Jsme připraveni na imigrační vlnu z Ukrajiny?

11. 03. 2014 | 16:38
Přečteno 2894 krát
Jaké budou její dopady na české mzdy a nezaměstnanost?

Polský učitel, Cyprian Darczewski, diskutoval na západní Ukrajině se svými studenty o tom, co očekávají od podpisu Asociační dohody s EU. Popisuje ji slovy: „Hovořili jsme samozřejmě o důvodech, proč chtějí do EU. Kvůli bezvízovému režimu! O tom mluvili všichni. A jejich očekávání, pokud jde o ekonomiku? Víc vydělávat! S nedůvěrou přijímali moje vysvětlení, že EU jim platy nezvýší. A jaká jsou jejich očekávání v oblasti infrastruktury? Opravit silnice! Nedokázali přijmout argument, že silnice si mohou dát do pořádku i sami. Nikdo z mých studentů nesouhlasí s tím, že by měl po vstupu do EU platit víc za cokoli, mimo jiné i za benzín a plyn. Za půl hodiny sice u mladých lidí ze západní Ukrajiny Euro - nadšení ubylo, úplně ale nezmizelo, zejména kvůli vízům.

Nepříjemným překvapením pro ně bylo, že Ukrajince (jako pracovní sílu) by v EU nechtěli ani Němci ani Francouzi. A ještě víc je překvapila skutečnost, že Evropská unie může zrušit víza i bez připojení k ní. (Jen pro informaci:evropské komise zrušila vízovou povinnost pro Spojné Arabské Emiráty a připravuje ji i pro Peru, Kolumbii a 15 dalších zemí; doplněno V.K.).

V Polsku je vztah ke vstupu Ukrajiny do EU ještě nepochopitelnější. Jaký je náš hlavní problém? Nezaměstnanost! Nedávno se ukazatel opět zvýšil až na 13,3%. A právě z tohoto důvodu odjíždí do ciziny za prací několik milionů Poláků. Zlepší se situace našich krajanů na evropských trzích práce? Samozřejmě, že ne! Situace se jedině zhorší: bude obtížnější najít práci a platy budou klesat“ (kráceno a upraveno V.K.). Tolik citát.

Dovolte mi, na závěr, přidat své vlastní postřehy ze služebních cest na Kypr a do Řecka. Pomocné práce v cestovním ruchu tam plně ovládli Bulhaři a Rumuni, protože byli ochotni pracovat za 400 Euro za měsíc, plus zdarma ubytování a stravu. Částka 400 Euro přitom v případě Řeků a Kypřanů pokrývá jen (měsíční) náklady spojené s bydlením. Kypřané a Řekové nebyli této levné pracovní síle s to konkurovat a spousta z nich přišli o práci.

Ne, že bych odsuzoval touhu Bulharů, Rumunů či Ukrajinců si zvýšit životní úroveň, ale jejich příchod znamená tlak na snížení mezd a zvýšení nezaměstnanosti v hostitelských zemích, ČR nevyjímaje. Jsme si toho vědomi?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

K .V napsal(a):

Jsme připraveni. Rádi přijmem dalších 20 milionů hladových, kterým EU zakáže zabíječky a chov krav a slepic.
Máme totiž jako národ k tomu vhodně uspůsobený genofond, ale o tom už autor psal
11. 03. 2014 | 16:44

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Ne, že bych odsuzoval touhu Bulharů, Rumunů či Ukrajinců si zvýšit životní úroveň, ale jejich příchod znamená tlak na snížení mezd a zvýšení nezaměstnanosti v hostitelských zemích, ČR nevyjímaje. Jsme si toho vědomi?

Sme. Tak ako si toho boli vedomi Nemci, Francuzi..., ked bola zrusena vizova povinnost a uvolnene pracovne trhy po vstupe okrem inych i pre obyvatelov Ceskej republiky. Tiez sa nedivili tuzbe Cechov, Slovakov, Poliakov...zvysit si zivotnu uroven. Ci teraz, ked sme v EU, mame sa zrazu pozerat na (zatial) neclenov inac, hlavne, ze sme MY "v suchu"?
11. 03. 2014 | 16:48

veverka napsal(a):

EU je spolek totálně vymaštěných psychopatů.

Rozdmýcháním a podporou majdanského krvavého puče si zatloukla další hřebíček do své rakve.
11. 03. 2014 | 16:52

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Jaká imigrační vlna,
vždyť jsme tam nastolili k moci ty pravé a dokonce proevropské, asi první nacionalisty, kteří slintají po Bruselu.
11. 03. 2014 | 16:58

K .V napsal(a):

Jisté je že surovinový a průmysloví východ Ukrajiny se přidá k Putinovi, a na nás zbydou chudí horalé z Karpat, násilníci z Majdanu a Kyjevští úředníci- možná 20 milionů kteýým EU zakáže dosavadní chudé zeměděkství, a kvůli jazykové příbuznosti půjdou hlavně k nám a na Slovensko
11. 03. 2014 | 17:00

Karel napsal(a):

Jsme si toho vědomi všichni. Jenže většině našich politiků je to jaksi ... jedno. Oni nejsou námi placeni, oni si naše peníze berou. Nejsou vázáni vůlí voličů, protože si po svém zvolení mohou dělat co je napadne. I jejich zvolení samo závisí především na mediální kampani a výdajích na reklamu. (Případně i na příšernostech spáchaných předchozí vládou.) Není divu, že svoji moc odvozují spíše od zahraničních struktur, které mají skutečný vliv nejen na média, ale i na to, kde nastane nějaký převrat.
11. 03. 2014 | 17:16

Ládik!!! napsal(a):

Chléb svůj v potu tváře dobývati budeš... Není psáno "chléb svůj zadarmo dostaneš". To slibovali komunisti a kolik milionů lidí jim na to skočilo (a pořád skáče...viďte, K.V., Mac a jejich kolegové).
11. 03. 2014 | 17:26

Marie S. napsal(a):

Dobré postřehy, pane Klímo.

Pokud mohu soudit, tak Bulhaři i Ukrajinci dají k imigraci přednost nám před Západem - z důvodů, které popisujete v blogu o genofondu. Nechtějí jen pobírat dávky, ale chtějí se uplatnit - mají často vzdělání a ambice (procento mladých s VŠ vzděláním tam nebude malé, podobně jako dnes u nás - soudě podle toho, kolik Bulharů aj. se v současnosti hrne na studijní programy na Slovensko a k nám). Proto jim bude bližší jak naše slovanská mentalita, tak jazykové možnosti, atd., protože se budou moci uplatnit i na lepších pracovních pozicích. Dál už radši nechci domýšlet.
11. 03. 2014 | 17:26

yaya napsal(a):

Pane autore, tak to jste napsal úplně špatně. Nám nejde vůbec o ekonomiku, ale o lidská práva a oslabení vlivu Ruska především. Proto se všichni rádi uskromníme, aby se naši Ukrajinci měli lépe. Také si necháme snížit o několik procent životní úroveň, přijmeme půl milionu ukrajinských dělňasů s přednostním právem na práci. Na Ukrajině se bojuje o Prahu, pokud jim nepomůžeme, získá tam Putin vliv a vtrhne do Varů.
11. 03. 2014 | 17:29

aga napsal(a):

Jsme si toho vědomi, a především jsou si toho vědomi naši "národní" politici, poslušní našich nadevropských nadnárodních politiků. Základní hnací silou jejich rozhodování je: čím hůře pro jednotlivé národy a státy, tím lépe pro nadnárodní EU a její elity - a to od samého počátku. Vše, co se v EU děje, každý další její krok, směřuje k rozvratu národních států, bez jakéhokoli ohledu na dopady, které to bude mít na občany jednotlivých národů. Pomalu to začíná docházet i těm, kdo se až dosud nechali ohlupovat vizemi bratrské spravedlivé EU. Dalším to ovšem dojde teprve až začnou fasovat žebračenky.

Pořád ještě netušíte, proč je sídlem EU věrchušky replika babylonské věže?
11. 03. 2014 | 17:30

Marie S. napsal(a):

P.S. Ale zase by - domyšleno trochu ad absurdum - taková zdravá konkurence pracovitých a nezhýčkaných jedinců mohla být tím potřebným trknutím našemu vzdělávacímu systému, hlavně pak rodičům těch žáčků, kteří se do školy chodí jen bavit a schovávat před deštěm. Že by zdravá konkurence...? Dokud nejde o peníze, nejde o nic, že.
11. 03. 2014 | 17:35

Boltzmannův protivný mozek napsal(a):

co tím chce pan Klíma sdělit národu??
Že se musíme ozbrojit, a je jedno zda legálně nebo nelegálně,
Zajistit dostatek munice, nějaký ruční granát F1 či RPG 75 je taky dobré nářadí.
Učit se, učit se, učit se střílet
11. 03. 2014 | 17:35

Pepa Řepa napsal(a):

Silná trojka
Potáta , Marks-Beatles a Šábesová je připravena na všechno.
Plaťte malmlasové," lická práva" nejsou zadara, Teď se to mele u Turka. Obohatíme se.
Toho Křečka bude muset utopit. prská!
11. 03. 2014 | 17:38

Pitrýsek napsal(a):

Určitě jsme jako ostatně 25.let po plyšáku v tomto Absurdistánu na všechno. Aspoň bude mít kdo v ČR stavět a mýt nádobí v hospodách!Ještě jim nezapomeňte dát zadarmo byty, jako jste je přivezli armádníma letadlama na ošetření za prachy nás daňových poplatníků do nemocnic.Hurá vy vlezdoprdelkové EU a USA.
11. 03. 2014 | 17:40

Ládik!!! napsal(a):

Ale domů nikoho neberu. Je nás dost.
11. 03. 2014 | 17:54

Sláma napsal(a):

Hoven napsal: "žádná uprchlická vlvna nehrozí. kdo chtěl u nás pracovat, už u nás pracuje."

To je samozřejmě nesmysl. U nás pracují jen ti Ukrajinci, kteří shromáždili dost Euro na úplatek za vízum. Pokud se zruší vízová povinnost, přijde jich sem 20 x tolik!
11. 03. 2014 | 18:03

Sláma napsal(a):

Hoven napsal: "žádná uprchlická vlvna nehrozí. kdo chtěl u nás pracovat, už u nás pracuje."

To je samozřejmě nesmysl. U nás pracují jen ti Ukrajinci, kteří shromáždili dost Euro na úplatek za vízum. Pokud se zruší vízová povinnost, přijde jich sem 20 x tolik!
11. 03. 2014 | 18:05

skeptický napsal(a):

Rádi splatíme náš dluh,co o něm kdysi psal pan Hvížďala.Ale jen těm geneticky správným.Autor by mohl stát na rampě,vlevo,vpravo.Ony jim ty holporty s banderovci dlouho nevydrží,i přes to hajlování.Jen jim nějak šetrně sdělit,že tady se to zatím nesmí.
11. 03. 2014 | 18:12

sasa napsal(a):

JAHA: bohuzel zapominate, ze Nemci jednak nechteli hned, meli nekolikalete prechodne obdobi, 5 let po nasem vstupu do EU?, az pak uvolnili pracovni trh. Navic, ale okamzite po podepsani asociacni dohody pocatkem 90. let meli volny pristup k privatizaci nasich podniku. Takze kazdy rok nekolik stovek miliard Kc jde do Nemecka z CR.
11. 03. 2014 | 18:39

sasa napsal(a):

tajemný pan H: kolik znate ceskych investoru, kteri budou repatriovat zisk a investovat ho v CR. Aby se obcanum CR vyplatila pomoc Ukrajine?
11. 03. 2014 | 18:42

Vlado napsal(a):

Ládík v 17.26
Jste borec Ládíku ale typuji, že jste za socialismu nebyl ani jedenkrát na akci "ZET", kdy se stavěli na vesnicích kulturní domy nebo Jednoty nebo sportovní brigády a to byli akce kdy lidé budovali investiční akce které jim slouží mnohde do dnes. Jste zřejmě dobře zajištěný a ty Ukrajince budete pěkně brát u úst, že?
11. 03. 2014 | 18:47

Občan napsal(a):

Co, propánakrále, ti (censored) "studují", když ani netuší, že "dohoda o přidružení" neznamená ani zrušení vízové povinnosti, ani přijetí do EU?
A co to je za učitele, když jim toto nedokáže vysvětlit?
Co se likvidace ceny práce i lidsky důstojných pracovních a životních podmínek týče, tak na to jsou jak "úkáčka", tak Poláci přeborníky; Bulhaři a Rumuni je začínají dotahovat. Co ta jejich "konkurenceschopnost" obnáší, to už v ČR víme víc než dobře, protože jich tu pracuje (vesměs načerno nebo přes agentury) a "podniká" skoro 300 000. Pokud sem přitáhnou další, pak asi nezbude než si začít Kotlinku nějak bránit. Protože to, co tu provozují "úkáčka", není nic než čistý parazitismus.

No, a pokud plánujete nějaký přesun toho svého "obohacovacího genetického materiálu", tak laskavě o pár km dál; v Petah Tikva, Mea Šearim a dalších koloniích mu soukmenovci jistě rádi poskytnou prostor.
11. 03. 2014 | 18:56

Vlado napsal(a):

Tajemný pane H nevím zda se to EU vyplatí ale světovým oligarchům zcela určitě!
Ti je lacino vykoupí. Úřednici EU svými radami těm Banderovcům posloužili ale Ukrajině neposloužili. Putin jim ukázal, že byli jen užitečnými idioty v zájmu velkého bratra. Který by chtěl mít rakety za humnami Ruska. Ukrajina přijde o Krym a nakonec stějně bude škemrat o plyn a ropu. Nebo ji dodá EU či USA.
11. 03. 2014 | 19:00

Vlado napsal(a):

yayo 17.29 co se děsíte?
Zhluboka nadechnout vždyť Rusko je také kapitalistické. To dnes soupěří dvě kapitalistické imperiální mocnosti a nedohodnou-li se pak se můžeme dočkat další kapitalistické války v zájmu světových oligarchů. V jejich službách je Jak Obama tak Putin. Neoliberální světová krize jim zřejmě leze na mozek. Nebylo by to poprvé, kdy kapitalismus své krize řeší buď lokálními válkami a a nebo světovými jatky.
11. 03. 2014 | 19:13

Ládik!!! napsal(a):

Vlado -
proč bych měl brát někoho u huby? Nechci a nebudu už nikoho zaměstnávat, sám mám málo (jak by řekl prezydent zeman). Mohu naučit zájemce kopat studnu, ale nebudu mu kupovat balenou vodu.
11. 03. 2014 | 19:15

Maximus napsal(a):

Vít Klíma je takový zdejší Mr.Bean a je s ním srandy kopec, jen ho nesmí člověk brát vážně. Klímo, chtělo by to Českou kotlinu zaplavit alespoň 500 tisíci Ukáček a aspoň 1 milionem vašich soukmenovců odněkud z Rusie. Pak určitě se stane Česko ekonomickým tygrem!
11. 03. 2014 | 19:44

Orwell napsal(a):

Alternativou kapitalismu je jeden velký gulag, kde kápa dělají sympatičtí ProAltáci.
11. 03. 2014 | 20:51

Petr T. napsal(a):

11. 03. 2014 | 19:28 - tajemný pan H--
Už jsem na to přišel, Vy musíte být manžel Martiny Špinkové, protože každý jiný by jí rozmluvil prezentovat zde její extrémní názor. Hned mě to evokovalo "umělce" D. Černého nebo Knížáka.
11. 03. 2014 | 21:08

Petr Jihlava napsal(a):

Výborný postřeh autora textu(Jsme připraveni na imigrační vlnu z Ukrajiny?) Víta Klímy.
Demagogie a ideová nenávist některých diskutujících čtenářů nezná meze.Např.Orwell napsal(a): Alternativou kapitalismu je jeden velký gulag, kde kápa dělají sympatičtí ProAltáci.
11. 03. 2014 | 21:36

Hajduk napsal(a):

Muzyčko sa chysta na rehabilitaciu do Karlových Varov.
11. 03. 2014 | 21:39

Hajduk napsal(a):

snad ste pochopili pointu, že tu stači iba imigracia demokrata s paraveho sektoru majdanistov teho Muzyčku, po nom tubude všetko volne ,byvanie, mesta a obce...
11. 03. 2014 | 21:43

Sláma napsal(a):

hoven napsal: "evropa se bez ruského plynu obejde, ale rusko bez evropských peněz ne. ruský plyn je nahraditelný. musí být vůle. a rusáci ekonomicky zkolabují."

To je samozřejmě naprostý nesmysl. Je mnoho evropských zemí, které nemají čím dodávky plynu z Ruska nahradit. Rusko se bez evropských peněz snadno obejde, neboť rychle roste spotřeba Číny a dalších dříve rozvojových zemí. Navíc Evropa chudne, zatímco Čína rychle bohatne. Blokáda ruského plynu by patrně hodně zvýšila ceny plynu, což by neblaze pocítily už tak napjaté rodinné rozpočty českých domácností.

Rusko jen tak nezkolabuje, neboť má velký domácí trh. Naopak, hlupáci jako vy dělají Putinovi dobrou službu, neboť jeho zájmem je zvýšit domácí spotřebu a omezit vývoz kapitálu.
11. 03. 2014 | 21:49

kdy vám dojde, že EU patří plutokratovi? napsal(a):

Bane, žádná imigrace, naše uklízečka dokonce vodjela.
Že nafasuje vintovku a bude na barikádách.
Taková solidní (1,20 m v pase) žena na počátku padesátky.
Teda, neřikala na kterejch barikádách. Ale voni se nějaký najdou.
Řikala zamest s korupcí, prej.
To má s Dmytro Jarošem společnej cíll.

Bude pan Klíma našim Jarošem?
A co na to Jan Tleskač a roztleskávačky z CIA?
Vo tom kolik tu paní bere nikdy moc mluvit nechtěla.
Kdyby to byla aspoň minimální mzda, dělala by to Češka, že.
11. 03. 2014 | 22:27

turista napsal(a):

No převrat na Ukrajině byl řízen USA nikoliv EU, viz vzkaz Nulandové US ambassadorovi Pyattovi: "Fuck off the EU." EU, do které se tady lidi navážejí byla pouze degradována na jakousi konsolidační banku současného monopolárního světa mocensky řízeného z Washingtonu.
11. 03. 2014 | 23:08

dennis napsal(a):

Rozpadne-li se Ukrajina, bude se kreslit nova politicka mapa Evropy. Evropa prozila dramatickych sest sedm let, nez se v Jalte rozdelila a s ni i zbytek sveta na pristich sedmdesat let.

Co nas ceka, az se Ukrajina rozpadne? Bude zapadni Evropa resit miru nezamestnanosti na Ukrajine? Poradek zavede nova totalita a pracovni mista nabidnou zbrojarske koncerny?

Preju kazdemu presvedceni, ze obycejni lide netouzi po revoluci, ale touzi po poradku, spravedlnosti, dovolatelnosti prava a zakladnich existencnich jistotach. Stejne presvedceni zastavam i ja.

Lidumilum preju, aby se nestydeli rozdat vsechen svuj majetek potrebnym . Bojovnikum za svobodu, lidska prava a demokracii preju, aby dostali prilezitost i vystroj k boji za svetovy mir.
11. 03. 2014 | 23:21

Miano Fifty Two napsal(a):

Jen drobná připomínka ode mne.Ti ukrajinci už zde v ČR pracuji skoro deset let a nějaká vízová povinnost byla jen ztížení vstupu ukrajinců do naší republiky.I přes tento problém je zde plno ukrajinců a nějaké zrušení vízové povinnosti už to nijak nezhorší současný stav.Ti vlčáci, kteří to tu znají více let se ještě nějak uživí a ti noví na to dojdou velmi brzy, že je ten chleba stejný všude ve světě a že má jen dvě kúrky.
11. 03. 2014 | 23:45

Miano Fifty Two napsal(a):

Ještě jeden dodatek.My češi jsme jezdili do Německa za práci a velkým výdělkem.Dnes jsou tam jen zavedené firmy a ten zoufalý samostatný čech má pramalou šanci se tam někde uživit.Obdoba bude i u těch ukrajinců.V ČR zaměstnává každý stavař pytel ukrajinců a má s tím čím dál více problémů s kontrolami ze strany státu.Já bych se toho strašáka ve formě levné pracovní síly ze strany Ukrajiny nebál.Ti ukrajinci už dnes nedělají za 100,- Kč/hod., ale chtějí více a vím z vlastní zkušenosti, že seženu levnější sílu mezi našími občany a to z důvodu, že našinci jsou doma a nemusí počítat s cestovným, ubytováním a pod.výdaji.My prostě musíme ty naše občany strašit a to je hnusné.Nevím, komu to prospívá.
12. 03. 2014 | 00:12

Michal napsal(a):

Pracovní síly chybí všude, nejen v zemědělství. Náš vlastenec když práci, tak nějakou lepší a za víc peněz. Co sám vyprodukuje ho nezajímá, sleduje televizi a tak chce co si umane. Potom končí v bídě, nutně, zákonitost přírody. Jinak lidí pilní přičinliví, nekteří topí otýpkami, ale kdo jen sleduje herečky a sprostovce sportující pro Putina, je zklamán. Míst tedy dost, a kdyby někdo měl volné ruce, určitě se mu šlachy nezkrátí.
12. 03. 2014 | 00:57

Terry Fox napsal(a):

Už podle četnosti blogů na tema Ukrajina se zdá, že ze strany Západu byla hozena zpátečka, když viděli, že stejně nic nezmůžou a jediné čeho mohou dosáhnout je vlastní ztrapnění. Ještě je třeba si počkat, čeho dnes u prezidenta Obamy dosáhne svým pláčem Šlomo Jaceňuk, ale nejspíš asi ničeho. Obama pronese svým sytým barytonem pár všeobecných výhrůžných nebo poučujících frází, a tím to zhasne. A tak to bude nejlepší. Krym prostě patří Rusům, a tímto pro svět hasne.
A pak si počkáme, jak si Ukrajinci namažou chleba Majdanem, jak si Majdanem zatopí až bude zima, jak si za Majdan koupí věci denní potřeby, jak na majdanský pas budou jezdit za hranice. Po této stránce bude ještě srandy kopec, jak se říká.
12. 03. 2014 | 07:42

Filuta napsal(a):

Jestli je to pravda, tak to je tedy síla.
"Výhodné" kšefty Tymošenkové hadr.


"Vicepremiérka vlády Krymské autonomní republiky Olga Kovitidiová označila podmínky, za kterých je Kyjev ochoten podepsat dohodu s MMF za zlodějské.

Podle jejího prohlášení, předběžná dohoda o poskytnutí finanční pomoci, kterou nové úřady s MMF podepsaly, předpokládá, že systém tranzitních plynovodů přejde do vlastnictví americké společnosti Chevron a metalurgické kombináty budou muset předat 50% svého vlastnictví německé společnosti Ruhr. Uhelný průmysl Donbasu přejde finské dceřiné společnosti Ruhr."

Podle slov Kovitidiové, Kyjev také slíbil, že na Ukrajině budou umístěny prvky amerického systému PRO a vojenská letecká základna USA.

http://czech.ruvr.ru/news/2014_03_09/Krymske-urady...
12. 03. 2014 | 07:54

Vlado napsal(a):

Michale
moc jsem ten váš výkřik dobře asi nepochopil ale jestli ano tak vězte, že mi připadáte, že jste sem spadnul z Marzu. Pracovní síly podle vás chybí nejen v zemědělství. Vy ignorante v zemědělství se dříve živilo s přidruženým výrobami na 900tis. lidí! Dne jich na to stačí 100tis. Oficiálně je nezaměstnaných na 650tis. a cca 250tis. je vyřazených z evidence pracovních úřadů. Na jedno volné pracovní místo je 8-13uchazečů. V celé EU je těch zoufalců na 25milionů. Tak jsem zvědav o kolik se zvedne ta nezaměstnanost až Ukrajina těmi svými nezaměstnanými obohatí EU.
Jenže tento stav vyhovuje podnikatelům. Čím větší nezaměstnanost tím mzda zaměstnaných nižší. Tady ta neviditelná ruka trhu působí vskutku bezvadně. Nabídka a poptávka to je to čím se řídí kapitalismus.
Jenže neoliberalismus prožívá hlubokou krizi. Tu světovou 30cátých let minukého století
řešil kapitalismius také světovou ale válkou neblíží se opět k ní?
12. 03. 2014 | 07:58

Filuta napsal(a):

Vlado

Jen bych doplnil, díval jsem se minulý týden na stránky MPSV - volných míst je krásných 31 tisíc!!!
Pokud Rusko uplatní recipročně sankce proti EU(zkrachuje mnoho českých firem) a Ukrajinu nechá zbankrotovat, můžeme se těšit na stálý přísun pracovitých občanů z východu.
Rusofobové si konečně přijdou na své!
12. 03. 2014 | 08:39

buldatra napsal(a):

Polský učitel, Cyprian Darczewski měl raději svým studentům říci rovnou, že zrušení víz bude znamenat jen další přirozený krok v procesu zvaném proletářský internacionalismus.
Kdy se proletář Ukrajinský spojí s proletářem Unijním.
A pak budou, ruku v ruce, tvořit HDP, nebo něco podobného, pod praporem se žlutýma hvězdičkama..

Kličko na to v začátcích dohlédne.

Však ve finále, jednoho krásného dne, se spojí proletáři všech zemí.
Budou asociováni.
Nebo tak něco.
A vo vo tom to je.
12. 03. 2014 | 08:39

dennis napsal(a):

Nejmene tretina obyvatel byvaleho Ceskoslovenska si mysli, ze Prohlaseni nezavislosti obyvatel casti Ukrajiny je v souladu s lidskymi pravy. Take si to myslim. Dokonce si u nas lide mysli, ze k Prohlaseni nezavislosti ani neni plebiscitu zapotrebi. Proto se nedivim hlasum, ktere volaji po tom, aby referendum bylo prohlaseno za nezakonne. Stejne na dalsim vyvoji nic nezmeni. Budou-li Rusove povazovat Krym za sve Portoriko (oblast hospodarsky a strategicky plne zahrnutou do sfery vlivu a zaroven prohlasenou za "zcela nezavislou"), kdo jim muze vycitat velmocenskou politiku?

Veskera prohlaseni jsou malo ucinna, kdyz je nesdileji mocnosti. Garantem mapy Evropy nejsou referenda, ale nase stare zname supervelmoci.

Sjednoceni Berlina, sjednoceni Nemecka, rozpad Ceskoslovenska, rozpad Jugoslavie. Vznik druheho "nezavisleho" a "plne uznavaneho" statu pro jediny narod na Balkane - a rada dalsich prikladu doklada, ze jen to, co velmocem nevadi (nebo dokonce vyhovuje), je tolerovano.

Vznik Kosova neni vysledkem narodneosvobozeneckeho boje proste proto, ze by se prece jinak snazilo o uplne sjednoceni naroda pod spolecnou vlajkou a spolecnym bohem. Nic takove nikomu nehrozi. Ani Albancum, ani Zapadu, ani Vychodu.

Proste rozdelovat a panovat mohou jenom imperia. A to take delaji.

Asi bych si mohl myslet, ze odtrzeni Skotska, rozpad Spanelska, rozdeleni Belgie neprobihaji dost vasnive, kdyz se na mape Evropy za poslednich 70 let nic nezmenilo. Zase to potvrzuje muj nazor, ze velmoci rozhoduji. Stredni a vychodni Evropa je hranicni oblasti, ve ktere se stretavaji dve kontinentalni a v jistem smyslu geopoliticke sily.

Ve stredni a vychodni Evrope jsme vzdy byli a budeme svedky rozlomeni a srazek dvou geopolitickych kontinentu. Otazka je, jak moc obe strany touzi se vzajemne ponicit.
12. 03. 2014 | 08:56

antonín kaše napsal(a):

Pokud začnou na Ukrajině nutit Banderovce pracovat, přijdou sem pomoci našim ultra. Jsem zvědav, jak se to bude potom komentovat.
12. 03. 2014 | 10:41

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Vít Klíma je prý z ProAlt.
Srovnejte jeho předešlé články s tím, co se píše ProAltu

Například

„Bývalý kandidát na úřad amerického prezidenta viní z rozdmýchání ukrajinské krize svou vlast“

„Bývalý kandidát na úřad amerického prezidenta a bývalý kongresman Dennis Kucinich v pořadu televizní stanice Fox News O’Reilly Factor na otázku moderátora relace, známého ultrakonzervativce Billa O’Reillyho, co by dělal, kdyby byl v kůži prezidenta Obamy a měl by řešit krizi na Ukrajině, odpověděl:

„Nepodporoval bych americké nevládky, jako jsou USAID a National Endowment for Democracy (NED), penězi amerických daňových poplatníků, které přispěly ke svržení ukrajinské vlády, o což usilovaly. Nenutil bych Ukrajince, aby podepsali smlouvu s NATO nebo EU, protože by to bylo proti jejich ekonomickým zájmům (…) Spojené státy prostřednictvím CIA, USAID a NED Ukrajinu destabilizovaly,“ míní Kucinich. „Máme tam 65 projektů, jež řídí NED (projekty za 100 milionů dolarů – pozn. aut), o jejichž existenci v pořadu Democracy Now! ve stejném duchu hovořil i bývalý analytik CIA Ray McGovern.“
http://www.proalt.cz/?p=5156

Kdo ho tam asi dosadil, čí plní poslání?
12. 03. 2014 | 10:52

JAHA napsal(a):

Ad: sasa
Navic, ale okamzite po podepsani asociacni dohody pocatkem 90. let meli volny pristup k privatizaci nasich podniku.

Nezabudol som, ako to bolo (a nezabudneme hlavne Francuzom a dalsim, ktori vyuzili cele prechodne obdobie), ale povedzte mi, KTO mal vtedy nase podniky (totalne vacsinou zadlzene tak, ze este pred privatizaciou sa museli vsetky nesplatitelne dlhy previest na statne oddlzovacie ucty) privatizovat? Domaci privaziteri a la Meciarovi verni Slovaci? Takmer zo vsetkych podnikov v meciarovskej privatizacii nezostalo NIC. Vykradlo sa vsetko, co tam bolo, prepustili sa ludia a slus. Tam nebol zaujem investovat, podnik rozvijat, snazit sa dosiahnut zisk, ktory sa da dosiahnut iba z fungujucej firmy. Naproti tomu (samozrejme, vobec si nerobim iluzie, ze pre nejake modre oci) velka vacsina firiem sprivatizovanych zapadnym kapitalom funguje dodnes, ludia maju pracu i (aky -taky) plat.
12. 03. 2014 | 12:17

Richard napsal(a):

jsme připraveni na politiky Putinovského typu, kteří upřednostňují vlastní zájem a prospěch nad právem jiného?
Obsazení vrcholů moci těmito lidmi totiž v důsledku znamená daleko silnější a větší ekonomické ohrožení než imigrace, byť v kratším horizontu se situace může jevit přesně naopak.
12. 03. 2014 | 20:48

evix napsal(a):

...................postřehy ze služebních cest na Kypr a do Řecka. Pomocné práce v cestovním ruchu tam plně ovládli Bulhaři a Rumuni, protože byli ochotni pracovat za 400 Euro za měsíc, plus zdarma ubytování a stravu. Částka 400 Euro přitom v případě Řeků a Kypřanů pokrývá jen (měsíční) náklady spojené s bydlením. Kypřané a Řekové nebyli této levné pracovní síle s to konkurovat a spousta z nich přišli o práci................
--------------------
Hm a víte kolik si vydělávají Češi, není to taky těch 400 až 500 €? Bez ubytování a stravy!!!!

JAHA napsal(a):Naproti tomu (samozrejme, vobec si nerobim iluzie, ze pre nejake modre oci) velka vacsina firiem sprivatizovanych zapadnym kapitalom funguje dodnes, ludia maju pracu i (aky -taky) plat.
........................
Jo dokud je odbyt, tak ano, dokud nenajdou levnější pracovní sílu..
Amazon má podporu státu a že je tahle firma k zaměstnancům velmi tvrdá, toho je na netu spousta...A koho dovezou? No hádejte....
Jen jestli nebyla situace na Ukrajině vyhrocená i proto, že je třeba přemístit výrobu...Čína už není to co bývalo, Středoevropané už růžové brýle zahodili a tam na východě je místa dost...Akorát se možná i lekli, přece jen to co se dělo na Majdanu je silná káva...A na Putina nemají...
12. 03. 2014 | 20:51

Richard napsal(a):

ostatně jednu nedávnou zkušenost s tímto druhem moci máme(brzy jsme zapomněli), politik tohoto typu, ctěný putinovský velekněz Klaus, stál státní pokladnu víc peněz než všichni naši imigranti dohromady.
12. 03. 2014 | 20:53

17, 4 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Richard napsal(a):
jsme připraveni na politiky Putinovského typu, kteří upřednostňují vlastní zájem a prospěch nad právem jiného?
Obsazení vrcholů moci těmito lidmi totiž v důsledku znamená daleko silnější a větší ekonomické ohrožení než imigrace, byť v kratším horizontu se situace může jevit přesně naopak.
12. 03. 2014 | 20:48
Richard napsal(a):
ostatně jednu nedávnou zkušenost s tímto druhem moci máme(brzy jsme zapomněli), politik tohoto typu, ctěný putinovský velekněz Klaus, stál státní pokladnu víc peněz než všichni naši imigranti dohromady.
12. 03. 2014 | 20:53

-------------
Jak byste psychologicky rozebral tyto dva dosti odporující /proč se připravovat na politiky typu Putina, když je to zde už dávno obsahem zlušenosti lidí/ si sobě příspěvky , respektive osobu , která je vyplodila ?
Zluste to.
Já bych jednoduše napsal : posedlost něco napsat za každou cenu -bez ladu a skladu, důležitá je především kvantita, rochu snad i forma, obsah ne.
Ale vy to jistě rozvedete minimálně na deset odstavců, že ?
:--))
13. 03. 2014 | 19:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy