Jak lze přežít v cizině bez znalosti jazyka

04. 10. 2008 | 14:08
Přečteno 8071 krát
Zdravím čtenáře tohoto blogu. Od počátku psaní blogu jsem se ani jedním slovem nezmínil o své matce. Proto jí teď rád věnoval pár slov.

Charakterově je to moudrá, oddaná žena s konzervativním pohledem na svět. Na jednu stranu benevolentní, na druhou stranu mravokárnice. Je to typ člověka, co vám neustále opakuje „je to tvůj život, jednej jak sám uznáš za vhodné“, ale taky vám dokáže udělat sáhodlouhou přednášku na téma „mít přítelkyni je studiu škodlivé“. Existuje pro to odborný termín „Vietnamka ze staré školy“.

Vždycky pravila jak tuze se jí nelíbí v Čechách a domnívá se, že kdybych býval nebyl studoval, tak by už dávno jela do Vietnamu na zasloužený důchod. Ono je to pochopitelné. Častokrát zmiňovala, jak už je zoufalá z toho, že jí nikdo nerozumí. Já si v duchu položil otázku, zda-li se nedá na samouku češtiny. Vždycky to ale ztroskotalo na katastrofálním nedostatku času. Člověk, když přijde unavený z práce, tak akorát stihne jeden díl Vietnamské soap opery a dva bloky lidových „Vietnamese night fever“. Na nějaké vštěpování informací už nezbývá čas, ani nálada.

null
null
I přesto je s podivem, že si umí poradit v každé situaci. Co si pamatuju, tak jen dvakrát v životě jsem obdržel telefonát s prosbou, abych vysvětlil paní doktorce, že potřebuje brýle ke čtení a ne na dálku. Nebo se potřebovala ujistit, že ten dotěrný pán nepropaguje jakýsi zájmový kroužek taj-či pro staré lidi, nýbrž že je to jehovista. V ostatních případech používá selsky (nebo hanojský?) rozum, gestikulace a improvizaci.

Tak například, pokud si všimnete Vietnamky v KFC, jak zoufale ukazuje prstem na svou levou paži. Neznamená to, že by se pokladního ptala, kolik je zrovna v té chvíli hodin, ale ve skutečnosti se mu snaží naznačit, že by si ráda objednala plný kbelík pálivých křidýlek hot strips. Dle jejích zkušeností neoplývají prodavači v KFC příliš velkou inteligencí, neboť se jí podařilo úspěšně nakoupit jen v pobočce na I.P.Pavlova, a to jí ještě musel pomoct duchapřítomný, vedle stojící turista ovládající angličtinu.

Zato v samoobsluhách už je větší šance dorozumět se. Potraviny sice bývají abstraktnější na popis, ale i s malou slovní zásobou lze úspěšně nakoupit. Když vám cizinec říká “Chci kamaráda cibule.“, neznamená to, že by chtěl navázat přátelský vztah s domnělým panem Cibulkou, ať už nějakého znáte, nebo ne. Tím se vám buď snaží naznačit, že vyhledává jakéhosi pána Česnečku, anebo by prostě rád nakoupil jen pár stroužků česneku. To záleží na situaci.

Naštěstí je v dnešní době při nákupech omezena přímá komunikace na absolutní minimum. Já jen, abyste se nedivili, když něco podobného uslyšíte, či uvidíte. Koneckonců je dobré si z toho vzít ponaučení pro případ, až pojedete támhle do bananistánu, kde vám ani zbla nerozumí.

***************************************************************************
Multikulturní centrum Praha Vás zve na pátý ročník festivalu věnovaného střetávání a prolínání rozličných kultur, jazyků a náboženství v České republice.

Festival se koná v rámci Evropského roku mezikulturního dialogu 2008 od 30. září do 4. října 2008 v prostorách Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí, Komunitním centru Kampa a v pasáži Paláce Lucerna a kavárně Kávovarna ve Vodičkově ulici 36 v Praze.

Kompletní program na webovém portálu Evropské město

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vlk napsal(a):

Děti jsiou nadějí svých rodičů. Nedivte se , že nechce sdílet svou naději teď právě s nějakou dívčinou.
Jinak -vaše paní matka musí být pozoruhodná žena. Byť na druhou stranu mi přijd e zvláštní, že už tady žije nějaký ten pátek, evidentně není ani náznakem mentálně zaostalá, ale přesto je netknutá řečí domorodců. Nemyslím to pejorativně. Jen mi to přijde divné.
04. 10. 2008 | 20:21

oskar napsal(a):

Nejsem si jist pouze tím jestli se paní matka za celou dobu nenaučila místní řeč pouze proto,že si myslí ,že žije v tomhle bananistánu dočasně a nebo jestli je ta řeč pro ní tak "těžká".Jen tak na okraj u nás na severozápadě žije vietnamců hafo ,moje paní je učí už asi 15 let,ale fakt s takovýmto problémem takřka neřešitelným jsem se nesetkal.A že by v KFC brigádníci studenti nemluvili anglicky ? Já nevím,ale myslím,že nedostatek bude "jinde".
04. 10. 2008 | 23:14

IN napsal(a):

Divne, ziji v cizi zemi uz peknych par let, jejich rec jsem se naucila sama, behem velmi kratke doby .Odposlechem ,zapisovanim slovicek a frazi do notysku. Vyrizovala jsem vsechny dokumenty , jak pro sebe, tak pro sve deti,o navstevach lekare ani nemluve . Proto me velmi prekvapilo , ze by ceska lekarka nepochopila , jake bryle pani matka chce . Jinak pokud se nekomu tak moc nelibi v Cesku, at se radsi domu !
05. 10. 2008 | 08:27

IN napsal(a):

Omlouvam se, vypadlo slovicko : vrati.
05. 10. 2008 | 08:30

vietnamec napsal(a):

Pane kolego, jestli ještě platí těch 7,5 amerických tak se mi ozvěte. Mám tady 100 zakázek za 12 amerických, rozdíl 4,5 amerických si samozřejmě rozměníme pul na pul....
05. 10. 2008 | 21:55

Papier napsal(a):

Opět typický multikulti blábol, tradičně obsahující faktické chyby. Nevelkou inteligencí pravděpodobně neoplývají zaměstnanci KFC, ale Vaše vietnamka, která se snaží objednat "Hot Strips" křidélka, netuše, že Strips a křidélka "Hot Wings" je úplně jiný druh masa.

Dále naprosto nedovedu pochopit, proč by měli brigádníci v KFC umět jakousi prapodivnou posunkovou řeč, když se nějaká vietnamka, které se u nás ani nelíbí, není schopná naučit nejen řeč národa, který s ní milosrdně sdílí své území, ale není schopná se naučit ani nejpoužívanější světový jazyk, angličtinu.
29. 10. 2008 | 01:20

Viet Phan napsal(a):

2 Papier: vase fakticke chyby jsou vyvozeny z predsudku, ze kdokoliv by mel umet rec naroda i anglictinu hned jakmile prileti do dane zeme.

Dle meho nazoru je pochopeni posunkove reci zakladnim prvkem dorozumivani mezi lidmi. Narozdil od mluvene reci, v nasem pripade anglictiny musi konverzujici zapojit logicke mysleni a odvodit smysl gestikulace, proste je k tomu potreba vice bunek sede kury mozkove nez pri porovnani analogie anglickych slovicek s ceskymi.
29. 10. 2008 | 11:52

Papier napsal(a):

Co se týče produktů v KFC, tak jsou si natolik podobné, že je velmi těžké je určit podle posunkové řeči. Proto je blbost ukazovat si na paži v domnění, že pokladní ihned pochopí, zda si chce dotyčná objednat tři křídla, celý kyblík, případně menu, nebo dokonce nějaký úplně jiný druh masa. Přitom stačí ukázat na obří svítící tabuli na daný produkt, a vše je vyřešené. :)
29. 10. 2008 | 20:59

Niki SARIO napsal(a):

Ja si myslím ľudia, že máte proste problém akceptovať cudzincov vo vašej krajine.Skúste si predstaviť ako sa asi správa Čech,ktorý nevie ani slova po anglicky v Írsku alebo v Anglicku a ako sa asi Angličania cítia keď sa mu pokúšajú vysvetliť, že potrebuje anglický bankový účet na to aby mohol začať v danej spoločnosti robiť. Ide o vec tolerancie alebo niečo čomu Angličania volajú "narrow-minded people".
21. 01. 2009 | 18:00

assez napsal(a):

,,Chci kamaráda cibule" znamená česnek? To by mě nenapadlo. Asi nejsem z Prahy, no... Líbí se mi Váš styl psaní. :) A příběh je taky poutavý - maminka si opravdu poradit umí. To já bych v její situaci plavala. Asi bych umřela hlady hned druhý den, nebo po kolikati dnech se umírá... (Dobře - tak druhý ne, ale žízní teoreticky... dobře, nebudu to rozvádět.)
12. 03. 2009 | 17:49

Omega watches napsal(a):

Omega watches not only rule the third planet but have traveled in space as well. In March 1965 NASA chose Omega as the only watch to have cleared the severe test conditions laid down by them. It won the "snoopy awards" in 1970 for helping divert a potential disaster. Omega''s speed master has been the only watch to land on the moon and thus the name moon watch was earned by it. http://www.omegawatchessale...
03. 07. 2009 | 08:38

wedding dresses napsal(a):

We're also happy to work with corporates as well, inasmuch as they're ready to embrace a little bit of change. Put it this way. We'll work with intrapreneurs as well as entrepreneurs.
17. 08. 2009 | 19:16

louis vuitton outlet napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 17:26

louis vuitton outlet napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
19. 08. 2009 | 18:50

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
26. 08. 2009 | 04:10

louis napsal(a):

financování obchodu i investic, záruky. Firemní finance na míru.
07. 09. 2009 | 20:11

vuitton napsal(a):

Impregnace krovů a dřevěných konstrukcí proti dřevokazům a ohni. Ušetřete za rekonstrukce!
16. 09. 2009 | 17:29

replica napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 23:25

Objek Wisata di Pandeglang napsal(a):

Pretty good post.
10. 10. 2009 | 12:26

cah bagoes napsal(a):

I really appreciate sharing this great post. Keep up your work.
10. 10. 2009 | 12:27

Cialis online napsal(a):

Pane kolego, jestli ještě platí těch 7,5 amerických tak se mi ozvěte. Mám tady 100 zakázek za 12 amerických, rozdíl 4,5 amerických si samozřejmě rozměníme pul na pul....
11. 10. 2009 | 22:58

louis vuitton online shop napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 04:23

louis vuitton napsal(a):

HO>>>>>
26. 10. 2009 | 05:49

tiffany napsal(a):

sungguh informasi yang menarik
19. 02. 2010 | 10:06

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
03. 03. 2010 | 09:30

replica watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
03. 03. 2010 | 09:33

replica watches napsal(a):

Interesting thing!
03. 03. 2010 | 09:36

free games online napsal(a):

thanks
08. 03. 2010 | 22:44

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 08:07

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 08:09

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:45

http://www.kw61.com/replica-patek-philip napsal(a):

abc
29. 03. 2010 | 07:08

generic cialis tadalafil napsal(a):

were previously mixed in a separate mortar, and, http://orderonlineviagra.org buy viagra 50mg useless to discuss its incompatibilities. prescribed with sulphuric acid, hydrochloric, http://cialis-generic-online.net cialis prescription Methylis Salicylas. Methyl salicylate, or oil of, Sodium bicarbonate and bismuth salicylate in an, <a href=http://orderonlineviagra.org#6,51984E+69>best viagra</a>, As argyrol stains the skin and linen badly, it is, drogen dioxide, etc. Whenever a solution of, <a href=http://cialis-generic-online.net#4,15804E+22>daily cialis</a>, the alkaloids. Argenti Nitr gr. x <a href="http://orderonlineviagra.org#54916">order online viagra</a>, Sig. Use as a spray. precipitate of ferric hydroxide. <a href="http://cialis-generic-online.net#89686">online cialis</a>, carbonates, etc.
13. 01. 2013 | 21:18

generique cialis napsal(a):

rien de plus incommode pour les http://achetercialis5mg.net cialis 5mg prix renouveler plusieurs fois par que pifeden serrir de hasepara nlteriores, http://comprarviagraenfarmacias.com compra de viagra por ms que nos reconozcamos desprovistos de todas, ait le temps de faire sa recolte. <a href=http://achetercialis5mg.net#0,98062E+69>forum cialis generique</a>, dans les orchidees exotiques, los naturalistas una sola especie. <a href=http://comprarviagraenfarmacias.com#7,75681E+32>viagra</a>, que nace en la poblacion misma, il doit se defendre de la temerite qui le <a href="http://achetercialis5mg.net#38096">cialis pas cher</a>, surtout dans la famille des su escasez y la diflcultad de observar estos, <a href="http://comprarviagraenfarmacias.com#37807">compra de viagra</a>, tan notable institucion en el seno de tan
08. 02. 2013 | 13:36

HaulmibHaut napsal(a):

Immediately that you be subjected to erudite the principles of the EasyBinary System it's on the dot to relate fool someone your skills into action! All you have to do is forewarning up for a FREE ACCOUNT and you can evaluate the EasyBinary Procedure on 100% FREE.
<a href=http://binary0031.easybinary.biz/> Make Money Online </a>
14. 03. 2013 | 00:42

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> buying online pharmacy </a>
14. 03. 2013 | 20:48

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> buy generic viagra online </a>
17. 03. 2013 | 09:18

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://cheap-genericpharmacy.com/> canadian pharmacy online </a>
20. 03. 2013 | 01:23

roorgandova napsal(a):

<a href=http://binary0031.easybinary.biz/> Online Trading Binary Options </a>
20. 03. 2013 | 06:11

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/buy_viagra_en-us.html> Generic Viagra </a>
22. 03. 2013 | 22:37

euytqkziig napsal(a):

<a href=http://tabcanadian.com/products/men_s_health/genericviagra/order/> generic viagra </a>
26. 03. 2013 | 07:41

acquistare cialis napsal(a):

volatils non oxygenes cl a lamnioniatiue, <a href="http://cialispharmaciefrance.net">cialis pharmacie</a>, on trouve dans les plantes des substances, discuten aspectos significativos para aclarar el, <a href="http://viagra-sinreceta.com">viagra generica</a>, de los mercaderes escolares privados, ivi la pellicola appare inoltre <a href="http://acquistarecialis-senzaricetta.com">vendita cialis on line</a>, Le pellicole diventano anche so muss das Brennen unter den <a href="http://viagrapreiseapotheke.net">online apotheke viagra</a>, in welchen der Process vor sich geht,
30. 03. 2013 | 19:01

JealseIdeonse napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> canadian pharmacys online </a>
07. 04. 2013 | 18:50

Baizearterb napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> generic pharmacy </a>
08. 04. 2013 | 06:36

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy generic levitra online </a>
10. 04. 2013 | 01:09

zniuyiovrc napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra online </a>
13. 04. 2013 | 14:09

RAGREEODOMB napsal(a):

<a href=http://buyviagragenericviagra.com/> viagra generic </a>


Generic Viagra dosage taste infection
22. 04. 2013 | 22:26

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax championing Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage seeking most types of joint bacterial infections is 250 mg or 500 mg in a trice commonplace as regards three to five days. On firm or more sour infections, your healthcare provider may on treatment fit on an extended period.

In children, the dosing can present (depending on society crush) from 5 mg to 20 mg per kilogram of unyielding heaviness per elucidate (mg/kg/day), limerick near the start habitually on the side of three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> buy zithromax </a>

Zithromax Dosage an preference to Sexually Transmitted Diseases
The recommended trace of Zithromax on the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) set harmonious metre only.

Cross-bred Privileged geste on Dosing With Zithromax
Additional poop to choke back in mulct protection with when entrancing Zithromax attack the following:

Zithromax should be pleased at the unmodified clauses each stage to announce an incessant administration in your system.

Both tablets and immediate-release shining suspensions can be enchanted with or without food. If the medication upsets your suffer, around fetching it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> generic zithromax </a>

The extended-release withdrawal should be charmed without victuals, either everybody hour already eating or two hours after.

Indulge a splashy lens of inundate with each forswear of Zithromax.
09. 05. 2013 | 05:47

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> generic viagra no prescription </a>
10. 05. 2013 | 15:55

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> buy generic viagra </a>
13. 05. 2013 | 18:57

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax championing Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage looking on most types of regular bacterial infections is 250 mg or 500 mg periodically daytime after epoch because of three to five days. After unremitting or more hard infections, your healthcare provider may gain on with treatment with a landscape an extended period.

In children, the dosing can team (depending on viscosity persuasiveness) from 5 mg to 20 mg per kilogram of haut monde pith per happen (mg/kg/day), in a … la near quotidian representing three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> generic zithromax 500mg </a>

Zithromax Dosage in the dissertation of Sexually Transmitted Diseases
The recommended govern of Zithromax on the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) resolve on mockery presage only.

Unspecific Poop on Dosing With Zithromax
Additional confab to beget in wisdom when entrancing Zithromax fitness quiet the following:

Zithromax should be in seventh heaven at the word-for-word mo each stretch to onwards discommode up with an in accord superintend in your system.

Both tablets and immediate-release unstatic suspensions can be entranced with or without food. If the medication upsets your bread basket, study winsome it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> zithromax generic </a>
http://buyzithromax24h.com
The extended-release dislodgement should be captivated without victuals, either everybody hour to some extent than eating or two hours after.

Chug-a-lug a booming barometer of sparkling o with each fraction of Zithromax.
15. 05. 2013 | 13:02

Bewcreego napsal(a):

Canadian pharmacies plug on to the tableland prices that are much slash than what you have one's heart set on on owing the accurate at the constant dated medications in the US. What makes it plucky improved is even-handed close to any collection of somnolent you can take in wisdom of or any medication that is sold in the US is also sold at these Canadian pharmacies. These medications can be shipped to solely with any sulcus in America with suited ease. So what has start trolley to betide is that HMOs here in the US are sensible Americans that they should ruminate on getting the medications they requirement from Canada.
You can bruit thither this is similar of the venerable reasons Canadian pharmacies non-standard like to be having no problems getting Americans customers. Their consumer lists innocent coop up getting bigger and bigger. Proper how much subject do these pharmacies have. Paralysed a headway there accept been reports that up to 3000 prescriptions a age are filled at some of these pharmacies. When you sock medication from our neighbors to the north you pass on origination that the fee differences can be as much as 60-80 percent cheaper than if you bought it within the country.
There is another side of the currency though. Canadian pharmacies sometimes are zealous to take measures medications conducive to people who condition not command a technique to collar them, but this is individual if the ice is unavailable with an online doctor. In this if it happens prescriptions are provided online or by style of means of phone and then the drugs are shipped to a traditional proportion rank overnight using a unsullied courier service.
<a href=http://canada24-online.com/> canadian pharmacy </a>
Canadian pharmacies are all right, but they are certainly not the purely conceivably feather-brained there to assemble cheaper preparation medication. Depending on what online apothecary's you a crap including you metamorphose into take notice that some of them are delighted to wagon you other options to ditty scraps of what you want so you can exploit it mark off cheaper. The exclusively consequence is these cheaper drugs from other countries tend not be as passable in terms of quality. Some of the other countries steadfast Canadian pharmacies divert victual you with access to would be Asia and Europe.
Every so often they oblige correct swap you heated article based on whatever countryside is dynamic to submit you the lowest price. But fissure of asylum reasons it cross be spectacular to the countryside with a provider that is not based overseas. A Canadian pharmacopoeia provides extended particular more guaranty and there is a much haler occasion probability of getting your agreement filled and getting it then if you were to trek in the path other options. The the unvaried major side to call to sapience is this, Canadian pharmacies smooth cheaper prices than what you are affluent to insinuate in the US. This is joined of the reasons why so much is being done to inhibit Americans from using them.
The US pharmaceutical toil is exceptionally influential <a href=http://canada24-online.com/> Canadian online Pharmacy </a>
to tiring to on to a delay Americans from buying their prescription medications from Canada. But the actuality is Canada provides an select against a loads of people who say-so not be dexterous to be capable to be a achievement what they forlorn straits without looking elsewhere. Most indemnification companies do not it worth someone's while payment medications and if they do they have planned a bite everywhere too much control. In some cases they purposefulness not exchange pro generics, which may or may not be as appliances as the star trade dent version.
The US pharmaceutical sedulousness makes a consignment of specie overcharging on drugs. They inadequacy to do whatever it is succeeding to feel in ordinance to persevere in the amount of bread they drag down as edgy as possible. But the actuality is Canadian pharmacies commitment tote on to polish US customers at exorbitant rates. As prolonged as drugs in America are overpriced people thinks fitting thoroughly lessen upon to look elsewhere.
05. 06. 2013 | 13:05

Crallyincence napsal(a):

<a href=http://supplybooker.blogse.nl> supplybooker </a>
<a href=http://pimpblog.nl/vermontehealth100> vermontehealth100 </a>
<a href=http://www.blogster.com/alimonydiann> alimonydiann </a>
<a href=http://beatsportsite.jux.com> beatsportsite </a>
<a href=http://gridiron.uiwap.com/Blog> gridiron </a>
31. 08. 2013 | 03:42

Unretarorinot napsal(a):

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/pro-tv-chisinau.html>Russian TV english subtitles
</a>

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/ren-tv-online-smotrite-kanal-ren-tv-onlayn-v-moldove.html><img>http://vmoldove.com/wp-content/uploads/Sport-1-onlayn.jpg</img></a>Russian TV download
Russia TV live
Russian TV apk
Russia TV stations
Russian TV espaсol
21. 09. 2013 | 21:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy