Hlávkův odkaz po sto letech

14. 01. 2008 | 15:44
Přečteno 6272 krát
Výročí velkého českého mecenáše vědy a umění Josefa Hlávky

Josef Hlávka byl jedním z nejúspěšnějších podnikatelů druhé poloviny 19. století v Rakousko-Uhersku. Byl architektem a stavitelem, a byl vlastencem a mecenášem vědy a umění. Svůj velký majetek odkázal Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, které existuje a podporuje zejména studenty dodnes. Hlávka byl iniciátorem založení a prvním prezidentem České akademie věd, slovesnosti a umění. Od této instituce odvíjí svůj původ naše současná Akademie věd České republiky. Přesto, že Josef Hlávka patří k velkým a významným českým osobnostem málo se o něm ví. Pražané většinou znají Hlávkův most a momipražští možná ani to ne.

Letos v březnu uplyne sto let od Hlávkova skonu. Tento rok se stává jubilejním rokem Josefa Hlávky a byl vyhlášen světovým kulturním výročím UNESCO. Akademie věd České republiky společně s Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových připravily ve spolupráci s několika dalšími institucemi řadu vzpomínkových akcí.

Hlávkův jubilejní rok byl zahájen novoročním koncertem pořádaným společně Akademií věd ČR a Českou filharmonií. 21. ledna bude na Akademii věd otevřena výstava "Josef Hlávka" a současně proběhne konference „Financování vědy a budoucnost českých nadací“ . V lednu a únoru budou v Městské knihovně v Praze následující přadnášky:
Josef Hlávka – jeho doba, život, dílo a odkaz (prof. J. Kuklík)
Josef Hlávka – architekt (Bc .K. Ksandr)
Josef Hlávka a literatura (prof. V. Viktora)
Josef Hlávka a výtvarné umění (doc. J. Kotalík)
14. února bude v Kapli sv. Kříže v budově Gynekologicko-porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty UK v Praze kolokvium „Pocta Josefu Hlávkovi“ spojené s komorním koncertem.
10. března vydá Česká národní banka emisi stříbrné pamětní mince. V Národním muzeu bude u příležitosti výstavy o Josefu Hlávkovi odhalena jeho busta.
11. března bude v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích sloužena zádušní mše.
Zámek Josefa Hlávky v Lužanech bude po celý den otevřen pro veřejnost.
Téhož dne uvede Západočeská filharmonie a vídeňský sbor Schola Cantorum v chrámu sv. Bartoloměje v Plzni Lužanskou mši Hlávkova přítele Antonína Dvořáka.
6. května bude v prostorách Jiřského kláštera na Pražském Hradě zahájena výstava „Josef Hlávka jako mecenáš výtvarného umění”.
V květnu (27. – 29.) uspořádá Historický ústav AV ČR a Filozofická fakulta UK mezinárodní konferenci „Kolektivní a individuální mecenášství a kultura veřejného daru v občanské společnost“. Samostatná sekce této mezinárodní konference se uskuteční na Národní univerzitě v Černovcích na Ukrajině (12. – 13. května).
5. června uvede Česká filharmonie na počest Josefa Hlávky skladby autorů, kteří byli odměněni Hlávkovými cenami: Vítězslav Novák - O věčné touze, Bohuslav Martinů - klavírní koncert č. 4 (sólista Ivo Kahánek, nositel Ceny Josefa Hlávky), Otakar Ostrčil - Balada o mrtvém ševci a mladé tanečnici a Antonín Dvořák - Zlatý kolovrat.
Tradičně budou 16. listopadu slavnostně předány Medaile a ceny Josefa Hlávky na zámku v Lužanech.
17. listopadu bude pietní shromáždění před Hlávkovou kolejí v Jenštejnské ulici v Praze a tradiční koncert Univerzity Karlovy a Nadání Hlávkových v Karolinu.
Toto je výčet pouze některých akcí. Celkový přehled lze nalézt na internetových stránkách Nadání na adrese http://www.hlavka-jubilejni-rok.cz/
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ročník 53 napsal(a):

Všichni oprávnění mohli požádat o restituci majetku zabaveného komunisty.
Proč nešel vrátit veškerý majetek Hlávkovy nadace? Víte to někdo?
14. 01. 2008 | 16:02

vlk napsal(a):

Pane profesore Pačesi - díky za připomenutí této osobnosti!

Ročník 53
Privatizovat bylo třeba!Raychle. Dokud bylo zhasnuto! Na čo vojaku treba kášňa, pardon - na čo Ročníkovi 53 třeba nadace? Navíc nějakého Hlávky, když jsou zde noví velikáni?
14. 01. 2008 | 21:24

Ročník 53 napsal(a):

Vlku, asi máte pravdu, Asi ne asi, ale asi určitě. To píšu voloviny co?
Jenže to je snad jediná reakce aby se člověk nerozplakal vzteky.
14. 01. 2008 | 22:30

vlk napsal(a):

Ročník 53
zcela vážně - Vy a voloviny? Nesmysl...Řekněme přílišná dobrota srdce, která vám nedovoluje v lidech vidět někdy to špatné..
14. 01. 2008 | 22:43

Al Jouda napsal(a):

Ano, je třeba takové velikány naší novodobé historie připomínat, aby se někdo z mladých snažil o následování jeho příkladu.
Apropó, zmínil se někdy profesor Václav Klaus o Josefu Hlávkovi ?
15. 01. 2008 | 07:47

Sraffa napsal(a):

To jste pánové zcela popletli. Hlávkovo nadání nikdy nebylo vyvlastněno, patří mu komplex domů ve Vodičkově ulici v Praze a zámek v Lužanech a nadále je měcenášem české vědy a umění. Předstdou správní rady je prof. Pavlíček z právnické fakulty UK.
Václav Klaus se účastnil letošní pietní akce k 17. listopadu pořádaném Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových před Hlávkovou klejí v Praze. Před volbami chce být vidět.
15. 01. 2008 | 11:31

Ročník 53 napsal(a):

Pane Sraffo, já viděl v televizi hezký pořad o Hlávkovi, kde opravdu uvedli, že část majetku nadace zabaveného komunisty nebyl vrácen.

Dále jsem našel na http://aktualne.centrum.cz/..., kde je uvedeno:
"Hlávkova nadace jako zázrakem přežila konec císařství, nacistickou okupaci, a jako jediná obdobná instituce také období komunismu. V něm ovšem o značnou část majetku přišla a zpět dostat nemohla, protože to restituční zákon neumožnil."

Hlávka měl právně ošetřenu svoji nadaci tak, že ji ani komunisté nemohli lehce znárodnit, takže znárodněna nebyla. Určitě v tom hrálo roli i špatné svědomí a "co by na to řekli občané". Avšak součástí nadace byl majetek, který zabavili, nebyl nadaci vrácen, a o to jsou její výnosy menší.

Proč to restituční zákon neumožnil?! O to se mi jedná, vždyť to byl majetek určený pro podporu vzdělání národa!
15. 01. 2008 | 13:19

tmoravec napsal(a):

Netyka se to jen Hlavkovy nadace. Restitucni zakon navracel majetek pouze fyzickym osobam, respektive jejich dedicum. Nadace je pravnickou osobou a ty byly vyvlastneny bez nahrady.
15. 01. 2008 | 18:32

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 03:04

louis vuitton sale napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 18:43

replica louis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 17:26

louis napsal(a):

Lepící páska pro největší bezpečí Vašich zásilek.
12. 09. 2009 | 21:31

vuitton napsal(a):

Impregnace krovů a dřevěných konstrukcí proti dřevokazům a ohni. Ušetřete za rekonstrukce!
16. 09. 2009 | 17:28

replica napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 23:23

louis vuitton online shop napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 03:51

louis vuitton napsal(a):

HOO>>>>>>>>>
26. 10. 2009 | 05:26

replica watch napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 11:02

free online games napsal(a):

greattrust t
08. 03. 2010 | 22:13

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
16. 03. 2010 | 01:34

replica watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary
06. 04. 2010 | 07:55

replica watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary
06. 04. 2010 | 08:05

Chopard watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 05:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy