O ošidnosti médií aneb Fernet krachuje, nebo vzkvétá?

21. 02. 2011 | 22:42
Přečteno 3014 krát
Loňský hospodářský výsledek likérky Stock Božkov krásně ukazuje, jak dokážou (i zcela seriózní) média jednu a tutéž zprávu interpretovat dvěma úplně protichůdnými způsoby. Podle jedné by byl management likérky na odstřel, podle druhé by ho vlastníci měli do zlata zasadit.

Prolétal jsem zběžně nadpisy a perexy dnešních zpráv na zhruba desítce webů, které sleduji, a z jednoho z nich mi utkvělo, že likérce Stock v Plzni-Božkově loni významně klesl obrat. Hlavou mi bleskne cosi jako „co tam ve Stocku dělali, že se jim rok tak nevydařil,“ a běžím dál. O pár minut později a o pár webů vedle ale najednou vidím jinou zprávu: Stock posílil pozici lídra na trhu. Reakce by tady logicky vypadala zhruba nějak „co tam ve Stocku udělali, že měli tak dobrý rok,“ jenže … to by bylo trochu schizofrenní.

Něco je divné. Během chvilky je jasno: Euro.cz publikuje 21.2. v 11.00 článek s nadpisem „Stock Plzeň posílil pozici lídra na trhu lihovin.“ Tentýž den, jen o pár hodin později, v 16.38, však vychází na E15.cz zpráva „Stocku se propadl prodej o více než desetinu.“

Sám za sebe přitom obě zmíněná média považuji za objektivní, seriózní, žádný bulvár; obě jsou zaměřená na ekonomiku a od obou očekávám, že dokážou o ekonomických zprávách informovat zhruba stejně kvalitně a hodnověrně.

Obě média a oba články přitom uvedené charakteristiky naplňují: žádný z nich neuvádí nepravdy, oba správně citují generálního ředitele Stocku Petra Pavlíka, oba uvádí dostatek čísel a „tvrdých“ dat. Když si články přečtete celé, zjistíte, že informace v jejich těle je prakticky totožná a říká, že obrat Stocku se sice propadl, ale protože trh patrně padal ještě víc, Stock navýšil svůj tržní podíl.

Rozdíl je jen v tom, že jeden z redaktorů se rozhodl zprávu nadpisem a vyzněním interpretovat jako dobrý výsledek (zvýšení tržního podílu je pro management a firmu skvělý výsledek), druhý jako špatný výsledek (pokles obratu o desetinu bývá naopak velmi zlou zprávou).

O tom, že média mohou být ošidná a dokážou podat tutéž "realitu" velmi rozdílně, nikdo nepochybujeme. Ale narazit na takhle krystalickou ukázku opačného závěru člověka přece jen překvapí – a připomene, že je potřeba soustředit se na fakta a obsah zpráv, a nenechat se unést „vyzněním“ zprávy a její subjektivní autorovou interpretací.

A rozhodně se nepokoušet dělat si závěry z nadpisů a perexů:)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Maximus napsal(a):

Interfernet je za revoltou Arabů!
21. 02. 2011 | 23:12

vojtěch napsal(a):

Nemluvě o tom, že se mění i kvalita fernetu. Alespoň mně osobně se zdá rok od roku hořčí a hořčí... Nebo jen stárnu?
21. 02. 2011 | 23:15

Otázkář napsal(a):

E15.cz publikuje a o pár minut později E15.cz publikuje, obě média jsou seriozní, ehm a které je prosím to druhé médium? Já vidím jen jedno :-)
22. 02. 2011 | 00:01

Otázkář napsal(a):

tak po kliknutí na odkazy se vše vysvětluje, tím prvním médiem je myšleno euro.cz, prosím autora ať si opraví překlep, zbytečně mate čtenáře a dělá reklamu jednomu médiu E15 :)
22. 02. 2011 | 00:03

jezevec napsal(a):

Novináři , aby se uživili, tak kdejakou blbost semelou desetkrát ze všech stran.Novinář z informace vykouzlí několik článků a má na týden vystaráno.
Autore- divím se,že se tím zabýváte.
22. 02. 2011 | 00:19

Zbyněk napsal(a):

No trochu by to chtělo jmenovat to druhé médium :)
Akcionáře prioritně zajímají vlastní výsledky firmy, info o klesajícím trhu jsou tak trochu alibistické a někdy (nejsou-li podložena ideálně daty z veřejných statistik) spíše výmluvou manažerů.
A klesající obrat se dá ještě nad EBITDA zachránit tak, aby tato modla zůstala na budgetem...
Aneb - na každém poklesu¨jde najít něco pozitivního!!!
22. 02. 2011 | 00:54

antoninovy napsal(a):

Prima a brilantní text jen jsem nevěděl co je to peex, už ví.

Zdravím

an
22. 02. 2011 | 01:07

Ládik!!! napsal(a):

Média nejsou žádné božské abstrakce - jsou to jen lidi. Jeden má špatnou stolici, druhému se podařil boční kšeft, třetímu odešel přítel, někteří mají periodické výkyvy nálady - cloumají s nimi emoce, které přenesou na papír.
Zkrátka - popsal jste rozvinutě 4. artikul Pepy Řepy.
22. 02. 2011 | 05:40

ventos napsal(a):

zrpavodajství se prostě bulvarizuje, dneska už vám nikdo nenapíše ani předpověď počasí, aniž by tam byly kruté mrazy, vichřice nebo aspoň ledovka
22. 02. 2011 | 06:41

Holubář napsal(a):

Pane Kadleci,
gratuluji!
Právě jste objevil Ameriku!
22. 02. 2011 | 07:30

Miloslav Lubas napsal(a):

Klobouk dolů. Chytré psaní. Ale třeba má jen jeden novinář veselý pohled na svět a druhý novinář zase smutný.
22. 02. 2011 | 07:32

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Snad iba "mladi" Vas ospravedlnuje, ze nechapete na prvy raz uplne jasne spravy. Len taki blogeri ako Vy sa mozu zaoberat takou hlupostou, ako su dve pravdive spravy, ktore si VOBEC NEODPORUJU. Ked niekomu vyznamne klesne obrat, tak mu klesne obrat. To vypoveda IBA o tom, ze mu klesol OBRAT. (Nic to nevypoveda napr. o zisku, ktory kludne mohol stupnut, klesnut, alebo zostat na predchadzajucej urovni). Ked sa niekomu rok nevydaril, tak sa mu nevydaril podla jeho predpokladov, asi. To zase neznamena NIC, len ze si mysli, ze sa mu nevydaril podla predpokladov.Posilit poziciu lidra znamena NIC ine, ako posilnit poziciu lidra. T. J., ked boli lidrom oproti ostatnym, teraz maju este vacsi odstup.

Necudo, ze takto vyzeraju autori osmich, desiatich, dvadsiatich... knih (nielen) v Cesku. Boooze.
22. 02. 2011 | 08:02

Cech napsal(a):

Zde je nutné poděkovat autorovi za ukázku, "vmanipulování tzv. nezpochybnitelného důkazu".
Tato technika manipulace spočívá v tom,že autor udělá jakoby drobnou chybičku ale podstatného významu.
Další děj naváže již na něco co ve skutečnosti neexistuje.Takto se založí tzv."nezpochybnitelná fikce".
Není to nic nového, technologie mediální manipulace je sofistikovaná a vypracovaná.
Tento tah se u nás používá opravdu zřídka, vyžaduje od autora vypracovaný a sofistikovaný projev se znalostí manipulačních technik.
Ten hrubý a velmi často u nás používaný to je Power "spin" v kombinaci s ignorováním odezvy.
Ten byl již představen a nemá cenu jeho podstatu opakovat.
22. 02. 2011 | 08:47

Tunel napsal(a):

Média jsou hlavně zdrojem obživy jejich vlastníků a zaměstnanců.
Nadpis je jako obal produktu a v dnešní konzumní době se bohužel obal prodává lépe, než samotný obsah.
22. 02. 2011 | 09:44

Václav Kadlec napsal(a):

Děkuji za upozornění na chybku v Euro.cz - opraveno :)
22. 02. 2011 | 18:54

Václav Kadlec napsal(a):

Dovolím si souhrnnou reakci:

- pane Holubáři, děkuji:)
- pana JAHA, možná jste úplně neporozuměl podstatně mého blogu. Zkusím to ještě jinak: když bude článek mít nadpis "Agáta Hanychová i v těhotenství stále kouří", vypovídá to o tom, že Agáta je poměrně nezodpovědná a potřeby dítěte jsou jí ukradené. Když bude nadpis znít "Agáta Hanychová kvůli těhotenství zredukovala kouření z 60 cigaret denně na 3", vypovídá o tom, že Agáta je celkem zodpovědná a potřeby dítěte poměrně hodně řeší. Obsah článku přitom bude úplně, doslova totožný. Přesto články vyzní opačně. A to je to, na co můj blog poukazoval:)
- pan Zbyněk (T.? :)): ano, to je pravda a nijak to nezpochybňuji.
- pan vojtěch: taky se mi zdá, ale nemám pocit, že je to na škodu:)
23. 02. 2011 | 01:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy