A co, když si na život v „L“ krizi zvyknout nechci?

09. 05. 2013 | 09:42
Přečteno 5045 krát
Polemika s prof. Zeleným - "Život ve tvaru ”L” – musíme si zvykat"

Dlouho jsem čekal, zda se někdo pustí do polemiky s prof. Zeleným. Vzhledem k tomu, že se tak nestalo, dovolte mi krátkou glosu na jím předestřené téma. Podle mého soudu největším hendikepem prof. Zeleného je přeměna jeho antikomunismu ve víru (náboženství). Prof. Zelený věří, že kapitalismus je to nejlepší, co lidstvo mohlo potkat; kapitalismus ztotožňuje s dobrem a komunismus se zlem. Z historie víme, že všechna náboženství pracují s představou ráje. Jako na potvoru se do ráje - ať už komunistického či kapitalistického - vejde jen velmi úzká skupiny těch nejmocnějších a nejvlivnějších a ostatním zůstávají jeho dveře zavřené. Jen těžko bude prof. Zelený přesvědčovat 600 tis. českých nezaměstnaných, že kapitalismus je to nejlepší, co je mohlo potkat. Nejen v USA, ale i v Čechách najdeme lokality, kde se na jedno volné pracovní místo hlásí sto a více uchazečů a práce pro ně prostě není.

V USA, svého času, koloval takovýto vtip: „Joe ráno vstane, zaklapne budík Made in Tchaiwan, nazuje trepky a oblékne plášť Made in Brazil, uvaří si ranní kávu v konvici Made in China, nasouká se do kalhot a košile Made in India a jde hledat práci“. Samozřejmě, že žádnou nenajde, protože pracovně náročná odvětví se už z USA dávno „vystěhovala“ do zemí s levnější pracovní silou a „high –tech výroby“ ke své obsluze potřebují jen minimum zaměstnanců. Prof. Zelený správně zaznamenal, že zhruba 50% Američanů je pro kapitál přebytečných a nepotřebných. A já jen k tomu dodávám: „nepotřebných nejen jako výrobci, ale i jako spotřebitelé, neboť nemají-li práci, nemají ani dostatečný příjem sloužící k nákupu zboží a služeb“.

Dostáváme se tak k samotnému jádru krize: investice do nových kapacit rozšiřujících produkci reálného zboží a služeb tak z hlediska kapitálu postrádá smysl, neboť je nemá kdo nakupovat. Hlavním cílem, a to nejen amerických investorů se proto staly nemovitosti, umění, zlato, diamanty, kontrola přírodních zdrojů, kontrola práv k duševnímu vlastnictví, investice do komodit, do finančních nástrojů, atd. Přebytečný kapitál tak nevytváří produktivní spotřebu a nová pracovní místa, ale hlavně „peníze z peněz“.

Výsledkem tohoto procesu jsou „bubliny“, které dříve či později prasknou, a po té nastává další z řetězu „finančních“ krizí. Jejich důsledky nesou na svých bedrech především národní státy, které nemají dostatek finančních prostředků k tomu, aby postaraly o všechny své nezaměstnané, důchodce a další nízko příjmové skupiny. Musejí si na jedné straně peníze za „krvavé úroky“ půjčovat a na druhé straně škrtat veřejné výdaje. Půjčování peněz vede jen k dalšímu zadlužení státu a škrty jen k dalšímu podvázání ekonomického růstu, stagnaci či recesi a následnému rozšíření armády nezaměstnaných a chudých, tedy rozšíření masy ne - spotřebitelů. Z hlediska investorů pak zákonitě nastává další odliv z oblasti produktivních investic směrem ke spekulativním a s trvalou hodnotou (nemovitostem, zlatu, uměním, diamantům, atd.). Spirála krize kapitalismu (ve tvaru zřejmě nekonečného „L“) pokračuje… a na tu si mám zvyknout? Děkuji, nechci!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ucen Vita Klimy napsal(a):

Chce to komunisticke planovani. Petiletky. A plnit je na 110 procent. Jen tak se lidstvo dobere k blahobytu.
09. 05. 2013 | 10:16

David napsal(a):

"...A co, když si na život v „L“ krizi zvyknout nechci?

...Jako na potvoru se do ráje - ať už komunistického či kapitalistického - vejde jen velmi úzká skupiny těch nejmocnějších a nejvlivnějších a ostatním zůstávají jeho dveře zavřené.

...Nejen v USA, ale i v Čechách najdeme lokality, kde se na jedno volné pracovní místo hlásí sto a více uchazečů a práce pro ně prostě není.

...investice do nových kapacit rozšiřujících produkci reálného zboží a služeb tak z hlediska kapitálu postrádá smysl, neboť je nemá kdo nakupovat. ..."

------------------------------

A co, když si na život v „L“ krizi zvyknout nechci?

Ať chceme, nebo nechceme, tak na hodně dlouhé "L" si budeme muset zvyknout. A to není první "L" další "L" budou následovat. Prostě Titanik se potápí a jdeme ke dnu.

Stačí si jen představit, co se bude dít, až významná většina lidí se začne chovat podle zásad zdravého životního stylu a o akcelerující produktivitě práce ani nemluvě. To pak bude nezaměstnanost 50%.

Bude to chtít odvážná řešení, jako například celosvětový zákaz daňových rájů, zastavení přímo zrůdných dotací z EU, zavedení systému --- Jeden stát = jedna STÁTNÍ banka, čtyřdenní pracovní týden, silné snížení nezasloužených platů vedoucím pracovníkům apod.

Protože však nikdo tu odvahu nedostane, proto nás čeká velká a nezadržitelná katastrofa.

Dobře už bylo.
09. 05. 2013 | 10:17

Popelka napsal(a):

Vítku Klímo,

Holešovská výzva te podporuje. Jsi jednim z nas.
09. 05. 2013 | 10:19

Ládik!!! napsal(a):

Mrknul jsem na Vaši vizitku - inzerujete nabídku alternativ ke kapitalismu. Tohle je ona?
09. 05. 2013 | 10:19

Al Jouda napsal(a):

Vykládejte o krizi a nezaměstnanosti matce samoživitelce 1 dítěte, která se válí doma až do 10 let věku jejího dítěte a bere od sociálky 10.000 Kč. měsíčně !
09. 05. 2013 | 10:34

Standa M. napsal(a):

Většina se musí podřídit menšině. Není kam se vystěhovat? Bude dobře, máme vládu hotné odpovědnosti. Nezoufejte, vše vyřeší trh a korupce.
09. 05. 2013 | 10:35

Bart napsal(a):

Ládik!!!

Je! A to je na tom to nejvice srandovni. Nevypada a nezni ten Klima jako ten sasula ze Simpsonu?
09. 05. 2013 | 10:35

Standa M. napsal(a):

Oprava:...hmotné...
09. 05. 2013 | 10:36

Al Bouda napsal(a):

Al Jouda,

Bejt vami tak ji uz konecne poslu pracovat. Al Joudu je v CR plnej kazdej panelak.
09. 05. 2013 | 10:38

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
Proč akceptujete zjevnou lež profesora (?) Zeleného, že se jedná o trend ve tvaru L?
09. 05. 2013 | 10:38

buldatra napsal(a):

No, když se výroba odlifruje někam jinam do pryč, jiná se zruší bez náhrady, vyklidí se trhy, aby tam vzápětí vlítla konkurence, čmrdlíky končí v ráji bankovním, místo aby byly obecně prospěšně investovány, zaměstnávají se ve velkém cizinci na černo, nebo napůl na černo, máme L.
Nic složitýho na tom není.

A když se ještě navíc, prostřednictvím instituce zvané stát, ztrácí a prošustrovává ukrutná hromada penízků, je to L ještě větší.

Jen, aby se z toho L nestala nekonečná přímka a krize permanentní.
To bychom ji museli snad přejmenovat. Což by třeba pomohlo.
Byl by úkol hen ty těch ekonómy, permanentně překvapené chytráky, páč stejně se k ničemu jinému nehodí, než k ex post pojmenovávání a přejmenovávání skutečností, které se dějí aniž by je byli kdy předpokládali.
09. 05. 2013 | 10:43

MartinO napsal(a):

Nechcete si zvyknout na "L"? Snadná pomoc. Zanechte planého žvanění, začněte něco užitečného dělat a budete žít v "/". To je celé.
09. 05. 2013 | 10:45

buldatra napsal(a):

Oprava
pro hen ty ekonómy
09. 05. 2013 | 10:46

KvL napsal(a):

Jedna možnost tu je, odstěhujte se do Asie, tam žádné L ještě není a nevím jestli někdy bude, mají přeci jenom jinou mentalitu. Ano růst počtu nezaměstnaných je problém, ale je to opravdu tak velký problém? Není spíš problém v tom, že si myslí, že se o ně musí postarat stát? Nevím jaká je teď statisticky situace, ale na zahradách vidím většinou jenom staré lidi, když je tam někdo mladší, tak se zahrada změní v trávník. Proč se nesnaží alespoň trochu zašetřit tím, že by si část ovoce a zeleniny vypěstovali sami? (Ano těžko se odlišuje kdo je nezaměstnaný a kdo není)

jen tak pro zamyšlení: http://9gag.com/gag/aWQwb96
Pro se o problémech přelidnění mluví skoro vždy jen v souvislosti se západními státy a Afrikou? Musí to být v lidech.

Možná že je špatně současný přístup, myslím že se podařilo vytvořit jakési, řekněme monstrum, které samo přesvědčuje o své nezbytnosti a o tom, že bez něho nemůžeme existovat.
09. 05. 2013 | 10:53

šašek z Jihlavy napsal(a):

Že jsem tak smělej, to L znaší Lesy ČR? Pak to není až tak zlý, ten Knetig měl pod čepicí!
09. 05. 2013 | 10:55

Libertad napsal(a):

Aniž bych byl obdivovatelem kapitalismu, dovolím se Vás zeptat: Co chcete??

Vaše poslední slova jsou: "Děkuji, nechci! "

Děkuji za smyslupnou odpověď.

S pozdravem

idonio Libertad
09. 05. 2013 | 11:00

fafnir napsal(a):

ono je v podstatě jedno,co nechcete.Důležitá je objektivita.A objektivně prachy na sociální stát došly.Příliš mnohodávek,dotací a příliš málo skutečně vytvářených hodnot. Jediné co je nutné,je přestat brát dávky a dotace,a začít skutečně pracovat,ve smyslu vytvářet skutečné hodnoty. Nikoliv virtuální.
09. 05. 2013 | 11:08

Joska napsal(a):

Trefné a přesné!Díky!
09. 05. 2013 | 11:09

A. Pakosta napsal(a):

Pane Klímo,
na rozdíl od Vás pan Milan Zelený ve svém textu zmiňuje cestu, jak - podle jeho názoru - z toho všeho ven. Vy pouze kritizujete a lamentujete, ale žádnou cestu k nápravě nevidíte.

A.Pakosta, Praha 5
09. 05. 2013 | 11:12

Baba napsal(a):

Budete si ji muset rozkoukat.
09. 05. 2013 | 11:37

Martin napsal(a):

Že by ten Malthus nakonec přece jen měl pravdu?
09. 05. 2013 | 11:46

von kulak napsal(a):

Dočetl jsem to k tomuto: "... Prof. Zelený správně zaznamenal, že zhruba 50% Američanů je pro kapitál přebytečných a nepotřebných ..." a zamyslel, jsem se nad tím, kdo je autor a proč si soudruzi z ProAlt nevybudují svůj soukromý antikapitalismus, kde bude pár schopnějších jedinců z jejich středu vydělávat a všechny své příjmy bude okamžitě bez jediného mrknutí oka odevzdávat drtivé většině těch, kteří jsou pro ně nepotřební, ale které v rámci své ideologie jistě rádi budou živit.

Nejsem sto pochopit proč to někde nezkusí a nepředvedou, jedinmé modely, kde to funguje podle jejich not jsou už dneska Kuba a KLDR a a to se nezlobte opravdu pro průměrně znalou osobu není nijak extra přitažlivý příklad toho, kam to živení těch nepotřebných vede, že?

Kdyby soudruh z ProAlt radši vzal do ruky nějaký nástroj a místo blbých keců zametl ulici nebo vypěstoval vlastní potraviny na svém záhumenku, hned by byl pro kapitalismus potřebnější.ů
09. 05. 2013 | 11:59

jozka napsal(a):

von kulak.

No to teda nebyl, protoze by snizil poptavku po zemedelske produkci a sluzbach uklidovych firem :-)
09. 05. 2013 | 12:03

český maloměšťák napsal(a):

fafnir napsal(a):
ono je v podstatě jedno,co nechcete.Důležitá je objektivita.A objektivně prachy na sociální stát došly.Příliš mnohodávek,dotací a příliš málo skutečně vytvářených hodnot. Jediné co je nutné,je přestat brát dávky a dotace,a začít skutečně pracovat,ve smyslu vytvářet skutečné hodnoty. Nikoliv virtuální.
09. 05. 2013 | 11:08
-------------
Nezbývá než souhlasit.
Jen malá technická - zkuste nastínit postup, jak v mikroekonomice /lokalitě/ a makroekonomice tuto nutnost proměnit v realitu....ve směru nezaměstnaných.
Jak je budete motivovat - zkuste prosím uvést i parametrizaci vámi nevrhovaných procesních opatření.
09. 05. 2013 | 12:03

V.M. napsal(a):

Chtit sice nemusite, ale nic jineho vam nezbude, navic nevidim ve vasen clanku ani nastin alternativniho reseni. Primpomina mi to rev maleho ditete - ne, ne, ne a ne.
09. 05. 2013 | 12:14

patriot napsal(a):

„L“?

Spíše je to sešup a schází vhodné písmeno…
09. 05. 2013 | 12:29

smutný napsal(a):

MartinO napsal(a):

Nechcete si zvyknout na "L"? Snadná pomoc. Zanechte planého žvanění, začněte něco užitečného dělat a budete žít v "/". To je celé.

fafnir napsal(a):

ono je v podstatě jedno,co nechcete.Důležitá je objektivita.A objektivně prachy na sociální stát došly.Příliš mnohodávek,dotací a příliš málo skutečně vytvářených hodnot. Jediné co je nutné,je přestat brát dávky a dotace,a začít skutečně pracovat,ve smyslu vytvářet skutečné hodnoty. Nikoliv virtuální.

Na to lze říct jedině: blahoslavení budiž chudí duchem.
Asi vám dvěma unikla podstata článku - NENÍ PRÁCE! NENÍ PRÁCE! NENÍ PRÁCE!
A proč není práce?! Protože byla práce přesunuta kvůli levné pracovní síle do Číny, Indie, Tchaiwanu...
A proč kapitalisti nevytvářejí nová pracovní místa?! Protože je pro ně snadnější investovat na finančních trzích.
A teď pozor! Nejpodstatnější informace - KRIZI NEZAVINIL SOCIÁLNÍ STÁT!!!
09. 05. 2013 | 12:39

Pavel napsal(a):

TO : fans POKROKOVÁ pravice (MartinO, AL Jouda, Ládík ??? ... )

Jak realizovat indický či čínský scénář v ČR,
v podmínkách cen EU (energie, vstupní materiály, potraviny, nájmy, levnýmí exekucemi, úvěry ....) ?

Pravicová Bábo a Dědku, raďte !
09. 05. 2013 | 12:44

fafnir napsal(a):

pár drobností,český maloměšťáku
například méně vzdělaných v nepotřebných oborech,zpravidla nesmyslně tzv humanitních(sociálně právních,genderstudies etc)Naopak více rekvalifikací na obory po nichž je poptávka,a to jsou všeobecně technické,zejména strojní,chemie,stavařina.Dál přestat pohrdat vyučenými v potřebných oborech.Firmy zde působící velmi strádají nedostatkem kvalifikovaných lidí.To je všeobecně známo,a potvrzeno statistikou.
Ad 2.ochota stěhovat se za prací nebo aspoň dojíždět.Na rudém Ostravsku,ˇUstecku,Karlovarsku,plném nezaměstnaných, tvrdí lidé,že dojíždět dále než 30 min.za prací se jim nevyplatí,že budou raději na podpoře.Tedy parazitovat na práci druhých. Za vámi adorovaného socialismu takovou věc nikdo neřešil.Jezdil jsem do práce 1,5 hod a nebyl to důvod k rozvázání pracovního pměru.A navíc existovaly věci zvané umístěnka.(třeba spousta oblastí je v současnosti bez lékaře,protože přece nebude nikam dojíždět).
A za třetí.Nároky na finanční ohodnocení neodpovídají kvalifikaci natož kvaĺitě uchazečů o práci.A znovu,kvalifikovaný instalatér,nebo kovoobraběč,vždy najde snadněji práci než absolvent tlamocvičných věd a škol.Skutečné vzdělání holt bolí.A matematika se nedá okecat.A ani ta práce třeba nástrojaře,kovobraběče,nebo i údržbáře.
09. 05. 2013 | 12:47

Ládik!!! napsal(a):

Pavel -
proč nálepkujete? Já svou metodu mám a 23 let ji používám. Nestěžuji si.
09. 05. 2013 | 12:49

jednotka chytrosti - jeden antizaorálek napsal(a):

opět dokola opakovaná lež o krizi kapitalismu. pane klímo, vy obvinujete prof zeleného z jakesi slepé víry. zelený ale narozdíl od vás ve svem blogu o příčinách krize celkem racionálně a věcně argumantoval. vy jste opět zustal pouze u výkřiků a frází. nechceme kapitalismus! no, pak už vám ale zbývá jenom ten socialismus. a tam si budete muset zvykat na život ve hladu. pokud politici přestanou kapitalismus mrzačit, začne opět fungovat. nemáme krizi kapitalismu, ale krizi státních výdajů.
09. 05. 2013 | 12:49

seriózní chlapík napsal(a):

Jouda

V tomto státě kdo nemá práci, neválí se v žádném případě na sociálním polštáři.
Výjimkou jsou příspěvky na bydlení, ale ty jdou za pronajímateli.
Stát je tak podle zásad kmenového hospodaření rozkrádán těmi již bohatými.
"Socka" představuje pouzen pláštík pro legalizaci podobných zlodějen.
09. 05. 2013 | 12:49

český maloměšťák napsal(a):

fafnir
Obecné bláboly - nepřekvapil jste.
Nikdy jsem socialismus neadoroval - takže lež a očerňování.
Ubožáku, příště si plivněte do plivátka.
09. 05. 2013 | 12:53

panfir napsal(a):

fafnir je dalsi apostol popelky Klimy.

Ne a ne a ne pracovat, ale kecat a kecat a kecat. PRACE je dost akorat to chce PRACOVAT.
PS, Jak rve fanfir " KRIZI NEZAVINIL SOCIÁLNÍ STÁT!!! " ale socialisicti rvouni jako on. Ze bez prace nejsou kolace mu zatim nedoslo.
09. 05. 2013 | 12:56

V.M. napsal(a):

Jen dve poznamky:

> A proč není práce?! Protože byla práce přesunuta kvůli levné pracovní síle do
> Číny, Indie, Tchaiwanu...
Temer nikdo neni ochoten platit vyssi cenu za zbozi domaciho puvodu. My potrebujeme nakupovat suroviny a energie a tedy i vyvazet nase zbozi - stale jsme velci exporteri. Celni bariery jsou nefunkcni v okamziku, kdy zaklad jakekoliv technologicky pokrocile produkce s vysokou pridanou hodnotou je know-how, tedy veci ktere prenesu na CD pres celou zemekouli.

> A teď pozor! Nejpodstatnější informace - KRIZI NEZAVINIL SOCIÁLNÍ STÁT!!!
To jsou vsechno spojene nadoby. Pokud treba mira efektivniho zdaneni zamestnance v CR se pohybuje okolo 60%, aby bylo mozne socialni stat ufinancovat, nelze ocekavat ze se to nepromitne v ostatnich castech ekonomiky od ztraty konkurence schopnosti (vysoke naklady na zamestnance) po ztratu motivace (proc neco delat, kdyz mi stat vetsinu sebere a da jinym).
09. 05. 2013 | 12:58

rozkrok napsal(a):

Pavel je POKROKOVÁ levice. Ta co stoji ve frontach na vladni prispevky. Obcas se svou pokrokovou zenou porodi dalsi pokrokove decko. Vynasi jim to.
09. 05. 2013 | 13:00

modrý edvard napsal(a):

No, mně se zase nelíbí, že na sebe jsou lidi zlí.
09. 05. 2013 | 13:02

Barák napsal(a):

Smutný- krizi ZAVINIL sociální stát. Evropa si zvykla že obyvatelé musí mít životní úroveň, ale už neplatí za práci, ale za to že nemakáte.
POTŘEBNÉ práce je všude na světě VŽDY víc než dost. ALE: Brání nesmírná byrokracie, daně a poplatky
Najít si práci jako OSVČ- minimální sociální 1890, zdravotní 1748 měsíčně, musíte něco dělat, tedy mít mobil,internet, reklamu, pracovní pomůcky, auto, provozovnu, nástroje- tedy v praxi když vyděláte 20-25000 měsíčně čistého zisku před zdaněním, ještě pořád nemáte do vlastní kapsy ani korunu, jen živíte stát a jiné.Výsledek? 95% lidí jde v pohodě na pracák.
.
Když si pozvete řemeslníka, meloucháře, zaplatíte za práci a hotovo. Když potřebuje řemeslníka či pracovníka podnikatel- platit mu dovolenou, polední přestávky a oběd, všechny překážky v práci a nemoci, pracovní pomůcky, pracoviště, šatnu, také pokuty za nedodržení nesmyslných předpisů,odvody státu, a když nemáte zakázky a chcete ho propustit- několikaměsíční odstupné, kde na to vezmete nikoho nezajímá. Výsledek- kdo trochu může, dá tu práci ukrajinci, schwarz systemu, nebo se na podnikání vykašle uplně.
.
Pracovník se dívá že mu plat nestačí na nájem, někdy ani na dojíždění do práce, exekutor ho vyhazuje z bytu, a potom se díváte jak nepřizpůsobiví, samoživitelky co prohlásili že fotr jeich dítěte je neznámý bydlí zdarma, vybydleli už 5 domů a dostanou další
.
Čínani a asiati makají a platí za práci, za nic jiného. Proto prosperují
09. 05. 2013 | 13:06

MartinO napsal(a):

smutný:

"není práce", "nejde to" toť obvyklé hýkání socialistů. Zkoušel jste třeba někdy sehnat nějakého řemeslníka? Pod 200Kč/hod na ruku se s váma nikdo nebude ani bavit. Kdo něco užitéčného umí, cokoliv, a není lenoch tak práci má a má se dobře.

Víte, že ČR je čistým exportérem a a více se od nás vyveze než doveze? Takže vaše nářky že se od nás přesunula práce na východ jsou zcela mimo.
09. 05. 2013 | 13:09

KvL napsal(a):

to: V.M.
Záleží jak daleko do důsledku půjdeme, možná že nakonec se dopracujeme prapůvodní příčiny. Něco muselo přinutit jít firmy do asie, byla to cena práce, která částečně byla dán rostoucím sociálním státem, v určitý moment to překročilo jakousi mez a došlo k něčemu jako lavinovému efektu.
09. 05. 2013 | 13:11

Yosif K napsal(a):

Nezaměstnaní nejsou nezaměstnaní kvůli kapitalismu ale kvůli strukurálním změnám.

Strukturální změny probíhají za všech režimů. To že dopad strukturálních změn byl za socíků jakž takž zakrýván simulováním práce v různých únikových oborech stálo více peněz než se uštřilo na podporácvh a strukturální změny to zpomalovalo.

Proto socík za každý dva roky zaostal o jeden rok za kapitalismem a proto většina socalistických států se postupně dostávala do pozice sto let za opicemi.

Toto bohužel univerzálně platí pro všechny tyv ALTERNATIVY. Pokud budou založeny na tom že kdzž někdo začne praćovat jako zedník, tak musí být už navždy zedník, tak takový režim prostě technologicky zaostane.

Zajímalo by mne jaké vydělání má pan Víít Klíma, technické vzdělaání patrně nemá, kdo má technické vzdělání, tak si většinou uvědomuje že změna je život a tam kde změna není, tam nastupuje napřed technologicvká a posléze i ekonomická stagnace. Zdánlivá rovnost v chudobě a zaostávání.
09. 05. 2013 | 13:14

Pokrokovy levicak napsal(a):

Pane Klimo,

L je konecne. Ma zacatek a konec. Asi si pletete L se symbolem nekonecna coz je lezata osmicka. Vas kolega Popelka co najizdi do policistu je L. Lempl a Lump.
09. 05. 2013 | 13:17

fafnir napsal(a):

panfir
co takle naučit se číst.Já naa rozdíl od nicku "smutný" napsal že krizi naopak sociální stát zavinil,a že naopak práce pro kavlifikované je.Tak znovu,naučit se číst,chápat přečtené,a reakce přiřazovat k správným nickům.
09. 05. 2013 | 13:18

jozka napsal(a):

Zajimavy, tak socialni stat zavinil uprk firem do Asie. To jako i v USA? Protoze apostolove trhu jedineho a nejmocnejsiho do nas furt valili, ze to je evropska specialita...
09. 05. 2013 | 13:19

Yosif K napsal(a):

Jinak lze panu Vítovi doporučit aby si vytvořil nějaký stát kde se dělníci scházejí na odborových schůzích, volí si ředitele a schvalují sami sobě výšku svého platu, a nedovolí žádné propouštění, to asi pan Vít považuje za ohromný pokrok.

Akorát je smůla že takový system už fungoval pár desetiletí v Jugoslávii a dokud takto fungoval, tak tam byla inflace 50-1005 ročně.
09. 05. 2013 | 13:20

český maloměšťák napsal(a):

Yosif K napsal(a):
Nezaměstnaní nejsou nezaměstnaní kvůli kapitalismu ale kvůli strukurálním změnám.....
---------
Dost velký pokrok, ještě před nedávnem jste tvrdil, že za nezaměstnanost mohou líní proletáři, vysoké mzdové požadavky a uřvané odbory. Kvituji.
09. 05. 2013 | 13:21

smutný napsal(a):

MartinO napsal(a):

smutný:

"není práce", "nejde to" toť obvyklé hýkání socialistů. Zkoušel jste třeba někdy sehnat nějakého řemeslníka? Pod 200Kč/hod na ruku se s váma nikdo nebude ani bavit. Kdo něco užitéčného umí, cokoliv, a není lenoch tak práci má a má se dobře.

Víte, že ČR je čistým exportérem a a více se od nás vyveze než doveze? Takže vaše nářky že se od nás přesunula práce na východ jsou zcela mimo.

Není nic jednoduššího než podívat se na stránky Úřadu práce kolik je volných pracovních míst a jakých, a kolik je nezaměstnaných. Co vám v tom brání, lenost?
09. 05. 2013 | 13:23

Yosif K napsal(a):

jozka napsal(a):

Zajimavy, tak socialni stat zavinil uprk firem do Asie. To jako i v USA? Protoze apostolove trhu jedineho a nejmocnejsiho do nas furt valili, ze to je evropska specialita...

09. 05. 2013 | 13:19
Platy v číně stoupaj a platy v USA relativně klesaj, výrovba se do USA vrací. Tedy aspon do tech států, kde je zákony brzdí vzdírání ze strany odborů.

Před 50 lety všichni prorokovali že se všechno bude dělat v Japonsku, nyní sýčkové prorokují že se vše bude dělat v číně, obojí je stejnej nesmysl. Stačí nakopat odborářům do zadnic a pracovní mista jsou uzachráněna.
09. 05. 2013 | 13:23

český maloměšťák napsal(a):

jozka
Oni hoši jako fafnir a podobní exoti jsou jak utopičtí socialisté - jenže v opačném gardu. Básní o zemi, ve které by lidé brali jakoukoliv práci za jakoukoliv mzdu a za jakýchkoliv podmínek, kde by fafnir rozhodoval o tom, které obory se budou studovat a které ne a kde by se v případě potíží vše svedlo na sociální stát.
Proto také často propadají drogám - neb idealním z tohoto hlediska se jeví býti spíše Somálsko nežli Švédsko.
A oni sami se do Somálska za štěstím vydat nechtějí.
Snad v Číně by mohli nějakému soudruhovi dělat poskoka. Snad tam by štěstí své nalezli.
09. 05. 2013 | 13:27

V.M. napsal(a):

> Něco muselo přinutit jít firmy do asie, byla to cena práce,
To neni jen cena prace, ale je v tom plno dalsich faktoru - od velikosti trhu, ceny energii, dostupnosti nerostnych surovin, po ruzne regulace, ale i o demografii a dostatku kvalifikovanych zamestnancu. Neziji v CR a Asii jsem nekolikrat navstivil pracovne, mam i indicke a cinske kolegy, takze to vidim jinak.

Tohle jsou vsechno stesky po minulosti, jenze svet se zmenil, my se musime prizpusobit a slabsi kusy odpadnou, tak to v prirode byva.
09. 05. 2013 | 13:27

smutný napsal(a):

Barák napsal(a):
Smutný- krizi ZAVINIL sociální stát. Evropa si zvykla že obyvatelé musí mít životní úroveň, ale už neplatí za práci, ale za to že nemakáte.

Myslet si to můžete, ale skutečnost je jiná: Krizi v USA zavinily chamtivé banky i federální úřady: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=689319
09. 05. 2013 | 13:28

ruda zare nad Kladnem napsal(a):

Smutný bude brzy Veselý,
Jiz pristi rok ovladne CR jeho levice. KSC s podporou CSSD. Prace bude hodne, peceni holuby budou proletarum litat do huby a Zaoralak uzavre s KLDR smlouvu o spolupraci spratelenych narodu. My jim budeme dodavat ryzi a oni nam prdy velikeho Kima. . Uz brzy tu bude dobre pane Smutný. Vydrzte!
09. 05. 2013 | 13:30

KvL napsal(a):

to: Yosif K
Ano, asi nikdy nenastane zcela rovnovážný stav, ale bude to spíš dynamická rovnováha.
Stejně je zajímavé jak přežívá domněnka o tom, že jenom zaměstnanci se musí chránit před podnikateli, jak to tak vypadá, tak opak je zdá se pravdou.
Nevznikly náhodou odbory v době malé konkurence, kdy tu byl monopol několika málo států a firem? Pokud dneska hrajeme na globálním hřišti, musíme změnit pohled na problém, není možné aby nám tu trčelo cosi z předminulého století, skupina lidí, co si zosobuje právo mluvit a jednat i za ty lidi, kteří nejsou členy té sebranky
09. 05. 2013 | 13:33

neo napsal(a):

smutný:

krizi v USA zavinil sociální stát. Dům do každé rodiny, nevíš dne ani hodiny.

Je zcela logické, že firmy přesouvají svou výrobu dále a dále na východ. Můžete nadávat své matce či babičce, že jezdí dle letáku nakupovat ve slevách jinam a nepodporuje to pekařství, řeznictví nebo ovoce-zeleninu u baráku, protože maj 3-4krát dražší zboží.

je to normální a nic moc se s tim dělat nedá.

(mimochodem, to s tou babičkou berte jako příklad prosím, nevztahujte si to osobně a netvrďte mi, že nakupuje u místního řezníka, zelináře a pekaře. Většina lidí to tak nedělá a chová se čistě tržně - citlivě na cenu)
09. 05. 2013 | 13:35

smutný napsal(a):

ruda zare nad Kladnem
očividně si myslíte, že levice = ČSSD = komunismus. Představte si, že to tak není. Stejně jako pravice = ODS = demokracie. Nezáleží kdo si jak říká, ale co dělá! Jestliže pseudopravicová mafiánská ODS nebo TOP09 nehájí mé zájmy ani zájmy státu, ale zájmy zbohatlíků tak je přece nebudu volit! Jsem snad debil?! Stejně tak zbohatlík nebude volit ČSSD protože nehájí jeho zájmy, ledaže by byl debil nebo měl vyvinuté sociální cítění, což je málo pravděpodobné.
09. 05. 2013 | 13:38

smutný napsal(a):

neo napsal(a):

smutný:

krizi v USA zavinil sociální stát. Dům do každé rodiny, nevíš dne ani hodiny.

Je zcela logické, že firmy přesouvají svou výrobu dále a dále na východ. Můžete nadávat své matce či babičce, že jezdí dle letáku nakupovat ve slevách jinam a nepodporuje to pekařství, řeznictví nebo ovoce-zeleninu u baráku, protože maj 3-4krát dražší zboží.

je to normální a nic moc se s tim dělat nedá.

(mimochodem, to s tou babičkou berte jako příklad prosím, nevztahujte si to osobně a netvrďte mi, že nakupuje u místního řezníka, zelináře a pekaře. Většina lidí to tak nedělá a chová se čistě tržně - citlivě na cenu)

Neo, myslet si můžete co chcete, ale skutečnost je jiná. Proč jim ty hypotéky banky asi tak dávaly, pro jejich modré oči??
09. 05. 2013 | 13:40

uzemak napsal(a):

smutný touzi aby zase mel sedy smirglak jako hajzlpapir a banany pod pultem. Jen pak se bude citit jako pravy levicak.
09. 05. 2013 | 13:41

MartinO napsal(a):

smutný:

To jakože na nástěnkách ÚP visí veškerá volná práce? Člověče, já neznám nikoho kdo by si kdy našel práci přes ÚP. Tam chodí všichni jen pro podpory. Kdo chce práci tak ji hledá úplně jinak a jinde. Vaše "argumenty" jsou zcela mimo.

Pokud se vám nelíbí práce pro zlého kapitalisty tak není nic jednoduššího než stát se sám kapitalistou. Stačí k tomu malá dodávka, tocha nářadí a hlavně něco užitečného pořádně umět a chuť pracovat. Pokud ničím z toho nedisponujete tak je mi líto, musíte brát co je. Hlavně nehýkejte že za vaši neschopnost může někdo jiný.
09. 05. 2013 | 13:43

fafnir napsal(a):

český maloměšťák
nesmíte tak bažit po drogách.Jak praví lékaři,bažení se promítá do vašeho myšlení,a proto každého kdo uhýbá z vašeho prostoduchého a schematikého myšlení obvińujete z vaší touhy po dorogách.Máte peška,já z drog jen kafe a čaj.
09. 05. 2013 | 13:46

smutný napsal(a):

citace:
Famózní vlastností kapitálu je, že dokáže (téměř) každou situaci i krizi využít ve svůj vlastní prospěch. Jen k posílení tlaku na rozvoj infrastruktury (viz výše), resp. k pro něj žádoucí redistribuci bohatství (a přesunu dluhů), což dobře ukazuje dluhová krize v eurozóně.

Dostáváme se do paradoxní situace, kterou by nevymyslel ani Orwell. Na jedné straně uniformní shoda nad tím, že demokracie je „správná“, ba co víc, tak správná, že budeme (jako Západ) hodnotit ostatní země, jestli jsou dost demokratické a budeme jim případně i na raketách dlouhého doletu a na dronech tuto demokracii vyvážet. Na straně druhé je pak plnění přání lidu ocejchováno jako populismus. „Reformy jsou nutné a nezbytné“, slýcháváme denně. Lid nechápe dobro škrtů. Lid si žil nad poměry a bude finančními trhy (fungujícími jako určitá božstva) po zásluze potrestán. Volba lidu, zdá se, stále více postrádá smyslu, „ať u moci je ten, či ten, tak dostane koštětem…“

Pokud se přeci jen nějaký politik pokusí mocné trojité infrastruktuře postavit, příp. reflektuje přání občanů, je označen buď jako diktátor (má-li jeho země ropu), případně mírněji jako populista. Demokracie jako lincolnovské „vláda lidu, lidem a pro lid“ je zkrátka ta nejlepší, když se pokud možno tomu lidu nenaslouchá vůbec, protože není zodpovědný, chce mít sociální jistoty (a nechápe, že jistoty mohou mít jen finančníci v bonusech), a dokonce by drze požadoval, aby fungovala spravedlnost (která je jen pro ty, co si zaplatí, a když i to selže, tak se přispěchá s amnestií tzv. na míru).
http://www.blisty.cz/art/66765.html
09. 05. 2013 | 13:46

oranžáda obecná napsal(a):

firmy přesouvají výrobu na východ, a proč ????.......... protože u nás je výroba zatížena sociálními a ekologickými předpisy, které tuto výrobu neúměrně prodražují... asi takto, budeme umírat hladem, ale díky ekologům, na čerstvém vzduchu...
09. 05. 2013 | 13:49

KvL napsal(a):

to: smutný
To mi řekněte jak vyvinuté sociální cítění souvisís ČSSD?
Víte jak to je s kapitalismem a socialismem (komunismem)?
V kapitalismu je člověk vykořisťován člověkem, v socialismu je tomu naopak. Nebo ještě jinak, ty systémy si nejsou navzájem alternativami, jsou totiž v podstatě stejné, dvě strany téže mince.
Jediné v čem se liší je v tom, jaké má člověk možnosti se mezi skupinami pohybovat, jak moc mu do života mluví ostatní a stát.
09. 05. 2013 | 13:51

fafnir napsal(a):

no jo MartineO
to je to. Musíte něco umět,něco co ostatní potřebují.Když někdo nic užitečného neumí, běsní na netu,a obviňuje všechny kolem. Že by byla chyba v něm,to takový člověk není ani sto rozeznat.
09. 05. 2013 | 13:51

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, o pravidelném konci veškerých jistě nejspravedlivějších alternativ více tu ...
http://ateo.cz/f/images/a/alternativa_.jpg
09. 05. 2013 | 13:51

otaznik napsal(a):

smutný napsalo,

"Neo, myslet si můžete co chcete, ale skutečnost je jiná. Proč jim ty hypotéky banky asi tak dávaly, pro jejich modré oči?? "
Smutnej clovece, banky jim davaly hypoteky protoze si o ne lide pozadali. Pocitaly ze je ti dluznici budou splacet. Ale smutni si myslej ze jim nestaci jen bydlet. A tak si pujci jeste na nabytek, auto, bazen..atd. Na splatky se vyserou. A najednou prijde exekutor. Asi za to muzou banky,lol!
PS, Bydlite v pronajmu pane Smutny?
09. 05. 2013 | 13:51

smutný napsal(a):

MartinO
neschopný a líný nejspíše budete vy, když místo aby jste si zjistil fakta tak plácáte mýty, polopravdy a lži, já to za vás hledat nebudu. Jak jste přišel na to, že mám na mysli nástěnky??
09. 05. 2013 | 13:52

neo napsal(a):

smutný:

vy to nevíte?
Jednoduše kvůli státním garancím.

Představte si, že za váma přijde kamarád s tím, že chce půjčit milion a vy samozřejmě víte, že je tu riziko, že vám to nevrátí, ale pak přijde tatínek a garantuje vám, že to zua něj zatahne, když bude mít problémy s placením. Tatínek je těžkej zavodář, a víte, že ty peníze vám dá.

tak co, půjčíte?

Nebo se zachováte rozumně a nepůjčíte?
A co když se tím živíte a budete se chtít chovat rozumně a nepůjčit, když ale stejnou nabídku budou mít všichni okolo a půjčovat budou?

To by vašemu byznysu asi neprospělo, takže předpokládám, že mu půjčíte a půjčíte všem kdo vás požádají, pokud budete mít v zádech tatíčka s nekonečnou portmonkou.
09. 05. 2013 | 13:53

smutný napsal(a):

otazník
to že si o něco požádám přece automaticky neznamená, že to musím dostat, že ano?! Že by ty hypotéky každému američanovy podporovala vláda?! No tak za to asi může ta vláda spolu s bankami, že ano. Oni mají být ti chytří a vědět jak řídit stát!
09. 05. 2013 | 13:56

uzemak napsal(a):

smutný cerpa veskere sve informace z blistu,
Ach jo. Kdyby smutny umel anglictinu tak by se dozvedel ze ve VB nikdo blisty (Britske Listy) nezna. Pokud vim tak ten platek vydava nejakej bejvalej clen STB. Ale smutni to povazuji jako nahradu Rudeho Prava a vsude se s tim ohaneji.
09. 05. 2013 | 13:58

KvL napsal(a):

to: smutný
Když máme nějaká pravidle pro získání úvěru, člověk přinese doklady podle kterých je plní, tak mu co? Vyhovíte, nebo nevyhovíte?
Úvěry zejména na bydlení se uzavírají na desetiletí, pokud byla predikce budoucnosti jakási, tak se s ní pracovalo, jenže se nakonec ukázala jako chybná. Muselo by seo zrekonstruovat všechno co se stalo mezi uzavřením úvěru a krizí. Složitá, nicméně ne nereálná věc.
Pokud se za nějaké situace dají úvěry, a pak dojde třeba ke zvýšení zdanění, nebo x dalším věcem, které přesáhnou jakousi úroveň, tak dojde ke spuštění samočiného mechanismu, který způsobí krizi
09. 05. 2013 | 14:02

MartinO napsal(a):

Smutný

Ano, já jsem neschopný a líný a proto fňukám na netu že nemám práci obviňuji z toho jiné a volám aby mě živil "sociální stát"

Vy socialisti si fakt nevidíte do huby.
09. 05. 2013 | 14:02

otazník napsal(a):

smutný,

Bohuzel vlada USA a banky verila smutnym ze budou splacet sve dluhy. Uznavam ze se spletli. Smutni sice radi dobre bydli, ale platit se jim moc nechce. Ja bych smutnemu nepujcil ani korunu, natoz dolar. Brzy bude v CR vlada smutnych. Splati dluhy? A nebo si bude dale pujcovat?
09. 05. 2013 | 14:07

smutný napsal(a):

budu se snažit vám jednoduše vysvětlit aby to pochopil i Neo a otazník jak to je s půjčkami. Kdysi za dávných dob nebyly půjčky tak rozšířené. Když jste neměli peníze na televizi tak jste holt televizi neměli. Až nějaká chytrá hlava přišla na to, že než tu televizi prodávat levněji aby si ji mohlo dovolit koupit více lidí, tak těm lidem na tu televizi půjčíme. Protože kdyby tu televizi prodávali levněji tak by se samozřejmě připravili a nějakou část zisku a na to kapitalisti neradi slyší. Jak jde o jejich zisky jde veškerá sranda stranou. Ale jak jde o podělení se na ztrátě tak to pak volají státe pomoz, přece nás nenecháš padnout. A protože si samozřejmě půjčky pojistily exekucema tak jim vlastně žádné riziko nehrozí. Nakonec se stejně zahojí. A jaký dopad to bude mít na ekonomiku státu a životy lidí je jim u pr....
Místo aby se kapitalisti spravedlivě podělili o zisk, který spolu vytvořili se svými zaměstnanci, tak jej ulijí v daňových rájích. A pak se diví, že klesá kupní síla a musejí proto omezovat výrobu. Opakují pořád stejnou chybu.
09. 05. 2013 | 14:12

Yosif K napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):

Yosif K napsal(a):
Nezaměstnaní nejsou nezaměstnaní kvůli kapitalismu ale kvůli strukurálním změnám.....
---------
Dost velký pokrok, ještě před nedávnem jste tvrdil, že za nezaměstnanost mohou líní proletáři, vysoké mzdové požadavky a uřvané odbory. Kvituji.

09. 05. 2013 | 13:21

No to dá nesocanský rozum, že vydírání odborů, tlak na netržně vysoké mzdy a přebujelý socální systém k nezaměstnanosti ještě mohutně pomáhají.
09. 05. 2013 | 14:14

smutný napsal(a):

otazník
však oni by své dluhy spláceli kdyby měli práci. Když nemáte příjem tak těžko můžete něco splácet. Určitě by měli začít podnikat, že ano?!
09. 05. 2013 | 14:15

smutný napsal(a):

MartinO napsal(a):

Smutný

Ano, já jsem neschopný a líný a proto fňukám na netu že nemám práci obviňuji z toho jiné a volám aby mě živil "sociální stát"

Vy socialisti si fakt nevidíte do huby.

...á, vidím, že vám dochazejí argumenty, očividně nevíte jaká je role státu a proč z našich daní živíme politiky.
09. 05. 2013 | 14:18

smutný napsal(a):

MartinO

taky si očividně pletete pojmy "socialista" a "sociální". Bohužel nejste sám.
09. 05. 2013 | 14:19

otaznik napsal(a):

smutný napsal,

"Kdysi za dávných dob nebyly půjčky tak rozšířené. Když jste neměli peníze na televizi tak jste holt televizi neměli."
Takze podle nej za to muzou banky ze smutnym umoznili pujcky. Akorat nepocitali ze smutni splatky nebudou splacet. Me jen napada jakto ze zdejsi rudy smutny ma pristup k internetu. Komu dluzi? Mozna ho z toho vyseka vlada KSCSSD. Odpusti mu i uroky za odber blistu a Halo novin.
09. 05. 2013 | 14:21

KvL napsal(a):

to: smutný
Jak si představujete to vaěe spravedlivé podělení se o zisk?
09. 05. 2013 | 14:22

neo napsal(a):

smutný :

to je ale přesně to co píšu.

Nikdo nemůže banku nutit, aby nepůjčovala. Stát ale dělá základní chybu, že jí garantuje ztráty a zachraňuje v případě hrozícího krachu.

Tím nepřímo podporuje rizikové chování.

Neodpověděl jste, jestli byste půjčoval za oněch podmínek či nikoli. Zda byste nebyl ten zlý kapitalista, který chce zisk a raději neriskoval a posléze zkrachoval sám, abyste neohrozil společnost.

Já vám to řeknu upřímně.Kdybych byl banka a kdyby mi stát slíbil, že mi zaplatí všechny nesplácené půjčky, tak půjčovat budu.

představte si tu samou věc v jiném sektrou. nabízí se např pokuty za dopravní přestupky. Kdyby stát garantoval všem řidičům, že v případě kdy nezaplatí pokutu za přestupek, ji zaplatí stát, jak myslíte, že by se zachovala většina řidičů?

1) platili by normálně pokuty dál?
2) neplatili by pokuty, ale dodržovali předpisy?
3) neplatili by pokuty a nedodržovali by předpisy?

tušíte správně, že by se pomalu ale jistě přesouvali do 3 kategorie.
09. 05. 2013 | 14:24

otaznik napsal(a):

smutný,

Se vsadim ze v pristich volbach budete volit komunisty. A nebo se mylim?
09. 05. 2013 | 14:24

otaznik napsal(a):

KvL,

Ja si myslim ze se smutny domniva ze ti co delaji prd jako on by se meli mit stejne dobre jako ti co riskuji a podnikaji. Zdanil by ty zlodejske podnikatelske parazity ala Mladek ktery je stale stinovym ministrem strany Bohuse Sobotky. Smutny by jim i zabavil majetky a rozdal to mezi sve zname.
09. 05. 2013 | 14:34

HonzaM napsal(a):

Kvalita odvětví závisí na kvalitě a vzdělání lidí kteří, v něm pracují. Za "režimu" šel na ekonomku ten, kdo se nedostal jinam a pár schopných a inteligentních, kteří to dělat chtěli. Otázka je jaká bylo kvalita kurikula a učitelů a jak dlouho může problém přetrvávat. S tím úzce souvisí i otázka II. pilíře. Fondy musí opatrovat schopní manažeři. Kolik jich opravdu máme? Podívejme se kolik v různých fondech vydělala stokoruna od roku 1992 a odečtěme inflace. V průměru budou výsledky obdobné i v těch nových penzijních fondech. Problém je, že jiné ekonomy nemáme. To se musí projevit i v makroekonomice, za současné situace se nemůžeme divit různým voluntaristickým řešením. Otázkou je, jak je to mimo naši zem, je to tam lepší? Asi moc ne, protože z "krizového vývoje" se státy EU tak snadno nedostávají. Pomoci může také náročná a kreativní příprava v příslušných školách. To ale potrvá.
09. 05. 2013 | 14:36

jednotka chytrosti - jeden antizaorálek napsal(a):

většina lidí nikdy nepochopí, že státní výdaje by se měly rovnat státním příjmům. je to na ně příliž složité. občas se bavím s nějakým levičákem a jsem zhrozen. slyším názory jako, že státní dluh v podstatě neexistuje. stát nemusí dluh platit, prostě si vytiskne peníze. většina lidí jsou opravdu totální tupci. to je realita. z toho není uniku. předělat se dá koleno nebo kyčelní kloub, ale ne mozek. pokud se společnost skládá z blbců, tomu uměrně odpovídá i každý výsledek voleb a uroven politické reprezentace. já nečekám žádné řešení dluhové krize v evropě. spíše pomalé vyhnívání. neni nikde nikdo, kdo by to mohl nebo chtěl řešit. kdokoliv řekne lidfem, už nebudete žrát na dluh, nedostane ve volbách ani pul procenta. nemá to řešení. vyřeší se to samo pádem na hubu. přijde rozvrat ohromná nezaměstnanost, hyperinflace, sociální nepokoje. dluhy pořád rostou.
09. 05. 2013 | 15:54

Barák napsal(a):

Honzo, odborníky na fondy a akcie ani nemůžeme mít. Do hospodaření podniků z venku nevidíte, často i jejich vlastní účetní čumí jak puk že se podnik zhroutí a oni to nepoznali.
Navíc jsme malá zemička, u akcií a fondů je to tak že velcí miliardoví hráči něco zkoupí a vyvolají zájem, cena stoupá, fond posiluje a všichni se přidávají, na vrcholu velcí hráči rychle prodají a než to pochopí ti malí hlupáčkové, jsou už dávno na mizině. Naposled ve velkém v roce 2008.Ztráty během měsíce i 40-60%
Dělá se to občas i proti měnám malých států, asi jste si všiml že kurs koruny občas lítá jak divý, přestože během měsíce nebyla žádná změna v naší ekonomice, ani žádné výrazné informace.
Kdo nechápe že 3. pilíř je jen dobrý kšeftík pro nové správce fondů- kamarádíčky poslanců, je ........ ( pan Stejskal mně brání napsat tu nejodpornější nadávku.
Mimo jiné do těch fondů potřebujete tak 25 let vkládat a 25 let( dá li bůh) brát. Slíbit vám co bude s měnou a úsporami za 30-50 let, opět kdo věří je ........
09. 05. 2013 | 16:01

franky napsal(a):

Je celkem přirozené, že na určitém stupni rozvoje lidské společnosti, tj. v „postindustriální“ společnosti se stává aktuální otázkou: Investice „do čeho“ přináší rozvoj pracovních a podnikatelských příležitostí?“ Jaká nová kvantita a kvalita produkovaných užitných hodnot přinese rozvoj podnikatelských a pracovních příležitostí ve struktuře odpovídající současnému znalostnímu potenciálu obyvatelstva ? A zcela logicky následuje podotázka: „Je možno zajistit dlouhodobý udržitelný rozvoj lidské společnosti bez použití „autoritativního“ společenského systému?“
09. 05. 2013 | 16:10

slovak co emigroval napsal(a):

uzemak napsal(a):
smutný cerpa veskere sve informace z blistu,
Ach jo. Kdyby smutny umel anglictinu tak by se dozvedel ze ve VB nikdo blisty (Britske Listy) nezna. Pokud vim tak ten platek vydava nejakej bejvalej clen STB. Ale smutni to povazuji jako nahradu Rudeho Prava a vsude se s tim ohaneji.
Uzemak vetsi pitomost jsem tu necet
To je jasny ze v VB nikdo nezna BL nebot tam je nejpopularnejsi Mlada Fronta Dnes a pak Stejskaovo Aktualne CZ
09. 05. 2013 | 16:24

José Koukal napsal(a):

"L" znamená permanentní krize a úpadek?

Rady globálních profesorů jsou s prominutím k ho..., v prostředí globalizace, kdy se práce, kapitál a know how volně přelévají mezi státy a kontinety a kde postup technologizace likviduje pracovní místa a vytěsňuje pracovní sílu "násilím" na okraj společnosti. Tím narůstá počet nezaměstnaných, stlačuje se mzda, poptávka a koupěschopnost velké části populace a zboží které není problém vyrobit nemá kdo kupovat. Profesor Zelený by si měl uvědomit, že žádné řešení neřešitelného problému neexistuje. Budování znalostní, technologicky společnosti zaměřené na předstih a zvyšování produktivity jenom zvětší jmenované existující konflikty - zvýší nezaměstnanost, stlačí jejich mzdy a sníží koupěschopnost a tak dále dokolečka. V konečném důsledku se sníží prostředky vybírané státem, zvýší se zadluženost státu a velké části obyvatelstva etc..
09. 05. 2013 | 16:27

Da.Rock napsal(a):

Odpovězme si na otázku - co stojí za vznikem sociálního státu, západoevropského hospodářského zázraku poválečných let a celkově ekonomiky blahobytu?
Nebyla to náhodou hrozba komunismu, která přinutila kapitalismus nasadit lidštější tvář a zatraktivnit se pro své ovečky?
Konkurence je potřebná, to všichni víme. Nejen konkurence firem, ale i ekonomických a politických systémů. Jejich přetahovaná o voliče vede nakonec ke zkvalitnění služeb.
Po WWII. tahal kapitalismus za kratší konec provazu. Lidé jej měli spojený s krizí, s politickým selháním při konfrontaci s hitlerismem a celkovými útrapami války. Naopak socialismus se jevil perspektivnějším - nebyl to snad socialistický Sovětský svaz, kdo dokázal samojediný vzdorovat nacistické mašinérii podpořené ekonomickým a válečným potenciálem celé okupované Evropy?
Kapitalismus musel složit reparát. Musel opět přesvědčit lidi, že je nejen životaschopný, ale zároveň úspěšnější, než sovětská verze socialismu.
A povedlo se mu to. Západoevropský model sociálního státu chránil západ před komunismem lépe, než rakety Pershing. Prostě mu vzal voliče. Uplatil je, rozhýčkal, nechal je zbohatnout a užívat si blahobytu. Proto přežil.

Dnes konkurence systémů neexistuje. Kapitalismus nemá alternativu a jako vítěz usnul na vavřínech. A začal degenerovat. Jako všechno, co stagnuje, co se nepere s konkurencí a nesnaží se být neustále lepším a výkonnějším.
Nemá už důvod tvářit se lidsky. Masku odhodil, protože soutěž masek na bále skončila. Ostatně i onen bál.
Dokud kapitalismu opět nevznikne konkurence, nebude mít důvod se tvářit mile.
A že tady celé čtvrtstoletí po pádu komunismu stále nevznikla nějaká platforma, která by se alespoň teoreticky zabývala podmínkami pro vznik alternativních ekonomických systémů, je důkazem zbabělosti nebo rezignace intelektuálních elit, které příliš podlehly mýtu o "konci vývoje".
09. 05. 2013 | 16:43

Dědeček s babičkou koukají na déja vu napsal(a):

Da Rock

jenom bych doplnil. Konkurenční systém byl pouze jedním důvodem poválečného zmrtvýchvstání a přitažlivosti kapitalismu. Druhým důvodem bylo že globální válka "vyřešila" předválečné problémy kapitalismu. Rozvrátila hospodářství, zlikvidovala přebytky i výrobní kapacity, nastartovala obnovu a dlouhé období poválečné konjunktury.

Nyní se kapitalismus na vyšší úrovni dostává opět do předválečné situace. Krize střídá krizi, znehodnocují se peníze a narůstají konflikty.
09. 05. 2013 | 16:50

smutný napsal(a):

KvL napsal(a):
to: smutný
To mi řekněte jak vyvinuté sociální cítění souvisís ČSSD?
Víte jak to je s kapitalismem a socialismem (komunismem)?

Proč sem motáte socialismus?! Že by proto, že neumíte rozlišit socialismus a sociální??
09. 05. 2013 | 16:50

sasa napsal(a):

patriot: pocitace nabizeji znak ''\'' tzv. obracene lomitko, backslash. :-)
09. 05. 2013 | 16:54

KvL napsal(a):

to: smutný
Ne, jen jsem tím chtěl říct, aby si někdo nemyslel, že ty sysémy jsou navzájem alternativami.
09. 05. 2013 | 17:00

Da.Rock napsal(a):

Dědeček s babičkou koukají na déja vu: Ano, to je taky pravda. Válka je vždy dobrým byznysem, na druhou stranu ovšem znamenala také obrovské zadlužení pro zúčastněné státy.
Toto zadlužení se však dařilo celkem bez problémů splácet díky funkční ekonomice a slušnému výběru daní. Připomeňme, že daňové sazby byly tehdy mnohem vyšší, než dnes. Jak pro firmy, tak pro občany. Kupodivu to nejen že ekonomikám neškodilo, ale nikdo neoutsourcoval výrobu do Asie. Nemohl. Asie byla z velké části v sovětské sféře vlivu a nikdo netušil, jestli za pár let poté, co tam postaví výrobní komplex, někdo nepřijde a neznárodní mu jej. Z toho měl kapitál strach a proto se "držel doma". Navzdory vysokým daním a regulacím. Prostě neměl kam utéct. Což je další "zásluha" komunismu.
Ono to zní divně, ale dokud někde za humny nevznikne zase nějaké další děsivé komunistické impérium, asi se z toho nevyhrabem.
09. 05. 2013 | 17:02

smutný napsal(a):

otaznik napsal(a):
KvL,

Ja si myslim ze se smutny domniva ze ti co delaji prd jako on by se meli mit stejne dobre jako ti co riskuji a podnikaji. Zdanil by ty zlodejske podnikatelske parazity ala Mladek ktery je stale stinovym ministrem strany Bohuse Sobotky. Smutny by jim i zabavil majetky a rozdal to mezi sve zname.

To si myslíte blbě, ale jestli vám je jedno, že pod vedením Nečase a Kalouska skončíme jako Řecko, před kterým strašili, tak mne to jedno není.
09. 05. 2013 | 17:04

José Koukal napsal(a):

V podstatě existují 3 varianty dalšího vývoje kapitalismu ve tvaru L (permanentní krize):

1) další velká válka
2) přechod od tzv. demokracie do fáze suprtotality (posílené o prostředky technické revoluce),
3) proměna v jinou politicko - ekonomickou kvalitu s jinou formou organizace společnosti, přerozdělování, konzumních zvyklostí, jinou hodnotovou orientací...
09. 05. 2013 | 17:07

smutný napsal(a):

uzemak napsal(a):
smutný cerpa veskere sve informace z blistu,
Ach jo. Kdyby smutny umel anglictinu tak by se dozvedel ze ve VB nikdo blisty (Britske Listy) nezna. Pokud vim tak ten platek vydava nejakej bejvalej clen STB. Ale smutni to povazuji jako nahradu Rudeho Prava a vsude se s tim ohaneji.

Samozřejmě, protože je to jeden z mála necenzurovaných zdrojů informací. Proč by ve VB měli znát Britské listy?? Ten "plátek" nikdo nevydává, je to server kde může psát kdokoliv kdo má něco ke zveřejnění.
Ach jo, a pak se divme jak to u nás vypadá, když todleto má volební právo...
09. 05. 2013 | 17:12

moudrý napsal(a):

A co, když si na život v „L“ krizi zvyknout nechci? píše pan Klíma.
No pane Klíma to Vám bude prd platné a zvyknete si velice rychle ,bez reptání a přitom se ještě rád pomodlíte aby nebylo ještě hůř.Holt vo tom to L prostě je.
09. 05. 2013 | 17:15

aga napsal(a):

Da.Rock

Bože, zadlužení je nejen bonusem, ale cílem válek!! Kapitalismus není nějaká neosobní chiméra, kapitalismus jsou majitelé bank a zbrojovek. Čím vyšší zadlužení, tím větší jejich nadnárodní moc. Na státy a národy séře pes.
09. 05. 2013 | 17:22

Kalousek - kat českého národa napsal(a):

Máme vládu jako za nacistů a rozkradenou republiku. Co chcete více kolaboranti?
09. 05. 2013 | 17:23

MartinO napsal(a):

DaRock

Prosimvás nevymýšlejte si. Státy už po desetiletí vybírají stále vyšší a vyšší daně a přerozdělují čím dál víc. Jednoznačný důkaz:
http://stats.oecd.org/Index.aspx?QueryId=21699
Úměrně tomu se také neustále zvyšují sociální výdaje. Ne, problém není žádná "nelidská tvář kapitalismu" problém je rozežranost a degenerace obyvatel
09. 05. 2013 | 17:26

starý jezevec napsal(a):

Člověče, nejdříve je potřeba zde nastolit demokracii, a pak může mít pro občana smysl říkat, co by chtěl nebo nechtěl.
Dokud bude naše společnost ovládána politicko-ekonomickými zločinci, tak říkat co bychom chtěli nebo nechtěli bude přinejmenším zbytečné v horším případě nebezpečné.
09. 05. 2013 | 17:28

V.M. napsal(a):

Jsme na konecne planete, uz je nas 7 miliard a konkurujeme si o cim dale vzacnejsi zdroje a doba kdy occidentalni svet mel silu rabovat a diktovat zbytku sveta je po 200 letech definitivne pryc. Vse co vidime jsou jen symptomy teto skutecnosti a bude se to jen prohlubovat. Takova situace tu nikdy nebyla a tak na jedne strane nelze hledat reseni v minulosti, na strane ani predpokladat ze se prilis zmeni mentalita cloveka - zapomente na utopie, kterymi se to tu hemzi.
09. 05. 2013 | 17:33

smutný napsal(a):

otaznik napsal(a):
KvL,
Ja si myslim ze se smutny domniva ze ti co delaji prd jako on by se meli mit stejne dobre jako ti co riskuji a podnikaji. Zdanil by ty zlodejske podnikatelske parazity ala Mladek ktery je stale stinovym ministrem strany Bohuse Sobotky. Smutny by jim i zabavil majetky a rozdal to mezi sve zname.

Mládek řekl jen pravdu, ale samozřejmě za to OSVČ nemůžou, že pseudopravicová vláda jim nastavila takové podmínky, kdo by to nebral, že ano?! Že se kolem toho strhla taková hysterie taky není nic co by překvapilo ve státě, kde vše ovlivňují propravicová média. A ovčani to žerou i z navijákem, naco si zjišťovat fakta, že ano?!

citace:
V letošním roce odvedou zaměstnanci s hrubým ročním příjmem 360 000 Kč na daních a odvodech 43,4 %, zatímco OSVČ 12,6 % svých příjmů. U ročního příjmu 600 000 Kč činí tento nepoměr 45,5 % k 11,7 %, u 1 800 000 Kč 43,5 % k 13,6 %. Nahlédněme k sousedům. V Německu jsou tato procenta srovnatelná (kolem 45 %). V Maďarsku zaplatí živnostníci ve všech příjmových pásmech dokonce více než zaměstnanci – 53,6 % ku 49 %. V Rakousku platí živnostníci procentně asi 2/3 toho, co zaměstnanci. Loni zaplatili OSVČ v ČR ve srovnání se zaměstnanci v průměru jen 6 % jejich daně z příjmu, 30 % jejich příspěvků na sociální pojištění a 45 % jejich příspěvků na zdravotní pojištění. Mládek jen sdělil všem, kteří jsou ochotni naslouchat věcným argumentům, že na selhávání státu v oblasti výběru daně z příjmů a příspěvků na sociální a zdravotní pojištění bychom dlouhodobě doplatili všichni.
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/martin-potucek.php?itemid=19664
09. 05. 2013 | 17:36

hujeroskeptický modrý pohůnek napsal(a):

maloměšt'áku bodéjt' né,

když si někdo furt vymýšlí nějaký ten blaf(bláboly) a navíc jakoby rádobypravicový, pak si holt potom ten jeden už ani nepamatuje co napsal předtím.
To proto za to mohou ted' strukturální změny a zapomene akosi na ty své oblíbené proletáře.
Holt, aby si furt někdo pamatoval, co to vlastně vůbec plácal před nevím kdy, že áno. Hlavně že chutná a je to pseudopravicové.
09. 05. 2013 | 17:42

V.M. napsal(a):

> Úměrně tomu se také neustále zvyšují sociální výdaje. Ne, problém není žádná
> "nelidská tvář kapitalismu" problém je rozežranost a degenerace obyvatel
To je primarne slabost demokracie, ktera je ve sve podstate financne nestabilni, jak jiz pred vice nez 200 sty lety popsal Alexander Fraser Tytler:

"A democracy cannot exist as a permanent form of government. It can only exist until the majority discovers it can vote itself largess out of the public treasury. After that, the majority always votes for the candidate promising the most benefits with the result the democracy collapses because of the loose fiscal policy ensuing."

To ze to jakz takz doted fungovalo, byl dusledek, ze populace rostla a meli jsme dosti levnych surovin.
09. 05. 2013 | 17:42

smutný napsal(a):

citace:
Firmy neinvestují a nevytvářejí nová pracovní místa, protože podle nich není na trhu dostatečná poptávka. Tím však tuto poptávku dále oslabují, protože klesá zaměstnanost a příjmy. Navíc dochází k posunu příjmů od mezd směrem k ziskům, což nadále oslabuje poptávku, protože firmy mají větší mezní sklon k úsporám než domácnosti, vysvětlil Roubini a dodal:

„Marx měl pravdu, kapitalismus může v určitém bodě zničit sám sebe, protože nemůžete donekonečna přesouvat příjmy od práce ke kapitálu, bez toho, aby v ekonomice nevznikla nadbytečná kapacita a nedostatečná poptávka. Mysleli jsme si, že trhy fungují, ale není to tak.“ Za příklad, jak se vypořádat s tímto problémem, ekonom uvádí Německo.

Ekonom Roubini: Kapitalismus může zničit sám sebe, držte hotovost: http://byznys.ihned.cz/analyzy-a-komentare/c1-52582400-ekonom-roubini-kapitalismus-muze-znicit-sam-sebe-drzte-hotovost

Samozřejmě se najde spousta užitečných idiotů, kteří navzdory faktům a odborníkům na ekonomii budou stále tvrdit, že za krizi může sociální stát. Je to jako s těma popíračema holocaustu.
09. 05. 2013 | 17:45

smutný napsal(a):

Superboháči se vyhnuli placení nejméně 21 biliónů dolarů na daních: http://www.novinky.cz/ekonomika/273831-superbohaci-se-vyhnuli-placeni-nejmene-21-bilionu-dolaru-na-danich.html

A přesto se najdou užiteční idioti, kteří budou donekonečna opakovat mýtus, že za krizi můžou rozežraní zaměstnanci, důchodci a nezaměstnaní. Neuvěřitelné!
09. 05. 2013 | 17:53

starý jezevec napsal(a):

Pro smutný.
Géniové typu „V.M.“

Něco například odtud

„Maltusova prognóza a populační teorie
Příkladem předpovědi je populační teorie anglického ekonoma a duchovního Thomase Roberta Malthuse (1766 - 1834).  Jeho pesimistická prognóza se opírá o v té době pozorovanou tendenci rostoucího přírůstku obyvatelstva a omezené možnosti zajištění prostředků „

„Vývoj situace podle prognózy spěl k přelidněnosti, nedostatku potravin, zvyšující se bídě, sociálním otřesům a k celkové krizi. Prognóza ve své podstatě říká, že z tendence k přelidnění vyplývá bída pracujících. „

„Jádro Malthusova doporučení ke snížení porodnosti spočívalo ve zrušení chudinských zákonů, podle kterých pozemkoví vlastníci poskytovali chudákům narozených v jejich obci přístřeší a potravu. Zdůvodňoval to logikou toho, že pokud by chudí tuto podporu neměli, nemohli by bezstarostně rodit děti a byli nuceni ovládnout vášeň a dodržovat morální zdrženlivost. Podobně Malthus navrhoval odstranění všech forem státní pomoci chudým. „
http://www.investujeme.cz/vesteni-budoucnosti-jakymi-chybami-muze-byt-zatizeno/
09. 05. 2013 | 17:55

jogín napsal(a):

Práce je neuvěřitelné množství. Co chybí jsou peníze na její zaplacení. Kam se mršky odstěhovaly?
09. 05. 2013 | 17:55

V.M. napsal(a):

> smutný
Vy jste opravdu pripad. Socialni stat je predevsim o tom, ze institucionalne prerozdeluje vysledky prace od tech stastnejsich ci schopnejsich ve prospech mene stastnych ci neschopnych. Ve sve podstate to neni spatna myslenka, ale i nejvetsimu zabednenci musi byt jasne, ze takove prerozdelovani ma sve limity a my jsme jich vicemene uz dosahli.
09. 05. 2013 | 17:57

V.M. napsal(a):

> starý jezevec
A kdo tu mluvil o Maltusovi?
09. 05. 2013 | 17:59

KvL napsal(a):

to: smutný
Cokoliv může zničit samo sebe, snad jedině kromě boha.

Samozřejmě je to na rozsáhlou studii, ale je nutné do ní zařadit x desítek proměných.

K čemu dojde, pokud bude růst zadlužení státu a sociální vádaje, zaděnní atd? Fimy odejdou za levnějším, bohatství lidí se bude redistribuovat a dcházet do zemí, kde se bude vyrábět. Tím obyvatelstvo zchudne stát se začne oslabovat, nakonec se zhroutí, a mlůže se začít znovu. Mezi tím se do podobné situace dostanou státy, do kterých dne odchází firmy, začne to zase nanovo akorát s opačnou polaritou.
09. 05. 2013 | 18:00

starý jezevec napsal(a):

Pro V.M.
Tvé blábolení mi jej připomnělo.
09. 05. 2013 | 18:02

Da.Rock napsal(a):

MartinO: Složená daňová kvóta zahrnuje veškeré zdanění, nejen zdanění korporací. Těm daně posledních dvacet let klesají, stejně jako nejbohatším občanům. Naopak rostou nepřímé daně, čímž se to vyrovnává, ale nepřímé zdanění jak známo více dopadá na nízkopříjmové skupiny obyvatelstva.
Prostě daňové břemeno se přesouvá z bohatých na chudší.
09. 05. 2013 | 18:02

KvL napsal(a):

to: smutný
a těch 21 bilionů bylo v jaké škále? Dlouhé, nebo krátké?
Pokud by to bylo v krátké škále, tak se to zase špatně převedlo a jedná se o "pouhých" 21 MILIARD dolarů. Obecně se stává že se novináři touto otázkou příliš nezabívají a berou bilion jako bilion. Přičemž ignorují že se v americe používá krátká škála a u nás dlouhé
09. 05. 2013 | 18:04

MartinO napsal(a):

Jedinci typu "smutný" neumí nic než se hrabat v cizích kapsách. Nevidím naprosto žádný rozdíl mezi nimi a zloději typu Gross, Rittig, Janoušek... Výsledek je pro mě naprosto stejný. Provětrané kapsy a moje peníze v kapsách někoho jiného. Akorát že armáda smutných si svoje kradení zlegalizuje ve volbách.
09. 05. 2013 | 18:06

V.M. napsal(a):

> Tvé blábolení mi jej připomnělo.
Mne vase "blaboleni" pripomina jine veci, ale nerad bych to posouval do teto roviny.
09. 05. 2013 | 18:11

smutný napsal(a):

V.M. napsal(a):
> smutný
Vy jste opravdu pripad. Socialni stat je predevsim o tom, ze institucionalne prerozdeluje vysledky prace od tech stastnejsich ci schopnejsich ve prospech mene stastnych ci neschopnych. Ve sve podstate to neni spatna myslenka, ale i nejvetsimu zabednenci musi byt jasne, ze takove prerozdelovani ma sve limity a my jsme jich vicemene uz dosahli.

Případ jste vy, bohužel k pláči. A to ti "šťastnější" či "schopnější" vydělali ty peníze sami, nebo je vydělali spolu se svými zaměstnanci?? A jakou podle vás mají ti "šťastnější" či "schopnější" dát svým zaměstnacům odměnu za vykonanou práci?? Hrst rýže? Nebo dvě hrsti? A nebylo by ještě lepší vrátit se k otrokářství jak to bylo kdysi, aby těm "šťastnějším" či "schopnějším" zůstalo všechno a nemuseli se s nikým dělit??
09. 05. 2013 | 18:12

V.M. napsal(a):

Tyhle super bohatce lze technicky snadno postihnout, jejich majetky jsou bud virtualni (treba cena starozitnosti) ci snadno dosazitelne (puda, nemovitosti), jen o to neni diky jejich vlivu zajem.

Ale i kdyby se to povedlo, problem to ve sve podstate neresi, navic nejvetsi hraci jsou penzijni fondy a za nima jsou miliony drobnych celozivotnich stradatelu.
09. 05. 2013 | 18:18

V.M. napsal(a):

> smutný
Videl jste nekdy ucetnictvi nejake vetsi firmy? Mam o tom skutecne velke pochybnosti.
09. 05. 2013 | 18:20

Aleš K napsal(a):

smutný, nerad to říkám, ale socialismus byl v tomto chytřejší. Pomáhal slabším a méně výkonným, ale pouze pokud se oni podíleli alespoň nějakou prací. Nesmírný význam morální. Slabším kteří se snaží dlre svých schopností pomohu rád a rozdělím se , parazitům nikdy.
.
Jinak celý problém nevidím ani tak v rozporu kapitalismus X socialismus, ale v pojetí kolektivním X individuálním. Malá zkušenost z USA aleuž i od nás- mezi žebráky nikdy nenajdete číňany, Vietnamce, asiaty všeobecně. Prostě když je někdo od nich v nouzi, přijde do své komunity, zpočátku třeba zametá a dostane najíst, schopný se vypracuje. U nás bohužel zavládl styl urvi co můžeš, na ostatní se vykašli.
O tom je i proč Asie prosperuje a Evropa jde ke dnu
09. 05. 2013 | 18:20

smutný napsal(a):

MartinO

proč nerozumíte psanému textu a dokola opakujete svoje nesmysly?? Očividně vám docházejí argumenty tak se schylujete k urážkám, že ano?
Proč vám pseudopravičákům chybí ve slovníku pojmy spravedlnost, poctivost, solidarita??
09. 05. 2013 | 18:23

KvL napsal(a):

to: smutný
Jaká je vaše představa poctivosti, spravedlnosti a solidarity? Co si pod nimi představujete?
jedněm vytýkáte, že je nemají ve slovníku, ale co podle vás znamenají, jsou to slova abstraktní a každý si pod nimi může představit cokoliv chce, co pod nimi vidíte vy?
09. 05. 2013 | 18:28

xx napsal(a):

jogín: to je právě ono. Lidem stát sebere přes 50% výdělku na daních a utratí je za něco jiného, než za co by je utratili ti lidé sami. Důsledkem je mimo jiné i to, že se lidem rozpadají domy a zedníci nemají co dělat, protože ti lidé na ně nemají. Ne proto že by byli tak chudí, ale proto že jim stát přes půlku peněz sebral a koupil za ně například letadla CASA nebo nechal postavit cyklostezku dráž než se staví kilometr předražené dálnice.

Stát přerozděluje bohatství a tím pádem lidem nezbývá na jejich potřeby. Nemají na to aby si zaplatili služby a proto jsou lidé bez práce a ekonomika služeb jaksi ne a ne se rozjet. Protože stát nenajímá drobné řemeslníky, kadeřníky, bytové nebo zahradní architekty atp. Stát plýtvá na předražené megalomanské projekty o které málokdo stojí, financuje školení managerů soukromých firem a další aktivity. Dotuje soukromé podniky, sanuje rizika vybraným podnikatelům, rozdává dotace na pracovní místa v takové výši, že podnikatelé mají lidi prakticky zdarma a vůbec obecně až příliš přerozděluje od chudých k bohatým.

To jistě uznáte nemá se sociálním státem mnoho společného. Současné tzv. sociální státy rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými což vede k prohlubování krize.

Příkladem budiž šrotovné. Aby státy oddálili o 2 roky propad prodejů soukromých firem, rozdaly dotace střední vrstvě a bohatým aby si nakoupili nová druhá a třetí auta se slevou. Kde na to ty státy vzaly peníze ? Od lidí. Sebrali peníze ale všem a dali je jen některým a na konkrétní účel. Pomohli jednomu průmyslu na čas oddálit nástup krize, ale odvedli peníze z ekonomiky a ty peníze nemohly být utraceny za jiné služby, třeba za ty kadeřníky, zahradní architekty nebo zedníky na opravu plotu a pod.

Klasický příklad nesmyslnosti státního zásahu do ekonomiky, o kterých psal už Bastiat v příběhu rozbitého okna. Co je a co není vidět.

Daně dnes zdaleka neberou lidem jen nadbytečné peníze. Když se podíváte na strukturu daní, tak nikde v Evropě není daň z příjmu, která jediná je progresivní ( bere výrazně víc bohatým než chudým ) významným zdrojem státního rozpočtu. Ve většině zemí jsou to DPH a spotřební daně, které tvoří hlavní zdroj příjmu státního rozpočtu. A tyto daně platí všichni, i ti nejchudší co ani žádný plat nemají.

A pak že jsou dnešní státy sociální. Asociální jsou !

Stačí se jen trochu zamyslet. Sociální funkce států v Evropě je dnes nejmenší část státních rozpočtů. Ostatní je přerozdělování od všech k bohatým.

A najdou se i VŠ vzdělaní lidé, kteří to nevidí a obhajují dnešní zrůdné molochy, zvané stále sociální státy. Nekontrolovatelný růst výdajů za posledních 40 let pohřbil sociální stát hluboko pod nánosem morálního bahna a nebojím se napsat dokonce hnoje.

Ale to co si dělají naději že by jim z toho hnoje mohlo něco kápnout se budou dokrve hádat, že sociální stát je moderní výdobytek vyspělé společnosti a nesmí se mu ubrat ani cent, jinak přijde katastrofa. Naopak se mu musí do nenasytného chřtánu nalívat stále více a více aby i oni mohli dosáhnout na nějakou odměnu z přerozdělení, když o jejich pochybné služby nikdo na trhu nestojí.

Tyto zákonitosti zřavosti parazitů jsou neúprosné a vedou celou společnost k zubožení a snad i záhubě, pokud se nevzpamatujeme a nerozhlédneme se kolem sebe.
09. 05. 2013 | 18:30

smutný napsal(a):

Aleš K

Vietnamcema bych zrovna neoperoval. Pracoval jsem v několika firmách a ani v jedné nebyl nějaký Vietnamec zaměstnán. Byl jsem v Chorvatsku, Slovinsku, Černé hoře a tam na Vietnamské tržnice nenarazíte. A proč jsou u nás na každém kroku?! No protože jsme podvodníků a zlodějů ráj! Takže máme podvádět a krást všichni abychom si nemuseli chodit pro sociální dávky, které jsme si předplatili na sociálním pojištění? Nehledě na to, že po tom, co kšefty s padělky už tolik nevynáší se přeorientovali na pěstování marihuany. Podnikaví kuci, že ano?
09. 05. 2013 | 18:33

smutný napsal(a):

KvL napsal(a):
to: smutný
Jaká je vaše představa poctivosti, spravedlnosti a solidarity? Co si pod nimi představujete?
jedněm vytýkáte, že je nemají ve slovníku, ale co podle vás znamenají, jsou to slova abstraktní a každý si pod nimi může pře
dstavit cokoliv chce, co pod nimi vidíte vy?

Já si pod nima představuji přesně to, jaký význam mají. Jestli nevíte jaký význam tato slova mají, zkuste wikipedii. Neumím si představit, že by si někdo mohl tyto slova vykládat jinak než co znamenají. Ale všechno je možné, obzvlášť v tomto pseudopravicovém státě.
09. 05. 2013 | 18:38

V.M. napsal(a):

> Slabším kteří se snaží dlre svých schopností pomohu rád a rozdělím se , parazitům
> nikdy.
O tom zadna, s tim neni problem. Jen to prerozdeleni ma sve limity a uz ted efektivne zamestnanec prerozdeluje 60% sveho prijmu a nestaci to. Ja nejsem Stachanovec, abych se udrel pro blaho ostatnich a od urcite miry prerozdeleni klesa motivace. Na to prave dojel socialismus, vedle jeho naproste neefektivity.
09. 05. 2013 | 18:38

smutný napsal(a):

V.M. napsal(a):
Tyhle super bohatce lze technicky snadno postihnout, jejich majetky jsou bud virtualni (treba cena starozitnosti) ci snadno dosazitelne (puda, nemovitosti), jen o to neni diky jejich vlivu zajem.

Ale i kdyby se to povedlo, problem to ve sve podstate neresi, navic nejvetsi hraci jsou penzijni fondy a za nima jsou miliony drobnych celozivotnich stradatelu.

A co by podle vás problém vyřešilo?? Přestat vyplácet sociální dávky ať si lidi umřou hlady? Vrátit se spátky k 100% kapitalismu kdy ještě nebylo sociálno?
09. 05. 2013 | 18:42

V.M. napsal(a):

> Proč vám pseudopravičákům chybí ve slovníku pojmy spravedlnost, poctivost,
> solidarita??
Tady je predevsim problem v definici techto pojmu, nikoliv ze by je nekdo neznal.
09. 05. 2013 | 18:44

smutný napsal(a):

V.M.

kdo jsou paraziti? Proč nedokážete pochopit, že chybí pracovní příležitosti, není kdo by práci zaplatil. Proč nedokážete pochopit, že v kapitalismu nemůže být 100% zaměstnanost?? Nebo snad chcete zpátky socialismus?
Pro mně jsou parazity politici jako Kalousek, Nečas, Topolánek, Klaus, kteří dokázali napáchat stamiliardové škody a ještě za to berou peníze z našich daní. Kde jsme mohli být nebýt zlodějské privatizace... To, že jsem na tom čím dál hůř, zadlužení roste, nezaměstnanost taky, je jejich dílo.
09. 05. 2013 | 18:50

KvL napsal(a):

to: smutný
Jelikož já si různé definice představit umím, repektive jsem se s nimi setkal, ptám se vás na vaše definice.
Tak u spravedlnosti mi na stránce vyběhly hned tři typy, který máte na mysli. Poctivost jako samostatné heslo není, tedy jak ji definujete? A k solidaritě, toto je první řádek hesla: Solidarita znamená DOBROVOLNOU společenskou soudržnost, ochotu ke vzájemné pomoci a podpoře v rámci nějaké skupiny...

Zdůraznil jsem slovo dobrovolnou, to je podle mne klíčové v její definici, připadá mi jako zásadní. Nemám problémy s tím, pomoct lidem, které znám, nemám ani problém s tím pomoct konkrétnímu člověku, pokud se tedy před tím nedopustil něčeho proti mě, to bych si to jó hodně dobře rozmyslel, ale za solidaritu rozhodně nepovažuji direktivní nařízení se s někým dělit.

Jak třeba Vy definujete solidaritu?
09. 05. 2013 | 19:01

MartinO napsal(a):

smutný:

Jste schopný připustit, že za to jak se máte si můžete sám aspoň z 80%? Nebo aspoň z poloviny? Nebo ani to? Kolika procenty byste váš vliv na váš osud ohodnotil, jen tak pro zajímavost?

Stále jste nevysvětlil nemožnost sehnat řemeslníka pod 200kč/hod když tada chybí pracovní pžíležitosti.
09. 05. 2013 | 19:03

smutný napsal(a):

Když ten kapitalismus bez sociálna byl tak "supr" tak proč lidé riskovali svoje životy v demonstracích a stávkách za lepší život pro svoje děti?? A podle pravicových ideologických pouček mělo být spousta práce a lidi měli mít spoustu peněz, protože jim je "neužírali" důchodci a nezaměstnaní.

Zločiny kapitalismu: čísla, fakta a současnost:

Mýtus č. 1: Kapitalismus 19. století položil základy moderní, svobodné, demokratické a humanistické společnosti:

Toto tvrzení v různých variacích s úspěchem propagované zejména současnými postmoderními pravicovými konzervativci jen těžko obstojí v kontextu s historickými skutečnostmi. Nespokojení dělníci se od počátku 19. století začali spolčovat nejprve ilegálně v malých skupinkách později po legalizaci ve větších spolcích proti vykořisťovatelskému přístupu továrníků. Tak vznikly v Anglii Trade Unions (odbory) následované vznikem odborů v dalších zemích Evropy. Jejich snahy však často vyšly naprázdno. Továrníci raději i za cenu velkých finančních ztrát v důsledku prostojů nechali stávkující dělníky vyhladovět. Věděli, že dělníci se po týdnu zase vrátí do práce, aby mohli živit své rodiny. O tom jak dopadli ti, kteří se pokoušeli domáhat se svých práv svědčí události jako povstání Pařížské komuny v roce 1871, při jehož násilném potlačení během jediného týdne zemřelo okolo 17.000 dělníků [2]. Když se sdružili řemeslníci, jejichž existence byla strojní výrobou ohrožena, do hnutí luddistů a začali ničit stroje v továrnách, vydali angličtí zákonodárci zákon (1812), podle něhož bylo ničení strojů těžkým zločinem trestaným smrtí. Z výše uvedeného je zřejmé, že raný kapitalismus byl vším možným jen ne počátkem procesu demokratizace společnosti.

Mýtus č. 2: Průmyslová revoluce (1750 – 1850 ) a kapitalismus vedly k zlepšení pracovních podmínek prostého lidu a snížení podílu namáhavé práce:

Historické prameny dokládají, že pracovní doba se v první fázi prodlužovala a to až do roku 1847 (desetihodinový zákon) nejprve na 12 a později na 14 až 16 hodin denně. Rovněž fyzické nároky na jedince (dělníka) rostly. Dokládat to můžeme například na pracovní činnosti přadláka spřádajícího přízi na poloautomatickém spřádacím stroji mule s 372 – 404 vřeteny (kolem roku 1830). Jeho činnost je popsána v [1] takto: „Zatímco na jedné mule probíhal automatický proces spřádání, musel přadlák na druhé provést vjezd a navíjení, pak se obrátit a stejnou činnost udělat na prvním stroji. Podle délky výjezdu, tedy předení a navíjení to trvalo cca 20 vteřin – to při 12 hodinové směně znamenalo přibližně 4300 – 4800krát zavést vozík těžký asi 800 kg, levou rukou obsloužit navíjecí drát a pravou rukou pohánět vřetena.“ Připomeňme, že spřádání na ručním kole bylo před průmyslovou revolucí hlavně doménou žen. Obsluhovat poloautomatický spřádací stroj však mohli jen dobře stavění muži, jejichž fyzicky náročná činnost si v ničem nezadala s činností horníka. Z výše uvedeného tedy vyplývá tvrzení: Strojní výroba nebyla zaváděna ku prospěchu továrního dělníka nýbrž jen a pouze k zvýšení produktivity a maximalizaci zisku továrníka. Fyzické nároky kladené na továrního dělníka se limitně blížily únosnosti lidského organizmu a neměly v celých dějinách obdoby. Tato tvrzení dokládá další strojní aplikace: strojní škrabáky na pudlování železa. Ty se nikdy ve výrobě pudlované oceli nerozšířily, protože nepředstavovaly podstatné zvýšení produkce, ale jen snížení fyzických nároků na pudlaře.
09. 05. 2013 | 19:10

smutný napsal(a):

Mýtus č. 3: Dětská práce byla v 19. století nezbytná pro chod společnosti a v ničem se nelišila od dětské práce v obdobích předcházejících:

Práce dětí sice byla i před průmyslovou revolucí, ovšem zatímco předtím pracovaly děti především na polích či v řemeslných dílnách po boku rodičů, v době raného kapitalismu pracovaly mimo rodinný kruh v pracovním poměru přímo k podnikateli. Na dozor nad prací dětí byli továrníkem najímáni výlučně muži s odůvodněním, že: „ženy nemají dostatečnou tvrdost a brutalitu, aby držely dětské pomocníky 12 hodin v poklusu“ [1]. Tak se děti ocitly v pracovních prostředích dosud nevídaných. Například v dolech na severovýchodě Anglie v roce 1840 tvořily děti 41 % všech zaměstnaných. Menší děti hlídaly průduchy pro odvětrávání dolů: trapdoors, větší potom sloužili jako vozači. Vozači měli za úkol převážet vozíky s vytěženým uhlím. Důvod proč na tuto práci nebyly nasazeny zvířata byl prozaický: denní výkon dětí byl vyšší než u zvířat a navíc použití zvířat by vyžadovalo nákladné rozšíření průřezů štol. Opět tedy šlo hlavně o maximalizaci zisku továrníka. Horní zákon až v roce 1842 na základě parlamentní vyšetřovací komise ve Velké Británii práci dětí do 10 let v dolech sice zakázal. V praxi však tento zákon nebyl dodržován.Shrnutí:

Vzhledem k dějinným skutečnostem pevný pilíř demokratické společnosti rozhodně nebyl zakotven v době kapitalismu 19. století. Demokratická společnost začala vznikat až se vznikem „sociálních států blahobytu“, které na západě vznikly jako protiváha komunismu v druhé polovině 20. století.
09. 05. 2013 | 19:11

KvL napsal(a):

to: MartinO
Nevím, není to tak ta prahová částka pod kterou se spíš vyplatí být na úřadu práce?

to: smutný at 09. 05. 2013 | 18:42
Chcete lidem brát půdu a hmotný majetek? Co pak s ním? K čemu bude státu takový majetek?
Toto ty problémy nevyřeší, jakousi částečnou pomoc by byl návrat ke zlatému standardu, tvrdí se že není ne světě dost zlata na pokrytí světové ekonomiky. Drahých kovů je dost, dřív to bývalo tak, že za jednu jednotku zlata bylo asi patnáct jednotek stříbra. Buď by ceny všeho po zavedení standardu klesly, nebo by holt jedna koruna byla 0,001g zlata, ale ani toto není samospasitelné řešení.
A cosi představujete dobou před sociálnem? To že neexistuje státní přerozdělování? Jestli jste zastáncem, tohoto, tak mi prosím (neberte to nějak útočně) uveďte kolik korun stojí přerozdělení jednoho tisíce korun.
09. 05. 2013 | 19:14

Milovnik_krasnych_zen napsal(a):

Ja hlavne nechapu, co se furt resi "zrudnost" komunismu.
Nejsem ignorant, vim ze nejspis byli i nevinni lide perzekulovani,
ale 99 procent slo o nenazrance, kteri zotrocili lid.
A to jedno procento, ktere v tom bylo nevinne, se proste muselo obetovat ne.
Alespon to rika logika, kdyz se muze mit dobre cely narod, a par jedincu bude trpet,
tak se jedna o nutne zlo.
09. 05. 2013 | 19:15

V.M. napsal(a):

> A co by podle vás problém vyřešilo?? Přestat vyplácet sociální dávky ať si lidi
> umřou hlady? Vrátit se spátky k 100% kapitalismu kdy ještě nebylo sociálno?

Stejne jako neexistuje perpetum mobile, neexistuje zde bezbolestne reseni. Bud uspejete v konkurenci s ostatnimi a zajistite si zdroje nebo neprezijete ci budete jen prezivat, tak to v prirode chodi. Bylo tomu tak i v minulosti, i za bolseviku, je tomu tak i ted a bude i v budoucnu. My sice muzem nektere pruvodni jevy korigovat, ale podstatu menit nikoliv, ve sve podstate jsme konkurenti.

> Proč nedokážete pochopit, že chybí pracovní příležitosti, není kdo by práci
> zaplatil.
To je jen symptom a vzdy jsou to spojene nadoby - hledam - mohu nabidnout. Evropa si svym pristupem k podnikani pod sebou podrizla vetev.

> Kde jsme mohli být nebýt zlodějské privatizace...
Neziji v CR, v zemi kde ziji bolsevismus nikdy nebyl, ani "zlodejska privatizace" a problem je tu presne stejny. Nekvalifikovana prace mizi ve velkem, kvalifikovana prace celi zahranicni konkurenci - vcetne te z CR.
09. 05. 2013 | 19:17

smutný napsal(a):

MartinO napsal(a):
smutný:

Jste schopný připustit, že za to jak se máte si můžete sám aspoň z 80%? Nebo aspoň z poloviny? Nebo ani to? Kolika procenty byste váš vliv na váš osud ohodnotil, jen tak pro zajímavost?

Stále jste nevysvětlil nemožnost sehnat řemeslníka pod 200kč/hod když tada chybí pracovní pžíležitosti.

Mám se tak jak se mám, relativně dobře, nestěžuju si. V porovnání s křovákem jsem po materiální stránce boháč, v porovnání s němcem, který vykonává stejnou práci jako já ale má za ni trojnásobek, jsem chudák. Jestlipak ten němec dělá přesčasy zadarmo jako já, co myslíte? Dovolil by si to jeho zaměstnavatel? Přestože mám třetinový plat oproti němcovi za stejnou práci, tak platím v obchodech světové ceny, za potraviny dokonce vyšší.
Naštěstí nebažím po materiálních statcích a tak jsem spokojen s tím co mám.
Nečemu jsem se naučil, udělal odbornou školu a pracuji v oboru. Co myslíte až nebudu moct sehnat práci v oboru, bude to moje chyba nebo nějakého politika, kterému nezáleží na tom jestli lidi budou mít možnost pracovat?? Kalousek za Topolánkovy vlády ulevil podnikatelům tzv. rovnou daní, která ve skutečnosti rovná není, a snížením odvodů s tím, že to prý pomůže vytvořit nová pracovní místa. Kde jsou ta nová pracovní místa?? Že by místo tvoření nových pracovních míst si za ty prachy koupili audiny a nebo investovali do zlata??

Proč sháníte řemeslníka pod 200Kč/hod? To je přece otázka nabídky a poptávky, proč by zrovna v tomhle případě neměl fungovat trh?? Jó ten velebíte jen když se vám to hodí, že ano?
Nebo snad chcete říct, že všichni nezaměstaní se mají vrhnout na podnikání?? Že by bylo nejlepší kdybychom se všichni navzájem zaměstnávali najlépe na Švarcsystém, to by mohlo být řešení.
09. 05. 2013 | 19:36

smutný napsal(a):

Stejne jako neexistuje perpetum mobile, neexistuje zde bezbolestne reseni. Bud uspejete v konkurenci s ostatnimi a zajistite si zdroje nebo neprezijete ci budete jen prezivat, tak to v prirode chodi. Bylo tomu tak i v minulosti, i za bolseviku, je tomu tak i ted a bude i v budoucnu. My sice muzem nektere pruvodni jevy korigovat, ale podstatu menit nikoliv, ve sve podstate jsme konkurenti.

To je dobře, že jste smířen s tím, že kdyby se vám stala nějaká nehoda tak by jste byl jako nepotřebný milosrdně utracen.

Jinak jste na omylu. V přírodě musí zvířata lovit to znamená zabíjet aby přežila. Člověk člověka zabíjet nemusí aby přežil a přesto to dělá a ještě to vydává za cnost. V přírodě existuje rovnováha, když dojde k vychýlení na jednu stranu tak si to příroda vykompenzuje a dojde zas k rovnováze. Kdyby se tak chovali kapitalisti a kvůli honbě za majetkem nezpůsobovali výkyvy to jest krize, jak by bylo dobře na světě.
09. 05. 2013 | 19:47

Petr z Tábora napsal(a):

Pane Klímo, nedivím se, že se Vám nelíbí tvar L a popis problému od pana prof.Zeleného. Nicméně jsem Váš příspěvek přečetl dvakrát s cílem najít nějakou přidanou hodnotu pro čtenáře. Nenašel jsem nic. Škoda času.
Ještě přidám názor, že kapitalismus je ve většině aspektů mnohem lepší a životaschopnější než socialismus - a utopický komunismus jak známo nikdo nevybudoval.
09. 05. 2013 | 20:06

MartinO napsal(a):

Joo pane Smutný VŠECHNY postsocialistické země mají třetinový a nižší plat ve srovnání s Němcem a my jsme na tom z nich tuším ještě nejlíp. Hádejte čím tato shoda asi bude? Že by 40 let budování šťastných zítřků v socialismu? Němci si prostě svoje platy za 70 let vybudovali. Krom toho v Bruntále nebo Mostě jsou platy oproti Praze také poloviční. No a? Co s tím? Jeďte do Německa nebo ještě lépe podnikejte, jděte příkladem a dávejte Čechům německé platy.

Pokud nebudete moci sehnat práci tak to možná skutečně bude chyba politika. Ale toho levicového který se vás bude snažit "chránit" a nastaví zákoník práce tak jako třeba ve Španělsku s chuťovkami v podobě 2 letého odstupného a spoustou dalších podobných absurdních nesmylů. Výsledek této "ochrany" ve Španělsku vidíte.

Kde jsou nová pracovní místa? Možná jste si nevšiml, ale v ČR je jedna z nejnižších nezaměstnaností v EU. Krom toho, co dělají podnikatelé s jejich penězi je jejich věc. Třeba si koupí novou Oktávku a dají tak práci českým dělníkům.

Nesháním řemeslníka pod 200 Kč. Dobrému rád zaplatím i víc. Jenom se divím, že když vůbec není práce, jak tvrdíte, že se třeba za 150 nikdo neobtěžuje ani vstát z pelechu. Tady něco nehraje.
09. 05. 2013 | 20:44

José Koukal napsal(a):

Petr z Tábora napsal

Zeleného utopické blábolení taky nemá žádnou přidanou hodnotu. Škoda času.

Tvrzení že "kapitalismus je ve většině aspektů mnohem lepší a životaschopnější než socialismus..." byste musel doložit srovnáním obou systémů v nejrůznějších parametrech počínaje ekonomickou efektivností, mírou zadluženosti, řešením sociálních otázek, srovnáním pracovních možností a práv, nejrůznějších svobod, míry šmírování systémem, porovnáním zdravotních systémů, porovnáním výsledků dosažených v oblasti kultury, občanských práv, míry kriminality, četnosti sebevražd, ochrany životního prostředí, zajištění bydlení, ekonomické soběstačnosti a závislosti, suverenity v oblasti zahraniční politiky, porovnání cen, dostupnosti zboží, zajištění základních potřeb atd. atd.. Odpověď na takovéto srovnání se nezdá být tak jednoduchá.
09. 05. 2013 | 20:51

jogín napsal(a):

xx: Zisky nejsou náhodou přerozdělování? Kromě spekulanta každý podnikatel potřebuje zaměstnance, ovšem jeho podíl je nesrovnatelně větší. A velikost zisků ve státě je nesrovnatelná s tím, co sebere stát. V šedesátých letech pocházelo 70-80 % daní od podniků. Dnes je to 20%. Když budete tvrdit, že zisky podnikatelé investují, jak to, při 3-4x větších investicích jde ve všech západních státech ekonomika cu grunt a přitom se prostředky na sociální výdaje se zmenšily a nestačí? Nůžky mezi příjmovými skupinami se přitom rozevřely mnohonásobně tak kde jsou výsledky ze zvýšení investic? Nebo byly podnikatelské peníze prošustrovány?
09. 05. 2013 | 21:08

mb napsal(a):

absurdní je, že na že na Liberty Islandu ... prodávaj amíci sošky se sochou svobody aj ... s nápiskem: made in china ...

to je patrně hodně absurdní ... no nic ...
09. 05. 2013 | 21:23

jogín napsal(a):

Je velice jednoduché ukázat, kde peníze mizí. Když jedete z letiště na Kulaťák, uvidíte cestou obří baráky. Cube, La Salla, office park bývalý výzk. Popova, office centrum Hadovka, pojišťovna Uniqa a určitě jsem něco zapomněl. Úředníci na středních pozicích pobírají 60 k měsíčně a víc, přitom nic reálného netvoří. Veškeré úsilí směřuje k marketingu a peníze mizí v zápolení mezi firmami. A prim pochopitelně hrají banky- nákupy podniků se dělají na úvěr, provozní kapitál dtto a banky inkasují úroky- které samozřejmě platí spotřebitel. Současná varianta kapitalizmu vyrábí neefektivitu v obřím měřítku a s dobou před padesáti lety má jen povrchní podobnost.
09. 05. 2013 | 21:37

xx napsal(a):

smutný: komunisti těm boháčům všechno sebrali. Tehdy nebyly penzijní fondy, majetky byly v půdě, fabrikách a bankách. Komunisti vše zabavili. Ale prosperita a blahobyt všem se jaksi ne a ne dostavit.

Komunisti přerozdělili veškerý kapitál mezi proletáře v domnění že tím zajistí blahobyt.

Jenomže ono se ukázalo jedno zásadní matematické pravidlo. Že totiž 1 milión dělený 10 milióny se nerovná deseti miliónům. A že kumulaci kapitálu ti bohatí podnikatelé nedělali jen kvůli svým sobeckým pupkům nacpaným kaviárem, ale také kvůli inovacím a investicím do produkce, aby bylo možno obstát v konkurenci a tím budovat blahobyt pro všechny.

40 let jsme ztráceli ekonomicky na Německo, Rakousko a další západní země. Oni ten kapitál nerozdávali všem, ale užívali jej k růstu blahobytu. 40 let jsme za nimi zaostávali a vy byste je chtěl za 23 let dohnat ? Jak najivní představa.

Víte kolik bere Číňan za stejnou práci jako děláte vy ? A kolik Ind ? Kolik třeba Bangladéšan ?

To srovnávání s německem je sice od Vás hezké, je vždy dobré srovnávat se s těmi lepšími než se spokojit s tím že druzí jsou na tom ještě hůř.

Jenomže vy z toho jaksi vyvozujete špatné závěry. Ptejte se, co vy můžete udělat proto abyste se přiblížil tím platem němcům a ne kdo za to může že váš plat je nižší než ten německý ! A vo tom to je milý pane.

Většina lidí zde v diskusi se ptá, kdo může za to, že Němci mají víc. To je jalová otázka která nám lepší plat nepřinese nikomu. Opět jednoduchá matematika. Nejprve se musí znásobit HDP, aby mohly vzrůst i platy, protože jinak není z čeho ty vyšší platy zaplatit. To snad musí pochopit každý.

Opakuje pro obzvlášť zažrané proletáře, je historicky experimentálně prokázáno, že matematická teorie platí a 1 milión rozdělený mezi 10 miliónů proletářů nepřinese každému milión blahobytu.

A ještě jedno pro mnohé proletáře objevné zjištění. Nestačí jen vyrábět stejně kvalitní obrobky jako německý soustružník. Nestačí ani vyrobit jich v přesčase víc než Němec. K tomu abyste mohl brát plat jako Němec, musíte najít kupce, který bude ochoten vaše obrobky koupit za stejnou cenu, jako ty německé.

Nedávno jsem nakupoval ložiska. Docela běžná ložiska 6305 na domácí drtičku. V obchodě byla na výběr čínská FK za 31 Kč/kus, slovenská ZVL za 41 Kč/kus, japonská NACHI za 134 Kč/kus a Švédská SKF za 240 Kč/kus.

A vo tom to je !
09. 05. 2013 | 21:41

Pamětník napsal(a):

NOUZE je nejlepší pracovní agentura. A když se to doplní zákonem o příživnictví je problém vyřešen. Líní nezaměstnaní začnou dělat to, co dělají dnes Ukrajinci.
A bude to přesně taková SOCIÁLNÍ JISTOTA, jaká byla za komunismu. Práce u lopaty 500 km od domova s bydlením na ubytovně po třech na pokoji a sociálním příslušenstvím na chodbě.
Vím to, protože jsem s těmi lidmi dělal!!!
09. 05. 2013 | 21:45

Pamětník napsal(a):

NOUZE je nejlepší pracovní agentura. A když se to doplní zákonem o příživnictví je problém vyřešen. Líní nezaměstnaní začnou dělat to, co dělají dnes Ukrajinci.
A bude to přesně taková SOCIÁLNÍ JISTOTA, jaká byla za komunismu. Práce u lopaty 500 km od domova s bydlením na ubytovně po třech na pokoji a sociálním příslušenstvím na chodbě.
Vím to, protože jsem s těmi lidmi dělal!!!
09. 05. 2013 | 21:46

Budoucnost nepatří aluminiu ale Číně napsal(a):

xx,

1) "komunisti těm boháčům všechno sebrali" Nepravda. VŠECHNO jim nesebrali -dokonce ani měnovou reformou jim VŠECHNO nesebrali.

2) "Komunisti přerozdělili veškerý kapitál mezi proletáře" Nepravda - komunisté preferovali státní = celospolečenské vlastnictví kapitálu.

3) "Nedávno jsem nakupoval ložiska. Docela běžná ložiska 6305 na domácí drtičku. V obchodě byla na výběr čínská FK za 31 Kč/kus, slovenská ZVL za 41 Kč/kus, japonská NACHI za 134 Kč/kus a Švédská SKF za 240 Kč/kus." Slovenská ložiska se zdají být docela "konkurenceschopná" když zohledníme fakt, že výroba v čínském kapitalistickém ráji je prosta nákladů na ekologii, sociální programy, pracovní síla žije a pracuje v podmínkách novodobého otroctví...
09. 05. 2013 | 21:50

V.M. napsal(a):

Pane smytny,
pokud me citujete, oddelte prosim jasne svuj a muj text.

> To je dobře, že jste smířen s tím, že kdyby se vám stala nějaká nehoda tak
> by jste byl jako nepotřebný milosrdně utracen.

A k tomu jste na zaklade me citace dosel jak? Zacinate se obracet ke klasickemu argumentu odpurcu jakychkoliv skrtu - co invalide a matky samozivitelky. Jenze kdyby slo jen o ne, nebyl by problem to ufinancovat, a to odhlizim i od faktu, ze procentualne mame vice invalidu nez po prvni svetove valce a s matkami samozivitelkami se najednou roztrhl take pytel - problem je jinde.

> V přírodě existuje rovnováha, když dojde k vychýlení na jednu stranu tak si to
> příroda vykompenzuje a dojde zas k rovnováze.
Presne k tomu dochazi. Krize neni nic jineho nez korekce k rovnovaznemu stavu a diky jinym podminkam ve svete je ten rovnovazny stav jiny nez byl pred lety, k nasi velke nelibosti.
09. 05. 2013 | 22:17

V.M. napsal(a):

Cituji:

"3) "Nedávno jsem nakupoval ložiska. Docela běžná ložiska 6305 na domácí drtičku. V obchodě byla na výběr čínská FK za 31 Kč/kus, slovenská ZVL za 41 Kč/kus, japonská NACHI za 134 Kč/kus a Švédská SKF za 240 Kč/kus." Slovenská ložiska se zdají být docela "konkurenceschopná" když zohledníme fakt, že výroba v čínském kapitalistickém ráji je prosta nákladů na ekologii, sociální programy, pracovní síla žije a pracuje v podmínkách novodobého otroctví..."

Jadro pudla je v tom, ze Cinani pri tech 31Kc za kus dosahuji takoveho zisku pri objemech sve vyroby, ze si mohou zbyle tri vyrobce koupit nebo jim preplatit a pretahnout klicove lidi - to casto staci.

Jinak s tim otroctvim je to prehnane, cinska stredni trida si zije jiz celkem dobre a rychle roste a ostatni maji motivaci tvrde delat aby se do ni dostali.
09. 05. 2013 | 22:23

Pamětník napsal(a):

MILÍ VOLIČI ČSSD,
čtěte, abyste nebyli zklamaní. Vy se totiž NAIVNĚ domníváte, že ČSSD zdaní Vašeho bohatšího souseda, abyste se Vy měli líp. Toto je obrovský OMYL. Před pár dny se objevil článek jednoho soudruha z ČSSD, který Vás vyvede z omylu. VŠICHNI, kteří vlastní panelákový byt na sídlišti či 100 let starý barák na venkově jsou natolik bohatí, že musí platit VĚTŠÍ daně než dnes. Peníze jsou totiž potřeba na líné bezdomovce a pro ty, kteří už vybydleli čtyři byty a teď, chudáčci, bydlí na ubytovně, kde za ně stát platí 9000 měsíčně...
Ono to totiž zdanění miliardářů opravdu nevytrhne a navíc, oni přece sponzorují i ČSSD. Levičáci tvrdí, že velké německé firmy sponzorovaly NSDAP. Pravda je taková, že firmy, o které se jedná, sponzorovaly skoro všechny strany a mezi nimi i NSDAP. Kmotr se musí zabezpečit na všechny strany...
09. 05. 2013 | 22:28

marxík napsal(a):

Pamětník
Ještě že jste nás , kolego, informoval. My tedy raději budeme volit komunisty. Ty žádný velkopodnikatel sponzorovat nehodlá, nebudou mít proto zábrany velkopodnikatele řádně zdanit.
09. 05. 2013 | 22:52

Glosator napsal(a):

Britský historik J.M.Roberts srovnával situaci r. 1800 a 1900 s použitím takových líčových parametrů jako je průměrná délka dožití. R. 1900 jasně vedl.
A jiný Brit upozornil na to, že NIKDO přímo nenutil dělníky tu práci přijmout. Mohli se, tak jak předtím, živit třeba jako zemědělští nádeníci. Zjistili, že v továrnách se mají lépe. Prostě, i rok 1850 jasně vede před rokem 1800.
A to vůbec nemluvím o USA, které se r. 1850 skládaly převážně ze samostatných farmářů!
09. 05. 2013 | 22:54

xx napsal(a):

Budoucnost nepatří aluminiu ale Číně:

1) sebrali jim veškerý hmotný majetek a ve vlastních domech směli bydlet jen po zaplacení nájmu, ovšem pouze v adekvátní části, která odpovídala přidělovaným metrům na osobu ( co to bylo, nadbytečné metry si asi už nepamatujete, že )

2) komunisti přerozdělovali kapitál mezi proletáře, tím nebylo míněno že jim předávali akcie fabrik nebo snad dokonce peníze. Ale kapitál místo kumulace přerozdělovali do záporné daně z obratu, do dotace bydlení a pod.

3) v ceně čínských ložisek je vzdálenost dopravy a licence japoncům ;) Konkurenceschopnost nespočívá jen v ceně, ale ve schopnosti prodat ! To je to co levičák nedokáže pochopit. On přece vyrobil stejný počet kusů, na stejném stroji ze stejně kvalitního materiálu ve stejné kvalitě jako Japonec nebo Švéd. Jakto že nemá stejnou vejplatu ? No protože nedokáže prodat za 150 nebo 150 korun ale jen za 47. A proto Slovák bere o trochu víc než Číňan ale o hodně méně než Japonec nebo Švéd.

Jak prosté ale jak těžké k pochopení, že ?
09. 05. 2013 | 22:57

Pamětník napsal(a):

to marxík
Komunismus je stát, který se musí obklopovat drátěnými zátarasy, nabitými elektřinou, srážními věžemi a minovámi poli, aby mu jeho občané NEUTEKLI.
Jste tento fakt schopen DOMYSLET. Komunisté zavraždili 250 lidí, jen aby jim zabránili odejít z jejich ráje. R. 1978 jim natolik záleželo na tom aby tři bratranci Barešové neutekli, že zavraždili i nevinného řidiče autobusu, který dotyční unesli. Za tento SVŮJ ZLOČIN pak popravili jednoho z Barešů, dalšího zastřelili a třetí byl propuštěn z kriminálu po listopadu...
09. 05. 2013 | 23:03

xx napsal(a):

Pamětník: "Peníze jsou totiž potřeba na líné bezdomovce a pro ty, kteří už vybydleli čtyři byty a teď, chudáčci, bydlí na ubytovně, kde za ně stát platí 9000 měsíčně... "

omyl, peníze jsou třeba na státní zakázky pro kamarády. A kamarádi ČSSD živoří jen z krajských šušňů a potřebují pořádné zakázky aby se zahojili. Na to se ČSSD nebude zdráhat oškubat i toho bezdomovce.
09. 05. 2013 | 23:07

Mard napsal(a):

Milý pane Klímo, pokud si nechcete zvykat, tak uděláte lépe, když se seberete a odjedete do Číny, kde se budete moci vesele zapojit do práce, na výrobě, která byla vytěsněna z Evropy a USA. Přeji Vám příjemnou cestu a těším se na vaše poznatky z pracovního pobytu v People Republic of China (PRC).
09. 05. 2013 | 23:08

Mard napsal(a):

xx napsal(a): omyl, peníze jsou třeba na státní zakázky pro kamarády.

No nevím, zda jste se někdy na strukturu státních výdajů podíval... Ony totiž mandatorní výdaje jsou převažujícími výdaji rozpočtu. Tudíž sociální dávky ve svém rozsahu vedou nad nějakým rozkrádáním mezi kamarádíčky.
09. 05. 2013 | 23:11

marxík napsal(a):

Pamětník
Kolego, protože nespravedlivě paušalizujete, nebude s vámi rozumná řeč.

Kontrolní otázka . Máte stejné výhrady ke křesťanům, kteří upalovali čarodějnice?
Máte stejné výhrady k našim novým bratřím z USA a Izraele, kteří ostnaté dráty a vraždění migrujících uplatňují dosud?
Nejste vy trochu proti komunistům zaujatý, kolego?
10. 05. 2013 | 00:01

Otaznik napsal(a):

"Spirála krize kapitalismu (ve tvaru zřejmě nekonečného „L“) pokračuje… a na tu si mám zvyknout? Děkuji, nechci!" - To chápu. A co s tím budete dělat, pane Klímo?

A vy všichni, kteří se tady oháníte "línými bezdomovci" (abyste taky jednou neskončili bez střechy nad hlavou), "zlodějskými Cikány" (i kdyby všichni Cikáni kradli sto let, tak nenakradou tolik co tu nakradla zlodějská parta Gádžů), výdaji na přemrštěný sociální stát, a já nevím čím vším, si přečtěte tohle:
http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/firmy-letos-na-dividendach-do-zahranici-poslou-az-220-miliard_244605.html (220 miliard Kč, které zvyšovaly HDP bylo v roce 2012 20% příjmů sẗátního rozpočtu)
http://trhy.mesec.cz/clanky/nezamestnanost-v-cr-dal-trha-rekordy/
http://www.kurzy.cz/makroekonomika/nezamestnanost/ (opravdu si myslíte, že 600 000 lidí nechce pracovat?)
http://zpravy.idnes.cz/nepruhledne-verejne-zakazky-dgs-/domaci.aspx?c=A110126_1521412_domaci_kop "Neprůhledně odteklo 276 miliard korun, nejhůř si počínaly justice či obrana" - to jsou ty vaše příliš vysoké sociální výdaje?
http://blisty.cz/art/68385.html "Jak je ale možno vysvětlit propast mezi HDP na obyvatele vůči průměru EU (80%) a cenovou úrovní (cca 66-70%), resp. ekonomickou výkonností vůči Německu na 66% a mzdovou úrovní cca 40% vůči Německu. Jak tento značný rozdíl vysvětlit? Resp. jak se ptá emeritní profesor Choma – jehož si zde dovolím odcitovat – kam mizí těch 26 procentních bodů?"
A takhle bych mohl pokračovat. Kašlete na ideologii, sledujte peníze. Jen tak zjistíte kde je zakopaný pes. A přestaňte se mezi sebou debilně hádat kdo víc krade a kdo je větší chudák. Ti co mají peníze se vám jen smějí. Sami totiž postupují proti nám všem ve shodě. Už dávno totiž zjistili, že spolupráce je totiž výhodnější než boj.
10. 05. 2013 | 03:24

Crazy Horse napsal(a):

Citace:'Prof. Zelený věří, že kapitalismus je to nejlepší, co lidstvo mohlo potkat; kapitalismus ztotožňuje s dobrem a komunismus se zlem .'

To je naprosty omyl!
Absolutne vylucuji, ze by inteligentni a chytry clovek , jako pan Zeleny neco takoveho rekl , ci myslel.

Kapitalismus nevylucuje dobro a ani zlo , je to pouhy stav prirozenosti . Naopak komunismus naprosto vylucuje prirozene pochody , preferuje (silene) ideje pred logickym uvazovanim .

Za komunistu vsichni (museli) chodit do zamestnani , ale nikoli do prace . Prace je absolutne cizi pojem pro soudruhy.
Pokud a prave diky kapitalisticke konkurenci nehrozi ztrata prace tzv. nejistota , stane se z cloveka lenoch a bridil nevazici si prace.

Do 10% populace nezamestnanych je naprosto prirozene a dostavaji podporu. Za komunistu de fakto byli taky nezamestnani , ale misto podpory dostavali par susnu , za 'zamestnani'. Co s lemplem , ktery do peti nedokaze napocitat?
Zametal pred polibdirem chodnik a inkasoval za to par drobnych na novy vatak a praseci ovar, dneska si ten lempl doma vali sunky , za stejny prijem .

Kapitalismus , narozdil od socialismu a komunismu nikdo nikdy nevymyslel , ten prisel prirozene od dob kde si tlupy zacali menit kozesiny nebo pazourky za sul.
A takove hokusy pokusy ockovat kapitalismus socialismem ,(v jakekoliv mire) se vzdy ve spatnem vrati ,drive nebo pozdeji .

Kapitalismus nevylucuje ani solidaritu , coz socialiste a komuniste maji za povinost , chapete ten absolutni rozdil?

Ti chytri soudruzi ( tech moc neni) tyto zaklady vedi , ale proc by brali hloupym lidem ideje a neprikrmili se (financne) na jejich hlouposti? Levicovi lidri , odborari atd.
Pouze na to musi mit ten spravny zaludek.:-))
10. 05. 2013 | 04:04

José Koukal napsal(a):

Ti "hloupí" soudruzi obnovili po válce osvoboditeli vybombardovanou průmyslovou základnu, hospodařili vyrovnaně anebo přebytkově, usilovali o soběstačnost a plnou zaměstnanost a relativní sociální vyrovnanost. Zato chatří polistopadoví "soudruzi" nesplatitelně předlužili stát, prakticky zdecimovali českou národní průmyslovou základnu, stát se stal pod jejich vedením ekonomicky i politicky nesvéprávným, "vybydleným" a plně závislým, dostupné služby se staly nedostupnými, řady "líných socek|" se soustavně rozrůsttají a ve tvaru permanentní "L" krize dál budou rozdrůstat, prohlubuje se sociální rozrůzněnost a nesouměřitelnost, funguje povinná solidarita naruby - chudých s bohatými, kteří se zisky a kapitálem mizí v daňových a nákladových "rájích, kterým povinně přispívají na "jejich" stát, fianncují jim daňové odpustky a příspěvky na zaměstnance... a které povinně sanují v případě selhání.
10. 05. 2013 | 06:33

miláno z Děčína napsal(a):

Pane Klíma!
Otázka i pro Vás?
K čemu je tedy "MEDIACE" písalů,kterým se stává dle Vás i p.Zelený,který je vyložený antikomunista a zkostňatelý kapitalista.Či-li,k diskusím nepotřebný?
Dejte na Aktuality.cz seznam škrábalů,který nám ukáže každého jednotlivě ve svém "současném zaměření svých pochodových myšlenek" přispět k možnosti se dostat postupně z toho společenského-životního marasmu tu u zatím naší ČR,ano???
K článku - je nutno podotknout,že tu se zatím otevřeně v parlamentním chaosu,hehehe,ukázalo,že zbyteční dle přesvědčení p.Zelené jako v Emerice,je cca 50% obyvatel zbytečná pro život,jeho tvorbu,či-li otrockou práci a hlavně spotřebu,jsou tu "SENIOŘI",že ano???
Je to tedy otevřený začátek kapitalistického,či-li bídného života pro velikánskou většinu lidí.Kategorii obyvatel vynechávám,která se lehce přiřazuje a je prvotní k neexistenci kategorií :stát,rodina,morálka a mravy.Je to ten národ-lid,aby prvně jmenované kategorie mohly platit,že ano?
Díky a udělejte to pro nás na další období!!!
10. 05. 2013 | 07:45

patriot napsal(a):

Otazník:

…i kdyby všichni Cikáni kradli sto let, tak nenakradou tolik, co tu nakradla zlodějská parta Gádžů…

Já to svým dětem vysvětluji takto:

Všichni Romové dohromady nenakradli za posledních 500 let tolik, jako několik bílých grázlů po roce 1989.
10. 05. 2013 | 07:58

MartinO napsal(a):

Koukal:

Ti hloupí soudruzi po válce UKRADLI průmyslovou základnu, živnosti, polnosti, činžáky a museli zadrátovat hranice aby většina toho nejschopnějšího obyvatelstva neutekla na Západ. Na rozdíl od minula vám nikdo nebrání odstěhovat se z této republiky kamkoli jinam, třeba za vašimi soudruhy na Kubu nebo do KLDR. Nikdom vás tu násilím nedrží. Ale proč byste to dělal? S nacpaným bachorem na židli u počítače není až tak zle, ne?
10. 05. 2013 | 08:19

starý jezevec napsal(a):

Pro Crazy Horse.
Kapitalismus nemá s přirozeností nic společného. Kdyby měl, tak největšími příznivci kapitalismu by byli přírodní lidé, ale je tomu přesně naopak primitivnější národy nedokáží kapitalismus akceptovat.

Kapitalismus především ničí lidskou svobodu, je to forma otroctví, a v demokracii má právo na existenci jen tehdy, když přijmutí těchto pravidel přinese prospěch všem. Kapitalismus musí být dobrovolný, přesněji musí to být taková forma kapitalismu, která vyhovuje a slouží většině společnosti.
10. 05. 2013 | 08:19

Londa napsal(a):

Martine, nejebe vám z toho socialismu?
Kdy už pochopíte, že 99,9% lidí kašle na nějaké ..ISMY. Chce se mít prostě dobře. Kdyby se měli lépe než dříve, na nějaké komanče by s chutí zapomněli.
Jenže už 23 let se pohybujeme směrem zpět- padá jedna sociální vymoženost za druhou, šíří se žebrota, bída, nezaměstnaní , gheta, exekuce, bezdomovci. Ještě máme v košíku před marketem žrádlo, ale je na dluh, neumíme se uživit a vršíme nesplatitelné dluhy.
Ta bída dostihne i vás a vaše blízké. Radovat se z toho je úchylné,
10. 05. 2013 | 08:30

smutný napsal(a):

MartinO

opět nastoupil se svými ideologickými žvásty. Ale aby reagoval na toto:
Zločiny kapitalismu: čísla, fakta a současnost:

Mýtus č. 1: Kapitalismus 19. století položil základy moderní, svobodné, demokratické a humanistické společnosti

Mýtus č. 2: Průmyslová revoluce (1750 – 1850 ) a kapitalismus vedly k zlepšení pracovních podmínek prostého lidu a snížení podílu namáhavé práce

Mýtus č. 3: Dětská práce byla v 19. století nezbytná pro chod společnosti a v ničem se nelišila od dětské práce v obdobích předcházejících

...tak to ne, to blahosklonně ignoruje stejně jako další obhájci 100% kapitalismu a tvrdící jak bychom se měli fajn nebýt sociálního státu.
10. 05. 2013 | 08:32

MartinO napsal(a):

smutný:

Neotravujte už s vašimi hloupými komunistickými žvásty. Už mě nudíte. Odkud ty bolševické bludy o mýtech zase máte? Nebýt kapitalismu a s ním neoddělitelně spojené průmyslové revoluce tak byste ještě dnes oral koňmo, nevěděl co je elektřina a váš sociální (zlodějský) stát by nebylo za co budovat.
10. 05. 2013 | 08:47

MartinO napsal(a):

Londa:

99% lidí má dnes na rozdíl od socíku možnost, svobodu a veškeré pomínky mít se dobře. Jenomže čekají že jim to někdo zařídí, donese všechno až k puse. Socialisticky pracovat a kapitalisticky žít. Mohl byste mi prosím konkrétně napsat jak vám demokracie nabo kapitalismus brání "mít se dobře"?

Váš pokus o "objektivní" popis situace v druhém odstavci je úplně mimo. Taktéž doporučuji odstěhovat se z tohoto hrozného systému do socialistických rájů na Kubě, KLDR, Bělorusku Venezuele...

A než mě doporučíte že se mám odstěhovat já tak vám prozradim, že jsem to v 2. polovině 90. let udělal. Vycestoval jsem bezmála na 10 let tvrdě makat do zahraničí. A hádejte kam? Vězte, že Kuba to nebyla.
10. 05. 2013 | 09:01

smutný napsal(a):

MartinO

chápu, že se vám a dalším rádobypravičákům fakta nelíbí a jedinou vaši obranou je osočování druhých. Já naštěstí nemám mozek vymytý modrou propagandou takže mi nic nebrání vidět věci tak jak jsou. A to, že kritizuji mafiánskou pseudopravicovou vládu ODS, TOP09 a Lidem neznamená že hájím ideologii komunismu. V podstatě se vy chováte jako ti komunisti - ideologie je pro vás nade vše. Na co nějaká fakta, že ano?! Jsem zvědavý jak na vaše urážky zareaguje cenzor.
10. 05. 2013 | 09:18

starý jezevec napsal(a):

Na kapitalismu je nejhorší to, že tím, že je o moci a penězích, tak přitahuje primitivy. Primitivy nejen intelektem, ale i charakterem a debata s tímto typem jedinců je nejen ztrátou času, ale není ani co stát.

Jen pro mladší, kteří nezažili.
Když jste v osmdesátých letech před komunisty vychvalovali Západ, tak vás sice nechválili, mohli jste najít v kádrových materiálech, že nejste nakloněni socialistickému zřízení, ale ke sprostotě, která se na vás dnes snese, když řeknete něco pozitivního o socialismus, to mělo hodně daleko.
Komunisté si do svých řad nebrali takové primitivy, jako jsou naši dnešní skalní advokáti kapitalismu. Tito primitivové dostali příležitost rozvinou svou přirozenost až dnes a tak si to užívají.
Nebudu jmenovat, většina ví.
10. 05. 2013 | 09:21

Zuzana Peppett napsal(a):

Vážený pane,
ale ano, v popisu problému máte samozřejmě pravdu. Přesně tak to je.
Co postrádám ve Vaší polemice je jakýsi návrh - jak by jste to řešil Vy?
10. 05. 2013 | 09:31

MartinO napsal(a):

smutný:

Pište si klidně vaše "fakta" vytažená z nehlubších bolševických kanálů. Je mi to úplně fuk. Já od vás naprosto nic nechci a jste mi zcela ukradený. Jenom se prosímvás přetaňte hrabat v cizích kapsách, brát si co vám nepatří a ještě to nazývat drze "spravedlnost", "solidarita" a "poctivost".
Solidární budu s tím s kým JÁ uznám za vhodné a kdo si solidaritu zaslouží. Lidé jako vy to nejsou.
10. 05. 2013 | 09:32

José Koukal napsal(a):

Martin O,

nemám soudruhy ani na Kubě ani v KLDR. Zažil jsem pouze soudruhy v Československu, o těch mluvím a ty srovnávám s dnešními "soudruhy", kteří vedou stát cu grunt a obyvatelstvo na žebrotu. Jestli chcete, tak se za vašimi soudruhy na Kubu, do KLDR, do kapitalistické Číny anebo do Somálska, na Haiti odstěhujte sám.
10. 05. 2013 | 09:56

smutný napsal(a):

MartinO

co máte pořád s tím hrabáním se v cizích kapsách?? Očividně trpíte stihomamem či nějakou jinou psychickou poruchou. Fakta jsou fakta, s tím nic nenaděláte. Můžete stokrát opakovat lež, že za krizi můžou sociální státy ale nic to nezmění na tom, že za krizi může kapitalismus. A kdyby se lidé (99%) měli opravdu tak výborně za dob 100% kapitalismu, tak by se komunisti nikdy nedostali k moci a k znárodňování by nikdy nedošlo, to dá rozum. Takže ekonom Roubini je bolševik?? A všichni, kteří mají jiný názor jsou bolševici?? Máte s bolševikama hodně společného, to jsou paradoxy co?
10. 05. 2013 | 10:26

MartinO napsal(a):

Koukal:

Čtěte pozorně. Já jsem na rozdíl od socialistických žvanilů, natahovačů dlaní a líných zadků v 2. polovině 90. let zvedl svůj zadek a 10 let pobyl v kapitalistických USA. Takže vaše rada je úsměvná.

Při vašich vzpomínkách na chrabré inteligentní soudruhy kteří vybudovali průmysl mě málem ukápla slzička. V roce 1988 jsem čekal se stovkami podobných nešťastníků 3 DNY A 3 NOCI ve frontě před Mototechnou na zázrak socialistického průmyslu - Škodu favorit za bratru 90.000 Kč. To je jen jeden ze stovek podobných střípků.

Tady si počtěte něco o posledních křečích vašich soudruhů, kam to dopracovali. Ti byli velice rádi, že mohli tu rebubliku před kolapsem předat a nikdo je za to nezavřel a částečně si ji ještě rozkradli. Nebo kdo myslíte že začal tunelovat? Dělníci, zedníci, švadleny, JeZedáci? Ne, vaši komunističtí papaláši po kterých se vám tak stýská, ředitelé a jejich náměstci.
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/historie/krach-komunismu/14-a-15-11-1989-nejsou-leky-ani-cihly_147908.html
10. 05. 2013 | 10:26

José Koukal napsal(a):

MartinO,

ale kdepak "soudruhu". Mně se po tzěch soudruzích nestýská. Já jsem srovnával kvality těch soudruhů s dnešními "soudruhy" vést stát a srovnával jsem ty systémy z různých hledisek. Dle mého mínění každý z těch systémů má určitá pozitiva a řadu negativ. A oba dva jsou svým způsobem totalitní. I ta Potěmkinova vesnice, která se zde buduje od plyšáku, která směřuje k suprtotalitě.
10. 05. 2013 | 10:47

Londa napsal(a):

Martine, neposílejte laskavě nikoho do KLDR a na Kubu, raději se sám zbalte a vraťtet se do toho vašeho Júesej. Ostatně kdybyste tam uspěl, asi byste nelezl zpět sem k nám pro sociální dávky a ještě si přitom hrajete na světáka.
Komunisti byli v mnoha věcech odporní, problém je v tom, že jsme po r 89 zničili to co u nich bylo dobré. A z venku přivezli také jen to nejhorší. Výsledek- pro slušné lidi tu není místo k žití.
To že republika se eknomicky, sociálně a morálně hroutí a škrtáme sociální vymoženosti které tu před 40 lety byly běžné, to že se neumíme uživit a jen vršíme nesplatitelné dluhy nepopírá už dnes ani vládnoucí koalice, tak ze sebe nedělejte hlupáka vy.
10. 05. 2013 | 11:12

češka napsal(a):

To autor
Máme krizi, protože si to naše vláda přeje.
Viz článek v ekonomické části - regulované ceny energií zvedat už nemůže, neb všude jinde je laciněji, tak to zkouší alespoň s vodném a stočném.
V potravinách "zapomněli" ne astronomický růst ceny oleje.
Teď jsem nakupovala v Drážďanech - pravý holandský mladý sýr za 4,29 Eur/kg.
Oblečení v Karstadtu s uplatněním slev super, pánské bavlněné košile 9 - 19 Eur, z toho slevy 10 - 15 %, totéž dámský textil.
Z toho je vidět, jak vysoká je marže obchodníků, jen ZARA má všude stejné ceny.
Kalouskovo vyšší cena - vyšší DPH nás drtí.
Ale jedno mne těší, v drážďanských obchodech pomalu čeština válcuje i ruštinu, takže pane Kalousu, již dávno nejsme ani malé děti, ani stádo zabedněnců.
Jen se chováme jinak, proč kvuli Vám nastydnout někde v nějaké demonstraci, Vy nám za to nestojíte. A svou spotřebu neodkládáme, naopak.
10. 05. 2013 | 11:15

SuP napsal(a):

Na těch komunistech je nejlepší to, jak když jim 50let kapitalista uklazuje, jak se to dělá, oni začnou po těch 50 letech vyprávět, jak by to uměli dělat líp, kdyby měli tolik peněz jako on. A na tom postaví teorii o přežilosti kapitalismu.
10. 05. 2013 | 14:26

český maloměšťák napsal(a):

http://zpravy.kurzy.cz/351040-moscovici-french-mf-era-uporneho-setreni-konci-nemecko-pristoupi-na-vetsi-flexibilitu/

http://zpravy.kurzy.cz/351285-schaeuble-vyjadril-podporu-zmirneni-uspornych-rozpoctovych-pravidel/

"Nech odpadne čo je kolísavé nech zostane čo je pevné" /G. Husák/
A tak byly větrné mlýny nahrazeny např. jadernou energií.
Ale jelikožto se svět a my v něm...vyvíjí /někdy to dost zapáchá/...jde dnes i o ten návrat k " tému kolísavému".

Co to ale má dělat co s ideologií, Kubou nebo Severní Koreou - to ví snad jen gastarbeiter MartinO, který si za deset let dřiny v USA vydělal na garsonku na Malé Straně.
:))
10. 05. 2013 | 14:58

český maloměšťák napsal(a):

MartinO napsal(a):
smutný:

Pište si klidně vaše "fakta" vytažená z nehlubších bolševických kanálů. Je mi to úplně fuk. Já od vás naprosto nic nechci a jste mi zcela ukradený. Jenom se prosímvás přetaňte hrabat v cizích kapsách, brát si co vám nepatří a ještě to nazývat drze "spravedlnost", "solidarita" a "poctivost".
Solidární budu s tím s kým JÁ uznám za vhodné a kdo si solidaritu zaslouží. Lidé jako vy to nejsou.
10. 05. 2013 | 09:32
--------------
Hmm...on je náš gastarbeiter zřejmě i daňový defraudant.

Daňové zákony totiž platí objektivně a stejně pro každého. A tak sanozřejmě si náš vypečený rozumbrada nemůže z větší části rozhodnout, jak naloží s daňovým základem. Leda by šidil a tak i kradl.

Anebo by tu " svou" solidaritu redukoval takovým způsobem, že se bude celé dny válet a vykřikovat, jak mu šátrají v kapsách, přičemž je má prázdné stejně jako hlavu.
10. 05. 2013 | 15:02

MartinO napsal(a):

Maloměšťáku nevtírej se ty tajtrlíku a okopávači kotníků. S tebou se nikdo nebaví a každému jsi tu jen pro smích :-D

Já jsem to jak jsem přišel k nějakým penězům a slušnému životu klidně dobrovolně prozradil a vůbec se za to nestydím, naopak jsem na to hrdý.

Ale tobě se vůbec nechce s pravdou ven jak ty jsi vybudoval to tvoje údajné bohatství. Čím to asi bude? Dokud se veřejně nepochlubíš tak už neotravuj, nestojíš mi už ani za tu srandu :-D
10. 05. 2013 | 15:21

xx napsal(a):

Schoval jsem si před zlodějem cennosti do bankovního sejfu a lidé na mne pokřikují, že jsem zloděj a podvodník, protože jsem se nenechal okrást jako oni.

Jaká arogance a drzost komunistických pohůnků. Ti lidi se nemění, zlodějinu a aroganci mají v krvi.
10. 05. 2013 | 15:28

Londa napsal(a):

SuPe, Martine, nejebe vám z těch komunistů? Ti chytřejší si všimli že vedoucí úloha KSČ už je 23 let pryč a máme docela jiné problémy. Pokud tu nějací komunisti ještě jsou, obstáli v dravém kapitalismu, gratulujte jim, jsou schopní.
10. 05. 2013 | 15:56

to evix napsal(a):

fafnir napsal(a):
ono je v podstatě jedno,co nechcete.Důležitá je objektivita.A objektivně prachy na sociální stát došly.Příliš mnohodávek,dotací a příliš málo skutečně vytvářených hodnot. Jediné co je nutné,je přestat brát dávky a dotace,a začít skutečně pracovat,ve smyslu vytvářet skutečné hodnoty. Nikoliv virtuální.
........................................
Přesně tak. A proto Německo podporuje chov prasnic, podporuje produkci mléka. To samé dělá v současnosti Rusko. Tam je dokonce produkce potravin vedena jako strategická produkce státu. Podporují životní podmínky zemědělců. A to bude asi onen hlavní problém, proč se na Rusy tak nadává, běda jak se někdo stane v něčem soběstačným.

My přece musíme vše dovést, dotace dáme na nevýrobu, na zatrávnění, na zrušení pracovních míst. A tak ZD v naší obci, které ještě v devadesátých letech zaměstnávalo 20 lidí, dnes nezaměstnává nikoho!!!! Objekty jsou na prodej, pozemky se asi zalesní, co s nimi, když je nikdo nechce koupit. No kdo koupí pozemky na stavební místa v regionu, kde mizí pracovní místa??????
Kdo může, odchází a to i podnikatelé, ti hlavně do Prahy :-O Že by ona reforma byla jen drsnější formou centralizace?
10. 05. 2013 | 19:58

SuP napsal(a):

Londa -
A z čeho jebe Vám? Myslíte-li si, že po 41 letech vedoucí úlohy strany jsou příznivci její ideologie najednou duše čisté a spravedlivé, nesvědčí to o příliš bystrém úsudku.
10. 05. 2013 | 20:30

Anellus napsal(a):

Ami já nemám zájem prožít zbytek života v "L" ekonomice. Ale nehledal bych žádné nové recepty na spravedlivější společnost. Prožil jsem polovinu produktivního věku v socialistickém systému, který měl sice též své chyby, nicméně základní existenční jistoty dával každému, kdo byl ochoten pracovat. A co je hlavní, stále, byť s peripetiemi se vyvíjel k lepšímu, jak hospodářsky, tak v oblasti lidskoprávní. Vynikne to zvláště, když si uvědomíme, jaká byla výchozí základna, hospodářství vydojené a rozvrácené válkou, lidské zdroje oslabené nutným odsunem Němců, později poněkud i emigrací. K tomu, co dokázal socializmus v naší zemi mám hlubokou úctu a jsem na to i osobně hrdý. To totiž dokázali naši rodiče a zčásti i my, dnešní starší generace. Vývoj socializmu u nás byl po převratu násilně přerušen, jako důsledek prohry evropského socializmu ve studené válce. Ekonomické důvody k pádu socializmu v podstatě neexistovaly. Na odiv vystavovanému zlatému teleti Západu se podařilo dokonale indoktrinovat celou předpřevratovou mladou generaci a zčásti i naší, protože oběma už chyběla zkušenost s reálným životem v kapitalizmu. A tady se nabízí určité řešení. Pokud se podaří přesvědčit současné mladé, že socializmus nebyl takovým ďáblem, jak jim jej ve škole a ve sdělovadlech trvale malují, pak není vyloučen ani nový restart socialistických idejí. V tomto spoléhám na současný zombiální a sebe požírající kapitalizmus, který jim právě uděluje tvrdou lekci o tržní ekonomice. Jinak případní oponenti, nechoďte na mne s Kubou. Proč se nepodíváte hned vedle, na "prosperující" Haiti, kde byl vždy ryzí kapitalizmus, navíc zpestřovaný vládami vražedných vojenských junt.
10. 05. 2013 | 20:35

SuP napsal(a):

Pane Klímo -
Pouštíte se do polemiky se vzdělaným člověkem sice srdnatě, ale od začátku mimoňsky.
Pan profesor sice napsal:..."musíme si zvykat...", jenže z toho vůbec, ale vůůůbec neplyne, že máme jinou možnost. Až to pochopíte, zjistíte, že než se zbytečně cukat, je rozumější se chystat na změněné podmínky. Tedy například naučit se něco, čím byste mohl být užitečný ostatním, kteří budou stejně postiženi vnějšími okolnostmi. "Užitečný ostatním" v tomto případě asi nebude profesionální mentor.
10. 05. 2013 | 21:59

Soross napsal(a):

1100 nezaměstnaných dostává šanci v Bangladéši. Teď jde jen o to z pojistného postavit novou fabriku. Shalom gójim.
13. 05. 2013 | 20:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy