Pravice je mnohem horší než komunistická strana

17. 05. 2011 | 18:26
Přečteno 16446 krát
Na Britských listech jsem si všiml krátkého článku Borise Cveka.
Tento autor (vysokoškolský učitel z Univerzity Palackého v Olomouci) se vždy prezentoval dosti pravicově (volič ODS).
Protože většina čtenářů Aktuálně.cz se Britských listů jak se zdá poněkud štítí, dovolil jsem si níže přetisknout mírně upravenou a zkrácenou parafrázi jeho článku, kterou bych s radostí podepsal...

Považuji komunismus a zejména jeho realizace v dějinách 20. století za cosi velmi špatného. Nemám rád KSČM, považuji ji za stranu normalizačních hodnot a normalizační mentality a přeji si, aby zanikla. Ale v současné situaci je pravice glorifikující lidi, jako je Drobil, nebo nastolující osobní "ekonomické zájmy" jako normální cíl snažení českého politika, mnohem horší než KSČM.
Jsem antikomunista. Nejnovější průzkum veřejného mínění, v němž má ČSSD+KSČM 126 hlasů, mne ale velmi těší a kdybych si měl vybrat, přál bych si takový výsledek voleb a takovou vládu. Vládu ČSSD a KSČM. Za toto mé přesvědčení nesou plnou odpovědnost strany současné pravicové koalice, která je jednoznačně nejhorší politickou formací po roce 1989.


Děkuji kolegovi Cvekovi...


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kafka napsal(a):

"Hořejší je daleko horší člověk než Göbbels či Milouš Jakeš".

Děkuji panu doktoru Cvachovi.
18. 05. 2011 | 23:23

JV napsal(a):

Otázkou zůstává, jestli to milý autor nemyslel tak, že se těší na budoucí levicovou vládu, až se znemožní sama ;) Což ovšem pro normálního občana není moc vtipné... vždy na to nakonec doplatí on sám... Dnes hold neexistuje rozumná alternativa :(
19. 05. 2011 | 00:06

kormoran napsal(a):

Doufam , ze budu mit stejne pravo a prostor ve vyjadrovani , jako soudruh 'vyklepana zkumavka' v jinem casu a prostoru))))
19. 05. 2011 | 00:47

santawizard napsal(a):

Jenomže takové diskuze jdou dokolečka.Tomu se říká náboženské přesvědčení a politické názory a podnikatelské záměry.Nová svoboda náboženská,politická a podnikatelská platí pro pro všechny.Máme obrovský výběr!Všichni by měli být spokojeni od rána do večera.Myslíte si ,že kdyby v Číně začala transformace do parlamentární demokracie, ,tak by tam skončili stejně blbě jako v Rusku a nebo by to bylo právě naopak?Nebo kdyby v československu byla svoboda podnikání už dlouho před Havlem a až potom by nastala svoboda náboženská a politická.Bylo by nám hej?Lepší? Dá se tento nápad adoptovat do Číny a nebo zpátky do česka?
19. 05. 2011 | 00:47

Karel Mueller napsal(a):

Čína by dopadla ještě daleko hůř. Stačí si vědomit profil ČLR a jak vznikala demokracie v Evropě: Fáze ekonomické postupné liberalizece probíhala v diktaturách či dokonce monarchiích.

Pokud jde o ČR ... můžete se ptát, jestli by to Pinochet udělal líp ... odpověd z mého pohledu zní jednoznačně: Ano.

Ale to by západ nikomu nedovolil. Pinochet už z více důvodů nebyl žádoucí.
19. 05. 2011 | 01:26

AC napsal(a):

Karel Mueller
Bohužel s Vámi nemohu souhlasit. ČR čeká úplně jiný scénář, žádní oligarchové. Opět připomínám extrémní levici. Ta bude dominující.
EU27 zkolabuje pod tlakem vnějších vlivů. Problém je,že se zaměřujete výhradně jen na záležitosti evropské a naprosto ignorujete cizí vnější mocenské ambice.
Jinak si Vašich názorů velice vážím.
19. 05. 2011 | 02:42

Alena Vrbová napsal(a):

Ateista napsal(a):

Václav Žák se ve své ubohosti snaží udělat z prof. Hořejšího jakéhosi "boha", za kterým všichni jdou... Vypovídá to něco o V. Žákovi samotném.
18. 05. 2011 | 00:40

Pane ateisto,

nesouhlasím s Vašim názorem. Tato myšlenka se zrodila z vaší hlavy, nikoliv z hlavy pana Žáka. Spíše se domnívám, že to vypovídá něco o Vás samotném a ne o panu Žákovi. Co myslíte?

S pozdravem Alena Vrbová
19. 05. 2011 | 06:51

resl napsal(a):

chce to nové volby a třeba 2x za rok, vždy s nově vzniklou stranou. jednou to vyjde, pokaždé nebudou moci novou stranu zničit. zásadně nesmí dovolit "politikům" z jiných stran se nacpat do strany nové. nebojme se, žádní politici tu nejsou, nic neumí, neovládají, ekonomika běží i bez nich.
19. 05. 2011 | 08:54

pgjed napsal(a):

ZBYTEČNÝ EXPERIMENT!

Pánové Cvek i Hořejší se hluboce mýlí v celé řadě věcí. Především tato vláda ani strany v ní zastoupené nejsou pravicí. Již jsem tady na to mnohokrát upozorňoval a mnohokrát to vysvětloval. Jsou to jenom zájmové skupiny bezskrupulózních pragmatiků, které k moci žene ego a osobní prospěch. Jádro těchto skupin tvoří praktici moci, kteří se za 20 let naučili skrývat své skutečné zájmy a skutky za kouřovou clonu manipulace represívní mocí a sdělovacími prostředky. Velmi trefně se v tomto podřekl Schwarzenberg, když komentoval Bártovy mocenské plány slovy " Je to blbec, napsal na papír to, co si ostatní jenom myslí". Na toto tvrdé jádro bezskrupulózních pragmatiků, kteří nejsou ani liberály, protože i liberalismus musí mít alespoň elementární všeobecně příjímanou morálku, se nalepily z naprosto nepochopitelných důvodů Gazdíkovi SAN, kteří dnes nehrají ani roli fíkových listů, protože Kalousek dnes již nic neskrývá a tvrdě jde za svým. Tj. žádné škrty tam, kde se pasou naši kamarádi a sponzoři. tím, koho zařízneme, bude daňový poplatník. Takže Gazdíkovo "ozvěnování" Kalouskových výroků je jenom trapnou karikaturou toho, jak může dopadnout solidní politik, nechá-li se manipulovat pragmatiky a netrvá-li na svém.
Je iluzí myslet si, že záměna této smečky koalicí socdem + bolševíci cokoliv vyřeší. Taková hloupost může napadnout jenom toho, kdo skleroticky zapomíná, že kdykoliv hrozilo sebemenší nebezpečí, že kdokoliv zvenčí nahlédne pod sukně stále živé a rozvíjející se oposmluvní vzájemnosti rozkrádačů, vždy se zdánlivé ideové protipóly ODS a socdem okamžitě semkly do velké koalice. Na opbcích i v krajích a bude-li nutnost udělají to i na vládní úrovni. I bolševíci, kteří se tak rádi ve sněmovně holedbají hraběcími řečmi a planými kritikami třísek v očích jiných, se dobře adaptovali do penězovodných struktur a účastí v různých pozicích správních a dozorčích rad rovněž zdatně přikrádají na svou hromadu třešní. Z tohoto pohledu je tedy zbytečným experimentem střídat jednu smečku druhou. Nic to nepřinese a bude nás to stát jenom další peníze z našich vlastních kapes.
Uvědomíme-li si že obě smečky jsou jenom různé klany téhož gangu, velmi snadno pochopíme, že řešení může být jenom jediné. Nevolit nikoho z těchto klanů. Počínaje dneškem, nevolit nikoho z nich v žádných volbách, nejbližší budou ty krajské. Horší, než s těmito darebáky to nemůže být, i když příjdou úplně noví lidé, kteří se teprve budou učit, jak to mají administrativně a věcně zvládnout.
19. 05. 2011 | 10:05

pgjed napsal(a):

To resi:

Veverky se zničily vpodstatě samy tím, že se začaly rvát mezi sebou i na venek o moc, místo toho, aby dplnily své předvolební sliby. Samozřejmě by bylo iluzí domnívat se, že takovéto intriky zvládne připravit a zorganizovat nějaká taková Kočí. Na druhé straně utloukat kohokoliv, třeba partu mocichtivých vykuků vedených reinkarnací Napoleona tím, že si platí svoji partaj ze své hotovosti, aniž kdo položí otázku KDE A JAK VZALA ODS ONĚCH CCA 430 MLN KČ NA VOLEBNÍ KAMPANĚ, KDE VZALA SOCDEM NEJMÉNĚ 200 - 250 MLN KČ A PŘEDEVŠÍM KDE SE VZALO ONĚCH NEJMÉNĚ 180 MLN PRO TOP09, KTERÁ VZNIKLA PÁR TÝDNŮ PŘED VOLBAMI? Toho jsou schopny jenom naše, z korupčních peněz dlouhodobě placené, sdělovací prostředky.
19. 05. 2011 | 10:17

vaclavhorejsi napsal(a):

pgjed:

"Je iluzí myslet si, že záměna této smečky koalicí socdem + bolševíci cokoliv vyřeší."

Bohuzel mate asi pravdu - bral bych to jen jako mensi zlo (snad...).

..
19. 05. 2011 | 10:43

Karel Matoušek napsal(a):

Nynější vláda je opravdu tragická, ale recepty, jež nabízejí BL nebo jurodivý, levicový Hájek, doufám zůstanou na stránkách provokativních blogů. Tento je navíc flákárna.
19. 05. 2011 | 11:28

vaclavhorejsi napsal(a):

Karel Matoušek:

"recepty jež nabízejí BL nebo jurodivý, levicový Hájek,"

Pokud mate na mysli "toho" Hajka z Hradu (jenz nepochazi z opice), tak nevim, z ceho soudite, ze je levicovy?? (pokud toto slovo neni pro vas synonymem "hloupy")

Nejsem si vedom, ze by BL (coby instituce) nabizely nejake recepty - je to proste periodikum, do ktereho prispivaji ruzni (pravda vetsinou levicovi( autori.

Pokud zastavate nazor, ze tato vlada je lepsi, nez pripadna vlada CSSD (+KSCM), je to jiste legitimni, ale stejne legitimni je i ten nazor Cvekuv a muj, ne?

..
19. 05. 2011 | 11:58

Karel Mueller napsal(a):

AC:

Děkuji, poklona též. Pouze se obávám, že jste mě nečetl dostatečně pozorně :-).

pgjed:

Mám rád realisty. Pouze jste neuvedl mezinárodní vazby. Jak státu, tak jednotlivých lidí. Proto řešení neexistuje, snad jen menší rychlost úpadku, jak nakonec naznačil i profesor.
19. 05. 2011 | 12:02

Alena Vrbová napsal(a):

Pane Muellere,

V jednom s vámi nesouhlasím - , že řešení neexistuje. Vše, co existuje, má svou příčinu, následek a řešení. Neexistují pouze celková řešení. Ze svého pohledu si myslím, že je potřeba najít nejdříve směr(vizi)a teprve z té vize vytvořit koncepci a program.
Je celkem známé pravidlo: " Možná nevíme co chceme, ale rozhodně víme, co nechceme."
Hlavní problém vidím v systému a nastavení systémových podmínek - zde jsem přesvědčena, že existuje reálná možnost, cesta k vytvoření lepších podmínek pro nás lidi (voliče). Věřím, že existuje cesta správným směrem.
Alena Vrbová
19. 05. 2011 | 13:24

santawizard napsal(a):

atheista:atheisté nevěří v Boha stejně jako židé nevěří v Ježíše Krista,protože si myslí ,že to byl Lucifer.Bůh trestá národy válkama jako americké bomby a americké sankce.
Karel Mueller:Díky za názor ale ,já nevěřím na politické boje o moc ,kde by se jeden druhého zavírali do vězení a do blázince na převýchovu jako političtí vězni a pseudoblázni.
19. 05. 2011 | 13:27

Luba napsal(a):

Karle Muellere,
řešení existuje.

Udělat ze stran volebních strany masové.
Máme jen dvě strany, která splňují kritéria stran masových.
KDU-ČSL (50.000 členů) a KSČM (100.000 členů).
Tyto dvě strany také nejméně kradou.

Kdo to udělá? No voliči, přece.
Ti, co obyčejně volí ČSSD, ODS, SZ, Piráty, Zemanovce, se stanou členy těchto stran.

Minimální počet členů strany, která chce legitimně zastupovat občany ve vedení země, je pro stát naší velikosti minimálně 50.000. ODS má cca 21.000 a ČSSD cca 18.000 členů.
S tak malou občanskou angažovaností pravděpodobně zastupitelská demokracie, jako samosprávný systém odrážející skutečnou vůli občanů, nepočítá - a proto to u nás nefunguje.

Čím se vyznačuje masová a volební strana jsem psal výše
18. 05. 2011 v 10:52.

P.S.:
Má to jisté nevýhody - museli bychom platit členské příspěvky,
starat se o chod stran a účastnit se vnitrostranické diskuse o problémech. Prostě - nepohodlí a schůzování.
19. 05. 2011 | 13:31

santawizard napsal(a):

Lubo,problém je ,že se vzdělaní lidé chovají jako prasata a vůbec se mezi sebou nedovedou dohodnout.Jestli by se to dalo řešit vašim způsobem o tom pochybuji.
19. 05. 2011 | 13:44

Karel Mueller napsal(a):

Alena Vrbová:

Víte, mohi citovat "ženu z lidu", která přemýšlela, jestli má jít k volbám: "No lidi říkaj, že je to sice banda zločinců a zlodějů, ale alespoň si už nakradli, tamti si ještě chtějí nakrást". Tento názor je převelice častý u lidí, kteří nepatří k voličskému jádru nějaké strany.

Pan pgjed mluvil o jednom klanu a vypadl mu nakonec návrh nevolit etablované strany. Jenže kde takovou neetablovanou stranu schopnou něco dělat chcete najít? Pokud by vznikla a měa šanci hrát významnější roli, tak by byla zkorumpovaná, nebo prostě mediálně likvidovaná. Musíte si uvědomit, že onen "klan", o kterém mluví je ovládá ekonomické i ediální páky. Buďto přímým vlastnictvím, nebo spojením s vlastníky.
Ne, chobotnice je neporazitelná, pokud se kola točí, jak by řekl Huxley. Kdo by měl ty systémové úpravy dělat? Ti, kterým současný stav vyhovuje? Nechci vést nějaké defétistické řeči, ale vzpomeňte si, jak dopadli a dopadají nejrůznější hnutí. Národ čučí jako tele na vrata a to i v případech, které se ho bytostně dotýkají. Asi jste prostředí fabrik moc nepoznala, jinak by jste neměla tolik iluzí. Hloupost? Lenost? Odpovězte si, jak je libo.

Ne, musí dojít ke krizi - závažné - na onom zmiňovaném průsečíku. Pak to bude zlé, určitě se najde někdo, kdo celou etablovanou elitu prohlásí za bandu zločinců a navrhne ocelovou ruku, za jásotu davů. To všechno už tady bylo. Prostě jsem o směřování k fašismu psal jako o reálné variantě.
19. 05. 2011 | 13:48

Karel Mueller napsal(a):

Luba:

Proč ne :-)). Ale myslíte, že by to k něčemu vedlo? Nechal bych se překvapit :-).
19. 05. 2011 | 13:51

Luba napsal(a):

santawizarde,
jak jste přišel na to, že ti, co se chovají jako prasata a nedokáží se dohodnout jsou zrovna vzdělaní lidé?
Jestli jste těmi "vzdělanými lidmi" myslel lidi s titulem, tak se patrně pletete.

Vzdělání není suma specifických vědomomostí, uložených v paměti. Vzdělávání by mělo vést ke vzdělanosti, tedy ke zušlechtění člověka.

"Vzdělání lékaře, technika, pedagoga se může spokojit s odborným vzděláním, jak je mu obvykle rozuměno, vzdělání člověka však vyžaduje vzdělání v podobě jeho kultivace."

http://ktf.cuni.cz/~skoblik/komentare/vzdelanost.htm
19. 05. 2011 | 14:04

santawizard napsal(a):

I když už existuje nová svoboda náboženská,politická a podnikatelská často ta nekalá soutěž mezi odlišným náboženským přesvědčením,politickýma názory a podnikatelskými záměry je horší než celá diktatůra proletariátu ,kde žádná taková svoboda neexistovala.To se projevuje i na aktuálně.cz Např,kdyby kromě jednoho vyhazovače pana stejskala najali nějakého druhého profesionálního baviče,který by dobrými slovy miloval a rozuměl všem zůčatněným, tak by se nemuselo tolik zbrojit a nenávidět , nerozumět a marnit čas.atd.Šířit lásku zadarmo nebo za peníze je mnohem výnosnější než šířit nenávist zadarmo nebo za peníze!!!""!Toto by měla v politice dělat prezidentská kancelář a taky to dělá,nebo ne?
19. 05. 2011 | 14:06

Luba napsal(a):

Karle,
jasně že jo!

Zdánlivě malá změna mívá překvapivě mocné účinky.
19. 05. 2011 | 14:07

santawizard napsal(a):

Lubo:Opak pedagogie je demagogie.
19. 05. 2011 | 14:09

Luba napsal(a):

santawizarde,
ty "vzdělané lidi" prostě nemůžete změnit. Změnit můžete jedině sebe sama,, svůj přístup.
Buďme k sobě nároční a vezměme na sebe trochu toho nepohodlí a odpovědnosti. Vstupujme do již existujících stran a snažme se je kultivovat. Buďme v těch stranách aktivní.

Příkladem budiž Erazim Kohák. Je to filosof, ale vstoupil do ČSSD, i když se mu, jako idealistovi, mnoho věcí spáchaných jeho spolustraníky nelíbí. Jenže ví, že není jiné lepší cesty, než je cesta evoluční zezdola a zevnitř.

Erazim Kohák napsal:

"Hlásím se k sociální demokracii. Jasně. Jednoznačně. Jsem bytostný demokrat. Odpuzují mě elity, tísní mě davy. Je mi dobře ve volném společenství mých bližních.

Soužití ve svobodě, spravedlnosti a solidaritě, kterému říkáme demokracie, považuji za to nejodvážnější a nejcennější, co Evropa vytvořila.

Jenže zkušenost posledních dvou a půl století mi prokazuje, že čistě politická demokracie se nutně zvrhne ve vládu oligarchů. Demokracie potřebuje být zásadou také v sociálním a ekonomickém životě. Proto se hlásím k sociální demokracii.(...)

Hlásím se nejen k myšlence sociální demokracie, nýbrž také k politické straně, která ji prosazuje, k České straně sociálně demokratické. Vím, že je nedokonalá, jako všechno lidské. Některé její představitele a postoje bych vůbec nemusel. Jenže to je cena za skutečnost. Nebudu volit socany jako „menší zlo“, nýbrž jako nedokonalé, leč větší dobro. Sdílím myšlenku, která je vede. (...)

Samozřejmě, aby to fungovalo, demokracie potřebuje být také životním postojem soužití, a potřebuje být i společným hledáním.

V poslední instanci nikdo není pán díky své odbornosti a movitosti, a nikdo není rab. Jsme rovnoprávní občané. Nikdo nemá právo zahradit veřejnou cestu svou brankou jen proto, že na to má či že mu ty maminy ze sídliště vadí tak jako „dělníci ve špinavých montérkách“ vadí místopředsedovi VV Jaroslavu Škárkovi (viz Mitrofanov, Právo 4. 5. 2010, s. 6). Demokracie vyžaduje občanskou rovnoprávnost. (...)

Základní je zásada sociální demokracie: veřejný dohled nad koncentrací moci, která může ohrozit soužití ve svobodě, spravedlnosti a dobré vůli.

Hlásím se k sociální demokracii, protože toto soužití dnes ohrožuje soukromá ekonomická moc stejně jako soukromá moc politická."

Zdroj:
http://www.denikreferendum.cz/clanek/3757-proc-se-hlasim-k-socialni-demokracii
19. 05. 2011 | 14:29

Luba napsal(a):

Ovšem ve starověku byl pedagog otrok, který dítě doprovázel do školy. A demagog byl lidový vůdce, vysupující proti vládnoucí elitě. Titulovali tak Perikla.

Jak se nám ty významy léty pozměňují. Že ano?
Jsem zvědav, jaký smysl bude mít za pět století slovo demokracie.
19. 05. 2011 | 14:39

Alena Vrbová napsal(a):

Karel Mueller:

Jsem přesvědčena, že je nejdříve potřeba najít směr - vizi. To vidím jako základ.
Pojmenovat příčiny a společně hledat možné varianty řešení. Vím, že to píši velmi jednoduše a s nedostatečným vysvětlením.

Alena Vrbová
19. 05. 2011 | 15:20

santawizard napsal(a):

Luba:Demokracie je zlatá střední cesta mezi diktatůrou a anarchii.Já respektuji všechny parlamentární i mimoparlamentární strany.Povaha a povolání člověka se časem zdokonaluje.Změnit sám sebe nebo někoho k lepšímu se vyplatí.Starověcí pedagogové a demagogové mohou být dneska jako politologové a religionisti.
19. 05. 2011 | 16:58

jíra napsal(a):

Luba 17.05. 23:38

To máte pravdu a však jsem taky na konci privatizace říkal: Teď brzy zazáří nějaká levice. Bohužel se ČSSD zapsala nesmazatelně jinak. Za Zemanovy vlády čistých rukou byl první poslán za katr ... jeho ministr financí, pak už to jakžtakž šlo i přes mediální žumpy, jenže jednak nezanechal kvalitní nástupce, jednak po neúspěšné kandidatuře na prezidenta začal kolem sebe kopat. Celkem asi skutečně sociálně demokratickému Špidlovi při vládnutí prý chybělo vůdčí charisma a tak se nejdřív přihlásil křišťálově upřímný Gross (po pádu jeho vlády vytuneloval padající firmu) a pak Paroubek s charismatem buldozera (a tím prohrávající vítěz voleb 2010). Dobré úmysly nestačí, když praxe vše staví na hlavu.

Pan Hořejší cituje materiál, s nímž lze v obecné rovině celkem souhlasit. Problém je ale to, že v praktické politice se u nás brzy v každé ambicióznější vládnoucí straně či koaličních stranách vládnoucí většiny prosadí jedinci sice s charismatem vůdců, ale takoví, co místo odpovědného vládnutí větří v politice velký byznys, různorodě využitelnou moc či zajímavé osobně využitelné informace. Specialista na lidskou osobnost by řekl "psychopatické bílé límečky", nebo tak nějak. Drahé volební kampaně to ještě podporují: Hlavně nějak splašit finance a konexe.

A politika pak nabírá falešný směr počínaje zákonodárstvím. Potřebné zákony buď pauzírují bez nabytí účinnosti (zákon o státní službě), nebo z nich jsou neúčinná torza s mnoha výjimkami a děrami, popř. se stávají nástroji zlatokopů, či jsou rovnou hozeny pod stůl. Pokud vládní koalice nemá jasný mandát, nezmůže vůbec nic už z principu věci, což také nic neřeší.

Dokud nebude naše politika stabilně dost imunní vůči manipulacím psychopatickými bílolímečkovými jedinci, je celkem jedno, jaká strana či koalice momentálně vládne, dříve či později problémy nastanou. Zvládnout to principiálně dobře, i zvenčí viditelně, je vlastně velmi důležitý další krok po ustálení demokracie jako takové vůbec. Jinak krátkodobé zlepšení financí vystřídá vždy neodpovědnost a neodvratný příští propad. Pravidla poctivé hry - odpovědné služby veřejnosti - musejí ještě rádi chtít respektovat všichni. Už to tak mělo být dávno. Když to zvládli jiní, zvládneme to snad taky, ne?

Hezký den

P.S.
Sen o Zelených především? To už by museli dávno představit příslušné stínové ministry...
19. 05. 2011 | 17:28

Ateista napsal(a):

Alena Vrbová:

Milá Alenko, V. Žák se tady dostatečně předvedl a pokud se mnou nesouhlasíte, je to čistě vaše věc. Každopádně musím vyjádřit fascinaci nad vaší logikou. Vy nesouhlasíte s mým názorem, protože je z mé hlavy a ne z hlavy V. Žáka. A jak by to jinak mělo být? Můj názor musí vymyslet někdo jiný, ale jak to pak může být můj názor? Rozesmála jste mě :)
19. 05. 2011 | 21:42

Václav Žák napsal(a):

To vaclavhorejsi
Víte, pane profesore, kdybyste to také do toho titulku napsal, tedy že myslíte KSČM z roku 2011, tak bych žádnou poznámku nepsal. Ale když jste to tam nenapsal, tak pak čtenář diskuse nestačil kulit oči. Nevím, jestli jste s výsledkem spokojen. Já prosazuji od roku 1990, že KSČM je legitimní součástí politické scény. Ale nezapomínám, co v českých dějinách znamenalo slovo "komunismus".

To Béďa: víte, čtu-li si o tom, že zase někde umrzl bezdomovec, když vidím, kolik rodin ničí exekuce, jak funguje lichva mezi Romy a desítkách dalších případů sociální nouze, trápí mě to a přemýšlím, co je s tím možné dělat. Ale porovnávat mrtvého bezdomovce s mrtvým v komunistickém lágru svédčí o vážné chybě v uvažování: bezdomovcem se člověk stává po životním klopýtnutí, k němuž došlo přinejmenším z části z jeho vůle - ať to byl alkohol, drogy, nezvládnuté partnerské vztahy, atd. Bez vlastního přičinění se člověk bezdomovcem nestává. Zatímco lidé se do komunistických koncentráků dostávali např. proto, že se nechtěli vzdát svého statku, vyprávěli politické vtipy, sloužili v britské armádě a bezpočtu dalších příčin. Mnoho z nich mělo být spíš vyznamenáno než odsouzeno. Fakticky nevidíte ten rozdíl?
20. 05. 2011 | 00:33

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,

debata už pomalu vázne (ještě snad odpoví Béďa panu Žákovi) a tak snad na závěr.

Dnes jste překročil Rubikon. Celá naše propaganda je postavená na svatých kánonech, za jejichž zpochybnění se sice alespoň zatím neupaluje :-), ale o kterých je nemravné byť jen pochybovat. A pochybovač je automaticky vyloučen ze "slušné společnosti". Např. jeden z kánonů je ten, že v komunistickém režimu je všechno špatně a tedy žádná komunistické strana nemůže být z principu lepší než kterákoliv tzv. demokratická strana. A že žádný komunistický stát nemůže být v ničem lepší než demokratický. A tak jsme zde četli a poslouchali např. i tak kolosální pitomosti, že život na Kubě je horší naž na Haiti.

Od Vašeho konstatování je už jen krok k tomu, aby se začlo vážit podle pravidel kritického myšlení ... a bylo konstatováno, že i režim s demokratickou fasádou může být za jistých okolností horší, než třeba Husákov.

Když se dívám na debatu, tak nemohu nezaregistrovat posun za poslední léta. Umím si živě představit, jak by vypadala ještě třeba za Bushe a co by jste si o sobě přečetl. A také si umím představit, jaké zděšení jste u mnoha lidí vyvolal.

A to je dobře, že jste ten Rubikon překročil. Bez tohoto překročení se nemůžeme vrátit ani k normálnímu zdravému selskému, natož ke kritickému myšlení.

Hluboká poklona.
20. 05. 2011 | 01:12

kočka šklíba napsal(a):

Karle Muellere, ano máte pravdu, posun nastal, a to dokonce i na diskusích na Novinkách, MF a ostatních, kde jen náznakem napsat, že naše "demokracie" není ta správná cesta že i KSČM by mohla být vládní stranou, tak vás doslova uřvou, něco na způsob zdejšího šaška Rumcajse, který se v této diskusi vlastně projevil jako fašista. No není to žádné překvapení ;).

Jen s jedním ve Vašem příspěvku nesouhlasím, a někdo, myslím Skogen (jehoož příspěvky jsou skvělé podle mého)to jž napsal, je toto:" Např. jeden z kánonů je ten, že v komunistickém režimu je všechno špatně a tedy žádná komunistické strana nemůže být z principu lepší než kterákoliv tzv. demokratická strana. A že žádný komunistický stát nemůže být v ničem lepší než demokratický."

Žádný komunistický stát, režim, nikdy nebyl, není. A vzhledem k tomu, že jste určitě již ročník, který pamatuje tzv. socialistický stát, víte, že ani tehdy to nikdo netvrdil. Proto trochu nechápu, proč zrovna Vy používáte trapné klišé, podle mého oblbující zejména mladší ročníky, které používají s oblibou například v ČT.

Paradoxně s ředitelem , kovaným členem KSČ :D. Ano tito lidé, jako on, mající máslo na hlavě, jsou , kromě novodobých mafiánů ve vládě, spřátelených firem těch mafiánů jako je Omnipol a mnoha dalších, a mopslíků v médiích, se zasloužili o žumpu panující v ČR.

A kdo to neviděl nejpozději v roce 1992, tak byl slepý. Včetně vlka, který prohlédl až v roce 1996 podle jeho vlastního sdělení. Ale také docela brzo ;).
20. 05. 2011 | 03:13

vaclavhorejsi napsal(a):

Václav Žák:

Vazeny pane kolego,

ja predpokladam, ze lide ctou nejen titulky, ale i to, co je pod nimi.
V tom clanku se pise:

"Nejnovější průzkum veřejného mínění, v němž má ČSSD+KSČM 126 hlasů, mne ale velmi těší a kdybych si měl vybrat, přál bych si takový výsledek voleb a takovou vládu. Vládu ČSSD a KSČM."
Takze to prece musi byt KAZDEMU jasne, ke ktere komunisticke strane se titulek vztahuje...

Jeste jednou pripominam, ze se tam rika:

"Považuji komunismus a zejména jeho realizace v dějinách 20. století za cosi velmi špatného. Nemám rád KSČM, považuji ji za stranu normalizačních hodnot a normalizační mentality a přeji si, aby zanikla."

To neni zadna "ulitba", jak se tady nekteri domnivali, ale zcela uprimne vyjadreni meho vztahu k teto strane v minulosti i soucasnosti.

I tato partie meho textu nemuze nechat ani stin pochybnosti, ze bych snad nejak glorifikoval KSC ci KSCM.

Myslim, ze jste si asi opravdu musel ve spechu jen precist titulek a okamzite jste reagoval...

Srdecne

VH
***********************************

Karel Mueller:

Ja myslim, ze jsem v teto zalezitosti dlouhodobe konzistentni - ke komunistum mam vztah dlouhodobe negativni (ta prvni cast textu NENI nejaka alibisticka "ulitba").
Tim spise me neskonale stve, ze nektere veci jsou ted opravdu horsi nez za komunistu. Ano, toto rici je proste otazkou selskeho rozumu, zavirat pred tim oci je detinske, zbabele a skodlive.

..
20. 05. 2011 | 08:30

vaclavhorejsi napsal(a):

kočka šklíba:

Take ja jsem prohledl az nekdy v roce 96, a to jeste jen castecne...

Pokud jde o to nazvoslovi - dela mi potize prijmout tu terminologii ze skoleni marxismu-leninismu (stadia: lidova demokracie - socialismus - komunismus (beztridni spolecnost, vse zadarmo...)). Bylo to falesne.

Jako "komunisticky rezim" (ve zkratce "komunismus") se ujalo oznaceni pro to, co tady bylo do roku 89. Myslim, ze je to tak OK. Puvodni vyznamy jinych slov (napr. pedagog, demagog) byl take odlisny nez dnes...

..
20. 05. 2011 | 08:41

Aleš Vyhnal napsal(a):

Václav Žák: "...bezdomovcem se člověk stává po životním klopýtnutí, k němuž došlo přinejmenším z části z jeho vůle - ať to byl alkohol, drogy, nezvládnuté partnerské vztahy, atd. Bez vlastního přičinění se člověk bezdomovcem nestává. "

Pane Žáku, to je hluboký omyl. Naprostá většina našich bezdomovců jsou lidé nemocní a jak uvádí MUDr Ivan David, jsou to lidé trpící nějakou neléčenou psychotickou poruchou. Ale může to být v podstatě jakákoli nemoc. Já to vidím a zakouším na sobě již 13 let: Stačí jediné rozhodnutí nějakého pravicového úředníka (resp. posudkového lékaře) a je ze mě rovněž bezdomovec.
20. 05. 2011 | 10:22

Karel Mueller napsal(a):

Pane profesore,

já Vás nijak nepodezírám, že je to z Vaší strany nějaká úlitba, ani jsem Vás neměl na mysli, vždyť to původně není Váš text, i když s ním souhlasíte.
Úlitba nemusí znamenat pokrytectví, v naprosté většině případu vyjadřuje názor toho, kdo ji použil. Občas ji používáme všichni (včetně mě).
Prostě bylo možné napsat např. to, že dnešní pravice je horší, než by byla koalice ČSSD-KSČM, bez dodatků. Ale to není důležité.

Kočko,

v zásadě máte pravdu, ale stát byl totalitně řízený komunistickou stranou, to je prostě fakt. V tomto smyslu lze psát komunistické státy.
20. 05. 2011 | 10:29

rejpal napsal(a):

Karel Mueller
Komunistický stát je prostě zkraka, stejně jako u nás třeba pravicová strana. Kdekdo ví, že i KSČ tomu v posledních letech říkala reálný socialismus (věděla dobře, že ani socialismem podle jejích představ to pojmenovat nejde). Některé naše strany se s oblibou nazývají pravicovými, ač jimi srovnáním s pravicovými myšlenkami nejsou.
A navíc se stále více zdá, že realizovat jak učebnicový socialismus, tak zřízení fungující na čistě pravicovém principu, je utopií. Jsou tu bohužel lidé, kteří by ho destruovali a politici, kteří by ho znásilnili.
20. 05. 2011 | 10:46

Béda napsal(a):

Václav Žák,

uvidíme pane Žáku jak se stává bezdomovcem člověk po náběhu "reformních " opatření "anikorupční" vlády ůodpovědných" (komu?) hospodářů.

Asi vám není známo, že člověk se bezdomovcem může stát docela lehce. Stačí úraz,(někdy nezaviněný), ztráta výhodného zaměstnání třeba jako kvalifikovaný dělník po padesátce kvůli krachu firmy, restrukturalizaci, neschopnost zplácet hypotéku kvůli vážným zdravotním obtížím, záměrnému podvodu nějakého nenechavce ve smlouvě (stačí sledovat pořady typu Černé ovce)...

A už se to s váma veze. Nesplácíte nájem, hypotéku, elektřinu ... přichází exekutor, který vám "pomůže". A záhy jste na dlažbě. Nechme se překvapit. Já tvrdím, že počet bezdomovců v brzké době začne markantně narůstat. Kdoví, jestli jak tvrdíte vy, to budou pouze lidé, kteří si to sami zavinili anebo z velké části sami zavinili.

PS: jsem zvědav na ty předdůchodové staříky, kteří budou muset v konkurenci s mládeží dělat náročné fyzické a psychické práce ve věku mezi 60 a 70-ti aby si vysloužili důchod, jsem zvědav na těžce postižené po zavedení plateb za lázeňskou péči, jsem zvědav na blahobyt lidí poté co bude (a já jsem přesvědčen o tom, že salámovou metodou o nic jiného nejde) zprivatizováno zdravotnictví... Uvidíme, kdo z nás dvou má pravdu. Osobně si myslím, že to, co zde vznikne bude mnohem (nesrovnatelně) horší pro běžného občana, nežli to co tu bylo v závěru vlády komunistů, t.j. za Husáka. Řekl bych, že mnoho lidí již vůbec nebude zajímat nějaká svoboda pohybu, ani to kolik tolaetního papíru v regálech, potažmo co můžou trousit na veřejnosti.

Jedeme přímo do druhé poloviny 19. století, pane Žáku. Dejte na má slova.
20. 05. 2011 | 11:48

Béda napsal(a):

dovětek:

Soudím, že nejhůře na tom budou ti nebezbrannější - ti co se neumí rychle orientovat a bránit. Nerozhodní, staří, nemocní, samoživitelky a pod..

PS: ty co obvykle vidíte jako santusáky, homelesáky )a bůhví jak všelijak se jim slangově říká) jsou až poslední vývojovou etapou tragického životního příběhu, kteří již nikdo nerozklíčuje. Znal jsem příběhy svého času významných lidí, (měli peníze, postavení, zdraví, zdálo se, že se nic nemůže stát) kteří nakonec skončili jako "lidská spodina". Jak se říká: Nikdy neříkej nikdy! Sám nevíš co tě v životě potká.
20. 05. 2011 | 12:01

Alena Vrbová napsal(a):

Pane ateisto,

pokusím se vám to vysvětlit k možnému pochopení. Jednoduše:

Nesouhlasím s obsahem vaší věty = nesouhlasím, co si myslíte Vy sám o panu Žákovi.
Václav Žák se ve své ubohosti snaží udělat z prof. Hořejšího jakéhosi "boha"......,

jestli to tak vnímáte, myslíte si Vy sám - dobře. Mě by třeba tato myšlenka vůbec nenapadla.
Píšete v té větě - za kterým všichni jdou. Koho tím všichni máte na mysli? Mě třeba do svých myšlenek vůbec netahejte. Takže už všichni nejsme.

Proto se domnívám, že to vypovídá spíše o Vás samotném = vašem myšlení a ne o myšlení pana Žáka.

Alena Vrbová
20. 05. 2011 | 14:09

Viola napsal(a):

pgjede

a koho tedy nejlépe volit v příštích volbách. Já jsem volila křesťany.
20. 05. 2011 | 15:23

j kunes napsal(a):

Ackoli je ODS jako pravice oznacovana, zadnou pravicovou politiku nedela. Popravde mezi ODS a CSSD vidim jen male rozdily. Obe strany preferuji politiku vysokych dani s tim, ze zvyhodnuji vzdy urcitou skupinu obyvatel. U ODS jsou to nektere OSVC (kterym vysoke danove pausaly umoznuji platit velmi nizke dane), u CSSD jsou to lide zavisli na ruznych davkach od statu. Obe strany se vyznacuji vysokou mirou kourpce a propojeni politiky s byznysem. Obema stranam vyhovuje prebujely stat a stale rostouci pocty uredniku, i kdyz obe deklaruji pravy opak. Podobnost politiky ODS a CSSD je nelepe videt v Praze, kde se obe strany 'odkopaly' nejvic.

Strana, ktera by prosazovala opravdu pravicovou politiku, tj. nizke dane, indiviualni odpovednost a hlavne rovny pristup ke vsem obcanum na ceske politicke scene zatim bohuzel chybi.
22. 05. 2011 | 09:20

Béda napsal(a):

j kunes,

a TOP (strana bez tradice a odpovědnosti s prosperitou pro úzkou skupinu oligarchů a finančních špiček, spolu s VV by si stát a veřejné penězovody nejraději zprivatizovaly a pak by povinně vyrážely z plátců soustavně navyšované povinné dávky a platby.

Takže si nevyberete.

Osobně mi přijde jako nejmenší zlo ČSSD. O KSČM toho moc nevím ta jako kdyby ani nebyla.
22. 05. 2011 | 17:42

loans napsal(a):

Don't you know that it's correct time to receive the home loans, which can make you dreams real.
21. 10. 2011 | 18:44

waymmesia napsal(a):

<a href=http://buykamagraonlineinstant.com/#14907>buy kamagra online</a> - <a href=http://buykamagraonlineinstant.com/#16241>kamagra 50 mg</a> , http://buykamagraonlineinstant.com/#20684 kamagra online
30. 10. 2012 | 22:06

Expoppydota napsal(a):

<a href=http://genericcialisonlinereviews.com/#todsy>buy cialis</a> - <a href=http://genericcialisonlinereviews.com/#slyha>cheap cialis</a> , http://genericcialisonlinereviews.com/#zpkwd cialis online
02. 01. 2013 | 01:09

SonSoilenuh napsal(a):

<a href=http://cialisonlinehere.com/#iwzum>cheap cialis</a> - <a href=http://cialisonlinehere.com/#ppswk>cialis without prescription</a> , http://cialisonlinehere.com/#hcgca buy cialis online
13. 01. 2013 | 17:04

Incibiabymn napsal(a):

<a href=http://cialisonlinehere.com/#vysyv>cialis online without prescription</a> - <a href=http://cialisonlinehere.com/#wzdje>buy cheap cialis</a> , http://cialisonlinehere.com/#evqvk buy generic cialis
21. 01. 2013 | 09:44

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 09:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy