Remcenze na Opráski, ciwe!

18. 02. 2014 | 10:46
Přečteno 3168 krát
Nevím, jestli byl rozumný nápad svěřit recenzi knižní sbírky Oprásků sčeskí historje člověku, který se už dlouho netají sympatiemi k tomuto komiksu a chová se bezmála jako placený agent Histrickího ústafu. Od autora tohoto textu ostatně pochází vůbec první zmínka o Opráscích na Komiksáriu, když je ve výroční anketě neváhal prohlásit počinem roku 2012. Tenkrát bylo Opráskům pár měsíců...

Na druhou stranu: Kde jinde by konečně mělo dojít k slavnému odhalení dosud úporně utajované skutečné identity autora Oprásků, když ne na nejrenomovanějším komiksovém webu v Česku. Ale nepředbíhejme.


Humor je idiotský, čeština nečitelná, kresba příšerná

Ještě před samotným otevřením knížky si ujasněme základní věci. Ano, humor Oprásků není pro všechny. Stejně jako čeština plná přesmyček, slangu internetových diskuzních fór (kde se ostatně Opráski narodily) a dalších zkomolenin, které zejména starší a nezasvěcení čtenáři luští s krajními obtížemi.

Ti, kteří z výše uvedených důvodů Opráski takzvaně nemusí, nečtou pravděpodobně ani tento text. Nám ostatním už tak zbývá vyvrátit poslední mýtus - ten o příšerné výtvarné úrovni, kterou by zvládlo předškolní dítě. My všichni, kteří jsme někdy v životě zkoušeli něco kreslit, víme, jak neuvěřitelně obtížné je vystihnout podobu člověka (ale i zvířat či jakýchkoliv předmětů) několika málo tahy. Čím jednodušší kresby chcete dosáhnout, tím to máte těžší. Takže pokud někdo dokáže nakreslit Husa, Masaryka, Havla či Smetanu myší (!) tak, že je okamžitě poznáte, může se názorům “chytráků” jenom hlasitě vysmát. A nic na tom nemění ani skutečnost, že navzdory dalšímu z oblíbených mýtů autor nepoužívá k tvorbě svých komiksů program Malování.


Co tedy přináší papírové vydání internetového fenoménu?

Malou, útlou knížečku, v níž jsou komiksy řazeny - nikoliv překvapivě - chronologicky, což je asi ten vůbec nejmilejší bonus. Během několika desítek minut proletíte kompletní historií českého národa od mýtického praotce po disidenta Havla. A místo frustrace z nemožného běhu dějinných událostí, jak se staly (nebo jak nám řekli, že se staly), se přitom ještě nahlas smějete. Autor se ostatně zpočátku snažil o chronologii i při tvorbě a publikování Oprásků na webu, než po pár dílech zjistil, že se tím zbytečně omezuje v badatelském rozletu.

Druhým milým bonusem jsou medailonky vybraných historických osobností počínaje Cylirem a Metojedem a konče Dementem Gutwaldem. Z faktického hlediska jsou i pro dítě ze základní školy zbytečné, ale i u nich se často dobře pobavíte.

Na záložkách najdete moudré promluvy Kosmy a Jaze, na vnitřní straně obálky pak nešťastně umístěný výjev z Řípu a silničky českou historií. U každého komiksu zůstal i hlavní nadpis a fajnšmekři si všimnou, že i paginace je čísly vykrouženými myší.

Jen pro pořádek: Komiksů je v knížce padesát, takže jde o skutečně skromný výběr z více než dvou stovek dílů publikovaných dosud na internetu.

Co v knížečce nenajdete, jsou populární “Bonuzy pro kikoti”, přestože bývají zpravidla zábavnější než díly “klasické”.


Jak je to tedy s autorem Oprásků sčeskí historje?

Ke jménům slavných kronikářů, zapisovatelů a vykladačů českých dějin, jako byli Kosmas, Hájek, Palacký, Jirásek nebo Vančura, připište směle nové jméno - Jaz.

(Snad jste nevěřili, že ho tady prásknu, kikoti.)


Opráski sčeskí historje
Autor: Jaz
Nakladatel: Grada
brož., 64 stran, 14,4 × 17 cm
ISBN: 978-80-247-5025-5
Rok vydání: 2013 (1. vydání)


Psáno pro Komiksárium.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jozka napsal(a):

Opraski se mi najezily pod smrckem. Uz jsem o nich predtim slysel... dojem? Hezka kreslena kniha vtipku z historie, nektere opravdu povedene. Jen ta "cestina" mi tam prisla navic a krecovita.
18. 02. 2014 | 10:54

Gustáv Kočí napsal(a):

Aspoň si člověk zahřeje dlaně.
18. 02. 2014 | 11:16

.K.V napsal(a):

Zase se zviditelnil svým primitivním "humorem" jeden rádobyumělec, vlastně víc, autoři komiksu i blogu.
Ale asi je to lepší než poctivě pracovat
18. 02. 2014 | 11:22

Terry Fox napsal(a):

Nic jsme nečekali, máme tě na háku, kikote.
18. 02. 2014 | 11:37

Renata Vostrovská napsal(a):

Ciwim, že jsou remcenze na Opráski: Humor je idiotský, čeština nečitelná, kresba příšerná.
Neciwi, když máme poškozený geneticky kod.
18. 02. 2014 | 12:01

Gustáv Kočí napsal(a):

Mělo bi SE to dát jako povinová chatba ve fšech šúle co jich máme, abi si dětska vos vojili tydlety náwiki a českina fskvétala.
Mladý potřebujou vzori.

Na ňákí HNB (hrobi neznámí babički) vot Němki néjni nikokot zvědavý.
18. 02. 2014 | 13:01

.K.V napsal(a):

Zase jedna ukázka "alternativního umění".
Nechcete si poplakat že něco takového za komunistů nevycházelo, že vám bránili v "umění"??? Až dnes na ty klenoty smíme svobodně zírat
18. 02. 2014 | 13:02

Pepa Josef napsal(a):

Nechť autor promine, ale to je ještě blbější nápad než Comenia Script. Takový "humor" může snad akceptovat člověk, který o historii něco ví, nebo máte snad pocit, že současní mladí tuší, kdo je Kosmas, Konstantin, resp. Cyril, Metoděj, Hus, Masaryk, Havel, Gottwald (proboha, to je spojení...) a jak se ta jména správně píší? U maturity si pletou Havla s Čapkem, dyť je to fuk, Olga jako Olga...

Mě by velice zajímalo, proč to celé vzniklo. Na opačném pólu jsou Dějiny (udatného) národa českého, které skutečně zaujmou, pobaví a připovzdělají.
18. 02. 2014 | 13:19

Gustáv Kočí napsal(a):

Sem se taki připovzdělal.
18. 02. 2014 | 13:23

Gustáv Kočí napsal(a):

Arizona, Arizona,
to je pravých mužů zóna.
Karty šustí, kulky bzučí,
krávy cituplně bučí,
cítím se v té pohodě,
jako ryba ve vodě.
Arizonských mužů plémě,
k ženám chová se tak jemně,
džentlmeni ranou pěstí,
hrubiánům mravy pěstí,
ve znamení pokroku,
střílí rovnou od boku.

Pif.. paf..
18. 02. 2014 | 13:52

Saýc napsal(a):

.K.V., hele toiako zamnena "Konják Viželánij" nebo "Kikot Vělikij"?
18. 02. 2014 | 15:55

aga napsal(a):

"Nevím, jestli byl rozumný nápad svěřit recenzi knižní sbírky Oprásků sčeskí historje člověku, který se už dlouho netají sympatiemi k tomuto komiksu a chová se bezmála jako placený agent Histrickího ústafu."

No ale zase takovej exot je jen jeden, žejo, takže to vám to rozhodování asi trochu usnadnilo.
18. 02. 2014 | 16:10

Martin1 napsal(a):

Nějak nemůžu tomu vašemu humoru se zkomoleninami slov přijít na chuť, ale protože humor miluji na tomto světě nejvíce ze všeho, tak se směji raději sám sobě, že se tomu nesměji, třeba se u toho někdo jiný válí smíchy po zemi a to je dobře.I kdyby to byl jen autor při výplatě "Chro-chro-chro - noráře" - vidíte - už se učím!
A výtvarné pojetí? To je určitě ve stínu těch zkomolenin slov a je to dobře, kdyby byly obrázky jen na trošičku větší úrovni, tak ten text každý snadno jen přehlédne a to by byla "voprsklost nechorázná"
- to by autor "neroz-chro-chro-chro - porod - chrodil"

Snad to bude stejné, jako s níže uvedenou knihou, kdy jsem se alespoň občas usmíval, ale Hašek je Hašek. Ten umí chytit i pět nájezdů ze čtyř :).

Leo Calvin Rosten (Píše i pod jménem Leonard Q. Ross), americký učitel a humorista známý zejména svými příběhy o frekventantu večerní školy angličtiny Hymanu Kaplanovi.
Klasická humoristická kniha o středoevropském vystěhovalci, který se úporně prodírá úskalím angličtiny ve večerní přípravce pro dospělé v New Yorku. Jedna z nejoblíbenějších humoristických knih tohoto století v kongeniálním překladu Antonína Přidala. Humor je postaven především na zápase přistěhovalců do USA s angličtinou a na urputné vážnosti, se kterou ke svému vzdělávání přistupují.
V roce 1963 autor svou již legendární knihu přepracoval a doplnil o další epizody a postavy, aniž by narušil neopakovatelnou atmosféru díla, které baví již několik čtenářských generací. Po čtyřiceti letech od prvního českého vydání to byla i příležitost pro překladatele Antonína Přidala, který se svého úkolu zhostil s chutí a fantazií a ukázal široké možnosti i mnohé záludnosti češtiny vynikajícím způsobem.
http://www.databazeknih.cz/knihy/pan-kaplan-ma-stale-tridu-rad-35511
18. 02. 2014 | 16:47

Martin1 napsal(a):

Oprava k 16:47
špatně:snadno jen přehlédne a to by byla "voprsklost nechorázná"
správně:snadno jen přehlédne a to by byla "voprsklost nechro-chro-chro-rázná"
18. 02. 2014 | 16:53

Ondra napsal(a):

Rozumím, že se to někomu nelíbí, to je samozřejmě každého věc (mně se Opráski líbí moc). Ale nerozumím "odborníkům na umění", kteří na Opráski, na jejich autora a na ty, kterým se líbí, nadávají. Rád bych viděl tyto chytráky, jak sami vytvořili něco neotřelého a prosadili se s tím...
18. 02. 2014 | 17:35

VáclavS napsal(a):

Martin1: vidíte - a mně se přes opakovanou poctivou snahu nepodařilo přijít na chuť humoru páně Rostena ani pokleskům Stephena Leacocka. No a na Opráski se rád na netu podívám. Jaz má podobný pohled na českou historii jako já a pro mne je i forma v souladu s obsahem. A baví mě žlučovité výlevy těch, kdo nechápou, že Opráski nejsou (alespoň předpokládám :) podnikatelský záměr, nikdo jim je nenutí a nemusejí za ně platit. Tak vo co gou?
18. 02. 2014 | 17:50

Martin1 napsal(a):

VáclavS
Tak jedině dobře, vždyť já to píši snad jasně, jsem rád za každý úsměv každého a přeji mu to! Třeba k tomu také dospěji, než umřu.
Když jsem byl mladý, tak jsem vůbec nechápal "Vinárnu u pavouka" a pak jsem tento styl humoru předváděl sám při rodinných "sešlostech".
Tak hodně legrace VáclaveS!
18. 02. 2014 | 18:03

líný černý pes napsal(a):

Opraski jsou zajímavé tím, že nám starším dokazují, že dnešní mládež se vyřádí s jazykem českým stejně jako my a před námi naši předkové. Psát takoví jako Rada a Žák svou trilogii dnes, asi by je netu taky roznesli.
Na zpracování historických témat je znát, že ten, kdo je zpracoval se s nimi důkladně seznámil. A je dobře, že se k nim nestavěl s povinno úctou, každá doby vykládá minulost jinak a JAZ na to má taky právo.
18. 02. 2014 | 19:34

Saýc napsal(a):

Matrín Ědˇnička, nemúže beit kašdeý Bape. Nebo Sekera. Ses tim s miř!
18. 02. 2014 | 21:56

Martin1 napsal(a):

Saýc
Já mám bohatší výběr - vzhledem k Vaší skromnosti se to stydím přiznat a vyjmenovat své oblíbené autory.
Každopádně Vám gratuluji, jste zářnou výjimkou v době, kdy každý chce urvat všechno, ale nevím zda Vaše skromnost se týká té správné oblasti. :))
18. 02. 2014 | 23:15

DennisKr napsal(a):

Everything else is finally simply details -- important details, but variations on that theme. index.php is the controller, the menu system determins what the "existing page" is, and plenty of occasions get fired in the process of construction that page. Plugin modules can hook in to those occasions and modify the workflow/furnish additional info/etc. That is also a part of the reason so many Drupal resources concentrate on making modules. Without modules, Drupal does not actually DO anything other than say, 'Someone asked for a page! Does this exist? No? OK, I'll serve up a 404.'

<a href="http://billysrereebiz.com">Corro</a>

http://billysrereebiz.com - lolz
25. 02. 2014 | 23:03

ebyplmzw@ixayrerv.com napsal(a):

The charity GamCare wants the Casino City Council dubbed him" one crisis to lose., <a href="http://num1sverigeonlinecasino.eu/">casino online sverige</a>, [url="http://num1sverigeonlinecasino.eu/"]casino online sverige[/url], =-[[, <a href="http://bastasvenskakasino.eu/">casino free spins</a>, [url="http://bastasvenskakasino.eu/"]casino free spins[/url], yxoiyd,
26. 02. 2014 | 13:44

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

[url=http://somepaydaylounz.com]mr fitz[/url]
26. 02. 2014 | 19:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy