Přijde nový Fantomas. A nebude sám.

14. 06. 2010 | 12:36
Přečteno 2759 krát
Z Hollywoodu se valí do světa jeden komiksový film za druhým, na řadu však teď přicházejí i komiksové látky z Evropy. Na nedávném festivalu v Cannes překvapil snímek Tamara Drewe podle stejnojmenné předlohy Posy Simmonds. Velkolepá adaptace Tardiho Les Aventures extraordinaires d'Adèle Blanc-Sec, kterou natočil Luc Besson, se stala ve Francii kasovním trhákem. A chystají se další pozoruhodné kusy – třeba čtvrtý hraný Asterix nebo druhý film ze série XIII. Po fenomenálním úspěchu Persepolis se točí adaptace dalšího grafického románu Marjane Satrapi Kuře na švestkách a v animované podobě by se měl objevit i filozofující Rabínův kocour od Joanna Sfara. Evropské komiksové filmy budou chtít prorazit i v zámoří, pročež se nerozpakují investovat do nejzářivějších hereckých hvězd – druhé pokračování Largo Winch ozdobí svou přítomností Sharon Stone a v remaku Fantomase s rozpočtem 75 milionů dolarů nahradí Jeana Maraise v hlavní roli Jean Reno. Co se však nákladů týče, jsou v Hollywoodu pořád ještě trochu napřed – Steven Spielberg a Peter Jackson točí Tintina za 130 milionů dolarů. Většina zmíněných komiksových předloh už vyšla i v češtině.

Organizátoři Comic-Conu International v San Diegu s obvyklým předstihem oznámili adresáty letošních Bill Finger Awards. Tentokrát porota vedená Markem Evanierem vybrala dva komiksové scénáristy. V kategorii in memoriam bude oceněn Otto Binder (1911–1974), osobně se pro cenu pravděpodobně dostaví Gary Friedrich (*1943). Na Comiconu v Torontu se rozdávaly národní ceny Joe Shuster Awards v jedenácti kategoriích. Nejlepším kanadským výtvarníkem je Stuart Immonen a kreslířem Michel Rabagliati. Dvaatřicetiletá Maryse Dubuc byla oceněná za scénář ke čtvrtému dílu vtipného holčičího komiksu Les nombrils, jehož první díl vyšel česky pod názvem Pupíky vloni v listopadu.

Joann Sfar je u nás jedním z nejvydávanějších světových komiksářů (Donžon, Malý princ, Klezmer, Pascin, Rabínův kocour). Další český zářez na své koh-i-noorce znamená pro hyperkreativního Francouze roztomilý dětský horor Petit vampire. Čeští čtenáři tak před sebou mají v jednom albu první dva příběhy Malý upírek jde do školy a Malý upírek se dal na kung-fu! Kouzelný svět Sfarových strašidel, skvělého humoru, divokých dobrodružství a bezbřehé imaginace ožívá na šedesáti stránkách v příbězích o upírkovi, který si z nedostatku jiných příležitostí najde kamaráda ze světa živých.

Divadelní a facebooková hvězda Fagi Comiksová si uštědřila osmdesátistránkovou kopírovanou publikaci v kroužkové vazbě Jsem Fagi. Jednostránkové kraťasy plné originálního slovního humoru jsou k dispozici na jediném místě v Praze – v divadle Minor. Veselé komiksy, které na internetu hltá více než čtyři tisíce uživatelů, tak stále čekají na reprezentativnější oficiální vydání.

O upírském kýči pro náctileté – románové a filmové sérii Twilight už jsem se tu nejednou zmiňoval. Naposledy když u nás koncem května vyšel komiksový životopis autorky Stephenie Meyer. Teď se čeští fanoušci dočkali komiksové adaptace Stmívání: Grafický román 1. Když komiks, který nakreslila Young Kim, vyšel v březnu v Americe, prodalo se ho během prvního týdne 66 tisíc kusů.

Annie, legendární postava amerického novinového stripu, končí jednu velkou kapitolu svého života. Komiks Little Orphan Annie začal vycházet před téměř 86 lety a v neděli 13. června 2010 se v novinách objevil naposledy. Postavička v červených šatičkách s bílým límečkem, kterou stvořil Harold Gray (1894–1968) inspirován stejnojmennou básničkou Jamese Whitcomba Rileyho, se stala hvězdou nejen v novinách, ale i ve filmu a v rozhlase. Teď se chtějí tvůrci zaměřit na elektronická média.

Spojené státy přišly o jednoho z posledních představitelů zlatého věku amerického komiksu. V Connecticutu zemřel Tony DiPreta (1921–2010), dlouholetý kreslíř populárních seriálů Joe Palooka, Rex Morgan, M.D. a desítek dalších.

12. června 1930 se v Českých Velenicích narodil malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, animátor, karikaturista a cestovatel Adolf Born. V nedozírném oceánu jeho výjimečné imaginace lze překvapivě vylovit i pár celkem roztomilých komiksových seriálů, jako jsou Cour a Courek, Vynálezy pana Semtamťuka nebo Dobrodružství Sherlocka Holmese.

Před půlstoletím se narodil Scott McCloud, kreslíř, který udělal pro světový komiks víc než kdokoliv před ním. Přelomovou se stala jeho komiksová učebnice z roku 1993 Understanding Comics (česky Jak rozumět komiksu, 2008), která jako jedna z prvních knih na světě, definovala komiksovou gramatiku.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

voroshilov napsal(a):

Jean Reno nahradi Jeana Maraise v roli Fandora nebo genialniho superzloducha?
Jean Reno je vyborny charakterni herec ale v roli Fantomasa(i pod maskou)ho nemuzu akceptovat!
HA HA HA
14. 06. 2010 | 14:23

Elena napsal(a):

želam si komiksový film s parodiou na film : Le gendarme et les gendarmettes s Louis de Funès .

sbožňujm tohto herca,

jeho únikatnú mimiku, proste talent na húmor
14. 06. 2010 | 16:44

Elena napsal(a):

Le gendarme de Saint-Tropez
La Traversée de Paris

filmy :Le Corniaud, La Grande Vadrouille, kde hraju Funes a André Bourvil, možem ho aj cítovať, tu komickú zvlaštnú chodzu Bourvila som napodobňovala
14. 06. 2010 | 16:53

mucheng napsal(a):

<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD Ripper for Mac OS X</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac DVD copy</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Video converter for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac iPod converter</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD to iPOD for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac APPLE TV converter</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">MP4 converter for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD to MP4 for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">iPOD to Mac transfer</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD creator for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD to APPLE TV for Mac</a>
Rip DVDs to Apple TV and convert videos to Apple TV video and Apple TV audio on Apple Mac OS X.
20. 07. 2010 | 02:57

mucheng napsal(a):

[url=http://www.dvdripperformac....]DVD Ripper for Mac OS X[/url]
[url=http://www.dvdripperformac....]Mac DVD copy[/url]
[url=http://www.dvdripperformac....]Video converter for Mac[/url]
[url=http://www.dvdripperformac....]Mac iPod converter[/url]
[url=http://www.dvdripperformac....]DVD to iPOD for Mac[/url]
[url=http://www.dvdripperformac....]Mac APPLE TV converter[/url]
[url=http://www.dvdripperformac....]MP4 converter for Mac[/url]
[url=http://www.dvdripperformac....]DVD to MP4 for Mac[/url]
[url=http://www.dvdripperformac....]iPOD to Mac transfer[/url]
[url=http://www.dvdripperformac....]DVD creator for Mac[/url]
[url=http://www.dvdripperformac....]DVD to APPLE TV for Mac[/url]
Rip DVDs to Apple TV and convert videos to Apple TV video and Apple TV audio on Apple Mac OS X.
20. 07. 2010 | 02:57

mucheng napsal(a):

DVD Ripper for Mac OS X
Mac DVD copy
Video converter for Mac
Mac iPod converter
DVD to iPOD for Mac
Mac APPLE TV converter
MP4 converter for Mac
DVD to MP4 for Mac
iPOD to Mac transfer
DVD creator for Mac
DVD to APPLE TV for Mac
Rip DVDs to Apple TV and convert videos to Apple TV video and Apple TV audio on Apple Mac OS X.
20. 07. 2010 | 02:58

animal shaped rubber bands napsal(a):

[url=http://www.toptoys2trade.co... ]Baby Carriers [/url],
[url=http://www.toptoys2trade.co... ]Silicone Watch[/url],
09. 08. 2010 | 04:26

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 04:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy