Do ulic vtrhnou rozhněvaní komiksáři

19. 04. 2010 | 12:16
Přečteno 2715 krát
Kdyby nic jiného, mohli by mít opravdu profesionálně vyvedené transparenty… O co jde? Mediální skupina Media Participations Group vlastnící zhruba 40 procent francouzského komiksového trhu (mimo jiné Dargaud nebo Dupuis) nabídla digitálně některá komiksová alba, aniž by s tím výtvarníci a scénáristé souhlasili. Nově uzavírané smlouvy pak upravili tak, že procento ze zisku z digitálních médií autorům snížili ze 17,5 na 8 procent. Dvou a půl hodinová schůzka s šéfem MPG Claudem St. Vincentem kompromis nepřinesla, pročež unie francouzských komiksových autorů SNAC oznámila jako den protestu 5. květen.

O podobných starostech se českým komiksovým tvůrcům ani nezdá. Ti aktivnější se teď můžou těšit na ceny Fabula Rasa 2009, jedny ze dvou cen, které se v Česku za komiks udělují. Zatímco o podzimních Muriel rozhodují dvě odborné poroty, vítěze Fabuly Rasy vybírají čtenáři. Máte-li své oblíbené komiksy vyšlé v loňském roce, můžete pro ně hlasovat na ComicsDB do 25. dubna. Na konci května pak přijďte gratulovat vítězům na Crwecon.

Miluju Led Zeppelin, přiznává se na titulu své komiksové sbírky jedenačtyřicetiletá Ellen Forney. Kromě nich ale miluje i Courtney Love, Margaret Cho, Seattle, komiks a udílení šíleně nepoužitelných rad – třeba jak kroužit ňadry na různé strany, jak být správná buznolapka nebo jak si přišít zpátky amputovaný prst. To vše najdete v příbězích, které učitelka komiksu na Cornish College of the Arts třináct let publikovala ve Strangeru, L.A. Weekly a magazínu BUST. Na jejím blogu se pak dozvíte, že se na přeložení svých kreativních eskapád do češtiny sama aktivně podílela, když z původního výrazu „Cold turkey“ nechala udělat „Radikální řez“ a přikreslila k tomu vhodnější ilustraci.

Transmetropolitan scénáristy Warrena Ellise a výtvarníka Daricka Robertsona vláčí novináře Spidera Jerusalema světem neutěšené budoucnosti. Druhý díl s eufemickým názvem Život je pes obsahuje čtyři nové příběhy, ve kterých se bude nešťastný reportér potýkat s lidmi poskládanými z miniaturních strojů, hibernovanou hlavou vlastní manželky, bandou zabijáckých farmářů, psychopatickým policejním kastrátem i rozmrazenými ubožáky pocházejícími z našich časů.

Zenové koany, které ze sbírek Mummonkan, Hekiganroku a Shoyoroku uspořádal Václav Cílek do knihy Mrtvá kočka, posloužily jako inspirace Jaroslavě Kočové při tvorbě komiksové sbírky Mistr Džošu a broskvový sad. Kromě zenových textů zpracovala i další témata, třeba perlu rané čínské literatury – Doslov k Básni o prameni Broskvových květů. Stejně jako u zenových koanů je vše, co je řečeno, stejně důležité jako to, co řečeno nebylo. U komiksu platí totéž s obrazy. I v téhle nevšední komiksové sbírce najdete orientální filozofii plnou humoru a hříček, která bude provokovat vaši „západní“ logiku.

Malý černý chlupatý panáček Petit Poilu si v češtině říká Prcek Chlupino, ale vůbec na tom nezáleží, protože se jeho kouzelné příhody obejdou beze slov. Originální komiksové dobrodružství pro děti od tří let probouzí zvědavost a vybízí je k pojmenování předmětů i vyprávění děje. Jeho první příběh se jmenuje Žravá mořská panna a kromě poněkud obézní divy představí i tajemného kapitána a zamilovaného červíka. Roztomilé kousky Prcka Chlupina vzešly ze spolupráce scénáristky Céline Fraipont a výtvarníka Pierra Baillyho, ve Francii se chystá už sedmý díl a ani u nás by prý nemělo zůstat jen u jednoho.

Na nejmenší (ne)čtenáře čeká i komiksové leporelo Snoopy jde do školy. Inteligentního bígla Charlieho Browna znají asi všichni a kromě toho jsem tu o něm psal před dvěma týdny, pročež snad už není třeba nic dodávat. Snad jen, že se Snoopy tentokrát představí jako velmi nadaný výtvarník.

Kreslíř Dennis Janke, jehož tvorbu už díky cyklu Comicsové legendy (Batman: Temný rytíř, temné město) poznali i čeští čtenáři, oslavil šedesáté narozeniny. Penciller, inker a obálkář už se podílel na desítkách, především superhrdninských alb. O deset let mladší je scénárista a překladatel Toren Smith. Napsal třeba několik alb The Dirty Pair nebo Terminator: Hunters and Killers. Čerstvým padesátníkem je i můj oblíbenec Darryl Cunningham. Britský výtvarník je autorem knihy Psychiatric Tales a webkomiksů Super-Sam and John-of-the-Night a The Streets of San Diablo.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

tesim se na film Kick Ass :)
19. 04. 2010 | 12:23

puma napsal(a):

Dear friends welcome to our store:sale cheap puma shoes http://www.salepumashoes.com
what you want will show in it !
05. 05. 2010 | 18:56

cheap air jordan shoes napsal(a):

very comfortable jordans sneaker for either basketball or to make any chill out outfit look clean. I love air jordan shoes ! Great Buy! This product was delivered very quickly. I would definitely buy from http://www.jordanshoesforsa...
24. 05. 2010 | 03:20

sale nike dunk sb napsal(a):

I like shopping and http://www.nikesboutlet.com/ is my favorite place to shop. Everything nike dunks shoes and Vibram FiveFingers you can imagine is offered
24. 05. 2010 | 03:22

UHOVUHLVL napsal(a):

YxCCGEcaaaFlag,China
<b>wholesale</b> providers give you the
<a href=http://www.ecaaa.com>wholesale handbags</a>
<a href=http://www.ecaaa.com>miumiu handbags</a>
<a href=http://www.ecaaa.com>cheap lv handbags</a>
<a href=http://www.ecaaa.com>dolce gabbana handbags</a>
<a href=http://www.chinawholesale20...>wholesale tee shirts</a>
<a href=http://www.chinawholesale20...>polo tee shirts</a>
<a href=http://www.tradeyx.com>cheap Christian Louboutin</a>
<a href=http://www.tradeyx.com>Christian Louboutin choes</a>
<a href=http://www.betweencity.com>mac cosmetics</a>
<a href=http://www.betweencity.com>mac mascara</a>
<a href=http://www.chinachemtrade.com>Pharmaceutical Intermediates</a>
<a href=http://www.chinachemtrade.com>Pharmaceutical Chemicals</a>

cheap high quality clothing,jerseys,handbags.
04. 11. 2010 | 07:55

Roboqa72 napsal(a):

<p>Grace Kelly simply has to <a href=http://www.llouisvuittonbagsuk.co.uk>louis vuitton outlet</a> go down in the fashion history books as one of the most flawless and elegant specimens the red carpet has ever seen . I found JJ Winters bag the first <a href=http://www.mulberrybags8uk.co.uk>mulberry bags sale</a> time according to a Hilary Duff street photo . You can get goods at six discount price from Saks on the Cyber Monday . As a wholesaler,you <a href=http://www.llouisvuittonbagsuk.co.uk>louis vuitton bags uk</a> could sell to various retail fashion boutiques,clothing or department stores . Use right cleaner to do necessary <a href=http://www.lvwalletoutlet.co.uk>cheap lv wallet</a> washing . Something that <a href=http://www.mulberryhandbags4outlet.co.uk>mulberry handbags</a> always tends to surprise people in business is the importance of branding . Originally, straw bags are made just for housewives to carry <a href=http://www.lvwalletoutlet.co.uk>lv wallet sale</a> food . Its floral <a href=http://www.mmulberrypursesale.co.uk>mulberry purse outlet</a> design and Bohemian style are amazing . The collection pieces will begin <a href=http://www.mmulberrypursesale.co.uk>mulberry purse discount</a> selling in some days later.</p>
02. 02. 2013 | 00:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy