastal tam, kde společnost akceptovala půjčování peněz na úrok. Díky tomu ti, kteří půjčují peníze, mohli požadovat více peněz, než jich reálně existovalo. To otevřelo strukturální nutnost bankrotu, protože ve skutečnosti prostě není možné všechny dluhy splatit.

A aby toho nebylo dost, banky začaly půjčovat peníze, které neměly. To je další Pandořina skříňka ekonomiky. Díky tomu, že zákony a regulace většiny zemí umožnily korporátním bankám půjčovat několikanásobky aktiv, která drží, přenechaly tak na těchto institucích reálnou tvorbu peněz. Peníze vznikají jako dluh, který je ještě k tomu úročen.

Votruba vychází z několika významných ekonomů, kteří tyto skutečnosti vidí jako základ problémů hospodářství a také navrhují jejich řešení. Především se jedná o Silvio Gesella, který jako zásadní jev pro tvorbu zdravé ekonomiky označil rychlost oběhu peněz. Na tom samotném by nebylo nic objevného, kdyby také nepřišel s vlastní analýzou toho, co oběh financí zpomaluje a jak se naopak dá zrychlit. Jeho přelomovou ideou je návrh zcela jiného pojetí peněz.

Úročení peněz vede k tomu, že se vyplatí neinvestovat, neutrácet, ale půjčovat peníze. Většina půjček přitom není na investice do výroby či služeb, ale na krytí nedostatku či na spekulace. Podle Gesella je nutné odradit lidi od zadržování peněz. To má být provedeno tak, že peníze budou ztrácet po nějakém čase hodnotu. Technicky se to zajistí tím, že k nějakému datu budou muset ti, kdo peníze drží, zaplatit za prodloužení jejich platnosti.

Silvio Gesell zemřel dříve, než se podařilo jeho záměr realizovat. K tomu došlo až v průběhu Velké hospodářské krize v mnoha industriálních zemích včetně tehdejšího Československa. Mezi nejznámější úspěchy patří ekonomické zázraky v německém Schwanenkirchen a rakouském Wörglu. Zásluhou zavedení komplementární „kazící se“ měny se tam podařilo eliminovat nezaměstnanost a realizovat řadu významných investic.

Díky těmto příkladům se komplementární a lokální měny šířily jako lavina. To se ovšem nelíbilo bankám, které si nakonec vymohly zákaz doplňkových měn. V USA přes doporučení ekonoma Irvinga Fischera president F. D. Roosevelt tvorbu doplňkových měn zakázal. Nejznámější a nejvýkonnější lokální měnou tak zůstává basilejský WIR z roku 1934, který byl po zkušenostech s centrálními bankami založen jako účetní systém mezi místními podnikateli.

Naprostá většina doplňkových měn prokázala svou životnost a schopnost a velmi pozitivně ovlivnila ekonomiku i místní společenství. Votruba proto hledá i odpověď na to, zda by jejich zavedení nevedlo k tlaku na růst produkce, který by způsobil další růst spotřeby a zdrojů.


Podle Gesella je nutné odradit lidi od zadržování peněz. To má být provedeno tak, že peníze budou ztrácet po nějakém čase hodnotu. Foto aranjuez1404, Flickr

Musím se přiznat, že tato otázka mě vlastně trápí nejvíc, protože studie prokazují skutečně raketový ekonomický růst. Votruba se v této otázce odkazuje na autory, kteří tvrdí, že na rozdíl od současného „rakovinového“ exponenciálního růstu vede používání bezúročných měn a kazících se peněz k „přírodnímu“ růstu – rychlý nárůst v počátcích a následně zpomalování přecházející do růstu velmi pozvolného.

Adam Votruba se ve své práci zabývá i díly dalších ekonomů, jako jsou Margrit Kennedy, Naďa Johanisová, Bernard Lietaer. Věnuje se i myšlenkám nedávno zesnulého Richarda Douthwaita, který byl několikrát v České republice i na Slovensku a jehož teoretické znalosti a praktické zkušenosti ovlivnily řadu lidí i organizací u nás. Slovenští Přátelé země vydali jeho knihu Ekológia peňazí (stejně jako její anglická verze je volně ke stažení).

Kniha Paradox úroků podává také přehlednou sumarizaci jednotlivých systémů doplňkových měn, nechybí krátké případové studie vzniku nejznámějších doplňkových měnových systémů. Bohužel to, co čtenářům předkládá erudovaně a přitom dostatečně přístupně historik Votruba, zůstává tajemstvím pro ekonomy hlavního proudu.

Jak autor upozorňuje, je to dáno také tím, že současná „liberální ekonomie“ odmítá empirismus a svá tvrzení považuje za absolutně pravdivá, nepotřebující praktické ověření (Hayek, Rothbard). George Soros proto tzv. neoliberalismus přirovnává k náboženství.

Sympatická je autorova snaha postulovat novou terminologii, která je s tématem spojena. Mně osobně nesedí jen často se vyskytující termín multiplikační efekt, který Votruba používá k označení jevu, když banky vytvářejí peníze prostřednictvím půjček.

Může zde docházet k matení s multiplikačním efektem, jež je nástrojem fiskální politiky státu, kterým se stát snaží stimulovat spotřebu, nebo s multiplikačním efektem ve smyslu tvorby hodnot prostřednictvím oběhu peněz v rámci lokálního cyklu. Vzhledem k tomu, že termín vedle bankovnictví hraje důležitou roli ve fiskální politice státu i v otázce lokálního rozvoje, včetně využití doplňkových měn, bylo by vhodné používat jiný termín.

Odkazy jsou zpracovány velmi dobře a poskytují podpůrný aparát, stejně jako seznam použité literatury. Chybí však alespoň minimální rejstřík pojmů a jmen, který by usnadnil vyhledávání v knize. Ale to je bohužel bolest odborné literatury posledních let. Obsah je sice „tradičně středoevropsky“ na konci, není ale jasné, proč je zestručnělý, když je kniha velmi dobře a přehledně členěna.

Paradox úroků je nepochybně jednou z nejdůležitějších knih o ekonomii, která byla v posledních letech v České republice vydána. Především proto, že narušuje radikální monopol současného sociálně-ekonomického myšlení několika posledních dekád a klade před nás nové otázky i nové přístupy. Doplňkové bezúročné měny podle svého zakladatele podporují volný trh a svobodné podnikání, jsou ovšem také silným nástrojem proti kapitalistickému hromadění. Proto stojí mimo hlavní proudy politických ekonomií.

Rozvoj, ten skutečný, ne ten materiální, stojí ale na tom, že lidé dokážou vykročit ze zaběhaných modelů a hledat nové cesty. Bezúročná ekonomika ukázala, že může být jedním z důležitých nástrojů řešení.

Adam Votruba: Paradox úroků, Dějiny konceptu bezúročné měny, Brno: DOPLNĚK 2013 a Národní muzeum, 165 stran

Text vyšel ve spolupráci Křesťanské Revue a Deníku Referendum

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy