Jemná klasika a brutální novinky

18. 11. 2009 | 07:26
Přečteno 3223 krát
Američtí Simpsonovi, belgický Tintin, švédský Muminek nebo český Sek a Zula. Ale i Bosenský plackopes nebo Válečná zóna. Nestárnoucí klasiku i drsné novinky chrlí vydavatelé na komiksové fanoušky, pročež bez okolků pokračujme ve stručném přehledu (předchozí novinky najdete tady a tady).

Dejme přednost původní české tvorbě, které není nikdy dost. Nedávno zesnulý Miloslav Švandrlík by měl jistě radost, že po patnácti letech znovu vyšlo souborné vydání jeho a Nepraktova komiksového seriálu Sek a Zula. Pravěké příběhy nikoli nepodobné americkým Flintstoneovým vycházely na přelomu šedesátých a sedmdesátých let v Ohníčku, a přestože jsou určeny primárně dětem, najdete v nich desítky vtípků, nad nimiž se pobaví i dospělí.

Zbrusu nový projekt Brutto čili brutálně jemné komiksy představuje trojsešit s komiksovými povídkami. Výborně napsaná Magda Lely Geislerové, bláznivá Hanka Džiana Babana a Vojtěcha Maška a neobyčejně vtipný Hrnec Jiřího Gruse by mohly snad i znamenat jakýsi mlhavý příslib do budoucna, že se český komiksový fanoušek dočká i dalších čísel tohoto svérázného časopisu.

Terezie Böhmová, sestra mladého multižánrového výtvarníka Davida Böhma, přivezla z Afriky balík slohových prací tamních dětí. David jejich překvapivé tvůrčí počiny založené na původním folkloru převedl do komiksové podoby a výsledkem je pozoruhodná kniha Ticho hrocha s podtitulem Černé pohádky. Námětově i výtvarně originální sbírka obsahuje pětadvacet osobitých pohádek, které leckoho překvapí, rozhodně však nenudí.

Sešítek plný nekonvenčních komiksových gagů Cukr a počasí vyšel u příležitosti stejnojmenné výstavy Venduly Chalánkové v pražské galerii Parallel.cz. Mladá výtvarnice je psala, kreslila a z barevných papírů vystřihovala a lepila v letech 2004-2009. Dvojjazyčná publikace poslouží i jako vhodná příručka pro nezávaznou společenskou konverzaci (It often happens to me now that I want to fart and I shit myself). Tolik z české tvorby.

Švédové Max Andersson a Lars Sjunnesson (oba žijící v Berlíně) se s „mumií Josipa Tita“ vydali v roce 1999 na cestu po Balkánu. Jejich příběh začíná na komiksovém festivalu ve Slovinsku na pozadí náletů NATO na Bělehrad. Dokumentárnost komiksových reportáží Joea Sacca však v knize Bosenský plackopes nehledejte. Jde o klasicky anderssonovsky bláznivé, absurdní dílo, o němž jeho autoři mluví jako o balkanizované knize. Příští rok by snad mohl být dokončený i balkanizovaný film.

Jak to vypadá, když se komiksový kreslíř se svou družkou a líným kocourem rozhodnou odstěhovat z velkoměsta do zapadlé vesničky, vypráví soubor komiksových stripů Zpátky na zem aneb Opravdový život. Jeden z nejzábavnějších komiksů, které u nás letos vyšly, napsal Jean-Yves Ferri a nakreslil Manu Larcenet (nikoliv náhodou se hlavní hrdina jmenuje Manu Larssinet). Od roku 2002 vyšlo ve Francii už pět alb. Doufejme, že ani v Česku nezůstane jen u jednoho.

Vize z budoucnosti USA v druhé občanské válce s jedinou demilitarizovanou zónou Manhattanem a příběh mladého fotoreportéra Mattyho Rotha, který uvízl uprostřed bojů v ulicích New Yorku. Přesně to najdou komiksoví fanoušci v sérii DMZ brooklynského scénáristy Briana Wooda a italského kreslíře Riccarda Burchielliho. Prvních pět sešitů teď vyšlo souborně česky pod názvem DMZ: Válečná zóna.

Druhý svazek letitých poetických komiksů Tove Janssonové pro děti i dospělé Muminek skrývá čtyři příběhy o Muminkových zimních radovánkách, nepříliš šťastném stavění domu, pokusech o návrat k přírodě, o Mumlině snaze získat pozornost pana Briska nebo o svérázných metodách paní Fififjonky.

Vyšla i nová simpsonovská kniha, v pořadí už čtvrtá – Simpsoráma. Na fanoušky televizního seriálu znovu čekají čtyři kratší a čtyři delší příběhy, v nichž se žlutá rodinka nastěhuje do biosféry, Flanders se stane zločincem, Homer ředitelem pivovaru Duff a dozvíme se i něco o autorských právech.

Nedlouho po albu Míříme na Měsíc vychází pokračování Tintinových dobrodružství sedmnáctou knihou První kroky na Měsíci. Nikdo si nevšiml, že posádku doprovází černý pasažér, který má za úkol zlikvidovat všechno živé a zmocnit se rakety. Přestože to tak z komiksu vůbec nevypadá, Hergé nakreslil tento příběh dávno před tím, než se první člověk po Měsíci skutečně prošel.

Třetím dílem pokračuje manga série Dveře chaosu, která kromě Česka vychází i v USA, Rusku, Francii a Maďarsku. Mizerie v něm spolu se Zelfou pronásleduje Rikhtera, který unesl její dvojče Clarissu, a snaží se zabránit otevření dalších dveří. Přitom se vyrovnává se svou minulostí i svou láskou k Zelfovi.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks
03. 03. 2010 | 05:01

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting, i like it thanks
05. 03. 2010 | 15:05

some watches napsal(a):

Good recommended website.
06. 03. 2010 | 06:44

gucci watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
06. 03. 2010 | 07:29

montblanc watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 06:33

omega watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
08. 03. 2010 | 06:37

free online games napsal(a):

great
09. 03. 2010 | 00:59

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 07:51

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 07:55

armani classic napsal(a):

Interesting thing!
13. 03. 2010 | 06:32

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 06:33

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 08:13

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 08:15

replica breitling napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
15. 03. 2010 | 08:59

replica a lange sohne napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
15. 03. 2010 | 09:00

memory foam mattress napsal(a):

Nice drawing..looks so funny..I like it!!
21. 03. 2010 | 12:29

sesli chat napsal(a):

Thank you for your sharing.!
http://www.yuregininsesi.com
30. 03. 2010 | 12:23

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.!
30. 03. 2010 | 12:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy