Měsíc v devátém umění

19. 07. 2010 | 10:40
Přečteno 2175 krát
Měsíc pauzy v zaznamenávání novinek ze světa „devátého umění“ je znát. Jen pár dní před nejzásadnějším komiksovým festivalem na světě Comic-Conem International v San Diegu je třeba si novinky roztřídit a maximálně zestručnit:

KomiksNews
Albína, Keva a Ferko jsou obyčejní Romové, jejichž životy přetavili do komiksové trilogie O přibjehi Markéta Hajská, Máša Bořkovcová a Vojtěch Mašek. Raritní komiksový sborník MutaBOX, který v nákladu pouhých 150 kusů vydali studenti VŠUP, si můžete koupit pouze přímo kontaktováním některého z autorů. Temný mstitel Solomon Kane z pera Roberta E. Howarda se objevil nejen ve filmu Michaela J. Bassetta, ale i v novém komiksu Ďáblův hrad scénáristy Scotta Allieho a výtvarníka Maria Guevary. Že se komiks a film můžou svou atmosférou docela lišit, se přesvědčíte v temném komiksu Maska 1 – čekají v něm tři příběhy a Jim Carrey v nedohlednu. Už k pátému albu dospěl Hitman tvůrčí dvojice Ennis/McCrea, Tommyho hrdinové se střetnou v Africe s psychopatickými superhrdiny a německým tankem Tiger. Z úplně jiného ranku je Ilustrované včelařství Yvese Gustina, které vám komiksovou formou prozradí o životě s podivuhodným blanokřídlým hmyzem téměř vše. Garfield si válí šunku v sešitě sebraných stripů číslo 30, přestože je ve skutečnosti už jedenatřicátý (nepořádek v českém číslování dělá nultý díl). Čtyři nové příběhy Čtyřlístku v albu Nesmrtelný Zádrhel se točí okolo aktivit záludného vědce, odvěkého nepřítele třeskoprské party. A zmiňme i první monografii jednoho z nevýraznějších českých komiksových výtvarníků současnosti Karla Jerieho (*1977) Lovecká sezona.

MangaNews
Polské nakladatelství Hanami expanduje na český trh prvními dvěma komiksy. Temný příběh o smrti, loučení a nebezpečích vyplývajících z každodenního přebývání se smrtí vypráví Balzamovač 1. Druhý díl vyjde v říjnu. Kniha větru (v USA známá jako Samurai Legend) je historickým příběhem plným politických intrik a zločinů. Hlavním hrdinou je samuraj Yagyū Jubei. Po Romeovi a Julii a Richardovi III se v moderním pojetí představuje třetí dílo edice Manga Shakespeare: Hamlet – v překladu Martina Hilského přesouvá slavný příběh do ponuré reality roku 2107. K devátému dílu dospěla manga o lásce dvou mladých talentovaných mužů Gravitation – Přitažlivost. Děj se odehrává v Americe, kam je muzikant Šuiči unesen a spisovatel Juki se ho vydává zachránit. Posledním čtvrtým dílem končí série Kategorie: Stvůry, v němž se dozvíme některá tajemství ze života bojovníků z Asagiho Agentury, která poskytuje služby v oblasti boje proti bytostem parazitujícím na lidských slabostech. Jistou znalost světa WarCraftu vyžaduje komiks World of WarCraft: Rytíř smrti, který poněkud zkratkovitě doplňuje podrobnosti ze života některých postav.

CompetitionNews
Bělehradský festival Salon Stripa vyhlásil už osmý ročník soutěže, na níž se v minulosti dařilo i českým účastníkům. Hlavní cena je tisíc dolarů a deadline k poslednímu srpnu. Podrobnosti včetně přihlášky hledejte tady. Světoznámý automobilový okruh v italské Monze bude v září originálním dějištěm kulturního festivalu Sloworld 2010, v jehož rámci vyhlásili organizátoři SlowComics Best Fanzine Award 2010. Chcete-li přihlásit svůj komiks nebo sbírku vydanou v limitované edici, kontaktujte mě, pošlu podrobnosti. Tradiční kreslířská soutěž zdobí i bratislavský Comics Salón. Nejlepší práce se dostanou do sborníku Comics & Manga Book s pořadovým číslem 4. Tradiční je i kreativní soutěžení na KomiksFEST!u. Tentokrát jde o soutěž pro scénáristy s názvem Čekárna – 4 až 6 stran pošlete do konce září. Vítěze už zná ekologická Velká výzva, o které jsem tu před časem psal. Ze 44 autorů vybrala porota jako vítěze Jakuba Prantla z Prahy. Práce finalistů jsou k vidění tady.

ExhibitionNews
Komiksy, kresby i plakáty krále českého komiksu Káji Saudka můžete do 28. srpna obdivovat v olomoucké galerii Mona Lisa. To František Skála se se svým pohádkovým fotokomiksem Skutečný příběh Cílka a Lídy vydal do světa. Velkoplošné fotografie i loutky z komiksu, který se stal jedním z inspiračních zdrojů Svěrákova Kukyho, si po New Yorku můžou prohlédnout i návštěvníci bruselského Muzea komiksu.

DeathNews
Komiksový svět přišel o jednu ze svých legend – v noci z 11. na 12. července zemřel ve svém bytě na předměstí Clevelandu Harvey Pekar (1939-2010). Jeho nejslavnější dílo American Splendor, stojící na začátku enormního zájmu tvůrců i čtenářů o autobiografické komiksy, se dočkalo filmového zpracování, kde hlavního hrdinu – Harveyho Pekara brilantně hraje Paul Giamatti. Zemřel i texaský kreslíř Joseph Messerli (1930-2010), který se podílel mimo jiné na Flinstoneových, Bugsu Bunnym nebo Daffym Duckovi. Zemřel americký muzikant a komik Chris Sievey (1955-2010), lídr skupiny Freshies a autor nejen komiksové postavičky Franka Sidebottoma. Manga série Alive přišla o svého teprve dvaačtyřicetiletého scénáristu Tadashiho Kawashimu. Odešli i pařížský galerista Christian Desbois (1951/1952-2010), který pomohl mnoha začínajícím komiksovým autorům, a Bill Aucoin (1943-2010) – to byl člověk, který rozhodl o tom, že americká rocková skupina Kiss vypadá, jakoby právě vypadla z komiksu.

AnnualNews
Časopis Superman překonal v červnu číslo 700 (časopis Action Comics, v němž se červeno-modrý klaďas objevuje od roku 1937, už je na čísle 890). Šedesátiny oslavil americký scénárista Tom DeFalco a padesátiny britský komiksový tvůrce Phil Elliott. Čtyřicet bylo v půlce července oceňovanému Švýcarovi Pierru Wazemovi.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

ted sem si smlsnul na Preacherovi :))) prdelman,herr starra jeho nezavazna konverzace....masakr :)
19. 07. 2010 | 22:00

huu napsal(a):

In the process of game, each pair of supra skytop shoes are a unique individual character, besides the impressive appearance, also noticed that it was special shock system Supra Skytop II shoes will protect your feet. American brand in shoes began to produce functional slide supra skytop, appeared in recent years, as a new force and luxury material and exaggerated form, causing many stars in their representative unconditionally. For men in cheap supra skytops, welcome to our online shop.
http://www.suprasfootwear.org
06. 08. 2010 | 08:16

power balance napsal(a):

[url=http://www.toptoys2trade.co... ]Animal Rubber Bands[/url],
[url=http://www.toptoys2trade.co... ] zhu zhu pets[/url],
09. 08. 2010 | 04:31

cowboys jerseys napsal(a):

13. 08. 2010 | 05:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy