Jak vážná je energetická krize?

07. 01. 2009 | 11:54
Přečteno 20263 krát
Nezávislá energetická komise upozornila ve své zprávě na potřebu koordinovat (alespoň v Evropě) budování spolehlivých a alternativních přepravních cest s dostatečnou kapacitou pro primární zdroje energie i pro elektřinu. Naše vláda si jako jednu ze tří priorit předsednictví v Radě Evropy stanovila energetiku. Ukazuje se, že pro rozhodování o energetice je za pět minut dvanáct a EU by měla mít jasný plán jak postupovat. Stačí nedorozumění mezi dvěma státy, nyní Ruska a Ukrajiny, a během několika dnů se ocitá v krizi Bulharsko a problémy začíná mít většina států východní a střední Evropy. Dlouhodobé výpadky dodávek plynu mohou vést k vážné krizi. Kvalitní přepravní cesty a diverzifikace zdrojů jsou základem spolehlivých dodávek energie.

Problém totiž není v nedostatku primárních zdrojů. Alespoň zatím ne. Celosvětové zásoby zejména plynu a uhlí jsou dostatečné na dlouhou dobu. Horší je to s ropou, ale ani zde nehrozí bezprostřední nebezpečí globálního nedostatku. Problémy v energetice jsou technické (přeprava) a politické (nerovnoměrné rozdělení zásob). Tato kombinace se ovšem může stát smrtelnou.

Jednou však zásoby primárních energetických zdrojů dojdou a na to musí být lidstvo připraveno. A nevidím jinou cestu k řešení než investice do výzkumu. Při tom nelze stanovit nějaké priority, protože zkušenost ukazuje, že k objevům zpravidla dochází v nečekaných a často s daným problémem nesouvisejících oblastech. Pro energetiku je důležitá nejen fyzika, ale i chemie, biologie a vědy společenské. Zásadní problémy energetiky budoucnosti nelze řešit drobnými vylepšováními stávajících technologií. Ty jsou také důležité, ale ve vzdálené budoucnosti bude muset být energie získávána technologiemi založenými na nových principech.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

čtenář napsal(a):

Takto má vypadat věcný, neideologický, nestranický a nepředpojatý článek, který se týká energií.
Konečně také někdo nahlas řekl, že nejde jen o produkci, ale také o logistiku.
Na můj vkus mohl být článek delší.
07. 01. 2009 | 12:17

Slav napsal(a):

Je to normální aby stát ve střední evropě byl z 80% závislý na ruském palivu, i když jsme byli pod jejich vlivem 50% podíl vidím jako téměř neúnosné maximum.
07. 01. 2009 | 12:22

atomčík napsal(a):

Pane Pačesi, jste odborník na slovo vzaté... kolik procent ruského plynu by nahradilo dobudování Temelína?
07. 01. 2009 | 12:35

Milan v napsal(a):

ad atomcik:

Temelin a Dukovany jsou 100% zavisle na ruskem jadernem palivu.
Takze bychom jen nahradili rusky plyn ruskym jadernym palivem.
07. 01. 2009 | 12:40

taky imunolog napsal(a):

Proč se nikde nemluví o tom, jak bude Rusko sankcionováno za nedodání plynu podle smlouvy. Součástí každé smlouvy mají být i sankce za nedodržení kontraktu. Jestli někdo z našich zodpovědných činitelů "opomenul" toto do smlouvy prosadit, měl by být sopuzen za velezradu.
07. 01. 2009 | 12:51

Das napsal(a):

To Milan. Palivo je castecne nase kouopene CEZem z dolu Rozinka, ale nechavame si ho obohatit a zpracovat v Rusku, protoze provedeni palivovych tyci, ktere nabizi Rusko je vhodnejsi pro reaktory VVER. Palivo se da v soucasne dobe koupit treba v Australii nebo v Kanade, jen provedeni palivovych tyci ktere je vhodne do VVER reaktory je lepsi z Ruska.
07. 01. 2009 | 12:57

Komančov 008 napsal(a):

Sankce a o co asi jse dostat cenu ropy zase na horu a najít někoho kdo to zavinil lže se a lže nic vic asi ...asi to zaviní nakonec izrael další lež.to asi nema cenu rozvadět zeleny mužík by se určitě urazil.
07. 01. 2009 | 13:01

Karlík napsal(a):

O krizi s ruským plynem jsem zaslechl krásný vtip:

Víte kdo je to Gaskoněc?
Gaskoněc je mužik, co uzavřel kohoutky od potrubí.
07. 01. 2009 | 13:46

Ben napsal(a):

To je dobrý vtip, ale že Česko je z 80% závislé na ruském plynu, to už k smíchu není.

Domek vytápím na plyn, a tak jsem sám zvědav, kolik mi zase z účtu strhnou navíc.

Jinak pěkný článek, pan Pačes ví, o čem píše.
07. 01. 2009 | 14:23

Stařeček napsal(a):

A co naše vlády a naši ekologové, nakolik je naše závislost na plynu jejich vina? U úspor se nám radí nedávat všechny do jedné banky. A co zdroje enerií, tam to neplatí? Za článek díky.
07. 01. 2009 | 14:31

ms napsal(a):

A jaký je Váš názor na výrobu syntézního plynu z uhlí pro výrobu plynu, benzínu, plastů aj.organických látek, pane profesore? Nedalo by se domluvit mezi firmami ČEZ, Unipetrol,OKD(NWR), Severočeská uhelná....o vytvoření "fabriky", která by "zabila" několik much jednou ranou, či-li by vyráběla syntézní plyn z uhlí, část pro elektrárnu, část pro další syntézy, no a z popele se dá získat ještě i uran...? Ty technologické plány zde byly, ale asi nebyla politická vůle. Možná by někdo namítl, že by to bylo nákladné, ale ze strategického hlediska (pro armádu,policii,ČD,autobusy, zemědělce)? Není na čase myslet strategicky ?(ale to chci po politicích asi moc, na tom se musí domluvit miliardáři zmíněných podniků...jinak se nikam nehnem)
07. 01. 2009 | 14:37

miro napsal(a):

ož tahle využít naše zdoje, které tak vehemtně brání zelení Necháme raději uhlí v zemi a budeme zavíslí na dodávkách plynu.Je to ekologičtější, ale tím se určitě neohřejem až nám definitivně "bratři" zavřou kohouty
07. 01. 2009 | 14:44

David napsal(a):

Informace:

EU přitvrdila a požaduje obnovení dodávek plynu

Zvětšit obrázek Premiér Mirek Topolánek
foto: ČTK
Evropská unie přiostřila svůj tón ohledně vyjednávání kolem pozastavených dodávek plynu do Evropy. Český premiér Mirek Topolánek nyní požaduje, aby političtí lídři Ukrajiny a Ruska obnovili dodávky plynu do čtvrtka. Informovala o tom agentura AP.

7. 1. 2009 13:25

Podle agentury Topolánek pohrozil, že pokud do Evropa během čtvrtka opět nedostane z Ruska plyn, bude důraznější ohledně rusko-ukrajinského sporu. Kvůli němu již Slovensko, Česká republika a celý Balkán nedostávají žádný plyn, musí jej čerpat ze zásob.

Například Slovensko již v úterý muselo vyhlásit stav nouze a ve středu podle BBC Srbsko oznámilo, že je v kritické situaci.

Topolánek ve středu uvedl, že obě země, tedy Ukrajina i Rusko, hrají důležitou roli ve vztazích se západní Evropou, proto je nezbytné ukončení sporů.

Rusko tvrdí, že „utáhlo kohoutky“ kvůli tomu, že Ukrajina údajně nechce přistoupit na nové obchodní podmínky a platit za ruský plyn tržní ceny.
toh,Novinky

---------------

Mám jisté obavy z některých našich politiků, kteří svými arogantními výroky proti Rusku mohou jen přilévat olej do ohně. Myslím si, že "hrozit" Rusku se nemůže vyplatit.

Proč přiostřovat tón? Spíše je nutné mluvit o tom, co obsahují smlouvy pro případ, že jsou dodávky plynu přerušeny a kdo bude platit ty škody.
07. 01. 2009 | 14:44

Jan Vaculík napsal(a):

Zajímavý článek, zejména poslední odstavec. V podstatě z něj pro nás nevyplývá nic konkrétního - jen to, abychom chodili po světě s otevřenýma očima. Ale to není málo!

Oceňuju s překvapením, že naše minulé vlády byly prozíravější, než jsem si myslel: budovaly rezervy a myslely i na náhradní zdroje. Ovšem nevím, jaký podíl podíl na tom má "soukromá" iniciativa distributora plynu, pro kterého je ztrátou každý kubík plynu, který se nedodá.
07. 01. 2009 | 14:45

Pumprlidentlich napsal(a):

Milan v, zelený všeznalec, chtěl říct, že Temelín jede na palivo od amerického Westinghouse. Zřejmě se drobet spletl. Omylem.

Zajímavá je výstavba plynových elektráren v zeleném Rakousku (výsledek ochrany klimatu). To bude v EU a pěněženkách veselo....
07. 01. 2009 | 14:48

RWTH Aachen napsal(a):

Myslim, ze oprit se do zelenych zde umi uplne kazdy, ale racionalne premyslet to uz jen hrstka. Nemyslim si, ze by za stavajici situaci mohli predevsim zeleni. Ano, nekteri jsou krapet mimo misu, ovsem racionalni reseni energeticke otazky je problemem jak je videt globalnim, tudiz nezasahujicim jen do ekologicke a energeticke stranky veci. Je treba hledat skutecne jina a konsolidovana reseni tzn. napric vsemi vedeckymi a ucebnimi spektry. Hulakat umi kazdy, reseni najde jen zlomek :o)
07. 01. 2009 | 15:14

Ládik napsal(a):

Ruský Gaskoněc jen ukazuje, kdo tady vládne. Pro mě to znamená 2 věci: dosadím les a zateplím chalupu. Gaskoněc bude dobrý televizní komik.
07. 01. 2009 | 15:17

vlk napsal(a):

Jistě že diverzifikovat! Jak napojení na zdroje, tak zejména dopravní cesty.

Momentálně nemá nikdo tušení, jestli Rus cvičně utáhnul evropě kohoutky, protože chce trošku procvičit svaly a vyhnat trošku výš e cenu plynu na dubnové kontrakty nebo jestli Ukrajinec neplatí a krade nebo prostě obojí.

Vzpomínám, jaský byl šílený kravál, jaký , že je Rus lotr, když chce s dalším plynovodem obějít jak Ukrajinu , tak Polsko a vzít to rourou přímo do Němec Baltem. Skandál na d skandály! I tad y na Aktuálně. škoda, že ta roura Baltem už není. Znali bychom pravdu. A měli jasno. A Ukrajinec by prostě musel platit, jak je ve světě obvyklé a nemohl by /tak moc / krást.
07. 01. 2009 | 15:25

Milan V napsal(a):

ad Pumprlid...

Temelin 1 nejede na žádné palivo, již skoro půl roku je vyřazen z provozu. Ale naše vláda uzavřela smlouvy, že veškeré palivové tyče od roku 2009 budeme dovážet z Ruska, neníliž pravda?!! Nejen pro Dukovany ale i pro Temelín.

Jenom vodu, vítr a slunce máme všichni a nikdo nám je nemůže vzít. Ani je nemusíme transportovat. To budou naše strategické zásoby, již tak od roku 2020;
v Německu a Rakousku určitě.
07. 01. 2009 | 15:26

Al Jouda napsal(a):

Dobrý článek, až na ten omyl na závěr. Ne v daleké, ale už v blízké budoucnosti je třeba nahradit klasické zdroje energie zcela novými. Jak na to ? Úplně stejně, jako když Američané potřebovali rychle sestrojit atomovou bombu ! Nejlepší vědce je třeba soustředit na jedno místo a zadat jim úkoly, které se nyní ještě zdají fantazií :
1) Využití geotermální energie pro výrobu elektřiny a teplárenství
2) Využití vodíku k pohonu motorových vozidel
3) Využití sluneční energie k výrobě elektřiny s vysokou účinností
Jsou to úkoly, který jsou nutné pro záchranu naší civilizace !!!
Nové globální heslo: Vědátoři všech zemí spojte se !
07. 01. 2009 | 16:14

Admirál napsal(a):

Eman je holt Eman. Topíte kobylincema?
07. 01. 2009 | 16:22

Admirál napsal(a):

Al Jouda - 2) vodík je nosič energie, nikoli zdtoj.

Jinak to, o co žádáte, se děje viz. Tokamak - Urychlovač částic, výzkum termojaderné fůze. Je jen otázka, zda je soustředění vědců a prostředků dostatečné.
07. 01. 2009 | 16:27

Al Jouda napsal(a):

To Admirál : Vzhledem ke krizové situaci rozhodně nedostatečné !!!!
07. 01. 2009 | 16:51

stále rebel napsal(a):

Plyn z Ruska zastavili ti, co podporují ukrajinské provokace vůči Rusku.
Rusko na tom nakonec prodělá méně než my. Část dodávek do Evropy sice nahradí někdo jiný, ale konflikt zvýší ceny a Rusové se zahojí. Jen my zaplatíme něco více.
07. 01. 2009 | 17:06

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý příspěvek ("svině" apod.), který byl v rozporu se záměry těchto stránek, tj. poskytovat prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
07. 01. 2009 | 17:23

stále rebel napsal(a):

Plyn do Evropy nezastavilo Rusko, ale Juščenkova Ukrajina

ŠOK│ V současné debatě o dodávkách plynu do Ruska uniká mnoha novinářům jeden detail: Ne Rusko, ale Ukrajina zastavila dodávky plynu do Evropy.
Pokud se dodávky Ukrajině rovnají nule, dodávky Evropě budou rovněž takové,“ řekl Zemjanskij citovaný agenturou RIA Novosti. " ... ... V dopise ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi a předsedovi Evropské komise José Barrosovi napsal Juščenko, že Ukrajina je připravena obnovit tranzit plynu přes své území.
"Minulú noc Ukrajina uzavrela všetky plynovody smerujúce do Európy. To je dôvod, prečo dnes ráno neprichádza na starý kontinent žiaden ruský plyn," vyhlásil v Berlíne pred novinármi zástupca šéfa Gazpromu.
Rusko nezastavilo tranzit, jen vypovědělo smlouvu Ukrajině, neboť nezaplatila. Ukrajina vzápětí nato zavřela kohoutek celé Evropě pod heslem "ať Evropa pozná, jaké to je bez plynu". Jediným českým médiem, které objektivně napsalo, jak je to doopravdy a nezamlčelo roli Ukrajiny v této diplomatické přestřelce, ve které si Juščenko vzal jako rukojmí celou Evropu, je Deník.

http://www.blisty.cz/
07. 01. 2009 | 18:25

zdesta napsal(a):

Ohledně plynu jsou některé údaje zajimavé.Starý kontinent platí 485 dolarů za 1 jednotku.Ukrajině připadá cena 270 dolarů vydřidušská.Spotřeba Ukrajiny podle BP je na jednoho obyvatele 2x větší než v Polsku.Navíc Ukrajina neplatí v dohodnutých termínech a je potíž i splacením penale.Podle Gaspromu si přivlastňují denně 35 milionůkubických metrů patřící Evropě.
07. 01. 2009 | 18:36

Pumprlidentlich napsal(a):

milan v, Temelín nemá nic společného s vašimi životními úspěchy. Temelín pracuje. Můžete uvést zdroj, kde jste zjistil, že americký Westinghouse je ruská firma? 100% závislost na Rusku? Zřejmě omylem popleteno s rakouskými plynovými elektrárnami. "Palivové tyče" jsou zřejmě další speciální zelený výraz, na který už nemá smysl reagovat. Nic takového se v JETE ani JEDU nepoužívá.

Milan v a jeho "Jenom vodu, vítr a slunce máme všichni a nikdo nám je nemůže vzít", proto staví v Německu desítky dalších uhelných elektráren http://www.bund.net/fileadm... a v Rakousku plynová 2GW monstra.

Al jouda, když můžete radit vědcům, proč neukážete, co jste sám vytvořil?
07. 01. 2009 | 18:37

Pumprlidentlich napsal(a):

stále rebel, blicí listy chyběly. (zdroj informací pro ty, kteří myslí). Ještě chybí jihočeské matky a greenpeace. Milan v taky kopíruje odborné poznatky, ale nedává odkazy.
07. 01. 2009 | 18:41

x-man napsal(a):

Plynová krize je dobrá na přípravu-až zdroje ropy a plynu skutečně dojdou.Co pak?
07. 01. 2009 | 18:52

Milan V napsal(a):

ad Pumprl....

omlouvám se, spletl jsem se o 1 rok (2010 místo 2009) viz zpráva ČTK z 21. 7. 2008 11:37, citovaná zde:

Palivové články Temelínu dodává americký Westinghouse. Od roku 2010 jej vystřídá ruský TVEL. Smlouva za několik miliard korun zajišťuje palivo pro oba bloky na dalších pět let s pětiletou opcí. Během nich by měl TVEL vypravit do Temelína přibližně 400 tun paliva. Firma je dlouholetým dodavatelem i pro jadernou elektrárnu v Dukovanech.

Jinak: já o voze Vy o koze:
Já: Temelín 1 již zhruba půl roku nefunguje
Vy: němci staví nové uhelné elektrárny (my taky).

Vy: "Temelín pracuje" - jak když stále opravují turbínu? Nevíte, když tam asi pracujete, kdy konečně Temelín 1 obnoví provoz?
Odstávka představuje pro ČEZ velkou finanční ztrátu (obrovská investice již půl roku odstavena).
07. 01. 2009 | 19:15

txo napsal(a):

ad MilanV

aktuální výkon JETE je 100%
viz http://www.sujb.cz/?c_id=319
Nevydávejte svá přání za skutečnost. Ničemu tím nepomůžete.
07. 01. 2009 | 20:47

delfin napsal(a):

pro MilanV
ad palivo:
zde je alespon videt, ze jaderne elektrarny mohou celkem pruzne zmenit dodavatele paliva dle aktualni ekonomicke a politicke situace. Dnes dodava Sam, zitra Ivan a pozitri klidne zase Sam.

ad JETE:
Co si treba nejdrive overit informace? Jak jiz psal txo, 1. i 2. blok JETE jedou na 100%. Cekam, ze nam tu v lete budete tvrdit, ze 1. blok nejede jiz rok ...
07. 01. 2009 | 21:07

Ikena napsal(a):

Rekl bych, ze to zacalo o vikendu. Staci si pripomenout silna slova pana Vondry, ze se obejdeme bez ruskeho plynu, ktery nahradime z jinych zdroju. Bylo to ujistovani, nebo vedome balamutil? Dnes predvadi Topolanek opet sve boxerske bicepsy, ale na koho?
Vzdyt Ukrajina mela byt nas spojenec v NATO a ono ejhle, Ukrajina je jaksi pozadu s placenim. A pokud chce byt v NATO, tak je samozrejme, ze ji bude Rusko uctovat svetove ceny. Proste na dvou zidlich sedet nelze.
A nase republika ma jedinou moznost, a tou je jadro. Jine plynovody, treba Nabucco, je zatim dost vzdalena budoucnost.
V clanku je zminka o vyzkumu, ale podporujeme vyzkum a VS. Na jinem blogu jsem uvedl, ze jsme v teto oblasti velmi pozadu a nasli se i taci, kteri se domnivaji, ze je vse OK. Tak co vlastne chceme? Ano, uz vim, ruske zdroje a to hned, anebo!
No nic, dopadne to stejne, jak knize v Izraeli. Oni se dohodnou, ale az prestaneme stekat.
07. 01. 2009 | 21:19

Milan V napsal(a):

ad Txo a Delfin:

Děkuji za informace, kvůli tomu bloguji abych se poučil.

Jen mi prosim řeknete, od jakého data, kolik dni v roce 2008 byl Temelin 1 odstaven (100 či 150 dní?? - kolik presně, abych si mohl spočítat koeficient jeho využití v roce 2008). Tato data nebudou lichotivá a asi se publikovat moc nebudou.

ad změny dodavatelů: u plynu je to otázka dní či měsíců,
u jaderného paliva vždy několika let - viz zpráva ČTK, spíše 5 let či více
07. 01. 2009 | 21:31

Saliven napsal(a):

stále rebel:
"Ukrajinský Naftogaz popřel, že by to byla Ukrajina, kdo zavřel plyn

Gazprom uvedl, že byl donucen uzavřít většinu dodávek, protože Ukrajina kradla další plyn, určený pro evropské zákazníky, a uzavřela poslední plynovod, kterým docházel plyn z Ruska do Evropy.

Avšak Valentin Zemljanský, mluvčí Naftogazu v Kyjevě, konstatoval: "To je fyzicky nemožné. Všechny kohouty, jimž se uzavírá plynovod, jsou na území Ruska. V 7.44 dnes ráno Rusko uzavřelo veškerý plyn, který měl procházet Ukrajinou do Evropy. Dodávky plynu do Evropy zastavilo Rusko."

taky blisty - co takhle být objektivní a uvést oba dohady?
07. 01. 2009 | 21:39

datel napsal(a):

milan v

a nezapomeň na koeficient větrníků a solárníků
07. 01. 2009 | 21:41

delfin napsal(a):

Pro MilanV:
ad JETE:
koeficient vyuziti se nepocita ze dnu mimo provoz, ale z pomeru vyrobene energie na instalovany vykon

ad Plyn:
Dobre, tak to nevim proc Slovaci, Bulhari a Rumuni plasi, vzdyt za par dni si jiste zmeni dodavatele plynu.

ad Jadro:
5let je delka nasmlouvaneho kontraktu, ne doba potrebna pro zmenu dodavatele.
07. 01. 2009 | 21:47

Milan V napsal(a):

ad delfin

Mohl by jste mi napsat, kolik dní v roce 2008 byl Temelin 1 mimo provoz? Nebo je to tajné?
Děkuji předem.
07. 01. 2009 | 22:33

RUMCAJS napsal(a):

Známej si pořídil sluneční elektrárnu. Kdyby nebylo dotace, tak návratnost zhruba 100 let.
To nepočítám úroky a provozní náklady.
A to jsem se ještě dozvěděl, že zhruba po 5 letech provozu se snižuje účinnost o 20 %.

Já bych pochopil, kdyby se alternativní zdroje studovaly v laboratorních podmínkách, ale v době, kdy mají tak nízkou účinnost prosazovat masové nasazení, to je na cenu "Blbec roku".

Jsem přesvědčen, že při vzniku konkurence, by elektřina z jádra mohla cennou konkurovat i plynu.

A pak ádie Putine !
07. 01. 2009 | 22:57

Kamil napsal(a):

Hurá
budou Blahutovice.
Budu je mít přes kopec, tak snad ušetřím.
Hezký večer.
07. 01. 2009 | 23:34

Petr napsal(a):

To Milan V: Víte proč budeme brát palivo do Temelína od Rusů? Protože to americké stálo za ho..o. Prostě je nedokázali i přes všechny hvězdy a pruhy vyrobit technicky tak kvalitní jako rusové. Američani nebyli schopni dodržet základní konstrukční parametry paliva pro celou dobu provozu paliva v reaktoru. Co se týká odstávek Temelína - tajné to není a dá se to dohledat - tak hledejte. Já to za vás dělat nebudu. Dovolil bych si poznamenat, že i přes všechny odstávky byl Temelín ve výrobě elektřiny spolehlivější, než ty vaše větrníky, protože větru zatím poručit neumíme i když se o to komančové snažili po desetiletí a zelení jsou jejich zdatnými následovníky dnes.
07. 01. 2009 | 23:35

Praktik napsal(a):

To Rumcajs: Také znám jednoho nešťastníka, který o něčem podobném uvažoval. Při získání všech možných dotací a při garantovaných výkupních cenách (dotujeme my všichni) návratnost prý 7 let. Tak jsem se ho zeptal jak se snižuje účinnost panelů se stářím - jestli o tom tuší, jak bude řešit čištění a údržbu panelů a o kolik mu to prodraží výrobu a posledním dotazem - jak se změní návratnost, když to bude stavět na dluh (protože hotovost nemá)jsem ho dorazil. Teoreticky nám ta výroba elektřiny ze sluníčka funguje skvěle. Prakticky v našich zeměpisných podmínkách má smysl sluníčkem tak maximálně ohřívat vodu.
07. 01. 2009 | 23:45

Praktik napsal(a):

To Rumcajs - co se týká cen, tak výroba elektřiny z jádra je nejlevnější ( i při odvodech na pozdější likvidaci elektrárny), pak cca o 50 procent je dražší výroba z uhlí, výroba z plynu stojí cca dvojnásobek oproti jádru. Pak hodně dlouho nic a dejme tomu za pětinásobek cen oproti jádru se vyrábí elektřina z větru - pak opět dlouho nic a pak teprve solární elektřina.
Já se zeptám - je tato společnost připravená platit za elektřinu cca 20,-Kč za kilowathodinu pokud se na výrobě budou převážnou mírou podílet "obnovitelné" zdroje? Budeme akceptovat zvýšení cen na několikanásobek jako daň za rádoby "ozelenění" výroby? Takový solární panel vyráběný dnešní technologií pomalu za svou životnost nevyrobí ani tolik energie, kolik se spotřebovalo při jeho výrobě - bude nám to vadit, nebo na tu šaškárnu a lobing výrobců "zelených" komponentů přistoupíme?
07. 01. 2009 | 23:58

bob napsal(a):

Ruku na srdce, vy všichni, co si myslíte, že váš názor je ten top..., co jsme jakoé republika a naši politici, zda už byli z ODS nebo ČSSD, včichni ti mRusnokové, Sobotkové, Klausové, Paroubkové, Dlouzí atd., kteří někteří zasednou v krizovem štábu udělali, abychopm se od rusáku odstřihli? Nic. A máme to, co nám patří. Putin a rozpínavé Rusko mají zbraň a vydírají. Bratři z východu nikdy nepřinesli nic dobrého, teď zimu a mráz. Kdy už konečně púochopíme, tudy cesta nevede...?
08. 01. 2009 | 08:08

Praktik napsal(a):

Bobe, je fajn, že jsi tak ideologicky pevný v kramflecích, ale jsou prostě státy, které moc nerostného bohatství nemají a státy, které je mají. Těžko se od někoho můžeš odstřihnout, když za něj nemáš náhradu. Od Rusů bere plyn celá Evropa a rozhodně to nedělá v touze Rusku finančně vypomoci, ale proto, že nic jiného nezbývá. To je jako s ropou - celé ropné bohatství ovládá 500 (většinou zpřízněných rodin)- co s tím Bobe uděláš???
08. 01. 2009 | 08:24

kanibal napsal(a):

Pánové, měli byste se už konečně smířit s tím, že Rusáci jsou v mnaha oborech dobří a že kšeftovat s nimi je výhodné.
Tak např.zastaralé palivo ze skladů Westinghouse byl stát od američanů pro Temelín donucen nakoupit, aby získal technologii pro zabezpečení JET. Do budoucna se již počítá s ruským palivem, které se výborně osvědčilo v Dukovanech. TVEL sem loni začala dodávat nový typ jaderného paliva, jehož výměna se provádí až po šesti letech. (Dříve po třech.) Úspora nákladů? Osm miliard korun! Radioaktivita nového paliva nepřesahuje radioaktivitu některých nemocničních přístrojů.

Tvel dodává palivo do ruských elektráren a do elektráren v zemích bývalého Sovětského svazu, do západní Evropy např. Švýcarska, Francie, Německa, Nizozemska, do Číny, Indie atd.
08. 01. 2009 | 08:33

bob napsal(a):

Prasktiku, prosím tě, kam na to chodíš, že celá Evropa...? Já nejsem vůbec ideolog, vidím, že tomuto tématu prd rozum íš, já jsem ekonom a vem si ropovody Alpe-Adria, Ingolstadt, plynovody ze severu, z Norska, Švedska, kde většina západní Evropy, ne té východní jako Bulhaři, Rumuni, Řekové, kteří Rusům lezou do ... nemá problémy s plynem. A my...? No my jsme my, přizdichcálci, kam vítr tam plášť, ale jednou a to je už teď na to doplatíme. To je vše, ideologii zas tím nehledej, to je čistý pragmatismus.
08. 01. 2009 | 08:56

Praktik napsal(a):

to bob:
http://aktualne.centrum.cz/...
zde je vidět, kolik kdo bere z Ruska. A neřekl bych, že máme problémy - zásoby jsou na jede a půl měsíce a do té doby se to mezi Ukrajinou a Ruskem vyřeší - jako vždy.
08. 01. 2009 | 09:05

pawlik napsal(a):

to Praktik
Co sem se ptal, tak obe nase JE vyrabeji 1kWh pod 1Kc. Co pisete o solarnich panelech plati i o vetrnicich. Spise to pridava problemy CEPSu (http://www.ceps.cz/), pac kazda kWh vyrobena z nestabilnich zdroju (slunce, vitr) musi byt kryta kilowatou jinou. A proto mame precerpavaci elektrarny.
Bohuzel spousta veci je o politice, ale blyska se na lepsi casy. Chce to jen pockat na reaktory vyssich generaci.
08. 01. 2009 | 09:06

bob napsal(a):

Praktiku, já se nemusím dívat na weby, nme stačí to, co rusáci dělají již několik let, jejich rozpínavost vojenská a teď vydírání ekonomické. Ale problém je v tom, že naše 4esko už 20 let na to hledí jako tele na nové vrata a pořád jenom říká, že bychom něco s tím měli... O to tady jde. Ty weby ano, ale to já za své 30 leté ekonomické praxe znám velice dobře.
08. 01. 2009 | 09:15

bob napsal(a):

A ještě praktiku, tá mapka skutečně tvrdí to, co já napsal předtím. Východ problémy, západ nic. protože oni vědí, co jsou rusové zač... a vybudovali si to ještě než jsme s nimi - západem- začali kamarádit a byli nepřáteli Ruska č.1 ( myslím ten prohnilej kapitalismus a imperialismus ), proto oni ano, no a my ne...
08. 01. 2009 | 09:19

jj napsal(a):

Bobe,
postavili alternativní rouru z Norska a zásobníky. Když si pustíš rádio, uslyšíš to asi 50 x denně.
08. 01. 2009 | 09:35

Praktik napsal(a):

Bobe: Plyn je médium u kterého doprava také něco stojí a chceš-li natahat vlastní trasy, tak musí ho být dost pro tu trasu. Bojím se, že plynu má západ pomálu natož aby ho ještě přepouštěl nám. Myslíš, že ten milión kubíků plynu z Norska (který dostáváme denně) je dán propustností plynovodu? Bojím se že ne, že potrubí zvládne řádově víc, ale plynu (neruského) prostě a jednoduše není dost a když už je, tak je přece jen dražší než ten ruský.
08. 01. 2009 | 11:13

čtenář napsal(a):

Bob je síla. A na experta skutečně vypadá. - Ale nějakého hybernovaného.
Mít pod pokličkou takový nášup, tak mě s tebou , miláčku, svět opravdu baví.
08. 01. 2009 | 11:27

David napsal(a):

HN.IHNED.CZ 8. 1. 2009 02:14

Martin Ehl: Proč nemáme plyn

reklama
HN, názory

Politici i plynaři ve střední Evropě se teď dívají hlavně dopředu: jak dlouho vydrží zásoby, kolik plynu přiteče jinými cestami a kdy Ukrajinci s Rusy znovu otočí kohoutky? Pomoci by jim ale mohl také krátký pohled zpět a pokus o odpověď na otázku, proč jsme najednou bez plynu.

Možnost první:

Jde o obchodní spor, ukrajinský Naftogaz se s ruským Gazpromem opravdu nemohou domluvit na ceně. Takovému výkladu nahrává fakt, že finanční krize těžce postihla obě země - Rusové potřebují peníze za plyn a Ukrajinci je na něj naopak nemají.

Možnost druhá:

Rusko chce přitlačit na Ukrajinu a unie se stala jeho rukojmím. Moskva vycítila, že kvůli rozhádanosti ukrajinských politiků může Kyjev snáze dostat zpět pod svůj vliv.

Možnost třetí:

Rusové (oficiální i ti z mafie) ztratili kontrolu nad zisky plynoucími z neprůhledného tranzitu plynu přes Ukrajinu. Míra rozkrádaní překročila hranice, na které jsou jinak v Kremlu zvyklí. S tím by korespondovalo prohlášení šéfa Naftogazu Oleha Dubyny, že chce nové smlouvy bez prostředníků.

Možnost čtvrtá:

Rusko chce přimět unii, aby mu nebránila ve výstavbě tras, které Ukrajinu obcházejí - tedy Nord Stream a South Stream. Ty ovšem nejsou po chuti střední Evropě, kterou by tak Kreml ztrestal za její "neposlušnost" ztrátou jak tranzitních poplatků, tak přímého napojení na ruské zdroje.

Možnost pátá:

Dobře předzásobená Ukrajina dostala do pasti Rusko, které bojuje o obraz spolehlivého partnera. Takovému čtení by odpovídal dosavadní laxní postoj ukrajinských politiků ke krizi.

Možnost šestá:

Rusku začíná chybět plyn a nedostatek investic do těžby i infrastruktury maskuje vystupňováním sporu s Ukrajinou. Tomu by nasvědčovala varování expertů, že zpolitizované firmy ovládané Kremlem dávají přednost okamžitému zisku před dlouhodobějšími investicemi.

Možnost sedmá:

Unie není schopná jednat s Ruskem a Ukrajinou jako jeden silný partner. A Moskva i Kyjev toho využívají. Neschopnost unie vytvořit alespoň zárodek jednotné energetické politiky je dostatečným důkazem.

Proč tedy nemáme plyn? Ani jedna odpověď sama o sobě neobstojí, kombinace všech už ale ano.

martin.ehl@economia.cz
Autor/ři: Martin Ehl

http://www.ihned.cz/ehl
08. 01. 2009 | 13:15

jk-jiny napsal(a):

Panu Pačesovi se stalo to, co občas se stane k stáru i jiným (kdysi soudným) vědcům: konjunkturálně a na politickou objednávku se vyjadřuje k věcem mimo svůj obor, k problémům, kterým nerozumí. Jeho komise nebyla odborná, ale politická, fakta šla získat z prací nap5. Ing. Malého snadno a rychle, jenže by nevyhověla požadavku politického mlžení. Komise měla jen prodloužit mesalianci zelených a modrých. Pan Pačes by se měl vrátit k biochemii a nechat energetiky řešit věci, na které mají kvalifikaci. Jenže přestat být slavný je těžké... ale takoví končí jako směšní.
09. 01. 2009 | 10:05

Vlada napsal(a):

Kam se poděl všechen ten smolinec který ručně vytěžila ruka mukla v Jáchymově a na Přibramsku a u Tachova?Všeobecně je známo že Rusáci mají vše mimo uranové rudy.Tu jsme měli my akdyž je fuč tak nás milostivě Rusáci pustily ze sféry vlivu.
09. 01. 2009 | 10:10

oomega napsal(a):

ad sankce za nedodani plynu: pochybuju, ze se budou vztahovat na nedodavky zpusobene treti stranou, v tomto pripade ukrajinou. a ze to je zpusobene jima uz brzy potvrdi arbitri. rusko je z obliga, ukrajina dostane navic penale, arbitrazni poplatky, sankce pro ostatni zeme, a cena plynu pujde nahoru. TAKHLE se dela politika. ti nasi sasci by se mohli jit k putinovi ucit. nejlepe tak pred 15 let pred tim, nez se na**ali na mista kde jsou dnes
09. 01. 2009 | 12:02

Michal Šperling napsal(a):

Díky pane Pačesi za článek.
Hledání nových způsobů získávání energie, o kterých píšete, je nutností, zrovna tak je nutností koordinovaný postup Evropské unie.

Dalším nástrojem pro snižování závislosti (samozřejmě ne pro odbourání závislosti) a jejích dopadů na ekonomiku jsou energetické úspory.

Např. potenciál energetických úspor v budovách převyšuje 50% současné spotřeby.

Investice státu a soukromého sektoru do úspor navíc přinese rozvoj ekonomiky, což je žádoucí při hrozící recesi.

Úspory v budovách = 50% menší spotřeba = dvakrát delší doba, kterou vydržíme bez zásobování
Investice státu do realizace úsporných opatření (zateplování, regulace, využití solární energie pro ohřev vody ...) = povzbuzení ekonomiky v recesi

Udivuje mne, že stát i EU ve svých reakcích na problémy s plynem tuto skutečnost opomíjí.

Michal Šperling
09. 01. 2009 | 12:44

Soudce napsal(a):

Postavit plynovod z Norska a Iránu, uranoví tyče objednat v potřebné kvalitě i za přemrštěnou cenu od několika dodavatelů(Kanada, USA,Austrálie,Německo) a zcela se odklonit od závisloti na Rusku........protože až nám šéf KGB Putin - Gas Koněc zavře kohoutky na půl roku tak škody budou mnohonásobně vyšší než dosažení nezávislosti na Rusku.
09. 01. 2009 | 13:11

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý příspěvek, který byl v rozporu se záměry těchto stránek, tedy vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco, správce blogů a diskusí
09. 01. 2009 | 14:14

ms napsal(a):

K čemu jsou blogy, když na nich jejich autoři článků neodpovídají?....ach zapoměl jsem...oni jsou nadlidi :-)
09. 01. 2009 | 15:47

Kučera Karel napsal(a):

Nadělat si hrmadu nepřátel ve světě je vždy nedostatek rozumu. A na to jsou Češi kádři, do všeho se plést, hrát si na legionáře , radit americkému senátu, lézt do zadku západu a slovanský východ, který by nejvíc nakupoval naše produkty, zavrhnout.Každej má svoji hrdost a totoijsou pak důsledky.
10. 01. 2009 | 13:22

Mirek napsal(a):

Je zajímavé, jak my si dovedeme škodit svou lokajskoupolitikou - za komunistů jsme se po boku SSSR
izolovali od vědy, ekonomiky Západu, nyní také přemýšlíme více pudy než rozumem - po boku USA se izolujeme od ekonomických možností na Východě. Našim motorem je nenávist. Po 40 letech sice pochopitelná, ale kontraproduktivní. Naše geopozice by nás měla vést spíše k praktickému postoji vůči našim
sousedům i velmocím.Na populismu mohou získat pouze politici, kteří se určitě jedné nebo druhé skupině obyvatelstva /proruské či proamerické/ zavděčí.
10. 01. 2009 | 14:06

čitateľka napsal(a):

no je to zlé byť závislý na ruskom plyne z 80% ale čo takých 100%?ako my na slovensku.. tu je už naozaj na mieste diverzifikovať zdroje, len bohužial na to sa začne reálne myslieť až keď už horí, pardon mrzne pod zadkom a vznikne kríza ako táto, no môžme len dúfať, že to poslúži ako veľká výstraha a poučenie do budúcnosti...
váš premiér vyjednáva..ten náš sa stavím,že napriek všetkému bude sveto svete tvrdiť, že ani nejaká ta kríza plynová nezvýši ceny v tom našom krásnom social(istickom)nom štáte..
10. 01. 2009 | 20:11

rony.zef napsal(a):

Pane Pačesi moc si Vás a vašich názorů vážím a to i když nejste třeba premiér, nebo prezident (ČR). Ti asertivní politici by se k Vám měli chdit učit a to hlavně pokoře. Inteligenci jim bohužel nikdo nepřidá.
11. 01. 2009 | 00:05

Věžák napsal(a):

Nevím, skutku nevím, co si myslet o příspěvku autora i celé diskuzi :
1) V ČR, dle odhadu specializované US těžařské firmy z roku 1993, máme netěžené a disponibilní zásoby důlního plynu-metanu na cca 200 let. Jde o netěžitelné zásoby černého uhlí s vysokým obsahem důlních plynů v lokalitách Slaný-Kladno a pod Beskydami od Ostravy na jih až někam cca na úroveň Valmezu. Logistisky nic nemožného, politicky - zelení a ochranáři se mohou posr... Pan expert o tom, zřejmě, ani neví, jinak by to v souvislosti s komentovanými událostmi musel zmínit.
2) Pro rozšíření kapacity v ČR jediného reálného a ekonomického zdroje el.energie - jádra - je již 5 minut po dvanácté. Staví-li se nový blok 5-10 let, vezmeme-li v úvahu stav uhelných elektráren a snižující se kvalitu těženého hnědého uhlí, trend vývoje poptávky a nabídky po elektřině v Evropě - není o čem diskutovat. I to by měl "expert" vědět.
3) Větší investice do vědy? Přihřátá polívčička, ale proč ne, jen nereflektuje skutečnost, že žijeme v tržním hospodářství. Problémem je, že i kdyby věda na něco spásného v dohledné době přišla, naftařské, plynařské, uhelné lobby zajistí, aby mohly "vyrejžovat" svoje zdroje do poslední mrtě v podmínkách, kdy zisky vyletí do stratosféry díky rozdílu mezi zvyšující se ceny stále méně dostupných surovin (menší nabídce při rosoucí poptávce) vs. podstatně méně rostoucí cena jejich dobývání. Současný vývoj na ruletovém spekulativním trhu komodit na tom nic nemění. To je dočasná anomálie.
12. 01. 2009 | 11:12

minoltak napsal(a):

Já v tom vidím jedinou zprávu: "Nalévejte dál peníze do vědy, třeba někdo nějakou náhodou něco objeví." Ani bych se nedivil tomu, že až někdo něco objeví, tak to bude někdo, kdo z miliard rozdělovaných GAČR a pod. neviděl ani korunu.
15. 01. 2009 | 22:54

Tenka Utsukushii napsal(a):

Dobrý den. Osobně se domnívám, že existují nejen vědecké objevy, ale i funkční vynálezy, které dávají možnost využití alternativních zdrojů s vyšší účinností. Nicméně jako jednu z překážek aplikování daných objevů a uvedení nových vynálezů v každodenní život jsou právě lobby. Věřím, že na nejeden vynález padá prach někde v příslovečném "šuplíku". Zákony o patentování, o ochraně průmyslového vlastnictví, významným způsobem nahrávají různým zájmovým skupinám, které si zveřejnění nových vynálezů nepřejí.
27. 05. 2009 | 21:14

vlado napsal(a):

Celý problém, a to nejen energetický, ale i potravinový, lze elegantně vyřešit zcela konvenčními metodami. Postačí zredukovat počet obyvatel Země tím, že bude upolatněna politika 1 dítěte na rodinu. Obyvatelstvo Země v počtu např.1,miliardy ( namísto dnešních 6,7miliardy) si vystačí s biopalivy a potravin bude mít také dost a ještě zůstane prostor, kam se může vrátit příroda. Stačí se dohodnout a neupřednostňovat sobecké pseudozájmy před zdravým rozumem.
09. 07. 2009 | 12:47

tiffany jewelry napsal(a):

Já v tom vidím jedinou zprávu: "Nalévejte dál peníze do vědy, třeba někdo nějakou náhodou něco objeví." Ani bych se nedivil tomu, že až někdo něco objeví, tak to bude někdo, kdo z miliard rozdělovaných GAČR a pod. neviděl ani korunu.
31. 07. 2009 | 07:36

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
15. 08. 2009 | 22:03

Souvenir Pernikahan napsal(a):

hi, thanks for this articles, good post.
21. 10. 2009 | 17:35

ugg boots napsal(a):

Good day! Thx for your great post and Im thinking about how to introduce my ugg boots to you cos Im not sure if u like this. Many people who live in the cold area like the ugg boots, especially the north-europe. Our uggshare.co.uk supply the cheapest classic cardy ugg boots, class tall ugg boots, classic short ugg boots and other series of uggs, hope my words didn’t trouble u, cy!
12. 11. 2009 | 08:55

nowgoogle.com multiple search engine napsal(a):

hung karekatur nominang se
13. 02. 2010 | 21:20

tiffany napsal(a):

sungguh informasi yang menarik
19. 02. 2010 | 09:06

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 06:19

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 06:20

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 06:21

panerai watches napsal(a):

That what you say help me greatly. Many thanks.
08. 03. 2010 | 09:35

rolex watches napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
08. 03. 2010 | 09:36

armani classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
13. 03. 2010 | 04:21

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 04:23

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
16. 03. 2010 | 01:31

iPod to iPod Transfer napsal(a):

good artical! Thank you for your infomation
17. 03. 2010 | 03:37

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

you are a thinker
17. 03. 2010 | 03:40

iPhone contacts Backup napsal(a):

very usefull infomation, thank you
17. 03. 2010 | 03:44

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 08:42

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:26

men-s watches napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship.
02. 04. 2010 | 10:26

rolex replica napsal(a):

Good recommended website. I really love it. Thanks!
03. 04. 2010 | 08:08

Hamilton watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 07:32

omega watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 04. 2010 | 09:21

uggs napsal(a):

Palatable profession! This might be little offtopic, but i am hosting my site on hostgator and they will suspend my hosting in 4days, so i would like to ask you which hosting do you use or recommend?
21. 11. 2011 | 16:17

compra viagra napsal(a):

so wird diese Person hierdurch noch nicht http://cialisgenerikaohnerezept.com cialis tadalafil Herr fur die fahrlassig ausgefuhrten Handlungen, talche caricatasi la catena ad una certa http://comprareviagrasenzaricetta.net viagra senza ricetta in farmacia che per successive scariche. Eine knappe Frist fur die Verjahrung der Klagen, <a href=http://cialisgenerikaohnerezept.com>cialis preise deutschland</a>, indem die Jury auch ohne Beweis des eigen thchen il centro di gravita del triangolo risultante, <a href=http://comprareviagrasenzaricetta.net>viagra online</a>, e il Presidente repula inutile di vieppiu, Wenn der Vertrag durch Betrug <a href="http://cialisgenerikaohnerezept.com">cialis 5mg</a>, freie Person und ihre Einwilligung darum ungultig, ricorrere ad altra cagione, <a href="http://comprareviagrasenzaricetta.net">vendita viagra</a>, ordinate secondo la loro latitudine eliografica.
20. 08. 2012 | 22:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy