Komiksové volby, volební komiksy

18. 10. 2010 | 08:50
Přečteno 2216 krát
Bylo by s podivem, kdyby před komunálními volbami stejně jako před kterýmikoliv jinými volbami, nesáhli manažeři stran po komiksu, jako po patřičně úderném a sdělném médiu. Tak například v Moravské Třebové se voliči z anonymního čtyřstránkového komiksu dozvěděli, jací jsou tamní sociální demokraté darebáci. Před komunálními volbami ve Vídni se zase „vyznamenali“ ultrapravicoví Svobodní komiksem s protiislámskou a celkově xenofobní tématikou. V Belgii – kolébce evropského komiksu – si rozhádaní Vlámové a Valoni vzali za symbol „posvátného“ Tintina a řeší, jestli jeho autor kolaboroval či nekolaboroval s nacisty, na druhé straně se pak propírají protižidovské kresby Willyho Vandersteena, autora v Belgii populárního seriálu Suske en Wiske. Kdyby alespoň všechny ty agitační komiksy měly takovou kvalitu jako ty, které pro potencionální zájemce o studium vydala ČVUT.

My, kteří máme komiksy opravdu rádi, však volíme taková díla, jejichž autoři si kladou úplně jiný cíl – dobře nás pobavit. A úroda za poslední týdny, kdy jsem o komiksových novinkách nepsal (a nikomu to nechybělo), je bohatá a výživná. Především je tu Lips Tullian! Nikoliv ony dva mnohokrát vydané příběhy z 80. let, ale původní seriál z Mladého světa tvůrčího tandemu Weigel/Saudek. Kupujte rychle, neboť po tomhle se na pultech jen zapráší stejně jako po předchozích Saudkových komiksech.

Po Garfieldovi, Peanuts či Calvinu a Hobbesovi se český knižní trh dočkal dalšího klenotu žánru komiksového stripu v podobě postupně vydávaných sbírek – Dilbert 1: Jak vydrhnout velrybě stoličku. Ostatně vyšel i zmíněný Garfield: Velkorysost sama, sešit číslo 31. Pozoruhodnou komiksovou sbírkou je i kniha Lesby k pohledání od Alison Bechdel, autorky Rodinného ústavu.

Největší hrdinové komiksové historie, tedy aspoň někteří z nich, se pustili do Tajné války superhrdinů Marvelu. Hrají Spider-Man, Captain America, Iron Man, Hulk, X-Meni, Avengers, Fantastic Four i Thor. A většinu z těchto zmíněných potkáte jako gratulanty i v sešitu The Amazing Spider-Man: Šťastné narozeniny – jde o jubilejní pětisté číslo časopisu a pochopitelně i o osud světa. Další tučný vetřelčí omnibus Vetřelci 3 skrývá sedm nových příběhů od nejvýznamnějších scénáristů a výtvarníků hororového žánru včetně Mika Mignoly. Vyšel i první ze šesti dílů komiksu o americkém teenagerovi Scottu Pilgrimovi s názvem Vypečený život flákače. Přečtěte si dřív, než na to půjdete do kina. Novinkou jsou i tři tenké komiksové knihy určené spíše pro milovníky pravěku než komiksu – Tyrannosaurus: Tyranský ještěr, Triceratops: Třírohý dinosaurus a Pteranodon: Gigant z oblohy.

Komiksy od fanoušků a pro fanoušky, to je už čtvrtý česko-slovenský Comics & Manga Book, vydávaný každoročně na bratislavský Comics Salón, tentokrát ozdobený příspěvky „hvězd“, jako jsou Jirka Grus nebo Dan Černý. Tím se dostáváme ke štosu knih v manga stylu. Leží na něm čtvrtá kniha ze série zmodernizovaných Shakespearů Manga Shakespeare: Sen noci svatojánské, třetí díly Případů Kjóko Karasumy a Hetalie, druhé díly Motýlka a Balzamovače, první díl komiksových povídek Myšlenky smyšlenky a úspěšný japonský pokus o western Nebeský orel. Nejdál – až k jedenáctému dílu – se u nás dosud dostala série Gravitation – Přitažlivost.

Po úspěchu první knihy sebraných příběhů Seka a Zuly se české děti dočkaly Švandrlíkových a Nepraktových Nových příběhů Seka a Zuly a příští rok se můžou těšit na další. Poprvé se v češtině představila zábavně-edukativní série Henry's House, a to pod názvem Davidův dům. Vyšly hned dva díly najednou: Havěť a Rytíři a hrady. Unikátní perlička pro školáky na závěr – Komiksový diář 2011. Diářem provází komiksy a postavičky Lucie Lomové, Tomáše Chluda, Pavla Čecha a dalších skvělých výtvarníků.

Výstavy a akce: Ta největší Utrechtská oranžáda, která na třech místech v Brně představuje tvorbu nizozemských autorů sdružených v utrechtské komiksové platformě De Inktpot, bude k vidění až do konce roku. Další pozvánka je na plzeňský festival Animánie. V programu se našlo místo na Den komiksů, který naplánovali na 28. říjen. Ještě před tím, v neděli 24. října, má v lounském muzeu vernisáž Vašek Šlajch a jeho výstava komiksů s tématikou českých bájí a pověstí Od východu na západ.

Soutěže a ceny: Americký PEN klub uděluje ceny i komiksům – letos ji docela překvapivě dostal Matt Fraction, elitní specialista na superhrdiny. Ani další ryze literární ceny British Fantasy Awards neopomíjejí komiks. Tentokrát se porotci dojali nad batmanovským příběhem Whatever Happened to the Caped Crusader? Neila Gaimana a Andyho Kuberta. Zdaleka ne první mezinárodní cenu German Youth Literature Prize získal na frankfurtském veletrhu roztomilý komiks My mommy is in America and she met Buffalo Bill od Jeana Regnauda a Emile Brava. Skvělý úspěch se povedl Branku Jelínkovi, který jako první zahraniční účastník ve dvacetileté historii prestižní komiksové soutěže v polské Lodži bral nejvyšší cenu Grand prix. Do klání poslal epizodu ze svého životního Oskara Eda s názvem Pouť. Poslední soutěž NextComic můžete vyhrát i vy – uzávěrka je až 2. ledna.

Zemřeli americký komiksový výtvarník Jerry Grandinetti (1927–2010), filipínský scénárista Ramon Marcelino (1928/1929–2010) a japonský kreslíř Shintaro Miyawaki (1942/43–2010).

Šťastnějších výročí bylo naštěstí mnohem víc. Šedesát let oslavil jeden z nejúspěšnějších komiksů na světě Peanuts. První strip publikoval Charles M. Schulz 2. října 1950. Šedesátníci jsou i americký výtvarník Richard Corben a scénárista Roger Stern. Padesátku slavila scénáristka Barbara Kesel, i u nás díky Conanovi známý Kurt Busiek a jedna z nejzářivějších hvězd současného světového komiksu Mike Mignola. Čtyři křížky mají kanadský komiksář Max Douglas známý spíše jako Salgood Sam a nezávislý americký autor Paul Pope. První kulaté narozeniny oslaví „výročním speciálem“ Tomášové Prokůpek a Kučerovský – jejich komiksový časopis Aargh! vyšel poprvé právě před deseti lety.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Mladí lidé dneska nečtou a tak si myslím, že upadá i komiks. Nyní frčí Simpsonovi a Futurama v TV - to je to, co jim nahrazuje komiks.
18. 10. 2010 | 11:32

zemankova.msq@seznam.cz napsal(a):

stejně je to všecko jenom komedie jako ti co v ní hrají hlavní roli, nic pro nás obyčejné lidi neudělají,,,
18. 10. 2010 | 11:40

Pavel Kozák napsal(a):

Mladí lidé čtou, záleží na rodinném prostředí. Já nestačím dětem knížky kupovat.
18. 10. 2010 | 12:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy