... A neřekl jediné slovo

07. 06. 2010 | 09:44
Přečteno 18688 krát
Čtenáři mého blogu si patrně již zvykli, že titulek s obsahem někdy přímo nesouvisí. Ani tento příspěvek tedy neznamená několik desítek let opožděnou recenzi románu Heinricha Bölla. Možná podprahově, Böllova tvorba je ve znamení humanismu a antimilitarismu.

Adolf Hitler 1. března 1936 zvěstoval svým soukmenovcům po připojení Sárska: „Němečtí muži a ženy, úspěšná je cesta našeho lidu. Sjednotil se s námi, tak jako my s ním. A tomuto lidu, který nebyl zničen versailleským diktátem, patří náš pozdrav a přísaha: Ať žije věčná Říše, která zvítězí …“

Současný (L.P. 2010) maďarský parlament přijal v uplynulém týdnu „Zákon o národní soudržnosti“, kde se ve zdůvodnění říká: „ … Maďaři, uchovávající si sílu svého jazyka a kultury, jsou po této historické tragédii [myšlena Trianonská smlouva r. 1920] schopni národní obnovy a vyřešení před nimi stojících dějinných úkolů.“

Hitler jasně definuje přeshraniční práva svého národa. Cituji: "Jen dva státy u našich hranic objímají masu deseti milionů Němců. Do roku 1866 ještě byly s celým německým národem sjednoceny v jediném státoprávním svazu. Do roku 1918 bojovaly ve velké válce bok po boku s německými vojáky z Říše. Proti vlastní vůli jim mírové smlouvy bránily ve sjednocení s Říší. To samo je už dost bolestivé. O jedné věci ale v našich očích nesmí být žádná pochybnost: státoprávní odtržení z Říše nesmí vést k tomu, že jsou v těchto zemích zbaveni svých národnostních práv a jejich ryze německá práva – nesmí být omezena. Ochrana každého německého muže a ženy je naší povinností."
Projev A. Hitlera na zasedání říšského sněmu v Berlíně o vnitřní situaci Německa a politice vůči německé menšině v Československu (20.2. 1938)

Maďarský parlament se s podobnou problematikou po devadesáti letech vypořádal také. Paragraf č. 3 týden starého zákona říká: „ … všichni členové a všechny komunity maďarských společenství, podřízených svrchovanosti jiných států, jsou součástí jednotného maďarského národa, jehož přes hranice sahající soudržnost je skutečností a zároveň určujícím prvkem osobní a kolektivní identity Maďarů.“

Hitler považoval Versailleský mír a následné posuny hranic a vznik nových států za diktát: „Roky nás sužuje problém, který nám kdysi nadělil versailleský diktát, a který se nyní stal neúnosný svou zrůdností a prohnilostí. … Hranice států tvoří lidé a lidé je taky mění. … Koridor byl a je německý. Gdaňsk je německé město …
(projev po napadení Polska září 1939)

Maďarský parlament výslovně v uplynulém týdnu konstatoval, že „ … trianonským mírovým diktátem a za pomoci cizích mocností provedené nové [90 let staré; pozn. V.K.] úpravy hranic, … – skončily fiaskem.“

V řeči maďarských představitelů se v poslední době dalo pro označení Karpatské kotliny (Slovensko, Maďarsko, část Rumunska, Srbska a Ukrajiny) zachytit slovo „Mutterstaat“. Nejsem germanista, ale tak nějak mi naskakuje pro nás Čechy historicky známější „Vaterland“.

… A neřekl jediné slovo
Moje otázka zní, proč nikdo z českých krasoduchů, kteří se aktivizují při každé automobilové nehodě ruského novináře. Kteří citlivě a s plnou mediální parádou, vlajkami mávaje, vnímají složitý vztah Tibeťanů k vlastní Číně. Kteří neváhají (za podobných šklebů jaké předvedl maďarský poslanec při navlékání gardistické uniformy) vztyčovat na pražském hradě vlajku evropského humanistického nadprostoru. Kteří pobíhají se spacáky či s duchovní útěchou při výměně televizního ředitele. Kteří podepisují politické výzvy každoročně? Kteří se jako aktivní politici zaklínají internacionalismem a vždy odsuzují projevy české malosti a šovinismu?
Proč nikdo neřekl jediné slovo?
Budou všichni také mlčet až stejný zákon přijme Rusko (s miliony Rusů v Pobaltí, Kazachstánu a na Ukrajině)? Nebo Němci ohledně jižního Tyrolska?
Vnímám to citlivěji proto, že se moje maminka narodila v Bratislavě? Nebo jsem jen na rozdíl od čtenářů slyšel minulé pondělí křičet maďarského velvyslance rozhořčeného debatou českých a slovenských akademiků k devadesátému výročí Trianonské mírové smlouvy na semináři Centra pro ekonomii a politiku?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

a ja zadam obnovu hranic ceskeho kralovstvi od jadranu k baltu!
07. 06. 2010 | 10:07

Stařeček napsal(a):

pane Klausi, není to k tématu, ale používám tuto Vaši mimořádnou účast na tomto fóru a omlouvám se, když sem Vám jednou z důvodu mé neinformovanosti a snad i hlouposti doporučoval změnu fotografie. Stařeček
07. 06. 2010 | 10:10

MaB napsal(a):

Pane Klausi, nemohl byste se - namísto prezentování poněkud demagogických analogií - zabývat věcným rozborem onoho inkriminovaného zákona? Já jsem se dostal k jeho textu, klopýtaje přes spoustu odkazů, v nichž ten či onen odsuzuje, nesouhlasí, vyhrožuje.

V tom textu stojí: "řešení výše uvedených problémů může být jen výsledkem spolupráce rovnoprávných, suverenitou disponujících demokratických zemí,(...), spolupráce, jejímž výchozím bodem mohou být pouze – i volbu národní identity v sobě zahrnující – svoboda jedinců a právo národních společenství na sebeurčení." Já jsem, podobně jako vy, také napůl Slovák. Ale hlavně jsem citlivý na manipulování s informacemi.
07. 06. 2010 | 10:12

Stařeček napsal(a):

a teď k tématu blogu. Absolutně s Váma souhlasím a vážím si Vás za to. Stejně jako Vašeho otce v postoji k naší otázce s Německem. Konečně to tu někdo řekl. Stařeček
07. 06. 2010 | 10:16

JF napsal(a):

nechcete si léčit komplex někde jinde ... ;-)))
07. 06. 2010 | 10:16

David napsal(a):

Moje blogy k mabarske politice zde: http://prokop.blog.idnes.cz...
07. 06. 2010 | 10:23

almost glossed napsal(a):

Myslím, že byste měl sám hodně mluvit a vysvětlovat.

Viděl bych to asi tak na 100 000 000 slov.
07. 06. 2010 | 10:27

Taoiseach napsal(a):

Rozeštvávání lidí je špatné vždycky, ať už to dělá Viktor Orbán, Ján Slota, Alexander Lukašenko, Václav Klaus starší nebo Václav Klaus mladší.
07. 06. 2010 | 10:33

Michal Macek napsal(a):

na druhou stranu kdyz se videl mapu madarska pred trianonem a porovnal s tou komary zamorenou bazinou mezi Tisou a dunajem co jim zbyla tak chapu ze je to stve.....
07. 06. 2010 | 10:38

Grandmaster napsal(a):

Na rozdil od Hitlerova Nemecka je Madarsko se svou retorikou zanedbatelne.
A ze nikdo nic nerika?
'Krasoduchove' asi nejsou tak secteni, tema je nezajimave (je to stara vec) a 'pribehy' ze soucastnosti jsou pro ne intelektualne snadneji pochopitelne.
07. 06. 2010 | 10:41

Stařeček napsal(a):

pane Macku omlouvám se, ale to štve i sudeťáky. Mne ale ne. Mne štve, rozbití naší společné republiky, která byla asi i na základě Triatlonu vybudována. Útok na Triatlon je dle mého názoru útokem i na nás a maďaři se spojí proti našim oběma republikám postupně s Polskem, Německem i Rakouskem.
07. 06. 2010 | 10:45

Tencokida Hnuj napsal(a):

Strašení Řeckem, Maďarskem, Německem, Bruselem...
Cui bono ?

Líné, nevychované a úplatné byrokracii, která se bojí o svá korýtka. Tak hledá zástupné problémy, aby od sebe odvrátila pozornost.

On už si každý rozumně uvažující člověk jména dosadí sám. Zleva zprava, věřící i ateisty.
07. 06. 2010 | 10:50

am napsal(a):

Pane Klausi, musím se trochu usmívat. Trianon nerozbíjí krasoduchové, ale ti, co volají po národu. Takže si spíše zameťte před vlastím prahem. Tak dlouho volali, že bez národa to nejde, až to shodili na zem. Asi si v tom národovci budou muset udělat nejdřív pořádek sami.
07. 06. 2010 | 10:53

hoven napsal(a):

já radím slovákum obnovit ostrahu státních hranic na uroven před shengenem a my bysme měli udělat to same
07. 06. 2010 | 10:53

Stařeček napsal(a):

To sem to vymňoukl s tím Triatlonem. Stařeček
07. 06. 2010 | 11:04

Admirál napsal(a):

Pan Klaus upozorňuje na dění v našem okolí, které jde mimo pozornost hlavního proudu médií, intelektuálů a politiků.

Přitom se jedná v případě Trianonu o věci se nás bezprostředně dotýkající s potenciálem nedozírných důsledků.

Smést téma Trianonu a maďarského postoje k němu ze stolu s tím, že se to týká jen Slováků, co je nám po tom, že se jedná o národovecké žvanění, může jen pitomec.

Když nic jiného, měli bychom Slováky v otázkách postoje k Trinonu všestranně podporovat.
07. 06. 2010 | 11:22

Béda napsal(a):

Naprostý souhlas, p. Klausi mladší . Možná s váma nebudu souhlasit v ekonomice, možná v sociální oblasti, ale zde máte moji plnou podporu.

Otevírání prostoru nacionalismu, zpochybňování Trianonu, je současně otevíráním tzv. sudetoněmecké otázky. Je v konečném důsledku zpochybňování výsledků první a druhé světové války.

Je to jistá cesta do pekel.

PS: Tomuto zpochybnění velice vydatně napomohl kosovský precedent. Jsem rád, že alespoň v něčem se s váma, a s vaším tatínkem můžu shodnout.
07. 06. 2010 | 11:24

Honza napsal(a):

Beda:
"...Je v konečném důsledku zpochybňování výsledků první a druhé světové války."
Výsledkem 2. světové války bylo kupříkladu rozdělení Evropy a bolševizace její východní půlky, ruská sféra vlivu od Helsinek až po Berlín, a vznik železné opony. Já osobně jsem velmi rád, že tenhle výsledek 2. světové války "zpochybněn" byl.
To, že se nacionální socialisté Vašeho typu v této věci shodnou s Václavem Klausem, mne ovšem vůbec nepřekvapuje.
07. 06. 2010 | 11:36

am napsal(a):

Ale vždyť to nikdo ze stolu neshazuje, je to šílené ty stíny, co se vynořují z hlubin. Nechápu, proč to maďaři otevřeli zrovna teď, jestli to nesouvisí s "... násobnými deficity ..", nevím. Jen nechápu, proč p. Klaus musel do tohoto tématu montovat ty krasoduchy a zas kopat do lídí, kteří s tímto nemaj absolutně nic společného. Co by mohli říci? Chtěl si jen kopnout ? Možná je špatně, že maďaři podkopávají Trianon a ne současnou EU. Takhle neví, co s tím. Z jedné strany by se chtělo říci - my vám to říkali, že bez národa to nejde, ale teď když útočí na národní republiky ... Ta diskuze je potřeba.
07. 06. 2010 | 11:39

Joska napsal(a):

Pněkud laciná gesta od obou Klausů. Dělají ze sebe zachránce národů Čechů a Slováků, přitom Klaus starší rozbil Československo bez referenda (jak se to dělá všude jinde) a tím zásadně oslabil oba národy bránit se podobným tlakům, ale i v oblasti ekonomické. Asi nečetl pověst o Svatoplukovi a jeho prutech. Každý prut lze zlomit, ale jejich svazek už jde hůře nebo vůbec ne.
07. 06. 2010 | 11:46

jj napsal(a):

Připojuji se k Michalu Mackovi.
A odpovídám autorovi na otázku: krasoduchové mají dost práce i tak. Nemůžete hodit všechno na ně. Zkuste to udělat sám.
07. 06. 2010 | 11:52

Taoiseach napsal(a):

Stařeček & Admirál (a ostatně i Béda)

Měli bychom být solidární se slušnými Slováky, nikoli ovšem s Mečiarem a Slotou.

Při té příležitosti si vzpomeňte, kteří dva politici rozdělením Československa zpochybnili neměnnost poválečných hranic.
07. 06. 2010 | 11:53

Honza napsal(a):

To Joska:
tak tady se zase musím V. Klause staršího zastat. Československo rozhodně nerozbil Klaus, a pořádat referendum o tom, co si přeje menšina, je prostě nesmysl. Klaus jen rychleji než ostatní pochopil nezbytnost a federaci rychle a relativně bezbolestně technicky rozdělil. Toto byla jeho hvězdná novina.
07. 06. 2010 | 11:55

pepr napsal(a):

Má pravdu, předsedo...Bohužel se maďarská politika jako první nepustila do řešení ekonomických problémů, ale do blbostí, které by v Evropské Unii měly být dávno minulostí...
07. 06. 2010 | 12:06

Jiří R. napsal(a):

Pane Klaus, děkuji za otevření či oživení tohoto tématu v české debatě. Sdílím Vaše obavy. Maďarsko zmítané ekonomickými problémy, které vznikly zejm. jako důsledek populistických politik předchozích vlád vč. FIDESZ, je dnes nejrizikovější zemí tohoto regionu a do znančné míry tím i celé Evropy.
07. 06. 2010 | 12:14

Historik napsal(a):

Ve skutečnosti Maďaři zašli v jistém směru dokonce dál, než Hitler před r. 1938, chtějí totiž etnickým Maďarům v CIZÍCH zemích udělovat maďarské občanstí.
Přesně stejně si počínalo Putinovo Rusku v Abcházii a jižní Osetii a všichni víme, co následovalo.
Mimochodem, v československé ústavě, platné do r. 1960 bylo psáno "československé občanství ztrácí ten, kdo přijal občanství jiného státu." Dvojí občanství bylo vyloučeno ústavním zákonem.
Někdy před 30 lety jsem mluvil se Slovákem, který se přiženil do NDR (a dělal průvodce turistů). Říkal, že je občanem NDR, protože Němci mu řekli "že se musí rozhodnout kde chce žít."
07. 06. 2010 | 12:16

dabei napsal(a):

Pravděpodobně budou Maďaři jen želet nebo prskat,pokud se nespojí se Sudeťáky v blok.
Ironií té pouze pro ně smutné historie je,že jejich protivníci z dob,kdy se Trianon po 1.sv.válce stal realitou díky vojákům Čech, Jugoslavie a Rumunska,byli všichni později vyvražděni:buď během 2.sv.války nebo po ní samými sebou (Jugoška),Hitlerem (čeští legionáři rukojmí),Stalinem (Béla Kuny-komunisty- jehož maďarská vojska prohrála), nebo poválečným vývojem v Rumunsku asi díky spojencům 2.sv.války (přesně neznám).Na smlouvě se však tím nic nezměnilo ani 90 let potom.I když ti kdo ji vybojovali ji dlouho nepřežili.Nejdéle 20 let.
07. 06. 2010 | 12:23

SKUNK WORKS napsal(a):

Jeden za osmnáct druhý bez dvou za dvacet.Tunelděda i jeho syn maji ůplně podobné néli stejné demagogické názory.Ale máme demokraturu tak proč by to nemohli říct.Je to ale problém že tím velice ovlivní skupinu lidí bez vlastního názoru.A těch je dost velké procento.Pak to všechno v Česku vypadá jak si oni přejí.Bylo by lépe kdyby raději drželi hubu a uchránili narod od těchto perel.
07. 06. 2010 | 12:24

Golem napsal(a):

Divide et Impera. Jak staré a stále účinné. Odkudpak asi jdou ty rady, gesta a konečně i konkrétní činy a hlavně peníze? V případě Slováků bohužel je veřejným tajemství, že až zpoza oceánu. Po Trianonu přišel přeci Mnichov, také úžasný světodějný čin, který jaksi Trianon kosmeticky napravoval.A nebyl snad maďarský fašizmus blízký tomu germánskému? Pokud jde o české "intelektuály", ti už dávno neví kam patří a někteří by si přáli i návrat starého dobrého Rakouska - Uherska, všimněte si že ne Rakouska - Uherska - Česka, protože Češi, to jsou přeci něco jako poloviční germáni a angláni, že. Proč taky, když by v jeho čele mohl stát kníže Švarcík a zavést zase feudalizmus, kde by se na šlechtických dvorech měli dobře!
07. 06. 2010 | 12:25

cink napsal(a):

Nejdřív by měl autor napsat o jeho dědečcích.
OBOU 2.
Čím byli, jaké hodnosti měli, koho zavřeli, mučili, udali, zradili -- atd., atd.
Zbytek je žvanění!
Jakož i navádění svěřených dětí k veřejným zločinům.
07. 06. 2010 | 12:27

yorick napsal(a):

Bývalo by se to dalo dočíst až do konce, protože zpočátku se tento Váš blog tváří nadstranicky objektivně. Jeho konec je ovšem zmatením dobrého (možná) úmyslu. Neodpustil jste si, nám hlupákům nevzdělaným připomenout, že za VK-old nic modrého na hradě nebude spoluvlát. Tím jste si ovšem přišlápl vlastní podolek. Ach ty geny.
Mimochodem, kdybyste chtěl zlepšit svůj vhled do popisovaného problému, doporučuji: Václav Bělohradský - Od Uherska k Ma..... (Právo 5.6.2010).
07. 06. 2010 | 12:37

Béda napsal(a):

Honza,

zde jsem měl na mysli především zpochybnění územních výsledků obou válek a jejich dopadů.

Vám by zajisté vyhovovalo více dlít v policejním státu Habsburské monarchie, anebo v nacistické 3. říši s tzv. konečným řešením slovanské otázky.

PS: Nebyl bych tak příkrý, ovšem na hrubý pytel hrubá záplata.
07. 06. 2010 | 12:37

Sláva napsal(a):

Myslím, že rodina Klausů, by se měla léčit na psychiatrii. Jinak to co napsal zavání propagací fašismu, DS je proti němu slabý odvar a byla zakázána, takže zakažme Klausy
07. 06. 2010 | 12:45

Anna Mikesková napsal(a):

Pre Michala Macka: Píšete, že keď ste videl mapu "Maďarska" pred Trianonom a po ňom... tak Vás musím upozorniť, že pred Trianonom žiadne Maďarsko nebolo, bolo to Uhorsko a uhorsko bol viacnárodný štát, ktorý tvorili Slováci, Slovinci, Chorváti, Rusíni, Rumuni a Maďari. Hranice medzi jednostliými "štátmi" v rámci Uhorska neboli stanovené, to sa stálo práve po Trianone a kopírovali územie, v ktorom dané národy žili vo väčšine. Že sa mnohé národnosti ocitli mimo "vlastného" územia je fakt, ale fakt je aj to, že aj v Maďarsku zostali národnostné menšiny ostatných národov, napr. 400-500 tis.Slovákov, ale Maďari za 90 rokov svoje národnostné menšiny spoľahlivo zlikvidovali, kým tá maďarská vo všetkých susedných štátoch stále prekvitá.
07. 06. 2010 | 12:55

Vico napsal(a):

Proč se vlastně Klaus senior s Klausem juniorem tolik zlobí?

Vždyť v Orbánovském Maďarsku konečně jak pták Fénix povstává stará dobrá národní idea. Souručenství národních států je to, k čemu bysme se přece měli podle pana prezidenta vrátit. Maďaři už tak činí. Pokud to myslí vážně, jak naznačuje autor, tak lze podobný sebeobranný vývoj k idei národního státu očekávat i na Slovensku, Rumunsku a Srbsku.

Hold budeme sedlat, řekl by tatíček Masaryk.Bude válka, bude.

Kdo chce kam, pomožte mu tam. Prezident se dáví odporem k té zbyrokratizované Evropě, která smazává přirozené národovectví. Evropan zlenivělý pětašedesátiletým mírem trochu potřebuje provětrat faldy.

Jen nevím jakou spojitost má jobbik a Fidesz s modrou vlajkou. Spíš s gardou Blanických rytířů.
07. 06. 2010 | 12:58

realysta napsal(a):

To: Skunk works

Nevím, proč do úvah nad varováním plynoucích z nacionalistických trendů revidovat výsledky historie plete V.Klause staršího, proč snižujete pravdivost varování a voláte proti ovlivňování nemyslící masy lidí, když sám de facto souhlasíte se stádovým ohlupováním mas jiných jednostranncý hnázorů - a lá "revize Trianonu - nepranýřovat tato prohlášení"
07. 06. 2010 | 12:59

Mard napsal(a):

To je demagogie tenhle článek" Stejně bych mohl srovnat Hitlera a Sarkoziho, který mluvil o právech Francouzů na Sardínii a Korsice. Tohle jsou klauzí bláboly!
07. 06. 2010 | 13:02

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jistý pán je Tatíček národa.
Už skoro 100 let.
Jistý jiný pán je Kmotříček národa.
Už skoro 20 let.
A ještě jeden jistý jiný pán je Pokladník Kmotříčka.
Také skoro 20 let.

Těm posledním dvěma se říká "nepostradatelní odborníci". Jak pro koho, jak pro koho.
07. 06. 2010 | 13:02

Milan napsal(a):

Nebezpečí změny státních hranic SR i ČR je,ač se to někomu nezdá neustále aktuální.Kdo si to neuvědomuje je velmi lehkomyslný a naivní.A lokajských Jidášů,schopných kvůli penězům čehokoliv je pořád dostatek.I mezi redaktory AKTUÁLNĚ.
07. 06. 2010 | 13:04

buldatra napsal(a):

Nejspíš to bude tak, že bylo na čase v Maďarsku vytasit řádný zástupný problém.
Ten pak nahradí starosti se skutečností, že jim teče do bot.

A možná to skončí tím, že budou ti Maďaři chodit bosí.
I když, ona jim ta Evropa zas nějak pomůže.
07. 06. 2010 | 13:10

Karel Mueller napsal(a):

Pane Klaus,

v případě řay "českých medií" je vskutku řada věcí mezi nebem a zemí ...

Stejně se můžete ptát, proč třeba v den výročí osvobození ve 2.WW je nosnou informací zmínka o postřílení německých civilistů nebo reportáž o osudech německých válečnch zajatců z bitvy u Stalingradu. Ne že by nebylo vhodné to připomenout, ale v ten den bych čekal třeba vzdání holdu milionům Rusů, kteří za naši svobodu bojovali a zemřeli. Asi jsem stále nekonečně naivní.

Maďaři nastoupili kurs dost tvrdého nacionalismu. To se dříve či později dá čekat v celé Evropě, důvody jsme rozebírali mnohokrát. Horší je, že v pozadí tohoto prohlášení je snaha o revizi 2. WW.

Jako obvykle strkáme hlavu do písku. Je zde stejný absurdní rozpor jako např. v případech malá Natálka vs. téměř k smrti ubitý třináctiletý Patrik.
07. 06. 2010 | 13:10

Josef K. napsal(a):

Milý pane Klausi, možná jen citlivější duše a vzdělanější lidé jsou schopni rozpoznat prostý fakt, že operujete s polovičatými informacemi a navíc v duchu právě něch předválečných let. Chápu, stud a pokora se ve Vaší rodině nenosí. Mám značné ochybnosti o Vašem vzdělání i míře Vaší kultivovanosti a ty jsou pouze prohlubovány každým Vaším blogem.
07. 06. 2010 | 13:21

Jiří Sládeček napsal(a):

Pěkně napsáno !!!
07. 06. 2010 | 13:23

Petr z Tábora napsal(a):

Máte pravdu, když upozorňujete na tyto maďarské aktivity.Jen analogie s hitlerovským Německem je až příliš ostrá.
Obecně existuje řetězec dějiných bezpráví, jedno plodí další a pak záleží kdo má aktuálně větší moc či větší přízeň mocných. Maďarsko bylo na straně poražených v 1. i 2.světové válce a tak se udělal mír v jejich neprospěch. Za současných relativně demokratických podmínkách ve všech zemích se oni snaží z toho vyzískat maximum.Teď je otázkou kde je ta hranice jejich snažení, abychom za pár let neměli místo nedávného balkánského konfliktu nějaký mírnější středoevropský.
Absolutní pravda a spravedlnost v těchto věcech není, myslím, že nám jsou bližší Slováci a proto je správné, že se prezident Klaus postavil na jejich stranu.
07. 06. 2010 | 13:23

almost glossed napsal(a):

Nacionalistický syn tvrdého nacionalisty se diví, že jiní nacionalisti jsou nacionalističtí.

K popukání. K pláči.
07. 06. 2010 | 13:23

Taoiseach napsal(a):

Honza

"Klaus jen rychleji než ostatní pochopil nezbytnost a federaci rychle a relativně bezbolestně technicky rozdělil."

Klaus (starší) rychleji než ostatní pochopil (a Mečiarovi vysvětlil), že je pro ně dva výhodnější "rozdělit a panovat". Každý z těch dvou měl ve "své" zemi několik let takřka neomezenou moc.

Že tím oslabili postavení obou nástupnických států, je celkem jasné každému, kdo dovede používat vlastní hlavu.
07. 06. 2010 | 13:31

Admirál napsal(a):

Pert z Tábora - souhlas,
"Absolutní pravda a spravedlnost v těchto věcech není"

Buď se věci řeší v náš prospěch, nebo na náš úkor.

Jestli by se věci měli vyvíjet a řešit na úkor Slováků, to řešení je 100% i na náš úkor.

Se slováky jsme spojeni zrozením státu a společnou minulostí možná více, než si mnoho lidí je ochotno připustit.
07. 06. 2010 | 13:32

hoven napsal(a):

almost glossed,
Klausové nejsou nacionalisté. být proti EU neznamená být nacionalistou.
07. 06. 2010 | 13:33

MA-FU napsal(a):

Taoiseach
Tomu co píšete -věřím že to tak je.
07. 06. 2010 | 13:42

Taoiseach napsal(a):

Podobnost čistě náhodná.

Viktor Orbán byl původně moderní evropský liberál, kterému se (dost překvapivě) podařilo získat dominantní postavení na maďarské pravici. Ovšem opakovaně ho ve volbách porazili socialisti, kteří ovládli střed. Ale VO se cítil ještě mladý, odejít nechtěl a jediná možnost expanze byla směrem k nacionalistům...

Václav Klaus byl původně typickým představitelem hospodářského liberalismu anglosaského střihu a nacionalismem se vůbec nezdržoval. Jenže v roce '97 už najednou nebylo kde brát, "stroj na úspěchy" se zadřel a VK byl vyhozen. Leč i on se cítil ještě mladý i poohlédl se po nacionalistických tématech, čímž definitivně vygumoval "kultivovaného" nacionalistu Kalvodu, národní socialisty i Sládkovy republikány...
07. 06. 2010 | 13:45

Dr.Pokorný napsal(a):

Uhersko bylo evidentně poškozeno Trianonem. Hranice dnešního Slovenska nevznikla na základě etnickém ani na základě historickém (jako české země), ale z důvodu potrestání Maďarů. Slovenská společnost je dnes výrazně protimaďarská (protimadarské výroky právoplatně zvolených politiků jsou toho důkazem) a politická reprezentace, místo aby proti tomu bojovala, s nacionalisty vytváří vládní koalice. Když se o normální podmínky Maďarů nepostarají jejich (slovenští) politici, tak se to děje z Maďarska!!
07. 06. 2010 | 13:49

kristusek napsal(a):

No, myslím, že celá ta situace lze zjednodušit:

1) - vždy, když jsou ekonomické problémy, začíná se dařit nacionalismu. Ať už to bylo nacistické Německo či dnes např. Rusko, Ukrajina... nebo Maďarsko. Je to starý známý fakt.

2) - žádné Maďarsko dříve neexistovalo, jen Uhry, jehož bylo dnešní Maďarsko pouhou součástí. Stejně jako neexistovalo Slovensko, tedy až do dob fašistického Slovenského štátu. Což jen podporuje bod 1).
07. 06. 2010 | 13:50

Nuliko napsal(a):

Hovne,
nacionalistem je ten, kdo se jim zabývá ve svých úváhách. Slováci by se měly hlavně obrnit proti takovým lidem, jako jsi Ty.
07. 06. 2010 | 13:52

Taoiseach napsal(a):

hoven

"být proti EU neznamená být nacionalistou"

Být nacionalistou znamená vytvořit obraz NEPŘÍTELE, na kterého se dají svést všechny problémy a před kterým Vás ochráním jenom JÁ. Každý, kdo by se postavil proti mně, je ZRÁDCE národa (tedy VK mladší se ještě učí, takže jeho nadávky v předposledním odstavci nejsou tak šťavnaté).
07. 06. 2010 | 13:53

ok napsal(a):

Pane Klausi, jeďte se podívat do Šluknovského výběžku, jak vypadá hospodaření Českého státu v pohraničí 65 let po válce, 63 let po odsunu českých Němců.
Napište o tem nějaký pěkný článek.

Tyhle věci nejsou zdaleka tak prosté, jak si představujete vy, váš otec a pan Slota. Také napište něco pěkného o "králi Slováků" Svatoplukovi (jehož nová socha stojí v Bratislavě) a o falšování dějin.
07. 06. 2010 | 13:53

DavidS napsal(a):

Nezaujatým pohledem je nutno konstatovat, že Trianonská smlouva byla k Maďarsku nespravedlivá. Vojenskou silou bylo zabráno území výlučně obývané maďarským etnikem. V případě hranic s Československem šlo o získání strategické linie na Dunaji, v plánu bylo i získání egerské uhelné pánve, tedy ještě větší nespravedlnost. K naplnění chyběla dostatečná vojenská síla. Záměrem bylo i získat celou Košicko-bohumínskou dráhu, což se zdařilo (i jeden z důvodů války o Těšínsko). Deux ex machina těchto dobyvačných snah byl bohužel Eduard Beneš. Šlo o reálpolitiku par excellence.
Co se týče analogie s českými zeměmi - ano z hlediska práva národů na sebeurčení, ne z hlediska historicko-právního, hranice Českého království byla jasná. Naopak hranice slovensko-maďarská nemá oporu ani v jednom z těchto principů. Pocit historické křivdy je oprávněný, bohužel z něj profitují naprosto nepřijatelná uskupení, která jsou dědici tradice velkého Maďarska. Předchůdcům dnešního Jobbiku mezi válkami šlo o jeho obnovení, zůstává tedy otázkou, zda bylo možné dosáhnout nějakého skutečně spravedlivého uspořádání, které dle mého názoru představovala slovensko-maďarská hranice z let 1938-45.

Za současný stav z valné části odpovídají české politické elity té doby. Syn se potatil, a tak je zde příspěvek hodný nositele tradice českého šovinismu, který nemá ani v umírněné podobě v dnešní Evropě co dělat.
07. 06. 2010 | 13:57

MaB napsal(a):

Ten problém je prostě v tom, že po 1. světové válce vznikly na území bývalého Rakouska-Uherska státy, které nerespektovaly etnické rozložení obyvatelstva, ale byly výsledkem politických dohod vítězů. Obratnou politikou mj. Edvarda Beneše vznikl stát, který můžeme v mnohém obdivovat, ale který pro řadu národností nebyl chtěným domovem. Nic se nám nestane, pokud si to dovedeme přiznat.

Místo trapných analogií s Hitlerem by bylo rozumnější si celou tuhle záležitost věcně rozebrat a třeba se shodnout na tom, že je nám dnes to a ono líto (mělo by být), ale nelze 90 let staré křivdy napravovat novými. Na druhou stranu, pokud si nedokážeme přiznat vlastní chyby, budeme se neustále hystericky vymezovat proti každé hlouposti (jíž je podle mne Klausem jr. zmíněný deklarativní zákon).
07. 06. 2010 | 14:02

Marek Jirásek napsal(a):

Myslím, že nejsem vůbec blebej, ale vůbec Ti Vašku nerozumím....
07. 06. 2010 | 14:03

Pavel13 napsal(a):

Utlačovaní národové celého světa nezofejte, všeobjímající krasoduch Václav Klaus jr. se vás vždy zastane!

Už mi ti spastelé všeho druhu lezou krkem. Co mi má kdo určovat, udělovat nebo odebírat občanství, copak jsem nějaký nevolník? Můj soused by snad měl mít stejná práva a povinnosti jako já, ať si mluví jakýmkoliv jazykem (spolu už se nějak domluvíme). Starejte se o to, abyste nám otravovali život co nejméně, abychom nemuseli odcházet tam, kde to funguje.
07. 06. 2010 | 14:06

Michal napsal(a):

K rozdělení Československé federativní republiky. Slovenští nacionalisté požadovali referendum. V něm by na otázku Jste pro rozdělení federace na dva samostatné státy v Čechách zvítězila odpověď NE, na Slovensku ANO. Kdo tvrdí, že tomu tak nebylo, tak buď nemá paměť anebo lže. V dané situaci provedené řešení bylo oprávněné, předvídavé, rozumné a asi i moudré. Nelze druhému násilím nutit jeho dobro a chtít být za to ještě milován. Čekají nás nervózní časy.
07. 06. 2010 | 14:06

JC napsal(a):

Zůstávám v klidu.
Slyšel jsem cosi o smutku a nespravedlnosti a o územních požadavcích na Slovensku, Ukrajině v Srbsku a Rumunsku.
Až tyto čtyři státy utvoří koalici, maďarskej nácek srazí paty.
07. 06. 2010 | 14:11

Taoiseach napsal(a):

Michal

Skvělé! Dopředu víte, jak by kde dopadlo referendum, a to natolik jistě, že kdo tvrdí něco jiného, lže.

Ještěže Vás máme. Stačí se Vás zeptat, nemusíme žádná referenda pořádat a ušetříme spoustu peněz. Uměl byste předpovídat taky výsledky voleb? Na tom by se taky dalo výrazně ušetřit - :) .
07. 06. 2010 | 14:11

Tom Holý napsal(a):

Proč musíme stále slovákům lézt do zadku ?
07. 06. 2010 | 14:14

JC napsal(a):

P.S.
Zapomněl jsem na Chorvatsko, takže těch států bude pět.
P.S.
Ani Gabčíkovo nezachrání maďarskej snědenej krám.:-))
07. 06. 2010 | 14:15

Petr Čech napsal(a):

Jasné. Maďaří jsou nacisti protože v roce 1938 neutvořili jako slováci Slovenský štát ...
07. 06. 2010 | 14:15

JC napsal(a):

Taoiseach,
Už kvůli vám se mělo to referedum konat. Ono by nic nevyřešilo, ale měl byste slespoň dobrý pocit.
07. 06. 2010 | 14:18

Pozorovateľ napsal(a):

To.dr.Pokorný.Aké historické hranice českého štátu máte na mysli. Tie s 3 miliónmi sudetských nemcov? Vaše vedomosti o histórii sú "obdivuhodné"
07. 06. 2010 | 14:19

JC napsal(a):

Petr Čech,
Potencionální nácek se vyskytuje v každém státě.
Otázkou je jestli se dostane k moci.
07. 06. 2010 | 14:19

Pavel13 napsal(a):

MaB:
Hranice státu jsou vždy jen uměle nakreslenou čarou na mapě. Vedení státu se má starat co nejlépe o všechny, kteří se na tomto území vyskytují, dělit práva podle národností je zločinem. Myslím, že ČSR byla pro lidi chtěným domovem. Přes všechny chyby to všude za hranicemi bylo horší. Nebýt Henleina, Beneše a podobných, mohla jím být i po válce. To přiznání vlastních chyb nám ještě dosud moc nejde.
07. 06. 2010 | 14:24

Targus napsal(a):

To Václav Klaus:

Ač mám Vaší famílie plné zuby, tentokrát s Vámi musím téměř souhlasit.
Ano, dikce Ády i Vitoška je až zarážejícím způsobem podobná.
Ano, nemají pravdu ti, kteří bagatelizují jekot Maďarů, řkouce, že je v případě nutnosti zaženeme čepicemi. O Hitlerovi se také říkalo, že to je skvělý komik.
Jediné ne, při zvýšení hlasu pan maďarského velvyslance jste mu měl sdělit, ať si huláká za Dunajem, eventuálně mu vrazit nepříliš silný, ale mlaskavý pár facek a poté jej natočit čelem k východu a postaru jej vykopnout ze dveří. Možná by pak zaregistroval, že není za Dunajem, ale za Moravou.
07. 06. 2010 | 14:29

Targus napsal(a):

To ok:

A jak vypadal Šluknovský výběžek za první republiky?

Už jste slyšel o tom, že tu byla v 30. letech nezaměstnanost 65% práceschopného obyvatelstva?
07. 06. 2010 | 14:32

Ládik napsal(a):

Ve jmému Otce, i Syna i ducha Sloty. Amen.
07. 06. 2010 | 14:34

Pavel13 napsal(a):

Michal:
Vy nejenže znáte výsledek referenda, ale i otázku. Analogicky k referendům o dělení obcí by však měla znít: "Jste pro další setrvání Česka/Slovenska ve společném státě?". Pak by možná stačilo, udělat jej jen na Slovensku, výsledek v Česku by byl už nepodstatný.
07. 06. 2010 | 14:35

Targus napsal(a):

To MaB:

Váš postup lze užít v případě debaty partnerů na akademické půdě. Nikoli v případě dialogu s hysterickými ječáky majícími jako cíl odvést pozornost na jiné záležitosti, než ty, které je třeba řešit.
07. 06. 2010 | 14:36

Tereza napsal(a):

Konečně odvážný názor! Svět totiž nefunguje tak, že nejlépe zaženeme zlo tím, že se před ním schováme, nebo děláme, že ho nevidíme. Dějiny nás o tom už mnohokrát přesvědčily. Je historicky symbolické, že ti, které nazýváte „krasoduchy“, přikládají dnes mnohem vyšší význam „vyvěšování evropských vlajek na Pražském hradě“, stejně tak jako se jejich pradědové ve dvacátých letech intelektuálně ukájeli v Osvobozeném divadle nad díly typu „Hej rup!“ a nedocházelo jim skutečné nebezpečí na jejich dosah. „Mohli jste volit mezi bezectností a válkou. Zvolili jste bezectnost a budete mít válku.“ řekl Winston Churchill v roce 1939 na adresu evropské politické reprezentace. Obávám se, že jeho slova jsou až příliš aktuální.
07. 06. 2010 | 14:38

Targus napsal(a):

To Dr. Pokorný:

Hmm, Adolf Hitler se také chtěl pouze postarat o "normální" podmínky k životu svých německy mluvících soukmenovců. Mimo jiné se o tom zmiňuje i V. K. mladší, jestli jste nečetl. Jak to dopadlo, jste zřejmě jaksi nezaregistroval..., Vaše škoda.
07. 06. 2010 | 14:41

Tomáš D. napsal(a):

vlajkami mávajíce (nikoli mávaje)
07. 06. 2010 | 14:58

mb napsal(a):

Ja ja jaj Klaus .... co dělal váš otec, když Putin rozdával osetincům pasy ???

chce se mi blít velebnosti, blít ....

jinak odkazuji k názoru páně Palaty ,....... prostudujte si ...

toto je vyvážený postoj / přístup
07. 06. 2010 | 15:02

Taoiseach napsal(a):

JC

"Už kvůli vám se mělo to referedum konat. Ono by nic nevyřešilo, ale měl byste slespoň dobrý pocit."

Překvapivě souhlasím - :) . Nic moc by se nevyřešilo, protože otázka typu (například - nejsem právník) "Souhlasíte s tím, aby ČSFR byla federací dvou zcela rovnoprávných republik, z nichž každá si své vlastní záležitosti spravuje sama?" by získala kladnou odpověď a dohadování o tom, které věci jsou ty "vlastní" a které "společné", by pokračovalo jako předtím, jako se táhne desítky let v Belgii nebo v Kanadě...

"...na Slovensku, Ukrajině v Srbsku a Rumunsku. Až tyto čtyři státy utvoří koalici, maďarskej nácek srazí paty."

No, zatím je to tak, že "koalici" vytvořilo Slovensko a Rumunsko s Maďarskem, s ČR a s dalšími 24 státy - :) . Zdá se, že VK mladšímu je "evropský humanistický nadprostor" těsný, jenže od jeho vzniku žádný konflikt UVNITŘ něho nebyl...

Nevím, jak umí VK mladší maďarsky (huňád scépeňkámoš), ale velvyslanec údajně jen vyjádřil zklamání, že na seminář nepozvali žádného maďarského řečníka. V každém případě to má VK za to, že chodí na semináře CEPu - :)))
07. 06. 2010 | 15:02

ok napsal(a):

Milý Targusi, o tom, jak vypadal Šluknovský výběžek před válkou (a jak by mohl vypadat i dnes), si můžete udělat představu, pokud navštívíte městečka těsně za hranicí Šluknovského výběžku, v Německu (mimochodem žijí tam i z regionu odsunutí čeští Němci a jejich potomci). Kulturně to býval jeden region, nezaměstnanost tam sice byla v určitém období vysoká, ale býval to region s vysokou kulturní a technickou úrovní, např. motocykl Čechie se vyráběl právě tam, novoborské sklárny jsou ve stejném regionu. Hlavně si prosím nelžete do kapsy, přece víte, že pravda vítězí !
07. 06. 2010 | 15:04

Taoiseach napsal(a):

Tereza

" 'Mohli jste volit mezi bezectností a válkou. Zvolili jste bezectnost a budete mít válku.' řekl Winston Churchill v roce 1939 na adresu evropské politické reprezentace."

Informace je v podstatě pravdivá, obsahuje jen drobnou nepřesnost - řekl to v první osobě na adresu (předchozí) BRITSKÉ politické reprezentace. A tak nějak to bude se vším...
07. 06. 2010 | 15:09

Taoiseach napsal(a):

Targus

"Ano, nemají pravdu ti, kteří bagatelizují jekot Maďarů, řkouce, že je v případě nutnosti zaženeme čepicemi."

Nějak jsem si nevšiml, že by tu někdo o něčem takovém mluvil. Poněkud si to zjednodušujete...
07. 06. 2010 | 15:13

voroshilov napsal(a):

mb:
Dobry pokus,proc muzou anglani rozdavat obyvatelum Hong Kongu britske pasy a Putin nemuze davat Osetincum ruske?
07. 06. 2010 | 15:18

Historik napsal(a):

Takže, aby bylo jasno, někdy kolem roku 1938 dal Adolf Hitler admirálu Horthymu jasně najevo, že, cituji "když chce jít na hostinu, musí se podílet na přípravě pokrmu."
No a Horthy to přijal. A když se roku 1944 pokusil ze spojenectví s Třetí říší vycouvat, nepodařilko se mu to.
Takže bych připomněl, že v Rudé armádě existovaly medaile "Za osvobození Bělehradu" a "Za osvobození Prahy" ALE "Za dobytí Berlína a "Za dobytí Budapesti."
07. 06. 2010 | 15:25

Pavel13 napsal(a):

Taoiseach:
Podle mne musí všechny ty federace, unie i státy fungovat odspodu. Prostě nižší správní celky delegují na vyšší ty záležitosti, které vyšší celek zvládá lépe. Těžko si lze představit, že si každý kraj v Česku koupí 1 Gripena nebo F16 a bude si chránit svůj vzdušný prostor. Podobně asi EU bude lépe dojednávat obchodní omezení s Čínou než ČR. A stejně by dnes mohla pokračovat ČSFR. Je spousta věcí, které by v Praze dělali lépe než v Bratislavě, jenom si teď na žádnou ne a ne vzpomenout.
07. 06. 2010 | 15:25

voroshilov napsal(a):

Historik:
Jsem moc zvedavy kde jste prisel na medaile"Za osvobozeni Belehradu"kdyz Ruda Armada Belehrad vubec neosvobozovala?
07. 06. 2010 | 15:29

Pavel13 napsal(a):

Historik:
Jen by mne zajímalo, zda byla medaile za dobytí nebo osvobození Varšavy?
07. 06. 2010 | 15:29

Historik napsal(a):

to voroshilov
Docela dobrá otázka. ALE jde o to, co znamenají ty pasy pro Osetijce a co pro Číňany z Hong Kongu.
Británie, na rozdíl od Ruska, neusiluje o návrat Hong Kongu pod svou správu. Ani by neměla sílu to prosadit.
07. 06. 2010 | 15:31

Historik napsal(a):

07. 06. 2010 | 15:34

Doktor napsal(a):

Když se dělilo Československo, bylo jasné, že dva malé slabé státy budou cílem útoku Suděťáků a Maďarů jakožto nejslabší články nenáviděného versaillesko-postupimského systému. Již předtím Němci vydatně pomohli rozdmychat bratrovražedný konflikt v Jugoslávii. Naše média v německých rukou fandila Chorvatům. Nyní útoky pokračují. Měli bychom se spojit se Slováky a Poláky a vytvořit jednotonou diplomatickou a politickou frontu proti územnímu revizionismu Německa a Maďarska.
07. 06. 2010 | 15:35

Taoiseach napsal(a):

Pavel13

Ano, v tom, co je dneska EU, funguje už od začátku zásada subsidiarity, což je právě to, co Vy jinými slovy popisujete.

Na úrovni Československa by se asi lépe "dělaly" např. zrovna ty zmíněné gripeny. A federace by asi taky lépe hájila své zájmy v orgánech EU (i když tam je třeba si osvojit kulturu spolupráce - samo neprosadí nic ani Německo).
07. 06. 2010 | 15:41

Stanislav Trojan napsal(a):

Plně souhlasím s panem Klausem jr.
07. 06. 2010 | 15:45

Targus napsal(a):

To Taoiseach:

Přece nechcete, abych tady smolil tapety z příspěvků pod tímto blogem, které bagatelizují nové maďarské směřování, anebo dokonce dělají z V. K. mladšího nacionalistu.
Jeho tatík, možná ano, ovšem ke klasickým revizionistům rozhraničování Evropy má rovněž značně daleko.
A že z Hitlera měli v letech dvacátých legraci, či ho bagatelizovali naprosto stejným způsobem, o tom se snad přít nebudeme.

To ok:

Vážený, mne nezajímá, jaké to je za hranicí, protože za hranicí se to vyvíjelo v úplně jiných ekonomických a politických podmínkách. A nezajímá mne zahraničí jak polské, o kterém asi zrovna nepíšete, tak ani to východo- či dnes celoněmecké.
Btw. zjistěte si čísla tamější zaměstnanosti a úrovně mezd, ono Vás to celkem dost rychle přejde.
07. 06. 2010 | 15:46

voroshilov napsal(a):

Historik:
Jizni Osetije je autonomni republika ktera evidentne nechce byt pod nadvladou zebracke Gruzii ale pod kridlem Maticky Rusy,coze po zakernem bombardovani civilistu ze strany sileneho diktatora je vic nez jasne,Osetincum jde fakticky o holy zivot-jednou uz je chtel vyhladit prvni silenec Gamsachurdia,proto od roku 1992 jsou tam rusti mirotvorci pod mandatem OSN,zadnou snahu Osetincu pripojit se k"bratrskemu"gruzinskemu narodu jeste nikdo nezaznamenal.
07. 06. 2010 | 15:48

Pavel13 napsal(a):

Taoiseach:
A jsou nějaké zájmy federace, které jsou vlastní pouze ČR a SR a jiným státům ne? Snad jen ty nešťastné Benešovy dekrety (tedy mým přáním je, aby ve stávajícím znění neexistovaly).
Naopak představa, že se dotace z Bruselu nejdříve dělí v Praze a pak znovu v Praze a Blavě mě děsí.
07. 06. 2010 | 15:52

JC napsal(a):

Taoiseach,
"No, zatím je to tak, že "koalici" vytvořilo Slovensko a Rumunsko s Maďarskem, s ČR a s dalšími 24 státy - :)"

No právě zatím :-)))
07. 06. 2010 | 16:10

Aleš napsal(a):

No překvapivé zklamání z demagogického článku, co vám asi řekla maminka?
1. Po rozpadu Uherska zůstala asi třetina Maďarů mimo "říši". to je nepochybně problém, který by dopadl na každý stát a najednou se z pánů stali kmáni a dostávali to pocítit. Nakonec ne tak odlišný jev proběhl v krajině kolem Labe a Vltavy po roce 1918 a i to přiživilo ( nebyl to hlavní důvod/ Henleinovce.¨
Ti národovci ať se jmenují Slota, Mečiar, či Klausové mají takový dobrý vztah k EU, která nepochybně podobným emocím pomohála bránit.
A konference o Trianonu na které diskutují jen Slováci a Češi a podle pana prezidenta Maďara nikoho nenapadlo pozvat, ta to jen dokresluje.
Nakonec byl to váš otec , který dal celé Evropě připomenout Benešovy dekrety, překvapuje mne jak k podobným "národoveckým" myšlenkám máte blízko.
07. 06. 2010 | 16:12

hoven napsal(a):

taoiseach,
Klausové žádný obraz nepřítele nevytvořili. upozornují na chyby evropské integrace, na zmenšovánjí demokracie a svobody. to není nacionalismus. myslím, že President má dokonce z ustavy povinnost na to upozornovat a bojovat proti tomu. to, že madarové přijali tenhle zákon je mimo jiné dusledek toho, že "zmizely" statní hranice uvnitř evropskeho prostoru. já jsem už před rokem psal , že evropska integrece a feredalizace povede jenom k nacionalismu a extremismu, měl bych mít radost, že se moje slova vyplnují. ale nemám.
07. 06. 2010 | 16:26

Elena napsal(a):

problem je v tom, že do buducna bude krachovať viac a viac malých štátov,

prakticky v EU už sú dominantnimi Nemecko, Anglicko, Francuzsko.

vzhľadom k tomu že skoro všetké krajiny kde žije Maďarská menšina budu v EU , Maďarska politicka reprezentacia hľadi do buducna a hľada svoje geopolitické posílnenie v EU,

vyzera to tak, že načnu aj Ukrajinu, skoro všetkým hraničnim krajinam vyhovuje rozkuskovať zapadnú Ukrajinu,

to všetko je realný predpoklad do buduceho rozloženia síl v EU,

pokial Slovensko a CR sa hraju na svojom vnutornom piesočku, prakticky nemaju zahraničnú politiku, ine krajiny to skušaju, za skúšku nič nedaš.
07. 06. 2010 | 16:35

cop napsal(a):

Já myslím, že málo čtete co se o tom již léta píše pane Řediteli. Ono se píše již léta o slovenském šovinismu, maďarském, srbském, ruském, dokonce i o britském, píše se o mezinárodním antisemitismu a o spoustě dalších toho se týkajících věcí. Slovenský bývalý pan ministr Ján Langoš o tom hodně i mluvil a měl pravdu.

Takže zticha nebyl nikdo. A dlouho. A nikde.
07. 06. 2010 | 16:35

hildegarda napsal(a):

Myslím, že bychom se už konečně měli oprostit od našich strachů a obav ze všech národů, které nás obklopují. Je mi jasné, že vznikaly v zárodcích našeho státu, kdy jsme neměli sebevědomí na rozdávání a kdy se navíc v Německu dostával k moci nacionální socialismus. Je mi i jasné, že tato paranoia byla posilována v dobách socialismu, protože "ohrožený" národ je snáze ovladatelný.
Teď jsme ovšem rovnoprávnými členy nadnárodního společenství a tak je snad na čase odhodit obavy i pocity méněcennosti a přejít k sebevědomému partnerství. Pokud se jednou staneme Evropany se vším všudy, budou naše dnešní strachy směšné.
Panu Klausovi bych doporučila přečíst si celý zákon a nespoléhat na slovenské interpretace. Jeho obavy pak zcela jistě pominou.
07. 06. 2010 | 16:48

Taoiseach napsal(a):

Pavel13

Máte pravdu, že hlavním národním (přesněji státním) zájmem všech je být součástí prosperující Evropy. Určitě by se našly nějaké oblasti, na kterých záleží ČR a SR víc než většině ostatních, ale nikdy to nebude 1 proti 26 ani 2 proti 25.

Pokud jde o "dotace z Bruselu", tak např. prostředky ze strukturálních fondů jdou přímo na jednotlivé "způsobilé" projekty v regionech NUTS 2, takže o žádném přerozdělování na vyšších úrovních (republika, federace) nemůže být řeč.
07. 06. 2010 | 16:50

paco napsal(a):

Proc CEP zvolil zrovna Trianonskou smlouvu jako tema seminare? A kdyz uz ji zvolil, proc nechal mluvit jen zastupce "vitezu" z te davne Velke valky? Nenasel by se nejaky problem, ktery je pro dnesek palcivejsi (a pro ktery se v CEPu prece jen, i kdyz s bidou, daji sehnat nejaci alespon z pulky kompetentni diskuteri)? Nepojal to nahodou Hradni pan jako plneni ukolu od svych ruskych spojencu, aby se ve Stredni Evrope vice a vice rozdmychavaly vasne ("rozdeluj a panuj"), kdyz uz cena ropy a plynu je prilis nizka na nejaky spolehlivy ekonomicky diktat?
A opravdu madarsky velvyslanec na tom seminari "kricel"? To by snad zaznamenal nas pohotovy bulvar, ale kupodivu o zadnem kriku bezprostredne po udalosti nikdo nereferoval.
Hodne by mne zajimalo, pane VK ml., jak se uci o Trianonske smlouve v hodinach dejepisu na tom Vasem slavnem PORGu. Pokud na urovni tohoto Vaseho blogu, pak bych sve deti na takovou skolu nikdy neposlal, ani zadarmo.
Take si pamatujte ne jednu vec: dokud se na takto pojatou seslost madarsky vyslanec dobrovolne jde a dokonce se tam snazi promluvit, tak mame spolecne jeste nejakou nadeji na civilizovane souziti. Bojte se chvile, kdy kazda strana se zacne schazet striktne ve svem vlastnim krouzku a navzajem presvedcovat jiz presvedcene. Dobrou vuli madarskeho velvyslance obdivuji, ja bych na nejake misto, kde se slezaji kramarovsko-klofacovsti pohrobci, nesel i kdybi mi zaplatili.
07. 06. 2010 | 16:50

ivan napsal(a):

Příspěvek s gramatickou a u ředitele gymnázia těžce omluvitelnou chybou: Oni vlajkou mávaje (sic!) namísto správného oni vlajkou mávajíc. Pane Libore, zakročte, prosím, tentokrát proti pisateli.
07. 06. 2010 | 17:01

Taoiseach napsal(a):

hoven

"Klausové žádný obraz nepřítele nevytvořili. upozornují na chyby..."
No, slovutný pan profesor má "ohrožení svobody" za každým druhým slovem. Takže straší a ne že ne. Je pravda, že Bobošíková straší víc a Lukašenko ještě víc.

"to, že madarové přijali tenhle zákon je mimo jiné dusledek toho, že "zmizely" statní hranice uvnitř evropskeho prostoru."
To si nemyslím, Orbán by to mohl udělat dávno předtím, pokud by byl u moci. Myslím, že mu jde hlavně o odlákání pozornosti od hospodářského rozvratu v jeho zemi. Možná chce taky odlákat nějaké příznivce Jobbiku (což je ovšem hra s ohněm).
V každém případě otázka dvojího občanství není reálně (leda symbolicky) takovým problémem, abychom kvůli němu znovu zadrátovali hranice.
07. 06. 2010 | 17:04

Josef K. napsal(a):

Milý pane Klausi juniore, máte tady několik příznivců, z nich je však jeden nadmíru vzdělaný, především v stalinistickém řešení národnostní otázky. Je stejně komický jako Vy. Pokud vím, pocházíte z rodiny, která nese jistou účetnickou tradici. Za okupace tomu nebylo jinak. Rodinné procházky a proviant pašovaný z venkova jako vrchol hrdinství... Z mého pohledu, tedy potomka těch, kdo umírali nejen na obou frontách, ale i v koncentračních táborech i v gulazích jste však poněkud zvrácená bytost, shodně s voroshilovem. Především Váš poslední odstavec je důkazem Vaší pokleslosti. Jistě se i Vy při procházkách vyhýbáte bezdomovcům, plačícím dětem, starým lidem, vší té špíně, o kterou byste se mohl lehce ušpinit.
07. 06. 2010 | 17:14

Taoiseach napsal(a):

Elena

Zatím žádný stát v EU nezkrachoval a zatím nikdy se neměnily hranice členských států (tedy s výjimkou sjednocení Německa, abych byl přesný). Chápu, že si ráda hrajete s mapami, ale nějaké porcování Ukrajiny opravdu nehrozí.
07. 06. 2010 | 17:15

Admirál napsal(a):

Taoiseach - píšete "No, zatím je to tak, že "koalici" vytvořilo Slovensko a Rumunsko s Maďarskem, s ČR a s dalšími 24 státy - :)"

Myslíte, že dobrýmy arbitry případných sporů budou např. Němci nebo Rakušané? Nepášete tak trochu hřích spoléháním se na prozřetelnost Boží?

Osobně si myslím, že si ve věcech týkající se základů státnosti nemůžeme dovolit luxus nejistoty i kdyby to mělo znamenat vyvinout velké úsilí a zadělat si na nevraživost některých sousedů.
07. 06. 2010 | 17:21

Elena napsal(a):

p. Klaus mladšý,

predovšetkým mal by ste vyčitať otazku maličkosťi rozdelených Slovakov a Čechov, doma svojemu PAPA,

vďaka jemu a našemu Vladkovi, vďaka naslednej zozkradačne klondajuku, občania zostali bez práce, tisicky slovakov prácuje v maďarsku, rakusku, tak isto ako aj tisícky čechov,

zaujmeve že tou to otazkou sa zaubierate len teraz po 20 rokoch,

nu , jasne nemali ste na to čas, naš Vladko, ten bol zaneprazdnený vytvaral našu , svoju, domacu vrstvu bohatých, on tak aj hovoril na pasienkoch, že musyme vytvoriť svojich millionarov, postaralsa o to baječne( ako aj vaš PAPA)

pozdravujem pekne
07. 06. 2010 | 17:23

Naštvaný napsal(a):

Taoiseachu! toho největšího českého štváče jste vynechal. Pokud jenom s ohledem na jeho zdravotní stav / o volbách nevypadal dobře/, tak nic proti tomu. Jinak byste byl naprosto neobjektivní a poplatný mediálním tlakům, a tím byste své příspěvky naprosto znehodnocoval.
07. 06. 2010 | 17:24

hoven napsal(a):

taoiseach,
"No, slovutný pan profesor má "ohrožení svobody" za každým druhým slovem. "....to není žaždna argument, ale blábol, na to reagovat neumím. pokud nas zastanci jednotné evropy neustále přesvědčovali o jakemsi "evropanství", tak je např. na slovensku a madarsku jasně vidět, že nic takového tu není. na to přece nepotřebuješ buhvijaké IQ, aby to i tebe trklo. to přece mužeš umět pochopit a domyslet i ty.to samý se děje i v případě jednotný měny. většina němců je proti uvěrování řecka. žadna solidarita ani evropanství tu není. mezi narodama EU se objevilo napětí, který tu ještě před 10 lety nebylo.
07. 06. 2010 | 17:32

Pavel13 napsal(a):

Admirál: "Osobně si myslím, že si ve věcech týkající se základů státnosti nemůžeme dovolit luxus nejistoty i kdyby to mělo znamenat vyvinout velké úsilí a zadělat si na nevraživost některých sousedů."
Admirále, tak takovou "jistotu" si strčte někam! Právě EU znamenala konec hraničních sporů. A že by se těch možných našlo: Německo x Francie, Itálie x Rakousko, ... Co chcete, sakra, více?
07. 06. 2010 | 17:36

Naštvaný napsal(a):

Taoiseachu, ale lidé si uvědomují, že nejvíc straší Sarkozy, Daniel Cohn-Bendit, Schulz, Posselt a jim podobní. Špatně sledujete zahraniční politiku. A píšete, co vás napadne, jen abyste odněkud vyhrabal argumenty pro své nápady.
07. 06. 2010 | 17:37

Taoiseach napsal(a):

Admirál

"Myslíte, že dobrýmy arbitry případných sporů budou např. Němci nebo Rakušané?"

Myslím, že dobrým arbitrem případných sporů bude Soudní dvůr v Lucemburku (tedy doufám, že ta Prozřetelnost to nenechá zajít tak daleko).

"Osobně si myslím, že si ve věcech týkající se základů státnosti nemůžeme dovolit luxus nejistoty..."

Myslím, že je zajištěna nejlépe za posledních sto let. V jakém konkrétním směru byste chtěl momentálně vyvíjet "velké úsilí"?
07. 06. 2010 | 17:41

Pavel13 napsal(a):

hoven:
Kde vidíte nevraživost mezi Němci a Řeky? Že se občanům zdravého Německa nechce jen tak úvěrovat rozhazovačný Řecký stát, je snad něco docela jiného, ne? Ani podle přestřelky mezi některými Slovenskými a Maďarskými politiky nemůžete posuzovat vztahy mezi Slováky a Maďary. Proto, že mají v čele státu idioty, se ještě nebudou sousedé z jedné vesnice vraždit. A nic nebrání Slovákovi, Maďarovi, Řekovi ani Němci cítit se také Evropanem.
07. 06. 2010 | 17:53

Elena napsal(a):

Taoiseach,

neviem, neviem ,

predpokladajme že,idete si kupiť byt na hypoteku, banka vam napari záložné pravo aj ked vlastnikom buducej nehnuťeľnosti na papieri budete vy , ale defakto ho vlastni banka.
tak této záložné pravo banka ma na grecko, pobaltské krajiny, ukrajinu, ale aj veľa iných,

to vy sa hrajete na vlatenecké vlajočky, hymny,

ale defakto patrime skoro všetci pod záložne pravo .
07. 06. 2010 | 17:57

Elena napsal(a):

s postkomunistických krajin, nikto si moc nemože terazky vyskakovať , okrem toho ješte portugalsko, španielsko je tiež na dobrej ceste ako aj my všetci,

prestaneme platiť štátne požičky, vykupia nas alebo predaju
07. 06. 2010 | 18:01

Taoiseach napsal(a):

Naštvaný

Pokud myslíte tím štváčem, co z Vás udělal Naštvaného, Václava Havla, konstatuji, že je vyjádření především k zahraniční politice, jsou začasté naprosto tragická. Nějak tak jsem si dovodil, že vždycky hledá menší zlo a výsledkem pak jsou zoufale jednostranná prohlášení, naposledy například ke konfliktu na Kavkaze.

Přesto: mezi jmenované nepatří, protože neštve proti nikomu vlastní lidi, nemluví o tom, jak nám někdo ubližoval nebo jak se chystá nám ubližovat.

Naopak, pokud jde o Posselta, toho mezi nacionální populisti zařadím, i když Sudeťáky nestraší a i když formálně má vybrané způsoby (na druhé straně je asi největší hulvát Slota).

Sarkozy je komediant, který se předvádí mně nesympatickým způsobem a občas i věší lidem na nos bulíky, ale neštve Francouze proti ostatním, nevykřikuje, že je Francie ohrožena.

Schulz je normální soc-dem poslenec, který holt na nacionální populisty nebyl z Německa ani z EP před přistoupením Rakouska zvyklý.

Daniela přímo obdivuju - :) . Je to naše generace, ale oni na druhé straně opony měli šanci měnit Evropu k lepšímu a nakonec uspěli. Studentská revolta '68 byla dost mírumilovná (s tím bordelem, co je dneska každou chvíli, se to vůbec nedá srovnávat) a Daniel není ani na stará kolena nenávistný - naopak zůstal provokatérem - :) .

tdey evropskou politiku sleduji už dlouho a pozorně...
07. 06. 2010 | 18:06

Flagellum Dei napsal(a):

Byl bych zvědavý na reakci p. Klause kdyby kdokoliv/cokoli rozdělilo Českou republiku na 4 měnších částí tak, že by jednotlivé měnší části připojil k sousedním zemím, a z ČR by zbyly jen střední Čechy. Že až by chtěl vyrazit na kolo na Šumavu, nebo pro slivovici na Moravu, musel by přes hranice k sousedům.... Opravdu jsem zvědavý co by na to psal člověk, jehož otec dlouho vetoval Lisabonskou smlouvu, která "omezuje" svrchovanost České republiky nesrovnatelně méně, než kdysi Trianonská smlouva Maďarsko. Tím nechci říct, že je schvaluji program Jobbik-u (právě naopak), ale vyjádření o jednosti národa srovnávat s válečnou propagandou Hitlera se mi zdá poněkud mimo.
07. 06. 2010 | 18:08

Taoiseach napsal(a):

hoven

Fakt nemám čas procházet slinty slovutného profesora a zaškrtávat tam každou zmínku o svobodě a o tom, kdo "nám" ji chce brát.

Nevím, kdo Vás "neustále přesvědčoval o jakemsi 'evropanství' ", vyřiďte si to s nimi.

Moje IQ mi umožňuje sledovat jenom argumentaci alespoň částečně souvislou. Jednotlivé výkřiky, ještě ke všemu bez interpunkce, jsou poněkud nad moje schopnosti.
07. 06. 2010 | 18:17

hoven napsal(a):

Pavel3,
nedavno sem viděl na první straně německýho časopisu řeckou sochu se zdviženým prostředníčkem. nebudu se hadat o slovička jestli to nazvat nevraživostí nebo nevlídností, prostě je tu jasná nechuť němců být solidární s řekama. žadné evropanství nefunguje. to by mělo trknout i hloupého osla, že tady něco nehraje.. ve federaci existuje přerozdělování. v americe ani v rusku (což jsou federace)to nikomu divný nepřijde a nikdo nemá potřebu se proti tomu ozývat.
07. 06. 2010 | 18:18

Admirál napsal(a):

Taoiseach - "Myslím, že je zajištěna nejlépe za posledních sto let. V jakém konkrétním směru byste chtěl momentálně vyvíjet "velké úsilí"?"

To jsem si určiou dobu také myslel. Dnes ale při turbulentním vývoji okolo Eurozony a potažmo celé EU, si tím tak zcela jistý nejsem. Měli bychom počítat i s tou nejméně příznivou alternativou vývoje (rozpad EU) a neponechat nic náhodě.
07. 06. 2010 | 18:20

hoven napsal(a):

taoiseach,
a kdo to po tobě chce?? stejně by si tomu nerozuměl. tvoje chapavost končí u "zdroje jsou".
07. 06. 2010 | 18:21

Taoiseach napsal(a):

Elena

1) Na nic si nehraju.

2) Poslední krize začala tím, že se sesypaly právě hypoteční banky a až pak šly do kolen státy (Ísland).

3) Že si postkomunistické země nemůžou vyskakovat, je pravda. Ale není to tedy zrovna nic tak úplně nového...
07. 06. 2010 | 18:24

vilček napsal(a):

To Michal Macek a A. Mikesková:
Uhry opravdu nebyly Maďarsko,a navíc náznak státoprávnosti v něm mělo jen Chorvatsko.Na 2/3 území Uher,oddělených Trianonem
žilo cca 4 mil. Slováků, 0,5 mil. Němců, 3 mil. Srbů,3,5 mil. Chorvátů,0,5 mil. Rusínů,7 mil. Rumunů(ti neměli žádná práva) a
0,5 mil. Židů. Podle Jobbiku zůstalo za hranicemi (v karpatské kotlině) 5 mil. Maďarů
(podle sčítání 2 360 tis.). kolik zůstalo v Maďarsku Slováků a jaká mají národnostní práva?Slovinci v Uhrách nežili(Předlitavsko).Výjimečně (u Trianonu) s VK souhlas.
Souhlas s Joskou a Taoiseach)-porušení přísahy na federální ústavu dělá z poslanců FS i "dělitelů" vlastizrádce!
Honzo a Michale,chceš-li vidět "evropský" typ rozdělení státu, přečti si dějiny Norska(jeho oddělení od Švédska 1905).
Historik: je to horší.
K udělení maď.občanství stačí možnost, že mezi předky byl Maďar a předci žili na území Uherska. Maďarsky nemusí žadatel umět!
07. 06. 2010 | 18:27

Taoiseach napsal(a):

Admirál

hoven už odpadl - :) , tak jen stručně:
neměli bychom počítat s nejméně příznivou alternativou vývoje, měli bychom se snažit o příznivé ovlivnění vývoje.
07. 06. 2010 | 18:29

Urkedona napsal(a):

Pane Klausi, dulezity a predevsim pravdivy clanek!

Trianon pro Madary v zadnem pripade neni historickou a zapomenutou zalezitosti, bohuzel, a vubec je nejedna jen o mapy uherskych "zemi Svatostepanske koruny", ktere visi v kazdem obchudku v Madarsku. Takrka vsechny madarske strany- v Rumunsku, v Srbsku, na Ukrajine-vedou politiku pod heslem ETNICKE "teritorialni autonomie" na uzemi zminenych statu. Kombinaci ekonomicke krize, pravicoveho populisty Orbana a fasistickeho hnuti Jobbik neni radno podcenovat do budoucna.

Jak pekne pise Jobbik ve svem programu "Our political horizons are not limited by the borders of our country but by the borders of our nation"
07. 06. 2010 | 18:31

Pišta napsal(a):

Kolik obyvatel mělo nacistické Německo a kolik jich má dnešní Maďarsko? Vy opravdu věříte,že světu hrozí od maďarských nacionalistů stejné nebezpečí jako od Hitlera? Každý národ má svého Slotu, proč by měl chybět v Maďarsku? "Kamarád separát nová paralýza, z Moravy do Blavy vyžaduje víza" Nevím jestli si ještě pamatujete tuto píseň Karla Kryla, ale snad si vzpomenete co se tenkrát odehrávalo. Myslím davy lidí na Václaváku skandujíci "Dost bylo Mečiara" Nebo to bylo jinak? Nevím proč zrovinka Češi by se měli zastávat národa, který v v devětetřicátém děkoval Hitlerovi, že jej osvobodil od české tyranie. A následně vyhnal 130 000 Čechů ze Slovenska. Nebo je jenom odsunul? Tím chci jenom říci, že odmítám hrát roli blbce, který na povel bude papouškovat nová hesla.Slováci mají co chtěli a že by ti jejich nacionalisté byli nějak kultivovanější než ti maďarští si zrovna nemyslím.Nácek jako nácek a je lhostejné jakým jazykem ty své "pravdy"vykřikuje.
07. 06. 2010 | 18:42

karel h. napsal(a):

Chápu to jako celkem trefné píchnutí do vosího hnízda. Lidé jsou přízemní svými touhami ovládat druhé, mít moc, peníze a být zapsáni do učebnic dějepisu za každou cenu. Kdo však například ve Francii dokáže vyjmenovat české krále 13. století. Světská sláva - a jednou vybuchne sopka a vezme s sebou všechny učebnice dějepisu a ti, co přežijí, se budou muset v míru a lásce společně snažit o to, aby si navzájem pomohli a umožnilo jim to společné přežití. Citátů klasiků by se našlo mnoho - ale čert je vem. Pokud nejsou lidé rozumní a vzdělaní, nikdo lidstvu nepomůže.
07. 06. 2010 | 18:50

karel h. napsal(a):

to Pišta - protože znám trochu i dnešní Slovensko, tak bych chtěl podotknout, že "obyčejný" Slovák se maďarským problémem vůbec nezabývá. Slovák žije s Maďarem na Slovensku v pohodě. Vše rozdmýchávají politici na obou stranách, kteří v tom vidí zástupný problém, který zamezuje tomu, aby se v médiích ventilovaly problémy země a ukazovala neschopnost politiků je řešit. I američtí presidenti přišli velmi brzy na to, že když se jim nedaří ve vnitřní politice, tak si vymslí nějakou menší či větší válku za hranicemi (Vietnam, Bolívie, Panama, Haiti, Irák, Afgánistán a to jsem na mnoho dalších zapomněl). Staří Římané chtěli dát lidu chléb a hry pro vyvážené panování, dnes se dávají hlavně hry.
07. 06. 2010 | 18:55

Targus napsal(a):

To Ivan:

Chtělo by to více píle, vážený.
Když už máněkdo mávat vlajkou, tak ONI jedině MÁVAJÍCE.

To Pišta:

Račte si zjistit počty kosovských Albánců a spočtěte si, jak velké území si vydobyli v srdci Srbije. V letech těsně po WWII. by také nikdo neřekl, že Kosovo a Metochiji dobudou, zejména, když uprchlíci z Albánie velebili Tita jako svého zachránce. A hle, kolo dějin se zas až tak moc nepootočilo a ze Srbů - hostitelů se stala štvaná zvěř nemající nárok na vůbec nic.
A stačilo na to uprděných 40 let.
07. 06. 2010 | 18:56

Elena napsal(a):

karel h. ,

súhlas, tk to je,

národnostný problem je len v mozgoch polotikov, ľudia tu si rozumeju, nemaju žiadný národnostný problem, jedine kde maju problem kde sa zamestnať , ako uživiť seba a rodinu, ale pre politikov to nie vôbec zaujmava tematyka, pre to že ju nerešia, nemaju žiadný vpliv na zamestnanosť, to riešia investori, nuž politici musia vykazovať nejaku spoločenskú činnosť, tak tomu sme aj svedkami ( živia ľudi kecami)
07. 06. 2010 | 19:13

vlk napsal(a):

PAne Klausi,

na rozdíl od vašeho otce jsme s vámi nikdy neměl problém. Uznávám vás jako profíka, uznávám i lecos z toho, co jste zd e napsal.. Myslím dříve.

Jsme tzv. eurohujer. Myslám s i, že budoucnost Evropy je v EU. Co nejsilnější EU.
A proto mne skutečně děsí, že EU zcela jednoznačně a nekompromisně nevlítla na Orbána Fidesz. 'Z e jen nečině přihlíží, jak z ničeho vyrábějí skutečný , hmatatelný a velký problém.

Místo aby Lájošům Brusel briskně sdělil, že zduřelý nacionalismus prostě odporuje všem základním idejím a dokumentům a hodnotám EU, je z Bruselu jen nepochopitelné ticho. při t om by MaĎaři podstoupili jednoduchý výběr - pomoc při fiskálních problémech ze strany EU nebo zákon o dvojím občanství. A ono - nic.
VY a já s tojíme každý na diametrálně odlišné pozici. Nicméně - tohle nebezpečí identifikujeme úplně stejně. Ano, takhl e začínaly velké evropské konflikty .: Apelem na národní hrdost, národní zájmy a omílání národních křivd...A takhle byla nastartována 2.ww
Ovšem v Budapěšti touží po revanši.. Po Velkém MaĎarsku...

A roč? proto že Orbán prostě není s chopen dostát předvolebním slibům a očekávání ulice na rychlé změny. Ve s vé demenci , zřejmě uhranut kdysi ODS /Tlustého inzeráty, málem vyvolal kolaps finančních trhů. prostě potřebuje zástupný roblém. takže si hraje s ohněm a topí pod nacionalistickým kotlem...

Sdílím vaše obavy a výhrady. Jakkoli jsem z druhého břehu.

A jen maně vzpomínám na zdejší diskuse, které se týkaly odsunu.....

Copak zákonu říká třeba pan václav Žák? To nemyslím posměšně. Vážím si pana Žáka. Copak říká Jan Urban? Ani to nemysím posměšně.
A pár dalších. Rád bych jejcih blog ke stenému tématu.
ZA sebe opakuji to, co jsme řekl pod Žákem i Urbanem. měli bychoms e každý den modlit k Edvardu Benešovi. Že vyřešil problém Sudetských Němců.
Nicméně pane Klausi jr.. Pochvala není bezvýhradná. Když čtu váš blog , je až příliš podobný Weiglovu referátu na zmíněné konferenci.Viz dnešní Lidovky. A to mne velmi mrzí. Velmi.
Škoda.

Rekapča mi píše such a puget
Puget se rozhdoně nekoná.
07. 06. 2010 | 20:31

Karel Mueller napsal(a):

Nazdar příteli vlku,

myslím, že zrovna v této obasti si rozumíme dokonale, byť žádný eurohujer nejsem. A zcela jistě si rozumíme i v tom, že Kosovem byla oteřena Pandořina schránka s názvem zneužití menšin.

Můžeme se tedy ptát, proč to mlčení, když kvůli každé kravině je tolik povyku. Nevím, mohu se jen domnívat. Mám pocit, že jednak začínají stát za těmito tendencemi skryté a vlivné síly a jednak začínají obavy, že by mohlo opravdu dojít k rozpadu EU, přinejmenším ke ztrátě východních států. Ono totiž vstali noví hráči.

A situaci v EU z mého pohledu jsem několikrát zveřejnil na blogu prof. Hořejšího.
07. 06. 2010 | 21:12

vlk napsal(a):

Karle

příteli, já na ta spiknutí a na yt nové zas až tak nevěřím: Spíš na tradiční evropské mnichvanství...
07. 06. 2010 | 21:42

Karel Mueller napsal(a):

vlku, asi máš pravdu :-(.
07. 06. 2010 | 21:46

Sematam napsal(a):

A jak na to zareagovala současná elita našich sousedů? Vymyslela si krále a postavila mu sochu. Naštěstí, tak špatně na tom už v Česku nejsme (rukopisy už máme dávno za sebou), i když, kdyby se dostali do parlamentu Klausovi oblíbenci, Bobošíková, Mach nebo Semín, kdo ví? Myslím, že otázka maďarských menšin v sousedních státech je hodně komplikovaná a předně bych nechal Maďary a jejich sousedy (v tomto případě zejména Slováky), aby se ji pokusili řešit, a třeba se snažil nastartovat komunikaci, protože jejich vztahy jsou od nástupu SNS do slovenské vlády na bodu mrazu a tento maďarský zákon a Jobbik v parlamentu ubraly ještě několik dalších stupňů. Tím, že se budeme takto vyhraněně stavět na jednu stranu jako nějaká „falešná" bratrská pomoc, nepomůžeme ani Slovákům, natož k řešení několik století trvajících problémů.
Malá poznámka ke krasoduchům, některým ruským novinářům se stávají i takové autonehody, že je někdo zastřelí před bytem a je docela zvláštní, že se tyto „automobilové nehody“ stávají většinou těm protikremelským. Asi neumějí řídit, chodit po chodníku a vyhýbat se kulkám.
07. 06. 2010 | 22:38

Al Jouda napsal(a):

V Schenegenském prostoru je každému tzv. dvojí občanství k ho..u. Však oni si to brzy uvědomí i slovenští Maďaři. Klausovi staršímu už sudetská bublina splaskla, tak se i se synem snaží vyfouknout maďarskou. Kéž by jim oběma prskla mýdlo do očí!
07. 06. 2010 | 22:44

hoven napsal(a):

EU dopadne jako SSSR. nemá žádnou budoucnost. první vystoupí z eurozony němci, malý narody na to nemají vejce.
07. 06. 2010 | 23:11

DDD napsal(a):

No jo, svět se prostě zas tak rychle nemění. Ať už si každý myslí o Benešovi cokoliv (a že je co mu zazlívat), tak tu jednu tolik diskutovanou věc rozsekl tím nejlepším možným způsobem. Jediný detail, který měl být ohlídán, byla korektnost realizace.
JInak ale být na poplach je asi zbytečné. Pokud nedojde k nějakým významným posunům, má to celé cenu snad jen jako vnitropolitický stmelující prvek v HU, Slotovy kecy v SK taky skoro nikdo nebere vážně....
08. 06. 2010 | 01:18

Karel Mueller napsal(a):

DDD:

V tom podcenění bohužel nemáte pravdu.

Slotovy kecy jsou jen směšné kydy, které opravdu málokdo i na Slovensku bere moc vážne.

Ale když si domyslíte, co vlastně maďarský parlament schválil, tak dostanete toto: Loayalita k madarskému národu je nad loayalitou vůči státům, které maďarské menšiny obývají.

A to v té naší slavné "multi-kulti" není vůbec žádná legrace. Pokud se to stane trendem a vzorem pro ostatní národy mající menšiny v řadě jiných států, tak se z toho poděláme. Vždyť to pan Klaus řekl jasně: Představte si, že to samé udělají Rusové. Menšin na rozbíjení okolních států mají dost a především a hlavně k tomu mají dostatek vodíkovek, aby ty partie mohli hrát.
08. 06. 2010 | 01:29

pajda napsal(a):

Pan Klaus by si měl uvědomit,že změnu trianonského uspořádání začal jeho tatík.
08. 06. 2010 | 06:26

Pavel13 napsal(a):

vlk a DDD:
Velebíte Beneše za vyřešení problému Sudetských Němců. Jedním z mála, kdo jej řešit chtěl byl Masaryk. Beneš jej řešil jako slon v porcelánu, dodnes není bordel po něm uklizen.

hoven:
Tak jsem pochopil to vaše chápání evropanství - něco jako evropské občanství. Pravda je, že v USA ta solidarita existuje, ale taky má každý stejné daňové povinnosti a stejný nárok na požitky federace. Možná nás Euro nakonec donutí ke stejnému modelu.

Proč si mnozí myslíte, že by měla EU řešit problém dvojího občanství? Vždyť to běžně ve světě funguje. A svého nacionalistického populistu má snad každá země, třeba my hódně vysoko.
08. 06. 2010 | 07:16

vlk napsal(a):

Pavel13

ono je to trošku jinak, nemyslíte? Masaryk řešil sn problém. Jenže řešení nakonec nefungovalo. Kdyby ano, nebylo by přišlo na řadu Benešeovo řešení.
08. 06. 2010 | 09:35

koleda napsal(a):

On ten problém má dvě strany. Jedna - tou je nacionalismus a šovinismus Maďarska a ta druhá (stejný) nacionalismus Slovenska. Je to dáno historicky a bohužel to nezměnila ani EU. Nevidím rozdíl mezi slovníkem Jobbiku a pana Sloty či Fica. Stále se berou Slováci v ochranu ale cudně se mlčí o období 1939 - 1945. Moji prarodiče si za první republiky vybudovali na Slovensku kam jako mladí lidé v 20. roce přišli z Čech, existenci. Byli tam šťastní, soužití bezvadné. Přesto 14.3.1939 odevzdali gardistům klíče od veškerého majetku (před tím maminku vyhodili jako Češku z gymnázia) aby 15.3. přijeli do Prahy zároveň s Hitlerem. A takových případů byly tisíce. Chápu snahy Slováků o emancipaci, ale myslím, že by měla být se vším všudy, tedy i s odpovědností za válečná léta. Takže ti staromilci, kteří vyčítají Václavu Klausovi a Vladimíru Mečiarovi rozdělení ČSFR jsou tak trochu pokrytci. Oba národy žijí každý za své a k mé radosti se vztahy mezi Čechy Slováky dramaticky zlepšily. A to je dobře.
08. 06. 2010 | 10:17

DavidS napsal(a):

Masaryk žádný problém sudetských Němců reálně neřešil (měl hodně vlivu, ne už moci), takže nemělo co fungovat. RSČ měl být stát občanského typu, ale na to bylo potřeba alespoň těch "masarykových" 50 let. S velkým Německem za hranicemi se to nemuselo podařit ani za tak dlouho, a to bez ohledu na Hitlera. O zášti hlavních představitelů Výmarské republiky vůči RSČ a Polsku (a naopak) je toho známo dost. I vzhledem k pochopitelné neloajalitě sudetských Němců projevené při vzniku republiky byli Němci de facto (nikoliv de iure) občany druhé kategorie, nebyli součástí tzv. státního národa. Nejvíce se to projevovalo při obsazování pracovních míst v eráru, nerovnoměrnou redistribucí daňových výnosů atd. Pokusy o změnu v roce 1938 přišly pozdě, byť dle mého názoru by za daného mezinárodně-politického vývoje byla i dřívěji poskytnutá autonomie republiku nezachránila.
08. 06. 2010 | 10:44

Pavel13 napsal(a):

vlk:
Masarykovo řešení nefungovalo, protože k němu nikdy nedošlo, zůstalo u vize. A nedošla naplnění nejen pro krizi, nástup Hitlera a vypuknutí války, ale nechutí pražských politiků ubírat se k decentralizaci státní správy.
Beneš nehledal inspiraci u Masaryka, ale u Stalina. Já tedy, s dovolením, ctím jen TGM.
08. 06. 2010 | 10:46

mb napsal(a):

vlk píše: Místo aby Lájošům Brusel briskně sdělil, že zduřelý nacionalismus prostě odporuje všem základním idejím a dokumentům a hodnotám EU,

co zduřelý nacionalismus český ve vztahu k ( sudetským ) němcům po WWII

Velebíte tu Beneše ... appeasmenta a masového vraha ...

Chápu že se vám vylikvidování němců líbí ...

nicméně jste sám se sebou v rozporu ( což nejste schopen nahléhnout) .... když pro vás nacionalismus český je fajn ...

ale nacionalismus maďarský je fuj ...

vlku, škoda že se nestydíte či škoda že aspoň nepřemýšlíte konsekventně , což vy ovšem neděláte nikdy ....

Palata zastává dlouhodobě vyvážený postoj k maďarsko slovenskému konfliktu ...

čtete LN tak si počtěte ...

palata mj. píše že úkolem ( osvícené sic. české) politické reprezentace je podporovat občanský slovenský politický proud a nikoli proud nacionalistický ( což činí klaus senior i klaus junior )

ale to vlku na vás bude buď příliš subtilní anebo příliš prosté anebo obojí ....

vlku .... bděte .....
08. 06. 2010 | 12:37

Karel Mueller napsal(a):

DavidS:

V zásadě bych s Vámi tentokrát souhlasil, jen si nejsem jist tím, že Němci byli v první republice nějak významně znevýhodněni. Od počátku se však cítili být Rakušany a nový stát prostě nepřijali, proto by to nezachránila ani ta autonomie.
08. 06. 2010 | 12:48

vlk napsal(a):

Pavel13

vážně? A pravidelná účast německých aktivistických politiků ve vládách nic?

mb
co takhle psát střízlivý a o věci vůbec něco elementárního vědět?

Diskuse s někým na vaší úrovní znalostí je ztráta času. A pokud vs a podobné není s chopen varovat ani současný zduřený maĎarský nacionalismus, abyste zkusil odvodit, co by se asi dálo v ČR po rozpadu ČSR a s e silnou německou minoritou, pak je každá diskuse úplně zbytečná.
08. 06. 2010 | 13:16

Pavel13 napsal(a):

vlk:
Masaryk viděl mj. vzor ve švýcarské konfederaci. K tomu měl tento stav hodně daleko.
Ten rozpad myslíte tak, že by tu v r.93 byli neodsunutí Sudetští Němci? Jednak si myslím, že bychom za tu dobu měli takový mišung, že byste už Čechy od Sudeťáků neodpreparoval. A i kdyby, v Kanadě mají čas od času referendum o samostatnosti Québecu a nikdo v tom nevidí konec světa. Já tedy mám i přes strašení Klausů klidný spánek.
08. 06. 2010 | 13:36

karel h. napsal(a):

to vlk, Karel Muller atd - přátelé máte pravdu, problém je však v něčem jiném. Západní politici východní Evropě (a do té třeba počítat podle nich i Evropu střední) vůbec nerozumějí a jsou bezradní, protože tomu nerozumějí ani jejich poradci. Někdy na počátku 90. let v době bombardování Jugoslávie jsem viděl na francouzské televizi debatu odborníků o Balkánu. Všichni mluvili zcela mimo mísu a věci řešili svou logikou. Pozvali si však také europoslance Ottu Habsburského, který jim vysvětloval historické vztahy a věci, jak se utvářely i v desetiletích po rozpadu Rakouska-Uherska atp., ale oni byli úplně mimo. Vždyť si vezměte,jak vypadala všechna řešení na Balkáně v pojetí EU a USA. Prostě katatrofa bez ždibku respektu k lidem, kteří na Balkáně žijí.
08. 06. 2010 | 13:50

DavidS napsal(a):

Karel Mueller
Jak se asi Němci cítili, když naprosto běžně dostávali v Sudetech erární místa Češi z vnitrozemí. Zvláště za hospodářské krize. Co to udělá se skupinovým myšlením, je jasné. Byť z hlediska Čechů to jistě mělo své racionální jádro.
Menšinové zákony byly v RSČ na střední Evropu nadstandardní.
08. 06. 2010 | 13:58

DavidS napsal(a):

"Vždyť si vezměte, jak vypadala všechna řešení na Balkáně v pojetí EU a USA." Jaká řešení? Západ se pouze s několikaletým zpožděním snažil učinit konec vraždění. Hlupáci, nechtěli ani ždibek respektovat místné špecifiká v řešení problémů - etnická čistka, krevní msta.
Jugoslávie nebyla geografickým Československem, tedy hranice teritoria neodpovídala hranici národnostní. Teoreticky bylo bývalo správné před uznáním nástupnických států rozsekat tehdejší svazové hranice podle národností, s výjimkou části Bosny (Banja Luka, Bihač) by to bylo celkem i geograficky možné.
Ve světě obecně, v Evropě obzvláště je pochopitelný strach měnit hranice. Ideálně Kosovo mělo být řešeno výměnou - přičleněním srbského severu a většiny Republiky srbské v Bosně k Srbsku za uznání nezávislosti kosova příp. přičlenění k Albánii.
08. 06. 2010 | 14:26

karel h. napsal(a):

Nejlépe by bylo spočítat, kolik metrů čtverečních připadá na jednoho člověka žijícího Evropě, pak spočítat lidi podle toho, k jaké národnosti se hlásí a počet lidí jedné národnosti vynásobit počtem metrů a takto vytvořit jeden stát národnostně čistý. Je to stejně blbé řešení, jako z USA dělit Jugoslávii.
08. 06. 2010 | 14:31

DavidS napsal(a):

A které že bylo to správné řešení v Jugoslávii?
08. 06. 2010 | 14:34

vlk napsal(a):

Pavel 13

a proč ten mišung nefunguje na SLovensku? Když jsou tam MaĎaři celých 60 let, co byly SN odsunuti?
Noa ohledně Quebecku jste s příměrem vedle . Asi o několik světelných let.
Quebeck nesousedí s Francií: A i kdyby sousedil, Quebečané by připojením k Francii nic nezískali, rpotože Francie má nižší životní úroveň než kanada. U nás by to bylo přesně naopaK. bYLO BY TOTIŽ VŠESTRANNĚ VÝHODNĚJŠÍ BÝT sn A PŘIPOJIT SE K VELKÉMU FOTRLANDU.

Prostě - pro mne dokonalá slepota.
A s tím švýcarskem. Nevím, co SN oproti Němcůmm ve Švajcu neměli. Zásadního.

Jenže švýcarští Němci osvědčili loajalitu svému státu Jediní , kteří neřvali: ein Volk, einFueherer, ein Reich. proto také neměli po válc e problémy. Kdyby s e byli chovali stejně SN , nikdo je nestěhoval.
karel h.
totéž v podstatě píš e Klaus jr. a vždyť to tad y říkáme s karlem M.
08. 06. 2010 | 14:42

mb napsal(a):

vlku ... buď dospějete k poznání že každý nacionalismus je špatný ( maďarský, německý, ruský, slovenský, český ....) ... nemůžete říci ... náš český nacionalismus je super ... ale ten maďarský je špatný ...

pokud jste českej nácek ... musíte náckovství přiznat i jiným národnostem .......

totéž samozřejmě platí po 2.sv.v. pod protektorem stalinem .....

pak můžete odlišovat patriotismus

co ještě ... národní hrdost ...

ale ta snadná tenkonst xenofobní hranice .... a ty konsekventní hektolitry krve .....

máte recht vlku .... vždyť já se s vámi rovněž nebavím .... viz. ztráta času .......
08. 06. 2010 | 14:43

Pavel13 napsal(a):

vlk:
Protože jsou více vázaní k půdě. Tak úrodnou půdu v Sudetech nenajdete. Za druhé, protože jsou kolem hranic s Maďarskem, to u nás SN nebyli na jednom území a ne všichni při hranicích dnešního Německa. Pak všeobecný odliv z obyvatelstva českých vesnic do měst. Kdosi řekl, že trvat velké Rakousko dalších 40 let, mluví se ve Vídni česky. A stejně bych ty hranice mezi Slováky a Maďary stanovovat nechtěl a nedokázal.
Tak si místo Québecu dosaďte Belgii(Vlámsko x Valonsko) nebo Skotsko.
A to je ta otázka: "Proč švýcarští Němci byli loajální a ti naši ne, když přece všichni Němci uvažují stejně?"
Děsí mě představa, že milióny lidí vyhlásí nespokojenost se svým státem a mohou za to být vládou(?) někam vystěhováni z území, kde žili s předky stovky let.
08. 06. 2010 | 15:23

Honza napsal(a):

To vlk:
"a proč ten mišung nefunguje na SLovensku? Když jsou tam MaĎaři celých 60 let, co byly SN odsunuti?"

Právě že velmi dobře funguje, nedejte se splést předvolební hysterií pana Fica a Sloty. Právě pokojné přežívání Maďarů na jižním Slovensku je silný argument PROTI odsunu Němců v r. 1945. Představte si, jak to mohlo s jižním Slovenskem dopadnout, kdyby to tenkrát hoši dotáhli do konce i tam. Vybydlené vesnice, zničené kostely, bolševník, zločinnost, nezaměstnanost, paneláky a bída, prostě Sudety 60 let po válce... Slováci mohou být vděční, že to tenkrát nedokončili, třetinu země by měli doteď v troskách. Jako máme my.
08. 06. 2010 | 18:34

Stařík napsal(a):

Hranice v Evropě a nakonec v celém světě jsou převážně výsledkem válek a rozhodnutí vítězů, málokdy jsou spravedlivé pro všechny a je velmi obtížné je měnit bez dalších střetů. Viz Alsasko, Irsko, Belgie, Balkán, Sudety a mnohé další příklady. Na změně musí být oboustranná shoda a zájem, což je málokdy. Mrzí mne, že málo diskutujících vyzdvihuje EU jako nabízející se elegantní, všeobecně výhodné a dlouhodbé řešení. Na podporu uvádím případ Komárna, které bylo rozděleno hranicí na slovenskou a maďarskou část. LN otiskly rozhovor se starostou Komárna. Ten neuznává oficiální postoje obou vlád a cení si Schengenu, který umožnil sblížení obou částí města, mluví o společných zasedáních zastupitelstva a řešení problémů.Názory a vystupování obou Klausů se mi nalíbí.
08. 06. 2010 | 19:23

vlk napsal(a):

Honza
vážně?

Já jen že slovenští Maďaři teď chtějí občanství i Říše.
A jak to funguje ůbezproblémově" jsme jaksi zařil skoro rok na vlastní kůži. Když jsme byl na vojně. 30 kiláků za Košicemi. Zkuste mi zase něco vyprávět.Můžete tu o Smolíčkovi.

PAvel 13

no bude dobrí když si vezmete k ruc emapu odstoupených území poMnichovu. Pak s e snad můžem bavit dál.
A ta Belgie , tak za tu d ěkuji. Zkuste se informovat, jak to tam právě vypadá.Pokud vím, už zas e mají vládní krizi a nejsou schopni se domluvit na spoelčné vládě. Kvůli volebnímu distriktu Brusel. Kd e Vlámové ztrácejí. Byť ej to jejich území.
Skotsko? no tak tam, pokud vím, vládnou skotští nacionalisté.
No představa vás klidně může děsit. Němec v českých zemích byl občanem Velkoněmecké říše. Tedy pokud to nevíte. Byl to mimo jiné cizí státní příslušník.
mb ) nelamte si halvu s věcmi, o kterých nic nevíte. Zas e budete chtít nějakou remit¨zu, aniž byste měl o věci sebemenší tušení. Nácka si nechte pro svou babičku.
08. 06. 2010 | 20:41

mb napsal(a):

vlku kolega peregrina vám to vedle rozebral ... ulpíváte na tlupním myšlení ( benešova horda ) ... a tím dokumentujete své ignorantství ... sotva co se v budoucnu změní ... nacionalismy přinesly mnoho zla ... ale to vy vlku nenahlédnete neřkuli oba Klausové njn ...
08. 06. 2010 | 23:00

Pavel13 napsal(a):

vlk:
Jak jste přišel na to, co chtějí slovenští Maďaři? Pokud vím, oni se ničeho takového nedomáhali, protože jim je jasné, že jim bude zcela na .ovno. To naopak v Budapešti řeší jejich domělé požadavky místo vlastních problémů.
Vzpomeňte na naše dělení do krajů. Byly tam nějaké požadavky na respektování hranic mezi Čechami a Moravou, ale ukázalo se, že by to bylo pouze na překážku. Lidé se necítili být v jedné vsi Čechy a v sousední Moravany. Je zajímalo, jak snadno se dostanou do krajského města. Zkuste si nad tou mapou představit další vývoj.
Volební krize, vláda nacionalistů, ještě aby nedejbože rozdělili nějaký stát. Člověče kde (v jakém státě) vlastně žijete? Nám do rozdělení taky nikdo nekecal a nestrašil koncem světa.
Proč předpokladáte, že nic nevím? Vy víte, ale odmítáte se zabývat, jestli hodnocení, které vám kdysi řekli ve škole, je správné. Pochybovat, zkoumat, hedat, uvažovat přece není nic špatného. Ze samotných fakt bez přemýšlení nic nestvoříte. Pokud to nevíte ti Němci byli pořád na jednom místě a to spadalo nejdříve pod české království, pak pod Rakousko, Rakousko-Uhersko, Československo, Německo, znovu ČSR. Oni nebyli doma v poválečném Německu nebo Rakousku. Ale tím se Stalin s Benešem zjevně netrápili.
Mé babičky nechte odpočívat v pokoji, to nebylo ode mne. Chápu přehlédnutí, jen bych tady byl nerad za hulváta.
09. 06. 2010 | 07:29

Pavel13 napsal(a):

vlk:
Tak vás za něco kritizuji a vzápětí to tam vložím sám. "Pokud to nevíte" bych nahradil "Uvažte, že", protože to nepochybně víte.
09. 06. 2010 | 07:34

vlk napsal(a):

PAvel 13

pokud jsme dobře poslouchal Smatanu v ČRo 1, v nějakém vstupu říkal, že o získání maďarského občanství uvažuje víc e než polovina z nich. Asi chudák nevíco povídá.
Naprosto mi uniká, proč jste vytáhnul hrnice krajů a dělení republiky. Ono t dělení republiky ukázalo totiž naprosto jasně, že když na bedničky vylezou chasníci a žačnou lidem s dělovat : vy jste ti nejlepší na světě a zasloužíte si blahobyt jak ve Švajcu a měli byste ho , kdyby vás ČEchůni/ Slováci, Srbové, atd.atd./ neokrádali , ale když budete plnoprávnými Slováky / MaĎary, Kosovany, atd.a td./ hned bud e všechno daleko a daleko lepší.
V tom momentu s enajd e skoro vždycky dost těch , co na tohle slyší. A už to frčí.

Dík za školení z historie.
Myslím, že si dost vystačím s tím,c o mám sám nastudováno.

Podstata problému SN není v tom, jestli s e hnuli nebo ne. Podstat jejich problémua zaslouženého odsunu byla v tom, že v době ohrožení republiky yvstoupili proti ní a staly se navíc občany nepřátelského státu. Udělejte si e xkurz. Historický. A račte s einformovat, jak zákony první republiky oceňovaly podobné jednání.
Můžete k tomu přidat i paragrafy, které taxují službu v nepřítelské armádě v době válečného konfliktu. Nebo účast v organizacích podporujících válečné úsilí nepřítele.
Třeba na něco přijdete.
09. 06. 2010 | 07:43

Pavel13 napsal(a):

vlk:
A to uvažují i v případě, že by tím ztratili občanství SR (pokud by se to SR podařilo)? Nebo počítají, že to maďarské bude navíc? Co s tím pak? Budou mít 2 pasy? Když je pak okradou v neEU cizině, bude záležet s čím je vyhodí z ambasády vyhodí, že neumí slovensky nebo že zastupují jenom Maďary z Maďarska. Dle toho se zařídí ostatní.

Co tedy obsahovaly paragrafy 1.republiky? Propadnutí majetku a vyhoštění celé rodiny bez řádného soudu? Proč pak Beneš smolil nějaké dekrety? Občany jiného státu se stali po přijetí Mnichovské dohody vládou ČSR a sloužili pak v armádě tohoto státu, ono se jim ani žádné jiné kloudné řešení nenabízelo. Za akce proti vlastní republice před Mnichovem a válečné zločiny měli být pachatelé řádně souzeni. Pro ty byl často odsun únikem před spravedlností. Ostatní doplatili na mocenské hrátky politiků.

Stejně si myslím, že jsem nepřišel na nic nového, co by už nebylo všeobecně známo.
09. 06. 2010 | 10:06

vlk napsal(a):

PAvel13

Slovákům s e už povedlo. Prostě kdo zažádá, ztratí jejich. Naprosto jasné a rozumné řešení. Věrni můžeme být trvale jen jednomu státu.

Co obsahovali. Zpravidla hrdelní trest. O propadnutí majetku nemluvě.
Takže odsun byl z tohoto hlediska humánní akt.

Proč smolil Beneš dekrety? Jak a si měl vládnout v době války?
A podle vás měli být souzeny jen akc eproti republice PŘED MNICHOVEM?

Četl jste někdy předmětný Benešův dektert? Víte jak s e jmenuje? A proti komu je výslovně vymezen? Proti zrádcům , Němcům a MaĎarům. byli postaveni na jednu, nikoli horší úroveň než lidé podezřelí ze zrady. Místní lidé. S občanstvím. A jediný rozdíl oproti normálnímu průběhu soudu bylo, že na nich bylo sdůkazní břemeno jejich neviny. Nic divného v tom množství a v té konkrétní situaci. Jestliže hodláte ovšem rajtovat na tom, že vina by měla být prokazována nikoli aby obviěnný prokazoval nevinu, pak zd e máme čerstvý precedens jak práva EU tak ČR . Míním tím paragrafy o harasmentu. Tam je totiž stejný postup a stejný kodex. Obviněný z obtěžování je povinen prokázat ,že se jej nedopustil.
A bohužel - v poslední větě máte pravdu. To nemyslím pejorativně. nechci se do vás nijak navážet. Ale najděte si v archivu starší blog Václava Žáka na tohle téma. tam to bylo zargumentováno ze všech stran.
Podobně je blog na tohle téma u Urbana.
09. 06. 2010 | 12:44

abashing voter napsal(a):

Vnímáte to citlivěji, protože Vaše maminka, dcera Viliama Šalgoviče, od něj v dětství jistě slýchala mnoho moudrých slov.
09. 06. 2010 | 13:11

Vladimír napsal(a):

Je docela paradoxní, že problém vztahu Slováků a Maďarů trápí pana prezidenta Klause a jeho syna. Pan prezident, tehdy ještě ve funkci premiéra, mohl při jednání o rozdělení Československa říci panu Mečiarovi: "Vláďo, my vám teda s tou vaší samostatností dělat problém nebudeme. To vaše samostatné Slovensko je ale změnou Trianonu. Počítej s tím, že dřív nebo později vyrukují Maďaři se stejným požadavkem na jižní Slovensko. A jejich požadavek se bude řídit stejnou logikou jako ten současný váš. To ti říkám jako starší brácha, tak se pak ke mě nechoď stěžovat."
09. 06. 2010 | 14:06

franta napsal(a):

Proč neřekne váš tatíček jediné slovo? Když je takový zastánce svobody. Pokud to není ovšem jenom svoboda nadnárodních fin. a prům. korporací.
09. 06. 2010 | 15:52

Jaromíra Podzimková napsal(a):

Pane Klausi, jistě zajímavější a jistě čtenější by mohlo být Vaše pojednání o Vašem pestrém životě na VŠE v Praze. Byla to doba malin nezralých, ač ve Vašem případě se jedná o výjimku. Vy jste se narodil - a již jste byl prudce chytrý, maximálně ctěn, sečtělý apod. Nezpochybnitelným faktem ve Vašem životě však je - a to ani "pod Vaše hluboce rozlišovací schopnosti" - že nebýt Vaší ženy a Vašeho rudého tchána, vycestoval jste za ekonomickými znalostmi leda do hospody v Horní-Dolní, nikoli do USA či Itálie. Nebyl jste a nejste tak dobrý a geniální! To vše nafukují novináři. Jste zcela průměrný tuctový ekonom - s kvalitními vazbami na Rusko. Nechtěl byste těch bočních blbostí - třeba o globálním oteplování - nechat a raději už pustit pár informací o Vašich solidních znalostech východních zpravodajských služeb? Anebo nás všechny považujete za nevzdělance - stejně, jako když přehlíživým a vysoce pohrdavým gestem mluvíte do kamer?
11. 06. 2010 | 07:05

pec napsal(a):

Proc nikdo z tech, co mate na mysli - a jejich spratelenych ,,novinaru,, typu Palaty - nerekl jedine slovo ? Velmi proste. Protoze patri do tzv Nemeckeho okruhu a kopou dlouhodobe za tyto zcela konkretni zajmy. Proto to ,,necekane,, fandeni temhle preshranicnim nehoraznostem. Soucasne Madarsko je jen takova laborator a lakmusovy papirek, jak se tahle ,,nastavena zrcadla,, , ,,prolomena tabu,, a ,,potrebne diskuse,, ujmou - salamova taktika. No a pak to pres kopirak spusti tady. Soucasna inflace dokumentarnich poradu na sudetonemecke tema od tuzemskych konjunkturalistu v Nasi-Vasi naznacuje, kudy se peleton tistene i elektronicke propagandy bude nadale ubirat.
17. 06. 2010 | 11:05

home loans napsal(a):

It's good that we can take the loans moreover, that opens new chances.
23. 10. 2011 | 19:10

joyce napsal(a):

Mé jméno je JOYCE.I bude milovat sdílet své svědectví všem lidem ve fóru cos jsem nikdy nenapadlo, že budu mít můj přítel zpátky a on se tolik znamená me..The chlapce Chci se dostat oženit se mi na 4 týdny na naší svatbě na další dámu .., když jsem volal mu, že nikdy vybral mé volání, on se vypouští mě na svém facebooku a on změnil jeho stav facebook z ženatý s Single ... když jsem šel do jeho místa výkonu práce řekl svému šéfovi on nikdy nechci vidět me..I ztratil svou práci v důsledku této protože já dotírat dostat sám sebe už, byl můj život vzhůru nohama, a všechno, co nešel hladký se svým životem ... Snažil jsem se vše, co jsem mohl udělat, aby mu zpět na všechno nevyšlo, dokud jsem se setkal s mužem, když cestuji do Afriky vykonat nějaký obchod se vyvíjí několik let back..I řekl mu můj problém a všichni prošli při získávání ho zpátky, a jak jsem ztratil svou práci. ..he mi řekl, že mi pomoct ... já nevěřím, že v první place.but přísahal, že mi pomůže ven a on mi řekl, že důvod, proč mě můj přítel opustil a také mi řekl některé skryté tajemství. Byl jsem ohromen, když jsem slyšel, že z him..he řekl, že bude kouzlo pro mě a já budu vidět výsledky v příštích několika days..then i cestovat zpět do USA následující den a já jsem mu zavolal, když jsem dostal domů, a on řekl, že je zaneprázdněn odlévání ty kouzla a on koupil všechny materiály potřebné pro kouzla, řekl am gonna vidět pozitivní výsledky v příštích 2 dny, které je čtvrtek ... Můj přítel mi volal přesně v 12:35 ve čtvrtek a Omlouvám se za všechno, co udělal ..he řekl, že nikdy nevěděl, co dělá, a jeho náhlý jednání nebylo úmyslné, a on slíbil, že k tomu, že again.it byl jako já snil, když jsem slyšel, že od něj, a když jsme skončili zavolej, i volal muž a řekl mu, můj přítel zavolal a Dr egbo řekl, že jsem neviděl nic, přesto ... on řekl, že jsem se také dostat svou práci zpět za 3 dny time..and když jeho neděli mě oni volali na moje práce místo obnovit kanceláře pondělí a získat větší podporu z mé kanceláře. prosím, pokud někdo potřebovat takovou pomoc by měla uegent kontaktovat tohoto muže, protože to je jediný způsob, jak ho zaplatit a pomoci svého kolegu fórum taky. je to e-mail, dregbosolutioncenter@gmail.com, a telefonní číslo je, 2348106743270.
09. 05. 2015 | 05:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy