Klaus v Austrálii

27. 07. 2011 | 01:21
Přečteno 20623 krát
psáno v reakci na blog Krištofa Baláka

Ve svém čtenářském blogu pan Krištof Balák mj. napsal

Bylo by projevem neúcty vyžadovat po hlavě státu, aby při vstupu do budovy procházela bezpečnostním rámem. Neúcty nikoliv k ní jako soukromé osobě, ale k národu. Václav Klaus je, ať se to někomu líbí či nelíbí, prezidentem České republiky. Hlavou státu, nejvyšším představitelem země. Každému prezidentovi suverénního státu je právě z tohoto důvodu projevována náležitá úcta. Neboť úcta projevovaná hlavě cizího státu je indikátorem úcty cizímu národu jako celku.

Je s podivem, že od Václava Klause vůbec někdo toto v Austrálii vyžadoval. Argumentem nemůže být ani skutečnost, že prezident není na oficiální, ale pouze soukromé či pracovní cestě. Prezident není prezidentem od 8 do 16 hodin pět dní v týdnu. Je jím od okamžiku složení slibu do chvíli, kdy tentýž slib složí jeho nástupce. Ať sedí v kanceláři na Pražském hradě, na tribuně při tenisovém zápase, či jde na televizní rozhovor v budově australského parlamentu.


Ano, prezident není prezidentem od osmi do čtyř. Je jím 24 hodin denně, 365 dní v roce. V tom se s panem Balákem lze shodnout. Ale co z toho vyvozuje, nesvědčí právě o občanském sebevědomí.

Shrňme si fakta:
1) Václav Klaus odletěl na soukromou cestu do Austrálie na pozvání dvou think tanků - IPA (Institute for Public Affairs) a Centra pro nezávislé studie.

2) Uspořádali tam pro něj přednášky, na které se vybírá vstupné. Thanks to the IPA, PGA members have been offered a special PGA Rate of $90 (normally $180) to attend this very informative presentation. Díky IPA, členové PGA (organizace farmářů) dostali nabídku speciální ceny 90 dolarů (normální cena 180 dolarů) na tuto informativní přednášku.

3) V Austrálii vláda zavedla uhlíkovou daň, kterou nezavedly ani Spojené státy, ani Čína. Mnoho lidí to vládě vyčítá. Proto se ministerská předsedkyně rozhodla Klause nepřijmout. Ani další politici nevítají přednáškové turné člověka, který popírá opatření proti klimatickým změnám.

4) Klaus má v Austrálii statut soukromé osoby. Po přednášce v tiskovém klubu odjel na televizní interview do budovy parlamentu, kde také sídlí australská televize ABC1. Produkční ho čekala u vchodu. Zřejmě nikoho nenapadlo, co se bude dít, tak Klausovi nevyjednali výjimku. Obsluha rentgenu měla příkaz, že bez kontroly prochází pouze ministerský předseda. Klaus rentgenem odmítl projít. Když zjistil, že se jinak do televize nedostane, řekl, ať za ním přijedou do hotelu a bez pozdravu odešel. ABC1 pak s politováním oznámila, že jí to technické důvody nedovolují.

5) Měla obsluha rentgenu v případě Václava Klause udělat výjimku? Proč? On nešel do parlamentu, ale do televize. O výjimku nikdo nepožádal. Obsluha nemůže o své újmě měnit předpisy, téměř jistě by jí to stálo místo. Je tedy na vině novinář? Neřekl bych. Těžko mohl očekávat, jak Václav Klaus zareaguje.

6) Nejzajímavější ovšem je, co pan Balák vyvozuje z toho, že prezident je prezidentem stále. Jemu z toho vychází neuctivost vůči hlavě státu. V Británii z toho vyvozují úplně jiné věci. Když Václav Klaus letěl v polovině devadesátých let letadlem pojišťovny Allianz na placenou přednášku do Mnichova a na lyžařský výlet do Garmisch-Partenkirchenu, zavolal jsem do britského parlamentu, jestli by mohl nějaký britský ministr brát honoráře za přednášky konané v době, kdy je ve funkci. Byl jsem ubezpečen, že ne. Ministr vlády Jejího Veličenstva je ministrem 24 hodin denně a za to je placen.

7) Takže jediný logický závěr, který lze z Klausovy cesty vyvodit, zní: buď není prezidentem 24 hodin denně a pak může jezdit na přednášková turné a nechat si za to platit, ale pak se nemůže dovolávat zvláštních oprávnění u rentgenů, nebo je prezidentem 24 hodin denně, pak ale nesmí jezdit na přednášková turné a nechat si za to platit.

Myslím, že by si pan Balák měl své postoje ještě promyslet.


P.S. Pro čtenáře, kteří pochybují, jestli by rámem musel projít Barack Obama či Angela Merkelová.

To je zcela chybná otázka. Ti by se v podobné situaci nemohli ocitnout. Je nemyslitelné, aby se americký prezident či německý kancléř mohli ocitnout v cizině na soukromé cestě na náklady soukromé firmy na placeném přednáškovém turné. Z toho by byl takový skandál, že by museli odstoupit. Na placená turné jezdí po skončení funkčního období, nikdy během něho.

Proč to u nás prochází? Máme, obávám se, příliš mnoho pánů Baláků, kteří vzhlížejí k autoritě a nezajímá je, jestli si "autorita" autoritu skutečně zaslouží.

P.P.S. Měl jsem za to, že na cestě prezidenta Klause je skandální to, že český prezident létá za peníze soukromých firem na placená přednášková turné, a aféra s rámem je jen marginálií.

Vidím, že jsem se mýlil, většina čtenářů řeší rám. Ale, vážení diskutující, jak se měla ostraha australského parlamentu dovědět, že ji hodlá navštívit český prezident? Vždyť on tam nebyl na oficiální návštěvě! Vedení parlamentu o tom, že Václav Klaus hodlá jít do televize, vůbec nevědělo. Kdyby tam oficiálně byl, jistě by rámem procházet nemusel. Dokonce ani české velvyslanectví parlamentní ostrahu neupozornilo. Přišla soukromá osoba, ty procházejí rámem. Nic víc, nic méně.

Za zmínku ovšem stojí, že se někdo dožaduje poct hlavy státu v situaci, kdy se jako hlava státu nechová. A nejde vůbec jenom o britskou politickou kulturu. Ze zemí staré EU by si to dovolil jedině tak Berlusconi. Není to smutné?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jan Hrubý napsal(a):

Škoda, že tvůj příspěvek je založen na bulvárním článku. Oficiální vyjádření bylo, že na to samé místo měli exkurzi děti a po něm chtěli, aby vyčkal až rámem projde několik desítek lidí, což odmítl.

Jelikož lítá, prochází rámy běžně, tedy nechápu, jak může někdo skočit na to, že odmítl projít detektorem.
31. 07. 2011 | 23:02

Klaus Narcista napsal(a):

Klaus chce mystifikovat /mystifikace-úmyslné klamání, šíření nepravdivých zpráv, předstírání něčeho/
celou Austrálii, že Česká republika je Klaus a že Klaus je Česká republika !!!... a to se mu nedaří...
01. 08. 2011 | 08:44

Sprosťák napsal(a):

Úctu si nelze uzurpovat povýšenectvím, nadutostí, nesnášenlivostí,mudrlantstvím stavěným nad jiné názory, ba co hůře placeným poučování na přednáškách, jež by stěží dokázal získat na osobní účet bez jakési státnické svatozáře,která je spíše kultem osobnosti, vynuceným patolízalstvím ohnutých hřbetů a servilitou vůči mocným.O to je ostudnější, že někdo jako podivný šášula s podivnými názory tak lpí na své osobní prestiži a přitom své názory ochotně prodává jako nemajetný chudinka,kterému je potřebná tato činorodost nikoliv z přesvědčení,nýbrž ze ziskuchtivosti a na úkor národa, který reprezentuje a jež svými postoji zcela vědomě dehonestuje coby práskané vyžírky všechny své občany.
01. 08. 2011 | 16:30

Ngono-Ngono napsal(a):

Podkoní a Žák,

to jste nám to dobře vykreslil. Ve skutečnosti je úplně jedno jaké argumenty a tvrzení používáte, pane Žáku.
Václav Klaus se váe zpovídat nemusí ani vám skládat účty. Děláte si zbytečné starosti o jeho chování, je to dospělý člověk, ne chovanec vašeho ústavu nebo Jedličkárny. Ale kydat špínu můžete, v tom vám nikdo nebrání zejména je-li taková činnost podnětem k finančnímu zárobku.
To jste tedy klesl. Uff.
01. 08. 2011 | 21:43

Xaverius napsal(a):

K osobě (osobnosti?) Václava Klause komnetáře až v průběhu
roku 2012. V té době se bude hodnotit jeho "státotvorná"
činnost za posledních 20 let!
Dalekosáhlé plány do další budoucnosti ať si nedělá! Víme,
že celý život sloužil jedné myšlence, jedné ideologii, a to
je "vybudování nejspravedlivějšího světa řádu"! Však on ví!
A věří tomu! Je to jeho "děélo"!
27. 08. 2011 | 18:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy