K čemu potřebujeme korupci?

12. 03. 2011 | 21:13
Přečteno 4434 krát
Psáno pro ČRo6

Když do Prahy po listopadu 1989 přijeli američtí experti, kladli nám na srdce: dávejte pozor na korupci. Pokud ji připustíte, desítky let se jí nezbavíte.

Dalo by se pochopitelně ironicky namítnout, jestli si uměli poradit sami. Porovnání korupce v USA v roce 2010 s rokem 1990 skýtá velmi smutný pohled. Když pomineme, jaký rozruch vzbudily milosti udělené prezidentem Clintonem poslední den v jeho úřadě, propojení byznysu s politikou za vlády G. W. Bushe, které reprezentoval zejména viceprezident Cheney, dosáhlo nebývalých rozměrů. Vliv lobistů na politiku Spojených států je předmětem studií, které ukazují, že ani jedna z hlavních amerických politických stran není schopna čelit tlaku peněz.

Smutné. Zdá se, že se svět během posledních dvaceti let posunul hodně zpět v čase, do let kdy korupce zamořovala veřejný život jako mor. Proč?

Před mnoha lety jsem si v antikvariátě koupil knihu z roku 1927. Nevím už, jak se jmenovala, ale je v ní pasáž, kterou si pamatuji. Na parníku z New Yorku do Liverpoolu se vrací mladý americký intelektuál a jeden ze zákulisních šíbrů tehdejší americké politiky, jaké známe z Chandlerových detektivek. Intelektuál šíbrovi vyčítá špinavost americké politiky. Ten mu namítá: „Jak může být čistá? Politika je tvrdé řemeslo. Abyste přesvědčil lidi, potřebujete spoustu nosičů vody. Musí se organizovat schůze, roznášet letáky, které někdo musí napsat, nechat vytisknout, atd. Nad tím intelektuálové jenom ohrnují nos, dobrovolníků je málo. Tak co vám zbývá? Musíte si to zaplatit. Ale peníze na stromě nerostou. Jak je získáte? Jedině obchodováním za vliv. A lidi jako Vy pak ohrnují nos a naříkají nad zkorumpovaností politiky.“

Chceme-li při diskusi o korupci postoupit o trochu dál za naříkání o mravní zpustlosti světa, stojí za to se nad slovy amerického šíbra zamyslet. Jak je to vlastně s korupcí? Co to je? A slouží hlavně k osobnímu obohacení, nebo plní i jiné funkce?

Vynechme triviální případy korupce, v nichž si úplatný úředník nebo politik řekne o úplatek za to, že něco učiní, popřípadě neučiní, třeba že nebude brzdit nějaký projekt. Kauza Drobil, to už je zajímavější případ. Z toho, co je známo, v ní přece nešlo o osobní obohacení exministra Drobila. Ne, šlo o peníze pro stranu. Na co? Na volební kampaně. Schopnost „opatřit peníze“ měla pana exministra kvalifikovat k tomu, aby se mohl stát předsedou strany.

To je, myslím, ilustrativní příklad. Podle politické teorie by jednou z funkcí politických stran mělo být vyhledávání a výchova lidí, kterým bude moci být svěřena do rukou vláda v zemi. Jinými slovy, tito lidé by se měli osvědčit na lokální úrovni a kvůli svým politickým schopnostem být povyšování až do čela strany, tím současně být kandidáty na předsedu vlády.

„Politickými schopnostmi“ se myslí schopnost mít představu o cestě, kterou se má země ubírat, schopnost přesvědčit o ní nejprve svoji vlastní stranu a potom i veřejnost. To ovšem předpokládá, že strana politice rozumí, že je schopna se pro jejich politiku nechat získat a podporovat je.

Co ale mělo kvalifikovat pana Drobila jako budoucího vůdce ODS? Schopnost sehnat půl miliardy z veřejných peněz do stranické pokladny. Kauza nám vlastně říká: je-li kvalifikačním předpokladem budoucího vůdce shánět černé peníze, znamená to, že to je nejdůležitější věc. Bez černých fondů se ve straně obstát nedá. Jinými slovy, zapomeňte na politiku, soustřeďte se na politikaření. Shánějte peníze na získání moci ve volbách.

Co z toho plyne? Dosti smutné závěry. I když by se do čela strany naprostým zázrakem dostal nezkorumpovaný člověk, nemůže v něm obstát, pokud se nepřizpůsobí logice strany. Názorně to předvádí premiér Nečas: neodvážil se místopředsedu ODS Drobila odvolat. A tak vládě boje proti korupci předsedá člověk, který se „plně staví“ za místopředsedu, který měl okamžitě resignovat ze všech funkcí. Proč se za něj staví? Nejspíš je mu zřejmé, že bez podpory takových lidí, jako je pan Drobil, nemá šanci na znovu zvolení do čela ODS.

Kauza ministra Vondry je další ilustrací, kam jsme se dostali. Na ministerstvu obrany se objevil ministr, který, jak se zdá, skutečně začal čistit aspoň některé korupční případy a to pouze z nedávné minulosti. Nezůstalo to bez následků: na ministerstvu financí po čase vyplula na povrch kauza z časů evropského předsednictví, za níž nepochybně politickou odpovědnost nese tehdejší místopředseda Vondra. I když se nejspíš v případu s firmou Promopro osobně neobohatil, zodpovídá za neuvěřitelný šlendrián, který vedl k vyplacení víc než půl miliardy za zakázku, jejíž původní rozsah měl být bezmála o řád menší. Pokud by však Vondra rezignoval, kdo ho na obraně nahradí? Že by se tam vrátil pan Barták?

Ano, máme problém. V politickém systému, který jsme během dvaceti let vytvořili, se korupce stala integrálním koordinačním mechanismem. Nakupují se voliči, straníci, zastupitelé, úředníci, poslanci, i ministři. Inu, jak říkal Vocílka Švandovi dudákovi: „Peníze jsou pány světa, dukát, to je pravý rek. A co někdy stovka umí, to by člověk sotva řek“. Jenom za tu stovku je toho k vidění poměrně málo. Těch nul tam musí být o hodně víc.
Co s tím? To je na jiný komentář. Poznamenejme, že však není k zahození, když se rozpoutá boj mezi dvěma skupinami, které na sebe hodné vědí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

stále rebel napsal(a):

Dovolím si trochu doplnit autora.

„Exministr Drobil má novou práci, stal se „ideovým šéfem“ ODS“
12. 03. 2011 | 21:48

JenTak napsal(a):

Řešení se zdá být, pane Žáku, jediné možné. Dát stranám takový balík, aby nekradly.
Bohužel se obávám, že strany to budou chápat jako bonus a budou krást dál.
12. 03. 2011 | 21:52

Otázkář napsal(a):

To mě jen utvrzuje v teorii, že politika nikdy nebude jakžtažk čistá dokud se nevyřeší sponzorování politických stran.
12. 03. 2011 | 21:53

kelt napsal(a):

Víte,co je na celé té věci/politické korupci/legrační?
Pokud místní šibalové za pětikilo svážejí Cikány k volebním urnám,tak je to trestné-fór je v tom,že onen šibal to s největší pravděpodobností platí ze svého.
Pokud nám politické strany za naše peníze a to včetně těch korupčních,neb je též vytáhly z naších kapes v předvolební kampani naslibují hory i s horákama a pak na nás hodí bobek,je to vše lege artis.
Šibal si hlasy kupuje za své v řádu tisícovek,strany v řádu miliard si naše hlasy kupují za naše peníze.
Ale asi to tak má být.
12. 03. 2011 | 21:54

SuP napsal(a):

kelte -
Dobrá sebekritika.
..A při tom kupování hlsů, Vy jste stál kolik?
(jen pro případné upřesnění, třeba JÁ nic neprodával...)
12. 03. 2011 | 22:02

almost glossed™ napsal(a):

Je zajímavé, jak si autor umí představit jen dvě alternativy. Buď bude ministrem vojsk Vondra nebo Barták. Žádná jiná alternativa neexistuje. Nikdo mimo ODS, nikdo mimo "reformátorů".

Podprahové sdělení: O nic se nesnažte. Změna není možná.
12. 03. 2011 | 22:07

David napsal(a):

Bojovat proti korupci je velmi jednoduché. Stačí jen chtít.

Do boje proti korupci je třeba zapojit naši českou povahu - udavačství - a hmotnou zainteresovanost - peníze.

Kdo jiného usvědčí z korupčního jednání, (například skrytou video nahrávkou), tak dostane za odměnu tu finanční částku, která se rovná výši úplatku.

Zaplatí to ten, kdo úplatek přijal. Když tu částku nebude mít na účtu, tak se udělá exekuce na jeho majetek, třeba prodejem jeho baráku.

A to bychom teprve viděli, jak by se korupce minimalizovala.

Jinak to nepůjde.
12. 03. 2011 | 22:08

kelt napsal(a):

Supe-již jste dočista zrumcajzovatěl a z toho důvodu s Vámi nemíním ztrácet čas.
Zkuste zo někde jinde.
12. 03. 2011 | 22:10

Johanna napsal(a):

Myslím, že zde korupci (ne)vědomky zasel exprezident Havel. Dával nám najevo, že někomu projde cokoli, ač ON hlásá demokracii.
Ačkoli HHavel hrál hru na to, že StBáci mu ublížili, dělal, že nevidí v Chemapolu "důstojníka" oné organizace Junka.
Ač se stažené závory přejížděti nemají, Havel chtěl asi národu vzkázat, že on je z rodu "rovnějších" (zřejmě zvyk z dob, kdy hho uniformy houpaly na kolenou), a dal pokyn ochrance, aby klidně stažené závory objela.
Ač bombardovat nevinné je zločin (a nepomůže tomu ani cynicky přívlastek "humanitární"), Havel se při komentářích tomuto smál ...
Ačkoli demokracie je neměnná, a spojení Havelka a Dášenka by v dnešním světě prošlo, Havel zřejmě-na popud Dáši (koho jiného)
dal nečekanou ránu do vazu jeho propagované demokracii, když žaloval tento reklamní slogan.
Plivnutí do tváře těm, kteří nezažili válku v náručí vojáka SS (jako Havel), dal exprezident V.H. tím, že se omluvil Sudetským Němcům.
A jeho neuvěřitelná amnestie?
Ale vrátili mu Barrrandovské ateliérry.
Pro nic jiného Havel "rrevoluci" nedělal ....
Korupce nemusí být pouze v penězích a bankovkách ...
12. 03. 2011 | 22:18

Cech napsal(a):

To almost glossed™
Těch podprahových zdělení, je tam celá řada ale jsou podány s velkým citem, proto máte můj obdiv,že toto "spinování" někdo správně vnímá.
12. 03. 2011 | 23:08

Fredy napsal(a):

Američtí experti to řekli špatně. Správně je to: dávejte pozor na korupci. Pokud ji připustíte, už se jí nezbavíte.
12. 03. 2011 | 23:11

Kanalnik napsal(a):

Ja myslim, ze tato spolecnost se musi dostat do takoveho stavu, kdy vetsina lidi zacne chapat, ze bez korupce se zije lepe. Jeste tam ale nedospela. To prijde az po podlomeni nohou mistni ekonomiky vlivem odsani kritickeho mnozstvi financi do pryc (jiz se deje). Pak si to klekne a na korupci nebude z ceho brat.
13. 03. 2011 | 00:02

Pacák napsal(a):

Cituji:"Do boje proti korupci je třeba zapojit naši českou povahu - udavačství - a hmotnou zainteresovanost - peníze…"
To už tady dávno bylo. Tehdy se zapojila do udavačství latinská povaha. Když měli římští hluboko do kapsy, zavedli organizované udavačství. Udavač a vládce se podělili o majetek udaného. Obzvláště oblíbeným důvodem byla v době císařství urážka Jeho veličenstva.
13. 03. 2011 | 00:58

Manka napsal(a):

Jo,na korupci nebude kde brát.Tak se začnou dělat DEFORMY a budou vesele odsávat peníze z nás.Už se to děje ve zdravotnických poplatcích...mastí si kapsu jedinci!Hlavně majitelé lékáren ,z těch jsou už milionáři.A teď zase DPH a Důchodová deforma!!!A furt bude kde krást.Ono jim nestačilo,že rozkradli i školky,obchody a jiné stavby,které se stavěly v akcích "Z" a byli v oněch obcích všech!A tak by se mohlo pokračovat.Zlodějina naším státem vládne.
13. 03. 2011 | 01:31

Lila napsal(a):

Johanna

Zapomněla jste na to hlavní, že Václav Havel tak činil pod taktovkou západních imperialistických a diverzních centrál, za mrzký peníz... ztroskotanec a samozvanec jeden!

A kdy byly Václavu Havlovi vráceny Barrandovské ateliéry?
13. 03. 2011 | 04:45

zusa.c.b napsal(a):

Já vnímám korupčníky stejně jako státové odpadní lidi. Stejná špína. Korupčník = 1 000 lidí nechtějících pracovat! Kdo více vyžírá stát? Žák nebo korupčník? Oba škodí. Rada je stejný šmejd jako případný krupčník. Tak vo co de?
13. 03. 2011 | 07:00

ld napsal(a):

Autor,

výborný text! Jenom doplním odpověď na dotaz z nadpisu: Ke zvolení prezidenta.
13. 03. 2011 | 08:42

juvel napsal(a):

A není to v samotné podstatě demokracie ve spojení s tržními mechanismy? Zkrátka hlasy, vliv a moc se kupuje. Jediná překážka tomuto uspořádání je morálka, ale ta se v Česku úspěšně potírá.
13. 03. 2011 | 09:00

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Lilo,

a pak ještě, že ty jeho divadelní slátaniny nestojí za nic. Vůbec jim nerozumíme ;-)

Libor Stejskal
13. 03. 2011 | 10:37

franta napsal(a):

A není to náhodou tímto kreténským americkým systémem, kdy si každej zbohatlík může sponzorovat stranu? Nechtělo by to náhodou změnit financování stran? A to tak, že by žádné soukromé sponzoringy nebyly povoleny, strany by financoval výhradně státní rozpočet a to tak, že každá strana, velká či malá, by dostala stejnou částku. A teď ať ukáže, co umí.
13. 03. 2011 | 10:39

anti politik napsal(a):

My korupci nepotřebujeme k ničemu, ale politikům se hodí do krámu a proto tu je! Je tu jen díky politice a ničemu jinému! Bez okrádání, lhaní a podvodů vůči voličům se dnes neobejde ani jedna politická strana a ani jedna demokracie!!
13. 03. 2011 | 11:33

Tencokida Hnuj napsal(a):

http://www.youtube.com/watch?v=7D34UU_UQ-o

http://www.youtube.com/watch?v=dLzQBGiFRwA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Mk5skjRi_gg&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Ur2WsbtYcu8

Poslední odkaz je zásadní - bohužel celý film nemohu na internetu najít.
Sestříhaný dokument nemá tu vypovídací hodnotu/je příliš jednosměrný - via KSČ a StB/ , jako dokument celý.....
------------------------------------------------------------
.....BIS své zprávy pravidelně předkládá prezidentovi republiky.
Jmenuje se Václav Klaus.
Ten prezident.
/aby nedošlo k nějaké mýlce/ :(((

P.S. Tak, beránci a ovečky - už se těšíte na to, až vám mafie nabídne opět své kandidáty ? Třeba zrovna na toho prezidenta ? Už se těšíte na to, že o nich budete moci rozhodnout sami ? Za preclík a buřt ?
:----()
13. 03. 2011 | 11:45

jogín napsal(a):

Co máte proti korupci? Vždyť je to zcela tržní jednání. Kdo dá víc, dostane zakázku. Každý liberál musí souhlasit.
13. 03. 2011 | 12:04

Miroslav Pivoda napsal(a):

Václav Žák: "Co s tím? To je na jiný komentář."

Než Václav Žák napíše onen slibovaný "jiný komentář", podívejte se prosísm, jak to vidí věšina české populace:
https://sites.google.com/a/miroslav-pivoda.com/www/2009v%C3%BDsledkydotazov%C3%A1n%C3%AD

A dodejme, že na základě tohoto průzkumu vznikla v Česku politická strana Věci veřejné. Jenže ta vysekla z původního programu to nejdůležitější.
13. 03. 2011 | 12:34

mb napsal(a):

Schopnost „opatřit peníze“ měla pana exministra kvalifikovat k tomu, aby se mohl stát předsedou strany.

Co ale mělo kvalifikovat pana Drobila jako budoucího vůdce ODS? Schopnost sehnat půl miliardy z veřejných peněz do stranické pokladny. Kauza nám vlastně říká: je-li kvalifikačním předpokladem budoucího vůdce shánět černé peníze, znamená to, že to je nejdůležitější věc. Bez černých fondů se ve straně obstát nedá. Jinými slovy, zapomeňte na politiku, soustřeďte se na politikaření. Shánějte peníze na získání moci ve volbách.

20 LET PO LISTOPADU

bez podpory takových lidí, jako je pan Drobil, nemá šanci na znovu zvolení do čela ODS.

Pokud by však Vondra rezignoval, kdo ho na obraně nahradí? Že by se tam vrátil pan Barták?

Je to smutné, pravdivé a pravděpodobně bezvýchodné ...

Chybí mi tu vyjádření nicku DH, zkusím to za/místo něj ...
Schopnost shánět peníze je jednoznačně pravicovou kompetencí.
Schopný, aktivní pravičák prostě sežene peníze ať už by je měl sehnat odkudkoli. Organizovaný zločin je jen přirozenou darwinistickou schopností ilustrující the survival of the fittest. Ti kdo jsou bohatí mají na své bohatsví nárok a právo. Chudé socky mohou jen hýkat a kvičet, podle toho zda jsou více osly či prasaty. Ministr Drobil je tím pravým pravičákem v pravém slova smyslu a to že sháněl peníze pro ods ( zištně jak jinak aby je měl za co směnit neb i to je pravicové) nijak neubírá na životaschopnosti Drobila naopak. Není čas se zabývat hloupými vágními pojmy jako je čest, právo, mravnost či morálka. To je ztytečné smetí, rubbish ...

VÍCE DROBILŮ, VÍCE KOŽENÝCH, VÍCE KLAUSŮ ...
13. 03. 2011 | 12:47

stále rebel napsal(a):

Technickou.
Nikdo by si neměl myslet, že korupce ve veřejných zakázkách je dělána jen pro stranické pokladny. Samozřejmě jsou v tom především osobní mocenské a ekonomické zájmy. Politická moc ve špatně fungující společnosti vytváří příznivé podmínky pro vznik moci ekonomické. Peníze dávají moc, moc dělá peníze.

V naší postkomunistické banánové republice mnozí berou zneužívání ekonomické moci jako něco normálního. Normální to ovšem není a na lidi s ekonomickou mocí by měla být stavěna přísnější kritéria, podobně jako na lidi s mocí politickou nebo soudní.
13. 03. 2011 | 12:48

mb napsal(a):

davidův nápad / návrh dává smysl ...
13. 03. 2011 | 12:52

Johanna napsal(a):

Lilo, najděte si:
Europortál a Tejemné restituce Václava Havla:
... Způsob, jakým se Václav Havel dostal k majetkům svého strýce a děda, je zahalen tajemstvím. Jeho strýc Miloš Havel byl po válce označen jako kolaborant a jeho majetek znárodněn podle Benešových dekretů. Proto se na něj klasické restituční předpisy o navracení majetku ztraceného po roce 1948, nevztahují. Václav Havel přesto jako jeden z prvních dostal veškerý majetek, o který požádal.
Pane Stejskale, Havlovy hry asi nemohou být slátaninami, když údajně pomáhaly panu Havlovi za totality dosahovat nadstandardní životní úrovně.
Nemohou to být slátaniny, když čerstvě po Listopadu zatemnily (byť na krátkou chvíli) mysl většiny Čechoslováků
A nemohou to být slátaniny, když je to výborná "časová vata" na vyplnění horlivých sedánek a dýchánků Havla s jeho věrnými. Oni sice vědí své, herci si považují za čest kamaráčoft s emeritním prezidentem, ale pachuť "divadla s divadlem" je stejná, jako když Zápotockého současníci plakali nad Barunkou, Husákovi nohsledi u Košického vládního programu ... Všichni sse ale za rohem (v zákulisí divadla (života)) chechtali nad IQ Zápotockého po hlášení, že "měna nabude", či nad Husákovskou příhodou, kdy jsme hledali v česko-sllovenském slovníku slovo rozvod a helikoptéra. Stejně tak se všichni (i ti zarytí Havlovci) bývalému prrezidentovi vysmívají nad jeho "pošetilostí" ohledně současné Libye, když víme, co to bylo za člověka na prezidentské sesli.
13. 03. 2011 | 13:40

scientist napsal(a):

Tenco:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10267432141-kdyby-me-zabili/410235100021004/

není ten dokument zas tak složité najít.

pan Žák zde upozornil na zásadní věc. Máme korupoci individuální á la Standa Křišťál a máme korupci systémovou á la Drobil. Ta první může být předmětem debat o politické kultuře jednotlivých zemí a lze jí relativně snadno čelit. Ta druhá je univerzální a chronická, neodstranitelná ze systému demokratických stran.

Bylo by možno jí odstranit občanskou aktivitou, kdy by provoz stran a kampaně byly zajištěny dobrovolncitvím. Jenomže to se nestane, neboť by to vyžadovalo úplně jiný typ společnosti, která není tak fragmentarizovaná a která nevysává čas lidí nutností pracovat 8+ hodin denně.

To jsme si naDrobili sami, s jasným počátkem už před 200 lety.
13. 03. 2011 | 14:00

Ládik!!! napsal(a):

"V politickém systému, který jsme během dvaceti let vytvořili, se korupce stala integrálním koordinačním mechanismem" .... to vypadá jako tlustá čára za socialismem. Ale vždyť 40 let před listopadem byl křivák a hlupec králem - vyhrávající s převahou 99,99% demokratické volby, v listopadu převrátil kabát a přivedl za ručičku do politiky svoje dobře vychované děti.
Ten 20letý systém si vytvořili oni, ne my. Tedy já ne a nevím, jak ostatní.
13. 03. 2011 | 14:11

mb napsal(a):

to scientist jste si tak jist cislovkou 200 let ? ( :-))

nezacalo to jeste o nejaky ten patek drive ? ( :-))
13. 03. 2011 | 14:30

Jirka II. napsal(a):

Jára Cimrmann šel po silnici a po levé i pravé straně byly nebezpečné srázy.
I řekl si: Nešlo by to bez těch stran? A šel středem.
Neobešli bychom se taky bez těch stran, když nás jen okrádají?
13. 03. 2011 | 14:55

scientist napsal(a):

mb
každé datum v sociálních vědách je spíš konstrukt, který nám ale pomáhá "se v tom zorientovat" :)

Na začátku 19. století se udála spousta věcí - buď vyvrcholily staré trendy či se nastartovaly zásadně nové. Je to doba, kdy se buržoazie začala chápat moci, kapitalismus ve spojení s průmyslovou revolucí dovršil svůj celospolečneský převrat tím, že totálnmě změnil ekonomickou bázi. Je to doba "vynálezů" lidských práv, liberální demokracie (USA+Fr.) a etnických národů jako politických jednotek.

dvacet třicet let +/- zde nehraje roli.

Moje pointa spočívá v tom, že ta systémová korupce je uložena hluboko ve strukturách našich demokracií, že ji fakticky nelze odstranit bez podstatných změn oněch mechanismů, které ji uvádějí v život. Jde o to nepropadnout iluzi, že stačí napsat jeden dva dobré zákony a všechno bude OK. Tady jde o víc.
Proto bacha na ty, kteří slibují, že to zařídí. Buď jsou naivní nebo nás chtějí zblbnout.
Nicméně bič na Standy Grossy uplést lze; a tady se musí začít.
13. 03. 2011 | 20:42

Tenco napsal(a):

scientist
Mně ze stránek Čt nejde nic spustit.
Přehraju všechno, z celého světa - video ze stránek ČT ne. /vím o tom, že to tam mají - ale.../

Dík, ale nefunguje mi to.
13. 03. 2011 | 22:07

scientist napsal(a):

maj na Vás pifku.
13. 03. 2011 | 23:29

Tenco napsal(a):

Tenco
Ku..y.
Snad zapracuje Vileta a strčí to na YOUTUBE.

:)))
13. 03. 2011 | 23:37

LANDA napsal(a):

Pane Žák
A Němci nám řekli. Teď uvidíte jak vypadá korupce. A ať budete dělat co budete dělat, korupci se neubráníte. Vše co se dá koupit, to se dá zkorumpovat. A začíná to u voleb prostým prohlášením politiků: "Když nám dáte hlasy, my vám zajistíme..."
14. 03. 2011 | 14:18

pich napsal(a):

Teď už máme co jsme chtěli ...

Jinak si myslím, že v nevěstinci to klape líp. Každá bordelmamá dobře ví, kde se úplatek za vícepráci vkládá.
14. 03. 2011 | 22:44

stranicka sekretarka napsal(a):

Socializmus ma oproti kapitalizmu ohromnou vyhodu, ze je tam vse celkem v poradku, dokud si na stranickem sekretariatu nezacnou podrezavat krky.
22. 03. 2011 | 01:54

alex alvarova napsal(a):

Odstranit systemovou korupci v Cechach neni zas tak tezke: Zakaz volebni reklamy. Reklama je strasnej prachozrout a vyplaci se, proto je potreba cim dal tim vic miliard cernych fondu. At se strany prezentuji na internetu svymi programovymi prioritami a v dennim tisku at dostanou vsechny stejny chlivek se stejnym poctem znaku. Neodstrani to sice tlaky na drahe cerne Public Relations a nakupy hlasu v primarkach (mozna by se mela zrusit poradova cisla na kandidatkach a nechat volice, at si je ocisluji sami, volici se uplaceji hur, je to drahy).
22. 03. 2011 | 12:12

Jedla napsal(a):

Velmi dobré čtení, děkuji.

Dovolím si z textu (hned z počátku) vytrhnout větu: "...ani jedna z hlavních amerických politických stran není schopna čelit tlaku peněz." Zaujala mne. Správně totiž, podle mého náhledu, charakterizuje primární a sekundární roli v korupci.

Politika a státní správa musí "čelit tlaku peněz". Dokáže to lépe či častěji hůře. Ale tlak trvá, a s globalizací a ekonomickým vývojem patrně sílí.
Proč tedy uplácení je v zásadě trestáno mírněji, než přijetí úplatku, je li tlak veden ze strany peněz a (více či méně úspěšný) odpor je nutno žádat po veřejné správě? Ostatně, ke korupci dochází i mezi čistě privátními subjekty (viz fotbaloví kapříci) a stát pak hraje roli ryze kladnou, pokud takovou korupci vyšetřuje a stíhá. Vše záporné je v takovém případě soukromoprávní, ať už jde o sportovní kluby nebo jejich svaz delegující rozhodčí.
Tak se mi to jeví. Zatím co modří svazáci tlučou stát a politiku za to, že prý zákony a regulacemi ničí podnikání, ve skutečnosti peníze (dopňte si třeba byznys, korporace či po staru kapitál) kolonizuje a korumpuje politiku a stát.
24. 03. 2011 | 14:40

FHG napsal(a):

<strong><a href="http://www.yxmagnet.com/">rare earth magnets</a></strong>
<strong><a href="http://www.chinacopperfittings.com/>brass fittings</a></strong>
<strong><a href="http://www.bohong-machinery.com/>Edm Drilling Machines</a></strong>
<strong><a href="http://www.webseo.net/">宁波SEO</a></strong>
<strong><a href="http://www.0574er.com/">宁波团购</a></strong>
<strong><a href=" http://www.wf-mould-supplier.com/">plastic injection mold</a></strong>

<strong><a href="http://www.xyrack.com/">Supermarket Shelves</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-Long-Span-Shelving-96381/">Long Span Shelving</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-Slotted-Angle-Racks-96382/">Slotted Angle Racks</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-storage-rack-94050/heavy-duty-storage-racks-96378/">heavy duty storage racks</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-storage-rack-94050/warehouse-storage-racks-96380/">warehouse storage racks</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-cantilever-racking-96384/">Cantilever Racking</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-Wooden-Pallets-94493/">Wooden Pallets</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-Steel-Pallets-94489/">Steel Pallets</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/">Drive In Racking</a></strong>
25. 03. 2011 | 04:25

dgdgrr napsal(a):

<strong><a href="http://www.yxmagnet.com/">rare earth magnets</a></strong>
<strong><a href="http://www.chinacopperfittings.com/>brass fittings</a></strong>
<strong><a href="http://www.bohong-machinery.com/>Edm Drilling Machines</a></strong>
<strong><a href="http://www.webseo.net/">宁波SEO</a></strong>
<strong><a href="http://www.0574er.com/">宁波团购</a></strong>
<strong><a href=" http://www.wf-mould-supplier.com/">plastic injection mold</a></strong>

<strong><a href="http://www.xyrack.com/">Supermarket Shelves</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-Long-Span-Shelving-96381/">Long Span Shelving</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-Slotted-Angle-Racks-96382/">Slotted Angle Racks</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-storage-rack-94050/heavy-duty-storage-racks-96378/">heavy duty storage racks</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-storage-rack-94050/warehouse-storage-racks-96380/">warehouse storage racks</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-cantilever-racking-96384/">Cantilever Racking</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-Wooden-Pallets-94493/">Wooden Pallets</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-Steel-Pallets-94489/">Steel Pallets</a></strong>
25. 03. 2011 | 06:38

:)) napsal(a):

Ha, i Captchu už někdo zkorumpoval!!
26. 03. 2011 | 22:06

Alternatus napsal(a):

tý jove (asi abandoned bůh:), souhlasím s panem mb, neuvěřitelnē, také nevěřícně čtu autora... asi si přečtu ještě jednou - Záchvėv zajímavých pozic potē, co jisté náhledy (blize stale pro publikum neurcene) mozna vyčpivaji do alternatīva...
28. 03. 2011 | 19:01

Terry napsal(a):

Je zajímavé, že pod některým články - aktuálně věnujícím se kauze Vondra, třeba

Vondru spasil strach z krachu vlády a utržený Kalousek
(http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=695485)
redakce neumožňuje diskusi. Proč?!! Protože?

Takže alespoň takto vkládám (a taky to zřejmě souvisí s korupcí):

Vondra nezná Veverku, Veverka nezná Veselého

Přitom

Veverka pracoval pro Vondru při zajišťování summitu NATO

a

Veverka a Veselý jsou aktuálně jednateli firmy

ELVOZ s.r.o., IČO 256 48 616
Sídlo: Praha 2, Fričova 3/2294, PSČ 120 00

Jaroslav Veselý,
Ohrobec, V zahrádkách 303, PSČ 252 45
den vzniku funkce: 28.ledna 2009
Zapsáno: 9.února 2009

Ing. Libor Veverka,
Praha 3, Vinohrady, Přemyslovská 1406/3, PSČ 130 00
den vzniku funkce: 20.listopadu 2009
Zapsáno: 11.prosince 2009

(viz http://www.justice.cz)

Zatloukat, zatloukat a zase zatloukat!!!
29. 03. 2011 | 11:54

Terry napsal(a):

Název blogu je špatný.

MY nepotřebujeme korupci.

Korupci potřebují "demokratičtí" politici.

Dvacet let tento skvělý a fungující systém úspěšně budovali, tak si ho teď přece nezruší!
29. 03. 2011 | 11:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy