Komiksová zpráva o 11. září

09. 09. 2008 | 09:27
Přečteno 3134 krát
K sedmému výročí teroristického útoku na Spojené státy u nás vychází komiksová Zpráva o 11. září. Nic pro milovníky spikleneckých teorií. Scénárista Sid Jacobson a kreslíř Ernie Colón se úzkostlivě drží závěrů vládní vyšetřovací komise. O to je však 134-stránkový plnobarevný komiks zajímavější. Nezabývá se pouze událostí samotnou, ale velmi otevřeně i jejími příčinami, širšími souvislostmi a konkrétními návrhy opatření, jak pro příště podobným tragédiím předcházet.

Další pozoruhodnou a pro zájemce o seznámení se současnou komiksovou tvorbou přínosnější publikací je KomiksFEST! revue. Letošní druhé číslo předznamenávající stejnojmenný pražský festival nabídne ukázku z chystaného alba Šitíčko světové komiksové superhvězdy Marjane Satrapi, kultovního švédského komiksáře Maxe Andersona, stále známějšího a respektovanějšího norského tvůrce “němých” komiksů Jasona, nezávislého amerického autora Joe Lamberta či poetického německého kreslíře Ulfa K., který je i autorem obálky. Z českých tvůrců se v revue prezentují Jaromír 99 s komiksovou adaptací Erbenovy Svatební košile, Hza Bažant s ukázkou z Čapkova Krakatitu, Petr Korunka s příběhem od Edgara Dutky či Jaromír Plachý s dalším ze svých autorských opusů. Prostor v téměř stostránkovém sešitu zbyl i na publicistiku či vyhodnocení soutěže o nejlepší komiks nakreslený v zápisníku Moleskine.

V Polsku zase vychází album Lucie Lomové Anna chce skočit. Díky vydavatelství Zin Zin Press a nadace Central Europe Comics Art se skvělý komiks české autorky dostává po Francii a Česku i k našim severním sousedům. Knížka bude slavnostně pokřtěna na komiksovém festivalu v Lodži. Jen připomínám, že letos už v Polsku jeden český komiks vyšel – Alois Nebel Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99.

Další pro našince rozhodně pozoruhodný vydavatelský počin je na spadnutí v Kanadě. Montrealské komiksové nakladatelství Drawn & Quarterly totiž ohlásilo vydání stoosmadvacetistránkového alba s názvem Pohádky, tedy s českým názvem a dokonce s čárkovaným Á. Za projektem stojí Marek Čolek a Pat Shewchuk. Zatímco u nás zatím zcela neznámý Čolek v Kanadě vyrůstal na knihách české ilustrátorské školy, Shewchuk je potomkem ukrajinských přistěhovalců. Čekat tedy nejspíš můžeme klasické slovanské lidové pohádky v moderním komiksovém hávu. Knížka bude plnobarevná a vyjde ve formátu 150 x 190 mm.

U nás pak dále vychází první díl Komiksové historie moderního světa s podtitulem Od Kolumba až po americkou revoluci. Jde o pokračování úspěšného projektu Larryho Gonicka Komiksová historie světa. Děti se mimo jiné dozví o dějinách Mexika před Kolumbem i budování portugalského impéria v Asii. V Evropě komiks sleduje protestantskou reformaci, rozkvět Holandska a Anglie a zrození moderní politické filozofie a vědy. Závěrečná část je věnována Severní Americe – soupeření Velké Británie a Francie vrcholící revolucí a vznikem ústavy. Více než 250 stran černobílého komiksu vychází v pevné vazbě.

Třetím sešitem s podtitulem Tajné poslání pokračuje české vydávání veselé dětské série Indián Umpa-Pa slavné “asterixovské” dvojice Goscinny-Uderzo. Umpa-Pu tentokrát zastihneme ve Francii, v zemi jeho přítele Huberta z Listového Těsta, i doma v Americe, kde se musí potýkat se Zkaženým Žlučníkem, náčelníkem kmene Monoklů.

Za připomenutí stojí i nové vydání druhé knihy akční detektivky Sin City – Město hříchu: Ženská, pro kterou bych vraždil. A můžete si vybrat. Souběžně s vydáním v brožované vazbě zašil tentokrát vydavatel oblíbené dílo Franka Millera i do pevných desek.

Pro nadšence připojuji pozvánku na 5. ročník bratislavského Comics SALÓNu, který proběhne od pátku 12. do neděle 14. září opět spolu s IstroCONem. Vloni akci navštívilo úctyhodných šest tisíc fanoušků, kteří se i letos jistě těší na komiks, mangu i anime, turnaje v počítačových hrách, workshopy, přednášky a besedy o japonské kultuře, ale i na sci-fi, fantasy a hororovou literaturu. Mezi výstavami bude k vidění i československá nová vlna – Generace Nula, kterou poté čeká komiksový festival v Lodži a příští rok i Paříž a Stockholm.

Připomeňme si ještě na závěr významné životní jubileum Matta Wiegla (*1978, Pittsburgh). Mladý Američan, který jistý čas pobýval i v sousedním Německu, toho už ve své nedlouhé kariéře stihl překvapivě mnoho. K tomu nejzajímavějšímu patří půvabná komiksová adaptace Romea a Julie.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ivan Hochmann napsal(a):

Je symptomatické využívat všeho, co lze dryáčnicky zneužít pro vlastní zviditelnění.

Leč nehodlám komentovat v tomto směru.Komiks jako sdělný prostředek je pro mě pouze snůška zhovadilostí a hovadim.Okrajová kultura pro užší skupinu sympatisantů.Stejně jako sgrafitti,popart,kubismus,či socialistický realismus.Ale to je jen můj názor,kterýmžto asi pisatele dosti naštvu.

V čem je tedy jádro pudla?Proč se zastavuji u výkladu s brakem,který mě nezajímá?
Ano je = 11.ZÁŘÍ = datum,které už zajímá jen komiksy.

Tak se opatrujte vážení,a NEZAPOMÍNEJTE.
Ivan.
09. 09. 2008 | 10:55

Michal Macek napsal(a):

ahoj to je skoda ze ten komiks neni trosku na bazi spikleneckych teorii :)) kdo videl farenhait 9/11 m.moora tak pochopi ze v USA je spiknuti dlouhodobe :))

premejslim ted o nejake posapokalipticke povidce - na zaklade situace v rusku a gruzii - treba jak to bude vypadat az nam rusaci vypnou ropu,plyn a stavu?zacne anarchie,budem se navzajem zabijet,rabovat a znasilnovat?
09. 09. 2008 | 18:44

Adam Čokoláda napsal(a):

@Ivan: Ano, sgrafitti jsou obzvláště okrajová subkultura - taková renesanční, žejo? Jsou po celý plzeňský radnici.
@Michal: Jedno je jistý - tebe já neznásilnim.
Já jsem vcelku zvědav na ty Pohádky, už jsem o nich cos zachytil na komiksariu...
18. 09. 2008 | 22:43

Jindřich Hradecký napsal(a):

Ivan Hochmann: Vážený pane, rád bych vám tímto oznámil, že sdělnost vašeho příspěvku je absolutně nulová. Ano, vykřičel jste do světa, že komiks je podle vás brak a že se mimo jiné nezajímte o sgrafitti (což je bohužel škoda, škrábané omítky jsou dodnes chloubou historických měst). A mě zbývá dodat jen: "Vážně? A koho to zajímá?"
19. 09. 2008 | 18:39

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Jindřichu,

komiks jsou pro mne opravdu brak.Stejně tak jako stříkané či čmárané pakulturní "výtvory" na opravených a skvoucích se fasádách opravených historických paláců sklobetonových skulptur moderních měst.

Chápu,že se mohou oba tyto fenomény nových časů líbit obzvláště mladým lidem,kteří nenacházejí kulturnost v klasických oblastech.Vlastní vinou,či výchovou.Také si všimněte pane,že nekritizuji.Pouze konstatuji svůj stařecký pohled.

Tolerance a jakákoliv forma demokracie ovšem končí pokud Vaši oblíbenci poserou můj z životních úspor opravený dům, Národní divadlo,či jiné objekty sloužící estetice mého životního prostoru.

Potom pane Jindřichu Bůh chraň Vaše pařáty.Pokud bych se stal nechtěným svědkem Vašeho "uměleckého extempore" (pravděpodobně),určitě byste se delší dobu vlastními končetinami nenajedl.

Ale přesto Vám přeji hojnost emotivních zážitků v obětí sgrafitti a komiksů.

Ivan.
21. 09. 2008 | 10:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy