Proč se Alexandra Alvarová mýlí

20. 08. 2011 | 03:23
Přečteno 11899 krát
Zvládáme svou minulost?

Paní Alvarová zavěsila na svůj blog stručný text: Zemřel Ctirad Mašín..čest jeho památce. Bylo by zbytečné zahlcovat tento blogpost dalšími slovy.
S osobním názorem nemá smysl polemizovat. Přesto se pod blogem rozvinula bouřlivá diskuse, do které se zapojila i autorka.

alvarova napsal(a):
Pokud jeste diskutujici prominou posledni vstup, vidim zde nekolik zasadnich shrnujicich proudu mezi temi, kterym pripadaji dnes Masinove jako vrazi:
1. Ti, kteri se na komunistickem rezimu aktivne podileli a dodnes jej pokladaji za moralne vporadku. Tem musi Masinove nutne pripadat jako Breivik, ten prece take zautocil na nevinne lidi uprostred zcela legitimniho mirumilovneho rezimu. Tech zde ale moc neni a pokud ano, otevrene se k tomu boji priznat.
2. Ti, kteri vycitaji Masinum zabijeni nevinnych. Pak je ale na miste definovat, od ktere sarze vys zacinala vina. Nikdo, pokud mne pamet neklame, to po listopadu neucinil a ani se o to nepokusil. Je v poradku zabit generala a nadstrazmistra usetrit? Vnimani teto zcela nejasne hranice je individualni. Byl drzitel propujceneho bytu stejne vinen jako dustojnik STB? Byl sef stranicke bunky mene vinen nez generalni tajemnik? Kde je jeste spoluucast omluvitelna? Nemci se o toto po valce poctive pokouseli,vsem doporucuji utly a genialni spisek Karla Jasperse s nazvem OTAZKY VINY: A dnes maji nejmenší podíl pravicoveho extremismu v Evrope. My jsme se na to tak nejak po cesku s prominutim vy...a tak mame komunisty ve vsech partajich na klicovych postech...nebo jejich deti, nebo byvale STB a KGB, jak si kdo vybere, jsou jich lesy a uz je nepoznate podle ideologie, kazdy z nich si mezi tim vybral tu svou. Uz s tim nejde nic delat. Uz neni koho obvinit, vina se rozplizla mezi všechny a obtezuje slusne lidi svym smradkem (prominte ta emotivni slova).
3. Ti, kteri vidi ve rvacce s pokladnikem o pistoli ukladnou vrazdu.
4. Ti, kteri si nezjistili fakta a spokoji se s necim z ideologicky sprizneneho doslechu. S temi nema samozrejme smysl debatovat.
5. Ti, kteri povazuji za uspesny jen odboj bez obeti nebo odboj cileny na symboly (Heydrich byla akce obstojne logisticky pripravena za podpory dvou vlad, Masinove byli mali zoufali pesaci bez JAKEKOLIV PODPORY).
6. Ti, kteri povazuji za hrdiny jen ty, kteri to neprezili.
7. Ti, kterym pripada chucpe, kdyz soucasni politikove exhibuji pred kamerami svalnatymi slovy o hrdinech.
8. Ti, kterym pripada odboj spravny pouze v pripade, vede-li se proti prislusnikum jinych narodu.
Vsechny krome cisla jedna a ctyri mi pripadaji necim pochopitelne. Jak ale dodavam, prave proto, ze jsem si fakta poctive zjistila a temer nikdy neplavu s nejakym mainstreamovym ideologickym proudem, rikam: Jsou to dva lide, ktere honila po zuby ozbrojena armada dvaceti tisic policistu- uz jen to je samo o sobe zajimavy znak!proc tolik, na dva-tri obycejne "vrahy" - kteri jsou na uteku a které otec, významný odbojář proti nacismu, ktery byl nacisty popraven, naucil neco, co vetsina Cechu nezna a boji se toho jak cert krize: bránit svou svobodu se zbrani v ruce. Naposled plakali Cesi na nakladacich, kdyz Benes odvolal mobilizaci. Od te doby jsme geneticky naprogramovani heslem: pridej se k nim, prezijes! Stydime se za to a nenávidíme ty, kteri nam to připomenou, kdo by to rad slysel. Nase svoboda se nam smrskla na ruzne náhražky: citit se jako podnikatel, nakoupit si v Kauflandu, naladit si padesat stanic na telce anebo vybojovat si vetsi sociální pridavky. Mozna je nam i trapne priznat, ze je nam ta svoboda vlastne uplne sumafuk, je prilis abstraktni, nez aby bylo mozno se z ni najist. Rab rad veri tomu, ze hnusní páni byli, jsou a budou, a neda se s tim nic delat. Uklidnuje to. Dela to svet prehlednejsim. Nenuti to riskovat a premyslet o neprijemnem.
15. 08. 2011 | 13:16


S těmito argumenty už stojí za to polemizovat, protože představují kvintesenci naší neschopnosti „zvládnout minulost“, jak hezky říkají Němci. Ponížení, které komunistický režim lidem periodicky uštědřoval, po jeho pádu vyvolalo potřebu zadostiučinění. Palčivost ponížení byla tím větší, čím větším byl rozpor mezi vědomím odporu proti režimu – a neochotou či neodvahou se proti němu otevřeně postavit. Ten postoj je častý u dětí rodičů, kteří byli aktivními komunisty, hodně taky mezi lidovci, kteří, místo aby považovali existenci Lidové strany v Národní frontě za pozitivní šanci, kterou nabízeli lidem, jež nechtěli do KSČ, aby se mohli angažovat ve veřejném životě, upadli do komplexu „odčinění kolaborace“. Právě v Lidové demokracii bývalý agent Státní bezpečnosti Kaštánek spustil útok na minulost, v níž odsoudil celých 40 let od roku 1948 jako nediferencovanou totalitní minulost.
Potřeba ponížení kompenzovat vede k touze hledat hrdiny. Čím odvážnější, tím lepší.
Lze to pochopit, ale nelze s tím souhlasit.
Zejména když ke glorifikaci je také třeba upravovat minulost.
Podle paní Alvarové si Němci přečetli Jaspersovu Otázku viny – a proměnili se. Na rozdíl od nás, kde komunisti nalezli do všech politických stran, protože my jsme minulost nezvládli. Skutečně? Co se stalo s bývalými nacisty?
Německo od konce války do vzniku Spolkové republiky Německo v roce 1949 řídily okupační mocnosti. Ty uspořádaly procesy s válečnými zločinci a provedly prověrky ve státní správě.
Jenže když vznikla Spolková republika, kancléř Adenauer, v naší terminologii lidovec, otevřel stranu i bývalým nacistům. Do státní služby přijal víc než 90 % lidí, které okupační mocnosti neprověřily. Státním sekretářem byl u něj Hans Globke, autor komentáře k Norimberským zákonům, doklad kontinuity nacionálně-socialistických elit a počátečních elit nové republiky. Adenauer měl jasnou antifašistickou minulost: ale měl rozum a nedovolil, aby se vznikající německá demokratická společnost dělila na otázce minulosti. Věděl, že by to pro ni bylo smrtící. Proto když SRN v roce 1955 vstupovala do NATO a sociálně-demokratický poslanec se ho v parlamentu ptal (mimochodem nacisti vstupovali i do SPD, ale nebylo jich tolik), jestli „generálové Adolfa Hitlera budou též generály Konráda Adenauera“, mu suše odpověděl: „myslím, že by mi NATO 15-ti leté generály nevzalo“.
Když se v roce 1967 bývalý člen NSDAP Kurt Georg Kiesinger stal předsedou CDU, Karl Jaspers se na protest přestěhoval do Švýcarska a do Německa se už nevrátil.
Německo se svou minulost učilo zvládat dlouho – a povedlo se mu to. Důkazem právě je, že minulost řešilo jako generační problém, netahalo ji do účelových politických šalovaček.
Tak jako Německo, kde NSDAP měla na konci války 8,5 milionů členů, tak Československo, kde strana měla v roce 1989 cca 1,7 milionů členů, je nemohlo poslat na Sibiř. Lidé, kteří dávají najevo, že se komunisti měli po roce 1989 vyloučit z veřejného života, dávají najevo svoji hlubokou frustraci. Některé svádí k adoraci lidí, kteří, kdyby svůj čin provedli o 15 let později, by byli na Západě souzeni jako teroristi. Co dodat? Uzdravování české společnosti bude ještě delší než v Německu.

Pro přehlednost vyjímám z diskuse pod blogem:
alvarova napsal(a):
Pane Zaku, diky za reakci. Ano, Nemecko se skutecne zazracne neobratilo, to myslim ani z meho uvedeneho textu nevyplyva. Ale to siroke podhoubi pro nacisticky resentiment, jake dnes existuje napriklad v Rakousku, to je v nemecku definitivne passe. Nemcum se podarila jedna vec: v bourlive debate pred i po denacifikaci, ktera probihala sice masove a tykala se vsech clenu NSDAP (o tom u nas nemuze byt ani reci), ALE NA VYSOKYCH POSTECH probihala i tak, jak popisujete... prijali vetsinovy konsensus o tom, co je jednou provzdy fuj. Nedokazu si predstavit existenci Haidera ci Stracheho na prvnim miste zebricku popularity v Nemecku. Rakusane se dodnes vsichni radi vidi jako mirumilovne obeti Hitlera a silnejsich sousedu, proti kterym se nedalo nic delat. Ale na MEXIKOPLATZU stoji dodnes opustaney pamatnik s obrimi cislicemi 99,73. Pred timto pamatnikem si dodnes stari Rakusane uplivuji. Pripomina jim totiz, ze pro anslus v lidovem hlasovani hlasovalo 99,73 procent Rakusanu. Na pamatnik kaleji holubi a zarusta v rohu parku rostim, nepozorovane ale jiste odsunovan z vedomi chodcu do zatraceni.
Pro uplnost dadavam, ze nejsem dite ani komunistu, ani lidovcu.
20. 08. 2011 | 08:59
alvarova napsal(a):
oprava: ...v Nemecku, ...dodavam

alvarova napsal(a):
Pane Zaku, jeste mne napadl zajimavy detail ex post: Z pameti Markuse Wolfa a dokumentu Gauckova uradu vyplyva, ze lide na vysokych postech s nacistickou minulosti byli idealnimi kandidaty pro vydirani STASI, pokud nebyla tato minulost verejne znama a popsana. STASI timto zpusobem ziskala radu nedobrovolnych spolupracovniku na klicovych mistech noveho svobodneho nemeckeho statu. Je na miste se zeptat, zdali byla chyba v denacifikaci (ti lide se bali priznat svou minulost) nebo v tom, ze se dukladne neproverovalo. Uznavam, ze Adenauer nemel prilis mnoho na vyber, viz Gehlenuv pripad. Ale zda to bylo z pohledu budoucnosti objektivne spravne rozhodnuti, mohl proverit jedine cas. Kdysi jsem se bavila s jednim vysoce postavenym predstavitelem zahranicni spolecnosti, ktera u nas projevila zajem o investice. Ptala jsem se ho, proc vsadili pri vyjednavani na lidi spojene s STB a KGB. Jeho odpoved byla zcela pochopitelna: Nikdo krome nich nema ty zkusenosti, vhled a kontakty. Byt realista je v poradku, zvlastni ale je, ze to, co je realisticke, nemusi byt z historickeho hlediska spravne...nebo rekneme OPTIMALNI, abych nepouzivala adjektiva vztahujici se moralce.

alvarova napsal(a):
Jeste posledni poznamka k denacifikaci: Ano, nebyla dusledna. Ale byla. Uz to je samo o sobe velky pocin. U nas se hned po revoluci ztratily seznamy STB, seznamy KGB se nam nedostanou do ruky nikdy a na seznamech KSC je polovina parlamentu, vlady, soudcu,generalnich reditelu verejnych instituci a podobne. Treti odboj byl uznan odbojem az ve chvili, kdy je vetsina jeho clenu po smrti. Ve vezeni se ocitl pouze omylem neinformovany radikal Stepan, ktery nepochopil vcas, ze z Moskvy prisel rozkaz k akci s nazvem SKATUALTA BATULATA HEJBEJTE SE (jednoducha hra, kterou zna kazde dite v ceske materince). Kdyz to pochopil i Stepan, pustili ho a zalozil si firmu. Tezko se srovnavat s denacifikaci, kdyz jsme se o zadnou ani naznakem nepokusili. Proto se na Masinech neshodne nikdo s nikym.

Václav Žák napsal(a):
Paní Alvarová,
adenauerovská cesta k demokracii se dá stručně popsat takto:
- právní stát je důležitější než morální ohledy, proto bývalí nacisti musejí mít možnost účastnit se obnovy státu
- trestní odpovědnost za zločiny musí být individuálně prokázaná, samotné členství v NSDAP není diskvalifikací
- minulost nesmí být tématem politického zápasu
- mravní vyrovnání s minulostí má probíhat mimo politickou arénu.
V tomto kontextu, který byl německou společností přijat a tematizace nacistické minulosti odložena o bezmála dvacet let, se např. chodilo po špičkách okolo témat, jako byl atentát na Hitlera.
Přitom šlo o režim, jehož zločiny se s československým komunismem nedají ani srovnávat.
Osobně jsem přesvědčen, že Adenauer volil dobře.

Česká cesta opět, jako mnohokrát ve dvacátém století, znamenala zneužití minulosti pro politický zápas. Důsledkem byla kastrace státu, který přestal být schopný plnit základní funkce, např. vynucovat právo. Protože bez alespoň některých komunistů nemohla fungovat ani státní správa ani žádná politická strana, začalo se bezostyšné lhát. Marasmus, který se měl léčit mimo politický zápas, se stal jeho integrální součástí.
Já nepolemizuji s Vaší úctou k Ctiradovi Mašínovi, to je Vaše soukromá věc. Ovšem měla by logicky souviset s Vaší pochvalou pro postup denacifikace ve Spolkové republice Německo. Hlavně polemizuji s tezí, že odpůrci Mašínů jsou geneticky pokřivení čecháčci, kteří nedokážou na obranu svobody zvednout zbraň. A nedokážou se po německu vyrovnat s minulostí.
Tvrdím, že se v tomto soudu mýlíte. Ve skutečnosti řídily pragmatický německý přechod k demokracii nacistické elity, přinejmenším v právní oblasti. A právě pokus z morálních důvodů vyloučit z přechodu komunistické elity vedl k záplavě diletantismu a pokrytectví, s jehož důsledky se potýkáme dnes. Ty se samozřejmě vyloučit nenechaly a dosáhly svého značně neformálními způsoby.

V minulém režimu se dalo obstát se ctí a dělat i smysluplnou práci pokud člověk nechtěl kariéru, jezdit do ciziny atd. To, co napsala značka schlimbach 9.42 nebyl ojedinělý příklad. S lidmi, kteří se nebáli, dnes obvykle necloumá touha kompenzovat ne-odvahu radikalismem.

Je skutečně dobré si uvědomit, že Adenauer neprosadil ani lustrační zákon, ani zákon o protiprávnosti nacistického režimu, ani zákon a jánevímjakém odboji, aby učitelky věděly… jak pravil předseda Poslanecké sněmovny Uhde. Ne, jako moudrý katolík věděl, že se morální otázky nedají řešit politickými prostředky, což lidé toužící po zadostiučinění nechápou. A děsil se představy, že stát by měl glorifikovat akty individuálního násilí, pročež se v jeho éře vůbec netematizoval atentát na Hitlera, i když z právního hlediska by válečný stav mnohé umožňoval. Představa, že se koncedují akty individuálního teroru v době bez vyhlášené války by pro něj byla absolutně nepřijatelná. Křesťanská kultura je, vážená paní Alvarová, kulturou oběti, nikoliv násilí. ¨
Obávám se, že je třeba si vybrat: buď Mašíni, nebo Adenauer. Obojí dohromady nejde. A taky přemýšlet, co se nám nedaří, když máme parlament, který se s minulostí neustále vyrovnává, když máme vládu, která Mašíny vyznamenala a ještě vyznamená, a současně rozvrácenou společnost.
Srdečně VŽKomentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kormoran napsal(a):

Kez byste soudruzi samani dokazali zvladnout svoji ubohou pritomnost, o budoucnosti ani nelze mluvit! V hodnoceni minulosti je i muj dravy zobak na vas kratky! 750 000 komousu se jaksi jen tak nevyparilo!)))
20. 08. 2011 | 03:41

AC napsal(a):

Čas na uzdravování společnosti ještě - ani po 22letech - stále nenadešel. Naopak, situace se v Evropě znovu nebezpečně komplikuje. To snad vidí už i slepí.
A až konečně nadejde, bude o úplně něčem jiném. Opět nás rozdělí.
Pro příklady bych proto do minulosti nechodil. A už vůbec ne do Německa.
20. 08. 2011 | 03:54

Jan Žura napsal(a):

Vážený pane kormoráne, mluvte raději o lidech, kteří byli u komoušů. Byli to, a stále ještě jsou bezcharakterní lidé, kterým nedělá žádný problém změnit přes noc své názory. V kombinaci s ještě horšími veksláky se chopili ekonomické moci, zatímco disidenti a pravdoláskaři vrtěli zadečky na nekončícím mejdanu na počest vítězství nad těmito komouši - nekomunisty. Ti, aby se ospravedlnili před sebou samými, před veřejností, před svými dětmi, nejvíc používají protikomunistické výrazivo. Je to přibližně jeden milion ksindlů a to musí být na morálce národa znát.
20. 08. 2011 | 04:22

Faust napsal(a):

pane Žáku,
svatá pravda.
Problém je, že libovolnou historickou událost měříme DNEŠNÍM pohledem a svými zkušenostmi a znalostmi...
Což platí obecně.
20. 08. 2011 | 04:48

Luba napsal(a):

A jaký svůj duševní úraz si kompenzujete Vy, pane Žáku?

Například o prezidentu Masarykovi jste se ve svém jiném článku vyjadřoval ve stylu starého bolševika. V tom, ve kterém jste kritizoval údajného nedemokratického nestatečného ducha "malého českého člověka". Vašimi slovy: "infantilní, dětinský postoj" k věcem veřejným.

V Demokracii ve cvokhauzu (1.) jste mj. napsal:
"Prezident Masaryk si platil síť informátorů ve všech politických stranách ... s odstupem času se na první republiku díváme jako na zlatá léta československých dějin.
Kdyby tehdejší aktéři vstali z mrtvých, asi by se nestačili divit, v jakém ráji jim bylo žít. Možná by ocenili, že Masaryk na státních návštěvách plnicí péra nekradl, ale to by byl asi jediný rozdíl."

Zdroj:
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-zak.php?itemid=12906

Poměry První republiky jsou s těmi nynějšími nesouměřitelné.
Jen absolutní hlupák, nebo člověk, který má potřebu si kompenzovat své selhání z kolaborace s režimem a minulou víru ve vědecký marxistický světonázor, má potřebu srovnávat nesrovnatelné.
Např. složitou minulost počátků obnovené české státnosti v prvorepublikovém Československu, obklopeném nepřátelsky naladěnými totalitními režimy, s jednoduchou současností unitárního státu, začleněného v NATO a EU.

Sir Karl Popper považoval Masarykovu československou První republiku za jedinou otevřenou společnost v Evropě i ve světě.

Člověče,
jaké humanitní vědy jste to vlastně studoval? Proč jste tu Chartu 77 podepsal? Taky kompenzace?

Potřeba ocenit Mašíny nemusí vyplývat z žádné potřeby kompenzovat vlastní ostudnou minulost - může jít o jinou formu nesouhlasu s tím, že jako v jediném posttotalitním státě u nás nerušeně prosperuje komunistická strana bolševického typu.
Což je ve vztahu státu k bolševiky ničeným a poznamenaným životům mnoha spoluobčanů nehorázné!

Masarykovým krédem nebylo, ač to byl člověk vpravdě věřící, sklonit před násilím hlavu a tiše trpět či spolupracovat, ale postavit se na rozhodný odpor, i se zbraní v ruce!

Pane Žáku, styďte se!
20. 08. 2011 | 05:39

Dalibor Štys napsal(a):

Pan Žák vynechal názor nicku Občan, který prohlásil, že naprosté většině občanů socialismus vyhovoval. Což znamená ze buď Občan trpí totální ztrátou paměti, nebo žil na jiné planetě.
To, že dnes řada lidí říká, že za socialismu bylo líp, je úplně jiné tvrzení. Každý žije svými okamžitými problémy a z mládí si pamatuje hlavně to mládí.
No, a pokud jde to vyrovnání s minulostí, ono by se to vyrovnávalo, kdyby pádu komunismu předcházela léta 50., kdy panoval teror a absolutně neprostupné hranice. Jenže on 20 let před rokem 1989 byl rok 1969, kdy kdo chtěl, mohl odejít a kdo neodešel, musel být připraven s režimem kolaborovat. A po celou dobu 1970-1987 existovala snadná metoda k odchodu: vstoupit do strany nebo podepsat STB a vyčkat na první zájezd s Čedokem nebo výjezdní doložku. Nebo naopak podepsat chartu 77 a nechat se vystěhovat. Zvláště v letech 80. to nemělo pro příbuzné (minimálně ve velkých městech) prakticky žádné důsledky. Takže kdo zůstal, často oprávněně pociťoval máslo tající na hlavě.
Na vysoké školy posledních 15 let přicházejí žáci, kterí tím nejsou nijak postiženi. Neboli těm, kteří jsou jen málo ovlivněni, je dnes i 35 a začinají zastávat vedoucí funkce. Mají jistě své chyby a své ideologie, ale lepší to nebude. K zániku špatných myšlenek dochází až s odchodem jejich nositelů.
20. 08. 2011 | 07:01

tomeek napsal(a):

Mili panove Kormorane i Jane Zuro ---
Ano, dejme tomu, ze mate oba pravdu.
A co s tim? To, ze tady jeste zbylo - rekneme - pul milionu ci milion komunistu, co s nimi udelame ci udelate? Zakaze se KSCM jako zlocinecka organizace, budiz. Komunisty ci exkomunisty muzskeho pohlavi vykastrovat a pak zavrit (do blazince, koncentraku - poradte!) - tak je to spravne? Vsem uhrnem zabavit veskery majetek a poslat na Sibir ci Patagonie? Od byvaleho okresniho tajemnika vyse rovnou popravit? A co kandidaty KSC? Co s nimi? Vykastrovat napul?? A byvale cleny CSM/SSM - co temi? Sebrat jim vsem duchody a ridicske prukazy? Kolik jich bude? Dva miliony? Pet milionu?
A kdyz uz jsme u toho: ex-clenky Svazu zen (to prece jasne byla cast Narodni fronty a smecka prokomunistu...), byvala Strana lidova a Strana socialisticka taky jasne kolaborovaly s rezimem, ze ano?! Takze taky pridat na seznam, neni-liz pravda? A to se nam to tu pekne procisti! A nejake extra penize do statni kasy taky kapnou, ze...
Rozumejte, ja nepolemizuji s tim, jestli komuniste byli ci nebyli beranci potazmo zlocinci ci vyzirkove! Co s tim ale krome sveho osobniho rozhorceni proboha hodlate delat? Desetiminutovky nenavisti vuci komunismu v kazde rodine, na kazdem urade, v kazde fireme? Rude hvezdy nasite na rukav?? Zvlastni tribunaly pro statisice lidi po dvaceti ci sedesati letech po Husakovi ci Gottwaldovi? A kdo tem tribunalum bude predsedat? Nevinna novorozenata? Vybrani jedinci, kteri meli to stesti nebo statecnost, ze se nestacili namocit? Najde se vubec dost takovych a kdo je bude vybirat??
Pokud nekdo nekoho okrade ci znasilni, je to vyjimecny cin, a tak se najde snadno na kazdeho takoveho vynika sto ci tisic nevinnych majicich pravo ho soudit. Pokud by ale jeden vzacne cisty mel soudit sto pospinenych, tak to bojim se nikam nepovede.
To je myslim to, co Vaclav Zak nam vsem predklada...
20. 08. 2011 | 07:05

Platan napsal(a):

Luba:
To, že si prezident Masaryk platil síť informátorů ve všech politických stranách, si Václav Žák nevymyslel. Jestli nevěříte, přečtěte si tohle:

Jaroslav Pecháček
Masaryk - Beneš - Hrad
Faun 1996

Tady si to můžete objednat:
http://www.trigon-knihy.cz/book.aspx?guid=1f72e840-d540-484d-b2c5-f77ab63a252c&l=cze
20. 08. 2011 | 07:16

tomeek napsal(a):

Oops ... melo byt "takoveho vinika". Pardon!
20. 08. 2011 | 07:25

Kvakin napsal(a):

Každý kapitál je po určité době jen kapitalizovaná nadhodnota. Odtud morální právo námezdně pracujících na vyvlastnění buržoasie ... Karel Marx
20. 08. 2011 | 07:27

Admirál napsal(a):

kormoran - Být Vámi, bl bych v hodnocení toho, jak kdo zvládá svoji přítomnost, velmi opatrný.

Vy, se svojí rétorikou a schpností vidět komplikované věci jednoduše a tlouci po hlavách ty, kteří složitost vnímaji, by jste byl v 50. letech ozdobou komunistických propagndistů. Stejně, jako nyní hájíte hnědou, hájil by jste tehdy do roztrhání těla rudou. Takový Pavka Kohout. I když ten měl v sobě talent.
20. 08. 2011 | 07:49

Otázkář napsal(a):

Luba

Dopouštíte se několika manipulací. Masaryk opravdu nebyl typ člověka, který by se sklonil před násilím, ale prosazoval aktivní odpor. Nebyl žádným pacifistou jak se dnes někteří domnívají. Nicméně také není pravda, že by v dobách míru bojoval se zbraní v ruce proti Rakousku-Uhersku. Právě naopak. V rámci možností se snažil politiku ovlivňovat slovem a to tak, že kandidoval do říšského sněmu. Něco jiného je samozřejmě období 1. světové války. Ve válce se prostě bojuje a proto také podporoval československé legionáře a po jejím skončení se zasloužil o vznik a rozvoj československé armády. V duchu hesla "když chceš mír, připravuj se na válku". S tím lze samozřejmě jedině souhlasit, nicméně to co jste napsal o tom odporu i se zbraní v ruce, nebyla, v dobách míru, pravda.

S názorem na TG Masaryka s panem Žákem nesouhlasím, ale postojům, které zastává směrem k Mašínům nemám moc co vytknout. A ještě jedna věc. "Ponížení, které komunistický režim lidem periodicky uštědřoval, po jeho pádu vyvolalo potřebu zadostiučinění. Palčivost ponížení byla tím větší, čím větším byl rozpor mezi vědomím odporu proti režimu – a neochotou či neodvahou se proti němu otevřeně postavit. Ten postoj je častý u dětí rodičů, kteří byli aktivními komunisty", s tím se setkáví, téměř denně, takže to mohu jedině potvrdit. Další skupinou fanatických antikomunistů jsou (jak překvapivé) bývalé komunisté.
20. 08. 2011 | 07:53

Vico napsal(a):

Na Lubu nelze nereagovat. Lubovo zvolání k panu Žákovi :

"Proč jste tu Chartu 77 podepsal?".

Mimo jiné i proto, že se nebál.

Pro absolutní většinu/včetně mně/spíše platí: Proč jsme nepodepsali? A když nepodepsali, proč jsme se stali součástí tehdejší reality, která udělala ze signatářů obyvatele izolovaného norského ostrůvku Utoya.

Prach jsi a v prach se obrátíš.

Nickem jsi a nickem zůstaneš.
20. 08. 2011 | 07:57

Luba napsal(a):

Platane,
vadí mi ta formulace: placená síť informátorů.

Kdo je to informátor? První představa, která každému naskočí, je skutečný konfident Sabina, pak literární Haškův Brettschneider, a seriálová svině Bošek, ztvárněný hercem Haničincem. Pro většinu lidí je informátor totéž, co udavač.

A co je to síť? Ve smyslu organizované skupiny: Zpravidla se tím myslí organizace, vyvíjející nějakou nekalou činnost.
Např. fiktivní Al-Kajdá nebo skutečný Berdychův gang, či Mrázkovi a Kindlovi zavázaní politici.

Je pravda, že si Masaryk zjišťoval informace o lidech, se kterými musel jednat. Aby ten dialog k něčemu vedl. Jako člověk znalý psychologie lidí (praktikoval v psychologické laboratoři zakladatele psychologie jako vědy, W. Wundta, v Lipsku) věděl, jak je tato příprava pro smysluplné jednání důležitá.

V mnohonárodnostním státě s řadou protichůdných zájmů a vlivových skupin - pro optimální fungování státu - to jinak nešlo. Ten luxus monologu blbých, hluchých a slepých (ten máme nyní) si mnohonárodní stát demokratických principů nemohl dovolit.

Tedy, správným tvrzením by bylo, že Masaryk si nechal zjišťovat informace, nikoli že měl "placenou síť informátorů".
To druhé spíše pasuje do klávesnice, pera či úst lidí, kteří o Masarykovi tvrdili, že nechal střílet do dělníků.
20. 08. 2011 | 08:01

Fialenka napsal(a):

Mašíni podle mě nejsou dobrým vzorem pro odboj proti útisku vlády. Chovali se jako gauneři a zabili opravdu nevinné lidi.
Ale v tom, že máme „bránit svou svobodu se zbrani v ruce“ s paní Alvarovou souhlasím.
Vlivní komunisti při převratu nezmizeli jako mávnutím kouzelného proutku. Alvarová o nich píše: „Lez, podvod, naprosty cynismus a stepni pravo silnejsiho maji zapsanou v DNA. Jejich deti nam ridi podniky, vladnou a shlizeji na nas z titulnich stran zebricku ceskych milionaru.“
20. 08. 2011 | 08:04

Luba napsal(a):

Vico,
čeho by se pan Žák bál?
Že bude po podpisu Charty 77 uvězněn či rovnou oběšen?

A kdy ji podepsal?
Jeho podpis na seznamu signatářů 1977-89 chybí.

http://libpro.cts.cuni.cz/charta/
20. 08. 2011 | 08:13

Ládik!!! napsal(a):

Němci měli fašisty u moci zlomek 1 generace, u nás byli komanči celé 2 generace. Z toho 1g byla podpořena 21-letou přítomností velmocenské okupační armády. To je sakra rozdíl proti BRD, to se vůbec nedá srovnávat. 2 generace komunistů vychovaly v duchu své zvrácené ideologie své děti. Ty se nevyrovnají s ničím.
20. 08. 2011 | 08:16

juvel napsal(a):

Ponížení, které nám připravily polistopadové vlády svým diletanstvím, korupčností, rozkradením majetku, neschopností, zadlužením, propojením se zločinem, směšností, prolhaností a.j. není o nic menší, než ponížení, které lidé snášeli v době reálného socializmu.
Pro normálního občana není problém vyrovnat se s minulostí. Každá doba přináší dost a dost svých obtíží, překážek a nespravedlností, aby člověk měl co dělat, když chce zodpovědně zajistit život svůj a své rodiny. A když má člověk smysl pro poctivost, morálku a lidský vztah k bližnímu, je pro něho jednání Mašínů naprosto odpudivé. Stejně jako by toto jednání bylo odpudivé dnes.
Stojí za zamyšlení, že v průběhu šedesátých let se naše společnost zbavila stalinismu a dospěla až ke svobodě slova, shromažďování i cestování a to bez Mašínů a jejich metod. Jen vojenská intervence cizí velmoci tomu zabránila.
Paní Alvarová, jako žena, je v tomto případě více pod vlivem svých romantických představ o hrdinství, než hodnocením střízlivým a vyváženým.
20. 08. 2011 | 08:16

Otázkář napsal(a):

juvel

Perfektní
20. 08. 2011 | 08:27

Fialenka napsal(a):

Ještě musím doplnit k tomu „se zbraní v ruce“.
To nemyslím, že by se mělo hned střílet, chraňbůh, to ne. „Zbraň v ruce“ je na přiměřenou obranu. Asi jako při přepadení doupěte pašeráků a pasáků policií.
20. 08. 2011 | 08:28

Maximus napsal(a):

Pane autore, hodně dobrý článek!
20. 08. 2011 | 08:29

olga napsal(a):

Vzhledem k tomu, že jsem sama byla komunistka, znám lidi, kteří se ke komunismu hlásili. Znám především poctivé lidi, kteří dělali něco nad rámec povinností. Pracovali. Neudávali. Znám i lidi, kteří se ke komunistům nehlásili. Všichni žili svorně a spokojeně. Dnes, když slyším ze všech stran jak to bylo hrozné, tak prostě nechápu. Kde to bylo? Já jsem žila v nezadluženém státě, kde mi nic nezcházelo. Nemusela jsem mít strach, že nebudu mít na bydlení, na jídlo, na studia pro děti, na sportovní vyžití, a i na dovolenou u moře. Nebála jsem se ani války, a ani ničeho jiného. Plnila jsem si své povinnosti a žila spokojeně. Neviděla jsem žebráky, nechodila jsem denně kolem lidí prodávajících Nový prostor, ...
Byla jsem snad slepá? Já jsem se nesvobodnou necítila. Proč jste za mne bojovali? Já jsem o to nestála. Já necítím žádný vděk. Já vás lituji.
20. 08. 2011 | 08:30

Naštvaný napsal(a):

"Uzdravování české společnosti bude ještě delší než v Německu." To je věda, co autore? Jak dlouho trval nacismus v Německu, a jak dlouho komunismus v Československu? Mimo jiné!
20. 08. 2011 | 08:36

Luba napsal(a):

juvel,
no jo, ale v letech šedesátých se už masově neloupilo, justičně nevraždilo, a političtí vězni byli amnestováni.

Pak nastoupil vězněním zradikalizovaný amnestovaný óbrkomunista Husák, zazvonil na Brežněvův zvonec, a s demokratizací byl konec.

"Něch odpadně, čo je oportunistické", tvrdil tento vyznamenaný hrdina SSSR:

http://www.youtube.com/watch?v=7W5iHDSo9Mc
20. 08. 2011 | 08:37

Petr Havelka napsal(a):

Paní Olgo,

na Váš příspěvek v 20. 08. 2011 | 08:30 je velice jednoduchá odpověď.

Ptáček, který odjakživa žije v kleci také neví, že za těmi dráty je volný svět kde si může svobodně létat.

Svoboda letu ovšem přináší riziko, že ve volném světě se vyskytují draví ptáci, lovci a hlavně blbci.

http://www.youtube.com/watch?v=JmrGImjmUZk
20. 08. 2011 | 08:37

Martin napsal(a):

Zase další kupení prázdných slov na hromadu. My jsme prostě tak debilní národ, že vyzdvihujeme Palacha div ne za národního hrdinu a na Mašíny z vysoka kálíme. Není to ale nic překvapivého, Češi jsou takoví už poměrně dlouho.
20. 08. 2011 | 08:38

Naštvaný napsal(a):

"Všichni žili svorně a spokojeně" Olgo, odkud jste todle vycucala? Vy co by komunistka možná ano, ale ti druzí... I když někteří ano. O tom už ale raději nějaké sociologické pojednání...
Nicméně takovéto zcestné a zavádějící informace vykládejte své mamince při její poslední hodince..., ať ji potěšíte, jak vás tak čtu!
20. 08. 2011 | 08:41

Luba napsal(a):

Olgo,
jako komunistka jste snad měla zajištěn pravidelný přísun vložek? Nebo jste na tom byla stejně, jako občanky politicky neangažované?
20. 08. 2011 | 08:43

Divobyj napsal(a):

Osobně jsem to dotáhl na řadového svazáka.Byl jsem vyloučen poté,co se zjistilo,že nemám v legitimaci žádnou známku.Lepil jsem je ihned po obdržení na školní tabuli.

Lupič zůstane lupičem a vrah vrahem.Můžete o tom žvanit jak dlouho chcete.NIC na tom nezměníte!!!
20. 08. 2011 | 08:56

alvarova napsal(a):

Pane Zaku, diky za reakci. Ano, Nemecko se skutecne zazracne neobratilo, to myslim ani z meho uvedeneho textu nevyplyva. Ale to siroke podhoubi pro nacisticky resentiment, jake dnes existuje napriklad v Rakousku, to je v nemecku definitivne passe. Nemcum se podarila jedna vec: v bourlive debate pred i po denacifikaci, ktera probihala sice masove a tykala se vsech clenu NSDAP (o tom u nas nemuze byt ani reci), ALE NA VYSOKYCH POSTECH probihala i tak, jak popisujete... prijali vetsinovy konsensus o tom, co je jednou provzdy fuj. Nedokazu si predstavit existenci Haidera ci Stracheho na prvnim miste zebricku popularity v Nemecku. Rakusane se dodnes vsichni radi vidi jako mirumilovne obeti Hitlera a silnejsich sousedu, proti kterym se nedalo nic delat. Ale na MEXIKOPLATZU stoji dodnes opustaney pamatnik s obrimi cislicemi 99,73. Pred timto pamatnikem si dodnes stari Rakusane uplivuji. Pripomina jim totiz, ze pro anslus v lidovem hlasovani hlasovalo 99,73 procent Rakusanu. Na pamatnik kaleji holubi a zarusta v rohu parku rostim, nepozorovane ale jiste odsunovan z vedomi chodcu do zatraceni.
Pro uplnost dadavam, ze nejsem dite ani komunistu, ani lidovcu.
20. 08. 2011 | 08:59

alvarova napsal(a):

oprava: ...v Nemecku, ...dodavam
20. 08. 2011 | 09:01

Pozorovatel napsal(a):

Pane autore. Ten základní rozdíl je opravdu ve vyrovnání s minulostí.
Pominu na začátku fakt, že mezi Hitlerovým vyvražděním 6 mil židů a vyvoláním války a mezi průběhem socialismu je jaksi rozdíl. U nás se dostali komunisté k moci legálně po znechucením národa nad chováním pravicových sil před a během války, navíc opravdu část národa cítila stát dělníků a rolníků, kde za poctivou práci nikdo vězněn nebude.
Prosím konstatuji, nehájím socialismus, NENADÁVAT.

V Německu v Norimberském procesu odsoudili vrcholné strůjce ideologie a následně konkrétní válečné zločiny i níže postavených, nešpinili však řadové vojáky a občany.
Nešpinili ani to co bylo pozitivní, silnice a továrny atd. Pro ilustraci. Důstojník KDEKOLIV na západě beze studu využíval poznatky Rommela při studiu vedení boje, protože prostě byl geniální..
Navíc následovala usilovná práce na budování státu, kde se lid sjednotil, takže už po 15 letech bylo Německo výkladní skříní Evropy.

U nás jsme po listopadu neodsoudili nikoho z ideologů, uvěznění Štěpána bylo spíše odstraněním jednoho z mála schopných, kdo by KSČ mohl vést. Místo toho jsme řešili informátory STB mezi zpěváky a herci, domovnicemi, odhalovali který mistr na dílně chodil na cvičení LM, bachaře a řadové vojáky pohraniční stráže. Místo hospodářského rozvoje / jako v Německu a i u nás po 2.sv. válce stavby mládeže/ začalo spíše rozkrádání a rozvrat hospodářství. Disidenti v čele z Havlem neuměli uřídit stát. Anti- komunismus se stal spíše zástěrkou pro maskování problémů - po kauze Pepa z Honkongu místo očisty a řešení následovalo spíš: chcete návrat ke stalinismu nebo budete i nadále volit nás. Mistrem pochopení mentality v ČR byl Kožený, když mu teklo do bot, stačilo dostat na titulky novin nicotnou kauzu Wallis a každému bylo jasné, že ozvat se proti něčemu znamená být druhý den v novinách jako další stará struktura.
Novináři se omezili na hledání informátorů mezi herci a zpěváky a maximálně rozhovor s vězněm / jakýmkoliv / a následně ukazovat jaký důchod má bachař a ostrakizovat i jeho manželku a děti
Nenaplnila se hesla listopadu . do vlády odborníci ne straníci atd. Nový režim nebyl schopen ujasnit si kam kráčí- všechny svátky a památné dny v kalendáři jsou spíš rozpačité a kontroversní, lidi jenom nemusí do práce ale slavit není co.Udělat z Mašínů národní hrdiny společnost jen dále rozdělí
Tak musel již Havel ve svém úřadě konstatovat blbou náladu a rozpad společnosti My dole a oni nahoře. Hospodářské problémy.-zadlužení , rozkrádání, důchody a zdravotnictví, nicotné spory současné vlády mohou přinést hlubší apatii nebo pole pro nového autoritativního vůdce - pomáhej nám Pán Bůh
20. 08. 2011 | 09:03

Sladký napsal(a):

Historie nám dává jasné poučení.Z kolaborantů a udavačů se o válce stali ti nejzuřivější antifašisté- a nezůstávalo jen u slov.Ze stejného typu lidí se po listopadu stali ti nejhorlivější antikomunisté s nejostřejším slovníkem.Nejsou nčím jiným,než zrcadlově převráceným obrazem těch nejfanatičtějších komunistů a každého,kdo nenadává na minulý režim považují za komouše.
Nelezl jsem komunistům do zadku,proto nemám potřebu do nich kopat,když už se to smí.
20. 08. 2011 | 09:08

Sladký napsal(a):

Ideologie není ničím jiným, než (silně) zjednodušeným výkladem světa.Platí to o té minulé,stejně jako o té dnešní.Ideologie je východiskem z nouze pro ty,kteří nejsou schopni samostatně a kriticky myslet.
20. 08. 2011 | 09:12

RedNeck napsal(a):

Ještě k CH77. Ta zcela evidentně nebyla koncipována jako hnutí celonárodního odporu - na rozdíl od polské Solidarnosci. Proč tomu tak bylo, lze asi jen spekulovat.
20. 08. 2011 | 09:12

žena napsal(a):

Čo bolo, to bolo, terazky som ...prezidentom
http://zpravy.idnes.cz/musite-zvolit-havla-tlacil-na-komunisty-calfa-f4c-/domaci.aspx?c=A071115_103110_domaci_itu

Minulost je minulost, žijeme v současnosti:
Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) poletí příští týden do USA na pohřeb antikomunisty Ctirada Mašína armádním speciálem spolu s dalšími hosty. Uvedla to dnes tisková služba ministerstva obrany s tím, že let bude pro posádku součástí jejího pravidelného výcviku. Ministr se pohřbu v Clevelandu zúčastní v zastoupení premiéra Petra Nečase (ODS) a zesnulému udělí vojenské vyznamenání in memoriam. Stejné vyznamenání Zlatá lípa obdrží i jeho bratr Josef Mašín.

Mašínové už dostali Plaketu od Topolánka, tak už by snad mohl nastat konec věčným návrhům na vyznamenání. Tím pravděpodobně ustanou debaty na toto téma.
20. 08. 2011 | 09:13

stále rebel napsal(a):

Pro Pozorovatel.
Pokud jde o toho Štěpána, tak ten byl mezi lidmi velmi neoblíbený. Před listopadem se choval tak, jako velká část našich dnešních pravicových politiků, styl arogantní hlupec.
20. 08. 2011 | 09:14

Sladký napsal(a):

Nadával jsem na komunisty stejně jako spousta lidí kolem mne a jejich režim se mi nelíbil.Ale to jsem ještě nevěděl, co vím dnes a o Západu a jeho systému jsem měl velmi idealizované představy.Ostatně, v té době byl opravdu jiný,přátelštější k lidem,než dnes.Dnes je celá euroatlantická civilizace v hluboké krizi-a zdaleka ne pouze finanční a ekonomické.
20. 08. 2011 | 09:17

voroshilov napsal(a):

Zbytecne je frau Alvarovove neco vysvetlovat,na jeji blogu to zkouseli desitky diskuteru na 4 stranky-skoro se zmohla na vyrceni:Ja o tom tematu z nikym se hadat nebudu a shluz!
20. 08. 2011 | 09:19

voroshilov napsal(a):

Luba samozrejme vsechno prevede na vlozky(banany,mandarinky)mel bych takovy dotaz-pri dnesni cene detskych Pampersu kolik si pro to dite muze dovolit zena na materske a jeji manzel delnik s platem 12 hrubeho po odecteni vsech ostatnich zivotnich nakladu a bydleni?
20. 08. 2011 | 09:28

stále rebel napsal(a):

Příznivci Mašínů se ohánějí bojem za svobodu a demokracii, ale jsou to většinou ti poslední, koho by skutečná demokracie zajímala. Vyznamenání od Topolánka je taky od toho pravého antikomunisty.
20. 08. 2011 | 09:30

Sladký napsal(a):

Snad nejnebezpečnější lidskou vlastností je fanatismus.Fanatický stoupenec dobra brzy začne likvidovat ty,kteří nejsou dostatečně dobří a fanatický bojovník proti alkoholismu zastřelí dítě,protože cumlá rumový bonbon.
20. 08. 2011 | 09:33

Sladký napsal(a):

Kdo byl rebelem dříve,je jím i nyní.Kdo lezl do zadku minulým mocipánům,leze do zadku i těm dnešním.
20. 08. 2011 | 09:35

Luba napsal(a):

vorošilove,
můžete se přece přestěhovat na venkov a zadečky svých dětí otírat o trávu, jako to činíme my, ekoteroristé.
Je to ekologické a ušetříte.

K čemu Pampers?
Že Vy jste nám zblbnul z reklamy?

P.S.: Nemůžete žít reklamou doporučovaným životním stylem, a jste z toho frustrován? Tak se uskrovněte, nebo začněte pracovat a vydělávat.
20. 08. 2011 | 09:36

Sladký napsal(a):

Mašínové byli skuteční hrdinové.Utekli před našimi komunisty patrně proto,aby bojovali proti US komunistům.
20. 08. 2011 | 09:37

alvarova napsal(a):

Pane Voroshilove: Debata musi vest k vzajemnemu obohaceni postoju a argumentu. Pokud debata spadne ke kopancum do holene, ktere jsou vyrazem frustrace, ze se mi nepodarilo privest ty, kteri nesouhlasi na viru pravou, pak ztraci debata smysl.
Pane Zaku, jeste mne napadl zajimavy detail ex post: Z pameti Markuse Wolfa a dokumentu Gauckova uradu vyplyva, ze lide na vysokych postech s nacistickou minulosti byli idealnimi kandidaty pro vydirani STASI, pokud nebyla tato minulost verejne znama a popsana. STASI timto zpusobem ziskala radu nedobrovolnych spolupracovniku na klicovych mistech noveho svobodneho nemeckeho statu. Je na miste se zeptat, zdali byla chyba v denacifikaci (ti lide se bali priznat svou minulost) nebo v tom, ze se dukladne neproverovalo. Uznavam, ze Adenauer nemel prilis mnoho na vyber, viz Gehlenuv pripad. Ale zda to bylo z pohledu budoucnosti objektivne spravne rozhodnuti, mohl proverit jedine cas. Kdysi jsem se bavila s jednim vysoce postavenym predstavitelem zahranicni spolecnosti, ktera u nas projevila zajem o investice. Ptala jsem se ho, proc vsadili pri vyjednavani na lidi spojene s STB a KGB. Jeho odpoved byla zcela pochopitelna: Nikdo krome nich nema ty zkusenosti, vhled a kontakty. Byt realista je v poradku, zvlastni ale je, ze to, co je realisticke, nemusi byt z historickeho hlediska spravne...nebo rekneme OPTIMALNI, abych nepouzivala adjektiva vztahujici se moralce.
20. 08. 2011 | 09:39

Sladký napsal(a):

"Začněte pracovat a vydělávat", radí lidé,kteří o poctivou práci zjevně už léta ani nezavadili.Že z poctivé práce nikdy nikdo nezbohatl se říkávalo už za Rakousko-Uherska...říkala to už babička mé prababičky.
20. 08. 2011 | 09:40

alvarova napsal(a):

oprava: k moralce
20. 08. 2011 | 09:41

schlimbach napsal(a):

pane Žák a juvel - souhlas

když tady čtu některé příspěvky, mám pocit, že jsem žil v jiné zemi.
Začnu po pořadě - co jsem jako malé dítě mohl vědět o 50. letech pod vlivem všudypřítomné propagandy (že to byla propaganda jsem začal chápat až zpětně)? Dnes vím podstatně více, po odtajnění dalších dokumentů z archivů v Rusku i USA, dnes je jasné, kdo stál za politickými proscesy 50. let a proč. Možná byste se lubo velmi divil/a, stejně jako tomu, proč byli přítomni sovětští poradci těmto procesům. Chápu, že snadnější je nevědět a mít svého nepřítele tak nějak jasně nasvíceného :)

Husákův projev v mnohém vyznívá i tak, že ... budeme postupovat po svém krok za krokem, i když je situace velmi nepříznivá ... Zpětně hodnotit něco z pohledu dneška je velice snadné, ale také velmi zavádějící, pokud se neberou do úvahy reálie doby.

v roce 1977 první den na gymnáziu přišel třídní učitel a sdělil nám, kdo nevstoupí do SSM, bude mít ztíženou situaci dostat se na vysokou školu ... všichni se stali členy třídní organizace SSM, kdy se celý rok nic nedělalo, jen 2x do roka při pololetním hodnocení činnosti se museli určit 2 čelnové, kteří vymýšleli, co se vlastně jako dělalo, což se posalo na celoškolský výbor. Osobně jsem byl v SSM, ale u nás na vesnici. Rozhodli jsme se s kamarády a kamrádkami, že chceme mít klubovnu - požádali jsme o peníze OV SSM, sehnali si podporu MNV a peníze jsem dostali, klubovnu jsme si postavili a využívali ji pro sebe -v té době to bylo 250 000 korun. Rozhodli jsme se, že chceme vybudovat u Moravy vedle fotbalového hřiště taneční parket a pódium a posezení s místnostmi pro vydávání občerstvení - obrátili jsme se na OÚ, našli podporu u předsedy (lidovec), oslovili jsme MNV ve střediskové obci, dostali jsme svolení, abychom zbourali starou hospodu a materiál využili + k tomu jsme dostali materiál z MNV a vše jsme postavili jak jsme chtěli. Ve středu jsme bourali a čistili cihly v sobotu a neděli jsme stavěli. Chodili jsme skoro všichni - bylo nás asi 20. Klubovna stojí dodnes, využívají ji fotbalisté, amfiteátr stojí dodnes a využívají ho vichni, kdo chtějí něco pořádat (karnevaly, diskotéky). My sami jsme každé prázdniny pořádali minimálně každý druhý týden diskotéku nebo karneval, oficiálně jsme si vydělali peníze a za ně jsme jezdili na mnohadenní výlety do zahraničí (samozřejmě v rámci soc. soustavy). Dokázali jsme se zabavit a dosáhnout toho, co jsme chtěli (dělali jsme plesy v zimě, estrádní pořady pro občany atd.), i když byla situace jiná než dnes. Jistě podstatná většina seděla doma třeba u TV a nadávala, nebo potom škemrala, abychom je vzali do autobusu na zájezd také.

Aktivity občanů - byly akce Z - dnes se mohou mnozí uválet smíchy, ale vážení - my jse sami sobě na vesnici vybudovali chodníky (nemuseli jsme chodit v blátě), postavili jsme si samoobsluhu, novou asfaltovou silnici, sami vlastníma rukama a zadarmo (poslední 2 roky jsme již dostávali i 10 Kč/hod) jsme ukládali betonové obrubníky, betonovali co bylo potřeba. Zbavili jsme se prachu a bláta, upravili si prostranství na návsi atd. Z 350 lidí nás chodilo asi 50 2x týdně, staří i mladí, když jsme svačili, povídali jsme si, smáli se, svět byl zcela jiný, než vy dnes píšete, měli jsme k sobě hodně blízko a bylo jedno, jestli byl někdo komunista nebo ne. Nežil jsem ve světě zmrzačeném ideologií - byli jsme mladí a svět byl přitažlivý, dokázali jsme udělat to, co jsme se domluvili - společně.
20. 08. 2011 | 09:42

stále rebel napsal(a):

Pro Sladký.
Cituji:
„tekli před našimi komunisty patrně proto,aby bojovali proti US komunistům.“

Že by chtěli bojovat proti Židům?

Komunistická strana Spojených států amerických
„Podle psychologa Petra Bakaláře měla CPUSA v období 1921-1961 v centrálním výboru 33% Židů a do padesátých let byla zhruba polovina členů CPUSA Židé“
http://cs.wikipedia.org/wiki/Komunistick%C3%A1_strana_USA
20. 08. 2011 | 09:43

schlimbach napsal(a):

Přišla perestrojka - byl jsem po VŠ a nastoupil jsem praxi v jednom podniku. Byl jsem účasten schůze, která měla na GŘ v Praze rozhodnout o zrušení Generálního ředitelství a podniky v rámci kraje osamostatnit. Byla to fraška - usnesení bylo připraveno, všude keců jako o pouti (z předsednictva) pohlaváři podniků seděli jak zařezané husy. Když se dalo hlasovat, zvedl jsem se a poznamenal, že pokud se má dát hlasovat, bylo by záhodno mít dva návrhy - jeden pro zachováníˇGŘ a jeden pro zrušení. Nastala mela - všichni v plénu volali, ano, ano. Dalo se hlasovat o zrušení - bylo schváleno - poprask v předsednictvu - dalo se hlasovat znovu s jinak položeným dotazem - opět schváleno zrušení s podporou některých hlasů z předsednictva (nepochopili asi úmysl generálního ředitele). Přál bych vám zažít tu atmosféru v sále, lidé se smáli, živě debatovali, jako by se probudili z nějakého snu. Za tři dny přišlo písemné usnesení - delegáti se dohodli, že GŘ zůstává zachováno.
Samozřejmě mě popadl ďas, jak se říká, totální vztek vůči neférovosti a zvůli těch lidí v předsednictvu a z GŘ. Sedl jsem k psacímu stroji a začal psát dopis (najednou nebyl nikdo ochoten to napsat a podpořit) - 3 dny jsem to psal, než jsem byl spokojen - poslal jsem ten 10 stránkový dopis Jakešovi. Za 4 dny přišel bývalý ředitel podniku, který mne zaučoval do kanceláře a povídal, budeš mít telefon. Měl pravdu - volali z ÚV KSČ, abych přijel do Prahy. Za tři dny jsem tam jel s obavami, co bude, protože v tom dopise jsem si moc z mladické nerozvážnosti servítky nebral a podle svého nejlepšího svědomí jsem věci nazýval pravým jménem, kde podvod na lidi atd v souvislosti s perestrojkou byl ještě tím mírnějším výrazivem.

Přijel jsem tam, osobně se mi omluvil šéf jednoho oddělení, který byl přítomen jednání na GŘ a slíbil zjednat nápravu. Mohl jsem odejít. V následujícím týdnu si mě zavolal ředitel podniku a ukázal mi rozhodnutí Ministerstva o zrušení GŘ a o ustavení našeho podniku jako samostatné hospodářské jednotky v rámci kraje.

Co jste dělali vy, kteří se nemůžete ani po 22 letech srovnat s hrůzou vašich životů. Znal jsem lidi, kteří si reálně prožili útrapy 50. let, ale ani jeden z nich nebyl tak patologicky nenávistný, spíše naopak, díval se na svět ze zcela jiného úhlu než vy. Vy ale budete i dnes jen nadávat, protože na to, abyste něco aktivně dělali pro uskutečnění lepšího světa nemáte chuť ani zájem -(
20. 08. 2011 | 09:43

Sladký napsal(a):

Paní Alvarová, konečně jste zase jednou trefila hřebík na hlavičku.Naše elity vznikly po listopadu z bývalých komunistických "manažerů" a jiných "kádrů" kteří na rozdíl od běžného člověka měli informace a konexe.Dnes si hrají na pravičáky stejně bezskrupulozně,jako si dříve hráli na komunisty.Ekonomické a politické zájmy těchto lidí hájí a prosazují tzv.pravicové strany, jako ODS a TOPO9 či dříve ODA.
20. 08. 2011 | 09:44

Sladký napsal(a):

Schlimbach- zdravím! Jako vždy po všech stránkách hodnotný příspěvek.
20. 08. 2011 | 09:47

Luba napsal(a):

Sladký,
to bohatství je relativní.
Bohatý je člověk, který toho málo potřebuje.
20. 08. 2011 | 09:49

voroshilov napsal(a):

Luba:
Nebudu to opakovat,ja zadne deti jeste nemam,a poctive pracovat to prosim o dum dal...Muj problem neni Pampersy ale spise jestli mam zvolit mezi novym Lexusem nebo Mercedesem,to ale neznamena ze nemam soucit s nizci tridou a nechapu problemy beznych obcanu.
20. 08. 2011 | 09:49

SuP napsal(a):

Paní Alvarová se podle pana Žáka mýlí v jedné (téměř nepodstatné) větě svého článku, totiž jak se s tím vyrovnali v Německu. K tomu je zdejší blog uveden bombastickým titulkem. Mně to připadá trochu jako potvrzení trendu v dnešních sdělovadlech, kde bombastický titulek zakrývá, že není co říct.

Myslím, že k otázce Mašínů - hrdina/vrah málo zaznělo, že jsou považováni za hrdiny díky svému postoji a celému vystoupení v kontextu doby, kdy se událo a nikoliv proto, že důsledkem jejich vystoupení byly i oběti na životech.
20. 08. 2011 | 09:59

Rejpal napsal(a):

Dobrý blog, dík autorovi.

Nesouhlas s komunismem mohl v té době člověk vyjádřit i jinak než se zbraní v ruce. Soudruzi však dobře znali lidské slabosti svých odpůrců, kterých pak náležitě využívali. Řadu odpůrců také zpacifikovali bičem i cukrem.
20. 08. 2011 | 10:00

Jana Pechová napsal(a):

Nepatřím k plivačům na bratry Mašíny, ale nejsem ani pro jejich glorifikaci.
V době činu byli přesně ve věku, kdy člověk jde do všeho srdcem. Vzhledem k tomu, co se stalo s jejich tatínkem, není divu, že byli plní nenávisti - to by byl v jejich letech a za takových okolností každý. Ale odboj pojali za svou osobní válku, která se nevedla za nikoho jiného. Neměla přesah, respektive nezamýšlela ho. Ani na prahu dospělosti si nemohli myslet, že porazí (anebo nějak citelně zasáhnou) zločinný režim.
Zkuste to porovnat s činem rovněž mladého Jana Palacha. Tomu o ideje nezpochybnitelně šlo.
Palach idejím obětoval sebe, Mašíni druhé.
20. 08. 2011 | 10:00

Sladký napsal(a):

Luba- ano, já vím."Blahoslavení chudí duchem (nejde o debily,ale o lidi chudé z ducha,kvůli duchu,dobrovolně chudé) nebot jejich je království nebeské." To mimo jiné.Ale nesmí vás o tom přesvědčovatlidé,který žijí obklopeni blahobytem.Dodám ještě s humornou nadsázkou, že člověk který toho málo potřebuje, žije ze sociálních dávek.Asi proto mu zdejší pravicoví bohatí a úspěšní majitelé tak strašně závidí.
20. 08. 2011 | 10:02

Luba napsal(a):

schlimbach,
nejlepší je nevědět, píšete?

To možná sedí na Vás. Sám tuto filosofii nesdílím.
Podíl sovětských poradců, nejen na událostech let padesátých, je nesporný. Ale to nikoho z jejich tuzemských pohůnků odpovědnosti nezbavuje.

Vždyť Gottwald dávno před "Vítězným únorem" prohlašoval, že jezdí do Moskvy učit se, jak našim kapitalistům zakroutit krky.

Z řeči Klementa Gottwalda v Parlamentu v roce 1929:

Nekomunističtí poslanci volají ze svých lavic: "Co nám to tady vykládáte? Vždyť my víme, že vy komunisti děláte jen to, co vám řeknou v Moskvě!"
Kléma na to: "My se jezdíme do Moskvy učit! A víme, jak vám zakroutit krkem! A my víme, že ruští bolševici jsou v tom mistři!"

Zdroj:
http://www.louzecky.cz/mauzoleum/tuma.php
20. 08. 2011 | 10:05

ghándí napsal(a):

češi se nedokážou vyrovnat s minulostí, protože 90% naroda se podílela na minulem režimu svou zbabělostí a patolízalstvím. nejdříve by si to všichni museli přiznat a to se nikdy nestane.
20. 08. 2011 | 10:05

Sladký napsal(a):

Gándhí (mimochodem, nick,který jste měl předtím byl daleko výstižnější,než ten,který používáte dnes) Nosit jméno toho výjimečného člověka je od vás naprosto mimořádná drzost.. to už si Rumcajs může začít říkat Aristoteles.
Nemáte pravdu.Co pravičák,to hrdinný bojovník proti komunistickému bezpráví.Nepochybně zde existovalo velmi silné pravicové podzemní hnutí odporu tak dobře utajené,že o něm nikdy nikdo neslyšel.
20. 08. 2011 | 10:13

Luba napsal(a):

Sladký,
lidi, žijící ze sociálních dávek, mají zvláštní mentalitu.
Věří na zázraky.

Nevěří, že lidé mohou zbohatnout vlastním úsilím. Věří, že bohatí měli štěstí. Z toho mála, co mají, si kupují losy, a mince vhazují do hracích automatů. Aby pak zahnali frustraci
z další životní prohry, kdy "měli zkrátka smůlu", zbytek peněz vrazí do chlastu - anestetika/anxiolytika první volby.

Chcete-li se o životu na dně (ovšem, je to o poměrech v Anglii) dozvědět více, přečtěte si stejnojmennou knihu psychiatra Dalrympleho. Nevím, že by nějaký český autor napsal něco podobně zasvěceného.
20. 08. 2011 | 10:14

Tomáš M napsal(a):

Pozorovateli, opravdu zajímavé, chybí jen analýza proč novináři po listopadu tak trapně selhali a místo diskuse se zmohli opravdu jen na primitivní antikomunismus. Bylo to neschopností se oprostit od ideových klišé a jen převléknutí kabátů typu místo štváčů z Wallstreet dosaď Moskvu a místo zločinného imperialismu dosaď komunismu a na víc duševně a morálně neměli??. Nebo už nastoupil strach o zaměstnání a prostě papouškovali co noví páni nařizovali? To je ta otázka co nechápu
20. 08. 2011 | 10:16

Naprosto nenormální občan napsal(a):

neVážený autore !
Nevím jak jste vystudoval za bolšána.Vím jen ,že jste musel být SAKRA hodnej včetně rodiny a "zaručeně" dobrej budoucí kádr pro soudruhy!!_JInak by jste si jako student ANI NEŠKRTNUL!!Vím o čem píši,otec se opakovaně "namočil"v protibolševickém odboji.
Odnesla to celá famílie!Nestěžuji si.Ale nesnesu když "hrdinové" vašeho ražení
setřou jednání antikomunistů tipu Mašíni a spol.A to snad jedině proto,že by jste sami nikdy na ozbrojený odpor NEMĚLI !Z jednoduchého důvodu-nikdy nepůjdete na maximalizaci rizik-proto prosím MLČTE !
Vaše takřka nicnedělání za komunistů Vás také takřka k ničemu NEOPRAVŇUJE !
20. 08. 2011 | 10:23

Sladký napsal(a):

Luba "Zbohatnout vlastním úsilím?" Tím úsilím máte patrně na mysli šmelinaření,podvádění,předražené zakázky a další chuťovky? Ale ted vážně.Vy -podobně jako spousta dalších-problém zjednodušujete až k naprosté primitivnosti.
Jen to nejzákladnější: Každý z nás přichází na svět s jistým vybavením.Není to ani jeho vina,ani zásluha.Měříte-li 16O cm MBI si těžko zahrajete, i kdybyste se snažil sebevíc.Snaha,píle a pracovitost v žádném případě nestačí.A to nemluvím o tom,že ji nemohou hrát všichni a stejně tak všichni nemohou podnikat.Řečeno s Jakešem "Kdo by dělal to druhý?"
A ještě dodatek- neházejte lidí pobírající sociální dávky do jednoho pytle.
20. 08. 2011 | 10:25

Luba napsal(a):

Sladký,
kolik lidí, pobírajících sociální dávky, osobně znáte?
Sám se vyjadřuji především k událostem a jevům, se kterými mám osobní zkušenost.

Tady jste na diskusním fóru. Jestli chcete, aby jeden diskutér pojal problém v celé jeho epické šíři, je to představa nerealistická. Toho není schopen ani bloger.
To by bylo na celou knihu. Nikoli na pár řádek.

A když už některý z výrazně profilovaných blogerů napíše o svém generálním tématu knihu, může to být podobně rozplizlé a málo hraněné, jako se to podařilo panu Pehemu s jeho "Klausem".
Za svou smířlivou publikaci se mu pak dostalo spílání od klausofilní skupiny D.O.S.T. a nezájmu Klausových kritiků :)
20. 08. 2011 | 10:37

Jana K napsal(a):

Pozorovateli, prošla sem si v našem kalendáři svátky a památné dny a máš pravdu, kromě vánoc a velikonoc/ ale i ty kritizují katolíci za nepochopení a jako spíše svátky obžerství/ opravdu spíš rozpaky a trapno a lid je jen rád že nemusí do práce. Je to smutné a asi na světě ojedinělé. Asi opravdu nemáme společnou myšlenku, novodobé dějiny jsou spíš o demagogii a rozkrádání na jedné straně a o ohýbání hřbetů a mlčící většině na druhé straně. Divné. A vyznamenání Mašínů a oslava disidentů to asi jen dorazí, Co s tím??
20. 08. 2011 | 10:38

recaptcha napsal(a):

ano pane žáku.paní alvarová,ač inteligentní žena,kterou velmi rád čtu,protože její postřehy o rakousku jsou výborné,se zřejmě nechala unést city nebo měla převelikou touhu po hrdinech,kterých se zde nedostává.promiňme jí to,i chytrý člověk je někdy bambula.se vstupy členů nsdap ke německým křesťanům a socialistům se to má asi jako u nás ods a čssd.stále je nám podsouváno,že socani jsou vlastně nejvíc infiltrovanou stranou,co se týče bývalých komunistů,ale já si myslím opak.stálo by za to prověřit členstvo z tohoto úhlu pohledu a viděli bychom.ale myslím,že situace je identická s německou.děkuji za váš jako ostatně vždy fundovaný příspěvek.
20. 08. 2011 | 10:39

SuP napsal(a):

Rejpal -
Máte zcela určitě pravdu, i v tom, že ozbrojené vystoupení nezatracujete. Ukázalo se však, že všechny "klidné" formy protestu byly vůči tak gaunerskému režimu slabé a neúčinné. Pokud byly zřetelné, vedly k exemplárním trestům protagonistů, případně jejich smrti, pokud byly typu pasivní resistence, byly režimu k smíchu.
Čím víc se o tom diskutuje, tím je jasnější, že kontext doby je pro komplexní posouzení velice důležitý.
20. 08. 2011 | 10:42

SuP napsal(a):

recaptcha -
Když už máte potřebu se lísat jak aportující mopslík, aspoň neurážejte lidi, co zde nosí svou kůži na trh.
20. 08. 2011 | 10:51

Tobias napsal(a):

Alvarová: Psát o Heiderovcích a zároveň zde oslavovat teror stejné verbeže jménem Mašíni, to je slušná drzost...
20. 08. 2011 | 10:59

Zbyněk Matyáš napsal(a):

SuP:
"jsou považováni za hrdiny díky svému postoji a celému vystoupení v kontextu doby, kdy se událo" V tehdejší době tomu tak nebylo, většina veřejnosti Mašíny za hrdiny nepovažovala. Naopak jsou hrdinyv kontextu doby dnešní, hrdinů je třeba pro další generace.
20. 08. 2011 | 11:01

Sladký napsal(a):

Myslím,že stojí za ro připomenout 43.výročí vpádu "spřátelených" armád do Československa.S odstupem času se zdá být jasné,že Západ byl Sovětům za tuto akci velmi vděčný.Socialismus s lidskou tváří nebyl nebezpečný jen mocipánům v Kremlu, ale i těm na západ od nás.Kromě jiného zásah zasadil smrtelnou ránu komunistickým stranám v jejich zemích.Do té doby jejich propaganda spojovala "komunismus" se ztrátou svobody.Pokud jde o ekonomiku, není bez zajímavosti,že autor tehdejší reformy Ota Šik se později významně podílel na čínských reformách.
20. 08. 2011 | 11:01

veverka napsal(a):

Alvarová patrně trpí pomatením smyslů.Glorifikuje za odboj někoho,kdo žádný odboj nedělal.

Co víme o činech Mašínů?

Svázali,omámili chloroformem a podřízli obecního policajta,aby mu mohli ukrást zbraně.

Zavraždili účetního a ukradli mu zhruba 800 000 korun určených pro výplaty podniku Kovolis.Za takto uloupené peníze si následně koupili motorky,kanape a kredenc.

Když se to provalilo a šli po nich policajti(za to co provedli by po nich šla policie jakéhokoliv státu světa),tak si vymysleli báchorku o jakémsi odboji a zdrhli za kopečky.

A kde je ten odboj Alvarová? Kam se nám jen ta mrška odboj schoval? To co tu prováděli Mašíni byly zcela standartní loupežné vraždy.Navíc prováděné mimořádně nelidským a odporným způsobem.

No a to že tyto vrahy vyznamenávají Promopro Vondra a svazák z komunistického vojenského gymnázia Topolánek je už jen tragikomedie.
20. 08. 2011 | 11:04

Zbyněk Matyáš napsal(a):

´všechny "klidné" formy protestu byly vůči tak gaunerskému režimu slabé a neúčinné´ Zato Mašínové vraždami tomu gaunerskému režimu moc uškodili, že.
Svatá prostoto!
20. 08. 2011 | 11:07

Sladký napsal(a):

Luba- myslíte si,že ti,které znáte tvoří nějaký reprezentativní vzorek? Ale ano, chápu vaše stanovisko,vlastní zkušenost je vlastní zkušenost.Jenže kdybychom se omezili jen na ni,náš vnitřní svět (každý člověk v sobě nese svět v jistém smyslu každý člověk JE svět) by implodoval zhroutil by se do sebe jak hvězda při gravitačním kolapsu.
20. 08. 2011 | 11:08

Faust napsal(a):

schlimbach
ano, potvrzuji. Tak to vskutku bylo - ovšem jen když se našel ten jedinec, který se nebál.
(pochopitelně se to týká období po ´68).
P.S. před r. 68 jsem byl de facto děcko - takže jsem to nevnímal.

Pozorovatel
dobrý příspěvek.

Václav Žák
soudíte, že s paní Alvarovou lze diskutovat? (osobně mě to mrzí, neb jsem měl za to, že jde o velmi uvážlivou ženu a se spoustou jejích blogů jsem neměl sebemenší problém). Nicméně v tomto případě se prostě "sekla" - omlouvá jí její mládí (to konstatuji vzhledem k svému věku).
20. 08. 2011 | 11:15

Sladký napsal(a):

Luba cituji volně "sám se vyjadřuji pouze k tomu, s čím mám osobní zkušenost".To myslíte vážně? Nebo je za tím něco jiného,než doslovný význam? Dobrá,pane, dám si na vás zatraceně dobrý pozor. Mimo jiné je to prohlášení až bombasticky sebestředné.. vaše osobní zkušenost je něco víc,než osobní zkušenost jiného člověka?
Ostatně není nikde psáno,že onomu člověku musíte věři doslova a do písmene! Vždycky přece můžete o sdělené informaci kriticky uvažovat,ne?
20. 08. 2011 | 11:16

Občan napsal(a):

pane Žáku,

domnívám se, že stejně jako mnozí jiní promítáte do svých názorů vlastní frustraci nebo možná frustraci lidí, kteří jsou Vám něčím blízcí. Proto asi nejste schopen si ani připustit, že mnozí nevnímali a nevnímají středoevropský socialismus, a to ani ten vedený komunisty, jako zločinný režim a jako nelidskou totlalitu.
Až si tohle připustíte, s úlevou zjistíte, že se nemáme z čeho "léčit". Protože většina lidí, kteří prožili část dospělosti v "socíku" a část ve "svobodě a demokracii" je schopna dost objektivního srovnání a mají vlastní názor.
Nepotřebují, aby jim někdo předžvýkával co si mají myslet, jak mají nahlížet minulost a současnost. Tudíž ani nepotřebují žádné Jasperse a jiné "spasitele".

A nenamlouvejte si, že se Němci z části své minulosti, prezentované WWII, nějak "celonárodně poučili" a že je to nějak "celonárodně polepšilo". Němci mají toho věčného otloukání jim o hlavu WWII a věčného vydírání ze strany jisté náboženské skupiny už plné zuby, hlavně ti mladší. U části z nich to má dokonce za následek, že se opět přiklánějí k politickým skupinám, jež lze označit za neonacistické. Což nahlížím jako velice nebezpečné pro budoucnost.
20. 08. 2011 | 11:19

vlado napsal(a):

Ládíku /8.16/ ta zvrácená ideologie zajistila 40roků,že lidé nevěděli co je to nezaměstnanost, že jsi po celou tu dobu nepotkal bezdomovce,že zdravotnictví bylo bezplatné, že jsi dokázal svépomocí postavit rodinný domek za cca 200tis, v létech padesátých tzn.po měně, že státní aparát neměl úředníky na úřadech práce neboť ty neexistovali, že Romové měli práci a nemuseli o ni prosit, že rekreace ROH byly bezplatné,že v oblasti sociálních vymožeností to byla výkladní síň socialismu. Dvacet let tyto sociální vymoženosti tyto vlády odbourávají. Měli to udělat najednou, aby lidé viděli ty rozdíly.
Kapitalismus již od r.1929-32 prodělává obrovské krize, které řeší válkami nebude se náhodou vše opakovat?
Vím, že můj nic se netýká blogu ale mnohokrát jsem nick Ládíka nechal bez povšimnutí tentokrát jsem nepodolal. Takže promiňte.
20. 08. 2011 | 11:21

krutihlav napsal(a):

SuP
Máte pravdu, kolego. Boj s nelidským režimem za mašínových dob je úplně něco jiného, než boj s tím samým režimem v současnosti. V současném kontextu doby je preferován boj spočívající v pozvání představitelů tohoto režimu na ofic. návštěvu a ohledávání jejich hýžďové krajiny za účelem nepozorovaného proniknutí. Hold každá doba si žádá své.
20. 08. 2011 | 11:22

Koplkop napsal(a):

Sladký
""Zbohatnout vlastním úsilím?" Tím úsilím máte patrně na mysli šmelinaření,podvádění,předražené zakázky a další chuťovky? "
Kdo jste Sladký? Kde vy jste sehnal svůj majetek? Našmelil? Jak si obstaráváte peníze na jídlo, na bydlení? Kradete? Urážíte všechny slušné lidi.
Jinak s pohledem na Mašíny, abych se nevyhnul tématu, s Vámi souhlasím.
20. 08. 2011 | 11:26

voroshilov napsal(a):

vlado:
Jedes,potvoro:-)
To je propaganda hnuti potlacujiciho prava a leva...
Pani Alvarova ma pravo te udat na USTRU.

Myslet za sociku nekdo se mel dobre?Malo,vas,bicovali holoto na panskych stajich!
20. 08. 2011 | 11:29

voroshilov napsal(a):

Poklop:
Co lezes k cukrovatemu?Povidej o sobe...
Jak poctivou praci prijdes k necemu jinemu nez ardtritida,revma a mizerny starobni duchod?
20. 08. 2011 | 11:31

vlado napsal(a):

Socialismus měl tolik kladů a tolik negativ jako, že kapitalismus také namá jen samé klady. To ti zoufalci nezaměstnaní mají vzít zbraně a jít vraždit jako Mašíni. Vždyť nezaměstnanost ja zcela normální jev kapitalismu. Je třeba těm zoufalcům vtlouc do, hlavy pokoru. Smiření s osudem jim vlastně doporučuje svými připravovanými asociálními zákony naše trojkoalice "v čele s Kalouskem".Že-by 4tý odboj?
20. 08. 2011 | 11:37

voroshilov napsal(a):

A masinfirove prece bojovali za spravnou vec-aby kazda holota se klanela:panu tovarniku,panu starostovi,fararovi odvadel desatky,drzel hubu aby neprisel o praci,u bohateho kulaka makal skoro zadarmo,nemohl snit o duchodu,dovolene,zdravotnim pojisteni...aby Vasnosta mohl klidne jezdit odpocivat do Italii a sedlak jenom zrat brambory ktery vypestoval na vlastnim policku a jeste dekovat Shvarcenberkum a jinym Colorado-Mansfildum ze ho za pytlactvi na panskych loukach cetnici nevsadi do tezkeho zalare.
20. 08. 2011 | 11:44

Cestovatel napsal(a):

Lidé odsuzujíjí Mašíny si neumějí představit jak vypadá když je proti vám celý státní aparát a honí vás armáda a policie, kteří vás chtějí zabít. Mohli by si mnozí z nich představit jak by to vypadalo,, kdyby je dnes za jejich názory na internetu chtěli odsoudit k smrti. Pak by dělali cokoliv aby se odsud dostali a začít nový život v jiném státě na to potřebujete peníze, které si ovšem jako nepřítel národa nemůžete legálně vydělat. Proto jsou činy Mašínů ospravedlnitelné. Většina těch kdo je odsuzují měli pohodlný život protože přisluhovali komunistům a tito lidé si svobodu nezaslouží, protože o ní neumí pečovat, ale tlachat na internetu to uměj. Ti by si zasloužili vystěhovatdo nějaké totality v Africe aby věděli co je to svoboda a začli si jí vážit.
20. 08. 2011 | 11:46

Pípa napsal(a):

Já si nemyslím, že se paní Alvarová mýlí. Už jsem to napsal pod jejím blogem. Ona podle mne provokuje. Proto jen to heslo místo ucelené myšlenky. Ne v tom negativním smyslu. Ona z diskutujících chce dostat informace pro vlastní poučení. Je určitě do jisté míry rozpolcená zkušenostmi z Rakouska a Čech a nyní je to pro ni obzvláště důležité, když se rozhodla se vrátit. Jenomže co nám je do jejího tápání. My chodíme na blog Aktuálně pro poučení od blogerů, kteří mají nebo chtějí něco říci a ne exhibovat na diskusi pod čistě provokativním výkřikem bez obsahu. Soudím alespoň podle sebe.
20. 08. 2011 | 11:53

Necestovatel napsal(a):

Cestovateli, za socialismu jsem slušně pracoval, vychovával děti a neměl problémy zaplatit nájem byly důchody a stát mně nikdy neřekl že nemá na mé zdravotní ošetření a měl jsem dost volného času na koníčky. Proto mne nikdy nemusela nahánět policie, nikoho jsem nevraždil a už vůbec na mne nemuseli poslat 20 000 vojáků.
Proto také nejsem vyznamenaný
20. 08. 2011 | 11:54

Sladký napsal(a):

Koplkope, nejsem milionář ani multimilionář.Nejsem ani bohatý,ani chudý.Mám náročné a odpovědné zaměstnání,vyžadující vysokou kvalifikaci a zkušenosti a za ní příjem jen lehounce nad průměrem.Naštěstí už nemusím šetřit či si půjčovat na byt,děti jsou dospělé,takže nemám důvod si stěžovat.
Jinak jste jako obvykle projevil svou typickou neschopnost porozumět textu,komolit jej a překrucovat. Z POCTIVÉ PRÁCE NIKDY NIKDO NEZBOHATL SE ŘÍKALO UŽ ZA RAKOUSKO-UHERSKA,koplkope,já jen citoval co říkala už babička mé prababičky,VERSTEHEN SIE DUMMKOPF? a charakteristickou sebestřednost.Nemám ve zvyku mluvit o sobě a považovat svoji vlastní situaci za centrum a osu veškerého dění.
20. 08. 2011 | 11:59

Nuba napsal(a):

Mašíni aneb jak se dělá fetiš

Doporučuji si pro větší plasticitu dějinného obrazu všem, kteří jsou schopni mnohovrstevnatost vnímat nebo ji alespoň připustit, přečíst stať Václava Bělohradského v dnešním Právu.

Z jeho pojednání vyjímám několik úryvků

"České veřejné mínění se přimyká k fetišům, aby se vyhnulo diskusi o opravdových politických selháních národa"

Fetiš "Mašíni" je v rukou české pravice nebezpečný, protože může být využit k legitimizaci násilí v politickém boji"

"Je typické, že ti, kdo kladli občanský odpor - disidenti, jsou současnou pravicí nazýváni pohrdavě "pravdoláskaři". Nejhalasnější zastánci ozbrojeného odboje ve stylu Mašíni k disidentům, zdá se mi, nepatřili."
20. 08. 2011 | 12:00

Ubb napsal(a):

Pan Žák polistopadové hodnocení totality správně pointuje tím, že její paušální odsouzení v médiích jako první začal prosazovat agent StB.
Tím je celý problém shrnut do jediné věty.

Od doby, kdy jsem začal brát rozum (v druhé polovině 60. let) a začal si nepěkné pocity z některých školních a oficiálních "informací" dávat do historických souvislostí, jsem postupně dospíval k pohrdlivému vztahu k českému národu.
Až tak dalece, že jsem začal vyhrabávat německé a jiné větve své genealogie. Nelíbilo se mi být členem zjevně slabomyslného uskupení lidí, kteří v roce 1946 volili Gottwalda.

Normalizace (už ve třinácti jsem ostatně věděl, že na "obrodném procesu" něco smrdí) moje postoje vyostřila až na hranici vzteku.
Jako "mánička" z přesvědčení jsem měl stále co dělat s perlustracemi, dědky z PS VB, dobře radícími pedagogy atd. Na zvracení.

Až mnohem později jsem začal přemýšlet o tom, proč můj děda, který v polovině roku 1969 vystoupil z KSČ, do té strany v červnu 1945 vůbec lezl. Poté, co esesmani na barikádě postřelili mého otce. Po tom, co byl v září 1938 mobilizován a zase hned demobilizován. A celé řadě dalších událostí, které ho, ačkoli politice nedůvěřoval (byl pražské dítě a tím od narození skeptik, jako já) prostě dovedly k přidání se na nějakou stranu. Ne proto, že Prahu dobyly Koněvovy tanky. Proto, že alternativy byly vyčerpány - to věděl i Edvard Beneš..

Samozřejmě se tím obloukem vracím k levicové interpretaci českých dějin, kterou všichni dnes považují za odbytou.

Paradoxně, do roku 1989 jsem toužil s touto společností nic nemít, rozvíjet si vlastní řemeslo a pokud možno se dožít pádu carů v Kremlu. Počítal jsem, že do důchodu to stihnu.
Po roce 1989 jsem najednou začal chápat, o čem to pořád marxleninisté mleli, když mluvili o monopolním a imperialistickém kapitalismu.
Že existuje volná soutěž jsem samozřejmě nevěřil ani předtím. Ale skutečné fungování systému člověk musí zažít na vlastní kůži, aby pochopil.

Fakt, že vládnoucí třída musí efektivně bránit ve vzestupu členům ovládaných tříd (Alvarová to kdesi ve svých poznámkách o rakouském školství plně přiznává), všemi ekonomickými, správními i legislativními prostředky, aby si udržela privilegovanost, je prostě nutné zažít v reálu. Pak člověku dojde, že předchozí garnitura nedělala nic odlišného. Lidé jako Gottwald, Slánský, Fierlinger prostě byli vládnoucí třídou a svůj dějinný úspěch si zabezpečili metodami v dějinách běžnými a obvyklými, včetně mordování se navzájem.

Potyčka spratků, kteří si připadali být narozeni k členství v "lepší společnosti" s uniformovanými i civilními sluhy nového režimu, kteří žádnou občanskou válku nevedli a netušili, že se nějací Mašínové cítí být válčící stranou, mi připadala bezvýznamná (opravdu se "odbojáři" nepřipravovali zabít Noska, Gottwalda, Čepičku ani nikoho jiného, kdo by se dal označit za tyrana), dokud jsem se nepřiženil do rodiny z Východních Čech. Příbuzenstvím přes několik kolen jsem se tak dostal do vztahu se zaražděnými a z rozhovorů na sešlostech širšího příbuzenstva pochopil, co si myslí a budou myslet jejich rodiny: Mašíni mají viset.

Dokud ve společnost existuje nějaké právo (a nemusí se k tomu považovat za právní stát), bude muset vraždy trestat. Pouze vražda na tyranovi není zločinem.
Lidi, kteří mají svá vlastní měřítka na to, koho jsou oprávněni zabít a z jakých důvodů stojí proti životním zájmům absolutní většiny ostatních, ideologie neideologie.

Kdo takové chce oslavovat jako hrdiny, implicitně říká, že společnost se v jejich očích nachází ve stavu občanské války. Teď dnes.
Jsou to takoví Reicinové a Švábové dnešní doby.
20. 08. 2011 | 12:03

prirodovedec napsal(a):

SuP: Ze to resite. Zmineni vyznamenani prece dostanou. Jeden chartista je preda, jiny to odmitne. Cast obcanu CR to privita, cast odmitne, zbytku to bude jedno. Vy i dalsi (treba ja) v tom maji vetsinou jiz jasno, a ty druhe zrejme nepresvedci.

Z minule diskuse jsem si odnesl jeden cenny podnet od jednoho diskutujiciho, ze zrejme obcane CSR v padesatych letech si to zaslouzili: z jedne strany je terorizovali komuniste, aby souhlasili, z druhe tito odbojari, aby nesouhlasili ...

Podle mne je to logicky vyvoj dnes uz asi podle medii a diskusi celkem vystrasenych spicek CR a jejich fanklubu smerem k protofasismu. Pripadne budouci protofasisticky orientovane bojuvky samozrejme potrebuji bojovne a ozbrojene hrdiny, kteri ukazuji, ze ve jmenu nejsvatejsich ideji neni treba brat ohled predevsim na ty nespravne obcany. To bude poselstvi medaili, a tak je to ve vyvoji CR logicke. Pouze to zatim nefunguje. Mozna zafunguje, az bude potreba bojovat proti pripadnemu volebnimu vitezstvi levice a jejim ocekavatelnym opatrenim a bude potreba mobilizovat. Z toho pohledu se zrejme verchuska chova podobne protrele, jako komancove pred osmactyricatym.

Pokud se nekomu tento vyvoj nelibi a slovo demokracie ma pro neho jeste znacny vyznam, je asi vhodnejsi treba bud emigrovat tam, kde to vyhovuje jednem nebo druhym (demokraticti svobodo-individualiste s kapitalem zkratka do anglosaskych nebo ti pouze individualiste do vychodoasijskych zemi, svobodo-kolektiviste do severskych nebo zapadoevropskych ...), pokud pro svoji existenci tito obcane CR potrebuji vetsinovy souhlas se svymi nazory nebo je treba zvazovat formy, jak a zda i zdejsi diskutujici jsou schopni koexistovat (i po statnim bankrotu CR). Predstava, ze jedna nazorova skupina demokraticky vnuti svuj nazor druhe, je zejmena v pripade CR pro mne legracni. Z toho pohledu napr. aktualni interplentacni snahy chapu, nicmene maji jednu vadu - opet vyvinuji loupezici verchusku. Chapu, ale ze vseobecna domluva je asi lepsi nez nejaky operetni fasismus, ktery samozrejme nevylucuji, spise ocekavam, obvykle to byva posledni sance neschopnych majetnych, jak se zachranit, pres vydesene chudnouci stredni tridy a lumpen..., kdyz uz vse jine prohrali.

Podle mne u tech pripadu ala Masinove je asi, jak pisete, opravdu nejrozumnejsi zverejnit kontext a co nejvice faktu a nazoru prezentovanych vsemi stranami. tj.:
- ekonomicke a spolecenske efekty kumulace majetku v 19.-20.stoleti, realita a teorie vcetne literarnich del (ala Balzac)
- nazory a ideologie vysvetlujici tyto efekty jako jako spravne pripadne jako nespravne, ci dokonce zlocinne ...
- snahy o zmenu, napravu, reformu, ale i nasilna reseni ...
- k tomu mocenske strety imperii 19. a 20. stoleti a jejich ekonomicke, nabozenske, idelogicke motivy ...
- postaveni jednotlivcu (vcetne zejmena predku zde diskutujicich - viz napr. pravicova znarodnena restituovana Silvie, soukromnici bagriste a CADiste, vyzkumnici, urednici, duchodci ...) a soulad a nesoulad jejich nazoru s jejich osobnim prospechem (ne)plynoucim z jimi prosazovanych nazoru a hlubokeho presvedceni, ze to, co je dobre pro ne je dobre i pro celek(druhe,spolecnost,vsecny)...
- mira verbalni agrese diskutujicich (forma a obsah - souvislost s tzv. protofasisimem :) ) a jeji souvislost s jejich hravosti, pripadne jejich jedinym spravnym nazorem, pripadne s jejich pocity frustrace a potrebou se odreagovat nebo se zbavit mindraku (viz dnesni blog Zaka)...

Konkretne u Masinu mne letmo napadaji kontexty:
- pozice otce, jejich, 1.republika, okupace, role symbolu, vychova, otazky desatera, vztah k jinym lidem, vzdelani ...
- vztah bratru ke zbranim a jejich ziskavani (pocinaje vyloupenim muzea v roce 1946)
- vyvoj jejich vztahu ke KSC (otazka clenstvi matky, role tajmeneho konzula Rousara)a vliv povestneho stryce C.Novaka tu pry atentatnika v Berline, tu pry RG pry vrazdiciho v pohranici, tu clena KSC, tu vylouceneho, ...
- srovnani ruznych pramenu stb, policie, Rambouska, .... i s ohledem na dobu porizeni a zohledneni
- interview poskytnuta bratry a dalsimi v ruznych obdobich
- dostupna stanoviska pozustalych, jejich rodinne pribehy ...
- postup pri vrazdach, inspirace partyzanskymi kurzy, chyby pri vrazdach pohledu
- vyse penez, nebezpeci ztraty jejich hodnoty, ucely jejich utraty (nejlepe podle sdeleni tech, kteri obnos uloupili)
...

Po takovem dstupnem prehledu si kazdy muze udelat svuj nazor na potrebnost, uslechtilost, vznesenost, ucinnost ... vykonanych cinu v intencich velkych vet, ktere obvykle doprovazeji ruzna vyznamenani.
20. 08. 2011 | 12:05

Sladký napsal(a):

TO,jsem napsal může urazit jen hlupáka,který nic nechápe a ničemu nerozumí.koplkope.Zato vy jste urazil mne,zcela a naprosto zjevně.Nezlobím se na vás,vím,že za to prázdno v hlavě a slabší rozum nemůžete.
Tak ještě jednou,polopatě, hlupáčku.POCTIVOU PRACÍ SE MŮŽEŠ JAKŽ TAKŽ ŽIVIT,ALE NIKDO Z NÍ NEZBOHATNE.A kdyby náhodou přece jen,pak platí,že výjimka potvrzuje pravidlo.Tím jsem s vámi skončil,nebudu na vás reagovat.
20. 08. 2011 | 12:06

Cestovatel napsal(a):

vlado:

Vyjmenujte mi nějaké výhody socialismu. Neberu že neexistovala nezaměstnanost, protože to bylo vykoupeno naprosto rozvrácenou ekonomikou a ekonomickými zločiny jakými bylo znárodňování. Nezaměstnanost (ta dlouhodobá) je znakem neschopnosti nebo lenosti. Člověk který je pracovitý a něco umí nemůže být nezaměstnany. Takže nezaměstnatní si za svojí situaci můžou sami. Již Komenský ve své knize Listy do nebe odsuzuje zahálku a říká že chudí si mužou za svojí chudobu sami "Poněvadž obyčeně na nouzi vlastní vinou přicházejí skrz žrádla,hry a zahálky". Pomoc bohatým chudým (solidarita) snižuje motivaci "Poněvadž takovým lidem čím více se činí, tím více v lenost v lenost a utrácen a našejim pomáhání není nic jiného než jejich lenost posilování"

Tak vidíš Vlado i takové osobnosti jako Jan Ámos Komenský věděli jak je to z lidmi, kteří jsou chudí nebo nezaměstnaní.
20. 08. 2011 | 12:08

Občan napsal(a):

To Cestovatel:

Jaké jejich názory?
Mašíngang NIKDY, ani jednou jedinkrát za celou dobu své existence nevydal jediné prohlášení proti socialistickému zřízení a NIKDY se nijak nezapojil do žádné protirežimní aktivity. Ani v Československu, ani v USA.
Mašíngang se NIKDY ani nepokusil navázat spojení s jakoukoli opoziční skupinou a stejně tak se NIKDY ani nepokusil o jakoukoli nenásilnou opozici.
JEDINÉ, co za nimi zůstalo, jsou loupežné vraždy, zmrzačení lidé, zničené rodiny jejich vlastní i cizí a spálené stohy. To je celá bilance jejich "odboje". Proti REŽIMU nikdy nepozvedli ani písmenko.
Místo toho, aby ZACHRAŇOVALI životy jiných, tyto životy mařili, a to pouze se ZIŠTNÝMI cíli.
Čí život například zachránili ohrožováním majetku a životů jiných podpalováním stohů a zmrzačením DOBROVOLNÉHO HASIČE, který ten majetek a životy šel chránit?????
Čí život zachránili tím, že oloupili a zavraždili účetního vezoucího výplaty dělníkům do továrny, jimž tím způsobili nemalou újmu?????

Znovu opakuji, že Mašíngang NIKDY neudělal NIC, co by režimu jakkoli uškodilo nebo jej oslabilo. Jejich zločiny naopak režim posílily a vystupňovaly represe proti SKUTEČNÝM oponentům. A, bohužel, zločiny Mašíngangu tyto represe OPRÁVNILY (legitimizovaly)!!!!!
20. 08. 2011 | 12:09

Sladký napsal(a):

UBB: Skvělý příspěvek, klobouk dolů.Ano, tak to je, tak to všechno funguje.
20. 08. 2011 | 12:13

Cestovatel napsal(a):

Necestovatel:

Pracovali za ubohou mzdu, za kterou sis musel na auto šetřit hodně dlouho. Naví jsi si toho moc nekoupil protože v obchodě moc zboží nebylo. Jistě všechno za nás platil stát a to bylo vykoupený naprosto rozvrácenou ekonomikou a lidé byli jak malé děti které nebyli vedeni k odpovědnosti. Byli otroky státu, který je stále vedl za ručičku jak malé děti
20. 08. 2011 | 12:15

Sladký napsal(a):

Cestovatel- je nejvyšší čas,aby tě někdo rozumný vzal za ručičku a vysvětlil ti,že jsi příliš velký na to,abys věřil pohádkám a báchorkám.Ale dík za to, že jsi,pravicová myslitelská elito s vystudovanou STÁTNÍ vysokou školou.
20. 08. 2011 | 12:20

Cestovatel napsal(a):

Občan:

Mašíni bojovali proti komunistům v Korejské válce na straně Západu.
Bohužel lidé jako vy co jsou zfanatizovaný komunistickou nechápou že Maašíni nemohli nikomu moc zachraňovat životyani provozovat nenásilné akcr, protože byli pronásledováni policií a armádou. Tak sklidněte hormony Občane.
20. 08. 2011 | 12:21

voroshilov napsal(a):

Cestovatel:
A banany nebyli,o hruza!

Zavolejte nekdo cestovatelske mame aby svemu diteti zakazala turnet!
20. 08. 2011 | 12:22

Cestovatel napsal(a):

Sladký:

Tobě by někdo měl pořádně nefackovat aby jsi se probral z těch blábolů a začal normálně uvažovat.
20. 08. 2011 | 12:23

třebaKarel napsal(a):

Luba
Vážený pane , změřte si tlak a teplotu , protože jste neuvěřitelný sprosťák a lhář . Pan Žák podepsal Chartu hned v roce 77 , v prvním sledu , stačilo kdyby se tak pravdymilovný člověk jako Vy koukl na Wikipedii , tam byste to našel rovněž . Jste smutný případ který žvaní o nějakých pomyslných morálních hodnotách ale když před Vámi takový člověk stojí , je Vám to tak nějak málo , že ? Vy jste lůza pane Lubo , v civilním životě pravděpodobně " spořádaný a kultivovaný občan " , viďte ? Kohopak jste to tenkrát volíval , nepamatujete se ? Tak tohle přesně pan Žák nedělal . Kráčející skálo . Než se do někoho se..š , zkus si zjistit fakta , ríkávalo se . Berte to jako konstruktivní kritiku , takhle jste to říkali ,viďte .
20. 08. 2011 | 12:23

Cestovatel napsal(a):

voroshilov:

Ono toho nebylo víc voršilove to jen hloupí komunisti pořád opakují že nebyli banány protože jim ještě ze strany neřekli jakou mají zvolit jinou odpověď
20. 08. 2011 | 12:25

stále rebel napsal(a):

Pro Cestovatel.
Cituji tě:
„Mašíni bojovali proti komunistům v Korejské válce na straně Západu.“

Zjisti si, kdy byla Korejská válka a pak teprve něco mluv.
20. 08. 2011 | 12:27

prirodovedec napsal(a):

Cestovatel: Prominte, Vas nekdo zamestnava a plati Vam? Ptam se, kdyz tolik vite o nezamestnanosti. Pohybuji se roky v oblasti skolstvi i v zahranici a nedovedu si predstavit (ani v podminkach CR), ze pri takovemto podani byste byl zamestnatelny napr. jako prednasejici na VS. Pracujete pro nejaky ideologicky thinktank v CR?

Vase prace asi neni prilis zalozena na premysleni nad vyctenym, pouzivanim vlastniho rozumu a hloubani, spise se mi jevite jako disponovany pro nejake "klikani" na neco, co pro Vas jako uzivatele vytvoril nekdo jiny. Tak se mi stale casteji Vase vstupy zde bohuzel jevi. Stacilo by ale prece jen rovnou uvadet ty doslovne citace a nezpochybnitelne pravdy z Misese, Rothbarda, Hayeka a zejmena jejich ceskych prekladu (a nezjednodusovat je vlastnim prevypravenim) a k nim vyzyvat jen k prechodu na viru svatou. Ja vim, ze historicky i vykladaci pisma byvali duleziti a byvali vladnoucimi ceneni, at jako nedavni politruci, drive nekteri mnisi, nebo dnesni verici ekonomickym viram. Najit si sve misto v hierarchii je jiste mozne, u mladych celkem prekvapujici, ze tak zahy. Ale predevsim ti vykladaci to umeli poutave podat a ne sterilne a jen kriticky jako Vy casto zde. Takto dalsi verici neziskate, spise pujdete za neznaleho suverena, coz jiste nejste. Nejlepsi trik misionaru prece historicky byval, vylicit pribeh vlastniho prozreni a osviceni ...
20. 08. 2011 | 12:27

olga napsal(a):

Cestovatel
Citujete Komenského. Zajímavé. Když se říká, že když dva říkají totéž, tak to vždy není totéž. Taky že každý vidí to, co chce vidět. Já v uvedeném citátu vidím docela něco jiného. Pravý opak.
V socialismu byla totiž pracovní povinnost. Lidé možná nepodávali optimální výkony, ale museli aspoň pracovat. Nyní v kapitalismu, dostávají podporu v nezaměstnanosti. Taky mnoho dalších podpor, které jsou nyní vypláceny, učí lidi nepracovat. Asi těžká domluva. Díváme se na jednu věc, a každý vidíme něco jiného.
20. 08. 2011 | 12:28

prirodovedec napsal(a):

Luba: Trochu jste mne prekvapil. Vzdy Vas rad ctu, pisete zaujate, kladete argumenty, ale co se tyka autora a charty jste nejak rychle prehledl zrejmy zdroj:

http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_%C5%BD%C3%A1k

"Narodil se v Táboře, roku 1967 vystudoval Fakultu technické a jaderné fyziky ČVUT a po studijním pobytu v Anglii pracoval jako programátor ve Výzkumném ústavu matematických strojů v Praze. Roku 1977 podepsal Chartu 77 a účastnil se různých disidentských podniků, podílel se na založení Klubu nezávislé inteligence i Občanského fóra."

Asi budu muset Vase i jine argumenty daleko casteji prezkoumavat.
20. 08. 2011 | 12:31

minatomirai napsal(a):

Německá společnost prošla tvrdou denacifikací. Jedním ze způsobů bylo povinné promítání záběrů z osvobozených koncentračních táborů, jiné filmy nebyly povoleny po dobu, co existoval Rada spojenců. Je to zajímavé pobdobí, něco jako uvězněný Breivik v norské věznici bez kontaktu se světem. V případě Německa to netvralo dlouho, Spojenci si uvědomili, že není možné vytvářet novou společnost s novou, demokratickou, ideologií, aniž lidem dopřeješ trochu her, samotný bič nepomáhá.

Německo byla jedna velká politická strana, nacistická,jak nakonec každý ví, od pedagogů po odborníky ve všech důležitýých odvětvích. Jména členů byla registrovaná a tito lidé byli na nějakou dobu vyřazeni ze všech oblastí života. Zejména nově se budujícího administrativního systému, rozhlasu, tisku a škol.

To, že by STASI, jak říká paní Alvarová, kontaktovali bývalé členy nacistické strany z důvodu, že budou spolupracovat z obav ohledně vlastní minulosti, nedává smysl. Minulost těchto lidí byla totiž velice dobře známá.
Vydíralo se z jiných důvodů, jedním mohla být sexuální orientace například. To, že by v ní uvízl i bývalý člen nacistické strany, by bylo více jak pravděpodobné. Zejména v případě, že byl odborníkem.
Německo prošlo důkladnou a příkladnou denacifikací. Američané například skvěle využívali týmů sociologů a jejich průzkumů, do té doby byla sociologie neznámý vědní obor, který se zejména v Německu osvedčil.
20. 08. 2011 | 12:32

voroshilov napsal(a):

Cestovatel:
Nu tak porovname ceny na auto,prumerny plat je 22 tisice?
Ted chci rekneme novy Ford Mondeo,divam se nabidku-nejlevnejsi v autobazaru stoji 479 tisic,tak's jednoduchym vypoctem musim na nej setrit 21 mesic 7 dni a to za podminek ze celou dobu nebudu ani jist,ani platit podnajem?
20. 08. 2011 | 12:34

Občan napsal(a):

To Olga:

Nastudujte si něco o dosažitelnosti jakékoli podpory nebo sociálních dávek v ČR pro SKUTEČNĚ nezaměstnané. Zjistíte, že ti se ve své situaci ocitají zcela bez jakékoli pomoci ze strany státu. A možná pak přestanete psát bláboly o tom, jak sociální systém učí lidi nepracovat.
20. 08. 2011 | 12:37

stále rebel napsal(a):

Pro minatomirai.
Nesouhlasím s tím, že byla sociologie neznámý pojem v roce 1945
Například

„George Elton Mayo (26. prosince, 1880 - 7. září, 1949) byl americko - australský psycholog a sociolog, zakladatel teorie managementu Škola lidských vztahů.
Přišel na fakt, že zlepšení pracovních podmínek vede ke zvýšení produktivity práce. Pokud se skupina podrobená tomuto systému vrátí zpět do horších podmínek, jejich produktivita zůstává i nadále stejná. Změnil průmyslovou teorii, nestrašilo se "holí", vytvářel se vztah důvěry. Sankce byly opuštěny a vyžadovala se odpovědnost. Produktivita je funkcí představ, které získáváme po práci. Zaměstnavatel se má chovat k podřízeným jako otec k dětem (např. Tomáš Baťa).“
http://cs.wikipedia.org/wiki/Elton_Mayo

V oblasti managementu se využívala daleko dříve

Max Weber
http://cs.wikipedia.org/wiki/Max_Weber

Ekonomie potřebovala sociology již v druhé polovině 19. století
20. 08. 2011 | 12:41

Občan napsal(a):

To Minatomirai:

Velký omyl. Německo žádnou denacifikací neprošlo. Nacisté, a to vč. dost vysoce postavených pohlavárů nacistického režimu, se bleskurychle vrátili do školství, armády, veřejné správy, soudnictví, advokacie a dokonce i diplomacie.
Poválečné Německo bylo a STÁLE JE dokonce tak zvrácené, že DODNES soudí ty, kdo našli odvahu dezertovat z Wermachtu a odmítli podílet se na zločinech nacistického režimu!!!!!
20. 08. 2011 | 12:42

stále rebel napsal(a):

Pro minatomirai.
Oprava neznámý vědní obor.
20. 08. 2011 | 12:42

minatomirai napsal(a):

K Mašínům, o kterých vím málo a nikdy se o ně nezajímal. Překvapila mne však tvrdost, se kterou jeden z nich komentoval současnost v této republice.

Dokáži si však představit jejich zklamání po odchodu, když si časem začali uvědomovat nesmyslnost jejich akce. Československo bylo pevně v rukou socialistického bloku, k ozbrojené pomoci ze strany Západu by nikdy nedošlo. Tak malá skupina lidí by nebyla schopna mobilizovat zbytek národa k odporu. A i kdyby se jí to podařilo, český a slovenský národ by byl rychle přiveden k rozumu.

Byli jistě idealisté a mohli věřit tomu, že jejich akce přispěje k pádu režimu, museli však mít naprosto jasno později, že jejich akce byla naprosto zbytečná.
Je zajímavé, že se k tomu nikdy nevyjádřili. Mpožná že ano, osobně jsem se jimi nikdy nezabýval a v zásadě o nich nic nevím, takže pouze spekuluji nad jejich motivy.
20. 08. 2011 | 12:43

Luba napsal(a):

třebaKarle,
podložte své tvrzení o tom, že pan Žák podepsal Chartu 77 již v roce 1977, důkazem.

Nebo ať se vyjádří pan Žák sám.

V čem jsem lhal?
Uvedl jsem zdroj - a jméno pana Žáka v něm mezi signatáři za léta 1977-89 chybí. Nebo jsem se přehlédl?
Takže jakýpak sprosťák a lhář?

Hledejte, a třeba naleznete.

Takže pro úplnost opíši příspěvek, na který jste reagoval:

"Vico,
čeho by se pan Žák bál?
Že bude po podpisu Charty 77 uvězněn či rovnou oběšen?

A kdy ji podepsal?
Jeho podpis na seznamu signatářů 1977-89 chybí."

http://libpro.cts.cuni.cz/charta/

Cituji ze zdrojové stránky:

"V neděli 6. ledna 1977 večer bylo poprvé zveřejněno Prohlášení Charty 77. Jeho signatáři kritizovali „politickou a státní moc“ za nedodržování lidských a občanských práv, k jejichž dodržování se zavázala při podpisu Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě.

V dokumentu signatáři vyzvali představitele domácího režimu k nápravě tohoto stavu a k zahájení konstruktivního dialogu o tomto tématu.

Charta 77 měla podle představ autorů zakládajícího textu (hlavními byli spisovatelé Václav Havel a Pavel Kohout) v budoucnosti vyvíjet následující činnost: „upozorňovat na různé konkrétní případy porušování lidských a občanských práv, připravovat jejich dokumentaci, navrhovat řešení, předkládat různé obecnější návrhy směřující k prohlubování těchto práv a jejich záruk, působit jako prostředník v případných konfliktních situacích, které může bezpráví vyvolat, apod.”

K Chartě 77 se mohl přihlásit každý podpisem (v Prohlášení Charty 77 byla uvedena následující podmínka: „souhlasí s její myšlenkou, účastní se její práce a podporuje ji”).

V první vlně byla publikována jména 242 signatářů, jejichž podpisy – spolu s několika dalšími – zabavila Státní bezpečnost v lednu 1977 (většinu při zadržení Václava Havla, Ludvíka Vaculíka a Pavla Landovského, když 6. 1. 1977 vezli do parlamentu a úřadu vlády předat originál Prohlášení Charty 77).

Z úřadoven vyšetřovatelů tajné policie se do příslušného vyšetřovacího spisu nakonec dostalo celkem 268 podpisových lístků, které představují pozoruhodnou sbírku autografů. Protože zmíněný spis byl veřejnosti zpřístupněn v úplnosti teprve před několika měsíci, rozhodli se autoři těchto stránek představit originály podpisů formou digitálních kopií na této internetové stránce."

Jde o web společnosti Libri Prohibiti. Více zde:
http://libpro.cts.cuni.cz/zprava10.pdf
20. 08. 2011 | 12:44

Občan napsal(a):

To Cestovatel:

Chlapečku, Vy zjevně vůbec netušíte, kdy probíhala korejská válka. Ale Vy toho netušíte víc...
20. 08. 2011 | 12:45

Cestpvatel napsal(a):

prirodovedec:

A vy jako člověk pracující ve školsví toho o nezaměstnanosti víte určitě mnoho :). Učitel zalezlý někde v kabinetu, co venku v ždivotě nebyl.

Vaše urážlivé výroky na moje názory mě přesvědčují že jste jeden z mnoha zdejších "moudrých " levičáků co zde nadávají každému, kdo nemá levičácký názor že pracuje pro thinthangy a že jsou ideology. vaše blogy nenasvědčují že by jste nějak přemýšlel a používal to co máte v hlavě. Spíš mi to připadá jako opakování ohraných urážek zdejších levičáků.
20. 08. 2011 | 12:49

Občan napsal(a):

To Cestovatel:

Tak už jste si vygooglil, kdy byla korejská válka?
Pokud ano, tak byste konečně mohl odpovědět na mé otázky. Jestliže už si je nepamatujete, rád je zopakuji.
20. 08. 2011 | 12:55

Imbus napsal(a):

Cestovatel
No, vy tedy můžete pracovat určitě jen pro nějaké thinthangy. Nebo tingltangly. V thiktanku zcela jistě ne.
20. 08. 2011 | 12:57

Cestovatel napsal(a):

voroshilov.

A teť jak to bylo za komoušů. Průměrný plat 3000 Kč. Škoda 105 stála 56 000 Kč. Takže jsi potřeboval přibližně 19 měsíců na to aby jsi měl alespoň blbou Škodovku

http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/za-komunismu-se-zilo-lip-opravdu-srovnani-cen.html
20. 08. 2011 | 12:57

minatomirai napsal(a):

stále rebel

V Americe to byl do té doby obor, který se v praxi neuplaňoval, vyvíjel se, uplatnil se až v Německu během okupace..

Občane
¨
Vy skutečně nemáte nejmenší ponětí o tom, co znamenala denacifikace Německa. To, že tvrdíte, že se bleskurychle vraceli bývalí členové do vysokých pozicí nemění naprosto nic na tom, že důsledná denacifikace probíhala a byla úspěšně dokončena.
Nikdo se nevracel bleskurychle, pokud ano, uvěďte příklady, takto to nemá význam.

Už jenom vaše další poznámka o tom, že se doposud dostávají před soud bývalí dezertéři Wehrmachtu, který byl zrušen v roce 1945!

Občane, ať už pijete cokoliv, přidejte si buď led nebo vodu. Řeďte to.
20. 08. 2011 | 12:57

HSKN napsal(a):

Já bych se na Mašíni vykašlal úplně.

Vyznamenání bych jim nedal ani náhodou. Jsou to vrazi a hotovo.

Vondra navíc letí do Ameriky dojednat nějakou šmelinu a tak to bere vyznamenání bere s sebou, aby to nebylo tak nápadné.

No, a tady se kolem toho najednou realizuje velká diskuse. Lidi, i kdyby vezl třeba Nobelovku, ovčan český z pelechu nevyleze, takže co řešíte ?
20. 08. 2011 | 13:05

stále rebel napsal(a):

Pro minatomirai.
„Dějiny sociologie

Sociologie se začala formovat až na začátku 19. století. Za otce sociologie je považován francouzský filosof Auguste Comte, který také v roce 1838 poprvé užívá slovo sociologie (z latinského socius = společník nebo societas = společnost a řeckého logos = slovo, výklad). Comtova sociologie je pojímána jako pozitivní věda o společenském pokroku stojící na vrcholu hierarchie věd. Přibližně ve stejné době jako Comte zveřejňují své úvahy o vztazích ve společnosti a společenském vývoji Herbert Spencer a Karel Marx. Vedle těchto tří osobností patří do šestice sociologických klasiků ještě o generaci mladší Vilfredo Pareto, Ferdinand Tönnies, Émile Durkheim, Max Weber a Georg Simmel. V 90. letech 19. století se sociologie institucionalizovala, první nezávislou katedru sociologie založil A. W. Small v roce 1892 na Chicagské univerzitě (viz též Chicagská škola).“
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sociologie

a minimálně od dvacátých let minulého století je sociologie využívána v oblasti amerického managementu.
20. 08. 2011 | 13:05

Iktus napsal(a):

minatomiral
Než začnete vypouštět nějaké "názory", nejdřív si chvíli čtěte. O tvrdé denacifikaci v Německu vám asi něco nakukali ve Volkszeitung nebo Junge Front Heute.
Doporučuji životopis generála Gehlena od E.H.Cookridge.
20. 08. 2011 | 13:06

Luba napsal(a):

prirodovedce,
jako vědec považujete Wiki za primární pramen?
Asi nikoli, že ano. Když ho tvoří roztodivní uživatelé.

To stránky univerzit a společností, které daný výzkum a archivaci dobových materiálů zajišťují, by měly být patrně zdrojem spolehlivějším. Nebo je to jinak?

Zajisté se někdo mohl zmýlit, a pana Žáka tam jako člověka z první vlny signatářů neuvedl.

Jenže já jsem konstatoval prostý fakt, že jméno pana Žáka/jeho podpis na seznamu signatářů (1977-89) chybí. Tedy správněji - že jsem ho pod "Ž" nenašel.

Hlavně - šlo o okrajovou zmínku. V debatě o názorech na způsob odporu proti režimu a ocenění odbojářů je to nedůležité.
20. 08. 2011 | 13:08

Viola napsal(a):

minatomirai,

vždyť Mašíni byli jen nevyzrálí kluci, kteří se vlastně dopředu báli o svůj život a proto prchli a zanechali tu svou matku a sestru, vždyť to byli obyčejní zbabělci.
20. 08. 2011 | 13:15

Buvol napsal(a):

Ta paní se mýlí, protože je blbá .. abych parafrázoval ten její výrok k úmrtí toho vrahouna ..
20. 08. 2011 | 13:16

nedidsident napsal(a):

Občane. o denacifikaci ve srovnání s vyrovnáním se s komunistickou minulostí napsal Pozorovatel v 9 03 mnohem lépe a výstižněji, skoro není co dodat

Lubo. co takhle zasadit chartu 77 do hlubšího kontestu a říct si, že chartisti celkem mlčeli k okupaci v roce 68, mlčeli k následujícím čistkám a teprve v roce 77, kdy už bylo vše usazené a normalizované, se probudili. Nebylo to náhodou také proto, že US vláda v té době štědře podporovala boj se socialismem a disidentství začal být dobrý kšeft, takže jste za jakýkoliv blábol poslaný Hlasu Ameriky nebo svobodné Evropě dostal prachy, za které tu ostatní dělali i několik let. A jak se po listopadu tzv spontálně najednou objevily vytištěné plakáty s portrétem Havla. Pokuste se dnes polepit celou republiku plakáty a jestli to zaplatíte z jedné výplaty topiče tak si opravdu sednu na zadek. Nechte už ideologických bojůvek, opravdu je to po 21 letech trapné
20. 08. 2011 | 13:18

culter napsal(a):

:-) jako hádka o duhovou kuličku - každý dívá se na ni z jiné strany a každý tvrdí,že jen jeho barva je ta správná, z jiného úhlu podívat se na ní nikdo nehodlá.
20. 08. 2011 | 13:19

recaptcha napsal(a):

SuP
když napíšete takové články jako pan žák,taky vás pochválím.když budete tvrdit,že mašíni byli hrdinové,jste stejný bambula jako alvarová.v tomto případě.třeba si do budoucna přečtu od vás něco,co je chytré.zatím se tak nestalo.jestli považujete za hrdinu člověka,který svázaného podřízne,pak s vámi není něco v pořádku.nemám potřebu být mopslíkem.to je to samé,jako kdybych řekl že jste mopslík agenta cia vondry.mimochodem,vondra občas se občas musí sejít v usa se svým řídícím orgánem.to je snad jasné,ne??
20. 08. 2011 | 13:21

prirodovedec napsal(a):

Cestovatel: Dekuji za reakci, ktera Vas asi vystihuje? :) Rad okomentuji (i ze sveho pohledu, ze spise jste pres ta tlacitka a hotove soudy druhych nez pres ty myslenky):

"A vy jako člověk pracující ve školsví toho o nezaměstnanosti víte určitě mnoho :). Učitel zalezlý někde v kabinetu, co venku v ždivotě nebyl."

To je ukazka toho Vaseho problemu - rychly usudek a odsudek, ze ktereho cisi neznalost. Napr. dnes u Vas doma nezamestnanost v CR mnozi ucitele poznavaji pres prazdniny - viz media. Co se tyka prace na VS, zcela prekvapive pro Vas je to zalozene na vysledcich a jejich posuzovani. Ale to je jiste ostatnim ctenarum znamo. Nezesmesnujte se :).

Jinak z Vasi strany sablonovity diskusni obrat: "A Vy zase mlatite cernochy". Pouzivate tento trik, ale ponekud neadrtalsky - misto, abyste trefil, presne toho, na koho cilite, ostouzite vsechny ucitele a davate svoji predstavu o nich najevo - zejmena o tech v CR. Mozna jste jeste skolak? (ta slova jako "kabinet") Nejaky mindrak? I kdyz se to rika, stale si myslim, ze ani Vasim kantorum to Vase papouskovani druhych Vam k A-ckum asi nekdy nepomohlo. Proto ten odsudek ke kantorum? :)

"Vaše urážlivé výroky na moje názory"

V cem jsou urazlive? Ja si opravdu myslim, ze to co zde pisete najdu vetsinou podstatne lepe zformulovane u originalu. Jste mlady, tak jste tu nezazil diskuse pred lety s lidmi, ktery byli znalymi neoliberaly (jak tehdy Marty, jinde dalsi). Takze co Vas urazilo nejvice? Muzete uvest? Mne pripadalo, ze volim vuci Vam zcela bezny ton, kterym se zde castujete s dalsimi. Vam to tak nepripada?:

"Prominte, Vas nekdo zamestnava a plati Vam? Ptam se, kdyz tolik vite o nezamestnanosti. Pohybuji se roky v oblasti skolstvi i v zahranici a nedovedu si predstavit (ani v podminkach CR), ze pri takovemto podani byste byl zamestnatelny napr. jako prednasejici na VS. Pracujete pro nejaky ideologicky thinktank v CR? Vase prace asi neni prilis zalozena na premysleni nad vyctenym, pouzivanim vlastniho rozumu a hloubani, spise se mi jevite jako disponovany pro nejake "klikani" na neco, co pro Vas jako uzivatele vytvoril nekdo jiny. Tak se mi stale casteji Vase vstupy zde bohuzel jevi. Stacilo by ale prece jen rovnou uvadet ty doslovne citace a nezpochybnitelne pravdy z Misese, Rothbarda, Hayeka a zejmena jejich ceskych prekladu (a nezjednodusovat je vlastnim prevypravenim) a k nim vyzyvat jen k prechodu na viru svatou. Ja vim, ze historicky i vykladaci pisma byvali duleziti a byvali vladnoucimi ceneni, at jako nedavni politruci, drive nekteri mnisi, nebo dnesni verici ekonomickym viram. Najit si sve misto v hierarchii je jiste mozne, u mladych celkem prekvapujici, ze tak zahy. Ale predevsim ti vykladaci to umeli poutave podat a ne sterilne a jen kriticky jako Vy casto zde. Takto dalsi verici neziskate, spise pujdete za neznaleho suverena, coz jiste nejste. Nejlepsi trik misionaru prece historicky byval, vylicit pribeh vlastniho prozreni a osviceni ..."

Co Vas urazilo nejvice? Pochybnosti o Vasi zamestnatelnosti? To ze spise prevypravite neoliberaly bez vlastniho hlubsiho usudku (Vas pohled na nezamestnanost je v tom pro mne ukazkovy).

"mě přesvědčují že jste jeden z mnoha zdejších "moudrých " levičáků"

To bezpochyby - ja se povazuji za tzv. realistickeho liberala :), ale levicovou nalepku zde rad nosim od prvni nalepky, kterou mi dali, ti, kterym dosly argumenty (jako Vam :) ).

"co zde nadávají každému,"

Ja Vam nenadavam, ja Vam pouze sdeluji, jak na mne pusobite a jak Vase vstupy zde subjektivne vidim. :)

"kdo nemá levičácký názor že pracuje pro thinthangy a že jsou ideology."

Oprava: thinktank :). Vase slovo se uplatnuje vice v Cine :). Navic ja Vas zatim neoznacil za ideologa, pouze za priznivce a toho, kdo ideologii zde rad opakovane pouziva.

"vaše blogy nenasvědčují že by jste nějak přemýšlel a používal to co máte v hlavě."

Ja ovsem blogy nepisu. Pisu diskusni vstupy. A urcite nepouzivam VSE co mam v hlave. :) Chapu ale Vas usudek, vysvetluji si to tim, ze slozitejsim textum (u ctenare nenarocnych textu a pisatele sablonovitych vysvetleni pochopitelne) vetsinou nerozumite (viz i jine vtipkujici reakce mnohych na Vas :) ), ale pamatujte, ze s postupujicim vzdelanim a zivotni zkusenosti se to muze zlepsit i vyrazne, pokud samozrejme nezustanete ve sve vire rigidni.

"Spíš mi to připadá jako opakování ohraných urážek zdejších levičáků."

Mne to nepripada jako urazlive, ale jako vystizne. Vase vlastni mysleny se v predchozich vstupech obtizne hledaji, neznalost faktu je u nekterych vstupu celkem zrejma. Ale chapu, ze z hlediska udrzeni konzistence Vasi sebeucty je nutne, bud zlespit argumentaci nebo slova druhych oznacit za urazky ... nebo ... opet zmenit nick :).
20. 08. 2011 | 13:23

voroshilov napsal(a):

culter:
Z jakeho jineho uhlu?
Masinove bojovali v duchu drsne povalecne doby,pozdejsi disent velmi pohodlne se usadil v roli inteligencii(vetsina mela vzdelani,kvalifikaci a dobre zamestnani)vlastne je nic netrapilo nez nekde propasovat na zapad nejaky antikomunisticky paskvil.
20. 08. 2011 | 13:26

Občan napsal(a):

To Nedisident:

To máte pravdu, je to výborně napsaný příspěvek. Ale já s ním nikterak nepolemizuji, já jsem reagoval na bludy, jež zde šíří Minatomirai a Cestovatel.
20. 08. 2011 | 13:26

Jan K. napsal(a):

Děkuji za blog s rozumným komentářem. Jen bych doplnil několik postřehů k činnosti Mašínů (nejsou nezbytně v rozporu s tím, co píšete) a jejich reflexi na veřejnosti. V mnoha případech mi to připomíná diskusi o druhém odboji a pak zejména o jaru a létě 1945. Taky tady zaznívá ´nutnost definice nevinnosti´, padají otázky o legitimnosti jejich kroků a tak. Vyloženě komické mi přijde srovnávat akce Mašínů s jejich otcem anebo s parašutisty, kteří spáchali atentát na Heydricha. Ze všeho nejvíc mi totiž skutky jejich skupiny připomínají vyvraždění přibyslavské četnické stanice (s tím, že pro čin Luži a spol. mám přeci jen více pochopení).
20. 08. 2011 | 13:32

minatomirai napsal(a):

Iktus

Člověče neblázněte, nebudu číst druhořadou literaturu někoho, kdo dával dohromady údajně špionážní příběhy, které vydává za pravé.

Od toho, aby uvedli do kontextu celý průbeh denacifikace, který se netýkal jenom armády, ale celé společnosti, jsou historikové; upřednostňuji britské, kteří budou mít přístup do všech archívů - civilních, vojenských i zvláštních, a budou hlavně citovat zdroje.
20. 08. 2011 | 13:33

minatomirai napsal(a):

Občane, vy jste typický příklad poloinformovaného jedince, který zřejmě není schopen sáhnout do cizojayčné literatury a začít číst trochu historie. Internet nemá odpověď na vše, může vás však, pokud se v tom vyznáte, navést k odborné literatuře.

Když tedy něco budete příště tvrdit, dejte odkaz, tak se obvykle vedou informované debaty.

Mezi námi, já také svému psu vykládám občas kravinky, abych ho rozesmál, on na rozdíl od vás, je nikde neopakuje.
20. 08. 2011 | 13:40

prirodovedec napsal(a):

Luba: "jako vědec považujete Wiki za primární pramen?"

Ne.

"Asi nikoli, že ano. Když ho tvoří roztodivní uživatelé."

Shoda. Nicmene v odbornych a citlivych fakticky overitelnych oblastech probihaji stale castejsi korekce.

"To stránky univerzit a společností, které daný výzkum a archivaci dobových materiálů zajišťují, by měly být patrně zdrojem spolehlivějším. Nebo je to jinak?"

V tomto konkretnim pripade zrejme jinak. Viz tez:

http://charta77.wordpress.com/2008/12/19/charta-77-signatari/

a dalsi jiste dohledate sam. Pro mne je podstatne, ze autor je uvaden cca 22 let jako signatar (viz i www z ruznych dob), o Charte publikuje a je s dalsimi cleny nazorove konzistentni (viz napr. diskuse k sudetakum) a VY JSTE PRVNI, podle mne, ktery jeho podpis takto primocare zpochybnuje.

"Zajisté se někdo mohl zmýlit, a pana Žáka tam jako člověka z první vlny signatářů neuvedl."

Pri srovnani pramenu a skutecnosti, ze v zumpalisticke CR ho dosud nikdo, jako signatare nenapadl se mi to jevi jako pravdepodobne.

"Jenže já jsem konstatoval prostý fakt, že jméno pana Žáka/jeho podpis na seznamu signatářů (1977-89) chybí. Tedy správněji - že jsem ho pod "Ž" nenašel."

Presna citace, co jste konstatoval:

"jaké humanitní vědy jste to vlastně studoval? Proč jste tu Chartu 77 podepsal? Taky kompenzace? ... Pane Žáku, styďte se! 20. 08. 2011 | 05:39"

"Luba napsal(a): Vico, čeho by se pan Žák bál? Že bude po podpisu Charty 77 uvězněn či rovnou oběšen? A kdy ji podepsal? Jeho podpis na seznamu signatářů 1977-89 chybí. http://libpro.cts.cuni.cz/charta/ 20. 08. 2011 | 08:13"

Dale pisete: "Hlavně - šlo o okrajovou zmínku."

Podle mne spojenou s Vasim (pro mne emocionalnim) utokem na autora. Mnohdy s nim nesouhlasim, ale respektuji jeho prava na jeho nazory a ted mi pripadalo rozumne Vas oslovit.

"V debatě o názorech na způsob odporu proti režimu a ocenění odbojářů je to nedůležité. 20. 08. 2011 | 13:08"

Vam se to ale zdalo natolik dulezite, ze jste se tomu venoval. Muj nazor je jasny - jak jsem psal vyse SuPovi i jinde. Byl bych prekvapen, kdyby Masinove nebyli soucasnymi vladami CR oceneni. Budouci vlady zase pro zmenu oceni ty pozustale, atd. Role vyznamenani za staleti jejich udelovani pro bezne obcany celkem (bohuzel) vycpela. Je asi ale treba dnes v CR pripominat, ze obcany lze strilet i z tech nejvznesenejsich pohnutek (jedne ci druhe strany) a je to asi dulezitejsi nez strilet verchusky.
20. 08. 2011 | 13:46

SuP napsal(a):

Pánové, jichž cílem je (zdá se) překrucovat smysl cizích příspěvků (včetně přírodovědce - zdravím !), věřte, že lze poměrně dobře vysledovat, kdo napsané nepochopil, kdo se chce šťourat, ale hledá záminku i kdo význam ani nehledal, ale potřebuje oponovat za každou cenu.
Každý si chceme postupně ověřit, zejména u "ožehavých" témat, do jaké názorové skupiny patříme, takže každý hledáme spíš spřežence než odpory. Smiřte se s tím, že já "pravdy" svých kritiků posuzuji zejména podle stupně jejich arogance a není mým přáním přesvědčit je o své pravdě. V tomhle ohledu jsou mi totiž ukradení.
20. 08. 2011 | 13:53

Luba napsal(a):

nedidsidente,
o jakých "ideologických bojůvkách" to píšete?
Proč pomlouváte chartisty? Proč si myslíte, že tu listinu podepsali ze zištných důvodů?
Vy nic neděláte zadarmo a ze svého přesvědčení? S manželkou souložíte za peníze?

Hlavně,
proč se za hrdinství považuje podepsání jedné listiny se spoustou samozřejmých požadavků, vyplývajích z mezinárodního usnesení o lidských právech, k němuž se hlásila i ČSSR?
Protože za podpis hrozila šikana od StB a školení se
v kotelnictví?

A proč se za hrdinství nepovažuje ozbrojený odpor proti pomahačům represívního a vražedného režimu?
Protože za vylepení letáků proti bolševizaci společnosti hrozil doživotní žalář a šibenice?
20. 08. 2011 | 13:53

Iktus napsal(a):

minatomiral
Některé (skutečné) příběhy je ve stavu mnohem lépe napsat novinář, který je existenčně závislý na nákladu, než historik, který je závislý na blahovůli vládnoucích struktur.
Ve Spirově knížce má seznam zdrojů 30 stránek a, na rozdíl od některých jeho předchozí knih, je označována za well documented.
U těch britských historiků (příkladem budiž Sir Norman Davies nebo Paul Johnson) nacházím některé tak extrémně zaujaté pasáže, že je mi poctivý bulvár milejší.
20. 08. 2011 | 13:55

SuP napsal(a):

přírodovědče -
Rodiny pozůstalých z této skupiny snad byly oceńovány minimálně od roku 1960 do 1989, obdobně jak byli vyznamenáváni bachaři z kárných táborů a hrdinní pohraničníci. Nebo se tolik mýlím? Takže je logické, že te´d jsou na řadě ti druzí, pokud jejich činy mohou být shledány hrdinskými. Nejde snad o ideologický základ té které vlády. To by snad trochu laciné a hlavně společensky nebezpečné?
20. 08. 2011 | 14:00

Cestovatel napsal(a):

prirodovedec:

Co mě uráží:
"Pracujete pro nejaky ideologicky thinktank v CR?" "Vase prace asi neni prilis zalozena na premysleni nad vyctenym, pouzivanim vlastniho rozumu a hloubani, spise se mi jevite jako disponovany pro nejake "klikani" na neco, co pro Vas jako uzivatele vytvoril nekdo jiny" (jak typicky ubohé jak někdo nemá názor jako vy tak hned prohlásíte žé nepřemýšlí a pracuje pro ideologický thingtang)
Stačilo by ale prece jen rovnou uvadet ty doslovne citace a nezpochybnitelne pravdy z Misese, Rothbarda, Hayeka a zejmena jejich ceskych prekladu (Já jsem san někdy tyto lidi ctoval? Urážíte dané autory protože jsou pravicový? Co podobní autoři jako Keynes, Marx Ti přeci podle některých hlásí nespochybnitelné pravdy.)?

Neříkejte že jste realistický "liberál" když používaté slovo "neoliberal" což používají jen socanští a komunističtí autoři a levicový ideologové ČSSD jako Pehe. Toto univerzální označení slouži neinteligentntím levičákům ke zesměsnění čehokoliv co je pravicové (je to jak za komunistů imperalismus) Težko budete liberál když napadáte liberální autory (přitom liberalismus je pravicová ideologie). Vy patříte asi do té skupiny lidí co si plete liberlismus se socialisty a snaží se jim nalepit tuto nálepku.
20. 08. 2011 | 14:01

Luba napsal(a):

prirodovedce,
na Wiki ale chybí datace.

Pan Žák tam není uveden jako ten, kdo podepsal Chartu 77 v roce 77, ale je tam jen jeho jméno, tedy že ji podepsal.

Na stránkách spravovaných Chartou ale jeho jméno v seznamu signatážů z let 1977-89 uvedeno není. Jestli ho tam najdete, tak mi to sem prosím sdělte.

Texty pana Žáka k celospolečenským tématům považuji za diletantské, povrchní a kritikářské, nikoli kritické.
Přesto bych mu nerad ublížil pomluvami.
20. 08. 2011 | 14:03

Občan napsal(a):

To Minatomirai:

Neproběhla a nesnažte se přesvědčit o opaku člověka, který má polovinu příbuzenstva německou. Přičemž jeden můj prastrýc, VŠ profesor, věnoval této prapodivné kapitole německé poválečné historie dost času.

Jméno Reinhard Gehlen Vám nic neříká?
http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB146/
Kurt Georg Kiesinger, v 60. letech německý kancléř, také ne?
Nebo Hans Globke, po WWII Adenauerův kancléřský náměstek pro národní bezpečnost - také nic?
Tak co třeba Otto Albrecht von Bolsching, Klaus Konrad, Alfred Krupp a mraky dalších? nikdy jste o nich neslyšel, ani o jejich poválečné kariéře zejména za Adenauera?
V životě jste neslyšel o zásadním nevydávání válečných zločinců Německem, a to zejména na východ?

Tak až budete chtít zase někoho školit, musíte si najít člověka, který o problematice nic neví.
20. 08. 2011 | 14:09

prirodovedec napsal(a):

SuP: Mate pravdu :) az na to prekrucovani prirodovedcem :). Na Vami psane jsem prece reagoval jen uvodnim "Ze to resite" :), a pak napsal svuj nazor - zrejme ve svem stylu. Tezko jej lze vnimat jako prekrucovani zejmena Vas. :)

Nicmene, vase silna slova o prekrucovani byste mel dolozit, jinak je to Vas pocit nebo nalepka. Takto radost editorovi zpusobnou diskusi neudelame :).

Jeste jste ale zapomnel dodat, ze se predevsim sem chodite bavit :), jak jste drive psaval. Obcas sice zprvu podle mne vystupujete nerudne (vzdy mne potesi kratky proud jasnych a predvidatelnych podnikatelskych stanovisek), obcas mne to privede i k reakci, ale pak misto odpovedi, jako obvykle u Vas nasleduje zlehceni a unik do zabavneho tonu.
20. 08. 2011 | 14:13

Občan napsal(a):

Jojo, "disidenti"...
Hlavně takoví, jako je Vondra. Pohodlně vystudoval KOMUNISTICKOU VŠ, stejně pohodlně léta pracoval jako STÁTNÍ zaměstnanec a "náhle" v r. 1987, kdy už dávno probíhala perestrojka a bylo jasné, že Gorby pustil tu čs. stalinistickou gerontopartu k vodě, "prozřel" a podepsal Chartu :o))
To jo, to jsou ti správní "hrdinové". Tem už opravdu nezbývá nic jiného než rozdávat plechové placky loupežným vrahům.
20. 08. 2011 | 14:15

Aleš napsal(a):

Zúčastnil jsem se diskuse pod článkem A. Alvarové. Diskuse tam dospěla zejména z pohledu obhájců Mašínů až k absurdním polohám. Argumentovalo se od objektivizujících tvrzení o v podstatě probíhající válce mezi komunisty a zbytkem společnosti přes různé mezistupně až po víceméně otevřená přiznání, že diskutujícímu dělá dobře pomyšlení, že někdo ve jménu boje proti komunistům prostě někoho odpráskl nebo podřízl. (A to byly argumentační vývoje jedněch a těchže osob). Je symptomatické, že právě tito diskutující se občas v zápalu debaty dali strhnout k tvrzení, že postkomunistický marasmus trvá ve společnosti dodneška a nejen to - mezitím se stal v podstatě celosvětovým jevem, režim nerežim. Z čehož mi tak nějak vyplynulo, že právě tito diskutující se považují za jediné správné arbitry skutečnosti. Nelze poměřovat skutky realitou, nýbrž jen jejich ideje jsou idejemi, jejich morálka je morálkou, jejich mravnost je mravností. No, není-li toto ideologický přístup k věci, pak nevím, co už.
Snažil jsem se doložit, že bratři Mašínové byli podle vícero znaků antisociálními psychopaty. Je možné, že za jiných okolností by se stali úspěšnými politiky nebo stejně úspěšnými podnikateli. Jak doložil ve více svých článcích dr. Hnízdil, je takových osob mezi námi plno, avšak záleží, jaký je stav společnosti, jaké má daná osobnost nastavené vnitřní a vnější brzdy a jaké má náhradní ventily pro svou úchylku.
Mašínové, ať z těch či oněch důvodů, svému mentálnímu defektu dali průchod naplno. Dost možná, že v dobré víře, že se dávají do služby nějaké vyšší pozitivní myšlence. A značná část spoluobčanů a převážná číst politické reprezentace jim za to vzdává čest.
Mne však zajímá tento problém:
Jestliže je čin Mašínů v daných souvislostech obecně úctyhodný, musí nutně být (podle nich) i následováníhodný. Co by se tedy stalo, kdyby takových bojových skupin bylo více? Kdyby jich bylo tolik, že by jejich aktivity přerostly v občanskou válku? Dokáže si kdokoli z apologetů Mašínů domyslet, jaký je stav společnosti 10, 30, 50 let po občanské válce??? Každému z nich doporučuji studijní cestu do Černé Hory, do Srbska nebo Bosny.
Aby poznali, že postkomunistický morální rozvrat, který mají tak často a rádi v ústech, je pohádka z mechu a kapradí proti stavu, který by byl u nás ještě nyní, kdyby jejich adoranti ve vyvolání ozbrojeného odporu proti komunistům byli úspěšní.
20. 08. 2011 | 14:32

voroshilov napsal(a):

Disidenti,ano,to byli takove trubadury a sasci co chodili svetem a zadarmo zpivali:Svoboda,o bud' pozehnana...Mene mene tekel,krvavemu tyranu!
A kdyby meli zenu tak ji v noci budili krikem ze spani:Propusti muj lid,faraone!
Tak,tak...velci hrdinove,ooo !!!
20. 08. 2011 | 14:34

Kanalnik napsal(a):

Obvykle s panem Zakem souhlasim, ale dnes se mi to nejak nepozdava.
20. 08. 2011 | 14:34

SuP napsal(a):

prirodovedec -
Vy přece víte, že jste u mě v té kategorii šťourů a že dokážeme nalézt témata k pokecu. Vy překrucujete jen malinko, abyste měl důvod ke šťourání .... Jen jsem Vás chtěl pozdravit.
20. 08. 2011 | 14:35

prorok napsal(a):

Drazi v Kristu,

Nezapomenme, ze nase Svata cirkev ve svem nekonecnem milosrdenství umi odpustit i skutky bratru Masinovi. Vzdyt jake odporne vrazdy a cizolozstvi se dopustil sam kral David a prece mu Buh odpustil. Co je proti tomu onen akt milosrdenství bratra Masina, ono ukonceni bidneho zivota několika nevyléčitelne nemocných s tezkou dusevni chorobou, totiž s myslenkami komunismu. Nebojim se rici, ze slo vlastne o jednu z prvních humánních euthanasii u nas – vzdyt nemocny byl nejdříve setrne omamen. Konecne bratr Masin se před smrti radne vyznal ze svých cinu a prijal svatost, cimz se nam také dostava nadeje jeho mozneho blahořečeni.
Ano. Na uprazdnene piedestaly po zločinných a zatuchlych Husech, Zizcich, Amosech, Palackých, Fucicich, Vancurech, Majerových, Drdech a jinych je třeba vztyciti nove, svezi hrdiny. A to rychle, nez se nam tam uhnizdi jini a nezadouci vetrelci. Jako ta prodavacka za pultem, která nechodila ani ke svate zpovedi a tak vlastne ani nevime, jake mela hrichy. Byt to nejake stoleti zpatky, skoncila by beztoho na hranici. Hlavne, ze uz nam takovi nebezpecni lide nekazi mládež a nehyzdi tvar naší demokracie. Nu, konecne se i tato setka s Bohem, radost z ni urcite mit nebude.

Vas T.H.Alik
20. 08. 2011 | 14:36

Občan napsal(a):

To Aleš:

Skvělý příspěvek.
Apologetům loupežných vrahů ovšem Vámi popsané souvislosti a důsledky nikdy nedojdou.
20. 08. 2011 | 14:39

Buvol napsal(a):

Proroku,
tleskám ..
20. 08. 2011 | 14:48

Divobyj napsal(a):

prorok
přivedl jste mne na myšlenku,jak vlastně vnímá Mašíny naše slavná církev Katolická?Názorové veletoče a hadí uhýbání by pro mne nebyly překvapením...
Připomenu názor pana Stejskala-můj názor na Mašíny je mnohavrstevný.Tak asi tak,nějak.
20. 08. 2011 | 14:54

Vico napsal(a):

Nuba zde dala odkaz na dnešní essej Bělohradského v Právu. Doporučuji. Ať tak či tak, "boj o Mašíny" už skončil fiaskem.

Ke každému "národnímu hrdinovi" je nutné spíchnout i příslušný epos, který by se mohl dát i do čítanek pro první stupeň základních škol. To v případě Mašínů dost dobře nejde. Chloroformem omámený četník podřezaný jako podsvinče...tohle by byl nadlidský úkol i pro profesionálního převyprávěče hambatých story z E14 na příběhy do katolického kalendáře.

Líto je mi jen vyznamenání Zlatá lípa, kterou se rozhodl pan Promopro zdevalvovat v kus bezcenného plechu.

Je to jen další trapný a blivný příběh věrchušky této země. Vondra jen musí doufat a věřit, že se předání vyznamenání obejde bez skandálu, například, že Josef Mašín nezopakuje slova jeho bratra Ctirada, že exprezident Havel a jeho éra je zhoubnější pro duši národa než řádění Stalinova kata K.Gottwalda, případně mu rovnou/Vondrovi/ nedá jednu do zubů.
20. 08. 2011 | 15:05

alvarova napsal(a):

Jeste posledni poznamka k denacifikaci: Ano, nebyla dusledna. Ale byla. Uz to je samo o sobe velky pocin. U nas se hned po revoluci ztratily seznamy STB, seznamy KGB se nam nedostanou do ruky nikdy a na seznamech KSC je polovina parlamentu, vlady, soudcu,generalnich reditelu verejnych instituci a podobne. Treti odboj byl uznan odbojem az ve chvili, kdy je vetsina jeho clenu po smrti. Ve vezeni se ocitl pouze omylem neinformovany radikal Stepan, ktery nepochopil vcas, ze z Moskvy prisel rozkaz k akci s nazvem SKATUALTA BATULATA HEJBEJTE SE (jednoducha hra, kterou zna kazde dite v ceske materince). Kdyz to pochopil i Stepan, pustili ho a zalozil si firmu. Tezko se srovnavat s denacifikaci, kdyz jsme se o zadnou ani naznakem nepokusili. Proto se na Masinech neshodne nikdo s nikym.
20. 08. 2011 | 15:06

prirodovedec napsal(a):

SuP: "přírodovědče - Rodiny pozůstalých z této skupiny snad byly oceńovány minimálně od roku 1960 do 1989, obdobně jak byli vyznamenáváni bachaři z kárných táborů a hrdinní pohraničníci."

Podle mne znamych pramenu se domnivam, ze se mylite nebo zkreslujete informace. Zatim podle mne neni nic znamo o vyznamenavani vdov a deti Kasika a Honzatka, osud rodiny Rosickeho je v reakci na jeho smrt spise bezutesny - viz zdroje. Lze rovnez z internetu stahnout trezorovy/prokomancsky dokument (samozrejme subjektivni) na akce Masinu z pohledu pozustalych natoceny po 89 - na zadost dam odkaz.

"Nebo se tolik mýlím?"

Myslim, ze se mylite.

"Takže je logické, že te´d jsou na řadě ti druzí, pokud jejich činy mohou být shledány hrdinskými."

Ale jiste, v tom se shodujeme. Jedni, kteri se hodi, pak druzi, pak zase dalsi ...

"Nejde snad o ideologický základ té které vlády."

Podle mne historicky i v tomto pripade zrejme. Nazor jsem napsal. Hrdinove, kteri vrazdi obcany nez verchusku se jako budouci vzor v budoucich tezkych dobach CR mohou hodit.

"To by snad trochu laciné a hlavně společensky nebezpečné?"

To je snad v CR normalni. ALespon pri pohledu z dalky.
20. 08. 2011 | 15:29

prirodovedec napsal(a):

Cestovatel: "Co mě uráží:" OK, thinktank, klikani:

"jak typicky ubohé jak někdo nemá názor jako vy tak hned prohlásíte žé nepřemýšlí a pracuje pro ideologický thingtang)"

Jak jsem psal, z meho pohledu pisete casto tak, ze to zni jako prevypravena neoliberalni hesla, nepusobi to jako vysledek premysleni. Proto Vas vetsinou pri cteni preskakuji, tady mne ale "oslovil" Vas pro mne az prilis suverenni a zivota neznaly nazor o nezamestnanych. Znam prilis nezamestnanych, jejichz tvorivost a schopnosti (podle Vami psaneho), podle mne predci Vase, zde projevovane schopnosti. Proto jsem se zajimal, zda i takovi jsou v CR zamestnatelni, protoze mi to vysvetluje upadek CR. Pokud bezni drici musi pracovat na podobne suverenni hlasatele neoliberalnich pravd, je bankrot CR celkem vysvetlitelny.

"Stačilo by ale prece jen rovnou uvadet ty doslovne citace a nezpochybnitelne pravdy z Misese, Rothbarda, Hayeka a zejmena jejich ceskych prekladu (Já jsem san někdy tyto lidi ctoval?"

Pisete podle mne, jako kdybyste se je pokousel parafrazovat.

"Urážíte dané autory protože jsou pravicový?"

Ja je prece neurazim (kde?), pouze nejsou pro mne jedini a jimi psane pro mne neni pismo svate. Muzeme je probrat, chcete-li.

"Co podobní autoři jako Keynes, Marx Ti přeci podle některých hlásí nespochybnitelné pravdy.)?"

Podle mne nehlasaji. Podobne jako Vasi oblibenci davaji mnoho nametu k premysleni. jejich texty jiskri, Vase prevypraveni neprilis.

"Neříkejte že jste realistický "liberál" když používaté slovo "neoliberal" což používají jen socanští a komunističtí autoři a levicový ideologové ČSSD jako Pehe."

Slovo neoliberal je prece bezne. Viz oblibena wiki :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Neoliberalism

Pro mne liberalismus je samozrejme spojeny s klasickym liberalismem politickym a kulturnim a neni redukovan na ten ekonomicky.

"Toto univerzální označení slouži neinteligentntím levičákům ke zesměsnění čehokoliv co je pravicové (je to jak za komunistů imperalismus)"

Podle mne k tomu volite klasicky sektarsky pristup. :) Neoliberalove jsou neoliberaly pro vetsinu tech, kteri nejsou neoliberaly. :) Sami se samozrejme radi vydavaji za ty prave liberaly. Kdyby alespon nevitezil ten ekonomicky redukcionismus, ktery podle vseho ruzne sociologicke a psycholigcke smery uz davno prekonaly jako to puvodni napr. matematicke ignorantstvi neoliberalu. Imperialismus je prece bezny termin napr. u klasickych anglickych imperialnich autoru to neni jen Marx. Reseni otazek napr. britskeho imperialismu - imperia - bylo diskutovano radu let od 19.stoleti (jak byt velky za zustat velky). Rekneme nenaivne. Jak Vas mam pri Vasech neznalostech, pripadne si je dohledat brat vazne? nechapete, ze svym idolum delate podobne medvedi sluzbu, jako Vami proklinanemu Marxovi Vasi mladi predchudci? Pouzivejte ten mozek, prosim.

Podle Oxfordskeho slovniku: "The word itself, derived from the Latin verb imperare (to command), the Roman concept of imperium, while the actual term 'Imperialism' was coined in the 16th century."

"Težko budete liberál když napadáte liberální autory (přitom liberalismus je pravicová ideologie)."

Urcite si rady klasiku politickeho, socialniho a kulturniho liberalismu a jejich historickych uspechu v oblastech rovnosti, volebniho prava, prav zen, ochrany deti aj. si velice vazim, puvodni ekonomicti liberalove byli bezesporu zajimavi a ve svem oboru ekonomie "abstraktniho sveta" uspesni.

"Vy patříte asi do té skupiny lidí co si plete liberlismus se socialisty a snaží se jim nalepit tuto nálepku. 20. 08. 2011 | 14:01"

Ale ne. Ja pouze nevidim rad naivni mladistve pokusy o zcizovani klasickeho slova liberal (coz je protipol vuci konzervativci) a jeho michani s pravici ci levici. :)
20. 08. 2011 | 15:30

prirodovedec napsal(a):

Luba: "prirodovedce, na Wiki ale chybí datace."

Jiste. Nicmene, pokud by autor lhal, pravdepodobne s ohledem na to, jak pise a co pise, davno by ho proprala napr. hradni kamarila, ci ruzne famiglie, ci najemni zumpaliste, ne az Vy. :)

"Pan Žák tam není uveden jako ten, kdo podepsal Chartu 77 v roce 77, ale je tam jen jeho jméno, tedy že ji podepsal."

OK, pustme se tedy do hledani :).

"Na stránkách spravovaných Chartou ale jeho jméno v seznamu signatážů z let 1977-89 uvedeno není. Jestli ho tam najdete, tak mi to sem prosím sdělte."

Date mi odkaz na to, co jsou podle Vas stranky spravovane Chartou?

"Texty pana Žáka k celospolečenským tématům považuji za diletantské, povrchní a kritikářské, nikoli kritické."

Coz se asi promita i do Vaseho hledani jinych moznosti, jak by na nem mohla ulpet skvrna.

Ja jeho texty v kontextu CR a zejmena Vasich medii povazji za nadprumerne, mnohdy hodne k zamysleni. Pritom snim casto a zasadne nesouhlasim, ale je to podle mne nesrovnatelne s mnohymi dalsimi autory.

Umite uvest priklady v cem? Jinak ta Vase slova pusobi jako nadsazena nalepka, ktera spise skodi Vam (jako nevyargumentovana) nez autorovi.

"Přesto bych mu nerad ublížil pomluvami. 20. 08. 2011 | 14:03"

Mozna se to uz diku google indexovani Vam dari? :)
20. 08. 2011 | 15:30

prirodovedec napsal(a):

alvarova: Skoda. Vase blogy zde byly svym dopadem bezesporu genialni. Vtipna, "drazdiva rakouska" temata, schopnost ziskat souhlas mnohych diskutujicich a radu ctitelu i blondynek :) a bezesporu brilantni vymanevrovani nerudnych vytykacu nesrovnalosti, ci detailu. Bravo, hledel jsem v udivu.

Nicmene tematem Masinove se Vam podarilo zalozit novou vetev Vasich blogu. Zarici strucnosti. Jasnosti vyjadreni. Maximalni zdrzenlivosti v diskusi. A vybusnosti tematu. Spicka diskusi byla zarucena (zejmena, kdyz nereagoval Horejsi), misto v titulku jineho autora take (i kdyz jsem tipoval jineho nez Zaka) a prochazka po Vas a Vasich ideach take.

Nyni uz zde pod titulkem se svym jmenem diskutujete, ale rekl bych, ze stale spise stridme - odtazite a vzdalene (denacifikace SRN a Rakousko, ...).

K denacifikaci bych poznamenal jeste jeden pohled: Od minulosti se daleko snazeji distancuji obcane zeme, kteri proti minulosti ve vetsine oblasti poznaji vyrazne pozitivni zmeny, rozvoj a duvody k hrdosti na pritomnost, naplneni svych snu, slibu svych politiku, nejen nejake de- neco (viz Japonsko - nejprve USA, pak kopirovaci rust, olympiady, pak vlastni vyvoj ..., podobne Nemecko ... nu a nyni CR ...).

Cili srovnejme SRN 1945-1967 (zrejme druha vlna ted uz skutecne denacifikace dana generacni vymenou) Japonsko 1945-1967 a CR 1989-2011. Jevi se to asi tak, ze porazeni se WWII se ekonomicky povznesli a porazeny privesek CCCP ve studene valce se blizi ekonomickemu bankrotu. Jsou ale jina jasna pozitiva - cestovani, uplatneni jinde, jeste konkurenceschopny vzdelavaci system, demokracie, siroka svoboda vyjadrovani, velka tolerance v mnoha oblastech ... kdyby politici byli jen neschopni a ne vsehoschopni, ceska media nebyla takova zumpa ale jen ta zapadoevropska a loutkovodici meli alespon tolik filantropie, jako robber baroni v USA, bylo by asi v CR docela dobre :).

Vnimam Vas mozny pohled, ze rozvoj byl mozna dusledek denacifikace, ja to tak zjednodusene nevidim.

Jsou to jiste dulezita temata. Ale daleko radeji bych znal Vas pohled na to jak se Vas "obdiv" sladuje ve Vasi mysli s pomyslenim na pozustale po mrtvych po bojovych akcich Masinu.
20. 08. 2011 | 15:55

AC napsal(a):

prirodovedec

"Jevi se to asi tak, ze porazeni se WWII se ekonomicky povznesli a porazeny privesek CCCP ve studene valce se blizi ekonomickemu bankrotu."

Ano, máte nepohybně pravdu a Vaše občasné výměny názorů s některými rádoby moudrými nicky se hezky čtou:-)
Nicméně události se pro Evropu neuzavírají rokem 2011 a je víc než pravděpodobné, že ekonomický "bankrot" bude dostižen i politickým. Vůdci ztratili smysl pro realitu. A to nevěstí nic dobrého.
20. 08. 2011 | 16:12

olga napsal(a):

Občan
Sociální systém učí hledat cestičky. Můj příspěvek chtěl říci jen to, že by se lidem měla dát práce. Třeba i za cenu menší výkonnosti. Něco tak, jak tomu bylo za socialismu. Každý by měl mít právo na práci. Stát by měl zajistit dostatek pracovních míst. Jinak ještě k dávkám. Jsou nespravedlivé, a dostávají je jen ti, co dovedou najít ty cestičky.
20. 08. 2011 | 16:17

honolulu napsal(a):

Pani Alvarova,
chtel bych Vas poprosit, aby jste nikdy neprestala PSAT ! Levicaci maji zachvaty moralizovani a ja se mohu uchechtat.

Oni meli vzdy monopol na zabijeni a na zlociny. Kdyz to nekdo udelal tem, kteri pracovali pro ne, tak zacnou becet jako prostitutky po sezone.

Budete to mit na tom smetisti rudych ideologii tezke. Take proto, ze jste zacala byt hvezdou. Budite zavist. Nikdy neztratte perspektivu. Ve svete je velmi krasne. Az tam nebudete moci vydrzet, tak se po nem rozhlednete.
Ohiu, kde zili bratri Masinove, se rika kastanovy stat.
(Buckeye State). Pri jezere (Erie) jsou vsude vysoke stromy.
Je to zelena krasa. Oni ti panove Masinove to vyhrali na cele care.

Aby jste vy vsichni moraliste s dvojitym standartem pro hodnotu lidskeho zivota meli zlost a zavist posilam Vam pisen o krase zeme kde Ctirat Masin zemrel.

I sailed awey ;
Wandered afar ;
Crossed the mighty restless sea ;
Looked for where ought to be.
Cities so grand, mountains above,
Led to this land I LOVE.

Beautiful Ohio, where the golden grain
Dwarf the lovely flowers in the summer rain.
Cities rising high, silhoutte the sky.
FREEDOM IS SUPREME in this majestic land ;
Mighty factories seem to hum in tune, so grand.
Beutiful Ohio, thy wonders are in view,
Land where my dreams all come thrue !

Takze panove prdimuzici zde jasne vidite, ze to nad vami ti bratri vyhrali, uplne.
20. 08. 2011 | 16:24

Zbyněk napsal(a):

Pane Občane....
Vámi jmenovaní byli velkými osobnostmi NSR a mají tudíž také obrovskou zásluhu na našem dnešním blahobytu, neboť hlavně německé firmy nás drží nad vodou.Nestudujte tolik dobu dávno minulou, věnujte se také součastnosti a až ty firmy spočítáte, zatočí se vám hlava a pochopíte.

Divokým odpůrcům Mašínů.....

Zajímalo by mne,co se stalo s jejich kamarády, nebo lidmi jim podobnými,kterým se útěk nezdařil?????
20. 08. 2011 | 16:35

AC napsal(a):

Když tady tak čtu některé neskutečně ubohé duševní zvratky, tak mi přijde naprosto přirozené a logické, že r.2016, jako rok především začátku vyrovnání výšky extrémně rozkolísaných hladin (dalo by se to nazvat spíše mstou, prozřením, uvedením zpět do rovnovážného stavu) musí nastat. Nedivím se. A opět se jasně ukáže, že je příroda ve své moudrosti o několik tahů před člověkem. Jinak bychom se všichni už dávno vytřískali.
20. 08. 2011 | 16:51

prirodovedec napsal(a):

AC: Inu, jak rika SuP, chodime se sem bavit. :) Co se tyka EU, priznavam se, vetsi problemy vidim spise jinde, ale chapu, ze v euroskepticke CR jsou to desy a hruzy a ze administrativni zasahy EU vuci spekulantum nelze pripravit, utajit a provest zejmena v pripade loutek techto kruhu. Problem spise bude v tom, ze CR po 2015 nebude schopna udrzet sliby politiku o udrzitelnosti a opravnenosti nakladu utracenych evropskych projektu. Bude nutne najit vinika a zli bruselsti byrokrate budou vhodnejsi nez neschopne ceske elity.

honolulu: Cenne, ze pani Alvarovou povzbuzujete a davate reklamu na krasy svych milovanych USA a odhalujete zlocine pikle poradnych levicaku jako spravny rhodesky demokrat :).
20. 08. 2011 | 17:01

Zbyněk Matyáš napsal(a):

alvarova:
"Jeste posledni poznamka k denacifikaci: Ano, nebyla dusledna. Ale byla. Uz to je samo o sobe velky pocin. U nas se hned po revoluci ztratily seznamy STB, seznamy KGB se nam nedostanou do ruky nikdy a na seznamech KSC je polovina parlamentu, vlady, soudcu,generalnich reditelu verejnych instituci a podobne." Třeba to bude tím, že ten reálsocializmus ani za 40 let nedosáhl takové obludnosti jako nacizmus za šest.
20. 08. 2011 | 17:17

AC napsal(a):

prirodovedec

"Bude nutne najit vinika a zli bruselsti byrokrate budou vhodnejsi nez neschopne ceske elity."

Ano, vidím to také tak.
20. 08. 2011 | 17:20

kverulant112011 napsal(a):

výborná diskuze,
díky, veverko, Sladký, otázkář, Vico.
Pípo 11:53 taky zajímavá myšlenka.

Mě nejvíc konvenuje názor Nuby 12:00.
Ocenit třetí odboj? Ano, v pořádku. ALE PROČ ZROVNA MAŠÍNOVÉ???
Je spousta jiných, kteří by si to zasloužili víc.
Je to chybná volba, která nebude k ničemu dobrá.
Už jen z toho důvodu, že názory na Mašíny jsou velmi rozpolcené (můj je negativní) a postoje k symbolu by měly být poměrně jednotné. Jinak to bude symbol rozdělující, vnášející další zbytečné rozpory.
20. 08. 2011 | 17:22

třebaKarel napsal(a):

pane Lubo ,
odpovím Vám tedy , abyste si nemyslel že jsem utekl . Víte , podpisy se sbíraly ještě před rokem 77 , co mají a nemají někde na stránkách je mi jedno , věřte že to prostě vím , ale třeba z vrozené skromnosti víc neřeknu . Bylo mi tuším 15 let a uráží mne , když se někdo naváží do charkterních lidí a snižuje jejich statečnost , protože má radši ty hrdiny jako je Indiana Jones a ne ty kteří jsou schopni přemýšlet a nenoseji kolt u pasu. Je to sprosťárna , Vaše kvičení " co jsem řekl ? , hraní neviňátka a jánicjámuzikantování je hloupost , na to reagovat nebudu . Kdo máte lidi z Charty spojené se zkratkami z blbých filmů , které Vám ukonejšily svědomíčko nevíte o čem mluvíte . Kdo to nepodepsal a mrzí ho to , měl by reagovat jako Vico , to je dospělá řeč . A ostuda je že dodneska si tihle lidé víc než uznání za statečnost v té době , vyslouží sprosté úsměšky ať už z hradu nebo odjinud . Je to stále ten samý mindrák . Pokračujete ve zbabělým zlehčování , i když už dvacet let nemusíte . Vico má dávno po problému a dejchá se mu lehce , myslim . Víc Vám už svůj postoj přiblížit nedokážu , jsem z vaší sprostoty vedle . Čekal bych omluvu autorovi , kdepak . Jestli jste cynik tak se zasmějte , to Vám pomůže . Nebudete mi doufám mít za zlé že na vaši případnou repliku odpovím jen když bude mít něco na co má odpovídat smysl . Udělejte to tak taky a budeme si kvit , ano ? V úctě tK
20. 08. 2011 | 17:26

santawizard napsal(a):

Sametová revoluce nehlásala násilí!!!To byl taky důvod proč Václav Havel vyhrál nad komunistama!Pochopitelně ,že něco jiného je mluvit a něco jiného je jednat.Mašíni však byli první a poslední !Kdyby se takoví lidé a myšlenky dostali příliš k moci,tak místo sametové revoluce bychom dopadli jako v Rumunsku!!!!Zajímavé je že dneska už neexistují ministertva války ,ale říká se jim ministertva obrany.Tudíž pomníky padlým se staví na obou stranách ,aby války nebyly a ne aby byly.!!!!
20. 08. 2011 | 17:33

AC napsal(a):

třebaKarel

Souhlasím s tím co jste napsal. Vím přesně o čem mluvíte a co cítíte.
20. 08. 2011 | 17:45

prirodovedec napsal(a):

kverulant112011: Nesouhlasim. Pro ty, kteri vyznamenani udeluji a jejich fankluby je to naopak volba idealni. Demokraticky vzato :) jim stacil rok vladnuti na prokazani diletantske nekompetence v rade oblasti zivota CR. Pripadne rozhorceni je nutne "kanalyzovat" :). Idealni metoda je prece rozdel a panuj.

Verchuska vi, ze maji pravdu sve viry. A musi ji vzpurnym obcanum CR prinest a kdyz ji nechapou tak i vnutit. Nastesti zatim jen s podobnou virou svatou a podobne nekompotentnimi horicimi srdci, ale ne tak zlocinne a nasilne, jako mnozi predchudci.

Zkratka jakykoliv odpor proti dobru prinasenemu temi, kteri maji viru svatou neoliberalni musi byti prekonan a svate reformy dokonceny, aby mohl konecne v CR nastat opravdovy raj. :) Takova mala nika budoucich velkych vitezstvi Tea party (nastesti ale nikdo nepreklada do cestiny projevy dvou jejich heroin P. and B., tak nevzdelane pusobi v CR i ve fanklubech jen malokdo :) ).

Takze tvrdim, ze naopak volba techto vyznamenanych je idealni, protoze umoznuje napr. casem urcit, kdo je kdo (neco jako podpis souhlasu s pobytem vojsk aj. - nerikam v kterem gardu). V podstate ti, kteri si lamou hlavu, jak muze nekdo pocitat s politickou budoucnosti famiglie a spol. po volbach, zde ma odpoved. Bud pripadni vitezni socani uzavrou velkou koalici akceptujici zmeny nebo zkratka bude velke rozhorceni proti hruzam chystanym levici a vydesena mobilizovana chudnouci stredni vrstvu spolecne s lumpenproletariatem vystoupi na podporu ochrany majetku a moci verchusky a napomuze bud aktivne nebo zcasti mlcenim protofasistickemu prevratu.
20. 08. 2011 | 17:48

Crecyf napsal(a):

Teď, po té smršti článků a diskusí o Mašínech a spol., jsem si pro jistotu oživil paměť a znovu si prošel knihu Zatím dobrý. Pro informovanost o Mašínech a jejich pohledu na věc zajímavá (až na hnusnou kapitolku o funícím Zátopkovi). Je tam pozoruhodná jedna věc - proč bratři odešli z US armády, když to byl jejich velký sen (a bojovat v nové válce proti komunistům; já osobně si myslím, že mluvit o toužené brzké třetí světové válce v roce 1950 by jim mnoho příznivců v naší zemi nepřivolalo).
Ranilo je totiž, že přes výtečné hodnocení jejich velitelů a dokonce i pochvaly od samotného prezidenta USA je v postupu "přeskakovali" američtí mladíčci z vojenských akademií. Tak se raději dali na byznys. Vyskytla se ovšem skvělá příležitost rozdat si to s komunisty a zabíjet je bez omezení - válka ve Vietnamu. Bratři Mašínové se však jako dobrovolníci nepřihlásili...
20. 08. 2011 | 17:52

SuP napsal(a):

Proude střídavý -
Vůdci nikdy smysl pro realitu neměli, od toho mají poradce za cca 5% HDP.

Přírodovědec - ano, nastínil jste pěkný problém k očekávání - hodnocení efektivity čerpání fondů EU. To bude fičák! a tentokrát napříč spektrem. Konečně jim někdo možná vysvětlí, že čistička odpadních vod má mít přednost před cyklostezkou do akvaparku. Určitě to bude zajímavé.
20. 08. 2011 | 17:53

Cestovatel napsal(a):

prirodovedec:

Přečtěte si něco o liberalismu. Člověk naprosto neznalý může napsat že liberalismus je protipólem konzervativizmu, prtotože protipol konzervativismu je komunismus. Protipól liberalismus socialismus.
Jenom naiva říká že slovo "neoliberál" je používaný jen proto že je ve wikipedii. Na wiki to dali zdřejmě lidé, kteří toto slovo hojně využívají takže používejte mozek. Wikipedia není důvěhyhodný zdroj.

"Neoliberalove jsou neoliberaly pro vetsinu tech, kteri nejsou neoliberaly. Sami se samozrejme radi vydavaji za ty prave liberaly"
Tohle nemáte z vlastní hlavy. To zde papouškují pravě ti lidé o kterých jmem mluvil že toto slovo zneužívají k dehonestaci lidí s jiným názorem. Jinak spojení imperalismus vymyslel Marx.

Vaše zesměšňování "ekonomiky" jako abstrakního světa ukazuje že skutečně patříte mezi namyšlené levičáky a nikoliv mezi liberály. Ekonomii nerozumíte nevíte o ní nic (jako většina levič levičáků) a urážíte jí jako abstraktní vědu. Přitom ekonomie je mnohem méně abstrakvní než například teologie,sociologie a různé jiné sociální vědy.
Už jsem se tu hádal s různými nevzdělanými levičáky, kteří měli přesně stejný názor jako vy. Očividně jste stejně hloupý.
20. 08. 2011 | 17:54

Zbyněk napsal(a):

taky Karel...
nadávání a sprosťáctví je zbytečné, měl byste ale pochopit, že je zde stále plno pamětníků pamatujících, že dobrá polovina disidentů v roce 1948 lítala v modrých košilích a vyháněla sedláky a továrníky z domovů, vykrádali jejich příbytky a mnozí se dodnes pyšní jejich obrázky. V roce 1968 šlápli do h....,později podepsali CHartu a nyní budou oceněni jako třetí odboj.Dle mého názoru je třetí odboj hloupost, bude to směšné. Cožpak lidé jako pan Pithart potřebují odměnu? Mají krásná postavení.Když odboj tak Mašínové, ale nejlépe odboj žádný, byla to jen etapa našeho života a je fuč.
20. 08. 2011 | 17:54

honolulu napsal(a):

Pane prirodovedec,
jsem rad, ze jste si vsiml a spravne ocenil moji snahu o povzbuzeni pani Alvarove.
Prave v te Rhodesii jsem se jednou dival dalekohledem v buschi jak wildehonds terorizovali lvici, protoze jich bylo moc a zavideli vsechnu jeji uslechtilost.

Tam v te Rhodesii to vyhrali levicaci a ja utikal jako Zatopek. Je tam ted hlad.
Za nasich casu se vyvazeli potraviny do 70 zemi.
Asi nejlepsi zpusob jak se zbavit levice, je nechat ji vyhrat.
Ona potom pomre hladem.
20. 08. 2011 | 18:01

prirodovedec napsal(a):

kverulant112011: A k tomu jsou bojovne vzory, ktere se ve jmenu svatych idealu demokracie, netknutelnosti soukromeho vlastnictvi a nenavisti vuci vsemu, co je oznaceno za komunisticke, idealni, zejmena pokud jsou ochotni postrilet nejen levicacke vudce, ale zejmena ty obcany, kteri nejdou za temi spravnymi idealy a ktere ti opravdovi vidi jako zradce skutecne nebo potencialni, prekazky v ceste nebo jen okrajove obeti v ceste za temi nejvyznacnejsimi cili.

Zajimave deja vu - v 68 se razantni 48nici zacali polidstovat a zrejme nejen v duchu Kunderova Zertu naskocili na novou kobylu k dalsi moci.

Dnes se zda, ze nekteri 89nici (spise ti, kteri e vyvezli nez disidenti) zvolili podobnou cestu. Inu moc je chutna a strach z jeji ztraty take. Pouze smer je opacny. Dnesni verchuskovci zjistili, ze prevrat byl mekky, zli nepratele ve skrytu podryli premeny CR a ted je nutna zmena a nastolit chlapske idealy a idoly, a D.O.S.T. bolo Havla a jeho sympatizantu.

Vidim, ze na stara kolena bude mozne byt venku opet uspesnym "ceskoslovenskologem" :).
20. 08. 2011 | 18:03

AC napsal(a):

SuP

"Proude střídavý -
Vůdci nikdy smysl pro realitu neměli...."

A nemyslíte, že je to ku škodě věci obecně?
Jen si představte, třeba takového Hitlera a odhlédněme od objektivních překážek - kdyby zaměřil obrovský hospodářský i ideologický potenciál tehdejšího Německa nevojenským směrem.
20. 08. 2011 | 18:05

prirodovedec napsal(a):

SuP: "Přírodovědec - ano, nastínil jste pěkný problém k očekávání - hodnocení efektivity čerpání fondů EU. To bude fičák! a tentokrát napříč spektrem. Konečně jim někdo možná vysvětlí, že čistička odpadních vod má mít přednost před cyklostezkou do akvaparku. Určitě to bude zajímavé. 20. 08. 2011 | 17:53"

Diky. Drzim palce, aby bylo jen zajimave, doufam, ze na Vas neprimo nedopadne (pokud CR bude vracet penize). Pritom se to dalo ciste technokraticky (dle SuPa ci prirodovedce) zvladnout ku prospechu CR.
20. 08. 2011 | 18:06

Cestovatel napsal(a):

prirodovedec:

Nevěřm že takový omezený člověk s naprosto nulovým rozhledem, který hází všechny kdo s ním nesouhlasí do jednoho pytle a používá obskurní označení "neoliberalismus", které používá jen pochybná wikipédia (komunisté takhle kdysi říkali že každý kdo s nimi je kapitalista zaprodanec Západu a dnešním levičákům toto totalitní myšlení zůstalo) působí ve školství.
20. 08. 2011 | 18:12

SuP napsal(a):

..."Asi nejlepsi zpusob jak se zbavit levice, je nechat ji vyhrat. Ona potom pomre hladem...." (byť virtuálním)

Ano, k tomu situace dozrála. Netušil jsem, že do spokojeného důchodu budu muset jít přes ještě jeden "Reset". Pouze levice
dokáže, aby nastal co nejdřív. Doufám jen, že si těch 20 let zkušeností z chyb (poučení z krizového vývoje....) potom zase nenechají nové elity tak snadno rozmluvit a zrelativizovat. Trochu se jen obávám, aby ta zpštná vazba nebyla záporná.
20. 08. 2011 | 18:13

SuP napsal(a):

přírodovědec -
Konečně společná řeč. Už kdysi jsem tu nastínil teorii, že neexistují na světě 2 lidi, kteří by se aspoň na jednom tématu neshodli .....
recaptcha - sup atmsely (není to zábavné?)
20. 08. 2011 | 18:17

Flákač z ODS napsal(a):

Bože!...taky zase nalezlo hňupů....
20. 08. 2011 | 18:21

Cestovatel napsal(a):

prirodovedec:

Oprava, vy nepatříte k levičákům jak jsem se domníval, ale k pravicovým extrémistům z fašistické enklávy D.O.S.T Báthory a spol. Ti mají také podobné extrémistické názory jako levouni. Také používají dehonestující označení na protivníky "neoliberalismus", věří také na různé nesmyslné konspirační teorie, kde za vším vidí spiknutí.

Říkal jste že působíte ve školsví? Nejste náhodou Báthora osobně nebo nějaký jeho fašounský spolupracovník?
20. 08. 2011 | 18:22

SuP napsal(a):

AC -
Lidi se smyslem pro realitu ne nestávají vůdci. Nepotřebují to. Dokážou se zabavit a uživit smysluplněji.
20. 08. 2011 | 18:23

třebaKarel napsal(a):

Zbyňku ,
pojďme se teda bavit pořádně . Říkáte dobrá polovina , hm . No dobře . Bylo by laciné teď říct řekněte aspoň stovku , nedal byste dohromady 10 . To je myslím +- 5 procent prvních signatářů , ne ?
A jsme doma . Neříkám to , rozumím Vám a neberu Vaše řádky jako atak . Nebojte se , žádné odškodnění ti lidé nedostanou , to je jen takové žvanění , nikdo si jich pro jejich odvahu neváží . Tedy myslím z těch kdo o odškodnění ev . rozhodují . Nemyslete , já jsem taky často na rozpacích u jednotlivých lidí , ale až dneska .
To s chartou nemá nic společného .
A odměna navíc Zbyňku není pro někoho kdo jí potřebuje , ale pro někoho koho si vážím a chci mu to dát najevo . Takže žádné strachy , z tohodle mraku nezaprší , tohle se tady nenosí . Někdo třeba dostane medaili a je to .
Víte , s tou statečností . Onehdy zabili pana Velíška , jestli to jméno nepletu , střihače z Novy . Hrozná věc , malý děti , vdova , to byl statečný člověk . Ví se o tom ale protože byl z Novy . Pár let předtím jsem četl drobnou zprávu , jak řidička tramvaje v noci na smyčce odjela dvěma opilým chlápkům , ti ji zkratkou nadběhli a pustili se fyzicky do ní . Zastal se jí nějaký student , jehož jméno marně hledám . Ti dva ho ubili , tramvajačce zachránil život. Představte si , jak je asi jeho rodině , když je ticho po pěšině , žádná medaile Dopravního podniku se po něm nejmenuje , prostě nic . A myslim že tohle hrdinství je to skutečné na kterém se tváří v tvář všichni shodneme . Bude jich určitě spousta , jenže tohle asi není nic ideologicky použitelného . A dál už nevim , Zbyňku , hezký večer , tK
20. 08. 2011 | 18:34

AC napsal(a):

SuP napsal(a):
...""Asi nejlepsi zpusob jak se zbavit levice, je nechat ji vyhrat. Ona potom pomre hladem...."" (byť virtuálním)

"Ano, k tomu situace dozrála."

Už jsem nechtěl reagovat, pač jdu ven, ale tenhle příspěvek, tedy jeho poselství, je pro naši budoucnost nesmírně důležitý. Ne-li nejdůležitější.
Tedy předně, světlé zítřky českého kapitalismu 19.století visí na pouhém teoretickém a ničím nepodloženém předpokladu, že levice vyhladoví. K tomuto tvrzení ale neexistuje jediný rozumný důvod. Jak by vyhladověla? Je to samozřejmě nesmysl. A nebezpečný. Protože až se k moci dostane ČSSD, a tom už není sebemenších pochyb, evropská unijní ekonomika bude dál pokračovat směrem k rozkladu a po stránce politické rozvratu, což se zákonitě přenese i do našeho silně proexportního prostoru, v níž povládnou socialisti. Jednoduše řečeno, bude čím dál hůř ať vládne Petr či Pavel. Jsme a budeme ve vleku vnějších hospodářských turbulencí.
A čím víc bude situace neúnosnější, platy nižší, nezaměstnanost vysoká, zajištění domácností stále obtížnější, potraviny dražší, nedostupnější, drahé energie, logicky vyvstane akutní nutnost pojmenovávat konkrétní viníky. Za vlády levice to bude pochopitelně pravice už proto, že nebude u moci, nýbrž v opozici, kam ji dostala její asociální politika a vlastní neschopnost problémy řešit.
Tudíž, shrnuto, za takových vypjatých okolností se lidé začnou hlasitě zajímat o obrovské majetky a prostředky, které se jaksi za pomoci vypínačů a úprkem před právníky rozplynuly ve velké privatizaci....a oheň je na střeše, a ne že levice vyhladoví. Nastoupí doba hledání, pojmenovávání a pronásledování viníků, zabavování majetků mafiánů.
Tudy se bude logicky ubírat mysl lidí v akutní nouzi. Zkrátka další extrém, který může pravici u nás nadobro opět pohřbít a vzkřísit druhý únor.
I když se říká, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky, nezaručí vám nikdo nic.
Na vyhladovění levice se proto dívám velice, ale velice skepticky.
20. 08. 2011 | 18:46

Luba napsal(a):

Cestovateli,
pokud se pyšníte znalostmi politických směrů, měl byste vědět, že např. liberál Hayek tvrdil, že konzervativci mají v mnoha směrech blíže k socialistům, než k liberalismu.

Napsal to v proslulém článku "Proč nejsem konzervativcem":

Klasik liberalismu napsal:
"Samotný konzervatismus je legitimní, pravděpodobně nezbytný, a určitě široce rozšířený postoj odporu vůči drastickým změnám. Již od dob Francouzské revoluce hrál jeden a půl století důležitou roli v evropské politice. Až do nástupu socialismu byl jeho protipólem liberalismus. (...)

Protože konzervativec je ve své podstatě oportunista a nemá žádné principy, musí především doufat, že budou vládnout moudrost a dobro - ne pouze osobním příkladem, jak si všichni musíme přát, ale autoritou jim danou a jimi vynucovanou.

Konzervativec se stejně jako socialista zabývá méně problémem, jak by moc vlády měla být omezována, než tím, kdo bude vládnout; a stejně jako socialista i on se považuje za oprávněného vnucovat ostatním ty hodnoty, které sám zastává."

Zdroj:
http://www.obcinst.cz/clanek.asp?id=539

Cestovateli, považujete snad von Hayeka za neznalého?

Napsal jste:
"Člověk naprosto neznalý může napsat že liberalismus je protipólem konzervativizmu, protože protipol konzervativismu je komunismus."

Nikoli - mezi komunisty najdete, krom bolševiků, i spoustu "konzerv" - lidí, kteří hájí "tradiční hodnoty své strany". Z hlediska vývoje jejich politického směru je možno stalinisty s klidem označit za levicové konzervativce.

Dle Hayeka byl protipólem konzervatismu zprvu liberalismus, a pak ho v této roli vystřídal socialismus.
Komunisté jsou pak odštěpkem socialistů - jak rádi tvrdí soc.dem. - jsou to zdivočelí sociální demokrati.

Dá se říci, že liberálové jsou spíše stoupenci zdravého rozumu, než politického stranictví, vyjádřeného pravo-levou zakrnělostí a myšlenkovou rigiditou.

V tomto smyslu se vznášejí nad temnými vodami "politického středověku".
20. 08. 2011 | 18:47

Občan napsal(a):

To Cestovatel:

už jste si, chlapče, vzpomněl, ČÍM bojovali ti Mašíngangsteři proti komunismu?
Korea Vám nevyšla. Takže to vypadá, že zbyly jen ty loupežné vraždy, pokusy o vraždu, ublížení na zdraví s trvalými následky, loupeže, žhářství - tedy POUZE nejzávažnější trestné činy. NIC VÍC. Sice to asi stejně nepochopíte, ale z celého jejich "odboje" nezůstalo NIC JINÉHO než prachsprostá kriminální činnost.
Ani na špionáž se ti Vaši "hrdinové" nezmohli, ani na převaděčství, ba dokonce ani na obyčejné "agenty chodce" se nezmohli. I s tou americkou armádou sekli po pěti letech a nenašli ani odvahu přihlásit se do Vietnamu (zde opravuji svůj omyl, já myslel, že ve Vietnamu bojovali)!!! Takže ŽÁDNÝ boj proti komunismu.
Kromě zločinů, jež jsou hrdelními všude na světě, NIC. Velké prázdné NIC. NULA. Vlastně TŘI VRAŽDÍCÍ NULY - Mašín Ctirad, Mašín Josef a Paumer Milan.
20. 08. 2011 | 18:47

AC napsal(a):

Jdu ven, je krásně:-)
20. 08. 2011 | 18:54

prirodovedec napsal(a):

Cestovatel: Hura napsal jste toho mnoho, mam se cim zabavit pri cekani na vysledky od kolegu :).

"Přečtěte si něco o liberalismu."

Proc? Cetl jsem. Zatim ne zajimava myslenka, jen rada. :) Mozna vice plati pro vas? Nejen ekonomicke klasiky ekonomickeho liberalismu a neoliberalismu? :) Mohu poslat seznam :). Pripadne i dnesni glosatori zleva, zprava, shora, zdola, od neoliberalu, liberalu, ... umi psat nedogmaticky.

"Člověk naprosto neznalý může napsat že liberalismus je protipólem konzervativizmu, prtotože protipol konzervativismu je komunismus."

Vas nazor. Vyhraneny, nezduvodneny. Prosim zduvodneni. Nazor? Vas? :) Ja vim, da se pouzit Mises Liberalism (ale je vami nepresne prevypraven - viz dale upresnujete), ja mam na mysli starsi puvodni prameny.

Prominte rozchazime se v zakladni axiomatice, je to asi dano Vasi virou. Vy verite v Misese svateho (neo)liberalniho, ja jsem zvykly spise na prace jeho bratra (nebyl prorok ale vedec :) ).

"Protipól liberalismus socialismus."

:)) Jak rikam, kdyz ten pojem byl pouzit poprve a mnoho let pred Misesem tak protikladem byl samozrejme konzervatismus. :))

Nazorne Vam muze pomoci zde kdysi bigjirkou propagovany:

http://www.politicalcompass.org/analysis2

A ono tech os je samozrejme treba u sociologu mnohem vice.

"Jenom naiva říká že slovo "neoliberál" je používaný jen proto že je ve wikipedii. Na wiki to dali zdřejmě lidé, kteří toto slovo hojně využívají takže používejte mozek. Wikipedia není důvěhyhodný zdroj."

Wikipedii berte jako zakladni zdroj pro zacatecnika :) jako jste Vy. Ja rikam, ze je to tak siroce pouzivane, ze je to uz i na wikipedii. Jak vidite, je tam pomerne slusny poznamkovy aparat na pouzite zdroje. Termin pouziva kde kdo az na Vas verici. Ovsem Vy jste to slovo s puvodnim vyrazem uzmuli :) predchudcum a jeho vyznam posunuli. Co cekate? Ze na tuto hru ostatni pristoupi? :)

Ja vim, ze neoliberalove jako Vy si radi prisvojuji pro jine matouci slovo liberalove, ktere je vztazeno sireji predevsim k dalsim nejen ekonomickym oblastem.

""Neoliberalove jsou neoliberaly pro vetsinu tech, kteri nejsou neoliberaly. Sami se samozrejme radi vydavaji za ty prave liberaly"" Tohle nemáte z vlastní hlavy."

:))) Je mozne, ze jsem to nekde slysel, ale pripada mi to zrejme, vystizne a fanatiky, kteri bezhlave veri bez premysleni i zesmesnujici :). Takze z velke casti to z vlastni hlavy mam :).

"To zde papouškují pravě ti lidé o kterých jmem mluvil že toto slovo zneužívají k dehonestaci lidí s jiným názorem."

Mozna to tedy prevzali zde ode mne za dob diskusi s Martym, kdy jste asi byl jeste v internetovych plenkach. :) Skoda ze Vas nezazil a nemohl kultivovat Vase vedomosti. kezby vsichni neoliberalove - zejmena ta Vase budouci generace - byli jako on.
20. 08. 2011 | 18:58

prirodovedec napsal(a):

Cestovatel: "Jinak spojení imperalismus vymyslel Marx."

A Jiste Lenin take neco napsal :). Bez odkazu - Vase tvrzeni. Ja Vam dal citaci toho slova - koreny v 16. stoleti, bezne vyuzito s vazbou na British Empire pred Marxem. UMITE CIST? :)Rika se, ze mladi v CR prestavaji byt schopni se soustredit a diky zhorsovani vzdelavani hure rozumi psanemu textu nez nase generace. Je to u Vas tento pripad?

Marx termin zrejme pro vzdelance jako Vy v CR popularizoval. :) Protoze diky nemu (podobne jako slovo Kapitalismus) zrejme ziskalo pejorativni nadech (dnes asi podobne jako slovo podnikatel v CR :), ktere v mene rozkradanych zemich byva bezne), je treba je pripsat Marxovi a vymazat, vidte :).

Podobna technika od Vas jako u Vas u neoliberalismu. Koneckoncu kazda vira toto provozuje podobne - svata slova, tabu, proroci, pismo, vira, vykladaci, a prizpusobovani reality bozimu slovu ...

"Vaše zesměšňování "ekonomiky" jako abstrakního světa ukazuje že skutečně patříte mezi namyšlené levičáky a nikoliv mezi liberály. Ekonomii nerozumíte nevíte o ní nic (jako většina levič levičáků) a urážíte jí jako abstraktní vědu."

Asi tomu nerozumite. Opet. Uznavam, bylo to strucne. Ale jini tu byvaji chapavejsi. Ja ekonomii cenim. Zejmena tam, kde pouziva matematicke modely. Pouze uplatnovani techto modelu (nemluve o uplatnovani verbalnich neoliberalnich prirucek prevypravejicich neo- klasiky) probiha prilis prekotne bez bezne praxe v jinych oborech. Pokud by tak postupvali treba lekari, zrejme by jiz cele lidstvo diky jim vymrelo. Pokud by tak postupovali cesti inzenyri ... inu vy ekonomove svymi aplikacemi pouze pripravujete po boku pravniku lidi o majetky ... Diky naruzivym aplikatorum zjednoduseni teoretickych ekonomickych modelu (ktere patri do abstraktnich prostoru ne na Zemi :) ) pouze probiha masove neco jako stredoveka felcarina na celem lidstvu tehdy jen na lidskych organismech.

"Přitom ekonomie je mnohem méně abstrakvní než například teologie,sociologie a různé jiné sociální vědy."

Nepochopil jste - vysvetlil jsem vyse. Samozrejme, ze neoliberalni ekonomie je hodne ukecana, to sam jiste vite a jeji historicky prekonana zjednoduseni (viz povestne Machovy a Kohoutovy pokusy zde pouzivat Lafferovu krivku v realite CR) jsou uz i legracni - to sam vite, a zaostava za matematizovanejsimi vedami, ktere zminujete, ale i seriozni soudoba nepriruckova ekonomie (vcetne prevypraveni klasiku neoliberalismu soudobymi teoretickymi ekonomy) ma svoji nesmirne silnou abstraktni stranku. Me vyhrady jsou k mire aplikovatelnosti.

"Už jsem se tu hádal s různými nevzdělanými levičáky, kteří měli přesně stejný názor jako vy. Očividně jste stejně hloupý. 20. 08. 2011 | 17:54"

Je ovsem mozny, ze jste posledni chytry pravicak a navic i jediny prvek mnoziny tech, kteri Vas za chytreho pravicaka povazuji. :)

Jak rika klasik - radeji byt hloupym levicakem s mnohymi Vasimi spoludiskutujicimi (a bavit se) nez chytrym pravicakem po Vasem boku.

Shrnu svuj a Vas vstup: Svuj rozverny ton jsem volil podle formy Vaseho vstupu. Umim diskutovat i vecneji a mene rozveselene.

Ohanite se levicaky a hlupaky. Za tragicke pro Vasi Vec Pravice povazuji ovsem to, ze jste se opet nedopustil vlastni myslenky. Poskozujete Vasi Vec. Pouze parafraze bez odkazu a osobni stanoviska k osobe. Kdy prijdou tedy ta fakta a myslenky? :)

Tesim se na dalsi Vas vstup a doufam, ze si jej uzijeme :).
20. 08. 2011 | 19:01

prirodovedec napsal(a):

Cestovatel napsal(a): "Nevěřm že takový omezený člověk s naprosto nulovým rozhledem,"

:))) Zatim jej zde dle ohlasu ostatnich (zlych levicaku :) ) vetsinou prokazuji vetsi. Nez Vy urcite :).

"který hází všechny kdo s ním nesouhlasí do jednoho pytle a používá obskurní označení "neoliberalismus","

Ne nutne. Treba SuP mi pripada jako konzervativec, embecko je zeleny, editor pravdolaskar, ...

"které používá jen pochybná wikipédia"

To je nepresne, presneji lez staci zadat "neoliberalism" v google. Jako ekonom neoliberal si navyknete sva tvrzeni uvadet vzdy silou umernou rozsahu jejich platnosti. Kdybyste mel trochu matematiky (mel jste?), pokusil bych se to vysvetlit exaktneji a pomoci Vam.

"(komunisté takhle kdysi říkali že každý kdo s nimi je kapitalista zaprodanec Západu a dnešním levičákům toto totalitní myšlení zůstalo) působí ve školství. 20. 08. 2011 | 18:12"

Vidite na mne pusobi Vase vstupy jako od rozcielneho politruka :). Budou i ty myslenky, nejen nalepky?

Cestovatel: "Oprava, vy nepatříte k levičákům jak jsem se domníval, ale k pravicovým extrémistům z fašistické enklávy D.O.S.T Báthory a spol."

Nedeste zde obdivovatele Batoryove i Batoryho i Batoryu i Batory :).

"Ti mají také podobné extrémistické názory jako levouni."

Seminovi ted zaskocilo :).

"Také používají dehonestující označení na protivníky "neoliberalismus", věří také na různé nesmyslné konspirační teorie, kde za vším vidí spiknutí."

A neni za tim? Vzdyt jim fandi i Vas prezident. :)

"Říkal jste že působíte ve školsví? Nejste náhodou Báthora osobně nebo nějaký jeho fašounský spolupracovník? 20. 08. 2011 | 18:22"

Ani Bathora, ani Batora :), pusobim ve vysokem skolstvi, ale v zahranici a sem vstupuji casto pres spolupracovniky na VS, studenty, je nas tu na to vice, jak nekteri vedi.
20. 08. 2011 | 19:02

santawizard napsal(a):

Jedině Demokratická pravice a demokratická levice může legálně vyhrát volby.Pododobně jako v USA to mohou být buď demokraté nebo republikáni.
20. 08. 2011 | 19:03

Faust napsal(a):

prirodovedec:
I Vy jeden Batoro... :-)))
Legrácka, prosím pěkně!!
Nicméně zdravím celý kolektiv.
20. 08. 2011 | 19:16

Zbyněk napsal(a):

taky Karel...
já to jako atak nemyslel, pouze považuji třetí odboj jako institut za nesmysl a určitá odvaha k podpisu charty potřeba byla, bez ohledu na minulost.Víte kolik lidí povraždil Jan Žiška? Dnes máme jeho sochy a jmenují se po něm celé čtvrti, donedávna jsme měli hrdinu Jánošíka, také vraha. Slovensko táhlo s Němci,mnozí byli v SS a po válce byli našimi bratry, zatím co jiní byli potrestáni že holili a stříhali německé vojáky, nebo hospodští kteří jim nalévali pivo.Osobně je mi to fuk, píši to pouze proto, že jste mě k debatě vyzval a jsem přesvědčen, že přibude další sporná a hlavně zbytečná záležitost.
20. 08. 2011 | 19:17

prirodovedec napsal(a):

Luba: 20. 08. 2011 | 18:47 Dekuji. Brilantni. Lepsi citaci bych nevybral :).

Proc se takto vecne neshodneme u Zaka a Charty? Proc tam byl ten Vas, pro mne nezvykle emocionalni, odsudek?
20. 08. 2011 | 19:21

prirodovedec napsal(a):

Faust: Zdravim. Dekujeme :). Budte ale rad, ze nektere diskuse nevleceme jinam. :) Predstavte si Bathhhhoru u sebe :). Samozrejme ctu i nove postv***** prispevky, ale nerusim.
20. 08. 2011 | 19:25

dalimír napsal(a):

Pokud chce někdo recept jak v dnešní době "poctivě zbohatnout" at se zeptá mašín fíry Standy Grosspič. s ČSSD at mu prozradí tohle tajemství ! K tématu jinak není co dodat ,vše podstatné je zde zdejšími sociálními inženýry hezky popsáno ! Dl.
20. 08. 2011 | 19:29

Václav Žák napsal(a):

Paní Alvarová,
adenauerovská cesta k demokracii se dá stručně popsat takto:
- právní stát je důležitější než morální ohledy, proto bývalí nacisti musejí mít možnost účastnit se obnovy státu
- trestní odpovědnost za zločiny musí být individuálně prokázaná, samotné členství v NSDAP není diskvalifikací
- minulost nesmí být tématem politického zápasu
- mravní vyrovnání s minulostí má probíhat mimo politickou arénu.
V tomto kontextu, který byl německou společností přijat a tematizace nacistické minulosti odložena o bezmála dvacet let, se např. chodilo po špičkách okolo témat, jako byl atentát na Hitlera.
Přitom šlo o režim, jehož zločiny se s československým komunismem nedají ani srovnávat.
Osobně jsem přesvědčen, že Adenauer volil dobře.

Česká cesta opět, jako mnohokrát ve dvacátém století, znamenala zneužití minulosti pro politický zápas. Důsledkem byla kastrace státu, který přestal být schopný plnit základní funkce, např. vynucovat právo. Protože bez alespoň některých komunistů nemohla fungovat ani státní správa ani žádná politická strana, začalo se bezostyšné lhát. Marasmus, který se měl léčit mimo politický zápas, se stal jeho integrální součástí.
Já nepolemizuji s Vaší úctou k Ctiradovi Mašínovi, to je Vaše soukromá věc. Ovšem měla by logicky souviset s Vaší pochvalou pro postup denacifikace ve Spolkové republice Německo. Hlavně polemizuji s tezí, že odpůrci Mašínů jsou geneticky pokřivení čecháčci, kteří nedokážou na obranu svobody zvednout zbraň. A nedokážou se po německu vyrovnat s minulostí.
Tvrdím, že se v tomto soudu mýlíte. Ve skutečnosti řídily pragmatický německý přechod k demokracii nacistické elity, přinejmenším v právní oblasti. A právě pokus z morálních důvodů vyloučit z přechodu komunistické elity vedl k záplavě diletantismu a pokrytectví, s jehož důsledky se potýkáme dnes. Ty se samozřejmě vyloučit nenechaly a dosáhly svého značně neformálními způsoby.
V minulém režimu se dalo obstát se ctí a dělat i smysluplnou práci pokud člověk nechtěl kariéru, jezdit do ciziny atd. To, co napsala značka schlimbach 9.42 nebyl ojedinělý příklad. S lidmi, kteří se nebáli, dnes obvykle necloumá touha kompenzovat ne-odvahu radikalismem.
Je skutečně dobré si uvědomit, že Adenauer neprosadil ani lustrační zákon, ani zákon o protiprávnosti nacistického režimu, ani zákon a jánevímjakém odboji, aby učitelky věděly… jak pravil předseda Poslanecké sněmovny Uhde. Ne, jako moudrý katolík věděl, že se morální otázky nedají řešit politickými prostředky, což lidé toužící po zadostiučinění nechápou. A děsil se představy, že stát by měl glorifikovat akty individuálního násilí, pročež se v jeho éře vůbec netematizoval atentát na Hitlera, i když z právního hlediska by válečný stav mnohé umožňoval. Představa, že se koncedují akty individuálního teroru v době bez vyhlášené války by pro něj byla absolutně nepřijatelná. Křesťanská kultura je, vážená paní Alvarová, kulturou oběti, nikoliv násilí. ¨
Obávám se, že je třeba si vybrat: buď Mašíni, nebo Adenauer. Obojí dohromady nejde. A taky přemýšlet, co se nám nedaří, když máme parlament, který se s minulostí neustále vyrovnává, když máme vládu, která Mašíny vyznamenala a ještě vyznamená, a současně rozvrácenou společnost.
Srdečně VŽ
P.S. Pro klid Luby: Chartu jsem podepisoval 16. ledna 1977. Po útoku Rudého Práva na prof. Patočku. Můžete si to ověřit třeba v publikaci Viléma Prečana. Nepatřil jsem mezi 242 prvních signatářů, proto nejsem v seznamu Libri prohibiti.
20. 08. 2011 | 19:35

Cestovatel napsal(a):

prirodovedec:

Tak alespoň máte podobné smýšlení jako ten fašoun Bátora. A ten váš nick bude asi jen náhodně vybraný protože nevěřím že jste vědec natožpak přírodovědec :)
20. 08. 2011 | 19:35

Luba napsal(a):

prirodovedce,
nesnáším, když někdo pomlouvá TGM!

A nejen to ...
Mou oblíbenou stanicí je ČR-6. Porovnáte-li si texty pana Žáka s příspěvky jiných autorů této skvělé stanice, vychází mi z nich dlouhodobě jako obsahově a myšlenkově nejslabší.
navíc, jeho slovní projev je projevem uspávače hadů.

Prostě, nevnímám pana Žáka pozitivně, jako Vy,
ale zaujatě.
20. 08. 2011 | 19:36

Luba napsal(a):

Pane Žáku,
děkuji Vám za vysvětlení a omlouvám se!

Teď je to jasné.

Jste bezpochyby člověkem občansky statečným, jen mi některé Vaše vyjádření a názory vadí.
Mé poznatky a zkušenosti jsou jiné, než Vaše.
20. 08. 2011 | 19:50

REalista napsal(a):

Několikrát tu byly pojednány rozdíly mezi denacifikací a vyrovnáním se s komunisty - Pozorovatel v 9,O3 výstižné shrnutí, Schlimbach, Tomáš M, Vlado a další. Bohužel tu nepadl jeden rozhodující rozdíl. Zatímco v Německu si nedovolí říci nikdo nahlas / a asi to tak nikdo ani necítí, že za Hitlera bylo lépe, u nás - nová KSČ má pořád 11-14 % hlasů a poslední statistický průzkum, který položil otázku zda bylo lépe v socialismu nebo nyní/ myslím že někdy v zimě /, ukázal že cca 46 % se žilo lépe dříve. Statistici tehdy zbaběle konstatovali že jsou to hlasy voličů KSČ a případně levice. ale analýzu se BÁLI ZVEŘEJNIT - např. rozdělit respondenty na věk nad 45 let - tedy ty co byli v 1989 dospělí, pracovali a měli případně děti a rodinu a reálně hodnotí nějaké rozdíly a na ty mladší, kteří o socialismu vědí pouze to, že ho musí odsoudit aby dostali jedničku na maturitu a případně vědí něco od rodičů, tedy pokud se o tom v rodinách diskutuje. V tomto stavu je jakákoliv společenská diskuse, a zejména o Mašínech, opravdu jen fraškou.
20. 08. 2011 | 20:10

prirodovedec napsal(a):

autor: Dekuji za slovo Lubovi. Setri mi to cas. Nesouhlasim s Vami asi casto (viz "sudetske" blogy - ale vnimam v tomto vasi konzistenci s nazorem na Masiny, ktera podle nekoho napr. u mne zrejme neplati), ale ctu Vase texty dlouhodobe se zajmem (Listy "blici" i ty normalni, zminky o Vas na IT blozich - nechapavost Pallina aj.), protoze mne provokuji doplnovat si znalosti a i upresnovat si sve pohledy a nazory na mnohe.

Bude zajimave, zda Alvarova bude chtet zvednout Vasi rukavici a s Vasim Masin nebo Adenauer bude umet polemizovat.

Luba: Stylove.

Cestovatel: I u Vas stylove, ovsem ve vasem stylu. :) Neverte, nemusite :). Umite tvrzeni zduvodnit? :) Dolozit :)? Vy vite, co to je veda? A prirodni vedy? Ja myslel, ze jste expert jen pres ekonomicka nabozenstvi a jejich vsevysvetleni :). Dokonce jste vyvolal i Fausta - za to Vam diky, priste treba i Mefista :). Zase napiste :).
20. 08. 2011 | 20:15

JC napsal(a):

Václav Žák,
Německá denacifikace pod patronátem US Army, byla asi tak dobrovolná jako poučení z krizového vývoje československých komunistů pod dohledem soudruhů z CCCP.
Pokud bylo pro Adenaura mnoho věcí z minulosti tabu, tak k tomu patřilo také zavírání očí nad poklidným dožíváním válečných zločinců, že áno ?
Mno myslím že vždy platilo a platit bude, že dějiny píší vítězové. Jestli jsou tedy dnes 20 let po plyšáku Mašínové většinově považováni za zloděje a vrahy, vypadá to, že v roce 1989 vyhrál bolševik/ a ne jen ten zažraný v nás...ve vás/.
20. 08. 2011 | 20:17

prirodovedec napsal(a):

Realista: Jsou dve moznosti. Bud za to mohou falesne vzpominky lidi a manipulace nostalgiku nebo take realne zkusenosti. Jak jsem psal vyse:

"Cili srovnejme SRN 1945-1967 (zrejme druha vlna ted uz skutecne denacifikace dana generacni vymenou) Japonsko 1945-1967 a CR 1989-2011. Jevi se to asi tak, ze porazeni se WWII se ekonomicky povznesli a porazeny privesek CCCP ve studene valce se blizi ekonomickemu bankrotu. Jsou ale jina jasna pozitiva - cestovani, uplatneni jinde, jeste konkurenceschopny vzdelavaci system, demokracie, siroka svoboda vyjadrovani, velka tolerance v mnoha oblastech ... kdyby politici byli jen neschopni a ne vsehoschopni, ceska media nebyla takova zumpa ale jen ta zapadoevropska a loutkovodici meli alespon tolik filantropie, jako robber baroni v USA, bylo by asi v CR docela dobre :).
... 20. 08. 2011 | 15:55
20. 08. 2011 | 20:21

Antroid napsal(a):

Autor: Co dodat?

Já dodávám, že pravdu má Alvarová. Váš postulát, že "Některé svádí k adoraci lidí, kteří, kdyby svůj čin provedli o 15 let později, by byli na Západě souzeni jako teroristi." je pohledem z jiné doby, tedy dnešníma očima, byť uvádíte jiný časový odstup.

Pointa je v tom, že jde o chování uprostřed komunisty rozpoutané občanské války, která o "15 let později na Západě" - nevládla. Budeme soudit bojovníky z východní či západní fronty a zjišťovat, zda jeden každý z nich zabíjel nácky fér způsobem?
20. 08. 2011 | 20:29

Tom N napsal(a):

Václav Žák- smekám před moudrou a brilantní analýzou. Vysoce předčí téměř všechny diskutující Přiznám se že dosud jsem neměl o chartistech valné mínění, protože po roce 89 nebyli schopni a připraveni vládnout, a hlavně se jasně a zřetelně vyjádřit k polistopadovým nešvarům, když to bylo velmi potřebné. všichni skončili jen u kritiky komunistů. Teď alespoň Vám děkuji za správné slovo, i když i to mělo být zřetelně řečeno na začátku 90 let.
20. 08. 2011 | 20:37

Luba napsal(a):

Antroide,
to byla velmi případná poznámka!
Díky!

P.S.:
Jen bych netvrdil, kdo má pravdu.
20. 08. 2011 | 20:40

SuP napsal(a):

Antroid -
I ode mě.
20. 08. 2011 | 20:42

Občan napsal(a):

V Československu probíhala v 50. letech občanská válka?
A sakra; zdá se, že nám historie něco zatloukla.
Antroide, prosím Vás, kde se dají najít nějaké informace o té "občanské válce" v Československu v 50. letech 20. století?
20. 08. 2011 | 20:45

Silvie napsal(a):

Ne, paní Alvarová se vůbec nemýlí.
My jsme se totiž nikdy nevyrovnali a už ani nevyrovnáme se svou minulostí.
Co lze čekat od národa, kterému nevadily kreatury typu Čalfy ve vládě vedle adorovaného Havla?
Včera mi kdosi v jiném blogu na toto téma napsal - "nemůžete přece vinit lidi, že se nechali oklamat". Můžu!
Byli tu jiní, kteří se ošálit nenechali - lze-li vůbec mluvit o nějakém šálení. Většinou šlo jen o dobře promyšlenou pol.prostituci, o snadnou nezaslouženou kariéru a výhody.
Je zajímavé, jak je požadováno být shovívavý k těm, kteří s frenetickým nadšením podepisovali petice domáhající se poprav nevinných lidí , ale podle jiného metru soudit ty, kteří chtěli z takového režimu za každou cenu odejít.
Myslí si někdo z vás, že je možné marginalizovat vinu takového podpisu? Všichni ,kdo podepsali, poslali vědomě! někoho jiného na smrt.Mají úplně stejnou vinu, jako kat a ti, kteří mu k popravě dali rozkaz.
Hnusí-li se vám Mašíni, měli by se vám hnusit i tihle "lidé". Jenže mnoho z nich jsou možná vaši předci a vám se nechce připustit si myšlenku na jejich zbabělost a fanatismus.
Tohle nebylo podepsání anticharty, tohle byly regulérní vraždy, konané za potlesku lůzy.
Jak si vůbec kdokoliv dnes osobuje právo soudit Mašíny, kteří žili v extrémní nenormální době, kdy zrůdnost byla pokládána za normu. Podle této zvrácené etiky by se člověk nesměl bránit zlu a musel jít tupě spolu se stádem. Mašíni zabili pouze policisty (oporu režimu) a jednoho člena LM (rovněž ozbrojenou oporu režimu, jež byla používána proti demonstrantům coby "dělnická pěst"). Čím se lišili tihle komunističtí policajti od německého gestapa??

Byli parašutisté, kteří zabili říšského protektora , dle této logiky také sprostí vrazi? Pokud nikoliv, proč? Český komunista, který týral vězně a posílal je do lágrů nebo uranových dolů, je omluven coby Čech a příslušník stejného kmene?
20. 08. 2011 | 20:49

Silvie napsal(a):

Občane,

ti stateční byli ve válce proti režimu.
Ti zbabělí měli rudé knížky nebo dělali ,že se jich to netýká. Když už byli zbabělí, nemají právo soudit ty, kteří se rozhodli vymoci si právo na svobodný život.
Soudit to optikou dnešní doby je laciné!
20. 08. 2011 | 20:52

stále rebel napsal(a):

Ti, kteří volají po něčem podobném jako byla denacifikace v Německu, jsou hlupáci a nelze je brát vážně. Německý nacismus a „Československý komunismus“ jsou nesrovnatelné.

Pokud bychom se chtěli vyrovnávat s padesátými léty, měli bychom to udělat podobně jako například Američané s dobou Mccarthismu nebo něčím podobným. Pokud chceme hodnotit léta osmdesátá, měli bychom to srovnávat se současnosti. Osobně se domnívám, že naše „demokratická“ současnost je tak ubohá, že bychom se měli spíše stydět.

Pro mne jsou dnešní neosvazáci a neobolševíci nositeli mnohem horší kultury, než jejich předchůdci.
20. 08. 2011 | 20:53

veverka napsal(a):

Průzkum pro ČT: Mašíny považuje za hrdiny jen 15 procent lidí

Podle průzkumu, který si nechala Česká televize vypracovat, považuje bratry za hrdiny pouze 15 procent lidí. Téměř dvě třetiny populace, které Mašíny alespoň trochu znají, si myslí, že si žádné ocenění nezaslouží.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/133593-pruzkum-pro-ct-masiny-povazuje-za-hrdiny-jen-15-procent-lidi/

Takže i přes systematický mediální výplach mozků probíhající v poslední době a linoucí se především z ČT si drtivá většina lidí v této zemi dokázala zachovat zdravý rozum a odmítá oslavovat loupežné vrahy.Promopro Vondra který prošustroval už minimálně půl miliardy tak prošustruje další státní peníze za cestu na funus vrahům nevinných lidí.
20. 08. 2011 | 20:54

ex-nemo napsal(a):

No vidíte to od té paní Alvarové jsem ani nečetl; tak ona si nás drzé odpůrce oklasifikovala, podívejme ! Já to sice odmítám, takové třídění do kategorií , já bych si dokonce vyprosil aby mě někdo někam „zařazoval“, toho jsem si užil za komunistů dost, ale…..
Ale když chcete klasifikovat, tak dobrá; já si tedy zas dovolím oklasifikovat ty příznivce Mašínů A nebude to ani tak dlouhé jako od paní Alvarové :

1. Lidi které vzrušuje a uspokojuje násilí, krev, střílení a zabíjení ať je koná kdokoliv. Čtenáři kovbojek a krváků, diváci akčních filmů, návštěvníci gladiátorských her, a tak dále…
2. Lidi kteří se zkompromitovali kolaborací s totalitou a teď se to tímto způsobem snaží zakrýt. V období po válce, které trochu pamatuji, bylo z těch „Revolučních gardistů“, kteří bili a týrali Němce tak 80 % bývalých kolaborantů; na stejné procento tipuji dnešní „Mašínovce“. (Mezi vládními činiteli je to 100%)
3. Novinářští prostituti , kteří napíšou cokoli, co jim jejich bosové předhodí.

Toť vše.Podotýkám že součet procent může přesáhnout stovku; jeden člověk může totiž náležet do více kategorií.
20. 08. 2011 | 20:58

Hurá napsal(a):

Pane Žáku !
Ono je pro hodnocení jakéhokoliv činu v minulosti vždy důležité, abychom si předem vyjasnili, z jak hlubokého gruntu charakterových (civilizačních) hodnot se budeme na případ dívat. Já jsem v tom gruntu absolutně na dně. Proto dávám případ Mašínů do jednoho pytle s případem Heydricha (když už jste ho uvedl). Pro mě byli parašutisté vrazi stejně jako Mašíni ! Podobné byli i důsledky těchto činů. U Heydricha Lidice a u Mašínů ještě brutálnější protiopatření komunistů, včetně vražd.
Můžete si můj "případ" napsat do svého výčtu jako bod č.9
20. 08. 2011 | 21:01

prirodovedec napsal(a):

veverka: Problem je, ze to zrejme u Vas v CR neni nazor na Masiny, ale na vladnouci verchusku ocenujici Masiny. Tomu by odpovidalo tech 15%. Co se tyka Masinu, asi by to bylo vyssi. V podstate snaha promoVondry a spol. ziskat body na Masinech snizilo spise body Masinum na uroven ceske vlady. :)
20. 08. 2011 | 21:03

Václav Žák napsal(a):

Milá Silvie, Čalfa byl nejlepší premiér, jakého jsme po listopadu měli. Z hlediska odbornosti. Vám se to asi líbit nebude, ale je to mimo diskusi.
Můžete mi prozradit, čím se to liší od povílečné situace v Německu, kde na vedoucích místech byli bývalí nacisti? S podporou kancléře Adenauera?
20. 08. 2011 | 21:06

ex-nemo napsal(a):

Jinak k vlastnímu blogu pana Žáka.
Pokud tomu rozumím, tak vyrovnání s minulostí rovná se přijetí bývalých komunistů do vysokých funkcí; jinými slovy stav, kdy budou rozhodovat o našich společných osudech.
Ať se pan autor neobává; myslím že k tomu záhy dojde. Z dnešních 90 % bývalých komunistů v těchto funkcích (nebo jejich potomků což je totéž) se to brzo srovná až na stovku. Pak budeme vyrovnaní jak laťka, uvidíte.
20. 08. 2011 | 21:06

Silvie napsal(a):

Veverko,

nesnažte se tady mlžit.
Nešlo o žádné NEVINNÉ lidi! Šlo o ozbrojené složky režimu - policajty a člena LM!!! Tito "nevinní" zasahovali proti odpůrcům režimu a zasahovali se zbraní v ruce. Jaký mravní rozdíl je mezi Gottwaldem a jeho poskoky?

Proč mám pocit, že oběti režimu vám leží na srdci méně?

Jak měli podle vás Mašínové postupovat? Nechat se zastřelit na hranicích "statečnými" pohraničníky?

A co říkáte na to, že ti pohraničníci neváhali střílet ani do prchajících dětí a žen. Podle vás to bylo jistě v pořádku, byly to antisocialistické živly! A do těch neozbrojených lidí na hranicích stříleli stejně "nevinní" lidé. Podivná logika!
¨
20. 08. 2011 | 21:09

Ládik!!! napsal(a):

vlado (11.21) -
to je šílené.
20. 08. 2011 | 21:10

Občan napsal(a):

To Silvie:

Zeptám se Vás tedy stejně jako Cestovatele. JAK "bojovali" Mašínové proti REŽIMU?
CO KDY udělali PROTIREŽIMNÍHO?
KOLIK exponentů režimu zabili nebo alespoň přiměli k odchodu z politiky?
KOLIK lidských životů zachránili a jak uškodili režimu ZMRZAČENÍM HASIČE nebo VRAŽDOU a OLOUPENÍM ÚČETNÍHO, vezoucího výplaty TOVÁRNÍM DĚLNÍKŮM?
20. 08. 2011 | 21:11

prirodovedec napsal(a):

Silvie: Neprekvapujete mne. Obvykla kombinace Vasi zavilosti a neinformovanosti.
20. 08. 2011 | 21:16

krokus napsal(a):

Václav Žák:

Děkuji za poslední odpověď paní Alvarové (dnes v 19:35 hod.). Jasněji už se to snad ani nedá říct.
20. 08. 2011 | 21:18

Silvie napsal(a):

Pane Žáku,

tak to si buďte jist, že se mi to nelíbí.
Strůjce "obuškového" zákona nebyl žádnou malou rybou, to už si Havel mohl na hrad vzít jako ministra spravedlnosti rovnou Štěpána nebo Jakeše. To byla také jedna z věcí, která ho v očích naší rodiny definitivně zdiskreditovala.

Proč mám srovnávat německé dějiny(ačkoliv Němci se s nimi popasovali poctivěji) s těmi našimi?!
Česká realita byla mnohem odpornější - tady se , zejména v 50.letech, vyhlazovali příslušníci stejného národa navzájem. Co k tomu dodat.

To, že se Češi k Mašínům staví s pohrdáním a odsudky, mě vůbec nepřekvapuje.
Nejvíce přece nenávidíme ty, kteří byli svědky našeho ponížení, ale sami se ponížit nenechali.
Proto je tu také taková averze vůči emigrantům - dílem závist, dílem stud za vlastní neschopnost a zbabělost /i když chápu, že takový Ross Hedviček vzbuzuje nejtemnější vášně/.
20. 08. 2011 | 21:19

stále rebel napsal(a):

Pro Silvie.
No a co říkáte na střílení do lidí za První republiky? Při demonstracích a stávkách byly postříleny desítky lidí, včetně žen a děti.
20. 08. 2011 | 21:20

Občan napsal(a):

Silvie, ty otázečky kdybyste laskavě zodpověděla.
20. 08. 2011 | 21:22

santawizard napsal(a):

Další postřeh:Zahraniční odboj za Hitlera vedl nejvíce Dr Beneš.Zahraniční odboj proti diktatůře proletariátu se zůčastnili takoví lidé jako je Schwarzenberg a ne takoví jako byli Mašínové.
20. 08. 2011 | 21:22

Antroid napsal(a):

V úvahách o vlivu komunistické diktatury na charakter člověka se často zmiňují termíny ohýbání či lámání páteře (řada z nás se podle všeho ani nedokáže rovně postavit), pokrytectví, stádnost a všelijaké formy křiváctví atd.
To že existují jiné vyprovokované projevy chování včetně extremismu kupodivu nikdo nebere v potaz.

Totiž, byli-li bratři Mašínové sprostí vrazi, jak někteří tvrdí, pak by se jako sprostí vrazi měli chovat jak za éry komunistického teroru, tak posléze na Západě. Nevím o tom, že by kdokoli z této skupiny měl ve svobodném světě konflikty se zákonem. Proto se domnívám, že jde o hrubé zjednodušení a odmítám snadný morální lynč za poklidného letního večera, kdy některým porotcům hrozí akorát tak ranní kocovina.
20. 08. 2011 | 21:25

Silvie napsal(a):

Občan,

stále opakuji ,že nešlo o žádného ubohého pokladníka ze spořitelny, ale člena LM(LIDOVÝCH MILICÍ) - ozbrojené režimní složky.
A nechoďte na mě s ciťáky, jaký to byl hodný člověk. Nebyl! Hodní a slušní lidé nelezli do LM.

Útěk Mašínů znamenal morální vzpruhu pro ty, kteří tady museli zůstat,ale s režimem nesouhasili. Stejně jako o desítky let pozdějí pro nás znamenal každý útěk a jméno hlášené na stanici SE.
To, že jejich čin neměl patřičný efekt, nebylo jejich vinou, šlo o souběh okolností, ale také nezájem a zbabělost ostatních. Jejich záměrem, pokud je mi známo, bylo bojovat proti komunismu v armádě USA, což se jim nesplnilo.
Každopádně měli na ten útěk morální právo , včetně toho, využít jakýchkoliv prostředku.

Zeptám se vás stejně?
Jaký efekt mělo zabití říšského protektora?
Vyhlazení Lidic a Ležáků a popravy stovek Čechů?
Odsuzujete ale kvůli tomu parašutisty nebo je pokládáte za hrdiny?
20. 08. 2011 | 21:28

stále rebel napsal(a):

Pro Silvie.
Tohle nebylo na hranicích, kde se pohybovali různí Mašínové se zbraní

Tenkrát ve Frývaldově 25. 11. 1931…

„Skutečně také demonstranti nemohli oddíl skrytý za domy vidět, tím méně ovšem mohli tento oddíl ohrožovat. Na ty, kteří se nezúčastnili demonstrace a kteří, stojíce opodál, měli možnost sledovat pohyby četníků, působila tato zákeřná střelba tak, že i továrník, který jistě neměl příčinu sympatisovat s demonstrací dělníků proti propouštění a snižování mezd, rozhodl se přihlásit dobrovolně za svědka.

Střelba trvala asi 40 vteřin. Střílelo nejméně 20 četníků. Na místě zůstalo ležet šest mrtvých:
· Anna Luxová z Zighartic, narozená roku 1917, dcera listonoše, bezpartijní dělnice u firmy Latzel.
· ermína Gottwaldová z Zighartic, narozená 1898, dělnice ve vápenkách fy Rösner, německá národní socialistka.
· Jindřich Greger, Niesnersberg, narozený 1907, pomocný dělník ve vápenkách, bez zaměstnání, bezpartijní.
· Rudolf Hauke z Horní Lipové, narozen 1913, tesař bez zaměstnání, člen sociálně demokratické mládeže.
· Štěpán Glatter z Zighartic, narozen 1894, ženatý, otec pěti děti, kameník, člen Rudých odborů.
· udolf Wese z Zighartic, narozený 1911, pomocný podkovák, částečně zaměstnaný, člen německé národně socialistické strany.
Po převozu do nemocnice zemřeli:
· Josef Weiser z Zighartic, kameník, komunista.
· Richard Grätzner z Zighartic, narozený 1900, ženatý, otec dvou dětí, žena je těhotná, zaměstnán u firmy Latzel, až do stávky ve vápenkách, organizovaný německý národní socialista.
http://www.blisty.cz/2006/11/27/art31427.html
20. 08. 2011 | 21:28

Silvie napsal(a):

Stále rebel,

a jak souvisí střílení do lidí za 1.rep. s tímto tématem?

Nechcete naznačit, že k tomu dal pokyn TGM, že ne?!
20. 08. 2011 | 21:30

prirodovedec napsal(a):

stale rebel: Muzete jit hloubeji - i ceske zeme mely sve robber barony, jasnozrivi spekulanti s pozemky kolem velke Prahy ... a i v R-U platilo Balzacovo o nabyvani majetku. Pravda pres narodni otazku bylo i dost filantropie jak u ceskych Nemcu, tak u Cechu.

Musite si ale uvedomit, ze Silvie patrila dle svych vyjadreni k rodu postizenemu unorem 48, ktery predtim patril mezi ty uspesnejsi. Je veci jejich vzpominek a konfrontace s realitou, zda to bylo bohatnuti praci podle prapredku nebo klasicky podle Dickense a Balzaca. Snad jeji predci nemeli jeji zde projevovanou naturu (cela Nedosinska :) ). Byla ji vzata budoucnost v hedvabi, znicili ji predky, a proto je pravem zatrpkla a jako lvice bojuje proti hrozbam navratu. Bohuzel ji nezustanou nez ta ji objasnovana Utoyovska vyhruzna reseni, protoze i podle kvalit zdejsi argumentace na soutez s lidmi premyslivymi a talentovanymi v zahranici i doma dnes nema ani CR verchuska ani ona. Snad CR pred upadkem zachrani chytri mladi, ale ani Cestovatel nenabizi prilis nadeji :). Takze zbyva jen ten budouci povolebni protofasisticky prevrat porazene dnesni verchusky. To je obvykly jev, ze se po uspesnych grunderech a robber baronech pozdejsi generace snazily sva postaveni drzet nasilim a jeho podporou. Obcas to par generaci stacilo a pad to oddalilo.
20. 08. 2011 | 21:31

JC napsal(a):

Václav Žák
1/ Čalfa byl pro vás kotelníky z disentu "expertem" na státní záležitosti, protože vy jste o tom věděli kulový. Tím se vám nevysmívám, jen bych nepřeceňoval jeho vědomosti.
2/ Za Čalfův největší úspěch lze pokládat to, že přesvědčil bolševiky v FS odhlasovat ukončení vedoucí úlohy jedné strany a jednohlasné zvolení Havla presidentem.
3/ Situaci s Německem nelze srovnávat v žádném případě. Jednak nebyla zakázána činnost KSČ tak jako NSDAP a za druhé jak jsem psal vývoj u nás neprobíhal pod dohledem okupační armády.
20. 08. 2011 | 21:32

Občan napsal(a):

To Antroid:

To už by pak neměli kam utíkat. Na západě už se chovali po celou dobu jenom jako ZBABĚLCI.
Při pobytu v Německu odmítli VŠECHNY nabídky CIC, aby pro ni pracovali jako regulérní agenti nebo alespoň jako "agenti chodci" (tedy v podstatě poslíčkové).
Při pobytu v USA sice prošli vojenským výcvikem, ale veškeré jejich vojenské angagement skončilo po pěti letech odchodem z armády. Neměli ani tolik odvahy, aby se přihlásili do bojů ve Vietnamu.
Nikdy nenavázali žádný kontakt se zahraniční protikomunistickou opozicí, nikdy nepracovali ani pro Svobodnou Evropu nebo pro Hlas Ameriky. Na západě prostě proti komunistům NEHNULI PRSTEM.
Nic. Nula. VRAŽDÍCÍ NULY - nic víc.

No, a teď bych prosil o ty informace o údajné "občanské válce" v Československu v 50. letech 20. století.
20. 08. 2011 | 21:32

stále rebel napsal(a):

Pro Silvie.
To, co se dělo v padesátých letech následovalo po letech třicátých a čtyřicátých.
Vy to zřejmě nejste schopna pochopit.
20. 08. 2011 | 21:34

Občan napsal(a):

To Silvie:

Tak tedy znovu:
JAK "bojovali" Mašínové proti REŽIMU?
CO KDY udělali PROTIREŽIMNÍHO?
KOLIK exponentů režimu zabili nebo alespoň přiměli k odchodu z politiky?
KOLIK lidských životů zachránili a jak uškodili režimu ZMRZAČENÍM HASIČE nebo VRAŽDOU a OLOUPENÍM ÚČETNÍHO, vezoucího výplaty TOVÁRNÍM DĚLNÍKŮM?

A nová otázečka - Můžete nějak dokázat, že zavražděný a oloupený účetní byl členem LM?
20. 08. 2011 | 21:34

prirodovedec napsal(a):

Silvie: Zkuste sva tvrzeni OPET dokladat odkazy - viz lidove milice. Rad se poucim, zda se odvolavate na prameny STB, Masiny, romany, zamestnavatele, ... Slibuji, ze tentokrat se Vam za ne tak, jako u otazek imigracnich statistik smat nebudu. Pouze zjistuji, zda jste schopna i bezne demokraticke diskuse (zde na Zapade je to bezne i pro Tea Party a Vy jste svoji hlavou takova do party k tem dvema jejich kraskam :) ) nebo jste spise takova diskusni pinochetka :).
20. 08. 2011 | 21:37

JC napsal(a):

stále rebel,
A před tím za Husitů, Přemyslovců, ve starém Římě a u lovců mamutů.
Všechno to začalo když se v praoceánu začaly požírat měňavky.

Rebelante ......bože ...ale raději nic.
20. 08. 2011 | 21:38

Al Jouda napsal(a):

Domnívám se, že je třeba vzít také v potaz, jak se na Mašíny dívají lidé ve světě. Pokud v nich někteří významní lidé vidí hrdiny, tak tento názor musíme respektovat a zařídit se podle toho, jinak bychom se také mohli mezinárodně znemožnit. Je nezpochybnitelné, že přinejmenším to byli vyjímeční a odvážní Češi. A kdo je bez chyby, ať hodí kamenem :))))
20. 08. 2011 | 21:40

Antroid napsal(a):

Občan

Z mých argumentů jste nevyvrátil ani jeden a vaše moralizující spílání je kýč.

Základní informace o občanské válce:

- horká fáze zahájena 1948.
- okupanti: SSSR spolu s jeho místní pátou kolonou pod zkratkou KSČ
- porobená země: Československá republika a její nekomunistické obyvatelstvo.

Na kterépak straně jste stál vy?
20. 08. 2011 | 21:42

Občan napsal(a):

To Silvie:

Vzpruhu jejich ZLOČINY rozhodně znamenaly - pro režim. Protože právě takové zločiny LEGITIMIZOVALY veškeré represe, ke kterým došlo v letech 1953 - 1956.

PROTI komunismu nepozvedli Mašínové na západě ani písmenko. Což jsem popsal již Antroidovi. Mohli proti němu jít bojovat do Vietnamu. Vojenský výcvik v US Army měli a věk také. Ale byli ZBABĚLÍ.
Nuly. Pouhé VRAŽDÍCÍ NULY.
20. 08. 2011 | 21:44

stále rebel napsal(a):

Pro prirodovedec.
Silvie zřejmě patří k těm, kteří mají právo zastřelit každého, kdo se na ně jen křivě podívá a jim nikdo nesmí zkřivit vlas.

Některé příznivce Mašínů by snad vyléčilo jen to, dát jim nůž na krk a říci jim, bojuji za lepší a musím tě podříznout. Když to přiznáváš Mašínům mám je i já.
20. 08. 2011 | 21:45

dalimír napsal(a):

Co se tady v tomhle státě proboha rodí za lidé ,nad tím zůstává rozum stát !!!
20. 08. 2011 | 21:46

Občan napsal(a):

To Antroid:

Máte nějaké prameny k Vámi tvrzené "občanské válce"? Zatím jste totiž jediný, kdo má odvahu něco takového tvrdit.
20. 08. 2011 | 21:46

Antroid napsal(a):

Občan

Občane, obvykle nebývám osobní, ale jsem nucen vás požádat, abyste, když jste se do dostal do tak exaltovaně nadpozemsky spravedlivého rozpoložení, popsal pro srovnání vaše činy, kterými jste se zapsal do historie hodnotou různou od nuly, a to jak kladnou, tak zápornou.
20. 08. 2011 | 21:49

santawizard napsal(a):

Pořád chodíme okolo horké kaše.Na západ se utíkalo a pohraničníci je stříleli.Vyjímečně to bylo i naopak.
20. 08. 2011 | 21:52

Admirál napsal(a):

Zajímavé je ve vztahu k Mašínovi i jeho dopis Havlovi: ČÁST I.

VÁCLAVE HAVLE:


Jako dávný spolužák vyzývám Vás jménem všech čestných lidí naší vlasti, pro kterou tolik lidí položilo životy: VZDEJTE SE ÚŘADU! Vyčerpal jste dávno veškerý morální kapitál, který jste zdánlivě měl.


Jste zdrojem desinformací, demagogie a morálního zmatku pro národ v kri­tické době. Šest drahocenných let bylo promrháno!
Blíží se naneštěstí doba, kdy Čechoslováci v exilu budou moci plně sou­hlasit alespoň s jednou z Vašich pochybných rad a sice: "Vy jste tady, a my jsme tam a nechme to tak", a dodávají k tomu: "Zaplať Pán Bůh!"


Odjeďte a zalezte do své vily ve Švýcarsku. Nebudete ve Švýcarsku osa­mocen. Bude Vás následovat celá řada Vašich soudruhů. Mnozí dobrovolně. Jejich konta se rychle plní. Někteří nedobrovolně poté, až se národ vzpamatuje a odhodí chomout, který mu Vám podobní nasadili a pod kterým jej pomáháte mistrně držet.


Komunismus je na smetišti dějin. Mnoho smetí však po něm zůstalo a brání poctivým lidem v odvrženi jeho dědictví.


Z Vašich oblíbených hesel: "Nejsme jako oni!", nebo: "Všichni jsou obět­mi komunismu", které je jedním z vrcholných produktů morálního relativis­mu a zcela na dně morální žumpy všech věku.


Toto demagogické heslo je Vámi uplatňováno se zpětnou platnosti. Omlouvá­te se sudetským Němcům. Podařilo se Vám urazit; plivnout do tváře a pošpinit památku obou mojich rodičů a památku statisíců čestných a stateč­ných Čechoslováků, kteří trčeli a padali v boji proti krvavým diktaturám Nacismu a Komunismu.


Stavíte na stejnou úroveň mého otce, generála J.V.Mašina popraveného nacisty v Kobylisích s vrahy K.H.Frankem a Heydrichem. Stavíte na stejnou úroveň moji matku, umučenou, zavražděnou komunisty a odpočívající v hro­madném hrobě opravdových obětí komunismu na Ďáblickém hřbitove, s vrahy Reicinem, Slánským a Pich-Tůmou a dalšími pochopy režimu jako byl Honzátko, Rošický a j.


Dalším důkazem Vašeho pojetí spravedlnosti je Vaše zneužití úřadu presi­denta republiky pardonováním zločinců jako Chadimová a cyklista, který zabil několik lidí svoji neopatrností - což je zvikláváním, zpochybňová­ním důvěry občanu v existující právní systém, který se snaží o kontrolu nad nejhoršími výstřelky kriminálního živlu.


Zajímavou shodou okolností z Vaší "lidumilnosti" mají největší užitek zločinci komunističtí i obecní.


Václave Havle, nejste hoden úřadu který zastáváte! Vaše éra je zhoubnější pro duši národa než řádění Stalinova kata K.Gottwalda. Tehdy národ věděl alespoň kdo je jeho nepřítel.
Gottwald měl odvahu postavit se za svůj "poblouzněný ideál" veřejně, bezkouřově clony.


Vaše "duchovní vedeni" prodlužuje a prohlubuje ideologický zmatek zasetý Komunisty.

Vykládám-li si Vaše výroky o obětech komunismu špatně, nic se nezmění na mé výzvě!

Člověk ve Vašem postavení má znát význam slov a myšlenek. Nezná-li, ne­patří do úřadu který zastáváte.
Václave Havle, jako dávný "spolužák" podle Vás a Vašeho dopisu z 16.12.1987 (dopis připojen, mám právo na důvěrnější osloveni), ale vzdám vám se této výsady. Nechci se ocitnout na stejné úrovni s Vámi. Jsou věci v životě, kterých se člověk nechce dotknout ani deseti stopo­vým bidlem - jak říkají Američani.Podle Vás - spolužák je každý kdo chodil do školy v té samé zemi, v tom­též století?

Podle Vás - oběti komunismu jsme všichni: Milada Horáková, Reicin, Zdena Mašinová', Slánský, farář Toufar, Pich-Tůma, Gottwald, generál Pika a j.? Měl jste tato jména a jejich význam znát dřív než jste začal razit Vaše relativistické a morálně pomatené heslo jímž jste položil rovnítko mezi zločince a lidi statečné a ušlechtilé. Toto heslo nejlépe vystihuj e Vaši duševní a morální devastaci.


Podle Vás - láska k bližnímu soudruhu překoná všechno. Podle Bible: Zlu je nutno se bránit!

Svoboda je statek, který se vykupuje krví Václave Havle.


Podle Vás - demokracie a právní stát je když komunističtí zločinci mohou veřejně před celým národem na TV a dalších sdělovacích prostředcích po­žadovat aby byli před soud postaveni lidé, kteří proti nim v minulosti bojovali.


Podle Vás - taková drzost je důkazem demokracie. Ale běda novinářům, hla­satelům a komukoliv jinému kdo se odváží kritizovat Vás a Vaše kumpány na poli demagogie a ekonomie.
20. 08. 2011 | 21:55

stále rebel napsal(a):

Pro santawizard.
Ti, kdo stříleli po pohraničnících nebo ti, kdo podobné střílení schvalovali, by neměli fňukat, že střílela i druhá strana.
20. 08. 2011 | 21:55

Silvie napsal(a):

Občan,

i kdyby neměli jiný motiv, nežli utéct z klece, jsou ospravedlněni.
To, že byl účetní( údajně bezpartijním) členem LM jsem našla na Wikipedii.

Přírodovědec,

tak to byste mě podcenil.
1) Mí předci nebyli žádní "ohavní" kapitalisté. Jak jsem již psala pradědek měl pískovcové lomy a hospodářství. Lidi ,které zaměstnával ho měli velmi rádi a postavili se za něho v 48.roce, proto ho komunisti nezavřeli. Prabába byla taky velmi laskavá žena, která ráda pomáhala potřebným. Oba si je ještě trochu pamatuju,dožili se požehnaného věku.Mého dědu zavřeli v 50.letech za šíření protistátních tiskovin.

2) Můj bytostný odpor ke komunistům se nezakládá na žádné pofiderní představě, jak jsem mohla být ve vatě - třeba by majetek rodiče prošustrovali, kdo ví.
Je dán z části výchovou mého otce - orthodoxního antikomunisty (i dědy a v podstatě vlivem celé široké rodiny).
Byla jsem ovlivněna i vírou, ačkoliv nepatřím mezi typické katolické ovečky a mám odpor ke kléru, ta víra ve mně zůstala a jejím prizmatem jsem viděla okolní svět. Těžko jsem mohla mít pochopení pro komunisty a jejich demagogické učení, které materialisticky popíralo cokoliv "vyššího" nad svým uboze nízkým obzorem.
Odmalička jsem věděla, že bolševici lžou - všechno, co říkali a dělali bylo v hlubokém rozporu. Musela bych mít intelekt houpacího koně, abych jim, byť jen na moment, uvěřila. K tomu, abych si udělala vlastní názor, byl už vliv mé rodiny podružný.
Měla jsem kamaráda, který nenáviděl komunisty, přestože jeho otec byl zavilý starý bolševik, který bojoval s Titem v bývalé Jugoslávii. Dělal si z fotra srandu a nakonec emigroval do Austrálie. Pamatuju si, jak mi, velice konsternován, vyprávěl o posledních chvílích svého otce ,umírajícího na rakovinu. Nedokázal pochopit, jak se ten starý bolšán mohl dovolávat, ve strachu před smrtí, boha.
Tenhle kluk byl vychováván přesvědčenými komunisty,maminka byla Jugoslávka, původně také bojovnice z Titovy armády.
20. 08. 2011 | 21:58

Václav Žák napsal(a):

Milá Silvie,

čalfa se na psaní "pendrekového zákona" nikdy nepodílel.
Z protokolů o schůzce ve Federálním shromáždění, na které se zákonné opatření mělo připravit, jasně vyplývá, že zástupce vládní legislativy na ní nebyl. Čalfa ho tam neposlal.

Když jsem mu nabízel, že budu reagovat na podobná lživá obvinění v Lidových novinách, prosil mne, abych to nedělal. Tvrdil, že by to vedlo jenom k eskalaci nesmyslů, které o něm média psala.
Tak to chodí. Opakujete lži, aniž byste se je snažila ověřit. to je příklad vyrovnání s minulostí? Přeji hodně zdaru.
20. 08. 2011 | 21:59

Admirál napsal(a):

dopis V. Havlovi II. část:

Podle Vás - pravdu lze ohýbat jako mokrou nudli, kdy se to hodí.


Podle Vás - není nutno odpovídat na dopisy a žádosti bývalých politických vězňů.


Podle Vás - není nutné obeznámit se se základními fakty a historií národa.


Podle Vás - americké cigarety jsou lepší než výrobky čsl. tabákového prů­myslu. /Viz Vaše "Dopisy Olze"/


Podle Vás - Mercedes je lepší než český výrobek.


Podle Vás - český výrobek si nezasluhuje prestiže a pozornosti presidenta České republiky.


Podle Vás - vila ve Švýcarsku je honosnější a hlavně bezpečnější: velmi prozíravé"... - souhlasím, než vila v České republice.

Podle komunistů a hlupáků jste jediný který může zastávat Váš úřad za da­ných okolností, což je pravda. Jste perfektní jako zadní voj a jejich (dočasném ), nynějším částečném ústupu.


Promiňte vážený a doufám, ze mi rozumíte co chci říct, přesto že moje čeština není součastná- up to date- stalo se tak zásluhou vašich kteří "devastovali" nejen moji otčinu, ale i česky jazyk. Což se nezdá, že by vám vadilo.


Podle nás - máte místo v historií národa zajištěno. A to jako černá skvrna na počátku období, které každý Čechoslovák uvítal jako nový úsvit na obloze.


Podle Vás - několik set tisíc občanu ČSR, kteří byli donuceni poměry /museli/ opustit svoji vlast, mají zůstat kde jsou a neplést se Vám a těm které chráníte a omlouváte plundrovaní toho co zbylo po 40. letech totality.


Podle Vás - je zapotřebí brát ohledy, mít slitováni pro kolaboranty a komunistické zločince, kteří vykořisťovali a utlačovali vlastni národ přes 40 let.


Podle Vás - KSČ si nezasloužila zrušení, protože neprovedli nic podobného puči proti Gorbačevovi.


Podle Vás - byla Říše Zla /"The Evil Empire" - R.Reagana/ hodná pomoci Spojených Států Amerických když jste v řeči před senátem USA žádal pod­poru pro SSSR.


Podle vás - je těch více než 50 tisíc "zbytkových" trestů vyměřených bý­valým politickým vězňům zcela v pořádku a nestojí za zmínku, že např. Václav Švéda popravený Vašimi soudruhy byl odsouzen na 15 let "in memo­riam". Styďte se! Styďte se všichni kdo tomu dali kdy průchod... !!


Podle Vás - zmatky na Balkáne zasluhují Vaší pozornost více než zmatky v zákonech a ekonomii v České republice.


Podle Vás -"devastace" českého jazyka komunistickými nedouky a pseudo-intelektuály není hodna povšimnutí a je přijatým faktem; stala se znám­kou pokroku a je nutno v prznění a ničeni dále pokračovat chce-li člověk aby mu česká "elita" rozuměla.


Jedinou službu národu kterou můžete Vy dnes prokázat - že byste po tom toužil však pochybuji - je odstoupit a uvolnit místo člověku s čistýma rukama, rovnou páteří, nezakaleným mozkem a citlivým srdcem! JSOU TAKOVÍ !


Jak je vidět z Vašeho dopisu, nebyl jste nikdy pro "hrubé" zacházení s komunistickými zločinci jakéhokoliv kalibru - což přijímám! Věcné vylíčení doby a popsaní situace nazývat "holedbáním" nepřijímám.

Rovněž tak nelze přijmout Vaše tvrzení, že jsme byli spolužáky. Vaše tvr­zení se nezakládá na pravdě!


Tenkrát, v roce 1987, jsem to omluvil. Bylo jasné, že Vaše korespondence do ciziny byla určitě kontrolována - nebo snad i diktována StB. Vaše po­zdější chovaní od té doby vsak potvrdilo moje podezřeni nad veškeré po­chyby.


Podle vás - je O.K. /v naprostém pořádku/, když Vaše rodina dostane ukra­dený majetek nazpět a na druhé straně např. František Otta (Mýdlo Rakov­ník) zůstane okraden. Takto dopadlo mnoho jiných občanu kterýchžto majetek byl příliš "velký" nato aby byl vrácen...


Otřesné je s jakou tvrdošíjností odmítáte vrátit ukradené majetky v pl­ném rozsahu církvím. Církve potřebují svůj majetek k dobročinným, chari­tativním účelům ve prospěch všech občanů republiky. /Odpadne Vám tak žebráni po zdejších krajanech na zajištění ošetření těžce nemocných dětí a j. /


Viditelně nedovedete docenit přínos křesťanství k formovaní civilizace! ! A znovu zdůrazňuji: Cirkve potřebují nazpět svoji nezávislost aby mohly sloužit společnosti - t.z. i Vám!


Vašimi "Hovory z Lán" Bibli nenahradíte Václave Havle!
I když se o to pokoušíte ...
Bibli nenahradíte ani Vy, ani nikdo jiný.


Ctirad Mašín
7589 Race Rd.,
N.Ridgeville,
Ohio 44039 U.S.A.
Tel.: (216) 353-0650
Fax : (216) 327-1047

Zdroj: Lidovky
20. 08. 2011 | 22:01

Silvie napsal(a):

stále rebel,

ušlo vám cosi podstatného!

Oni by po těch pohraničnících nestříleli, kdyby směli odejít...
Ale za útěk přes hranice byly tresty smrti.

Píšete-li (a nejen vy) v podobném duchu, nerozčilujte se, že jste pokládáni za bolševiky. Jinak byste totiž něco tak nestoudného nemohl napsat.
20. 08. 2011 | 22:01

prirodovedec napsal(a):

stale rebel: Zijeme ve tvrdem svete. Musite byt zkratka pripraven se umet i fyzicky branit Silviim, Masinum, estebakum, tajnym, verchuskam rudym i modrym, utikat pred fasouny i komancy ... ale take umet hledat a nalezat spojence, protoze to je vyhoda kolektivistu :) vuci individualistum.

Zkratka kdyz umlatite Silvii a jeji rod, mate pravo napsat historii podle sebe, kdyz ona Vas, ma pravdu ona. Tak se cvicme :). Na druhe strane lze vzdy a vsude nalezat lidi, kteri dokazi i humanitu nejen svuj zajem pronest neuveritelnymi zivoty a udalostmi. Chapu, ale ze je obtizne na jedne strane mordovat mordyre jejich zbranemi a na druhe strane byt lidsky k lidem. Obcas se to poplete a povrazdi se ti nepravi - lide a ne mordyri, pak se to proste musi zduvodnit nebo zatlouct nebo omedajlovat. Hlavne nepochybovat. Pripad bratru je v tomto uzasny pribeh, ze ktereho bude uzasny film, ale tak pro Sundance :). Zabery na tupe rezajici nuz hrdlo, k tomu utichajici internacionala, vzlyk deti, pohled na zazloutlou fotografii pozustalych, cinknuti medajle ... primo pro Bunuela :). V multikinech by mohli dokonce pustit i jemny pach chloroformu :). Inu sukces :).

Jak rika Cestovatel, wiki neni duveryhodny pramen takze, kdo jste editori muzete se durdit, kochat a opravovat anglicky pribeh bratru (neni to na medaili? :) ):

http://en.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%A1%C3%ADn
20. 08. 2011 | 22:02

santawizard napsal(a):

stále rebel:oboustranné oběti zastřelených by měli být posmrtně ospravedlněni ,aby příště generace už nemuseli po sobě střílet.Nikdo by dneska nefňukal.
20. 08. 2011 | 22:05

Občan napsal(a):

To Silvie:

Aha. Takže informačně nula. Nevíte nic, jen plivete a snažíte "ospravedlňovat" prachobyčejné zbabělé loupežné vrahy.
Neodpověděla jste ani na jednu z mých otázek. Ani nemůžete, protože není co.

Faktem totiž je, že Mašínové neudělali VŮBEC NIC, co by jakkoli oslabilo komunisty v jejich pozici. Naopak je utvrdili v tom, že mají pravdu a svými zločiny LEGITIMIZOVALI všechny následné represe. Nemluvě o neštěstí, které způsobili vlastní rodině.
20. 08. 2011 | 22:06

Václav Žák napsal(a):

Ještě pro značku JC a už toho nechám:
Já jsem nebyl kotelník z disentu, ale systémový programátor a analytik, který díky instalacím počítačů znal situaci v řadě českých podniků a i v jiných zemích socialistického bloku. Navrhoval jsem systémy řízení, tak jsem mohl bez problémů posoudit, kdo je jaký manažer. Čalfa byl muž na svém místě.
20. 08. 2011 | 22:10

Silvie napsal(a):

Pane Žáku,

i kdybyste měl nakrásně pravdu v tom, že se Čalfa na tvorbě jmenovaného zákona nepodílel, šlo o nomenklaturního kádra z nejvyšších pol.kruhů. Havel nemůže ničím omluvit to, že se obklopil takovými lidmi a místo skutečné revoluce nabídl občanům přeslazený samet. Dnes jen málokdo věří tomu, že nedošlo k pouhému předání moci a tyto skutečnosti to jen potvrzují.
Velmi dobře se pamatuju, jak vypadalo OF na počátku převratu. Na fakultě se v té době angažovali v OF velmi slušní lidé, nekomunisté, kteří byli postupně vytlačováni ex-komunisty(těmi, kteří včas zahodili legitimace) a ex-komunisty z 68.roku. Většina těch slušných pochopila a odešla. Z těch zbylých byly tvořeny pol."elity" - nedivme se, že vypadají, jak vypadají.

To, že se vám, disidentům, nelíbí postoj Mašínů, chápu. Oni vzali do ruky zbraň, vy papír a tužku. Tím disidenty nesoudím, jen konstatuju.
20. 08. 2011 | 22:11

prirodovedec napsal(a):

Silvie: Za takove vstupy jako 20. 08. 2011 | 21:58
jsem rad a pri nich si Vas vazim.

Pri praci s fakty (viz V.Zak o Calfovi vyse a mnoho dalsich vstupu) pak zase ne a reaguji na to. S daty totiz pracuji.

Pri diskusich, kdy mate to jasno o minulosti, a pak podle mne prikladate podle mne na ruzne doby a ruzne verchusky ruzne metry (narocna na minulost, tolerantni k soucasnosti) byvam zklaman a jsem ustepacny.
20. 08. 2011 | 22:12

Občan napsal(a):

To Silvie:

A další lež.
Naprostá většina nelegálních emigrantů se totiž dostala za hranice, aniž by komukoli zkřivili byť jen vlásek.
Můžete nějak DOKÁZAT, že za nelegální opuštění republiky byl v letech 1948 - 1989 trest smrti?
20. 08. 2011 | 22:12

Silvie napsal(a):

Přírodovědče,

když jste tak útlocitný, jaký máte názor na vraždění sudetských Němců Čechy?
20. 08. 2011 | 22:13

kverulant112011 napsal(a):

přírodovědec:
díky za posunutí myšlenky PROČ ZROVNA MAŠÍNOVÉ? o hodný kus dál !!! :-)

AC 18:46
pravděpodobná úvaha

Občan 18:47
další dost dobrý argument. Jenže je to marný, s věřícím-fanatikem to nehne, i kdyby to bylo vytesáno v žule :-)

Václav Žák 19:35
pro mě trochu náročná argumentace, nejsem dost dobrý v historii, takže jsem Váš příspěvek musel přelouskat dvakrát, pak jsem snad pochopil... :-). Máte moje uznání a souhlas.

ex-nemo 20:58
o to, co jsi zpracoval, jsem dvakrát žádal paní Alvarovou (aby udělala analýzu příznivců svých a Mašínů, byl bych si podle ní pro své obveselení s velkým zájmem zatřídil některé zdediskutující :-)). Bohužel ona zpracovala kádrový formulář pro zatřídění odpůrců Mašínů. Nenašel jsme se tam v žádné přihrádce, čemuž nerozumím :-) :-(.

pana Žáku 21:06
Občane 21:11
Podle mé zkušenosti vaše otázky nemají vhodného adresáta. :-)
20. 08. 2011 | 22:20

Silvie napsal(a):

Admirál,

s dopisem Mašína Havlovi nemohu ,nežli souhlasit. Je v něm skryta ,bohužel, hořká pravda...
Cibulka shrnul totéž do jedné věty: "Vašku, ty jsi prase!"
20. 08. 2011 | 22:21

Ubb napsal(a):

Silvie
Zabití nacistického policejního generála mělo obrovský mezinárodní ohlas, jeho význam se vůbec nedá přecenit.
Z morálního hlediska šlo o zabití tyrana - úhlavního nepřítele českého národa, který plánoval s K.H.Frankem konečné řešení České otázky. Které nemělo být o mnoho odlišné od konečného řešení Židovské otázky.
A't už přímým podnětem k Heydrichově popravě byl zájem ochrany agenta A54 a prodloužení Mortavcova napojení na Abwehr nebo důvody politické, o morální hodnotě činu nikdy nebyly a nemohou být pochyby.
Gabčík s Kubišem (a Opálkou, Valčíkem, Bublíkem, Švarcem a Hrubým, abych nevynechal jména lidí, kteří bývají zapomínáni) patří mezi to nejlepší, co tento národ má.
Už jen fakt, že kladete tak hloupou otázku, ukazuje naprosté zmatení hodnot v kterém žijete.
20. 08. 2011 | 22:21

Silvie napsal(a):

Občane,

proč veřejně lžete!!!
Jak je tedy možné, že např. pro Štěpničkovou byl požadován trest smrti, pod peticí, jež kolovala v divadle se podepsalo mnoho pravověrných soudruhů.

Nechť jsou uvolněny takové petice z archivů, ať známe jména - nalijeme si tak čistého vína.,co říkáte?
20. 08. 2011 | 22:24

Silvie napsal(a):

Ubb,

to je logická otázka, nikoliv hloupá.

Na základě atentátu na H. byly vypáleny dvě vesnice a povražděno mnoho lidí. V intencích vaší logiky to tedy nemohli být hrdinové.
Pro mě ano.
20. 08. 2011 | 22:26

AC napsal(a):

Občan

Za opuštění republiky (ilegální), par.109, byl trest odnětí svobody. Ne trest smrti.
20. 08. 2011 | 22:28

Občan napsal(a):

To Silvie:

Kličkujete.

Můžete nějak DOKÁZAT, že v letech 1948 - 1989 byl za nelegální opuštění republiky trest smrti?

Jak vysvětlíte, že naprostá většina nelegálních emigrantů se za hranice dostala, aniž by komukoli zkřivili byť jen vlásek?
20. 08. 2011 | 22:31

stále rebel napsal(a):

Pro Občan.
Za ilegální opuštění republiky trest smrtí určitě nebyl. Sám jsem to několikrát udělal a jednou jsem byl zatčen v Polsku. Nešlo o to, že bych tam chtěl utéci, jen jsem se v osmdesátých letech hodně pohyboval (čundry, hory a tak) v pohraničí a pokud šlo o socialistické státy tam jsem hranici nebral až tak vážně. Strávil jsem půlden v polské vojenské base a málem jsem šel budovat Varšavu. Naši pohraničníci si mne vyzvedli ještě v nějaké posádce pár kilometrů od hranic a odvezli mne do ČR. Spravila to pokuta a varování, že pokud by se to opakovalo, tak z toho bude soud za nedovolené opuštění republiky. Trest smrti určitě ne.

Z naší vesnice znám případy, kdy kluci (asi 18 let) z hlouposti utekli do Rakouska a rodiče pro ně jeli. Zavření nebyli, možná nějakou podmínku dostali, už přesně nevím.
20. 08. 2011 | 22:33

Občan napsal(a):

To AC:

Já to vím :o)
Ale ID Silvie TVRDÍ, že za nelegální opuštění republiky byl trest smrti. Proto se jí opakovaně ptám; i s tím vědomím, že na mou otázku opět neodpoví.
__________________________________________

To Kverulant112011:

Jj, je to marný, je to marný, je to marný :o)
Ale ty otázky klást musím, protože nemohu nereagovat na nestydaté lži naprostých fanatiků.
20. 08. 2011 | 22:34

Občan napsal(a):

To Stále Rebel:

Já to vím. Ale Silvie asi ne a proto tvrdí, že za to byl trest smrti. Ale ona tvrdí i jiné "roztodivnosti"...
20. 08. 2011 | 22:35

Silvie napsal(a):

2. srpna 1952 mezi Čáslaví a Hedvikovem byl zastřelen svou zbraní pokladník Kovolisu Josef Rošický při přepadení vozu vezoucího výplaty pro zaměstnance do Hedvikova. Dle tvrzení Milana Paumera se však zastřelil, když při potyčce stiskl spoušť, ve chvíli, kdy mu Josef Mašín zkroutil ruku, tak že hlaveň mířila na pokladníkovo břicho. Dle původní výpovědi samotných bratří Mašínů pro Otakara Rambouska však Josef Mašín pokladníka obelstil, vykroutil mu zbraň z ruky, a teprve poté jej zastřelil.[7] Ozbrojený pokladník bránil peníze před Mašíny, kteří byli převlečeni do uniforem Lidových milicí. Pokladník prý nejprve zatajil, že má u sebe zbraň a poté se snažil zadržet neozbrojeného Josefa Mašína. Ten ho však v následné potyčce zastřelil.[8] Vedou se spory, zda zmíněný pokladník byl členem milicí. V knize Odkaz[9] je citována řeč vysokého představitele Lidových milicí a bezpečnostního referenta Karla Skokana, který také jel ve vozu a který tehdy prý tvrdil, že Rošický je člen závodní milice. Zaznívá také názor, že v tomto případě došlo k záměně jmen, milicionář se měl jmenovat Rosický a Mašínové měli zastřelit bezpartajního nečlena milicí Rošického.[10] Podle některých svědectví si za uloupené peníze (cca 900 000 korun) pořídili motorky, kožené boty, módní oblečení a jeden z členů skupiny si měl nechat zavést vodovod v domě a koupit rozkládací gauč.[11][12] V obhajobě zaznívá, že motorky byly určené pouze k rychlému přemisťování v rámci odbojových akcí a vybavení do bytu Václava Švédy zakoupili pouze proto, že ho komunisté o všechen majetek připravili a on neměl ani na čem spát, jinak žádné z uloupených peněz nepoužili pro vlastní (osobní) potřeby.[13]
citace z Wikipedie
20. 08. 2011 | 22:36

AC napsal(a):

Občan

Já vím že to víte, jen na Silvii nechci reagovat. Je to fanatik. Ženská v bagančatech.
20. 08. 2011 | 22:37

kverulant112011 napsal(a):

Občane,
myslím, že argumentace bude gradovat, až Tvoje odpůrkyně dopije zbytek lahve :-)
20. 08. 2011 | 22:38

AC napsal(a):

kverulant112011

:-))) To by ovšem mnohé vysvětlovalo.
20. 08. 2011 | 22:40

Pípa napsal(a):

Když tady čtu o denacifikaci Německa pod patronací USA a srovnám to se stavem vyrovnání se s komunistickou minulostí u nás, bohužel bez patronace, tak vidím, že na jedné straně je rozum, nadhled, pochopení situace a lidských vlastností a na straně druhé boj měňavek (jak někdo z diskutujících vtipně poznamenal) o přežití, u nás. Prostě Husiti se nezapřou, mlátí do sebe řemdihem jako u Lipan.
20. 08. 2011 | 22:41

Občan napsal(a):

To Stále Rebel:

My jsme jednou takhle na vandru (začátkem 80. let) přešli hranici s NDR cestou, o níž jsme se domnívali, že vede do vesnice (a do hospody). No, vedla :o))) Když jsme potkali terénního Trabanta (skvostné vozítko!), došlo nám, že asi nejdem správným směrem. Pohraničníci nás zastavili, zkontrolovali a pak pomalu jeli za námi, dokud jsme nebyli zase za tou správnou čárou. Tím to zvadlo.
Směrem k západní hranici jsme zase hrávali s pohraničníky hru na kontroly. Oni přestírali, že nás bedlivě sledují a my jsme předstírali, že o ničem nevíme. Ale problémy obvykle nedělali; jenom prudili neustálým kontrolováním dokladů. Ale já měl asi trošku výhodu - polovina příbuzných Němci v Západním Německu, kteří sem jezdili na návštěvy a prodiskutovali jsme stovky hodin o životě tady i tam. Takže jsme nějak neměli potřebu tam prchat :o)
20. 08. 2011 | 22:43

Občan napsal(a):

To Kverulant, AC:

Ale no tak :o)
Ono není čím "argumentovat", protože jak činnost Mašínů v ČSR, tak činnost Mašínů v Německu a USA je dostatečně popsána a je zřejmé, že proti režimu jako takovému nikdy ani nehnuli prstem.
Což je na druhou stranu dost zvláštní; člověka pak napadají různá vysvětlení...
20. 08. 2011 | 22:48

Silvie napsal(a):

Osudný se Jiřině Štěpničkové stal rok 1951, kdy dostala dopis, v němž ji režisér František Čáp, s nímž za války natočila několik filmů, vyzýval, aby za ním utekla do západního Německa, a nabízel jí tam práci: "Přijeď, holka, mám pro tebe práci." Herečka se k tomuto zoufalému kroku odhodlala a v říjnu 1951 se se čtyřletým synkem vydala ilegálně překročit hranice. Netušila, že jde o zinscenovanou past tajné policie - dopis byl falešný a převaděč byl nastrčený agent. Stala se tak obětí akce, kterou komunistická tajná policie nazvala Generální prevence - akci se věnoval i jeden díl Příběhů železné opony.


Jak utíkala...

Skupina odjela vlakem k německým hranicím, kde měli sraz s najatým převaděčem, patrně spolupracovníkem StB. Po vyčerpávajícím pochodu došli k místu, kde průvodce zavelel k úprku. Vzápětí zmizel. Ozvala se střelba a skupina štvanců se rozprchla. Jiřina se zoufale snažila doběhnout k místu, kde mělo být údajně Německo. Marně.
.
Proces, na který Jiřina Štěpničková čekala v pankrácké věznici až do 2. prosince 1952, trval pouhé dva dny, prokurátorka žádala trest nejvyšší. K tomu využila i vynucenou petici z vinohradského divadla, kterou podle vzpomínkové knihy herečky Vlasty Chramostové z roku 1999 podepsaly herečky Světla Amortová, Soňa Neumannová, Světla Svozilová a Jarmila Švabíková.

O její vině bylo předem rozhodnuto. Dostala 15 let vězení, z nichž si v pankrácké věznici odseděla necelých deset. Její syn skončil v dětském domově. Po mnoha žádostech o milost, které střídavě sepisovala její sestra a někteří kolegové: národní umělci Zdeněk Štěpánek, Zdenka Baldová, František Smolík, laureát státní ceny Karel Höger a přední herci Národního divadla Vlasta Fabiánová a Jaroslav Vojta, byla podmínečně propuštěna v roce 1960. Dva měsíce před prezidentskou amnestií.

zdroj ČT
Upozorňuji na větu - "prokurátorka žádala trest nejvyšší,k tomu využila i vynucenou petici..."
20. 08. 2011 | 22:51

Antroid napsal(a):

Silvie

Že s tímhle materiálem ztrácíte čas - bolševici a kariéristi, hrdinní útěkáři - do PLR a NDR. Přisprostlé opory Komunistické strany československé, která to v 89' pohnojila, si na vás hojí mindráky.

Tak hezký večer a pevné nervy
20. 08. 2011 | 22:52

prirodovedec napsal(a):

Silvie: Ta wiki citace zni slusne, ale rozhodne ne tak jednoznacne, jak jste uvadela puvodne. Znam tu zamenu jmen.

"Přírodovědče, když jste tak útlocitný, jaký máte názor na vraždění sudetských Němců Čechy? 20. 08. 2011 | 22:13"

Muj nazor je, ze opet formulujete nepresne - upresnim za Vas: Vrazdeni nekterych sudetskych Nemcu nekterymi Cechy.

Muj nazor je odmitavy a jsem z toho smutny. Je mi lito zejmena deti, zen a starych lidi. Je mi lito, ze sudetaci tolik nedomysleli nasledky svych voleb a cinu a nedokazali se vzajemne ubrzdit, a tak konec valky mnohe semlel jako nevinne.

Pokud se debat ucastnim jsem pro vsechna fakta a jasno v kazualitach. Tj. nejen Nemci Podobne jako u Masinu si uvedomuji, ze takova je doba. Ani neobdivuji jejich stryce C. Novaka, ktery se podle pramenu ucastnil vystrelku vuci Nemcum ve Fryvaldove.

zbytek spam filtr odmitl jako spam, tak prominte :).
20. 08. 2011 | 22:53

Silvie napsal(a):

Občane,

no, v 80.letech přejít do NDR... to jste mě opravdu pobavil.

Ono to v 50.letech směrem na Rakousko bylo trochu jiné.

Vy mě budete vinit z nezalosti. Takhle blbě se odkopat...
20. 08. 2011 | 22:53

Občan napsal(a):

To Silvie:

Jo, teď jsem si vzpomněl ještě na jednu "drobnost". Jak Paumer,tak Mašínové se nechali VEŘEJNĚ a OPAKOVANĚ (Paumer na "besídkách" ZŠ v ČR, Mašínové při rozhovorech na kameru), že by se při svém "osvobozování republiky" nezastavili před ničím. Ani před tříletým děckem, které by se jim při "plnění osbojových úkolů" dostalo do cesty. "Hrdinové" shodně prohlásili, že by prostě mělo smůlu, protože "plnění JEJICH úkolu" má přednost přes lidskými životy.

Co Vy na to, Silvie? Fajn kluci, ne?
20. 08. 2011 | 22:54

prirodovedec napsal(a):

Antroid: Proc jste ale ztracel cas Vy? A co tolik ocenujete na tech trech vrazdach?
20. 08. 2011 | 22:55

ex-nemo napsal(a):

Pane Žáku ta Vaše úvaha v 19.35 mě děsí a pokládám ji za principiálně špatnou.To co uvádíte je stanovisko ryzího technokrata; fungující stát se rovná hladce jdoucímu aparátu bez jakýchkoli morálních aspektů. Kriteriem pro schopnost politických činitelů je pak ovšem jenom jejich technická zdatnost a administrativní zběhlost. Možná, že Vámi chválený Čalfa takové schopnosti měl, ale ono je tu přece ještě jedno kritérium: pro koho se to všechno dělá ! Jestli motivem politiky je prospěch národa nebo jen jedné jeho skupiny, na úkor ostatních.
Všeobecně , třeba i v personalistice pro průmysl, se proto do kritérií zařazuje ještě jedno, a to zpravidla na první místo. A to je osobní charakter. Protože lidé bez charakteru pracují jen pro sebe, a zvláště tam, kde nemohou být denně kontrolováni, vždycky zklamou. A tohle vy vůbec neberete v úvahu, pro \Vás v podstatě neexistuje.
Není sporu, že v tom komunisté totálně selhali; snad nebudete tvrdit že to všechno dělali z nějakého ideologického přesvědčení, proboha ….Čalfa, dnešní milionář – komunista !
Procento komunistů nebo jejich potomků v politické sféře u nás není vůbec menší než bylo v poválečném Německu. A to, že se tak krade až do národní podstaty, je důsledkem čeho ?? Snad nedostatečné zběhlosti vlády??Nebo důsledkem setrvání komunistické bezcharakternosti ?
Ostatně, ten lví podíl komunistů na národním životě je vidět i na tomto blogu.Ten duch komunizmu, který třídil a kategorizoval své oponenty do různých tříd nebezpečenství, trvá. A vězí v něm až po uši právě ta paní Alvarová i s tím svým elaborátem.
20. 08. 2011 | 22:59

Silvie napsal(a):

Přírodovědec,

nedávno jsem viděla film Habermannův mlýn /J.Herz, na motivy skutečných událostí/ - velmi poučný film pro všechny popírače zvěrstev páchaných Čechy- s údajně holubiččí povahou. Taky jsem si časem něco přečetla, romány i lit. faktu a skutečnost mě dost vyděsila.
Ale s tím Havlovým masochismem nesouhlasím.
20. 08. 2011 | 22:59

Občan napsal(a):

To Silvie (22:53):

?
Nechápu. Pro nás to byla veselá příhoda a protože mám se Stále Rebelem stejný zážitek, dal jsem ji k lepšímu. To už se tak dělává, když dva lidé zažili totéž.
50. léta na rakouské hranici jsem nezažil, ale protože VÍM, že většina emigrantů ji, stejně tak jako německou, překročila bez násilí, asi to nebylo tak horké. Jinak by se tam nikdo nedostal živý a zdravý.
20. 08. 2011 | 23:00

kverulant112011 napsal(a):

Občane,
tak vidíš, jak jsi se blbě odkopal a Silvie Tě s přirozenou inteligencí a přitom s grácií přistihla :-)))
20. 08. 2011 | 23:00

Občan napsal(a):

To Silvie:

Rozumíte pojmu "na motivy"? To totiž znamená, že se někdy někde něco stalo, režisér uchopí téma a VYTVOŘÍ VIRTUÁLNÍ příběh, který se INSPIRUJE onou událostí. Není to tedy rekonstrukce, ale rejžova FANTAZIE.
Ale jinak dobrý. Já třeba čtu rád sci-fi a fantazy; tak to abych se začal poohlížet, jestli nezačala invaze Vogonů. Protože na jejich pojetí poezie opravdu nemám kapacitu :o)
20. 08. 2011 | 23:05

Občan napsal(a):

To Kverulant 112011:

Njn, tak jsem to proflák a mám po žížalkách :o)
20. 08. 2011 | 23:07

prirodovedec napsal(a):

Silvie: Nicmene zmineny film je uvaden jako exemplarni priklad zkreslovani teto historie (asi jako znamy dokumentarista Vondracek).
20. 08. 2011 | 23:09

Antroid napsal(a):

prirodovedec

Zmínil jsem se, že zastávám názor, že šlo o extrémní jednání vyprovokované komunistickým terorem a doložil jsem jej poukazem na fakt, že ve svobodném světě se žádné vraždění ani nic podobného nekonalo.

Nutno dodat, že bolševici kauzu Mašíni hrají vytrvale a poměrně úspěšně. Měla by nejspíš ukázat, že nebyli jediní, kdo měli na rukou krev a zčásti se ospravedlnit před sebou samými. Řada lidí jim, zdá se, věří.
20. 08. 2011 | 23:12

Silvie napsal(a):

Antroid,

máte svatou pravdu, je to házení perel sviním.
Přece nemůžeme čekat, že potomci vrahů a členů KSČ přiznají nelidskost systému.
Šlo přece jen o "excesy".

A pak mají ti bolševici ještě drzost zašťiťovat se takovou Horákovou a TGM v televizi. Až bych se z nich jeden poblil.

Proč je česká společnost až po krk v exkrementech je zjevné, když si přečtete odpověď bývalého zasloužilého disidenta, pana Žáka, mé osobě.Pokládá-li postavu gaunera Čalfy za nejlepšího premiéra v historii, už se vůbec ničemu nedivím. Slušný člověk by si s ním ani ruku nepodal...
89.rok byla komedie ,kterou jsme jim ,bohužel, sežrali i s navijákem .Aspoň že se mi v 90. rozbřesklo...
20. 08. 2011 | 23:12

prirodovedec napsal(a):

Silvie: http://neviditelnypes.lidovky.cz/film-habermannuv-mlyn-0u5-/p_kultura.asp?c=A101018_114340_p_kultura_wag

http://neviditelnypes.lidovky.cz/diskuse.asp?iddiskuse=A110813_225159_p_spolecnost_wag

Tady najdete asi protilatky :):

http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-krvave-jaro-1945-10-0hf-/p_spolecnost.asp?c=A110813_225159_p_spolecnost_wag

a viz predchozi dily a diskuse. Proste valka, valka a vrazdeni.

A k mlynu si najdete Balika - viz dole v odkazu:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Habermann%C5%AFv_ml%C3%BDn
20. 08. 2011 | 23:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy