„Nevyrovnání se s komunismem je kořenem dnešního morálního úpadku“.

08. 08. 2010 | 10:47
Přečteno 26195 krát
V reakci na můj poslední článek mi poslal jeden můj o něco mladší známý (na rozdíl ode mě pocházející z komunistické rodiny, nyní úspěšný podnikatel) mail, ve kterém se m.j. stálo:

„Protože jsem byl počátkem 90. let zastáncem "měkkého" vyrovnání, cítím v této věci spoluodpovědnost. Demoralizující dopad "měkkého vyrovnání" na dnešní poměy je opravdu devastující. Žili jsme nepochybně ve zločinném režimu srovnatelném s nacismem a protektorátem. Nevyrovnání se s komunismem je kořenem dnešního morálního úpadku.
Samozřejmě vám svůj postoj nevnucuji, ale říkám si, zda si uvědomujete, kam se řadíte a jak se morálně definujete, když se stavíte na protipozici jejich (Mašínových, Paumerových) skutků, života a postojů.“
Odpověděl jsem cosi v tom smyslu, že:

- jsem rád, že to polistopadové vyrovnání bylo „měkké“, bez komunistů na lucernách či v žalářích,

- mi ale velice vadí, že hned po listopadovém převratu nebyli po zásluze potrestáni všichi, kteří byli prokazatelně odpovědní za nejrůznější politicky motivované zločiny komunistického období,

- ten režim byl s nacismem srovnatelný snad jen v té první, stalinistické fázi,

- myslím, že tím, že se „stavím na protipozici jejich (Mašínových) skutků, života a postojů“ se řadím a morálně definuji nejspíše jako „slušný člověk“, a že mi nevadí, když se v některých případech moje názory více či méně shodují třeba i s komunisty (např. v tom, že 3+3=6, že je progresivní daň z příjmu je správná, nebo že mašínovské metody nebyly správné),

- považuji neustálé výmluvy na komunistickou minulost a řeči o nutnosti a blahodárnosti opožděného „vyrovnání“ s komunismem za manévr k odpoutání pozornosti od dnešních lumpáren prováděných většinou lidmi, kteří mají plná ústa boje proti komunismu.


* * *

„Vyrovnání s komunistickou minulostí“ je po celou dobu existence blogů na Aktuálně.cz častým tematem mnoha pisatelů; také já jsem o tom už opakovaně psal, např. zde.
K tomu, co jsem tehdy napsal, není příliš co dodat.
Ale přece jen:

- Je nesmyslné vyvolávat dojem, že každý, kdo tehdy dělal cokoli pro fungování „režimu“, byl „přisluhovačem“, který si nezasloužil ničeho dobrého, že „kolaborantem“ každý, kdo sloužil jako úředník, učitel, studoval na vysoké škole, byl význačným vědcem či umělcem.

- Je hloupé a trapné tvrdit, že byl jen nepatrný rozdíl mezi lidmi jako na jedné straně Stalin, Gottwald či Hitler a na druhé straně Chruščov, Gorbačov, Dubček či Adamec.

- Je nebezpečné, že se opět systematicky falšují dějiny – z toho, co se dozvídáme v nejvlivnějších sdělovacích prostředcích se může zdát, že po celou dobu existence komunistického režimu to tady bylo v podstatě stejné jako v těch krvavých 50. letech, že v 60.- 80. letech tady bylo devastováno doslova vše, od průmyslu po zemědělství, od kultury po morálku, nebo že Sovětský svaz sehrál ve 2. světové válce (a v osvobození ČSR) jen jakousi nepříliš důležitou, či snad dokonce negativní úlohu; jeden zdejší diskutér např. prohlásil, že je škoda, že 2. světovou válku nevyhrál Hitler – vyhnuli bychom se tím následné komunistické hrůzovládě...

* * *

Ještě jednou – jsem hluboce přesvědčen, že neustálé strašení komunismem slouží hlavně k odpoutání pozornosti od závažných problémů, za které nesou zodpovědnost všichni naši politici z posledních 20 let. Je docela možné, že tenhle zastírací manévr (zaměřený nejen proti komunistům, ale i proti demokratické levici) vydrží tomu dobře organizovanému týmu politiků a novinářů ještě dalších 20 let, a možná i mnohem déle... Je opravdu zajímavé, že to u voličů pořád tak zabírá; oni snad jsou ochotni i uvěřit, že lidé jako Viktor Kožený jsou plodem komunistické morální devastace...

V tom volání po dodatečné nápravě příliš měkkého polistopadového přístupu vidím i jakýsi dřímající zárodek něčeho opravdu ošklivého, co by se mohlo v nějaké krizové situaci vyvalit na povrch. Však i jistý vynikající umělec řekl v 90. letech cosi v tom smyslu, že správná revoluce by měla být provázena alespoň pár stovkami pověšených představitelů poražené strany...
Diskutér s nickem Vico pod jedním mašínovským článkem o těchto lidech napsal:

„...budou vždycky Havlovi vyčítat, že jim nedal čtrnáct dnů na vraždění s dopředu slíbenou amnestií. Beneš byl v pětačtyřicátým uznalejší.“

Obávám se, že je tady dost lidí (někteří se hlasitě ozývají ve zdejších blogových diskusích), kteří by se do toho opožděného razantního „vyrovnávání“ s chutí pustili. A jeho cílem by se snadno mohli stát i mnozí polistopadoví politici, kteří jsou přece zodpovědni za to, že se k tomu ráznému vyrovnávání à la 1945 nepřikročilo (protože přece byli účastníky toho komunistického spiknutí zvaného „sametová revoluce“, že?).

Moje obavy plynou z toho, že se stále častěji ozývají a vliv získávají ultrakonzervativní instituce jako Občanský institut nebo Institut sv. Josefa, objevují se veřejné úvahy o tom, jak pozitivními postavami byli Caudillo Franco nebo generál Pinochet, a o tom, jak by nás mohli tito velikáni inspirovat v boji proti komunistům a levici vůbec.

Jako by se opět probouzel a sílil onen duch pomnichovské „druhé republiky“, nezdá se vám?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Baba napsal(a):

Jsme národ restituentů, selfmademanů a přizpůsobivých.
08. 08. 2010 | 21:59

Alex napsal(a):

ale ano zmotá, netvrdím, že je to vždy a u každého úmyslně, ale vyplývá z toho jen a jen ta vulgární pravice. Mimochodem proč to měříte mechanicky počtem obětí - je to snad v případě menšího počtu obětí nějak lepší?
08. 08. 2010 | 21:59

mb napsal(a):

voroshilov precte si souostrovi gulag pls ... vy mluvíte o tom jak hoven sám sebe obelhává ... ale vy se nikdy neobelháváte, že ?
08. 08. 2010 | 21:59

Tencokida Hnuj napsal(a):

mb
Nelíbí se mi Váš styl diskuze.
Asi Vás pověsím na lucerně.
Co Vy na to ?
----------------------------------------
Prob´ha ! Jak poznáte toho, který si zaslouží být pověšen ? Jak budete kvantifikovat jeho vinu ? A o tom rozhodnete zcela sám či Vás půjde z hospody víc ?

Proč nejdete a nepověsíte třeba Kočárníka či Dlouhého ?

Možná že byste pak získal sympatie hned několika stran !

Jste stejný jako komunisti. Nerozlišujete.
Zíráte na svět přes kuklu ideologie. A ta je těžká, uznávám. Tak těžká, že dochází buď k překrvení, nebo naopak nedokrvení mozku.

Howgh. A tfuj !

P.S. Bédovi se nedivím.
08. 08. 2010 | 22:00

kormoran napsal(a):

...tedy soudruzi , kdyz jsme u to veseni, 70% prispevku by ubylo, taktez i blogeru...
08. 08. 2010 | 22:01

Viola napsal(a):

Ten, co kidá

také se mějte, mravenci jsou mí oblíbení a včely, jak ti dovedou pracovat na společné věci pro dobro všech. Ale mravenci také nejsou všichni spojenci a také nejsou jedno. Jsou různé druhy, které proti sobě válčí.
08. 08. 2010 | 22:02

mb napsal(a):

vulgarni pravice nebo quasi pravice ... bon ... ale neni duvod proč by pravice jako tako neco zmotavala .... nema to zapotrebi ....

ten pocet obeti jsem dal proto, ze obe ideologie byly zrudne ...

komuniste maji tendenci tu svou vyvyšovat ( ulehčovat počet obeti ) s tim že měli dobre zamery ale nejak se jim to zašmodrchalo .... tak jsem měl potřebu zduraznit že objektivně bolševismus ( levý autoritářský systém / režim) povraždil více osob / lidí / člověků / duší / osudů / obětí ....
08. 08. 2010 | 22:02

r.m. napsal(a):

Víte, ale co velký boháč, to normalizační spratek.
Takže v případě ultraostrého vyrovnání bude mít malou statistickou chybu. Stačí to zúžit - sejmout každýho s károu nad milión.
20 let je dlouhá doba na to, aby se k věci mohlo přistoupit z jiného důvodu, ale pod tím bude ta základní nespravedlnost z konce sovětské gubernie ČSSR.
08. 08. 2010 | 22:03

r.m. napsal(a):

rodiny všech hlavních kolaborantů jsou bohaté, z toho plyne příští paušalizace: bohatý = nepřítel.
08. 08. 2010 | 22:04

mb napsal(a):

tencokida ... to šlo povlovně ... pro vetsi informovanost viz. diskuze pod žákem ...

beda si stezoval na prevlekace kabatu ( ja s nim souhlasil, take mi pijou krev)

tak jsem nadhodil, že kdyby se pověsilo pár soudruhů na lucerně, tak ti ostatní soudruzi by se báli, a ty kabáty by se jim hůře převlékali ...

ale neklonil jsem se výrazně k žádnému stanovisku na škále věšet / nevěšet ....

s pozdravem
08. 08. 2010 | 22:04

mb napsal(a):

tencokida nenechte hněv cloumat svým majestátem ...

a čtěte ... a bděte ...
08. 08. 2010 | 22:05

Werner napsal(a):

Jemnický: Ale já vím že se nás dotýká ale my tj mladší ročníky máme bohužel(bohudík?) jiné starosti než se pořád přehrabovat ve 100 let starých věcech.

A to jak je vyrovnávání s minulostí vedeno je opravdu použijme poněkud eufemismus na nic. Seznamy ve kterých se nedělí oběti a zločinci a ve kterých můžete najít každého, vykladači historie(pozor ne historici) kteří dělají z toho co bylo před 89 bílé černé a černé bíle se stejnou zapáleností jak v Zemanovi(seriál jsem viděl a na rozdíl od mnoha v něm vidím jen skvělou komedii, opravdu mne propagandisticky neovlivnil), kteří si na tomto postavili skvělou kariéru.

To že žijeme v morálním marasmu je sice pravda ale na druhou stranu jak vysvětlíte to že mnoho z toho morálního marasmu se projevuje i tam kde nikdy nikdo komunistu neviděl ani z dálky? Ono už je to od pádu socíku 21 let a je velmi velmi jednoduché a pro mnohé zodpovědné (kulturní politické ekonomické elity)a primitivnější obyvatelstvo daleko více stravitelné a pohodlnější všechny průsery dneška a všechen morální marasmus hodit na komunisty.

O minulosti můžeme mluvit hodiny a hodiny! Je sice důležitá ale přítomnost ale ještě vice budoucnost je pro mě důležitější! O té prostě nějakou rozumnou diskusi a vize postrádám. Co bude za dva za tři roky nikdo neví a co bude za deset dvacet o tom už nikdo nemá představu. Přijde na ministerstvo do vlády za prezidenta jiný pošuk a korouhvička se otočí o 180 stupňů. I to budování demokracie je jen takové chiméry. Jako budování komunismu. Akorát komunisti věděli jak ten komunismus bude vypadat a my o tom vytouženém cíli nemáme ani mlhavou představu a ani nevíme pro koho bude(pro všechny nebo jen pro demokraty a kdo bude ty demokraty vybírat a co s nedemokraty?).

Žijeme ze dne na den celá společnost. A to je pro mě daleko horší než vyrovnávání se s minulostí kterou už stejně nejde napravit(leda že by jste uměl vracet život všem mrtvím, omlazovat a vracet zdraví!) ani odčinit.
08. 08. 2010 | 22:06

Werner napsal(a):

Jemnický: Ale já vím že se nás dotýká ale my tj mladší ročníky máme bohužel(bohudík?) jiné starosti než se pořád přehrabovat ve 100 let starých věcech.

A to jak je vyrovnávání s minulostí vedeno je opravdu použijme poněkud eufemismus na nic. Seznamy ve kterých se nedělí oběti a zločinci a ve kterých můžete najít každého, vykladači historie(pozor ne historici) kteří dělají z toho co bylo před 89 bílé černé a černé bíle se stejnou zapáleností jak v Zemanovi(seriál jsem viděl a na rozdíl od mnoha v něm vidím jen skvělou komedii, opravdu mne propagandisticky neovlivnil), kteří si na tomto postavili skvělou kariéru.

To že žijeme v morálním marasmu je sice pravda ale na druhou stranu jak vysvětlíte to že mnoho z toho morálního marasmu se projevuje i tam kde nikdy nikdo komunistu neviděl ani z dálky? Ono už je to od pádu socíku 21 let a je velmi velmi jednoduché a pro mnohé zodpovědné (kulturní politické ekonomické elity)a primitivnější obyvatelstvo daleko více stravitelné a pohodlnější všechny průsery dneška a všechen morální marasmus hodit na komunisty.

O minulosti můžeme mluvit hodiny a hodiny! Je sice důležitá ale přítomnost ale ještě vice budoucnost je pro mě důležitější! O té prostě nějakou rozumnou diskusi a vize postrádám. Co bude za dva za tři roky nikdo neví a co bude za deset dvacet o tom už nikdo nemá představu. Přijde na ministerstvo do vlády za prezidenta jiný pošuk a korouhvička se otočí o 180 stupňů. I to budování demokracie je jen takové chiméry. Jako budování komunismu. Akorát komunisti věděli jak ten komunismus bude vypadat a my o tom vytouženém cíli nemáme ani mlhavou představu a ani nevíme pro koho bude(pro všechny nebo jen pro demokraty a kdo bude ty demokraty vybírat a co s nedemokraty). Žijeme ze dne na den celá společnost. A to je pro mě daleko horší než vyrovnávání se s minulostí kterou už stejně nejde napravit(leda že by jste uměl vracet život všem mrtvím, omlazovat a vracet zdraví!) a ani odčinit.
08. 08. 2010 | 22:07

Alex napsal(a):

voroshilov
Podívejte se genocidou nemusíte přece myslet jen genocidu národa, genocidou mohu myslet i způsob vyřizování jakkoli "nepřizpůsobivých" v příslušném měřítku - tedy i vlastního národa. Vždycky se se slovíčky dá hrát takový ping pong, skvěle to ovládali tuším zen budhisté.
Jak chcete dneska třeba rozlišit socialismus (do r. 89) a socialismus skutečných socialistů - ono se to hezky mele a krásně se toho zneužívá.
08. 08. 2010 | 22:07

voroshilov napsal(a):

Mb:
...mereno poctem obeti...Statiku mnozstvi obeti,misto masovych hrobu,obrovske pomniky obetem komunismu,populacni krivku nebo vysledky scitani lidu-NA STUL!
08. 08. 2010 | 22:07

skura napsal(a):

mb:
"kdyzbyste jich pár pověsil ... tak by se ti ostatní báli, že by je mohlo stihnout totéž ..."
Stejně naivní byli i strůjci Velké francouzské revoluce. Násilí vždy plodí další násilí. Jenomže se budou vždy objevovat naivky, které si myslí, že to "jejich" násilí bude definitivně poslední, protože je "spravedlivé". Asi proto máme jako lidstvo tak krvavé dějiny..
08. 08. 2010 | 22:08

Vico napsal(a):

mb : těžko můžete implantovat vaši diskuzi s Béďou na mne. Už z tohoto prostého důvodu, že já zcela jednoznačně jsem zastáncem liberálně-demokratického systému i s jeho chybami. Mně jsou revoluční postupy, defenestrace a "házení do Vltavy" bytostně cizí. Myšlenka, že místo "sametu" se mělo věšet na lucerny je naprosto odporná, stejně jako výzvy, že Parlament by se měl rozehnat a utopit ve Vltavě.Adorujte si třeba i vraha a plačte, že se nemohlo věšet bez soudu. Položte si otázku, čím se vlastně zas až tolik lišíte od těch, které nenávidíte.

Já se do přemítání o výhodách a nevýhodách měkkých či tvrdých variant zatáhnout nenechám.

p.s. Moc lituji, že tu už nepřispívá Tupelo. V tomto punktu jsme byli vždy vzácně zajedno.
08. 08. 2010 | 22:08

Béda napsal(a):

RA,

Co bránilo dodnes - po 20 let - vyrovnat se s komunisty?

Byla zrušena jejich vedoucí úloha, článek ústavy zakazuje propagaci hnutí směřujících k nesnášenlivosti..., selektivně (krom nejvyšších postů) byl na věčné časy ostatním komunistům zakázán výkon veřejných funkcí. Byly zřízeny nejrůznější specializované ústavy - Ústav dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, Ústav pro výzkum totalit. A soudně vyřešeno nebylo nic. Žádní vrcholní komunističtí prominenti prakticky nebyli za celých 20 let odsouzeni. Žádné pojmenování konkrétních zločinců - největších viníků, žádný výchovný trest pro výstrahu (když pominu Štěpána a Polednovou) a tlustá čára.

Můj subjektivní názor je, že není skutečná vůle udělat konečnou tečku a začat společně řešit průsery, které se na ČR valí. Někomu ta nekonečná polarizace zřejmě z politických důvodů velice vyhovuje. Stává se v příhodné chvíli velkým užitečným klackem proti všem názorovým oponentům.
08. 08. 2010 | 22:08

Tencokida Hnuj napsal(a):

mb
Pověsit ne.
Svlíknout donaha ano.
SVLÍKNOUT DONAHA.

Reagoval jsem na Vaše poslední slova.
Celou Vaši diskuzi jsem nečetl.

Nemohu číst vše, to snad uznáte.

Proto to tfuj.

Dobře tedy - mějte se.
08. 08. 2010 | 22:10

skura napsal(a):

hoven:
"a jéjé,
zase mašíni. hoši, nejste trochu zacyklovaní??? mašini zabili tři lůidi, komunisti 20 milionů. ale rudí budou samozřejmě donekonečna kvičet o těch třech."
Spíš jde o to, komu se tady dávají vyznamenání a komu se vlastenecky pláče u hrobu..
08. 08. 2010 | 22:11

mb napsal(a):

to voroshilov : Černá kniha komunismu: Zločiny, teror, represe (orig. Le Livre noir du communisme: Crimes, terreur, répression, vyšla v roce 1997
08. 08. 2010 | 22:14

Emissary napsal(a):

Skuro,

zahánět do kouta? To snad ne, nějak moc si o sobě myslíte a bagatelizujete mé mimoblogové zaneprázdnění.

Izolovat, eliminovat, učinit neškodným, to je dobrý způsob, vyjde to skoro stejně. V NDR přebarvili na rudo, to je dobrá metoda, zvíře jako zvíře. V NSR raději zapomněli, to je ještě lepší, zvíře učinit neškodným. Ale tam úplně nezapomněli. Nějaké procesy byly i po mnoha desetiletích. Někteří spáchali i sebevraždu, marně si vzpomínám, zda to udělalo nějaké komunistické zvíře. Holt, ten fašismus byl asi méně nebezpečný, šlo ho začlenit. Táto republika soudila komunisty tak nějak vágně, a když nějakého odsoudila, nebyl schopen trestu. M. Horáková je zapomenutá, stejně jako jejich děti R. Slánsky či V. Clementis na Slovensku, to jsem tak náhodou slyšel rozhlasovou verzi popravy.

Holt revoluce požírá své děti, zvláště ta komunistická.

Zbyňku, zdravím.

I když jsme měli i máme drobné spory, rád tě tady vidím.
08. 08. 2010 | 22:14

Alex napsal(a):

Vico
22:08:08

Ale vždyť přece každý, kdo se přihlásí k jakékoli formě hard řešení (ono věšení) tím přece říká naprosto zřetelně, kde je jeho původní orientace a je pak jedno jestli u Stalina nebo u Hitlera.
08. 08. 2010 | 22:15

mb napsal(a):

skura může být ... ale v plyšáku se zvolil opačný extrém ... odpusme si cosmesi a nejsme jako oni ... a teď na to dojíždíme ...

nepleduju nějak extremě za věšení ... ale jestliže plyšak nepřinesl cileny vysledek ... treba by par luceren pomohlo ... ale treba ne ... kdo vi ....
08. 08. 2010 | 22:16

hoven napsal(a):

voroshilov
komunisti nevyhlazovali lidi podle rasy nebo naroda, ale podle třidniho puvodu. stalin byl ale paranoidní a vubec v tom neměl system. vraždil všechny. inteligenci, komunisty, kozáky. stalin byl jako caligula, prostě se pomát a vraždil všechny.tábory byly v gulagu. behem stalinskych represi bylo zavražděno až milion lidí.
08. 08. 2010 | 22:18

antoninovy napsal(a):

mb o nikoli, pace, je italsky přece mír a pokoj, právě jako pax.

V Italii při mši svaté se zdravíme při přání pokoje přece Pace.

Přece Pax vobuscum

pace neni tempo, přece...
08. 08. 2010 | 22:18

mb napsal(a):

anomalie ... muzu souhlasit s bedou :22:08:51
08. 08. 2010 | 22:19

mb napsal(a):

promin antonovy ... ja predpokladal anglictinu ... jsem už ta nová zprzněná generace ...
08. 08. 2010 | 22:19

hoven napsal(a):

skura,
no komunisti včetně některých poslanců ksčm pláčou každej rok na olšanech u hrobu gottwalda
08. 08. 2010 | 22:19

mb napsal(a):

tencokida ... komunisty svlíknout do naha ... a pověsit ( nenásilně ( treba za ruce nebo tak)) na lucerny ?

vyborny napad ... i vy se mějte
08. 08. 2010 | 22:22

skeptický napsal(a):

Hoven
Vynásobte si ten milion padesáti.
08. 08. 2010 | 22:22

voroshilov napsal(a):

hoven:
To je mozne ze bylo zavrazdeno milion lidi,to slovo zavrazdeno je imponujici,kdo nemel radny soudni proces?Nahledl jsi aspon do jednoho vysetrovaciho spisu?Jak muzes vedet nabeton ze byli vsichni nevinne?
Srovnavat Stalina s Kaligulou muze jenom fanatik tveho razeni!
08. 08. 2010 | 22:22

mb napsal(a):

svěrák ústy sováka vidění ... tam dostávali komunisté prutama přes prdel ... taky dobra varianta ... ( pardon za prdel) ale byla to citace ....
08. 08. 2010 | 22:23

voroshilov napsal(a):

Skepticky:
Vynasobte to miliontou,bohuzel Rusove o tom nic nevedi!
08. 08. 2010 | 22:24

antoninovy napsal(a):

mb to neva ale zkus se ucit

ahojky

an
08. 08. 2010 | 22:24

Tencokida Hnuj napsal(a):

08. 08. 2010 | 22:24

hoven napsal(a):

voroshilov,
no mas pravdu, caligula nezavrazdil ani tisicinu lidí, co stalin. neměl bych caligulu uražet. všichni , co stalin nechal povraždit nevinní nebyli, protože spousta z nich byli bolševici a podíleli se na VŘSR. za to zasloužili zastřelit, paradoxně byli ale zastřelei za něco, čeho se nedopustili, protože obvinění byly vždy vykonstruovaná.
08. 08. 2010 | 22:27

elf napsal(a):

Slepý zajíc skáče po lese a stoupne na hada.
Zajíc:"Promiňte neviděl jsem Vás, jsem slepý"
Had: "I Vy promiňte, také jsem slepý a neuhnul jsem.
A co jste za zvíře?"
Zajíc: "Nevím, nikdy jsem se neviděl.
Osahejte mne a povězte jaký jsem."
Had se otočí okolo zajíce a povídá:
"Máte jemný kožich, velké uši a malý čumák. Vy jste zajíc."
Zajíc se zaraduje. Pak osahá hada a povídá :
"Jste tvrdý, studený, slizký a nemáte kule ani páteř.
Vy musíte být Kalousek."
08. 08. 2010 | 22:27

mb napsal(a):

vy se divite voroshilov ze o tom rusove nic nevi ??

vzdyt i katyň jim museli davkovat po davkach ...

a co se stalo skutečně v ´68 ´vědělo ´ v Moskvě 7 statečný lidí na rudem namesti ...

ostatni jeli konat internacionalni pomoc ...
08. 08. 2010 | 22:29

skura napsal(a):

Emissary:
Možná (ale to je jenom nepodložená doměnka) se ty soudy s komunisty nedařily částečně i proto, že všichni soudci byli komunisti a čerství demokraté chtěli ukázat, že se politika konečně přestala vměšovat do justice. Ale třeba jsem na hrubém omylu..
08. 08. 2010 | 22:30

hoven napsal(a):

elf,
až na ty kule bych souhlasil. ale vzhledem k tomu, že kalousek vydržel mezi tou smečkou skoro dvacet let, musí mit kule jako kokosy. vetší už ma jenom .......
08. 08. 2010 | 22:33

mb napsal(a):

Seznam oceněných disidentů:
1. pan Pavel LITVINOV, USA (Rusko, demonstroval na Rudém náměstí několik dní po vstupu vojsk do ČSSR, patří mezi legendárních "Sedm statečných";, demonstrace mu "vynesla" pět let vyhnanství na Sibiři, poté byl donucen k emigraci)

2. pan Viktor FAINBERG, Francie (Rusko, demonstroval na Rudém náměstí několik dní po vstupu vojsk do ČSSR, patří mezi legendárních "Sedm statečných", po demonstraci byl držen na psychiatrii a prohlášen za nepříčetného, 112 dní držel hladovku)

3. paní Natalja GORBANĚVSKAJA, Francie (Rusko, demonstrovala na Rudém náměstí několik dní po vstupu vojsk do ČSSR, patří mezi legendárních "Sedm statečných", ruská básnířka, překladatelka a bojovnice za lidská práva)
08. 08. 2010 | 22:35

skura napsal(a):

hoven:
"no komunisti včetně některých poslanců ksčm pláčou každej rok na olšanech u hrobu gottwalda"
Co z toho vyplývá pro ty, kteří plakali u Paumerova hrobu? Že jsou stejní..
08. 08. 2010 | 22:36

mb napsal(a):

Skupinu tvořili lingvista Konstantin Babickij, básník Vadim Delone, dělník Vladimir Dremljuga, anglista Viktor Fajnberg, básnířka a překladatelka Natalja Gorbaněvská, fyzik Pavel Litvinov a lingvistka Larisa Bogorazová. Až na náměstí se k nim připojila mladičká Taťjana Bajevová.
08. 08. 2010 | 22:37

hoven napsal(a):

skura,
ne z toho nevyplývá nic. každej má tu svojí pravdu. možná, že kdyby se komunisti přejmenovali a neplakali furt u hrobu masováho vraha, tak na pohřeb paumera nikdo nepřijel.
08. 08. 2010 | 22:39

voroshilov napsal(a):

mb:
Katyn nam nikdo nemusel davkovat,je to Goebelsovska lez,68 co jako?Meli vsichni vyjit na ulici a padat pod tanky?V srpnu byl v SSSR cas dovolen,vetsina lidi byla u more nebo na zahradkach,jak se to meli dozvedet?Myslite ze kazdy mel na chalupe nastaveny Hlas Ameriky nebo Radio Svoboda?
Jezisi,mbecko,uz 20 let nam zasiraji hlavu zlocinama sttalinismu a skoro nic z toho se nenaslo!
Stalin=komunismus=Rusko-Rusoko je komunismus-komunismus je zlo-Rusko je zlo=aksiom z dob studene valky!
08. 08. 2010 | 22:39

wet salted napsal(a):

Naprosto zbytečný blog, zbytečná diskuse, zbytečné nadávky, zbytečná rozjitření duší a zvyšování adrenalinu.... zbytečný bloger, zbytečný editor.....
zbytečný server se zbytečnou snahou dělat z dobrých lidí hlupáky a z hlupáků-blogerů "dobré lidi".

To jsem zase zbytečně rozpovídal, myslel jsem to upřímně, Herr Steysskal.
08. 08. 2010 | 22:40

mb napsal(a):

vorosilov blaha nevedomost ... a vy vykládejte kdo sám sebe obelhává ... njn ....
08. 08. 2010 | 22:41

Daňový poplatník napsal(a):

To Pepa Řepa:
Prorok Sv. Vacslav zase jednou klepnul hřebík na hlavičku, ovšem trochu zešikma, takže se hřebík ohnul.(asi nebyl dostatečně proevropský, multikultirální a ekumenický)
Tento komentář píšu proto, že jsem hamižný, a že jsem poctivě přečetl diskusi pod článkem,chytl jsem z toho lehký průjem, a proto bych byl rád, kdybych i já mohl dostat bonbónek na vrátnici AV (budu mít škrabošku, aby mě nepoznali), a to kokinko by mělo být čokoládové s velkým podílem kakaa, aby mě ten průjem přešel.
08. 08. 2010 | 22:41

hoven napsal(a):

wet salted,
ted už ti zbývá jenom se oběsit.
08. 08. 2010 | 22:41

elf napsal(a):

hoven,víš,Václav Hořejší má samozřejmě pravdu a tím zajícem jsem chtěl říct,že jakákoli debata je mlácení slámy a pořád dokola,proč?
08. 08. 2010 | 22:43

Daňový poplatník napsal(a):

To Pepa Řepa:
Prorok Sv. Vacslav zase jednou klepnul hřebík na hlavičku, ovšem trochu zešikma, takže se hřebík ohnul.(asi nebyl dostatečně proevropský, multikultirální a ekumenický)
Tento komentář píšu proto, že jsem hamižný, a že jsem poctivě přečetl diskusi pod článkem,chytl jsem z toho lehký průjem, a proto bych byl rád, kdybych i já mohl dostat bonbónek na vrátnici AV (budu mít škrabošku, aby mě nepoznali), a to kokinko by mělo být čokoládové s velkým podílem kakaa, aby mě ten průjem přešel.
08. 08. 2010 | 22:44

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující text, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů

P.S Jen si poslužte, pane wet salted, jsem zvyklý.
08. 08. 2010 | 22:47

mb napsal(a):

k dilematu soft vs. hard řešení / konsekvence ...

já - soft řešení ... zřetelně na vorošilofa neúčinkuju ...

pravé řešení je hard - kormoran ... to je hruba zaplata na hruby pytel ...

stejně platili mašínové na komunisty ... prostě se s nima ne .....
08. 08. 2010 | 22:47

mb napsal(a):

ale hard reseni bude po zasluze smazano ... ac vorosilov muze dale placat ze stalin neni masovy vrah, katyn je goebbelsovska lež a vpád vojsk byla vlastně internacionální pomoc ... to jsme to s tou korektností dopracovali ... to je ten plyšák njn ...
08. 08. 2010 | 22:49

elf napsal(a):

hoven,smutné je ,že ty příspěvky o h..ně se nemažou,není proč,nikomu neublíží.
08. 08. 2010 | 22:50

hoven napsal(a):

sice nemam rad hřebejka a ty jeho filmy, ale kawasakiho ruže nebyla špatná. tam v tom filmu to bylo dobře ukázaný, že to vyrovnání se s minulostí v podstatě probíhá v každym člověku uvnitř. každej si to musí probrat sam se sebou. na to neexistuje zákon ani deklarace.
08. 08. 2010 | 22:55

hoven napsal(a):

elf,
na CNN je cenzura daleko přisnější. hlavně sou alergický na slova tykající se islamu.a přitom dodatek americký ustavy zaručuje svobodu projevu.
08. 08. 2010 | 22:58

wet salted napsal(a):

Pane Stejskale,

máte s něčím problém?
Když smáznete takové "hovno", jste na tom hůře než komunistická cenzura
08. 08. 2010 | 23:01

kormoran napsal(a):

oooo dekuji pane Stejskale , nebude tedy vadit zmena meho nicku za Stalin, Hitler, Himmler a slusne budu hajit sve zajmy )))
08. 08. 2010 | 23:02

mb napsal(a):

kormoran to co jste napsal bylo spravne ... protože adekvátní ... skoda ze to tam pan stejskal nenechal ...

tak se melo postupovat vuci komunistum ... bohuzel ...

celonarodni smíření ... a kapitalistická soutěž ...

někdo na startovní čáře v koloběžce, jinej v medvědu ... njn
08. 08. 2010 | 23:04

stejskal napsal(a):

Nejsem si v současné době vědom žádného svého problému, pane wet salted.

Uvědomuji si, že jsem daleko horší než komunistická (potažmo nacistická) cenzura. Doporučuji proto, abyste raději využíval necenzurovaná fóra (je jich v tuzemském virtuálním prostoru celá řada).

Pane kormoráne, to je Vaše věc, jaký nick používáte, je to čistě otázka osobního vkusu.

Hezký večer všem.

Libor Stejskal
08. 08. 2010 | 23:10

Ladic napsal(a):

08. 08. 2010 | 23:12

wet salted napsal(a):

hoven
vidíte to zbytečně černě, editor bdí a včas mne od špatné myšlenky zachránil. Tímto mu dík.

Jen mně zajímá, jak se skloňujete, ve 2.pádě - Hovena nebo Hovna? Gramatika je v tomto případě velmi záludná, ale přesto se tady na ní bazíruje.
08. 08. 2010 | 23:12

Ladic napsal(a):

08. 08. 2010 | 23:16

wet salted napsal(a):

Pane Stejskale,

nebuďte takový pesimista, mně se u vás líbí. Jste inteligentní člověk i editor, máte vyhranšný světový názor, ale přesto to zde korigujete celkem rozumně. Jenom moc mažete, tedy na můj vkus.
08. 08. 2010 | 23:18

Ladic napsal(a):

To autor Soudruh hořejší:

§ 260

(1) Kdo podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k
potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou
či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím
svobody na jeden rok až pět let.

(2) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí
nebo jiným podobně účinným způsobem,
b) spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny, nebo;
c) spáchá-li takový čin za branné pohotovosti státu.

§ 261
Kdo veřejně projevuje sympatie k hnutí uvedenému v § 260, bude potrestán
odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

§ 261a
Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit
nacistické nebo komunistické genocidium nebo jiné zločiny nacistů nebo
komunistů proti lidskosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až
tři léta.
08. 08. 2010 | 23:18

Milan napsal(a):

Bohužel máte pravdu, ta naše pravice nám trochu hnědne a neoliberalizmus je pro ně něco jako náboženství dané zhůry. Snad se lidi zblblí z Řecké lži o socanském zadlužení po Kalouskovském šetření na všech nebohatých a rekordním zadlužování vzpamatujou.
08. 08. 2010 | 23:18

hoven napsal(a):

himmler
:-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
08. 08. 2010 | 23:22

Ladic napsal(a):

08. 08. 2010 | 23:22

Ladic napsal(a):

To Milan: ty prachy co platíme na Řecko jsou také vylhané?
08. 08. 2010 | 23:24

stejskal napsal(a):

Smazal jsem další hrubě urážlivý, nadávky a vulgarismy obsahující text, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu (viz záhlaví každé diskuse).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
08. 08. 2010 | 23:26

mb napsal(a):

himler drive kormoran rulezz ... at zije quasipoliticka korektnost ....
08. 08. 2010 | 23:30

mb napsal(a):

dobry zachvat smichu, thanks (:-)
08. 08. 2010 | 23:31

JC napsal(a):

Karel Mueller,
Hitler/magor/ v oblíčeném Berlíně byl zajisté v jiné situaci než Gorbačov v roce 1989.
To zničení vlastního národa, který neobstál s ním sdílel možná jen Goebles. Ostatní hlavouni včetně Himlera spíš přemýšleli jak se dohodnout s amíky.To ani nezmiňuji atentát na vůdce organizovaný wermacht.

Tím co předcháyelo II.WW jsem měl na mysli velmi přátelské vytahy mezi Berlínem a Moskvou včetně výcviku Němců na území CCCP, o tajném dodatku Ribentrop Molotov nemluvě.
08. 08. 2010 | 23:40

kormoran napsal(a):

Pane Stejskal , dneska uz budu hodnej , muzete jit chrnet))))
M(n)ejte se!
08. 08. 2010 | 23:42

kormoran napsal(a):

Pokud se Komanche budou zase o neco pokouset , budu opet vulgarni!!!!! Par lidi si to precte a to mi staci.
08. 08. 2010 | 23:44

dzanny napsal(a):

Nemohu si pomoci, ale autor je, jako obvykle, úplně mimo; píše o jakési morálce a slušnosti v jeho podání, proti čemuž jistě ničeho nemám, proti ignorování historických faktů už toho mám na srdci hodně.

1) mýtus o zlém Pinochetovi - ono se asi málo ví, že orgie násilí rozpoutaly eskadry smrti "milovaného" Allendeho, Pinochet byl povolán parlamentem, by je zarazil, což se mu překvapivě dobře podařilo, vůbec Chile za Pinocheta vzkvetla, což mu levičáci neodpustí

2) všechno zavinil Stalin nebo ještě lépe "stalinismus" - houbeles, Stalin pouze vskočil do darebákem Leninem rozjetého vlaku, projevil více důvtipu než opěvovaný Trockij či jemu podobní žvanilové, pro Rusko udělal takovou jednu maličkost - vyhrál válku o přežití. Metody měl stejné jako předchůdce i následovníci, marxismus pro něj byl dle všeho jen zatěžující balast, což se neodpouští

3) mýtus o "hodném" Dubčekovi, kterému "nějak" nepřála doba - tak se dá mluvit o komkoli, kdo zvoral co mohl, doporučuji porovnat s V. Jaruzelskim, který raději vyhlásil stanné právo, než aby přijeli Rusové. Proslulé retroaktivní "pendrekové" zákony pak podepsal opět Dubček, pak šel pořádat hody do Turecka. Šli byste s takovým do podniku? Já ne. A co ti ostatní - Kriegel, Šik, Mlynář & spol. To nikdo NEVĚDĚL, co Rusové chystají? Uvěřit se tomu snad dalo, po šestapadesátém v Maďarsku. Proto jsou u mne čeští komunisté nerozlišitelní, kam se vrtnou, tam bída a zkáza, kéž by se VŠICHNI byli nenarodili.
09. 08. 2010 | 00:11

Augusto napsal(a):

Já bych věděl jak se vyrovnat s tímto úpadkem. Zajistil bych společnost, jejímž základem by byly dvě vrstvy. Vrstva vápna a vrstva ..........
09. 08. 2010 | 00:12

JV napsal(a):

Pane Hořejší, že devastace pokračovala i za normalizace snad doloží tato fakta. V roce 1967 jsem při cestě do Německa (BRD) měnil 100 Kč za 10 DM v bance v Kolíně nad Rýnem. Jestli se nepletu kurz marky v devadesátých letech se pohyboval někde kolem 17 - 18 Kč.
Zdravím Jiří Vorlíček
09. 08. 2010 | 00:41

voroshilov napsal(a):

Ladiku,to ot tebe neni hezke ukazovat mi na noc preservativa s nejnizcim rejtingem popularity za posledni 11 let,ty nevis jakou ma medved povest doma a co vlastne vyvadi,esli v breznu 2012 vystavi svoji kandidaturu na dalsi volebni obdobi vyleti jako spunt z lahve(ja rad pomuzu),chapu ze to neni tvuj problem,ja ze jenom je dalsi hrebik do jeho rakve.
09. 08. 2010 | 00:45

skura napsal(a):

voroshilov:
Fakta nefakta, kdo nepěje ódy na velké Rusko, vyletí jako špunt z láhve. Největším trestem mu bude, když se po něm npojmenuje žádná vodka..
09. 08. 2010 | 00:56

Zacheus napsal(a):

To Václav Hořejší. Děkuji Vám za odpověď. Budu samořejmě o ní přemýšlet. Přeji pěkné dny. Zacheus.
09. 08. 2010 | 01:03

rudý napsal(a):

kdyby se věšeli komouši ,Klaus ,Fischer, Nečas a spol by byli již 20 let po smrti.
09. 08. 2010 | 01:11

Karel Mueller napsal(a):

dzany:

K Vašim bodům bych mě připomínky:

1. Verdikt historie nad generály bude v obou případech kladný. Pinochet zabránil vzhledem k vnitro i mezinárodně politické situaci občanské válce, která by v tamních jihoamerických poměrech znamenala ještě řádově víc obětí. Pravda, počet mrtvých byl i tak řádově vyšší, než u nás za celých 42 let.
Jaruzelski bez nadsázky zachránil Polsko a teprve historie vyhodnotí, za co jsme mu vděčni. Nejen zabránil občanské válce v Polsku, ale dost možná i nástupu krajních stalinistů v SSSR. Západ by samozřejmě do ničeho nešel. Teprve pak bychom poznali, "zač je tojo loket".

2. Víte, jak jsem napsal na jiném blogu, tak všichni byli produkty carského samoděržaví, kde měl život mužika cenu pramalou. A zahraniční Churchillova intervence plus občanská válka jen utužila opratě a umožnila nastolení válečného komunismu s postupnou absolutní mocí. Stalinův režim (v poslední fázi) lze snad přirovnat starověkým despociím, kde vládce vládl z pověření Boha neomezeně. Jaká byla teorie a praxe by bylo na jinou debatu, zhruba to však lze říct takto.

3. Pokud jde o Vaše hodnocení osmašedesátníků, tak se velmi obávám, že máte hodně pravdy. Osud národa prohráli svojí naivitou, možná i něčím horším.

V závěru píšete kéž by se komunisté nenarodili ... Milý pane, kdyby byly v ... ryby, nebyly by rybníky. Třeba. Znovu vzpomenu na slavný výrok amerického otrokáře, kterému evropští liberálové vyčítali otroky: Moji otroci mají ráj proti Vaším dětem, které umírají za pár let upracováním a hlady. A měl pravdu, jeho otroci měli cenu tažného dobytka a podle toho se s nimi jednalo - jako s majetkem.

Tuším, že bez onoho Evropou obcházejícího strašidla zde ty miliony hlady umírajících dětí máme dodnes. A nevylučuji, že po slavné porážce rudého ďábla se znovu začnou objevovat. Na světě je jich dost.
09. 08. 2010 | 01:12

skura napsal(a):

KOLOTOČ DĚJIN:
Pokud máte pod pojmem "židovstvo" na mysli všechny obyvatele Izraele a veškeré etnické Židy žijící v diaspoře, tak Vašim příspěvkem porušujete zákon, konkrétně § 355 trestního zákoníku (40/2009 Sb.) - Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Pokud máte na mysli někoho jiného, použijte prosím jiný termín, abyste to nemusel vysvětlovat na Policii..
09. 08. 2010 | 01:15

voroshilov napsal(a):

Kaja,vic,jeste vic odhaleni stalinismu a berijismu,jeste jsi nepresvedcil kazdeho o sve posedlosti!
09. 08. 2010 | 01:23

Karel Mueller napsal(a):

Milý Voroshilove,

Ty skutečně meumíš česky, nebo jsi osoba poněkud prostší.

Před lety jsem napsal přeíspěvek Ve věci J.V.Stalina, který začíná:
J.V.Stalina lze hodnotit z mikro a makropohledem. V prvním případě je nejn v Rusku považován za vraha tisíciletí. V druhém případě ho Churchill považoval za jednoho z největších mužů dějin. Skutečně, převzal negramotné a zubožené mužiky, zdvihl je, vyhrál s nimi všechny války (včetně té genocidní na život a na smrt) a když umíral, tak měl světovou supervelmoc ...

I mezi komunisty bychom našli hodně málo lidí, kteří by se odvážili se pod toto hodnocení podepsat. Nebudu ho celé uvádět, je to prostě chladný pohled technokrata, kterým jsem.

Samozřejmě, mnohým se zdvihal žaludek, na jiné šel infarkt. Asi si neumíte představit, co jsem si přečetl ne svojí adresu. No, člověk je jen klubko vášní a emocí ... říkají psychologové. A strach z návratu Stalina je očividně smrtelný ... z mého pohledu zbytečně, i když lidská hloupost je neomezená a třeba opravdu pro ten návrat vzniknou podmínky.

Na svůj citový vztah k Berijovi či Stalinovi máš právo, zejména pokud jsi měl předky bojující ve 2.WW. Ale já jsem tenkrát jasně napsal, že se necítím povolán k tomu, abych Stalina soudil a také důvody, proč ho soudit nechci.

To ale neznamená, že budu tvrdit, že se určité věci nestaly a že si nebudu schopen spočítat, jak by se události v osmdesátých letech vyvíjely, kdyby se v důsledku polské krize dostali stoupenci Stalinových metod v SSSR k moci.
09. 08. 2010 | 01:57

skura napsal(a):

KOLOTOČ DĚJIN:
Nepodceňujte המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים
09. 08. 2010 | 02:10

skura napsal(a):

KOLOTOČ DĚJIN:
"Apropo nepíšete z izraele? ,jehož obyvatelstvo se skládá převážně z dětí unesených na konci války z Evropy."
Na to jste přišel jak?
09. 08. 2010 | 02:15

tomas napsal(a):

to vico, ten clanek , kde se mluvi o sestiletem diteti jsem take cetl, pise se tam take, ze masinoive byli nejspokojenejsi ve vietnamu, kde mohli zabijet komunisty, potiz je v tom, ze masinove nikdy v evietnamu nebyli a zadn ekomunisty tam nezabijeli. to mi trosku zpochybnuje i ono sestilete dite. ten clanek je hodn efaktograficky spatny, chcete li pouzivat hul neppouzivejte klacek sestrojeny ze smyslenek. k te ,masinovske debate vam dodat jeste jeden citat, tentokrat autenticky, pochazi od masinu, tatu nam zabili naciste, kde j epohrbeny, nevime, mamu komuniste, hodili ji do spolecneho hrobu v dablicich. divite se, ze rodina , kterou nejdrive nicili nacistem, pote komuniste, je vuci obem arezimum silne zahorkla. vetsina tech, kteri nesouhlasi s masiny o nich poise jako o sprostych vrazich, patologickych sadistech, ted vy pederastrech, srovnejte tohle hodnoceni s komunisty, byl to spatny rezim, byl to totalitni rezim ...nebo dokonce byl to legalni a legitimnoi rezim.
09. 08. 2010 | 04:20

Béda napsal(a):

tomas,

marná snaha. Mašínům nikdo nechce ubližovat. Kdyby se bývalí svazáci ve významných politických funkcích nepokoušeli heroizovat a dělat z těchto vysoce kontroverzních osob odbojáře - pes by po nich neštěkl.

V diskusi neustále někdo vyhlašoval, že byli citu prostí, že osobní hledisko u nich nehrálo žádnou roli a že jim šlo o boj s režimem. Já tvrdil to co vy - že určující u těchto mladých mužů bylo to, co se stalo jejich rodině, frustrace z rodinné tragédie, která způsobila jejich zlobu a mstivost na každém a všem, ztrátu jakýchkoliv morálních zábran. K tomu dodávám - nebyli to žádní bojovníci proti režimu, pouze lidské trosky hnané svojí zlobou, které se nemstili na žádném tyranu ani kolaborantech, ale běžných řadových lidech, v rodinách kterých působili podle své zvrácené logiky to samé, co bylo způsobeno jim.
09. 08. 2010 | 05:03

MuDrc2 napsal(a):

Stockholmský syndrom je asi nejodpornější vlastnost lidského mozku. Stockholmský syndrom je specifická pozitivní emoční i afektivní vazba a závislost oběti (např. rukojmí) na pachateli (např. únosci) vyskytující se též ve vztazích některých vězňů a jejich dozorců. V roce 1973 se Jan-Erik a Clark Olssonovi pokusili vyloupit jednu z bank ve Stockholmu. Loupež nevyšla a muži zadrželi rukojmí. Vyjednávání trvalo 130 hodin. Po propuštění považovali rukojmí únosce za své ochránce a policisty za nepřítele.vyšetřovatelů. Evidentně funguje u celých národů.
http://cs.wikipedia.org/wik...

To mudrc:

No, bylo to tak, že Akademie věd zvolila v roce 1990 své komunistické funkcionáře do vedení ústavů (např. ÚOCHB - Martinek, ParÚ - Lom), dělala to opakovaně a dodnes je tam často má. A Hořejší, taky ředitel, s nimi musí vytvářet hlasovací koalice když se na prezídiu rozdělují investice :-) Jelikož chování akademiků obyčejný občan považuje za vzor (viz průzkumy veřejného mínění), AV a univerzity mají lví podíl na všeobecné akceptaci komunistů ve vedoucích funkcích.

To Gerd:

Po celém světě je možno potkat emigranty časně po 1989. Jsou to ti kvalitnější ze všech vrstev společnosti a je jich dokonce víc než těch předlistopadových. Společné jim je, že svůj odchod zdůvodňují podivnými lidmi, kteří se po listopadu dostávali nahoru.

Dohromady to, co jsem odpověděl mudrcovi a Gerdovi způsobilo specificky na AV, že se dodnes sice zaklíná základním výzkumem, ale nic skutečně fundamentálního nevytváří (např. granty ERC dostali na MFF a VŠCHT, na AV jeden emigrant - důchodce a jeden cizinec). Všimli jste si jak se neustále zaklínají kontaktními čočkami (60. léta) a virostatiky (80. léta)?

No a o tom ty Hořejšího blogy jsou.
09. 08. 2010 | 05:30

Béda napsal(a):

V jedné diskusi mimo A-cz. jsem zachytil tuto myšlenku: Pohrobci komunistů se pokoušejí stavět slavobrány lupičům a chladnokrevným bezcitným vrahům.

Zdálo se mi to zajímavé, tak jsem to zde uvedl.
09. 08. 2010 | 05:31

RasPutin napsal(a):

Pane Hořejší, ač s Vámi v zásadě souhlasím, měl bych několik připomínek:
1. Tvrzení, že komunismus si svou brutalitou nezadal s nacismem (což naznačujete) je zcestné. On měl u nás při svém "vniku" do společnosti daleko příznivější společenské klima. Tam, kde tomu tak nebylo (Polsko) se projevil v plné "kráse".
2. I nacismus by svou brutalitu po čase vyčerpal a jsem si jist, že ti, kteří by přežili (a byla by to u nás naprostá většina) by v 60-tých, 70-tých či 80-tých letech byli svědky úplně jiné (měkčí či volnější) německé diktatury.
3. Jsem zásadně proti filosofii oběšenců na lucernách. Ale! Kdyby někoho z mých nejbližších nějaký konkrétní komunista poslal na smrt, třeba bych našel tu sílu mu odpustit, ale třeba taky ne. Proto ty, kteří chtěli pomstu, v těchto případech, nesoudím.
Bezcharakterních sraček se ale v každém národě najde "hafo". To jsou vždy ti první a nejradikálnější revolucionáři - podmínkou je, že vše je už rozhodnuto, nic neriskuji a přesně vím, která strana vyhrála.
09. 08. 2010 | 06:20

Béda napsal(a):

MuDrc2,

děláte to dobře, pane. Tak nějak demoGraticky. Tak se na nositele nevhodných názorů musí! Zastrašit oponenta anebo "transformovat" jeho pracoviště - rozpustit, resp. zprivatizovat AV.

Nezačíná se zde něco opakovat?
09. 08. 2010 | 06:24

Béda napsal(a):

RasPutin,

Komunismus a nacismus. Položme si základní otázku: jak k tomu došlo? Jak a proč (kdo jej podporoval) se mohl nacismus dostat v Německu k moci?

Jak (a díky komu?) mohl německý nacismus ovládnout Evropu?

Jak (a díky komu?) mohl nacistický režim ovládnout Československo a udělat si z něj svůj protektorát?

Jak a díky čemu? komu? spadlo Československo do sféry vlivu sovětských komunistů?

Co by nacismus vyčerpal a nevyčerpal jsou pouze vaše hypotézy, neřkuli zbožná přání. Nacismus vysoce efektivně naplňoval všechny programové úkoly, které mu do vínku dali jeho tvůrci. Především Hitler a Heydrich, který teorii nadlidí konkretizoval v tzv. konečném řešení slovanské otázky. Vůbec se nezdálo, že by v čemkoli a jakkoliv ve svém úsilí polevovali.
09. 08. 2010 | 06:33

Pepa Řepa napsal(a):

To Béda
začíná.
Vy.
09. 08. 2010 | 06:37

Marcus Agrippa napsal(a):

Je dobře, že si těchto nebezpečných společenských jevů někdo začíná všímat. A začalo to Topolánkem a spol. a jejich citací výroků nacistických pohlavárů - už tomu měly média věnovat extrémní pozornost - a ne kde má p.Paroubek bradavici.
09. 08. 2010 | 07:04

Ladic napsal(a):

09. 08. 2010 | 07:28

Jan Žura napsal(a):

Pane Hořejší, z diskuze k Vašemu článku je mi zle. Krev, msta, sobectví a nikoliv snaha o vytvoření solidární občanské společnosti, kde už konečně začnou platit ty slibované Havlovy vize (nebudu opakovat, drtivá většina občanů je považuje za „kecy“). Skutečně si myslí jed štítící diskutéři, že v této zemi se žije všem lidem dobře? Je to kasta lidí, kteří k ospravedlnění svých činů melou stále to samé a budou mlít. Opravňují je k tomu „zločiny komunismu“. Zločiny kapitalismu, například nekonečnou bídu lidí v Africe, Asii, nechtějí vidět. Morální marast v této zemi je neskutečný, šíří ho lidé, kteří mají máslo na hlavě.
09. 08. 2010 | 07:30

Ladic napsal(a):

09. 08. 2010 | 07:30

Ladic napsal(a):

Pane Hořejší, z vašeho článku je mi zle. Krev, msta, sobectví a nikoliv snaha o vytvoření solidární občanské společnosti, kde už konečně přestanou obdivovatelé komunistických zvěrstev, včetně vás propagovat režim, který už může obhajovat jen amorální bolševik nebo zaslepenec.
09. 08. 2010 | 07:33

Ladic napsal(a):

§ 260

(1) Kdo podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k
potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou
či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím
svobody na jeden rok až pět let.

(2) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí
nebo jiným podobně účinným způsobem,
b) spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny, nebo;
c) spáchá-li takový čin za branné pohotovosti státu.

§ 261
Kdo veřejně projevuje sympatie k hnutí uvedenému v § 260, bude potrestán
odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

§ 261a
Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit
nacistické nebo komunistické genocidium nebo jiné zločiny nacistů nebo
komunistů proti lidskosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až
tři léta.
09. 08. 2010 | 07:34

Marcus Agrippa napsal(a):

Ladic:
Vy máte celkem solidně primitivní pohled na věc. Ale hlavně, že máte ve všem jasno a okamžitě odhalíte obdivovatele komunistických zvěrstev. 50 té léta jsou jednoznačně odsouzeníhodné, ale Mašínové nejsou žádní hrdinové. A hlavně po 50 tých letech přišli reformní komunisté a s nimi snaha o změnu poválečného vývoje.
09. 08. 2010 | 07:39

Béda napsal(a):

Ladic,

1) jak byste si vy představoval "vytvoření solidární občanské společnosti?"

2) o jakých obdivovatelích komunistických zvěrstev to mluvíte a z čeho soudíte, že p. Hořejší k nim patří? Mohl byste konkrétněji?

3) Co míníte tím propagováním režimu, který může obhajovat jen amorální bolševik a zaslepenec?
09. 08. 2010 | 07:49

čtenář napsal(a):

Více informací ke Grebeníčkoi - kniha "Hradba vzdoru" vydalo
Ottovo nakladatelství rok 2009.
09. 08. 2010 | 07:57

NevericiTomas napsal(a):

Jezis clovece, jedinej kdo tu furt strasi jste vy. Sam jste napsal ze v dobe kdy Masini delali co delali, byl ten rezim srovnatelny s nacismem, oni na rozdil od vas nevedeli, kdy to skonci. Problem mate vy s Masiny ne my s vami.
09. 08. 2010 | 08:02

Béda napsal(a):

čtenář,

To je jistě zajímavá informace. Stěží ale zde naleznete někoho, kdo by obdivoval a zastával se starého Grebeníčka. Dovolím si předpokládat, že naprostá většina, ne li úplně všichni zde píšící diskutéři by byli pro nestranný soud a ocenění po zásluze.
09. 08. 2010 | 08:04

Jeňýk napsal(a):

od VH jednoduchá úvaha - ne pogromy, nýbrž spravedlivý trest.
Hůř se tahle úvaha naplňuje v atmoféře kde spíš než právo dominuje pomsta.
09. 08. 2010 | 08:04

Luba napsal(a):

Pane řediteli,
s těmito Vašimi slovy se plně ztotožňuji:

"... jsem hluboce přesvědčen, že neustálé strašení komunismem slouží hlavně k odpoutání pozornosti od závažných problémů, za které nesou zodpovědnost všichni naši politici z posledních 20 let."

Dál už trochu přeháníte:

"Je docela možné, že tenhle zastírací manévr (zaměřený nejen proti komunistům, ale i proti demokratické levici) vydrží tomu dobře organizovanému týmu politiků a novinářů ještě dalších 20 let, a možná i mnohem déle... Je opravdu zajímavé, že to u voličů pořád tak zabírá; oni snad jsou ochotni i uvěřit, že lidé jako Viktor Kožený jsou plodem komunistické morální devastace..."

Neřekl bych, že jde o jakkoli organizovaný tým, nebo že jde o úmysl - spíše jde o ukázkový příklad skupinové stupidity tzv. pravicově orientovaných.
Po cca čtyřiceti letech totality neměl národ žádnou zkušenost s pravicovou politikou. Jen s totalitou.

A tak se lidé spokojili s vírou ve svého vůdce, pantátu Klause, který se tolik lišil od komunistických papalášů.
Těch dvacet let znamenala pravicovost to, co řekl Klaus.
Nevím, zda si to pravicoví soudruzi uvědomují.
A Klaus je úchyl, což je nepochybné.

Zavedl paskvilní pojem "konzervativně-liberální strana", čímž chtěl patrně naznačit, že je ODS stranou všelidovou a klasiky obou směrů dezinterpretoval v rámci svého základního postižení a záměru.
Získat a držet moc! To je Klausův kategorický imperativ.

Také zavedl zvyklost říkat naší vlasti "Tato země".
Tato země se totiž rozhodně lépe plundruje, než "naše země".
Politickým papouškům se toto slovní spojení zalíbilo - kořistit pak mohou bez výčitek.

Proto,
když jsem zaslechl z úst Petra Nečase něco o návratu ke kořenům, zděsil jsem se!

Naopak,
je třeba se od komunistických kořenů, a také od jednoho konkrétního kořena, momentálně internovaného v Hradních komnatách, konečně oddělit, jinak se vzduch nevyčistí.

Je třeba komunistickou stranu zrušit, jako bylo třeba "zabít Sekala". Tedy i s tím rizikem, že budeme jinými státy a národy považováni za nedostatečné demokraty, hodné opovržení.

V zájmu pravicových stran to ovšem není - protože se nebudou moci na komunistické škůdce stále vymlouvat a posílí tím levici, protože nástupkyně KSČM tak získá koaliční potenciál.

Kalkulanti z ODS a TOP-09, tedy po staročesku - měšťané a šlechta, to dobře vědí - a proto se tomuto kroku, přes veškerou rétoriku, vyhýbají, jak mohou.
Natolik se cítí slabí a pro voliče nezajímaví.

A novináři se těch nejslabších pochopitelně zastávají. Proto se český tisk jeví jako pravicově orientovaný :)
09. 08. 2010 | 08:09

Béda napsal(a):

Luba,

s výjimkou posledního odstavce souhlas.

K závěru: neřekl bych, že pánové Bakala (sponzor všech tří koaličních pravicových stran), Schwarzenberg, nejnověji Bárta, Háva... a další oligarchové patřili k těm nejslabším. Ledaže by ti nejslabší ovládali mediální impéria, finanční sektor, byli největšími vlastníky...
09. 08. 2010 | 08:16

Revizionista napsal(a):

tomu se říká Historický revizionismus, viz http://cs.wikipedia.org/wik...
09. 08. 2010 | 08:18

Vico napsal(a):

tomas : U toho rozhovoru mezi Paumerem a novinářem nikdo třetí nebyl.To je jasné. Co však jasné je též, tak u všech tří nově vytvářených ikon /bří Mašínové Paumer/chybí jakákoliv sebereflexe, jakýkoliv stín lítosti nad mrtvými a to po více než padesáti letech. To je neuvěřitelně extrémní postoj s rysy evidentní sociopatie.

Kdo sleduje třeba relace na viasat-history a zejména svědectví pamětníků neuvěřitelně šílených událostí, je na všech vidět patrný nadhled, odstup,i jakési smíření s dávným nepřítelem. Krátce řečeno, mně se zdají fakta s blogového článku novináře autentická a pravdivá.

A na závěr - vytváření národní ikony má jen málo společného s realitou a hodně s uměle vytvářenými legendami. Utváří se za pomoci zparchantělých médií obraz hrdiny, který, MOŽNÁ by zabil i malé dítě.

Tady nejde o to, že vzhledem k době a vzhledem k osobním traumatizujícím zážitkům, lze vraždění pochopit jako subjektivně vnímaný výkon spravedlnosti na bezejmených figurkách, které se připletly do cesty a pro oko frustráta se staly představiteli nenáviděného režimu.

Toto pochopení bratru Jemnickému,hovenovi, ladičovi nestačí. Oni žádají ADORACI. A ten, kdo NEADORUJE je proti nám.

Něco mi to připomíná.
09. 08. 2010 | 08:21

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem nekolik hrubě urážlivý a antisemitských textů, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 08. 2010 | 08:22

slavwin napsal(a):

voroshilov: Měl jsem po otci učiteli z první republiky nějaký zeměpis s fotografiemi. Byly tam obrázky nějakých euroasijských příslušníků a nich poznámka, narod vyhuben nebo rozprášen na území SSSR. Tuším že jich bylo více jak tři. Knihu už nemám zmizela u sourozenců, byl jsem nejmladší. Zřejmě se nejednalo o národy velké, ale zanikly. Kniha nebyla psána jako politický dokument, bylo tam hodně faktografických údajů. Jestli o tom něco víte mohl byste nás poučit jestli se ti příslušníci jako národ objevili v jiné části SSSR, nebo přežívají jako sověti, rusové nebo hromvíkdo ještě.
09. 08. 2010 | 08:24

Ládik napsal(a):

"Nevyrovnání se s komunismem" je úmyslné změkčení přesnějšího formulování věci - nevyrovnání se s KOMUNISTY. Komunistům, kteří přišli k moci a tím k majetkům zločinným způsobem, vliv a majetek zůstal. Tím se zakořenil úzus, že zloděj a dlužník je pánem, poctivec a slušňák je blbec a slaboch. Komunistovi stačilo zahodit stranickou knížku a byl z obliga, může mít hubu od ucha k uchu. Těžko jim dnes někdo zatne tipec - 20 let jich po převrácení svině z levého na pravý bok je v parlamentu minimálně 50% komunistů. Vraždit je nepůjde, to je průser. A že jich nebylo popraveno alespoň 1000 podle Čochtanova klíče, je příčinou našeho ráchání se v žumpě.

Měním nick z "Ládik" na "Ládik!!!" - z důvodu upřesnění lokální příslušnosti.
09. 08. 2010 | 08:29

Algem napsal(a):

zdravim pane profesore,

"nas bojovniku za slusne manyry"
docela trefne jste blog napsal, souhlasim s vami v tom, ze predhazovani komun. minulosti je snaha zakryt sve vlastni nekale ciny. neco ve smyslu na mne se nedivejte, ten druhy je zly...
09. 08. 2010 | 08:31

bigjirka napsal(a):

Alexi, asi neumíte číst s pochopením. Starejte se o svou logiku, kulhá vám. Tím, kdo všechno zašmodrchává, je levice. Mezi extrémní "pravicí" a levicí není rozdíl. Je to bod na kruhu, odvrácený od normálu. Je zřejmé, že v žádném totalitním státě vlastník není skutečným vlastníkem, ale jen správcem, který je vyvlastněn, není-li "v pořádku".

vorošilove, není tam rovnítko. Umělé hladomory na Ukrajině vám nestačí? Gulagy na Kolymě vám nestačí? Stěhování národů vám nestačí?
09. 08. 2010 | 08:33

VIKI napsal(a):

Pane profesore,Vaclave,
obdivuji Tvuj elan v boji proti hlouposti. Zcela souhlasim a nenapsal bych to lepe.
Vladimir
09. 08. 2010 | 08:36

Béda napsal(a):

Ládik!!!,

zajímavá úvaha. Možná by stálo za zamyšlení přehodnotit podle majetkového klíče jak všechny komunisty, tak všechny novozbohatlíky (navíc mezi nima je celá řada bývalých komunistů) - co říkáte? Princip spravedlnosti se přece musí aplikovat na všechny bez rozdílu, nikoliv selektivně.

A neoprávněně (podvodně, protizákonně, násilím...) nabyté majetky, co...? Snad zabavit!? Ekonomická moc jak známo zvětšuje vliv a posiluje moc politickou.

Co tomu rozvedení vašich myšlenek říkáte?
09. 08. 2010 | 08:37

JC napsal(a):

„Pokud jde o bolševismus, stane se bolševismus
odrůdou nacionálního socialismu. Pouta, která
nás spojují s bolševismem, jsou mnohem silnější
než to, co nás rozděluje. V Rusku, pomineme-li
některé kruhy marxistických Židů, vládne živý
revoluční duch… odjakživa říkám, že bývalí
komunisté mají být přijímáni do (nacistické)
strany bez obvyklé lhůty…“
z projevu Adolfa HITLERA – rok 1934
09. 08. 2010 | 08:42

slavwin napsal(a):

K voshilovovi se vyjádřuje i bigijirka, doufám že překlinkne na další stranu. Ono všech špatnosti světa SSSR nebyl ušetřen, ale nebyly prováděny tak přímočaře a humpolácky jako u Hitlera, ten přesvědčil sám sebe, že je konečným řešením, které mění svět. Samozřejmě dosazen prozřetelností.
09. 08. 2010 | 08:45

Béda napsal(a):

JC,

Ano, na tom by něco mohlo být - tento poznatek zůstává aktuální a jsem rád že jste to připomněl. "Es kommt der Tag", kterýpak soudobý český politik oprašoval takovéto fráze?Bolševismus přece nemusí být nutně jenom rudý. Může být taky modrý, což je jenom variace hnědé anebo černé. (viz celá řada transformovaných posametových komunistů, mezi nima vzorný synek Topolánek, svazáček Nečas...)
09. 08. 2010 | 08:49

JC napsal(a):

voroshilov,

Vaše fascinace Stalinem je jako pro téměř každáho Rusa typická, nicméně tragická.
Stalin nemusel napsat "Mein kampf", ani nemusel vypracovat teorie o rasové čistotě a vyhlazování nečistých ras.

Stačilo, když měl takovéto názory:

"Když zemře jeden člověk, je to tragédie, když zemře milion lidí, je to statistika"
09. 08. 2010 | 08:53

slavwin napsal(a):

JC Židé to byl poslední Stalinův nedokončený čin. Začalo to doktory, následně další židáci přemísťováni na celiny, nedokončil to nevydržel biologicky.
09. 08. 2010 | 08:54

magda napsal(a):

dekuju za clanek, me vnitrni obavy jsou velmi podobne. jen doufam, ze budu mit dostatek odvahy a sily, abych v situaci, kdy mozna zmanipulovana davova hysterie dosahne vrcholu, byla schopna aktivne branit... soudnost, lidskost, toleranci, svobod
09. 08. 2010 | 08:57

JC napsal(a):

Hloupost pana Topolánka stejně jako pana Ratha ohledně ohledně jakýchsi srovnání s hitlerovským Německem nekomentuji.
09. 08. 2010 | 08:58

Béda napsal(a):

Béda,

jenom pro upřesnění, aby nedošlo k mylné interpretaci. Mluvil jsem o bolševismu, myšlenkovém i personálním (který citoval JC z projevu AH). Tento dle mého je obsažen jak u nacistů, tak byl a zůstal obsažen u ODS. Bolševismus dle mého je způsob uvažování a provádění politické moci, který nejrůznějšími prostředky usiluje o totéž - naprostou dominanci v oblasti politické, ekonomické moci a v oblasti veřejného mínění. K tomu bezskrupulózně anebo velice sofistikovaně (charakteristrické pro dnešní dobu) využívá všechny dostupné prostředky.

Nositelé těchto praktik jsou univerzální. uplatní se jak na krajní pravici, tak na krajní levici. Někdy se dokonce volně přelévají mezi oběma politickými protipóly.
09. 08. 2010 | 09:01

Ládik!!! napsal(a):

Bédo,
každý ví, že jste vypadl z kočárku. Komunisti přišli k majetkům zpravidla jeho zcizením (konfiskací, znárodněním, odebráním a jinými loupežnými praktikami, podle nich zákonnými). Svým hospodářským "umem" přivedli tyto nakradené majetky a celou zemi v roce 1953 k bankrotu. Ožebračili další miliony lidí.
Zlodějina se má trestat, vždy a všude. U nás to komunisti převrátili - zloděj je pánem. A levičák jeho fandou. A jeho Rudým Právem je Blesk.
09. 08. 2010 | 09:01

Pepa Řepa napsal(a):

Žádám osobu, která v nočních hodinách, zcizila z vrátnice AV bonbon, určený pro kolegu vlka, aby jej neprodleně vrátila.
Bonbon obsahuje-přirozeně-kyanid draselný.

Daňovým poplatníkům bych-před přečtením jakéhokoliv článku bratra Vácslava- doporučil léky na kinetózu a tři endiarony.
Při použití těchto medikamentů, lze články ve zdraví přežít.

Nadkolegu Bigjirku bych upozornil, že jsem nikdy Karla ani bratra Vácslava neoznačil za vraky.
U pana Hořejšího bych dokonce použil termín, že pluje jako jeden slavný polární ledoborec,
Tuším, že se jmenoval Lenin.

Divím se, že se kolega RA diví
------
já jsem článeček přečetl, bohužel,v jedné větičce se zmiňujete, jak nyste byl rád, kdyby komunističtí zločinci byli potrestáni, nicméně vyznění celého článku vyznívá tak,že už by se dnes dít nic nemělo, s komunistickými zločinci by si jejich oběti měly podat ruku, a co jsme si,jsme si
-------------------
Tak je tomu přece pokaždé.
Bratr Vácslav zamumlá kouzelnou mantru o lásce a pak začne: Tu máte, šmejdi, dostanete za uši....

O poločasu k vyrovnání opět nedošlo.
Rudí vedou 4:0 a to zvláště díky heroickému výkonu kolegy Bédy, který kličkuje jako Lionel Messi.
K faulům se opět nikdo nepřihlásil.

Brambory jsou v řádku.
09. 08. 2010 | 09:06

Béda napsal(a):

dovětek: charakteristická pro bolševismus je snaha o unifikaci myšlení. Tato se provádí buďto násilně (myšleno fyzické a ekonomické násilí, vydírání, zastrašování...) anebo nenásilně - "mienkotvorně" očerňováním, diskreditací, mobilizací...
09. 08. 2010 | 09:06

Marcus Agrippa napsal(a):

magda:
nejhorší jsou ti, kteří se snaží být nej nej nej pravičáci - Topolánek, Nečas, Vondra a spol. To že se tito lidé tímto způsobem snaží zastírat svou vlastní minulost a sbírat předvolební body si spousta lidí ani nevšimne. A jejich sympatizanti jsou ti, kteří na všech diskuzích vykřikují - MY VÍME, KDO Z VÁS JE SYMPATIZANT KOMUNISTŮ A BOLŠEVIKŮ - MY TO POZNÁME. Že je to jako z těch 50 tých let? To jim vůbec nevadí.
09. 08. 2010 | 09:06

Béda napsal(a):

Dovětek:

obě varianty - přímá násilná i nepřímá vedou ve svém důsledku k tomutéž: vybízení k násilí až přímému násilí a likvidaci názorových oponentů.
09. 08. 2010 | 09:18

Vysedlina pathologická napsal(a):

vyclavhořejši
kde na ty populistické nářky chodíte, pane?
Rozdmýcháváte vášně, hasit neumíte nebo nemůžete. A zapomněl jste na Pána Boha, také jste se mohl zmínit, takhle nejste komplet.
09. 08. 2010 | 09:18

Ládik!!! napsal(a):

Mimochodem, o víkendu jsem se stavil na Mírově. Pěkné místo. Červená fasáda, státní vlajka. To by měl být hlavní stan předních komunistických kádrů, když už nepopravujeme. Nechal bych je tam v klidu dožít.
09. 08. 2010 | 09:21

Pepa Řepa napsal(a):

Vysedlino
bratr Vácslav rád ohýnky. Zapálíme, zavzpomínáme, zazpíváme.

Guljal pa Urale tavaryšč Čapajev, Volga, Volga, Stěnka Razin , Kalinka a tak......
Sbor se přidá a všem je hezky.
Inu vzpomínky na mládí, řekl bych.

Už se to nevrátí.
Nebo jo?
09. 08. 2010 | 09:28

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, kupředu sockomové, jen kupředu a dopryč pochopitelně, ať už je v této zemi konečně zase klid.
Veselé krizování bude líp...
http://ateo.cz/f/images/d/d...
09. 08. 2010 | 09:32

dzanny napsal(a):

2 Karel Mueller:

Ve své kritice na mne máte pravdy dostatek, v jednom případě však srovnáváte nesrovnatelné - Chile s jeho neskrývaným masovým terorem proti bolševickému Československu, kde každá oběť alespoň viděla soudce; ona metoda "čistých ručiček" je nehezká a Stalinova.

To "kéž" jsem psal záměrně naivisticky, ono když už existoval vynález zvaný "komunistická strana", ve kterém se jedinečně podařilo sloučit idealisty (Leninem zvané "užiteční idioti") s darebáky, moc se toho dělat nedalo, obou se najde vždy dostatek.
09. 08. 2010 | 09:33

Marcus Agrippa napsal(a):

wbgarden:
to si jako opravdu myslíte, že zrušení KSČM ( používání výrazu komunistická mně osobně vadí ) nebo - teoretický - odchod příznivců této strany nevím kam vyřeší např. ekonomické problémy Česka?! I Vy naivo. Trochu méně fanatismu a trochu více rozumu.
09. 08. 2010 | 09:38

Pavel napsal(a):

Najděte mi prosím jednoho či raději dva politického vězně z 50. let nebo pozůstalé po popraveném (prosím pouze z období 48-62), kteří tuto skupinu považují za teroristy a vrahy. Většina Čechů byla v socialismu pouze v roli pozorovatelů toho, co se izolovaně dělo mezi státem a jeho oběťmi. Když vezmu v potaz, že Mašínové začali odboj v době, kdy již přes 80 zcela nevinných lidí skončilo na šibenici a stovky/tisíce lidí byly ZÁKONNĚ mláceny a vězněny, tak jejich ILEGÁLNÍ A SOUČASNĚ LEGITIMNÍ odboj chápu a cením si ho. Divím se, že většina ostatních obětí šla na popraviště a do vězení tak pokorně... Je škoda, že příslušníci třetího odboje, který právně v ČR ještě ani neexistuje, jsou už mrtví nebo tak staří, že se těchto internetových diskusí tzv. „opinion-makerů“ ani nemohou účastnit. Mohli by svým názorem aspoň trochu naředit tyto diskuse. A na jejich vzpomínky někde jinde než na internetu? Na to přece dneska není čas...
09. 08. 2010 | 09:39

Revizionista napsal(a):

Pane Dolejsi, to o cem pisete, se da shrnout pod pojem Historický revizionismus, viz http://cs.wikipedia.org/wik...

Kampak zmizel muj predchozi prispevek? Koho, ceho se bojite?
09. 08. 2010 | 09:43

Revizionista napsal(a):

Jak byste nazval Historický revizionismus v biologii? Jako "spekulativní rekonstrukci" (Charles B. Thaxton)?
09. 08. 2010 | 09:46

Pepa Řepa napsal(a):

Revizionista napsal(a):
Pane Dolejsi, to o cem pisete,
................
Nechci podceňovat dovednost renesančního člověka bratra Vácslav ale jistý Dolejší chytal za Slavii.
A to-přes úctu, kterou k němu chovám-autor asi nebude.
09. 08. 2010 | 09:49

jarpor napsal(a):

Když jsem včera ráno přečetl pana prof. Hořejšího, pomyslel jsem si : Tady to bude hustý...

Protože se domnívám, že tato materie - "vyrovnání se s komunismem" je složitá na to, aby se dala postinout blogem a replikami, neb každý si z "generalizovaného textu" Hořejšího může vytrhnout co jemu milé či nemilé jest a urputně polemizovat ... "zakázal jsem si" se k takovému generalizovaní se přidat.

Dobře jsem udělal... jak si to zde čtu.

Hořejší je prostě Hořejší.

Neberu mu, že si myslí, že : "neustálé strašení komunismem slouží hlavně k odpoutání pozornosti od závažných problémů, za které nesou zodpovědnost všichni naši politici z posledních 20 let"

ale nenechám si vymluvit, že prožitá éra budování komunismu zanechala v mnohých výrazné stopy, za všechny snad dvě :
- závist k úspěšnějším pod rouškou nutné rovnosti, když přece potřeby máme cca všichni stejné...
- úpadek ve vnímání, že sice se nekrade ze soukromého - generalizuji, vynechám typické zloděje..., - tak z cizího krev neteče a krást z toho vlastně kráděž není...

Náprava jen těchto dvou uvedených faktorů, které nepochybně jsou důsledkem komunistické ideologie - ten druhý jako výsledek ideologie, kdy nejprve byl vytvořen dojem, že ukrást soukromé (znárodnit, kolektivizovat) je "pro dobro" věci, což později vedlo ke kradení "ze společného", není otázkou pouze jedné generace...

Jen naivka mohl a může očekávat, že morálku lze den ze dne změnit "sametovou revolucí" či dvěma desítkami let života v "demokracii"...

A jistě by se při detailním rozebírání toho co cituji z Hořejšího i toho, co jsem napsal já, mohlo hledat a agrumentovat kdy, v kterých konkrétních případech lze souhlasit s pohledem Hořejšího... a kdy, jaké činy a koho jsou takové, kdy lze souhlasit s mým...

A jen ke dvou replikám :

Vico :
"Bělohradský před lety napsal, že mrtvola komunismu a antikomunismu páchne stejně. Zatímco komunismus zdechl, antikomunismus jako závan z otevřené rakve žije."

Pokud výše uvedené není vytrženo z kontextu, pak se Bělohradský mýlí. Komunismus nezdechl. Žádná ideologie nezdechá... Jen buď má možnost se projevit v praxi, nebo nemá... Zastánce má vždy...

Vlk :
"A pokud srovnává Protektorát s jeho reálnou eventualitou vyhlazení národa stoprocentní fyzickou likvidací s tím,c o tad y tropili komouši, srovnává těžkou rakovinu ve stádiu metastáz s ošklivě rozbitým kolenem ."

Fašismus realizující se u nás protektorátem a komunismus realizující se u nás po 48 roce jsou ideologie "bez hranic".

Proto jejich porovnání - poslední fáze rakoviny versus rozbité koleno se sice může na nějakém území tak jevit, ale i přes tuto jevovou stránkou u nás, nelze komunistickou ideologii a činy takto zlehčovat...

Tato a podobná srovnání k náznaku, že "ono to až tak špatné nebylo" ... tak jaképak vyrovnání se... nepochybně vedou.

Jeden píše o strašení a vymlouváním se.... druhý... že to vlastně bylo je jen odřené koleno...
Je v tom tolerance ke komunistické ideologii u obou....

Hezký den
09. 08. 2010 | 09:51

Vysedlina pathologická napsal(a):

Pepa Řepa,
je to smutné, no, nevrátí. Sami komunisti už zapomněli, jak to tehdy zmákli, ani krást už pořádně neumějí, chudáci. Je to nostalgie. Teď v srpnu vzpomínám, samej tank, samej kamarád a bratr, tehdy ještě v září mluvili učitelé pravdu, tak to bylo pěkné. A komunisti to už nemají tak romantické. Podnikali výlety do venkovských kostelů, a teď jako naschvál můžou do každé kapličky. Není to smutné?
Teď o nic takového nezavadíme.
Takže nevrátí, žene se sem ale islám, také lahůdka, a nedožene.
Bude se ale loupit, místní války, pro chleba a trochu peněz. Bude krásně smutno zase jinak.
09. 08. 2010 | 09:55

stále rebel napsal(a):

STEM DNE 26.1.2010
„Pouze pětina lidí (20 %) si myslí, že dnešní vedoucí politici jsou čestnější a poctivější než komunističtí funkcionáři minulého režimu.

Naprostá většina veřejnosti (84 %) si myslí, že výsady, výhody a privilegia, spojené s výkonem špičkových politických funkcí, se příliš neliší od toho, na co byli lidé zvyklí u bývalých komunistických funkcionářů před rokem 1989.

Většina lidí (77 %) také nevěří, že by vláda a další vedoucí činitelé ve svém rozhodování příliš dbali na veřejné mínění.“

http://www.stem.cz/clanek/1919
09. 08. 2010 | 09:59

Pepa Řepa napsal(a):

Ra
Bratr Vácslav zamumlá kouzelnou mantru o lásce a pak začne: Tu máte, šmejdi, dostanete za uši....
---------
Má to přirozeně zrcadlovou variantu, jako v tomto případě.

Zamumláme: Zločinec by si sice zasloužil trest, ale so jsme si-to jsme si......

Říká se tomu vyvážený přístup.
Stačí jen zamumlat mantru a máte volnou trať pro jízdu Pendolinem.
09. 08. 2010 | 10:00

Pepa Řepa napsal(a):

Rebeli
ten průzkum musel zadat absolutní blb, už podle formulace otázek.

Znáte snad -v lidských dějinách-moc, která nedeformovala, nedeformuje a nebude deformovat?
Která moc nechutnala a která nechutná?
O tom psal už jistý Ladislav.
Ten průzkum je o vyhozených penězích.
09. 08. 2010 | 10:09

ABC napsal(a):

Za vyrovnáváním s minulostí je třeba vidět konkurenční boj mezi lidmi. Už za normalizace byli ti, kteří měli zrušené členství nebo byli vyloučení ze strany, snadno v kariéře přeskočeni. Byla to doba nesvobody a komunisté nedovolili mluvit o vraždění nebo zavírání bývalých straníků do vězení. Dnes máme svobodu a současné nebo bývalé členství v komunistické straně může na některých pracovištích znamenat hendikep. Máme svobodu a demokraté mohou vybízet k vraždění a zabíjení, i když není po ruce nic, co by mohlo být použito ke vznesení obvinění ze spáchání zločinu. Kéž by bylo členství v KSČ nebo KSČM prohlášeno za zločin. Antikomunisté o násilí zatím jen mluví. V podstatě jsou to většinově zbabělci, protože by nejraději, aby špinavou práci za ně udělal někdo jiný. Co kdyby se poměry změnily? Každý národ však disponuje spodinou. Diskusní fórum naznačuje, že pro případné koncentrační tábory by se našlo dozorců dost.
09. 08. 2010 | 10:13

skura napsal(a):

Ládik!!!
"Komunisti přišli k majetkům zpravidla jeho zcizením (konfiskací, znárodněním, odebráním a jinými loupežnými praktikami, podle nich zákonnými). Svým hospodářským "umem" přivedli tyto nakradené majetky a celou zemi v roce 1953 k bankrotu. Ožebračili další miliony lidí."
Vyměňte slovo komunisti za Viktor Kožený a jemu podobní, rok 1953 nahraďte 90. lety a nebudete až tak daleko od pravdy. Co se v mládí naučíš národe, ve stáří jako když najdeš..
09. 08. 2010 | 10:17

Ládik!!! napsal(a):

ABC -
i v nacistických koncentrácích likvidovali komunisti své třídní odpůrce...
09. 08. 2010 | 10:20

Ládik!!! napsal(a):

skura -
Kožený nebyl demokraticky zvolen.
09. 08. 2010 | 10:21

Ládik!!! napsal(a):

skura ještě jednou -
dostal jste svých 10000Kč? Já ne, já kupónovky neúčastnil.
09. 08. 2010 | 10:23

Béda napsal(a):

Pavel,

co je to prosím vás, ten odboj?
Mohl byste definovat a popsat v čem byli bratři Mašínové odbojáři? Jaké další charakteristiky musí naplňovat, krom toho, že bojuje proti zvůli?

Jenom pár otázek:

- popište konkrétní akce boje proti totalitě kterou chtěli odstranit a výsledek, kterého tím dosáhli
- jak oslabili, poškodili, zničili objekt svého dvouletého "od-boje"?
- Byli to následováníhodní, obecně přijatelní hrdinové, nezpochybnitelné morální autority?
- Bude odbojářem každý, kdo půjde v jejich stopách? (použije stejných prostředků a metod k naplnění svého cíle?)
09. 08. 2010 | 10:25

Al Jouda napsal(a):

O ty komunisty ani nejde, ti už vymřou sami. Jde však o to, že nebyla přetržena kontinuita s komunistickým právním řádem. Tady je podle mne zakopaný pes.
09. 08. 2010 | 10:28

skura napsal(a):

Pepa Řepa:
Vašim problémem je, že máte omezenou schopnost barevného vidění. Váš mozek zvládne pouze dvě barvy - černou a bílou, proto musíte všechny naházet buď na pravo nebo na levo a odstíny už jsou mimo Vaši rozlišovací schopnost. Druhým problémem je ovšem i to, že nejste objektivní. Pokud byste Vaši logiku držel důsledně, musel byste shledat, že stejně jako je dnešní demokratická levice totožná s Leninem, je dnešní demokratická pravice totožná s Hitlerem. Obojí je naprostý nesmysl, ale k jeho zahlédnutí je potřeba barevného vidění.
Ale navzdory tomu, jaký diletant jste v politice, smysl pro humor máte dobrý..
09. 08. 2010 | 10:30

skura napsal(a):

Marcus Agrippa:
"Vy naivo. Trochu méně fanatismu a trochu více rozumu."
Promiňte, ale naiva jste Vy. Člověk, který každý svůj příspěvek vytváří za použití ctrl c a ctrl v má maximální IQ 40-50. Jak po něm můžete chtít rozum?
09. 08. 2010 | 10:34

skura napsal(a):

Pavel:
"Divím se, že většina ostatních obětí šla na popraviště a do vězení tak pokorně..."
Pravda, měli podříznout několik účetních..
09. 08. 2010 | 10:37

Vico napsal(a):

jarpor : vpodstatě potvrzujete to, co jsem uvedl v 8:21:21.

Jakýkoliv rezervovaný až kritický přístup definujete jako příklon ke komunistické ideologii. Na rozdíl od bratra Jemnického, který tu otevřeně cosi mektá v odpovědi Lexovi cituji :

"Váš právní rozbor je správný, ale jak Mašíni. tak jejich oběti byly oběťmi sil vyššího řádu"
/tohle sdělení přímo volá po runovém písmu/, má vaše hodnocení alespoň lázeňský esprit.

Bratr Jemnický v naftalínem páchnoucí sutaně je ochoten ideologicky, jako oběť vyššího řádu, odůvodnit i podřezání šestiletého dítěte. Ládík by nevraždil jen kvůli tomu, že by to byl "průser". Lidi, kteří nejsou vrahy jen proto, "že by je zavřeli" jsou onou potenciální lůzou, která, kdyby ji to bylo například panem Čistým dovoleno, by tak z gustem činila.

Já soudím, že komunismus ve své stalinsko-brežněvovské podobě zdechl. I ti největší militanti zleva se ani kryti anonymitou neodváží mluvit o šibenicích, podřezávání a nevelebí zločince např. prokurátora Urválka atd.Možná tak ještě vzpomínají na roky "gulášového socialismu", kdy bylo pívo za dvě kačky a odborářská rekreace za sto padesát.

Proto soudím, že komunismus, jako zcela odrovnaná ideologie, zdechl ale primitivní antikomunismus nikoliv.
09. 08. 2010 | 10:38

JC napsal(a):

Vico,
Takže komunismus zdechl ?
Ale di ty brepto.

http://www.ksm.cz/teorie/in...
09. 08. 2010 | 10:45

mb napsal(a):

souhlasím s Lubou, Ládíkem a JC, to co píše jarpor: úpadek ve vnímání, že sice se nekrade ze soukromého - generalizuji, vynechám typické zloděje..., - tak z cizího krev neteče a krást z toho vlastně kráděž není...

jsem se snažil nadhodit / vnutit vlkovi ...

neuspěl jsem......
09. 08. 2010 | 10:47

stále rebel napsal(a):

Pro Pepa Řepa.
Taky nemám o autorem některých otázek, nejde o otázky STEMu, příliš vysoké mínění.

K hodnocení politiků svými občany, voliči.
Někteří politikové své občany uspokojí lépe, někteří hůře. Nikdy nebudou spokojeni všichni a se vším, vždycky půjde o míru.

V hodnocení spokojenosti s politickou reprezentací je i hodnocení reálné úrovně demokracie a pokud dnes občané nejsou příliš spokojeni s politickými poměry, znamená to, že reálná forma současné demokracie za moc nestojí. Komunisté nabízeli svou představu demokracie, dnes se praktikuje jiná představa a občan hodnotí. Někteří se domnívají, že byla lepší ta první, druzí že ta druhá a tu první označují za zločineckou. Většina, která poznala obě dvě a do té patřím i já, se domnívá, že v tom není až tak velký rozdíl.
09. 08. 2010 | 10:49

mb napsal(a):

nejsilnější důkazem proti mašínům se postupem času stalo podřezání šestiletého dítěte ...

rudá komunistická galerka v praxi ...

jeho strejček se pověsil, takže to bude taky nějakej gauner ...
09. 08. 2010 | 10:56

skura napsal(a):

Ládik!!!
"Kožený nebyl demokraticky zvolen."
Jak to souvisí s citovanou pasáží?
09. 08. 2010 | 10:58

skura napsal(a):

Ládik!!!
"dostal jste svých 10000Kč? Já ne, já kupónovky neúčastnil."
Chápu správně Vaši logiku: Nejsem-li mezi okradenými, krádež se nestala?
09. 08. 2010 | 11:00

mb napsal(a):

VYVRÁCENÍ VICA (I ti největší militanti zleva se ani kryti anonymitou neodváží mluvit o šibenicích, podřezávání a nevelebí zločince např. prokurátora Urválka atd.Možná tak ještě vzpomínají na roky "gulášového socialismu", kdy bylo pívo za dvě kačky a odborářská rekreace za sto padesát.)

ZDE chtel jsem dat odkaz ale je zablokovan administratorem ...

doufám, že stačí jen napsat : Semelová rulezz
http://www.levicove.estrank...
09. 08. 2010 | 11:00

skura napsal(a):

mb:
"nejsilnější důkazem proti mašínům se postupem času stalo podřezání šestiletého dítěte ...

rudá komunistická galerka v praxi ...

jeho strejček se pověsil, takže to bude taky nějakej gauner ... "
Vám ta logika ale drhne! Kdo to zde použil proti Mašínům? Váš přístup je klasická ukázka zaslepené demagogie. Vymyslím si protivníkův argument a začnu s ním srdnatě bojovat. Aspoň se nenudíte a v kebuli se pořád něco děje..
09. 08. 2010 | 11:03

mb napsal(a):

skura podřezání šestiletého dítěte vytáhlo již přibližně šest levicově zaměřených (humanisticky) diskutérů ...
09. 08. 2010 | 11:05

mb napsal(a):

bez milosti by podřezal i šestileté dítě ... hosana ...
09. 08. 2010 | 11:06

Pepa Řepa napsal(a):

To Vico
že komunismus, jako zcela odrovnaná ideologie, zdechl....
-------------
Kdypak? Pravda, nějaký týden jsem tu nebyl, asi mně něco uniklo.
Že by ani Hvížďala nenapsal nekrolog?
Co pohřeb? Byl žehem nebo do hlíny?
Zeptám se povlkovsku: Nějaký argument by nebyl?
Viděl jste mrtvolu? Doložte kdy a kde.

A nevěří-darwinista- v transformaci do vyššího, odolnějšího druhu?

Co pozůstalí? On byl-nebožáček-sirotek?
Vždyť měl tolik dětí. Co je s nimi?
09. 08. 2010 | 11:06

skura napsal(a):

mb:
"skura podřezání šestiletého dítěte vytáhlo již přibližně šest levicově zaměřených (humanisticky) diskutérů ... "
Proti Mašínům? Kde?
09. 08. 2010 | 11:09

mb napsal(a):

Semelová po paměti ... jsme ( hovoří o ksčm ) málo revoluční, dokonce nepodporujeme ( toho času zakázaný protože protiústavní) komunistický svaz mládeže, ransdorf si dovolil přispět finančně na pomník horákové, vždyť soudruzi my se tím zříkáme našeho budovatelského úsilí a úspěchů padesátých let, soudruh ransdorf je krysa, soudruh dolejš je krysa ( jsou to oportunisté a nejsou dost revoluční)

kdo když ne ksčm má být nositelkou revolučních tradic, kdo předá odkaz mladým ( komunistický svaz mládeže ) revolucionářům když ne my ???

Semelová rulezz .... komunistké rulezz ....

a pak že komunismus zdechl ... vico vico ......
09. 08. 2010 | 11:13

skura napsal(a):

mb:
"rudá komunistická galerka v praxi ..."
Počítáte do rudé komunistické galerky i autora rozhovoru s Paumerem?
http://kapal.blog.idnes.cz/...
Opravdu? To chce ale hoooodně ohebnou definici rudého komunismu, jen co je pravda. Spíš to bude vystavěno na logice: Kdo není s námi, je proti nám, a ať si má třeba pravdu, je to prostě padouch (= rudý komunista)..
09. 08. 2010 | 11:13

mb napsal(a):

skura asi šest lidí se odvolalo na ten článek co napsal ten polabský novinář .... někteří to navíc tvořivě rozvedli jako třeba vico ( ideologicky zdůvodní i vraždu 6letého dítěte atd. atp. .....
09. 08. 2010 | 11:14

JC napsal(a):

skura,
Zkuste někomu dát 1000,-Kč za příslib, že vám na burze,ve Sportce,Sazce, Fotruně nebo na "koníčkách" zdesetinásobí váš vklad.
Pokud se tak nestane zajděte na policii a ohlašte krádež.
Jsem zvědav jak pochodíte.
09. 08. 2010 | 11:14

mb napsal(a):

akorát je blbé že ten projev té semelové nemám .... nějak jsem nedomyslel že by se mohl stát neveřejným .... takto to zas budou piklit za zavřenými dveřmi njn ....
09. 08. 2010 | 11:16

Béda napsal(a):

Pánové,

stále jsem neslyšel odpověď na otázku proti jakémuže politickému tyranovi to bráchové bojovali? Byl tím tyranem Rošický, Honzátko, Lecián? Jak odbojově využili braši uloupené peníze, kvůli kterým zabili apolitického účetního?

Za dva roky aktivního odboje určitě podnikli nějaké smysluplné útoky na politické, vojenské a hospodářské cíle režimu který údajně chtěli oslabit a zničit, podnítili nějaký odboj, rozšířili myšlenky o cílech svého odporu?

Tak se neostýchejte a s chutí do toho! U odbojářů a následováníhodných hrdinů by zodpovězení těchto otázek přece neměl být žádný problém.
09. 08. 2010 | 11:18

mb napsal(a):

komunismus´not dead ...
09. 08. 2010 | 11:19

Pepa Řepa napsal(a):

Úvahy o tom, že komunismus nebo fašismus zcepeněl, jsem naprosto zcestné.

Jsou to pouze dvě)možná různé) formy rakovinného bujení.
Objeví se-dříve, či později- v nové, nečekané formě a obvykle tam, kde jsou nejméně očekávány.
09. 08. 2010 | 11:20

skura napsal(a):

mb:
Ta Semelová je skutečně nebezpečná! Možná že by se to dalo napadnout i soudně, protože je to podněcování k násilí. Ale nejsem právník. O tomhle by se taky měly psát blogy! Je to hrozně nebezpečný společenský jev. Vidíte, kam může vést agresivní netolerance k odlišným názorům..
09. 08. 2010 | 11:20

mb napsal(a):

Beda lepe by ti na to odpovedeli sami mašíni ... ja za ně odpovídat/odpovědět neumím

ale do čech nepřijedou právě kvůli takovejm ...ndlům jako seš ty ....http://www.lidovky.cz/masin...
09. 08. 2010 | 11:21

mb napsal(a):

skura tobě se ten odkaz otevřel ? blokovanej jsem jenom ja .??? jenom ja se na ten odkaz nemuzu dostat ?
09. 08. 2010 | 11:22

skura napsal(a):

JC:
"Zkuste někomu dát 1000,-Kč za příslib, že vám na burze,ve Sportce,Sazce, Fotruně nebo na "koníčkách" zdesetinásobí váš vklad.
Pokud se tak nestane zajděte na policii a ohlašte krádež.
Jsem zvědav jak pochodíte."
Máte pravdu, Kožený nikoho neokradl. Já vůl! Vidíte, jak mě zmanipulovali. Takže to bylo všechno poctivé? Vyprávějte..
09. 08. 2010 | 11:23

Pepa Řepa napsal(a):

Kdyby tady byl zubařskej, tak prohlásí, že: Punk is not dead, natož komunismus.
Ten je odolnější, kam se punk hrabe.
Jen si bude říkat-možná-jinak.
09. 08. 2010 | 11:24

Ládik!!! napsal(a):

Komunismus je ideologie, která žije v myslích komunistů. Aby komunismus zdechl, museli by zdechnout všichni komunisti. To se nestalo, včera v TV zprávách jsem jich viděl několik živých.
09. 08. 2010 | 11:25

mb napsal(a):

jiste skura ... kam muze vest agresivni netolerance k odlisnym nazorum ... jenze s tim zacali komunisti ... ti prevratili hodnoty a hodnoty liberalne demokratické společnost ... což nechápe jak žáka tak hořejší ...

a když máte zlo ( komunismus ) tak na ně musíte odpovědět ...

a když na ně půjdete v rukavičkách, tak prohrajete ...

viz.Jemnický napsal(a):
Bratři Mašínové,
Proč jste utíkali, vždyť vás tady mohla čekat skvělá budoucnost v řadách komunistických bachařů a StBáků. Při vašich střeleckých schopnostech jste mohli mít kariéru u PS útvarů a zabíjet zcela beztrestně a hrdinsky ty zoufalce, kterým se tady ten ráj nelíbil. Dali by jste měsíčně 2 KČS na fond solidarity, aby se nadšení komunisté v Africe mohli podřezávat s oponenty a mezi sebou navzájem. Byli by jste bez viny, jako jsme my všichni dnes. Byli by jste stejní velikáni jako Grebeníčci a ostatní budovatelé socialismu. Veleprofesor dějin odboje Hořejší by mohl psát o vás tak krásně a zaníceně.
Co vás to chlapci jen pudilo, že jste si nechtěli nechat od komunistických hrdinů a humanistů, kteří oběsili i těhotnou politickou oponentku, srát na hlavu a vyrazit zuby.
Proč jste jen pokojně nechtěli strávit život v kriminálech jako naši západní letci, ti darebové, kteří s hrdinnými soudruhy nechtěli mašírovat vstříc té krásné budoucnosti? Těch krásných procesů a mrtvých, které na své cestě nechali napravo i nalevo, soudruzi naši milovaní.
Chlapci, chlapci, to jste nemohli zamordovat ty hochy pokladníky, milicionáře a SNBáky tak nějak po soudružsku, tak nějak lidsky? No, ale když se kácí les, tak létají třísky, taková je už moudrost generlisimova, který podlehnul na cestě ke komunismu chlastu.
No, ale kdo z nás, soudruzi, je bez viny, jak říkal soudruh Ježíš. Správně říkali soudruzi JÚ eS Aj, pravdu má jenom bouchačka.

Tak už chlapci nezlobte a řekněte, že už to vícekrát neuděláte.

Se soudružským pozdravem,
Jemnický

)
09. 08. 2010 | 11:25

Ládik!!! napsal(a):

skura -
kdyby se nikdo neúčastnil kupónovky, krádež by se nestala.
09. 08. 2010 | 11:27

Béda napsal(a):

mb,

bohužel musím skonstatovat, že se buďto pletete anebo vědomě lžete.

Co podle vás byla domluva Reagana s Gorbačovem o budoucnosti SSSR a jeho satelitů, ve které novým způsobem rozdali po dohodě v
Jaltě a Postupimi karty o rozdělení sfér vlivu? Bylo to v rukavičkách anebo válkou?

Chaotické¨a ve svém důsledku kontraproduktivní násilí (někdo by to mohl nazvat terorismem a banditismem) nebyla zdaleka jediná cesta aktivního odporu. Kdyby byla, jak byste pak nazval hnutí disidentů? Navíc: To že zde lidé žili a nijak se nepletli do politiky, neznamená, že ji aktivně podporovali, že všichni spolupracovali s STB, donášeli a pod.. Jestliže to chápete opačně, pak bych se zeptal vás, bratra Jemnického, PŘ, JC... jestli žili za minulého režimu v tomto režimu a co proti němu oni, jejich rodičové, sourozenci, strejdové... proti totalitě dělali. Jestliže budou mlít o aktivním odporu svém a celého širokého příbuzenstva, pak nabydu dojmu, že většina lidí zde byla aktivních odbojářů (podobně jako u partyzánů ze SNP).
09. 08. 2010 | 11:42

argun napsal(a):

Jemnický
Přečetl jsem v nepochopitelném masochistickém záchvatu úplně vše a zvedá se mi z toho kufr. Je to k zblití. Chodím sem asi rok a půl a ještě žádná debata mě nedeprimovala natolik, jako ty pod Mašíny a tato pod Veleknězem zdejší neobolševické falangy.

Jediné repliky, se kterými se lze ztotožnit, jsou ty Vaše a Ivana Hochmanna. Máte můj obdiv za trpělivost. Nemám sílu ani chuť do toho vstupovat. Pepa Řepa to zkouší s elegancí, ale obávám se, že v tomto případě to není ta správná medicína…

Diskuse? Jedna symptomatická ukázka odbočkou k Žákovi, neboť dialogem uvedených aktérů je tento výjimečně přiblblý blog uvozen:

Milec Veleknězův, Vico, píše:
„Osobní zpovědi některých pravověrných, kteří by rádi také někoho zařízli, ale neměli tu odvahu, stojí za zapamatování. Tito zmrdi budou vždycky Havlovi vyčítat, že jim nedal čtrnáct dnů na vraždění s dopředu slíbenou amnestií“. 06.08.2010 15:08:15 (Uvedeno samozřejmě bez jakékoli konkrétní citace těch „osobních zpovědí“).

Nato Velekněz v odpovědi svému zmrdovi vece:

Perfektní... Ano, z reakcí některých pravičáků primo čiší touha někoho si beztrestně podříznout... 06.08.2010 15:35:10

Jaká diskuse? S kým a o čem? Kam se na ty dva pány sere kojzarovské Rudé Právo. Profesůrek snad trpí paranoidní poruchou osobnosti? Vy ho zřejmě znáte…

Blog je jen mizerný, do intelektuálna zabalený, pokus vyřídit si to s ideologickým nepřítelem. Prostě blábol. Nic víc.

Josef Mašín v rozhovoru pro LN dne 07.08. říká:
„Skutečná demokracie je stav mysli. Stav mysli byl 40 lety komunismu decimovanej a dneska je troskách.“

To je přesné. Tato debata je jasným důkazem. Společnost je bolševismem doslova prolezlá, ty metastázy jsou už v kostech. Léčba vyrovnáním? Žádná neexistuje. Jen umřít a znovu se narodit. Padnout až na úplné dno a zase vstát. Padesát let? Nevím. Vzhledem k tomu, že opět vstávají pod praporem Veleknězů noví bojovníci, nejsem optimistou.

Ve stejném vydání LN říká v rozhovoru čestný chlap, divadelní principál Radim Vašinka:
„Když je zparchatělej národ, je to těžký. Zparchantěl za bolševika a nejsem si úplně jistý, jestli bude mít čas dostat se z toho, protože civilizační trendy ho ženou nemilosrdně do háje“.

Míru zparchantělosti odhaduje dále Vašinka na 80%. Obávám se, že se přepočítal, vidím to na 90.

Nejde vůbec o metály pro Mašíny, ani o to, zda jsou či nejsou hrdiny. To je irelevantní. Jde o to, že každá česká rodina má hluboko ve skříni svého bolševika. A byl to samozřejmě skvělej člověk… idealista, z gruntu poctivec, slušnej člověk, co chtěl pro LIDI A SVOU RODINU to nejlepší…Do hajzlu se „slušnými“ lidmi! I Lojza Grebeníček je pro svého syna báječnej chlap.

A to zde do zblbnutí zde omílané podřezání šestiletého dítěte? Bože, to jsou neuvěřitelné žvásty… Přesně toto emoční vydírání prali ty svině u soudu do Milady Horákové. Matka, která odložila své děti… Historie nezná žádné kdyby, Můj dědeček legionář cestou transsibiřskou magistrálou v roce 1920, tedy dávno po ukončení války, zabil několik rudých. Kdyby to neudělal, byl by zabit. Byl vrah?

Poláci říkají: Víte proč v Čechách neexistoval žádný odboj proti komunistům? Protože byl zakázaný.

Tož tak. Mějte se.
09. 08. 2010 | 11:42

Vico napsal(a):

Přiznám se, že stránky okrajových hnutí a sekt nenavštěvuji.

Tak, jak někdo vyhledává extrémní porno, jiného láká jeho ideologická obdoba. I na krajního extrémistu přijde slabá chvilka a s rukou v kalhotech si jde "dobýt baterky" u extrémní konkurence.

To, že pro nějakou Semmelovou je i Filip a Grebeníček soft, je možné. Dnes tu může mlátit klapačkou každý. Díky internetu se dá rozšiřovat sebeobskurnější názor.

Ono dle takové argumentace ani myšlenka na návrat Habsburků na český trůn není mrtvá. Mrtvá není ani myšlenka, že příštím českým králem bude Balbín první zvaný Dobrotivá řepa.

Jinak já,Řepovu větu :

"Jsou to pouze dvě)možná různé) formy rakovinného bujení.
Objeví se-dříve, či později- v nové, nečekané formě a obvykle tam, kde jsou nejméně očekávány." podepisuji.

Skoro podobnou jsem tu asi před rokem vyslovil sám.

Já jen konstatuji, že komunismus ve své STALINSKO-BREŽNĚVOVSKÉ podobě je mrtvev.

Jinak nebezpečí, že se sem může nějaká podoba totality vrátit sdílím a to PRÁVĚ z nejméně očekávaného směru.

I k znárodnění může dojít, jen jinak zdůvodňovanému. Takový Ládik by například nespravedlivě provedenou privatizaci, jejímiž vítězi se stali ti NEPRAVÍ vyřešil jednoduše. Ty nespravedlivě získané majetky se jim prostě všem seberou.

Totalita může mít více podob, ale lůza, vždy připravená novou totalitu nastolit, je vpodstatě vždy stejná.
09. 08. 2010 | 11:48

mb napsal(a):

beda , opakoval bych se a naše diskuze skutečně nemá smysl

i když jeden vstup jste napsal správně ... už jsem bohužel nedohledal který ...

vymlouvat se na sféry vlivu a pominout hodnotovou orientaci individua ... je snadné, příliš snadné ...

všechno za nás udělali a rozhodli ONI ...

to ONI ... my nic my muzikanti ...

je to jak říká kolega k zblití ...

a když je někdo hrdina, tak se mu nasadí psí hlava ... jak jinak ...

(země uctívaných mučedníků a problematických hrdinů)
09. 08. 2010 | 11:49

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane argune,

bude-li zde jiné debatující nazývat "zmrdy" či jim jinak nadávat, budu Vaše texty mazat (varuji Vás předem jen proto, že normálně takovouto dikci nepoužíváte).

Tuším, co mi možná odpovíte (už mi to tu psal v noci pan kormorán), nicméně na tom, že se zde budou dodržovat jistá pravidla debaty, to nic nemění.

Přeji zajímavou, korektní a pokud možno slušně vedenou debatu.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 08. 2010 | 11:51

mb napsal(a):

vico bere zpátečku ... stránky okrajových hnutí a sekt nenavštěvuje ... tak je komunismus chcíplej ... nebo je to toho času okrajová sekta ... ?

Vico ty hlavo ... vždyť je to poslankyně za ksčm

Vico ty hlavo ...... ta obskurní poslankyně tě zastupuje ... !!!!
09. 08. 2010 | 11:52

Béda napsal(a):

mb,

jenom doplnění. Co podle vás byla dohoda Havlova vyjednávacího týmu s Adamcem a spol.? Bylo to v rukavičkách anebo násilím? Kdo vyhrál a kdo prohrál? Padli komunisti, stali se marginální politickou silou anebo ne? Padnul SSSR a proměnil se v chaoticky se vyvíjející subjekt bez klíčového politického a ekonomického vlivu?
09. 08. 2010 | 11:53

jarpor napsal(a):

Vico

Vidím to s tím zdechnutím jinak...

Nesouhlasil jsem s Bělohradským, když jste jej zde uvedl, nezbývá, než nesouhlasit i s Vámi.
To, že nejsem v mém nesouhlasu osamocen, je "dobrá zpráva".

"Jakýkoliv rezervovaný až kritický přístup definujete jako příklon ke komunistické ideologii."

No, bohorově netvrdím, že komunismus, a je jedno v jaké formě, zdechl.
A za druhé - dělám rozdíl mezi rezervovaným a kritickým přístupem. Tyto, dle mého, nemohou plynule přecházet jeden do druhého...

Takže s tím mým nařčením s "definováním k příklonu"... nemůže být alibi pro toho, jež se zařadí mezi rezervované až kritické...

Zkuste si přestavit, jak by Vám výše Vaše citované znělo, kdyby šla řeč o fašismu ... jsou-li obě tyto ideologie zločinné, o čemž, že by tomu bylo jinak, se ani bavit nehodlám...

Hezký den
09. 08. 2010 | 11:54

antoninovy napsal(a):

mb, italsky PACE znamená MÍR
09. 08. 2010 | 11:57

Vico napsal(a):

Argune - reagovat na vás nebudu.Toho "zmrda" ale máte u mne schovaného.
09. 08. 2010 | 11:58

mb napsal(a):

beda vzdyt o tom se bavime celou dobu o plysaku ...

vy jste si stezoval ze prevlekali kabaty ...

plysak způsobil možnost prevleknuti kabatu s vyjimkou lustraci ( nemohli pracovat ve verejne sfere ) tak prelezli do sfery soukrome ...

dal jsem jen teorii ze kdyby se jich par povesilo, tak by se ti ostatni treba vic bali a hur se jim prelezalo ...

ale nevim ktera cesta je sparvnejsi ...

z plysaku je asi jenom kocovina a blba nalada ...

kdyby tam byla ještě špetka toho revolucniho nasili ( lucerny) nevim jak bychom to hodnotili ted ( po 20 letech )

nedokazu rict ....

( na překabátění jste si stěžoval první vy ...
09. 08. 2010 | 12:02

Ládik!!! napsal(a):

Vico,
o sebrání majetků jsem nepsal. Psal jsem o potrestání zlodějů, to je něco jiného.... pokřivit, pokroutit, pošpinit, pošlapat.. lůza je pořád stejná.
09. 08. 2010 | 12:07

Béda napsal(a):

mb,

1) špetku revolučního násilí jsme si doufám ujasnili tím Urválkem. Jestli by proběhla bez řádného soudu, byla by to obdoba 50-ých let a zdroj potenciálního příštího konfliktu.
2) Jak byste chtěl opečovat aby, když bylo SELEKTIVNĚ (někomu ano někomu ne) znemožněno komunistům podílet se na veřejné správě, nemohli podnikat? Co byste navrhoval? Zákaz podnikat tomu 1,5 milionu registrovaných (případně dalším xxx milionů bývalých komunistů)?
09. 08. 2010 | 12:08

mb napsal(a):

klíčová ( a blbá) věta z Hořejšího je asi tahle:

cit. :myslím, že tím, že se „stavím na protipozici jejich (Mašínových) skutků, života a postojů“ se řadím a morálně definuji nejspíše jako „slušný člověk“,

to je asi unfair .... sám sebe definovat jako slušného člověka ... a na protipozici postavit mašíny jako lidi neslušné a zlé ...

je to celej marasmus se systémama ....

připustíme li že jak nacisti ta komunistický systémy byly špatné , zlé ...

mašíni reagovali na špatný (zlý) systém .... třebaže nedokonale ...

ale označit je za neslušné ( a tedy komunistický režim implicitně za slušný ???)

je unfair rhetoricka figura ... já jsem slušný člověk a jsem na protipozici mašínů ...

pak už zbývá jen gándhí, ježíš, mučednictví ....

ale poslední komunistickej mučedník byl pokudvim wonka ...

njn
09. 08. 2010 | 12:13

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahý Márkusi, ten kdo bydlí ve lhotě a dá si nick Marcus Agrippa, ten má jistě rozumu na rozdávání...
Jinak když se podíváte do zrcadla hned na místě zjistíte jak vypadá naiva...
V onom listopadu jsem osobně navrhoval, rozpustit ksč jako záležitost, která jistě zaslouží.., opakuji znovu, ne zakázat, ale jen rozpustit, v pondělí třeba, no a ve středu by si mohli sockomové založit straničku novou. Jenže už by to nebylo 15 procent neb sockom stařenky a staříčci měli tehdy móc sevřené prdelky. No a bez těch 15 procent, co by asi znamenali levouni v párlamentu, ha? Pšouk.
Mimochodem, kameraman se tenkrát otočil od kamery a povídá - nekecej furt, ať dem brzo domů, stejně je už rozhodnuto...
Veselé krizování, bude líp...
http://ateo.cz/f/images/j/j...
09. 08. 2010 | 12:16

mb napsal(a):

bedo nedokazu odpovidat na vase otazky ... bud jste spokojen jak to tu vypada ... fajn nebo nejste ...

tvrdim ze to jak to tu vypada je částečně zpusobeno nasim komunistickym / normalizacnim dedictvim a nevyrovnanim se s minulostí ....(není to tedy falešná rétorická figura na odpoutání pozornosti jak píše hořejší)

co šlo dělat jinak a lépe nevím ....

na nás je pojmenovávat věci správnými jmény, my už jenom diskutujeme .....

takže pravdu, nic než pravdu ...

( každý je založen jinak ...)
09. 08. 2010 | 12:16

Karel L napsal(a):

Hořejší- můj názor je,že např. vy osobně víte o dějinách (minimálně o tom,co a jak se událo v minulém století) moc málo na to,aby jste mohl něco zhodnotit více objektivně.V úvodu blogu např. píšete-

Je hloupé a trapné tvrdit, že byl jen nepatrný rozdíl mezi lidmi jako na jedné straně Stalin, Gottwald či Hitler a na druhé straně Chruščov, Gorbačov, Dubček či Adamec.

To,že jste Chruščova zařadil do té druhé "skupiny" svědčí o tom,že nemáte velký přehled o historii.Co se týká Chruščova,tak ten během ruské občanské války(ve 20.letech minulého století)působil jako politický komisař.Takže už tehdy byl zodpovědný za smrt mnoha lidí.V roce 1939 poslal Stalin Chruščova na Ukrajinu,kde Chruščov pokračoval v čistkách.Na vrchol moci se dostal Chruščov v roce 1953 po Stalinově smrti,poté,co se mu podařilo odstavit Beriju,kterého nechal ještě v roce 1953 popravit.Chruščovovo vládnutí bylo neefektivní,především v odvětví zemědělství.Chruščov také nechal krvavě potlačit maďarské povstání v roce 1956 nebo v roce 1962 vyvolal tzv. karibskou krizi tím,že nechal na Kubu dopravit rakety s jadernými hlavicemi.

také např. píšete-

jsem rád, že to polistopadové vyrovnání bylo „měkké“, bez komunistů na lucernách či v žalářích,

V tomto našem státě to ani jinak být nemohlo,protože jednak odvaha většiny obyvatel je velmi malá a navíc komunisté měli moc i nadále částečně v rukou,proto jim taky nevadil jako prezident Havel,protože o Havlovi se vědělo,že je umírněný politik a není zastánce nějakých razantních postupů.V podstatě šlo v roce 1989 o to,že tzv. reformní komunisté (např. Čalfa) vytlačili od moci zastánce tzv. ortodoxního proudu (např. Jakeše).
-----------
Obecně,co se týká posuzování míry viny někoho za nějakou akci nebo čin,tak to není tak jednoduché,jak by se zdálo.Rozpoutání 2.sv. války není vina jenom Hitlera,svůj díl viny mají tisíce lidí.Např. i řadoví němečtí vojáci.Třeba klasický příklad jsou ponorky.Útoky na obchodní lodě sice nařídili a podporovali Hitler,admirál Dönitz (admirál německého námořnictva) a další,ale konkrétní torpéda odpálili konkrétní vojáci,kteří věděli,že v důsledku toho zemře hodně lidí.A přesto to dělali.Kdyby to teoreticky většina z nich odmítla,tak by Hitlerovi nebyli jeho rozkazy nic platné,protože by nebyly vykonány. A němečtí vojáci věděli,že se jedná o útočnou a ne o obrannou válku.Míra viny jednotlivých lidí se těžko posuzuje,protože když by se to analyzovalo hodně podrobně,tak by se muselo vzít v úvahu i to,že určitou část viny mají dělníci,konstruktéři a další pracovníci,kteří spolupracovali při výrobě zbraní (ponorek,torpéd,vojenských letadel atd.).Takže např. co se týká komunismu,tak se těžko posuzuje,kdo byl kolaborant a kdo ne,tedy kdo pomáhal držet režim u moci a kdo ne.Co se týká státního zřízení,tak místo názvů komunismus,fašismus atd. je spíše vhodnější používat pojem totalitní režim.Protože každý stát v minulosti měl a má i v současnosti ve svém státním zřízení prvky totality. Např. v této souvislosti je potřeba zmínit svržení dvou atomových bomb v roce 1945 na Japonsko armádou USA,nebo válku,kterou vedly USA ve Vietnamu v letech 1964 až 1975. Co se týká svržení těch atomových bomb,tak si osobně nemyslím,že bylo nutné jednak svrhnout atomovou bombu na poměrně velké město (jako odstrašující příklad stačilo svrhnout bombu na daleko menší město),a už vúbec si nemyslím,že bylo nutné svrhnout druhou bombu (navíc 3 dny po svržení první bomby).Evidentně šlo o snahu rychle vyzkoušet účinek svržených bomb na obyvatelstvo,než dojde ke kapitulaci Japonska. Zároveň svržení atomové bomby na Japonsko bylo vnímáno jako výstraha Stalinovi,aby se nepokoušel o žádné další útoky (např. na státy západní Evropy). Prostě hodnocení dějin je složité.
09. 08. 2010 | 12:19

slavwin napsal(a):

argun: Když se dívám na ty policejní fota obětí Mašínů je jich úpřímně líto, ale na rozdíl od Vás za tím nevidím jen Mašíny. Nechtěli v tom žít, měli dojem že brzy další válka, nechtěli bojovat za někoho kdo jim neseděl. Atmosferu jsem zažil asi jako 7-8 lety. Reportér do radia mluvil asi jako válečný zpravodaj, radia byly blbé, tak dospělí kolem nich většinou stáli, taky jsem se s hrůzou v očích ptal: Bude válka odpověď nevím, snad ne. Za hovadiny byl provaz, moje matka v dědkově znárodněné hospodě čepovala, měla to blízko, otec byl po smrti. Cítil jsem,že má pořád nějaký strach, že ji zavřou, cítil jsem že jsem nějaký chudší, ne že bych se dosyta nenajedl a neměl kde spát, oblečení bylo nějak více přešívané a kolo pro děti byl pro mne nedostižitelný luxus. Když posuzujeme Mašíny, tak otázka zní co by je čekalo, kdyby nikoho nezabili? Myslím si smrt nebo doživotí. Kdyby k těm obětem byli milosrdní mohly je prozradit? Když se pro něco rozhodli byla možnost to udělat jinak? Myslím že do doby než Novotný umožnil trochu lidem cestovat ne. Snad jim možno vyčítat netrpělivost, chvíli počkat až se to trochu uklidní a zkusit to jinak, bohužel podlehli atmosféře doby, jejich matka žena kulaka byla pod větším tlakem než moje dcera živnostníka.
09. 08. 2010 | 12:19

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

"ten průzkum musel zadat absolutní blb, už podle formulace otázek."

STEM je myslim docela renomovana firma - reditelem je J.Hartl.

Jinak - vase poboureni z toho, ze ten pruzkum vysel tak jak vysel zrejme znamena, ze vy povazujete nase politiky za solidni a chavlyhodne.

Vas krtkoplas

..
09. 08. 2010 | 12:19

mb napsal(a):

newim o tom že by hořejšího utýrali bachaři k smrti ...

( slušného člověka, antipoda mašínů)
09. 08. 2010 | 12:21

vaclavhorejsi napsal(a):

Al Jouda:

"Jde však o to, že nebyla přetržena kontinuita s komunistickým právním řádem. Tady je podle mne zakopaný pes."

OK, a jake pretrzeni byste ted navrhoval jako napravu?

..
09. 08. 2010 | 12:21

skura napsal(a):

mb:
"lepe by ti na to odpovedeli sami mašíni ... ja za ně odpovídat/odpovědět neumím"
Ale dělat z nich hrdiny bez znalosti věci, to umíte, že?
09. 08. 2010 | 12:21

Béda napsal(a):

mb,

malinko bych oponoval. Vzhledem k tomu, že nikdo NEDOKÁZAL ZODPOVĚDĚT, mé otázky z 11:18:22 soudím, že nikdo nedokáže obhájit činnost bratří Mašínů jako odboj a hrdinství.

Platí tedy, že šlo o frustrované mladíky, kteří slušně řečeno nevedli žádný odboj, ale prováděli chaoticky zločiny vedoucí akorát k zisku peněz (žádné politicky motivované akce v průběhu 2 let nikdo nedokázal ZA CELOU diskusi předložit).

Protikladem zločince v mých očích je slušný člověk. Nikdo neprokázal, že p. Rošický, hasič Lecián... schvalovali zločiny 50-ých let, že to byli komunisté anebo STBáci či jejich spolupracovníci. Mohli to být zrovna tak umírnění odpůrci režimu, zachovávající status quo, kterých byla po volbách plná republika (viz výsledky voleb).
09. 08. 2010 | 12:22

skura napsal(a):

mb:
"ale do čech nepřijedou právě kvůli takovejm ...ndlům jako seš ty"
Naštěstí!
09. 08. 2010 | 12:22

skura napsal(a):

mb:
"kdyby se nikdo neúčastnil kupónovky, krádež by se nestala."
Jinými slovy, kdyby nikdo nic nevlastnil, tak by nikdo nikoho neokrádal.
Jinak jste zdráv?
09. 08. 2010 | 12:27

mb napsal(a):

to skura ... hrdiny ano ... postavili ....venému komunistickému režimu a komunisti je nedostali .....

to beda : nikdo nedokáže obhájit činnost bratří mašínů jako odboj a hrdinství PRO BÉDOVI UŠI ( mysl)

pro mě jsou to hrdinové, ano ...

neplatí tedy, že šlo o frustrované mladíky, kteří ....

a dál už to znáte ....
09. 08. 2010 | 12:29

mb napsal(a):

skura ve 12 27 27 jste si popletl nick, jinak jste zdrav ?
09. 08. 2010 | 12:30

argun napsal(a):

Vico
Nevadí. Jistě jste pochopil, že jsem vám odpověděl ve stejné dikci, jakou vy jste použil proti vaším oponentům. Mezi které jsem si dovolil ve smyslu vašich vývodů zařadit i sebe. Viz váš citát pod Žákem 06.08.2010 15:08:15. Myslím, že je to fér, účet je vyrovnán.

Dobrý den pane Stejskale,
máte pravdu, že takovou dikci obvykle nepoužívám. Vysvětlení viz výše. Nicméně nevšiml jsem si, že by jste pod blogem pana Žáka za tentýž termín (nadávku) napomenul soudruha Vica. Halt když dva dělají totéž... Ale poravdě, je mi to fuk. Nejsem vztahovačný.
09. 08. 2010 | 12:35

Béda napsal(a):

mb,

proč jsou to hrdinové? Jsou podle vás hrdiny všichni žháři, lupiči, vrazi minulého režimu?

PS: Specielně pro vás. Někdy jablko padá hodně daleko od stromu. Jistě to znáte z běžného života.
09. 08. 2010 | 12:37

mb napsal(a):

beda ... bez komentáře ...
09. 08. 2010 | 12:39

Al Jouda napsal(a):

To vaclavhorejsi:
Jaké opatření bych teď navrhoval ? Nikdy není pozdě, a proto bych přijal kupříkladu britskou nebo německou ústavu (švýcarská by byla nejlepší, ale je vázána na mezinárodně uznanou neutralitu, což je pro ČR alespoň v dohledné době nereálné) a nejdůležitější zákony bych opsal od nejprospívající země EU. To by v tom byl čert, abychom se nestali právním státem!
09. 08. 2010 | 12:39

stejskal napsal(a):

Pane argune,

už jsem to tu psal nejméně stokrát, ale rád Vám to napíšu znovu. Nečtu všechny příspěvky, nemám na to čas, chuť a nemám to ani v popisu práce. Dělám to jen proto, že mi záleží na tom, aby se zde dalo debatovat.

Občas sem nahlédnu a když zaznamenám něco, co dle mého soudu přibližuje tyto stránky běžným internetovým žumpám, zasáhnu. Tedy nedávám zde průchod žádné spravedlnosti nepovažuji se za nejvyššího a neomylného arbitra. Jen se snažím, aby se zde dalo debatovat bez toho, aby se to tu hemžilo "zmrdy", "debily", "kretény" či jinými hrubými urážkami.

A zároveň jsem zavázán všem diskutjjícím, který tento jednoduchý princip pochopili (ale uznávám, že jich není mnoho).

Hezký den.

Libor Stejskal
09. 08. 2010 | 12:43

Karel L napsal(a):

Že hodnocení dějin,např. zásluh jednotlivých lidí nebo jejich činů není tgak jednoduché,o tom svědčí např. i to,že Hořejší ve svém předchozím blogu v podstatě napsal,že otce bratří Mašínů považuje za hrdinu,kdežto Mašíny (jeho syny) spíše za vrahy.
Zde je odkaz na článek o činnosti skupiny Tří králů,jejichž členem byl otec Mašínů-

http://www.country-military...

Skupina Tři králové provedla např. bombový útok v lednu 1941,který úspěšně zasáhl německé ministerstvo letectví a policejní ředitelství.To znamená,že v důsledku tohoto útoku se někoho podařilo zranit nebo zabít. A teď může Hořejší začít hledat v historických archivech,kdo byl oběť a jakou měl vinu. Druhý bobmový útok skupiny Tři králové byl proveden v únoru 1941 na berlínském Anhaltském nádraží a byl zamířen na vlak říšského vedoucího SS Heinricha Himmlera. Časovaná nálož vybuchla podle plánu, ale vlak vezoucí Himmlera nezasáhla, protože byl opožděn.A co kdyby v tomto vlaku v důsledku výbuchu zahynul třeba strojvedoucí,který se vlastně na režimu nepodílel,jenom řídil vlak? Byla by to vražda (dle Hořejšího názoru)?
09. 08. 2010 | 12:44

skura napsal(a):

mb:
"mašíni reagovali na špatný (zlý) systém .... třebaže nedokonale ..."
Kdyby nějaký protifašistický odbojář při útěku z Německa podříznul nevinného účetního, od kterého si vzal peníze na cestu, tak by ho mohl označit za hrdinu jenom značně zaslepený a kolektivní vinu uznávající fanatik.
Pokud si tohle neuvědomí zastánci Mašínů, kteří se ohánějí tím, že kdo je proti Mašínům, je automaticky s komunistickým režimem, nikam tato debata nepovede..
09. 08. 2010 | 12:44

mb napsal(a):

skura ... planovali vetsi akci dle vaseho volani ( viz. heydrich) ale proč to nevyšlo, to se snad zeptejte raději mašínů samotných, dokud jsou ještě na živu .........
09. 08. 2010 | 12:48

Karel L napsal(a):

100% spravedlnost totiž nikdy neexistovala a neexistuje.
Navíc co se týká válek,tak stejně kontroverzní diskuze může být vedená např. o současné válce v Afganistánu.
09. 08. 2010 | 12:50

Pepa Řepa napsal(a):

Béda napsal(a):
malinko bych oponoval. Vzhledem k tomu, že nikdo NEDOKÁZAL ZODPOVĚDĚT, mé otázky z 11:18:22 soudím, že nikdo nedokáže obhájit činnost bratří Mašínů jako odboj a hrdinství.
----------------------
Bédo, vy jste sladkej.
Proč se rozčilovat, kde jinde člověk najde takový materiál?

Vzhledem k tomu, že nikdo nedokázal zodpovědět otázky učitele Bédy tak z toho vyvodíme, že nikdo nedokáže obhájit odboj či to, že prší nebo je srpen.....etc.

Bédo, já Vás miluju.Tak nějak bezpohlavně, vaše logika nemá chybu.
To je jak z orientální pohádky.
Kdo nezodpoví otázky mudrce Bédy bude o hlavu kratší.
:-))))))))))))))))
09. 08. 2010 | 12:51

Béda napsal(a):

Karel L,

Jestliže nechápete ten DIAMETRÁLNÍ ROZDÍL, pak je těžké cokoliv vám vysvětlovat. Je to v modrobílém něco podobného jako když nějaký s prominutím pitom-r ztotožňuje akce bratří Mašínů s atentátem na říšského protektora R.Heydricha.

Pro vaši orientaci a zjednodušení vypíchnu některá klíčová nikoliv bezvýznamná slůvečka:

- německé ministerstvo letectví a policejní ředitelství
- vlak říšského vedoucího H.Himmlera

PS chcete snad říct, že jsou ekvivalenty útoku na automobil Kovolisu, policejní stanice v Čelákovicích, stoh slámy (bůhvíkde)...?
09. 08. 2010 | 12:51

skura napsal(a):

mb:
"mb napsal(a):
skura ve 12 27 27 jste si popletl nick, jinak jste zdrav ?"
Omlouvám se!
09. 08. 2010 | 12:52

Béda napsal(a):

PŘ,

pozor Pepo,

dále stojí, že důkazy nedokázal nikdo ZA CELOU DISKUSI předložit.

Zkuste to vy, Pepo. Jistě to pro vás nebude nejmenší problém. Rád s váma pobeseduji.
09. 08. 2010 | 12:54

slavwin napsal(a):

Karel L : Kdyby Hitler řval a nikdo jej neposlouchal, tak by se možná uřval nebo skončil tam kde od začátku patřil v blázinci. O zmrzačeném Německu a ožebračených němcích po 1, sv. válce myslím, že bylo vše napsáno. Američané proti samurajům to neměli lehké a chtěli žít, zastrašení Stalina myslím, že bylo opodstatněné, to už by se nejednalo jen o životy američanů, ale i naše.
09. 08. 2010 | 12:55

mb napsal(a):

skura ... nic se nestalo ...
09. 08. 2010 | 12:55

Karel L napsal(a):

skura- co se týká Mašínů,tak dle jejich knihy měli v úmyslu si zajistit zbraně a zlikvidovat příslušníky StB. Jelikož byli tenkrát mladí a neměli dostatek zkušeností,tak udělali hodně chyb.Pokud by ale zbraně nějakým způsobem nezískali,tak by těžko mohli vést odboj.V jednom rozhovoru pro noviny to řekl Paumer takto- nemohli jsme po nich házet knedlíky. Pokud by se srovala akce českých výsadkářů,kteří zlikvidovali Heydricha a mašínů,tak mašínové např. neměli tzv. logistickou podporu,tedy dodávku potřebných zbraní atd.,kdežto Kubiš,Gabčík a další byli vybavení dle potřeby britskou armádou.To je jeden z velkých rozdílů.
09. 08. 2010 | 12:57

argun napsal(a):

Karel L
Díky za Vaše vstupy a odkaz na Tři krále. Myslel jsem na ně v souvislosti s činností Mašínů také.. už jen proto, že mám po tátovi v knihovně obsáhlou literaturu o nich. Ale Váš výklad je bezpochyby daleko fundovanější.
09. 08. 2010 | 12:59

Pepa Řepa napsal(a):

Bratře Vácslave
vy potřebujete na zjištění, že moc deformuje průzkum STEMU?

Inu, to se už nedivím, že Tvrdík prošustroval 350 (spíš víc) za předvolební kampaň na podobné akce.
Ostatně průzkum je-zřejmě-z té doby.

Co takhle průzkum, že po noci přijde ráno, ten by nebyl?
Pánové, to je jak z kabaretu a ještě je to zadarmo.
Zatím.
09. 08. 2010 | 13:00

mb napsal(a):

beda ty důkazy vám nikdo ani nepředloží ... vyplývají totiž s individuálních osobních hodnot a maxim ...

pro komunistu budou mašínové vždycky jenom sprostí vrazi, žháři a ....

pro antikomunistu to budou hrdinové, kteří ukazují že bylo lze se komunismu ( komunistům) bránit ( se zbraní v ruce )

pak jsou tu ještě tzv. ´slušní lidé´ ... kteří by rádi konzumovali výdobytky liberální demokracie ... ale nepůjdou ji hájit se zbraní v ruce (jako mašínové) ani za ni vykrvácet do vězení ( jako pavel wonka ) ...

jsou to verbální ježíšové a ghandiové ...

njn ... nihil novi sub sole ....
09. 08. 2010 | 13:01

Karel L napsal(a):

slavwin - podrobné zhodnocení historie včetně spekulování o variantách (co by bylo kdyby) není možné na těchto diskuzních stránkách.Ovšem co se týká svržení druhé atomové bomby na Japonsko,tak tam evidentně šlo o to,vyzkoušet účinky.Nemyslím si,že bylo nutné svrhnout druhou bombu hned 3 dny po bombě první.
09. 08. 2010 | 13:01

skura napsal(a):

Al Jouda:
"Nikdy není pozdě, a proto bych přijal kupříkladu britskou nebo německou ústavu"
Mustafa Kemal Atatürk opsal švýcarské zákony sakumprásk, a hle z Turecka se stalo Švýcarsko ;-) Tak jednoduché to asi nebude..
09. 08. 2010 | 13:02

Karel L napsal(a):

argun- můj výklad by jste pochopil,kdyby jste si přečetl předchozí blog Hořejšího.Můj výklad nemá za cíl napsat detailně,co kdy kdo udělal,ale ukázat na paradox v myšlení Hořejšího.
09. 08. 2010 | 13:04

Béda napsal(a):

mb,

Za komunismu (komusistům) se bylo lze bránit se zbraní v ruce.

Mohl byste vážené mb, konkrétně jmenovat ty KOMUNISTY, kterým se bratři Mašínové BRÁNILI se zbraní v ruce?

Máte na mysli, některého ze strážmistrů obecního oddělení policie, kterých öddělení napadli a ze kterých jednoho svázaného podřízli, anebo zcela apolitického účetního Rošického, který chtěl ochránit mzdy svých kolegů anebo hasiče - důchodce Leciána, který chránil obecní stohy před žháři?
09. 08. 2010 | 13:10

Vico napsal(a):

Argun : Účet vyrovnán není. To, že jste se sám přiřadil ke skupině osob, která lituje, že nemohla věšet na lucerny za příslib amnestie, která/ta skupina občanů/ byla mnou jako taková označena zmr.y, je věc vašeho osobního rozhodnutí. Já vás do té skupiny lůzovitých gaunerů nezařazoval.To jste učinil vy.

Takže účet není vyrovnán.

Jinak jako každý fanatický pravičák jsa emociálně rozrušen, začínáte ze zvyku "soudruhovat". To mne až tolik neštve. Je to jen směšné.
09. 08. 2010 | 13:11

mb napsal(a):

beda odkažu se na karel L 12 57 07 a obacejte se na něj, je fundovanější než ja ...

zaplatbůh za mašíny, jinak by tu 3. odboj v podstatě nefungoval, neexistoval ...
09. 08. 2010 | 13:13

Karel L napsal(a):

Např. v Polsku sváděla do konce 40.let minulého století boje s rudou armádou tzv. polská zemská armáda,Armija Krajowa.V česku se snažili bojovat s StB (tedy česká tajná policie,podobně jako v německu gestapo nebo v SSSR NKVD)pouze malé skupinky odbojářů (nejen mašínové,ale např. skupinka černý lev 777).Gottwaldův režim byl nelegální,protože Gotwald a KSČ se propracovali k moci pomocí ozbrojeného puče.Např. ministr Jan Masaryk byl v březnu 1948 vyhozen z okna.A to,že tentokrát nezaváděli totalitní režim příslušníci jiného národa (němci) ale češi nemění nic na tom,že to byl totalitní režim,proti kterému měli naprostré právo bojovat.Jestli čecha mučí čech nebo němec nebo příslušník kterýhokoliv jinýho národa není podstatné,prostě se jedná o zločince.
A taky je podstatné uvést,proč těch odbojových skupinek nebylo víc.Bylo to proto,že StB využívala při likvidaci oponentů režimu jakékoliv podlosti.Např. založila fiktivní obojovou organizaci a až ta měla dostatek členů (méně opatrných jako mašínové),tak všechny tyto členy zavřeli.
09. 08. 2010 | 13:14

Ládik!!! napsal(a):

skuro -
k té kupónovce: metoda byla vybrána tak, aby komunisti zůstali ve vrcholných funkcích v podnicích. Privatizační projekty hodnotili komunisti - sám jsem privatizační projekt podával, tak vím, jak to chodilo. proto jsem kupónovu knížku nekupoval, nejsem hyena. Kupónová privatizace zakonzervovala komunistickou nomenklaturu v podnicích. Osobně vím minimálně o Krumniklovi v Kovohutích Břidličná. Mercedesy měli ihned, soudruzi. Dnes tam vegetují jejich příbuzní a soukmenovci z rabovacích gard.
09. 08. 2010 | 13:16

Pepa Řepa napsal(a):

A do třetice perla jako hrom.

Pane Stejskale, vím, že Vaše oko bývá někdy zemdlené, ale zřejmě pláčete na špatném, tentokrát argunově hrobečku.

Nic proti čaroději Vico, docela rád ho čtu, je s ním sranda, ale argun pouze cituje příspěvek Vica, na Žákově blogu, ve kterém nám ti čerchmanti -zmrdi-vystrkují hlavičky.

Já vím, zase jsem si zavařil, zase jsem zhrubnul, ale a´t se ráčí Vaše bystré sokolí oko přesvědčit.

Nestěžuji si, nežádám mazání, jen jako-slušně vychovaný Čech-udávám.
Inu, musíme si pomáhat, ne?
09. 08. 2010 | 13:18

karel l napsal(a):

úryvek z-

http://cs.wikipedia.org/wik...

Při únorové krizi odmítl rezignovat spolu s ostatními nekomunistickými členy Gottwaldovy vlády. Na venek vystupoval konstruktivně, pronesl i několik provládních prohlášení. V soukromí ale rezignoval a přemýšlel nad odchodem do dalšího exilu.

10. března byl nalezen mrtev pod oknem svého bytu. Jeho smrt je dodnes záhadou. Existují celkem tři teorie: podle jedné šlo o vraždu (Masaryk byl z okna prostě vyhozen), podle druhé o sebevraždu (Masaryk z okna sám vyskočil) a podle třetí verze se Masaryk pokoušel po římse utéci ze svého bytu (kde se v tu chvíli prokazatelně pohybovali vetřelci) a z této římsy spadl.

Dle názoru současných soudních znalců, kteří měli k dispozici původní dokumenty z vyšetřování, vše nasvědčuje tomu, že byl Jan Masaryk zavražděn. To je v souladu s přesvědčením velké části veřejnosti i mnohých historiků, že Masaryk byl zavražděn komunisty, aby jim nepůsobil problémy v nově se ustavující vládě. V této souvislosti jsou známy Masarykovi výhrady k zahraniční politice, která by Československo více přiblížila k Sovětskému svazu. Rovněž některé další indicie a svědectví vypovídají o tom, že za Masarykovu smrt byla zodpovědná NKVD. S velkou jistotou se to však již pravděpodobně nikdy nedozvíme, určité světlo do této záležitosti by snad mohlo vnést otevření archivů sovětských tajných služeb.
09. 08. 2010 | 13:20

Béda napsal(a):

KarelL,

že jste neodpověděl na moji předešlou repliku -asi jste nenalezl adekvátní odpověď.

Jinak je zajímavé jak se snažíte uhýbat od "odbojové" skupiny bratří Mašínů. Pro "podpůrné argumenty" , které v tomto konkrétním případě zhola nic nedokazují utíkáte do japonska, Polska...

mb, mě odkazuje na vás jako na fundovanou autoritu. Jistě tedy vy dokážete bez problémů zodpovědět mé otázky položené v 11:18:22. PŘ již ¨bohužel diskusi opustil, takže se nemůže aktivně zapojit.
09. 08. 2010 | 13:22

slavwin napsal(a):

Karel L Možná máte pravdu, což mi moje sympatie k amíkům nemůže narušit. Někdy poslouchám ty pořady, kde třeba šikmooký dědek se hrdě pochválí, že z jeho letadla vyšla tam bomba, která potopilala ten křižník. Na druhou stranu Vám americký dědek řekne ta bomba byla svinstvo, ale kdyby nebyla nebyl bych asi já. Znalost těch účinků možná zachránila někomu život a zhatila někomu jehož vláda užití vyprovokovala. 65 let už žádná velká válka nebyla, možná proto, že jsou známé účinky.
09. 08. 2010 | 13:24

Pepa Řepa napsal(a):

Plukovníku Bédo,
dovolte mi odejít.
Musím na nákup.

Snad mne před Globusem nenacpou do svěrací kazajky, že se směju bez zjevné příčiny.
09. 08. 2010 | 13:31

argun napsal(a):

slavwin
Ano, rozumíme si. Samozřejmě, že každá lidská oběť je politováníhodná. Ale ve válce skutečně bývají mrtví, bohužel... Tu dobu jsem ani jako dítě osobně nezažil, ale mám ji zprostředkovanou z vyprávění otce, který byl jako čerstvý absolvent Vojenské akadamie v Hranicích v roce 1948 vyloučen z armády, vyšetřován StB a posléze odeslán do pracovního tábora. Tu atmosféru popisujete, myslím, naprosto přesně a s jeho vyprávěním je ve shodě. Mašínové tu dobu vnímali jako válečný stav a on to fakticky byl, jakkoliv formálně nevyhlášný. Všichni žili v očekávání kdy "to začne". Tady vraždil celý systém, který byl nastolen po roce 1948. Komunisté si byli vědomi toho, že se musejí ozbrojit, proto první věc, kterou udělali, bylo, že zdecimovali policii, armádu a justici. Desetitisíce ozbrojených milicionářů pochodovali republikou jako výstraha neozbrojenému obyvatelstvu. Panický strach ovládal celou společnost. Vzhledem k obrovskému tlaku na rodinu Mašínů a jejich rodové anamnéze ti mladí prakticky neměli jinou volbu. Variantou snad bylo manifestačně se pověsit na pohraniční dráty a nechat do sebe pusti těch 3 000 V... Národ by je pak bezpochyby miloval, Češi totiž mají v genech zakódován kult nevinné oběti. Jen těch Jánošíků se nám nedostává...
09. 08. 2010 | 13:35

Karel L napsal(a):

Beda- evdentně jste asi míň inteligentní. Kdyby vám to víc myslelo,tak byste si mohl uvědomit,že to,že někdo za nějakou dobu nenapíše reakci ještě neznamená,že nemá argument.Musel jsem vyřídit nějaké telefony atd. Nemyslím si,že je naprostá životní priorita odpovědět na všechny reakce do 10 minut :)
Já od ničeho neuhýbám,nýbrž srovnávám.Nemám tady písařku,která by dokázala psát rychle na počítači,abych jí to diktoval :)
Píšete-

PS chcete snad říct, že jsou ekvivalenty útoku na automobil Kovolisu, policejní stanice v Čelákovicích, stoh slámy (bůhvíkde)...?

Napíšu vám to dost podrobně,aby jte to dokázal pochopit.

Mašínové měli v úmyslu(dle toho,co píšou ve své knize),mnohem více akcí.Ale prostě okolnosti jim to neumožnili.Aby mohli provádět odboj,potřebovali zbraně a finance.Při akci (přepadení pokladníka) získali statisíce korun.Jenže kdyby jste znal historii,tak by jste věděl,že v červnu 1953 byla měnová reforma,kdy obyvatelstvo komunisté okradli o úspory.vyměňovali totiž staré peníze za nové v poměru 50:1.Tím pádem se zbylý finanční kapitál na odboj,kteří mašínovi měli,v podstatě snížil na 2% původní hodnoty (navíc by bylo riskantní měnit tak velký obnos). Další problém byl ten,že C.Mašín byl víc jak rok vězněn v uranovém dole,a odtam těžko mohl vést odboj.
09. 08. 2010 | 13:35

antoninovy napsal(a):

mb

PACE italsky je MÍR, tedy i Vám
09. 08. 2010 | 13:35

mb napsal(a):

i vam antonovy ... akorat nevim proc mi to pisete 3x :-))
09. 08. 2010 | 13:39

Béda napsal(a):

PŘ,

odchod! Vraťte se ale do večerky, jinak nebudete započítán a budete mít absenci.

PS: Nezapomeňte u pokladny předeběhnout bábu a dědka, kteří spěchajícím úspěšným stejně jenom zavazejí, ujídají z krajíce a dobří jsou jenom u voleb.
09. 08. 2010 | 13:39

Karel L napsal(a):

Beda- vy jste totiž typ člověka,kterej něco plácá,aniž by znal dobře fakta a historii.

Co se týká té měnové reformy,tak o té si můžete přečíst zde

http://cs.wikipedia.org/wik...(1953)

Co se týká podpálení stohů,tak o tom se dá vést debata,zda zrovna podpálení stohů samo o sobě má vliv na pád nějakého režimu. Většinou nemá.Jenže v té době se předpokládalo,že vypukne další válka a že američané se pokusí osvobodit východní satelity od komunistické nadvlády.Spousta lidí včetně Mašínů tajně poslouchala vysílání ze západu a tam taková rétorika byla. V tom přesvědčení,že američané pomůžou,utvrzovala lidi i válka v Koreji,kde armáda USA bojovala proti severokorejským a čínským jednotkám (kdyby jste to nevěděl,tak válka v Koreji byla v letech 1950 až 1953). Takže mašínové předpokládali,že dojde k pomoci ze strany USA a že jsou "předvoj".
09. 08. 2010 | 13:42

Karel L napsal(a):

Beda- a ještě jedna věc.Těžko někdo může dělat odboj "na plný úvazek",kdy chodí do práce.A třeba J.Mašín chodil normálně do práce.Kdyby totiž nechodil,tak by jednak neměl peníze na obživu (minimálně do doby toho přepadení pokladníka) a hlavně,byl by v podezdření a šli by po něm StBáci.
09. 08. 2010 | 13:45

antoninovy napsal(a):

Zastávám se názoru p. Hořejšího, že bylo naším velkým štěstím, že v Listopadu 89 nedošlo k pouličnímu násilí, Gott sei Dank, kdyby došlo, poskvrnila by se duše národa na dlouhá léta a těžko bychom se z toho léčili.

Jakmile by došlo k první lucerně, teror by se rozběhl a kdejaký lump by si začal vyřizovat účty s kdekým a konto vlastního špatného svědomí a za účelem odstranění svědků vlastních špinavostí.

Nepamatujeme si ta zvěrstva v Praze v roce 1945?

Ovšem jiná věc je, proč se kriminalisticky a soudně stát nevypořádal se skutečnými zločinci minulého režimu, to by však byl asi jiný scénář a to v těch tehdejších dohodách se jaksi nevyskytovalo, že...
09. 08. 2010 | 13:52

mb napsal(a):

antoninovy takto neni poskvrněna duše naroda ... ale darebaci se narodu ( a duši naroda ) z vyšky a nahlas smějou .....
09. 08. 2010 | 13:53

Al Jouda napsal(a):

To skura :
Vždyť jsem napsal, že švýcarská ústava je pro nás nepoužitelná :))))))
09. 08. 2010 | 13:55

antoninovy napsal(a):

mb

...nechme to asi té vyšší spravedlnosti a my sami se snažme poctivostí a spravedlivostí svého konání v běžné denní praxi překonat ty neblahé věci z minulosti, dívejme se do budoucnosti a věřme, že v jádru dobrý genius časkomoravského národa bude nám nápomocen.

Jak jinak...

Salut

an
09. 08. 2010 | 14:00

mb napsal(a):

kdyby bylo par na lucernach ... treba by se nesmali tak nahlas ... ale treba se proste pletu ....

jinak pokud existuje vyšši spravedlnost ... tak to samozrejme bude ni ...

souhlas a salut ...
09. 08. 2010 | 14:01

Béda napsal(a):

KarelL,

otázku inteligence bych s dovolením ponechal stranou.

Na otázku proč jsou Mašínové odbojáři a hrdiny (formulovanou výše) se asi nedovím odpověď.

K vašim argumentům: "odbojová" podle některých teroristická činnost skupiny Mašínů trvala cca od první akce "13.9.1951, kdy byl zabit příslušník SNB v Chlumci n/Cidlinou, přes 28.9.1951, kdy byl Ctiradem Mašínem podřezán po podání chloroformu svázaný příslušník SNB strážmistr Jaroslav Honzátko při přepadení stanice SNB za účelem získání zbraní,
2.8.1952 mezi Čáslaví a Hedvikovem byl zastřelen svou zbraní pokladník Kovolisu Josef Rošický při přepadení vozu vezoucího výplaty pro zaměstnance do Hedvikova.
Podle některých svědectví si za uloupené peníze (cca 900 000 korun) pořídili motorky, kožené boty, módní oblečení a jeden z členů skupiny si měl nechat zavést vodovod v domě a koupit rozkládací gauč.[7][8] V obhajobě zaznívá, že motorky byly určené pouze k rychlému přemisťování v rámci odbojových akcí a vybavení do bytu Václava Švédy zakoupili pouze proto, že ho komunisté o všechen majetek připravili a on neměl ani na čem spát, jinak žádné z uloupených peněz nepoužili pro vlastní (osobní) potřeby.[9]

7. září 1953 na Olomoucku po zapálení 11 stohů byl těžce zraněn člen požární hlídky a zároveň příslušník Pomocné stráže Veřejné bezpečnosti Lecián, který se pokusil Mašíny zadržet (přišel o oko).
Teprve v roce 1953 se jejich pětičlenná skupinka rozhodla opustit Československo. Na území NDR byla však odhalena a pronásledována vojskem a příslušníky bezpečnostních sil..."
tyto holé údaje jsou převzaty z Wiki.

Z uvedeného plyne, že uvedená "odbojová" skupina (přičemž ne stále kompletní jak správně podotýkáte) působila na území ČSR cca 2 roky. Za celou tuto dobu neprovedla jedinou akci s vysloveně protirežimním zaměřením. Všechny provedené akce by v západním světě byly považovány za těžké zločiny.

Měnová reforma, kterou popisujete byla provedena 14.5.1953, tedy cca 9 měsíců po loupeži.
09. 08. 2010 | 14:04

Karel L napsal(a):

Pro všechny,kteří neznají historii-

jelikož otec Mašínů vlastnil statek,tak mašínové byli komunisty považováni za nespolehlivé. V 50.letech byla branná povinnost,muselo se povinně do armády.Ti,kteří byli považováni za nespolehlivé,taky sloužili,ale v tzv. PTP (tedy pomocných technických praporech). Nebyli jim svěřeny zbraně,ale budovaly různé mosty atd.Mašínové se rozhodli odejít za hranice (v roce 1953),protože věděli,že brzy by je povolali do PTP. Paumer v té době sloužil na Slovensku,z kasáren se dostal na falešnou propustku. Mašínové předpokládali(jako spousta dalších lidí) válku,tedy že USA se pokusí o sovobození ˇčeskoslovenska.Utvrzovala je v tom rétorika hlasu rozhlasové stanice Hlas ameriky,která vysílala do česka.Byla to však jen rétorika,o vojenských akcích se ve skutečnosti neuvažovalo.Nastaly by pouze v případě,že by Stalin dal pokyn k útoku na SRN,pak by samozřejmě nastal protiútok,podobně jako v Koreji.Jenže to Mašínové nevěděli,měli iluze,takže nechtěli skončit v PTP,kde by v případě války pomáhali armádě.Navíc je důležité si uvědomit,že mašínové chtěli američanům sdělit,že v případě jejich útoku můžou počítat s podporou některých vysokých důstojníků československé armády,kteří by dali svým jednotkám rozkaz bojovat proti rusům.
09. 08. 2010 | 14:05

mb napsal(a):

beda tu odpoved se nedozvite protoze ji znat nechcete ... vy cítíte ze masinove jsou hrdinove a ze svym cinem nastavili meritko ...

( podobne jako kristus cinem svym v jine dobe a situaci)

tak bud do sebe prijmete komunistickou mentalitu ...a odsoudite masiny

nebo antikomunisticky uznate ze masinove byli a jsou hrdinové (ac problematičtí o všechny zavražděné ....
09. 08. 2010 | 14:15

Karel L napsal(a):

Beda-Vy si např. vůbec neuvědomujete,jaké poměry byly v Československu na začátku 50.let.Všude bylo plno donašečů a práskačů,byli poměrně časté kontroly na silnicích apod.Takže o to bylo obtížnější udělat za sebou větší sled různých akcí.Navíc Mašínové udělali poměrně dost chyb.Co se týká zastřelení pokladníka,tak k tomu došlo při souboji o pistoli,protože jako první začal na mašína mířit Rošický.

Co se týká udělení medailí,tak v podstatě si myslím,že samotným Mašínům je to lhostejné a nemají potřebu sem ani jet.Je jim v podstatě už jedno,jestli se jejich činy budou prezentovat tak nebo jinak,protože to nic nezmění na tom,že v této republice mají velký vliv bývalí komunisté.
09. 08. 2010 | 14:18

Béda napsal(a):

antoninovy,

To znamená nechat (velice kontroverzní) Mašíny umístit exsvazáky do Pantheonu odbojářů a národních hrdinů a na pozadí tohoto mýtu přiživovat pravidelně militantní antilevičáky a ze zločinců udělat vzory pro mládež?

Zajímavá představa.
09. 08. 2010 | 14:19

vaclavhorejsi napsal(a):

Al Jouda:

"Jaké opatření bych teď navrhoval ? Nikdy není pozdě, a proto bych přijal kupříkladu britskou nebo německou ústavu (švýcarská by byla nejlepší, ale je vázána na mezinárodně uznanou neutralitu, což je pro ČR alespoň v dohledné době nereálné) a nejdůležitější zákony bych opsal od nejprospívající země EU. To by v tom byl čert, abychom se nestali právním státem!"

OK, ale co to ma spolecneho s "vyrovnanim s komunismem"?
Zlepseni dnesnich zakonu brani komuniste???

..
09. 08. 2010 | 14:23

mb napsal(a):

béda ... mašínové jsou národní hrdinové ... můžete to popírat, můžete s tím nesouhlasit ale to je asi tak jediné co s tím můžete dělat ...

nikdo nepopírá, že to jsou hrdinové problematičtí ...

ale jsou to hrdinové ....
09. 08. 2010 | 14:24

antoninovy napsal(a):

KAREL l

Také jsem byl označen jako "politicky nespolehlivý", asi od svých čtyř let, za minulého režimu na mne veden signální svazek pro podezžení z velezrady a střízlivě usuzuji, že onoho označení jsem se nezbavil ani v současnosti.

To člověka nějak poznamená, ale nakonec se s tím vyrovná, hlavně proto, že už nemá strach, z násilí, ani smrti.

Občas to bývalo za bolševika mizerné, ale nikdy mne nenapadlo vzít do ruky zbraň, nebo někomu ji násilně vzít, byl jsem vychován v křesťanském duchu a zajímala mne filosofie, literatura, kunst.

Nějak jsem tušil, že ta moc tehdejší nade mnou a moji rodine, že jednou pomine a bude jinak, neměl jsem v sobě drivew válečníka.

A proto jsem byl nadšený rokem 68, proto jsem udělal alespoň to, že díky své funkci jsem mohl 21. srpna poslat telefotem snímky okupované Prahy a ty se pak objevily příští den na titulech snad všech deníků ve světě. Byl jsem sám v té budově četky a sověti mi bouchali pažbami samopalů na dveře. Udělal jsem to.

Nejsem žádný hrdina, udělal jsem to, protože jsem měl tu možnost, unikátní.

Ale asi bych nešel nikdy na strážnici s úmyslem někoho zabít,abych mohl zabíjet.

Víte, neodsuzuji Mašíny a Paumera, je to věc jejich osobního svědomí a my, asi to chce ještě větší časový odstup, jsme ještě pořád bolaví a nemocní.

Salut

an
09. 08. 2010 | 14:24

mb napsal(a):

souhlas s antoninovy:Víte, neodsuzuji Mašíny a Paumera, je to věc jejich osobního svědomí a my, asi to chce ještě větší časový odstup, jsme ještě pořád bolaví a nemocní.

Beda mašíny odsuzuje ...
09. 08. 2010 | 14:28

vaclavhorejsi napsal(a):

mb:

"vy cítíte ze masinove jsou hrdinove a ze svym cinem nastavili meritko ...
( podobne jako kristus cinem svym v jine dobe a situaci)"

Perfektni srovnani, Kristus by se jiste citil pocten... ;-). K

..
09. 08. 2010 | 14:32

Béda napsal(a):

KarelL,

věci které popisujete v posledních vstupech (vyjma upozornění pro všechny kteří chtějí znát historii, navozující, že ji znáte jenom vy) bych pokládal za relevantní.

Především dezorientaci lidí za hektického poválečného vývoje, které neunikli ani mladí Mašínové.

Je jasné, že běžná populace nemohla tušit, že Stalin ani omylem po vleklé válce nemohl zaútočit směrem na západ, navíc když USA válkou na vlastním území "nepolíbené" měly jaderný předstih. Zrovna tak nemohli vědět, že USA které dohodama vítězných velmocí dosáhly prakticky všeho co si jenom mohly kdy přát - zadlužení konkurentů (evropských, včetně SSSR), zdroje surovin a bývalé kolonie konkurentů, vliv... neměly absolutně žádný zájem na další válečné konfrontaci na vzdálených bojištích. Ledaže by zatoužily řečeno karetní terminologií "brát všechno" (podobně jako Hitler, Napoleon, Alexandr makedonský...)

Věřit něčemu takovému mohli skutečně jenom lidé věku a rozhledu mladých Mašínů. I když nikdy neříkej nikdy. V politice se ledaskdy (štěstí že jenom ve zcela ojedinělých případech) prosadí velice nepravděpodobné alternativy.
09. 08. 2010 | 14:33

mb napsal(a):

vaclavhorejsi ... tusil jsem ze se toho nekdo chytne ... vemte si nějaké obtížnější sousto ... prekopiruju vam sem co považuju za ztěžejní ...

zkuste na to zareagovat, budete li chtít ....

mb napsal(a):
klíčová ( a blbá) věta z Hořejšího je asi tahle:

cit. :myslím, že tím, že se „stavím na protipozici jejich (Mašínových) skutků, života a postojů“ se řadím a morálně definuji nejspíše jako „slušný člověk“,

to je asi unfair .... sám sebe definovat jako slušného člověka ... a na protipozici postavit mašíny jako lidi neslušné a zlé ...

je to celej marasmus se systémama ....

připustíme li že jak nacisti ta komunistický systémy byly špatné , zlé ...

mašíni reagovali na špatný (zlý) systém .... třebaže nedokonale ...

ale označit je za neslušné ( a tedy komunistický režim implicitně za slušný ???)

je unfair rhetoricka figura ... já jsem slušný člověk a jsem na protipozici mašínů ...

pak už zbývá jen gándhí, ježíš, mučednictví ....

ale poslední komunistickej mučedník byl pokudvim wonka ...

njn
09.08.2010 12:13:11
09. 08. 2010 | 14:37

antoninovy napsal(a):

Ad Beda kousek výše,

ale to nikoli, rovněž neberu to činit z MAšínů idoly, je to jen symptom one smutné věci, že současný establishment nemá kde brát, nemá vzory, nemá visi, nemá nic co předložit jako ideu národa, v tom má Mueller pravdu a plně jej chápu, to je to tristese, smutek, že jsme hlušinou, prázdní, neschopní vygenerovat osobnost, neřkuli osobnosti, Bělohradský sem tam fajn, ale nic nenabízí, Kosík kdysi, Patočka, nemáme prostě

Salut

an
09. 08. 2010 | 14:39

antoninovy napsal(a):

Ad Beda kousek výše,

ale to nikoli, rovněž neberu to činit z MAšínů idoly, je to jen symptom one smutné věci, že současný establishment nemá kde brát, nemá vzory, nemá visi, nemá nic co předložit jako ideu národa, v tom má Mueller pravdu a plně jej chápu, to je to tristese, smutek, že jsme hlušinou, prázdní, neschopní vygenerovat osobnost, neřkuli osobnosti, Bělohradský sem tam fajn, ale nic nenabízí, Kosík kdysi, Patočka, nemáme prostě

Salut

an
09. 08. 2010 | 14:40

Béda napsal(a):

mb,

již vidím jak učitelé ve škole v den výročí úmrtí pana Paumera vysvětlují v dějepisu dětem.

"Vidíte děti, to je náš hrdina. Spolu s bratry Mašínovými se postavili zlořádu a v boji s ním usmrtili tyrany: policajta v Chlumci, podřízli svázaného policistu, ukradli peníze zaměstnanců fabriky přičemž zastřelili účetního, který je převážel a statečně zapalovali stohy, přičemž dobrovolného hasiče, který jim chtěl zabránit střelili do oka.

Z nich si vemte příklad děti! Zlu se nesmí ustupovat! Zlu se musíte statečně postavit a bojovat s ním!
09. 08. 2010 | 14:42

Karel L napsal(a):

V podstatě Mašínové si mohli vybrat.Buď nic nedělat a jen přihlížet k tomu,jak se děje bezpráví.Nebo se snažit s tím něco udělat.Vybrali si tu druhou variantu. Aby mohli proti režimu něco udělat,na to potřebovali zbraně.Těžko mohli přijít na tu stanici SNB a říct tomu policajtovi třeba- Podívejte se,my chceme bojovat proti režimu a potřebujeme na to samopaly,který vy máte na strážnici,dejte nám je.Těžko si mohli zajet do SRN,kde by požádali v armádě USA o vojenskou pomoc.Někteří to možná nechápou,ale hranice byly přísně střeženy,postupně byly budovány na hranicích ploty.Kdyby nechtěli usmrtit toho příslušníka SNB,tak by se museli maskovat třeba kuklami.Jenže těžko by se dostali na tu stanici SNB,když by měli na hlavě kukly.Nebo si někdo naivně myslí,že by je ten příslušník SNB pustil dovnitř, s kuklama na hlavě?
Ti,kteří mají tu povahu,že dovedou akorát kritizovat,těžko někdy připustí,že prostě jsou situace,kdy je nutné použít násilí. Protože přesně na základě toho principu to funguje v současném Afganistánu.MAjí tam základny teroristi,kteří chtějí likvidovat lidi v západních státech.
09. 08. 2010 | 14:43

Karel L napsal(a):

Béda-

píšete-

Zrovna tak nemohli vědět, že USA které dohodama vítězných velmocí dosáhly prakticky všeho co si jenom mohly kdy přát - zadlužení konkurentů (evropských, včetně SSSR), zdroje surovin a bývalé kolonie konkurentů, vliv... neměly absolutně žádný zájem na další válečné konfrontaci na vzdálených bojištích.

Ovšem tomuto vašemu tvrzení odporuje válka v Koreji,v které bojovali desetitisíce vojáků USA. A Korea je od USA dost vzdálené bojiště (přes celý Pacifik).
09. 08. 2010 | 14:47

mb napsal(a):

beda ... to ti ucitelka nenapise ... dobra ucitelka necha zjistit deti dostupne info ... necha je diskutovat ... podobne jako pan ucitel stejskal ...

ale s vami to nepohne jste prilis zavilý ....
09. 08. 2010 | 14:51

Béda napsal(a):

KarelL,

myslím, že tentokrát jste si vážený oponente s tím Afghánistánem sakramentsky naběhl.

Ctirad Mašín prošel školením na diverzní metody boje u svých pozdějších nepřátel (podobně jako mudžáheddíni u CIA za války proti SSSR). Mašínovi používali obdobné praktiky - uniformy nepřítele, působení chaosu mezi civilisty - žhářství, podobně brutální metody - podříznutí svázaného zajatce (mudžáheddíni uřezávají zajatcům hlavy).

Za poměrně zásadní rozdíl bych považoval, že cíle a program mudžáheddínů jsou obecně známy, že jde o organizovaný odpor. U Mašínů nebyly obecně známy žádné cíle a o organizovanosti ve smyslu veřejné podpory se nedá vůbec mluvit.

PS: Mezi náma. Byl bych velice rád kdyby jednou stanuli u mezinárodního trestního tribunálu teroristé odpovědni za 11/9/2001. Samozřejmě vím, že je to naprostá utopie.
09. 08. 2010 | 14:52

mb napsal(a):

antoninovy ... osobnosti nemame protože komuniste jakekoli osobnosti cilene likvidovali (mukl) ... i toho vami zmineneho patocku ...

zbyli ´horejsi´....
09. 08. 2010 | 14:54

vaclavhorejsi napsal(a):

mb:

"připustíme li že jak nacisti ta komunistický systémy byly špatné , zlé ...

mašíni reagovali na špatný (zlý) systém .... třebaže nedokonale ...

ale označit je za neslušné ( a tedy komunistický režim implicitně za slušný ???)"

To snad neni mozne - vy ani po tech stovkach diskusnich prispevku nechapete, ze mohou nastat situace, kdyz i v boji proti zlu (jiz 100x opakuji, ze i podle me byl komunismus zlo...) se sam dopustite zla?
Vy si opravdu myslite, ze kdyz bojujete proti zlu, tak at udelate co udelate, je to vzdycky spravne?

Je to neco jako byste rekl:

"Sel jsem k doktorovi, protoze mi bylo zle, aby mi dal nejakou injekci. On mi ale dal nejakou spatnou, takze se mi jeste pritizilo. Ale to nevadi, on se snazil, zaplat panbuh, ze mi dal aspon nejakou...".

Podobnych pripadu by se dalo najit spousta.

..
09. 08. 2010 | 14:55

KArel L napsal(a):

Béda- co rozhodně Mašínové věděli,bylo to,že jenom slovy nic nezmůžou.Těžko by něco změnili tím,kdyby doma po večer psali letáčky s protikomunistickým textem.Těžko by něco změnili tím,kdyby napsali anonymně dopis třeba Gottwaldovi.

Nejvíc diskuzí se vede o Mašínech.Ale např. skupina Černý lev 777 taky způsobila smrt příslušníka SNB.

odkaz-

http://www.lidovky.cz/skupi...

Černý lev 777 tedy přikročil k dalšímu bombovému útoku: v noci ze 13. na 14. května 1950 na sekretariát KSČ v Milevsku. Výbuch byl velmi silný, zničil část přízemí a smrtelně zranil příslušníka SNB, který sekretariát hlídal. Tomáš Bursík konstatuje, že akce způsobila všeobecný poprask a mezi funkcionáři KSČ v kraji se začal šířit strach.
09. 08. 2010 | 14:55

mb napsal(a):

vlastně mame ... erazima kohak je osobnost ... ale machacek nebo mu predhazoval ze je maoista ( :-))
09. 08. 2010 | 14:55

antoninovy napsal(a):

Ale - Bédo, nehněvejte, vždyť všechno to jsou vlastně partikulární záležitosti v kontextu těch našich dějin, mne třeba zlobí těch několik episod z 16 tého a 17 století, ale co s tím nadělám, prostě stalo se, hotovo ausgerechnet... proč se rozčilovat, může nás to zlobit, že oné Mašínovské story se kdosi utilitárně zmocnil, ale co naděláme.

Hrome, je to všechno dávno, je to pryč, věnujme se dnešku. Občas mi to připadá jako oné legendární sypání písku do očí, nechme to už být.
09. 08. 2010 | 14:57

mb napsal(a):

to vaclav horejsi ...

oni bojovali proti zlu ...

zlem, píšete ...

já píšu silou ...

už jsem psal že to nebylo křesťanské neboť to nabádá odpírat zlu ale ne na jeho způsob ...

ale ten boj BYL LEGITIMNÍ ...

a o tom tu asi vedeme spor ...

( oni neplanovali ze nekoho cilene podriznou ... byly to ´bojové akce´ v de fakto válečném stavu ( občanská válka ) ve kterém se země nacházela viz karel l
09. 08. 2010 | 14:58

Béda napsal(a):

mb,

děti nejsou blbé, milé mb. Co kdyby se kamuflující učitelky poslušně deklamující předepsané fráze děti začali ptát: A co vlastně prováděli ti naši hrdinové? Jak bojovali proti nepříteli? ...

KarelL,

máte pravdu.Asi jsem to sformuloval nepřesně. Měl jsem na mysli válku v Evropě a přímou válečnou konfrontaci lezením do sféry vlivu SSSR, která byla stanovena dohodami.

Korejský testovací balonek jsem tím nemyslel. Omlouvám se za nepřesnost.
09. 08. 2010 | 14:58

antoninovy napsal(a):

Libore S.

reCaptcha now impossible to decipher and texts missing on line whats wrong?
09. 08. 2010 | 15:00

PatientO.T. napsal(a):

vaclavhorejsi napsal:

´...myslím, že tím, že se „stavím na protipozici jejich (Mašínových) skutků, života a postojů“ se řadím a morálně definuji nejspíše jako „slušný člověk“...´

Vyplývá z této vaší myšlenky, že občany „stavící se na pozici jejich (Mašínových) skutků, života a postojů“ řadíte a morálně definujete nejspíše jako „neslušné lidi“?

A dále napsal:

´Je nebezpečné, že se opět systematicky falšují dějiny – z toho, co se dozvídáme v nejvlivnějších sdělovacích prostředcích se může zdát, že po celou dobu existence komunistického režimu to tady bylo v podstatě stejné jako v těch krvavých 50. letech, že v 60.- 80. letech tady bylo devastováno doslova vše, od průmyslu po zemědělství, od kultury po morálku, nebo že Sovětský svaz sehrál ve 2. světové válce (a v osvobození ČSR) jen jakousi nepříliš důležitou, či snad dokonce negativní úlohu; jeden zdejší diskutér např. prohlásil, že je škoda, že 2. světovou válku nevyhrál Hitler – vyhnuli bychom se tím následné komunistické hrůzovládě...´

Můžete uvést nějaké odkazy na systematické falšování dějin v nejvlivnějších sdělovacích prostředcích?
Považujete za hodné "slušného člověka" podepírat svou teorii o falšování dějin poukazem na slova anonymního diskutéra?

A závěrem otázka kardinální. Vy máte nějaké výhrady proti svobodě slova, pane Hořejší?
09. 08. 2010 | 15:04

skura napsal(a):

mb:
"planovali vetsi akci dle vaseho volani ( viz. heydrich) ale proč to nevyšlo, to se snad zeptejte raději mašínů samotných, dokud jsou ještě na živu ........."
Obama taky plánoval a byla z toho Nobelovka. To trochu nestačí. Na hubě umím být hrdinou taky..
09. 08. 2010 | 15:04

mb napsal(a):

beda deti nejsou blbé jak pisete ... umi se ptat a premyslet spravne ... akorat z rodin mohou prevzit hotove nazory ... napriklad vase dite by mohlo byt nemile ovlivneno ( :-)
09. 08. 2010 | 15:06

antoninovy napsal(a):

mb - díky, ano Kohák jistě, jenže má již trochu slabý hlas, právě jako Battěk, díky za připomenutí

Salut
09. 08. 2010 | 15:07

Béda napsal(a):

mb,

co je to podle vás "správně", mb?
09. 08. 2010 | 15:09

skura napsal(a):

Ládik!!!
To, co píšete je sice smutné, ale z Viktora Koženého to nedělá ani komunistu ani poctivce..
09. 08. 2010 | 15:10

skeptický napsal(a):

PP
Koukám,že se tu mažou nemravná slova bez samohlásek.
Zkusím ZMRZLS,nebo ZBLBLS,SPRDLS,SMRSKLS,ZPRSKLS.Znáněkdo delší slovo?
09. 08. 2010 | 15:12

skura napsal(a):

Al Jouda:
"Vždyť jsem napsal, že švýcarská ústava je pro nás nepoužitelná :))))))"
Vždyť jsem napsal švýcarské ZÁKONY. Mezi zákony a ústavou je nepatrný rozdíl..
09. 08. 2010 | 15:13

mb napsal(a):

podle mne bedo je spravne uznat masiny jako hrdiny ( byt problematicke)

spravne je postavit se zlu ... bud na krestansky způsob (jak hájí vaclavhorejsi a lepe antonnovy)

nebo i silou jako mašínové ...

akoratže vaclavhorejsi je nekonzistentní když hovoří o mučednickém odporu

( konzistentní byl wonka )

vaclavhorejsi mluvi o klidu na praci ... ale tím defakto kolaboruje s ( nelidským, totalitním) režimem ...

a on to ví ...

( ale predhazovat mu to je správné ... až když (hořejší) ze svého přístupu ... začne dělat přístup ´slušného člověka´...

tvrdý a nemilosrdný antikomunismus ... je konzistentnější ...

njn
09. 08. 2010 | 15:14

slavwin napsal(a):

PatientO.T.: Tomu diskutérovi je třeba vysvětlit, že Hitlerovo přetváření světa je naprosto nepřijatelné, muselo být zastaveno za cenu velkých lidských obětí a je jednou z hlavních příčin toho, že jsme museli 42 let pod euroasijskou totalitou.
09. 08. 2010 | 15:16

Karel L napsal(a):

Ještě je potřeba uvést rozdíl mezi odbojem,který prováděl otec mašínů a bratři mašínovi. Otec mašínů byl důstojníkem československé armády.Než německá armáda v březnu 1939 obsadila Čechy a Moravu,tak si z armádního skladu odvezl dostatek zbraní.jeho synové tu možnost neměli. Zkoušeli nejdřív získat zbraně (automatické,tedy samopaly apod.)tak,že zkoušeli najít něco v terénu,co zbylo po ustupující německé armádě. Našli tuším samopak MG42,který byl ale pro odboj nepoužitelný. Zkusili vyloupit muzeum se zbraněmi,s naivní představou,že zbraně budou funkční.Nebyli.Tak prostě přistoupili k tomu,že přepadnou stanici SNB. Těžko mohli přepadnout např. nějaký objekt,ve kterém sídlila STB,když oni měli tak dvě možná tři pistole,a ti STBáci měli i samopali atd.Těžko si mohli dát inzerát,že příjmají členy odbojové skupiny.Těžko mohli vniknout do nějakého armádního skladu,ty byly dobře střeženy.Zvolili prostě tu variantu,že přepadnou stanici SNB a nechtěli riskovat,že když nechají naživu toho policajta,že podá jejich popis (tím spíš,že to riskovali už u taxikáře,u těch dvou zdravotníků a při přepadu auta,které převáželo peníze(v něm jel pokladník Rošický a další 3 lidi).

V současné době by se podobné sitauce taky mohli řešit.Stačí se podívat na to,co se děje v Afganistánu. A rozhodně všichni zastřelení nejsou teroristé.
09. 08. 2010 | 15:22

skura napsal(a):

Karel L:
"nemohli jsme po nich házet knedlíky."
Po kom? Po účetním? Vraždili jenom slabé a bezmocné. Jak hrdinné!!
09. 08. 2010 | 15:22

mb napsal(a):

¨skura, jste lump

( viz masini vrazdili jenom slabe a bezmocne ...)
09. 08. 2010 | 15:25

Karel L napsal(a):

doplnění předchozího příspěvku-
Zvolili prostě tu variantu,že přepadnou stanici SNB a nechtěli riskovat,že když nechají naživu toho policajta,že podá jejich popis (tím spíš,že to riskovali už u těch dvou zdravotníků, při přepadu druhé stanice u taxikáře).Přepad auta,které převáželo peníze(v něm jel pokladník Rošický a další 3 lidi),byl až poté,navíc tuším v té době byl C.Mašín zavřen v lágru a musel pracovat v uranovém dole.Taky je potřeba zmínit,že po propuštění byl pod občasným dohledem,takže o to těžší bylo,udělat nějakou akci.
09. 08. 2010 | 15:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy