Japonský Romeo, český Hamlet aneb Shakespeare je cool

27. 04. 2009 | 09:02
Přečteno 3004 krát
Minulý týden by sice oslavil krásné 445. narozeniny a 393 let již uběhlo od jeho smrti, dodnes však připadá umělcům z nejrůznějších oborů dostatečně provokativní, aby se s jeho dílem pokoušeli znovu a znovu po svém popasovat. Nejinak je tomu u komiksářů. Nakladatelství Albatros dokonce zavedlo zbrusu novou edici Manga Shakespeare, kde hodlá představit nejznámější mistrova dramata v japonském stylu manga. Autorkou další z řady komiksových adaptací Romea a Julie je britská ilustrátorka Sonia Leong. Nešťastné milence z Verony přestěhovala do Tokia, Julii do módní čvrti Šibuja, Romea pak navlékla do atraktivního kabátu slavné rockové hvězdy. Montekové a Kapuleti jsou znepřátelené klany japonské mafie Jakuzy. Dvousetstránkovou brožovanou publikaci formátu A5 kupujte svým málo kulturním příbuzným a známým právě teď. Dalším pánem na holení bude Richard III.

Svůj amatérský 32-stránkový komiksový pokus na motivy dramatu Hamlet se kdo ví proč rozhodli oficiálně vydat scénárista Martin Lukeš a kreslířka Vendula Šafránková.

Ale pojďme se bavit. Zatímco Jim Davis už je s vydáváním svých sebraných Garfieldů někde u čtyřicítky, u nás se příznivci nenažraného žlutého kocoura právě dočkali sešitu číslo 26 s názvem Garfield to vyklopí. Zatímco do sebe vyklopí plnou misku milovaných lasagní, na nás čeká plná náruč vtipů a zábavy, jelikož jeho páníček Jon Arbuckle a pes Odie jsou stále stejně vděčnými terči jeho žertíků, jak jsme zvyklí.

Na malé příznivce Spider-Mana zase v knihkupectvích čeká knížka Spider-Man. Obsahuje dva komiksy (Já, ještěr! a Velká Gobliní válka) a ještě spoustu dalších informací o životě pavoučího muže i jeho úhlavních nepřátelích.

A k novinkovým komiksům na českých pultech ještě rád přidávám novinku na DVD. Po veleúspěšném tažení světovými biografy a filmovými festivaly se na tomto nosiči konečně objevil animovaný film Persepolis. Strhující autobiografický příběh íránské umělkyně Marjane Satrapi bojující proti předsudkům ve své rodné zemi i na Západě doporučuji všem, které zaujal stejnojemnný komiks nebo černobílý animák, ale hlavně těm, kteří Persepolis dosud neobjevili.

Organizátoři festivalu krátkých filmů v italském Bolzanu potvrdili i pro letošní ročník svůj vřelý vztah ke komiksu, když vyhlásili soutěž pro komiksové autory z celého světa. Zásadní podmínkou je, že se soutěžní díla obejdou bez klasických komiksových bublin i jakýchkoliv dalších textů. Na příběhy srozumitelně vyprávěné jen pomocí obrazu čekají v Itálii do půlky srpna. Více o soutěži s názvem Bolzano Comics zde.

Šedesátiny minulý týden oslavil Američan John Ostrander, původně divadelní herec, dnes skvěle zavedený komiksový scénárista. Padesáté narozeniny měl francouzský komiksový výtvarník Al Covial.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

ten manda shakespeare vypada sexy - ale ja vzdy propadnu depce kdyz si uvedomim ze u mangy a manhwy bych za celej zivot neprectl ani vsechny obalky ke vsemu co vyslo natoz vsechny komixy - a valna vetsina se sem stejne nikdy nedostane - a ja neumim japonsky!!! - depka :((((
27. 04. 2009 | 19:47

Michal Macek napsal(a):

sorry chtel sem napsat manga-shakespeare ne panda-shakespeare :))
27. 04. 2009 | 19:48

Michal Macek napsal(a):

pro priznivce manhwy:

jako levne DVD za 50 kc vysel korejsky film Oldboy - natoceny na zaklade komixu.
vrele doporucuji - pokud chcete videt jak typek sezere zivou chobotnici nebo treba proslavenopu scenu trhani zubu ale hlavne se bavit od zacatku do konce - skvela volba
27. 04. 2009 | 21:43

Lukáš Kantůrek napsal(a):

Na českého Hamleta od Venduly Šafránkové jsem náhodou narazil a koupil ho a musím říct, že se mi vůbec nezdá jako "amatérský pokus". Kresba je naprosto osobitá, má vtip a nadhled a přestože je celý sešit svým zpracováním dejmetomu o pár let pozadu, rozhodně to stojí za to. Navíc ten scénárista dokázal celkem schopně přetavit Shakespeara do komixu, aby se nejen dal strávit, ale i pobavil. Za sebe českého Hamleta vřele doporučuju.
09. 05. 2009 | 00:07

otto narozeniny napsal(a):

Strhující autobiografický příběh íránské umělkyně Marjane Satrapi bojující proti předsudkům ve své rodné zemi i na Západě doporučuji všem, které zaujal stejnojemnný komiks nebo černobílý animák, ale hlavně těm, kteří Persepolis dosud neobjevili.
15. 07. 2009 | 13:12

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much
03. 03. 2010 | 05:15

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting, i like it thanks
05. 03. 2010 | 15:10

some watches napsal(a):

Good recommended website.
06. 03. 2010 | 06:52

gucci watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
06. 03. 2010 | 07:35

montblanc watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
08. 03. 2010 | 06:43

omega watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 06:47

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
08. 03. 2010 | 15:47

tower defense games napsal(a):

Such a well written blog post.. Thnx for sharing this post!
08. 03. 2010 | 19:04

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 08:00

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 08:07

armani classic napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 03. 2010 | 06:41

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 06:43

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 08:21

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 08:23

bvlgari assiomad napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
20. 03. 2010 | 06:42

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 02:55

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 03:48

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.!
http://www.yuregininsesi.com
30. 03. 2010 | 12:50

sesli chat napsal(a):

Thank you for your sharing.!
30. 03. 2010 | 12:50

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:18

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 06:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy