Politici a úředníci nesmí utajovat informace

10. 10. 2013 | 10:51
Přečteno 2472 krát
Luděk Maděra požádal v září 2012 Krajský úřad Zlínského kraje o informace o mimořádných odměnách vedoucích pracovníků krajského úřadu. Přestože Nejvyšší správní soud rozhodl, že má na tyto informace právo, krajský úřad je stále odmítá vydat a nejsou na něj žádné páky, aby zákon dodržoval. Seznam firem, jejichž dluhy zaplatil zčásti stát z ČKA, ministr financí Miroslav Kalousek odmítl poskytnout. Městský soud v Praze vyžaduje úhradu ve výši 50 000 Kč za informace, které by měl mít na svém webu. Václav Klaus utajuje informace o skutečných autorech amnestie. Jsme svědky utajování i ve vyjednávání mezinárodních smluv. Například vydání textu smlouvy ACTA bylo odepřeno, protože prý šlo o tajný materiál. Takových příkladů nezákonného utajování informací v našem státě by bylo možné uvést na tisíce.

Zkušenost tedy velí, že pro politiky a úředníky, kteří protizákonně utajují informace, je třeba zavést postihy, včetně trestněprávních, jinak se k informacím nedostaneme. Dále ministerstvo vnitra by mělo mít možnost přikázat kraji, aby poskytl informace, které neprávem utajuje. Je také nutné zajistit nezávislý přezkum rozhodnutí státních, obecních a krajských firem, které odmítají poskytovat informace, a to informačním komisařem nebo nadřízeným úřadem v přenesené působnosti. Úřad informačního komisaře, což by nemusel být nějaký velký nárůst byrokracie, by mohl nezávisle na vládě bránit práva občanů proti úřadům zamlčujícím informace. Vyplatí se to i finančně, protože se tak ulehčí správním soudům i samotným úřadům.

Piráti považují za důležité začlenit do služebního zákona ustanovení, podle něhož budou mimořádné odměny ve veřejné správě od jisté výše povinně zveřejňovány na Internetu. Je také nutné přijmout novelu zákona o střetu zájmů, aby byla majetková přiznání všech veřejných funkcionářů odevzdávána elektronicky a zveřejňována na centrální webové stránce. Majetková přiznání by měla být vyplňována ke dni nástupu do funkce, dále pravidelně každý rok a navíc určitou dobu i po skončení funkce.

Piráti jsou rozhodnuti hlasovat proti všem mezinárodním smlouvám, které jsou před občany záměrně utajovány. Jako poslanci bychom volali k odpovědnosti každého, kdo bude popírat právo občanů na informace, a to včetně prezidenta republiky. Atmosféra utajování je nepochybně živnou půdou korupce.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

strýc virus HxNx napsal(a):

Je to sice správné, co Piráti stran výše uvedených odměn či smluv požadují, ale zároveň je to podle mne populistické, protože kdo má mozek v hlavě, dobře si uvědomuje, že většina těchto požadavků je za současné konstelace v demokraciích většiny vyspělých zemí nerealisovatelná.
10. 10. 2013 | 11:58

Neudržitelný napsal(a):

Autor
"Zkušenost tedy velí, že pro politiky a úředníky, kteří protizákonně utajují informace, je třeba zavést postihy, včetně trestněprávních, jinak se k informacím nedostaneme"
Milý autore, piráte.
Pokud je něco protizákonné, tak není třeba zavádět "postihy, včetně trestněprávních,", ale je třeba jen dle zákona trestat! Přezkumy, komisaře, ho..., jen to chce zavést vymahatelnost práva.
10. 10. 2013 | 12:04

stoppa napsal(a):

Piráti jsou rozrušení podporou kterou získali od pubescentů ve školních pseudovolbách a tak se chtějí nějak ukázat. Mají pocit že by měli. Tak produkují blbosti.
10. 10. 2013 | 12:21

vasja napsal(a):

Luděk Maděra požádal v září 2012 Krajský úřad Zlínského kraje o informace o mimořádných odměnách vedoucích pracovníků krajského úřadu. Přestože Nejvyšší správní soud rozhodl, že má na tyto informace právo, krajský úřad je stále odmítá vydat
---------------
Divný a asi výmysl.
Pan hejtman je socialní demokrat a ten by kašlání na soud a právo rozhodně, ale rozhodně nepřipustil.
10. 10. 2013 | 13:00

fanda uzavřených systémů hodnot napsal(a):

Tuším že Piráti dokázali vytáhnout v minulosti i nějaké údaje z ČKA...

Pokud je vnitřní norma nějakého uzavřeného /např. mafianského, fašistického atd./ systému v rozporu s raciem , ale i s etikou...pak je přípustné takové normy porušovat, prostředky by ale měly být adekvátní závažnosti porušení, nelze například odchytit ve volné přírodě kalouska a tomu připalovat peří, aby zazapíval - to by bylo týráním, to ať raději drží zobák.
Bohužel se najdou i dnes mezi námi exoti, kteří by neváhali udat i Schollovy, že porušuji normy. A jistě by se našli i soudci, kteří by je odsoudili - opičáci nevymřeli, jen si navlékli ta správná kaťata a naučili se mluvit.
10. 10. 2013 | 13:01

schroth napsal(a):

Autore, jak vy jste k Pirátům přišel? V rodné vesnici máte pověst arogantního nadutce, to mi nějak nejde s pirátem dohromady. Ačkoli sutana, třírohý pirátský klobouk s lebkou a meč, to by byl dobrý kostým. Zajímavá sbírka osobností, ti piráti. Jestli ten Kalousek v tom vašem videu nakonec neměl pravdu...Ostatně video, které teď zveřejnil váš kolega, opravář televizí, tomu nasvědčuje :-)
10. 10. 2013 | 13:11

dennis napsal(a):

Muze se jeden divit, ze ve studentskych volbach zvitezili Pirati?

(Pouze specificka lokalita Praha se svou enklavou vernych svemu Číru zvratila vysledky vsech ostatnich kraju, aby nakonec TOP 09 predbehla Piraty v celorepublikovem souctu.)

Ja se mladym nedivim, kdyz zastavaji stanovisko, ze "stare struktury" silou moci brani sireni informaci a melo by se to razantne zmenit. To si totiz musi myslet vsichni, kdo nejsou namoceni do korupce, spinvych kseftu a mafianskych praktik. A tech je naprosta vetsina.

Ps. Jestli mi nekdo bude vypravet o tom, jak umelci ztraceji narok na sva prava, pak bych rad poznamenal: Umelci nemaji zadna prava, nebot je prodali svym agenturam. Kdo na pristupu k informacim trati jsou jen agentury a jejich vymahaci. A vsichni manipulatori a temne sily vzdy budou bojovat proti informovanosti verejnosti. Tak to bylo v dejinach vzdy a tak vzdy bude.
10. 10. 2013 | 13:14

Halvně že máme právní stát a tu napsal(a):

demo-grácii. Vládu lidu, ve které lid nesmí vědět jak vládne. Je to totiž obchodní a státní tajemství, které je potřeba před vládnoucím lidem uchránit. Ještě aby tak zjistil kam jdou jeho peníze určené pro obecné blaho.
10. 10. 2013 | 13:35

Jacques Fondue napsal(a):

"... V rodné vesnici máte pověst arogantního nadutce ..."

šrote,
a co se asi povídá o Vás?
Vaše pověst možná souvisí s tím, kolik "kuřích ok" jste komu kolem sebe pošlapal.

Postačí, když se ve svém okolí budete snažit prosazovat právo a spravedlnost, a získáte si pověst arogantního podivína, ... až psychopata. Podle razance, s jakou si počínáte.

Jestli jste konformistou "kam vítr, tam plášť", budete dosti úslužný, a navíc si budete hrát na hloupého - získáte si možná všeobecnou oblibu.
10. 10. 2013 | 14:22

schroth napsal(a):

Jacques Fondue,
asi jsem to trochu přepískl, u p.Urbana to bude jak ke komu. Stále si ale myslím, že člověk, pokud ho někdo nenapadne, by se měl chovat slušně ke všem.
Mne jste na dálku odhadl úplně špatně,"konformistou "kam vítr, tam plášť"jsem nebyl, nikdy. Kuřích ok jsem sice pošlapal dost, pravda poté, co jsem se oženil a měl děti, jsem si trochu dával pozor, nicméně své nekonformní názory jsem vyslovoval i nadále. Jednou mi jeden kolega řekl, abych si dával pozor, že nevím, kdo mě poslouchá. Po revoluci jsem se dozvěděl kdo mě hlídal a donášel na mne. Někoho jsem přestal zdravit a někomu jsem měl chuť rozbít hubu. No, má se odpouštět, ne?
10. 10. 2013 | 16:05

martin_ka napsal(a):

rozsah utajování věcí před občany je v čechách absurdní! je evidentní že politici se bojí aby se jim nepřišlo na jejich šméčka...a používají trapné výmluvy o závisti a práva na soukromí
10. 10. 2013 | 16:15

vaclavurban napsal(a):

@ schroth
po krajských volbách jsem dostal jednu nechutnou anonymní emailovou zprávu, která se kupodivu taky odkazovala na moji rodnou vesnici, kde už čtvrtstoletí nežiju. Zajímavé.
10. 10. 2013 | 16:37

buldatra napsal(a):

Jde-li o veřejné prostředky, je jakékoliv utajování nakládání s nimi zločinné.
V demokratické otevřené společnosti je to praxe nemyslitelná, v demokratuře je to praxe běžná.

Zamysleme se proto v jaké společnosti žijeme a v jaké žít chceme.

Pokud vím tak piráti mají ve svém programu prosazování prvků přímé demokracie, což znamená, že je to dle mého názoru cesta správná, demokraticky orientovaná. proto mají mé sympatie.

Naštěstí je už v kotlince víc subjektů, které přímou demokracii začínají prosazovat a tak v tom piráti nejsou sami. Ještě by se měli naučit sjednotit síly s ostatními, podobně smýšlejícími alespoň v tom, co lze z hlediska demokracie považovat za gró. Pak by bylo víc šancí uspět.

Každopádně přeji pirátům ve volbách úspěch.
10. 10. 2013 | 16:39

vaclavurban napsal(a):

@ buldatra díky
@ Jacques Fondue díky
10. 10. 2013 | 16:49

schroth napsal(a):

vaclavurban,d
nikdy jsem po kontaktech s vámi nepátral, takže ode mne jste žádnou zprávu nedostal, ani anonymní, ani sms, zkrátka nic. Patrně jste si znepřátelil někoho jiného.

Jinak samozřejmě souhlasím s tím, co v článku píšete, to rýpnutí bylo tak trochu proto, že jste pirát a tak předpokládám, že máte stejné "pravičácké"názory jako Vileta, i když vy asi nejste jedinec, který by jen opakoval mantry jako on. No a ještě jsem si rýpnul kvůli něčemu, co by vás nenapadlo. To bychom mohli probrat někdy u piva, bude-li k tomu příležitost.
10. 10. 2013 | 17:50

vaclavurban napsal(a):

@Schroth
Zvu Vás teda na pivo v pondělí 14.10. v 16.30 h u Dobroty v Hradci.
10. 10. 2013 | 19:51

schroth napsal(a):

Díky za pozvání, v 13:30 jsem u zubaře v čb, takže asi nestihnu. Pokud byste mi tak 1/2-až hodinu toleroval, tak to pozvání beru.
10. 10. 2013 | 20:43

vaclavurban napsal(a):

v pohodě, budu čekat
10. 10. 2013 | 20:58

vaclavurban napsal(a):

schroth
pokud jste z CB a mě osobně neznáte, tak nejezděte, to by bylo naprosto zbytečný, protože mě zajímá, pouze abyste mi vysvětlil to osočení
10. 10. 2013 | 21:35

dennis napsal(a):

Pane Urbane,
taky mi venujte pekne slovo. Uz pod minulym blogem jsem se vyjadril souhlasne a vcera zas. A vy nic? :-)
10. 10. 2013 | 23:41

Kryštof napsal(a):

Pan Urban má možná ve své rodné vesnici pověst arogantního nadutce, ačkoliv tam již čtvrtstoletí nežije. Je s podivem, že podobnou pověst má i ve vesnici, kde žil ještě před nedávnem. Podobnou pověst však již nemá na vysoké škole, kde pracuje. Tam je drtivou většinou zaměstnanců považován za línou, neschopnou veš, kterému je dobré se na míle vyhnout. Využívat státem placenou pracovní dobu ke sjíždění pirátských fór, ke kreslení pirátských plakátů a pro zaměstnavatele nehnout prstem a ještě mít plnou hubu řečí o marasmu doby, v níž žijeme, ohánět se morálkou a stavit sebe sama do pozice názorového vůdce, který je jen okolím nepochopen, to je pirátské? V tom případě jsou pro mne piráti stranou totálně nevolitelnou.
Sáhněte si do svědomí, pane Urbane. Ani se nepokoušejte výše uvedené vyvrátit. Vy víte moc dobře, že je to pravda.
11. 10. 2013 | 08:07

schroth napsal(a):

vaclavurban,
neznám vás, nepřijedu, jsem ještě z větší dálky. Co říkáte na Kryštofův příspěvek? Pokud je to pravda, tak svého zaměstnavatele vlastně okrádáte. O práci, kterou máte odvádět a materiál a zařízení, které využíváte. Uvědomujete si(pokud to tak je), že se to nemá dělat, že je to vlastně krádež?
11. 10. 2013 | 09:51

Včelka Mája alias Jan Tleskač napsal(a):

Pane Urbane, žerete chrousty. Przníte malé děti a můžete i za letošní červnové povodně. Co na to říkáte? Nejste vy pěknej lump? Váš anonym.

P.S. Že se na tyhle hlupáky nevybodnete...
11. 10. 2013 | 12:35

Zdeněk napsal(a):

Side ty jsi fakt kousek :-) Lepšího lídra na kandidátku opravdu nikdo najít nemohl :-)
25. 10. 2013 | 16:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy