Proč mě tak bere Dylan, Armstrong, Bokovka a americká kultura vůbec

19. 11. 2008 | 00:07
Přečteno 3227 krát
Proč mě tak bere Dylan, Armstrong, Mark Twain, Forrest Gump, Bokovka a americká kultura vůbec? Formulovat odpověď na tuto otázku je pro mě samotného dost těžké, ale už bych na to sám rád přišel.

Znáte ten vtip, jaký je rozdíl mezi jogurtem a USA? "V jogurtu se za měsíc vyvinula kultura."

Člověk se zasměje, ale pak si vzpomene na strastiplné cesty lidí za svobodou, dětské hrdiny Toma Sawyera a Huckleberryho Finna, divoký západ, swing, jazz, blues, gospel, country... Na tu spoustu geniálních věcí a lidí z Evropy, která našla naplnění teprve na americkém kontinentu. Tam je totiž centrum naší západní civilizace a my v Evropě jsme na jejím okraji, přestože odtud tyto věci a lidé pocházejí.

Evropa kulturně skomírá a fyzicky vymírá. Potácíme se mezi pomníky někdejší slávy "Středozemě", ale lodě odplouvají na "Západ". Poválečná kultura Evropy je temná. Je v ní cítit zatuchlost z malosti poměrů, ozvuky nevyhnutelných osudových ran jejích dějin. Nezpracovává žádná velká morální témata, která by ústila v blahodárné vykoupení a osvobození. Její kultura je provinční, přestože její hrdinové jsou skuteční. Pouze končí zase v bahně malých poměrů. Kultura Evropy pláče nad vlastní malostí, nebo se jí vysmívá. To, že někdejší sláva Evropy pominula, si uvědomuje snad každý.

Když se chci dozvědět, jak si stojí zápas dobra se zlem, musím se podívat za oceán. "A o tom to asi celé je."

-----------------------
P.S.: V této krátké úvaze hovořím o kultuře. Kdo v diskusi zaměňuje kulturu s politikou nebo byznysem, pláče na špatném hrobě.
-----------------------

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karel Mueller napsal(a):

Pane Urban, když tohle čtu, tak nevím, jestli mám plakat, nebo se smát.
Léta mluvím o 5 kartách: Bůh (víra), vlast, národ, natalita a rodina. Byly spáleny, s multi-kulti světovou vesnicí jsou neslučitelné. Snad víte lépa než kdokoliv jiný, že je stačí oprášit a začít s nimi hrát ... a bude po úpadku i vymírání.

A USA? Před deseti lety jim chyběla ke Grand slamu jen kontrola ruských vodíkovek a i to bylo reálné. A dnes? Kdyby jste tenkrát před deseti lety vylíčil svět v roce 2008 tak, jak dnes vypadá, tak by jste se stal obecním šaškem.¨A etnické struktura obyvatel USA se mění stejně jako v Evropě.
19. 11. 2008 | 00:29

Frante napsal(a):

Tak to jsem ještě nezažil že by někdo upřímně obdivoval americké stupidní akční filmy. Je pravda, měli velkého Elvise, ale takový Springsteen, nebo Jackson se nemohou rovnat velkým kapelám z Evropy: Beatles, Pink Floyd, Led Zeppelin, Deep Purple, Queen ...
19. 11. 2008 | 00:48

Ládik napsal(a):

Při náznaku americké kultury v televizi mi ruka bere ovladač a přepíná.
19. 11. 2008 | 06:14

Miloš napsal(a):

V řadě států USA jsou Tom Sawyer a Huckleberry Finn téměř zakázaná literatura. Ono na tom jogurtu něco bude.
19. 11. 2008 | 07:44

Boleslav D. napsal(a):

"Když se chci dozvědět, jak si stojí zápas dobra se zlem, musím se podívat za oceán."

Ano - treba Itchy a Scratchy, to jsou spravne vzory pro deti, ne nejaky slabossky Kremilek a Vochomurka...

..
19. 11. 2008 | 09:15

Český synek Nguyen napsal(a):

Dobrý den, mám dvě otázky:
1:Napsal jste "Evropa nezpracovává žádná velká morální témata, která by ústila v blahodárné vykoupení a osvobození." Která taková témata myslíte a která zpracovává USA?
2: Napsal jste "To, že někdejší sláva Evropy pominula, si uvědomuje snad každý."
Podle čeho soudíte?
Já si třeba vůbec nic takového neuvědomuji, zhruba stejnou část v roce žiju jak v USA tak v Evropě.
19. 11. 2008 | 09:33

Monika napsal(a):

A kdepak jsme už něco takového slyšeli?

„Na spoustu geniálních věcí přišli teprve v SSSR, tam je totiž centrum naší civilizace a my v Evropě jsme na jejím okraji... člověk si vzpomene na strastiplné cesty lídí za svobodou v Gorkého románech, na dětské hrdiny z knih Alexeje Gajdara, na hlubokou krásu ruských lidových písní. Evropa kulturně skomírá, budoucnost je v Sovětském svazu!“

Ano, pane Urbane. Takovéto články psal v 50. letech Ladislav Štoll, tvrdil v nich v podstatě to samé co vy, jen s rozdílem, že místo USA psal SSSR. Děláte vše proto, abyste nám dokázal, že jste jeho učenlivým žákem? To nemusíte. Václav Černý tehdy pravil, že Štollovy články mají hodnotu volského bučení.
19. 11. 2008 | 09:48

Vico napsal(a):

Pan Urban by měl někdy příležitostně vysvětlit, co ho vedlo ke studiu teologie a co mu toto studium přineslo respektive, jak ho poznamenalo.Ať tu napíše cokoliv, vane z jeho článků až wágnerovská pochmurnost.Na rozdíl od Wágnera však autor prakticky vždy záhy uvízne na mělčině beznadějné plytkosti.
19. 11. 2008 | 10:53

valdštejn napsal(a):

všichni přede mnou už všechno řekli a já jen dodám : myslí vám to pane Urbane ?
19. 11. 2008 | 12:36

Michal Mojzis napsal(a):

Ale pane Urbane, copak to nam povidate? Dila Dostojevkeho, Tolstoje, Huga svoji kvalitou nesrovnatelne prevysuji (detskou) literaturu typu Huck Finn. Tyto knihy pouze popisuji zivot na Americkem Stredopade v polovine stoleti, a v soucasne dobe jiz nemaji ctenari co dat, protoze ztratili svoji aktualnost. Mimochodem soucasna americka literatura je v hlubokem upadku, protoze vycerpala svoje hlavni tema, boj proti rasismu, otroctvi a segregaci.
A k te Americke kulture: To myslite opravdu vazne? Jaky zapas dobra s zlem? Tenhle stereotyp jsme my v Evrope snad uz davno prekonali, kdezto pro Americany je stale aktualni a jenom pdoporuje ten laciny americky patriotismus(fasismus), ktery je svetu nebezpecny.
V soucasne dobe studuji na American Univesity v D.C., takze tyto postrehy mam z prvni ruky.
Michal Mojzis
19. 11. 2008 | 13:57

krejzyber napsal(a):

To je ale legrace!Úpadek Jevrópy snad spočívá v tom že podobným cancům zaštítěným studiem teologie(ono něco takového v seriózní vědě existuje?)dává prostor.Kam pak na nás,nyjokonzervativci!Zdravě kritický člověk (jiného než teologického vzdělání?)si snad vybírá podle hodnotového(!), nikoliv geografckého či politického klíče(kýče?).Když se křupani pustí do boje s takzvaným zlem, hrozí nebezečí všem (všem, všem, všem?).Nejen českým metafyzickým balíkům.Duchovnost nemá s žádným bojem nic společného,zase jednou dotrpěl Kristus nadarmo.Atesité dnes mají více(přesvědčivé a bezpečněji ukotvené?)morálky než amerikanizovaní hurákřesťané.Jen více takového úpadku!
19. 11. 2008 | 15:16

zdesta napsal(a):

V.Urban:Vážený pane.Americká kultura před 30 léty ještě snesla nějaká měřítka pozitivního hodnocení.Dnes je to jen primitivní a laciný konzum.Filmový průmysl svou tvorbou připomíná zkušební polygon lidské blbosti,naivity,primitivismu a nabubřelého nacionalismu.S gospelem se setkáte jen v kostele a blues,swing,či jazz, je na okraji zájmu.Je to muzika pro fandy a v Evropě jich najdete víc jak v USA.Bohužel Evropa je částečně infikována brakem made in USA.To není neúcta k národu Spojených států,to je fakt.Kolotoč prachů je schopen hodně věcí pokurvit.
19. 11. 2008 | 16:15

Kritik napsal(a):

Taky si myslím, že autor se ve svém článku trefil pěkně vedle.

Géniové literární, hudební a umělečtí se rodí bez ohledu na hranice států. A kdybychom to vzali statisticky podle počtu, a to i s přihlédnutím k množství obyvatel a ve srovnatelném časovém měřítku, tak USA by za Evropou silně zaostaly. Tam, kde má v kultuře přednost komerční úspěch, se skutečná genialita jen obtížně projeví. Je to totiž prostředí kulturní záhuby. Pokud ovšem nepovažujete za kulturu třeba ty různé TV seriály a knižní trháky, jejichž motivací je jen divácký, resp. čtenářský úspěch.
19. 11. 2008 | 18:36

zdenek napsal(a):

proti gustu žádný dišputát.Já z vás slyším něco čemu se říká americký sen,tak dobrou noc, hezké sny a nechte si něco přečíst před spaním.
Pište častěji s vámi se člověk opravdu pobaví
19. 11. 2008 | 22:15

Karel III napsal(a):

Monika

Krávy také bučí a je to rovněž marné oceňovat.

Krejzyber

Nevšiml jsem si, že pan Urban v tomto svém blogu bojuje, ať za něco nebo proti něčemu.
Ovšem pokud hodnotící označení "český metafyzický balík" vychází z Vaší "(přesvědčivé a bezpečněji ukotvené?)morálky", jde z toho v každém případě smutek...
20. 11. 2008 | 08:23

jepice napsal(a):

Boleslav D.: Škoda, že Simpsony nevynalezli v Evropě. Mohl jste se stát jednou z postaviček.
Poťouchlý levicový intelektuál, tajně pracující na bombě, jejíž účinky odstraní poslední zbytky imunity obyvatelstva proti viru ML.
20. 11. 2008 | 08:28

jepice napsal(a):

Vypadal byste takhle:
http://img1.rajce.idnes.cz/...
20. 11. 2008 | 16:02

Boleslav D. napsal(a):

jepice:

Dekuji, skvele, budu pouzivat jako sve logo.

..
30. 11. 2008 | 11:00

louis vuitton and modonna napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 07:47

replica bag napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 18:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy