O hyenizmu

22. 01. 2008 | 11:12
Přečteno 17833 krát
Občas člověka zamrazí když se v novinách dočte o podvodníkovi, který si za oběť vybral staré lidi a okradl je. Normální občan takovými zbabělci nemůže nepohrdat a asi jim přeje zasloužený trest. Jaký je ale rozdíl mezi těmito zloději a firmami, zdánlivě renomovanými, které se také dopouští podvodu nebo při nejmenším velmi neetického jednání?
Mojí matce bylo loni 95 let. Žije sama a sama se o sebe dokáže postarat. Je ale samozřejmé, že se v některých moderních technických vymoženostech nevyzná. A jak už staří lidé někdy bývají, je až nemístně důvěřivá.
Došel ji nedávno dopis od obchodního ředitele společnosti Telekom Austria Czech Republic, a.s. Davida Hrušky, že uzavřela se společností Czech On Line, a.s. smlouvu o poskytování služeb elektronických komunikací VOLNÝ Hlas. V dopise stojí, že z důvodů nedodržení minimální doby užívání služby společnost Telekom Austria odstupuje od smlouvy a žádá zaplacení ukončovacího poplatku ve výši 498,-Kč.
Matka si nepamatuje, že by nějakou smlouvu podepisovala. Vyžádal jsem si tedy od společnosti Telekom Austria kopii, kterou mi faxem poslali. Smlouva je celá vyplněná cizí rukou, podpis zástupce firmy je nečitelný a podpis mojí matky by snad mohl být její, ale mám o tom své pochybnosti.
Každému, kdo tuto smlouvu uzavíral, muselo být zcela jasné, že 95letá paní vůbec nemůže vědět co jsou elektronické komunikace a jak je používat. Také, jak se ukázalo, je nepoužívala. Podle paragrafu 265 trestního zákoníku „…kdo zneužije nevědomosti něčí aby jej poškodil dopouští se podvodu“. I kdyby se v tomto případě nejednalo přímo o podvod určitě se ze strany firmy Telekom Austria Czech Republic, a.s. jednalo o vysoce neetický postup.
Obrátil jsem se proto na obchodního ředitele Telekom Austria Czech Republic pana Hrušku o vysvětlení jak k uzavření smlouvy došlo, kdo a za jakých okolností matce smlouvu vnutil. Neodpověděl mi. Místo toho dostala matka dopis od „Back Office Specialist“ Terezy Zdeňkové, která jí sděluje, že obchodní zástupce, který smlouvu uzavíral, pro společnost už nepracuje, a že byla „…reklamace shledána neoprávněnou…“.
Nejde pochopitelně o 498.- Kč. Jde v tomto případě o etiku podnikání. Pokud u nás budou šmejdit firmy jako je Telekom Austria Czech Republic, a.s. nebo Czech On Line, a.s., tak nebude dobře.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ročník 53 napsal(a):

Je to smutné pane Pačesi, ale pokud dává zákon právo takovým podvodníkům "podnikat", bude se to dít pořád.
Je to hnus, velebnosti.
22. 01. 2008 | 11:19

Apeoffice napsal(a):

A bude hůř, veřte mi,
22. 01. 2008 | 11:27

nespokojenec napsal(a):

Pane profesore, nezlobte se na mně, ale vy máte přístup do nejvyšších pater naší politiky-
k tvůrcům naší současnosti.
Ptejte se tam. Ptejte se proč při tvorbě zákonů jde stranou morálka i logika. Ptejte se proč žádný důležitý politik proti tomu nikdy nevystoupil.
22. 01. 2008 | 11:29

silspok napsal(a):

Neplatit, ignorovat ... tohle proste nesmite zaplatit i kdyz jde jenom o 498 Kc. To ze nekdo nekde nepracuje jeste neznamena, ze nedoslo k podvodu. V dobe kdy byla smlouva 'uzavrena' pro dotycnou spolecnost pracoval a ta je tedy v teto veci zodpovedna. Nehlede na to ze smlouva urcite nebyla uzavirana s dotycnym zastupcem, ale ve smlouve je uvedena nektera ze spolecnosti, ktera ruci za postup svych zastupcu. Zduvodneni, ze dotycny jiz ve firme nepracuje, je zcela irelevantni nebot jsem si na 99% procent jist, ze na smlouve nefiguruje jeho jmeno.
22. 01. 2008 | 11:43

Mstitel s píšťalou napsal(a):

Silspok.

neplatit ignorovat.....úroky, exekuce.
Pokud ta paní smlouvu podepsala, není co řešit. Pokud někdo zfalšoval její podpis, tak je to podvod.
22. 01. 2008 | 11:46

2008 napsal(a):

Pane profesore, reaguji okamžitě a emotivně, ani se nenamáhám být zdrženlivý. Proč? Vždyť žijeme všichni ve svinstvu. Nebo se domníváte, že co kolem nás "běhá", ať jsou to firmy, tvářící se slušně na př. ČEZ či telekom, Karneval,vodárny, ale i další "firmy" co okrádají nejen staré občany, ale i děti, nemocné a postižené v podobě jakéhosi třicetikorunového výpalného jsou něco jiného než ksindl který podvedl Vaši maminku?
Pane profesore a co naši zastupitelé jimž voliči dali mandát ? Na vedlejším blogu už se zase objevil "objevitel" a zastánce, možná i autor parametrických změn důchodového systému. Tentokrát přiznává, že i on byl u podvodného začátku zovícího se zákon 155/95 a už opět krouží aby okradl tisíce a miliony lidí.
Já se ptám kdy a kdo zastaví tento švajnerajn.
Ne, tento emotivní výlev není totální směska. Je jasné a samozřejmé, že se nastoupila cesta nového sociálně ekonomického uspořádání společnosti. To bylo bezpochyby nutné, ale takový nesmyslný primitivismus, který se na lidech zkouší - a já bych se rád mýlil, že to není záměr, to už je moc. A jak se říká čeho je moc toho je příliš.
Já zastávám cestu, která zaručí neokrádat lidi. Proto si troufám varovat před unáhlenými rozhodnutími, ale současně si přeji okamžitě zastavit výlevy všech "cikrtů","Rusnoků" a jim podobných.
Přešli jsme na společnost spotřební? Tak podle toho konejme.
22. 01. 2008 | 11:52

Mstitel s píšťalou napsal(a):

2008:

švajnerajn, nebo Švejnarajn?
22. 01. 2008 | 12:04

martin napsal(a):

Obávám se, že je to trochu jinak. Telekom Austria je docela solidní firma. Nesolidní byl obchodní zástupce. Přesně totéž se vám může stát třeba s Telefonica O2 nebo s kteroukoli firmou, která používá externí obchodní zástupce. Ti, aby si vydělali "udělají" kohokoli. Kolik už bylo třeba lidí, kteří jeli na "zájezd" a koupili tam za drahý peníz něco, co vůbec nechtěli? A byly to české firmy.Éthós, to je to, co nám chybí.
22. 01. 2008 | 12:08

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

je zjevné, že se jedná o neetické jednání či dokonce podvod. Podobné praktiky se ovšem vyskytují nejen u nás (i když je pravda, že u nás není etické chování příliš ceněnou hodnotou a firmy toho zneužívají více než jinde). Vědí, že jim něco podobného v očích veřejnosti zatím příliš neškodí).

A obrana? Standardní jako kdekoliv jinde (chceme-li dosáhnout standardů běžných v jiných zemích). Soud (s odkazem na zmiňovaný paragraf), stížnost na ČOI, ombudsmanovi atd.

Je jasné, že pětadevadesátiletý člověk něco takového zpravidla nepodstoupí. Ale pokud to za něj budou dělat ti mladší, bude se klima pomalu měnit. Velkým tzv. seriózním firmám časem dojde, že jim špatná pověst škodí. A začnou si to hlídat. Ale jediný, kdo je k tomu může přimět, jsou jejich zákazníci.

Zákony nevyřeší všechno. Poskytnou rámec, o ostatní se musíme starat my sami, pane 2008.

Libor Stejskal
22. 01. 2008 | 12:09

Mstitel s píšťalou napsal(a):

martin:

//Kolik už bylo třeba lidí, kteří jeli na "zájezd" a koupili tam za drahý peníz něco, co vůbec nechtěli?//

když něco nechci, tak to nekupuji
22. 01. 2008 | 12:24

Ročník 53 napsal(a):

On by stačil určitý kodex cti ve firmách, který by vnitřním nařízením zakazoval prodej služeb seniorům nad 70 let, pokud si senior tuto službu sám nevyžádá.
Taková firma by u mě stoupla na důvěryhodnosti.
22. 01. 2008 | 12:41

bigjirka napsal(a):

Solidní firma by se okamžitě omluvila za jednání gaunera zástupce, takže to solidní firma není. Banda gaunerů, prodávat něco někomu, kdo to evidentně nepotřebuje. Všechny tyhle podomní obchodníky posílám přímou cestou tam, kampatří. Pane Stejskale, hádejte kam :-)))))
22. 01. 2008 | 12:47

LEVAK napsal(a):

Vážení ryba smrdí od hlavy.Copak není hyenizmem předvolební písemný slib předsedy ODS,že po volbách zvýší důchody v průměru o 1000 Kč? Tak by se dalo pokračovat dále!Z celé té naší politické a podnikatelské sféry sem zvedá žaludek a proto jdu raději si uvařit kafé na opět dražší elektrice i když mi to včera doktror zakázal za což jsem mu předal s nadšením a s jiskrou v oku 30 Kč ve smyslu dalšího opatření na okrádání občanů!
22. 01. 2008 | 12:53

Petrman napsal(a):

Zkuste někde něco nezaplatit a máte na krku exekutora.
22. 01. 2008 | 12:57

Mstitel s píšťalou napsal(a):

LEVAK:

důchody se ale v průměru o 1000 kč zvedly !!! A nebýt té podnikatelské sféry, ze které se Vám tak zvedá žaludek, neměl byste ani to kafe, ani sporák a ani 30kč na doktora..
22. 01. 2008 | 13:01

stejskal napsal(a):

Do háje, pane bigjirko? l.s.
22. 01. 2008 | 13:05

Míla napsal(a):

Mojí mamince je 82 let a už jsem rušil několik "výhodných" služeb,smluv,balíčků apod.,které jí vnutili různí podomní supové, aniž by druhý den věděla, co si vlastně objednala. Pro úplnost dodám, že u TELE2 i O2 nám po mém telefonátu smlouvy zrušili s omluvou za neetické jednání svých dealerů.
22. 01. 2008 | 13:11

jogín napsal(a):

Levák vidí fatu morganu- ten průměr je kolem tří, čtyř stovek.
22. 01. 2008 | 13:18

petrof napsal(a):

Že to mnoho nepoctivců a firem zkouší, o tom není žádná.
Na druhé straně ale lidská důvěřivost, naivita a hloupost nezná mezí - viz kampeličky, CS fondy, Smetkův H-systém, pyramidové hry atd. Koho tedy vlastně trestat??
Napadá mě parafráze s jedním vtipem: manžel po příchodu domů nachytá manželku v posteli s cikánem. Jeho vyhodí oknem a pak se oboří na manželku, aona s pláčem povídá - víš, on mě jen prosil, jestli nemám něco ošoupaného po manželovi...
Tak koho vlastně potrestat??
Pozn. pane Kostláne, toho cikána určitě ne, že nééé?
22. 01. 2008 | 13:19

bigjirka napsal(a):

:-( no já myslel spíš někam, kde je teplo a tma. Někteří ti skunci se ještě ošívají.
22. 01. 2008 | 13:20

kritik napsal(a):

mám podobnou zkušenost s TELE2....jenom naší bábušce bylo o 5 let mín :-(
22. 01. 2008 | 13:26

lexus napsal(a):

Vážený pane Pačesi, milí diskutéři. Nad čím se to tu rozčilujete??, nežijeme snad v demokracii, v tržní ekonomice v systému po který jsme všichni xxxxlet záviděli sousedům na západ od nás. Neslyšíme snad každý den o tom, že každý si rozhoduje sám za sebe, neučil nás snad ´"jiný" pan profesor že neviditelná ruka trhu vyřeší vše?? Běžte si břečet jinam, si vzpomeňte milí diskutéři jaké volební lístky jste do uren házeli, přemýšlejte která politická síla tu vždy prosazovala a prosazuje trh bez přívlastků, přemýšlejte která politická síla se tvrdě staví proti jakékoli regulaci, která by pomohla tyto nechutné praktiky omezit.........vzpomeňte si až v roce 2010 bude opět stát u volební urny, žmoulat v ruce volební lístek a vzpomeňte si která politická síla prosazuje onu bezohlednost
22. 01. 2008 | 13:28

Mstitel s píšťalou napsal(a):

lexus :

pravda. Každý má mozek a je zodpovědný sám za sebe. Normální člověk nekupuje šmejdy za desetitisíce, když je nepotřebuje. Nepodepisuje smlouvy, když s nimi nesouhlasí.

A volnější trh řeší i tuto neetičnost, která konkurenci nahrává. Proto do volební urny budu stále házet ten samý lístek : ODS
22. 01. 2008 | 13:34

nostradamus napsal(a):

Pane profesore,brečíte sice hezky, ale na cizím hrobě. Vezměte vidle a běžte vykydat ten hnůj, který si říká Poslanecká sněmovna.
Tady je totiž zakopaný pes.
200 "nadlidí" kteří vůbec nic o této republice neví.
Pro ně je "republika" jenom koryto, a to bohužel koryto pro nenažrané, a nenasytné.
22. 01. 2008 | 13:44

Kolmistr napsal(a):

Kecy, kecy, kecy.
Tohle se může stát všude a v každém systému.
Tedy v demokratickém, v tom, po kterém nostalgicky skučí téměř 50% obyvatel má na podobné kurvárny monopol stát a jeho vedoucí síla.
Tak u těch uren příště bacha.
22. 01. 2008 | 13:56

Václav napsal(a):

Pane Pačesi.
Ztráty podobné té vaší matky jsou malicherností od ztrát na Akademii věd. AV je ohromná černá díra. Pane předsedo AV, vy můžete s občany bez univerzitního vzdělání sbírat známky, být houbař, popíjet pivo, chovat různé zvířectvo, včelařit, sportovat apod. Neměl by jste s nimi polemizovat, diskutovat, zabývat se obecnými věcmi atd. Váš lidský čas je třeba využít k naprosto odborným záležitostem. Lid prostý není pro vás.
22. 01. 2008 | 13:56

Rebel napsal(a):

Ochrana spotřebitele je jeden z důvodů, proč jsem rád, že je naše republika v EU.
Pro mne je EU nejen volným trhem, ale i symbolem kultury podnikání. Pokud firma nevidí jako hlavní smysl své existence službu zákazníkům, nemá na civilizovaném trhu co dělat.

Definice klamavé obchodní politiky:
Obchodní praktika je považována za klamavou, pokud
obsahuje nesprávné informace, a je tedy nepravdivá, nebo pokud
jakýmkoli způsobem, včetně celkového předvedení, uvádí nebo je
schopná uvést průměrného spotřebitele v omyl ve vztahu k jednomu
nebo k více z níže uvedených bodů, i když informace jsou
věcně správné, což v obou případech vede nebo může vést k rozhodnutí
spotřebitele o obchodní transakci, které by jinak neučinil:

Pokud bude mít někdo zájem, zde najde některé materiály k ochraně spotřebitele v české verzi.
http://www.mpo.cz/dokument3...
22. 01. 2008 | 14:26

Rebel napsal(a):

Ještě jednu poznámku.
Někteří ignoranti křičí, že ochrana spotřebitele je omezováním podnikání.
Je tmu spíše naopak. Ochrana spotřebitele je podporou podnikání. Znalý člověk ví, že pokud spotřebitel nebude mít důvěru v některé služby, bude je omezovat a trh v tomto segmentu bude stagnovat. Vzpomeňte na cestovní kanceláře a dění kolem.
22. 01. 2008 | 14:45

PetrK napsal(a):

Podomní dealery slušně (a někdy i neslušně) vyhazuji, protože se často chovají opravdu jako hyeny.
22. 01. 2008 | 14:48

Emil napsal(a):

Re: Mstitel
Ok, každý je zodpovědný sám za sebe,nedůvěřuje šmejdům, nestává se účastníkem smluv, když s nimi nesouhlasí. Jistě. Ale když se smlouvou souhlasí a pak se ukáže, že šlo o kolosální podvod? Např. premierem garantovaná "Smlouva s občany České republiky"
(přesné znění viz) http://www.ods.cz/volby/web...
Tato Smlouva je /nikoliv byla/ veřejná,nezpochybnitelná.Jak to, že její dodržování není zejm. ze strany členů ODS striktně požadováno? Jak to, že není nikdo stíhán za klamání občanů? - Nejde o předvolební slib, ale o smlouvu.
Tedy projev vůle dvou a více stran směřující k tomu, aby jedna druhé z nich byla k něčemu povinna.....
22. 01. 2008 | 14:48

honza napsal(a):

Pane profesore,

doba je složitá, mně je přes 50 a taky už nestačím sledovat, měnit tarify atd., mojí mámě přes 80 jsme koupili jednoduchý mobil, odhlásili pevnou a ví, že když bude po ní někdo něco chtít, tak má zavolat a my se to pokusíme řešit za ní. Jiná cesta není. Šmejdi jsou všude. Ale to jsou jistě hraběcí rady. Vydržať....
22. 01. 2008 | 14:55

Rudolfek napsal(a):

PAČES PREZIDENTEM
ten by to tam provětral a
nepoctivé podnikatele by
vzal za pačesy a ...
22. 01. 2008 | 14:58

Mstitel s píšťalou napsal(a):

Emil:

Vy jste podepisoval s ODS jako její volič nějakou smlouvu?

já ne
22. 01. 2008 | 15:12

fery napsal(a):

Pane profesore,nesmírně si Vás vážím,dovolte mi Vás o něco požádat.V nejbližší době proběhne volba hlavy našeho státu,co Vy na to? Který uchazeč je přijatelnější pro řešení problémů naší republiky?
22. 01. 2008 | 15:48

komentátor napsal(a):

Všechno sedí kromě toho paragrafu.
22. 01. 2008 | 15:53

m&m napsal(a):

Veřejný příslib je jednostranným právním úkonem, při kterém se veřejným prohlášením slibuje, že bude zaplacena odměna nebo poskytnuto jiné plnění za splnění podmínek stanovených ve veřejném příslibu, a to osobám blíže neurčeným. Veřejný příslib může učinit fyzická i právnická osoba.

Z veřejného příslibu může vzniknou závazkový právní vztah, nikoliv však ihned po vyhlášení. Právní vztah vznikne až tehdy, jestliže určitá osoba zahájí realizaci požadovaného výkonu, resp. až po splnění podmínek uvedených ve veřejném příslibu. Ve vzniklém právním vztahu je slibující povinen splnit slíbenou odměnu. Pro tento případ stanoví občanský zákoník, že odměnu obdrží ten, kdo nejdříve splní podmínky veřejného příslibu. Ovšem tyto podmínky mohou takto zakotvenou zásadu modifikovat. Splní-li podmínky veřejného příslibu současně několik osob a z obsahu podmínek vyplývá, že odměnu má dostat jenom jedna osoba, rozdělí se odměna mezi ně rovným dílem.

Veřejným příslibem je např. zveřejnění oznámení o poskytnutí odměny za určité informace; povahu veřejného příslibu měly také nabídky investičních fondů v kuponové privatizaci.

http://www.sagit.cz/pages/l...

A pokud náhodou byla "smlouva s občany" od počátku zamýšlena jako neplatná:

§ 250
Podvod

(1) Kdo ke škodě cizího majetku sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu nikoli malou.
(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny, nebo
b) způsobí-li takovým činem značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný následek.

(4) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.

http://trestni.juristic.cz/...
22. 01. 2008 | 16:01

m&m napsal(a):

Paragraf 209: Poškozování cizích práv: vyjímaám z něj:
Pachatel tím, že někoho uvede v omyl nebo - využije něčího omylu (příčina) 2. jinému způsobí vážnou újmu na jeho právech V § 209/2 je obsažena kvalifikovaná skutková podstata, jenž stíhá přísněji osobu, která se dopustí trestného činu v odstavci 1 jako veřejný činitel (89/9 TZ) Právy se zde rozumí jakákoliv práva nemajetková jednotlivce, v oblasti vztahů rodinných, pracovních apod. Pro posouzení zda jde o vážnou újmu na právech, je nutno posoudit se zřetelem na intenzitu újmy a charakter škodlivých následků, zda jde o následek odstranitelný či neodstranitelný. Podvodné jednání, tedy uvedení někoho v omyl či využití něčího omylu může směřovat nejen vůči poškozenému, ale i vůči jiné fyzické nebo právnické osobě. Omyl představuje rozpor mezi představou oběti a skutečností. Oběť ani konkrétní představu o určité skutečnosti mít nemusí, stačí tu povšechná představa, že se není čeho obávat. Uvedení v omyl je pak pachatelovo jednání, kterým předstírá okolnosti, které nejsou v souladu se skutečným stavem věcí. Uvedení v omyl může být spácháno konáním, opomenutím i konkludentním jednáním. Pachatel může uvádět v omyl i pomocí lsti. Není to však nezbytnou podmínkou, stačí uvedení nepravdivé informace. Při využití omylu jiného pachatel sám omyl nevyvolal, avšak po poznání tohoto omylu jednal tak, že jinému způsobil vážnou újmu na právech. Není přitom podmínkou, aby pachatel jiného v omylu utvrzoval, nebo aby ztěžoval odhalení jeho omylu.

Viz: http://zakony.idnes.cz/tres...
22. 01. 2008 | 16:08

Mstitel s píšťalou napsal(a):

m&m:

nedošlo tedy k naplnění skutkové podstaty trestného činu a tedy není se o čem bavit
22. 01. 2008 | 16:24

m&m napsal(a):

Mstitel: Z čeho jste tak usoudil?
22. 01. 2008 | 16:30

Bessy napsal(a):

Je pravda, že způsoby některých firem jsou nevybíravé-mého manžela zachytila dealerka City bank na parkovišti a vychválila mu kreditní kartu Citi bank-že je bez poplatku a výhodná atd- manžel něco podepsal a domů pak přišla ta kreditní karta- udělala jsem rámus, že tedy kreditní kartu nepotřebujeme, aby jsme dělali dluhy a kartu jsem mu tedy nenechala aktivovat. Ale překvapení bylo, že teď přišel výpis z účtu a na něm stav účtu minus 250 Kč-takže nevím,jak přišli na účet, když karta nebyla aktivována.Holt bude muset manžel chvíli běhat po bance aby to vyřídil, když si tak naběhl.
22. 01. 2008 | 16:33

Suzanne Simon napsal(a):

Dobrý den. A co když se mýlíte, co když by si maminka přála domů internet?
Pravděpodobné se Vám to asi nezdá, ale možné to je... Perchta
P.S. Nevím, co je VOLNY hlas.
22. 01. 2008 | 16:54

LEVAK napsal(a):

Krysař z Hameln to je vlastně Topolánek,který zajistil,že ODS nesplanila žádné předvolební sliby.Stejného ražení je zřejmě Mstitel s píšťalou jen mi není jasné komu se chce mstít a za co?Jako modrý bratr se už občanům dost pomstil a neměl by se tlačit mezi slušné lidi.Schvalovat vladu,která je postavena na lži něco vypovídá i o tomto individuu!
22. 01. 2008 | 16:54

bigjirka napsal(a):

Ochrana spotřebitelů je samozřejmě nutná. Je tím nutnější, čím je trh větší a dodavatel silnější proti spotřebiteli. Kdyby ti vylezl hřebík v botě od místního ševce, zajdeš a zmydlíš ho potěhem. Zdánlivě dobrá ochrana EU taky zklamala - jaktože na trh pronikají jedovaté a nebezpečné čínské šmejdy a nic se neděje? Existují docela jasní směrnice EU! Jaktože celníci nekontrolují ve věstníku oprávněnost značky CE?

Jakási smlouva a politický zločin, to je oušem hovadina non plus ultra. To by se snad ani do vážné debaty nemělo tahat. A mimochodem myslím, že smlouvy uzavřené mimo pevné provozovny (podomní telefonní sráčobchodníci) mají nějaká výrazná omezení a myslím, že "smlouva", jejíž stejnopis klient neobdržel, je právně dosti chatrná.
22. 01. 2008 | 16:57

Tomas B. napsal(a):

Vážený pane Václave Pačesi, jeden by řekl, že intelektuál vaší erudice a postavení by měl být schopen vnímat věci s jistým odstupem - a ono ne. Vy se společně s prostým lidem vezete na vlně "nadávání na poměry", tentokrát v telekomunikačních službách. V podtextu vašeho příspěvku je slyšet volání, že by "se" s tím něco mělo dělat. Stavíte se tak do houfu se spoluobčany, kteří sní o zemi, kde se nebude krást, všichni budou poctiví a nečestné jednání bude zdrojem trvalého opovržení. Někteří lidé v tomto snu prožijí celý život. My ostatní prostě žijeme s vědomím, že občas někdo krade, že země poctivců je utopie, že každý je zodpovědný sám za sebe, rodiče pak za svoje děti a také děti za svoje rodiče. To otrocké vidění světa ve kterém je "vobyčejnej člověk" vždycky obětí těch nahoře, ať už jde o politiku, zaměstnání nebo dodávku něčeho po drátě či trubce, je mi z duše protivné. Kdybych byl na vašem místě pane Pačesi, napsal bych článek s titulkem: "Jak mi zase napálili maminku" a postěžoval bych si možná, že pečovat o starého člověka je někdy vážně těžké (máme doma babičku ve věku ještě o kousek pokročilejším než vaše maminka, tak vím o čem je řeč). Možná bych přidal i nějakou úsměvnou příhodu - třeba jak nám babička přivedla domů z parku cizího chlapečka, protože měla dojem že je "vopuštěnej". Vy ale napíšete článek "O hyenismu". Žádný odstup, ani náznak vlastní spoluúčasti. Ať ty hyeny táhnou do Rakouska odkud přišly, ať už se nekrade, ať je všem dobřéééé! Na předsedu AV fakt bída.
22. 01. 2008 | 17:18

Rebel napsal(a):

Pro bigjirka.
Nikdy se nepodaří zcela zabránit průniku všech nekvalitních výrobků na evropský trh, ale například díky systému RAPEX je o nich rychle informována celá EU.
22. 01. 2008 | 17:31

bigjirka napsal(a):

Nene, Rebeli, já tedy nevím, co Vy víte o evropském konceptu ručení za výrobek, ale existují zcela jasné směrnice, jak se musí postupovat při uvádění výrobků na trh. Za výrobek z hlediska jeho bezpečnosti odpovídá výrobce a není-li výrobce na území EU, přebírá jeho povinnosti dovozce. Leč je z toho vidět, že EU je na hovno, protože se úplně normálně prodávají jedovaté hračky, aniž by to tu firmu položilo. Je to nedodržování směrnic, které existují již cca 15 let. Zrovna tak, jako jsou pro smích čtyři základní svobody EU, z nichž dvě jsou vůči nám pošlapány - tedy 50%. A nakonec EU ještě podpoří samostatné Kosovo a snad ho ještě přijme dřív než Srbsko. To je kabapysk!

Jinak samozřejmě firmy, které udělají to, co rakouský Telecom, by měly dostat při opakovaném prohřešku likvidační pokut. Opravdu, ať táhnou. Jestli si někdo myslí, že naše hospodářství postaví na nohy podvodné firmy s humusovými obchodními praktikami, hluboce se mýlí. To, co popsal pan profesor se jen málo liší od loupeže.
22. 01. 2008 | 17:54

Rebel napsal(a):

Pro bigjirka.
Před rokem jsem k tomuto tématu zpracovával semestrální práci, tak jsem se s tím musel seznámit. Ručení je jasné a tady uvádím kousek mé práce k normám.

Nejdříve chtěla jít EU cestou detailní harmonizace, která měla kompletně nahradit úpravy všech členských států. To se však záhy ukázalo jako nerealizovatelné a proto byl stanoven nový cíl. Vytvořit pouze všeobecné rámce technických požadavků na bezpečnost výrobků. Výrobkům, které je splní, udělit označení CE, označení o shodě. Certifikaci udělují úřady jednotlivých členských států.

Pouze pro potraviny, léčiva, motorová vozidla a chemické výrobky, které mají přímý vliv na život a zdraví občanů zůstala závazná úprava. Firmy mohou směrnici najít na stránkách Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví http://web.unmz.cz/knihovna...

Na základě směrnice 98/34/ES musí členské státy oznamovat Evropské komisi každý návrh technického předpisu předtím, než je schválen a stane se součástí národního práva. Oznamovací postup se vztahuje na předpisy týkající se jak průmyslových a zemědělských výrobků, tak například služeb informační společnosti poskytovaných on-line (například rezervace). Pokud členský stát neoznámí návrh technického předpisu, stane se tento předpis soudně nevymahatelný.
Evropská komise nebo i jednotlivý podnikatele mohou během následujících třech měsíců zaslat k tomuto návrhu své připomínky.
Evropská komise vytvořila informační systém TRIS, který každému zájemci umožňuje seznámit se s těmito návrhy. Je možné se například zdarma zaregistrovat a dostávat elektronickou poštou nové návrhy. Lze tak učinit na adrese http://ec.europa.eu/enterpr...
nebo průběžně sledovat internetovou stránku systému.
22. 01. 2008 | 18:17

Buff napsal(a):

Někdo nahoře píše, že nesolidní není firma, nýbrž její dealer. Samozřejmě, že nesolidní je firma, která programově pracuje s pochybnými lidmi.
Olupování starých lidí je hnus. Nicméně je to ustálená norma. Letáček na výlet s chutným obědem a zajímavou prezentační akcí máme v kastlíku denodenně. To je šité na míru starým lidem, na jejich mentalitu. Babička mojí ženy takhle nakupuje předražená masážní křesla a přikrývky za úpění celé rodiny... Takový způsob podnikání je stejně hnusný, jako okrádání důvěřivých babiček falešnými zaměstnanci vodáren.
22. 01. 2008 | 18:19

Ivan napsal(a):

Vzpomeňte si všichni, na nádherné proklamace, začátkem devadesátých let. Občané přece nejsou nesvéprávní, každý se umí bránit sám, přece stát nebude lidi podceňovat. Rádo se zapomíná. To byla politická vůle. Národ, respektive státní správa se tohoto rčení ujala. Přece prošlo i mnoho neprávních věcí. Není-li žalobce, není soudce. Sama o sobě privatizace byla na hraně práva a spousta věcí mimo právo. Takže paměť by našla psa zakopaného, ale schází vůle, je strach (i když nevím tak přesně z čeho, když práci si může každý najít).
22. 01. 2008 | 18:19

PAUL napsal(a):

Nejvíce okrádá důchodce naše zlodějská vláda ale nebojte spočitáme ji to u voleb!!!!
22. 01. 2008 | 18:29

Rebel napsal(a):

Pro Tomas B.
S vámi bych se tedy nechtěl potkat.
22. 01. 2008 | 18:56

Jas napsal(a):

To Tomas B. Zdánlivě vaše argumenty jsou logické. Lidé by obecně neměli naříkat, ale aktivně se podílet na řešení společenských problémů s vědomím, že nikdy nebude vše dokonalé. To jste asi chtěl říci a jistě je to dobré doporučení. Jsou tu však nějaká "ale". Jakých nástrojů na zlepšení stavu mohli například použít lidé za dob komunismu? Jistě nebylo mnoho možností, pro někoho žádné. Nebylo možné jít hlavou proti zdi. Dnes je tzv. demokracie, tak by to mohlo být jinak. Opak je pravdou. Mám přítele strojaře, který si otevřel před několika lety drobnou zakázkovou výrobu. Zájem o jeho výrobu je. On věak není na trhu sám. Prozradil mi, že ani jednu zakázku se mu nepodařilo za sedm let sehnat "zadarmo". Tento člověk se musí uživit. Proto mu pro zlepšení stavu nezbývá, než apelovat na morálku ve společnosti psaním. Chce, aby si co nejvíce lidí tento stav uvědomilo a tím získal širší podporu či naději, že se problémy vyřeší, byť třeba až generačně. Z mého pohledu je pan Pačes zcela obyčejný občan. Nemění to ani jeho náhodná nominace na prezidenta. Jistě je chytrý a vzdělaný. Takových lidí je mnoho. Není politikem ani nevyužívá svých náhodných známostí. Zachoval se jako normální občan a postěžoval si na něco co ho pálí. On sám dělá pro společnost dost pozitivního na "své parketě" a nemůže více, než vyzývat spoluobčany k tomu samému.
22. 01. 2008 | 18:59

Jirka napsal(a):

Evidentně se tedy mýlíte ve svém tvrzení, že matka se o sebe dokáže sama postarat. Člověk se prostě v 95 letech nedokáže o sebe postarat a měl být pod dohledem svých dětí. Takže prázdný výkřik jak je ten kapitalismus hnusný, že by další kandidát na prezidenta ?
22. 01. 2008 | 19:11

RUMCAJS napsal(a):

Pokud mluvíte o hyenizmu zaměstnance co uzavíral smlouvu, máte pravdu.
Firma se ale zachovala dle mého korektně a vstřícně. Soudní spor by jste zcela určitě prohrál.
Sice se mi toto nelíbý jako Vám, přesto se domnívám, že skorokandidáta na prezidenta by neměla taková drobnost rozhodit.
Jak by to potom s Váma zamávalo, kdyby jste viděl v celé nahotě něco takového jako "hospodaření" našich vojáků?
22. 01. 2008 | 19:24

mpn napsal(a):

Souhlasím s vámi mě respektive mé babičce se stalo to samé myslím že je to identický případ. Někteří lidé opravdu nemají žádné morální hodnoty.
22. 01. 2008 | 19:36

pavel K napsal(a):

To Tomas B. Souhlas Take jsem zklaman, chapu to rozhorceni. Ale zadna fakta. Jsem přesvědčen že zmíněný pracovník byl spíše než zaměstnancem operátora zaměstnán u marketingove agentury jakou je např. SaveMax. Nehlede na to ze sluzba Volny HLAS je pouze jeden z volacich tarifu na analogove ci digitalni lince zadny internet ci VoIP a pani matka musela predlozit pri podpisu smlouvy i stávajíci vyuctovani (stava se soucasti smlouvy) od puvodniho operatora, pokud dochazelo k jeho zmene, na jehoz zaklade se urcuje novy tarif, zpravidla vyhodnejsi. Nevim kolik toho dotycna maminka protelefonuje, ale je faktem ze mezi duchodci je spoustu obeti ruznych prodejnich kampani, nicmene tento clánek pouze umožnil některým jedincům, aby si mohly postěžovat jak se mají špatně a ti nahoře ...
22. 01. 2008 | 20:16

Rebel napsal(a):

Pro pavel K.
Nebudu si stěžovat, jak se mám špatně, ani nebudu láteřit nad těmi nahoře, ale trochu si postesknu nad některými mezi námi. Bohužel asi ještě nějakou dobu budeme východní zemí.
22. 01. 2008 | 20:26

LEVAK napsal(a):

I tady mezi diskutujícími se nám předvedly hyeny!"Podle slova poznáte je!" Měli by se jít poučit k indiánům jak si váží stařešin rodu,jakou péči o ně mají a jak se o ně starají!
22. 01. 2008 | 20:55

ivan napsal(a):

Pane profesore s touto spolecnosti mam stejnou zkusenost. Muj tata "podepsal" pravdepodobne totoznou smlouvu ve svych 79 letech za obdobnych okolnosti, s tim rozdilem, ze se mi pochvalil jeste pred ulynutim vypovedni doby.
22. 01. 2008 | 21:15

Rebel napsal(a):

Někteří z vás, když budou číst o morálce v obchodě budou asi křičet fuj, ale to níže nejsou moje slova i když s nimi zcela souhlasím.

Ve všech zemích s vysokým blahobytem je patrná vysoká mravní úroveň obchodů.
Obchod a výroba jsou tvořitelé hodnot. Je samozřejmé, že tam, kde se tito tvořitelé navzájem okrádají a napalují, místo aby si sloužili a pomáhali, musí panovat chudoba. Země chudé se vyznačují nízkou vzájemnou důvěrou, vysokou zlodějnou a glorifikací podvádění. Chudoba také neplatí dluhy, nekupuje zboží a vyžaduje notáře pro ověření podpisu.
Podání ruky, dané slovo či vlastnoruční podpis nemají hodnotu. Je to vlastně velmi prosté: stovka vydělaná poctivou prací, zaplacená za dobrý výrobek či službu, je stovkou novou, odrážející nově vytvořenou hodnotu. Taková stovka po sobě zanechává v ekonomice „brázdu" přidané hodnoty. Stovka ukradená se prostě přesune z jedné kapsy do kapsy druhé - bez „brázdy", bez hodnoty a bez ekonomického účinku. Proto zůstávají zem ě kradoucí dlouhodobě chudé. Nemají dostatečné „brázdy" přidané hodnoty. Není stovka jako stovka, obzvláště ne na svobodných trzích.
Tomáš Baťa
22. 01. 2008 | 21:33

m&m napsal(a):

Rebel: Něco k tomu přidám :-)
"Nelze rozlišit čisté a špinavé peníze."
Václav Klaus
22. 01. 2008 | 21:36

Petr Dvorak napsal(a):

Drzim palce pane profesore - je zde mnohem vice neeticky jednajicich spolecnosti, napriklad ruzne multi-level marketing financni poradenstvi a pojistovnictvi, a podobne. Mohu-li doporucit ze zkusenosti: zdrzovat, zaslat citaci paragrafu, zdrzovat, mlzit, neplatit, hrozit, ... a ono to nejak dopadne!

Citaci (muj preklad) na zaver, snad to povzbudi (i kdyz to mozna zni utopicky):

Robert Aumann - "War and Peace":
http://www.ma.huji.ac.il/ra...

"Byznysmen, ktery bude podvadet sve zakazniky sice kratkodobe muze ziskat, dlouho se ale v branzi neudrzi."
22. 01. 2008 | 21:43

Petr Dvorak napsal(a):

m&m: Ne, toto co napsal Rebel je velice dobre, je to predevsim o tom, ze kooperativni strategie prinasi dlouhodobe vetsi benefit, nez defektni.

R. Axelrod: Evolution of Cooperatoin, nenasel jsem volne na webu, proto jeni wiki:
http://en.wikipedia.org/wik...
22. 01. 2008 | 21:48

car komančov OO8 napsal(a):

Pane Pačes.Ja vam povi jedny valčske povevesti V tom karalovtstvi se bely vždy takove věci už před tissici a tisici lety dokonce se soudi o křeslo valaskeho krale ale marně nemaji křeslo,to vam na mně kdysy tak všechno padlo ja zežral stravenku to je ale davno ještě v době temna kdy ti co stali na chodniku nebudovali republiku ja se bal že to tajemstvi prozradim tak jsem se bal ono tam bylo že vlada jedne republiky padne k vuli jedne stravence ja ji proto radeji sněd nebylo to lehke pořad mi tvrdili toho se nenajiš a chtěli mě lečit ja se bal že by nakonec to tajemstvi odnesl sebou někam, abasta fertik,ja na tu hru přistopil neměl jsem na vybranou,cele leta jsem hledal to křeslo a vše co ktomu patří pomaličku nachazel křeslo vykopil v zapadnich čechach ale domu jsem ho radši nevez co kdyby se podřek strčíl by jim falešne ,je to jenom blok a vaš musim to popsat ve skratce jinak jsou to nove pověsti česke v bloku to nejde uvadět vše a basta fidly.Man už vše nejakou dobu doma ukrite hlavně to křeslo leta běží soudí se ale křesla mam ja .to se mi libi abasta fibly, nějak mi to dlouho trvala než mi došlo to že přiložetosti se jednou musi chytit za pačesi taky mi to došlo sice pozbě ale v pravy čas tam bylo psano ja nevěděl o tom novem prezidentovi proboha co se to dějě ja jsem jenom pasekař a basta fidly ,konečně vim kdo přijde a kdo by byl dobry preziden v te republice s kterou sousedi to moje kralovstvi to vite pačesy jsou u nas vlasy ten film jsem viběl od formana, a basta fidly ,ale že je to jmeno budouciho prezidenta to mě nenaoadlo.Pane pačes ja vas jmenuji za kanditata na prezidenta no přece pověst nikdy nelhaly ,ani ty nove česke,VITE JAKA JA VIDĚL NADHERNOU ZEMI VE KTERE VY JSTE ZAČAL PANOVAT.OTOM NĚKDY JINDY ..... Je to psane v nějake divne řeči těško se mi to překlada......
22. 01. 2008 | 21:55

Ivo napsal(a):

Czech On Line? Udělal jsem s nimi jednou zkušenost (tatínek chtěl připojení k internetu, a nepůjdem přece za monopolem. Nakonec ho připojení přes COL stálo tři týdny běhnání a teelfonování od čerta k ďáblu , dvě návštavy techniků a to jen proto, že COL na svém webu lhal o kompatibilitě modemů, takže se už jen těší, až skončí nevolnická smlouva a vypoví ji) a k téhle firmě jediné: <B>Už nikdy víc</B>. Nemají tu pěticípou hvězdu ve znaku náhodou.
22. 01. 2008 | 22:28

m&m napsal(a):

Petr Dvorak: samozřejmě souhlasím. Je to věc, která byla (a je) u nás podcěněna asi nejvíce.

Je zvláštní, že si ten člověk který mě v roli číšníka, majitele obchodu, pracovníka reklamačního oddělení, výrobce,... okradl nebo podvedl nedokáže představit, že na to v dlouhodobé perspektivě musí sám doplatit.

Problém je, že mu pak chybí zpětná vazba - neví a nedozví se, že zkrachoval právě proto, že mnohem dříve něco pokazil.

Ten nepříznivý výsledek přichází se zpožděním, takže si dotyčný nespojí příčinu s následkem a hledá příčiny všude jinde - ale vždy vně: v podnikatelském prostředí, podmínkách daňového systému, vysokých odvodech na zaměstnance, špatné vládě...

Měli bychom jim to začít nějak připomínat. Jen nevím jak.
Příčina vždy nepředchází bezprostředně následku. Často tam bývá velké zpoždění...
22. 01. 2008 | 22:40

m&m napsal(a):

P.S. Právě vidím v TV pana Kohouta. Je to příznačné, protože to je právě jeden z lidí, kteří ten efekt zpoždění a následné výkyvy ve výkonu nikdy nepochopili.
22. 01. 2008 | 22:42

Petr Dvorak napsal(a):

m&m: Tohle je tema k premysleni: Jak ukazat lidem, ze spolupracovat se jim v zivote vyplati vice, nez podvadet.

Vite, mrzi me, ze se pani Paroubkova (zatim) nechytla toho, co jsem ji navrhnul zde v diskuzi pod jednim z blogu. Pozadal jsem ji, jestli by se nezhostila prekladu praci laureatu "falesne" nobelovky za ekonomiku a nepublikovala to zde na blogu na aktualne. Myslim, ze kdyby lide videli myslenky (ktere hovori prave o spolupraci, predevsim v jazyce teorie her) uspesnych lidi - tedy lidi, kteri byli oceneni akademickou obci (mimojine treba i diky panu Svejnarovi) - tak by se mozna chovali trosku jinak. Nebylo by potreba, aby rozumeli vsemu, ale aby vedeli, jaky je PRINOS tech praci.

Jinymi slovy opet rikam - popularizovat vedu, vzdelani/vzdelanost ale i vysledky moderni ekonimie (to znamena NE "povidaci" ekonomie ale "matematicke" ekonomie).
22. 01. 2008 | 22:48

m&m napsal(a):

Ano, ano. Soutěžení se vyplácí jen v individuální cyklistice (ale v takové, kde skutečně každý jede jen sám za sebe, existuje taková vůbec?), všude jinde se podle výzkumů vyplácí kooperace :-)

Potápění soupeřů se také nevyplácí (což už dnes ví i ti cyklisté, kteří chtěli soupeře potopit svým výkonem s podporou dopingu. Výsledkem je úpadek celého sportovního oboru, nedůvěra diváků a snížení zájmu sponzorů...)

On ten Baťa dobře věděl, co říká :-)
22. 01. 2008 | 23:01

West napsal(a):

A pak se páni podnikatelé diví že je lidé mají za zloděje a póvl, když se takto chovají! A bohužel to nejsou jedinci a bezvýznamné firmy! Dodávají předraženou ale špatně odvedenou práci, chtějí peníze za neodvedenou práci nebo parazitují na nejslabších(jedna firma obchodující s hrnci by mohla vyprávět)! Dokud nebude mít většina podnikatelů elementární slušnost a poctivost tak nemohou počítat s nějakým společenským oceněním!
22. 01. 2008 | 23:02

m&m napsal(a):

P.S. A ještě mé paralelní sledování TV: Šéfkuchař nějaké restaurace právě říká, že se ke každému hostu snaží chovat tak, jakoby šlo o inspektora od Michellinu. ...slova jako z jiné planety :-)
22. 01. 2008 | 23:04

Petr Dvorak napsal(a):

:o) Ale je to hezke...
22. 01. 2008 | 23:09

Anonymous napsal(a):

mstiteli s píšťalkou ! kde jste vzal ten nehorázný nesmysl, že se důchody nakonec o tu tisícovku zvedly ?
22. 01. 2008 | 23:34

m&m napsal(a):

Petr Dvorak: Je. :-)
22. 01. 2008 | 23:38

Ladic napsal(a):

Pro pana Leváka - používáte dost levé metody při vašem boji za socialismus, vaše tvrzení, že ODS slíbila tisíc korun na důchody by jste měl doplnit, jinak tady vedete demagogickou kampaň. Pro úplnost:
http://domaci.ihned.cz/c4-1...
Občanští demokraté také slíbili, že zvednou jednorázově penze o tisíc korun, aby kompenzovali zvýšení ceny potravin po případném zavedení jednotné daně.
23. 01. 2008 | 06:30

Ladic napsal(a):

Pane anonymousi, v průměru se důchody zvedly po volbách o 848,-Kč, což se dá dohledat....spíše se zeptejte Leváka, proč tady lže o slibu přidat tisíc korun a nedodá, že tam zaznělo v případě.....atd.
23. 01. 2008 | 06:38

Ladic napsal(a):

Pane Weste,trošku laciné argumenty a urážky všech slušných podnikatelů. nechcete se tady rozepsat o zaměstnacích okrádajících zaměstnavatele? To asi není v kursu...
23. 01. 2008 | 06:43

Ladic napsal(a):

23. 01. 2008 | 06:52

zdesta napsal(a):

Trhni co můžeš a nástup všeho schopných.Žádný apel na kultivovanost podnikání, spíše naopak.Cynismus, bezohlednost,korupce, právní marasmus a ztráta všech civilizovaných zvyklostí.Ptejme se, kdo je symbolem a režisérem tohoto svinstva.
23. 01. 2008 | 07:27

Jiny Jindra napsal(a):

Vazeny pane Paces,
osobne pred Vami smekam, i vas clanek je pravdivy, jen mne u cloveka Vaseho formatu prekvapuje, kdyz se zabyvate nasledky a ne pricinami, za nez ja osobne povazuji nepritomnost postihu za zminene triky. Reseni vidim pouze a jedine v duslednych postizich pro kazdeho, kdo selze. Samozrejme parlamentem a vladou pocinaje, nebot oni jsou vzorem. Preji vse dobre.
23. 01. 2008 | 07:38

klarasamkova napsal(a):

Drzé čelo lepší než poplužní dvůr, říkávalo se na Hané.... platí to dodnes. Pravděpodobně to nemá ani nic společného s právním řádem, protože k okrádání vdov, sirotků, starých a bezbranných docházelo vždy a vždy to bylo odsuzováno... Právě u těchto skupin však takovéto zneužívání informační síly "prochází" nejčastěji. Což neznamená, že to nezkoušejí i jiní a na relativně "silných". Mým oblíbencem v tomto je společnost, vydávající "právní rádce podnikatele"- Čas od času mi pošlou nějaký výtisk svého produktu - znění zákona - a k tomu přiloží fakturu na celý rok dopředu. Můj sekretariát má již několik standartizovaných sprostých dopisů, se kterými obdobné zásilky vytrvale vrací zpět. Kromě složky "trestní oznámení na JUDr. Kláru Veselou Samkovou", plněnou výplody různých fašounů, mám též obsáhlou složku "nevyžádané objednávky", kam vše pečlivě zakládám a když dostanu od jednoho subjektu nevyžádaných zásilek a objednávek více než tři, podávám trestní oznámení. Ano, je to pracné. Je to i finančně a časově náročné a bezpochyby nespravedlivé. Je to ale naprosto nezbytné. Říká se tomu angažovanost v občanské společnosti a panu profesorovi coby přírodovědci doporučuji na dané téma prostudovat nejrůznější pojednání o tak zvaném "altruistickém trestání" - moc pěkném vzorci chování, podmíněném naší bologickou podstatou. Vysvětluje, proč je prostě nutno na každý jeden prohřešek reagovat a potírat jej. Tož hurá do toho. Nemyslete si, že právní řád se vybuduje tím, že se vymění soudci. Právní řád se vybuduje tím, že budeme se pro něj angažovat všichni. dravím, KVS
23. 01. 2008 | 07:42

Pepa Řepa napsal(a):

Suzanne Simon
služba Volný hlas vám umožňuje volat na př. do Prahy za cenu místního hovoru a ne jako meziměsto..Bydlím v lese 30 km od Prahy. Od té doby co tuto službu mám, účty podstatně klesly.Přes Volného mám i připojení ADSL 3 Mb a nemůžu si stěžovat.Problém je v tom, že musím každý měsíc O2 platit 400Kč jenom za to, že jejich drát vede do mého domu.Linku jsem si zaplatil, vedení sám do země zakopal a žádnou službu O2 nevyužívám.Na mobilu přes O2 je také občas něco přimáznuto.
Takže:Nevyberete si.
23. 01. 2008 | 08:54

bigjirka napsal(a):

Pepo, nejde o produkt, ale o neetický způsob prodeje.

Etika je v podnikání důležitým aspektem.

Rebeli, ujišťuji vás, že jsem se problematikou zabýval víc než v rámci semestrální práce jednoho předmětu. Např. jste zapomněl na hračky. A také jste zapomněl na zveřejňování prohlášení o shodě a o zodpovědnosti výrobce (potažmo dovozce). Že by dovozce nešlo dohledat? Tak asi pracují špatně celníci.
23. 01. 2008 | 09:07

bigjirka napsal(a):

Jo, a co se týče zasýlaných publikací, paní Klárko, vynalezl jsem něco skvělého a od toho nakladatelství s německým jménem už nepřišlo nic. Napsal jsem jim, že jsem nic neobjednával a nic vracet nebudu, že by mi to způsobilo náklady a buzeraci. Že jejich škvár je u nás v kanceláři připraven k vyzvednutí v pracovní době. A je to.
23. 01. 2008 | 09:11

Pepa Řepa napsal(a):

To bigjirka
to mně je jasné, jen se obávám, že nepříliš eticky postupujou snad všechny společnosti, které se telekomunikacemi zabývají.
23. 01. 2008 | 09:38

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých a útočných příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
23. 01. 2008 | 10:42

bigjirka napsal(a):

ježíš.. já napsal zasýlaných :-/

Pepo, to že něco dělají všichni, ještě neznamená, že nejsou všichni šmejdi (sorry, slušnější slovo už nemám)
23. 01. 2008 | 11:44

Rebel napsal(a):

Pro bigjirka.
Problematikou jsme se zabývali každý jinak. Pro vás je to zřejmě profesní zájem, pro mne to bylo v rámci předmětu Marketing v EU představení problematiky. Vás zajímají detaily, které se týkají vás, já jsem potřeboval asi na osmi stránkách poskytnou celkový pohled. Ochrana spotřebitele není jen doménou EU, ale zabývají se tím i rezoluce OSN a OBCD. OSN začala již v dobách, kdy EU ještě neexistovala.

Dnes se již Etika podnikání vyučuje na univerzitách. Studuji Management a měli jsme ji jako povinný předmět. Firmy jsou nuceny zabývat se touto problematikou z ekonomických důvodů. Nabídka na trhu je široká a spotřebitel při svém rozhodování posuzuje nejen cenu a užitnou hodnotu, ale i chování firmy.
23. 01. 2008 | 12:45

bigjirka napsal(a):

Rebeli, já se profesionálně zabývám kvalitou a systémy managementu (QMS, ISMS, EFQM, CSR...). EU deklarovala modulární systém hodnocení shody, který je jasně zakotven ve směrnicích EU a měl by teoreticky zabraňovat uvádění na trh hraček a jiných výrobků z regulované oblasti, můžete si to dohledat, mne to moc nebaví, protože se to stejně nedodržuje, kdovíproč, asi abychom nerozzlobili čínu. To jen my Češi jsme tak blbí, že to berem (někdy) vážně - viz HACCP v restauracích. Když jsem viděl HACCP ve Španělsku, málem jsem omdlel - v penzionku, kterej byl za eufondy rekonstruován z farmy. U nás by dotaci nedostali (vraceli), protože ta, ač krásná kuchyň, by neprošla kolaudací. Neviditelná ruka trhu v telekomunikacích, kde je oligopol, má omezenou funkčnost. Všechny ty telekomunikační firmy stojí za dreck, těžko vybrat, kdo je míň špatný. A to využívání podomních obchodníků, to je katastrofa. Pokud je ta firma solidní, měla by být alespoň připravena jejich smlouvy rušit s omluvou a ne vymáhat jakési pokuty za imaginární služby. Pokuta za to, že babička nezačala používat internet, to je opravdu chucpe.
23. 01. 2008 | 14:27

Rebel napsal(a):

Pro bigjirka.
No tak vy jste přímo profík v tomto oboru.
Já unii vnímám pozitivně, jelikož si uvědomuji, jak by to asi vypadalo, kdybychom šli vlastní cestou. Nějakou byrokracii to navíc přinese, ale co se týče kultury podnikání, je to cestou vpřed.
23. 01. 2008 | 16:52

bigjirka napsal(a):

No... jak říká pan president .no no no.. jiná cesta asi není, do USA vstoupit nemůžeme. Ale vytírají si s námi řiť. Jak je vidět, tak všechno, jen kdy a kde se to hodí. A ze 4 základních svobod dvě vůči nám pošlapány.
23. 01. 2008 | 17:30

ZR napsal(a):

Pan velevzdělaný odborník na všechno by snad nejen kvůli tomu aby
1) NEVIDITELNÁ RUKA velebeného trhu neřádila a HYENISTICKY neokrádala, zejména naše přestárlé a důvěřivé maminky

2) nežádila na Hradě a v politice jím také tak naléhavě popisovaná INFEKCE cizoložství a fenoménu, kdy si staří ústavní činitelé a nezasloužilí umělci atd. pojímají za sexuální partnerky, milenky nebo i chotě MNOHEM MLADŠÍ ženy

nakonec vzít tu kandidaturu na hlavu státu. Bylo by přece co napravovat a když tak "dobře" vidí ty nešvary a hyenismy, tak dobře se orientuje, tak bymohl z Hradu věcem, příkladem (necizoložit atd.) zemi pomoci než coby šéf AV a blogger.

Pan akademik by si to měl srovnat v hlavě, neby se zdá stále nezbavil návyků DIKOBRAZu: Ti také stále něco kritizovali, hlavně nedostatek služeb atd., ale změnu, tedy od pohody a nezájmu socialismu k živosti a sebezájmu kapitalismu, nedopustili.

Pan akademik ale je také zase jen Čech, remcal. Ventilovat se v blogu a když ho zoufalá politická scéna žádá o přijetí kandidatůry a vložení se do toho, jim i národu opakovaně říká, že se mu do toho vlastně nechce, že má plno JINĚ práce.

Takže, pane Pačes, diagnozu INFEKCE stěžování si, byť lacině štivého, ale neochoty a neschopnosti na změně věci pracovat jste si (zase) dal vy sám.
23. 01. 2008 | 18:41

ZR napsal(a):

Když čtu nejeden příspěvek, musím se, jak rád říká náš 1. prez KSČM, Klaus, "usmívat". Navíc proto, že je to právě Klaus, který opakovaně tvrdí, že nám Západ třeba programy technické pomoci atd. nijak nepomohl, že jsme na to všechno, jak dělat (plno, žel ne vše potřebné) po Sametu jinak, vlastně přišli sami, z čistého nebe, při nejhorším studiem chozraščotu na stalinské VŠE 50. let.

Problém OCHRANY SPOTŘEBITELU, díky povaze tržní ekonomiky a motivujících impulsů lidí, kteří se v ní musí živit, změnou systému nezmizel. Naopak, statisticky, díky mnohem širší nabídce a zmíněné "hmotné zainteresovanosti" firem a agentů pracujících na provizi, je četnější.

Přitom "tvořivost" marketingu a prodejců skutečně nezná meze, ikdyž si myslíme, že za těch 18 let jsme už pioznali a obrnili se proti mnohým z taktik. Firmy zaměstnávají armády právníků, které jim dodávají dobrozdání zda ten nebo onen trik, "malý tisk" na letáčku nebo smlouvě, projde nebo neprojde u eventuelní soudní pře.

Mají dobře zkalkulovaní, že se - i v lepším právním prostředí a fungující státní správě než zatím máme my - daná taktika a strategie vyplatí. Doporučené stěžování si úřadům nebo dokonce soud (kde musíte navíc dát peněžní kauci, poplatek) není právem z hlediska průměrného občana výhodná investice peněz a času. A i pro něj "čas jsou peníze" a v tržní ekonomice skoro vše, i mladé ženy, na peníze slyší.

Omezovat věk, kdy občanův souhlas nebo podpis pod smlouvou, není platný je také ošemetné. Není 70-tnice jako 70-nice (muži jsou většinou na onom světě). Ochránci práv seniorů přichvátají se soudní pří na "urážlivé a nedůstojné zbavování svéprávnosti" seniorů. Nejednou se za synkem nebo dcerkou seniora a jeho "chráněním zájmů! matky objeví špatně maskované dědické zájmy: Dala maminka své dědictví spolku ochrany zvířat dobrovolně, nebo vlastně chtěla zaopatřit mé děti, její vnoučata.

Jak, ach tak moudře, zase káže 1. prez KSČM, Klaus: vše je otázka kalkulace, náklady vs výnosy. 498 Kč na zjevně nepodvrženým podpisem jeho matky stvrzenou smlouvou mu, šéfovi AV, stálo za sepsání blogu, čtení některých reakcí čtenářů.

Na to čas má, čas na kandidaturu na prezidenta nemá, opakoval.

Dávat to s soudu ani pro něj neává smysl a NEDOKÁŽU si představit, jakž nový zákon, předpis atd. by legislativa ne bo státní správa mohla přijmout, aby se tyto případy omezily.

Jak ukazuje, s kolosálními důsledky, které zatím jen málo lidí je ochotno akceptovat, třeba fiasko hypotér v USA, kdy jak samotní prodejci, jejich bossové, akcionáři, Wall Street, Fed, vláda byli spokojeni jak věci "jedou", jakkoliv konečné škody budou masivní a postihnou mnohé, v USA i mimo ně, tržní systém má toto v DNA.

Tak jako komunistická totalita defakto tolerovala vexláky s valutami a TK bony (nemaje export atd., kterýby tyto záskal), tak dravost a hravost ODBYT hledajících firem tržní ekonomiky nelze ani efektivně REGULOVAT, natožpak potlačovat.

Tedy platí: caveat emptor.

A autorovi snad znovu, jeho ujišťování, že o úřad hlavy státu nestojí, že má dost rachoty na AV (a třeba psát blogy do Aktuálně.cz, tu o mladých milenkách nebo manželkách konzervativních i levicových politiků, zde o triviálním byproduktu systému neviditelné ruky trhu) zdá se nebylo pro zemi ztrátou. A jak jsem psal jinde: Kdybychom stále měli DIKOBRAZ, taková "kritika nešvarů" by se tam a do té doby také hodila.

Mezitím údajné (opakuji údajné, neboť před soudem jde o prokázání věci) oběti podobných praktik musí, jako na Západě, čekat na to, až nějaká zájmová skupina, nebo advokátní kancelář si vykalkulují, že by bylo pro ně výhodné se tajových kauz, třeba jako skupinové podání, ujmout. Firmy také mají spočítáno, že takto "prodávat", nebo okrádat, se vyplatí v relativně malých částkách, kdy se oběti nevyplatí soudit se.
23. 01. 2008 | 19:15

vlk napsal(a):

Pane profesore,smutné kino, leč zcela běžné. A bude hůře.

Myslím, že by pmohlo jediné - kdybyste tento článek publikoval někde, kde je dosah media daleko větší než je Aktuálně, resp. Váš blog.Jediné čemu firmy typu Telecom Austria rozumí je velká veřejná publicita.
Nic jiného nepomáhá.
Slyšel jsem o praktikách zaměstnanců,resp. obchodních zástupců jednoho z bloggerů. Vaše matka nepochodila ještě špatně.Ale jistě to byla jen pomluva.Nebo já špatně slyšel.
23. 01. 2008 | 20:50

LEVAK napsal(a):

Ladic je tu!To už Váš senátor či poslanec našli peníze na tu Vaši pernamentní účast zde?
23. 01. 2008 | 22:00

bigjirka napsal(a):

permanentní
prudič je tu!
23. 01. 2008 | 22:41

car komančov OO8 napsal(a):

Takove ja viděl minysterstvo .Prblemove zsložitostí.On to ma telefonika nebo jestli se nepletu přišlo to asi ze španělska ja čumim jak puk na novu hokejku to vam povim to ně nenapadlo ani vtom nejhorším snu.Asi dobre dali mili radcove dali bylo to drachší ale naco mame telefony tož proč sis ho osle na krk pověsil co stim budeš robittˇˇ .ja myslel že je to na ozdobu a ono to aji mluvi ja se nakonec eště učit španělsky .ok vyplatilo se.a basta.
24. 01. 2008 | 02:33

bigjirka napsal(a):

care, jsi ozdobou diskusí... sice člověk neví, co Ti replikovat, ale ono to snad ani není třeba!! :-))
24. 01. 2008 | 11:19

Jana napsal(a):

Mám stejnou zkušenost se svojí dnes již zesnulou babičkou. Nepamatuji si jméno telekomunikační společnosti, ale babičce se podařilo v mojí nepřítomnosti smlouvu podepsat dokonce dvakrát. Smlouvu jsem tedy dvakrát zrušila a prosila jsem společnost, aby k nám už nikoho neposílali, bezvýsledně. Firma prostě odmítla. Podobně moji druhou babičku vydírala firma Readers Digest a to na základě údajné telefonické objednávky výhružnými dopisy od právníka.
24. 01. 2008 | 14:19

Jouda napsal(a):

Právě včera jsme řešili podobnou kauzu tentokrát s firmou SKANSKA. I její reakce byly podobné. Výsledek? Již nikdy této firmě žádnou zakázku, ve výběrových řízeních bede na základě této zkušenosti znevýhodněna a již nikdy se nebudu dívat na hokejkde hráči budou polepeni nálepkami se jménem této firmy. a samozřejmě předávání své zkušenosti s touto firmou kde to jen jde. Kdyby se tak zachoval každý podvedený, jakpak to s firmou dopadne?
24. 01. 2008 | 15:02

Orel holohlavý napsal(a):

Ale, pane profesore, že jste je natřel...!
Dobře jim tak. Když je natře někdo neznámý, nic si z toho, pacholci, nedělají. Když alespoň trochu známá persona, musí je to bolet. To je dobře.
A kdy už začnete psát o té biochémii?? :-)
24. 01. 2008 | 22:08

bigjirka napsal(a):

Orle, části Vaší výtky asi rozumím, ale je třeba chránit spotřebitele před podvodnými prodeji
25. 01. 2008 | 13:01

Ivan Sommer napsal(a):

Jakkoli Váš příběh je smutný, obávám se, že ukazuje bohužel na Vaši naivitu nebo neznalost každodenního života, jak už někteří diskutující v předchozích příspěvcích poukázali. Znám to z firemní praxe i z půdy AV ČR, podrazit někoho a nenechat se sám podrazit je metodou, jak si udržet existenci. zatím jste mi neodpověděl, sám se tedy té hry vlastně účastníte.
25. 01. 2008 | 21:25

bigjirka napsal(a):

Myslím, že ten příběh je více varovný než smutný a že stát má vytvářet mechanismy, zastavující takovýto humusprodej, prodej zkaženého masa v Hypernově, prodej jedovatých čínských hraček a oblečení, z něhož čpí formaldehyd. Ke svobodám nepatří svoboda podvádět a trh má příliš dlouhé časové konstanty na to, aby se vypořádal se zýjemci o "rychlý prachy".
27. 01. 2008 | 14:05

Jiří napsal(a):

Naprosto nechápu, proč někteří jedinci z diskutujících zde svádějí tento hyenismus na kapitalismus a hlavně na ODS? Pokud mne pamět nemýlí, tak plných osm let tu nerušeně vládla ČSSD. Ptám se Vás, proč, proč politici z ČSSD tento problém neřešili, popř. nevymysleli nějaký vhodný zákon? A nebo ho vymysleli a zlotřilá ODS ho po volbách zrušila? Či jsou politici ČSSD příliš neschopní, líní a hloupí, aby nějaký zákon vymysleli?

Nebo se jen jedná o problém morální? Ale morálku nám nepokřivil kapitalismus, jak si někteří myslíte, ale 4O let komunismu! Vy si nepamatujete motto - kdo nekrade, okrádá rodinu? Žiji nyní nějaký čas v zahraničí, kde komunismus nezažili a měli tu jen kapitalismus a rozhodně se tu tolik nekrade ani nepodvádí, jako u nás v ČR či východní Evropě.

Zdá se mi, že pan Pašes napsal článek v dobré víře bez vědomí, že ho mohou zneužít hloupí a zaslepení příznivci komunistů a softkomunistů. Mojí matce je teprve 56 let, ale je raději, když za ní některé věci rozhodnu či vyřeším, zvláště jedná-li se o telekomunikace, různé smlouvy, koupi elektrotechniky atd. To je snad samozřejmé.

A také je mi naprosto jasné, že zloději a podvodníci tu budou stále, stejně jako příslušnice nejstaršího povolání.
Za komunismu kradli všichni a nikomu to nevadilo, protože zloději byli něco jako hrdinové, rozkrádali přece socialistický majetek a rozkládali tím komunismus zevnitř. Dnes si nikdo domů z JZD pár pytlů pšence pro slípky za pět prstů vzít nedovolí, stejně jako si člověk nevybaví domací dílnu z nářadí ČKD. Ale v hlavách to mají pořád všichni a jak je příležitost....

Pro mne nejhorší jsou tzv. obhájci sociálně slabších a utiskovaných, včera chudí, dnes bohatí, kteří se nám všem občanům bez rozdílu politického přesvědčení posléze smějí do obličeje. A vězte, že pokud tito pokrytci vydělali desítky miliónů, někdo jiný musel vydělat stovky miliónu, či miliardy a někdo musel o tyto peníze přijít. A jedná-li se třeba o bývalého předsedu vlády, kdo najednou zbohatl, tak ten kdo o tyto peníze přišel je jistě jeho bývalý chlebodárce-stát- my všichni. Doufám, že Gross nebude nakonec ještě za hrdinu, když už to zase některým lidem Grossovo náhlé zbohatnutí nevadí stejně jako za komunismu.

A nepište mi prosím, že Grossovi závidím. Mám jistě chytřejší a hezčí partnerku, která schodou okolností také vlastní byt na Barrandově a na pizzu si tam do místní pizzerie také občas zajdeme:-). Ale vážněji. Nechtěl bych být rozhodně v jeho kůži. Nemusím bát, jestli mne zítra náhodou nezavřou, popř. nezastřelí jako Mrázka.
Nedávno jsem Grosse na Barrandově potkal, měl na nohách bačkůrky a šel vyprovodit děcko k minibusu taxi, který jistě směřoval do nějaké soukromé školy. Jestli on tam, pokrytec, neplatí taky školné. Kázal vodu, pije víno, ale o tom raději až jindy...

Jiří
28. 01. 2008 | 15:35

Ad napsal(a):

Je mi lito, ale pokud je matka pana Pacese svepravna osoba, na veku prosim vubec nezalezi, nemela se vubec s nikym bavit a predevsim nikoho poustet do bytu. To ji mohl snad syn poradit, kdyz se na to vsude v mediich dnes a denne upozornuje. Z popisu p. Pacese je zrejme, ze to jeho matka podepsala. Ted za to ma nest odpovednost! Tecka. Budme soudni. Pan Paces muze byt rad i s jeho matkou, ze to dopadlo jeste tak, ze matku neokradli, nezranili...Pan predseda Akademie by mel nest odpovednost a ne nadavat na nejakou firmu, ktera za to nemuze. Jak pozna obchodnik, kolik je nekomu roku?
28. 01. 2008 | 16:41

Rebel napsal(a):

Pro Jiří.
Nedá mi to, abych nereagoval na váš hloupý článek.
Nebudu s vámi diskutovat, jen se jasně ohrazuji alespoň proti tomuto vyjádření.
Cituji vás:
„Za komunismu kradli všichni a nikomu to nevadilo“
Vážený pane, mluvte za sebe, nemluvte za ostatní.
28. 01. 2008 | 22:41

DF999 napsal(a):

Plně sdílím rozhořčení pana prof. Pačesa, mým rodičům, rovněž "staršího ročníku" se přihodilo s touto firmou naprosto totéž.
29. 01. 2008 | 12:08

Jiří napsal(a):

To Rebel.
Děkuji Vám, že jste reagoval na můj hloupý článek, asi zase tak hloupý není. A nepsal jsem ho zbytečně:-)! A kdepak jste žil před rokem 89, že nevíte, jak se kradlo? Nebo máte jen krátkou paměť? Nene, vy přece dobře víte, že to tak skutečně bylo, jen je Vám to velmi nepříjemné. Jestli jsem Vás rozezlel, tak se opravdu omlouvám, ale pravda někdy holt bolí. Raději si tedy příště prolistujte Haló noviny, tam máte spousty zase VAŠÍ pravdy. Hezký den.
31. 01. 2008 | 02:20

2008 napsal(a):

Pro Jiřího: Že by Rebel četl Haló noviny, aby se dověděl o podnikateli jménem Tomáš Baťa - zakladatel, autoru "brázdy" a přidané hodnoty?
Dobře čtete noviny pane Jiří. A skutečnost před r.89 jste prožíval perfektně, to je fakt.
02. 02. 2008 | 13:15

Barzin napsal(a):

Chapu panovo rozhorceni nicmene by pri jeho vzdelani mohl mamince poradit at nikomu nic nepodepisuje.V tomto pripade jde o 489Kc. Priste by to take mohla byt kupni smlouva na byt
04. 02. 2008 | 14:04

MIkeš napsal(a):

Vážení, já tyto smlouvy prodávám po telefonu jmenuje se to telemarketing. Věřte mi, je to šílené, já vím, že ty lidi blafuju žádnou slevu nemají resp.tedy mají ale zase platí 2 složenky a nějké 25-30% slevy kdeže.Stydím se za to, ale nějak si peníze vydělat musím i když mi je těch lidí líto.S firmou volný mám ty nejhorší zkušenosti se nedá popsat co tam je blbců, kteří kontrolují slova jak je říkáte v pořadí že je to nesmysl jeden jako druhý nikomu nevadí.Hovory se nahrávají a jak neřeknete vcšechny nesmysly popořadě a řeknete například slovo sleva jenom tak smlouvu neuznají.
06. 02. 2008 | 14:15

T.Paces napsal(a):

V článku o hyenizmu nešlo o peníze, nešlo ani o smlouvu a její zpochybnění ve smyslu právním. Šlo v něm o upozornění na neetické chování zaměstnance firmy Telcom Volný Hlas. V. Pačes odpověděl na dopis panu obchodnímu řediteli společnosti Telekom Austria Czech Republic, a.s. Davidovi Hruškovi, kde mu celou věc zřejmě vysvětlil. Nebylo nic jednoduššího, než na tento dopis odpovědět. Tak to slušní lidé dělají. Bohužel se tak nestalo.

Proti hyenizmu vykonávaném na starých lidech a dětech by všichni slušní lidé měli nějak reagovat a upozorňovat na to. Václav Pačes to udělal.

A já budu bojovat proti společnosti Telekom Austria Czech Republic tak, že jejich službu nebudu používat a budu to všem známým a spolupracovníkům rozmlouvat. Těch 498 Kč vymámených na staré ženě by se firmě nemělo vyplatit. Vy všichni, kdo máte s touto firmou obdobné zkušenosti to dělejte také tak A ostatní firmy s podobným neetickým chováním by se o tom měli dozvědět. Nevzal by si to některý z novinářů za své a nenapsat by o tomto problému, když z reakcí mnoha blogařů plyne, že je to častý jev?

Limpit
06. 02. 2008 | 15:01

Michal napsal(a):

"Nahaněči" firem, jako je Volný, jsou zcela bez skrupulí. Taky moje teta (>80let) se nechala zblbnout obchodnicí VOLNÝ a podepsala jim smlouvu, I KDYŽ spolu se strýcem měli doma LINKU OD Telecomu S PAUŠÁLEM NULA Kč (strýc byl v koncentráku). Prostě obchodnice ji úplně zblbla. Kdyby odstoupila od smlouvy, musela by taky zaplatit 500. Naštěstí jsem jí pomohl se ze smlouvy vykroutit tím, že VŮBEC NEVZNIKLA, protože linka je psaná na strýce a teta od něj neměla plnou moc něco podepsat.
Praktiky zástupců fy VOLNÝ jsou na samém dně obchodní morálky a nepochybně to není "selhávání jednotlivců", ale jsou takto vyškoleni a podporováni samotnou firmou.
12. 02. 2008 | 10:01

Karel Masný napsal(a):

Pan profesor prozřel ve chvíli, kdy se "výhody" této vlčí společnosti dotkly jeho maminky. Měl by začít u sebe, pokud chce být trochu prospěšný všem, nejen své kapse.
23. 02. 2009 | 20:06

Kurt Müller napsal(a):

Vážení, prosím abyste si uvědomili, že současná společnost není přes všechny vaše dobře míněné rady nebo názory schopná problémy hospodářského modelu ani v měřítku státu ani nadnárodních uskupeních ani světově vyřešit. Dnešní společnost světa nemá pro budoucnost lidstva řešení.
V posledních dnech nastanou nebezpečné časy... Tak s tím se upokojte a hledejte jinde. Vzájemné napadání a vynášení svých vlastních svérázných a spásných myšlenek stejně nikam nevede.
17. 04. 2009 | 11:21

Bisnis Online napsal(a):

Professor with this company I have the same experience. My dad "sign" probably the same contract in its 79 years in similar circumstances, with the difference that I praised ulynutim before the notice period.
04. 06. 2009 | 16:14

omar7 napsal(a):

<H1><strong><a title="دردشة" href="http://www.sh8d.com/">دردشة</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى" href="http://vb.sh8d.com/">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات" href="http://www.galiti.com/">شات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتديات" href="http://vb.galiti.com/">منتديات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات" href="http://www.bnatdll3.com/">شات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى بنات" href="http://vb.bnatdll3.com/">منتدى بنات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة" href="http://www.alsh8d.com/">دردشة</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="سيارات" href="http://sayaraat.blogspot.com/">سيارات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="التكنولوجيا" href="http://tqana.blogspot.com/">التكنولوجيا</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى شهد" href="http://vb.alsh8d.com/">منتدى شهد</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى بنات دلع" href="http://forum.bnatdll3.com/">منتدى بنات دلع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى الشهد" href="http://forum.alsh8d.com/">منتدى الشهد</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتتديات غاليتي" href="http://forum.galiti.com/">منتتديات غاليتي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل مواقع" href="http://dlil.galiti.com/">دليل مواقع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل المواقع العربية" href="http://dlil.bnatdll3.com/">دليل المواقع العربية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل مواقع" href="http://dlil.alsh8d.com/">دليل مواقع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات" href="http://chat.sh8d.com/">شات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="توبيكات" href="http://topics.galiti.com/">توبيكات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="العاب" href="http://games.galiti.com/">العاب</a></strong></H1>
22. 09. 2009 | 00:14

fish oil side effects napsal(a):

good posting.
11. 10. 2009 | 04:13

nowGoogle.com napsal(a):

Thanks You really make it seem so easy with your presentation
24. 01. 2010 | 04:04

Astaga.com lifestyle napsal(a):

Danke f information
24. 01. 2010 | 04:12

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

http://www.dearwatches.com/... Tudor watch for sale
http://www.dearwatches.com/... U-Boat watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Rado watch for sal
30. 01. 2010 | 03:14

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 06:00

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 06:01

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 06:02

tag heuer link napsal(a):

Good recommended website.
12. 03. 2010 | 09:17

tag heuer monaco napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
12. 03. 2010 | 09:19

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
16. 03. 2010 | 01:30

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 04:48

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 04:20

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 05:46

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 08:38

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 05:47

rolex watches napsal(a):

People usually say :"Seeing is believing." Each attempt has a corresponding gain, in part or obvious, or vague. At least we have the kind of satisfaction After I bought this watch ,in a sense,it means a great deal to me.
02. 04. 2010 | 05:43

Blancpain watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
12. 04. 2010 | 03:04

kh napsal(a):

Na všechny pošty bych vyvěsil toto podvodné jednání aby všichni starší lidé viděli tyto stránky a psaní o digestu , jáke mají taktiky a podobně ,, kurva to není už možný co se tady děje v tomto státě , prezident taky blb , já se už z toho poseru ,, a chtělo by to dát společné trestní oznámení v uvedení v omyl ,, Nejhorší je na tom to že se na to nachytají právě ti nešetřivější lide kteří šetřili celý život , a pod záminkou výhry a opakovanému obesílání zásilek se tito (nevýherci) tohoto špeku chytnou ,,, Musíme se společně domluvit udělat seznam lidí a už to UKONČIT tento Marketingový tah ,, s pozdravem Karel Z Brna
10. 01. 2011 | 16:44

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 12:12

henryoxd napsal(a):

But you'll be able to fit merely the bridal nuptial rings the new you must be grown near heating with a blowtorch initially installation, Faster and easier to fit the main shared as they will be that many bad! This one appear to be a very frequent problem, As car dealerships are typically with out the car since light is not at all times on the topic of. If you can admittance the end <a href=http://lawpro.vn/wp.php?store-jordan-1-banned-editionlatest-retro-jordans/>authentic jordan shoes</a> of the passenger truck so its possible to turn the train's locomotive's engine's train auto tires it's easier than you think to envision on your plus a torch/flashlight. Intention which enables you <a href=http://lawpro.vn/wp.php?jordan-retro-6-shoes-for-salebuy-retro-6-carmines/>jordan 6 oreo shirt</a> to one,

Th <a href=http://lawpro.vn/wp.php?air-jordan-4-bred-malaysiaonline-authentic-jordan-shoes-store/>jordan 4 toro cheap</a> at's a interesting area; That many currently being true towards model name tattoo <a href=http://lawpro.vn/wp.php?shop-jordan-10-man-of-steel-quotes-onlinejordans-shoes-on-sale/>air jordan 10 white black light steel grey </a> and information just what numbers a lot of. Which complex. but reading is and what's going keep you huge. I know it truly is away from every day businesses getting started with skimping on quite a few their meaning to <a href=http://lawpro.vn/wp.php?air-jordan-4-bred-release-date-uksale-buy-jordan-4-cheap/>white blue jordan 4</a> support service to the merchandise on your own soon after they start making a considerable amount of money.

A driveaway just isn't a conventional rental-car; Being a, You are having a motorized vehicle on the part of its dish from a exact placement to. Therefore, You're start programs. The likes of AutoDriveaway will assist get you may at the a car.<a href=http://www.mawsystem.com/docs/image/ALK1YYA/index.html>http://www.mawsystem.com/docs/image/ALK1YYA/index.html</a>
<a href=http://www.lexcor.net/images/blog/VFFT7E/index.html>http://www.lexcor.net/images/blog/VFFT7E/index.html</a>
<a href=http://www.elbaexplorer.com/public/userfiles/files/ok.asp/FMNIPOAG/index.html>http://www.elbaexplorer.com/public/userfiles/files/ok.asp/FMNIPOAG/index.html</a>
<a href=http://business.telekom.mk/Upload/Image/2011/SGEQ7R0G/index.html>http://business.telekom.mk/Upload/Image/2011/SGEQ7R0G/index.html</a>
<a href=http://www.lorealhairexpert.com/uploads/media/blog/js/WO4V3UKT/index.html>http://www.lorealhairexpert.com/uploads/media/blog/js/WO4V3UKT/index.html</a>
23. 08. 2014 | 03:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy