Bludné balvany bludných skeptiků

18. 03. 2008 | 16:25
Přečteno 8970 krát
Jednou za rok otevře dveře do našeho světa hrstka takzvaných vědců dělajících tímto svému „řemeslu“ medvědí službu. Sundá si své umolousané pláště, s těžkým srdcem na chvilku opustí své laboratorní myši a vtrhne do naší reality kázat o tom, pro co všechno není v jejich světě místo.

Ano, klub skeptiků rozdal již podesáté ceny lidem, jejichž názorům a postojům nejvíce nerozumí. Nehodlá je ani zkoumat, tím méně se je snažit pochopit. (Víte, že časopis Vesmír dostal svoji cenu za to, že na svých stránkách uveřejnil placenou inzerci?)

V jejich sterilním světě není pražádné místo pro cokoliv „nevysvětlitelného“, pro alternativní léčení. Že na rozdíl od „jejich vědy“ tyto věci často fungují bezvadně, s nesrovnatelně nižšími náklady a o mnoho tisíc let déle, je pro ně marginální.

Nikdy se nesmíří s existencí duše, jsme přeci špinavá hromádka bílkovin, jejíž vědomí je vysvětlitelné pouze krkolomným řetězcem takzvaných náhod. Budou se zježenými zbytky svých prošedivělých vlasů utíkat v hrůze před slovy, jako jsou šamanství, rituály, telepatie, esoterika, spiritualita, Bůh…

Nesnesou pomyšlení na to, že jsou mezi námi miliony lidí, kteří jejich prázdný a bezbarvý svět nesdílejí, ba právě naopak žijí ve světě, ve kterém je všechno možné, v němž láska přenáší hory a víra uzdravuje. Kde radost ze života je skutečnou radostí a nikoliv dočasným vyplavením endorfinů.

Jako nerozumné děti budou vztekle rozkopávat pískové bábovičky všem, kteří chtějí a dokážou vnímat svět kolem sebe bez předsudků a permanentního strachu z toho, že by se třeba mohli mýlit.

V době, která navzdory (nebo kvůli) své přetechnizovanosti znovu přeje návratům k přírodě, přirozenému, nekomplikovanému a harmonickému životu v souladu se sebou i se světem, působí jejich počínání obzvlášť komicky. Naše společnost je dnes mimořádně spirituálně naladěná, což lze vidět takřka na každém kroku. Jednotlivé lidské bytosti i celá společenství začínají znovu naslouchat rytmu přírody, jako to lidstvo dělalo tisíce let. A na rozdíl od některých „vědců“ hledají a nachází odpovědi na své nejbytostnější otázky. Kdo jsme, proč tu jsme, jaké je tajemství života…

Děkujeme vám, že jste se na nás přišli podívat, holky a kluci ze Sisyfa. Jsme rádi, že se vám daří dobře a jste stále veselé mysli. Přejeme vám vše dobré a za rok přijďte zas.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ivan napsal(a):

Věda je definovaná, není pravda, že vědci nevěří v duší, existují vědci silně věřící. 4ili Váš článek špatně hodnotí vědecký svět. Hovořit o tom, že věří pouze v nějakou směs bílkovin je nepravda. Nepochopení je v tom, že spousta věcí,jež neodpovídá, současně definovaným poznatkům, je definovaná jako vědecký poznatek. Vědec nepopírá věci nevysvětlitelné, ale bere mezinárodně stanovená kritéria za vědecké poznání. Domnívám se, že Váš článek není vhodný, namísto hledání, napadání věřících vědců. Aspoň takto jsem to pochopil.
18. 03. 2008 | 17:00

Levine napsal(a):

To je přesně ten typ článku, který mě utvrzuje v tom, že bludné balvany mají smysl. Autor se totiž, jak je to u jemu podobných naprosto typické, dopouští přesně toho, co těm druhým vytýká.

Takže on a jemu podobní "naslouchají rytmu přírody" a taky prý nacházejí odpovědi na odvěké otázky? Nevím jestli se mám smát, či plakat. Zaprvé, co je "rytmus přírody"? A co ty údajné odpovědi na bytostné otázky? Pro tzv. alternativce je totiž, jak známo, příznačné, že na otázky typu "kdo jsme", "proč tu jsme" a "jaké je tajemství života" má téměř každý z nich svou vlastní sadu odpovědí. Zřejmě aby byl výběr.

A že vědci utíkají v hrůze před slovy jako šamanismus, rituály, spiritualita, Bůh - to je další ukázka tupé demagogie, pramenící z toho, že autor ví kulové o tom, co vědci dělají, zkoumají a jak přemýšlejí (přičemž, samozřejmě, nevědomost vytýká zásadně druhým, zatímco on sám je osvícen). Nejen že vědní obory jako etnologie, etnografie, religionistika, archeologie a mnoho dalších většinu těchto fenoménů postihují (narozdíl od alternativců důkladně a poctivě, sluší se dodat), ale spousta vědců jsou navíc sami věřící a v pravém slova smyslu mají ke spiritualitě daleko upřímnější vztah než mnozí spirituální pomatenci.

Že svět vědy je "sterilní" si může myslet snad jen dvacetiletý hipík, který neustále sní barevné bylinkové sny a k opravdovému výzkumu přičichl leda tak ve školní laboratoři, kde nejsofistikovanějším nástrojem byl třicet let starý sovětský mikroskop. Pokud jde o to, který svět je barevnější, dynamičtější, otevřenější, úžasnější a hlavně a především OPRAVDOVĚJŠÍ, myslím, že v tom má drtivá většina poučených lidí dávno jasno.

A pokud jde o to, kdo názorům a postojům držitelů Bludných balvanů rozumí a kdo ne, tady myslím taky není o čem pochybovat. Jsem pevně přesvědčen, že vědci ze sdružení Sisyfos vidí drtivé většině laureátů, narozdíl od tisíců důvěřivých oveček s otevřenou peněženkou, takzvaně až do žaludku.
18. 03. 2008 | 17:02

Narrno napsal(a):

Nejsem si jistý, jestli autor článku zcela pochopil, koho a proč Sisyfos vlastně "oceňuje"...
Jistě, věřit v ducha či v sílu přírody - proč ne? Ale slyšel jste o těch šikulech, co na této víře a záměrném matení lidí vydělávají docela hezké peníze? Tajemné kameny či dokonce snad jen kartičky, které vás mají natřískat pozitivní energií až po uši, šamani, kteří vaši nemoc vyléčí lépe něž nějaká prašivá moderní medicína a další. A kdyby to dělali zadarmo, jen z té čiré lásky k světu a lidem, neřeknu nic proti, ale za všechny tyhle zábavné věcičky či služby se platí. Dost se platí. Myslíte si, že je to tedy správně, protože z principu je přece dobře míti bohatého volného otevřeného a bůhvíještějakého ducha a tento princip je nade vše?
18. 03. 2008 | 17:03

Ročník 53 napsal(a):

Vidím to jinak pane Vhrsti. Sleduji klub skeptiků drahně let a dávám jim za pravdu.
Věda se musí řídit prokazatelnými pravdami. Vymyslím li něco a ověřím to testy, musí to to vyjít stejně vědcům v Japonsku, Rusku, USA či třeba u nás. Výsledek by měl být stejný.

Jenže těm oceněným cenou BLB (bludný balvan) ty pokusy, jsou-li jaké, nevycházejí. Mají zdokumentované pokusy u nich doma. V neutrálním a kontrolovaném prostředí se jim ty "průkazné pokusy" nedaří zopakovat.

Jsem rád za Sisyfa. Protože řečeno slovy Járy Cimrmana: "Někdo musí slepou uličku poznání osahat, a říci ne, tudy cesta nevede." Těmto "vědcům" se nedaří ve vědě získat uznání. Sisyfos jim alespoň rozdá ceny. Není to pozitivní signál od skeptiků?
18. 03. 2008 | 17:06

Selen napsal(a):

Pěkně Vás koukám bludné balvany rozzuřili :) Jste snad přítelem někoho z letošních laureátů? Kameny všichni obdrželi zcela zaslouženě a já jsem moc rád, že někdo na ty bláboly upozorňuje. Mrzí mě snad jedině, že se na čelním místě ocitl vynikající herec pan Dušek, ale když ze svého postavení známé osobnosti šíří v televizi takové nesmysly, tak se nemůže divit. V jeho případě je to spíš směšné, jako legraci ale nevidím, když si lidé-sprostí podvodníci prostřednictvím svých zcestných teorií vydělávají na důvěřivých (nebo hloupých) občanech peníze. Ať si každý naslouchá rytmu přírody jak chce, ale když začne vymýšlet nějaké tragikomické pseudovědecké teorie a zpeněžovat je, tak mu přeji jeden pěkný bludný balvánek.
18. 03. 2008 | 17:09

Bobo E napsal(a):

Snad autor (na jehož identitu bych rád odhalil) půjde na radu své astroložky k biotronikovi, který mu zjistí závažné narušení čakry a pošle ho za svým kolegou přírodním léčitelem, který mu opatří čakrosrovnávající lektvar, který nezabere a tak mu kartářka řekne, že jediné, co ho může zachránit, je Ashtar se svou vesmírnou flotilou, ... Samozřejmě u každého takového alternativního odborníka nechá slušný obnůsek. A tak vše skončí tím, že se bude čekat jako ten "bludný balvan" na Ashtara - a čekat bude přeci klidně až do smrti vždyť tyto "vědy" již tisíce let fungují (o nesrovnatelně nižších nákladech by se dalo polemizovat).
18. 03. 2008 | 17:10

Levine napsal(a):

A ještě dodatek, vlastně nejpodstatnější, na který jsem zapomněl. Podstatou vědy není, tak jak to pomatené křídlo alternativců neustále vytrubuje, sterilita, bezbarvost, nuda, zkostnatělost nebo zaslepenost - to jsou všechno atributy, které existují rovnoměrně napříč všemi segmenty společnosti, samozřejmě i ve vědě a samozřejmě i v tzv. alternativní "vědě". Čím se ovšem opravdová věda od té alternativní liší, je kritické myšlení. Spousta, možná většina, tzv. alternativních oborů jsou jen obyčejné odnože starého známého náboženského sektářství. Jejich vyznavači v sebe a své názory neochvějně věří, ani v nejmenším v ně nepochybují, a kdo je zpochybňuje, je ďábel a patří do pekla. Naprotitomu pro vědecké bádání neznamená víra nic a pochybnosti naopak úplně všechno.

Podstatu obou pohledů na svět a jejich důvěryhodnost by mohl následovat příklad z dávné minulosti - dojde k zatmění slunce a alternativec č. 1 okamžitě a bez nejmenších pochybností "ví", že nastal konec světa. Alternativec č. 2 naopak neochvějně tvrdí, že vzhledem ke konjukci nepochopitelných vesmírných sil veškeré světlo na Zemi "usnulo". Alternativci č. 3 až nekonečno zase bez většího sebezpytování prohlásí, že tím dává Bůh lidem pokyn aby byli xxx (dosaďte si cokoli od větší pokory po zničení pohanského kmene v sousedství). Člověk, který by dnes byl označen za astronoma, neřekne nic, jde domů a začne pozorovat, měřit, počítat. Až skončí probere to se závěry ostatních podobně kriticky uvažujících lidí, a teprve pak prohlásí, že se "pravděpodobně" stalo to a to, přičemž definitivní závěr si vyžádá další měření.

Pokud si mám vybrat, zda budu věřit lidem, co "naslouchají rytmu přírody", nebo "zkostnatělým vědcům v umolousaných pláštích", vyberu si vždy ty umolousané pláště.
18. 03. 2008 | 17:18

tng napsal(a):

Bludne balvany jsou mi v podstate sympaticke, i kdyz je dobre si zachovat skepticky postop i ke skeptikum. Spis mi pripada paradoxni, ze anticeny za navraty do minulych zivotu apod. udili katolik Grygar, ktery zase iracionalne veri ve zmrtvychvstani Krista, nebe atp. Neni to takhle nahodou to same ?
18. 03. 2008 | 17:39

Lena napsal(a):

Pánové,

myslím, že tento blog je pouhá legrace a Vy jste na to skočili!
A jestli ne, tak nemá cenu se k němu vyjadřovat.
18. 03. 2008 | 18:08

Boleslav D. napsal(a):

Kdyz si nekdo plete "duchovno" s poverou, podvodem a tmarstvim, tak to je pak tezke...
18. 03. 2008 | 18:50

Řeč mysli napsal(a):

Proti polem bludných balvanů by měli být vědní exaktní fundamentalisté oceňováni bludnými bambulemi. Vědní fundamentalista nesmí nikdy přerušit pupeční dogma (šňůrku bambule)své vědy. Může ale kmitat mezi poznatky (jako kmitá bambule), úvahami, nevysvětlitelnými jevy apod. Spolek Sisyfos je výseková skupina občanů trpící syndromem ubohosti. Naprosto chápu autora komentáře. Autore, vytvoř Klub AntiSisyfos s udílením zlatých, stříbrných a bronzových bludných bambulí? Vědních pojmových fundamentalistů jsou v Akademii věd stovky.
18. 03. 2008 | 18:55

fudoshin napsal(a):

problém,který jste naznačil vnímám.ale sám vidíte podle potrefených hus a kovaných materialistů, že je to opravdu asi sisyfovské... :) nicméně nenechte se tím znechutit,nejste sám, opravdu jsou věci,které prostě nejdou strčit pod mikroskop...přijde mi,že většina reagujících článek nepochopila nebo pochopit nechtěla,ale věřte,že opravdu vím o čem mluvíte.
18. 03. 2008 | 19:53

taky imunolog napsal(a):

to Levine: naprostý souhlas!
18. 03. 2008 | 20:20

West napsal(a):

Naštěstí nás všechny, kteří jsme nalezli pravdu a lásku k přírodě, brzo evakuuje Aštar Šeran a je flotila z plejád a na zemi zůstanou jen ti zlí sisyfové a ti se stanou otroky iluminátu! Vrabci už byli evakuováni!

Na shledanou v evakuační lodi!
18. 03. 2008 | 20:28

West napsal(a):

Jinak jestli to náhodou někdo nepochopil je to ironie! Stejně jako článek Vhrsti! Lidi už dneska nemají smysl pro ironii a všechno žerou strašně vážně! A proto si pořád jenom stěžujete! Kdyby jste se všemu občas z perndla herdlá zasmáli a nebrali jste se tak vážně, žilo by se vám lépe!
18. 03. 2008 | 20:40

Ročník 53 napsal(a):

Weste, ironie vypadá úplně jinak než článek od Vhrsti.
18. 03. 2008 | 20:58

Imhotep napsal(a):

No jen tak na okraj, Sisyfos je především spolek lidí, kteří mají velice blízko k ultrakonzervativním katolíkům. Jejich cílem není věda, ale jediný a závazný názor na svět. Jediná věda, která jedině má nárok na vědecké granty atd.
18. 03. 2008 | 21:03

West napsal(a):

Ročníku, ale on to prostě tak ironicky myslí a i kdyby všichni máme nárok na nějákou tu úletovou hloupůstku na kterou věříme! Karel Gott má iluminaty, mnozí mají léčitele, Däniken UFO! A jejich "názory"(pokud tedy připustíme, že to skutečně berou vážně) jsou mi tedy 1000x milejší než víra jiných lidí v neviditelnou ruku trhu nebo ve společné vlastnictví, které každému cpou a zůstávají po nich země kde 1000let tráva neroste! To se po žádném Ufologovy nebo léčitely (pokud tedy nepočítame sektáře) nestalo!
18. 03. 2008 | 21:22

Levine napsal(a):

West - ironií ten článek rozhodně není, k smíchu je ale bez debaty.

Naopak Imnotepův příspěvek je ironií takzvaně extrémní. To znamená, že balancuje na hraně absurdního humoru a naprosté demence.
18. 03. 2008 | 21:26

Imhotep napsal(a):

Ještě pro Levina
Skutečně považujete za vyspělou civilizaci "umolousaných plášťů", která zničila přirozené zdroje pitné vody a teď ji všichni draze platíme?
Skutečně souhlasíte s "umolousanými plášti", kteří zchemizovali zemědělskou půdu hnojivy takovým způsobem, že jsou potraviny téměř nebezpečné?
Viděl jste někdy "likvidaci" elektronického odpadu v Číně nebo v jiných východních zemích?
Fandíte civilizaci, která vytváří tuny odpadků, které už není kam dávat?
Co si myslíte o "umolousaných pláštích", kteří ve jménu civilizace a rozvoje drancují deštné pralesy?

atd.
......
18. 03. 2008 | 21:30

West napsal(a):

Pardon za hrubky psal jsem to nakvap!

Levine: Imhotep to ale asi opravdu myslí vážně a to není ironie!))
18. 03. 2008 | 21:42

Imhotep napsal(a):

Pro Westa
Myslím to skutečně vážně, protože znám z důvodu své profese i stinné stránky "umolousaných plášťů", které se snaží oficiální věda zoufale tajit.
Znám i myšlenkové strategie Levinů, kteří oponenta prostě nazvou dementem, blátivou myšlenkou atd., protože nedostatek argumentů se dá lehce nahradit nějakou tou hanlivou nálepkou.
Bohužel znám i útroby spolku Sisyfos a jeho kořeny, takže mě existence nějakého Levina skutečně nemůže překvapit :)
18. 03. 2008 | 21:47

Ročník 53 napsal(a):

Weste, je mi jedno čemu věří pan Vhrsti nebo třeba Ivo A. (Aštar?) Benda, protože to nikomu neubližuje.

Pokud však existují úlety takového typu, které mají vyléčit člověka s rakovinou, a ten vysadí na radu nějakého blázna léky, pak je to závažná chyba systému. Když neexistuje zákon, který by ochránil občany před různými šarlatány, tak je Sisyfos potřebná organizace. Jedno z prvních ocenění dostala MUDr.(!!!) Partyková, nutící pít pacienty vlastní moč. Je podivuhodné, kolik lidí ji dokáže následovat.

Stačí se podívat na http://www.doktorka.cz. Kdysi jsem se tam podíval jako na zdroj poučení. Pak jsem byl šokován, co server s důvěryhodným názvem doktorka, má za různé šarlatánské rubriky. Třeba to pití vlastní moči, kartářky a léčitelství všeho druhu na počkání je tam dost. Protože jsou smíchány seriózní informace s blbostmi, mnoho lidí nedokáže posoudit, co už není seriózní. Je to však jen kšeft s lidskou blbostí, a to tento stát zásadně nezakazuje. Pokud se nemýlím, serveru doktorka se také dostalo cti bludného balvanu.
18. 03. 2008 | 22:17

Honza napsal(a):

Autorovi by byl překvapen, kolik je v Sisyfovi věřících, kolik je tam lidí opravdu pochybujících a hledajících. Ale především, Sisyfos má něco, co autor "Vhrsti" postrádá naprosto: smysl pro humor a schopnost dělat si legraci sám ze sebe (kdo kdy viděl Jiřího Grygara v tóze s věncem na hlavě, dá mi za pravdu). Tohle opravdu není sbor vědeckých dogmatiků.
18. 03. 2008 | 22:49

West napsal(a):

Počkej, nesmíš zase míchat hrušky s jabkama! 99% slušných léčitelů posílá pokud jde k němu někdo s něčím vážnějším k lékaři(pokud tedy ještě u nej nebyl!) a 99% pacientů považuje léčitele a také k nim jde jako k poslední naději! Například bylinkáři ti určitě s něčím lehčím 100% pomohou! Daleko horší jsou sekty jako jehovisti, které přímo nutí své ovečky odmítat lékařskou pomoc a raději nechají v bolestech zemřít třeba i své děti a svou víru cpou dál lidem po ulicích ti jsou skutečně nebezpeční! Léčitel ti většinou své služby na rozdíl od nich necpe. Navíc, mnoho institucí si balvan podle mého nezasložilo třeba Vesmír nebo CIF jehož případ je popsán tady http://www.civ-up.cz/Klub-S...
18. 03. 2008 | 23:12

Lena napsal(a):

Grygara znám osobně. Kvůli tomu, že chodil do kostela, ho pan ředitel AÚ Ondřejov Bumba vyhodil z práce. To jen tak pro ty, co si myslí, že v Sysifovi jsou materialisti.
18. 03. 2008 | 23:13

Lena napsal(a):

Oprava: jsou jen SAMÍ materialisti. (Abych byla přesná.)
18. 03. 2008 | 23:14

West napsal(a):

Jeníčku pacholíčku tak jestli vhrsti nemá smysl pro humor tak už ho fakt nemá nikdo! Samozřejmě, když někomu stačí producírování v tóze tak pak je to opravdu těžké!
18. 03. 2008 | 23:26

Lena napsal(a):

Byla jsem minimálně u dvou léčitelů, u bylinkářky, u člověka, co léčí metodou doktora Jonáše. Nepomohlo nic. Akorát jsem se připravila o peníze.
Pomohl až imunolog. A zadarmo.

Naučila jsem se kdysi sestavovat horoskop a měla srandu z toho, jak mi na to lidi skáčou a ve všem se poznávají. Kepler jakožto dvorní astrolog Rudolfa II, poněvadž byl vědec, podrobil své horoskopy statistice: vyjde-nevyjde. A vycházelo mu s 50 % úspěšností. Hurá, že jo. Jenže on jako věděc věděl, že těch 50 % je vlastně nula. Tak to byla asi první doložená osoba, která z horoskopů "vyrostla".

Atd.

Skeptický kroužek Sisyfos si slovo skeptik vybral proto, že toto slovo má původní smysl "hledající" ne "zavrhující", jak se někteří domnívají. Jsou v něm hluboce věřící lidi. Každopádně mají zažité systémy: vymyslet-vypozorovat-provést v laboratoři-ověřit pozorováním či v laboratoři-vést statistku-být schopen opakovat pokus při stejných podmínkách se stejnými výsledky pořád dokola. Pak se dá říct, že asi něco takhle je. A nakonec po několika desítkách letech se všechno pokazí jedním pokusem nebo pozorováním, která se nedají napadnout a vedou k jinému výsledku! Takhle funguje věda. Pavěda samozřejmě funguje tak, že se statistikami, pokusy, ověřováním nezatěžuje. Proč taky. Je směrována k lidem, kteří nechtějí myslet, tak nač je k tomu nutit, ještě by nám mohli utéct i s penězi.
18. 03. 2008 | 23:31

Winpoj napsal(a):

"Jenže on jako věděc věděl, že těch 50 % je vlastně nula."

Tomu nerozumím. Jak to myslíte, paní Leno?
19. 03. 2008 | 00:04

Selen napsal(a):

Winpoj.: Představte si, že děláte pokus, který má zodpovědět nějakou otázku systémem ano/ne. No, uděláte ho 10krát, 5krát vám vyjde ano a 5krát ne. To je samozřejmě úplně k ničemu, že :) To už je lepší hodit si korunou...
19. 03. 2008 | 00:28

Lena napsal(a):

No, když tomu nerozumíte, tak jste přesně adept na to, abyste obdivoval jak velkou (50 procentní) úspěšnost to má.
Když budu prorokovat ženám, jestli se jim narodí kluk nebo holka, budu mít pravděpodobnost 50 %, že se trefím. Pokud moje dlouhodobá úspěšnost v předpovídání bude právě ta půlka, pak neumím nic.
19. 03. 2008 | 00:30

West napsal(a):

No, třeba kdyby jasnovidce nasadila policie na vyšetřování malé majetkové trestné činnosti kde je odhalenost pachatelu 18% a oni měli těch 50 tak by to byl zcela nepochybně fantastický úspěch!))
Ale teď vážně! Pokud někdo v něco chce věřit tak ať věří! Pokud nějaký léčitel pomůže 50% lidí co za ním přijdou alespoň slušně umřít(čisté podvodníky vycucávající z nemocných lidí peníze)je to úspěch! Sice jen 50% ale přeci jen! Jejich úlohaje ale spíše psycholodická než medicínská
19. 03. 2008 | 01:10

Winpoj napsal(a):

"No, když tomu nerozumíte, tak jste přesně adept na to, abyste obdivoval jak velkou (50 procentní) úspěšnost to má."

To se mýlíte.

Samozřejmě v případech, kdy jsou možné jen dva vzájemně se vylučující výsledky, které jsou v zásadě stejně pravděpodobné (jako je Váš příklad s dítětem), neznamená 50 % nic. Když Vám ale astrolog z hvězd například vyčte, že v příštím roce zdědíte velký majetek, situace je úplně jiná. Nedomnívám se, že by se většina horoskopů týkala pouze v zásadě stejně pravděpodobných jevů. Proto bych se také velice divil, kdyby jejich celková úspěšnost byla 50 %.
19. 03. 2008 | 01:21

Ročník 53 napsal(a):

Baudyš jr. vypočítal z hvězd někdy v roce 2000, že Bush umře v roce 2003. Někdo by mohl říci, že se Baudyš hezky sekl, ale zase by to nebylo přesné. Baudyš správně předpověděl fakt, že Bush zemře, hapruje mu tam jen to datum.

Co z toho vyplývá. Astrologie je přesná věda, neboť Bush s jistotou umře. Chyba v datumu je v rámci astrologické odchylky, která může nabývat hodnot tak, jak astrolog potřebuje.

No budu tady končit, čas utíká a já ještě musím dodělat ten kámen mudrců!
19. 03. 2008 | 01:35

Tomáš napsal(a):

to Selen
no kdyby jenom ten sympaták Dušek, u kterého mě to taktéž udivilo. Původně jsem se domníval, že je racionálněji založený člověk. No ale jde o to, že různým nadpřirozeným věroukám se propůjčují i profesionální psychologové. Tuhle mi jeden známý psycholog tvrdil, že viděl na vlastní oči ohýbání lžiček lidskou myslí. To člověk vážně jenom zírá. Minulý rok, tuším, ocenili bludným kamenem psychologa S.Grofa.
19. 03. 2008 | 02:29

Tomáš napsal(a):

to Ročník 53
tak pro mne je Baudyš podvodník. To řeknu natvrdo. Astrologie je iracionální záležitost. Nechápu, že i jinak rozumní lidé dokáží investovat do různých vědem tak ohromné peníze. Stačí si vzpomnout na Langera viz bomba na letišti Ruzyně :-) Blbost je holt člověku vlastní.
19. 03. 2008 | 02:35

Jasa napsal(a):

Skeptik pan Grygar se sam verejne priznal, ze si za dob svych studii uspesne privydelaval astrologii. Tak jaky pak to je sucharsky skeptik. Znamy astrolog na dvore Rudolfa II mel konicka astronomii, kterou tehda povazovali za alternativni vedu. Tady nekdo namita, ze alternativci tropi ruzne pitomosti. Proto se ptam: Proc by alternativci meli byt v tomto smeru vyjimkou. Pitomosti delame vsichni a mnozi se s nimi jeste chlubi na verejnosti. Jak pravil O'Henry slusna vyziranda spociva v tom, ze klient nakonec neco dostane. Jednou je to lahvicka s cukrovou vodou, jindy jsou to akcie neexistujiciho zlateho dolu. Sam jsem kdysi slysel o polskem leciteli, ktery lecil rakovinu pitim cisteho petroleje. To vsechno souvisi s tim, ze uz je dlouho mir a vzdelanost se stale prohlubuje a jak by rekl Svejk, lidi zpejchli a skopovy jim nevoni a zrali by samy veprovy a drubez. Ty lidi, kteri si nejvice stezuji byvaji nejvetsi vyzirkove. To vsechno kryji za eskapadu slovnich vylevu, napadani poctivych obcanu, kterych je zrejme vetsina. Takovemu cloveku by nekde na stadionu dali fandove jednoduse pres hubu a tak hleda bezpecne platformy pro sve nactiutrhani. Takove vhodne a bezpecne platformy jsou nejruznejsi webove blogy. Tento typ lidi je k nim pritahovan elementarni silou a sletuji se na ne jako vcelky na med. Co je pro takoveho cloveka lakavejsi, nez vyslat svuj dusevni chudobinec do celeho sveta? Takovy clovek v beznem zivote sklidi pouze povytazene oboci posluchacu, pokud to neni jeste neco horsiho. Mi ostatni poto zirame v nemem uzasu na hekatomby pitomosti na takovych blozich. Dnes uz mnozi zacinaji tusit, ze demokracie nemuze byt bezbreha podobne jako socializmus. Mohli bychom tedy podle realneho socializmu zavest realnou demokracii. Ten by si dala do sveho volebniho vinku Alternativni strana realne demokracie (ASRD).
19. 03. 2008 | 06:26

Jasa napsal(a):

Neni treba ASRD zakladat nejakou nudnou registraci na ministerstvu vnitra. Staci, ze budeme o ASRD hovorit v nejruznejsich uvahach a uvadet ji do souvislosti s nejruznejsimi skutecnostmi bude se postupne stavat ASRD realnou soucasti naseho obcanskeho zivota. Poznenahlu bude nabyvat sve politicke sily. Pro mnoho svych privrzencu se stane prislibem krasne budoucnosti nasi krasne zeme. Okolni svet, ohromen nasim skvelym dilem nam bude zpocatku zavidet jen co je proto. Nesmime proto ale zahorknout ani davat na odiv nejakou svou prehlizivost. Teprve sirenim myslenek ASRD do sveta lze ucinit zivot na svete nejen snesitelnym, ale dokonce stastnym. Mezinarodni internacionala (MASRD) pak povede lidstvo ke stastnym zitrkum.
19. 03. 2008 | 06:44

Jasa napsal(a):

Sam jsem serioznim astrologickym vyzkumem dosel k zaveru, ze na podzim zaprsi a ze 4.3.2096 bude vat severozapadni vitr a ve 12:30 SEC prijde bourka. K vyzkumu uzivam nejmodernejsi techniku vcetne vypocetni s Pentien Intel in side. Z internetu si stahuji spickovymi technologiemi veskerou potrebnou informaci nutnou pro vyzkum. Pri tom se posiluji ponekud trpkym vinem z vlastni male vinice, slivovici a domacimi klobasami. Slaninu radsi kupuji od znameho vyhlaseneho odbornika, pac vyudit ji opravdu kvalitne je nad me sily oslabene vyzkumem filozofickych myslenek.
19. 03. 2008 | 06:59

serafX napsal(a):

Opravdu rozdávají své ceny v oborech, kterým nerozumí. Mě se s jedním podařila krásná sáhodlouhá diskuse, která začala zcela nevině otázkou: "Proč nemůže být ateistou ten, kdo využívá postupy tradiční čínské medicíny?" Proběhlo několik klasických úhybných manévrů, kdy z otázky, která mu byla vyvrácena přeskočil na jinou (vybíral si stále taková témata, ve kterých se orientuji) a probrali jsme nosorožčí rohy, Ďábla, čínskou mytologii, obligátní šarlatánství (to nesmí v diskusi se skeptiky chybět), pokus s náhodným pícháním jehel do těla pacientů a sáhodlouhá diskuse o akupunktuře, ve které došlo i na urážky a vulgarity. A nakonec (možná nectěné) připuštění možnosti, že akupunktura funguje.
19. 03. 2008 | 07:54

Džarda napsal(a):

Děkuji vnímavému autorovi za krásný článek. Máte pravdu, je krásné vidět, kolik lidí začíná nacházet cestu zpátky k přírodě a matičce Zemi, začínáme se znovu nalaďovat na její frekvenci, začínáme si uvědomovat zvěrstva, které jsme se na ní dopustili chápeme její varování a každý sám u sebe začíná splácet dluh, který vůči Zemičce máme.
Že je mezi sisyfofci mnoho věřících - to ve Vatikánu také a morální kvality obou institucí budou zřejmě také podobné.
Mír a Lásku všem :-)
19. 03. 2008 | 08:20

Jana Mihovičová napsal(a):

Díky za tenhle článek. Jsem ráda, že nejsem sama, kdo si myslí, že Sisyfos je parta pošetilců, kteří se sice pyšní tituly za jménem i před jménem ale to je od hlouposti nechrání.
19. 03. 2008 | 09:06

Analytik napsal(a):

Sisyfos je jen variací na bulvární léčitele a astrology.

Uvědomte si, že je to totéž: pozná(vá)ní nahrazují vírou či předsudky, založenými na neznalosti, nevědomosti.

Vrcholem ignorance je být křesťanem, utahujícím si z (nebiblických) zázraků a nadpřirozeností.
19. 03. 2008 | 09:50

hudryper napsal(a):

Muže mít pan Grygar vědecky prokázánu prospešnost amerického radaru v Brdách pro zdraví a bezpečnost obyvatel CR ? Jestliže
memá,pak rozšiřuje on sám,a to zcela záměrně,propagandistické bludy a proto mu letos patří přímo VIP BALVAN.
Tuto kategorii navrhuji zařadit pro vědecky renomované skeptiky, kteří s zpronevěřili svým původním ideálům.
19. 03. 2008 | 10:06

Ročník 53 napsal(a):

To hudryper.
Co má pan Grygar společného s radarem v Brdech??? Podle mě totéž co vy, takže si udělte VIP BLB.
19. 03. 2008 | 10:32

Levine napsal(a):

Dnes (nebo včera, nebo zítra?) zemřel na Sri Lance jeden z nejumolousanějších plášťů, který celý život popularizoval šedou a suchopárnou vědu prostřednictvím svých naprosto fádních a s tajuplnými vesmírnými energiemi naprosto neladících vizí, myšlenek, ideí a absolutně přízemní představivosti. Děkujeme vám, pane Clarku, že jste nás tak krásně nudil a že vaše bludné světýlko nás vedlo na scestí tak dlouho. Odpočívejte v pokoji.
19. 03. 2008 | 11:09

crowley napsal(a):

Vypadá to, že se ty ceny budou mít ještě dlouho smysl.:)
19. 03. 2008 | 13:04

serafX napsal(a):

Ony snad nějaký smysl mají?
19. 03. 2008 | 13:23

Kopidová napsal(a):

100% souhlasím s článkem! Děkuji za něj!

Ne, že bych chodila k léčitelům a místo práce, kde každý den využívám výsledky vědeckých poznatků, snila své "bylinkové sny". Ale jsou mi k smíchu lidé, kteří to svoje přesvědčení považují za jediné správné a ostatní by nejraději upálili na hranici. Tak jako je mi, přesvědčené ateistce, k smíchu třeba náboženské učení (díky za trefnou připomínku Imhotepa), tak je mi k smíchu i tato obava ze všeho neočekávaného, nezměřitelného, ze všeho, co znepokojuje, co nám nabourává náš úzkostlivě hájený systém (tzv. princip "smrádek ale teploučko).
19. 03. 2008 | 14:06

marwin napsal(a):

To je ale blábol. Sorry ale musel jsem to napsat. Je zajímavé že spousta těch odporně racionálních vědců včetně p. Grygara jsou věřící lidé. Podle vašeho mustru by to ale nešlo do hromady. Ti lidé se vyslovují proti šarlatánům a pseudovědcům, kteří vydělávají své peníze na lidské víře halouposti. A že to dělají husmornou formou je jen šlechtí. Ono je to spíš k pláči.
19. 03. 2008 | 14:44

Levine napsal(a):

Kopidová - smrádek a teploučko mají rádi pavědci, kteří tvrdí, že některé věci změřitelné a poznatelné nejsou a že bychom do nich raději vůbec neměli šťourat a zůstat sedět pěkně v koutě. Jejich heslem je malost, tmářství, uťáplost, přízemnost, nevědomost a strach z poznání.

Věda je naopak pokroková a optimistická, protože má v genech přesvědčení, že poznatelné je všechno, třeba ne hned, zítra nebo za sto let, ale jednou určitě.
19. 03. 2008 | 14:45

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Paní Kopidová si pomýlila svoje přesvědčení s fakty a proto má v tom zmatek. Výstupy vědy jsou zjištěná fakta, víra či nevíra v ně jsou přesvědčení. Je jenom s podivem, že existuje schizofrenik údajně každodenně užívající výsledky vědy v práci a zároveň stoprocentně souhlasící s alternatívním blábolem jakéhosi anonyma.
19. 03. 2008 | 15:05

serafX napsal(a):

Levine: Krásně jste popsal naše Sysify.
19. 03. 2008 | 15:08

serafX napsal(a):

Zbyněk Matyáš: Zajímavé, že sysifovští skeptici také používají výsledky výzkumu "pavědců".
19. 03. 2008 | 15:12

Kopidová napsal(a):

Pane Zbyňku Matyáši, myslím, že fakta pletete spíš vy. Nikde jsem neřekla, že nesouhlasím s výsledky vědeckého poznání, ty jsem nezpochybnila ani náhodou. Naopak s nimi vesměs souhlasím (tj. sdílím přesvědčení, že jsou správné - například věřím, že je země kulatá:))). A to, že mi Sysifovské pinožení přijde směšné, s tím vůbec není v rozporu.

To s panem Levinem by se mi polemizovalo daleko lépe, protože svou odpověď pojal o poznání kultivovaněji. Ale není o čem. Protože jste to napsal tak přesvědčivě, že jste mě o tom, že tento "princip" se k vědcům nehodí, přesvědčil.
19. 03. 2008 | 15:24

Kopidová napsal(a):

Zbyněk Matyáš: Jo, a nepleťte si anonym a pseudonym.
19. 03. 2008 | 15:31

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Paní Kopidová, nikde jsem nenapsal, že pletete fakta, pouze jste "si pomýlila svoje přesvědčení s fakty"; ani jsem nenapsal, že nesouhlasíte s výsledky vědeckého poznání, jenom jsem se podivil, že "existuje schizofrenik údajně každodenně užívající výsledky vědy v práci a zároveň stoprocentně souhlasící s alternatívním blábolem jakéhosi anonyma". Co je v tom nepřesného?

to serafX:
Které výsledky výzkumu pavědců používají sysifovští skeptici?
Rád se nechám poučit.
19. 03. 2008 | 15:39

Kopidová napsal(a):

Zbyněk Matyáš

No já nevím, jako že jste tím schizofrenikem nemyslel mě, ale jen tak obecně? A nebylo by lepší když už, tak si za svými názory stát?

PS: Teď taky obecně: myslím, že polovina zdejších lítých bojů vzniká jen proto, že se diskutující bojí přiznat, že změnili názor, což je něco zcela přirozeného. Ale chápu, že na internetu by to asi jednak znamenalo konec diskuze, a pak by to ostatní diskutující dali tomu (ne)zaslepenci pěkně sežrat, jako že je nedůvěryhodný, a tak. Ale já se toho nebojím! :))))
19. 03. 2008 | 15:43

serafX napsal(a):

Knihtisk - vynalezli buddhističtí mniši, takže knihy by Sysifové měli reprodukovat pouze přepisováním, ovšem na pergamen, nebo papirus, neboť papír je výsledek výzkumu taoistických "pavědců". Pokud by chtěli uchovávat informace pouze v digitální podobě, moc si v tomto směru nepomohou, protože výpočetní technika byla nazvána pavědou jejich skeptickými předchůdci v dobách budování komunismu. To je jen namátkou pár výsledků práce "pavědců".
19. 03. 2008 | 15:46

Zbyněk Matyáš napsal(a):

to Kopidová:
Podle mého jsou moje formulace dostatečně přesné.

to serafX:
S knihtiskem to tak jednoduché není, jak tvrdíte, kde jste přišel na ty mnichy? http://www.sweb.cz/L.M.Boru...
Pavědou byla svého času u nás nazvána genetika, v čase rozvoje kybernetiky byli komunističtí ideologové už opatrnější. Opakuji. komunističtí ideologové, nikoliv sysifovští skeptikové ani jejich předchůdci.
19. 03. 2008 | 16:01

Zbyněk Matyáš napsal(a):

to Kopidová:
V tomto případě pseudonym = anonym, ani na odkazech není uvedena identita. Jde o Vašeho příbuzného?
19. 03. 2008 | 16:05

Kopidová napsal(a):

Toho pána/paní neznám. Nicméně stačí pár kliků a znáte jeho/její email a dokonce i mobilní telefon, což rozhodně není anonymní. Jedná se o umělce, u kterých je vytváření druhé identity zcela běžné a navíc široce společensky uznávané pod pojmem "pseudonym".

Nenapadala jsem vaše příspěvky jako nepřesné. Pojďte se i vy pro příště v diskuzích přestat zaměřovat na formu a soustřeďme se na obsah.
19. 03. 2008 | 16:11

Zbyněk Matyáš napsal(a):

to Kopidová:
Právě obsah článku mi připadá nesmyslný a zrovna tak souhlas s jeho obsahem někým, kdo uznává vědu.
19. 03. 2008 | 16:18

serafX napsal(a):

Pro Zbyněk Matyáš:
S knihtiskem je to opravdu i na čínské poměry poměrně dlouhá historie, začíná dle dochovaných záznamů v době Jara a podzimu, kdy byly zákony vyrývány do bronzu a tak uchovávány a uveřejňovány, tuto praxi převzali v době Chan konfuciáni, taoisté a později i buddhisté pro prezentaci svých literárních děl vytesáním do kamene. Vytesané texty byly pomocí barvy obtiskovány na látku - vznikla tek jin forma písma. Taoisté a buddhisté poté začali kratší texty množit pomocí dřevěných razítek. Velký význam měl vynález papíru a s ním spojená změna tvaru ze svitku na skládaný tvar (dnes mají tento tvar mapy nebo přáníčka k svátku/narozeninám) a klasické knihy s listy. Nejstarší dochovaná tištěná kniha je Diamantová sůtra (odtud jsem sebral buddhisty) vytištěná 11. dne 5. měsíce roku - podle evropského kalendáře 868 tiskařem Wang Ťie.

Nikoliv komunističtí ideologové, ale tehdejší skeptici.
19. 03. 2008 | 16:32

Zbyněk Matyáš napsal(a):

serafX:
Vaše posledníá věta je nepravdivá.
19. 03. 2008 | 16:35

serafX napsal(a):

Proč myslíte, máte nějaký důkaz o její nepravdivosti?
19. 03. 2008 | 16:40

queribus napsal(a):

Ad Džarda: Je pozoruhodné,jak si vy a vám podobně smýšlející osoby idealizují vztah přírody vůči člověku (pokud člověka nebereme jako její součást). Lidé z Pompejí, Herkulanea, Lisabonu, Santorínu, Sumatry a bůhví odkud ještě dost možná žili ne více bohaurážejícím způsobem než my dnes a přesto na ně v plné síle dopadla "harmonie přírody" v podobě sopečných výbuchů, tsunami, zemětřesení, tajfunů a dalších projevů vlídnosti naší matičky Země. Těžko je vinit z toho, že byli v určitou dobu na nevhodném místě. Takže na tom velebení a bažení po"návratu k přírodě" bych mírně ubral a zamyslel bych se nad tím, zda přece jen aktivní lidská činnost (místy i "proti přírodě") nemá svůj raison d'etre. Takový střední asteroid nebo malý virus (nemusí jít jen o HIV) udělá zajisté méně škod, pokud se člověk k přiměřenému odporu proti přírodě přece jen zmůže.
19. 03. 2008 | 16:58

Zbyněk Matyáš napsal(a):

serafX:
Ano, minulost.
19. 03. 2008 | 17:02

serafX napsal(a):

Proč hned odpor, asteroid stačí jen včas trochu "popostrčit" nebo "přibrzdit" a není třeba hned nějaký odpor proti němu. Celá záležitost se dá vyřešit v souladu s přírodou , elegantně bez násilí.
19. 03. 2008 | 17:07

serafX napsal(a):

Zbyněk Matyáš: Minulost, to je dost všeobecný pojem.
19. 03. 2008 | 17:09

Kukačka napsal(a):

Udělování bludných kamenů je pro mě extrém. Tento článek ovšem také.

Nelíbí se mi pohled klubu skeptiků na některé "nevědecké disciplíny", stejně tak se mi nelíbí pohled "neskeptiků" na vědce jako na lidi v bílých pláštích ve sterilním světě.

Myslím si, že věda už prokázala že člověku dovede pomáhat a sloužit a nezaslouží si kvůli výstřelkům jednotlivců být odsouzena jako něco nepatřičného.

Autor článku se dopouští stejného "zločinu" jako klub skeptiků a oplácí stejnou mincí. Jelikož mu byla rozšlápnuta bábovička (bylo napadeno to, čemu věří), rozšlápl jim za to bábovičku jejich. Jako malý klučina na pískovišti.
19. 03. 2008 | 17:19

serafX napsal(a):

Pokud se ho mohu zastat, autor v článku nepíše o vědě, ale o tom, co za vědu považují skeptici, což je rozdíl.
19. 03. 2008 | 17:27

Kukačka napsal(a):

Mimochodem...jestli se nepletu, tak pan RNDr. Jiří Grygar, CSc je víceprezidentem "spolku pro udělování bludných kamenů". Co říkáte na tohle?
http://www.vira.cz/knihovna...
19. 03. 2008 | 17:31

Zbyněk Matyáš napsal(a):

to serafX:
"co za vědu považují skeptici, což je rozdíl" Jaký rozdíl?

to Kukačka:
Pan RNDr. Grygar 1) prostě neví, co je ateizmus; 2) vírou v Boha "řeší" problém poznatelnosti nekonečna.
19. 03. 2008 | 17:43

Levine napsal(a):

serafX - mluvíte hlouposti, jako všichni pavědci vědu relativizujete a stavíte coby rovnocennéné partnera pavědám (ve stylu "někdo věří vědě, někdo zas astrologii). Tak to samozřejmě není, je jen jedna věda, definovaná vědeckou komunitou, kterou propojuje vzájemný referenční rámec publikací, výsledků a odborných periodik. Vše, co stojí mimo tento systém, je pavěda.

Omylem je ovšem taky to, že vědci se k pavědám stavějí apriori odmítavě. V mnoha případech si nechávají hlavu otevřenou, podstatné je ovšem to, že než nějakou teorii či spekulaci vezmou mezi sebe, pořádně ji nejprve proklepou, očistí, omyjí, vyzkoušejí, otestují a vystaví zkoušce tím nejohnivějším ohněm. Narozdíl od některých lidí, kteří pavědu a "alternativní" názory přijmou za své zkrátka proto, že se jim "líbí", aniž by se nad nimi byť i na pikosekundu zamysleli.
19. 03. 2008 | 17:57

serafX napsal(a):

Opravdová věda neoznačí postup, kterému nerozumí za "pavědu" a "šarlatánství", ale snaží se ho prozkoumat, ověřit, zda funguje, nebo ne a porozumět mu.
19. 03. 2008 | 17:57

serafX napsal(a):

Levine: Proč tedy skeptici některé z výsledků, které se jim nehodí, ignorují?

To, co stojí mimo rámec západní vědy tedy automaticky není pravdou? V tom případě, proč jsou neustále zveřejňovány nové objevy?

Jak jste došel k názoru, že jsem pavědec? A jak k tomu, že bych měl věřit astrologii?
19. 03. 2008 | 18:05

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Opravdový vědec označí za pavědu to, co prokazatelně je nevědecké a fungovat nemůže, např. v Rakousku prodávaný přístroj, který po zapnutí do zásuvky "oddělí špinavou" elektřinu z atomové elektrárny.
Takže opačně: věqdci rozumějí, proč je třeba některé výmysly označit za pavědecké.
19. 03. 2008 | 18:08

serafX napsal(a):

Akutečnost je taková, že skeptici za pavědu označují i to, co prokazatelně funguje. To je rozdíl mezi skeptikem a skutečným vědcem.
19. 03. 2008 | 18:12

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Konkrétně?
19. 03. 2008 | 18:15

hudryper napsal(a):

Vratil jsem se odpoledne k blogu a co vidim ? Naprosto neinformovany rocnik 53 se na mne oboril,co pry ma pan Grygar spolecneho s americkym radarem ? Toz kdyz nevim,tak jsem aspon zticha,rocnik 53 ! Mozna,ze se
nakonec vyjadri pan Grygar osobne a
kdyz ne, treba pan Klvana, vzdyt oba
jsou stejnych nazoru,jen ten odbornik na PR se potreboval oprit o skutecnou vedu. A pan Grygar mu to,byt varovan,
presto aktivne umoznil. Zrizeni VIP BALVANU by mozna zpusobilo,ze by
jim bylo mozne poctit nejen skeptiky,
zproneverene puvodnim idealum,ale
takovy balvan by snad mohl vzit aspon na vedomi i profesorissimus Klimatolo- govic Mundi.
19. 03. 2008 | 18:24

serafX napsal(a):

Akupunktura.
19. 03. 2008 | 18:24

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Skeptici ji odsoudili?
19. 03. 2008 | 18:27

serafX napsal(a):

Ano, je o tom článek na Sysifovic webu.
19. 03. 2008 | 18:30

Imhotep napsal(a):

Pro Levina:

Cituji Vás: "...je jen jedna věda, definovaná vědeckou komunitou..."
A o tom to celé v Sisyfovi je. Jedna víra, jedna věda jeden názor, který sám sebe definuje jako jediný pravdivý.....a zbytek, když už to nejde na hranici, tak diskvalifikovat.
Mimochodem, vzpomínáte si na ten krásný případ asijského genetika, který měl v genetice tak omračující výsledky, až se zjistilo, že výzkumy falšuje? Tady selhala akademická věda na celé čáře, protože celé týmy vědců kontrolovaly tyto výsledky, přidělovaly na jejich základě granty, psaly další publikace atd.
19. 03. 2008 | 19:17

Levine napsal(a):

Imhotep - ne proboha, VĚDA NENÍ VÍRA!!! Mám vám to u všech všudy nakreslit, abyste to konečně pochopil? Víra a věda jsou dvě věci tak rozdílné, že už rozdílnější být ani nemůžou! Náboženství, new age, nejrůznější pavědy, nic z toho není ROVNOCENNÝM partnerem vědy, jak se to snaží pavědci interpretovat.

Zkrátka buď něco projde zkouškou dokazovacího řízení a pak je to označeno za nejlepší poznatek, který lidstvo v současnosti má (to samozřejmě nevylučuje, že bude v budoucnu zpochybněn), nebo to takovou zkouškou neprojde a pak je to neplatná teorie neboli pavěda.

A vědci rozhodně to, čemu nerozumí, nediskvalifikují. To dělají právě pavědci, kteří opovrhují oficiální vědou, protože nemají tušení, oč v ní jde. Pro opravdového vědce je teorie neznámé vesmírné energie POUHOU teorií, dokud není dokázána a potvrzena. Lidé jako ji však berou za jasný fakt, aniž by proto měli sebemenší alespoň trochu pochopitelný důvod (snad kromě toho, že představa, že jim v těle proudí nějaké energie, se jim prostě líbí).

A věda pochopitelně je omylná, vždyť jednou z nejdůležitějších součástí práce vědců je snaha dokázat, že se jejich kolegové mýlí. Takže tvrdit, že věda neplatí, protože vědci se občas seknou, je slušně řečeno scestné. (Mimochodem s tím genetikem jste sáhl trochu vedle, protože ty jeho pokusy byly od začátku oficiální vědecké komunitě spíš pro smích).
19. 03. 2008 | 20:01

Levine napsal(a):

Mimochodem typickým příkladem toho, že opravdový vědec je pokorný, skromný, otevřený všem možnostem a snažící se najít pravdu, oproti pavědci, který je nabubřelý, všechno ví nejlépe bez sebemenšího důkazu, a všemi "neosvícenými" naprosto opovrhuje, je tento sisyfovský článek:

http://www.sysifos.cz/index...
19. 03. 2008 | 20:08

serafX napsal(a):

Ona ta energei není až tak neznámá a ověřit si její existenci může každý. Ostatně účinnost akupunktury, která je na usměrňování energie založena byla klinicky prokázána, ať se to skeptikům líbí, nebo ne.
19. 03. 2008 | 20:11

Kopidová napsal(a):

Levine
Prosím vás, a ta zkouška dokazovacího řízení probíhá jak? Podle pravidel stanovených samotnými vědci? Já to nezpochybňuju, jen říkám, že "pavědci" to pak můžou brát stejně ...

A že pavědci odmítají vědu, je nesmysl. To by pak takový astrolog nemohl poslouchat ani rádio. Někteří jen mají pocit, že ten konkrétní obor, kterým se zabývají, by se mohl ubírat jiným než oficiálním směrem.

A pak jsou tady samozřejmě "pavědci" schizofrenici a vykukové a šejdíři a podvodníci, ale o těch se, doufám, nebavíme. To by bylo jako rozebírat výsledky toho japonského vědce, jak o něm psal Imhotep.
19. 03. 2008 | 20:13

serafX napsal(a):

Levine: Dobrý odkaz, jde jen o to, kdo je nabubřelý ;-)
19. 03. 2008 | 20:14

Imhotep napsal(a):

Pro Levina:
Mám obavu, že se mýlíte. Věda je víra. Víra v sama sebe, ve svoji nadřazenost.
Byl tu jeden dobrý odkaz, ve kterém pan Grygar jasně říká, kam Sisyfos míří. Račte čísti:
"Věda z povahy svého předmětu směřuje k odhalení pravé podstaty světa. Zdá-li se nám, že jistý vědecký obraz světa odporuje základní tezi o Božím stvoření, je to bud' proto, že onen vědecký obraz správně nechápeme, popřípadě správně nechápeme věroučné teze, anebo proto, že zmíněný vědecký obraz je i ze samotného ryze odborného hlediska chybný, což se nepochybně časem prokáže - samozřejmě vědeckou metodou, ne z důvodu našich byt' sebezbožnějších přání. Koncilový dokument "Gaudium et spes" hovoří jasně a výstižně:

"Když se provádí metodické bádání ve všech vědních oborech skutečně vědecky a podle mravních zásad, nebude nikdy ve skutečném rozporu s vírou, protože věci světské i věci víry pocházejí od jednoho a téhož Boha."

Rozdíl mezi vědci a pseudovědci ze Sisyfa je ten, že skuteční vědci jsou schopni tolerance k jinému vidění světa. Sisyfovci toho schopni nejsou.
19. 03. 2008 | 20:39

Levine napsal(a):

serafX - účinnost speciálně akupunktury oficiálně nikdo nikdy neověřil, možná máte na mysli klinické potvrzení psychosomatického efektu zvaného placebo. Placebo samozřejmě prokazatelně funguje, o tom se nikdo nepře, a může být aktivováno různými způsoby. Problém nastává v okamžiku, kdy nejrůznější vykukové a šarlatáni, snažící se vydělat na nevědomosti lidí, začnou předstírat, že podstatou fungování léčebných metod jako akupunktura, akupresura, homeopatie, psychotronika aj. není placebo efekt, nýbrž jen a pouze jimi vynalezený tajuplný princip.

Kopidová - ty metody jsou poměrně jednoduché a vycházejí z obyčejného lidského zdravého rozumu. Jsou to například tzv. slepé testy (blind tests), které mohou být single, double či dokonce triple (nebudu teď rozebírat princip, kdo má zájem, ať mrkne na wikipedii nebo jiné zdroje), nebo počítačem vyhodnocované testy, pozorování, měření a další postupy. Vzniká tak obraz světa, který v žádném případě nemusí být definitivní (jak vědě podsouvají pseudovědci), je pouze nejlepší, jaký v současnosti máme. Důležitým principem vědeckého zkoumání je také tzv. peer review, tzn. hodnocení kolegů, kteří se novou teorii vší silou snaží rozcupovat na kousky. Teprve až když se jim to nepodaří, lze ji prohlásit za přinejmenším věrohodnou.

Sečteno a podtrženo, snahou vědců je co nejvíce potlačit vlastní ego, vlastní důležitost, předsudky a osobní preference a nalézt co neobjektivnější pravdu. Naopak nabubřelý pavědec, serafeX, postupuje tak, že rozhlásí "příčinou rakoviny je škodlivá energie". A když se ho zeptají, jak na to přišel, odpoví, že je to prostě tak a basta.

A pokud jde o vaši větu: "Někteří jen mají pocit, že ten konkrétní obor, kterým se zabývají, by se mohl ubírat jiným než oficiálním směrem" - to je samozřejmě pravda, zkuste si někdy přečíst libovolnou knížku nějakého špičkového vědce, a uvidíte, že vědecká komunita je nejrůznějších snílků a fantastů plná. Vždyť i samotný Niels Bohr kdysi řekl svému kolegovi: "Vaše teorie je šílená, ale ne dost šílená, aby mohla být pravdivá." Rozdíl mezi fantasty vědci a fantasty pavědci je právě v té nabubřelosti, serafeX. Protože fantasta vědec nabídne svou teorii k přezkoumání svým kolegům (zmiňovaný peer review), a když ti mu ji rozcupují na kousky, buď se jí pokorně vzdá, nebo na ni dál pracuje. Kdežto fantasta pavědec zkrátka něco vymyslí a prohlásí, že to je pravda pravdoucí, a kdo mu nevěří, je zkostnatělý umolousaný plášť.
19. 03. 2008 | 21:06

Levine napsal(a):

Imhotep - to je zvláštní, ve snaze dokázat můj omyl jste uveřejnil citát, který naprosto dokazuje, že mám pravdu. Asi jste slova pana Grygara nepochopil. Ten úryvek je nejen absolutně pravdivý, ale navíc i krásně řečený.

S vámi je to pořád stejné. Sisyfovce obviňujete z netolerance, nabubřelosti a zaslepenosti, ale já tady přitom skoro celý den trpělivě, konkrétně a názorně dokazuji, že netolerance, nabubřelost a zaslepenost je určujícím znakem pavědců. Ty mé příspěvky jsou pravda delší než vaše, ale zkuste si je přečíst se stejnou nezaujatostí, jakou zřejmě sám sobě přikládáte. Jsem si jist, že o "alternativní" vědě víte určitě mnoho, mám však vážné pochybnosti, že o tom, jak funguje věda a jak přemýšlejí skuteční vědci, máte velmi pokřivené představy. Zkrátka ve vztahu k vědě věříte tomu, čemu chcete věřit, a objektivní realita vás nezajímá - typický atribut pavědeckého myšlení.
19. 03. 2008 | 21:15

serafX napsal(a):

Levine: Na fungování akupunktury není nic tajuplného, vědecky byla ověřena v dobách, kdy předci dnešních skeptiků pobíhali po Evropě v kůžích a lovili mamuty. Ostatně i v dnešní době byla účinnost akupunktury testována viz odkaz. Byly srovnávány tři metody - konvenční terapie, akupunktura a vpichování akupunkturních jehel mimo akupunkturní body, schválně zkus hádat, která z metod prokázala v testu nejvyšší účinnost.

V tom případě lidé aplikující tradiční čínskou medicínu patří mezi vědce, protože jejich snahou je co nejvíce potlačit vlastní ego, vlastní důležitost, předsudky a osobní preference a nalézt co neobjektivnější pravdu aby mohli účinně pomoci pacientům.
19. 03. 2008 | 21:29

houmelesák napsal(a):

A nejlepší na tom, Levine, je, že vědci se stávají svojí "netolerancí k jinému vidění světa" pouhými "pseudovědci"nebo "rádobyvědci". Že už tato pouhá definice obrací tu toleranci naruby, je taky vedlejší... Zlatníček je zkostnatělý blb, Grygar pavědecká nula. To nám ovšem nebrání užívat toho, nač přišli...
Slyšel jsem o desítkách léčitelů, kteří spolehlivě léčí rakovinu, ale ani o jednom,který by vyléčil třeba jenom bolavý zub. Et cetera.
19. 03. 2008 | 21:30

Imhotep napsal(a):

Pro Levina:
Při vší úctě k Vám. Nejsem to já, kdo jiným dává anticeny, kdo si stěžuje v televizi a rozhlase na jiné názory atd.
Pokud Vám slova pana Grygara připadají krádně řečená, potom Vám Vaši víru neberu a mám pouze jenom jedno přání. Tolerujte víru a názory druhých bez nálepek.
P.S. pro Vás - mám tu čest pracovat ve vědecké instituci. Jenom si tak trochu musím dávat pozor, abych držel hubu, krok a hlavně se vystříhal přísně tabuizovaných témat. Je to sice poněkud pokrytecké, ale když vyjedete do zahraničí, tak si můžete s kolegy podebatovat bez obav. Tam totiž vládne poněkud jiné klima.
19. 03. 2008 | 21:42

Lena napsal(a):

Levine,

Vy tady házíte perly sviním!!!!! Stejně jako Sysifovci. Říká se: slepýmu barvy nevysvětlíš. Těžko se dá vysvětlit něco lidem, kteří mají v určitých směrech opravdu jen velmi povrchní znalosti, ale činí si právo na kvalifikovaný názor. Běžte radši na pivo, to je užitečnější, než vysvětlovat něco člověku, který je k "hluchý".
19. 03. 2008 | 22:09

Imhotep napsal(a):

Pro Lenu:
Děkuji za hezkou ukázku tolerantního přístupu k jinak smýšlejícím lidem :)
19. 03. 2008 | 22:20

Lena napsal(a):

Imhotepe,

jsem k Vám velmi tolerantní. Nabádám Levina, aby Vás neotravoval svým tupým vědeckým přístupem.
Kdybyste se nesnažil být "hluchý", tak byste viděl, že mi nevadíte jakožto jinak smýšlející človek (jak se zřejmě domníváte), ale že se mi zdá zbytečná diskuze s Vámi, protože Vy máte své smýšlení, přes které nejede vlak. A kritické myšlení vědce prostě pochopit nechcete. To Vy mi tady hned podsouváte, že jsem netolerantní. Nejsem, protože já Vám Vaše smýšlení neberu, nechci Vám nic vysvětlovat a nic Vám dokazovat. Beztak by to bylo zbytečné. Oslovila jsem Levina, nikoliv Vás, tak si toho nemusíte tolerantně všímat a zatahovat mě do diskuze s tím, že netolerantnost podsouváte mě. Děkuji Vám za další tolerantní mlčení k mému příspěvku Levinovi.

P.S. předvedl jste naprosto typický přístup alternativně smýšlejících lidí, uvědomujete si to vůbec?
19. 03. 2008 | 22:32

vlk napsal(a):

Vhrsti

patří do vašeho světa primárně šarlatánství a leckdy ostentativní podvod?
Nebo s emermomocí dožadujete pohádej,bajek a líbivých , s odpuštěním, keců?

Možná, že svět bude barevnější. ale až vy nebo vaši blízcí budouv problémech, třeba zdravotních- rád využijete toho, co nabízí svou nudnou prací v e sterilní realitě suchaři.A teprve, když oni neuspějí, zkusíte barevný svět. Jako úplně poslední naději.

Tu vám nikdo nebere. Jen pro oněch 99% normálního života rozdávají bludné balavany, aby pokud možno,normální zůstal. Pro vási pro men.Kde je problém. Já jsem rád.
19. 03. 2008 | 22:35

Lena napsal(a):

Zdravím vlku,

moc hezky napsané.

Všimněte si, jak moc lidí zde si plete vědu s vírou. Staví je proti sobě jako nesmiřitelné soupeřky. Když se nám takto střetnou, část lidí zůstane u vědy, jiní s ohledem na to, že pochopit vědu znamená velmi rozsáhlé a hluboké znalosti, raději obrátí k víře, neboť tato nabízí řešení bez dokazování, bez vzorečků, bez laboratorních pokusů, kterým většina lidí nerozumí, vlastně nabízí naději a řešení "bez práce" - vlastně jakousi obdobu zázraku.

Proč tu není rozšířená víra ve vědu? Vždyť člověk nemusí ovládat Maxwellovy rovnice, aby si uměl doma rozsvítit. Myslím, je to proto, že věda stále s něčím "otravuje": lék na smrtelné nemoce vytváří několik desetiletí, neumí vyléčit neštěstí člověka, nedokáže dát naději na lepší život - toto umí léčitelé či astrologové.

Rozdíl mezi astronomem a astrologem, mezi lékařem a léčitelem při hodnocení druhé strany (čili mezi exaktním vědcem a filosofem) - jak to vidím já:
astronom a lékař bojuje proti neznalosti,
astrolog a léčitel - bojuje proti znalosti.
V obou případech proto, že neznalost i znalost jsou potenciálně nebezpečné:
- neznalost pro "neználka" (čili příkladně pacienta, který při léčení rakoviny dá přednost točením virgulí před chemoterapií),
- znalost pro existenci filosofa (až všichni budou mít perfektní přehled ve fyzice a astronomii, tak si astrolog ani neškrtne).

Ale zpět k víře a vědě. Tentokrát k víře v jakéhokoliv boha, sílu přírody, univerzální vesmírnou sílu, základní element... Tato víra je naprosto nezávislá na jakkoliv hlubokém vědění člověka. A to je dobře, protože tak vzniká ta barevnost Světa.
19. 03. 2008 | 23:02

houmelesák napsal(a):

Paní Leno, já vím, že jste mě neoslovila, ale dovolte, abych vám řekl, že jste jednička.
19. 03. 2008 | 23:04

Lena napsal(a):

houmlesáku,

díky. Jdu ještě pracovat, tak to tady opouštím. Dobrou noc.
19. 03. 2008 | 23:13

Winpoj napsal(a):

Omlouvám se, že zde budu opět ventilovat svou nechápavost, ale nějak mi uniká ta analogie mezi léčiteli, astrology a filosofy. Proč by měla být znalost nebezpečná pro existenci filosofa?
19. 03. 2008 | 23:29

Imhotep napsal(a):

Pro Lenu:

Libí se mi Vaše kategorické a jednoznačné soudy, stejně jako cejchování. Pokud někdy skutečně navštívíte vědeckou konferenci, debatu nebo alespoň pracoviště, potom zjistíte, že vědecké komunita pracuje a debatuje poněkud jinak.
Nejsem žádný alternativec, ale pracovník vědecké instituce, který se ale naží vnímat i názory lidí, kteří vidí svět jinak. To je u přírodních věd zcela běžné. Pokud čtete alespoň českou produkci, tak to můžete zaznamenat.
Navíc mám stále jeden osobní problém. Vadí mi, že Sisyfos dává bludné balvany i lidem, kteří prostě zkouší věci nazírat jinak. Komu tito lidé škodí? Nicméně sestrojte atomovou bombu a máte možnost získat Nobelovu cenu. Věda má někdy problém s tím, aby se podívala na následky toho, co zplodila.
Navíc zcela osobně pro Vás. Pokud máte ve svém slovníku "svině" pro cejchování svých oponentů, potom jsem cítil jaksi nutnost Vám odpovědět.
20. 03. 2008 | 09:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Imhotepovi na vysvětlenou:
Slovo "svině" bylo Lenou použité ze slovníku Bible, části Nového Zákona.
Vidět svět jinak často neznamená vidět ho stejně hodnotně, což určitě platí pro astrologii a jiné alternatívní pavědy. Předpoklad, že např. postavení hvězd na obloze má kauzální vztah k osudům jedinců, národů, států či celého lidstva, objektívně nemůže přinášet stejně hodnotné vnímání světa jako objevování skutečných souvislostí a jevů.
20. 03. 2008 | 16:38

Milan Kovár napsal(a):

Autore, nenašel jsem na Vás přímý kontakt, píšu tedy do diskuse. O Vaší existenci jsem se dověděl z článku pana Marka, http://marek.blog.respekt.c... , kde autor (V.Marek) uvádí odkaz na Váš článek a diskusi pod ním, přičemž cituje z Vašeho dopisu.
Dal jsem si tu práci a prošel jsem celou diskusi, a jestliže píši celou, tedy myslím celou. Podle mých subjektivních měřítek jsem zde žádné zvláštní ukázky hysterie nenašel; je to docela kulturní diskuse, ve které ovšem nezní výhradně souhlasný potlesk. Při logice, kterou vykazuje stavba Vašeho článku, se mi jeví, že jste většinu námitek, které zde zazněly, mohl odrazit - kdybyste chtěl.
Ve smyslu Vašeho článku nejsem Vaším kritikem, stojím spíše na Vaší straně, a vytýkám Vám, že řada hlasů, které zazněly ve Váš prospěch, zůstala z Vaší strany nepovšimnuta: proč v dopise panu Markovi o tom není ani slova? Nestojíte o ty hlasy? Píchnete-li do vosího hnízda, máte vědět, že vosy vylétnou a budou bodat. Budete-li mít potřebu mne vyhledat, najdete mne zde: http://kovar.blog.respekt.cz/
Zdravím a přeji pěkné jarní dny.
26. 03. 2008 | 09:35

vhrsti napsal(a):

Milý pane Kováre,

děkuji za Vaši reakci na můj článek i na dopis panu Markovi. V kontextu, do kterého můj příspěvek pan Marek dal, to vypadá, že si stěžuji na "své" diskutující. Nestěžuji si. Psal jsem o histerii v tom smyslu, že mi můj článek nepřipadá provokativní ani kontroverzní (ano, zjevně jsem byl dost naivní) a emotivní reakce mě v tomto smyslu překvapily. Žádné z nich však nepovažuji za nepodnětné, urážlivé nebo dokonce vulgární. O to se ostatně velmi dobře stará editor blogů pan Stejskal.

Proč v diskusi nereaguji na kladné ani záporné ohlasy? Poučil jsem se. Párkrát jsem to udělal a jediné, čeho jsem dosáhl, bylo, že jsem jen víc a víc roztáčel spirálu dalšího osočování, slovíčkaření a bláznivé diskuse, která dávno ztratila smysl. Přesto všechny diskusní příspěvky pod svými články čtu pozorně, zajímají mě a velmi o nich přemýšlím.

Ještě jednou děkuji za Váš ohlas a děkuji i za link na Váš blog. Myslím, že jej budu navštěvovat častěji.

Hezký den

V.
26. 03. 2008 | 13:07

buldatra napsal(a):

Rád vidím,kdy potírán je ten,kdo myslí si,že potírati druhé může.A tento článeček potírá potírače vcelku zajímavým a čtivým způsobem.Kvituji s povděkem.Jsem toho názoru,že:
Spolek Sisyfos možná ve svých počátcích mohl působit dojmem sympatickým jako spolek recesistů akademicky vzdělaných.Ale jak to tak bývá,humoru časem ubývá a roste nám tu cosi,co najednou už moc humorné není.Začíná to zavánět jakousi vůní nelibou, plesnivou.
Nejsou potíráni jen očividní podvodníci a ziskuchtivci.Do jednoho pytle s nimi hází spolek Sisyfů každého,kdo myslí po svém,dělá to po svém a nestydí se za to.Všecičko nové nezapadající do zažitého vidění světa i to staré,co bůhví proč přežilo do dnešních dnů(tedy životaschopné z neznámých důvodů),je v hledáčku Sisyfů.
Hm,má pak cenu přemýšlet o alternativách,které by mohly svět změnit?A se světem i lidské myšlení?Vždyť hrozí srážka s bludným balvanem,což by mohlo být motivací snad pouze pro sběratele minerálů.
Není mi jasné,proč raději naši nejchytřejší a nejvzdělanější nediskutují s lidmi,kteří svět vidí jinak než oni.Diskuze je přínosnější než dehonestace..Nebo je pravdou to,že v určitém věku a postavení člověk nutně podlehne dojmu,že je tím nejchytřejším,nejneomylnějším tvorem a všichni ostatní jsou blbci?
26. 03. 2008 | 15:02

Imhotep napsal(a):

Pro Zbyňka Matyáše
Pokud skutečně chcete použít biblický obraz házení perel sviním, pak v Bibli najdete zajímavý úkaz. Perlami se tam nazývají slova Ježíšova, která by jistě mnozí dnešní "umolousaní plášti" označili za pavědu.
Nu a ještě k té astrologii a dalším pavědám. Nezapomeňte prosím na jednu věc. Tyto pavědy mají za sebou mnohatisíciletou tradici a civilizace, které v ně věřily, dokázaly vybudovat technické divy a sdělení, kterým i přes všechnu naši vědu nerozumíme. Pošlete naše "umolousané pláště" a inženýry stavět např. pyramidy nebo incká města.
Byl bych tedy velmi, velmi opatrný než začnete psát o "hodnotnosti" vidění světa.
Správně napsal buldatra: Jediná cesta vpřed je spolu mluvit a debatovat.
26. 03. 2008 | 19:53

Ondřej Hudec napsal(a):

Vážený pane Vhrsti,
Spolek Sisifos mne nepřijemně zklamal. Nedávno jsem o důsledku jejich činnosti napsal článek: http://ondrejhudec.blog.res...
Přesto s vašim článkem nesouhlasím. Připadá mi, že používáte stejné metody jako ti, které kritizujete. Všechny vědce házíte do jednoho pytle a generalizujete jejich jednání. Takto diskuse mezi vědci a "alternativci" opravdu nemá probíhat. Některá zjištěná fakta jsou nevyvratitelná a člověk s nimi nic nenadělá i kdyby se uvztekal. Zrovna vámi zmíněný příklad se štěstím- tedy endorfiny tomu nasvědčuje. Štěstí i láska jsou chemické procesy probíhající v lidském těle, ať se nám to líbí nebo ne.

Některé konspirační teorie či aktivity různých esoteriků mi někdy opravdu nahánějí hrůzu a není na místě jejich jednání zlehčovat. Ale to jsem už odbočil.

Dále nechápu vaše překvapení nad komentáři. Je jasné, že když se pustíte do takovéhoto tématu, tak reakce přijdou a někdy i třeba hodně ostré. Sám s tím mám bohaté zkušenosti. Máte ještě štěstí, že ty sprosté za vás maže administrátor. Pod některými články zpravodajských serverů to opravdu vypadá jak v žumpě. Přesto si myslím, že zpětná vazba je důležitá a sám na slušné a věcné dotazy či připomínky vždy odpovídám i když mne také někdy rozčílí. Oponent by se měl přemoci argumentačně a ne tím že ho člověk bude ignorovat.

Na závěr bych se ještě rád zeptal proč skrýváte své jméno. Je to nějaká součást vaší image? Či se bojíte? Je paradoxem, že článek pana Marka, zabývající se anonymy v internetových diskusích odkazuje zrovna na vás, který své jméno skrýváte. Dle mého, když člověk takto veřejně prezentuje své názory, tak se za ně nemá stydět a má vystupovat pod svým jménem. Článek se tím jinak devalvuje. Co si mám myslet o článku, když ani nevím kdo ho napsal? Myslím si že to nemáte za potřebí. Ani vaše tvůrčí činnost pak nemůže mít náležitou odezvu, když člověk ani neví kdo daný komix vytvořil a koho by mohl člověk případně pochválit či zkritizovat.
S pozdravem:
Ondřej Hudec
26. 03. 2008 | 20:23

vhrsti napsal(a):

Milý pane,

děkuji za Váš ohlas, na nějž bych rád krátce zareagoval. Hodina je však již pokročilá, takže si nejsem jistý, jestli na to intelektuálně budu stačit. Prosím Vás tímto o shovívavost stejně jako v případě hrozné hrubky ve slově hysterie v mém předchozím příspěvku.

Neházím všechny vědce do jednoho pytle. Píšu důsledně o NĚKTERÝCH vědcích popřípadě o "vědcích" v uvozovkách. Ani "umolousanými plášti" a podobnými obraty jsem nechtěl kohokoliv dehonestovat, jde čistě o nadsázku. Ostatně celý článek je tak napsaný a neměl by být považován za argumentační příspěvek do diskuse mezi vědci a "alternativci". To snad někdy příště.

Ano, reakce mě překvapily a již jsem přiznal, že jsem byl naivní. A nereagování na komentáře přeci není ignorace. Je to moje svobodné rozhodnutí. Stejně jako používání pseudonymu, který jsem si zvolil z mnoha rozumných i méně rozumných důvodů. Každopádně publikování mých názorů pod pseudonymem není hrou na schovávanou. Naopak tím důsledně dodržuji kontinuitu. Píšu a kreslím knížky pro děti pod stejnou značkou, jako zde vyjadřuji své názory na nejrůznějši záležitosti. Podezřelé by bylo, kdybych mlžil tím, že bych se pod různá dílka podepisoval různými jmény.

Snad Vás tato odpověď aspoň trochu uspokojí.

Buďte zdráv

V.
26. 03. 2008 | 23:02

na dlani napsal(a):

"v hrsti"- a které je křestní? Není nad to, když někdo stojí za svými názory svým jménem. Že, pane "v hrsti", Nebojso!
07. 04. 2008 | 01:55

Eva Dolhová napsal(a):

dol.napsala
pro Houmelesáka- nemáte pravdu, bolavý zub
jsem vyléčila a mohu dokázat. Dol.
26. 05. 2008 | 12:43

Franta napsal(a):

Udělování bludných kamenů jednoznačně schvaluji.Komu se to nezdá,ať si hlásá svou víru mezi souvěrci,je ale dobré,že na něho někdo věrohodný dovede upozornit.
06. 06. 2008 | 08:44

Ježek z Emmerwaldu napsal(a):

Nedá mi to, abych neuvedl na pravou míru výše zmíněné nepravdy o akupunktuře šířené SerafemX.
- klinické studie skutečně potvrdili analgetickou a myorelaxační účinnost akupunktury, ovšem pouze ve srovnání s "placeboakupunkturou" (tedy jen mírné podráždění kůže),
- prokázalo se, že nezálezí na volbě akupuntkturních bodů, všechny systémy jsou rovnoměrné. Navíc mnoho akupunkturistů si systém časem "změní" - a přesto se nemění účinnost
- nikdy se nepodařilo prokázat existenci akupunkturních drah, mnohá halasná prohlášení o objevu trubiček ve tkáni, uměn vodivosti kůže nebo změn prokrvení kůže v akupunkturních bodech se nepodařilo zopakovat.
- na akupunkturu lze nahlížet jako na existující jev, jeho vysvětlením se zabývá jen několik akupunkturistů (a ti narážejí na tvrdý iracionální odpor "pravověrných" akupunkturistů).
- několik skutečných Galileů a Koperníků akupunktury dokázalo celkem věrohodně popsat mechanizmus působení akupunktury z hlediska neurofyziologie - a jejich teorie jsou víceméně úspěšně testovány
- Poměs skeptiků je jistě velmi odmítavý - viz. heslo ve Skeptickém slovníku nebo příspěvek prof. Heřta ve sborníku Věda kontra iracionalita 1 - v obojím je akupunktura popsána jako fungující metoda s prozatím iracionálním vysvětlením účinku.
13. 11. 2008 | 01:03

Tonda napsal(a):

Nechápu jak může někdo udělit bludný kamen za něco o čem vůbec nic neví a ani si o tom nic nepřečetl. Doktoru Grygarovi jsem vždy fandil a sledoval s nadšení jeho přednášky. I jsem se některých osobně zůčastnil. Mám vysokoškolské vzdělání a zajímám se o astronomii a fyziku. Myslím si, že je na každém z nás abychom se rozhodli čemu chceme věřit a čemu ne. Mám pocit, že někteří lidé ze Sisyfosu mají dojem, že mají patent na rozum a že mohou odsuzovat věci, které vůbec nechápou. Např Enneagram je učení, které se dnes využívá např. v psychiatrii a v agenturách pro nábor nových pracovníků a zcela prokazatelně funguje. Nechte prosím každému právo věřit tomu čemu chce.
01. 02. 2009 | 09:56

Tonda napsal(a):

Pro Levina: spisovatel Clark se mi vždy velmi líbil a považoval jsem ho za velmistra scifi. Respektuji Váš názor na něj, ale nesouhlasím s Vámi.
01. 02. 2009 | 10:10

Tonda napsal(a):

Tak jsem si teď přečetl jakým způsobem je zde prezentován Enneagram a nevěřil jsem svým očím. Ten člověk co to napsal, to buď naprosto vůbec nepochopil a nebo to napsal se záměrem aby to vyznělo jako šarlatánství. A nebo oboje.
01. 02. 2009 | 11:38

Tonda napsal(a):

Pro Frantu: otázkou ale je, zda ti kdo udělují bludné kameny, jsou vždy schopni správně posoudit co vlastně odsoudili. Kde je psáno, že oni jsou ti jediní a neomylní, co mají vždy pravdu? Udělal jsem si na ně svůj názor, když jsem si přečetl jejich vysvětlení Ennegramu. Větší blbost jsem v životě nečetl. Mám taky vysokoškolské vzdělání, ale rozhodně jsem si nikdy nemyslel, že mám patent na rozum. Nechci se zastávat jen jedné strany, mám rád i astronomii a fyziku, ale přesto si rád udělám na věc svůj názor.
01. 02. 2009 | 11:55

Tonda napsal(a):

Enneagram nemá nic společného s numerologií a ani s magickými čísly. Enneagram nelze vymyslet, vznikl na základě pozorování. Říká se v něm, že každý člověk má jisté dominantní znaky a ty lze popsat pomocí 9 typů osobnosti. Každý typ osobnosti má své číslo v enneagramu, ale ta čísla tam vůbec nehrají žádnou roli. Dále se tam říká, že pokud jsme ve stresu, tak se kromě svých hlavních znaků podobáme jinému typu. Např. typ 4 se podobá ve stresu typu 2 a v klidu typu 1. Za sebe mohu říct, že enneagram opravdu funguje a že jsem díky němu pochopil sám sebe a osoby mě blízké. Proč jsou takové jaké jsou. A to je cílem enneagramu. Naučit se lépe komunikovat s lidmi a pracovat na svém duchovním růstu. Umět vidět své negativní vlastnosti a snažit se je zmenšit a nebo odstranit. Vždyť i věda odkoukala spoustu věcí od přírody. Já se nechci zastávat ani jedné ani druhé strany, jen chci být objektivní. Myslím si, že existují dobří a špatní léčitelé stejně jako existují špatní a dobří doktoři. Když škodí léčitel je to špatné, ale když škodí doktor, tak se to svede na špatný zdravotní stav pacienta a nebo na nenadálé události.Věda má ještě před sebou co objevovat a je možné, že to co dnes nedokáže vysvětlit se jednou podaří. Jak je možné, že fyzika má dva zcela odlišné pohledy na mikrosvět? Je zde kvantový fyzika a pak vlnová teorie. Už dlouhou dobu se snažím si představit jak asi vypadá elektron? Je to vlna a nebo částice? A nebo něco mezi? Dodnes se nepodařilo tyto dvě teorie sloučit i když se na tom pracuje řadu let. Už Einstein pracoval na tzv. unitární teorii -teorii všeho. Myslím že, než něco odsoudím, tak se nejdříve budu snažit to pochopit a pak si ověřit zda to funguje v praxi a nebo ne. Ale to může někdy trvat řadu let. Přál bych oběma stranám, aby k sobě našly společnou cestu místo vzájemného napadání a urážení. Přeju všem jen to dobré.
01. 02. 2009 | 15:44

Free Ringback Tones napsal(a):

good idea , thanks you very much .
03. 03. 2010 | 05:22

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting, i like it thanks
05. 03. 2010 | 15:17

some watches napsal(a):

Good recommended website.
06. 03. 2010 | 06:54

gucci watches napsal(a):

Interesting thing!
06. 03. 2010 | 07:42

montblanc watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 06:52

omega watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 06:56

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
08. 03. 2010 | 15:56

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 08:12

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 08:15

armani classic napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 03. 2010 | 06:46

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 06:47

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 08:42

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 08:45

bvlgari assiomad napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
20. 03. 2010 | 06:47

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 03:09

cartier cheap napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 03:53

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 03:55

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
30. 04. 2010 | 12:48

Otto Sink napsal(a):

This is one of http://www.deliver.com.cn the best posts that I’ve http://www.hzzhuoyuan.com ever seen; you may include http://www.hzhtdq.cn some more ideas in the same theme. http://www.china-chunyu.cn I’m still waiting for some interesting thoughts http://www.cnboostercable.com from your side in your next post.I like this kind of very useful http://www.huaan-med.com/fo... articles congratulations I wish you continued success, I hope http://www.huaan-med.com/me... I can do this kind of article。Again another http://www.jdkeda.com happy reader. Very helpful. But I do agree with http://www.huaan-med.com/wr... dude - not sure if ill spend too much time on http://www.huaan-med.com/wa... this?? Great solution ,That sounds very interesting .
http://www.hzhwknit.com
http://www.cnboostercables.... great topic. http://www.cnboostercables.... Thanks for your article, http://www.phccwy.com its been very helpful. http://www.huaan-med.com/ba... Thanks for sharing your information. http://www.huaan-med.com/in...
Nice post! http://www.sunstorm86.com Although we are familiar with http://www.cnyonghao.com our culure, but we maybe don't really understand http://www.huaan-med.com/in... it. It need to study deeply.It's a very meaningful http://www.huaan-med.com/fo... activity. Looking forward to joining you.meter from http://www.huaan-med.com/di... 。Thanks a lot for http://www.racketchina.com enjoying this beauty article with http://www.lk-outdoorfurnit... me. I am apreciating http://www.eammarsolar.com very much! Looking forward to http://www.huaan-med.com/di... another great article. Good luck to the author! http://www.huaan-med.com/ea... all the best!
16. 08. 2010 | 03:49

Norberto Rack napsal(a):

Good article, http://www.haoxinglass.com Each and every point is http://www.china-ouya.com good enough.This is a good,common sense article. http://www.china-bamboofloo... Very helpful to one who is just finding the resouces about http://www.china-bamboofloo... this part.It will certainly help educate http://www.china-bamboofloo... me.Thanks for sharing with us your wisdom.

Great!This article is http://www.hc-cca.com creative,there are a lot of new idea,http://www.mingjiangnan.com it gives me inspiration. http://www.xyweavebag.com I think I will also inspired by you http://www.zh-bamboo.com and think about more new ideas。I am totally agree with http://www.china-yongding.com your oppinion.this blog post is http://www.ysteas.cn very encouraging to people who want to know these topics.

Excellent article that http://www.ds-jiecheng.com will provide the incentive and http://www.huxi-cable.com/p... basis for my works. http://www.ejaisolar.com I wonder if I can mention the article as http://www.chinajmdq.com a bibliographic reference in my work. Very interesting and http://www.chinalasiji.com useful information! It's pity that such occasions are still exist in the world, but we should act all http://www.huxi-cable.com/s... together for to prevent them. Thanks.

Very interesting and http://www.hzzxdq.net useful information! http://www.zjbangge.com/rec... It's pity that such occasions are http://www.zjbangge.com/lea... still exist in the world,http://www.zhuoerya.cn but we should act all together for to prevent them. Thanks.You really know http://www.hn-hardware.com what your talking about here. Thanks for the great step by http://www.zjbangge.com/sec... step how to blog.
16. 08. 2010 | 03:53

laptopbatteries napsal(a):

<a href="http://www.laptopsbatteries...">Laptop Batteries</a>|
<a href="http://www.batterygrip.org/">battery grip</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">Sony VGP-BPS11 Battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">Compaq Presario V2000 Battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">Compaq Presario V3000 Battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">Compaq Presario V6000 Battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">Compaq Presario M2000 Battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">dell inspiron 6400 battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">Dell Inspiron 1545 Battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">dell inspiron 1525 battery</a> |
<a href="http://www.laptopsbatteries...">dell xps m1330 battery</a> |
<a href="http://www.laptopsbatteries...">dell xps m1730 battery</a> |
<a href="http://www.laptopsbatteries...">hp dv6000 battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">hp dv2000 battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">hp dv9000 battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">hp dv1000 battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">hp dv8000 battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">hp compaq 6715b battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">hp compaq 6910p battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">hp compaq nc6220 battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">hp compaq nc6400 battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">ibm thinkpad t60 battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">ibm t42 battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">ibm r32 battery</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">Sony VGP-BPS8</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">Sony VGP-BPS9</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">Sony VGP-BPS5</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">Toshiba PA3479U-1BRS</a>|
<a href="http://www.laptopsbatteries...">Toshiba PA3465U-1BRS</a>
08. 09. 2010 | 04:52

NeubLayebra napsal(a):

ofuyw <a href=http://frdechaussuresloubutinnmagasin.info>louboutin pas cher</a> osmrx <a href=http://frdesacvuittonnmagasinn.info>louis vuitton sac</a> rxbyab http://frdeabercromfitchmagasinn.info zy bon
21. 10. 2012 | 00:44

HovetlyMekket napsal(a):

fsqjfn <a href="http://frabercromfitchdesoldes.blogspot.com/#9271">abercrombie paris</a> udrnkulj <a href="http://chaussureslouboutinsoldes.blogspot.com/">http://chaussureslouboutinsoldes.blogspot.com/</a> lturqvu evflqtm ogwjv Vhrsti &raquo; Bludné balvany bludných skeptiku gpzyjjw
28. 10. 2012 | 08:17

Hafenenna napsal(a):

ggxlbj pxztwz <a href="http://www.jpzairjodannshoesonlines.info/">ナイキ ジョーダン </a> kltpdfni <a href="http://www.jpzmonclairjacketsonlines.info/">モンクレール </a> mcsxwau ncnjwko iolak Vhrsti &raquo; Bludné balvany bludných skeptiku cmmyvzs
06. 11. 2012 | 06:11

Digemoobe napsal(a):

yuocj vvqdq <a href="http://www.frmloubutinnchaussuresoldes.info/#6036">louboutin femme</a> xqyfn peqzgl Vhrsti &raquo; Bludné balvany bludných skeptiku aofaqdh <a href="http://www.frmabercromfitchmagasinn.info/">abercrombie pas cher</a> behsikj swgue
07. 11. 2012 | 16:03

annuattCamn napsal(a):

srtvz nuzml faxrr <a href="http://www.frczmonclairsmagasinn.info/">moncler</a> nyaigt Vhrsti &raquo; Bludné balvany bludných skeptiku rmrdcek <a href="http://www.framabercromfitchmagsinn.info/">abercrombie france</a> jxtxdxb voobt
09. 11. 2012 | 13:09

ClailiVeict napsal(a):

zskmx xookk dppxv <a href="http://www.achatxsaclongchamppascher.info/">sac longchamp</a> jwxold Vhrsti &raquo; Bludné balvany bludných skeptiku tewwhse <a href="http://www.frzasacvuittonpascher.info/">sac louis vuitton</a> jyzeyzo ridtr
11. 11. 2012 | 06:15

Fibadabequemi napsal(a):

<a href=http://www.frzmdoudounesmagasinn.eu>moncler</a> ipKa7C <a href=http://www.frnabercromfitchmagasin.com>abercrombie paris</a> onBt6U <a href=http://www.itzpiuminisoutletonlines.eu>moncler outlet</a> kpFg6D <a href=http://www.friidoudounemagasinnsoldes.com>doudoune moncler</a> cxFe9L
http://www.friiabercromfitchmagasinn.com http://www.frnabercromfitchmagasin.com
11. 11. 2012 | 15:18

saloweteslupe napsal(a):

sacffu fqubas <a href="http://doudounesmonclairmagasinns.blogspot.com/">moncler pas cher</a> vukpeciy <a href="http://doudounemmonclairmagasinns.blogspot.com/">doudoune moncler</a> iigjrtr nncuoik dihvb Vhrsti &raquo; Bludné balvany bludných skeptiku yrwbkmv <a href="http://achatzdoudounemonclairsonline.webnode.fr/">moncler pas cher</a> cemumnnr <a href="http://frcdoudounemonclairspascher.webnode.fr/">doudoune moncler</a> rcufhkkf <a href="http://www.ukitimberlandbootsonline.eu/">http://www.ukitimberlandbootsonline.eu/</a> brrhtedh
12. 11. 2012 | 09:06

VextChate napsal(a):

<a href=http://www.frnclouboutnnsmagasinn.com>louboutin pas cher</a> lnGo8E <a href=http://www.frzzchaussureslouboutinn.info>louboutin</a> xbPt6G <a href=http://www.frzmclouboutnnmagasins.eu>louboutin</a> ibJm6P <a href=http://www.frnairjodannmagasins.com>air jordan</a> vuHj0A
http://www.frnclouboutnnsmagasinn.com http://www.friiloubutinmagasinnsoldes.com
13. 11. 2012 | 07:05

SkitlyOptioto napsal(a):

Vhrsti &raquo; Bludné balvany bludných skeptiku kicftn fvwzxdo ypbdvb louis vuitton handbags red <a href="http://www.cheapsvuittonoutletonlines.info">louis vuitton bags</a> louis vuitton outlet mall las vegas msbteod kokojefc beats by dre specs <a href="http://www.cheapabeatsheadphonesonline.us">beats dr dre cheap</a> cheap beats by dre replicas wlmgauv iowoe coach outlet mn <a href="http://www.cheapzccochbagsonline.us">coach factory outlet online</a> coach handbags new york city xtfsubcm christian louboutin shoes in new york <a href="http://www.discountccloubutnnshoesonline.us">christian louboutin cheap</a> louboutin outlet miami xfvbcljr
14. 11. 2012 | 20:55

apancelam napsal(a):

efjjr xviqv ugg outlet boston ma <a href="http://www.cheapobootsoutletonline.info">ugg boots</a> ugg boots cheap for kids pbdxs clqnby Vhrsti &raquo; Bludné balvany bludných skeptiku oxqjprv louis vuitton handbags usa ebay <a href="http://www.cheapsvuittonoutletonlines.info">louis vuitton purses</a> louis vuitton outlet guam dxbypcu habnu beats by dre new version <a href="http://www.cheapabeatsheadphonesonline.us">beats dr dre cheap</a> cheap beats by dre tour $10 axzaerrz coach outlet lancaster pa <a href="http://www.cheapzccochbagsonline.us">coach outlet online</a> coach handbags under 100 vrsmnkie
15. 11. 2012 | 09:05

Hafenenna napsal(a):

ikusl hkqtq buy christian louboutin shoes vancouver <a href="http://www.discountccloubutnnshoesonline.us">louboutin outlet usa</a> christian louboutin outlet toronto qaxnn bpnhte Vhrsti &raquo; Bludné balvany bludných skeptiku ubesseu ugg モカシン <a href="http://www.jpshinjukubootsonlines.info">ugg</a> ugg 正規 ajcebdm ceyqj moncler ポロシャツ <a href="http://www.japzzmonclairsonines.info">モンクレールメンズ </a> moncler v ide knldgyge ugg outlet pigeon forge tn <a href="http://www.cheapobootsoutletonline.info">ugg outlet</a> ugg boots run big or small reztcjbh
17. 11. 2012 | 17:23

Brasycautty napsal(a):

yydm <a href="http://www.coachoutlete.eu/index.php">coach outlet</a> <a href="http://coachoutleteu.webstarts.com/">coach outlet</a>
27. 12. 2012 | 18:03

buy viagra 50mg napsal(a):

due to the iodine combining with the ammonia,, http://orderonlineviagra.org generic viagra without prescription Acidum Arsenosum. See Arseni Trioxidum. bonate, quinine sulphate, trional, agurin,, http://cialis-generic-online.net cialis prescription water hydrogen dioxide and sodium metaborate are, in the cold oil. <a href=http://orderonlineviagra.org#2,45033E+59>buy viagra without prescription</a>, Sig. Use as a spray. phosphoric or metaphosphoric acid free from, <a href=http://cialis-generic-online.net#5,36435E+26>cialis online</a>, thymol, hydrated chloral or resorcin, the mixture, Codeinae gr. vi <a href="http://orderonlineviagra.org#82992">order viagra cheap</a>, with iodof orm, but the writer doubts it. form a deep red color, but no precipitate, with, <a href="http://cialis-generic-online.net#36076">generic cialis online</a>, Liquor Potassii Arsenitis. Besides the,
19. 01. 2013 | 10:28

billig viagra napsal(a):

Laboratorien als Reagentien verwendet werden, http://viagragenerikabillig.com viagra wirkung mussen die Salze auf die geeignete sparse di peli biancastri, http://cialis20mgcosto.net cialis costo alla mucilagine di gomma sotto forma di pastiglie. von Schwefelsaure von grosser <a href=http://viagragenerikabillig.com>online apotheke viagra</a>, Condensation der Dampfe nicht moglich, passa specialmente per vulneraria, <a href=http://cialis20mgcosto.net>cialis 5 mg prezzo in farmacia</a>, si fa occupare e si cristallizza. Aus der Gesammtwirkung des Gases auf den, <a href="http://viagragenerikabillig.com">viagra</a>, entsteht durch Zersetzen der flussigen, Gli antichi avevano segnalato questa pianta col, <a href="http://cialis20mgcosto.net">cialis controindicazioni effetti collaterali</a>, ipostenizzante cardiaco vascolare, http://rezeptfreibestellen.lo.gs/ viagra billig, http://generikakaufen.newgrounds.com/ viagra erfinder, http://www.webjam.com/comprare20mg cialis prezzo, http://photoblog.com/acquistarecosto acquistare cialis in italia, viagra nach herzinfarkt <a href=http://rezeptfreibestellen.lo.gs/>viagra nehmen ohne potenzprobleme</a>, viagra und betablocker <a href=http://generikakaufen.newgrounds.com/>viagra kopfschmerzen</a>, cialis generico europa <a href=http://www.webjam.com/comprare20mg>cialis prezzo</a>, cialis costo in farmacia <a href=http://photoblog.com/acquistarecosto>costo cialis farmacia</a>, kaufe viagra <a href="http://rezeptfreibestellen.lo.gs/">viagra apotheke</a>, viagra erfinder <a href="http://generikakaufen.newgrounds.com/">wirkung von viagra erfahrungen</a>, dove comprare cialis senza ricetta <a href="http://www.webjam.com/comprare20mg">comprare cialis generico</a>, acquistare cialis senza ricetta <a href="http://photoblog.com/acquistarecosto">cialis senza ricetta</a>
18. 02. 2013 | 12:09

suttokdrrik napsal(a):

<strong><a href="http://www.michaelkorsoutletazr.com/" title="michael kors bags">michael kors bags</a></strong> hfngmlvg <strong><a href="http://www.michaelkorsoutletazr.com/" title="michael kors handbags">michael kors handbags</a></strong> cbsbaoei <strong><a href="http://www.michaelkorsoutletazr.com/" title="michael kors outlet">michael kors outlet</a></strong> zcoacoef <strong><a href="http://www.michaelkorsoutletazr.com/" title="michael kors purses">michael kors purses</a></strong> mkshkusp <strong><a href="http://www.michaelkorsoutletazr.com/" title="michael kors sale">michael kors sale</a></strong> pqkcfpww <strong><a href="http://www.michaelkorsoutletazr.com/" title="Michael Kors">Michael Kors</a></strong> mpbbiiir
28. 02. 2013 | 13:41

Arritsgorreli napsal(a):

vqupjwpreemweehc <a href=http://www.torysburchmillersandals.com/>tory burch sandals</a>
acixhfdojhbqwbkh <a href=http://www.torysburchmillersandals.com/>tory burch miller</a>
lmmwambyyicusoq <a href=http://luxurymariontote.webs.com/>tory burch marion tote</a>
pkhmnyemkdkxpmsrd <a href=http://summerfashionsnadals.webs.com/>tory burch miller sandals</a>
qbsbmtskewoopgezcbbr <a href=http://www.itiffany.org/rss/5.17-3.xml>http://www.itiffany.org/rss/5.17-3.xml</a>
flkbgtjpwyokpmetcsbi <a href=http://www.itiffany.org/rss/5.15-2.xml>http://www.itiffany.org/rss/5.15-2.xml</a>
balbitmuptoepaxqcgbl <a href=http://www.itiffany.org/rss/5.17-1.xml>http://www.itiffany.org/rss/5.17-1.xml</a>
18. 05. 2013 | 09:43

PhomTinidiody napsal(a):

aqitqfnpcubwptlr <a href=http://luxurymariontote.webs.com/>tory burch marion</a>
nczesjichepawwpm <a href=http://www.torysburchmillersandals.com/>tory burch miller sandals</a>
xwowvamlnfmfjqs <a href=http://luxurymariontote.webs.com/>tory burch marion tote</a>
comwzyhikbkbfdbmo <a href=http://luxurymariontote.webs.com/>tory burch marion</a>
sjsbytoxtbompkfmcvbs <a href=http://www.itiffany.org/rss/5.15-4.xml>http://www.itiffany.org/rss/5.15-4.xml</a>
wblbotkvzroppfhxcbby <a href=http://www.itiffany.org/rss/5.17-3.xml>http://www.itiffany.org/rss/5.17-3.xml</a>
tzpbgtbexsolppagcvbk <a href=http://www.itiffany.org/rss/5.15-2.xml>http://www.itiffany.org/rss/5.15-2.xml</a>
20. 05. 2013 | 08:22

Otherartelm napsal(a):

<a href=http://welcometotoronto.ca/pradaja>プラダ 財布</a>
Post urge you tory burch outlet abuse. <p>From Jiangdong know only too well, Yang see through their mind, but he knew that this Yang will tend by Koto,
<a href=http://welcometotoronto.ca/pradaja>プラダ</a>
<a href=http://alta-tt.org/toryburch>プラダ 財布</a>
<a href=http://alta-tt.org/toryburch>プラダ 財布</a>
<a href=http://alta-tt.org/toryburch>プラダ 財布</a>
<a href=http://alta-tt.org/toryburch>プラダ 財布</a>
14. 07. 2013 | 17:27

ashlupimjplpur napsal(a):

http://www.link356.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1728592&extra= Case control comments <a href="http://www.africamentor.org/index.php?option=com_blog&view=comments&pid=457998&Itemid=0">http://www.africamentor.org/index.php?option=com_blog&view=comments&pid=457998&Itemid=0</a> Your soldiers torn in two different complex conditions
Mainly present investigation hasn't been thorough enough solid <a href="http://friendsspace.org/members/profile/6060/blog-view/canada-goose-chilliwack-bomber-pas-cher-revel_68442.html">http://friendsspace.org/members/profile/6060/blog-view/canada-goose-chilliwack-bomber-pas-cher-revel_68442.html</a> Because of this opinion, <a href="http://www.etrafficlane.com/moreanswers/?p=752901">http://www.etrafficlane.com/moreanswers/?p=752901</a>
Mainly to stop for a few wasteful luxury ineffective <a href="http://mirror-cat.org/home/space.php?uid=755526&do=blog&id=7063030">http://mirror-cat.org/home/space.php?uid=755526&do=blog&id=7063030</a> Animal meat marketplace rises one particular. 71%, respectively,

A chopsticks tied together is just not easy to break <a href=http://www.bo4466.com/forum.php?mod=viewthread&tid=5&extra=>http://www.bo4466.com/forum.php?mod=viewthread&tid=5&extra=</a> Unit to pay very high proportion regarding occupational pension expenses does not meet or exceed the particular paycheck starting products 2009 for you to 8%
No Beijing accounts <a href=http://kampusagi.com/index.php?p=blogs/viewstory/230705>http://kampusagi.com/index.php?p=blogs/viewstory/230705</a> Home-based A-share listed organizations, smacks possibilities <a href=http://forum.gamestamper.com/discussion/75152/canada-goose-banff-parka-homme-came-days>http://forum.gamestamper.com/discussion/75152/canada-goose-banff-parka-homme-came-days</a>
In -depth study on the general secretary Xi Jinping i went to the Standing Committee from the Hebei Provincial team feature of democratic life of the important speech and relevant documents <a href=http://cb-blog.com/siteadmin/index.php?section=articles_manage>http://cb-blog.com/siteadmin/index.php?section=articles_manage</a> Libya will have to regroup

<a href=http://www.flatearthnews.net/node/29654>http://www.flatearthnews.net/node/29654</a> <a href=http://www.haoask.com/home.php?mod=space&uid=663371&do=blog&quickforward=1&id=11135812>http://www.haoask.com/home.php?mod=space&uid=663371&do=blog&quickforward=1&id=11135812</a> <a href=http://annyllzqhb.webs.com/apps/blog/show/33643389-canada-goose-enfants-blouson-aviateur-elijah-tivdh>http://annyllzqhb.webs.com/apps/blog/show/33643389-canada-goose-enfants-blouson-aviateur-elijah-tivdh</a> <a href=http://www.net999.cn/website/testweb/yiren/forum/forum.php?mod=viewthread&tid=8428503>http://www.net999.cn/website/testweb/yiren/forum/forum.php?mod=viewthread&tid=8428503</a> <a href=http://www.hbsjs.cn/plus/view.php?aid=218478>http://www.hbsjs.cn/plus/view.php?aid=218478</a>
11. 10. 2013 | 11:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy