Zeptejte se svých dětí, proč zase volí Piráty

04. 10. 2013 | 13:34
Přečteno 3898 krát
Když se včera objevily výsledky Studentských voleb, ve kterých Piráti spolu s TOP09 dostali 18 % hlasů, Jindřich Šídlo to na Twitteru jistě s nadsázkou komentoval: To máme mládež! Tento povzdech zřejmě předznamenal průběh diskuse nad jejich výsledky.

Studentské volby probíhají v souvislosti s konáním řádných voleb v České republice. V roce 2010 proběhly první Studentské volby 2010 do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (Piráti 7,7 %, komplet zde ), v září 2012 pak Studentské volby 2012 do zastupitelstev krajů (zvítězili Piráti 20,6 %, komplet zde ) a v prosinci Studentské prezidentské volby (zvítězil V. Franz 40,7 %, komplet zde).

Včera hlasovalo rekordních 50 551 studentů a Piráti získali 8961 hlasů středoškolských studentů, tedy téměř 18 %, zvítězili v 7 krajích a je zřejmé, že pro mladé lidi jsou nejvýraznější volební alternativou. Kompletní výsledky naleznete zde, nebo zjednodušeně v obrázku níže.

Nad výsledky se diskutuje. Průběh dikuse na Facebooku komentoval i předseda Pirátů Ivan Bartoš: "Víte, že je až směšný, jak se v téhle diskusi shazujou studenti na základě naprosto blbých argumentů. I když kopu za Piráty, tak za prvé: velké množství lidí v této republice zavolí daleko hloupěji (když používáte argument o hlouposti) a za druhé: že bych byl třeba já ve dvaceti nějak extrémně intelektuálně výše než v sedmnácti, to si teda neuvědomuju. Výsledek studentských voleb je výsledek anketního typu určitého vzorku populace. Zda je to vzorek lepší či horší, to je otázka."

Další představitel Pirátů na Facebooku: "Myslíme si, že důležitá je i otázka, proč středoškoláci volí DSSS. Dostáváme tak zpětnou vazbu, že v karlovarském, ústeckém a moravskoslezském kraji hrozí (nebo už nastal) obrovský sociální problém, který je potřeba urychleně řešit. Zákazem DSSS ten problém bohužel nezmizí."

Komentář Ivana Hoffmana zde. "Z úspěchu, který mají u studentů Piráti, je patrné že mládež je svobodomyslná a otevřená výzvám moderní vzdělanostní společnosti. Že mezi studenty silně rezonují ideje Dělníků, svědčí naopak o nízké toleranci, kolektivní konformitě a nevraživosti k jinakosti. Tradiční oblibu Karla v Praze pak lze číst jako přání studentů, aby jim rodiče platili školné, což může plynout z mladické škodolibosti i z liberální frajeřiny."


Zeptejte se svých dětí, proč zase volí Piráty
Zeptejte se svých dětí, proč zase volí Piráty

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Lop napsal(a):

To jsou ale telata... Už se těším na budování světlých zítřků této generace. Schwarzenberg (Kalousek)a Jack Sparrow (Captain Morgan) - volební vítězové, kteří utvoří koalici.:-)
04. 10. 2013 | 13:42

Neudržitelný napsal(a):

Nemusím se ptát svých dětí ani svých vnuků. Viděl jsem v televizi debatu za účasti ČSSD, SSO a Pirátů. Když se máme rozhodnout podle lidí, podle jejich chování, podle jejich vyjadřování, podle způsobu komunikace, tak volím také piráty!
04. 10. 2013 | 13:43

Gudka napsal(a):

Mně nepřipadá vůbec důležité, koho "volí" pubescenti ve středoškolských "volbách". Zvláště, když zvážím, kdo tyto "volby" organizuje, a proč to dělá. Samozřejmě, že je to podstatně méně nevinné, než když děti na pískovišti "vaří" bábovičky. I když praktickým výsledkem je stejný, úmysly organizátorů jsou nepříliš čestné. O tom svědčí už "odvolávky" na tento typ "voleb". Že středoškoláci preferují kombinaci senily s infantilními požadavky na uzavírání sňatků kohokoliv s kýmkoliv, je vypovídající.
04. 10. 2013 | 13:44

Admirál napsal(a):

Proč volí děti piráty?

No protože jsou to děti.

Zeptejte se těch, co když byli dětmi, volili piráty a už dětmi nejsou, proč volili piráty.

Odpoví vám stejně: No přece - Byli jsme děti.
04. 10. 2013 | 13:44

myrta napsal(a):

Tak že děti volí piráty ,mě neudivuje. On už i ten název strany Piráti jim připadá dobrodružný a recesní.
Ale že volí TOP 09 ?????????????????? Kalouska a Číro,který jim připravili budoucnost splácení bilionového dluhů a církevních restitucí a nestačili je oškubat o školné ????????????????????
Tak to je nad moje chápání.
04. 10. 2013 | 13:51

Gudka napsal(a):

Program pirátů není nic nového. V 60.-70. letech podobné věci žádali hipíci a v Německu a Rakousku požadovali Jusos (tedy "mladí socani") například "nulový tarif ihned teď!" (chtěli jezdit v tramvajích a busech zadarmo). Taky vstup zdarma na koncerty (tehdy se ještě nekopírovalo z webu).
04. 10. 2013 | 13:52

K.V napsal(a):

Děti volily ODS +TOP + piráty. Protože jsou ze školy a ze života naučeni že po r 89 je tu režim kde normální je krást, že to je jediná možná cesta k úspěchu. A Piráti jsou atraktivní- když můžeš cokoliv ukrást pomocí internetu je to OK, co je veřejně vystaveno, smí se ukrást, a ještě by měl každý dostat sociální dávku ale pracovat se nemusí.
Co chcete víc.
ŘÍKAT STUDENTŮM ŽE NÁS UŽIVÍ jenom PRÁCE??? To bylo přece prohlášeno za komunistický zločin
04. 10. 2013 | 14:00

Joe Ratata napsal(a):

Proč volí piráty, bych pochopil.
Proč ale volí ODSTOP, po tom co jako vláda odpovědníků bez odpovědnosti předvedli - nechápů.
Číro je asi stále in a oni, ti mladí a vzdělaní, budou všichni bohatí.
04. 10. 2013 | 14:00

ščastný euroobčan napsal(a):

No a v 5ti letech by volili popeláře a princezny, a v 7 kosmonauty a modelky a.....v 16ti piráty. V padesáti by se už na bednu dostali i ti komunisti. V čem je problém? Proto taky je aktivní volební právo od 18ti let. Spíš se divím tomu, proč mají volební právo odsouzení ve výkonu trestu.
04. 10. 2013 | 14:02

smutný napsal(a):

ODS už není in tak naše uvědomělá mládež přešla k TOP09. Co na tom, že vládli spolu, spolu schvalovali zákony na podporu podvodníků a zlodějů a proti většině lidem. To je nad chápání naši uvědomělé mládeže. Na jejich omluvu musím říct, že jsem byl taky blbý když jsem byl mladý. Jakou budoucnost si připraví takovou ji budou mít. Všichni uplatnění v cizině nenajdou až to pseudopravice díky nim dotáhne až do stavu v jakém je Řecko.
04. 10. 2013 | 14:04

Pavel napsal(a):

To autor :

Krást je přece normální.
Vždyť je to IN.
Proto volí Piráty (historicky jsou to zloději), TOP a ODS.

PS.
Takový vliv mají média a celebrity.
04. 10. 2013 | 14:20

Já První napsal(a):

Proč volí Piráty a ODS + TOP09? Protože jsou děti zvyklé, že když potřebují peníze (na cokoliv), jdou za rodiči. Až si uvědomí, že ty peníze se musejí vydělat prací či podnikáním, že až jeden z rodičů o práci příjde, tak nepojede třeba ani na lyžák, tak se třeba jejich myšlení obrátí opačným směrem.
Dokud nejsou postaveni před denodenní problémy, neumí se správně rozhodovat.
A že zrovna narkoleptického nedostudovaného burana von.Kchárl s jeho věčným kašpárkem v lihu Kalouskem, to je už takový kolorit. ODS je taky pod vše podepsaná.
Jenže to by naše děti musely mít starosti jiné, než to, kdo je jak dobrý v té či oné on-line hře. Kdyby sledovaly trochu život a dění okolo sebe, tak by volily dle mého názoru jinak.
04. 10. 2013 | 14:25

Rendl napsal(a):

Protože jsou ovlivnitelní. Snadněji podléhají iluzím a nekriticky přejímají "cool" názory. Když si vzpomenu na organizovanou kampaň proti Jihočeské radní pro školství, je mi jasné že volit levici není pro ně "cool". Celá akce je součástí manipulační kampaně. Zapomenout na realitu a volit stádně - opět pravici.
(Stroj nejsem, slova jsou k nepřečtení)
04. 10. 2013 | 14:26

Mládežník napsal(a):

Mládežníci chtěj v 70 do důchodu. Chtěj platit školné a přispívat na DPH až budou výděleční. Tak toto chtěj mládežníci a TOPka jim to již začala s ODS umožňovat.
Tak se jim nedivte, těm mládežníkům, když to chtěj.
04. 10. 2013 | 14:32

MUDr. Chocholoušek napsal(a):

Vzhledem k napjatému rozpočtu našeho ústavu přijímáme pouze pacienty s vážnou diagnózou, kteří mj. trpí halucinacemi.
Tzn., že např. alkoholika a kriminálníka považují za nejlepšího ministra financí. Zde je diagnóza jasná.
Co se týče volby pirátů, jde pouze o neškodný módní hit, pana Bartoše bych v ordinaci určitě nepřijal, na rozdíl od jiných (parlamentních) kolegů z konkurenčních stran.

S pozdravem,

MUDr. Chocholoušek
04. 10. 2013 | 14:37

Joachym Brezina napsal(a):

Proč děti volí piráty?
Nademnou už to zaznělo několikrát... jako malý jsem chtěl být taky pirátem. Hltal jsem dobrodružné knížky o statečných nebojácných pirátech, kdo by nechtěl být jako oni?

Až na to že jsou piráti a piráti .... ale to jim nedochází.

A stále vysoká obliba TOPky? tak to nechápu, to mi hlava nebere, no ale jak by mohla, když jsem takovej fosil ...že?

Ale to je jedno, je to jen hra na volby v rámci občanské výuky :)
04. 10. 2013 | 14:39

Franta napsal(a):

To vás nenapadne, že piráti jsou jedinou svobodomyslnou alternativou? Ostatní strany chtějí moc, aby ostatním lidem další kousek svobody zase sebrali. Nedivím se mládeži, že nechce podporovat postupné ubývání svobody, které dovolily jejich rodiče...
04. 10. 2013 | 14:41

Lop napsal(a):

To Franta:
Volbou TOP09 budou mít svobodu otročit v nějaké montovně za komickou mzdu, mít žádnou nebo minimální nemocenskou atd.
Většina předchozích mladých generací se bouřila proti panujícím pořádkům. Jejich cílem bylo "zlepšovat svět a dělat to jinak". Tato generace je naopak hlavní podporovatel současného establishmentu, to myslím nikdy dříve nebývalo. Nedokážu si představit, že bychom v mládí třeba podporovali Jakeše.
04. 10. 2013 | 14:53

Joachym Brezina napsal(a):

Pane Mládežníku,

s Vaším textem mne napadla ještě myšlenka, že těm mladým je houby po tom co bude za deset, dvacet let.
Čili nějaký mladý klučina volí tak jak to teď cítí a je mu jedno co bude až mu bude třicet, to totiž v jeho očích bude někdo úplně jiný, cizí člověk.
Nedochází mu, že to bude ON, ale jen o několik let starší.

A takové věci jako školné a podobně ho netrápí, to všechno přeci cvakaj rodiče ... :)
04. 10. 2013 | 14:55

Richard napsal(a):

Zeptejte se svých dětí, proč zase volí Piráty"

bo nechtěj ten zatuchlý páprdismus, který zamořil českou politiku, ale také společnost, řekl bych...
osobně jim fandím, byť to nemaj asi tolik promyšlený, nevytváří všeliké rozumové koncepce, subideologie, apod. prostě cítí určitou životadárnou sílu, která je nejrůznějšími "ušlechtilými" bláboly tzv. slušných lidí vyhlášena za hřích, přitom odtud, z pod povrchu, vyvěrají hybné síly všech změn, život sám ve své syrové podobě, chtějí tady prostě trochu vyvětrat, otevřít okna, vůbec se jim nedivím, páchne to tady ...
04. 10. 2013 | 15:03

poškozený Klausovou amnestií napsal(a):

Nevím koho má plakát na mysli - těmi "piráty", zkusím zafabulovat.

Piráty vidí Kchárlfolksgemajnšaftjugend v TOP 09, to celkem sedí, ti vykradli etos z politiky téměř takovou měrou jak ODS.
Piráty vidí v ochráncích porna, nelegálního stahování, v zastáncích legalizace drog...to jsou takoví piráti jen na oko, piráti začátečníci, piráti amatéři, to je optický klam, dej jim ránu pěstí nebo bednu lízátek a přeskočí na španělskou galéru.
Piráty vidí v Babišově ANO - ano, ano, to celkem také sedí, Babišovy privatizační praktiky a inkasa státních dotací v řádech miliard...ano, to lze nazvat docela solidně vedeným pirátským hokynářstvím.
I ČSSD lze částečně označit coby piráty - mazáky, nevykrádají etos z politiky sice tak moc a tak systematicky jako korzáři a bukanýři z ODS a TOP 09, ale pár pirátů se tam také najde.
DSSS a piráti ? Hmm, možná že se nezdají, ale dostat se k moci, tak by se panenky roztočily i těm nejmazáčtějším pirátským mazákům, nejen jim.
ODS ? To jsou superpiráti, z těch jde skutečně strach i poté, co je voliči po právu poslali a pošlou ke dnu. Ti budou strašit i z hrobu.

Suma sumarum je zde dost pirátů a stále je co ukrást, v tomto případě je navíc zajímavé, že mladí si tu budoucnost chtějí ukrást sami, to se jen tak nevidí - takový nedostatek sebeúcty a sklony k masochismu bych čekal spíše u hloupých poserů, ne u hrdých pirátů.
04. 10. 2013 | 15:21

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, každý kdo zažil osumaštyrycátý atd má tak trochu z nadšených svazáků hrůzu.
Ostatně jedni už to tu též nedávno orali.
Lítali po ministrstvu v kraťasech a prošustrovali víc miliard než staří matadoři stačili ukrást.
Veselé krizování.
http://ateo.cz/f/images/g/greenhorn.jpg
04. 10. 2013 | 15:44

modrý edvard napsal(a):

pro autora: Pro Piráty je ale relevantní otázka "kde jsou ti, co nás volili, když jim bylo v roce 2010 17 let?"
A dále. Zeptal jsem se svých dětí, a ty pravily, že Piráti jsou na jejich vkus moc vlevo.
04. 10. 2013 | 15:51

pamětník napsal(a):

Po přečtení většiny "zasvěcených" komentářů se nedivím, že valná část studentů, která nenaletěla na číro graficky omlazeného starocha, volí alternativu k profláknutým politickým dinosaurům. U nás volí Piráty i děda, a rozhodně ne kvůli možnosti kradení. Jejich snaha o co možná nejširší veřejnou informovanost a kontrolu pomocí prostředků IT je zacílena právě proti kradení z veřejných peněz, jaké předvedly minulé politické reprezentace.
04. 10. 2013 | 15:59

Fialenka napsal(a):

Já jsem si dříve myslela, že mládeži je nejbližší levice, svoboda, soucit a ochrana přírody, tedy zelení. Až do minulých studentských voleb v roce 2010, kdy 26 procent středoškoláků volilo TOP09, druhá byla ODS. Mam na to vysvětlení ... mládež je lehce manipulovatelná skrze jejich nezkušenost a maxi velké mládežnické ničím nepodložené sebevědomí.
04. 10. 2013 | 16:14

poškozený Klausovou amnestií napsal(a):

Fialenka
Volit levici není " in", no a masa je ráda, když je "in", tedy uvnitř sebe sama. Nač vlastní mozek, proč se vydělovat z masy - z toho nic dobrého nekouká, nikdo nechce být vně, proto folim Kchááárl und jecho fajfka krasna...

" Levicí se daruje, pravicí se hajluje"
04. 10. 2013 | 16:18

JenTak napsal(a):

V Brně po roce 48 někdo rozhodl, že mládí má prioritu a do vedení města dosadil děti a mladé lidi od 15. let výš. Šéfem stavebního odboru se pak třeba stalo 16. leté dítě. Okamžitě nastala anarchie, chaos a naprostý rozvrat všech služeb.
Mladý předvoj byl následně poslán zpět do školních lavic a tato směšná fraška byla rychle zapomenuta.
Kdo si nepamatuje historii, bude nucen si ji prožít znovu. I o tom jsou studentské volby.
04. 10. 2013 | 16:25

Richard napsal(a):

Jen tak
a pak tady byla taká 40-ti letá epizoda, kdy vládli stupidní geronti, tato směšná fraška doposud naštěstí zapomenuta mnohými nebyla, kdo však zapomněl, bude nucen si jí prožít znovu.
04. 10. 2013 | 16:37

JenTak napsal(a):

Richard
Těch 40 let se samozřejmě zapomenout nedá. Jenže vy jste naopak zapomněl, že ti stupidní geronti byli po válce mladí komunističtí intelektuálové. A mladý komunista, ať byl dělník či intelektuál, si nejraději jednou uchvácenou moc podrží až do smrti.
Stejně nějak nechápu proč mi tak odpovídáte. To má jako znamenat, že patnáctiletý puberťák má určovat koho volit a podobně?
To raději stařec se zkušenostmi, než mladý a nezkušený hlupák.
Kdyby byly znovu volby prezidenta - volil byste Zemana, Karla, Dienstbiera (kdyby to bylo možné i Klause) či třeba mladíka ze střední? Opět kdyby to zákon umožňoval.
Fakt by mě to zajímalo.
04. 10. 2013 | 17:16

face primezer napsal(a):

Pančuškáři dělaly "sametovou" revoluci a teď vidíme, jak to dopadlo. A teď? Nadále vidět jejich hloupost a ovlyvnitlnost. Že si tím nabijí držku, nad tím nepřemýšlejí.
04. 10. 2013 | 17:28

Milan slavík napsal(a):

Piráti nejsou tragedie.Tragedie je strana TOP09 s kalouskem v čele.Už chápu,že se určité kruhy snažily snížit věk voličů...........
04. 10. 2013 | 17:35

aga napsal(a):

Admirál 13:44

Velmi moudrá odpověď.
04. 10. 2013 | 18:19

Richard napsal(a):

Jen Tak

"To má jako znamenat, že patnáctiletý puberťák má určovat koho volit a podobně?"

znáte tenhle Štěpánův projev?
to podstatné začíná od druhé minuty a trvá pár sekund..
http://www.youtube.com/watch?v=c89MIWlqSNw
----------------------------------
"To raději stařec se zkušenostmi, než mladý a nezkušený hlupák."
To jen tak
ti starci se "zkušenostmi" jsou často daleko větší hlupáci než mladí, nezkažení, nedeformovaní lidi, kteří v sobě mají život, touhu měnit a hledat nová, účinnější řešení...
------------------
"To má jako znamenat, že patnáctiletý puberťák má určovat koho volit a podobně?"

tím chci říct, že nejen rebelantští puberťáci, ale dokonce i děti jsou často o mnoho chytřejší než ti jakože slušní a zkušení starci(i žáci bývají často inteligentnější než jejich učitelé), v jejich postojích je totiž něco velmi pravdivého, autentického, nezkaženého všelikými kulturními nánosy, ideologiemi, "mělbysmy" a stupidními společenskými stereotypy, které se vydávají za tradice, hájené jakože už těmi zkušenými a staršími. Ti si ve skutečnosti hájí jen vlastní p.del a osobní jistotky, inteligence je navíc často po celý život úspěšně míjí.
Samozřejmě, že mládí chybí určité zkušenosti, ale pohled této skupiny, případně některých mladých, má obrovskou hodnotu, není ničím méněcenným, často na rozdíl od těch moralistických, prázdných, vyčpělých, bezduchých, zakonzervovaných a bezcenných keců některých z té tzv. starší generace, kteří mají sice kvantitativně cosi odžito, ale přesto jsou zkušenostmi v tom pozitivním jaksi nepoznamenáni, prostě.. "kdysi jsem byl mladý a blbý a teď? teď jsem starý a blbý"..
ale samozřejmě jsou i lidé, kteří dokázali skrze své zkušenosti a věk nasbírat moudrost, pohled těchto lidí je taktéž velmi cenný, ti většinou s mladými ale nemají nejmenší problém, spíše naopak...
04. 10. 2013 | 18:39

K.V napsal(a):

Richarde, mladí byli vždy zneužitelní hlupáčci. Vždy když někdo potřeboval převrat, nastrčí tam studentíky, kteří si mysleli že bojují za svobodu, pravdu a lásku.
.
Nechcete se zeptat těch studentů kde se vezmou peníze na to aby každý dostával slušné sociální dávky ale nikdo nemusel pracovat, jak navrhují Piráti? Tak "daleko" už totiž nikdo z nich není schopen domyslet
04. 10. 2013 | 18:48

dennis napsal(a):

Uprimne, vlastne o piratech nevim nic. Temer nic, snad jen to ze jsou to lidi, jejichz zivotni prostredi je internetova komunikace jako prvni prirozenost. A v takovem prostredi proziji cely zivot. Kdo s predchazejicich vi o piratech vic nez ja? Pravdepodobne jedine autor blogu.

Inteligentni stredoskolaci ovladaji rutinu na kompech a praci s internetem tak, jak starsi generace bud netusi, nebo nedovede vyznam teto kvalifikace pro budoucnost docenit. Mladi lide do 18 let maji jiste vsechny charakteristiky mlad'ochu vsech generaci za poslednich nekolik tisic let. Takze ta dnesni je kombinaci vsech lidskych vlastnosti typickych pro jejich vekovou kategorii s vlivy dnesniho spolecenskeho a ekonomickeho a predevsim doboveho - tedy technologickeho prostredi.

Mladym se nejspis nelibi to, co se nelibi piratum. To jsou vsemozne legalni, nelegalni, emotivni, politicke, "moralni" tlaky, ktere se snazi oklestit "svobodu k pristup k informacim". Nekde jsem narazil na historicky primer, ze informacni revoluce s digitalni technologii predstavuji vetsi revolucni prevrat v dejinach, nez byla tzv. revoluce prumyslova. Mohu se mylit, ale tusim, jen tusim, ze jsme svedky dramatickych zmen ve spolecnosti, ktere nezvratnym zpusobem ovlivni 21. stoleti i dalsi historii.

Takze jsem rad, za mladi fandi piratum. To pro mne znamena, ze nejsou pouze rebely bez priciny, ale take rebely, kteri s chuti hledi do busoucnosti.

Srovname-li preference, vlastne vysledek mladeznickych voleb, vidime ODS na opacnem konci spektra nez je TOP 09. O necem to vypovida. Nemohu tedy tvrdit, ze mladi jsou zamilovani do liberlni politiky TOPky a ODS stejnou merou. Figura barelu s c'irem musi mit kouzlo, ktere ODS nema. Kouzlo, ktere nedovedu jednou vetou odhalit.
04. 10. 2013 | 18:51

Richard napsal(a):

K.V.
"Richarde, mladí byli vždy zneužitelní hlupáčci"

no, když myslíte, osobně mám pocit, že si trochu fandíte...
to, co dokáží někteří mladí, v tom byste si nejspíš ani neškrt, navíc, ti inteligentnější dokáží skvělým způsobem a s drzostí sobě vlastní odhalovat společenské masky, rozpory, slabosti, problémy, vidět za to, co je pro jiné díky jejich překultivovanosti "nedotknutelné" a říct to nahlas....ale samozřejmě, je důležité, aby takové mládí a potenciál, který se k němu váže dostalo dobré vedení, partnerské, které bude mladé brát rovnocenně a bez touhy je zneužívat, oklamat, neboť se k němu váže i určitá důvěřivost, takový zkušenější, komplementární pohled by zase mohli nabídnout ti moudří starci, případně zprostředkovatelé ze střední generace, kteří stojí tak nějak mezi...
04. 10. 2013 | 19:06

Lop napsal(a):

To Richard:
Píšete tu fráze. Podívejte se na současnou mladou generaci pozorněji.To myslíte vážně, že "odhalují společenské masky"? Bavil jste se v poslední době s nimi? To je naprosto nezajímá. Naprostou většinu zajímá jen kompl, mobil, mekáč, cigára, fejs atd.
Že se v této generaci najde 5 procent talentovaných a vysoce inteligentních, kteří umí to, co mnoho starších ne, je taky pravda. To ale není pravidlo.
04. 10. 2013 | 19:28

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Proč se ptát, ony z toho vyrostou, ale ty ne.
04. 10. 2013 | 19:40

Richard napsal(a):

Lop
"To myslíte vážně, že "odhalují společenské masky"?"

samozřejmě, mladí více cítí "jak to je" a méně uvažují "jak by to mělo a nemělo být", takové moralistní hodnocení je jejich mladickému pohledu většinou u zadku, jedou si podle svého, bez ideologie, která je většinou pro smích, hodnocení jde většinou přímo k věci, prostě se nebojí prožívat bez předsudků a stereotypů...
pokud je takový člověk navíc inteligentní, neexistuje snad ideálnější kombinace, ..
je fakt, že jsou dost často zahlceni existenciálními problémy dospívání, hledáním identity a svými nemožnými rodiči, kteří by je chtěli mít podle vlastních představ, ale podobně svobodné lidi, jinde nevidím...brát jejich volbu jako nějaký mladický omyl, to by byla dle mého skutečná hloupost...
ale to je každého věc
04. 10. 2013 | 19:49

dennis napsal(a):

Pane Richarde,
ja si nemyslim, ze pisete fraze. Kazdy pro svuj nazor najde dostatek dukazu. Mi je vas nazor na mlade sympaticky. Asi proto, ze neobsahuje povysenost a povrchni odsudek. Rychle se mezi mladezi siri konzumerismus nejhrubsiho zrna, ale neni pravda, ze by cela mlada generace rezignovala na idealy, ktere provazeji tu bourlivou etapu v zivote cloveka - mladi.
04. 10. 2013 | 19:54

dennis napsal(a):

Pane Lope,
Gaussova krivka vystihuje rozlozeni IQ v populaci velice verne. To uz dlouhou dobu dokazuji psychosociologicke vyzkumy. V kazde generaci je zakonite ona dvacetina inteligentnich a mimoradne inteligentnich. V tom neni vyjimecna zadna generace. To je pravidlo. Ze pak z tech velmi inteligentnich mladych vyrostou takovi Kalouskove, Klausove, Zemani a nebo matky Terezy, papez Jan Pavel II nebo papez Frantisek a nebo vedci s charkterem Sacharova, to uz ma asi dobovou promennou krivku.
04. 10. 2013 | 20:05

Richard napsal(a):

Dobrý den pane Dennisi,
touha s jakou někteří mladí hledají je pro mě fascinující, je mi to daleko bližší než ty páprdoidní moralistní kecy, které už ví "jak by to všechno mělo být", stačí jen držet hubu, posluchat, začlenit se do jejich představ a fungovat dle předem vytyčených cest, neživotně, jako mrtvola až do truhly, che che, proč potom teda žít, když už je všechno jasné?, ale tím nijak nepopírám, že se hodně mladých ztrácí v tom, co jste nazval jako konzumerismus nejhrubšího zrna. Jo, hodně z nich, přijde mi to jako škoda, ale může to být jen součást jejich cesty, nakonec, každý si se svým životem můžeme dělat, co chceme, si teda myslím...i pády jsou součástí toho lidského pinožení, jak jinak získat zkušenost než chybou...
04. 10. 2013 | 20:11

Richard napsal(a):

jinak, nejsem takový hrdina, abych mládí shazoval, mám tu zkušenost, že pokud se někomu daří mě setřít, jsou to většinou mladí lidé, prostě cosi vypálí a ....trefí, nemaj touhu se zalíbit, nemají touhu uklidit se někam do teplíčka, podkuřovat, dají jasně najevo nezájem o to, co pro ně nemá hodnotu a naopak, tenhle přístup se mi líbí. Chtějí žít a bořit, současně tím přispívají k nově stvořenému.....ale fejsbůk nemám, zas tolik mladé nemusím, che...
04. 10. 2013 | 20:20

Lop napsal(a):

TO dennis:
Samozřejmě nezpochybňuji Gaussovu křivku. Uznal jsem, že je malá skupina mimořádně talentovaných. Díky tomu, že tito mladí dnes mají mnohem větší možnosti se rozvíjet, tak umí více, než podobně inteligentní lidé ze starší generace.
To Richard:
Já neodsuzuji mladé obecně, ba naopak. Nedokážu ale pochopit, že současná generace není ta rebelská, "neideologická". Její ideologií je konzumerismus a podpora současného stavu.
04. 10. 2013 | 20:21

Richard napsal(a):

"Její ideologií je konzumerismus a podpora současného stavu"

to není ideologie, konzumerismus jako ideologie prostupuje maloměšťáctvím, kdy se lidi fotí s auty, domy, bazénky, tygry v kleci apod. tyhle materiální statky ztotožňují se sebou sama, vidí v tom smysl života, prostě takové přiblbé divadlo maloměšťáckých šášulů, kteří si ním dodávají pocit významnosti, pocit, že patří mezi elitu, která "má" a tak "konzumujou" a "konzumujou", i ikdyž jsou často po všech směrech impotentní...

kdežto mladí mají užívání smyslového života jako úkol patřící k jejich věku, ..
oni z toho opravdu těží, radují se, jsou přece mladí, potřebují zkoušet poznávat, ochutnávat, olizovat, experimentovat, horší, když se v tom zaseknou, nebo v tom uvidí smysl a ztratí se...ale jak tím projdu, jsou o zkušenost bohatší a trošku moudřejší, poznalejší...
04. 10. 2013 | 21:05

dennis napsal(a):

Ano pane Richarde,
i my - Vy, ja, pan Lop - jsme byli mladi bourlivaci se sny o spravedlnosti a naroky na sanci uspet... A dnes jsme o ty zkusenosti bohatsi a trosku moudrejsi, poznalejsi... Kazdy z nas do te miry, jakou jsme si svobodne rozhodli. :-)
04. 10. 2013 | 21:19

pamětník napsal(a):

K.V.:
«Nechcete se zeptat těch studentů kde se vezmou peníze na to aby každý dostával slušné sociální dávky ale nikdo nemusel pracovat, jak navrhují Piráti?»
Můžete sdělit, odkud toto tvrzení máte?
04. 10. 2013 | 21:23

Richard napsal(a):

za sebe musím bohužel říct, že jsem se zasek pane Dennisi, mně se nějak furt nemůžou přestat líbit baby...ani studené sprchy a froté ručníky nepomáhaj, už jsem si i zkoušel několikrát promluvit hluboko do duše a taky nepomohlo...nevím, asi jsem vyrostl v toho konzuméristu...
04. 10. 2013 | 21:24

Richard napsal(a):

no není třeba tahle akce mladých supr?
http://www.novinky.cz/domaci/315238-vit-barta-dostal-ve-sve-kavarne-korupcni-bublinu.html
04. 10. 2013 | 21:35

JenTak napsal(a):

Richard
Jen Tak - "To má jako znamenat, že patnáctiletý puberťák má určovat koho volit a podobně?"
znáte tenhle Štěpánův projev? ....
Napsal jste velice slabý a velice podpásový argument. Argumentovat projevem komunistického prominenta Štěpána z dob ještě totalitní, je slaboduché. Totalitní režim zde již není! Nesrovnávejte komunistického aparátčíka s mladým hlupákem doporučující Piráty či TOP 09. Oba dva projevy jsou stejně blbé. Vždyť podobně mladí blbci se kdysi rvali za spravedlnost v barvách KSČ. Když někomu dojdou argumenty, začne strašit komunisty. Už je to vyčpělé. Není rok 89, pane.
Mimochodem - kolik vám je let? Mně je 60 a nepovažuji se za debilního geronta.
04. 10. 2013 | 22:32

ex-nemo napsal(a):

Komunizmus je nesmrtelý, aspoň u nás.Žije ve školách, když ne všude jinde.
Normalizace naučila učitele, aby vychovávali nikoli samostaně myslící lidi, nýbrž poslušné poddané, straně a vládě oddané. Ale co po roce 89 ? Velebená strana zmizela. Rychle nějakou náhradu ! Tak pravice, co jiného ?
"Nebudete-li řádně studovati, budou z vás sociální demokrati", to vymysleli páni profesoři (průmyslovky !), geniální heslo, viďte !
A s tím se nějakou dobu zase přežije.Takže teď je to kníže pán.
Ale mladí jsou mladí, to jim na štěstí žádný po..aný učitel nevezme a recese jim zůstane. Takže piráti !
A až se mládí vydovádí, dostane rozum, tomu nic nezabrání. Ani komunizmem zničený učitelský stav, myslím tím skutečné Učitele.
04. 10. 2013 | 22:40

Richard napsal(a):

"Mně je 60 a nepovažuji se za debilního geronta."

ano, Vašeho silného sebevědomí si všímám, ale tím se chytřejší než ti mladí "hlupáci" určitě nestanete...
jinak, mně je tuším 35, ale cítím se tak na 800
..........................
"Napsal jste velice slabý a velice podpásový argument. Argumentovat projevem komunistického prominenta Štěpána z dob ještě totalitní, je slaboduché."

to nebyl argument, jen jsem si na ten projev vzpomněl, protože jste to formuloval téměř stejně...
.....................
04. 10. 2013 | 22:43

JenTak napsal(a):

Richard
Když napíšu něco o hlouposti mladých vlastní jejich věku a životním zkušenostem, téměř se nemohu mýlit. Já se v jejich věku za rozumbradu nepovažoval. A také jsem nebyl spolu se svými vrstevníky žádný duševní gigant. Knihu života, jak kdysi trefně řekl Menšík, jsem teprve otevřel.
Jakýkoli citát a myšlenku můžete zneužít poukazem, že i Štěpán (kdokoli jiný) kdysi něco podobného prohlásil. Kdybych byl podpásový jako vy, mohl bych argumentovat, že Hitler prohlásil o členech Hitlerjugend, že toto mládí je budoucnost Německa a nadřazené germánské rasy.
Sám musíte cítit nesmyslnost vaší argumentace. Vy se mě snažíte přirovnat k mému úhlavnímu nepříteli Štěpánovi, ale já na rozdíl od vás netrvám na tom, že jste jako Hitler.
Pokud toto nechápete, nemám se s vámi o čem bavit.
04. 10. 2013 | 23:02

Parabellum napsal(a):

No, třeba ta generace mladých-nezlodějů se chce vymezit vůči zlodějské generaci narozené po válceš, která si například pro sebe rozkradla všechen majetek, co tu byl, včetně více než 1 milionu obecních bytů.

Takže tak milí zloději narození mezi 1940-1965. Nezloděj se narodil mimo tento interval - tím se pozná a definuje.
04. 10. 2013 | 23:15

Bob napsal(a):

Jak jednoduché vysvětlení
To si opravdu někdo myslí, že mladí budou volit "strejdy" typu Škromacha a Zavadila?
Nebo si někdo myslí, že je svou břitkou inteligencí ohromí Miloš Zeman.
To že zavládl fenomén Khárl je spíš otázka pro psychologa, než pro politologa
Jinak si dobře i ve svém pokročilejším věku pamatuji, že když jsem byl v jejich letech, tak jsem si taky myslel, že Ti "staří" to pěkně podělali a že to všechno napravím(e).
Bohužel jsem měl pravdu jen v tom prvním bodě.
Jinak na mládež se žehrá od nepaměti.
Ale oni z toho vyrostou.
04. 10. 2013 | 23:27

Richard napsal(a):

Jen tak
"Když napíšu něco o hlouposti mladých vlastní jejich věku a životním zkušenostem, téměř se nemohu mýlit."

jenže oni mají i chytrost vlastní jejich věku a životním zkušenostem, stejně tak jako Vy zase máte hloupost přiměřenou svému věku a zkušenostem, tedy nejen samozřejmě...
k žádnému Štěpánovi Vás nepřirovnávám, to video jsem udal jen jako perličku, téměř zcela shodné rétoriky, Vy mě klidně k Hitlerovi přirovnávejte jak chcete, to je Vaše věc, jako podpásovku bych to nevnímal, spíše jako těžkou blbost, takže si klidně poslužte
04. 10. 2013 | 23:32

JenTak napsal(a):

Richard
Váš neobratný a hloupý pokus o invektivu mi jasně ukázal, že vám došly argumenty. Víte, ono platí, že starý hlupák byl kdysi mladým hlupákem a vůbec to neznamená, že by po třicítce přechodně zmoudřel.
Už tedy vím s kým jsem měl tu "čest"... Tudíž s sbohem.
04. 10. 2013 | 23:54

kormoran napsal(a):

Soudruzi! Budu volit komunisty , nebo jejich odnoz ,mother f....
socialisty .

Je treba totiz objektivne zjistit , kdo byl vynikem celosvetove krize. ))) A to bude prekvapeni!))
05. 10. 2013 | 03:00

kormoran napsal(a):

Soudruzi neberou v potaz , ze mladi a deti se chovaji spontanne a s citem , i vy 'soudruzi' jste byli mladi , avsak vam to jiz od materske skolky politicky myslelo ! Neni se treba cemu divit.)))
05. 10. 2013 | 03:11

Pšota napsal(a):

Tyto volby - nevolby jsou jedním ze způsobů jak ohlupovat hlavně mladé lidi a dehonestovat demokracii. Vladnoucím zlodějům to vyhovuje. Skupiny feťáků, sprejerů, vandalů a nestudujících studentů jejich panování určitě neohrozí. Stejně jako masmédia omílající podružné informace.

http://www.blisty.cz/art/64862.html
05. 10. 2013 | 17:22

Pavel13 napsal(a):

Pro některé diskutující:
Nevolily děti, ale středoškoláci. Tedy ti, kteří budou v příštím vládním období vstupovat do světa dospělých.
Studenti nemuseli uvažovat jak my. Volit mi nejbližší stranu a nechat svůj hlas případně propadnout nebo vsadit na jistotu (dinosaury)?
Těžko by mohli volit hůře než my, dospělí. Už jsme měli v PS extrémisty (něktreré dlouhodobě), slibovače snadných změn (VV), politické dinosaury, notorické převlékače kabátu, notoriky, ... .
06. 10. 2013 | 07:09

pamětník napsal(a):

Pane Pšoto,
podle Vás tedy expremiér Nečas platil z našich daní paní tč. Nagyové za sdílení společného lůžka proto, aby ohlupoval hlavně mladé lidi a dehonestoval demokracii?
06. 10. 2013 | 11:30

Václav napsal(a):

Studenti volí Piráty, protože to je opravdu první strana, kde není žádný politický dinosaurus - tj. ani komanč, ani převlečenej komanč (ODS).
Ten kdo volí piráty, ten pochopil, že jsou opravdová naděje na transparentní stát. A dokud si tu budeme hrát na pravici nebo levici, tj. rozdíl ve výdajové stránce +-50miliard, ale na korupci je 100, tak se nikam nepohneme.
A kdo bude volit pořád ty starý strejdy dokola/Tokamuru/ exagenta Babiše ... ať se nediví, že je to pořád stejné.
Tečka.
Btw. přečtěte si pirátský program na www.pirati.cz než začnete kritizovat...
06. 10. 2013 | 18:29

JOJO napsal(a):

Extrémy jsou dnes považovány za jinakismus s atributem in.Žel.Naběhnou vždy ti nejmladší,kterým vymývá mozek pitomoučká reklama propracovaná detailně na různé citlivé skupiny.Nejsou imunní konzumenti ani v jiných věkových či inteligenčních kategoriích.Jedno bychom měli vést v patrnosti.To vše bylo přeneseno i do politických stran,které si pořizují za naše zdroje odborníky k naší potupné porážce po jejich vítězství.Snad je skutečně nutné vybírat především podle stupně poškození našich sobeckých zájmů týkajících se zdraví, vzdělávání,přežití za úplatu ve zvolené profesi, bezpečnosti v prostředí našich životů,budoucnosti života našich potomků,pro které máme důvod žít své životy+ další možnosti životních kvalit obecně,nikoliv jen pro určité skupiny.Společenství lidí nesvědčí rozeštvání sociálních skupin,ani vyvyšování entit na stupíncích příjmů podle židle.Je třeba odměnit společensky prospěšné, ne z nich vyrábět celebrity podporované nadměrně ze zdrojů málopříjmových občanů.Tento systém obsahuje většinou odsouzeníhodné procesy,které se neosvědčily.Jejich protagonisty všichni známe.Nechápu, proč se jich nezbavíme a ještě se kvůli nim přeme a někdy je necháváme beztrestně pokračovat v jejich řádění.Všeobecně víme, že nejsme většinově prožírači zdrojů,ti sedí na trůnech již hodně dlouho a stále nemají dost.Pryč s nimi!!!Ať je to Kárl Slinta,prohnaný darebák v rouchu beránka,bývalý estébák či neschopný ideolog loutkově řízený na dálku. Volme vlastními potřebami a ideoloie opusťme, než nás vyhubí.Čersvě narozené,bujaře mladé,zrající věkem i přestárlé a nemocné.Hyeny vyjí a blíží se,aby nás obraly na kost a o tu se ještě poperou.
07. 10. 2013 | 12:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy