Mocenské šachy v české politice

01. 02. 2018 | 17:31
Přečteno 2563 krát
Kdo má pravdu Pavel Zeman nebo Andrej Babiš?


Západní liberální demokracie procházejí zatěžkávací zkouškou. Ukazuje se, že princip zastupitelské demokracie, v němž lid vládne prostřednictvím volených zástupců, není jednoduše slučitelný s liberálními požadavky na dělbu a kontrolu moci vlády a ochranu lidských, občanských a politických práv a svobod. Vláda práva, jak se stručně označuje systém pravidel omezující vládní moc, může natolik zkomplikovat schopnost vlády efektivně vykonávat moc, že se čím dál tím častěji objevují tendence tato pravidla obcházet.

Netýká se to jenom zemí bývalého východního bloku, ale podobné tendence můžeme vidět i v kolébce demokracie Spojených státech amerických.
Vzhledem k tomu, že pravidla stanovující liberální kontrolu moci obsahují ústavy, můžeme míru ohrožení schopnosti kontrolovat moc nejlépe měřit snahou „tvořivým“ způsobem ohýbat ústavu k obrazu svému.

V České republice došlo po parlamentních volbách k zajímavé situaci. Volby vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO vedené Andrejem Babišem. Současně však probíhají prezidentské volby, ve kterých mohou hlasy stoupenců ANO sehrát rozhodující roli. Za normálních okolností by byla situace jasná: prezident by jmenoval premiérem předsedu nejsilnější politické strany a nechal by ho sestavit vládu. Potíž je v tom, že Andrej Babiš čelí trestnímu stíhání. Co teď?

Spor okolo vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání se stal snad nejfrekventovanější mediální zprávou posledních dnů. Připomeňme si, že poslanecká imunita slouží k tomu, aby chránila politiku před zneužíváním orgánů činných v trestním řízení k účelovému stíhání nepohodlných politiků.

U nás došlo ke zcela neočekávané situaci. Premiér a jeden z jeho nejbližších spolupracovníků si stěžují, že orgány činné v trestním řízení proti nim postupují na základě objednávky mafie. Pikantní na tom je, že ministrem spravedlnosti, do jehož gesce patří státní zastupitelství, byl po celé minulé čtyřleté funkční období některý z reprezentantů hnutí ANO.

Opozice má zákonitě hody. Tak buď si čelní politici ANO vymýšlejí historky o mafii, nebo řídili státní zastupitelství naprosto nekompetentně. Vždyť policie bez státních zástupců nemůže udělat krok.

Možná ale existuje logičtější vysvětlení rozporů, které dnes sledujeme. Kauza Čapí hnízdo se týká manipulací při čerpání evropských dotaci. Dotace byly určeny pro malé podniky. Policie a státní zastupitelství mají za to, že o dotaci žádal malý podnik jenom na oko, neboť od počátku bylo jasné, že miliardový projekt rekonstrukce zpustošeného statku na luxusní kongresové a wellness centrum u Olbramovic ve středních Čechách kapacity malého podniku přesahuje, takže ho fakticky realizoval Agrofert, který by ale nárok na evropskou dotaci neměl.

Až potud je všechno jasné. Přesně podle zásady „udávat se nemá, ale oznámit se musí“, nějaká dobrá duše upozornila na okolnosti, za jakých projekt Čapí hnízdo dotace čerpal. Policie začala vyšetřovat, státní zástupci dozorovat. Evropský dozorový orgán OLAF, který se zabývá okolnostmi čerpání evropských dotací, doporučil, aby se projekt z evropských peněz nefinancoval. Přesto Andrej Babiš na jednání Poslanecké sněmovny 19. ledna prohlásil „My žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a objednat pravděpodobně, dostat někoho do vězení.“ Proč z toho obviňuje mafii?

Proto, že takových projektů bylo v republice několik stovek, možná tisíc. Takže se nám otázka posouvá: Proč se ze všech podezřelých projektů vyšetřuje právě Čapí hnízdo? Představme si čistě herně, že existuje skupina podnikatelů, kterým přítomnost Andreje Babiše v politice vadí. Stane-li se předsedou vlády, bude mít v ruce páky, které jim mohou velmi nepříjemně zkomplikovat život. Vláda má k dispozici nástroje jak ovlivnit složení dozorčích rad i managementů důležitých státních firem. Má pod kontrolou veřejné zakázky. A to už může leckomu hodně rušit kruhy.

Třeba ČEZ je zajímavá firma. Připomněl bych, že si generální ředitel Beneš objednával u paní Nagyové, vedoucí sekretariátu premiéra Nečase, kdo se má stát šéfem odposlechů na policii. Proč asi? si nejspíš laskavý čtenář domyslí. Pro dokreslení: nedlouho na to vyhrál v soutěži nejlepší manažer České republiky.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se proti tvrzení premiéra Babiše ohradil: „je smutné, že politici tímto podrývají důvěryhodnost justice, která nemá nejmenší možnost se bránit, a zároveň zpochybňují důvěru ve spravedlnost“.

A teď si myslím, že máme pohromadě základní figury k rozluštění stávající hádanky. Může mít pravdu Pavel Zeman i Andrej Babiš?
Připusťme (herně), že žádost o dotaci v případě farmy Čapí hnízdo skutečně nebyla košer. Může to Andrej Babiš přiznat? No nemůže, vždyť by tím potvrdil oprávněnost trestního stíhání. Může ale předpokládat, že trestní stíhání Čapího hnízda nespadlo z čistého nebe, ale je hezkou ukázkou, jak se dá policie a státní zastupitelství použít – poditýkám legitimně - v byznysovém boji? Řekl bych, že s klidem může.

Jak známo, státní zastupitelství má povinnost ze zákona vyšetřovat trestnou činnost, o které se dozví. Je zřejmé, že evropským dotacím mělo věnovat náležitou pozornost. Pochopitelně to lze při jejich rozsahu kapacitně stěží zvládnout a tak se do hledáčku policie a státního zastupitelství dostávaly víceméně nahodilé případy. Jestli to pomáhá upevňovat důvěru v právní stát, bych si dovolil pochybovat.

Jedním z těch případů bylo také Čapí hnízdo. Opakuji, že policie a státní zastupitelství mají důvod se kauzou zabývat.

Premiér Babiš má zase důvod se ptát, proč se ze všech problematických dotačních projektů pro malé firmy se stíhá právě ten jeho. Nota bene, když mu jeho vyšetřovatel řekl, že pokud by nebyl v politice, případ by se nevyšetřoval.

Kdyby si mandátní a imunitní výbor položil otázku, jestli politická manipulace nespočívá náhodou v tom, že se Babišova kauza v tuhle chvíli vůbec stíhá, dostal by se k meritu věci. Existuje-li celá řada jiných dotačních kauz pro malé firmy, které se nestíhají, ačkoliv by si to zasloužily stejně jako Čapí hnízdo, pak by potřeboval vědět, jak to v republice za oponou chodí.

Tyto informace mu byl ochoten poskytnout detektiv Jiří Komárek, bývalý šéf ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Patřil mezi detektivy, kteří byli velmi znepokojeni narychlo spíchnutou policejní reformou, a svou nespokojenost veřejně prezentoval tím, že nařkl policejního prezidenta z brutálního úniku informací. Za to byl odsouzen k jednoročnímu podmíněnému trestu.

Česká média vesměs snahu po vyslechnutí detektiva viděla jako pokus ze strany Andreje Babiše vyhnout se trestnímu stíhání svědectvím nedůvěryhodného detektiva.
Je však třeba připomenout, že tento detektiv vedl vyšetřování lihové kauzy, což byla jedna z nejobtížnějších trestních kauz, které u nás kdy byly úspěšně přivedeny do konce, tj. do pravomocných rozsudků, ačkoliv se tam nabídky úplatků pohybovaly v sedmimístných číslech.

Detektiv skutečně prokázal profesionalitu i mravní integritu, když lihovou kauzu zvládl. Koneckonců otazníky nad policejní reformou neměl jenom on. Nicméně ministr vnitra ho nezbavil mlčenlivosti, takže jeho výpověď před výborem pozbyla smysl.

Zdůrazňuji, že se nepřimlouvám za to, aby Andrej Babiš nebyl stíhán. Bez ohledu na anonymní udání se Čapí hnízdo vyšetřit musí. I když je možné, že se úmysl podvádět prokázat nepodaří. Přitom kdyby ho sněmovna nevydala, trestní stíhání by se pouze odložilo. Nelze vyloučit, že se o stíhání kauzy někdo postaral, aby Babišovi politické fungování ztížil nebo překazil – ale institut imunity je přece určen přesně k tomu, aby se takovým praktikám dalo zabránit.

Přesto, že se premiér Babiš nepochybně cítí být obětí mafie, měl by pečlivě vážit slova. Kdyby nežádal podezřele o evropské dotace, trestní stíhání by mu nehrozilo. Pokud zpochybňuje způsob, jakým policie i státní zastupitelství jeho kauzu řeší, podkopává v očích veřejnosti právní stát, který chce údajně posílit. Ani dozorový, ani nejvyšší státní zástupce nemají důvod něco policii či státnímu zastupitelství vytknout. Oni neřeší, ani nemohou řešit Babišovo přesvědčení, že účelové je vytažení Čapího hnízda z plejády jiných podobných případů. Nejlepší by bylo, kdyby se vzdal nároku na jmenování premiérem a prezidentovi navrhl třeba ministryni obrany Šlechtovou. Odblokoval by tím cestu k většinové vládě, na kterou stejně bude mít vliv.

Andrej Babiš tuto možnost naznačil. Celkem nepřekvapivě, když s tímto návrhem předstoupil před poslance klubu ANO, dočkal se rozhodného odmítnutí. Miloš Zeman sestavování vlády mistrovsky zařadil do mozaiky akcí na podporu svého znovuzvolení. Až ústava úpěla. Dopředu řekl, zcela nestandardně, že dá Andreji Babišovi k dispozici dva pokusy. Umožnil mu tím, aby si sestavil jednobarevnou menšinovou vládu, aniž by musel o koalicích vyjednávat. Andrej Babiš, sedě pevně u kormidla státu, se prezidentovi odvděčil tím, že vyzval své voliče, aby ve druhém kole podpořili prezidenta Zemana.

S první žádostí o důvěru v Poslanecké sněmovně neuspěl. To mu ovšem příliš nevadí: i kdyby Miloš Zeman ve volbách neuspěl, ale jmenoval ho premiérem podruhé, jak slíbil, případné zvolení prezidenta Drahoše by na tom nemohlo vůbec nic změnit. Co na to právní stát? Radši se neptejme.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy