Přestanou Češi číst knihy?

03. 10. 2007 | 06:40
Přečteno 5299 krát
Češi patří k nejzapálenějším čtenářům knih v celé Evropě. Bude to platit i příští rok, zvýší-li se DPH?

Podle dnes zveřejněných výsledků průzkumu Ústavu pro českou literaturu AV ČR a Národní knihovny patří Češi mezi nejaktivnější čtenáře knih: každý Čech přečte za rok průměrně 16 knih, přičemž 88 procent žen a 77 procent mužů přečte ročně alespoň jednu knihu.

To jsou skvělé výsledky a jejich význam se ještě zvýrazňuje ve světle srovnání s jinými evropskými zeměmi: průměr „nečtenářů“, tedy lidí, kteří za rok nepřečtou ani jedinou knihu, dělá v Evropě průměrně 42 procent, zatímco v ČR jen 17 procent. Perfektní je, že hodně čtou i mladí lidé: nejvíce čtenářů je ve věkových skupinách 15 až 24 let (86 procent).

O tom, že čtení knih je příjemný, aktivní, a hlavně vysoce užitečný způsob trávení volného času, asi není nutné diskutovat: důležité však je, aby knihy byly pro čtenáře široce dostupné a aby byly prodávány v rozumných cenových relacích. Každý Čech si za rok koupí skoro 7 knih a utratí za ně přes 1 300 Kč.

Je evidentní, že kromě historických zvyků je jedním z důvodů vysoké obliby knih v ČR jejich dobrá dostupnost (knihovny i knihkupectví jsou naštěstí prakticky na každém rohu, většina z nich je opravdu velmi kvalitní a nabízí nepřeberné množství knih) a velmi nízká cenová úroveň (průměrná cena knihy okolo 197 korun je schůdná pro každého čtenáře).

Silný konkurenční boj mezi vydavateli a samotná podstata produktu „kniha“ drží prodejní ceny knížek na hranici rentability. Kniha je ze své podstaty zbytná věc – když bude levná, dobrá a dostupná, pár tisíc lidí si ji koupí, ale kdyby byla drahá nebo nebyla k dostání, nikomu by vlastně vyloženě nechyběla – na rozdíl třeba od rohlíků nebo elektřiny. Z tohoto pravidla existují výjimky – na straně čtenářů (existují lidé, kterým by knihy chyběly) i knih (existují knihy, které by čtenářům chyběly), ale obecně lze knižní svět takhle popsat.

Nepříjemné je, že od ledna příštího roku dojde pravděpodobně ke zvýšení spodní sazby DPH (do které patří také knihy). Otázkou je, jak se toto navýšení projeví v koncových cenách knih: někteří nakladatelé zřejmě v rámci konkurenčního boje vezmou alespoň část zvýšené daně na sebe, jiní promítnou celé navýšení do prodejní ceny.

Je otázkou, zda by si čeští čtenáři zachovali svou náklonnost ke knihám i v případě, že by se knihy skokově (byť relativně nepatrně) zdražily. Nezdá se to, ale pro kupujícího, který stojí v knihkupectví, drží v pravé ruce knížku, někdo mu přitom chrchlá na záda a z levé ruky mu padají igelitky s nákupem, může být při jeho impulzivním rozhodování rozdíl, je-li na knížce cenovka „199 Kč“ nebo „206 Kč“.

Zvýšení daňové zátěže je vzhledem k situaci státního rozpočtu asi nevyhnutelné: otázkou je, zda to tak budou chápat i čtenáři a zda zvýšení některých daní nepovede k poklesu zájmu právě o knihy. To by určitě byla velká škoda.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Cicero napsal(a):

Ten příklad jste dle mého názoru nezvolil dobře. V zásadě srovnáváte tzv. baťovskou cenu s nebaťovskou. V tomto případě je psychologická bariéra na dvou set korunách, takže za jednu knihu "nedám ani dvě stovky", kdežto za druhou "už dám víc jak dvě stě stovky". Kdyby se cena zvýšila z třeba z 206 na 214, tak by ten efekt zdaleka nebyl takový. A i v tom původním případě se nedomnívám, že by lidí, kteří by skutečně byli takto odrazeni, bylo nějaké významnější procento.
03. 10. 2007 | 08:09

J.H. napsal(a):

Váš článek mne zaujal názvem a teprve po otevření jsem se dozvěděl ,že důvodem úpadku zájmu čtenářů o knihu je navýšení ceny v důsledku zvýšení dolní sazby DPH.Za sebe mohu říci,že nekupuji knihu podle ceny ,ale podle obsahu a zda mne zaujala.Určitě si řeknu,že je cena vysoká,ale to není určující a podmiňující pro koupi.Souhlasím všk i s tím,že je skupina lidí,která s touto položkou musí počítat a může koupi knihy v danou chvíli zhatit.Ne však zájem a touhu knihu přečíst.Záměrně říkám přečíst.Vy jste správně uvedl,že mnoho lidí chodí pro knihy do půjčoven a tady se může stát,že vzroste nárůst zájmu o půjčování knih.Ale míru nárůstu neumím určit.To může být a nemusí.Chci jen ještě připomenout,že je zde i pole pro rozšíření nabídky na nové knihy a na opakovaná vydání.Co kdyby se Česká televize odvrátila od reklam ních bloků na zboží,které na každého tlačí v každé ulici a plátku,které vysílá v hlavním vysílacím čase a do těchto bloků vložila nabídku(u knihy se mi slovo reklama příčí)knih s datem jejich vydání.To si myslím by nebyl špatný počin.O úpadek počtu čtenářské obce však strach nemám .Ten si vždy najde cestičku.A jak jste správně podotkl,úroveň nabídky včetně knihoven a půjčoven je u nás na velmi dobré úrovni.Zatím není tato instituce v zájmu našich povedených politiků a tak doufejme,že si nenajdou záminku s důkazem ,že ohrožuje jejich politickou stabilitu.Tak se oddávejme klidu oáz duchovna nelitujme této dobré a prospěšné investice.Mějte se hezky a hezký den.
03. 10. 2007 | 08:48

Václav Kadlec napsal(a):

Pane Cicero, dobrý den,

právě že cena velkého procenta knih je nastavena tak, aby byla pod nejnižší možnou psychologickou hranicí, tj. kniha v současnosti málokdy stojí 206 Kč, ale pravděpodobně stojí těch 199 Kč, čili zdražení, byť mírné, by často znamenalo zdražení nad onu psychologickou hranici.
03. 10. 2007 | 08:49

J. Švorčík napsal(a):

Rád bych Vám sundal růžové brýle. Nejde o kvantitu, ale kvalitu.
Dospělí (více ženy) kupují hlavně paměti kdekoho, co si ještě něco pamatuje a další podobné žánry, které jsou jen prodlouženou rukou bulváru. Pak se také rozmohla móda knižních podob úspěšných (to není to samé, jako slovo "dobré)televizních seriálů.
Běžně se natáčí podle úspěšných knih filmy.
No a u dětí statistku čtení představuje Harry Poter.
Nicméně není nutné knihu vlastnit, ale číst. A v tom jsou veřejné knhovny opravdu důležité. Mladé sem přivedl internet, což je výborná věc. Mohu si tak přečíst z archivních tisků, ke kterým mají přístup jen badatelé.
03. 10. 2007 | 09:21

Václav Kadlec napsal(a):

Pane Švorčíku, dobrý den,

nechci nijak útočit, ale výsledky toho průzkumu Národní knihovny jsou asi nezpochybnitelné a opravdu z nich vyplývá, že Čech si koupí ročně 7 knih. Čili ne všichni zjevně čtou Internet nebo archivní listy. Sice rozumím tomu, že tato statistika je částečně ovlivněna třeba knihou typu Autoškola, kterou si koupí prakticky každý uchazeč o řidičák, ale i tak si nemyslím, že by lidé běžné knihy nechtěli, nečetli, nekupovali. Spíše je podle mě otázkou, zda by je kupovali ve stejném množství, kdyby byly najednou trochu dražší. VK
03. 10. 2007 | 10:43

v. napsal(a):

pro J.Švorčíka: A nebudou na tom ostaní evrospké země náhodou podobně co se týče čtených knih? Tedy že -ač "brak" - čte se u nás víc? Mezi dětmi vede Harry Potter nejspíš všude, mezi ženami zas červená knihovna atp. A to má být špatně? Četbu knihy chápe většina lidí v první řadě jako aktivní odpočinek a je celkem pochopitelné, že nebude číst filosofické úvahy či poesii haiku, když přijde domů z práce. A co na tom?
Krom toho, když vidím svou sestřenici, která sáhne radši po Harry Potterovi či Eragonu místo toho, aby si pustila počítač nebo televizi, mám z toho ohromnou radost. A třeba jednou dojde i k "hodnotnějším" kouskům (ale kdo hodlá soudit, které to jsou)...a třeba ne, ale na tom přece není nic špatného.
03. 10. 2007 | 10:50

bara napsal(a):

pan Svorcik:
"Dospělí (více ženy) kupují hlavně paměti kdekoho, co si ještě něco pamatuje a další podobné žánry, které jsou jen prodlouženou rukou bulváru."
No dovolte? To jste me urazil!
03. 10. 2007 | 11:06

Líný černý pes napsal(a):

Knih kupuji ročně (podle toho, co vyjde) okolo 100, nepočítaje v to odborné brožurky, samozřejmě, něco jsou dárky. Jak nemám denně svou dávku písmenenek, neusnu. Jenže hodinka před spaním není čas na Kanta.
to J.Švorčík - neposuzujte ženy a muže podle toho, co je napsané na reklamě té které knihy, paměti čtu jen málo, spíš životopisy, naposledy W.Churchila. Červenou knihovnu kupuju babičkám do senioráku, dědové čtou Z. Greye a příručky o autech.
03. 10. 2007 | 12:04

J.Krofta napsal(a):

Myslím, že ani výšení DPH nás od čtení neodradí. Pro mě jsou knihy neštěstí.Už teď jsem od začtku roku koupil 100 knih a dal za ně 26 000 Kč.Což je tak nějak můj roční průměr.Knihy jsou pro mě neštěstí:)))
Ale upřímně a bez pochlebování, knihy z Computer Press mám velmi rád, protože jsou mimo jiné v super uživatelsky přátelském provedení.
03. 10. 2007 | 12:37

Lukáš Palka napsal(a):

Nevím, proč článek o "sedmi korunách (199 - 206)" vůbec vznikl. Pár mích zamyšlení proč vůbec napsaný být nemusel.

1) Ne všechny knihy jsou v baťovských cenách. Například cena knihy 286, pokud představuje 105% vzroste po zvýšení daně na odhadem 297 korun tedy 109%. Myslíte, že si toho normální kupující knih všimne? - já myslím, že opravdu ne.

2)Myslím, že motivací lidí ke koupi knihy stěží ovlivní cena. Měl by se totiž asi udělat zároveň průzkum, zda lide při procházení knihkupectvím nejdřív sledují cenovky nebo obsah knihy. (osobně si myslím, že spíš to druhé, i když k tomu nemám žádný podklad). Po obsahu následuje pohled na cenu a pak se rozhuduji za poměr cena kvalita opovída - věřte, že pokud se nachází v cenovém intervalu shodujícím se s mou představou není co řešit. Koupi bych si rozmyslel při řádových rozdílech - tzn. 100 kč.

3) Statistika je hezká věc, ale tato statistika pokud by měla být prokazatelná by měla určit kolik z koupených knih nejde do firem (kde se o zájmu tyto materiály číst asi nedá hovořit), kolik jich není jiná nutnost (např. studijní materiál) atd. Vyčíslení kolik knih je opravdu koupeno z vlastní vůle a pro vlastní potěchu čtenářem, mi chybí.

Můj závěr tedy zní, že ten kdo číst chce číst bude a ten kto nechce tak nebude - "sedm korun" s tím opravdu nic nenadělá.
03. 10. 2007 | 13:01

Baba Jaga napsal(a):

Ale, bože. Nevím, kdo chodí do knihkupectví v čase, kdy drží v levé ruce igelitku s nákupem a proč mu tam někdo chrchlá na záda. To autor poněkud "přeťáp" To mi už spíše vadí stav některých knih v knihovnách a jejich úroveň. To, oč mám opravdu zájem, tam zpravidla nenajdu. Ten pocit,kdy mám kabelu plnou krásných, čistých knih ,stojí za všechny peníze. A že je už nemám kam dávat? No tak je někomu půjčím.
03. 10. 2007 | 13:25

J. Švorčík napsal(a):

ad: v
Samozřejmě jsem chtěl svým příspěvkem trochu provokovat.
Vy jste si ale pěkně naběhla: víte stejně jako já, že se všude ve světě čte nejvíc brak. Vy pokládáte za dobré, že se toho braku u nás čte víc než ve světě!
03. 10. 2007 | 13:34

Václav Kadlec napsal(a):

Pane Palko, dobrý den,

já to nevidím zase tak černobíle. Díky silné konkurenci a díky povaze knih (jak o tom píšu v blogu) jsou ceny knih už teď drženy nízko: s trochou nadsázky lze říct, že pokud nakladatel věří, že kniha "snese" cenu 297 Kč, pak ji rovnou prodává za 297 Kč a ne za 286 :) Navíc se nebavíme jen o sedmi korunách: u tisícikorunové knihy už to je skoro 40 Kč. Nehledě na to, že lidé budou mít po spuštění reformy pocit (ať už oprávněný nebo ne), že platí vyšší daně, že se vše zdražilo, že se platí u lékaře apod., a že by tedy stálo za to omezit spotřebu. A otázkou je, zda ji neomezí třeba právě v návštěvách knihkupectví.

Hezký den,
VK
03. 10. 2007 | 14:17

Václav Kadlec napsal(a):

Babo Jago, dobrý den,

chrchlání byla jemná nadsázka, ale spíše mi šlo o to, že člověk se v knihkupectví rozhoduje opravdu spíše pocitově, impulzivně. Prostředí v některých moderních knihkupectvích je už poměrně příjemné, mnohde si člověk může sednout do křesla, listovat knihami a třeba popíjet presso, ale neplatí to všude: když se v knihkupectví nebudete cítit komfortně a navíc vás ještě naštve, že knížky zdražily, možná jich opravdu koupíte méně.

Hezký den,
VK
03. 10. 2007 | 14:20

Jirka P. napsal(a):

Nejprve uvedu,že, aniž bych pochleboval,si vážím Computer Pressu.Avšak: vím o čem mluvím,když tvrdím,že není pravdou,že (obecně) nakladatelství drží cenu knih na hranici rentability (všiml jste si určitě,že titul beletrie stejného rozsahu i nákladu se pohybuje v relaci těch 199,- až cca 300,-Kč).Naopak je pravdou,že lidi chodí do knihkupectví nejen s nákupními taškami,ale i se zmrzlinou i jiným,právě požívaným jídlem (a druhou rukou si prohlíží knížku).Stejně je pravdou, že člověk,kupující knihu, velmi často podléhá módním vlnám (kde jsou dne s ti Cookové a podobní) a to odbyt silně ovlivňuje.Stejně jej ovlivňuje nákup středoškolských učebnic a mohl bych pokračovat.Na druhé straně vím,že u opravdového čtenáře (a těch je značné množství) cena určitě nerozhoduje.A za kvalitní obrazovou publikaci jsou lidi ochotni dát doslova tisíce.Čili: nebál bych se zdražení,ale tiše se bojím (oproti většině tady diskutujících) plíživého úpadku zájmu o knihu jako takovou (doložit se to dá snadno porovnáním počtů prodaných výtisků za určité časové období).
03. 10. 2007 | 14:22

Bessy napsal(a):

No, kupovala jsem knihy i když byly pořád dražší a dražší-třeba když jste odebírali několikadílný svazek, tak ten poslední byl nejmastnější/tedy nejdražší/.Ale- knihy jsem ukládala do několika metrové knihovny v mezipatře a pak nám praskla stěna domu. Manželem jsem byla nařčena,že ty moje knihy je nějaká tuna a že zavinily to prasknutí té stěny. Tak teď musím pomálu,aby prý nespadnul celý barák.Takže případné zdražení bude i další důvod,omezit nákupy-jistě ale k mé velké lítosti.
03. 10. 2007 | 15:11

Baba Jaga napsal(a):

Víte, já to vidím stejně, jako zdražení alkoholu či čehokoliv jiného. Chvíli se spotřeba sníží a pak se vrátí do předchozí výše. Co se týká kvality toho, co se nakupuje a čte, tady by mě názor diskutujících zajímal. Kdysi jsem si posteskla zkušené paní češtinářce svého syna, že výběr knih a jeho četby se mi nelíbí. Paní učitelka řekla, že to není důležité, že podstatné je, aby se vytvořil čtecí návyk. A dnes si opravdu na vzdělání a četbu syna stěžovat nemohu. Byla to náhoda nebo tomu tak opravdu je?
03. 10. 2007 | 15:47

Darth Zira napsal(a):

Pane Švorčíku, že se nejvíc čte brak je sice pravda, ale na straně druhé pořád ještě čtení (i toho Harryho Pottera nebo knižního přepisu nějaké růžové zahrady) z hlediska intelektuálního výkonu (nebo intelektuální námahy či jak to říct) stojí o něco výše než pouhé sledování pohyblivých obrázků (filmu, televize, počítačové hry). Navíc jak už tu bylo řečeno, ten, kdo začínal svou čtenářskou kariéru s Harry Potterem, se klidně ještě může pročíst k Shakespearovi, Balzacovi, Tolstému nebo co já vím čemu, co Vy považujete za kvalitu. Je podle mého velkou zásluhou paní Rowlingové, že se jí podařilo (byť třeba "brakem") přivést milióny dětí u nás i v zahraničí zpět ke knize. Na nový díl Harryho Pottera byl v knihkupectvích větší nával, než na premiéry filmových adaptací těchto knih - a to už je teda co říct. Když si přečtete Jaroslava Žáka, tak ten ve svých knihách mj. mluví o tom, že mládež vůbec nečte a že co by dal za to, kdyby četli aspoň něco, klidně třeba i Sherlocka Homese nebo Tarzana. Myslím, že kdyby viděl desetitisíce školních dětí louskajících příběhy o čarodějnickém učni, tak by zajásal, že aspoň něco ČTOU. A dalším z hlediska čtení pozitivem jsou karetní, deskové a figurkové hry s fantastickými náměty, případně i hry počítačové nebo tzv. "hry na hrdiny" (známější pod anglickými zkratkami RPG a LARP), kde všude se vyskytuje velmi propracovaný fantastický svět a do dobrého proniknutí do něj hráči nestačí jen pravidla (která sama o sobě tvoří knihu, jelikož jsou poměrně dost komplikovaná a na dokreslení prostředí a charakterů postav jsou v nich třeba i krátké povídkové příběhy), ale je třeba i číst románové série z tohoto světa. Známý je tím např. Warhammer (jeho hlavní autor William King žil do loňského roku v Praze). Dalším fenoménem jsou pak knižní pokračování (event. "předpokračování" a paralalně probíhající dobrodružství) filmových a televizních ság jako Star Trek nebo Hvězdné války. Pro fanouška takového fenoménu je čtení knižních (případně i komixových) "doplnění" tohoto světa přímo nezbytností, jinak plno detailů vůbec nepochopí nebo je ve filmu ani nezaznamená. A to vše je podle mého dobře. Pokud je u nás procento obyvatelstva čtoucího byť i toho Kinga 2x nebo 3x vyšší než procento Němců, Francouzů či Američanů čtoucích co já vím Perryho Rhodana, Marka Stonea nebo nějaké detektivky, tak je to pořád dobré. Byl u nás před cca 3 lety na conu fanoušek z USA a ten nám tvrdil, že u nich jsou lidé, kteří pravidelně čtou (i kdyby jen 158. a další pokračování dobrodružství barbara Conana), považováni za intelektuální elitu.
Jinak já osobně bych samozřejmě jen uvítala, kdyby lidé místo pamětí "celebrit", kuchařek, červené knihovny a případně ještě tak Pawlowské s Viewegem (nic proti nim osobně nemám) více četli fantastiku. A kdyby někdo našel způsob, jak je k tomu přimět, určitě bych nebyla proti.
03. 10. 2007 | 16:10

Baba Jaga napsal(a):

to Darth Zira.Já mám takovou pitomou otázku. Proč vlastně byste uvítala, kdyby lidé četli něco jiného, než paměti atd.? U dětiček, resp. vlastních, je odpověď snadná. "Ž e abysem nebyl blbec". Ale u dospělých? A mimochodem, kuchařky jsou nesmírně kvalitní čtivo, vřele doporučuji, mám jich asi osmdesát.
03. 10. 2007 | 17:04

Václav Kadlec napsal(a):

Jirko P., dobrý den,

netvrdím, že vydavatelé drží ceny na samotné hranici rentability - každý podnikatel chce aspoň maličko vydělat :) Ale myslím, že drží ceny opravdu hodně nízko - resp. že u každého jednotlivého titulu pečlivě zvažují, zda daný titul ještě "unese" danou cenu, nebo už ne. V Česku cena skutečně hodně rozhoduje a platí to i o světě knih, který je považován za relativně hodně "fandovský". Když se podíváte na zahraniční vydavatele, často zjistíte, že většinu své produkci prodávají v rozmezí od 20 do 30 dolarů: v Česku je cenová citlivost (a tedy i rozpětí) mnohem vyšší, proto přemýšlím, zda by zvýšení DPH (pokud by se plně promítlo do koncových cen) nezpůsobilo pokles zájmu.

Hezký den,
VK
03. 10. 2007 | 17:51

Václav Kadlec napsal(a):

Babo Jago, dobrý den,

něco na tom určitě je. Když budu svému synovi (ne že bych ho měl :)) nutit četbu, která ho nebude zajímat, tak dost možná přestane číst úplně. Pamatuji si, že jsem třeba na základce četl jako o závod - Foglara, Maye, Běhounka... cokoliv mě bavilo. A je možné, že kdyby mi učitelky na základce nutily poezii nebo něčí paměti, vypěstoval bych si ke knihám naopak odpor :)

Přeji hezký den,
VK
03. 10. 2007 | 17:58

v. napsal(a):

to J. Švorčík: Nepokládám za dobré, že se u nás čte víc braku, pokládám za dobré, že se u nás víc čte. Toť vše...Už jen proto, že se člověk alespoň trochu naučí používat svůj jazyk, že si rozšiřuje slovní zásobu, fixuje garmatiku etc. Prostě, nemůžu si pomoci, ale stále mi přijde lepší, že místo po dálkovém ovladači někdo sáhne po knize...Možná jsem naivní a protože brak se mi do ruky často nedostane, mám pocit, že to s jeho kvalitou - co se řekněme alespoň té gramatiky týče - není až tak hrozné. Těžko soudit...Každopádně doučuji děti, ketré na tom s (nejen) s češtinou nejsou zrovna dobře a zodpovědně můžu prohlásit, že už když je člověk přesvědčí číst alespoň časopisy (prostě číst!), na jejich diktáty to má veskrze pozitivní vliv :)
S pozdravem v.
03. 10. 2007 | 18:09

Líný černý pes napsal(a):

to J.Švorčík :
No, pokud je u Vás brak o co čtu, tak to potěš koště. Zrovna mám rozečtené Hovory k sobě.
A co čtou osmdesíriletí lid? Uvidíme, co budete číst Vy, pokud v tom věku ještě budete, natož číst.
03. 10. 2007 | 19:53

Darth Zira napsal(a):

Baba Jaga - no, důvod je asi podobný, jako ten, proč Mountfield sponzoruje pořady typu Receptář. Pro výrobce a prodejce zahradnického a kutilského náčiní je ideálním světem samozřejmě ten, ve kterém je celý národ složen z kutilů a zahrádkářů, a pro spisovatele fantastiky je pak samozřejmě ideálním světem takový, kde všichni obyvatelé, sotva se naučí číst, čtou právě fantastiku. Není to logické? Když budete vyrábět mušky na pstruhy a udice, taky budete toužit po tom, aby co nejvíc lidí rybařilo, ne?
03. 10. 2007 | 20:48

J. Švorčík napsal(a):

Tak už se prosím uklidněte, já si jdu koupit paměti pana Krejčíře, či kuchařku od pana Novotného (obojí opravdu vyšlo).
Pokud se budeme seriózně zabývat tvorbou cen u knih, nakladatel musí mít jistě nějakou rezervu
jako rizikový fond. Podívejte se třeba do některého knihkupectví Levné knihy KMA. Pokud se kniha neprodá hned,
už ji žádný knihkupec nechce a jdou do frcu.
Uvedu zářný případ bulvární knihy, kde to nakladatel neodhadl. Před rokem Rakouskem otřásal případ Nataschy Kampusch. Nějaký nakladatel rychle vydal překlad knihy, která o tom případu pojednává. Na předvánoční trh byla vržena jako trhák za 199,- Kč. Asi 4 měsíce po vydání ji už prodával výšezmíněný obchod za 19,- Kč a za tu cenu ji prodává někde dosud.
03. 10. 2007 | 21:05

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Proč lidé nepřestanou číst knihy :
a)kniha je menší a většinou i lehčí než notebook a dá se nosit v tašce/kapse pro čtení v dopravě
b) do letada je také vhodnější
c) spadne-li kniha při čtení do vany, je škoda ve stech a ne v desetitisících korun
d) kniha stárne pomaleji než počítač a dá se k ní stále vracet, kdo si má pamatovat, kde co na internet našel
e) půjčenou knihu vrátíte, počítač Vám nikdo nepůjčí
f) kniha se dá číst ve dvou vleže
g) kniha se dá číst i tam, kde není přípojka na net (taková ta malá místnost, kde je i člen početné rodiny sám)
h) Leninem jde podložit almara
03. 10. 2007 | 21:13

Eduard Nud napsal(a):

Češi rozhodně knihy číst přestanou a nic jiného jim ani nezbyde, protože vymřou. Ale mě na tomto tématu zajímá něco jiného.
Mně na nich vadí hlavně to, "že je to tak dlouhý". Na telenovelu typu Emanuela nebo Dalas, Božka? se taky nedívám, protože u toho nechci ztrávit zbytek života a vlastně se to ani nedá strávit.
Na druhou stranu: možná bychom se divili, kolik lidí, kteří ročně nepřečtou ani knihu, toho přečtou na internetu. Mimochodem, internet je možnost vrátit se k původnímu záměru písma: záznam informací. Když se budu chtít naučit ovládat třeba televizor, přečtu si asi návod. Nic jiného.
Mimochodem: lidstvo a jeho přežití prý stojí na lidech, kteří moc nečtou nebo dokonce ani číst neumí.
07. 05. 2008 | 16:17

jordan shoes napsal(a):

Tak se oddávejme klidu oáz duchovna nelitujme této dobré a prospěšné investice.Mějte se hezky a hezký den.
22. 05. 2009 | 11:12

ugg napsal(a):

A kdyby někdo našel způsob, jak je k tomu přimět, určitě bych nebyla proti.
22. 05. 2009 | 11:12

replica watches napsal(a):

If you don't konw about omega watches and replica watches, account for you behind juvenility.
If you have not omega watches or replica watches,you account for out. so you may be come to here see.
http://www.omegawatchessale...
01. 07. 2009 | 10:36

lv napsal(a):

Je otázkou, zda by si čeští čtenáři zachovali svou náklonnost ke knihám i v případě, že by se knihy skokově (byť relativně nepatrně) zdražily. Nezdá se to, ale pro kupujícího, který stojí v knihkupectví, drží v pravé ruce knížku, někdo mu přitom chrchlá na záda a z levé ruky mu padají igelitky s nákupem, může být při jeho impulzivním rozhodování rozdíl, je-li na knížce cenovka „199 Kč“ nebo „206 Kč“.

Zvýšení daňové zátěže je vzhledem k situaci státního rozpočtu asi nevyhnutelné: otázkou je, zda to tak budou chápat i čtenáři a zda zvýšení některých daní nepovede k poklesu zájmu právě o knihy. To by určitě byla velká škoda.
04. 07. 2009 | 04:54

cheap tiffany jewelry napsal(a):

Ten příklad jste dle mého názoru nezvolil dobře. V zásadě srovnáváte tzv. baťovskou cenu s nebaťovskou. V tomto případě je psychologická bariéra na dvou set korunách, takže za jednu knihu "nedám ani dvě stovky", kdežto za druhou "už dám víc jak dvě stě stovky". Kdyby se cena zvýšila z třeba z 206 na 214, tak by ten efekt zdaleka nebyl takový. A i v tom původním případě se nedomnívám, že by lidí, kteří by skutečně byli takto odrazeni, bylo nějaké významnější procento.
31. 07. 2009 | 15:06

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
21. 08. 2009 | 06:24

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

30. 01. 2010 | 03:26

breitling skyracer napsal(a):

Did I really earn this or did I just wear you all down? Although skyracer it ended up winning only three awards, Avatar seemed to loom larger over the proceedings breitling super avenger than any other film, from the CGI sprinkling on stage of its bioluminescent floating sprites super avenger to Ben Stiller's blue-skinned homage in his best makeup presentation. Oddly, Avatar wasn't even breitling superocean nominated in that category . Avatar might have lost to Hurt Locker superocean in the end.
12. 03. 2010 | 04:37

breitling superocean napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
12. 03. 2010 | 05:29

Free Ringback Tones napsal(a):

nice bloggg....
17. 03. 2010 | 03:30

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 04:26

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 05:49

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 05:50

watchvisa napsal(a):

very happy to come here
09. 04. 2010 | 10:35

Blancpain watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
12. 04. 2010 | 03:35

replica watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay
14. 04. 2010 | 03:05

replica watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay
14. 04. 2010 | 03:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy