Zavřete oči, Barack Obama odchází

12. 01. 2017 | 15:32
Přečteno 3240 krát
Turecký prezident Recep T. Erdoğan před několika lety, ještě jako předseda vlády, řekl, že na světě jsou jen dva a půl vůdce.

Jeden z nich je pochopitelně Erdoğan. Druhým Vladimir Putin. Ten tu s námi ještě nějakou dobu bude a na konečnou bilanci je dost času. Půlka vůdce je Barack Obama. Jeho osmiletý pobyt v roli nejmocnějšího muže planety se rychle chýlí ke konci, takže nebude od věci trochu se podívat na to, co po sobě zanechává.

Na domácí scéně je to hlavně tzv. Obama Care, ekonomika ve slušném stavu, nárůst kriminality, polarizovaná společnost a uplakaná favoritka posledních prezidentských voleb. Obama byl několikrát varován, že strategické zájmy USA jsou permanentně ohrožovány ruskými kybernetickými průniky do institucí, firem i do osobních účtů, ale neudělal vůbec nic. Američtí zpravodajci z něj prý byli zoufalí. Dnes svádí porážku demokratické kandidátky mj. na ruské hackery, ale už neřekne, že Demokratická strana byla varována dlouho před volbami, ale sedm měsíců neudělal ve volebním štábu nikdo nic ani přes opakovaná varování. Clintonovou neporazili ruští hackeři, ale spolu s Trumpem se o to postaral i nemohoucí Obama.

Co po sobě zanechal miláček davů, čas od času stírající slzu dojetí z tváře, na zahraničně politické scéně? Jedinec nemůže svět změnit ani hned a většinou ani za celý svůj život, ale jsou na světě tací, kterým jejich pozice umožňuje do mnohého zasahovat, mnohé rozhodovat a mnohé ovlivňovat. Prezident USA bezpochyby takovou osobou je. Proto je třeba na něj klást ty nejvyšší nároky.

Barack Obama byl vítán jako nová naděje, statisícové davy mu v Berlíně i jinde aplaudovaly ještě před zvolením. Po jeho poslední návštěvě téhož města loni v listopadu se s ním loučila jen kancléřka. Vypovídá to něco o jeho „legacy“, o tom, co po něm zůstává a podle čeho bude hodnoceno jeho místo v historii USA a ve světové politice? Obávám se, že ano.

Kdybych chtěl být škodolibý, dalo by se Obamovo dědictví shrnout krátce: po grandiózním startu, ozdobeném Nobelovou cenou za mír, který ještě nenastal, a velkolepým divadlem na Hradčanském náměstí zbyla jen po světě rozesetá minová pole bez naděje na brzké odminování. Díky, Baracku! Nevyřešil nic, a kde se situace nezhoršila, tam jsme rádi, že zůstala stejná jako před jeho nástupem.

Dá se namítnout, že přinejmenším smlouva s Íránem o jeho jaderném programu je pozitivum. Domnívám se, že to tak není. Prezident USA s vydatnou pomocí Evropanů, lačných zakázek, uzavřel pod dohledem Ruska a Číny dohodu s ďáblem. Ta dohoda ďáblovi umožňuje ponechat si všechno, čeho už dosáhl, a v mezích „mírného a udržitelného pokroku“ dál budovat jaderné kapacity údajně pro mírové účely. Kdo na to má chuť, může sám zapátrat, z jak nekompatibilních východisek se smluvní strany dostaly až k závěrečnému textu, v němž jsme (ehm, pět stálých členů RB a Německo, tedy i naši unijní souputníci a spojenci v NATO) odkývali vše, co si Íránci přáli. Není to „win – win“ situace, a případné vypovězení dohody ze strany západních signatářů je v podstatě nemožné.

V oblasti Blízkého východu a jižní Asie zůstává po Obamovi pachuť, kterou těžko nějak pojmenovat. Irák je v zásadě zhroucený stát, který vede válku na vlastním území, jež ale zčásti není tak docela jeho. Obama to nezačal, ale ani to nedokázal řešit. Afghánistán je v podstatě stejný příběh, ale tamější dění se obyčejně nepřelévá do zahraničí. Afghánci si své problémy vždycky řešili sami, i když jim do toho zkoušel mluvit kdekdo, a bude to tak ještě hodně dlouho.

„Arabské jaro“ ukázalo, za co stojí blízkovýchodní politika USA, Evropské unie a NATO. Egypt se vydal na cestu tam (nikdo raději nechce vědět, kam vlastně) a vrátil se zpátky. Cestou málem zničil sekulární stát, těžce poškodil své vlastní ekonomické zázemí a dnes se zuby nehty brání před islamistickými vrahy operujícími na Sinajském poloostrově.

Libye věru nebyla vzorem svobody a liberalismu, byť svého času předsedala Radě pro lidská práva OSN. Opovrhovaný Kaddáfí splnil, co slíbil – za evropský pardon zastavil migraci Afričanů přes libyjské území. Byl za to po právu potrestán, jeho režim padl s pomocí evropských vlád a dnes nedokáže nikdo z těch, kdo ho pomohli srazit, vytvořit na libyjském území cokoli podobného státu. Česká republika tam má sice velvyslance, ale ten sídlí v Tunisku, které jediné přežilo divoké časy „Arabského jara“ a jakžtakž se mu daří vegetovat dál. Za to mohou Tunisané děkovat sobě, nikoli nám nebo B. Obamovi.

Jako kdyby někomu nestačily zkušenosti z ostatních států „Arabského jara“, byl stejný scénář zopakován v Sýrii. Ani zde není B. Obama jediný, kdo má podíl na syrské tragédii, ale v době jejího vzniku měl jako jediný páky na ty, kdo na ní mají největší vinu. Nejen na Bašara Asada, ale také na Turecko, Saúdskou Arábii, Katar, na evropské partnery. Špatný odhad, růžové brýle a oportunistické ohledy na ekonomické zájmy jeho i druhých zničily multietnickou, multikulturní a poměrně tolerantní společnost. Jistě, režim nebyl demokratický podle našich kritérií, ale to není ani v Íránu, v Uzbekistánu nebo v Číně. Následky pociťujeme všichni (nejde jen o vlnu skutečných i falešných uprchlíků) a jedním z nich je možná bezděčné, ale určitě hloupé posílení pozice Ruska v celém regionu Blízkého východu, kde teď může snít svůj imperiální sen.

Ve stejném regionu, ale tentokrát v demokratické zemi, po sobě zanechává skutečně nepříjemnou památku. Hlasování o rezoluci 2334 v Radě bezpečnosti OSN mělo mnohem širší konotace než jen snahu namíchnout izraelského premiéra, ale praktický momentální efekt je přesně takový – rozčilený Netanjahu, spory na izraelské politické scéně a utvrzení všech, kdo si myslí, že se rezolucemi OSN dá docílit změny izraelské politiky. Vánoční dárek, který od Obamy dostali izraelský premiér, Organizace pro osvobození Palestiny a Hamás nedokážu hodnotit jinak než jako škodolibou mstivost člověka, jehož jste považovali za solidního partnera, když už ne za přítele. Asi aby bylo úplně jasno, rozhodl se ještě před odchodem z Bílého domu dát svobodu několika darebákům, zadržovaným v Guantánamu. Přece dal slovo, ne?

Miláček davů, spravedlivý, oblíbený, sociálně cítící … a tak dále a tak podobně až do úplného zblbnutí nám byl prezentován prezident USA Barack Obama, jehož mandát za několik dnů skončí. Někdo bude litovat, někdo si oddechne, ale většině to asi bude jedno – taková zřejmě bude globální reakce na ukončení jeho prezidentského období. V samém závěru ukázal malost své osobnosti a místo tečky za svou zahraniční politikou nechal v pomuchlaném sešitě nehezkou skvrnu.Psáno pro Fórum24

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Bursík Martin C Cimburek Ludvík Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr · Gregor Kamil H Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hůle Daniel · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin O Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy