Vize: s poctivostí nejdál dojdeš…

20. 02. 2013 | 15:18
Přečteno 2354 krát
S laskavými čtenáři jsem se rozloučil před prezidentskými volbami. Rád bych nyní dokončil svoji vizi samosprávní demokracie inspirované zkušeností českých židovských obcí, publikováním jejích dvou závěrečných dílů.

Prezidentské volby mě inspirovali ke vzniku dvou nových vizí:

1. státního kapitalismu. Nový prezident chce, aby stát „sázel sady“, aby bylo později „co sklízet“. Jinými slovy může mířit ke státnímu kapitalismu tak, jak jej známe z rychle se rozvíjejících zemí typu Číny, Turecka, Indonésie, Brazílie a dalších. Státní (národní) kapitalismus by měl potažmo zvýšit i českou nezávislost na Německu;

2. komunistické samosprávy. Svoji vizi komunismu opírám o přesvědčení, že většina lidí potřebuje k životu kladné sebehodnocení. Každý den se na sebe musíme dívat do zrcadla a jistě není nic příjemného, když se v něm odráží tvář gaunera, který s komunitou, v níž žije, zase jednou „pěkně vyčůral“. Tu s Casami, tu s Pandury, předraženou dálnicí či jinou státní zakázkou, nebo odkloněním evropských peněz do své kapsy. Babičky nás učily, že „s poctivostí nejdál dojdeš“. Jsem hluboce přesvědčen o tom, že společnost založená na poctivosti, včetně podnikání dojde dál, než společnost založená na zisku za každou cenu, včetně okrádání spoluobčanů. Jen pro ilustraci: posledním takovým „tunelem“ na občany se stala fotovoltaika, která daňové poplatníky bude stát bilion korun. Nevím, jak laskavému čtenáři, ale mě se čím dál tím hůře žije ve společnosti, kdy na straně jedné beztrestně procházejí nejrůznější „tunely“ a na straně druhé staré babičky odcházejí z lékáren s pláčem, že nemají na doplatek za léky. Pravdou je, že kapitalismus uspěl v produkci neuvěřitelného bohatství. Pravdou ale také je, že naprosto selhal v jeho distribuci. Těžko lze dlouhodobě hájit systém, v němž si 5% nejbohatších přisvojuje 90% světového bohatství. Komunismus nevznikne proto, že bychom si to já, nebo Marx přáli, ale aby tento rozpor vyřešil. Rád bych laskavému čtenáři představil svoji vizi kultivované formy komunismu, která není postavena na diktatuře proletariátu, ale na pojetí komunismu jako samosprávy. Její Ústavu lze shrnout do jedné věty: „Jednotlivec vytváří podmínky pro důstojný život komunity a komunita vytváří podmínky pro důstojný život každého svého člena“.

Náčrt komunistické samosprávy rozčleňuji do čtyř dílů:

1. v jakém stádiu rozpadu je kapitalismus v Čechách? V tomto díle si také ukážeme, proč se dnes iniciativu typu „Stop vládě“ míjí účinkem,
2. kde udělali českoslovenští komunisté chybu?
3. hodnoty a nová komunistická ústava;
4. komunismus neznamená ráj na zemi.

Pokračování: ekonomika Spojených obcí českomoravských, aneb jak ekonomicky donutit Čechy, aby si za své zastupitele (a vůdce) nevybírali hlupáky.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gaia napsal(a):

ale co ti poslanci?

Vždyť oni mají heslo pro nás bez vás.
20. 02. 2013 | 15:25

Ládik!!! napsal(a):

Volby inspirovali, babičky učili... laskavý čtenář přehlídne.
20. 02. 2013 | 15:26

scallop napsal(a):

Po precteni tohoto elaboratu si rikam: zlatej Buquoy !
20. 02. 2013 | 15:38

někdy pootevřít aspoň 1 oko napsal(a):

Skutečnost: s poctivostí se nejvíc nachodíš.
20. 02. 2013 | 15:44

Jisté známky pokroku tu přecejen jsou napsal(a):

Chrenkovitými fúzemi se namísto neschopného ÚOHS zabývá policie.
20. 02. 2013 | 15:46

otokar napsal(a):

Fajny nos, takovy komunisticky.
Fakt je, že kibucy izraelitům fungují, asi se tam nekrade.Vo tom to je.
Tady to bude horší,hoši se nebojí ani Boha,natož jakéhosi veřejného mínění.
HepiBorja to řekne směle, je statečný,strana se za něj postaví.
Uvidíme, jak dlouho mu ta síla vydrží.Lenin byl též věčný ale všeho dočasu.
Jsem zvědav na další díly.Ještě jeden-proč se lidé nedomluví,když mají dobré úmysly?
20. 02. 2013 | 15:49

von Hayek napsal(a):

Společnost a národ neexistují. Všichni se vzájemně okradem a každý na tom vydělá. To nemá chybu. Shalom gojim.
20. 02. 2013 | 15:52

děti umírají a budeme národ bezzubých* napsal(a):

gaio
Bez nás by měli prd. Musí nejdřív někoho holit, aby byli ve vatě.
Špatně se tomu brání, břitvu drží oni.
Nutno situaci otočit.

*Ve skutečnosti už jsme
20. 02. 2013 | 15:54

mb napsal(a):

celkem hezký článek i nadpis je tam ale chybka ... správně je to: S POCTIVOSTÍ PRVNÍ ZAJDEŠ ...

(a hrob svůj tak rychle najdeš ... )
20. 02. 2013 | 15:58

gaia napsal(a):

někdy pootevřít aspoň 1 oko

no naše Mařka došla s poctivostí akorát na kraj lesa
20. 02. 2013 | 15:59

sedlák napsal(a):

Soukromý kapitalizmus, souběžně státní kapitalizmus a souběžně družstevní podnikání a osobní podnikání. Vše ve srovnatelných proporcích. Soukromý kapitalizmus bez kontroly a zdanění zlikviduje vše.
Bez diskuze a spolupráce více různých forem se vše zvrhne v pravý opak. Neoliberalizmus již dostal šanci se znemožnit. Šanci musí dostat i ostatní.
20. 02. 2013 | 16:07

Bernard Madoff napsal(a):

S těmi židovskými obcemi to zabere.
20. 02. 2013 | 16:11

magor napsal(a):

"Věříme, že společnost se škrtnout nedá".

Hezký slogan. Zatím se škrtá, až tráva hoří.
Sto kosmických let.
A možná i víc.
20. 02. 2013 | 17:13

zasMeňo napsal(a):

"Nebát se a nekrást !"
T.G.M., zakladatel státu.
20. 02. 2013 | 17:36

Baba napsal(a):

Obvyklá komunita pravděpodobně nebude testovat každého svého člena, aby vymezila, od které fáze únavy se začne vědomě nebo nevědomky chovat nesystémově.
20. 02. 2013 | 17:57

Yosif napsal(a):

Jen pro ilustraci: posledním takovým „tunelem“ na občany se stala fotovoltaika, která daňové poplatníky bude stát bilion korun.
KONEC CITATU.

Bohužel, FVE tunel zařídili "socani kteří to myslí upřimně" za aktivní asistence komančů a zelených fanatiků. Kdzbz se neorzhayovali subvence na technologické sr...čky, tento tunel by nebyl. FVE tunel je asi 30krát nákladnější než církevní restituce, které vzvolávají u socanů a komančů psotník. Proč????

Poctiviost u komunistů? Zatím všechny pokusy o komunismus skončily tak že jedni lidé "naházeli majetek do společných kádí" a druzí lidé si z kádí propláceli politické trafiky.
20. 02. 2013 | 17:59

fikus napsal(a):

vcelku pěkná slátanina.
Zkuste strašit komárama lidi, kteří si na nemoc pravidelně berou DV, místo aby si odpočinuli, kterým se při nákupech nejen v lékárnách, ale čehokoliv protáčejí panenky, lidem, kterým se navaluje při otevření novin, nebo zapnutí TV a shlédnutí zpráv, či OVM. Lidem, kterým se sliboval slušný život, kteří poctivě platí daně, pracují na 3 směny v kolbence a bojí se zamračit na šéfa, aby je pod záminkou nevyrazil. Lidem, které stát okrádá kde může. Já vím, měli se líp učit a mohli být lékaři (byť špatnými, nebo jinými bezpátečními rychlokvaškami)
20. 02. 2013 | 19:11

maly penis ale sexy mozek napsal(a):

Ja jsem dosel az na Bory.
Ucil jsem se poctivost od Ratha a Paroubka.
20. 02. 2013 | 19:14

Bart fart napsal(a):

fikus,

Podle poslednich pruzkumu verejneho mineni, Lidem ma o 0.2 procentni body vice nez ta sekta Vita Barty. Politika je sranda.
20. 02. 2013 | 19:20

Baba napsal(a):

Laik už by do měkkých tkání šel.
20. 02. 2013 | 19:31

Yosif K napsal(a):

otokar napsal(a):
Fajny nos, takovy komunisticky.
Fakt je, že kibucy izraelitům fungují, asi se tam nekrade.
KONEC CITATU.

Většina kibucu se trasnsformovala na akciovky. Na komuinistických principech funguje tak 2-35 kibuců. To je asi tak průměrné procento lidí v jakémkoliv společenství ochoétných žít DLOUHODOBE v komunismu.

Nebylo by od věci, kdyby si Vit Klima založil kibuc a začal v něm prosperovat. Nikdo mu v tom nebrání.

V roce 1946 si jakýsi mnemonitský-huteritský-habánský kibuc založili kdesi v sudetech moravští bratři a za rok v něm málem umřeli hlady - to jest kdyby všichni zavčas neutekli. Výsledky experimentu komanči nějak ututlali - nehodilo se jim to do krámu před násilným združstevnováním zemědělství. Někteří trumbáci se prostě z historie nepoučí a nepoučí.
20. 02. 2013 | 19:45

Yosif K napsal(a):

OPRAVA:
Většina kibucu se trasnsformovala na akciovky. Na komuinistických principech funguje tak 2-3% kibuců. To je asi tak průměrné procento lidí v jakémkoliv společenství ochoétných žít DLOUHODOBE v komunismu.

Nebylo by od věci, kdyby si Vit Klima založil kibuc a začal v něm prosperovat. Nikdo mu v tom nebrání.

V roce 1946 si jakýsi mnemonitský-huteritský-habánský kibuc založili kdesi v sudetech moravští bratři a za rok v něm málem umřeli hlady - to jest kdyby všichni zavčas neutekli. Výsledky experimentu komanči nějak ututlali - nehodilo se jim to do krámu před násilným združstevnováním zemědělství. Někteří trumbáci se prostě z historie nepoučí a nepoučí.
20. 02. 2013 | 19:47

Baba napsal(a):

Jsem zvědavá, kdy se ti psavci naučí třičtvrteční rytmus.
20. 02. 2013 | 20:13

StandaT napsal(a):

Na to jste měli dvě dekády. Po odchodu těch "špatných" komunistů po roce 1989 do ODS a dalších stran jsem čekal, že ti "hodní" ukáží, co v nich je a hlavně, jak vážně to myslí. Takže jsem čekal vznik kibuců a dalších komunit, boom družstev, sociálního podnikání, mikropůjčky... a nic. Ani jeden z vás nenašel odvahu žít podle svých vlastních pravidel. Ani jeden z vás nešel do života podle vašich vlastních představ. Ale teď, když jste se prodrali ke krajským rozpočtům najednou tu odvahu máte. S cizími penězi, s cizí prací.

Nikdy nesmíme připustit, aby moc nad našimi životy dostali ti, kteří je chtějí obrátit úplně naruby a přitom sami tak žít nechtějí, jen to chtějí organizovat. Za dvacet let jste mohli přesvědčit společnost, že svými myšlenkami žijete. Ne. Vy žijete myšlenkami ovládnout cizí zdroje. Vůbec jste se nezměnili. Ani o milimetr.
20. 02. 2013 | 20:29

fikus napsal(a):

bart fart:

politika je sranda, ale nesmí škodit -
místo aby sloužila. Tohle ta Nečasova klika pochopila po svém.
Nemluvě o faktu, když si vybavím historická vyjádření předáků ČSSD: " Demokracie je drahá".
20. 02. 2013 | 20:48

mik napsal(a):

Vize komunismu je utopie protoze nikdy v zadne spolecnosti nebude fungovat stejny metr vzdycky bude nekdo kdo proste bude rovnejsi proc se snazi lide byt celebritami proc se snazi dosahnout uspech byt znami...jen pro penize ? nebo ze je to bavi ? chyby dela kazdy nikdo neni neomylny jenze ten kdo je na spici v te hyrarchii tak proste ma sanci aby se na nej pohlizelo jinak pri te jeho chybe a demokraticke vyspele zapadni spolecnosti se poznaji podle toho ze sebekriticky umi priznat chybu a treba i odstoupit byt by to byl prezident v ceskem pojeti to znamena opustetni mista na jine lepsi koryto a ten co je uplne nahore ten se tam drzi zuby nehty proto je CR i po 23 letech od revoluce porad tam kde je..ale neni to jen vina sebesoustredenych politiku masa lidi ma silu kterou nedokaza znicit zadny politik jak se to ukazalo v 89 jenze letos se ukazalo ze stale 50 % obyvatel smysli socialisticky a neni to jen letostni volba prezidenta ale i drive jak mohl mit treba Klaus 50 % podporu a pokud bude porad takova podpora dikutabilnim lidem tak nikdy zadne s poctivosti nejdal dojdes platit nebude dokud se skutecne nezacne merit stejny metrem tak se nic nezmeni ..takovy priklad Janousek ...pod vlivem alkoholu najede do zeny ujede a porad je na svobode a ted tvrdi ze je nemocny ,,,kdyby obycejny Pepek z Horni Dolni jel z hospody stal by se ucastnikem nehody a nekdo by ho chtel zastavit a on by se rozjel prej by ho utekl tak nejen ze nema ridicak ale davno by bylo po soudu a kdyz by byl nemocny tak by proste byl ve vezenske nemocnici,,,ale nejde o Janouska takovych prikladu by se nasly dnes v CR hromady a nasly by se i v jinych zemich vcetne tech vyspelejsich,,,ale v tech nejvyspelejsich je ta tolerance ohranicena a kdyz se neco prepiskne tak si ten co to prepisknul proste musi nest nasledky z Cauceskem a jeho zenou se Rumuni pak neparali proste bum prask a bylo po frajereni...mocni si nemohou myslet ze jsou nepostizitelni a o tom to cele je,.,,
21. 02. 2013 | 07:28

Baba napsal(a):

Laik nepovažuje radost pod nátlakem za schůdnější, jen za možnou.
21. 02. 2013 | 10:11

JF napsal(a):

pane autore, děláte naprosto stejnou chybu jako mnozí diktátoři všech barev před Vámi, a to tu, že chcete institualizovat v podstatě morálku. Pokud si to uvědomíte, jste velmi populistický, stejně byl třeba i Marx. Skutečně stav kdy velké bohatství je v rukách málo lidí, není ani tak reálný problém (nestačí ho stejně užít), ale problém je to morální. A morálka je třeba od toho jak jsou řízeny firmy a jaké dávají platy zaměstnancům. A to je o celkovém klimatu v zemi (např. morálním). Nevím jak jsou na tom s morálkou židovské obce, možná by to bylo poučné. Např. jak se hádáte, handrkujete, kdo rozhoduje, jak se tedy řeší spory (na různé úrovni od rodiny až po obce ), např. jak je tuhá hierarchie resp. zda je skutečně liberální či se spíše jen tak prodává, co vše je předmětem směny (např. i morálka) peníze ... krom toho mnohé o tom napovídá stav tohoto státu ;-)

Nebo chcete dát také jen další nabídku téhož??? ;-)))
21. 02. 2013 | 10:27

Yosif K napsal(a):

V roce 1946 si jakýsi mnemonitský-huteritský-habánský kibuc založili kdesi v sudetech moravští bratři a za rok v něm málem umřeli hlady - to jest kdyby všichni zavčas neutekli. Výsledky experimentu komanči nějak ututlali - nehodilo se jim to do krámu před násilným združstevnováním zemědělství. Někteří trumbáci se prostě z historie nepoučí a nepoučí.

Z toho plyne jedno - ve volné soutěži s kapitalistickými podniky družstevní až komunistické struktury nemohou ekonomicky obstát.
To co propahuje Vit Klima může ekonomuickz obstát pouze v dioktatuře. A to za cenu sice zdánlivě větší sociální nivelizace, ale také za cenu neustálého hospodářského zaostávání.
Divím se že po 40 letech b---lu za reálného socíku má někdo chut to ještě znovu zkoušet. Proč? Aby se dolní 2-3 procenta měly lépe? Nikomu jinému to objektivně nemůže pomoct.
21. 02. 2013 | 11:41

buldatra napsal(a):

Autore,

tak první alternativa, kterou jste čtenářstvu nabídl, fakt nic moc.
Co tam máte dál?
21. 02. 2013 | 11:50

JF napsal(a):

Yosif K 21. 02. 2013 | 11:41: dobré, stačí si uvědomit že dostáváte jen nabídku, toho co si koupíte ve volbách. Volby jsou svým způsobem nabídka, není to o tom zavrhnout to či ono, jde o to si to uvědomit, a s tím také zacházet. To je dosti obecný recept.

Česká politika od roku 1918 je silně obvlivněna židovskými a zednářskými lobby (např. sledovat reálné životopisné stopy T.G.Masaryka). Židé měli v R-U v ruce silně finance, drželi pokladnu císaři. Politicky byli zřejmě politicky (a tedy finančně - resp. finance jsou z velké části politika nikoliv ekonomie či hospodářství) neutrální v silových poměrech středověké Evropy. ČR je těmito poměry v R-U silně definovaná plus vyhnání a holocaus mezi Němci a Židy v rámci ČR.

Krom toho dnes pronesl Nečas v Bavorsku, že vyhnání Němců bylo z velké části bezprávím na nevinných lidech. To je ten český kostlivec.

Ovšem po Nečasovi chtějí v Bavorsku nemožné - Nečas totiž pronesl jen frázi normalizačního kádra - tedy slova-text bez obsahu. Samozřejmě předpokládám, že toto tuší, a takto s tím i naloží. Záleží zda pokládají svět za poznatelný či zda sebedefinující.(obojí se vylučuje)
21. 02. 2013 | 12:06

JF napsal(a):

v Bavorsku jde o morálku (sudečtí němci jsou jedním z kmenů Bavorska). Morálka směnná příliš není jako něco jiného zase je a dle filozofických východisek (poznatelnost či sebedefinice). A také podle toho vypadá reálně Bavorsko a zase Čechaj. Ta poznatelnost a sebedefinice se tedy samozřejmě týká i nás samotných. Buď, a nebo.

PS: ale Nečas každopádně dostal šanci pronést svou svazáckou frázi (ničeho jiného ostatně není příliš schopen - i dle jeho působení v politice, jako loutky např. zas jiné superloutky tedy Klause) Samozřejmě to své vyjádření fráze aby nebylo tolik frází musí nějak dát najevo i jinak aktivně (např. předkupní právo pro sudetské pozemky - totiž o nic jiného se realně nejedná než jak budou privatizovány pozemkové konfiskáty, nyní církevní restituce, pokud tedy církevní restituce už nejsou zástěrka pro rozprodej těchto pozemků, je to pravděpodobné a otázka komu - např. zda Němcům či Rusům). Jednoduché to politicky ale hlavně i osobně Nečas mít nebude. Ale jako loutka pro tyto majetkové zájmy je dobrý.

Samozřejmě na zázraky je třeba stále věřit. Asi bych sudetské konfiskáty prodával konečným uživatelům a nejlépe Čechům, pak Němcům a pak dlouho nic a zase Němcům ;-) Ale sem tam Nějaký oligarcha asi též zainvestuje. (možná se anonymní akciovky budou stále hodit, i když už né kvůli veřejným zakázkám)
21. 02. 2013 | 12:38

alojz napsal(a):

Yosif K

hele sudetaku, je nutné ty tvoje bláboly pořád opakovat dokolečka?:-))
21. 02. 2013 | 15:17

fikus napsal(a):

Nečas se učí říkat to, co se očekává.
On vlastní vizi a moudro nemá, naplňuje představy jiných, bohužel ty nedobré a podle toho to vypadá.
Zeman by měl vládu sestřelit co nejdřív - otázka zní jak.
21. 02. 2013 | 16:17

modrý edvard napsal(a):

1. Není mi jasné, jestli to autor míní vážně. Ale jestli jo, tak každý za své.
2. "...většina lidí potřebuje k životu kladné sebehodnocení. Každý den se na sebe musíme dívat do zrcadla a jistě není nic příjemného, když se v něm odráží tvář gaunera, .." ... uvnitř komunity gaunerů je ten člověk v pohodě.
3. Gramatika nic moc.
4. Mezinárodní realitní konzultant. Tam se hromadí bratři Matky Terezy.
22. 02. 2013 | 10:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy